جعبه‌سیاه زنجانی؛ آب به نفت می‌بست

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، روز گذشته دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت‌منفرد که به جعبه‌سیاه بابک زنجانی معروف است، برگزار شد.

منفرد مدت‌ها متواری بوده و در سال ۱۳۹۵ در کشور دومینیکا دستگیر می‌شود. از ارادت منفرد بهنخست‌وزیر دومینیکا همین بس که یک نفت‌کش برای ایشان خریداری کرده که تحت پرچم این کشور فعال می‌شود.
از اتهامات بزهکارانه منفرد که روز گذشته از سوی مدیر حقوقی شرکت ملی نفت به آن اشاره شد، اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی بود.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه برای نشان‌دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است.
همچنین این متهم یک نفت‌کش را خریداری کرده که در‌حال‌حاضر با نام نخست‌وزیر دومینیکا و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است. روز گذشته در جریان برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت‌منفرد و در ابتدای جلسه، قاضی صلواتی گفت: کیفرخواست ۹۸صفحه‌ای این متهم در دو جلسه قبل از سوی نماینده دادستان قرائت شد و با توجه به اینکه در زمان رسیدگی به پرونده بابک زنجانی، متهم علیرضا زیباحالت‌منفرد متواری بوده است، بنابراین با پیگیری شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان (عج) این متهم در کشور دومینیکا شناسایی شده و در دی‌ماه سال ۹۵، به دست پلیس بین‌الملل دستگیر و نهایتا به کشور بازگردانده شده است. وی گفت: این متهم، چون تابعیت دومینیکا را داشته، توانسته است سفیر این کشور در کشور مالزی شود و توانسته مقام‌های تحت نظر پادشاهی را در این کشور به دست آورد.

خرید بانک بابک زنجانی از سوی منفرد

قاضی صلواتی افزود: این متهم مدیریت شرکت‌های نفتی مفسد بابک زنجانی را بر عهده داشته و برای بابک زنجانی اقدام به خرید بانک نیز کرده است.
در ادامه، قاضی صلواتی از مدیر حقوقی شرکت ملی نفت خواست به‌عنوان شاکی پرونده به قرائت شکوائیه خود بپردازد.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: شکایت شرکت ملی نفت در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۹۴ به دادگاه ارائه و کلیه مدارک مبنی بر اتهامات متهمان ارائه شده است؛ بنابراین پس از مشخص‌شدن نقش علیرضا زیباحالت‌منفرد در راستای فرایند مجرمانه اقدامات بابک زنجانی و سایر شرکا، وکلای شرکت HK در تاریخ ۱۲/۱۰/۹۴ شکایت لازم را دایر بر کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت به مرجع قضائی تقدیم کردند. وی افزود: از دیگر اتهامات این فرد که نسبت به آن شکایت شده است، جرم جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK است که این اقدام از سوی متهم محرز است.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت بیان کرد: شرکت مالزیایی با مالکیت آقای فلاح هروی و آقای زنجانی در منطقه لاووان مالزی ثبت شده بود و این افراد با شرکت HK وابسته به شرکت ملی نفت، در سال ۹۱ درخصوص خرید و فروش سه محصول بر پایه نفت به انعقاد ۱۱ قرارداد اقدام می‌کنند.
وی افزود: آقای منفرد از عملیات‌های مجرمانه آقای زنجانی اطلاع و به آن علم داشته؛ به‌طوری‌که این متهم در اظهارات خود گفته است شرکت SCT شرکتی صوری بوده که در مالزی ثبت شده که برای اقدامات کلاهبردارانه از نام این شرکت استفاده می‌شده است. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: همچنین متهم در اقاریر خود گفته است در راستای جابه‌جایی حواله‌ها، اقدام به ثبت چند شرکت صوری در مالزی کرده بودیم.
وی ادامه داد: این متهم بابت جابه‌جایی هر حواله‌ای، مبالغ زیادی را از شرکت ملی نفت دریافت می‌کرده است. همچنین آ‌قای هروی در اقاریر خود گفته است که ۹۰ درصد منابع آقای زنجانی که حواله می‌شد از حساب آقای منفرد می‌رفته است؛ چون وی در هیئت حسابرسی بانک FIIB عضو بوده است.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: همچنین شرکت ایزو از سوی آقای منفرد تأسیس شده و از طریق این شرکت به واسطه‌گری بین شرکت‌های مختلف اقدام می‌کرده است و بنا بر اظهارات مهدی شمس، این متهم نقشی اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره‌سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا توانسته حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار پول کسب کند.
افزودن آب به نفت و خرید نفت‌کش برای دومینیکا
وی گفت: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه در جهت نشان‌دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است. همچنین این متهم نفت‌کشی را خریداری کرده که در‌حال‌حاضر با نام نخست‌وزیر دومینیکا و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: اقدامات این متهم در بردن اموال شرکت ملی نفت از طریق کلاهبرداری به روش تأسیس شرکت‌های کاغذی، همکاری و فعالیت با بابک زنجانی و اقدام به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK، اخذ پورسانت‌های کلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگی و مجازات متهم را دارم.
وی ادامه داد: همچنین پرداخت اصل کلیه محصولات، پرداخت کلیه پورسانت‌ها و خسارات وارده از هر حیث و ضبط کلیه اموال این متهم را دارم. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: با توجه به اینکه شکایت جعل و استفاده از سند مجعول این متهم هنوز تعیین تکلیف نشده لذا درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم را تا پایان دادرسی خواستارم.
پول‌شویی ۱.۲ میلیاردیورویی
در این بخش از جلسه دادگاه قاضی صلواتی از متهم زیباحالت‌منفرد خواست تا در جایگاه قرار گیرد و خود را معرفی کند. متهم زیباحالت‌منفرد ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: علیرضا زیباحالت‌منفرد، متولد سال ۱۳۵۲، دارای حداقل تحصیلات سیکل، مقیم مالزی و دومینیکا، متأهل و فاقد سابقه کیفری منجر به صدور حکم هستم.
قاضی صلواتی ضمن تفهیم اتهام به متهم گفت: اتهامات جنابعالی دایر بر مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور همراه با مفسد اقتصادی محکوم به اعدام، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK و پول‌شویی به مبلغ یک‌میلیارد‌و ۲۰۰ میلیون یورو است، دفاعیات خود را شرح دهید.
ماجرای آشنایی منفرد با زنجانی
متهم زیباحالت‌منفرد ضمن اشاره به نحوه آشنایی خود با بابک زنجانی گفت: در سال ۸۴، جهت تحصیل فرزندانم به مالزی مهاجرت کردیم و فعالیت اقتصادی خود را رفته رفته در ایران قطع و به مالزی منتقل کردم که به جهت فعالیت در کار دکوراسیون توانستم با شخصیت‌ها و با مقامات مالزی ارتباط برقرار کنم و به خانه‌های آن‌ها بروم.
متهم گفت: در سال ۸۹، در سفری که مشاور عالی نخست‌وزیر مالزی به ایران داشت، همراه وی بودم که در این سفر نیز به کیش رفتم و در آنجا با آقای بابک زنجانی آشنا شدم. او در آن سفر که میهمان وی بودیم به من گفت که نیاز به مجوز تأسیس صرافی در مالزی دارم.
وی افزود: در آن مقطع اینجانب هیچ اطلاعات دقیقی از سیستم بانکی چه در داخل ایران و چه در خارج از آن نداشتم؛ اما آقای زنجانی از ما قول همکاری گرفت. پس از بازگشت به مالزی پیشنهاد خریداری بانک سرمایه‌گذاری اسلامی با نام FIIB را که در منطقه لاووان بود و هیچ گونه فعالیتی نداشت، ارائه کردم و بلافاصله اسناد را برای زنجانی فرستادم که با استقبال او مواجه شد.
۶۰۰ میلیون تومان بابت حق‌الزحمه خرید بانک
متهم ادامه داد: پیش از این آقای زنجانی توسط وکلای ایرانی خود که در مالزی داشتند، برای اخذ مجوز بانک اقدام کرده بود و یک شرکت به نام آیوان تو آیوان تأسیس کرد تا حواله‌جات را از طریق بانک CIM جابه‌جا کند، وی با توجه به خرید مجوز بانکی در گرجستان و یک مؤسسه مالی در کردستان عراق مشکل سابقه بانکی خود را حل کرده و پس از آن مشکل اقامت مطرح بود که این مشکل نیز با اخذ اقامت دوبی توسط آقای زنجانی حل شد و بعد از گذشت چهار ماه از نقل و انتقال مجوز به بابک زنجانی منتقل و دفتر مستقر شد؛
اما صحبتی بابت دستمزد اینجانب نکرد که از طریق بابک زنجانی معادل ۶۰۰ میلیون تومان را در آن زمان به عنوان دستمزد خود اعلام کردم که در تهران دریافت کنم که ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان حق معرفی پرداخت شد و آقای زنجانی این بانک را همراه با دفتر در اختیار وکلای ایرانی خود قرار داد و من اصلا در شعبه بانک آقای زنجانی حضور نداشتم؛ اما ارتباط من روز به روز با وی بیشتر و مشکل از جایی شروع شد که مشخص شد حتی با داشتن بانک در خارج امکان انتقال حواله‌جات وجود ندارد.
اقداماتی که من انجام دادم امروز دکترین تحریم می‌نامند
وی افزود: من از اقدامات بابک زنجانی خبر نداشتم و سرور‌های سوییفت نیز از طریق خانم مهربانی در تهران اداره می‌شد. متهم منفرد بیان کرد: من اعتراف می‌کنم در کشوری غیر از وطنم به نفع وطنم ممنوعیت‌های ناشی از تحریم‌ها را نقض کردم.
من توانمند بودم که در راستای خدمت به وطن در مسیری قرار گیرم که آن را امروز دکترین تحریم می‌نامیم.
من با اعتماد به اینکه بابک زنجانی در حال دورزدن تحریم‌های بین‌المللی است و مورد وثوق است، این اقدام را انجام دادم.
بنده به هیچ عنوان هیچ نیتی جز آنکه عرض کردم نداشتم و از طرفی هیچ‌گونه رابطه علت و معلولی با همکاری بنده و اتهامات بابک زنجانی وجود نداشته است.

یک ال‌سی جعلی باعث اختلاف من و زنجانی شد

وی گفت: متأسفانه آنچه بازپرسی بنده با عنوان تحصیل مال از طریق نامشروع ارائه کرد، دستمزدم بوده است و درخصوص آگاهی اینجانب از اقدامات بابک زنجانی که یکی از دلایل اتهامی بنده است، لازم به توضیح است که در زمان همکاری با بابک زنجانی تماسی از شرکت نیکو با بنده گرفته شد و از من خواست تا به آنجا بروم که در ادامه یک فقره ال‌سی به مبلغ ۳۳۰ میلیون یورو به بنده نشان دادند و من به محض مشاهده آن ال‌سی متوجه شدم که به هیچ عنوان چنین رقمی گشایش اعتبار نشده است که در ادامه تماسی از بابک زنجانی دریافت کردم که به من گفت: آقای منفرد پایت را از گلیمت بیشتر دراز نکن که من در پاسخ گفتم من با اجازه و همکاری شما به آنجا رفتم.
متهم زیباحالت منفرد خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی این‌جانب از جعلی بودن ال‌سی مذکور، سبب کدورت من با زنجانی شد و پیامک‌های پی‌درپی او با عناوین خائن و خیانت‌کار را دربر داشت که پس‌از‌آن دیگر با او ارتباطی نداشتم.
این‌جانب درباره ال‌سی مورد اشاره طرف سؤال واقع شدم و بدون هیچ چشمداشت و الزامی بیان کردم، چنانچه درباره مبلغ دیگری که پی به عدم اصالت آن می‌بردم، قطعا اطلاع‌رسانی می‌کردم.
تهیه ۲ بندر نفتی در چین
متهم افزود: درباره ثبت شرکت ایزوت و تهیه دو بندر نفتی در چین توسط این‌جانب لازم به توضیح است که میعانات گازی به جهت بوی بسیار بد و به دلایل زیست‌محیطی و خطراتی که دارد، هیچ کشوری چه در تحریم و چه غیرازآن حاضر به قبول اجاره‌دادن انبار برای آن نبوده و نیست که در موضوع سانچی نیز شاهد بودیم که چه حادثه‌ای در پی انفجار میعانات گازی رخ داد. متهم منفرد گفت: یک شب حدود ساعت سه صبح به وقت مالزی شماره‌ای ناشناس از سوئیس با من تماس گرفت که آقای زنجانی بود و درباره محصولی صحبت کرد و گفت که برای پنج فروند نفتکش معادل ۱۱ میلیون بشکه باید مخازن تهیه کنی که من گفتم اصلا اطلاعی از نفت ندارم که او گفت: خودش نیز اطلاعی ندارد.
به‌هر‌حال قول پیگیری دادم و از روز بعد پیگیر این موضوع شدم که با پاسخ منفی مقامات مالزی مواجه شدم و علتی که مطرح می‌کردند، مربوط به مسائل زیست‌محیطی بود.
او گفت: مراتب را فورا به اطلاع بابک زنجانی رساندم، غافل از اینکه او قراردادی در این زمینه امضا کرده بود و بر اساس توانایی‌های من در مالزی زیر بار این قرارداد رفته بود که نهایتا موفق شدم در چین این اقدام را انجام دهم.
آب در نفت نریختم
منفرد درباره اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی هم گفت: این اتهام صرفا بر اساس گزارش‌های آقای مهدی شمس بوده است و دلیل دیگری وجود ندارد.
او توضیح داد: بر اساس قرارداد از هشت محموله بار نفتی فقط نسبت به یک محموله ادعای وجود آب شده است، اما برای این حرف هیچ‌گونه مدرک معتبر وجود ندارد و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد، آن دو کشتی دریافت‌کننده و تحویل‌دهنده به‌هیچ‌وجه نباید از یکدیگر جدا شوند تا یک مرجع بین‌المللی به این موضوع رسیدگی کند.
این در حالی است که کاپیتان تحویل‌گیرنده میعانات نفتی چنین ادعایی را مطرح نکرده و پس از بارگیری محموله از کشتی دریافت‌کننده جدا می‌شود.
متهم منفرد افزود: البته شاید مطرح شود که پلمب مخازن شکسته شده است که باید گفت هزینه شکستن پلمب‌ها بسیار بیشتر از آن میزان آبی است که مورد ادعا بوده و به‌هیچ‌عنوان ارزش ندارد که بخواهند پلمبی را بشکنند. او گفت: هدف از طرح این ادعا جبران کسری میعانات در جا‌های دیگر است که توسط متهمان دیگر سعی شده این اتهام به من چسبیده شود.
مبالغ صرف امور شخصی شده است
نماینده دادستان نیز در نخستین جلسه دادگاه که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۹۸ برگزار شد، گفته بود: متهم حذف اوراق پرونده بابک زنجانی با شرکای خود و با مراجعه به مدیران وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه، محموله‌های نفتی متعددی را بدوا به‌عنوان انبارداری و متقابلا به‌عنوان خرید در اختیار می‌گیرد که ارزش آن حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بوده است.
او ادامه داد: از طرفی با وساطت بانک مسکن، پارسیان و سرمایه مبلغ یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از منابع ارزی بانک مرکزی که نزد بانک‌های خارج از کشور بوده، به بابک زنجانی پرداخت شده و جهت انجام تعهدات دولت به پیمانکاران پرداخت می‌شود.
نماینده دادستان ادامه داد: بخشی از آن مبلغ به پیمانکاران پرداخت و مابقی صرف امور شخصی شده است و با تنظیم اسناد بانکی غیرواقعی چنین قلمداد می‌شود که این منابع نزد شرکت HK واریز می‌شود و با حمید فلاح‌هروی و انعقاد تفاهم‌نامه، سهام تعدادی از شرکت‌های وابسته به تأمین اجتماعی به ارزش حدودا چهار میلیارد یورو خریداری و ادعا می‌کند که وجه آن را از خارج کشور به حساب تأمین اجتماعی نزد بانک مسکن حواله کرده است.
در جلسه دوم نیز اتهام این متهم مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از شرکت HK به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و مشارکت در پول‌شویی به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو اعلام شد.

این خبر جعبه‌سیاه زنجانی؛ آب به نفت می‌بست اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزئیاتی از تأسیساتی نفتی سعودی که امروز هدف قرار گرفت

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، شبکه العربیه با این مقدمه گزارشی با عنوان «درباره دو تلمبه‌خانه نفت مورد هدف قرار گرفته در سعودی چه می‌دانیم؟» منتشر کرد که در ادامه آن آمده است: «در این حملات دو تلمبه‌خانه شماره ۸ و ۹ که وظیفه تقویت فشار نفت و گاز خطوط انتقال نفت از منطقه الشرقیه از طریق مناطق الدوادمی و عفیف در نزدیکی ریاض و رساندن آن به منطقه ینبع در ساحل دریای سرخ را دارند، مورد حمله قرار گرفتند.

دو خط لوله اصلی که تأسیسات تولید نفت در منطقه الشرقیه را به ینبع متصل می‌کنند، در سال ۱۹۸۲ راه‌اندازی شدند. یکی از این دو خط، میعانات گاز طبیعی را از تأسیسات فرآوری گاز در منطقه شدقم به ینبع که در ۱۱۷۱ کیلومتری واقع شده، منتقل می‌کند. خط لوله دوم که ۱۲۰۰ کیلومتر طول دارد، نفت خام را از منطقه بقیق به ینبع می‌برد.

این دو خط لوله که با نام «لوله‌های شرق-غرب» از آنها یاد می‌شود، در دو سوی جاده قرار دارند و پیشرفته‌ترین خط لوله‌های انتقال مواد هیدروکربنی هستند که با سیستم‌های رایانه‌ای نظارت و راهبری می‌شوند. خط لوله انتقال نفت خام که ۱۲۲ سانتی‌متر قطر دارد، قادر است روزانه ۱.۸۵ میلیون بشکه نفت خام را به ینبع برساند تا پالایش و صادر شود.

شرکت آرامکو با کشیدن لوله دیگری به قطر ۱۴۲ سانتی‌متر (۵۶ اینچ) به موازات این خط، توان آن را به ۳.۲ میلیون بشکه در روز رساند. ایستگاه‌های تقویت فشار وظیفه ایجاد امکان انتقال این حجم عظیم نفت از طریق این خط لوله را بر عهده داشتند. توسعه ایستگاه تقویت فشار در اواخر سال ۱۹۹۲، ظرفیت این خط را به ۴.۵ میلیون بشکه در روز رساند.

تأسیسات نفتی ینبع متشکل از ۱۱ مخزن است که هر کدام از آنها یک میلیون بشکه ظرفیت دارد. علاوه بر این مخزنی با حجم ۱.۵ میلیون بشکه در این منطقه وجود دارد که بزرگ‌ترین مخزن عربستان از نظر قُطر است. این مخزن در سال ۱۹۹۲ و در چارچوب برنامه‌های توسعه ظرفیت تأسیسات ینبع راه‌اندازی شد. مجموع ظرفیت ذخیره این منابع نفت خام، ۱۲.۵ میلیون بشکه در روز است. دو مخزن مخروطی شکل با حجم ۲۵۰ هزار بشکه نیز در این منطقه وجود دارد که سوخت کشتی در خود نگهداری می‌کنند.

این سامانه نفت خام به چهار خط بارگیری متصل است که قطر هر کدام از آنها ۱۴۲ سانتی‌متر است و به سکوهای بارگیری نفت‌کش‌ها منتهی می‌شوند. سیستم بارگیری همزمان نفت‌کش‌ها که در این تأسیسات نفتی استفاده می‌شود، بارگیری ۱۳۰ هزار بشکه نفت خام در ساعت را ممکن می‌کند. این سامانه بندرگاهی که از سال ۱۹۸۱ به کار گرفته شده، وظیفه بارگیری نفتی را بر عهده دارد که «لوله‌های شرق-غرب» از الشرقیه به ینبع منقل می‌کنند. این بندرگاه که تا عمق ۳۲ متری لایروبی شده، چهار سکو برای پهلو گرفتن نفت‌کش‌ها دارد.

این خبر جزئیاتی از تأسیساتی نفتی سعودی که امروز هدف قرار گرفت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بدنبال حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ قیمت نفت خام افزایش یافت

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری و به نقل از تارنمای شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، این درحالی است که نفت برنت پیش از این ۷۰ دلار و ۳۴ سنت قیمت گذاری شده بود.

بهای پیش خرید هر بشکه نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» آمریکا نیز ۰.۸۷% افزایش یافت و بشکه ای ۶۱.۵۷ دلار داد و ستد شد. پیش از این، نفت سبک آمریکا، ۶۰ دلار و ۹۳ سنت بود.

افزایش قیمت نفت پس از آن صورت گرفت که «خالد الفالح» وزیر نفت عربستان اعلام کرد، در حملات پهپادی روز سه شنبه نیروهای یمنی به این کشور و تأسیسات حیاتی آن دو ایستگاه پمپاژ نفت هدف قرار گرفت و آسیب دید.

منابع نظامی یمنی صبح سه شنبه گزارش دادند که در واکنش به حملات مستمر ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در جریان یک عملیات نظامی، با هفت پهپاد تأسیسات حیاتی سعودی را هدف حمله قرار دادند.

حمله به تاسیسات نفتی عربستان علاوه بر افزایش قیمت نفت، موجب سقوط شاخص سهام این کشور شد.

این خبر بدنبال حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ قیمت نفت خام افزایش یافت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نماینده ویژه آمریکا: خواهان جنگ با ایران نیستیم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، برایان هوک نوشت: واشنگتن خواستار صلح در کل منطقه است و از درگیر شدن با ایران در خلیج فارس اجتناب می کند. مسئول امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از تنش های اخیر در خلیج فارس اضافه کرد که مدرکی برای متهم کردن ایران درباره دست داشتن این کشور در انفجارهای بندر فجیره امارات وجود ندارد.

روز یکشنبه(۲۲ اردیبهشت)، اخباری از وقوع انفجار مهیب در بندر فجیره در شرق امارات منتشر شد که در ابتدا این خبر از سوی مقامات امارات متحده عربی تکذیب شد اما در ادامه وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که چهار کشتی در نزدیکی آب های منطقه ای این کشور مورد اقدامات خرابکارانه قرار گرفته است.

بندر الفجیره در ساحل دریای عمان مهمترین بندر صادرات نفت امارات است که روزانه تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه از آن صادر می شود.

اهمیت اتفاقات در فجیره از آن جهت بود که این بندر، دومین بندر بزرگ بانکرینگ یا همان سوخت رسانی به کشتی ها و نفتکش ها در جهان است. همچنین نزدیکی این بندر به منابع نفت و گاز خاورمیانه و بارگیری روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام از این بندر، بر اهمیت آن افزوده است. /ایرنا

این خبر نماینده ویژه آمریکا: خواهان جنگ با ایران نیستیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، با نزدیک به یک‌میلیون پناهنده، ایران یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست، اما حالا تحریم‌ها و پیامدهای اقتصادیش، ادامه این روند و آینده زندگی صدها هزار نفر را به خطر انداخته است.

تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا در یک سال گذشته، وضعیت خطرناکی در مناطق مختلف به وجود آورده؛ ورود و تولید برخی‌ داروها در کشور با محدودیت‌های مختلفی روبه‌رو شده، اجرای برخی پروژه‌های زیست‌محیطی با کمبود فناوری مواجه شده و … حالا برخی از مسئولان هشدار دادند که با ادامه تحریم‌ها آینده حضور برخی از شهروندان افغانستانی در ایران مبهم است.

در همین رابطه عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه گفته بود: «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند و منابع مالی ایران محدود شود و فروش نفت به صفر برسد، درآمدهای نفتی ما کم شود که البته موفق نخواهند شد و فروش نفت ما به صفر نخواهد رسید، ایران مجبور می‌شود سیاست‌های ویژه‌ای را اتخاذ کند و ممکن است به نقطه‌ای برسیم که نتوانیم هزینه‌ها را تأمین کنیم و از برادران افغان بخواهیم که کشور را ترک کنند. نمی‌خواهم تنش یا نگرانی در بین اتباع افغان ایجاد کنم ولی می‌خواهم صحنه را ترسیم کنم. اگر آمریکا بخواهد به سیاست تحریم ادامه دهد، مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.»

البته بعد از حواشی مختلفی که در رابطه با این اظهار نظر یا هشدار به وجود آمد، عراقچی توضیح داد که منظورش از این حرف‌ها درخواست کمک از کشورهای اروپایی برای باز کردن درب‌هایشان به روی مهاجران افغان باشد.

ایران، چقدر پناهنده‌ پذیرفته؟

ده‌ها سال است که ایران از کشورهای همسایه میلیون‌ها نفر پناهنده پذیرفته و در این میان بیشترین آمار پناهندگان هم از کشور افغانستان است.

در این سال‌ها تعداد پناهنده‌های این کشور در ایران نوسان زیادی داشته به طوری که در اواخر دهه ۶۰ تعداد پناهنده‌های رسمی افغانستانی در ایران به اوج خود و نزدیک به ۳میلیون نفر رسید، اکنون تعداد پناهنده‌های این کشور نزدیک به یک‌میلیون نفر است.

آمار مرکز پناهندگی سازمان ملل در این رابطه از این قرار است:

ردیف

سال

تعداد پناهندگان افغانستانی در ایران

۱

۱۹۸۰

۳۰۰هزار نفر

۲

۱۹۸۵

۱میلیون و ۹۰۰هزار نفر

۳

۱۹۹۰

۳میلیون و ۶۱هزار نفر

۴

۱۹۹۵

۱میلیون و ۴۲۹هزار نفر

۵

۲۰۰۰

۱میلیون ۴۸۲هزار نفر

۶

۲۰۰۵

۹۲۰هزار نفر

۷

۲۰۱۰

۱میلیون و ۲۷هزار نفر

۸

۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷

۹۵۱هزار نفر

ا

البته این آمار نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون تعداد پناهنده‌های افغان در ایران روندی افزایشی  داشته و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ این تعداد ثابت بوده. گفتنی است آمار براساس آمار غیررسمی تعداد پناهنده‌های افغانستانی در ایران، چند برابر آمار سازمان ملل و حدود ۳میلیون نفر است.این در حالی است که براساس آمارهای جهانی کشور آلمان که از مدعیان پذیرش مهاجر در اروپاست،‌ میزبان حدود ۹۰۰ هزار مهاجر است.

در مقایسه با دنیا چقدر پناهنده داریم؟

از سویی اطلاعات بانک جهانی هم نشان می‌دهد که در مقایسه با دیگر کشورها، حضور این تعداد پناهنده در کشور باعث شده تا ایران هفتمین کشور مهاجرپذیر در دنیا و سومین کشور مهاجرپذیر منطقه در سال ۲۰۱۷ باشد.

این در حالی است که به علت شروع جنگ‌های مختلف در سال‌های گذشته تعداد پناهنده‌های دنیا به شدت افزایش پیدا کرده و بخش زیادی از جمعیت آنها در سال‌های گذشته به اروپا و کشورهای مختلفی مهاجرت کرده‌اند. به همین دلیل ترکیه هم اکنون مهاجرپذیرترین کشور دنیاست.

تعداد پناهندگان کشورهای مختلف منطقه

ردیف

نام کشور

تعداد پناهندگان

۱

ترکیه

۳.۵ میلیون نفر

۲

پاکستان

۱.۴ میلیون نفر

۳

عراق

۳۰۰هزار نفر

۴

سوریه

۶۰۰هزار نفر

۵

عربستان

۱۴۸ نفر

۶

مصر

۲۰۰هزار نفر

۷

افغانستان

۷۵هزار نفر

ایران برای حمایت از پناهندگان افغان، به کمک نیاز دارد

حضور این جمعیت زیاد از پناهندگان کشورهای مختلف در ایران، با اظهار نظرهای اعضای سازمان ملل هم روبرو شده،حدود یک سال پیش فیلیپو گرانی، کمیسیونر سازمان ملل گفته بود: «ایران با استفاده از سیاست‌های مترقی خود به نمونه‌ای در جهان تبدیل شده، اما این کشور برای میزبانی از یکی از بزرگترین گروه‌های پناهندگی دنیا به حمایت بیشتری نیاز دارد.»

این دقیقا، مشابه اظهار نظر معاون وزارت امور خارجه در رابطه با تاثیر تحریم‌های آمریکا در زندگی پناهندگان افغانستانی در ایران است.

او در این رابطه توضیح داده بود: «هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند؛ در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود. کشورهای اروپایی باید به وظایف خود در ارتباط با مهاجران از جمله مهاجران افغانی در ایران عمل کنند، آنها دو راه پیش‌رو دارند یا این‌که در تامین هزینه‌های مربوط به این مهاجران به ایران کمک کنند و یا این‌که بخشی از این مهاجران را به خاک خود راه دهند و آنها را در خاک خود بپذیرند.» /خبرآنلاین

این خبر وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گزارش فایننشال‌تایمز از خرابکاری علیه کشتی‌های اماراتی در نزدیکی تنگه هرمز

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، عملیات خرابکاری علیه کشتی‌های اماراتی در نزدیکی تنگه هرمز، هشدار‌های امنیتی مقامات اجرایی بندر الفجیره را برانگیخته است.
روزنامه فایننشال تایمز با اشاره به بیانیه وزارت خارجه امارات متحده عربی درباره عملیات خرابکاری علیه ۴ کشتی این کشور در بندر الفجیره نوشت: این حادثه در منطقه سوخت گیری تانکر‌های نفتکش در نزدیکی قلمروی امارات در دریای عمان و در نزدیکی تنگه هرمز رخ داده است، منطقه‌ای که یک گذرگاه اصلی برای صادرات این کشور‌های سرشار از نفت است.

در الفجیره امارات چه خبر است؟!

وزارت خارجه امارات در این بیانیه گفته؛ انجام این خرابکاری علیه کشتی‌های تجاری و غیرنظامی و تهدید امنیت و جان خدمه و کارکنان این کشتی‌ها یک «روند جدی» بوده است.

این گزارش با اشاره به اینکه کسی در این حادثه آسیب ندیده است افزود: امارات تا کنون کسی را به خاطر این عملیات متهم نکرده است و جزئیاتی درباره خسارات به کشتی‌ها و ملیت این کشتی‌ها ارائه نکرده است.

فایننشال تایمز با بیان اینکه، امارات عربی متحده این حادثه را تایید کرده است افزود: این عملیات درحالی رخ داده که تنش‌ها در خلیج فارس به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه ایران و صادرات نفت این کشور افزایش یافته است.

براساس این گزارش، این خرابکاری هشدار‌های زیادی را در میان مقامات اجرایی بندر الفجیره باعث شده است تا جاییکه یکی از این مقامات مساله امنیتی مربوط به این اتفاق را در این بندر تجاری مهم هشدار هنده توصیف کرده است.

این گزارش در ادامه اضافه می‌کند، آمریکا در حال تقویت حضور نظامی خود در خلیج فارس در بحبوحه افزایش تهدید‌ها از طرف ایران است؛ تهدید‌های ادعایی که جمهوری اسلامی ایران آن را رد کرده است.

حضور آمریکایی‌ها در خلیج‌ فارس نمایشی و بی‌فایده است
این درحالیست که افزایش فشار‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران و صادرات نفت این کشور از سوی عربستان سعودی و امارات عربی متحده مورد استقبال قرار گرفته است.

وزارت خارجه امارات در ادامه بیانیه خود گفته: «جامعه جهانی باید مسئولیت منع تلاش‌ها برای آسیب زدن به خطوط کشتیرانی را بر عهده بگیرد».

دولت امارات تاکید کرده که «عملیات مخرب، امنیت و صلح جهانی را تهدید می‌کند».

براساس گزارشها، تیم تحقیقات بین‌المللی یکشنبه‌شب برای بررسی حادثه «هدف قرار گرفتن چهار کشتی تجاری» در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات، وارد بندر فجیره شده است. /فارس

این خبر گزارش فایننشال‌تایمز از خرابکاری علیه کشتی‌های اماراتی در نزدیکی تنگه هرمز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

المیادین: انفجارهای قوی بندر الفجیره امارات را لرزاند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، شبکه المیادین گزارش داد انفجارهای قوی امروز بندر الفجیره امارات را تکان داد.

این شبکه به نقل از منابع خود در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اعلام کرد هنوز ماهیت انفجارها مشخص نشده است، اما انفجارها قوی و پشت سر هم بوده  است که بین ساعت چهار تا هفت صبح امروز رخ داده  است.

این انفجارها در داخل بندر رخ داده و صدای آن به وضوح شنیده شده است.

این منابع از پرواز جنگنده های آمریکایی و فرانسوی بر فراز بندر الفجیره و تمام آسمان منطقه خبر دادند.

بندر الفجیره، بندر نفتی و صنعتی امارتی ها در ساحل دریای عمان به شمار می رود. چند سال پیش بود که اماراتی ها یک خط لوله انتقال نفت به طول ۳۷۰ کیلومتر از ابوظبی به این بندر کشیدند تا به زعم خودشان تنگه هرمز را دور بزنند.

واردات نفت چین از ایران در ماه مارس به بیشترین میزان ۶ ماه گذشته رسید

این خبر المیادین: انفجارهای قوی بندر الفجیره امارات را لرزاند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

حدود یک‌سال است که آرایش جنگی گرفته‌ایم

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، متن پاسخ بیژن زنگنه به اظهارنظر عزت‌الله ضرغامی به شرح زیر است:

«همکار قدیمی آقای مهندس ضرغامی، دیروز در پیامی نوشته بودند که مطلع هستند که مشکل نگرانی وزیر نفت از عواقب قضائی دور زدن تحریم‌ها برای فروش نفت حل شده و وزیر اکنون اختیارات بالایی دارد. پس چرا وزارت نفت آرایش جنگی نمی‌گیرد؟

در واکنش به توئیت ایشان، تاکنون عده زیادی واکنش نشان داده‌اند و من هم اگر بخواهم با ادبیات آقای ضرغامی سخن بگویم، باید به‌صراحت اعلام کنم که وزارت نفت حدود یک سال است که نه تنها آرایش جنگی گرفته، بلکه درگیر جنگی خشن با یک تجاوزگر بی‌رحم و بی‌منطق شده است. جنگی که در هنگامه آن البته با کمین‌های متعدد روبه‌رو شده و نه تنها از تک‌تیراندازها، بلکه از آتش توپخانه‌های مستقر در درون کشور نیز رنج و آسیبی بسیار دیده است و می‌بیند.

متأسفانه نوع این جنگ به گونه‌ای است که وزارت نفت نه می‌تواند از دستاوردهای خود به علن سخن بگوید و نه می‌تواند، روش‌ها و حتی کلیات عملیات خود را حتی برای خواص تشریح کند. در طول این مدت، دشمن، از راه‌های مختلف بسیار کوشیده است که ما را به حرف زدن و افشای رازها وادارد؛ اما ما فشارها و زخم زبان‌ها را، همچون هزاران سرباز گمنام دیگر این سرزمین مبارک، به جان خریده‌ایم و خاموش و مظلوم به تلاش و مقاومت مجاهدانهخود برای سرافرازی ایران و جمهوری اسلامی ادامه داده و خواهیم داد.

تا زمانی که این امانت مردم در دستان حقیر باشد، به یاری خداوند بزرگ حتی به بهای جان و مهم‌تر از آن به بهای آبرویم، با حمایت مقام معظم رهبری و در ادامه ریاست محترم جمهوری و دیگر بزرگان، از این امانت، حفاظت کرده و خواهم کرد و اجازه هم نخواهم داد که ذره‌ای به اموال مردم تجاوز شود. گرچه عده‌ای که نمی‌دانم در وصف آنان چه بگویم، این شرایط خطیر را فرصتی برای غارت مردم می‌دانند و البته در مقابل باید اعتراف کنم، عده‌ای دیگر نیز با درک شرایط و احساس مسئولیت از هیچ کوششی برای یاری به مردم کوتاهی نمی‌کنند.

به هر حال، این جنگی است که هنوز به زمان اعلام پیروزی در آن نرسیده‌ایم و تازه دور جدید آن آغاز و جبهه‌ای نو در آن گشوده شده و بسیار ضروری است که همه، به فرماندهان و دیگر رزمندگان مستقر در خط مقدم این جبهه، یاری برسانند.

ما با تلاش بی‌وقفه، با اتکال به خداوند توانا، راه‌های جدید را باز می‌کنیم و البته در این نبرد سنگین به حمایت همه نیاز داریم؛ فقط این نکته را فراموش نکنیم که امروز حتی زمان سنگ‌پراکنی در درون خانه هم نیست چه رسد به شلیک آتشبارهای توپخانه در داخل خانه.» /ایسنا

ظریف به کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌رود

این خبر حدود یک‌سال است که آرایش جنگی گرفته‌ایم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چین: مخالف تحریم‌های یکجانبه علیه ایران هستیم / پکن و تهران شرکای مهم تجاری هستن

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت بازرگانی چین امروز پنجشنبه اعلام کرد: پکن مخالف تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران است و محدودیت‌های اعمال‌شده علیه نفت ایران تنها به افزایش بی‌ثباتی در بازارهای انرژی جهان منجر خواهد شد.

“قاوونگ” سخنگوی وزارت بازرگانی چین به خبرنگاران گفت: ایران و چین شرکای مهم تجاری هستند و پکن از حقوق شرکت‌های خود دفاع خواهد کرد. /تسنیم

فرصت ۹۰ روزه آمریکا برای لغو معاملات فلزی با ایران

این خبر چین: مخالف تحریم‌های یکجانبه علیه ایران هستیم / پکن و تهران شرکای مهم تجاری هستن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بدون نفت چند سال دوام می‌آوریم؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، معاون اسبق بانک مرکزی با اعلام این مطلب افزود: ترور تنها برخورد فیزیکی و نظامی را در بر نمی گیرد چرا که فشارهای اقتصادی وارده بر ایران نیز به نوعی ترور محسوب می شود و باید برای آگاهی جامعه بین المللی از این شرایط اقدام کرد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی نیز ایران با وجود تمامی فشارها از پس اداره خود بر می آید، گفت: این حرف من نیست، صندوق بین المللی پول در گزارشی میزان ذخایر ارزی ما را ۱۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده است، این بدان معنی است که حتی بدون فروش نفت ما قدرت آن را داریم که ۵ سال کشور را اداره کنیم و بی تردید در این دوره زمانی راهکارهای تازه ای اندیشیده می شود پس اقتصاد ایران حتی بدون نفت نیز قادر است به حیات خود ادامه دهد نکته اما اینجاست که حضور ایران در بازار جهانی نفت حق ماست و ایران از این بازار حذف شدنی نیست.

 وی اضافه کرد: منابع ارزی حاصل از فروش نفت در دیگر کشورهای خریدار نفت، نیز از میان نرفته و در نتیجه می توان از آن برای ورود کالا بهره گرفت.

 او با تاکید بر اینکه در شرایط مذکور لازم است متناسب با تاکتیک های جنگی دشمن در حوزه اقتصاد تصمیم گیری کرد،  به اینکه ممانعت آمریکا از ورود مواد اولیه به ایران اشاره کرد و گفت: تلاش برای متوقف کردن چرخ تولید و … زندگی طبقه مولد و کارگر را در ایران نشانه می رود.

 سید علی با تاکید بر اینکه مسئولان تلاش برای خنثی کردن تاثیر این اقدامات را در دستور کار قرار داده و بی وقفه فعالیت می کنند، اضافه کرد: اما باید در نظر داشت که اقدامات آمریکا در منطقه نیز بحران‌زاست و این کشور تلاش گسترده ای برای مداخله و ایجاد بحران در این کشورهای در دستور کار دارد.

 قول و عمل یکی نیست

سید علی با اشاره به اینکه قول آمریکا با عمل این کشور مطابقت ندارد، گفت: آنها عنوان می کنند که مشکلی در ورود مواد غذایی و دارو به ایران وجود ندارد اما دیدیم در حادثه سیل اخیر چگونه مانع از ورود کمک ها به کشور شدند.

وی با اشاره به اینکه در مواردی پزشکان آمریکا مبالغی را برای کمک به مصدومان زلزله و سیل جمع کرده بودند، گفت: با این حال به رغم صدور مجوزها در آمریکا، فضای تهدید به قدری گسترده شد که بانک ها این بار، مانع از انتقال پول شده و خود را کنار کشیدند.

این کارشناس ارشد ارزی با تاکید بر اینکه ترور اقتصادی وضعیت مردم را نشانه رفته است، با تاکید بر ضرورت تبیین این موضوع در سطح جهانی ادامه داد: هر چند فشار بر ایران افزایش قابل توجهی را تجربه کرده اما واقعیت این است که نشانه های شکست سیاست آمریکا نیز در حال آشکار شدن است و این تنها ما نیستیم که از بابت این سیاست ها متاثر می شویم.

مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات ادامه داد: بی تردید بخشی از این فشارها زندگی مردم آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار می دهد چرا که بالا رفتن قیمت نفت خود موجبات رشد قیمت فرآورده ها را از یک سو و افزایش هزینه تولید را از سوی دیگر فراهم می کند.

 او اضافه کرد: بازارهای جهانی نفت نیز کم کم به تشدید فشار علیه ایران واکنش نشان می دهند و کارشناسان بین المللی نیز پیش بینی می‌کنند قیمت ها افزایش یابد، به این ترتیب اقتصاد آمریکا نیز از سیاست های خصمانه ترامپ آسیب خواهد دید.

سید علی گفت: تعدد منابع ایران و قدرت ژئوپلتیک ما البته نشان می دهد با تحمل این شرایط سخت، می توانیم فشارها را کاهش دهیم چرا که به هر روی دیگر تولیدکنندگان نیز قادر به پرکردن جای ایران در بازار نفت نیستند.

ضرورت توجه به کانال های مالی

 وی با اشاره به اینکه ایران باید در این شرایط بیش از پیش به ایجاد کانال های مالی با  دیگر کشورها و خصوصا همسایگان اقدام کند، ادامه داد: حذف ایران از بازار نفت رویایی بیش نیست و از سوی دیگر با استفاده از این کنال های مالی می توان مشکلات را تا حد زیادی مدیریت کرد.

واردات نفت چین از ایران در ماه مارس به بیشترین میزان ۶ ماه گذشته رسید

این خبر بدون نفت چند سال دوام می‌آوریم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.