رفع تشنگی و گرسنگی در ماه رمضان

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،به دلیل مصادف شدن ماه مبارک رمضان با روزهای گرم و طولانی نسبت به سال های گذشته نیازمند مراقبت های غذایی بیشتری هستیم تا دچار مشکلاتی از قبیل ضعف و افت فشار نشویم. با رعایت توصیه های غذایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، تشنگی و گرسنگی کمتری در این ماه خواهید داشت.

در ماه رمضان چه بخوریم که کمتر تشنه شویم؟

تشنه شدن در طول روز در ماه رمضان یکی از آزاد دهنده ترین مشکلات روزه داری است که با کمی تغییر ساده در رژیم غذایی افطار تا سحر می توان میزان تشنگی را تا حد زیادی کاهش داد. در این قسمت لیستی از مواد غذایی که به تامین آب بدن در طول روز کمک می کند را ارائه می دهیم:

آب بنوشید

آب بنوشید

نوشیدن آب کافی بین افطار تا سحر می تواند تا حد زیادی نیاز بدن را تامین کند و باعث کم تر تشنه شدن در طول روز گردد. میزان مناسب مصرف آب در هر روز برای بدن بین ۸ تا ۱۲ لیوان است که بهتر است سعی کنید مقدارهای کمی آب در فاصله زمانی کم تری بنوشید تا هم آب بدن تان تامین شود و هم مانع باد کردن معده شوید.

میوه و سبزیجات را فراموش نکنید

میوه و سبزیجات نیز منبع بسیار خوبی برای تامین آب مورد نیاز بدن است که علاوه بر آن به دلیل داشتن فیبر فراوان باعث می شود احساس سیری طولانی تری داشته باشید.

غذاهای چرب و پرنمک را کنار بگذارید

غذاهای پر چرب و پر نمک به این دلیل که برای هضم نیاز به مقدار زیادی آب دارند میزان آب بدن را کم کرده و باعث تشنگی بیشتر در طول روز می شوند. خوردن غذاهای آب پز و دارای سبزی جات تا حد زیادی آب بدن را تامین کرده و با سهولت در گوارش از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند.

در وعده سحری مواد شیرین نخورید

خوردن مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه در وعده سحر باعث می شود در طول روز دچار افت قند خون شده که در نتیجه احساس گرسنگی در طول روز را تشدید می کند. مصرف مواد غذایی که نشاسته دارند بسیار بهتر از مواد قندی است زیرا نشاسته مانند قند به سرعت وارد جریان خون نمی شود و از افت قند خون جلوگیری می کند.

کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید تا در طول روز گرسنه نشوید

مصرف مواد غذایی که دارای کربوهیدرات فراوان هستند به دلیل دیر هضم بودن زمان طولانی تری حس سیری را نگه می دارند. از بهترین مواد غذایی کربوهیدرات دار می توان به برنج، نان و ماکارونی اشاره کرد که توصیه می شود همراه با سبزیجات مصرف شود تا به این ترتیب هم آنتی اکسیدان و هم آب بدن تامین شود.

نوشیدن آب فراوان در سحر باعث جلوگیری از تشنگی در طول روز نمی شود

این تصور اشتباه استکه بسیاری از مردم فکر می کنند اگر آب زیادی به یک باره در سحر بنوشند از تشنگی شان در طول روز کاسته می شود. انجام این عمل نه تنها تاثیری ندارد بلکه تنها کار کلیه ها را بیشتر می کند و آب اضافی از بدن خارج می شود.

پس بهتر است به صورت مکرر و هر بار به مقدار کم آب بنوشید و البته از خوردن سبزی جات و میوه ها از جمله میوه های آبدار نیز غافل نشوید تا آب بدن تان به خوبی تامین شود و در نتیجه در طول روز احساس تشنگی کم تری را داشته باشید.

تمام گروه های مواد غذایی را در برنامه غذایی تان بگنجانید

گروه غذایی

در ماه رمضان به برنامه غذایی خود اهمیت ویژه ای بدهید و سعی کنید در فاصله زمانی افطار تا سحر از تمامی گروه های مواد غذایی استفاده کنید تا بدن تان دچار کمبودی نشود و بتوانید این ماه پر فضیلت را به خوبی و بدون داشتن مشکل سلامتی پشت سر بگذارید.

در آخر نیز:

با راهکارهایی برای مبارزه با احساس تشنگی و گرسنگی در طول ایام ماه رمضان آشنا شدیم، البته ناگفته نماند که در روزهای اول از ماه مبارک رمضان باید کمی صبور باشید هر چه قدر که جلوتر می روید بدن تان هم بیشتر به روزه داری عادت می کند. اگر باز هم تمایل دارید راهنمایی های بیشتری را مطالعه کنید می توانید از لینک های پیشنهادی زیر استفاده کنید و هم چنان میهمان ما باشید

این خبر رفع تشنگی و گرسنگی در ماه رمضان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تلویزیون از پخش یک آگهی کوتاه آمد

محمدحسین رنجبران مدیرکل روابط عمومی صداوسیما در توییتی از کاهش تبلیغات مربوط به اهدای عضو در تلویزیون خبر داد و نوشت: «دیروز برخی به حق از حجم زیاد تبلیغ تشویق به اهدا عضو انتقاد داشتند. برغم اینکه با همین تبلیغ ثبت نام روزانه چهل برابر شده و تازه به ‌ایده‌آل آمارهای جهانی رسیده‌آیم اما امروز با مدیرکل بازرگانی سازمان صحبت کردم و قرار شد برای تامین نظر مخاطبان از حجم این تبلیغ کاسته شود.»

منبع: خبرآنلاین

علت سردرد صبحگاهی روزه داران چیست؟

مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: دلیل اصلی سر دردهای مرتبط با روزه داری، افت قند خون، از دست دادن آب بدن، خواب ناکافی و قطع مصرف موادی از جمله کافئین و نیکوتین است که وابستگی ایجاد می‌کند.

نبه گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، سرین علیزاده اظهار کرد: سردردهای میگرنی نیز در دوران روزه داری تشدید می‌شوند زیرا مواردی مانند سر دردهای عصبی، کاهش قند خون و کم آبی باعث افزایش اسیدهای چرب آزاد خون شده و به طور مستقیم اثر تشدیدی بر میگرن دارد.

وی خاطرنشان کرد: این افراد می‌توانند با راهنمایی و کمک پزشک معالج و ایجاد تغییرات مختصری در مصرف دارو، روزه بگیرند.

این کارشناس به جهت کاهش سر دردهای ناشی از روزه داری توصیه کرد: روزه داران در فاصله افطار تا سحر باید آب و مایعات کافی بنوشند که در این زمینه مصرف سبزیجات و میوه در وعده سحری نیز مهم است.

علیزاده ادامه داد: قرار نگرفتن در گرما و نور مستقیم خورشید، انجام ندادن فعالیت‌های ورزشی شدید در معرض نور خورشید، ترک سیگار قبل از ماه مبارک و یا به حداقل رساندن مصرف آن، کم کردن مصرف قهوه و چای پر رنگ و گاهی استفاده از قرص مسکن در وعده سحری برای کاهش سر درد توصیه می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت بیماران کلیوی و روزه داری این بیماران در ماه مبارک، اظهار کرد: نقش مهم کلیه‌ها در بدن، تصفیه خون و دفع مواد زائد است که در صورت عدم مصرف کافی آب و مایعات، کلیه‌ها نمی‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.

وی گفت: در ماه مبارک و فصل گرما، فرصت کافی برای تأمین مایعات بدن وجود ندارد لذا روزه داران مبتلا به اختلالات کلیه باید برنامه منسجم برای مصرف مایعات و آب کافی در ماه رمضان داشته باشند تا کلیه به راحتی عمل کند.

مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه اضافه کرد: کنترل نمک دریافتی در این ایام ضروری است و افرادی که کلیه‌های سنگ ساز دارند، برای روزه داری باید با پزشک خود مشورت کنند.

علیزاده تصریح کرد: به بیماران دیالیزی روزه گرفتن توصیه نمی‌شود. /ایسنا

این خبر علت سردرد صبحگاهی روزه داران چیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بخشنامه مهم وزارت فرهنگ؛ دکتر و مهندس الکی ممنوع!

خبرآنلاین نوشت: محمد مهدی احمدی مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابلاغ بخشنامه ای خطاب به معاونان وزیر، روسای سازمانهای تابعه و مدیران کل استان ها با تاکید بر انتشار مدارک تحصیلی مدیران در سایت وزارت ارشاد از آنان خواست تا در “مکاتبات، ارجاعات و جلسات و نیز همایش ها و بنرهای تبلیغاتی از ذکر عناوین نامعتبر و غیر واقعی برای اشخاص به ویژه مدیران” پرهیز شود.

بنا به این گزارش، در این بخشنامه با “ناپسند” خواندن ذکر عناوینی همچون “دکتر و مهندس برای موارد غیر واقعی”، درخواست شده تا وزارت ارشاد در مقابله با “این عادت ناپسند” الگو باشد.

بیانیه مهم کمیته اخلاق درباره محسن فروزان و همسرش

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده محسن فروزان بیانیه ای صادر کرد و نوشت: با توجه به گزارش های واصله در خصوص شائبه حضور آقای محسن فروزان و همسر وی در سایت های شرط بندی مسابقات فوتبال ، این کمیته ضمن تشکیل پرونده، با همکاری مراجع اطلاعاتی و دستگاه قضایی به قید فوریت نسبت به بررسی موضوع اقدام کرد و با اخذ استعلامات لازم از پلیس فتا و نظریه های کارشناسان خبره دررشته دروازه بانی تحقیقات و بررسی های خود را انجام داده است و هم اکنون منتظر پاسخ استعلام نهایی از دادسرای فرهنگ و رسانه می باشد که پس از نهایی شدن، نتیجه به اطلاع عموم و اهالی ورزش خواهد رسید. به همین منظور روز یکشنبه جلسه ای را باحضور مسولین وزارت ورزش وفدراسیون فوتبال و همچنین مسولین باشگاه تراکتور سازی برگذار می کند تا ابعاد مختلف این پرونده مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: سایت فدراسیون فوتبال

خواستگاری زیرآبی از بازیگر تلویزیون!

برترین‌ها: شیوا طاهری مشفق متولد ۲۸ مرداد ۱۳۶۹ در تهران، بازیگر است. او که با نقش دنیا در سریال گذر از رنج ها شناخته شد، با انتشار این ویدیو در اینستاگرامش نوشت: بیا جانم.. به زندگی من خوش آمدی…

امام‌جمعه جم: تماشاگران روزه‌خوار در بازی پرسپولیس باید شلاق می‌خوردند

آوای جم: محمد گنجی، امام جمعه جم با گلایه مندی از تعدادی تماشاگران در بازی روز قبل که با روزه خواری در ملا عام باعث بی حرمتی به ماه رمضان شدند گفت: دستگاه قضایی کوتاهی کرده!

گنجی ادامه داد: اگر کسی مریض یا مسافر باشد و در ملا عام روزه خواری کند حکمش ۲۵ ضربه شلاق است که متأسفانه دستگاه قضایی و دیگر دستگاه‌ها کوتاهی نمودند در این زمینه توقع داشتیم حداقل یک هشداری داده می‌شد تا بدانند شهرستان دارالمومنین جم با آن فرهنگ بسیار بالایی که دارند نسبت به دینشان تعصب دارند.

“انسولین هوشمند” از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می‌کند

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس” (UCLA)، نوع جدیدی از انسولین ارائه داده‌اند که می‌تواند به پیشگیری از بروز “افت قند خون” یا “هیپوگلیسمی” (hypoglycemia) در بیمارانی که داروی دیابت مصرف می‌کنند، کمک کند.

انسولین، هورمونی است که به صورت طبیعی در پانکراس تولید می‌شود و به بدن در تنظیم گلوکزی که با غذا مصرف می‌شود، کمک می‌کند. هنگامی که بدن نتواند انسولین را به طور طبیعی تولید کند، دیابت نوع یک و هنگامی که بدن نتواند به قدر کافی از انسولین تولیدشده استفاده کند، دیابت نوع دو پیش می‌آید. در این موارد، میزان مشخصی از انسولین برای بیمار تجویز می‌شود تا بتواند بیماری خود را کنترل کند.

افرادی که انسولین مصرف می‌کنند، معمولاً باید سطح قند خون خود را با یک ابزار پزشکی موسوم به “گلوکومتر” (glucometer) اندازه بگیرند و سپس میزان انسولین را بر اساس آن محاسبه کنند. به علاوه باید میزان مشخصی از کربوهیدرات نیز مصرف شود تا سطح قند خون در حد طبیعی باقی بماند. هر دو مورد مذکور، در معرض خطای انسانی قرار دارند و می‌توانند پیامدهای مخربی برای بیمار داشته باشند.

مصرف بیش از حد انسولین می‌تواند به بروز هیپوگلیسمی منجر شود. هیپوگلیسمی، به افت قند خون به زیر شصت میلی‌گرم بر دسی‌لیتر گفته می‌شود و نشانه‌هایی مانند احساس ضعف یا گرسنگی، رنگ‌پریدگی، عرق سرد، تپش قلب، سرگیجه، گیجی و خواب‌آلودگی دارد. در صورت نادیده گرفتن این نشانه‌ها، ممکن است بیمار به مرحله بیهوشی و نهایتاً مرگ برسد.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، نوعی انسولین هوشمند موسوم به “آی- انسولین” (i-insulin) ابداع کرده‌اند که می‌تواند از افت شدید قند خون پیشگیری کند.

انسولین می‌تواند به گلوکز کمک کند تا از راه جریان خون به سلول‌ها برسد. هنگامی که انسولین به سطح سلول می‌رسد، پروتئین داخل آن موسوم به “انتقال‌دهنده گلوکز” (glucose transporter) را فعال می‌کند تا گلوکز اطراف را از جریان خون جذب کند و به سلول برساند.

پژوهشگران برای به وجود آوردن انسولین هوشمند، یک مولکول دیگر نیز به انسولین اضافه کردند. این مولکول موسوم به “مهارکننده انتقال‌دهنده گلوکز” (glucose transporter inhibitor)، مولکول انتقال‌دهنده گلوکز را که به سطح سلول رسیده، متوقف می‌کند. این عملکرد مولکول، بخشی از یک فرآیند پویاست که بر اساس میزان گلوکز موجود صورت می‌گیرد.

این روش درمان در حال حاضر برای آزمایش‌های بالینی مورد بررسی قرار دارد و در صورت موفقیت شاید بتواند درمان دیابت را دگرگون کند.

این پژوهش، در مجله ” “Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسید. /ایسنا

 

این خبر “انسولین هوشمند” از افت قند خون بیماران دیابتی پیشگیری می‌کند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر ارشاد: کاغذ حتی در جنگ هم یک کالای استراتژیک است

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه از سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن کاغذ به کشور وارد شده است، تاکید کرد که نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ نیاز ضروری به بازنگری دارد و با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر در این زمینه، ساختار کارگروه و وظایف معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می‌شود.

پیش از ظهر امروز (شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه) در نشستی با حضور سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد خدادی (معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی)، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب، مشکلات نشریات مکتوب در حوزه‌های مختلف کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی و … بررسی شد.

صالحی در این نشست با تاکید بر این مطلب ادامه داد: هدف از برگزاری این نشست این است که با توجه به شرایط خاص امروز کشور نیاز ویژه‌ای به ارتباط و تعاملات حوزه رسانه با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت عام و با معاونت امور مطبوعاتی به صورت خاص داریم. بنابراین باید تلاش کنیم از این مراودات بهره کافی ببریم.

او ادامه داد: در ماه‌های اخیر شاهد اتفاقات مختلفی در کشور بودیم که حوزه رسانه با آن در ارتباط بوده است. در ابتدای سال وقوع سیل با وسعت گسترده در کشور خسارات زیادی وارد کرد؛ هر چند شاهد برکاتی نیز در این زمینه بودیم که از آن جمله می‌توان به تأمین و ترمیم سدها و همچنین نمایش همدلی و همبستگی اجتماعی اشاره کرد.

صالحی خاطرنشان کرد: وقوع سیل به دلیل اینکه کشور در معرض عوارض طبیعی است نسبتی با رسانه ایجاد کرد مبنی بر اینکه مسئولیت رسانه به ویژه رسانه‌های مکتوب در اینگونه حوادث چگونه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برخی رسانه‌ها در کنار رسانه‌های مکمل حرکت کردند و نسخه‌های الکترونیک برای خود ایجاد کردند. اینکه رسانه‌های مکتوب چگونه می‌توانند با موضوعات کشور نسبت برقرار کنند و برای آنها جدی باشد. هر چه قدر در این حوزه دخیل‌تر باشیم با فضای اجتماعی ارتباط گسترده‌تری پیدا می‌کنیم. در سیلی که اتفاق افتاد شاهد تجربه‌های خوبی از رسانه‌ها بودیم و بازخوانی این تجربه‌ها برای آینده مؤثر است.

او گفت: مسئله دیگری که در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم موضوعات حوزه بین‌المللی بود. موضوع برجام با نگاه تنش‌زدایی و فعالیت سیاسی و اجتماعی در مجامع بین‌المللی بود. تورم در سال‌های ٩۵ و ٩۶ تک رقمی شده بود و مسیر روابط اقتصادی و اجتماعی کشور در این بازه زمانی قابل پیش بینی بود، ولی خروج دولت آمریکا از برجام تلاطم‌های اقتصادی و روانی پدید آورد.

صالحی با بیان اینکه «مناسبات رسانه با فضای جدید کشور دارای اهمیت است»، تاکید کرد: رسانه‌ها در جهت اطلاع‌رسانی و توجه به منافع ملی از اهمیت برخوردار هستند. همه ما شاهد اتفاقات خاصی در منطقه هستیم که نباید آن را دست کم بگیریم. همان‌گونه که در دهه اول انقلاب اسلامی جنگ را به همدلی و همبستگی به پایان رساندیم و تضمین ٣ دهه انقلاب شد، اکنون هم می‌توان با در کنار یکدیگر بودن دهه‌های متوالی امنیت ملی را تأمین کرد.

از سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن کاغذ وارد شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کمبود اقلام مورد نیاز رسانه به عنوان موضوع سوم مورد توجه از سوی این وزارتخانه در ماه‌های اخیر یاد کرد و گفت: کاغذ یکی از اقلامی است که در ماه‌های اخیر دچار مشکلاتی شد. اول اینکه مصرف کاغذ روزنامه در سال ٩۶ به کشور وارد شده، ۵۵ هزار تن واردات داشته‌ایم. در سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن بوده است. واردات کاغذ فاصله قابل توجهی نسبت به سال ٩۶ داشته که این فاصله بازار کاغذ را گرفتار التهاباتی کرد که این موضوع برای رسانه مهم و جدی است.

صالحی در عین حال تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره در هیأت دولت مطرح بود و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته‌ایم که کاغذ را کمتر از گوشت و مرغ و … با توجه به شرایط حاکم بر کشور نبینیم. همان‌طور که در جنگ کمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می‌کند به همان اندازه هم حذف و کمبود کاغذ نیز در کشور اختلال ایجاد می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این اختلال‌ها در ارز نیمایی شرایط خاص خود را در حوزه کاغذ پدید آورد و امیدواریم ثبات نسبی تری در ارز کاغذ داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه کاغذ حتی در شرایط جنگ نیز به عنوان یک کالای استراتژیک به شمار می‌آید، گفت: با این کالا می‌توانیم هویت و امنیت خود را حفظ کنیم.

نشر فرصتی برای حل مشکلات کاغذ

صالحی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: پس از تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت حل مشکلات کاغذ بعد از بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و همچنین حضور آقایان جهانگیری و نهاوندیان در نمایشگاه، فرصتی فراهم شد تا از زاویه نشر، مسئولان عالی رتبه و اقتصادی کشور با موضوع کاغذ درگیر شوند و این امر منتهی به نامه مشترک وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت در این زمینه شد. بر این اساس مقرر شد در حوزه کاغذ روزنامه و کتاب همان ارز ۴٢٠٠ تومان را حفظ کنیم. در این زمینه تلاش می‌کنیم دقت‌های قابل توجهی صورت بگیرد.

او افزود: در ١۴ ماه گذشته ٣٩ هزار و ١١٨ تن کاغذ روزنامه ترخیص شده است. از این میزان ١٠ تا ١١ هزار تن در دوره تشکیل کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ٢٨ هزار تن قبل از تشکیل کارگروه در این وزارتخانه ترخیص شده است.

صالحی گفت: در کل سال ٩٧ تا تاریخ ١۵ / ٢ / ٩٨ مجموعاً ٢۵٩ هزار تن کاغذ در ۵ گروه روزنامه، چاپ و تحریر،رول، بالکی و LWC وارد شده است.

او در عین حال تصریح کرد: در راستای شفاف‌سازی تمامی مصوبات کارگروه بعد از هر جلسه منتشر شده و در دسترس عمومی قرار گرفته است، زیرا معتقدیم به هر میزان که شفافیت وجود داشته باشد سوءتفاهم‌ها کاهش می‌یابد.

برخورد جدی با متخلفان توزیع و واردات کاغذ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ نیاز ضروری به بازنگری داریم. با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر در این زمینه، ساختار کارگروه و وظایف معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می‌شود.

او تصریح کرد: برخورد با متخلفان و دلال‌های حوزه توزیع و واردات کاغذ به طور جدی در حال پیگیری است. به طور قطع با کسانی که بعد از تشکیل کارگروه ساماندهی کاغذ در این وزارتخانه کاغذ وارد کرده باشد، ولی توزیع نکرده باشد و یا به قیمت توزیع نکرده باشد برخورد می‌شود.

صالحی با اشاره به شرایط حاکم امروز بر کشور، تاکید کرد: با درایت مقام معظم رهبری، همت رئیس جمهوری و دولت و اهتمام مردم از این مسیر هم سربلند عبور می‌کنیم؛ زیرا در این شرایط دشمن دندان طمع نسبت به کشورمان دارد و امیدوارم در حوزه مواد مورد نیاز مطبوعات کاغذی و سنتی نیز مسیری که در پیش گرفته‌ایم، بخشی از دغدغه‌ها را کاهش دهد.

او در پایان با اشاره به انتخاب محمد خدادی به عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی گفت: این حوزه از وزارتخانه نیاز به فردی آشنا به مسائل و دارای سابقه تعامل به مسئولان نظام و اهالی رسانه داشت. در پیگیری‌های صورت گرفته ایشان به این سمت منصوب شد.

هدف وزارت ارشاد، حرکت به سمت تعالی در بستر گردش اطلاعات است

همچنین محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی در سخنانی هدف از برگزاری این نشست را تبادل نظر، بررسی مشکلات برای رسیدن به مفاهمه و ارتباط دوسویه عنوان کرد.

خدادی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رسانه‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند و آن حرکت به سمت تعالی در بستر گردش اطلاعات، مفاهمه فرهنگی، همفکری و همدلی بین آحاد جامعه در سرفصل‌های مختلف است. این نشست نیز فرصتی برای تبادل نظر درباره مسائل و مشکلات پیش روی رسانه‌های مکتوب به ویژه مشکلات حوزه کاغذ است.

او گفت: امیدوارم با اینگونه نشست‌ها و جلسات بخشی از دغدغه‌های اهالی رسانه که دغدغه ما نیز به شمار می‌آید کاهش یابد.

در این نشست برخی از مدیران مسئول رسانه‌ها نیز به ارائه نظرات، پیشنهادها و برخی مشکلات در حوزه‌های مختلف از جمله ارز کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی، مدیریت حوزه کاغذ و … پرداختند.

این خبر وزیر ارشاد: کاغذ حتی در جنگ هم یک کالای استراتژیک است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۳ شیوه نامه مرتبط با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات ابلاغ شد

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با اعلام این خبر افزود: شیوه نامه های انتشار و دسترسی به اطلاعات « موسسات خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی»، «تشکل های مردم نهاد» و« بنگاههای اقتصادی عمومی» به تایید رئیس محترم جمهوری رسیده است.
حسین انتظامی در توضیح فرایند کارشناسی و بررسی این شیوه نامه ها اظهار داشت: در تهیه این شیوه نامه ها، نمایندگان دستگاهها و سازمان های مرتبط مشارکت داشته اند و پس از آن به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده است.
وی هدف از تهیه و تدوین این شیوه نامه ها را تصریح مفاد مختلف این قانون، تسهیل فرایند ارائه اطلاعات به شهروندان و تدقیق پاسخگویی به درخواست های مردمی در این خصوص عنوان کرد.
دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ادامه داد : کمیسیون به دبیرخانه ماموریت داده است که با توجه به ضرورت شفافیت و رفع موانع اجرای این قانون ، نقاط مبهم یا مسکوت در قانون و آیین نامه های اجرایی آن را شناسایی و شیوه نامه های موضوعی و عملیاتی را تهیه کند. تاکنون ۲۳ شیوه نامه مرتبط با بخش های مختلف تدوین شده که پس از طی مراحل بررسی حقوقی، کارشناسی، تصویب در کمیسیون و تایید رئیس محترم جمهوری در اختیار دستگاهها و شهروندان قرار خواهد گرفت.
بر اساس ماده ۱۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تمامی مصوبات کمیسیون ذیربط، پس از تایید رئیس جمهوری لازم الاجراست.

این خبر ۳ شیوه نامه مرتبط با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات ابلاغ شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.