برندگان مسابقه عکاسی جهانی مطبوعات سال ۲۰۱۸ مشخص شدند

موسسه «World press photo» از سال ۱۹۵۵ توسط تعدادی از عکاسان هلندی پایه گذاری شد تا به این ترتیب بتوانند کارهای خود را در معرض دید جهانیان بگذارند. از زمان تأسیس تاکنون این موسسه همه ساله مسابقه ای را بین عکاسان با سابقه برگزار می کند و به این طریق داستان آنها را به گوش جهانیان می رساند.

امسال نیز مانند سال های پیش این موسسه در رقابت شصت و یکم بهترین های سال ۲۰۱۷ را از بین بیش از ۷۳ هزار تصویر ثبت شده توسط ۴۵۴۸ عکاس از ۱۲۵ کشور دنیا انتخاب کرده. با دیجیاتو همراه باشید تا این تصاویر و داستان هایشان را با هم مرور کنیم. برای مشاهده هر تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک نمایید:

برترین عکس سال

عکاس: «رونالد اشمیت» برنده جایزه ۱۰ هزار یورویی مسابقه؛ بحران ونزوئلا. «خوزه ویکتور سالازار بالزا» که در جریان تظاهرات در کاراکاس در مخالفت با نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا آتش گرفته. مادورو پیش از این طرح خود برای سیستم دموکراتیک ونزوئلا را اعلام کرده بود تا به این ترتیب مخالفان دولت را جایگزین کند. در پی این اتفاق رهبران اپوزوسیون از مردم خواستند که بر علیه رئیس جمهور و به منظور برگزاری انتخابات زود هنگام تظاهرات کنند. در جریان این تظاهرات سالازار در پی انفجار باک بنزین یک موتور سیکلت آتش گرفت. البته در نهایت او با سوختگی درجه یک و دو از مرگ نجات یافت.

سایر رقبای برترین عکس سال

عکاس: «پاتریک براون»؛ اجساد پناهندگان روهینگیا. این پناهندگان قصد داشتند با قایق از کشور میانمار به بنگلادش فرار کنند که تنها در ۸ کیلومتری ساحل قایق آنها واژگون شد و از ۱۰۰ نفر مسافر تنها ۱۷ نفر جان به در بردند. پناهندگان روهینگیایی، اقلیتی عمدتاً مسلمان هستند که در غرب میانمار می زیستند. بسیاری از این افراد موفق شدند پس از حمله ارتش میانمار، به بنگلادش بگریزند. این قوم از دهه ۸۰ میلادی از حق شهروندی میانمار محروم شدند. بنا بر گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تا ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۱۷ در حدود ۵۰۰ هزار نفر از میانمار به بنگلادش گریخته اند.

عکاس: «آدام فرگوسن»؛ «آیشا» در ایالت بورنو نیجریه. پس از اینکه بوکو حرام، گروه شورشی و جهادی اسلامی در شمال نیجریه او را به گروگان گرفت، برای عملیات بمب گذاری انتحاری انتخاب شد، ولی در نهایت موفق شد فرار کند و جان به در ببرد.

عکاس: «توبی مِلویل». عابر پیاده ای که فردی زخمی در حادثه تروریستی پل وست مینیستر لندن را آرام می کند. در این حادثه «خالد مسعود» با خودرو اقدام به زیر گرفتن عابرین پیاده کرد و منجر به کشته شدن ۵ نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر شد.

عکاس: «ایوور پریکِت»؛ جنگ موسل عراق. شهروندانی که پس از جنگی که به شهر کشیده شده در غرب موسل باقی مانده اند و امیدوارند به آنها کمک شود.

برترین عکس «مشکلات معاصر»

عکاس: «جسکو دِنزِل». قایق توریست ها در حال عبور از کانال ماکوکو در لاگوس پایتخت نیجریه. ماکوکو یک منطقه باستانی با جمعیتی در حدود ۱۵۰ هزار نفر است که بسیاری از ساکنان آن برای نسل ها در آن ساکن هستند. با این حال لاگوس به سرعت در حال توسعه است و تقاضا برای زمین ها در آن بسیار بالا است. در آینده ای نه چندان دور دیگر خبری از این کلبه ها نخواهد بود، زیرا قرار است با ویلاهای نوساز لوکس جایگزین شوند.

سایر عکس های برتر «مشکلات معاصر»

عکاس: «راجر تورسُن». تماشاگران در انتظار شروع مسابقه دو مارتن در ورزشگاه کیم ایل سونگ در کره شمالی، در حالی که افسر پلیس در برابر درب خروجی نگهبانی می دهد. بیش از ۵۰ هزار تماشاگر برای تماشای این مسابقه حاضر شده اند. هزاران نفر از آنها در بیرون از ورزشگاه منتظر هستند. کره شمالی یکی از مرموز ترین کشور های دنیا است.

عکاس: «جرج استینمِتز». هزاران نفر در استان شرقی جیانگسو چین در یک فستیوال خرچنگ جمع شده اند. افزایش سریع میزان درآمد در میان بسیاری از شهروندان چینی موجب شده رژیم غذایی آنها تغییر پیدا کند به نحوی که اکنون گوشت نسبت به قبل سهم بیشتری در رژیم غذای آنها دارد.

عکاس: «اِسپِن راسموسِن». «دونا توتِل» و «داگ توتِل» در آمریکا بیکار شده اند و با فروش لوازم دست دوم روزگار می گذرانند. آنها در پی قطع برق منزلشان از ژنراتور برق بهره می برند.

برترین عکس «محیط زیست»

عکاس: «نِیل آلدریج»؛ در انتظار آزادی. به کرگدن سفید جنوبی جوان دارو خورانده شده و چشم بندی دور سرشش پیجیده شده. قرار است به زودی در اوکاوانگو در بوتسوانا، کشوری در جنوب آفریقا رها شود. پیش از این کرگدن مذکور از شکار شدن نجات یافته بود. نسل این کرگدن به علت شکار به واسطه شاخ با ارزشش در خطر قرار دارد.

سایر عکس هایی برتر «محیط زیست»

عکاس: «توماس پچاک»؛ حمله موش زامبی. یک آلباتروس کله خاکستری جوان در جزیره ماریون در بخش قطبی آفریقای جنوبی. او به تازگی از جمله موش های مهاجمی که به آلباتروس های زنده حمله می کنند، جان به در برده است.

عکاس: «توماس پچاک». تصویری از پنگوئن های آفریقایی در جزیره هلیفاکس در نامبیا در سال ۱۸۹۰٫ روزی جمعیت آنها در حدود ۱۰۰ هزار عدد بوده ولی اکنون این میزان بسیار کاهش یافته است.

عکاس: «کدیر وِن لوهویزن». فردی در حال حمل بطری های پلاستیک زباله در نیجریه. افراد بسیاری در این مکان زندگی کرده و زباله ها را برای فروش با دست جمع آوری می کنند.

عکاس: «لوکا لوکاتلی». راه حل عطش؛ خانه ای در محاصره گلخانه ها در هلند.

عکاس: دنیل بلترا»؛ آمازون، بهشت تهدید شده. در سال ۲۰۱۶ به دنبال کشاورزی، معدن کاوی، توسعه منابع برق آبی و … جنگل زدایی در آمازون برزیل به میزان زیادی افزایش یافته. جنگل های آمازون یکی از اصلی ترین ریه های زمین به شمار می روند که در هر سال میلیاردها تن دی اکسید کربن را از محیط جذب کرده و به تصفیه هوای زمین کمک می کنند.

برترین عکس «اخبار عمومی»

برترین تصویر در این بخش به تصویری از پناهندگان روهینگیایی اختصاص دارد که در بخش رقبای برترین عکس سال نیز به آن اشاره شد.

سایر عکس های برتر «اخبار عمومی»

عکاس «ریچارد سونگ تات» در روستای سن آنتونی در ایالت مینه سوتا آمریکا پس از سخنرانی یادبود برای «فیلاندو کَستایل»، دوست صمیمی اش. دو روز قبل از ثبت این تصویر پلیسی که اقدام به قتل کَستایل کرده بود، تبرئه شد.

عکاس: «اختر»؛ خانه را ببین که می سوزد. تعدادی از پناهجویان روهینگیایی میانمار از بنگلادش در حال نظاره وطن در حال سوختن خود، هستند.

عکاس «ایوور پریکت»؛ نبرد موسل. سربازان نیروی ویژه عراق در حال بررسی پس از حمله یک خودروی بمب گذاری شده توسط داعش پس از انفجار هستند.

عکاس «کوین فرایر». پناهندگان روهینگیایی در حال فرار از میانمار به بنگلادش.

عکاس «فرانچسکو پیستیلی». روی دیوار این ساختمان در بلگراد صربستان که پناهندگان افغان در آن زندگی می کنند نوشته شده: «من می خواهم در خانه ام باشم. لطفاً نجنگید». بسیاری از پناهندگان تلاش کردند از راه صربستان که به نام مسیر بالکان مشهور است، به سمت اروپا بروند تا زندگی جدید اروپایی را برای خود رقم بزنند. بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تا انتهای سال ۲۰۱۷ بیش از ۷ هزار پناهنده در صربستان زندگی می کردند. ۸۵ درصد از آنها در مکان های تخصیص داده شده توسط دولت زندگی می کنند، در حالی که باقی آنها در شرایط نا مساعدی به سر می برند.

برترین عکس های «پروژه های بلند مدت»

عکاس «فاستو پوداوینی». یکی از کودکان بومی اهل کارو در شن های رودخانه اومو در اتیوپی مشغول بازی است. ساکنین این منطقه برای صید ماهی و بهره بردن از زمین های حاصلخیز اطراف به شدت به رودخانه وابسته هستند.

عکاس «خاویر آرسنیلاس»؛ صحنه جنایتی در هتل زونا ویوا در گواتمالا. در این حادثه فردی ۳۱ ساله به ضرب ۶ گلوله از پای درآمد.

برترین عکس «طبیعت»

عکاس: «کوری آرنولد». عقابی در آلاسکا که در حال تکه تکه کردن گوشت در زباله ها است.

سایر عکس های برتر «طبیعت»

عکاس «توماس پچاک»؛ پرش. پنگوئن هایی در جزیره ماریون در بخش قطبی آفریقای جنوبی در اقیانوس هند. این پنگوئن ها تنها برای مدت کوتاهی و به منظور زاد آوری به جزیره می آیند. آنها می تواند تا عمق ۱۰۰ متر برای شکار ماهی ها در آب شیرجه روند.

عکاس «مایکل پاتریک»؛ ماهی پرنده در حرکت در فلوریدای آمریکا. این ماهی ها در گلف استریم (یک جریان اقیانوسی گرم و قوی که در اقیانوس اطلس جریان دارد) در زیر آب با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت شنا می کنند، در حالی که می توانند تا ۷۰ بار در هر ثانیه بال بزنند.

عکاس «ایمی ویتال»؛ جنگجویی که یک بار از فیل ها ترسید. فردی که سرپرست فیل ها است، پیش از انتقال فیل کوچک به پناهگاه ویژه «رتتی» در شمال کنیا از او مراقبت می کند. بچه فیل های یتیم یا رها شده در نهایت به طبیعت باز گردانده می شوند.

عکاس «توماس پچاک». چهار جریان اقیانوسی در مجمع الجزایر گالاپاگوس به هم می پیوندند. این موضوع موجب پدید آمدن گونه های جانوری متعددی شده. البته اکوسیستم این منطقه در برابر تغییرات دما بسیار حساس است.

برترین عکس های «مردم»

عکاس: «ماگنوس وِنمَن»: «جِنِتا» در سمت راست به مدت دو سال و نیم است که در تختخواب خوابیده و به محرک ها هیچ واکنشی نشان نمی دهد. خواهر او «ایزابلا» نیز به مدت شش ماه است که در این شرایط به سر می برد. هر دو آنها به نوعی از افسردگی به نام سندروم تسلیم دچار هستند. این دو که در سوئد زندگی می کنند، پناهنده هایی از کوزووو هستند.

عکاس «لی هوآیفِنگ». دو برادر که در یک خانه سنتی یائودونگ زندگی می کنند. این خانه ها در واقع شبیه به کوره هایی در کوه هستند که در بخش مرکزی چین قرار دارند و از ساکنین در مقابل سرمای زمستان محافظت می کنند.

برترین عکس «ورزشی»

عکاس: «اُلیور اسکارف»؛ فوتبال سلطنتی. اعضای دو تیم رقیب در بازی های فوتبال سلطنتی انگلستان که برای گرفتن توپ تلاش می کنند. در این بازی صدها نفر در بازه های زمانی هشت ساعته در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (زادروز مسیح و روز قبل از آن) به رقابت با هم می پردازند.

سایر عکس های برتر «ورزشی»

عکاس «اریک سمپرز»؛ شرکت کنندگان در یک مسابقه ماراتن صحرایی در مراکش. این مسابقه که «ماراتن شن ها» نام دارد، در طول ۲۵۰ کیلومتر و در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد برگزار می شود. شرکت کنندگان باید غذاها، کیسه خواب، و سایر لوازمشان را در کوله پشتی های خود حمل کنند. مسابقه در ۶ مرحله و در ۷ روز اجرا می شود که طولانی ترین مرحله آن بیش از ۸۰ کیلومتر است. این مسابقه اولین بار در سال ۱۹۸۶ و با ۱۸۶ شرکت کننده برگزار شد. اکنون هزار نفر از ۵۰ کشور در آن به رقابت می پردازند.

عکاس «آلن شرودِر»؛ کودک سوارکار. کودکی که در حال مسابقه اسب دوانی در جزیره سومباوا اندونزی است.

برگزیده «اخبار فوری»

جایزه ویژه این بخش به عکسی از رونالد اشمیت تعلق گرفته که موفق شده جایزه برترین عکس سال را نیز از آن خود کند. در ابتدای مطلب به این عکس اشاره کرده ایم.

The post برندگان مسابقه عکاسی جهانی مطبوعات سال ۲۰۱۸ مشخص شدند appeared first on دیجیاتو.

ورلدپرس فوتو عکاسان برگزیده را معرفی کرد  

زوم نیوز_ محمد توکلی :زمانیکه در سال ۱۹۵۵ چند عکاس هلندی تصمیم گرفتند، یک مسابقه جهانی عکاسی را با نام  (World Press Photo) راه اندازی کنند، تصور بر این بود که نمایش عکس‌های مستند وخبری منتخب از عکاسان سراسر جهان قرار است در این مسابقه به رقابت گذاشته شود اما در حال حاضر متاسفانه شاهد تغییر این رویکرد هستیم مسئله ای که بیش از پیش بر حق بودن این مسابقات را زیر سوال می برد .

با این وجود امسال نیز مثل سالهای گذشته شاهد ورود عکس های صحنه سازی شده و نه مستند و خبری به این جشنواره بودیم .عکس هایی که داوران جشنواره آنها را حتی محق جایزه اول جشنواره  دانستند.

امسال ۷۳ هزار عکس از ۴ هزار و ۵۰۰ عکاس برای هشت بخش عکاسی م سائل معاصر ، عکاسی محیط زیست، عکاسی اخبار عمومی، عکاسی پروژه های طولانی مدت، عکاسی طبیعت، عکاسی از مردم، عکاسی ورزشی و عکاسی اخبار روز به بنیاد ورلدپرس فوتو رسید.

در مسابقه ۲۰۱۸ برای اولین‌بار بود که این بنیاد تصمیم گرفت تا در بخش‌های مختلف از جمله عکس سال و هشت بخش دیگر، برندگان نهایی را در دو مرحله اعلام کند. به این ترتیب نامزدهای دریافت جایزه معرفی شدند و برندگان نهایی دوازدهم آوریل معرفی شدند.از طرفی امسال بخش زندگی روزمره نیز حذف و بخش محیط زیست به جای آن اضافه شد.

جایزه عکس امسال به رونالدو اشمیت برای عکسش از مردی رسید،  که در جریان اعتراضات مردمی ونزوئلا دچار آتش‌سوزی شده بود.

جشنواره ای که اعتبارش را از دست می دهد
هیات داوران ورلدپرس فوتو ۲۰۱۸ زیر نظر ماگدالنا هررا مدیر بخش عکس مجله Geo فرانسه بود ، نکته ای که همواره عکاسان نسبت به آن اعتراض دارند تعیین داوران این جشنواره هست ،مجید سعیدی که در سال ۲۰۱۳ توانست جایزه دوم در بخش مسائل معاصر ورلدپرس فوتو را از آن خود کند، پس از اعلام نتایج این مسابقه در گقتگویی با مجله عکس نوریاتو، به همین مسئله اشاره کرد و گفت که ورلدپرس فوتو دیگر اعتبار سابق را ندارد «جایزه ورلدپرس فوتو به یک اتفاق سیاسی و پر از باند بازی تبدیل شده است. مثلا می‌بینید که در میان برندگان حتما باید از میان عکاسان تایمز یا یک سری از آژانس‌های خاص وجود داشته باشد، حتی اگر عکس‌های آن‌ها کیفیت خیلی خوبی هم نداشته باشند. در حقیقت شما در میان برگزیدگان عکس‌های خوب را نمی‌بینید بلکه تعدادی از عکاسان و مطبوعات را می‌بینید که هر سال به این ترتیب نمایش داده می‌شوند.»

سعیدی انتقادهایش را این‌طور ادامه می‌دهد: «هر سال نسبت به سال گذشته، از نوع و شیوه انتخاب داوران گرفته تا انتخاب عکس‌ها، وضعیت بدتر می‌شود. امسال هم می‌بینید که در میان نامزدهای جایزه عکس سال، به طور مثال عکسی وجود دارد که به صورت استیج پرتره گرفته شده است. استیج پرتره چه ربطی به عکس سال ورلدپرس فوتو دارد؟! فقط به این دلیل که عکس از آدام فرگوسن عکاس نیویورک تایمز است این اتفاق افتاده است؟ این یعنی شما در باندی هستید که می‌خواهند به هر طریق به شما جایزه بدهند، پس از طرف برگزارکنندگان و داوران دیده می‌شوید. می‌خواهم بگویم که متاسفانه این جایزه سال به سال در حال از دست دادن اعتبار خود است و امکان دارد در آینده فستیوال‌های دیگری جایگزین ورلدپرس فوتو شوند.»

انتقاد «آلفرد یعقوب زاده» به داوران «ورلد پرس فوتو»
آلفرد یعقوب زاده، عکاس ایرانی آژانس خبری سیپا نیز پیش از این درباره روند داوری این مسابقه در سال ۲۰۱۴ گفته بود که «به نظرم انتخاب داوران جایزه جهانی عکس بسیار عجیب بود و بیشتر از اینکه این عکس انتخاب داوران باشد یک جور نشان دادن ضرب شست به ولادیمیر پوتین و ماجرای اوکراین بود.»

او در گفت وگو با «شرق» با ابراز نارضایتی از انتخاب امسال داوران جایزه جهانی عکس خبری می گوید: «اینکه ماجرای دو همجنس گرا را عکس یک کنند به این بهانه که ما از جنگ خسته شده ایم به نظر عجیب می آید. اگر اسم این جایزه ورلد آو ارت یا جایزه عکس هنری یا جایزه عکس جهانی بود، شاید می شد با این انتخاب همراه شد. اما شما با جایزه عکس خبری جهان روبه رو هستید. تعریف عکس خبری هم در همه دنیا مشخص است و به نظرم انتخاب این عکس به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

انتقادات نسبت به داوری این مسابقه درحالی است که داوران این مسابقه هر سال تغییر می کند و سعی در بی طرفی برگزیدگان از طرف هیات داوران اعلام شده است. از ایران نیز بسیاری از عکاسان خبری در این رویداد شرکت کرده و حتی به عنوان داوران این مسابقه حضور داشته اند.

البته او در همان سال درباره انتخاب دو عکاس ایرانی یعنی آرش خاموشی و فاطمه بهبودی نظری مثبت داشت و گفته بود که : «عکس هایی که از ایران در میان برندگان است انتخاب های خوبی است. من عکس های آرش خاموشی را دیدم. تصویری که از بخشش یک فرد در زمان اعدام در عکس های او به نمایش درآمده، بسیار درخشان است و فکر می کنم این جایزه حقش است. اینکه عکاس در لحظه مناسب در جای خودش قرار داشته است نکته مهم این عکس هاست. عکس های فاطمه بهبودی هم عکس های خوبی است. این عکس ها که هم عکاسش زن است و هم سوژه زنان و به خصوص مادران شهید است بسیار مورد توجه است و عکاس هم به خوبی توانسته حرفش را در عکس هایش با زبانی سیاه و سفید بزند. اینکه عکس ها سیاه وسفید است نکته مثبت آن است.»

انتقادات نسبت به داوری این مسابقه درحالی است که داوران این مسابقه هر سال تغییر می کند و سعی در بی طرفی برگزیدگان از طرف هیات داوران اعلام شده است. از ایران نیز بسیاری از عکاسان خبری در این رویداد شرکت کرده و حتی به عنوان داوران این مسابقه حضور داشته اند.

عکس هایی که خبری نیستند اما جایزه می گیرند

یکی دیگر از انتقادات مطرح شده به این مسابقه انتخاب عکس های استیجی و بازسازی شده و نه خبری در این مسابقه است ، مسئله ای که  درباره عکس هایی که حسین فاطمی عکاس آژانس پانوس گرفته بود و موفق به دریافت جایزه ۲۰۱۶ این مسابقه در بخش پروژه های بلند مدت شده بود نیز مطرح شد .

در آن زمان نیوشا توکلیان (البته بدون اشاره به اینکه این متن را در واکنش به عکس‌های حسین فاطمی گفته) در صفحه‌ی خود نوشت : «اخیراً با افزایش تعداد عکس‌های درواقع “صحنه‌سازی شده‌ای” روبه رو هستیم که به نام “عکس مستند/خبری” به خورد مخاطب داده می‌شوند. هرکجای دیگری از دنیا که باشید، چنین عکاس‌هایی بایکوت خواهند شد اما در اینجا به خاطر مسائل پیچیده‌ای که با آن‌ها مواجهیم، در چنین مواردی عمدتاً سکوت اختیار می‌شود و به این ترتیب افراد ناآگاه فرصت می‌کنند رویه ی غلط خود را با خاطری جمع ادامه دهند. اما بعد از یک هفته کلنجار رفتن با خود به این نتیجه رسیدم که سکوت من خیانت به نسل بعدی عکاس‌های خبری/مستند است.»

پس از اعلام منتخبین جشنواره وردپرس فتو ۲۰۱۷ و انتخاب حسین فاطمی با مجموعه ای به نام ” یک سفر ایرانی ” به عنوان برنده جایزه دوم بخش پروژه های بلند مدت , مرتضی نیکوبذل از عکاسان با سابقه و عکاس سابق خبرگزاری رویترز نیز در خصوص تصاویر منتخب از ایران واکنش نشان داد و نظر خود را در نامه ای برای لارس بؤرینگ مدیر اجرائی ورلد پرس فوتو ارسال نمود.

او در این نامه نوشت : من عکاسی ایرانی هستم که مدت بیست سال است با جاهایی مانند رویترز، سیپا پرس، نشنال جئوگرافیک فارسی (گیتانما) و دیگر آژانسها و خبرگزاریها در ایران و خاورمیانه کار کرده ام. در ایران مردم بیشتر محتاط هستند. ما مردمی داریم که (اکثرا) از دوربین میترسند و در برابر آن بسیار محتاطانه رفتار می کنند زمانیکه متوجه می شوند کسی قصد دارد از آنها عکاسی کند. شما باید متوجه باشید زنان همیشه نگران عکاسی کردن از آنها هستند مخصوصا اگر در مشاغلی مانند آرایشگر، مربی رقص و… مشغول بکار باشند. شما باید بدانید هیچ سالن آرایش و زیبایی زنانه ای به عکاس (مخصوصا اگر مرد باشد) اجازه ورود برای عکاسی نمی دهد، اما این می تواند اتفاق بیفتد اگر از فردی درخواست کنید تا به شما اجازه عکاسی بدهد و باید بدانید که آن عکسها دیگر یک داستان واقعی زندگی روزمره نیستند، بلکه تنها نمایشی هستند مقابل دوربین شما و برای شما که عکاسی کنید.

به دنبال دریافت ایمیلی در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۱۷ از رامین طلایی با ادعایی مبنی بر اینکه حسین فاطمی، یکی از برندگان بخش پروژه‌های طولانی مدت، با اقداماتی غیر اخلاقی ناقض شرایط ورود به مسابقه شده است، تحقیقات گسترده‌ای با توجه به اسناد مرتبطی که به پیوست ایمیل بود شروع شد.

لارس بوئرینگ – مدیرعامل بنیاد ورلدپرس فوتو در نهایت در یک واکنش رسمی پس از تحقیقات صورت گرفته اعلام کرد که اگر در آینده نسبت به این مساله مدارک و شواهد دیگری پیدا شود، انتظار داریم که مستقیما با ما به اشتراک گذاشته شوند تا در کمال دقت صحت آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد. اما این مطلب فقط تکرار ادعاهایی است که قبلا هم مورد تحقیق قرار گرفته‌اند، پس چیز جدیدی برای بررسی به ما نمی‎دهد.

تاکنون نزدیک به ۶۳ سال از اولین مسابقه ورلدپرس فوتو می گذرد ، مسابقه ای که در طول سالها عکاسان ایرانی هم در آن خوش درخشیدند.رضا دقتی ۳ بار در سال‌های ۱۹۸۳با موضوع افغانستان، ۱۹۸۶با موضوع پاکستان (بی‌نظیربوتو) و ۱۹۹۵با موضوع رواندا کنگو، منوچهر دقتی در سال‌های ۱۹۸۳و ۱۹۸۵با موضوع ایران و ابراهیم نوروزی با موضوع ایران در ۲ سال پیاپی و در ۳ از برگزیدگان ایرانی این مسابقه بودند.

جهانگیر زمانیان (۱۹۶۵)، جهانگیر رزمی (۱۹۷۹)، آلفرد یعقوب‌زاده (۱۹۸۵)، محمد فرنود (۱۹۹۰)، سیف‌الله صمدیان (۱۹۹۰)، عطا طاهرکناره (۲۰۰۳)، مجید سعیدی (۲۰۱۳) با موضوع اسیدپاشی در افغانستان، امیر پورمند (۲۰۱۴)، آرش خاموشی (۲۰۱۵)، فاطمه بهبودی (۲۰۱۵) و زهره صابری (۲۰۱۶) از برگزیدگان این رویداد بزرگ عکاسی مطبوعاتی بوده‌اند. همچنین عکسی از مراسم اعدام در شهر همدان در سال ۱۹۸۳برنده سوم بخش Spot News شد که نامی از عکاس آن به چشم نمی‌خورد. در میان داوران این مسابقه بین‌المللی نیز عکاسان ایرانی چون آلفرد یعقوب‌زاده (۱۹۹۲ و ۲۰۰۴)، رضا دقتی (۱۹۹۷ و ۲۰۰۳)، منوچهر دقتی (۲۰۱۲) و نیوشا توکلیان (۲۰۱۳) حضور داشته‌‌اند.

رونالدو اشمیت؛ برنده جایزه عکس سال ورلدپرس فوتو ۲۰۱۸

در هر روی جایزه عکس امسال به رونالدو اشمیت برای عکسش از مردی رسید،  که در جریان اعتراضات مردمی ونزوئلا دچار آتش‌سوزی شده بود.
این مسابقه بازتابی از وقایع و اتفاقات دنیاست و اگر اعتراضی به پذیرش عکس های بازسازی شده می شود هم در واقع به خاطر همین جنبه مثبت مسابقه ورلدپرس فوتو است که پذیرش مجموعه عکس هایی که چیده شده دست عکاس هستند، ذهن مخاطب را از واقعیت دور می کند. این درحالی است که رویکرد اصلی این مسابقه نگاه به دنیای واقعی است .
در حال حاضر با برنده شدن این عکس نگاه های دنیا به سمت وضعیت نگران کننده مردم در ونزوئلا معطوف شد، حالا دیگر مردم دنیا خوزه ویکتور سالازار بالزا ۲۸ ساله را می شناسند، جوانی که برای زندگی بهتر،  پایش به اعتراضات مردمی کشیده شد و دچار آتش‌سوزی شده است.در هر روی انتظار می رود که عکاسان ایرانی نیز با عکس های مستند و واقعی چهره کامل تری را از ایران در عرصه های بین المللی نشان بدهند. 

برندگان سال ۲۰۱۸ ورلدپرس فوتو

مجموعه  نبرد موصل ” The Battle for Mosul” از عکاس ایرلندی ایور پریکت “Ivor Prickett” در قسمت مجموعه عکس بخش اخبار عمومی “General News”  جایزه اول را به خود اختصاص داد.

 

 

حبا خمیس از مصر نیز با مجموعه عکس «زیبایی ممنوعه» توانست جایزه اول را در بخش مسائل معاصر به دست آورد.

 

در بخش پروژه‌های بلند مدت  “Long-Term Projects” کارلا کوگلمن ” Carla Kogelman”  از هلند با مجموعه عکس من والدویرتل هستم ” Ich Bin Waldviertel “ جایزه اول را برای خود کرد. 

کدیر وان لوژین ” Kadir van Lohuizen”  از هلند نیز  با مجموعه عکس زباله‌دان” Wasteland ” در بخش محیط زیست جایزه اول را کسب کرد.

 

همچنین در بخش طبیعت مجموعه عکس آمی ویتاله” Ami Vitale ” از آمریکا با مجموعه” Warriors Who Once Feared Elephants”  جایزه اول را به دست آورد.

 

 

در بخش اخبار لحظه‌ای  مجموعه عکس دیوید بکر ” David Becker ”  از آمریکا با مجموعه قتل عام در لاس وگاس ” Massacre in Las Vegas “ جایزه اول را به دست آورد.

 

آدام فرگوسن ” Adam Ferguson ” از آمریکا در بخش مردم با مجموعه عکس بمب‌گذاری انتحاری بوکوحرام ” Boko Haram Strapped Suicide Bombs “ برگزیده جایزه اول شد .

 


مجموعه بچه‌های جوکی ” Kid Jockeys “ از  آلن شرودر ” Alain Schroeder ” بلژیکی نیز برگزیده جایزه اول شد.