اصل خشونت در پرونده قتل نجفی گم شد/ لزوم بازنگری در قوانین فقهی مربوط به زنان

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، لایحه منع خشونت علیه زنان، طرح کودک همسری، لایحه تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی؛ این‌ها لوایح و طرح‌هایی اجتماعی‌اند که مدت‌هاست یا در پیچ و خم راهروهای مجلس و قوه قضاییه گیر یا با سد شورای نگهبان برخورد کرده‌اند. طرح‌ها و لوایحی عموما زنانه که نمایندگان زن مجلس دهم و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری از همان ابتدای کارشان پیگیرشان بودند اما هنوز نتوانسته‌اند آن‌ها را به قانون تبدیل کنند. دلایل هم متفاوت بوده؛ از غیرشرعی بودن تا خلاف عرف بودن. اما محسن رهامی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، حقوقدان و جامعه‌شناس کیفری، یک موضوع را دلیل مخالفت با این طرح‌ها و لوایح می‌داند؛ «مردسالاری». او معتقد است تا زمانی که جامعه و مجلس و ساختار سیاسی ما مردانه است، این موضوعات کاری از پیش نمی‌برند. رهامی می‌گوید مسوولان قانونگذار کشور باید آسیب‌های موجود در کشور را با چشم بازتری ببینند و چاره‌ای برایش بیندیشند. او بیشتر از همه از مخالفت‌ها با طرح کودک‌همسری گلایه می‌کند و می‌گوید شرایط ما با قرن‌ها پیش که ازدواج دختران با بلوغ جنسی‌شان رقم می‌خورد، فرق کرده و باید فقهای ما به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.
او در این گفت‌وگو از پرونده قتل میترا استاد و محمدعلی نجفی هم گفت؛ از اینکه چرا رسانه‌ها به محمدعلی نجفی ترحم کردند و در این میان اصل خشونت و موضوع همسرکشی گم شد.

آقای رهامی، لایحه تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی همچنان با ایراد امنیتی روبروست. با توجه به اینکه ما حدود یک میلیون کودک بدون شناسنامه داریم و این لایحه می تواند به آن ها کمک کند، نظر شما درباره این لایحه و مخالفت های شورای نگهبان آن چیست؟

نظر شورای نگهبان محترم است اما این لایحه مساله چندان پیچیده ای نیست. ما یک سری افرادی داریم که به کشور ما وارد شده اند و ازدواج کرده اند. در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا این موضوع مرسوم است که اگر فرزندی از این نوع ازدواج ها حاصل شود، آن فرزند تابعیت آن کشور را می گیرد. این ازدواج ها ممکن است که به خاطر ممنوعیت هایی که مهاجران در کشور دارند، در دفاتر رسمی ازدواج ثبت نشده باشد. به نظر من توضیحات آقای کدخدایی درباره این لایحه چندان پیچیده نبود و مسائل امنیتی هم آنقدر پیچیده نیست که نشود آن را حل کرد. ما می خواهیم تکلیف بچه را مشخص کنیم، هدف این لایحه حمایت از فرزند است. به نظرم در این موضوع خلط مبحث شده است. همکاری زارت اطلاعات در این زمینه می تواند در  تصمیم گیری و رفع نگرانی شورای نگبهان خیلی مؤثر باشد. هدف این لایحه حمایت از حقوق انسان هایی که در ایران متولد می شوند، این هدف متاسفانه در بعضی مواقع فدای بعضی از تفسیرهای قانونی و نگرانی های امنیتی می شود.

این مخالفت ها درحالی صورت می گیرد که بسیاری از زنانی که خارج از کشور زندگی می کنند و فرزندانشان هم که در آن کشورها به دنیا آمده اند خواهان گرفتن تابعیت ایرانی هستند. نمونه اش مریم میرزایی نابغه ریاضی بود که قبل از مرگش برای گرفتن تابعیت ایرانی برای فرزندش تلاش کرد و البته نتیجه ای نگرفت…

ما باید این ضرورت را بپذیریم و به سمت استانداردهای دنیا در این زمینه برویم. اگر این موضوع را نپذیریم از خدمات بسیاری از ایرانی های خارج از کشور که هم جنبه علمی دارد و هم جنبه مادی، محروم می شویم. نظام باید بپذیرد که افرادی هستند که ایران را بعنوان کشور اصلی خودوست دارند و در عین حال به خاطر موقعیت شغلی و یا خانواده و یا دیگر مسائل،، ترجیح می دهند در کشورهای دیگر زندگی کنند ودر این گونه موارد مسأله دو تابعیتی ها پیش می آید. شاید حضور این افراد در ایران و گرفتن تابعیت ایرانی برای فرزندان زنانی که در خارج زندگی می کنند برای کشور هیچ مشکل امنیتی هم به وجود نیاورد. در کشور ما اینگونه فکر می شود که اگر شخصی دوتابعیتی باشد حتما برای کشور خطر امنیتی دارد. درحالی که در کشورهای دیگر دو تابعیتی ها را قبول می کنند تا از سرمایه های معنوی و مادی آن ها استفاده کنند. ما با رد کردن مساله دوتابعیتی ها خودمان را ار منافع کثیر این طبقه محروم می کنیم. در رده دولت یا فرماندهان نظامی و دیگر رده های بالا و  حساس مساله دو تابعیتی ها باید مورد بررسی جدی باشد اما اینکه ما به هر دو تابعیتی به چشم جاسوس نگاه می کنیم، درست نیست.

یکی دیگر از موضوعات درباره کودکان، طرح کودک همسری است که مخالفت های داخلی و خارج از مجلس مانع از به نتیجه رسیدن آن شده است. شما چه نظری درباره این طرح دارید؟ دلیل این مخالفت‌ها با توجه به همه آسیب‌های کودک همسری در کشور را چه می‌دانید؟

مخالفت با این طرح به تفکر سنتی حاکم بر کشور ما برمی گردد. تفکر حاکم این است که دخترها در ۹ سالگی بالغ می شوند و به خاطر همین می توانند در همین سن ازدواج کنند و بعضی از فقها کمتر از آن را هم بعضا درست دانسته اند به شرط آنکه نزدیکی صورت نگیرد. این تفکر با وضعیت کنونی کشور ما سازگاری ندارد. قرار دادن سن ۹ سال برای ازدواج، آن هم ۹ سال قمری، یعنی حدود ۸ سال و چند ماه شمسی، بعنوان سن بلوغ شرعی و نیز سن مسؤلیت کیفری در دختران، به نظر من فاقد مبنای شرعی است. این سن شاید  برای جامعه عرب ، در گذشته بعنوان بلوغ جنسی صدق می کرده، یعنی احتمالا دخترها زودتر به بلوغ جنسی می رسیدند. اما امروز نمی توان گفت  قطعا همه دخترهای ۹ یا ۱۰ ساله در ایران، به بلوغ جنسی می رسند، وضعیت متفاوتی با گذشته پیش آمده است. در تحقیقی میدانی  که چند سال قبل در بین دانش آموزان تهران صورت گرفته بود، معلوم شد که متوسط سن بلوغ دختران تهرانی ۱۳ سال است و در بعضی علائم بلوغ در سنین بالاتر مشاهده شده است. برای ازدواج علاوه بر مسأله بلوع جنسی، بحث رشد فکری و توانایی عقلی مطرح است. یعنی کسی به آن درجه از عقل و توانایی و تشخیص برسد که بنای یک زندگی را بتواند پایه ریزی کند. ازدواج یک عقد و پیمان دوطرفه است؛ یعنی هر دو طرف باید رشید و بالغ باشند و درک درستی از مسائل زندگی داشته باشند.

ازدواج هایی که با ۳۰ -۴۰ سال تفاوت سنی صورت می گیرد مشکل زاست. توصیه ما این است که تفاوت سنی بیشتر از ۵ یا ۶ سال نباشد.

کسانی که با ۴۰ سال تفاوت سنی ازدواج می کنند قطعا ازدواج ناموفقی خواهند داشت. بنابراین درباره ازدواج تکیه بعضی از فقها بر اجتهاد مصطلح سابق دیگر در ایران جواب نمی دهد. به تعبیر امام (ره)، اجتهاد بدون توجه به زمان و مکان بی معنی است.

همانطور که در جریان هستید، ترکیب تمام مجالس شورای اسلامی بعد از انقلاب همواره مردانه بوده است و تعداد کمی از زنان به مجلس راه یافته‌اند. به نظرتان این قاطبه مردانه یکی از دلایل ممانعت از به نتیجه رسیدن لوایحی که به نفع زنان است، نیست؟

بله ما مجلسی مردسالاری داریم و کل جامعه ما در ایران مردسالار است. ما تلاش های زیادی برای ورود بیشتر زنان به مجلس کردیم اما گویا حتی خود زنان هم خودشان را باور ندارند. یا مثلا بعضی از نمایندگان زن مجلس فکر می کنند اگر به نفع ممنوعیت کودک همسری رای بدهند، از سنت و مذهب خارج شده اند. ما هنوز متأسفانه نتوانسته ایم از سنت دینی تعریف جامع و کاملی ارائه کنیم. سنت دینی تابع شرایط زمان و مکان است. الان در شرایط اجتماعی ما دخترانی که با سن کم با مردان سن بالا ازدواج می کنند، زندگی ناموفقی را تجربه خواهند کرد و در واقع حقوق زن در این خانواده پایمال خواهد شد. دختری که آماده مادر شدن نیست، و بیشتر به شادی و تفریح دخترانه و کسب علم و تجربه نیاز دارد، با ازدواج در سن پایین، خودش بچه می آورد. آمار بالای طلاق و آمار بالای از هم پاشیدگی های اجتماعی که دارد در ایران بیداد می کند، در این گونه موارد بالاتر می رود. الان در تهران، کرج، مشهد و اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ، آمار طلاق به ۳۰ درصد رسیده است. یعنی از هر ۱۰۰ ازدواج، نزدیک به ۳۰ ازدواج به طلاق منجر می شود.

شما چاره کار را در چه می‌دانید؟

ما باید از فتاوای شرعی یک بازخوانی جدیدی بر اساس شرایط امروز کشور ارائه بدهیم. طبیعی است که آن چیزی که برای ایران تعبیر می کنیم با آن شرایطی که در جامع بدوی عرب حاکم بوده، متفاوت است. شرایط ازدواج، شرایط کار و دیگر شرایطی که مربوط به حقوق مدنی است، صددرصد تابع شرایط مکان و زمان است. اصولا علم فقه و حقوق برای جوابگویی به نیازها و حل معضلات جامعه تأسیس شده است. امروز باید ببینیم منافع جوانان و مردم ایران چیست؟ من به عنوان کسی که سالهاست در حوزه مسائل حقوقی و فقهی، خصوصا جامعه شناسی کیفری کار کرده ، می گویم که اختلاف سن بسیار بالا و کودک همسری بسیار برای جوانان ما آسیب زاست. ما گاهی زنان را به جایی می رسانیم که هیچ راهی جز خودکشی برایشان نماند، در استانهایی مثل ایلام، به همین علل آمار خودکشی زنان بالاست. کاش نمایندگان محترم مجلس و اعضای شورای نگهبان، خصوصا، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحقیقاتی را در استانهای مختلف، خصوصا در  ایلام و خوزستان در این زمینه انجام می دادند و می دیدند که دلیل اصلی خودکشی زنان چیست؟ درباره آمار طلاق تحقیق کنند. بیشتر بچه های کار که در تهران فراوانند، حاصل خانواده های بی سر و سامان یا پدر و مادری هستند که در شرایط غیرعقلانی و نا مناسب و در سن کم ازدواج کرده اند، فقر اقتصادی و مشکلات فرهنگی هم آنرا تشدید کرده است. مجلس و شورای نگهبان و سایر تصمیم گیران امور به این مسائل توجه نمی کند و بعد، تصمیم های نامناسب و مشکل آفرین خودرا به حساب شریعت می گذارد، و با مستمسک قراردادن شریعت خود را بی نیاز از تحقیق و ریشه بابی امر می دانند. اجتهاد در شریعت بدون توجه به  شرایط زمان و مکان معنی ندارد. شریعت آمده تا شرایط زندگی مردم را عقلانی کند و بارها و دشواریها را از دوش مردم بردارد باید شرایط کشور را مدنظر قرار بدهیم.

یکی دیگر از موضوعاتی که در زمینه زنان همچنان به نتیجه نرسیده است، لایحه منع خشونت علیه زنان است که همچنان در قوه قضاییه است و با اینکه ۴۰ ماده از آن حذف شده، هر ازچندگاهی اعلام می شود که به زودی به دولت و بعد به مجلس می‌رود اما هنوز تکلیفش مشخص نیست. درحالیکه انواع خشونت علیه زنان در ایران سالهاست که فراگیر است، به نظر شما مهمترین موانع برای به نتیجه نرسیدن این لایحه چیست؟

در زمان بررسی لایحه منع خشونت علیه زنان در ریاست جمهوری ، از من هم دعوت شد و من نظرم را همان موقع درباره این لایحه گفتم. در جامعه ما که جامعه ای سنتی است و به تدریج به سمت مدرنیزه پیش می رود و تفکر مردسالار همچنان از ذهن قانونگذاران ما بیرون نرفته است، خشونت علیه زنان همچنان بالاست، خصوصا در بخش هایی از جامعه ایرانی که سنتی تر است آمار خشونت علیه زنان بالاتر ست، البته منظورم فقط خشونت فیزیکی نیست، و علاوه بر آن خشونت معنوی ، در رفتار و گفتار را هم شامل می شود.

در جوامع بدوی که قانون و دادگاه وجود نداشته، خشونت بسیار بالا بوده است، و در واقع مردان خانواده حکم قانونگذار و مجری قانون را هم نسبت به زنان و کودکان داشته اند. اما به تدریج با رشد اجتماعی و توسعه مدنیت، مراجع قانونگذاری و قضایی، جایگزین حاکمیت مطلقه مردان را گرفته است.

در کشور ما، بیش از یک قرن است مجلس قانونگذاری تأسیس شده، ولی خب تا سال ۱۳۴۱، نصف جمعیت ایران، یعنی زنان، نه حق نماینده شدن داشتند و نه حق انتخاب نماینده! بنابر این تعیین سرنوشت جامعه، از جمله قانونگذاری در مسائل خانواده و حقوق زنان و مسأله مهم ازدواج مطلقا به دست به مردان مجلس سپرده شده بود، از سال ۴۱ که در اثر تصویب لوایح معروف به اصول ۶ گانه باصطلاح انقلاب سفید، حق رأی دادن و نماینده شدن به زنان ایرانی داده شده، تا امروز، یعنی در طول ۵۷ سال، هنوز تعداد نمایندگان زن در مجلس اندک بوده و کمتر از ده درصد کل نمایندگان است، مجلس مرد سالار و دولت مرد سالار و یا بهتر بگوییم حکومت مرد سالار، نظام اجتماعی و قوانین مردسالار را حاکم مب گرداند. من خودم  مواردی  با کودکانی که حتی از طرف پدر خود ، که بعنوان ولی باید از او حمایت کند ولی اورا آزار داده، بعنوان وکیل کار کرده ام. دیدگاه های سنتی، جامعه ما زنان و کودکان را در معرض آسیب قرار داه است، ابن نگاهها را باید مورد به مورد تصحیح کنیم. باید دولت، مجلس، قوه قضاییه و شورای نگهبان پشت آن اقشاری که بیشترین آسیب را در کشور می بینند بایستند و قاطعانه از حقوق آنان حمایت کنند. در همین انتخابات مجلس زنانی که ردصلاحیت می شوند، نوعا خیلی بیشتر از مردان، هتک حرمت می شوند و همین موضوع، نیز  زنان را از شرکت در انتخابات، بعنوان نامزد انتخاباتی  بازمی دارد.

در موضوع قتل میترا استاد ما دیدیم که بیشتر رسانه ها، خصوصا رسانه های زرد، برای جلب مشتری، در اوایل کار، به جای اینکه به اصل موضوع قتل این خانم و خشونتی که بهر حال صورت گرفته ورود کنند، آن اندازه داشتند به حواشی می پرداختند که موضوع اصلی، یعنی قتل با سلاح گرم که بالاترین خشونت علیه خانواده می باشد، در حاشیه قرار گرفته بود. همسرکشی به هر بهانه ای که بوده باشد بهرحال محکوم است و جامعه باید بطور قاطع و یکدست آن را محکوم کند، رسانه ها که زبان گویای جامعه مدنی هستند، باید در این امر پیشگام باشند، ولی سوگمندانه باید گفت که برای بعضی از رسانه های ما و حتی صدا و سیما، تسویه حساب سیاسی و جلب ۴ نفر مشتری، مهم تر از توجه به مسائل بنیادین جامعه است.

ما دیدیم که از همان زمان طرح این پرونده، رسانه ها به این سمت رفتند که قتل او امنیتی بوده یا میترا استاد پرستو بوده! طوری این مسائل و شایعات را بزرگ کردند که اصل موضوع خشونت علیه خانواده و کشتن یک انسان، و ریشه یابی خشونت در این میان به فراموشی سپرده شد. در واقع بعضا به آقای نجفی ترحم کردند و حتی گفتند چه کار خوبی کرده است. بعضی از رسانه ها که باید پیشرو در ترویج اخلاق باشند، در رعایت  اخلاق حرفه ای و تقوا و منافع جامعه، کاملا قافیه را باختند و در این آزمون مردود شدند، علیه کسی که به هرحال دستش از دنیا کوتاه شده بود، و نمی توانست از خود دفاع کند، هرچه خواستند گفتند! به نظر من، ما باید خشونت را در هر قالب و با هر انگیزه و پوششی باشد، محکوم کنیم، خصوصا خشونت علیه خانواده و کودکان را.

 اینکه مثلا شخصی مانند آقای نجفی بگوید که همسرش تلفن اورا کنترل می کرده و امثال آن، بنابراین تصمیم گرفته او را با اسلحه تهدید کند به دور از عقل و منطق است. همگی باید تلاش کنیم و در جامعه این مطلب را رواج بدهیم که مسائل و مشکلات و اختلافات خودرا فقط و فقط از مجاری قانونی و با حوصله و صرف وقت کافی حل کنیم، قضیه آقای نجفی و قتل همسرش، نشان داد که یک لحظه عصبانیت و بکار بردن خشونت، چه اندازه می تواند برای جامعه و خانواده ها، آسیب وارد کند و برای خانواده خود آن شخص مصیبت بار باشد. /خبرآنلاین

این خبر اصل خشونت در پرونده قتل نجفی گم شد/ لزوم بازنگری در قوانین فقهی مربوط به زنان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پشت پرده مستند تخریبی تلویزیون علیه حسن روحانی

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، ۲۲ مرداد بود که روزنامه خراسان به پخش یازده باره یک مستند از سوی شبکه خبر اعتراض کرد. این روزنامه نوشته بود این مستند «به صراحت دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور فعلی و نماینده مجلس اول را هدف قرار داده است» و با تندی این رفتار رئیس‌جمهوری یک اقدام «ضد امنیت ملی» خوانده شده بود.

آنچه خراسان به آن اشاره داشت، قسمت سی و سوم از مستندی به نام «مه‌شکن» بود که از جمعه ۱۸ مرداد، پخش آن در صداوسیما آغاز شده و تا روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد، یازده بار پخش شده بود و مشاهدات نشان می‌دهد دست کم پس از آن یک بار دیگر نیز پخش شده است.

ماجرای این مستند در نوع خود جالب است. گوینده در ابتدای آن به مسأله کشف کودتای نوژه اشاره می‌کند ولی پس از آن، به بهانه نمایش بخشی از مذاکرات مجلس شورای اسلامی در نخستین جلسه پس از روز کشف کودتای نوژه به سراغ حسن روحانی می‌رود و سخنرانی او در این جلسه را به نمایش می‌گذارد.

روحانی در این جلسه، به دو موضوع اشاره می‌کند: نخست اطلاعاتی از یک آتش‌سوزی خطرناک در تأسیسات پارچین در روز چهارشنبه ۱۸ تیر ارائه می‌دهد که به گفته او حتی تهران را هم تهدید می‌کرده که این موضوع مورد اعتراض برخی نمایندگان قرار می‌گیرد که موضوع را در زمره مسائل امنیت ملی می‌دانند و پس از آن پیشنهاداتی برای تسویه ارتش دارد از جمله اینکه «تقاضای دیگر من این است که همان‌طور که در مسأله زنا قرآن می‌گوید «ولیشهد عذابهما طائفه من المؤمنین» توطئه‌گرها را خوب است که در مراسم نمازجمعه بیاورند و به دار آویزان کنند تا مردم مشاهده کنند و تأثیرش، تأثیر بیشتری باشد. نکته‌ای که در اینجا لازم است عرض کنم این است که در این توطئه هم عده‌ای از بازنشستگان ارتش دخالت داشتند و هم نیروهای به اصطلاح مخصوص یک عده ایشان دخالت داشتند این مسأله چندین بار قبلا به مسئولان گفته شده بود و حالا هم من این را در مجلس مطرح می‌کنم که در آینده روی این مسأله تصمیم‌گیری بشود. بازنشستگانی که ما در ارتش داریم عده ایشان خارج از کشور هستند و دارند حقوق می‌گیرند و مشخص است دارند توطئه می‌کنند. عده‌ای داخل کشور هستند و حقوق بازنشستگی می‌گیرند، باز هم مشخص است دارند چه‌کار می‌کنند عده‌ای دیگر هم اگر توطئه نمی‌کنند و سالم هستند حداقل حقوق بازنشستگی کامل به آن‌ها پرداخت نشود معلوم نیست که آن‌ها در رژیم سابق خدمتی نکرده باشند حداقلی که بتوانند زندگی را بگذرانند نه بیشتر، این صلاح نیست که از مال مردم مستضعف به یک مشت اسیر بازنشسته پول داده بشود و آن‌ها هم در خارج کشور توطئه بکنند.»

در واقع کارگردان این مستند با نمایش سخنان روحانی که در آن، کمتر از یک هفته بعد از کودتای نوژه پیشنهاد اعدام علنی توطئه‌گران را ارائه کرده بود و نیز با نمایش پیشنهاد کاهش حقوق ارتشی‌های بازنشسته ساکن در خارج از کشور، تلاش دارد روحانی را در مقابل ارتش نشان دهد.

البته دکتر چمران به عنوان وزیر دفاع بعد از این سخنان به مخالفت با سخنان روحانی و به‌طور مشخص انحلال تیپ نوهد یا مخصوص ارتش برمی‌خیزد ولی در نهایت خود او در همین جلسه می‌گوید «پاکسازی را خود من کردم. پاکسازی دوازده هزار نفر به امضای خود من است.»

این مستند در واقع با تقطیع سخنان روحانی و با استفاده از تقابل روحانی و شهید چمران و با نوعی طرفداری از ارتش در ابتدای انقلاب تلاش دارد که روحانی را فردی تندرو در ابتدای انقلاب نشان دهد و نکته جالب این است که این رویکرد دقیقا با استفاده از همین فیلم در روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، توسط حسین دهباشی، به کار گرفته شده بود. دهباشی که در انتخابات ۱۳۹۲ فیلم انتخاباتی روحانی را ساخته بود، کم‌کم در دولت یازدهم از دولت فاصله گرفت و به یک منتقد جدی دولت و شخص روحانی تبدیل شد و انتشار این فیلم در واقع ضربه‌ای بود که او می‌خواست به کمپین روحانی آن هم در روز پیش از انتخابات ۹۶ بزند.

حال جالب است تلویزیون همان رویکرد را در این روزها، پیش گرفته و درصدد تقابل بین رئیس شورای عالی امنیت ملی و یکی از دو نیروی نظامی کشور است. رویکردی که البته از مدیریت علیرضا بوالی، مدیر فعلی شبکه خبر بعید نیست چراکه او پیش از نیز در مدیریت‌های خود به خصوص در مدیریت واحد مرکزی خبر در حوادث بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ نشان داده که به منافع جناحی بیش از منافع ملی توجه دارد. /ایرنا

این خبر پشت پرده مستند تخریبی تلویزیون علیه حسن روحانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گام نخست عارف و توصیه برای کاندیداتوری لاریجانی

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، جریان‌های سیاسی خود را برای شرکت در انتخابات مجلس شورای یازدهم آماده می‌کنند تا بتوانند با قدرت در این انتخابات حضور و به تبع آن پیروز این رخداد سیاسی باشند. اما هر یک از دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا در سال‌های گذشته با مشکلات و معضلاتی روبه‌رو بوده‌اند که برای رسیدن به صحن سبز «بهارستان» نیازمند رفع این مشکلات هستند. به‌طور خلاصه تمامی اظهارنظر روز‌های اخیر حول محور انتشار دو گفت‌وگوی چمران و کرباسچی شکل گرفته و گسترش یافته است. اصولگرایان پس از صحبت‌های چمران در خصوص جمنا و لزوم ایجاد وحدت و اصلاح‌طلبان نیز پس از سخنان کرباسچی مبنی بر لزوم آسیب‌شناسی رهبری جریان اصلاحات به واکنش‌هایی روی آوردند.

فراتر از نظارت استصوابی

اصلاح‌طلبان بارها گفته‌اند که به ‌دلیل ردصلاحیت نیروهای‌شان در چندین دوره از انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری، فاقد توانایی کافی برای شرکت موثر در انتخابات بوده‌اند؛ موضوعی که جریان اصلاحات تقریبا پیش از برگزاری هر انتخابات به آن اعتراض داشته و حالا اکبر اعلمی، نماینده مجلس ششم در یکی از آخرین اظهارنظرها در این خصوص به نامه‌نیوز گفته است: «در اینکه تحدید حق انتخاب‌ شدن توسط مردم و ردصلاحیت‌ چهره‌های توانمند تحول‌خواه، باعث افت کیفیت نیروهای هر جریان سیاسی‌ می‌شود، در میان علمای دانش سیاسی توافق نظری وجود دارد. حتی گاه می‌توان گفت که بخشی از وضعیت نابسامان ما در عرصه‌های گوناگون به انحای مختلف ناشی از چنین پدیده‌ای است.» البته نقطه ضعف دیگر، قبیله‌گرایی نیروهای سیاسی است که جریان‌های سیاسی فعال در عرصه انتخابات دچار آن هستند و جریان اصلاح‌طلب نیز فراخور. این نماینده پیشین تبریز در مجلس، راه برون‌رفت از این وضعیت را رهایی از قبیله‌گرایی عنوان کرده و می‌گوید: «در غیر این‌صورت گرچه ممکن است باز بتوانند در شب انتخابات، به روش‌های مسبوق به سابقه دوباره گروهی از مردم را با استفاده از سیاست ضرب‌المثل ترساندن از عقرب‌جراره به افتادن در دام مار ‌غاشیه! ترغیب کنند اما بخش قابل‌ توجهی از مردم که حکم مار گزیده را پیدا کرده‌اند، دیگر از این روش وارد زمین بازی آنها نخواهند شد.»

عارف در مقام رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان (جبهه اصلاح‌طلبان ایران) این روزها در مرکز بسیاری از انتقادهای درون‌گفتمانی اصلاح‌طلبان قرار گرفته و اظهارات روزهای گذشته او نیز به‌ نحوی، واکنش به همین انتقادها تعبیر شده است. به‌ویژه وقتی روز چهارشنبه هفته قبل، از لزوم جبران گذشته سخن گفت. عارف روز گذشته نیز در جمع اعضای شاخه جوانان جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به برخی چالش‌ها از تحریم‌ها تا ناکارآمدی بخش‌هایی از حاکمیت، به عدم تحقق مطالبات مردمی و عدم‌پاسخگویی به این ناکارآمدی اشاره کرد. او که مساله امروز اصلاحات را پی‌بردن به علل عدم موفقیت در تحقق برخی شعارها و وعدها عنوان کرده، می‌گوید: «باید بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب مشخص شود که چرا نتوانستیم در تحقق برخی شعارها و وعده‌ها موفق باشیم.» عارف علت این وضعیت را در «ناکارآمدی‌ها، سیاستگذاری‌های غلط و فساد» عنوان کرد و گفت: «این موارد بسیار بیشتر از تحریم‌ها بر اقتصاد کشور و زندگی مردم اثر سوء داشته است.» او راه‌حل برون‌رفت از این وضعیت را توجه جدی به کارآمدی و استفاده از خبرگان و نخبگان عنوان کرد و لازمه این اقدام را توجه به فصل سوم قانون اساسی و نظام تحزب و تشکل‌های شناسنامه‌دار دانست.

او همچنین به موضوع شاخص تعریف یک اصلاح‌طلب پرداخته و عمده تفاوت یک اصلاح‌طلب و اصولگرا را در واکنش حاکمیت به این دو بیان می‌کند. عارف گفته است: «متاسفانه اصلاح‌طلبان همیشه مورد هجمه و تخریب قرار گرفتند و چه برچسب‌هایی که به اصلاح‌طلبان زده نشد.» از مهم‌ترین برچسب‌هایی که به جریان اصلاح‌طلب زده می‌شود، جاسوسی است این در حالی است که در بحث جاسوسی و بازداشت‌های صورت‌ گرفته در ادوار مختلف بیشتر این بازداشت‌ها مربوط به یک طیف سیاسی خاص است. عارف در این خصوص گفت: «اصلاح‌طلبان این ظرفیت را دارند که هیچ‌گاه به رقیب خود انگ و برچسب نزنند. آیا نمی‌شود از این موضوع برای اهداف جریانی استفاده کنیم ولی هیچ‌گاه این موضوعات را برای رقیب خود مطرح نمی‌کنیم و حساب فرد یا افراد محدود و منسوب به یک جریان را به حساب کل جریان نمی‌گذاریم.»

غرویان و توصیه کاندیداتوری به لاریجانی

اینکه چه وقایع و رخدادهایی بر روند انتخابات تاثیر می‌گذارد، برای کارشناسان و کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس یازدهم مهم است. حجت‌الاسلام محسن غرویان نیز به این موضوع پرداخته و مجموعه مولفه‌های داخلی درون جامعه و ساختار سیاسی و مولفه‌های بیرونی مانند سیاست بین‌الملل را در این مورد تاثیرگذار می‌داند. این استاد حوزه که با نامه‌نیوز گفت‌وگو می‌کرد، در خصوص مولفه‌هایی که سبب تاثیرگذاری مثبت بر انتخابات حداکثری می‌شود، به موضوعاتی چون نامه‌نگاری‌های محمد یزدی و صادق لاریجانی، ظرفیت‌های اجتماعی جبهه پایداری و… پرداخت. غرویان در ادامه همچون خبرگزاری تسنیم که چندی پیش در مصاحبه‌ای کوتاه با علی لاریجانی صحبت از کاندیداتوری او از پایتخت را مطرح کرده بود، به این موضوع اشاره کرده و احتمال آن را بالا می‌داند. او گفته است: «معتقدم اگر آقای لاریجانی از تهران نامزد انتخابات مجلس شود، احتمال رای‌آوری‌اش خیلی بیشتر است.» غرویان البته در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در خصوص تکیه‌گاه اجتماعی جبهه پایداری در شهر قم می‌گوید: «پایداری آنچنان ظرفیت اجتماعی بالایی ندارد.» اظهارنظری که عملا با توصیه پیشین او به لاریجانی برای کاندیداتوری از پایتخت به‌ جای قم منافات دارد.

جمنا زیرمجموعه شاجا

یکی از مهم‌ترین سوال‌های اصولگرایان جهت شرکت در انتخابات همچنان چگونگی رسیدن به وحدت است. چنانکه بیشتر چهره‌های اصولگرا به مساله دوگانه جمنا و شاجا پرداخته بودند. اما آنچه در میانه دوگانه جمنا و شاجا مطرح شده و بر پیچیدگی اوضاع افزوده، شنیدن صدای پای جریان سوم از سوی اصولگرایان است. موضوعی که در میان بحث‌ها از شورای وحدت، جامعه روحانیت، جبهه پیروان، جبهه پیشرفت و عدالت صحبت از برخی نواصولگرایان و ملاقات آنها با محمود احمدی‌نژاد مطرح می‌شود. محمد ناظمی‌اردکانی عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت‌وگویی با خبرآنلاین به این موضوعات واکنش نشان داده و به تحلیل و ارزیابی آنها پرداخته و می‌گوید: ائتلاف و وحدت حداکثری امکان‌پذیر است. او با اشاره به اینکه جمنا قابلیت بازسازی خود را داشته و صرفا در دوره‌های انتخاباتی فعالیت ندارد، به صحبت‌های پیشین چمران مبنی بر تازه‌کار بودن این تشکل واکنش نشان داد. به این ترتیب ناظمی گفته است: «جمنا به عنوان زیرمجموعه شورای وحدت در انتخابات ۹۸ فعالیت خواهد کرد.» ناظمی در ادامه به مساله رهبری و لیدری جریان اصولگرا جهت ائتلاف اشاره داشت و جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین را محور وحدت عنوان کرد. ناظمی در پایان و در واکنش به موضوع عبور مردم از دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب گفت: «این شعار بیشتر از سوی مخالفان حرکت انقلاب مطرح می‌شود به‌طوری ‌که در تلاشند تا بخشی از نارضایتی‌های موجود در جامعه را به مسوولانی که در جریان‌های غالب کشور حضور دارند، ارتباط بدهند.» او در ادامه گفته که جریان سومی فارغ از دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب در عرصه سیاسی پا نخواهد گرفت، چنانکه در ۴ دهه گذشته نیز چنین اتفاقی رخ نداده است. رویکردی که البته برخی تحلیلگران اصلاح‌طلب و اصولگرا با آن همراه نیستند.

این خبر گام نخست عارف و توصیه برای کاندیداتوری لاریجانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای استعفای وزرای دولت دهم در جریان قهر ۱۱ روزه احمدی‌نژاد + فیلم

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و وزیر دادگستری دولت دهم در برنامه دست خط شبکه پنجم سیما درباره قهر ۱۱ روزه احمدی‌نژاد گفت: در جریان خانه نشینی احمدی‌نژاد، سه بار او را به حضرت زهرا(س) قسم دادم، اما قبول نکرد.

وی اظهار کرد: اکثر وزرا در آن زمان تصمیم گرفتیم که اگر رئیس جمهور برنگردد، استعفا دهیم.این خبر ماجرای استعفای وزرای دولت دهم در جریان قهر ۱۱ روزه احمدی‌نژاد + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا مجرم سیاسی نداریم؟

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، قانون جرم سیاسی با شش ماده در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ بیستم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۲۹/۲/۱۳۹۵ به تأیید شورای نگهبان رسید.

حالا بعد از گذشت سه سال از تصویب این قانون، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید «در جامعه ما کسی را که مشمول جرم سیاسی باشد نداریم»

اسماعیلی در نشست خبری روز سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ در خصوص اظهاراتش در یکی از برنامه‌های تلویزیونی مبنی بر اینکه زندانی سیاسی نداریم، گفت: «آنچه در قانون و در تعریف جرم سیاسی آمده را قبول داریم و اجرا می‌کنیم. شاید نکته مثبت این باشد که در جامعه ما کسی را که مشمول جرم سیاسی باشد نداریم یا جرم سیاسی انجام نمی‌دهند یا کسانی که مرتکب می‌شوند با دیده اغماض نگریسته می‌شوند و با مسامحه از کنارشان می‌گذرند اما اگر به قوه قضائیه تهمت زده شود که به زندانی سیاسی عنوان زندانی امنیتی داده می‌شود خلاف واقع، غیراخلاقی و غیرقانونی است.

برخی آقایان می‌گویند جرم جاسوس‌ها سیاسی است یا مجرمین خیابان پاسداران تهران که نظم را مختل کردند و امنیت مردم را به خطر انداختند گفته می‌شود که مجرم سیاسی هستند. وقتی مجازات ساب النبی اعدام است،  کجای قانون گفته است جرم سیاسی مرتکب شده است؟ کسی که قصد براندازی نظام را دارد، به مقدسات اسلام اهانت می‌کند یا با گروه تروریستی همکاری می‌کند چه استدلالی است که جرم سیاسی دارند و زندانی سیاسی هستند؟  به برخی افراد به ویژه برخی از نمایندگان مجلس که در این زمینه اظهارنظر می‌کنند توصیه می‌کنم از مشاوره‌های حقوقی بهتری استفاده کنند. وضع قانون با اینها است. قانون وضع کنند که اهانت به ائمه و مقدسات اسلام جرم سیاسی است. قانون دست شماست آن را اصلاح کنید. این بی انصافی‌ها از کسانی که سر سفره این انقلاب نشستند جفا به حق نظام، انقلاب اسلامی، خون شهدا و آرمان‌های امام و مردم این انقلاب است.»

حقوقدانان اما از زوایای دیگری هم به این قانون نگاه می‌کنند. آنها نداشتن مجرم سیاسی را مورد انتقاد می‌دانند و این مشکل را ناشی از نحوه تعریف جرم سیاسی می‌دانند.

در این گزارش نظر چند حقوقدان در رابطه با موضوع مورد بحث جویا شدیم که مروری بر آنها خواهیم داشت.

قضات و دستگاه قضائی از قانون جرم سیاسی استقبال نکرده‌اند

جعفر کوشا استاد دانشگاه و وکیل دادگستری درباره قانون جرم سیاسی معتقد است که متأسفانه قضات و دستگاه قضائی خیلی از این قانون استقبال نکرده‌اند زیرا بین تفکیک جرایم علیه امنیت و جرایم سیاسی اختلاف نظر وجود دارد. جرم سیاسی در قانون اساسی پیش بینی شده و قانون آن به صورت قانون عادی نوشته شده است لذا باید کلاس‌های آموزشی برای قضات گذاشته شود و  تفکیک جرم سیاسی و جرم علیه امنیت و ملاک‌هایی که می‌شود تشخیص داد خیلی دقیق و ظریف است و باید تفسیرش را به نفع متهم به جرم سیاسی، گرایش بدهیم.

“فعالیت تبلیغی علیه نظام” تمام ویژگی‌های جرم سیاسی را دارد

حسین میرمحمد صادقی تاکید دارد که قانون جرم سیاسی ایراداتی دارد و بعضی از جرایم را از شمول جرم سیاسی مستثنی کرده که نباید مستنثی می شد.  مثلا فعالیت تبلیغی علیه نظام  جرم سیاسی محسوب نشده در صورتی که تمام ویژگی‌های جرم سیاسی را دارد.

از نظر او جرم سیاسی جرمی است که اقدام مجرمانه‌ای علیه نهادهای حکومتی انجام می‌شود و یا بعضی مواقع عکسش هم وجود دارد. مثلاً کارگزاران حکومتی جرمی که علیه حقوق و آزادی‌های مشروع مردم است را انجام دهند که جرم آنها سیاسی است. در مورد جرایم امنیتی نیز فصل اول قانون تعزیرات ۱۹ جرم را ذکر کرده که از مواد ۴۹۸ الی ۵۱۲ تحت جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی مطرح شده است و مواردی که به نظر قانونگذار امنیت را مختل کرده در ماده ۵۰۰ قانون مجازات آمده که تبلیغ علیه نظام است و ذیل جرایم علیه امنیت مطرح شده است اما می‌تواند ویژگی‌های جرم سیاسی را داشته باشد.

قانون فعلی جرم سیاسی کارآمد نیست

محمدرضا سماواتی پور دیگر وکیل دادگستری معتقد است که  قانون فعلی جرم سیاسی کارآمد نیست و مهمترین اشکال قانون این است که تعریف روشن و جامعی از جرم سیاسی وجود ندارد و حقوق متهمین سیاسی به وسیله مراجع رسیدگی کننده محدود شده و عدم امکان مرجع صالح برای تشخیص جرم سیاسی از جرایم دیگر وجود دارد و در قانون برعکس عمل شده است. همچنین اعمال سلیقه‌هایی که تا امروز انجام شده و اختلاف عقیده‌هایی که در خصوص متهمین سیاسی در کشورمان وجود دارد، این ضرورت را ایجاد می‌کند که در اصلاحیه‌ای که در خصوص قانون مذکور به مجلس تقدیم شده این موارد مطرح و اعمال شود و حقوق متهمان و امکان اخذ وکیل انتخابی نه وکیل تسخیری و اینکه در دوران بازداشت حق استفاده از وکیل انتخابی را داشته باشند برای آنها مدنظر قرار گیرد.

قانون جرم سیاسی ناقص است و نیاز به اصلاح دارد 

سیدمهدی حجتی یکی دیگر از وکلای دادگستری با مثبت ارزیابی کردن قانون جرم سیاسی، تاکید کرده است که این قانون گامی رو به جلو برای به رسمیت شناختن جرم سیاسی در ایران بود؛   البته ضروری است که توسط مجریان آن نیز به بهترین شکل ممکن اجرا شود والّا با توجه به اشکالات و نقایص متعددی که این قانون را نیازمند اصلاح کرده است، نمی‌توان شاهد برگزاری محاکماتی بود که موضوع آن، جرم سیاسی است و این جرایم به سیاق سابق، همچنان تحت عنوان جرایم امنیتی مورد تعقیب و رسیدگی قرار گرفته و متهمین از رژیم ارفاقی مربوط به جرایم سیاسی، همچنان بی بهره خواهند ماند.

 قانون ناقص جرم سیاسی اجرایی نشده است

سعید خلیلی دیگر وکیل دادگستری نیز معتقد است که سه سال پیش قانون جرم سیاسی وضع شد البته نقد و انتقادهای زیادی هم به آن وارد است و همین قانون ناقص هم اجرایی نشد و عملا به یکی دو مورد نمایشی اکتفا شد. عنوان جرم سیاسی به بخشی از جرایم عادی اطلاق می‌شود که توسط اشخاصی با نیت‌های شرافتمندانه و برای اصلاح جامعه و مبارزه با نابرابری‌ها و ظلم صورت می‌گیرد؛ یعنی اشخاصی که نیت‌های بشردوستانه و مصلحانه‌ای دارند و بعضا ناچار می‌شوند برای نیل به اهداف خود بعضی قوانین را زیر پا بگذارند و یا با بخشی از قوانینی که در تعارض با اصلاح و تعالی جامعه و منافع مردم اند، مبارزه کنند و به اصطلاح مرتکب جرم شوند.

پیشنهاد حذف ماده ۶۱۰ قانون مجازات و اصلاح قانون جرم سیاسی

محمدصالح نقره کار دیگر وکیل دادگستری پیشنهاد داد که ماده ۶۱۰ قانون مجازات حذف و  قانون جرم سیاسی اصلاح شود و گفت:  کفایت حقوق بشر در نظام سزادهی نوین ایجاب می کند، سایه سنگین جرم انگاری از فضای قول و فعل کنش سیاسی حذف و محدود به قدر متیقن از اقدامات مسلحانه بنیان کن مخل امنیت و اسایش همگانی شود. به عنوان مثال ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی یا ماده ۵۰۰ ناظر بر اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی یا تبلیغ علیه نظام است یا ماده ۶۰۹ قانون مذکور نیز در خصوص توهین به مقامات در عمل ابزاری برای محدود سازی و تحدید کیفری کنش سیاسی مورد استفاده ناموجه قرار گرفته است و بنظر می‌تواند مصداق سوء استفاده از حق و در تنافی با اصول ۸ و ۹ قانون اساسی و مفاد اصل ۳ تلقی شود. چنانچه ماهیت رکن مادی محاربه و بغی نیز نمی تواند بر قول منهای فعل کنشگر سیاسی در تقابل با رژیم حقوقی مستقر و یا دولت رسمی کشور تفسیر موسع شود؛ لذا همه این تحلیل‌ها ناظر بر این معناست که حق بر حق داشتن و حق بر مخالفت ورزیدن و حق بر اعتراض کردن را برای شهروند تشخص بخشیم. امری که در مقام اجرا همچون اصل ۲۷ قانون اساسی مورد بی مهری تاریخی قرار گرفته است و در مقام شناسایی و تضمین زمینه استیفای آن را فراهم کنیم.

قانون جرم سیاسی عملا بی‌فایده و بی‌اثر است

کامبیز نوروزی حقوقدان نیز معتقد است که رویکرد قانون جرم سیاسی به مقوله جرم سیاسی به شکلی است که عملا بی فایده و بی اثر است؛ کما اینکه در این سه سالی که از تصویب این قانون می گذرد تا حدی که می‌دانم هیچ موردی نبوده که کسی به عنوان جرم سیاسی تحت تعقیب و محاکمه قرار گرفته باشد.

وی  درباره اینکه چرا بخشی از افکار عمومی مجرمان امنیتی را به عنوان مجرم سیاسی تلقی می کنند، گفت: این امر ناشی از واقعیت فضای سیاسی کشور است. افکار عمومی معمولا تصور واقع بینانه تری نسبت به مسایل دارند. به عنوان مثال به فرض یک شخصیت سیاسی در جریان یک عمل سیاسی و یا گفتار سیاسی مطالبی را عنوان می کند، بعد ادعا می شود که این مطالب دروغ است. از نظر حقوقی و افکار عمومی  اگر اتهامی به این فرد وارد شود، باید آن را جرم سیاسی تلقی کنیم اما بنا به رویه‌ای که ما در دستگاه قضایی و دادگاه های محترم دیده‌ایم، معمولا چنین رفتار نمی کنند.   جرایم سیاسی، جرایمی است که با انگیزه‌هایی که متاثر از نفع عمومی است اتفاق می‌افتد و انگیزه در جرم سیاسی انگیزه شرافتمندانه است لذا کسانی که متهم به جرمی می‌شوند که ماهیت سیاسی دارد، باید از حقوق متفاوتی برخوردار باشند، چه در فرایند تحقیقات و چه در جریان رسیدگی که باید با حضور هیات منصفه رسیدگی شود و چه در صورت محکومیت در حین تحمل مجازات، باید این حقوق  به دقت تعریف شود، لذا قانون بسیار ناقص است. همچنین مقررات نحوه تشکیل هیات منصفه هم در قانون مذکور نیازمند بازنگری گسترده‌ای است.  در تئوری حقوق، هیات منصفه، نماینده افکار عمومی است و افکار عمومی را در محکمه بازتاب می‌دهد، اما مقرراتی که در حال حاضر در مورد انتخاب هیات منصفه است، به شکلی است که قادر نیست نمایندگان افکار عمومی را  برگزیند و بیشتر خصلت سیاسی دارد و شیوه انتخاب هیات منصفه با اصول راجع به هیات منصفه هماهنگ نیست.

تمام جرایم فصل امنیت غیر از جاسوسی مشمول فصل جرایم سیاسی شود

سیدمحمود علیزاده طباطبایی  با بیان اینکه قانون جرم سیاسی یک قانون بررسی نشده است و تمام جرایم سیاسی را امنیتی تلقی کرده است، گفت: قصد مجرم از ارتکاب جرم سیاسی این است که به نفع مردم کار می کند ولی ابزار قانونی را ندارد. طبق قانون، جرم مذکور “چنانچه به انگیزه اصلاح امور کشور علیه مدیریت و نهادهای سیاسی یا سیاست داخلی یا خارجی کشور ارتکاب یابد، بدون آنکه مرتکب قصد ضربه زدن به اصل نظام را داشته باشد، جرم سیاسی محسوب می‌شود”. متاسفانه حتی موضوع توهین به رهبری جرم سیاسی محسوب نمی شود و آن را امنیتی می‌دانند. لذا باید قانون جرم سیاسی اصلاح شود و  تمام جرایم فصل امنیت غیر از جاسوسی مشمول فصل جرایم سیاسی شود.

انتظار این است که قانون جرم سیاسی، یک قانون جامع‌تر باشد

عبدالله سمامی وکیل دادگستری معتقد است که  قانون جرم سیاسی کاربردی مستمر نیست بلکه به تناسب موضوعات تخصیص داده شده نسبت به آن استفاده می‌شود و انتظار این است که این قانون، یک قانون جامع‌تر باشد و نواقص آن برطرف شود. در واقع هر اقدامی که با انگیزه و قصد ضربه زدن به اصل نظام انجام شود، جرم امنیتی تلقی می شود و این جرم، جرم سیاسی نیست زیرا در جرم سیاسی انگیزه اصلاح امور کشور بدون قصد ضربه زدن به اصل نظام وجود دارد؛ لذا این دو عنوان با هم کاملا متفاوت است. در  مواد یک و دو قانون جرم سیاسی، تعریف این جرم آمده است و مطابق با همان موضوع با آن برخورد می شود اما در خصوص بحث جرایم امنیتی که عملا به نوعی با محارب و مفسد فی الارض روبرو هستیم، مطابق قانون مجازات اسلامی با آن برخورد شده است.  لذا  یکی از مهمترین اشکالات وارده به قانون جرم سیاسی بحث نزدیکی این جرم به جرایم امنیتی است که در بسیاری از مواقع جرایم امنیتی را جرم سیاسی می دانند که درست نیست و باید از هم جدا شوند.

رییس جمهور لایحه اصلاح جرم سیاسی را به مجلس ارائه دهد 

سعید دهقان دیگر وکیل دادگستری نیز ضمن تاکید بر این نکته که قانون جرم سیاسی بسیار  ضعیف است که نبودنش بهتر از بودنش است و نیاز به اصلاح دارد، پیشنهاد داد که بهتر است رییس جمهور که مسئول اجرای قانون اساسی است وارد عمل شده و لایحه‌ای را تهیه و به مجلس ارایه دهد. همچنین نمایندگان مجلس در راستای حفظ حقوق ملت و بر اساس سوگندی که یاد کرده اند مطابق با اصل ۶۷ قانون اساسی که حفظ حقوق ملت و دفاع از قانون اساسی جزو وظایف ذاتی شان است، طرحی برای وضع یک قانون مناسب، علمی و همه جانبه برای جرم سیاسی ارائه دهند تا بتواند حقوق اساسی ملت و آزادی های عمومی را تضمین کند. /ایسنا

این خبر چرا مجرم سیاسی نداریم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روحانی: در روز خطر اولین فراری از منطقه ما، آمریکایی‌ها خواهند بود

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج‌شنبه در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی با عنوان «صنعت دفاعی، پیشگام در رونق تولید و اقتصاد مقاومتی» با تبریک ایام عید سعید غدیر، میلاد امام هفتم حضرت موسی بن جعفر(ع) و گرامیداشت هفته دولت و روز صنعت دفاعی، گفت: امیدوارم روابط ایران با همه کشورهای دوست از لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و دفاعی روز به روز مستحکم‌تر از گذشته شود.

روحانی در این مراسم که با حضور مسئولان عالیرتبه کشوری و لشکری و برخی سفرا و وابستگان نظامی کشورهای خارجی در ایران برگزار شد، با بیان اینکه صنعتگران دفاعی کشور، همواره و هر سال در روز صنعت دفاعی هدیه‌ای ارزشمند و مناسب را به ملت غیور و شریف ایران تقدیم می‌کنند، گفت: سال گذشته از جنگنده کوثر که بدنه و موتور آن تماماً توسط متخصصان کشور در صنایع دفاعی ساخته شده بود، رونمایی شد و پرواز این هواپیمای جنگنده، هدیه صنعت دفاعی کشور به ملت ایران بود.

رئیس جمهور افزود: البته صنعت دفاعی در طول سال نیز هدایای دیگری را به ملت تقدیم کرد که از جمله آنها فعالیت زیردریایی‌ها و ناوچه‌های جدید بود که در افزایش قدرت دریایی کشور بسیار حائز اهمیت است.

روحانی با بیان اینکه آمریکا از سال ۹۶ توطئه جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است، گفت: آنها در ابتدا به دنبال برنامه‌ریزی‌هایی برای ایجاد جنگ روانی و سیاسی علیه ملت بودند و سپس به جنگ اقتصادی روی آوردند.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی‌ها در سال‌های ۹۶ و ۹۷ علامت‌هایی هم دریافت کردند که شاید مشوق آنان برای ادامه توطئه‌افکنی در این سال‌ها بوده است اما ملت ایران هیچگاه در برابر توطئه‌هایی که دشمنان علیه‌شان طراحی کرده‌اند نه غمناک شده و نه دلشان گرفته است و همواره با روحیه لازم در برابر توطئه دشمنان ایستاده‌اند.

روحانی با بیان اینکه توطئه‌گران در سال ۹۶ موفق شدند از طریق عوامل خود در داخل کشور اغتشاشاتی را در تهران و برخی خیابان‌های شهرستان‌ها به راه بیندازند، گفت: آنها تصور می‌کردند که توانسته‌اند اغتشاش چندماهه‌ای را در ایران کلید بزنند اما با تدبیر مسئولان و اقدامات به موقع نیروهای امنیتی، انتظامی و مسئولان نظام این شلوغی‌ها ظرف چند روز برچیده شد و این موفقیت جمهوری اسلامی ایران در برابر توطئه‌گران بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در سال ۹۷ فشار اقتصادی را با خروج از برجام علیه ملت ایران رقم زدند، تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام به معنای عهدشکنی، پیمان‌شکنی، زیرپا گذاشتن قوانین بین‌المللی و تروریسم اقتصادی است.

روحانی افزود: آمریکا به خیال اینکه می‌تواند جمهوری اسلامی ایران را به واسطه این خروج غیرقانونی تحت فشار قرار دهد، همه ننگ‌ها را به جان خرید و این بسیار عجیب و غیرعقلانی است که کشوری همه ننگ‌های تاریخ را بخاطر هدفی که تصور می‌کرد به راحتی می‌تواند به آن دست پیدا کند ، برای خود خرید ولی در حقیقت این هدف آنان دست نیافتنی است.

رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها با عهدشکنی، تخلفی سیاسی، حقوقی و اخلاقی انجام داده و قانون بین‌المللی را زیرپاگذاشته و مرتکب تخلف از قوانین بین‌المللی شدند؛ آنها خیال کردند که اگر به شرکت‌های خارجی فشار وارد کرده و با تروریسم اقتصادی یک ملت را در تنگنا قرار دهند، حتماً ظرف چند ماه موفق خواهند شد، اما اشتباه کردند.

روحانی در ادامه به دیدار خود با یکی از سران کشورهای اروپایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این دیدار این مقام اروپایی به نقل از رئیس جمهور آمریکا می گفت که اگر اروپایی‌ها با ترامپ همراهی کنند و با ایران همکاری نداشته باشند، سه ماه دیگر، نظامی به نام جمهوری اسلامی ایران در منطقه نخواهد بود.

رئیس جمهور تأکید کرد: به آن مقام اروپایی گفتم آقایی که این ادعا را کرده خودش خواهد رفت و حزبش هم از قدرت ساقط خواهد شد، اما جمهوری اسلامی برای صدها سال دیگر مستحکم‌تر خواهد ماند.

روحانی با بیان اینکه امروز یکسال از آن ملاقات گذشته است، گفت: در سال ۹۷ آمریکایی‌ها توطئه اقتصادی را علیه مردم ما طراحی کردند. این توطئه در بازار باعث ایجاد عدم تعادل شد و مردم تا حدی نگران شدند اما با آگاهی و هوشیاری خود مقتدرانه مقاومت کردند و امسال که تحریم آمریکا از سال گذشته شدیدتر شده و از هر زمان دیگری این تحریم‌ها سنگین‌تر است، مردم نشان دادند که این تحریم‌ها نمی‌تواند در مقابل مقاومت آنها اثری داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: یک ابرقدرت تمام امکانات خود از سازمان سیا گرفته تا خزانه‌داری، وزارت خارجه، نیروهای امنیتی و همه جاسوس هایش در دنیا را بسیج کرده تا ببیند کدام کشتی به بنادر ایران نزدیک می‌شود یا از بنادر ایران خارج می‌شود.

روحانی با بیان اینکه هیچ‌وقت آمریکا به این اندازه از نظر حقوقی و سیاسی، ضعیف‌تر، مهجورتر و منزوی‌تر نبوده است و در تاریخ چنین وضعیت ضعیفی برای آمریکا به یاد ندارم، گفت: وزیر امور خارجه آمریکا همین ۲ روز قبل در سازمان ملل غم و غصه سال آینده خود را در مورد ایران اظهار کرده و گفت که اگر برجام باقی بماند سال آینده تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برداشته می‌شود و این کشور می‌تواند سلاح بخرد و فشار و تنگنایی که بر علیه آن درست کرده بودیم، برداشته می‌شود.

وی افزود: دیدید که وزیر خارجه آمریکا با چه نگرانی و غم و غصه‌ای این موضوع را بیان کرده و علیه ایران صحبت کرد اما حتی یک نفر هم با آمریکا همراه نشد، آمریکا در تاریخ خود تا این میزان بیچاره  و تحقیر نشده بود.

رئیس جمهور ادامه داد: سال گذشته شخص رئیس جمهور آمریکا در جلسه شورای امنیت شرکت کرد، اما هر ۱۴ عضو این شورا با او مخالفت کرده است در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل هم همه اعضا به او لبخند تمسخرآمیز زدند و این در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است که رئیس جمهورش مورد استهزاء و تمسخر قرار بگیرد. آمریکا شکست خورده و ما موفق میدان هستیم.

روحانی با بیان اینکه امروز شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به ما می‌گوید که وضع ما نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر است و مردم آرامش بیشتر دارند و ثبات اقتصادی بیشتر شده است، گفت: آمارهای مربوط به تورم، افزایش صادرات غیرنفتی و رشد بورس،  بیانگر این واقعیت است که شرایط امسال ما بهتر از سال گذشته است.

رئیس جمهور با اشاره به فعالیت‌های اقتصادی انجام شده در کشور طی یک سال گذشته گفت: برغم همه شرایط سخت و تحریم‌های بی‌سابقه، در یکسال گذشته ۱۱ سد ملی، ۳۰ تصفیه خانه فاضلاب و ۶ تصفیه خانه آب در کشور افتتاح شده و چندین هزار مگاوات به میزان تولید برق کشور افزوده شده و امروز صادرات برق و گاز و فرآورده‌های نفتی به کشورهای همسایه به بالاترین سطح خود رسیده است.

روحانی افزود: سال گذشته در بنزین قدرت صادرات نداشتیم اما امروز صادر کننده بنزین و گازوئیل هستیم. گاز را به کشورهای مختلف صادر می‌کنیم و در زمینه‌های مختلف پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم. امروز تابستانی را پشت سر می‌گذاریم که یک روز قطعی برق در کشور نداشتیم و با وجود بارش‌ها و با تقویت فرهنگ صرفه‌جویی، مردم کشور مشکل آب نداشتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان وضعیت کشور هر روز و هر ماه بهتر از گذشته است، گفت: امروز تعداد شرکت‌های دانش بنیان از یکهزار شرکت به ۴ هزار و ۴۰۰ شرکت افزایش یافته و این روند در حال پیشرفت است.

روحانی با بیان اینکه فشار اقتصادی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد، گفت:‌ اما تحریم‌ها و فشار اقتصادی دشمن فرصت‌های بسیار خوبی برای توسعه و پیشرفت ما فراهم ساخت.

رئیس جمهور تأکید کرد: با گذشت یکسال و با تحریم‌های سخت دشمنان روشن شد که آمریکا در هیچ برنامه‌ای در منطقه علیه ایران موفق نبوده است و امروز هیچ‌کس در این زمینه تردید ندارد و حتی برخی از همسایه‌های ما که به آمریکا دل خوش کرده بودند، اعتراف می‌کنند که در روز خطر اولین فراری از منطقه ما خود آمریکایی‌ها هستند.

روحانی افزود: بیچاره‌هایی که به هواپیماها، ناوچه‌ها، پهپادها و ناوهای هواپیمابر خود تکیه کرده بودند، آرزوهایشان بر باد رفت و طرفداران آمریکا در منطقه خودشان به ما می‌گویند که آمریکایی‌ها فقط در برابر ما شیر هستند اما در مقابل شما (ایران) خرگوش و یا همان موش هستند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به آمریکایی‌ها که به بهانه‌های مختلف سعی در حضور بیشتر در منطقه دارند، گفت: شما به مردم منطقه دروغ گفتید، شما می‌خواستید تروریست‌ها را در منطقه ما نگه دارید اما موفق نشدید در حمایت از رژیم صهیونیستی اشغالگر نیز موفق نشدید. دروغ گفتید که از عراق خارج می‌شوید، دروغ گفتید که از خلیج فارس بیرون می‌روید. از افغانستان خارج نشدید هر چند که وعده دروغ داده بودید. شما در منطقه کمک کار متجاوزین و متخلفین بودید، شما از سال ۲۰۰۰ تا کنون در منطقه و در کشورهایی همچون افغانستان، لبنان، سوریه، یمن و عراق چه کاری کرده‌اید جز اینکه هر روز مشکلی بر مشکلات افزودید.

روحانی با بیان اینکه دعوای اصلی ما با آمریکا نظامی و اقتصادی نیست، گفت: ما با آمریکایی‌ها مشکل تفکر، دیدگاه و جهان‌بینی داریم و اختلاف ما استراتژیک است. ما به عنوان یک ایرانی مسلمان و فرهنگ‌دوست معتقدیم هر ملتی اول باید به فکر منافع خود باشد که حق اوست اما حق تجاوز به دیگران را ندارد و باید به حقوق دیگران احترام بگذارد. اما آمریکایی‌ها می گویند همه دنیا باید فدای آمریکا شود و هر چه ما اراده می‌کنیم باید همان شود که این غیر قابل قبول است و حتی دوستان آمریکا از جمله آلمان، انگلیس، کانادا و دیگران نیز این حرف نادرست آمریکا را نمی‌پذیرند و قبول ندارند.

رئیس جمهور افزود: تفکر آمریکایی‌ها این است که زمین‌های دیگران را بخرند و یا به زور بگیرند! در روزهای اخیر هم پیشنهاد خرید جزیره‌ای از دانمارک را مطرح کردند! اما چنین تفکری در دنیای امروز جایگاهی ندارد.

روحانی خاطر نشان کرد: اعتقاد ما این است که امروز همه ملت‌ها صاحب احترام هستند و باید به حقوق ملت‌ها و مردم در منطقه و خارج از منطقه احترام بگذاریم. از نظر ما مردم حاکم کشور خود هستند. ما در ایران همیشه متکی بر رأی مردم بوده‌ایم. از آغاز انقلاب، نظام اسلامی کار خود را با رأی مردم آغاز کرد و در ادامه با رأی مردم پیش رفته و در ادامه نیز با رأی مردم فعالیت خواهد کرد.

رئیس جمهور با اشاره به دستور امام راحل برای برگزاری انتخابات، آن هم ۴۷ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تأکید کرد: در تاریخ انقلاب‌ها بی‌سابقه است که مردم کشوری ۴۷ روز پس از پیروزی انقلاب پای صندوق رأی بروند و در مورد اسم و ویژگی نظام و چگونگی اداره کشور، رأی بدهند.

روحانی با بیان اینکه مبنای ما رأی و نظر مردم و احترام به آراء و افکار مردم در همه جای دنیا است، اظهار داشت: امروز با کشورهایی مواجه هستیم که این مبانی را قبول ندارند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آمریکایی که برای رأی مردم احترام قایل نیست و وقتی به افغانستان حمله و این کشور را اشغال می‌کند از مردم آن اجازه نمی‌گیرد، برای حمله به عراق و حضور در این کشور از مردم آن اجازه نمی‌گیرد،  برای بمباران سوریه نظر مردم را نمی‌پرسد و برای کشتارهایش در یمن از مردم آن اجازه نمی‌گیرد، دمکراسی را قبول ندارد و فقط به منافع خود فکر می کند.

روحانی تصریح کرد:  تفکر آمریکایی‌ها این است. آنها می‌گویند اگر بخواهیم نفت بخریم و آن را از تنگه هرمز عبور دهیم، امنیت تنگه را برقرار می‌کنیم و اگر منافع ما نباشد، کاری به آن نداریم و دیگران اگر می‌خواهند نفت ببرند امنیت را خودشان باید تأمین کنند. اما ما می‌گوییم آبراه ‌های بین‌المللی باید برای همه امن باشد. در باب‌المندب ما منجی کشتی‌های عبوری بودیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مبارزه با تروریسم، ما فقط منفعت خود را در نظر نمی‌گیریم، اظهارداشت: معتقدیم اگر کشور همسایه و دوست ما عراق مورد تجاوز تروریست ها قرار گرفته باید به او کمک کنیم. در این راه منطق ما با آمریکایی‌ها همخوان نیست و ما رو در روی هم قرار داریم. اساس جهان‌بینی ما با یکدیگر متفاوت است.

روحانی با تأکید بر اینکه تا زمانی که دنیا به این منطق برنگردد، امنیت در جهان برقرار نخواهد شد، گفت: کشورها باید به حقوق و منافع دیگر کشورها اهمیت داده و آن را رعایت کنند، اما فعلاً این یک آرزوست و ما باید در شرایط امروز که دشمنان منطق را نمی‌پذیرند، برای تقویت خود بکوشیم. امروز  و در چنین شرایطی نمی توان در برابر زور با منطق جواب دهیم، باید خود را قوی کنیم. نمی‌توان با سخنرانی با پرتاب‌کننده موشک صحبت کرد.

رئیس جمهور تأکید کرد: در برابر زورگویی باید تمام قدرت خود را بکار بگیریم، اینجا دیگر میز مذاکره جواب نمی‌دهد. وقتی دشمن از موشک و هواپیما علیه ما استفاده می‌کند، ما هم باید به دنبال باور قدرت نظامی خود باشیم و اینجاست که به «باور ۳۷۳» نیاز داریم و باید سیستم قدرتمندی بسازیم که حرکت دشمن را رصد کند و سیستم نظامی آن را قفل کنیم و با موشک آن را هدف قرار دهیم و از کار بیندازیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بحمدالله امروز در قدرت دفاعی از توانمندی بسیار بالایی برخورداریم، گفت: در طول این سال‌ها بارها از وزیران دفاع خواسته‌ام در صنعت دفاعی به هر مقدار که می‌توانند برون‌سپاری نموده و از تمام ظرفیت‌ شرکت‌های خصوصی برای تقویت قدرت دفاعی استفاده کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همانطوری که در زمان جنگ همه کارخانه‌ها را برای تأمین نیازهای نظامی و دفاعی خود بکار گرفتیم، امروز هم باید هر چقدر می‌توانیم در صنعت دفاعی از ظرفیت شرکت‌های خصوصی استفاده کرده و برون‌سپاری کنیم و هر جا که نیاز داریم و می‌توانیم از صنایع غیرنظامی کمک بگیریم.

روحانی همچنین با اشاره به کمک متقابل صنایع دفاعی به صنعت خودروسازی در شرایط تحریم، گفت: امروز صنعت دفاعی ما برای مقابله با تحریم‌ها به کمک صنعت خودروسازی آمده و قطعه‌های مورد نیاز صنایع خودروسازی را با کیفیت خوب تولید می‌کند و ضروری است که در جنگ اقتصادی، بخش صنعت و حوزه دفاعی در کنار هم باشند.

رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر اهمیت همکاری با کشورهای دوست و همسایه در حوزه دفاعی، گفت: هر کشوری که با ما دوست است باید با او همکاری کنیم، زیرا این همکاری باعث کاهش هزینه‌ها و آسان شدن کار می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اگر بتوانیم با کشورهای دوست در تمام صنایع دفاعی مشارکت کنیم، هزینه‌های ما کمتر خواهد شد، گفت: ارتباط با کشورهای دوست باید در عمل مستحکم‌تر شود و این همکاری می‌تواند در تقویت روابط کشورها نیز مؤثر باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه همکاری و مشارکت با دوستان و همسایگان برای رسیدن به اهداف ضروری و لازم است، گفت: اصل این است که در اقتصاد و سرمایه‌گذاری با همسایگان و کشورهای دوست مشارکت کرده و به صورت عملی فعالیت مشترک داشته باشیم.

روحانی در ادامه سخنان خود در روز صنعت دفاعی با بیان اینکه اقتصاد، فرهنگ و قدرت دفاعی به اراده و روحیه و نشاط برمی‌گردد، گفت: اگر یک ملت در همه این زمینه‌ها با نشاط بوده و به آینده امیدوار باشد، از همه مشکلات عبور خواهد کرد. اما اگر امید، روحیه و نشاط نباشد با یکصد «باور ۳۷۳» هم به باور، ایمان و اعتقاد نمی‌رسیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت بزرگ ایران در طول ۴۰ سال گذشته با عبور از مسیرهای سخت و پیچیده با قدرت و مقاومت پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگی به دست آورده است، گفت: شکی ندارم که ما از این مرحله سخت هم با موفقیت عبور خواهیم کرد.

روحانی سپس با خطاب قرار دادن آمریکایی‌ها، گفت: بدانید که مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اید و این مسیر به ضرر خود شما ، کشورهای اروپا، آسیا و همه دوستان شما بوده و از انتخاب این مسیر اشتباه هیچ سودی نبرده‌اید.

رئیس جمهور افزود: فرض کنید ما یکهزار بشکه نفت کمتر صادر کنیم چه چیزی به شما می‌رسد جز اینکه کینه شما در دل ملت‌های منطقه و مسلمانان بیشتر می‌شود و راه آینده را کاملاً مسدود می‌کنید، چیزی به دست شما نمی‌آید.

روحانی افزود: اگر شما می‌خواهید نظام ما را ساقط کنید و دوباره به کشور ما برگردید و اهداف خود را در منطقه ما دنبال کنید، بدانید که این یک خیال واهی است. چرا نمی‌توانید واقعیت را درک کنید؟

رئیس جمهور خطاب به آمریکایی‌ها گفت: اگر می‌خواهید در منطقه ثبات و امنیت برقرار باشد و به قول خودتان کمتر در این منطقه پول خرج کنید، راه دیگری دارد و آن راه منطق، ادب، کرامت مردم و تواضع در برابر انقلاب و مردم ایران است.

روحانی تصریح کرد: بیایید تحریم‌ها را بردارید و به راه و اراده ملت ایران احترام بگذارید در این صورت راه فرق می‌کند.

رئیس جمهور تأکید کرد: ما ملتی نیستیم که در برابر ظلم و تجاوز شما تسلیم شویم این را به خوبی می‌دانید. راه را درست انتخاب کنید.

روحانی با تأکید بر اینکه بدون ایران امنیت منطقه تضمین نمی‌شود و امنیتی بوجود نخواهد آمد، گفت: ایران تأمین کننده امنیت منطقه، تنگه هرمز، خلیج فارس است و در صورتی که شما از مسیر اشتباه خود برگردید و دست از تجاوز بردارید، برای تأمین امنیت همه منطقه آماده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما آماده مذاکره و رفع سوء تفاهم هستیم، گفت: دست از تجاوز و فشار و تحریم بردارید و دوستان خود را تشویق نکنید که با ایران ارتباط نداشته باشند،‌منطقه امن به نفع همه است. همزیستی مسالمت‌آمیز به نفع همه ملت‌های منطقه است. آبراه ‌های بین‌المللی از تنگه هرمز گرفته تا جبل‌الطارق و اقیانوس هند باید برای همه امن باشد، زیرا شرایط اقتصاد دنیا این را می‌خواهد.

روحانی در پایان سخنان خود تأکید کرد ما برای دفاع و دوستی آماده‌ایم. همچنان که در مقابل هر تجازوی می‌ایستیم و با قدرت تجاوز را دفع می‌کنیم.

این خبر روحانی: در روز خطر اولین فراری از منطقه ما، آمریکایی‌ها خواهند بود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نظر متفاوت یک اصلاح‌طلب درباره جدال آیات یزدی و آملی لاریجانی/بسیار خوب است/اگر مقابل تخریب هاشمی و خاتمی سکوت نمی‌شد کار به اینجا نمی‌رسید

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، جلال میرزایی  در واکنش به حواشی ایجاد شده در پی اظهارات آیت الله یزدی درباره رئیس پیشن قوه قضائیه و پاسخ آملی لاریجانی گفت: برخلاف نظر همکارانم و افرادی که در این چند روز اعلام موضع کردند این مجادله‌ها را مفید می‌دانم.

این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه آیت الله یزدی سال‌ها رئیس قوه قضائیه بودند و امروز هم عضو شورای نگهبان است، عنوان کرد: اینکه نگاه ایشان  نسبت به برخی از مسائل روشن شود از نظر من بسیار خوب است؛ زیرا مردم هم در جریان افکار و موضع ایشان قرار می‌گیرند. بد نیست جامعه بداند وی در جامعه مدرسین چه دیدگاهی دارد.

او ادامه داد: آیت الله یزدی مباحثی را در ارتباط با موضع و عملکرد آقای آملی لاریجانی مطرح کردند، درست این است که به این مسائل پاسخ داده شود زیرا جامعه به آن واکنش نشان داده اما مشاهده می‌کنیم که عده‌ای بیان می‌کنند این کار دور از اخلاق اسلامی است و شخصی در این میان باید سکوت کند و از دو مجتهد چنین انتظاری نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتظار همین است که آقای آملی لاریجانی انجام دادند زیرا ایشان حق دارد موضع و دفاعیات خودشان را در برابر آن چه که آقای یزدی گفته بیان کند.

نماینده مردم ایلام درباره نامه آیت الله لاریجانی به آیت الله یزدی و اینکه شاید این نامه پایه‌های اختلاف را ایجاد کند، بیان کرد: چه اختلاف افکنی؟ نظر من برخلاف آن چه که بیان می‌کنند، است. به هرحال مسائلی مطرح شده است، جامعه باید در جریان نحوه اداره کشور قرار گیرد و ببیند این افراد چگونه عمل می‌کردند، چه نقاط ضعف و قوتی داشتند، توانایی علمی‌شان چه بوده و این مسئله چیز بدی نیست.

او درخصوص اینکه گفته می‌شود این مجادله بین آیت الله یزدی و آیت الله آملی لاریجانی ممکن است بر آینده سیاسی علی لاریجانی بردار رئیس پیشین قوه قضائیه تاثیر بگذارد، اظهار داشت: آن‌چیزی که باید نگران تاثیرگذاری آن باشیم موج تخریب‌ها است که در جامعه ما همیشه وجود داشته است.

میرزایی یادآور شد: اوایل انقلاب این موج تخریب‌ها شروع شد و تا به امروز ادامه دارد، اما تفاوت‌شان در این بود که تا به این حد عمیق نبود. اوایل انقلاب موج تخریب علیه شهید بهشتی بود بعد از جنگ هم شایعاتی را در مورد آیت الله هاشمی بیان کردند و ناجوانمردانه دست به تخریب ایشان زدند.

او تاکید کرد: هر فردی که مسئولیتی را در دست می‌گیرد باید شرایطی وجود داشته باشد که شهروندان درباره عملکردش نظر دهند اما این نقد نباید تخریب باشد و طبق همین اصل هم فردی که مورد نقد قرار می‌گیرد باید از خودش دفاع کند.

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: امروز مشاهده می‌کنیم فرد را تخریب می‌کنیم اما می‌گوییم که طبق اخلاق و موازین اسلامی شما سکوت کنید! این چه سکوتی است؟ کدام اخلاق اسلامی این را گفته است؟

او ادامه داد: چنین وضعیتی را برای مرحوم هاشمی ایجاد کردند و جالب است که آن زمان اهداف بلندمدت مدنظر بود اما امروز اهداف کوتاه مدنظر افراد است و کسانی که دست به چنین اقداماتی می‌زنند نمی‌دانند که با این کار چه بلایی سر سرمایه‌های اجتماعی هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌آورند.

وی افزود: همه افراد که معصوم نیستند اشتباهاتی هم دارند و باید این بپذیریم. گاهی اوقات افراد اشتباهی هم نمی‌کنند اما اصرار داریم بگویم اشتباه کرده است!

میرزایی اظهار داشت: در این سال‌ها چه رفتاری با سید محمدخاتمی شد؟ چه رفتاری با آیت الله صانعی شد؟ همه سکوت کردند و در برابر تخریب‌ها کلامی به زبان نیاورند. هم آقای یزدی و هم آقای آملی لاریجانی سکوت کردند! چندبار مطلب علیه آیت الله هاشمی گفته شد و این عزیران سکوت کردند.

او افزود: اگر زمانی که علیه افرادی مانند آقای هاشمی، خاتمی و دیگران حرف‌هایی زده شد سکوت صورت نمی‌گرفت امروز کار به اینجا نمی‌رسید. امروز هم این افراد مسئولیت اجرایی ندارند که بگوییم پاسخ ندهند زیرا به صلاح کشور نیست، امروز مسئولیت ستادی دارند و بد نیست مردم درباره سلایق، علایق و سطح سواد آنان اطلاع پیدا کنند.

این نماینده مجلس درباره اینکه برخی ها معتقدند این بگو و مگوها بر نامزدی علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری تاثیرخواهد گذاشت، گفت: نمی‌دانم آقای لاریجانی می‌آید یا خیر، دغدغه امروز آمدن و نیامدن ایشان به انتخابات نیست.  بعید می‌دانم صحبت میان آیت الله یزدی و آیت الله آملی لاریجانی تاثیری بر آینده سیاسی علی لاریجانی داشته باشد اما تخریب‌هایی وجود دارد که می‌تواند جامعه را تحت الشعاع قرار دهد. /ایلنا

این خبر نظر متفاوت یک اصلاح‌طلب درباره جدال آیات یزدی و آملی لاریجانی/بسیار خوب است/اگر مقابل تخریب هاشمی و خاتمی سکوت نمی‌شد کار به اینجا نمی‌رسید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روایت شاهد عینی از روز ترور لاجوردی

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، اسدالله لاجوردی در یکم شهریور سال ۱۳۷۷ در بازار تهران توسط دو نیروی سازمان منافقین به نام‌های علی‌اصغر غضنفرنژاد جلودار و علی‌اکبر اکبری‌ده‌بالایی ترور شد.

ترور او یکی از سلسله ترور‌های این سازمان به حساب می‌آید که ابعاد آن نه‌فقط از حیث حذف یک شخصیت مهم سیاسی، بلکه از جهت ایجاد رعب و وحشت اجتماعی و ادامه علنی‌بودن جنایت‌های منافقین بسیار حائز اهمیت بود، زیرا ترور لاجوردی در یک محل معنادار؛ یعنی بازار تهران که یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های پایتخت است، انجام شد.

یک بازاری قدیمی که حجره‌اش در دالان کناری حجره لاجوردی قرار داشت روایت خود را از روز ترور این‌گونه می‌گوید: «مرحوم لاجوردی هر روز با دوچرخه و بدون هیچ محافظی سر کار می‌آمد. ظاهرش با مردم عادی تفاوتی نداشت و اگر کسی او را نمی‌شناخت نمی‌توانست تشخیص دهد که یک مقام مسئولیت‌دار در جمهوری اسلامی به بازار تردد می‌کند. لاجوردی مانند تمام حجره‌داران بازار کار می‌کرد و از ابتدای صبح تا نزدیکی ساعت پنج در حجره‌اش می‌ماند. او در صنف پارچه فعالیت می‌کرد و من در آن زمان در دالان کناری حجره او مغازه کیف و کمربندفروشی داشتم. به یاد دارم که پنجشنبه‌روزی، سروصدا از دالان بغل آمد و عده‌ای فریاد می‌زدند لاجوردی را زدند. من به همراه همسایه‌ها به سمت مغازه او شتافتیم که دیدیم لاجوردی آغشته به خون است. تروریست‌ها طوری او را مورد اصابت قرار داده بودند که چشمش کاملا برگشته بود و جمجمه‌اش شکافته شده بود. همه شوکه شده بودند و نمی‌دانستند سریع‌ترین راهی که برای نجاتش باید در نظر گرفت چیست، زیرا دالان‌های بازار به‌شدت تنگ است و تردد آمبولانس در بازار سخت و زمان‌بر است. با چنین افکاری به‌سرعت یک گاری پیدا کردیم و بدن نیمه‌جان لاجوردی را بر گاری انداختیم. من گاری را با تمام قدرت هل می‌دادم تا به‌سرعت لاجوردی را به سر مسجد امام برسانم تا اورژانس بتواند او را به بیمارستان منتقل کند. در آن چنددقیقه استرس عجیبی داشتم، زیرا به این فکر می‌کردم که ممکن است دیگر نیرو‌های تروریست به سمت ما تیراندازی کنند. به‌هرحال مرحوم لاجوردی را با چنین وضعیتی به حیاط مسجد امام رساندیم و الباقی ماجرا را هم که می‌دانید که متأسفانه او جان باخت».

لاجوردی بعد از انقلاب

اسدالله لاجوردی در کنار مهدی عراقی و اسلامی از مسئولان انتظامات کمیته استقبال از امام بودند. او در جریان رسیدگی به پرونده گروه فرقان از ۲۰ شهریور سال ۱۳۵۹ با نظر آیت‌الله بهشتی مسئولیت دادستانی انقلاب تهران را برعهده گرفت، اما این مسئولیت تا سال ۶۳ بیشتر دوام نیافت و در دی‌ماه این سال توسط شورای‌عالی قضائی از تمامی مناصب برکنار شد. لاجوردی در سال ۱۳۶۸ دوباره به مدیریت زندان‌ها برگشت و ریاست سازمان زندان‌ها را تا اسفند ۱۳۷۶ برعهده داشت که در این زمان رئیس دفتر رئیس وقت قوه قضائیه از او خواست که استعفا دهد».

روایتی درباره علت برکناری

مجید انصاری چندسال پیش درباره علت برکناری او گفت که «پس از اینکه شورای‌عالی قضائی تهیه گزارش از وضعیت زندان‌ها را به وی سپرد، پس از گفت‌وگوی مستقیم با صد زندانی سیاسی از زندان‌های مختلف، به امام، رئیس‌جمهور و رئیس مجلس گزارشی می‌دهد که از بروز تخلفاتی در برخورد با زندانیان حکایت دارد و همین گزارش موجبات برکناری لاجوردی را فراهم می‌کند. من در آن زمان برای ایجاد گشایش در امر زندانیان و پرسنل زندان درخواستی از حضرت امام کردم که نیازمند امکانات بسیار وسیع و باارزشی بود. همین که من خدمت امام این درخواست را مطرح کردم، بدون معطلی حضرت امام به مسئول بنیاد آن زمان و نیز نخست‌وزیر دستور دادند که امکانات در اختیار ما قرار گیرد.

حضرت امام بار‌ها تأکید می‌کردند که برخورد با زندانیان صد‌درصد باید منطبق با قانون باشد و اگر کسی جنایت کرده و حتی انسان کشته و قرار است قصاص شود، کسی حق ندارد برای اینکه این فرد محکوم به اعدام است یک سیلی اضافی به او بزند. ایشان بحث کرامت انسانی و حقوق افراد را مورد تأکید قرار می‌دادند. امام می‌فرمودند: با متخلف برخورد قاطع شود، اما در چارچوب قانون». انصاری درباره واکنش لاجوردی به این ماجرا ادامه داد: «مرحوم لاجوردی خدمت حضرت امام رفته بودند و در آنجا از جنایت‌های منافقین صحبت کردند و گزارش مفصلی خدمت امام دادند، امام فرمودند که آقای لاجوردی اگر جمهوری اسلامی به دست این‌ها (منافقین) ساقط شود بهتر از آبروی اسلام است که با این کار‌ها (خودسری‌های داخل زندان) برود. شما بروید مسئولیت را تحویل دهید. چون آقای لاجوردی مسئولیت را تحویل نمی‌دادند».

در پاسخ به مجید انصاری، اما فرزند اسدالله لاجوردی گفته بود که برکناری لاجوردی نتیجه فعالیت باند مهدی هاشمی (برادر داماد آیت‌الله منتظری) بوده و موجب ناخرسندی امام شده است. سیداحسان لاجوردی در جوابیه‌ای خطاب به مجید انصاری گفته بود: «مصاحبه‌ای از شما منتشر شد که بر مبنای شنیده‌هایتان سخنانی را در رابطه با پدر شهیدم به امام نسبت داده بودید. آقای انصاری شما خوب می‌دانید سخن باید بر سندی استوار باشد و اگر چنین نباشد، شما نیز از اتهام‌های ادعایی در امان نخواهید بود. آقای هاشمی‌رفسنجانی در کتاب خاطراتشان (۱۷ بهمن ۶۳) به بی‌اطلاعی و ناخرسندی امام رحمه‌الله علیه از برکناری آن شهید از دادستانی انقلاب اشاره می‌کنند. دوستان پدرم نیز ریشه این برکناری را در بیت آیت‌الله منتظری (باند مهدی هاشمی) دانسته و از گله‌مندی امام رحمه‌الله علیه از این برکناری سخن می‌گویند و از این‌گونه نقل‌قول‌ها بسیار است». لاجوردی در سال ۱۳۶۸ دوباره به مدیریت زندان‌ها برگشت و پس از قبول ریاست زندان اوین، ریاست سازمان زندان‌ها را تا اسفند ۱۳۷۶ بر عهده گرفت، اما در این زمان بار دیگر از سمت خود استعفا داد و به کار در بازار مشغول شد.

روایتی درباره علت ترور

زهره‌السادات لاجوردی درباره علت ترور پدرش باور دارد که ترور به خاطر جزوه‌ای است که لاجوردی از انفجار دفتر نخست‌وزیری در دست داشت. او در این باره گفته است: «این مسئله سال‌ها قبل سری بود، اما در سال ۸۸ یک مجله آن را کار کرد بدین‌صورت که این جزوه که حدود ۵۰ صفحه بود آنجا منتشر شد».

علی‌اکبر ناطق‌نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره جزوه محرمانه لاجوردی گفته بود: «بعد از این ماجرا [انفجار دفتر نخست‌وزیری]لاجوردی یک‌جزوه‌ای برای من آورد که [در آن]ماجرای پرونده نخست‌وزیری را به صورت ریز بررسی کرده و قائل بود که بسیاری در این ماجرا مؤثر بودند و در فراری‌دادن کشمیری یا اینکه تسامح ورزیدند و بی‌دقتی و بی‌توجهی کردند یا اینکه اصلا عامل حادثه بودند».

به اعتقاد ناطق‌نوری «او [در ماجرای حادثه ۸ شهریور]یک تشخیصی داشت و برداشتش این بود. به هر شکل، تشخیص آقای لاجوردی این بود و حتما دلیلی هم داشته است، چون ایشان آدم خداترسی بود و حتما برای خودش حجت داشته است؛ لازم هم نیست بقیه این حجت را بپذیرند».

به اعتقاد ناطق‌نوری گزارش‌های خلاف برخی سیاسیون درباره لاجوردی عمدتا خطی و سیاسی بود، اما در عین حال تأثیری هم در امام نمی‌گذاشت: «عده‌ای نزد امام می‌رفتند و علیه او [لاجوردی]مطالبی مطرح می‌کردند امام هم یک‌تذکری به لاجوردی می‌داد که دقت کنید فلان باشد و آن‌طور نباشد، اما در عین حال وقتی آقای لاجوردی برای ایشان توضیح می‌داد امام می‌پذیرفت، امام آدمی نبود که با کسی تعارف داشته باشد، اگر لاجوردی را قبول نداشت او را عزل می‌کرد، امام آدم باهوشی بود».

ناطق‌نوری در همین رابطه می‌گوید: «ایشان آن زمان مسئول زندان‌ها بود و قاضی یا دادستان نبود، پس بهترین فرصت بود که فشار بیاورند، می‌گفتند ایشان خشن است و چهره خشنی در زندان است. عمده جفایی که به شهید لاجوردی شده از همین ناحیه است».

به هر روی عملکرد اسدالله لاجوردی موافقان و مخالفان متعددی دارد، اما بر سر ترور او اجماع واحدی میان تمام فعالان سیاسی وجود دارد که سازمان منافقین در راستای جلوبردن سیاست‌های خود در هیچ مقطعی از هیچ جنایتی کوتاه نیامدند. ترور لاجوردی نماد و نمود تفکر سیستم یک سازمان تروریستی است که در منظومه فکری‌اش ترور جایگزین فعالیت سیاسی شده است.

این خبر روایت شاهد عینی از روز ترور لاجوردی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

روایت ظریف از کمک سردار سلیمانی به کُردها

بخشهای مهم صحبتهای وزیر امور خارجه در جمع ایرانیان مقیم نروژ را از قول خبرگزاری فارس برایتان نقل می‌کنیم:

* اگر بپذیریم که اولویت امروز ما این است که از کشورمان دفاع کنیم، آن وقت آن جنسی را که با دلار سه هزار تومانی خریدیم، با دلار ۱۵ هزار تومانی نمی فروشیم، حتی اگر دلار در بازار قیمتش ۱۱ هزار تومان بود. یعنی همه ما بدون اینکه فکر مجموعه باشیم تنها به خودمان فکر می کنیم و این مشکلی است که امروز داریم، البته هر کسی می گوید اگر من چنین نکنم از بقیه عقب می افتم.

* باید به این نتیجه برسیم که در یک کشتی نشسته ایم. اگر این کشتی سوراخ شود همه با هم نابود می شویم. حالا اینکه آیا این مسئله با برنامه دولت درست می شود یا با یک فرهنگ سازی جدید، باید راجع به این قضیه فکر کنیم. فکر می کنم نیاز است یک تفکر جمعی داشته باشیم.

* وقتی که ریگان رئیس جمهور شد، من در آمریکا دانشجو بودم، در حیاط دانشگاه جوانان دانشجو گریه می کردند و می گفتند با رئیس جمهور شدن ریگان بلایی سر آمریکا آمده است، ولی اگر امروز به آمریکا نگاه کنیم از هر کسی بیشتر به ریگان شبیه است. فرقی نمی کند کلینتون، اوباما یا ترامپ رئیس جمهور باشند. تفکر ریگانی حاکم شده است. یک زمانی بوش پدر به اقتصاد مورد نظر ریگان، اقتصاد جادوگری می گفت.

* در سفری که اخیرا به آمریکای لاتین داشتم با این کشورها قرار گذاشتیم اقلامی که آنها نیاز دارند مثل نانوتکنولوژی را در اختیار آنها قرار دهیم و در مقابلش گوشت بگیریم.

* وقتی داعش حمله کرد شاهد بودیم هیچکس به کمک کردهای عراقی نیامد، آقای بارزانی خودش به من گفت زنگ زدیم ترک ها نیامدند، زنگ زدیم آمریکایی ها نیامدند، ولی حاج قاسم سلیمانی ظرف چند ساعت اینجا بود و ظرف شش تا هفت ساعت دو هواپیما سلاح آمد که بتوانیم در برابر داعش مبارزه کنیم.

نوشته روایت ظریف از کمک سردار سلیمانی به کُردها اولین بار در هفت صبح پدیدار شد.

بازداشت دو نماینده به‌خاطر اخلال در بازار خودرو؟

سایت خبر فوری نوشت: محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و فریدون احمدی نماینده مردم زنجان به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

گفته می‌شود برای هر کدام از این دو نماینده، وثیقه یک میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است.

این خبر را یاشار سلطانی، روزنامه نگار افشاگر منتشر کرده اما خبر فوری نمی‌تواند خبر را تایید کند. یک منبع آگاه به این سایت گفته این دو نماینده برای ارائه پاره‌ای از توضیحات احضار شده‌اند.

نوشته بازداشت دو نماینده به‌خاطر اخلال در بازار خودرو؟ اولین بار در هفت صبح پدیدار شد.