هرج و مرج پس از شلیک گلوله روی صحنه «همیلتون»

جمعه ۲۶ بهمن هنگام اجرای نمایش موزیکال «همیلتون» در سانفرانسیسکو حادثه‌ای عجیب روی داد و سه مجروح به جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هنگام اجرای نمایش موزیکال «همیلتون» در سان فرانسیسکو حادثه‌ای باعث وحشت تماشاگران و هجوم آن‌ها به سمت درهای خروجی سالن شد که در جریان آن سه نفر مجروح شدند.

نمایش برنده جایزه تونی «همیلتون» داستانی تاریخی درباره الکساندر همیلتون یکی از بنیان‌گذاران ایالات متحده آمریکا دارد که در نهایت در یک دوئل با شلیک گلوله کشته شد.

هرج و مرج هنگام نمایش «همیلتون» هم در اثر همزمانی عجیب صحنه شلیک به کاراکتر همیلتون روی صحنه نمایش و حمله قلبی یکی از تماشاگران مربوط است. همین همزمانی سبب می‌شود که بسیاری از تماشاگران فکر کنند در سالن تیراندازی شده و شتابان به درهای خروجی هجوم ببرند. هجوم و هرج مرجی که البته چند مجروح به جا گذاشت.

به گفته پلیس مجروحان این حادثه که یکی از آن‌ها پایش شکسته است به بیمارستان منتقل شده‌اند.

در این میان بسیاری از تماشاگران که برای تماشای نمایش «همیلتون» بلیت‌های گرانی هم خریداری کرده بودند از دستپاچگی عوامل سالن در مدیریت این رویداد گلایه کرده‌اند.

نمایش «همیلتون»‌ از پرفروش‌ترین تئاترهای سال‌های اخیر آمریکا است که قیمت‌ رسمی بلیت‌های آن به بیش از ۶۰۰ دلار هم می‌رسد و در بازار سیاه قیمت‌هایی فراتر از این هم دارد.

پوتین رسما وارد عمل شد؛ مسکو از پیمان موشکی خارج و آمریکا را تهدید کرد

پس از آن بامداد امروز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، روسیه را به اقدام نظامی تهدید کرد پوتین شخصا وارد عمل شد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از اقدام دونالد ترامپ در تعلیق مشارکت آمریکا در معاهده موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف)، پوتین نیز در اقدامی مشابه تعلیق در این معاهده را اعلام کرد.

به گزارش وب سایت خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در نشستی با وزیران خارجه و دفاع روسیه گفت: شرکای آمریکایی ما اعلام کردند که مشارکت در این معاهده را تعلیق کرده‌اند پاسخ روسیه نیز اقدامی مشابه خواهد بود و ما نیز این معاهده را تعلیق می‌کنیم.

پوتین گفت که روسیه کار بر روی تولید موشک‌های جدید از جمله موشک‌های مافوق صوت را آغاز می‌کند. وی همچنین به وزرایش دستور داد هیچ مذاکره خلع سلاحی را با واشنگتن آغاز نکنند.

وی افزود: اقدام ما پاسخی مشابه به اقدامات آمریکا است. آنها گفتند که تحقیقات و آزمایش بر روی سلاح‌های جدید را آغاز می‌کنند ما نیز همین کار را می‌کنیم.

رهبر روسیه تاکید کرد مادامی که پیشنهاد مسکو در مدرنیزه کردن و شفاف سازی بیشتر قرارداد ۱۹۸۷ روی میز باشد هیچ مذاکره‌ای نباید با طرفین آمریکایی آغاز شود.

وی با این حال گفت که به رغم اقدامات تلافی‌جویانه روسیه هرگز آغازگر مسابقه تسلیحاتی نخواهد بود. پوتین گفت: من می‌خواهم توجه شما را به این نکته جلب کنم که ما نباید و هرگز وارد مسابقه تسلیحاتی که برای ما هزینه‌بر خواهد بود نمی‌شویم.

شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز در این راستا گفت: طی روزهای آتی ما متمم بودجه ۲۰۱۹ را ارائه می‌دهیم که بر اساس آن ما در چارچوب برنامه‌های تسلیحات در کشور و برنامه‌های دفاعی‌مان برای سال ۲۰۱۹ برنامه‌های خود را اجرا خواهیم کرد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که ظرف شش ماه از آی‌ان‌اف خارج می‌شود مگر آنکه روسیه به آنچه وی آن را نقض این معاهده کنترل تسلیحاتی ۱۹۸۷ خواند، خاتمه دهد.

رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با حضور سرگئی لاوروف و سرگئی شویگو گفت، پیشنهادات درباره معاهده آی‌ان‌اف روی میز است و در مذاکره همچنان باز است اما “من از شما می‌خواهم تا آغازگر مذاکرات روی این مساله نباشید.”

به گفته رئیس‌جمهوری روسیه، ابتکارات روسیه برای خلع سلاح مورد حمایت شرکایی که به دنبال بهانه‌هایی برای از بین بردن سیستم امنیت بین‌المللی هستند، قرار نمی‌گیرد.

پوتین وزرای دفاع و خارجه کشورش را موظف کرد تا از نزدیک استقرار موشکی سایر کشورها را دنبال کنند. رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد، تا زمانی که آمریکا موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در مناطق متبوع مستقر نکرده باشد، از استقرار چنین موشک‌هایی خودداری می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت: ما منتظر خواهیم ماند تا شرکایمان آماده مشارکت در گفت‌وگویی برابر و حقیقی درباره خلع سلاح شوند.

وزیر خارجه روسیه هم تاکید کرد، پس از تعلیق گفت‌وگوها روی دفاع موشکی در ۲۰۱۴ آمریکا مواضعش را در اروپا و آسیا گسترش داد و سامانه‌هایش از جمله در آلاسکا و ساحل شرقی را تقویت کرد. او افزود: روسیه از دکترین نظامی آمریکا برای ایجاد مهمات هسته‌ای با قدرت انفجاری کمتر روی موشک‌های میان‌برد نگران است.
لاوروف همچنین افزود، آمریکا به پیشنهادات روسیه برای ادامه دادن به معاهده استارت جدید توجهی نمی‌کند و این امر نگران‌کننده است. رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: روسیه نهایت تلاشش را برای نجات معاهده آی‌ان‌اف انجام می‌دهد چرا که حفظ ثبات استراتژیک در اروپا و جهان اهمیت دارد.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین از لاوروف و شویگو درخواست کرد تا درباره تهدید احتمالی اقدامات برخی از کشورها برای استقرار تسلیحات در فضا گزارشی تهیه کند.

پوتین و لاوروف تاکید کردند استقرار سامانه‌های ام‌کا ۴۱ ایالات متحده در اروپا که مناسب موشک‌های تاما هاوک است، نقض آشکار پیمان آی‌ان‌اف محسوب می‌شود. لاوروف گفت: روسیه محق است تا اطمینان حاصل کند آمریکا اجرای استارت جدید را تضمین می‌کند و این روند را با تغییر و جابجایی موشک‌ها به “غیر هسته‌ای” دچار اخلال نمی‌کند.

پوتین گفت، مسکو واکنشی متقابل به تصمیم آمریکا درباره خروج از پیمان آی‌ان‌اف خواهد داشت و مشارکت در این توافق را به حالت تعلیق درمی‌آورد. او افزود: روسیه به‌رغم اتخاذ تدابیر تلافی‌جویانه، نباید و نمی‌خواهد وارد رقابت تسلیحاتی هزینه‌برد شود.

در همین حال وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد، آمریکا از ۱۹۹۹ با آزمایش پهپادهای مسلح موجب نقض پیمان آی‌ان‌اف شد. به گفته او پیشنهادهای روسیه درباره پیمان آی‌ان‌اف مورد “تهاجم” آمریکا قرار گرفت و روسیه نمی‌تواند ضرب‌الاجل آن را بپذیرد چون خلاف روح و محتوای این معاهده است.

به گفته لاوروف، خروج آمریکا از آی‌ان‌اف وضعیتی را که در سال‌های اخیر در حوزه خلع سلاح هسته‌ای به وجود آمده است وخیم‌تر می‌کند. به گفته لاوروف، مسکو نگران رویکرد آمریکا برای اجرای معاهده عدم اشاعه است که لازمه آن عدم انتقال فناوری تسلیحات هسته‌ای است.

در همین حال رئیس‌جمهوری روسیه گفت، موشک‌هایی که آمریکا قصد دارد از معاهده استارت جدید خارج کند لازم است تا مورد بازرسی قرار بگیرند تا از عدم تغییر کاربری آنها اطمینان حاصل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از کرملین, ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد روسیه نیز پیمان نیروهای هسته ای میانبرد را به حال تعلیق در می آورد.
در همین حال سرگئی ریابکوف در مصاحبه با شبکه ”روسیه ۲۴“، در واکنش به تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان منع تسلیحات هسته ای میان برد گفت: غیرممکن است واشنگتن بتواند امنیت همه شهرهای آمریکا را در برابر حملات موشکی احتمالی تضمین کند.

ریابکوف افزود: آمریکا نمی تواند امنیت خود را جز از طریق توافقنامه ها با مسکو، تضمین کند.

وی خاطر نشان کرد: به اعتقاد من تعلیق پایبندی به این پیمان در آینده به طور قطع به ما تحمیل خواهد شد و همانطور که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی او در سفر به روسیه بیان کردند، عمل خواهد شد. ما عقب نشینی نکرده ایم. ما پیشنهاد کردیم ثابت کنیم پیمان را نقض نکرده ایم، اما واشنگتن بر نظر خود اصرار دارد و از این مسئله به عنوان بهانه ای برای تعلیق اجرای این پیمان استفاده می کند. این فرضیه اشتباه است و ما موشک هایی با بردی که این پیمان ممنوع کرده است، شلیک نکرده ایم. طرف آمریکایی هیچ مدرک قابل قبولی درباره نقض این پیمان ارائه نکرده و فقط تصاویر منتشر شده در اینترنت را عرضه کرده است.

در ادامه واکنش ها سازمان ملل اعلام کرد: آمریکا و روسیه با گفتگو اختلافات خود را درباره پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد حل کنند.

جیم جاتراس از کارکنان پیشین بخش خارجی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: احتمال نجات “معاهده نیروهای هسته‌ای میانبرد” اندک است، زیرا واشنگتن به جای اجرای دیپلماسی واقعی، ترجیح می‌دهد ضرب الاجل اعلام کند.
به گزارش اسپوتنیک از واشنگتن، جاتراس روز جمعه گفت:” من نمی‌گویم این توافق نجات پیدا نخواهد کرد. اما این بسیار بعید است. هیچ دیپلماسی از طرف آمریکا وجود ندارد. فقط خواسته‌ها و دادن ضرب الاجل‌ها مطرح است.”

جاتراس اظهار داشت دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای اثبات ادعاهای خود ضد روسیه، هیچ شواهدی ارائه نداده است.
جاتراس گفت:” آمریکا قصد داشت خواه شواهدی برای ابراز نگرانی اولیه اش در اختیار داشته باشد خواه شواهدی در اختیارش نباشد از این معاهده خارج شود. ”

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد کشورش از روز شنبه تعهدات خود بر اساس معاهده نیروهای هسته‌ای میانبرد را به حالت تعلیق در می‌آورد و روند شش ماهه خروج از آن را آغاز می‌کند. پمپئو چهارم دسامبر، نود روز به روسیه مهلت داد دوباره از این معاهده تبعیت کند.

وزارت امور خارجه روسیه اخیرا در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا به این سبب می‌خواهد از معاهده نیروهای هسته‌ای میانبرد خارج شود که درصدد است قوانینی را بر جهانیان تحمیل کند که اهدف سیاسی خارجی منفعت طلبانه واشنگتن را تامین می‌کنند.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد روسیه به طور مستمر و بدون قید و شرط به تعهداتش در خصوص کنترل تسلیحات، خلع سلاح و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای عمل می‌کند.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز شامگاه جمعه اعلام کرد فرانسه از شرایطی که آمریکا در آن مجبور به اعلام خروج از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد شده است، متأسف است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فرانسه با شرکا و متحدانش به این نتیجه رسیده است که روسیه یک سامانه موشکی موسوم به ۹M۷۲۹ تولید و مستقر کرده که ناقض این معاهده است.»
این بیانیه افزود: «روسیه به درخواست‌های توضیح و همچنین درخواست‌های اجرای درست این پیمان که طی چند ماه اخیر به طور مکرر اعلام شده، پاسخی نداده است. فرانسه از ایجاد این شرایط که در آن، آمریکا مجبور شده است خروج خود را از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد اعلام کند، متأسف است.»

وزارت امور خارجه فرانسه از روسیه خواست از این دوره (فرصت) شش ماهه تعلیق تعهدات آمریکا که برای بازگشت کامل، در پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد پیش بینی شده است، استفاده کند.

براساس این بیانیه: «طی این دوره زمانی، فرانسه همچنان به تشویق گفتگوی عمیق با روسیه و رایزنی با متحدانش در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ادامه خواهد داد.»

وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد:​ «ما بر تعلق خود به ابزارهای کنترل تسلیحاتی که به تضمین ثبات راهبردی کمک می‌کنند، تأکید داریم و در این خصوص از اروپایی‌ها و همه طرف‌ها دعوت می‌کنیم برای حفظ ابزارهای کنترل تسلیحات متعارف و هسته‌ای موجود، تلاش خود را دوچندان کنند. بدین منظور فرانسه از روسیه و آمریکا می‌خواهد پیمان نیواستارت را در مورد زرادخانه‌های هسته‌ای خود پس از سال ۲۰۲۱ تمدید و در مورد یک معاهده جایگزین مذاکره کنند.»

همچنین دو قانونگذار ارشد دموکرات آمریکا روز جمعه اعلام کردند دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور باید از روش‌های سازنده دیپلماتیک برای حفظ و تقویت پیمان منـع مـوشک‌های هستـه‌ای میـان بـرد موسوم به INF بهره گیرد، نه اینکه آن را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از واشنگتن، “الیوت آنگل” عضو ارشد کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: «دولت باید برای حفظ این پیمان یک روش دیپلماتیک جدی در پیش گیرد، نه اینکه به این توافق پایان دهد و نهادهای بین المللی را تضعیف و متحدان ما را بیگانه کند».

آنگل هشدار داد دونالد ترامپ با خروج از این پیمان، درها را به سوی یک مسابقه تسلیحات خطرناک می‌گشاید.

وی افزود ترامپ با بی اعتنایی به متحدان آمریکا، توصیه کارشناسان امنیتی حرفه‌ای را نادیده می‌گیرد و هدیه‌ای راهبردی تقدیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، می‌کند.

سناتور دایان فاینستاین با نظر الیوت انگل در خصوص بهره گیری از ابزار دیپلماتیک برای پاسخ به مسائل مربوط به این پیمان و مشارکت با روسیه تا خروج کامل از این پیمان، موافقت کرد.

فاینستاین در بیانیه‌ای اعلام کرد، هیچ تردیدی درباره اینکه روسیه این معاهده را نقض می‌کند وجود ندارد ما باید به این نقض‌ها رسیدگی کنیم، ما باید با اقدامات هماهنگ دیپلماتیک با متحدان ناتو در پیش بگیریم.
وی افزود آمریکا با خروج از پیمان منـع مـوشک‌های هستـه‌ای میـان بـرد، به روسیه اینگونه القا می‌کند که در گسترش سلاح‌های خود آزاد است.

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز با صدور بیانیه‎ای ضمن طرح اتهام علیه روسیه، از اقدام آمریکا مبنی بر خروج از پیمان موشک‌های هسته‎ای میان‌برد دفاع کرد.

در همین حال وزارت خارجه چین با اشاره به عواقب منفی خروج از پیمان منع موشک‎های هسته‎ای میان‌برد، از روسیه و آمریکا خواست به مذاکره درباره INF ادامه دهند.

به گزارش اسپوتنیک، چین از تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) انتقاد کرد و از واشنگتن و مسکو خواست تا با گفتگو مسئله را حل کنند.

به گفته «جین شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین، اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از این پیمان ممکن است پیامدهای منفی به بار بیاورد.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که چین با دقت روند رسیدگی به INF را دنبال می‌کند.

همچنین سیاستمداران روسیه، ایالات متحده را به تضعیف امنیت جهانی با خروج از پیمان تسلیحات هسته‌ای آی‌ان‌اف متهم کردند، ناتو هم روسیه را مقصر نابودی این پیمان می‌داند و کشورهای اروپایی با نگرانی این تحولات را دنبال می‌کند.

آمریکا خروج از پیمان قوای هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) را اعلام کرده است و روند خروج از این پیمان که شالوده امنیت بین‌المللی از ۱۹۸۷ بوده است، ظرف شش ماه آغاز می‌شود. پیمان آی‌ان‌اف در ۱۹۸۷ به امضای ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی رسید و طبق آن تمامی موشک‌های بالستیک زمین‌پرتاب با برد بین ۳۱۰ و ۳۴۰۰ مایل ممنوع است.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، ایالات متحده بارها مدعی شده است که برد موشک ۹ ام ۷۲۹ روسیه نقض محدودیت‌های این توافق است؛ اتهامی که مسکو نمی‌پذیرد. روسیه هم گلایه می‌کند که سامانه‌های دفاعی آمریکا در اروپا به تجهیزاتی برای شلیک موشک‌های کروز میان برد مجهز است.

کنستانتین کساچف، رئیسی کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون روسیه گفت: به کل جهان “تبریک” می‌گویم؛ ایالات متحده امروز گامی دیگر در راستای تخریب خودش برداشت.

ایگور موروزف، از دیگر سناتورهای روسیه تاکید کرد این اقدام “تهدیدی علیه کل سیستم امنیت بین‌المللی از جمله برای روسیه” است زیرا آمریکایی‌ها پس از خروج از آی‌ان‌اف “موشک‌هایشان را در کشورهای اروپایی” مستقر می‌کنند.

در همین حال ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو جمعه به آسوشیتدپرس گفت: تمام متحدان ناتو از تصمیم آمریکا برای آغاز روند خروج حمایت می‌کنند اما شش ماه تا تکمیل آن زمان باقی است. بنابراین ما همچنان از روسیه می‌خواهیم تا به تبعیت کامل و رعایت کامل پیمان آی‌ان‌اف بازگردد. سامانه موشکی روسیه که در کانون مناقشه کنونی قرار دارد، برد آن به اکثر کشورها در اروپا می‌رسد و این دقیقاً همان چیزی است که مایه نگرانی متحدان اروپایی شده است.

پیش از آنکه آمریکا خروج از آی‌ان‌اف را اعلام کند، فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دو طرف خواست تا به آن متعهد بمانند. او در جمع خبرنگاران در رومانی گفت: آنچه که ما به طور قطع نمی‌خواهیم در قاره خودمان شاهد باشیم این است که به میدان جنگ یا جایی برای رویارویی سایر ابرقدرت‌ها تبدیل بشویم.

در همین حال دولت فرانسه از روسیه خواسته است تا با استفاده از فرصت شش ماهه، از تعهدات این توافق تاریخی تبعیت کند. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: بابت تصمیم آمریکا برای خروج از آی‌ان‌اف متاسف‌ایم. فرانسه از گفت‌وگو با روسیه طی این دوره شش ماهه و رایزنی با شرکای ناتو حمایت می‌کند.

در همین حال دبیرکل ناتو تاکید کرد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی قصد ندارد موشک‌های هسته‌ای جدید مستقر در زمین در اروپا مستقر کند. او تاکید کرد: ما نباید کاری که روسیه انجام می‌دهد، دنبال کنیم. اما همزمان باید اطمینان حاصل کنیم که بازدارندگی ما معتبر و اثرگذار باقی خواهد ماند.

رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق ۳۲ سال پیش پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد را امضا کردند. هدف از این پیمان انهدام همه موشک‌های کروز و موشکی بالستیک آمریکا و روسیه که از زمین پرتاب می‌شوند و برد آن‌ها بین پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر است، بود.

واشنگتن ماه‌ها است که مسکو را متهم می‌کند که با مستقر کردن موشک‌های نواتور ۹M۷۲۹ (در سامانه نامگذاری ناتو SSC-۸) در زرادخانه نظامی خود، این توافق را نقض کرده است.

ماجرای عجیب “پالتو درآوردن” مگان مرکل

در خانواده سلطنتی انگلیس قوانین عجیبی رایج است که طبق معمول مگان مارکل عروس کوچک این خانواده آن‌ها را نقض می‌کند.

تصاویری که از حضور خانواده سلطنتی در عموم یا مکان‌های سرپوشیده منتشر می‌شود، نکات تعجب‌برانگیزی را در پی دارد که توجه خیلی‌ها را جلب کرده است. برای مثال دیده شده که کیت میدلتون عروس بزرگ خانواده سلطنتی و همسر شاهزاده ویلیام در ملاقات‌های زمستانی خود هرگز پالتویی را که بر تن دارد، درنمی‌آورد.

جالب است بدانید این موضوع یکی از قوانین عجیب خانواده سلطنتی است که زنان در فصل زمستان اجازه درآوردن پالتوی خود را ندارند.

اما نکته‌ای که باعث تعجب است پایبند بودن کیت میدلتون به این قانون و نقض آن توسط مگان مارکل، عروس کوچک خانواده سلطنتی طبق معمول قوانین این خانواده است.

این موضوع در تصاویری که از ملاقات کیت میدلتون و همسرش با خانواده سلطنتی نروژ در زمستان سال گذشته در کاخشان منتشر شد، به وضوح مشخص است. کیت با وجود اینکه میزبان این ملاقات است، اما پالتو بر تن دارد. ملکه الیزابت دوم نیز پی به این تفاوت برده و اهمیتی به رفتار‌های عروسش نمی‌دهد.

واقعیت این است که شاهزاده هری در صف نشستن بر تخت سلطنت جایگاه ششم را دارد بنابراین بعید به نظر می‌رسد تبدیل به پادشاه شود، در نتیجه او و همسرش در اغلب اوقات قوانین را نادیده می‌گیرند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

هیلاری کینتون نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‎شود

«جف زلنی» خبرنگار سی.ان.ان درباره احتمال حضور هیلاری کلینتون در انتخابات آتی گفت: سه نفر به من گفتند که کلینتون اعلام کرده، «درها را به روی این ایده نبسته است.»

کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶ رقیب نهایی دونالد ترامپ بود اما شکست خورد.

به گزارش ایرنا، طی روزهای گذشته شماری از شخصیت های دموکرات حضور خود در انتخابات ۲۰۲۰ را اعلام کرده اند. سناتور «الیزابت وارن» سناتور ایالت ماساچوست ،«تولسی گابارد» سناتور ایالت هاوایی، «جولیان کاسترو» شهردار سابق سن آنتونیو و وزیر مسکن و توسعه شهری دولت «باراک اوباما»، «کریستین گیلبراند» سناتور ایالت نیویورک، «کاملا هریس» سناتور ایالت کالیفرنیا و «پیت بوتیگیگ» شهردار شهر «ساوث بند» در ایالت ایندیانا دموکرات هایی هستند که مبارزات انتخاباتی خود را کلید زده اند.

داعش: انفجارهای فیلیپین کار ما بود

گروه تروریستی داعش مسئولیت انفجارهای فیلیپین را بر عهده گرفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از شبکه تلویزیونی الحدث، مقامات فیلیپینی دیروز از انفجار دو بمب در بیرون از کلیسای جامع در جزیره جولو در این کشور خبر دادند که به کشته شدن ۱۹ تن و زخمی شدن ۴۰ نفر دیگر منجر شد.

ژاپنی‌ها بعد از هتل‌های کپسولی، دفتر کار کپسولی ساختند

علاوه بر هتل‌های کپسولی شناور، هتل‌های کپسولی شهری هم در ژاپن ساخته شده که اتاقک‌های کوچکی به اندازه یک تخت خواب کوچک داشته و برای یک شب خوابیدن اجاره می‌شوند. این هتل‌ها در کنار ایستگاه‌های بزرگ متروی شهرهایی مثل توکیو قرار دارند. نکته‌ی جالب توجه این است که در ماه‌های اخیر به این هتل‌ها چند دفتر کار کپسولی هم اضافه شده است.

فعلا این دفاتر کار کپسولی در ایستگاه‌های مترو شینجوکو و شیناگاوا در شهر توکیو قابل استفاده هستند. در این دفاتر کار که شبیه اتاقک‌های تلفن عمومی قدیمی هستند، اینترنت وای‌فای رایگان، یک میز و نمایشگر و شارژرها یا کابل‌های اتصال مورد نیاز قرار داده شده است. این دفاتر کار برای کارهایی مثل شارژ کردن موبایل، فرستادن سریع یک ایمیل یا کار کردن برای چند ساعت روی پروژه‌های رایانه‌ای و… مناسب است.

برای استفاده از اتاقک‌ها اول باید ثبت‌نام کرد و بعد از آن می‌توان اتاقک مورد نظر را روی نقشه انتخاب کرد. با تعیین زمان مورد نیاز، وقتی فرد درخواست دهنده به آنجا برسد با اسکن یک کیوآر کد، قفل در باز می‌شود. دفاتر کار از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب در دسترس هستند.

داخل این اتاقک‌ها فضای زیادی وجود ندارد و فقط یک نفر، آن هم در ابعاد معمول می‌تواند پشت میز کارش بنشیند. دیوارهای این کپسول‌ها هم ضد صدا هستند. این اتاقک‌ها برای ساعت‌های طولانی کار مناسب نیستند چون فضای بسیار کمی دارند و بیش از یک نفر نمی‌تواند به راحتی در آن حضور داشته باشد.

ژاپنی‌ها عادت دارند ساعات طولانی کار کنند و حتی مواردی گزارش شده که کارمندان حاضر نیستند شرکت‌ها را ترک کنند. این دفاتر کپسولی هم به نوعی برای این جامعه‌ی عاشق کار کردن ساخته شده است تا بتوانند کارهای کوچک خود را خیلی سریع‌تر و قبل از رسیدن به خانه انجام دهند.

منبع: لست سکند

تیراندازی در بانک آمریکایی ۵ کشته به جا گذاشت

منابع خبری بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) گزارش دادند یک فرد مسلح به روی حاضران در یک بانک ایالت فلوریدا آتش گشود و دست‌کم ۵ نفر را به قتل رساند.

به نوشته فارس و به نقل از وبگاه ای‌بی‌سی‌نیوز مظنون فردی ۲۱ ساله به نام «زیفن ژاور» بوده که ابتدا خودش را داخل بانک حبس کرده و بعدا تسلیم پلیس شده است.

بنا بر این گزارش، مظنون با پلیس تماس گرفته و به آنها گفته که داخل بانک اقدام به شلیک کرده است.

رسانه‌های آمریکا هنوز اشاره‌ای به انگیزه‌های فرد مظنون نکرده‌اند.

نامزد خاشقجی افشاگری می‌کند

خبرگزاری مهر: خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقجی( روزنامه نگار منتقد سعودی که مهرماه سال گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شد) از سکوت خود دست برداشت و از امور غافلگیر کننده ای که در ماه آینده فاش خواهد کرد، خبر داد.

وی اعلام کرد که در فوریه آینده کتابی منتشر خواهد کرد که درباره زندگانی نامزد از دست رفته اش است.

وی در توییتی به زبان ترکی نوشت: پس از رفتن جمال، ماموریتی که برگردن من است نوشتن درباره وی است. می توانید کتاب را یک هفته بعد پیدا کنید.

چرا مدیران آلمانی شعبده‌بازی یاد می‌گیرند؟

هارولد وویت کیف پولش را بیرون می‌آورد، دسته‌ای اسکناس ۵۰ یورویی را بیرون می‌کشد و وقتی که پول شعله می‌کشد، با آرامش به آن نگاه می‌کند.

به گزارش فرادید به نقل از AFP، کیف پول را می‌بندد، آتش را خاموش می‌کند و وقتی کیف پول را دوباره باز می‌کند، پول‌ها دست‌نخورده و آمدۀ خرج شدن هستند. اتاقی پر از شاگردان شعبده‌بازی با چشمانی گشاده سر شوق می‌آیند و دست به تشویق بلند می‌کنند.

اکثر این کارآموزان هنر‌های تردستی، لوطی یا ستارگان یوتیوب نیستند، بلکه مدیران کسب‌وکار و دیگر کارمندانی هستند که امیدوارند چند تردستی تازه بر خورجین خود اضافه کنند.

وویت، هفتاد ساله و موسس آکادمی شعبده در پولاک، که از حومه‌های ثروتمند مونیخ است، می‌گوید: “آموختن شعبده‌بازی فقط یاد گرفتن چند تردستی نیست؛ این کار یعنی که شخصیت خود را پیش ببرید و نحوۀ ارایه، صحبت کردن و حرکاتتان را ارتقا دهید. ”

وویت که بیش از نیمی از عمر خود را یک شعبده‌باز حرفه‌ای بوده و به آموزش این فن پرداخته، می‌گوید که به همین خاطر است که بسیاری از افراد شاغل و اهالی کسب‌وکار به کلاسهایش می‌آیند.

او می‌گوید: “اکثر شاگردان من شغل اصلی خود را رها نمی‌کند. من همه جور شاگردی داشته‌ام، از انترن‌های جوان گرفته تا یک کشیش ۸۰ سالۀ کلیسا. ”

او می‌گوید: “باورتان نمی‌شود در بسیاری از شرایط، شعبده‌بازی به کارتان می‌آید” و از تلاش برای مخ زدن تا تلاش برای به سرانجام رساندن یک معامله را ذکر می‌کند.

جنون هری پاتر

علاقۀ آلمانی‌ها به سحر و جادو، سابقۀ چندین قرنی دارد، اما سال‌های پس از جنگ، شاهد بازگشت قوی این علاقه بود، چرا که جمعیت خستۀ آلمان، در اجرا‌های کلوب‌های شبانه به دنبال سرگرمی و فرار از مشکلات می‌رفتند.

رونق فعلی این فن مرهون جنون ده دهه‌ای هری پاتر است و همچنین شناخت مردم نسبت به اینکه قدری شعبده می‌تواند، فواید بسیاری را در زندگی رقم بزند.

بزرگترین شعبده‌بازان آلمان، نظیر برادران اهلریش، با برنامه‌ها خود استادیوم‌ها را پر می‌کنند.

مارک ویده، ۲۷ ساله، شعبده‌باز آلمانی در ماه جولای توانست با یک تردستی با ورق، مقام بهترین شعبده‌باز را در مسابقات قهرمانی جهان به دست آورد. او برای رسیدن به این افتخار، رقیبی را که می‌توانست ۱۰ کبوتر و ۴ گوسفند را ناپدید و ظاهر کند را شکست داد. مقام دوم به یک آلمانی دیگر به نام اکسل هکلائو رسید.

وویت که پیش از در دست گرفتن چوب جادو برای یک سرویس اطلاعات خارجی کار می‌کرد، می‌گوید که مدرسۀ شبانۀ او، اولین مدرسه‌ای بود که گواهی شعبده‌بازی‌ای ارایه می‌داد که دولت آن را به رسمیت می‌شناسد.

اما اکثر شاگردانی که برای این کلاس‌های هفتگی دوساله با قیمت ۷۵۰ یورو ثبت نام می‌کنند، به اینجا می‌آیند تا چیزی مسحورکننده‌تر از بیرون کشیدن خرگوش از کلاه را فرا گیرند. شعار این دورۀ آموزشی این است: “صحنه را مال خود کن! ”

یکی از شاگردانی که به تازگی در یکی از این کلاس‌های شبانه حضور داشت، مارکو هافنریشتر، کارآفرین ۴۶ ساله است، که یک کسب‌وکار ساخت و ساز موفق را اداره می‌کند.

او می‌گوید، یاد گرفتن اینکه چگونه حس شگفتی را در مخاطب ایجاد کند، او را جذب مدرسۀ شعبده کرده است.

او می‌گوید: “من به دنبال قدری توازن در زندگیم بودم. در حال حاضر، بزرگترین طرفدارم پسرم است، اما دوست دارم که در پایان این دورۀ آموزشی، شش یا هفت روتین برای اجرا کردن بلد شده باشم. ”

ماریان هافمن، مدیر ۶۷ ساله‌ای که در صنعت فناوری اطلاعات کار می‌کند، می‌گوید که شعبده به نوعی به او قدرت ستاره بودن داده و این موضوع فقط محدود به نوه‌هایش نیست.

هافمن می‌گوید که فرهنگ زمخت شرکتی جاری در فضای کسب‌وکار آلمان، باعث شده که تشنگی شدیدی برای فانتزی وجود داشته باشد.

او می‌گوید: “شاید ما زیادی منطقی هستیم و دلمان لک زده برای اینکه چند خیال و رویا داشته باشیم. ”

دست خالی روی صحنه

توماس فراپس، ۵۱ ساله، دکترای فیزیک دارد، اما در حین مطالعاتش به شوق شعبده مبتلا شد.

فراپس، که نوشته‌های بسیاری در زمینۀ توهم و مهارت‌های صحنه دارد، ۲۵ سال است که در آنچه که طولانی‌ترین برنامۀ شعبدۀ تاریخ آلمان می‌نامد، اجرا کرده است.

او دریافت که یوهان ولفگانگ ون گوته، نویسندۀ شهیر آلمانی – که شعر “شاگرد جادوگر” را سروده- در قرن هیجدهم، به هر یک از نوه‌هایش یک جعبۀ تردستی هدیه داده بود؛ بنابراین کلک‌ها را می‌توان ابزاری برای پیشبرد تفکر روشنگری دانست، چرا که اگر شعبده را درک کنیم، می‌تواند حکم آینه‌ای برای نشان دادن ادراک و خطاپذیریش را داشته باشد؛ همان چیزی که جوهر انسانیت ماست.
فراپس می‌گوید که یک قرن پیش از آن، کتاب‌هایی را که جزییات شعبده‌ها برملا می‌کردند، از دلایلی بودند که به توقف سوزاندن جادوگران کمک کرد.

او می‌گوید: “بامزه اینجاست که هر چه مردم بیشتر از جادو و شعبده مطلع شدند، پردۀ افسون از چیز‌هایی که می‌دیدند و نمی‌فهمیدند، ورافتاد. ”

“حالا برای روسای شرکت‌ها و فیزیکدانها، جهشی عالی به دنیایی دیگر محسوب می‌شود. وقتی که تردستی‌ای در آستین دارید، “دست خالی” روی صحنه نمی‌روید، برعکس استندآپ کمدینی که فقط جکهایش را دارید. ”

وویت می‌گوید که ویدیو‌های آموزشی‌ای که روی اینترنت وجود دارد و صد‌ها هزار نفر را به خود جلب می‌کنند، باعث شده تا علاقه و مراجعۀ مردم به مدارس شعبده‌ای نظیر مدرسه‌ای که او دارد، افزایش یابد.

وویت می‌گوید: “آموزش شعبده به صورت حضوری، هیچ جایگزینی ندارد. ”

زندگی در سردترین نقطه کره زمین چه شکلی است؟

ایرنا نوشت: جمهوری ساخا یا (یاکوتیا) در منطقه سیبری روسیه سردترین منطقه مسکونی جهان محسوب می شود و درجه برودت هوا در این منطقه گاهی وقت ها تا ۷۰ درجه زیر صفر می رسد.

جمهوری ساخا بیش از شش ماه از سال را در سرمای شدید بسر می برد و هوا در این منطقه از ماه سپتامبر (مهر ماه) سرد می شود و سرمای هوا تا ماه ژوئن (خرداد ماه) ادامه می یابد.در ماههای نخست پاییز درجه برودت سرما در جمهوری ساخا یاکوتیا به حدود ۲۰ درجه زیر صفر می رسد و در دسامبر سرما از مرز ۵۰ درجه زیر صفر عبور می کند.

این جمهوری بزرگترین منطقه روسیه است و گفته می شود پهناورترین منطقه در جهان به حساب می آید چرا که مساحت آن از آرژانتین هم بیشتر است.با وجود مساحت وسیع این جمهوری، جمعیت ساخا کم است و به سختی به ۹۳۰ هزار نفر می رسد که بی شک سرمای مرگ آور دلیل آن است.

از آنجا که بزرگترین معادن الماس روسیه در منطقه ساخا قرار دارد به آن سرزمین الماس ها هم می گویند چرا که تقریبا تمام الماس تولید شده در دومین کشور جهان در تولید الماس، از این منطقه استخراج می شود.
در این منطقه معدن بزرگ اورانیوم و معادن ذغال سنگ و طلا هم وجود دارد اما ساخا به وجود معادن بزرگ الماس در جهان شهرت یافته است.

ساکنان جمهوری ساخا یا کوتیا اکثرا در مراکز اقتصادی یعنی نزدیک معادن و سدهای تولید نیروی برق زندگی می کنند ضمن اینکه بخش زیادی از آنان در مناطق غیرشهری شامل روستاها و تایگا (جنگل های پهناور این منطقه) به دامداری مشغول هستند.

یک کارگر ساده در سردترین نقطه روسیه ماهیانه بیش از ۶۰ هزار روبل نزدیک به ۹۰۰ دلار آمریکا دریافتی دارد ضمن اینکه دولت روسیه برای ماندن مردم در این منطقه تسهیلاتی ویژه برای دوران بازنشستگی آنان در نظر گرفته است تا ساخا به منطقه ای متروکه تبدیل نشود.