واکنش ایران به ادعای دخالت در انتخابات آمریکا

بهرام قاسمی ضمن رد ادعای بی‌پایه اخیر نهادهای اطلاعاتی، قضایی و امنیتی دولت آمریکا مبنی بر دخالت ایران در انتخات میان‌دوره‌ای آن کشور اظهار کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورهاست و تلاش مقام‌های آمریکایی برای نسبت دادن دخالت و تاثیرگذاری در انتخابات کنگره آمریکا به جمهوری اسلامی ایران از اساس نادرست و ناراست بوده که احتمالا ناشی از نوعی توهم ناشناخته است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اینکه ادعای مشابهی را نیز چندی پیش مشاور امنیت ملی آمریکا بدون هیچ سند و مدرکی مطرح ساخت، افزود: کاخ سفید مدتی است می‌کوشد با اغراض سیاسی خاص داخلی اتهاماتی را به سایر کشورها نسبت دهد و هر روز نام یک کشور را به فهرست موهوم خود در این رابطه اضافه می‌کند.

قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا مدعی است از زمان روی کار آمدن او ایران سرگرم مسائل داخلی خود است و چنان ضعیف است که حتی دیگر توان فکر کردن به مسائل منطقه‌ای را ندارد و تنها به بقای خود می‌اندیشد، پس چگونه است “چنین کشور” به زعم آنان به خود مشغول و درون‌گرایی می‌تواند در انتخابات پارلمانی “چنان کشوری” دخالت و اثرگذاری کند؟!

منبع: ایسنا

نصرالله: ایران در تشکیل دولت لبنان دخالت نمی‌کند

سید حسن نصرالله در مورد ادعای برخی مبنی بر دخالت ایران در تشکیل کابیته دولت لبنان گفت که تهران هیچ دخالتی در این کشور چه از دور و چه از نزدیک ندارد.

او افزود: «اینکه گفته می‌شود قیمومیت ایرانی خواسته دولت لبنان تشکیل شود؛ نشان به این نشان که من [نصرالله] با جبران باسیل [وزیر امور خارجه] دیدار کرده و بر ضرورت تشکیل دولت و لزوم امتیازدهی قبل از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرده‌ام، [صحت ندارد و باید گفت] که نه چنین دیداری صورت گرفته و نه چنین صحبتی رد و بدل شده است؛ و نه ما بر جریان ملی آزاد یا نخست وزیر چیزی را دیکته کرده‌ایم. تشکیل دولت مسئله داخلی لبنان است».

منبع: انتخاب

ایران به تصمیم FATF واکنش نشان داد

سخنگوی وزارت امور خارجه با استقبال از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی FATF در تمدید تعلیق کشورمان از فهرست کشورهای مشمول اقدامات سخت مقابله‌ای مالی و بانکی، آن را موفقیت دیگری برای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تلاش‌های گسترده آمریکا دانست که با سوءاستفاده از ریاست دوره‌ای خود بر فاتف و با کمک رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی در صدد بازگرداندن ایران به فهرست سیاه FATF بود.

بهرام قاسمی با ابراز خرسندی از اینکه اکثریت قابل توجه اعضای گروه ویژه اقدام مالی تحت تاثیر القائات سیاسی آمریکا و معدودی از متحدین آن قرار نگرفتند، در عین حال بخش هایی از بیانیه صادره که اقدامات ایران را کامل ارزیابی نمی کند، مورد انتقاد قرار داد. وی با تاکید بر اینکه FATF باید از انگیزه های سیاسی دوری جسته و تنها به گزارش های فنی توجه نماید، گفت: بر اساس گزارشهای فنی که تاکنون به این نهاد ارائه شده است اکثر موارد فنی مورد درخواست در برنامه اقدام مربوط به ایران به صورت کامل اجرا شده و مابقی نیز پس از طی مراحل قانونی مربوط به سه لایحه باقی مانده اجرایی خواهد شد؛ بنابراین انتظار می رفت که اجلاس FATF به این واقعیات توجه کرده و از به کارگیری برخی عبارات منفی در بیانیه خودداری نماید.

به نوشته خبرآنلاین، قاسمی با محکوم کردن سرسختی هیات آمریکایی در مخالفت با تمدید مهلت برای ایران که ناشی از سیاست های متوهمانه و افراط گرایانه کاخ سفید می باشد، تاکید کرد که مبنای ارزیابی های گروه ویژه اقدام مالی از ابتدای تاسیس آن تاکنون اقدامات فنی دولت ها بوده است و نباید تصمیمات این گروه تحت تاثیر فشارها و شانتاژهای سیاسی یک کشور خاص که به قلدری و یکه تازی در سطح بین الملل عادت کرده است، قرار گیرد. آمریکا نشان داده است که عضو قابل اعتمادی در جامعه بین المللی نیست و با اقدامات یکجانبه گرایانه خود در صدد تخریب همه دستاوردهای چندجانبه گرایی است. این موضوع مهم همواره باید مورد توجه اعضاء فاتف در تصمیمات آتی این نهاد قرار داشته باشد.

فاکس نیوز: ایران تسلیحات جدیدی به لبنان فرستاد

تسنیم نوشت: فاکس نیوز در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکایی و غربی ادعا کرد که جمهوری اسلامی ایران، ارسال تجهیزات نظامی پیشرفته برای حزب الله لبنان را افزایش داده است.

به ادعای این گزارش، محموله جدیدی که ایران به لبنان فرستاده است، شامل تجهیزات سیستم مکان یابی جهانی (جی پی اس) است که حزب الله را قادر می کند تا راکت هایی را که پیش از این قابلیت کنترل نداشته اند، به موشک هایی با هدایت دقیق تبدیل کند.

بنا بر این گزارش، یکی از این پروازها ی ایرانی که حامل تجهیزات مذکور بوده است، سه روز پیش در لبنان فرود آمده است.

وزارت امور خارجه ایران پیش از این بارها ادعای ارسال اسلحه یا تجهیزات ساخت سلاح از ایران به لبنان را تکذیب کرده است.

نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا: به دنبال تغییر نظام ایران نیستیم/هدف ما رسیدن به یک توافق جدید است

نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای ادعا کرده دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا سیاست تغییر نظام ایران را دنبال نمی‌کند.

هوک در مصاحبه اختصاصی با «یورونیوز»، در پاسخ به سوالی درباره اینکه تحریم‌های جدید آمریکا مردم ایران را در تهیه داروهای حیاتی با مشکل مواجه کرده ادعا کرد: «وزارت خزانه‌داری آمریکا همکاری تمامی موسسات مالی (با ایران را) در زمینه هرگونه تراکنش‌ مالی مربوط به دارو، وسایل پزشکی، غذا و کمک‌های بشردوستانه تأیید می‌کند.»

مقام آمریکایی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «آنچه ما به دنبالش هستیم تغییر رفتار رژیم است ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم. آینده ایران در دست مردم ایران است. سیاست ما آن است که از خواست آنها برای داشتن زندگی و دولت بهتر قویا و حتی روز به روز حمایت کنیم.»

«هوک» در مصاحبه با یورونیوز مدعی شد هدف سیاست‌های سخت‌گیرانه و تحریمی آمریکا علیه ایران رسیدن به توافقی جدید با ایران است. مقام آمریکایی ادعا کرد چنین توافقی کمک بیشتری به گسترش صلح و امنیت در منطقه می‌کند.

وی گفت: ««هدف ما رسیدن به یک توافق جدید است؛ توافقی جامع که دربرگیرنده مسائل هسته‌ای، تروریستی، موشکی و بازداشت خودسرانه شهروندان آمریکا و دیگر کشورها. و ما بر این باوریم که چنین توافقی در مقایسه با توافق کنونی، کمک بسیار بیشتری به گسترش صلح و امنیت در منطقه می‌کند.»

منبع: فارس

ادعای ان بی سی نیوز: امریکا به دنبال تحریم شرکت‌های ایرانی و روسی فعال در امر بازسازی سوریه است

دولت آمریکا در پی تدوین راهبردی جدید برای سوریه است که در این راهبرد، بیشتری تمرکز به روی بیرون راندن ایران از سوریه معطوف خواهد بود.

این خبر را شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز گزارش کرده و گفته که در این استراتژی، با توجه به قید و بندهای قانونی ارتش آمریکا، از صدور دستور رویارویی مستقیم نظامیان آمریکا با ایرانیان و نائبان آنها در سوریه خودداری شده است. بر اساس مجوزهای فعلی ارتش آمریکا در خاک سوریه، نظامیان آمریکایی صرفاً در صورت به خطر افتادن جانشان از سوی نظامیان ایرانی می‌توانند با آنها درگیر شوند.

در این راهبرد، به تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای بیرون کردن ایران از سوریه نگاه ویژه‌ای شده است. آنطور که سه نفر از افراد آشنا با جزئیات پرونده گفته‌اند، بر اساس این راهبرد جدید، کمک‌های انسان‌دوستانه نباید به مردم مستقر در مناطق تحت تسلط ایران و روسیه برسد؛ شرکت‌های ایرانی و روسی فعال در امر بازسازی سوریه هم باید تحریم شوند.

بازسازی مناطق جنگ‌زده، راهبرد آمریکایی‌ها برای نفوذ ماندگار است. «جورج سی مارشال» از فرماندهان ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم که پس از جنگ بر مسند وزارت خارجه تکیه زد، بر همین اساس طرحی ۱۳ میلیارد دلاری مشهور به «طرح مارشال» را در اروپا اجرایی کرد و علاوه بر ایجاد رونق در اقتصاد رکودزده کشورش، بازار صادراتی ماندگار برای اجناس آمریکایی در قاره سبز ایجاد کرد و نظام مالی کشورش را نیز در لایه‌های مختلف نظام مالی اروپا تزریق کرد.

منبع: فارس

تاریخ اولین جلسه دادگاه شکایت ایران از آمریکا در لاهه

دیوان عدالت بین المللی تاریخ برگزاری اولین جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال یکجانبه تحریم را ۱۰ آوریل و ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرد.

این دیوان در بیانیه ای با اشاره به اینکه تاریخ های مذکور با دریافت نظر طرفین اعلام شده آورده است: در ۱۰ آوریل ایران و در ۱۰ اکتبر آمریکا دادنامه و دفاعیات خود را مطرح خواهند کرد.

دو هفته پیش نیز دیوان عدالت بین المللی درخواست تدبیر ایران درخصوص معلق شدن تحریم های آمریکا علیه ایران را قبول کرده و حکم به برداشته شدن تحریم هایی داده بود که هوانوردی غیرنظامی و کمک های انسانی را هدف قرار داده است.

قبول درخواست تدبیر مانع آسیب به ایران در صورت طولانی شدن روند دادرسی می شود.

متعاقب این حکم دادگاه آمریکا از پیمان مودت با ایران خارج شد.

منبع: تابناک

تیراندازی آیت‌الله هاشمی در کنار کاخ مرمر

خبرآنلاین درباره این تصویر نوشته: عکسی در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که نشان می‌دهد، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در کنار کاخ مرمر مشغول تیراندازی با کمان است.

جواد لاریجانی: ما هم تنبل هستیم و هم بی عرضه

مشاور امور بین الملل رییس قوه قضاییه، گفت: در هیچ یک از اسناد بین المللی و اسناد حقوق بشر حاضر نیستند به دموکراسی ایران اذعان کنند زیرا ما سکولار نیستیم و چون سکولار نیستیم باید تحت فشار قرار گیریم.

به گزارش ایسنا، محمدجواد لاریجانی عصر امروز در نشستی با موضوع «حقوق بشر، اسناد بین المللی و اندیشه‌های اسلامی» که در دانشگاه علوم قضایی برگزار شد ضمن تبریک آغاز ترم تحصیلی جدید به دانشجویان این دانشگاه، اظهار کرد: عنوان حقوق بشر یک عنوان بسیار جالب و مهمی است. تجربه جمهوری اسلامی تجربه‌ای است که با انقلاب شروع کرد و یک نظام عقلانی سیاسی را شکل داد. ما در جهان اسلام شبیه نداریم. مردم مصر که نزدیک ترین به ما در جهان اسلام هستند انقلاب کردند. بساط برجام را زمانی بر سر ما آوردند که قد ما از فناوری هسته ای خیلی زیاد بلند شده بود. اینکه آقای ترامپ چند روز پیش گفت اگر ما پشت چند کشور نبودیم ایران در ۱۲ دقیقه کل خاورمیانه را می گرفت نشان می‌دهد که لاکردار این را خوب فهمیده است. اگر چیزهای دیگر را خوب نمی فهمد این را خوب فهمید و این قدرت محصول تلاش انقلابی کشور است.

وی، افزود: یمن به عنوان گهواره تکاملی بشر در حال از بین رفتن است. از طرف دیگر دولت های غربی هستند که می گویند بر اساس اسناد و مصوبات بین المللی با ما صحبت می کنند و معتقد هستند که باید تحریم شویم. ما آنچه براساس اسلام صحیح می دانیم را با زبان درست که ناظر بر فهم مخاطب باشد بیان می کنیم. اینکه ما در سازمان ملل بگوییم اللهم عجل لولیک الفرج کسی چیزی نمی فهمد ولی ما می توانیم درمورد آینده جهان و بشریت با آنها صحبت کنیم و در مرکز تحقیقات مسیحی و یهودی می توانیم این موارد را بیان کنیم و آنها آن زمان خواهند فهمید که ما چه عقبه ای داریم. ما باید تهاجماتی که به ما می شود را چالشی کنیم و بر اساس آنچه خودشان می گویند آنها را نقد کنیم. جاوید رحمان را به عنوان بلندگو گذاشتند که گزارشی ارائه دهد و ۸ روز به دولت ما وقت داد که پاسخشان را بدهیم. جواب دادیم اما لازم بود نقد دقیق شود. این نقد دقیق ۳ ماه کار دارد و لازم است تیمی روی بند بند آن کار کنند.

لاریجانی، تصریح کرد: برای مثال در نقدی باید بگوییم عربستانی ها نه تنها قائل به دموکراسی نیستند بلکه آدم خوارند. پاسخ ما این است که مشروعیت دو رکن دارد یکی طی طریق و دیگری صلاحیت است. پس اینکه می گوید من وظیفه ام در تهیه گزارش معتبر است اشتباه است. اگر یک آدمی استاندارد دوگانه به کار ببرد نمی تواند معتبر باشد. آنی که داد اعتبار می زند به دلیل استاندارد دوگانه از اعتبار خارج شده است. ما باید این چنین مطالب را مناقشه کنیم. اشکال دیگر حقه بازی سیاسی است. احمد شهید گزارشگر اسبق مانند هنرپیشه ها از کانالی به کانال دیگر علیه ما موضع گیری می کرد. این سند سازی و پرونده سازی علیه ما بود. در اینجا باید گفت پرنده سازی محکوم است. اسناد بین الملل بر این باور است که باید واقعیت کشف شود نه این که پرونده سازی شود. محور دیگر در مناقشات خودمحوری، خود بزرگ بینی و نژادپرستی به تعبیر غربی هاست که بقیه را بربری می دانند و فقط به خود بها می دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر، بیان کرد: آنها در گزارشات خود می‌گویند باید از زنا کیفر زدایی کرد. این حرف بسیار نازل است حتی در قراردادهای حقوقی و مدنی برای این مسائل پیگرد و جلب داریم. آنها باید بدانند بررسی قوانین ما در مورد زنا براساس ازدواج نیست و دلایلمان به نفس کار بر می گردد. سوال ما این است که شما چرا خود را محور قرار می دهید؟ اقل این است که به دیگران احترام بگذارید. محور دیگر تحمیل زورمدارانه تفکر سکولارمدار است. از زمان سقراط این تفکر وجود داشته و در سه قرن اخیر مبنای تفکر سکولار قرار گرفته است. برای مثال ما در کشور خود دموکراسی داریم و مبنای آن این است که مسئولین با رای مردم انتخاب می شوند اما در هیچ یک از اسناد حاضر نیستند به دموکراسی ایران اذعان کنند زیرا ما سکولار نیستیم و چون سکولار نیستیم باید تحت فشار قرار گیریم. کجای تشکیلات حقوق بشر و اسنادبین الملل این اجازه را به شما داده؟ این تحمیل خود یک کار ضد حقوق بشری است. یعنی هیچ کشوری در جهان حق ندارد بگوید مبنای حکومت ما اسلام است و می گویند شما روسری به سر کنید اما سکولار باشید.

مشاور امور بین الملل رییس قوه قضاییه، ادامه داد: امروز حقوق بشر بهترین پوشش برای تحقق سکولار است. وقتی می خواهیم مناقشه کنیم می گوییم شما طبق اسناد حقوق بشر مسئول هستید که بر علیه تروریسم و فعالیت آنها کار کنید. چرا دفاع می کنید؟ اینها تناقض است. این مناقشات کار می خواهد. باید اسناد آنها را مطالعه کنیم و ببینیم چه باید کرد. ما هم تنبل هستیم و هم بی عرضه. برای هر خط این گزارشات می توان ۱۰ خط نوشت. آنها جوری گزارش می دهند که گویی ایران فقط یک حکومت است فاقد حضور مردم دیگر. در رابطه با متدولوژی کار باید این را طرح کنیم که بپرسیم چارچوب کاری شما برای ارائه این گزارشات چیست؟ یکی از موارد این است که پس از وصول اخبار باید آنها را قرنطینه کنند. باید پرسید شما هر اتهام را بر چه پیمانه‌ای می خواهید بررسی کنید؟ فردی مدعی می شود در ایران زندانی بوده و یک هفته او را از پا آویزان کرده بودند. تحقیق کردیم دیدیم چنین فردی اصلا زندانی نبوده و یا حتی سالهای سال است که ایران زندگی نمی کرده.

وی، گفت: در رابطه با سب النبی و ازدواج هم اظهار نظرهایی داشتند. به جای اینکه بگویند معنای ازدواج چیست از ازدواج به همراهی و پارتنری یاد کرده اند یعنی همراه تو می تواند هم جنس و یا حتی حیوان هم باشد. با توجه به فضای موجود بعید نیست این نگاه در چند سال آینده تایید و تصویب شود. در رابطه با حق حیات نیز معتقدند انسان حاکم برحیات خود است و نباید اعدام شود. از طرف دیگر بر اساس اثبات حق حیات می آیند حقوق دیگر مانند حق خوراک و حق سکس و … را به رسمیت می شناسند تا به زنا اعتبار بدهند.

لاریجانی در پایان اظهار کرد: ما باید در این میدان از گذشته مهیاتر باشیم. این میدان به دلیل دفاع از مکتب اهل بیت میدان بسیار با ارزشی است. با این دانشگاه در حال تعامل هستیم تا چون شمایی وارد این میدان شوید. در جنگ اینجا باید مطالب را فرا بگیرید و به چند زبان غربی مسلط شوید که بتوانید بنویسید و بخوانید و حرف بزنید. آن زمان به مهاجمی قوی پنجه تبدیل می شوید که از حقوق خود قویا دفاع می کنید.

اسرائیل: به ایران اجازه نمی‌دهیم سوریه را به پایگاه نظامی تبدیل کند

«آویگدور لیبرمن» وزیر دفاع اسرائیل با بیان اینکه سیاست تل‌آویو در قبال ایران تغییری نکرده، گفت تل‌آویو به اقدام نظامی در سوریه ادامه می‌دهد.

به نوشته پایگاه «تایمز اسرائیل»، او که با رادیو اسرائیل صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که چرا دیگر خبری از حملات هوایی رژیم صهیونیستی در سوریه نیست، مدعی شد: «اینکه چیزی درباره حملات در سوریه نمی‌شنوید، به این معنی نیست که چنین اتفاقی نیافتاده است.»

وی افزود: «سیاست ما تغییری نکرده و ما به ایران اجازه نخواهیم داد که سوریه را به یک پایگاه نظامی بدل کند.»

منبع: فارس