چگونه بدون دلخوری از همسرم انتقاد کنم؟

بسیاری اوقات در زندگی زناشویی و حتی در رابطه با دیگران انتقاداتی داریم که هنگام مطرح کردنشان با طرف مقابل، موجب دل آزردگی او می‌شویم. هرچند انتقاد خود را با لحنی ملایم و دوستانه مطرح می‌کنیم، اما در نهایت گفتن آن نقد منجر به دلخوری و حتی به هم خوردن روابط مان می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، برای انتقاد کردن یا زدن حرف دلمان نکاتی هستند که رعایت کردنشان، آسیب زدن را کاهش می‌دهد. در این مقاله به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:‏

‏۱)از روش‌های جایگزین استفاده کنید:‏

‏ به دلیل این که به هنگام نقد کردن، فرد گمان می‌کند که عزت نفس و شخصیتش مورد مخاطره قرار می‌گیرد، بنابراین اکثر افراد معمولا در برابر نقد مقاوم هستند.

(به جز افرادی که عزت نفس بالایی دارند). پس سعی کنید تا حد ممکن از روش‌های جایگزین استفاده کنید. مثلا به جای این که از همسرتان به دلیل رعایت نکردن نظم انتقاد کنید، هنگامی که نظم را رعایت می‌کند خیلی او را تقدیر کرده و از او تعریف کنید.

این کار به مرور زمان، باعث می‌شود عدم رعایت نظم او کم رنگ شده و رعایت کردن نظمش بیشتر شود. در واقع این کار یک جور پاداش مثبت دادن به جای تنبیه کردن است. تشویق رفتار مثبت خواه ناخواه منجر به تداوم و تقویت آن و از بین رفتن رفتار منفی می‌شود. این حرکت بدون جنگ و خونریزی منجر به شکل‌گیری رفتار موردنظرتان می‌شود. ‏

‏۲) هدفتان از این انتقاد چیست؟‏

‏ قبل از نقد طرف مقابل، نیتی که دارید را با خودتان مرور کنید! آیا واقعا قصد کمک به او و اصلاح کردنش را دارید یا صرفا می‌خواهید با زبانی تلخ، دل او را به درد آورید و او را ضایع کنید تا دلتان خنک شود؟! خیلی اوقات هم ما برای تلافی کردن نقدی که قبلا به ما شده، می‌خواهیم از آن فرد انتقاد کنیم. با خودتان رو راست باشید. چون نیت شما در لحن صحبت کردنتان حتما اثر گذار خواهد بود.‏

‏۳) نیمه پر لیوان را هم ببینید:‏

قبل از نقد و تمرکز بر نقاط منفی فرد، حتما به نقاط مثبتش فکر کنید و آنها را به زبان آورده و به خاطر آن نقاط مثبت، تقدیرش کنید. اما به این دقت کنید که نقاط مثبتی که ذکر می‌کنید و تقدیرتان واقعی باشد، چاخان نباشد. در واقع شما با این کار به زبانی گرم و شیرین، فرد مقابل یا همسرتان را برای یک نقد سازنده و آگاهانه آماده می‌کنید و همان مقدمه ابتدایی‌اش که تمجید از اوست منجر می‌شود که نقدتان موجب دلخوری نشود.‏

‏۴) رفتار را نقد می‌کنید یا شخصیت را؟

‏ مراقب باشید رفتارش را نقد کنید و نه شخصیتش را. به طور مثال نگویید «شلخته‌ای». بلکه رفتارش را مورد نکوهش قرار دهید. مثلا به او بگویید چرا هنگام آمدن به خانه لباس‌هایش را روی تخت می‌اندازد یا جوراب و کیفش را کنار اتاق می‌گذارد. نقد از رفتار یک چیز جزیی را شامل می‌شود که قابل اصلاح است اما نقد از شخصیت در عین این که باعث می‌شود به فرد بربخورد و در مقابل نقدتان گارد بگیرد، منجر به این می‌شود که یک چیز کلی و غیرقابل اصلاح در نظرش جلوه‌گر شود و هیچ‌وقت درست نشود.‏

‏۵) نقدتان مختصر و مفید باشد:‏

حتی الامکان نقدتان را کوتاه و خلاصه و در حد ضرورت بگویید. یعنی نقدتان را شاخ و برگ‌های اضافی ندهید و آن را طولانی نکنید. وقتی انتقاد کردن طولانی شود، منجر به خستگی می‌شود. در واقع رشته کلام از دست‌تان خارج می‌شود و بیشتر از اینکه به اصل قضیه توجه شود، تمرکز روی مسائل فرعی می‌رود و چه بسا باعث می‌شود مشکلات گذشته را هم به میان بیاورید و اوضاع قمر در عقرب شود!‏

‏۶) توجه به ضمایری که استفاده می‌کنید:‏

بهتر است که جملات خود را با ضمیر «من» آغاز کنید، نه ضمیر «تو». مثلا به جای این که بگویید: «تو به ظاهرت نمی‌رسی و به آراستگیت اهمیت نمی‌دهی.» بگویید: «من دوست دارم بیشتر به خودت برسی.» وقتی با این سبک حرف می‌زنید، چیزی که می‌گویید بیشتر جنبه درخواست پیدا می‌کند، تا انتقاد. برای همین احتمال عمل کردن به آن بیشتر است.‏

‏۷) افراط نکنید:‏

ما خیلی اوقات در مواقع نقد کردن، رفتار منفی فرد مورد نظرمان را تعمیم افراطی می‌دهیم. مثلا در مقابل اعتراض‌مان مبنی بر بی‌حوصلگی همسرمان به او می‌گوییم: «تو هیچ وقت حوصله حرف زدن نداری!» آیا واقعا هیچ زمانی نبوده که او با شما با حوصله حرف زده باشد؟

‏۸) حرفتان را واضح بزنید:‏

مبهم صحبت نکنید و حرفتان را واضح و حتی با مثال بیان کنید. مثلا نگویید: «من از رفتارایی که با من داری راضی نیستم!» اینقدر کلی گویی چیزی را پیش نمی‌برد و حتی باعث سردرگمی فرد مقابل‌تان می‌شود.

راحت و واضح منظورتان را بیان کنید و حتی اگر پیشنهادی برای آرام و راضی شدن خودتان دارید، می‌توانید آن را بیان کنید.‏

کفش کثیف در خانه بپوشید

پوشید کفش‌های کثیف در خانه می‌تواند از مبتلا شدن کودکان به بعضی بیماری‌ها جلوگیری کند.

به گزارش خبرآنلاین، شاید بنظرتان عجیب باشد اما پوشیدن کفش‌های کثیف و گِلی می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های تنفسی جلوگیری کند. باکتری‌های موجود در خاک سیستم ایمنی کودکان را در مقابل این دست بیماری‌ها، از جمله آسم، تقویت کند.

طبق مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است، پوشیدن کفش‌های خاکی خطر ابتلا به مشکلات ریوی را کاهش می‌دهند چرا که میکروب‌های خاک بدن کودکان را نسبت به بیماری مقاوم‌تر می‌کند.

حدود ۵.۴ میلیون نفر در انگلیس و ۲۵ میلیون نفر در آمریکا به علت قرار گرفتن در معرض دود، گازهای آلوده کننده و آلاینده‌های شیمیایی به آسم مبتلا هستند و از آنجا که در مناطق شهرنشین، کودکان به اندازه کسانی که در مزارع و نقاط روستایی زندگی می‌کنند در معرض این باکتری‌ها قرار نمی‌گیرند، تنها راه پوشیدن کفش‌های کثیف در خانه است.

هندوانه؛ از فواید تا عوارض!

مطالعات بسیاری نشان داده اند که افزایش مصرف مواد غذایی گیاهی مانند هندوانه خطر چاقی، مرگ و میر کلی، دیابت، و بیماری قلبی را کاهش می دهد.

به گزارش عصرایران، برخلاف باور عمومی که هندوانه تنها از آب و قند تشکیل شده است، این میوه محبوب تابستانی سرشار از مواد مغذی است. هندوانه سطوح بالا از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را ارائه می کند، در شرایطی که کالری کمی دارد.

به گزارش “مدیکال نیوز تودی، لایو ساینس، استایل کریز”، هندوانه میوه ای طراوت بخش و شیرین مزه است که بدون احساس گناه از دریافت کالری اضافه می توانید آن را برای مقابله با گرمای تابستان مصرف کنید.

به همراه طالبی و ملون (Honeydew)، هندوانه به خانواده گیاهی کدوییان (Cucurbitaceae) تعلق دارد.

حقایقی کوتاه درباره هندوانه

– هندوانه هزاران سال است که کشت می شود و بنابر برخی شواهد قدمت استفاده از این میوه به دوران مصر باستان باز می گردد.

– بیش از ۹۰ درصد هندوانه از آب تشکیل شده است.

– هندوانه می تواند به بهبود برخی شرایط از جمله آسم، سرطان، و التهاب کمک کند.

ارزش غذایی

یک پیمانه هندوانه خرد شده (۱۵۲ گرم) حاوی:

۴۳ کالری

۰ گرم چربی

۲ میلی گرم سدیم

۱۱ گرم کربوهیدرات (از جمله ۹ گرم قند)

۱ گرم فیبر

یک پیمانه هندوانه حاوی درصد روزانه ویتامین های زیر است:

۱۷ درصد از نیاز روزانه ویتامین A

۲۱ درصد از نیاز روزانه ویتامین C

۲ درصد از نیاز روزانه آهن

۱ درصد از نیاز روزانه کلسیم

هندوانه حاوی تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6، فولات، اسید پانتوتنیک، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، مس، منگنز، سلنیم، کولین، لیکوپن، و بتائین نیز است.

هندوانه حاوی لیکوپن بیشتری نسبت به هر میوه یا سبزی دیگری است.

فواید هندوانه

مصرف میوه ها و سبزی ها از انواع مختلف با کاهش خطر بسیاری از بیماری های مرتبط با سبک زندگی پیوند خورده است.

مطالعات بسیاری نشان داده اند که افزایش مصرف مواد غذایی گیاهی مانند هندوانه خطر چاقی، مرگ و میر کلی، دیابت، و بیماری قلبی را کاهش می دهد.

از دیگر فواید هندوانه می توان به بهبود شرایط پوست و مو، افزایش انرژی، و کاهش وزن اشاره کرد.

آسم

خطر ابتلا به آسم بین افرادی که مقادیر زیاد از مواد مغذی خاص را مصرف می کنند، کمتر است. ویتامین C یکی از این مواد مغذی است که در بسیاری از میوه ها و سبزی ها، از جمله هندوانه یافت می شود.

فشار خون

مطالعه ای که در نشریه the American Journal of Hypertension منتشر شد، نشان داد که مکمل عصاره هندوانه به بهبود سلامت دستگاه گردش خون در افراد میانسال چاق مبتلا به پیش پرفشاری خون یا پرفشاری خون مرحله یک کمک کرده است.

رژیم های غذایی سرشار از لیکوپن که در هندوانه نیز یافت می شود، ممکن است به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کنند.

سرطان

به عنوان یک منبع عالی برای آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین C، هندوانه می تواند به مبارزه با رادیکال های آزاد که از عوامل شکل گیری سرطان هستند و نابودی آنها کمک کند. چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف لیکوپن با کاهش خطر سرطان پروستات در ارتباط بوده است.

گوارش و اجابت مزاج

محتوای آب و فیبر چشمگیر هندوانه به پیشگیری از یبوست و بهبود شرایط اجابت مزاج برای بهره‌مندی از یک دستگاه گوارش سالم کمک می کند.

آبرسانی

حدود ۹۲ درصد هندوانه از آب تشکیل شده است و این میوه سرشار از الکترولیت ها مهم است، از این رو، میان وعده ای خوب در روزهای گرم تابستان برای تامین آب مورد نیاز بدن و پیشگیری از کم آبی بدن است.

التهاب

کولین که در هندوانه وجود دارد یک ماده مغذی مهم محسوب می شود. کولین به بهبود شرایط خواب، حرکت ماهیچه، یادگیری، و حافظه کمک می کند. همچنین، این ماده مغذی به حفظ ساختار غشاهای سلولی کمک می کند، در انتقال تکانه های عصبی نقش دارد، به جذب چربی کمک می کند، و التهاب مزمن را کاهش می دهد.

دردهای ماهیچه ای

هندوانه و آب هندوانه نشان داده اند که ماهیچه درد را کاهش داده و زمان ریکاوری پس از انجام ورزش را در ورزشکاران کاهش می دهند. پژوهشگران بر این باورند که اسید آمینه ال-سیترولین (L-Citrulline) موجود در هندوانه در این زمینه نقش دارد.

پوست

هندوانه یک ماده غذایی خوب برای پوست است زیرا حاوی ویتامین A است که این ماده مغذی برای تولید سبوم یا چربی پوست و مرطوب نگه داشتن پوست و مو نیاز است. همچنین، ویتامین A برای رشد بافت های بدن، از جمله پوست و مو نیاز است.

مصرف ویتامین C به میزان کافی نیز برای ساخت و حفظ کلاژن نیاز است که از عناصر اصلی تشکیل دهنده پوست و مو محسوب می شود. افزون بر این، هندوانه به تامین آب مورد نیاز بدن کمک می کند که برای حفظ ظاهر سالم و شاداب پوست و مو ضروری است.

عوارض جانبی هندوانه

اگر هندوانه را به میزان معقول مصرف کنید، این میوه مغذی هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نخواهد کرد. اما مصرف روزانه هندوانه به میزان زیاد ممکن است به بروز برخی مشکلات ناشی از دریافت بیش از حد لیکوپن و پتاسیم منجر شود.

مصرف بیش از ۳۰ میلی گرم لیکوپن در روز می تواند به طور بالقوه موجب حالت تهوع، اسهال، سوء هاضمه و نفخ شود.

افراد مبتلا به هایپرکالمی یا میزان بیش از حد زیاد پتاسیم در خون، احتمالا نباید بیش از یک پیمانه هندوانه در روز مصرف کنند که کمتر از ۱۴۰ میلی گرم پتاسیم دارد. هایپرکالمی می تواند به ضربان قلب نامنظم و دیگر مشکلات قلبی عروقی منجر شده و همچنین کنترل بر ماهیچه ها را کاهش دهد.

اختلالات روده ای

هندوانه سرشار از لیکوپن است. مصرف بیش از حد این ماده مغذی ممکن است به حالت تهوع، نفخ، اسهال، استفراغ، سوء هاضمه و گاز منجر شود. این علائم می توانند بین افراد مسن‌تر شدیدتر باشند زیرا دستگاه گوارش با افزایش سن به طور معمول تضعیف می شود.

اختلالات قلبی عروقی

هندوانه حاوی سطوح بالای پتاسیم است. مصرف بیش از حد غذاهای سرشار از پتاسیم می تواند به مشکلات قلبی عروقی منجر شود که از آن جمله می توان به ضربان قلب نامنظم، نبض ضعیف، و ایست قلبی اشاره کرد. همچنین، پتاسیم بیش از حد ممکن است بر کنترل حرکتی و سیستم عصبی بدن تاثیرگذار باشد.

دیابت

فرد مبتلا به مقاومت به انسولین با مشکلات قند خون مواجه می شود. در این شرایط، قند در جریان خون باقی مانده و وارد سلول های بدن نمی شود. زمانی که سلول ها با کمبود گلوکز مواجه می شوند، انسولین بیشتری تولید می شود. انسولین و قند در خون باقی می مانند که می تواند بر سطوح تری گیلیسیرید در بدن تاثیرگذار باشد. هندوانه منبع خوبی برای قند است که می تواند موجب افزایش ناگهانی سطح قند خون در بدن شود. بر همین اساس، افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف هندوانه پرهیز کنند.

کاهش فشار خون

مصرف بیش از حد هندوانه می تواند به کاهش فشار خون در بدن انسان منجر شود. افراد مبتلا به فشار خون پایین بهتر است از مصرف هندوانه پرهیز کنند.

واکنش های آلرژیک

در برخی افراد، مصرف هندوانه می تواند موجب واکنش های آلرژیک شود. این شرایط می تواند راش های پوستی خفیف تا شدید، آنافیلاکسی و تورم صورت را شامل شود. افرادی که به هویج، لاتکس و خیار آلرژی دارند به راحتی می توانند با واکنش های آلرژیک به هندوانه نیز مواجه شوند.

دوران بارداری

دیابت بارداری شرایطی شایع بین زنان باردار است که البته مساله ای جدی نیز محسوب می شود. مصرف مقادیر زیاد هندوانه سطح قند خون را افزایش می دهد که به دیابت بارداری منجر می شود. از این رو، زنان باردار باید برای چند ماه از مصرف این میوه پرهیز کنند.

مدفوع شل

هندوانه حاوی نوع خاصی قند به نام سوربیتول است. افرادی که به عدم تحمل سوربیتول مبتلا هستند پس از مصرف هندوانه با شل شدن مدفوع و گاز زیاد مواجه می شوند.

مشکلات مرتبط با اعصاب و ماهیچه ها

افرادی که بیش از حد هندوانه مصرف می کنند ممکن است به مشکلات مرتبط با اعصاب، ماهیچه ها و کلیه مبتلا شوند.

ناتوانی جنسی

مصرف بیش از حد هندوانه می تواند به ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ در مردان منجر شود.

خستگی

عملکرد ضعیف کلیه ها تصفیه و دفع مواد مضر از بدن را دچار اختلال می کند که می تواند به تورم در پاها منجر شود. مصرف بیش از حد هندوانه می تواند محتوای آب بدن را افزایش دهد. عدم دفع آب اضافه از بدن می تواند به افزایش حجم خون منجر شود. این شرایط ممکن است تورم را هرچه بیشتر افزایش دهد و به خستگی شدید منجر شود.

اگر میگرن دارید، پنیر بخورید

بهداشت‌نیوز نوشت: درمان میگرن، ترمیم پوست، درمان فشار خون بالا، کاهش استرس و افزایش ایمنی بدن از جمله فواید مصرف پنیر برای بدن انسان است.

پنیر جزو پرطرفدارترین موادی محسوب می‌شود که بیشتر در صبحانه مورد استفاده قرار گرفته و به‌دلیل دارا بودن مواد مغذی مانند پروتئین، فسفر، کلسیم، فیبر و آهن، برای ترمیم پوست بسیار مفید است.

بر اساس این گزارش، جلوگیری از دیابت، ترمیم استخوان‌ها، افزایش ایمنی بدن، بهبود سلامت قلب، ساهت ماهیچه، سلامت دندان، درمان فشار خون بالا، کاهش استرس، درمان میگرن و افزایش ایمنی بدن بخشی از فواید مصرف پنیر برای بدن انسان است؛ همچنین این ماده برای زنان باردار نیز مفید است.

بر همین اساس، اکثر متخصصان طب سنتی، مصرف پنیر را برای افراد با هر سنینی توصیه می‌کنند.

پنیر را با گوجه و خیار نخورید

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: پنیر با خیار و گوجه طرفداران بسیاری را دارد. در کنار این که این غذا لذیذ است به دلایل مختلف تاکید می‌شود که هرگز پنیر را با گوجه و خیار نخورید.
پنیر درکنار بسیاری از مواد غذایی خورده می‌شود که در بعضی از موارد خوردن پنیر با بسیاری از آن‌ها برای سلامتی بسیار خطرناک است. مثلا تاکید شده که پنیر را با گوجه و خیار نخورید!

پنیر با خیار و گوجه از غذا‌های ساده و خوشمزه‌ای است که به عنوان صبحانه و عصرانه مصرف می‌شود. پنیر با خیار و گوجه طرفداران بسیاری را دارد.

در کنار این که این غذا لذیذ است به دلایل مختلف تاکید می‌شود که هرگز پنیر را با گوجه و خیار نخورید، زیرا باعث برخی اثرات جبران ناپذیر بر روی بدن می‌شود. دلیل اصلی این موضوع ساختار پنیر می‌باشد. علت این مساله را در این مقاله بخوانید.

حسن اکبری متخصص آسیب‌شناسی و طب سنتی ایرانی با اشاره به این که پنیر یک ماده پروتئینی با طبع سرد است و نباید پنیر با گوجه و خیار و هندوانه را که طبع سرد دارند، خورد اظهار کرد: بسیاری از افراد براساس عادت همیشگی در صبحانه میان وعده‌ها پنیر را با گوجه و خیار یا هندوانه می‌خورند. این امر باعث بروز بسیاری از عارضه‌ها و برخی بیماری‌ها شامل دیابت، ام اس، اختلالات عصبی، گوارشی و … می‌شود. به طوری که برخی از افراد پس از خوردن پنیر درچار ضعف می‌شوند این افراد باید از خوردن پنیر پرهیز کنند.

وی افزود:مصرف همزمان پنیر با خیار، گوجه، هندوانه و یا سردی‌های دیگر باعث بروز عارضه‌ها و بیماری‌ها می‌شود، این امر عمر را کوتاه می‌کند. بهتر است افرادی که تمایل به مصرف همزمان پنیر، خیار، گوجه و یا هندوانه را دارند به مقدار نصف به نصف از گردو استفاده کنند. یعنی برابر ۵۰ گرم پنیر، گوجه و خیار یا هندوانه از ۵۰ گرم گردو استفاده کنند.

اکبری تصریح کرد: پنیر دارای مولکول‌های پروتئینی پیچیده است و برای تجزیه شدن نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد. به همین دلیل هنگام تجزیه انرژی زیادی را از بدن دریافت می‌کند. مصرف همزمان پنیر با گوجه و خیار یا هندوانه که از مواد سرد هستند. باعث تشدید این فرآیند می‌شود.

این متخصص آسیب‌شناس و طب سنتی ایرانی در پایان گفت: بهتر است پنیر همراه مغز دانه‌هایی مانند گردو و یا خرما، کشمش و مواد گرم پرانرژی مصرف شود تا انرژی لازم را از این مواد دریافت کند. پنیر از لبنیات پرمصرف در سبد غذایی ما ایرانیان است و حذف آن امکان‌پذیر نیست پس بهتر است هنگام مصرف پنیر به نوع موادی که با آن استفاده می‌شود توجه شود تا مشکلی پیش نیاید.

چطور بفهمیم سرد مزاج هستیم یا گرم مزاج؟

مزاج شناسی علمی بسیار وسیع و گسترده برای تشخیص و درمان مشکلات جسمی و روحی است، زیرا تمامی جنبه‌های زندگی ما تحت تأثیر طبیعت بدنمان قرار دارد.

پارسینه نوشت: به طور کلی دو نوع مزاج وجود دارد: مزاج گرم و مزاج سرد. گروه گرم مزاج، خود به دو طبع صفراوی و دموی و گروه سرد مزاج به دو طبع بلغمی و سوداوی تقسیم می‌شود.

البته طبع پنجمی هم به نام طبع معتدل وجود دارد که در افراد خاص معنوی و وابستگان به درگاه الهی دیده می‌شود. اما در میان طبایع چهارگانه غلبه دم اگرچه خود یک بیماری محسوب می‌شود، ولی تقریباً آن را معادل سلامتی می‌دانند و بقیه طبع‌ها به تناسب از اعتدال دور می‌شوند.

** افراد گرم مزاج به مصرف غذاهای سرد تمایل دارند
محققانی که در این زمینه تحقیق کرده‌اند معتقدند افراد گرم مزاج به مصرف مواد عذایی سرد تمایل دارند و در صورت مصرف غذاهای گرمی نظیر شکلات، عسل، خرما و … دچار التهاب و گرگرفتگی می‌شوند. همچنین افراد سردمزاج با مصرف غذاهای سردی مثل ماهی، ترشی، ماست و… دچار ناراحتی‌هایی نظیر استخوان درد، ضعف، سستی و بی‌حالی می‌شوند.

بر این اساس است که توصیه می‌شود افرادی که طبیعت گرم صفراوی یا دموی دارند از غذاهای سرد استفاده کنند تا گرمی آن غذاها تعدیل شود و افرادی که طبع سرد بلغمی یا سوداوی دارند غذاهای گرم مصرف کنند و یا با مخلوط غذاهای سرد و گرم اثر سردی و گرمی غذاها را تعدیل کنند.

سردی و گرمی در طب جدید با عنوان غذاهای کم کالری و پرکالری نام برده می‌شود. پزشکان معتقدند هر فرد به صورت تجربی قادر است طبیعت خود را شناسایی کند. بسیاری از بیماری‌ها نیز طبع سرد و برخی از آن‌ها طبع گرم دارند؛ بنابراین به منظور کسب و حفظ سلامتی بهتر است طبع خود را بشناسید تا در مواقع بروز بیماری بتوانید از بهترین درمان برخوردار شوید. به منظور شناخت طبع، قاعده‌ای وجود دارد که تشخیص سردی مزاج را از گرمی مزاج آسان می‌کند.

** افراد دارای طبع سرد تحمل سرما را ندارند
به طور کلی کسانی که طبع سردی دارند تحمل سرما را ندارند و زیاد لباس می‌پوشند. برعکس کسانی که طبع گرم دارند نسبت به گرما کم طاقت هستند و زیاد لباس نمی‌پوشند. به طور خلاصه باید گفت: صفراوی‌ها در تمام فصول سال خصوصاً تابستان حرارت بدنشان بالاست (زیرا مزاج تابستان گرم و خشک است).

دموی‌ها فقط در فصل گرم سال (تابستان) حرارت بدنشان بالاست، ولی در پاییز و زمستان به لباس‌های گرم نیاز پیدا می‌کنند. بلغمی‌ها افرادی هستند که در تمام فصول سال خصوصاً زمستان نیاز مبرم به پوشیدن لباس گرم دارند. (زیرا مزاج زمستان سرد وتر است.)

سوداوی‌ها هم مانند دموی‌ها فقط در فصول سرد سال (پاییز و زمستان) نیاز به لباس گرم دارند و در سایر فصول، برخلاف بلغمی‌ها خیلی احساس سردی نداشته و حالت عادی دارند. بالاخره گروه پنجمی که وجود دارند (طبع معتدل) اگرچه با یکی از شرایط مذکور منطبق هستند، ولی قسمتی از بدنشان (نوک انگشت دست) همیشه سرد و یا (کف پا) همیشه گرم است.

** خصیصه بیماری‌ها با طبع اشتباه گرفته نشود
خصیصه برخی بیماری‌ها این است که قسمتی از بدن را گرم و یا برعکس سرد می‌کنند. همین امر موجب اشتباه در تشخیص طبع می‌شود. مثلاً خصوصیت کم خونی این است که نوگ انگشتان دست و پاها را سرد می‌کند.

چربی خون خصوصاً کلسترول بالا موجب داغی و ورم سر معده موجب احساس سردی کف پا می‌شود. سینوزیت باعث احساس سردی شدید در پیشانی و وسط قفسه سینه می‌شود. لازم است اینگونه موارد استثنا شناسایی شده و با در نظر گرفتن آن‌ها اقدام به شناسایی طبع کرد.

مثلاً ممکن است صفراوی مزاج باشید و در همه جای بدن و در همه فصول سال احساس گرما و حرارت کنید، ولی در عین حال وسط قفسه سینه‌تان سرد باشد. این بدان معناست که شما علاوه بر داشتن طبع صفراوی، ورم معده و رفلکس گوارشی هم دارید.

** دانستن نوع طبع تشخیص و درمان بیماری را آسان می‌کند
ممکن است در همه جای بدن خود و در همه فصول سال احساس سردی کنید، ولی کف پاهایتان در اکثر مواقع داغ باشد و این بدان معناست که بلغمی مزاج هستید، ولی در عین حال چربی و کلسترولتان هم بالاست. معمولاً درمان چنین افرادی باید به صورت درمان به اضداد مختلف صورت گیرد؛ بنابراین در مواجهه با تشخیص طبع غالب نباید فریب سردی و گرمی موضعی را خورد بلکه بهترین راه تشخیص سردی از گرمی همان پوشیدن و نپوشیدن دائمی لباس و در درجه بعد احساس گرگرفتگی افراد و در درجه سوم وجود حساسیت پوستی به خوراکی‌های گرم مزاج نزد آنهاست. فایده دانستن نوع طبع این است که تشخیص و درمان بیماری را آسان می‌کند

چگونه با افرادی که تازه ملاقات کردیم مکالمه بهتری داشته باشیم؟

آیا آخرین باری را که با فردی تازه ملاقات داشتید به خاطر دارید؟ شده که احساس کنید از او خوشتان آمده ولی در مقابل او از شما چندان خوشش نیامده است؟ محققان خبر خوشی برایتان دارند: این تنها مشکل شما نیست!
به گزارش یورونیوز به نقل از ان بی سی، گروهی از روانشناسان اجتماعی در دانشگاه اسکس بریتانیا طی یک تحقیق به این نتیجه دست یافته اند که تقریبا عموم مردم بعد از آشنایی با یک نفر تازه چنین احساسی را دارند.
این محققان در یک آزمایش اجتماعی گروهی ناشناس را با یکدیگر آشنا کردند و نظر آنان را تک به تک قبل و بعد از جلسه آشنایی جویا شدند. نتایج این تحقیق در ژورنال «علم روانشناسی» منتشر شده است نشان میداد که تقریبا همه آنان از همصحبتی راضی بوده اند اما تصور می‌کردند که طرف مقابلشان آنان را به اندازه خودشان جذاب نیافته است.
اما برای اینکه با افراد تازه ملاقات و مکالمه بهتری داشته باشیم چه کار می‌توانیم بکنیم؟ روانشناسان پیشنهاداتی دارند.

** شجاع باشید، با نگرانی کمتر
حتی اگر احساس راحتی نمیکنید، شجاع باشید و فقط انجامش دهید. فرد مقابلتان احتمالا بیش از آنچه انتظارش را دارید شما را دوست خواهد داشت.
از حرف زدن با کسی که با شما متفاوت است نترسید. جولیان سرودر، استاد دانشگاه برکلی آمریکا که تخصصش در زمینه روابط اجتماعی است، می‌گوید تجربه حرف زدن با کسی که متفاوت از شماست میتواند جذاب‌ترین و روشنگرترین تجربه باشد.

** کنجکاو باشید
سوال بپرسید و نگران نباشید. یک تحقیق منتشره در ژورنال شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان داده است کسانی که سوالات بیشتری می‌پرسند، از سوی طرف مقابلشان دوست داشتنی‌تر به نظر می‌آیند.

** از طرح سوال‌های غیرمعمول نترسید
از سوالات عمومی مثل «چکار می‌کنی؟ کجا زندگی می‌کنی؟» بگذرید و سوالاتی بپرسید که طرف مقابلتان را به فکر کردن ترغیب کند و باعث شود در بحث مشارکت کند. مثل «این نقاشی واقعا من را گیج کرده. یا نمیدانم چرا قطار امروز انقدر شلوغ است؟»
جمله‌های آغازین برای شروع گفتگوها می‌توانند هر کدام دعوتی غیرمستقیم باشند از طرف مقابل برای صحبت و اظهار خود واقعی‌مان.

** از طرف مقابلتان تعریف کنید
روانشناسان می‌گویند تعریف و تمجید از طرف مقابل باعث می‌شود آنان احساس خوبی داشته باشند و اضطراب حاصل از صحبت با یک فرد ناشناس را کم کند. در واقع به جای تمرکز روی خودمان که نکند این را اشتباه گفتم یا نکند این را اشتباه بگویم، می‌توانیم با این روش تمرکز را روی طرف مقابل ببریم

کاهش سردردهای میگرنی با کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه!

پژوهشگران در این بررسی، ابتدا اثر بالینی اپلیکیشن RELAXaHEAD را بر درمان میگرن ارزیابی کردند و استفاده از آن را با نظارت پزشک، به درمان‌های استاندارد میگرن افزودند.
پژوهشگران آمریکایی، نوعی اپلیکیشن طراحی کرده‌اند که می‌تواند تا حدودی به کاهش سردرد افراد مبتلا به میگرن کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهش جدید “دانشگاه نیویورک”(NYU) نشان می‌دهد افراد مبتلا به میگرن که حداقل دو بار در هفته از یک اپلیکیشن تلفن همراه استفاده کرده‌اند، توانسته‌اند سردرد خود را تا حدودی کاهش دهند.

این اپلیکشن موسوم به “RELAXaHEAD” که ابداع پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک است، بیماران را با روش “آرمیدگی پیش‌رونده عضلانی”(PMR) راهنمایی می‌کند. آرمیدگی پیش‌رونده عضلانی، روشی غیر دارویی برای آرمیدگی عمیق عضلانی است که تنش عضلانی را واکنش روان‌شناختی بدن نسبت به اضطراب و افکار پریشان‌کننده می‌داند و باور دارد که تنش و اضطراب می‌تواند آرمیدگی عضلانی را از بین ببرد.

پژوهشگران در این بررسی، ابتدا اثر بالینی اپلیکیشن RELAXaHEAD را بر درمان میگرن ارزیابی کردند و استفاده از آن را با نظارت پزشک، به درمان‌های استاندارد میگرن افزودند.

“میا مینن”(Mia Minen)، متخصص علوم اعصاب دانشگاه نیویورک و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می‌دهد شاید بیماران بتوانند خودشان رفتاردرمانی را در صورت امکان دنبال کنند و آن را انجام دهند. لازم است که پزشکان در روش‌های درمان میگرن، تجدید نظر داشته باشند زیرا بسیاری از درمان‌های تأیید شده کنونی، برای سبک‌های گوناگون زندگی پاسخگو نیستند.

وی افزود: نشانه‌های میگرن، از سطح متوسط تا شدید دسته‌بندی می‌شوند و سردرد همراه با تهوع و حساسیت به نور و صدا را در بر می‌گیرند. پزشکان معمولاً برای افراد مبتلا به میگرن، داروها و رفتار درمانی را تجویز می‌کنند اما بیماران اغلب به توصیه پزشک گوش نمی‌دهند و برنامه درمان خود را پیگیری نمی‌کنند.

پژوهشگران برای اطمینان از کارایی اپلیکیشن RELAXaHEAD پنجاه و یک فرد مبتلا به میگرن را مورد بررسی قرار دادند. آنها از شرکت‌کنندگان خواستند تا برای ۹۰ روز این اپلیکیشن را به کار ببرند و توالی و شدت سردردهای خود را نیز ثبت کنند. اپلیکیشن طی دوره آزمایشی، مدت زمان استفاده از روش آرمیدگی پیش‌رونده عضلانی را نیز در بیماران ردیابی کرد.

شرکت‌کنندگان به طور متوسط، ۱۳ روز در ماه سردرد داشتند. ۳۹ درصد آنها از اضطراب و ۳۰ درصد نیز از افسردگی رنج می‌بردند. آرمیدگی پیش‌رونده عضلانی با استفاده از اپلیکیشن توانست پس از شش هفته، سردرد شرکت‌کنندگان را تا ۵۱ درصد و پس از سه ماه تا ۲۹ درصد کاهش دهد.

پژوهشگران در حال حاضر قصد دارند روش‌هایی را ارائه دهند تا شرکت‌کنندگان را به شرکت در جلسات بیشتر تشویق کنند و اپلیکیشن را در آزمایش‌های بالینی به کار ببرند.

مینن ادامه داد: این پژوهش نشان می‌دهد که فناوری‌های مربوط به تلفن همراه می‌توانند نقش مؤثری در آموزش مهارت‌های مورد نیاز برای کاهش میگرن داشته باشند.

این پژوهش در مجله آنلاین “Nature Digital Medicine” منتشر شد.

برای افزایش هوش کودکتان چه کنید؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد والدینی که با کودکان نوپا زیاد صحبت می‌کنند نه تنها به گسترش دایره واژگان او کمک می‌کنند بلکه توانایی‌های غیر کلامی او مثل استدلال و هوش ریاضی را نیز افزایش می‌دهند.

طبق نتایجی که محققان ارائه کردند، کودکانی که صدای والدین و اطرافیان را کمتر شنیده اند چیزی در حدود ۳۰ میلیون واژه را تا ۳ سالگی از دست می‌دهند.

تأثیر بر مهارت‌های غیر کلامی
محققان دانشگاه یورک کشف کرده‌اند که تعداد واژگانی که کودک یاد می‌گیرد تنها به معنای توسعه مهارت زبان شناختی او نیست بلکه این امر موجب شکوفایی قدرت استدلال و هوش ریاضی کودک می‌شود.

این مطالعه روی ۱۰۷ کودک انجام شد به این صورت که فعالیت سه روز زندگی آن‌ها را ضبط کردند و دریافتند که ارتباط مثبتی بین توانایی‌های شناختی و کیفیت چیز‌هایی که شنیده اند (از نظر تعداد لغت و تنوع واژگان) وجود دارد.

فواید صحبت کردن با کودکان
“سارا پابارسکی” پاتولوژیست در این زمینه می‌گوید: “زمانی که کودک در محیطی رشد کند که از نظر ارتباط و به خصوص صحبت کردن با والدین در سطح بالایی قرار دارد باعث می‌شود خوب ببیند، بفهمد و به جا و مناسب از زبان استفاده کند. والدین الگوی کودکان هستند و آن‌ها به شیوه‌ای که والدیشان عمل کرده اند، رشد می‌کنند. (حرف زدن، فکر کردن، تحلیل کردن و …)”

او ادامه می‌دهد: من فکر می‌کنم افزایش توانایی‌های غیر کلامی بستگی به تعداد لغاتی دارد که کودک شنیده است. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که ارتباط کلامی والدین با کودک هر زمان انجام شود دیر نیست چرا که شاید در قبل تعاملات به شیوه‌ای دیگر انجام می‌شده. والدین نباید نگران باشند.

تمرکز روی تعاملات مثبت
تحقیقات گسترده‌ای راجع به اهمیت تعاملات کودک و والدین و تأثیر آن بر رشد و توسعه توانا‌هایی شناختی و پیامد‌های رفتاری وجود دارد.

داشتن رابطه واکنشی میان والدین و فرزندان باعث رشد شخصیتی آن‌ها می‌شود. محققان نشان داده‌اند که والدینی که مسئول، پاسخگو، دلگرم کننده و همراه با کودکان بوده اند، نشانه‌های بی‌قراری، نافرمانی و خشونت کمتری را در فرزندان خود دیده اند.

زمانی که والدین احساس مسئولیت دارند و بچه‌های خود را تشویق می‌کنند تا خود و دنیای اطراف خود را کشف کنند در واقع برای آن‌ها شرایطی را فراهم می‌کنند که کودک متوجه می‌شود از طرف والدین به او توجه شده و او و حرف هایش را می‌شنوند.

چگونه صحبت کنیم؟
سؤالی که ممکن است ذهن همه والدین را به خود مشغول کند این است که چگونه با کودک صحبت کنیم؟

پدری می‌گوید:” من با کودکم مثل یک فرد بزرگسال صحبت می‌کنم. این یک ترجیح شخصی است و شاید هم طبیعی به نظر برسد.”
وقتی از لغات رسمی و متناسب با بزرگسالان در صحبت با کودکان استفاده کنیم به او کمک می‌کنیم که در سنین نوجوانی واژگان سطح بالا را در ارتباط با دیگران به کار برد.

والدین باید به گونه‌ای با فرزندان خود صحبت کنند که آن‌ها احساس راحتی داشته باشند. در واقع اینکه آن‌ها با چه روشی باید گفتگو کنند، تماماً در اختیار خودشان است. فقط باید به این نکته توجه داشته باشند که در جریان این کار ممکن است هم حوصله خودشان و هم کودک سر برود و گاهی اوقات موجب عصبانیت هر دو طرف شود و همین باعث می‌شود به نتیجه دلخواه نرسند. پس کلید طلایی در صحبت و تعامل با کودکان ” صبر” است.

چگونه راهی آسان و طبیعی پیدا کنیم؟
سؤال بعدی والدین ممکن است این باشد چطور می‌توانیم بهترین راه‌ها را برای تعامل با فرزندانمان پیدا کنیم که در جریان آن، هر دو طرف راضی باشند.

اولین گام این است که اگر در طول صحبت با کودکتان خسته شدید و به هر دلیلی نتوانستید ادامه دهید، صبر کنید و یکباره آن را کنار نگذارید. با تمرین و گذشت زمان این قضیه حل خواهد شد.

دومین گام این است که رشته تعامل خود با کودکتان را پاره نکنید. توجه داشته باشید واژه‌هایی که او از رادیو و تلویزیون می‌شنود و یاد می‌گیرد محاسبه نمی‌شود و مهم این است که آن‌ها را از زبان شما بشنود.

فراموش نکنید زمانی را که کودکتان صرف تماشای تلویزین می‌کند، درواقع زمانی را که می‌تواند با شما کنکاش کند و یاد بگیرد را از دست می‌دهد و گام سوم از اینجا شروع می‌شود که آموزش زنده و مستقیم به آموزش دیجیتال و هوشمند ارجح است. یادتان باشد هیچ برنامه‌ای جایگزین حضور والدین نمی‌شود حتی اگر در نوع خود بهترین باشد.

حرف آخر:
والدین باید تمام تمرکز خود را روی آموزش کلامی کودک بگذارند تا کم کم او رشد کند، بزرگ شود، سؤال بپرسد و پاسخ بشنود. در این آموزش هدف، تنها یاد دادن و یادگیری لغات جدید به کودک نیست بلکه جنبه مهم‌تر آن ارتباط متقابل میان کودک و والدین است. اینکه پدر‌ها و مادر‌ها بتوانند شرایطی را فراهم کنند که کودک محیط اطراف خود را واضح و روشن ببیند و با استفاده از واژگان بتواند پیوند میان اجزا را تشخیص دهد، بهترین هدیه‌ای است که آن‌ها می‌توانند به فرزندانشان بدهند.

منبع: healthline
ترجمه: فرادید

بیش از ۹ ساعت خوابیدن، حافظه را مختل می‌کند

بیشتر از ۹ ساعت خواب شبانه به اندازه ۵ ساعت خوابیدن، برای حافظه مضر است.

معروف است که می‌گویند افرادی که کمتر از ۵ ساعت در شب می‌خوابند، حافظه‌شان با مشکلاتی مواجه خواهد شد. اما یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد اگر فرد بیشتر از ۹ ساعت در شب بخوابد هم با همان تاثیرات در حافظه مواجه خواهد شد.

محققان از ۴۰۰۰۰۰ نفر خواستند، ۶ جفت کارت یکسان را که به پشت گذاشته بودند، بعد از به خاطرسپردن جای آن‌ها در کنار هم قرار دهند.

آن‌هایی که بیشتر از ۹ ساعت و ۵ یا کمتر از ۵ ساعت خواب شبانه داشتند در مقایسه با افرادی که ۷ ساعت خواب شبانه داشتند، اشتباهات بیشتری داشتند و تعداد دفعات اشتباهاتشان یکسان بود.

درصد اشتباهات این افراد در مقایسه با گروهی که ۷ ساعت خوابیده بودند، ۵ درصد بیشتر بود. افرادی که ۱۰ ساعت خوابیده بودند، ۱۱ درصد بیشتر اشتباه می‌کردند. میزان خطای گروه‌ها با در نظر گرفتن سن و جنس و ویژگی‌های شخصیتی در بین افرادی که ۵ یا ۹ ساعت خوابیده بودند به ۲ درصد و در میان افرادی که ۱۰ ساعت خوابیده بودند به ۶ درصد کاهش پیدا می‌کرد.

این نتایج نشان می‌دهد که زیاد خوابیدن به اندازه کم خوابی می‌تواند روی مهارت‌های فکری افراد تاثیر بگذارد.کارشناسان بر‌این باورند که افرادی که مدت طولانی می‌خوابند، کیفیت خواب خوبی ندارند که باعث می‌شود مناطق مختلف مغز این افراد به درستی با هم ارتباط برقرار نکند و آن‌ها را در معرض خطرات مرتبط با قوه شناخت قرار می‌دهد.

محققان همچنین عامل ژنتیک را نیز کنترل کردند و مشخص شد که مشکلات سلامتی تاثیری روی نتیجه ندارد.

ویکتوریا گارفیلد، نویسنده این مقاله از دانشگاه یو سی ال، گفت، این نکته که کم‌خوابی برای افراد بد است، نکته جدید نیست، اما نتایج آن غیرمعمول است.

او افزود: «مردم ممکن است تصور کنند خوابیدن بیش از حد برایشان خوب است، اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که زیاد خوابیدن حافظه را مختل می‌کند.»

آلبرت هنری، نویسنده اصلی این پژوهش که در ژورنال اپیدمولوژی چاپ شده است، می‌گوید: «هنوز شواهدی مبنی بر اینکه زیاد یا کم خوابیدن به فراموشی مرتبط است، در دست نیست و نیازمند مطالعات بیشتر است.»

منبع: دیلی میل
ترجمه: سایت فرادید