۵ دلیل بروز شوره که ارتباطی با خشکی سر ندارند

برخلاف باور رایج، خشکی پوست سر از عوامل ایجاد شوره نیست. شوره در واقع به خاطر رشد بیش از حد نوعی قارچ که به‌طور طبیعی در پوست سر وجود دارد روی می‌دهد. این قارچ از چربی پوست سر تغذیه می‌کند. به همین علت است که افرادی که پوست‌های چرب دارند معمولاً بیشتر در معرض ابتلا به شوره‌ هستند.

به گزارش ایران بانو، بنابراین دلیل اول ایجاد شوره، حساسیت به قارچ طبیعی موجود در پوست سر است. شوره‌های غیرشدید اغلب با درمان‌های خانگی یا استفاده از شامپوی ضد شوره برطرف می‌شوند.

شوره سازها

یکی دیگر از دلایل ابتلا به شوره، استرس زیاد است. در واقع استرس هر مشکل پوستی را تشدید می‌کند، چرا که سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند. استرس به طور ویژه در افرادی که شوره همراه با خارش دارند از دلایل مهمی به شمار می‌رود و خاراندن سر وضعیت را بدتر می‌کند. جای دادن برنامه‌های آرام بخش مانند تمرینات یوگا و تمرکز بر تنفس به این افراد توصیه می‌شود.
بسیاری معتقدند شستن زیاد موها باعث شوره می‌شود. اما نباید فراموش کنیم که دیر به دیر شستن مو‌ها به معنی چرب‌تر شدن پوست سر است که ممکن است دقیقاً بستر لازم برای شیوع شوره را مهیا کند. در شامپو کردن و شستن موها بسیار دقت کنید. چنانچه مقدار کمی شامپو نیز بر موها بماند، احتمال بروز شوره افزایش پیدا می‌کند.
تغذیه شما در وضعیت شوره سرتان نیز مؤثر است. مصرف مواد غذایی سرشار از چربی‌های اشباع شده باعث می‌شود غدد چربی ساز پوست فعال‌تر شوند و در نتیجه میزان شوره افزایش یابد. همچنین کمبود ویتامین ب ممکن است مشکل شوره را وخیم‌تر کند. متخصصان انواع مغزها، زیتون، موز، برنج، تخم مرغ و جو پرک شده را برای بهبود توصیه می‌کنند.
استفاده بیش از حد از انواع اسپری، موس و ژل مو نیز باعث می‌شود پوست سر چربی بیشتری تولید کند. سعی کنید تا حد امکان استفاده از چنین محصولاتی برای حالت بخشیدن به موها را کاهش دهید.

عدد فشار خون مناسب هر سن چقدر است؟

پارسینه نوشت: پروتکل فشارخون در کشورهای مختلف فرق می‌کند، در کشور ما فشارخون طبیعی را ۱۳۰ روی ۸۰ و پایین‌تر درنظر می‌گیرند، اما به طورکلی باید بالاتر از ۱۴۰ و روی ۹۰ باشد.

ما حداکثر فشار خون طبیعی را عدد ۱۴۰ روی ۹۰ در نظر می‌گیریم و اگر ازاین اندازه بیشتر باشد، فشار خون بالا تلقی می‌کنیم.

افراد بالای ۶۵ سال فشارخون ۱۵۰ روی ۹۰ فشار خون مناسبی است. پرفشاری خون بیماری شایع و کم علامت و پرخطری است. بعضی حالت‌ها در کسانی که بیماری ندارند باعث افزایش فشار خون می‌شود.

حالاتی مثل استرس، ورزش سنگین باعث افزایش فشارخون سیستولیک (ماکزیمم) و کاهش فشار دیاستول یا مینیمم می‌شود. بعد از چند دقیقه استراحت فشار به حد طبیعی برمی‌گردد.
افراد از چه سنی باید فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند؟

ما باید فشار خون خود را از ۲۰ سالگی اندازه بگیریم. در گذشته اولین بار در ۴۰ سالگی فشارخون اندازه‌گیری می‌شد. افراد بالای ۲۰ سال بویژه آن‌ها که زمینه ارثی فشار خون بالا دارند، بهتر است هرچند ماه یکبار فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند.

بالای ۹۰ درصد موارد، فشارخون بالا ارثی است، ولی عوامل محیطی نیز روی آن تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین افرادی که زمینه ارثی دارند بهتر است عوامل خطر را بشناسند و از آن دوری کنند.

چه عواملی باعث فشار خون بالا می‌شوند؟

مصرف غذاهای پرنمک، نداشتن تحرک فیزیکی، ورزش نکردن، چاقی و اضافه وزن.

انواع مختلف فشار خون را نام ببرید.

در بیش از ۹۰ درصد موارد، فشارخون اولیه است. یعنی نمی‌توان علتی برای آن درنظر گرفت. زمینه ارثی در آن نقش دارد و درطیف سنی ۳۰-۲۵ تا ۵۵ سال مشاهده می‌شود.

عوامل محیطی مثل غذاهای شور، چربی‌های اشباع‌شده و ورزش نکردن این بیماری را تشدید می‌کند.

ورزش، فشارخون را پایین می‌آورد و نوسانات آن را کاهش می‌دهد. داشتن وزن مناسب، پرهیز از مصرف نمک، ورزش کردن در افرادی که زمینه پرفشاری خون دارند باعث می‌شود فشارخون بالا دیرتر بروز کند.

یک فشار خون ثانویه داریم که کمتر ا. ز. ۱۰ درصد موارد پرفشاری خون را شامل می‌شود. علت آن برمی‌گردد به یک مشکل ثانوی در غدد مترشحه داخلی یا مشکل کلیوی که اگر مشکل حل شود فشارخون نیز طبیعی می‌شود.

برای کسانی که فشار خونشان نوسان دارد وکسانی که فشار خونشان گاه بالا و گاه طبیعی است، چه اقدامی باید کرد؟

افرادی که فشار خونشان نوسان دارد باید درمان شوند. درمورد گروه دوم هم باید این افراد نسبت به فشارخونشان حساس باشند و پیگیری کنند. این حالت ممکن است مدتی طول بکشد و بعد فشارخون بالا ثابت بماند.

آیا برای درمان فشارخون ارثی راهی وجود دارد؟

شاید زمانی مهندسی ژنتیک با ترمیم ژن بتواند موثر باشد، اما تا آن زمان درمانی نداریم.

هدف از درمان فشار خون بالا چیست؟

هدف از درمان رساندن فشارخون به کمتر از ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه است. همه افراد چه آن‌ها که زمینه ارثی دارند چه کسانی که زمینه ارثی ندارند، از ۵۵ تا ۶۰ سالگی به بعد فشارخون بالا می‌رود.

آیا حرارت باعث افزایش فشار خون می‌شود؟

حرارت خیر. تب کردن برای فرد عادی که فشارخون طبیعی دارد، فشار را بالا نمی‌برد، اما درکسی که فشار خون بالا دارد هر استرسی مثل تب، لرز، عفونت‌های ویروسی فشارخون را بالا می‌برد.

آیا راه رفتن درآب موجب کاهش فشار خون می‌شود؟

فعالیت در آب یا بیرون از آن برای کنترل فشار خون کمک‌کننده است و اشکال ندارد.

فشار خون ماکزیمم ۱۰ روی ۶ طبیعی تلقی می‌شود؟

بله، البته اگر علامتی ایجاد نکرده و همیشه این عدد باشد. فشار خون پایین اگر علامت ایجاد نکند، طبیعی است.

ساده‌ترین روش علمی برای کاهش سریع استرس

ایسنا نوشت: یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه میشیگان نشان داد که یک قدم زدن ۲۰ دقیقه‌ای در یک پارک یا بودن در طبیعت می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح کورتیزول را کاهش دهد.

یک مطالعه جدید نشان داده است که حضور در طبیعت برای حداقل ۲۰ دقیقه در روز می‌تواند تأثیرات شگفت‌انگیزی روی سلامت روان انسان داشته باشد.

به گفته دانشمندان، نشستن یا قدم زدن در یک پارک می‌تواند سطح هورمون استرس شخص را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. آنها امیدوارند که این مطالعه بتواند متخصصان بهداشت و درمان را تشویق کند تا به جای قرص‌های شیمیایی به تجویز “قرص‌های طبیعت” برای تسکین استرس بیماران بپردازند.

این مطالعه شامل یک آزمایش روی ۳۶ نفر از کسانی بود که در شهر زندگی می‌کردند و حداقل ۱۰ دقیقه یا بیشتر در هفته به تعداد حداقل ۳ بار در هفته در طبیعت وقت می‌گذراندند. شرکت کنندگان این کار را طی دو ماه انجام دادند.

این اختیار به شرکت کنندگان داده شد که زمان و جایی که می‌خواهند در طبیعت وقت بگذرانند را خودشان انتخاب کنند و مدت اقامت در طبیعت را نیز به دلخواه تنظیم کنند. بنابراین محققان قادر بودند مدت مطلوب گذران وقت در طبیعت را شناسایی کنند.

برای اندازه‌گیری اثر این کار که به اصطلاح مصرف “قرص‌های طبیعت” نامیده می‌شود، دانشمندان نمونه‌های بزاق شرکت کنندگان را هر دو هفته یک بار برای اندازه‌گیری سطح کورتیزول می‌گرفتند.

محققان دریافتند که صرف تنها ۲۰ دقیقه وقت در مکان‌هایی که طبیعت حضور پررنگ‌تری دارد، مانند پارک‌های محلی یا کوهستان‌های جنگلی، میزان کورتیزول را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

افرادی که ۳۰ دقیقه در طبیعت وقت گذراندند کاهش بیشتری در هورمون استرس خود داشتند. اما بیش از ۳۰ دقیقه چندان تأثیر بیشتری نشان نداد.

لازم به ذکر است که در طول این آزمایش از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا هیچ‌گونه فعالیتی مانند تمرین ورزشی، کتاب خواندن و یا استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی مانند گوشی‌های هوشمند نداشته باشند.

مطالعات متعددی ارتباط حضور در طبیعت و کاهش استرس را دریافته‌اند. با این حال، این اولین بار است که یک مطالعه به طور مشخص تعیین کرده است که چقدر زمان برای کاهش قابل توجه میزان استرس در طبیعت لازم است.

به گفته محققان، هدف این مطالعه ارائه شواهد کافی و متقاعد کردن متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به تجویز “قرص‌های طبیعت” به عنوان بخشی از درمان بیماران است.

“مری‌کارول هانتر” استاد دانشگاه میشیگان و نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: این اولین تخمین در مورد مدت زمان لازم حضور در طبیعت برای کاهش استرس در شرایط زندگی روزمره است.

این مطالعه در مجله Frontiers of Psychology منتشر شده است.

ورزش نکردنی که از ورزش مفیدتر است!

آیا اخیراً کیسه‌های خرید سنگین را از چند طبقه پله بالا برده‌اید؟ یا اینکه ۱۰۰ متر آخر تا ایستگاه را دویده‌اید؟ اگر اینطور است، ممکن است ناخودآگاه سبکی از ورزش را انجام داده باشید که به آن “فعالیت جسمانی اتفاقی شدید” گفته می‌شود.

به گزارش فرادید به نقل از Quartzy، در مقاله‌ای که در ژورنال پزشکی ورزشی بریتانیا به چاپ رسیده، نشان می‌دهد که این نوع از فعالیت منظم اتفاقی که باعث نفس زدن شما می‌شود، حتی اگر آن را به صورت انفجار‌های ۳۰ ثانیه‌ای که در طول روز پراکنده شده‌اند انجام دهید، می‌توانند برای سلامت سودمند باشند.

در واقع گنجاندن فعالیت شدید بیشتر در زندگی روزمرۀ‌مان – چه جاروبرقی کشیدن با شور باشد چه سربالایی رفتن برای خرید- می‌تواند کلیدی باشد برای کمک به ما تا هر روز قدری ورزش باکیفیت دریافت کنیم؛ و این شامل افرادی که اضافه‌وزن دارند یا تناسب اندام ندارند نیز می‌شود.

ورزش شدید چیست؟

تا همین اواخر، کارشناسان سلامت، فعالیتی را تجویز می‌کردند که حداقل ۱۰ دقیقه به صورت مستمر ادامه داشته باشد. هر چند که هیچ شواهد علمی معتبری پشت این توصیه نبود.

این توصیه اخیراً در گزارش دستورالعمل‌های توصیه‌ای فعالیت جسمانی ایالات متحده ۲۰۱۸، رد شده است. دستورالعمل‌های تازه اینطور بیان می‌کنند که هر نوع تحرکی فارغ از اینکه چقدر طول بکشد، برای سلامتی مهم است.
این قدر دانستن اپیزود‌های کوتاه فعالیت جسمی، با اصول اساسی تمرینات اینتروال (HIIT)، جور در می‌آید. HIIT یک رژیم تمرینی بسیار پرطرفدار است که شامل جلسات کوتاه از شش ثانیه تا چهار دقیقه‌ای با استراحت‌هایی از سی ثانیه تا چهار دقیقه مابین آنهاست.

در میان طیف برنامه‌های تمرینی، پیوسته شاهدیم که هر نوع تمرین شدید وقفه‌ای، فارغ از تعداد تکرارها، به سرعت تناسب را تقویت می‌کند و تناسب و سلامت قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهد.

دلیل این امر این است که وقتی به صورت منظم حتی انفجار‌های کوچکی از ورزش شدید را تکرار کنیم، به بدنهایمان یاد می‌دهیم تا تطبیق پیدا کنند (یا به بیان دیگر متناسب‌تر شوند) تا ما را قادر سازند تا بهتر به مقتضیات جسمی زندگی (یا دفعۀ بعدی که حرکت ورزشی شدید انجام می‌دهیم) پاسخ دهیم.

همین اصل در مورد فعالیت‌های جسمی اتفاقی نیز صدق می‌کند. حتی بازه‌های مختصر بالا رفتن از پله‌ها به من ۲۰ ثانیه (۶۰ پله) که سه بار در روز و سه روز در هفته تکرار شود، در طول شش هفته می‌تواند منجر به بهبود‌های محسوس در تناسب قلبی تنفسی شود. این نوع از تناسب، شاخصی است از اینکه شش‌ها، قلب و دستگاه گردش خوب چقدر خوب عمل می‌کنند و هر چه بالاتر باشد، خطر بیماری قلبی در آینده کمتر خواهد شد.

در حقیقت، بنا بر این تحقیق، شدت فعالیت جسمانی در درازمدت می‌تواند برای میانسالان و سالخوردگان، به نسبت مدت زمان کلی، از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

قابل دسترس برای همه

اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود مردم به اندازۀ کافی ورزش نکنند، هزینه، نداشتن وقت، مهارت و انگیزه است.

برنامه‌های ورزشی نظیر تمرین وقفه‌ای شدید، راه‌هایی مطمئن و موثر برای تقویت تناسب است، اما اغلب عملی نیستند. افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و اغلب افراد میانسان و سالخورده برای مثال، برای انجام چنین تمرین‌هایی احتمالاً نیازمند نظارت مربی متخصص هستند.

اما راه‌های رایگان و در دسترس بسیاری برای گنجاندن فعالیت جسمی اتفاقی در زندگی روزمره وجود دارد که از جمله عبارتند از:
جایگزین کردن سفر‌های خودرویی کوتاه با راه رفتن سریع یا دوچرخه‌سواری.
با سرعت از پله‌ها بالا رفتن به جای استفاده از آسانسور.
پارک کردن خودرو در ۱۰۰ متری محل خرید و حمل کیسه‌های خرید.
انجام سه یا چهار “استارت قدم زدن” که در آن ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر سرعت خود را بالا می‌برید (تا اینکه حس کنید ضربان قلبتان رو به افزایش است و نفس کم آورید تا جایی که به سختی بتوانید حرف بزنید).
راه رفتن سنگین با سرعت ۱۳۰ تا ۱۴۰ قدم در دقیقه.
از دست ندادن فرصت برای سربالایی رفتن.
بردن سگتان به جایی که بتواند بدون قلاده باشد و دویدن در کنار او به مدت ۳۰ تا ۹۰ ثانیه.

این نوع از فعالیت اتفاقی می‌تواند رسیدن به میزان سی‌دقیقۀ فعالیت جسمانی روزانه توصیه‌شده را آسانتر کند. این امر می‌تواند تناسب را تقویت کنید و باعث شود تا فعالیت سنگین راحت‌تر شد؛ حتی برای کسانی که تناسب بدنی کمی دارند.

خطر قارچ‌های سمی در کمین مسافران و مردم محلی

با آغاز فصل بهار و مساعد شدن شرایط آب و هوایی برای رویش گونه‌های گیاهی مختلف از جمله قارچ‌ها، رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه شناسایی قارچ خوراکی از سمی آسان نیست، نسبت به خطرات ناشی از مصرف قارچ‌های سمی هشدار داد.

به گزارش ایسنا، در سال گذشته قارچ‌های سمی بیش از ۶۰۰ نفر از ایرانی‌ها را راهی بیمارستان کرد و حتی متاسفانه باعث مرگ تعدادی از هموطنان شد. با توجه به آغاز فصل بهار و رشد قارچ‌ها در طبیعت و خطرات احتمالی ناشی از مصرف این قارچ‌ها، مریم مغانلو –رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست – در گفت وگو با ایسنا اعلام کرد: ضروری است با نزدیک شدن به فصل بهار و شرایط مساعد جهت رویش گونه‌های مختلف گیاهی و به‌ویژه قارچ‌ها در مناطق مختلف کشور، هموطنان در خصوص جمع‌آوری و استفاده از قارچ‌ها و گونه‌های گیاهی دقت نظر لازم را انجام دهند و حدالامکان از مصرف قارچ های خودرو و گیاهان وحشی ناشناخته اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه در بهار سال ۹۷، استفاده از قارچ‌های سمی مشکلاتی را برای برخی شهروندان ایرانی ایجاد کرد و حتی متاسفانه باعث فوت تعدادی از هموطنان شد، گفت: البته بارها اطلاع‌رسانی شده است که شناسایی و تشخیص قارچ خوراکی از قارچ سمی آسان نیست و تنها افراد متخصص و با تجربه توانایی تفکیک بین این قارچ‌ها را دارا هستند. باید دقت داشته باشیم که تنها از روی ظاهر، بو و رنگ قارچ نمی‌توان به‌طور قطعی سمی و غیر سمی بودن آن را تشخیص داد، بنابراین خواهشمندیم هموطنان از جمع‌آوری و مصرف قارچ‌های ناشناخته و با توصیه افراد غیر متخصص خودداری کنند.

رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مصرف گیاهان و قارچ‌ها توسط سایر جانوران نشان‌دهنده غیر سمی بودن آنها برای انسان نیست، همچنین با فرض اینکه جوشاندن یا حرارت دادن باعث حذف سمیت گونه‌های مختلف گیاهی و قارچ ها می‌شود، نباید سلامت خود و عزیزان‌مان را به خطر بیندازیم.

مغانلو تأکید کرد: درست است که مصرف گیاهان به‌ویژه گیاهان دارویی توصیه می‌شود اما مصرف خودسرانه و بدون کسب اطلاعات لازم از افراد با تجربه و متخصص در مورد خواص و ترکیبات گیاهان صحیح نیست. ضمن اینکه برخی گیاهان فقط در مراحل رشدی خاص یا قسمت‌هایی از اندام و بافت‌های آن قابل استفاده و خوردن است یا در دوز بسیار کم و پایین قابل استفاده هستند و در غیر این صورت مسمومیت‌های شدیدی را به دنبال خواهند داشت.

رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: ضروری است که مردم بومی و مسافران در هنگام طبیعت‌گردی و سفر به نقاط مختلف، جهت حفظ سلامت و ایمنی خود از مصرف گیاهان و قارچ‌های خودرو و ناشناخته پرهیز کنند و به منظور حفظ پوشش گیاهی مناطق مختلف کشور از جمع‌آوری و برداشت بی‌رویه گونه‌های گیاهی جلوگیری به عمل آورند.

مرگ دردناک سرنشین مک لارن در سرعت ۳۰۰

هفت صبح | مرد جوانی پس از آنکه در سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت خودرو ۲۵۶ هزار دلاری خود را در اثر تصادف نابود کرد، باعث شد دوست و همراه وی نیز به طرز فجیعی بمیرد.
این پسر آلمانی که همراه دختر جوانی سوار بر یک سوپراسپورت سبزرنگ از نوع مک لارن ۶۵۰sبود، سرنشین ۱۸ ساله خودرو را به کام مرگ فرستاد. این میلیونر جوان که در اتوبان شمالی رین وستفالیا تصادف کرده، ۲۳ سال سن داشته و به دلیل بستن کمربند و عملکرد مناسب ایربگها، از مرگ حتمی نجات یافته است. همراه وی اما به دلیل پرت شدن از شیشه و برخورد با درخت کنار جاده، در دم جان باخته است. پلیس آلمان علت این تصادف را سرعت بالا و ناتوانی راننده در کنترل خودرو هنگام تغییر مسیر عنوان کرده است.
رسانه‌های آلمان این تصادف را یکی از تلخ‌ترین حوادث رانندگی طی چند سال اخیر اعلام کرده‌اند.

آلرژی بهاره از کجا می‌آید؟

موادی که منجر به واکنش آلرژیک می‌شوند، آلرژن نام دارند. این مواد می‌توانند مو، پشم، پر یا خز حیوانات، گرده، چمن، و گِل و لای باشد.
آلرژن‌ها در مواد غذایی، ‌نوشیدنی‌ها و محیط زیست یافت می‌شوند و بسیاری از آن‌ها کاملا بی‌ضرر هستند و در اغلب افراد هیچ اثری ندارند.
اگر فرد به یک ماده حساس باشد، سیستم ایمنی آن ماده را یک عامل خارجی و بیماری‌زا قلمداد می‌کند و تلاش می‌کند تا آن را حذف کند. دلیل واکنش‌های آلرژیک سیستم ایمنی همین است.

** مهمترین علائم آلرژی
دلیل تورم و قرمزی پوست هنگام آلرژی این است که سلول‌های ایمنی بدن آنزیمی ترشح می‌کنند که باعث تورم بافت‌ها و گشاد شدن عروق خونی می‌شود. همچنین این آنزیم می‌تواند باعث بروز مشکلات تنفسی، شوک و حمله قلبی شود. دلیل تمام واکنش‌های آلرژیک همین آنزیم است و میزان آن در زنان بیشتر از مردان است.
علاوه بر این آلرژی باعث ترشح هیستامین می‌شود که عامل اصلی آب‌ریزش بینی و تولید اشک است.
علائم و نشانه‌های آلرژی بسته به نوع آلرژن متفاوت است. واکنش‌های آلرژیک ممکن است در روده، ‌پوست، سینوس‌ها، راه‌های هوایی،‌ چشم و بینی رخ دهد. علائم آلرژی ممکن است با شرایط پزشکی دیگر اشتباه شود، برای مثال علائم تب یونجه بسیار شبیه سرماخوردگی ساده است.
در ادامه این گزارش به مهمترین نشانه‌های آلرژی مرتبط با آلرژن خاص اشاره شده است.

– گرد و غبار و گرده گیاهان
گرفتگی بینی، خارش چشم و بینی، آب‌ریزش بینی، متورم شدن چشم و جاری شدن اشک و سرفه‌های مداوم از مهمترین پاسخ‌های سیستم ایمنی به گرد و غبار و گرده هستند. پوسته شدن پوست، خارش و ایجاد بثورات از جمله مهمترین علائم پوستی این عارضه به شمار می آید.

– غذاها
آلرژی غذایی و آلرژی فصلی رایج‌ترین نوع آلرژیست. تخم مرغ، انواع آجیل، بادام زمینی، شیر، گندم، سویا، ماهی و صدف از جمله بیشترین غذاهایی هستند که واکنش‌های آلرژیک به همراه دارند.
استفراغ، تورم زبان، سوزش دهان، تورم لب، صورت و گلو،‌ شکم درد، تنگی نفس، مشاهده خون در مدفوع (به ویژه در کودکان)، خارش دهان و اسهال از جمله مهمترین علائم آلرژی غذایی هستند.

– گزیدگی حشرات
زهر حشرات از دیگر موارد آلرژی زا محسوب می‌شود که با علائمی چون خس خس سینه، تورم و خارش ناحیه گزش، کاهش ناگهانی فشار خون، تنگی نفس، سرگیجه، سرفه، اضطراب و عصبی‌شدن بیمار و ایجاد بثورات پوستی همراه است.

– داروها
آلرژی دارویی یکی دیگر از اشکال متداول این عارضه است که می‌تواند با علائمی مانند بثورات پوستی، خارش پوست، تورم دهان، لب و زبان و تنگی نفس همراه باشد.

** آنافیلاکسی
آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک جدی است که به‌طور ناگهانی آغاز می‌شود و می‌تواند منجر به مرگ شود. در صورت مشاهده این حالت باید در کمترین زمان ممکن به پزشک مراجعه شود.
این نوع واکنش آلرژیک علائم مختلفی نشان می‌دهد که می‌تواند چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامد.
علائم آنافیلاکسی :
– احساس سوزش و خارش در سراسر بدن
– تورم بافت‌ها
– تورم زبان و گلو و لب
– ایجاد لکه‌های آبی روی پوست به دلیل کاهش اکسیژن
– آب‌ریزش بینی
– تنگی نفس و خس خس سینه
– احساس درد هنگام بلع غذا
– سرفه شدید
– اسهال
– اُفت فشار خون
– کاهش یا افزایش ضربان قلب
– شکم درد
– عصبی‌شدن و مشاهده خشونت در بیمار
– سرگیجه و غش
– احساس درد در ناحیه لگن
– از دست دادن کنترل مثانه
– اسهال و استفراغ
در صورت مشاهده این علائم مراجعه به پزشک ضروری است.

** جلوگیری و درمان آلرژی
معمولا پزشکان اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی‌زا و استفاده از داروهای آنتی هیستامین را توصیه می‌کنند. خواب کافی، تنفس عمیق و ورزش یوگا، اجتناب از عوامل تحریک‌کننده از قبیل علف، گیاهان، حیوانات خانگی و انواع آفت کش‌ها از مهمترین روش‌های کنترل آلرژی هستند
شایع ترین روش درمان آلرژی، ایمونوتراپی آلرژن یا تزریق آلرژی نام دارد که حساسیت را نسبت به مواردی مانند گربه، زنبور یا گرده گیاهان کاهش می دهد.

** جدیدترین یافته‌های علمی مرتبط با آلرژی
– محققان آلمانی چندی قبل روشی را توسعه داده‌اند که در آن مواد آلرژن درون بسته‌ای از نانوذرات قرار می‌گیرند و پس از ورود به بدن‏ به آرامی آزاد شده و به سلول‌های هدف می‌رسند. در واقع این روش سیستم ایمنی را به مرور به تحمل آلرژن عادت می‌دهد. این روش موجب کاهش عوارض جانبی ایمونوتراپی آلرژن از جمله شوک آنافیلاکتیک می شود.
– مطالعات محققان کلینیک کودکان اوهایو نشان می‌دهد که مصرف ماهی‌های چرب به بهبود آلرژی در کودکان کمک می کند.
– مطالعات محققان موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا نشان می‌دهد که واکنش‌های آلرژیک زنان بسیار شدیدتر از مردان است و دلیل آن نیز هورمون استروژن است.
– محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد احتمال می‌دهند که ماشین ظرفشویی، کودکان را مستعد آلرژی و اگزما می‌کند. هنوز دلیل قطعی این موضوع مشخص نیست ولی احتمال می‌رود که قرص یا پودر استفاده شده در ماشین و هوای مرطوب ایجاد شده، باعث بروز آلرژی باشد.

** متولدین پاییز و زمستان بیشتر در معرض آلرژی هستند
– مطالعات محققان دانشگاه ساوتهمپتون در انگلستان نشان می‌دهد فصل تولد تاثیر مستقیمی در احتمال ابتلا به آلرژی دارد و احتمال ابتلا به انواع آلرژی در متولدین پاییز و زمستان بیشتر است.
– پژوهش دیگری نشان می‌دهد رژیم غذایی پر فیبر حاوی ویتامین A، باکتری‌های روده را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که در کاهش آلرژی غذایی موثر است.
الگوی میکروبی روده در نوزادان یک تا سه ماه، مهمترین عامل در بروز واکنش های آلرژیک در دو سالگی و آسم در چهار سالگی است. این مطالعه نشان می دهد اکوسیستم میکروبی مختل کننده در کودکان پرخطر، مولکول هایی تولید می کند که منجر به کاهش سلول های ایمنی بازدارنده آلرژی می شود. محققان احتمال می دهند که کاهش این سلول ها دلیل اصلی بیش فعال شدن سیستم ایمنی و التهاب مزمن ریه و آسم است.
پژوهشگران بر این باورند که تنها راه جلوگیری از آلرژی و آسم در کودکان، مداخله زودهنگام در چرخه میکروبی روده است و احتمال می دهند که بازمهندسی جامعه میکروبی در نوزادان می تواند یک راه حل موثر باشد.
از طرفی این مطالعه نشان می دهد زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر از مهمترین عوامل سلامت باکتری‌های روده در نوزاد است؛ به علاوه نگهداری حیوانات خانگی احتمال ابتلا به آسم و آلرژی را افزایش می دهد.
بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، آلرژی ششمین علت بیماری های مزمن در آمریکا است و بیش از ۵۰ میلیون نفر به آلرژی مبتلا هستند و انواع آلرژی سالیانه بیش از ۱۸ میلیارد دلار هزینه در بردارد.

چرا نباید بعد از حمام آب بنوشید؟

امروزه یکی از کارهای متداول بین مردم این است که بلافاصله پس از خروج از حمام یا استخر و سونا، و حتی گاهی در داخل استخر یا حمام، آب یا نوشیدنی های سرد و تگری می خورند.
امروزه یکی از کارهای متداول بین مردم این است که بلافاصله پس از خروج از حمام یا استخر و سونا، و حتی گاهی در داخل استخر یا حمام، آب یا نوشیدنی های سرد و تگری می خورند و این کار برایشان لذت بخش نیز هست.
باید دانست که از نظر مکتب پزشکی ایرانی این کار نادرست و مضر است.
طبق دیدگاه مکتب پزشکی ایرانی، نوشیدن آب سرد در حمام و بلافاصله پس از آن شایسته نیست و موجب می شود که سردی ظاهری و مزاجی آب به سرعت به اعضای اصلی بدن مخصوصاً قلب برسد و مزاج آنها را سرد کند.
حتی در کسانی که به سبب گرم و خشک بودن مزاجشان طاقت بر تشنگی ندارند توصیه شده که بعد از حمام اول کمی آب را در دهان مضمضه کنند تا سردی آن گرفته شود و به حداقل مقدار آب برای رفع تشنگی قناعت کنند.
رعایت این مساله وقتی که زمان حمام طولانی تر و دمای آن بالاتر باشد، اهمیت بیشتری دارد و بنابراین پس از سونا بیشتر باید به این نکته توجه کرد. پس:
در داخل حمام، استخر یا سونا و بلافاصله پس از آن، آب یا نوشیدنی سرد ننوشید.

منبع: جامعه دانشگاهی پزشکی ایرانی

حساب سرانگشتی از سبزی پلو ماهی شب عید

سبزی پلو ماهی با کوکو شب عید و رشته پلو به ترتیب قیمتی در حدود ۱۱۲ هزار و ۳۷ هزار تومان دارد.
ایرانی‌ها در اولین روز سال نو ، سبزی پلو و ماهی و رشته پلو می پزند که با توجه به افزایش قیمت انواع محصولات به خصوص محصولات خوراکی به نظرمی‌رسد این دو غذا در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

به نوشته ایسنا ، بررسی‌ها از سطح بازار حکایت از آن دارد که هر کیلو برنج ایرانی قیمتی در حدود ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان، گوشت چرخ شده به طور میانگین کیلویی ۱۰۰ هزار تومان، کشمش ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان، رشته پلویی ۱۱ هزار تومان، سبزی پلو کیلوی ۶ هزار تومان، ماهی قزل آلا ۳۳ هزار تومان و ماهی سفید ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان قیمت دارد.

یک حساب سرانگشتی بیانگر آن است که برای تهیه و پخت سبزی پلو ماهی و کوکو برای ۴ نفر با توجه به ماهی قزل آلا و سفید باید ۶۷ هزار تومان تا ۱۲۷ هزار تومان هزینه کرد و برای پخت رشته پلو باید حدود ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه در نظر گرفت.

چگونه در تعطیلات نوروز چاق نشویم؟

شاید به نظرتان بیاید افزایش وزن در تعطیلات اجتناب ناپذیر است، اما ما توصیه‌هایی برای‌تان داریم تا دچار این مشکل نشوید.

پیش از جشن و مهمانی چیزی بخورید
صبحانه یا ناهار نخوردن صرفا به دلیل اشتها داشتن برای خوردن غذا‌هایی که در مهمانی یا جشن سرو می‌شود، تاکتیک خوبی برای حفظ وزن نیست. جدای از اهمیتی که خوردن صبحانه‌ی کامل دارد، تا ظهر یا بعد ازظهر چیزی نخوردن باعث می‌شود بعدا پُرخوری کنید. پس بهتر است صبحانه‌ی سالم و کاملی که شامل پروتئین زیاد باشد میل کنید تا به مدت طولانی‌تری سیر بمانید و وسوسه‌ی پُرخوری سراغ‌تان نیاید.

پروتئین را انتخاب کنید
همانطور که گفتیم و می‌دانید پروتئین به حفظ وزن کمک می‌کند، زیرا رژیم‌های غذایی سرشار از پروتئین، سیری بیشتری به دنبال دارند (برای رشد عضلات نیز لازمند). در مهمانی‌ها غذا‌هایی را انتخاب کنید که پروتئین زیادی دارند.

هر جا که امکانش هست با خودتان غذا ببرید
اگر می‌دانید قرار است جایی بروید که ممکن است برگشتن‌تان طولانی شده و گرسنه بشوید، حتما اسنک‌های سالم خانگی خودتان را همراه داشته باشید تا گرسنگی وادارتان نکند غذای بیرون را انتخاب کنید.

آهسته غذا بخورید و خوب بجوید
وقتی غذا‌های اشتها برانگیز و رنگارنگ دوروبرمان را گرفته‌اند، آهسته غذا خوردن کار سختی می‌شود. اما این دقیقا همان کاری است که باید انجام دهید. هر چه سریع‌تر غذا بخورید، بدن‌تان زمان کمتری برای ثبت سیری‌تان خواهد داشت. پس عجله نکنید و برای مزه مزه کردن هر لقمه وقت بگذارید.

به شیوه‌ی رستوران‌ها غذا سرو کنید
وقتی میز غذا را می‌چینید، غذای اضافی را سر میز نیاورید. بهتر است غذای‌تان را از همان آشپزخانه در بشقاب‌تان سرو کنید و وقتی تمام آن را خوردید یک نفس عمیق بکشید و بعد با تمرکز روی چیزی که بدن‌تان می‌گوید تصمیم بگیرید که آیا واقعا باز هم می‌خواهید بخورید یا دیگر سیر شده‌اید. تغییر دادن محیط نیز مفید است. از پشت میز بلند شوید و کمی قدم بزنید، این کار هم به شما کمک می‌کند بهتر تصمیم بگیرید.

فیبر زیاد بخورید
خوردن میان وعده‌های فیبرداری مانند سبزیجات یا بنشن کمک‌تان می‌کند مدت طولانی‌تری سیر بمانید. در انتخاب میان وعده‌ها عاقلانه و مبتکرانه عمل کنید.

از ظروف کوچکتر استفاده کنید
سایز ظروف طی سال‌های اخیر بیشتر شده است. اما شما بهتر است در صورت امکان، کوچکترین ظرف‌ها را انتخاب کنید. استفاده از بشقاب‌های کوچک‌تر می‌تواند باعث شود با غذای کمتری سیر شویم. مغز، فضای خالی بشقاب را به معنی غذای کمتر تلقی می‌کند.

چربی‌های سالم را فراموش نکنید
حذف کره و روغن می‌تواند شما را دچار کمبود کالری کند. زیتون و روغن زیتون، آوکادو یا بذر کتان چربی‌های سالمی هستند و ما برای تامین انرژی مورد نیاز بدن و جذب ویتامین‌های محلو در چربی مانند ویتامین‌های A، D، E. و K. به چربی‌ها نیاز داریم. ضمنا چربی‌ها کمک‌مان می‌کنند احساس سیری کنیم.

قند‌های اضافی را حذف کنید
شیرینی‌ها و شکلات‌های مهمانی‌ها و جشن‌های سال نو واقعا وسوسه برانگیزند، اما همه‌ی این قند‌های اضافی می‌توانند ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی و چاقی را بالا ببرند. بهتر است قند‌های طبیعی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات کامل را مصرف کنید و سعی کنید مقدار کمی از دسری که واقعا آن را هوس کرده‌اید بخورید.

بیشتر سبزیجات بخورید
مدتهاست که مصرف بیشتر سبزیجات به عنوان راهی برای مبارزه با چاقی شناخته شده است. ابتکار به خرج دهید و انواع سبزیجات را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید تا مصرف فیبرتان را بالا ببرید و در نتیجه بیشتر احساس سیری کنید.

نه بگویید
هر چند اقوام و دوستان تشویق‌تان می‌کنند به پُرخوری، اما ایرادی ندارد که موبانه «نه» بگویید.

پیش از اینکه بشقاب دوم را بکشید، چند لحظه مکث کنید
همانطور که گفتیم هر چه سریعتر غذا بخورید مغزتان فرصت کمتری برای رساندن پیام سیری خواهد داشت؛ ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز این پیام را دریافت کند که غذا سرو شده است، پس بهترین کار این است که قبل از سرو مجدد غذا، کمی قدم بزنید یا با کسی گپ بزنید.

آرد سفید را کنار بگذارید
کربوهیدرات‌های ساده معمولا از آرد سفید هستند، مانند نان سفید و قند‌های تصفیه شده. این غذا‌ها انرژی تولید می‌کنند، اما معمولا از نظر مواد مغذی کمبود‌هایی دارند. هر چند بعضی از کربوهیدرات‌های ساده ممکن است برای ما مفید باشند (مثلا کربوهیدرات‌های ساده‌ی موجود در میوه‌ها و لبنیات کم چرب)، اکا به طور کلی بدن کربوهیدرات‌های ساده را فورا تجزیه می‌کند و موجب افزایش قند خون می‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث شود زودتر احساس گرسنگی کنیم. پس غلات کامل بیشتر مصرف کنید، مانند برنج قهوه‌ای، نان سبوسدار و یا کینوآ.

غذا‌های باقیمانده از مهمانی را به مهمان‌ها بدهید تا با خود ببرند
قبل از اینکه مهمان‌های‌تان شما را با حجم زیادی از غذا‌های باقیمانده ترک کنند، این غذا‌ها را در ظروف در بسته گذاشته و در اختیار مهمان‌ها قرار دهید. حتی می‌توانید از قبل ظروف درداری با تِم تعطیلات و سال نو تهیه کنید تا به عنوان گیفت‌های مهمانی از آن‌ها استفاده کنید.

غذا‌های باقیمانده از مهمانی را فریز کنید
اگر گزینه‌ی بالا را نمی‌پسندید، می‌توانید غذا‌های باقیمانده را فریز کنید تا بعدا از آن‌ها استفاده کنید. مطالعات نشان داده که وقتی غذا دور از دید و دسترس باشد، احتمال اینکه سراغ‌شان بروید خیلی کمتر خواهد شد.

موقع غذا خوردن تلویزیون را خاموش کنید
هر چند خاموش کردن تلویزیون موقع تماشای فوتبال یا سریال خانوادگی ممکن است کار بدی به نظر برسد، اما تماشای تلویزیون هنگام خوردن غذا باعث انتخاب‌های نادرست غذایی و پُرخوری می‌شود. ضمنا، تمرکز نداشتن روی غذا موجب می‌شود از مقدار غذایی که می‌خورید غافل شوید.

آدامس بجوید
نتایج مطالعات در مورد تاثیر آدامس جویدن بر اشتها و کاهش وزن، ضد و نقیض هستند، اما آدامس جویدن در کوتاه مدت می‌تواند شما را مشغول کند و حواس‌تان را از غذای بیشتر پرت کند.

خوردنی‌ها را از جلوی چشم‌تان بردارید
هر چه غذایی بیشتر جلوی دیدمان باشد، بیشتر از آن مصرف خواهیم کرد. چه باید کرد؟ فقط کافیست خوراکی‌های وسوسه برانگیز را از جلوی چشم دور کنید، تا بتوانید به جای اینکه با چشمهای‌تان تصمیم بگیرید، به معده‌تان گوش دهید و تصمیم بگیرید.

اشتهای‌تان را کاملا نادیده نگیرید
توصیه‌ی بسیار خوبی که برای جلوگیری از افزایش وزن در هر زمانی می‌توانیم به شما بکنیم این است که در مورد اشتهای‌تان هوشمندانه عمل کنید. به جای اینکه کاملا آن را نادیده بگیرید و سرکوب کنید، در حد اعتدال و به درستی به آن جواب بدهید تا از گرسنگی بیشتر و میل شدیدتر به خوردن چیز‌های ناسالم پیشگیری کنید.

ممنوع کردن غذا‌هایی خاص طی تعطیلات ممکن است باعث شود آن غذا به نظرتان جذاب‌تر بیاید. ضمنا کار دیگری که می‌توانید برای سرگرم کردن خودتان انجام دهید تا فورا سراغ خوراکی‌ها نروید این است که حواس خود را با فعالیت‌های دیگری که برای‌تان جالب است پرت کنید، با دوستانی که مدتهاست آن‌ها را ندیده‌اید قرار بگذارید و از تعطیلات برای بیشتر با هم بودن استفاده کنید، فیلم‌های مورد علاقه‌تان را که قبلا فرصت تماشای آن‌ها را پیدا نکرده‌اید ببینید و …

لیوان‌های بلند و باریک را انتخاب کنید
برای نوشیدنی‌های‌تان لیوان‌های باریک و بلند را انتخاب کنید، نه لیوان‌های کوتاه و تپل. تحقیقات نشان داده افراد در لیوان‌های بلند و باریک، کمتر نوشیدنی می‌ریزند تا در لیوان‌های کوتاه و تپل.

آب بنوشید
نوشیدن آب کمک می‌کند احساس سیری کنید و در نتیجه کالری کمتری مصرف کنید. به جای اینکه نوشابه‌های قنددار و آبمیوه‌های صنعتی را انتخاب کنید، می‌توانید آب را با چند برش میوه طعم‌دار کرده و بنوشید.

مدیتیشن کنید
خوردن هیجانی وقتی که اندوهگین یا مضطر هستیم باعث افزایش وزن می‌شود، اما مدیتیشن که در آن از تکنیک‌های آرامسازی عضلات، تنفس عمیق و ذهن آگاهی استفاده شده به پُرخور‌ها کمک می‌کند رویکردشان را نسبت به تغذیه و کنترل هیجان تغییر دهند. این روش مخصوصا در مهمانی‌ها که غذا‌های رنگارنگ زیادی دوروبرتان است جواب می‌دهد.

اهداف واقع گرایانه تعیین کنید
حالا که در آستانه‌ی شروع سال نو هستیم، زمان خوبی است که اهداف خود را بازبینی کنیم. شاید یکی از اهداف شما کاهش وزن باشد. پس بهتر است هدف‌هایی درنظر بگیرید که شدنی باشند. آن‌ها را روی کاغذ بیاورید و جایی بگذارید که مقابل دیدتان باشد، مثلا روی در یخچال بچسبانید. اگر هدف شما این باشد که در مهمانی‌ها بیشتر از دو عدد شیرینی نخورید ایده آل و منطقی و ممکن است، اما اینکه با خود قرار بگذارید در مهمانی‌ها لب به شیرینی نزنید، منطقی نیست و احتمالا از پس آن برنخواهید آمد!

مثبت فکر کنید
خیلی از ما یک سری از خوراکی‌ها را کاملا بد می‌دانیم و حتی خودمان را بابت خوردن آن‌ها سرزنش می‌کنیم. به جای این کار بهتر است پیام‌های مثبتی به خودمان بدهیم: من می‌توانم خورد و خوراکم را کنترل کنم یا من به خودم افتخار می‌کنم که هوشمندانه غذا خوردم. این طرز تفکر، رابطه‌ی ما را با غذا بهبود می‌دهد. پژوهش‌ها نشان داده انتظارات مثبت، کاهش وزن را راحت‌تر و موفق‌تر می‌کنند. حتی اگر اصلا احساس خوبی به خودتان ندارید باز هم سعی کنید دست کم یک جمله‌ی مثبت و پیام خوب به خودتان بگویید.

استرس را از خود دور کنید
ایام تعطیلات پُر از مشغله‌های استرس برانگیز است، آماده شدن برای مهمانی رفتن، مهمانی دادن، سفر رفتن و …، استرس‌های زیادی به ما وارد کرده و اشتها را افزایش می‌دهند، مخصوصا میل به کربوهیدرات‌های شیرین. اگر دورهمی‌ها و مهمانی‌ها باعث می‌شوند هیجان زده شوید و استرس بگیرید، حتما پیش از آن تکنیک‌های کاهش استرس را یاد بگیرید تا هر وقت لازم شد از آن‌ها استفاده کنید.

باور کنید که در هر شرایطی می‌شود تحرک داشت و ورزش کرد
قبول کنید که ورزش و تمرین کردن صرفا محدود به باشگاه و وزنه و هالتر نمی‌شود. می‌توانید بدون وزنه حتی در یک فضای کوچک نیز چند حرکت مفید ورزشی انجام دهید و کمی عرق بریزید.

خوب بخوابید
هر چند خوب است که عادت صبح زود از خواب بیدار شدن‌تان را طی تعطیلات نیز حفظ کنید، اما همانطور که کمبود خواب می‌تواند تغییراتی در اشتها ایجاد کرده و باعث پُرخوری شود، خواب کافی هم می‌تواند منجر به کاهش وزن شود. عادت‌های خواب‌تان را اصلاح کنید؛ دو ساعت قبل از خواب از اسکرین‌ها دور باشید و شب‌ها غذای پُرچرب نخورید.

یک همراه خوب پیدا کنید
تحقیقات نشان می‌دهد داشتن یک همراه خوب که هدف مشترکی با ما داشته باشد، در حفظ انگیزه و پیگیری کمک زیادی به ما می‌کند. اگر در تعطیلات قصد سفر ندارید، از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید با شما به پیاده روی، دوچرخه سواری، تپه نوردی و … بیاید.

حرکت کنید تا وزن اضافه نکنید
به هر حال در هر شرایطی بدن‌تان را فعال نگه دارید. استفاده از پله‌ها به جای آسانسور، دورتر پارک کردن اتومبیل، دعوت از دوستان یا اعضای خانواده برای بازی‌های پُرتحرک گروهی و بسیاری از فعالیت‌های دیگری که حتما بهتر به ذهن خودتان خطور می‌کند، همه و همه باعث می‌شوند پویا و پُرتحرک بمانید و دچار اضافه وزن نشوید. از روز‌های تعطیل به بهترین نحو برای لذت بردن، استراحت کردن، اصلاح عادت‌های غذایی و سبک زندگی استفاده کنید.

منبع: برترین‌ها