پول از دست خودروسازان خارج شد و به دست دلالان رسید / خودروسازان زیر قیمت تمام شده می‌فروشند

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، داوود میرخانی‌رشتی اظهار داشت: در دولت احمدی نژاد سیستم قیمت‌گذاری حذف و به سازمان حمایت واگذار شد و در آنجا زیر قیمت، قیمت‌ها تعیین شود.

وی افزود: این قدر زیان خودروسازان افزایش یافت که کار به رییس‌جمهور رسید و قرار شد تسهیلات بانکی در اختیار خودروسازان قرار گیرد و قیمت‌ها در حاشیه بازار تعیین شود.

مشاور انجمن خودروسازان تصریح کرد: دو ماه نگذشته بود که احمدی‌نژاد آمد پشت تریبون گفت پراید کیلویی چند و طوفان به پا کرد.

میرخانی‌رشتی با بیان این که آمار سازمان بهره‌وری نشان می‌دهد که بهره‌وری در ایران در حد صفر بوده است، عنوان کرد: وقتی یک خودروسازان مازاد نیروی انسانی دارد و نمی‌تواند تعدیل نیرو کند، چطور می‌تواند بهره‌وری داشته باشد.

وی با اشاره به تحریم‌ها و محدودیت‌های بین المللی، تصریح کرد: با توجه به این مسایل که سودی برای خودروساز و قطعه‌ساز نمی‌ماند که این سود را در جهت ارتقای کیفیت کند، زیان می‌بیند و دچار زیان انباشته می‌شود.

مشاور انجمن خودروسازان متذکر شد: وقتی خودروسازان ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی به قطعه ساز دارند، یعنی این پول از خودروسازان به دست دلالان رفته است.

مشاور انجمن خودروسازان متذکر شد: با این شیوه قیمت گذاری همچنان خودروسازی اداره می‌شود و کجای دنیا را می‌شود پیدا کرد که زیر قیمت تمام شده، فروش داشته باشد.

این خبر پول از دست خودروسازان خارج شد و به دست دلالان رسید / خودروسازان زیر قیمت تمام شده می‌فروشند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای رومینگ و قبض‌های نجومی

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، مراسم اربعین امسال با حضور پرشور ۵/۳ میلیون ایرانی در خاک عراق به پایان رسید، اما قطعاً موضوعی که موجب گلایه اکثر زوار ایرانی شد، هزینه بالای تعرفه‌های مخابراتی در عراق بود. امسال تعرفه‌های رومینگ از سیمکارت‌های ایرانی به شبکه‌های عراقی بسیار بالا بود به طوری که یک دقیقه تماس تلفنی با ایران ۲۰۰۰‌تا‌۳۰۰۰ تومان خرج در برداشت و یک گیگ اینترنت هم به ۱۵۰ هزار تومان می‌رسید، در حالی که با این رقم می‌توان یک سال اشتراک اینترنت پرسرعت با ظرفیت ۷۲ گیگ در داخل خریداری کرد. بسیاری از زوار ایرانی از هزینه‌های بالای رومینگ در عراق بی‌خبر بودند و ناغافل از سرویس رومینگ استفاده کردند که بعد از برگشت به کشور با قبوض چند صد هزار تومانی مواجه شده‌اند. در این شرایط وزارت ارتباطات که نتوانست برای کاهش هزینه‌های رومینگ در جریان مراسم اربعین کاری کند، به اپراتورها توصیه کرده هزینه‌های اینترنت زوار را -که به‌صورت رومینگ محاسبه ‌شده- جزو بسته‌های اینترنتی آنها حساب کنند تا بلکه قبوض آنها کمتر شود. تا دو هفته قبل از روز اربعین هنوز نرخ رومینگ تعیین نشده بود و مسؤولان سازمان تنظیم مقررات رادیویی همچنان در حال مذاکره با عراق برای دریافت خدمات اپراتوری بودند که درنهایت نیمه مهرماه به توافق رسیدند اما با حضور زوار در عراق مشخص شد قیمت سرویس رومینگ بسیار بالا‌ست.

دلیل تفاوت قیمت رومینگ در هر کشور

آن‌طور که جام جم در این زمینه بررسی کرده هزینه رومینگ در عراق پنج برابر نرخ رومینگ در ترکیه است. دلیل این موضوع ضعیف بودن اپراتورهای عراق عنوان می‌شود که نمی‌توانند خدمات کافی ارائه کنند. پایین بودن ظرفیت خدمات‌دهی باعث شده شرکت‌های عراقی ابتدا به کسانی سرویس دهند که سیمکارت آن اپراتور را در اختیار دارند؛ اما ترکیه که شبکه اضافی در اختیار دارد رومینگ را با نرخ پایین در اختیار کشورها قرار می‌دهد تا این ظرفیت را تکمیل کند. البته کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات معتقدند از رومینگ استقبال زیادی نمی‌شود و تقریباً یک نسخه منسوخ است.

آیا قبوض مردم برمی‌گردد؟

افرادی که در مراسم اربعین از رومینگ استفاده کرده‌اند، هزینه‌های سنگینی متحمل شده‌اند و اکنون منتظر اقدام وزارت ارتباطات برای کاستن از این هزینه‌ها هستند.
پس از آن که وزیر ارتباطات از اپراتورها خواست با کسب رضایت سهامداران عمده خود، همه مصارف اینترنت رومینگ را در قالب بسته محاسبه و پول‌های اخذ شده را به زوار بازگردانند، حجت‌ا… نیکی ملکی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اعلام کرد: «پس از انتشار خبری از محاسبه هزینه بخشی از اینترنت زائران در قالبی خارج از بسته‌های تخفیف، از طرف ستاد اجرایی فرمان امام (ره) (سهامدار ۱۹درصدی مخابرات) به همراه اول دستور داده شد، پس از جلب رضایت سهامدار عمده (دولت) و دیگر سهامداران نسبت به محاسبه این هزینه در قالب بسته‌های تخفیف اقدام کند.»

تأثیر نرخ ارز بر قیمت تمام‌شده خدمات

دلیل ثابت نبودن نرخ خدمات رومینگ برای کشورهای مختلف این است که قرارداد اپراتورها مدت‌دار است و در زمان سررسید باید به صورت ارزی پرداخت شود. هرچند اکنون نرخ ارز در شرایط ثابتی قرار دارد اما این نا اطمینانی به دلیل اتفاقات گذشته وجود دارد که اپراتورهای ایران برای تهیه ارز با مشکل مواجه شوند.

هزینه رومینگ، بی‌قاعده است

نگاهی به تعرفه رومینگ اپراتورهای ایرانی در خارج از کشور بیانگر آن است که عراق یکی از گران‌ترین تعرفه‌های رومینگ را برای ایرانی‌ها دارد. مثلاً در حالی که تعرفه یک دقیقه مکالمه با ایران از طریق سیمکارت همراه اول در عراق با استفاده از رومینگ ۴۵۰۰ تومان است، اما در ترکیه ۲۵۰۰ تومان، در آلمان ۲۰۰۰‌تومان و در افغانستان ۳۰۰۰ تومان است.
حتی در یک کشور هم تعرفه رومینگ برای اپراتورهای مختلف کاملاً متفاوت است. مثلاً در ترکیه هزینه تعرفه‌های رومینگ اپراتورهای ترکسل و وودافون با همراه اول ایران ارقام متفاوتی است. تعرفه مکالمه با ایران در سرویس رومینگ همراه اول با استفاده از شبکه ترکسل هر دقیقه ۲۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود اما برای شرکت وودافون این رقم ۳۵۰۰ تومان است. این مبالغ نشان می‌دهد تعرفه‌های رومینگ ارتباطی با دوری و نزدیکی کشور مقصد به کشورمان ندارد و اساساً تعرفه‌های رومینگ از قاعده خاصی پیروی، نمی‌کند و به قرارداد میان اپراتورهای دو کشور ارتباط دارد. البته در کشورهایی که سیستم مخابراتی به‌قدر کافی پیشرفت کرده و بازار رقابتی شده قیمت‌ها پایین‌تر است. مثلاً در کشورهای اروپایی به علت رقابتی بودن بازار اپراتورهای تلفن، هزینه مخابراتی بسیار پایین است اما در کشورهایی چون عراق و پاکستان به علت عدم توسعه تجهیزات مخابراتی و انحصاری بودن بازار قیمت‌ها بسیار بالاست.

جایگاه رومینگ چیست؟

به جای رومینگ جایگزین‌های دیگری هم مطرح است. یکی از راهکارهای کاهش هزینه در کشورهای دیگر تهیه سیمکارت کشور مقصد به جای استفاده از رومینگ است. رومینگ دیگر مورد استقبال کشورها نیست و در کشورهای اروپایی یک اپراتور در چند کشور فعالیت دارد و اگر دارنده سیمکارت در چند کشور هم تردد کند در یک شبکه قرار دارد؛ اما به دلیل این‌که در ایران و کشورهای همسایه اپراتورها کشوری هستند باید رومینگ انجام شود که تهیه سیمکارت اقدامی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود.
هرچند در کشورهای اروپایی نیز اگر اپراتوری در کشور مقصد سرویسی ارائه ندهد به دلیل گران بودن آن افراد از سیمکارت‌های اعتباری استفاده می‌کنند.
برای تهیه سیمکارت افراد می‌توانند با ارائه گذرنامه به مراکز ارائه‌دهنده خدمات اپراتوری سیمکارت‌های اعتباری مدت‌دار تهیه کنند. یکی دیگر از راهکارهای کاهش هزینه ارائه سیمکارت اپراتورها به یکدیگر است. به عنوان مثال اگر قرارداد بین یک اپراتور تلفن همراه در ایران و اپراتور عراقی برای رومینگ به ارائه سیمکارت منجر می‌شد هزینه زوار تا حد زیادی کاهش می‌یافت. به طوری که اپراتور عراق سیمکارت‌هایی را در اختیار یک اپراتور ایران قرار می‌داد که بین افرادی که قصد سفر دارند توزیع کند.

نگاهی به رومینگ

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت تماس و پیامک و استفاده از اینترنت هنگام مسافرت به خارج از کشور و با استفاده از شبکه‌های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین‌الملل می‌گویند. به این معنی که وقتی به خارج از کشور سفر می‌کنید، نیازی نیست در کشور مقصد سیمکارت جدید تهیه کرده، بلکه می‌توانید با همان سیمکارت خود و با استفاده از شبکه‌های تلفن همراه کشور مقصد از خدمات اپراتور خود استفاده کنید.
وقتی از ایران خارج می‌شوید و وارد محدوده رومینگ بین‌المللی می‌شوید، سیمکارت شما به‌صورت خودکار در حالت رومینگ قرار می‌گیرد. اگر گوشی شما به صورت خودکار قابلیت تبدیل به حالت رومینگ را نداشته باشد، لازم است آن را یک بار خاموش و روشن کنید. البته گاهی به دلیل تفاوت باند فرکانسی باید از گوشی دیگری استفاده کنید.
در ایران سه اپراتور مطرح همراه اول، ایرانسل و رایتل خدمات رومینگ تلفن همراه را ارائه می‌دهند که نحوه فعالسازی رومینگ هر اپراتور با دیگری متفاوت است. این اپراتورها با بیش از صد کشور جهان قرارداد رومینگ دارند.
برای بعضی شماره‌ها به محض ورود به کشور دوم سرویس رومینگ همراه اول فعال می‌شود، اما برای بعضی دیگر باید قبل از سفر به دفاتر خدمات تلفن همراه مراجعه کنید.

چند نکته

هزینه مکالمات در سیستم رومینگ به شیوه دقیقه‌ای محاسبه می‌شود؛ یعنی برای تماس‌های کمتر از ۶۰‌ثانیه هزینه کامل یک دقیقه محاسبه می‌گردد.
مشترکین در صورت تماس با سایر کشورها، باید هزینه‌ای که اپراتور میزبان تعیین می‌کند را پرداخت کنند.
در صورت برقراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در کشور ثالث، هزینه مکالمه برای تماس‌گیرنده و مخاطب مطابق با تعرفه‌های رومینگ محاسبه می‌شود.
اگر مبلغ مکالمه و کارکرد تلفن همراهتان از مبلغ ودیعه سیمکارت بیشتر شود، شرکت مخابراتی مجاز است خط شما را قطع کند؛ بنابراین هنگام سفر به خارج از کشور مراقب میزان استفاده از سیستم رومینگ باشید.
در نقاط مرزی همواره احتمال استفاده از شبکه تلفن همراه کشورهای همسایه در هنگام برقراری ارتباط وجود دارد؛ بنابراین هنگام مسافرت به شهرها و نقاط مرزی یا در صورت سکونت در آنها از داشتن آنتن اپراتور سیمکارت خود روی صفحه گوشی اطمینان پیـدا کرده و سپس اقدام به برقراری مکالمه کنید تا هزینه‌های ناخواسته رومینگ را متحمل نشوید.

قیمت توافقی است

قراردادهایی که بین اپراتورهای دو کشور برای ارائه خدمات به یکدیگر منعقد می‌شود پایه و اساس خاصی ندارد و دو کشور بر سر یک قیمت به توافق می‌رسند. به عنوان مثال یک اپراتور می‌تواند قیمت بسیار بالایی را پیشنهاد دهد و اپراتور مقابل با توجه تعداد مسافر و یا خدماتی که می‌خواهد ارائه یا دریافت کند چانه بزند که قیمت تعدیل شود.

قرارداد اپراتورها

وقتی عازم کشورهای خارجی هستیم یکی از دغدغه‌ها و هزینه‌هایی که در نظر گرفته می‌شود مکالمه یا اینترنت است. برخی افراد ترجیح می‌دهند با سیمکارت خود راهی کشورهای خارجی شوند و از اپراتور کشور مقصد خدمات دریافت کنند. در این شرایط سیمکارت خود را در حالت رومینگ قرار می‌دهند تا فعال بماند و از خدمات مکالمه و اینترنت استفاده کنند. معمولاً اپراتورها برای عرضه خدمات در کشورهای دیگر با شرکت‌های آنها قراردادی منعقد می‌کنند.

درآمد نصیب کدام اپراتور می‌شود؟

زمانی که دو اپراتور قراردادی مبنی بر ارائه خدمات رومینگ به یکدیگر امضا می‌کنند درآمدی حاصل می‌شود که بخشی برای کشور مبدأ و بخشی متعلق به کشور مقصد است. آن‌طور که کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات می‌گویند بیشترین درآمد نصیب اپراتوری می‌شود که اقدام به ارائه خدمات کرده و بخش اندک به اپراتور مبدأ می‌رسد. البته یک مقام مسؤول در شرکت همراه اول می‌گوید در بحث اربعین شرکت‌های ایرانی هیچ درآمدی کسب نکردند و حدود ۱۰۰درصد درآمد نصیب اپراتور عراقی شد.
رومینگ بحث حساسی است؛ به این دلیل که مشترک بین دو اپراتور قرار دارد و قیمت خدماتی که استفاده می‌کند از حد معمول بیشتر است. قدرت چانه‌زنی اپراتورها به میزان خدمات و تعداد مشترکینی است که بر سر آن توافق می‌کنند و به یک قیمت واحد می‌رسند. اگر یک اپراتور ظرفیت کافی برای ارائه خدمات نداشته باشد بر‌اساس اولویت ابتدا به سیمکارت‌های خود خدمات عرضه می‌کند و بعد سراغ سیمکارت‌های رومینگی می‌رود. آن‌طور که کارشناسان حوزه ارتباطات در این زمینه اظهارنظر می‌کنند اپراتورهای عراقی نسبت به خدماتی که اپراتورهای ایرانی می‌دهند ضعیف‌ترند. /روزنامه جام جم

این خبر ماجرای رومینگ و قبض‌های نجومی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت روز خودرو سه شنبه ۳۰ مهر؛ بازگشت آرامش به بازار خودروهای سایپا و ایران خودرو

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، بازار خودرو بعد از چند روز تلاطم پیاپی، امروز به آرامش رسیده است. طوری که قیمت محصولات ایران خودرو امروز هیچ تغییری نسبت به روز قبل ندارد و خودرو‌های سایپا هم وضعیت مشابهی را تجربه می‌کنند. در این بین محصولات کرمان موتور با کاهش قیمت در بازار ظاهر شده‌اند و اختلاف خود با قیمت مصوب کارخانه را بیشتر کرده اند. باید توجه داشته باشید که کرمان موتور محصولاتش را ۱۵ تا ۴۰ میلیون بالاتر از  قیمت بازار می‌فروشد.

قیمت روز محصولات سایپا در بازار امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۸

خودرو‌های سایپا امروز کمی آرامش پیدا کرده‌اند. قیمت اغلب محصولات این شرکت در بازار تغییری نسبت به روز قبل ندارد. در این بین صرفا با یک مورد افزایش قیمت و یک مورد کاهش قیمت مواجه هستیم. به گزارش فرارو امروز تیبا صندوق‌دار در بازار روی قیمت ۵۱ میلیون تومان ایستاده و حدود هشت میلیون بالاتر از قیمت مصوب کارخانه خرید و فروش می‌شود. تیبا ۲ حدود شش میلیون با قیمت مصوب اختلاف دارد و در بازار روی قیمت ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ایستاده است. کوییک دنده‌ای وضعیت مشابهی را تجربه می‌کند و مثل دیروز با قیمت ۶۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود که تقریبا چهار میلیون با قیمت مصوب کارخانه اختلاف دارد. در این بین ساینا با کمی کاهش قیمت روبرو شده است. قیمت روز ساینا با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی به ۵۸ میلیون تومان بازگشته و تقریبا دو میلیون بالاتر از قیمت مصوب کارخانه ایستاده است.

قیمت روز پراید امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۸

پراید هاچ‌بک یا همان سایپا ۱۱۱ امروز ۲۰۰ هزار تومان گران شده تا تنها افزایش قیمت در بین خودرو‌های سایپا را به نام خود ثبت کند. قیمت روز پراید هاچ‌بک در حال حاضر  ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و حدود ۹ میلیون بالاتر از قیمت مصوب کارخانه قرار دارد. در طرف مقابل پراید سایپا ۱۳۱ بدون تغییر نسبت به روز گذشته باقی مانده و در بازار با قیمت ۴۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. پراید وانت هم وضعیت مشابهی دارد و مثل روز‌های قبل با قیمت ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

قیمت روز محصولات سایپا امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۸ مطابق جدول زیر است:

نام خودرو قیمت امروز (تومان) قیمت روز گذشته (تومان)  قیمت کارخانه (تومان)
پراید هاچ‌بک سایپا ۱۱۱
۴۸,۵۰۰,۰۰۰
۴۸,۳۰۰,۰۰۰
۳۹,۹۴۱,۰۰۰
پراید سایپا ۱۳۱
۴۴,۲۰۰,۰۰۰
۴۴,۲۰۰,۰۰۰
۳۷,۶۴۱,۰۰۰
پراید وانت سایپا ۱۵۱
۴۴,۵۰۰,۰۰۰
۴۴,۵۰۰,۰۰۰
۴۰,۳۱۳,۰۰۰
تیبا صندوق‌دار
۵۱,۰۰۰,۰۰۰
۵۱,۰۰۰,۰۰۰
۴۳,۴۴۳,۰۰۰
تیبا ۲
۵۷,۵۰۰,۰۰۰
۵۷,۵۰۰,۰۰۰
۵۱,۶۰۳,۰۰۰
ساینا
۵۸,۰۰۰,۰۰۰
۵۸,۳۰۰,۰۰۰
۵۵,۹۴۳,۰۰۰
کوییک دنده‌ای
۶۵,۶۰۰,۰۰۰
۶۵,۶۰۰,۰۰۰
۶۱,۲۰۰,۰۰۰

قیمت روز محصولات ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۸

به گزارش فرارو، محصولات ایران خودرو امروز به آرامش نسبی رسیده‌اند. طوری که هیچ تغییری در قیمت این خودرو‌ها نسبت به روز قبل شاهد نیستیم. سمند LX همچنان مثل دیروز با قیمت ۷۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که حدود ۱۰ میلیون بالاتر از قیمت کارخانه است. سمند EF۷ امروز روی ۸۹ میلیون تومان ایستاده و حدود ۱۹ میلیون بالاتر از قیمت مصوب کارخانه فروخته می‌شود.

امروز پژو ۴۰۵ GLX در بازار ۷۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. باید توجه داشته باشید که قیمت مصوب کارخانه برای این محصول ۱۰ میلیون پایین‌تر، یعنی ۶۳ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. پژو ۴۰۵ GLX دوگانه‌سوز هم ۱۲ میلیون بالاتر از قیمت مصوب کارخانه یعنی ۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بازار قیمت‌گذاری می‌شود. اختلاف قیمت بازار و کارخانه برای پژو ۴۰۵ SLX خیلی بیشتر از این حرف‌هاست. قیمت روز پژو ۴۰۵ SLX در حال حاضر ۸۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که ۱۷ میلیون با قیمت مصوب کارخانه تفاوت دارد.

رانا روی مرز ۸۰ میلیون تومان جا خوش کرده و مثل دیروز با همین قیمت در بازار خرید و فروش می‌شود. باید توجه داشته باشید که قیمت مصوب این محصول تقریبا ۱۳ میلیون پایین‌تر است. رانا در کارخانه حدود ۶۷ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.  پژو پارس وضعیت مشابهی را تجربه می‌کند. قیمت آن در بازار بدون تغییر نسبت به روز گذشته روی ۹۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ایستاده و حدود ۱۴ میلیون تومان با قیمت مصوب کارخانه اختلاف دارد.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ روی قیمت ۸۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متوقف شده و تغییری نسبت به روز گذشته ندارد. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ این روز‌ها حدود ۱۸ میلیون بالاتر از قیمت مصوب کارخانه و با قیمت ۹۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. پژو ۲۰۶ صندوق‌دار با اینکه در کارخانه قیمت بیشتری نسبت به ۲۰۶ تیپ ۵ دارد، اما در بازار مشتری برای آن کمتر است و حدود یک میلیون ارزان‌تر فروخته می‌شود. قیمت روز پژو ۲۰۶ صندوق‌دار در حال حاضر روی ۹۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ایستاده است.

قیمت دنا امروز مثل دیگر محصولات ایران خودرو با ثبات همراه است و شاهد تغییر چندانی در قیمت این محصول نیستیم. دنا معمولی مثل پنجشنبه هفته پیش ۱۱۴ میلیون تومان فروخته می‌شود و دنا پلاس توربو روی قیمت ۱۶۵ میلیون تومان به ثبات رسیده. ام دنا پلاس با افزایش قیمت روبرو شده و حدود یک میلیون تومان گران شده است. امروز دنا پلاس با قیمت ۱۲۸ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود که حدود ۱۷ میلیون بالاتر از قیمت مصوب کارخانه است.

قیمت روز محصولات ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۸ مطابق جدول زیر است:

نام خودرو قیمت امروز (تومان) قیمت کارخانه (تومان)
وانت آریسان 
۶۲,۵۰۰,۰۰۰
۵۱,۵۰۰,۰۰۰
سمند LX
۷۷,۰۰۰,۰۰۰
۶۶,۷۷۰,۰۰۰
سمند EF7
۸۹,۰۰۰,۰۰۰
۶۹,۷۷۳,۰۰۰
پژو GLX 405
۷۳,۳۰۰,۰۰۰
۶۳,۱۵۸,۰۰۰
پژو GLX 405 دوگانه‌سوز
۷۷,۳۰۰,۰۰۰
۶۵,۵۷۸,۰۰۰
پژو SLX 405
۸۴,۳۰۰,۰۰۰
۶۷,۸۸۸,۰۰۰
پژو پارس
۹۲,۵۰۰,۰۰۰
۷۸,۳۳۸,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۲
۸۲,۵۰۰,۰۰۰
۶۷,۲۸۳,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۵
۹۸,۴۰۰,۰۰۰
۷۹,۴۱۸,۰۰۰
پژو ۲۰۶ صندوق‌دار
۹۷,۲۰۰,۰۰۰
۸۰,۷۵۴,۰۰۰
رانا
۸۰,۰۰۰,۰۰۰
۶۷,۴۴۰,۰۰۰
دنا تیپ ۲
۱۱۴,۰۰۰,۰۰۰
توقف فروش
دنا پلاس تیپ ۱
۱۲۸,۰۰۰,۰۰۰
۱۱۰,۹۳۴,۰۰۰
دنا پلاس توربو
۱۶۵,۰۰۰,۰۰۰
توقف فروش
پژو ۲۰۷ دنده‌ای
۱۲۶,۰۰۰,۰۰۰
۹۶,۷۳۰,۰۰۰
پژو ۲۰۷ اتوماتیک
۱۶۱,۰۰۰,۰۰۰
حاشیه بازار
دانگ‌فنگ H30
۱۳۴,۰۰۰,۰۰۰
۷۶,۵۰۰,۰۰۰

قیمت محصولات کرمان موتور امروز سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۸

کمترین قیمت دلار در پاییز

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، برخی فعالان نیز عنوان می‌کنند، افت قیمت دلار در روز دوشنبه ناشی از کاهش تقاضای اسکناس در بازار و تضعیف فعالیت‌های نوسان‌گیران است. به باور عده‌ای پس از خروج تقاضای زوار اربعین طبیعی است که کمی از فشار بر قیمت کاسته شود. این در حالی است که گروهی نیز افت قیمت حواله درهم را عامل کاهش بهای دلار در بازار داخلی دانسته‌اند.

دو روز پیش یکی از نمایندگان مجلس خبر از آزاد شدن ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران توسط امارات داده بود و عده‌ای از فعالان همین موضوع را عامل اثرگذار بر نرخ درهم دانستند. با این حال، دیروز سخنگوی وزارت امور خارجه از آزاد شدن دارایی‌های ایران توسط امارات اظهار بی‌اطلاعی کرد. دیروز سکه تمام بهار آزادی نیز در برابر افت دلار از خود مقاومت نشان داد و با ۲ هزار تومان رشد به بهای ۳ میلیون و ۹۶۲ هزار تومان رسید. یکی از فعالان بازار عنوان می‌کرد، سکه‌بازان یا افت قیمتی دلار را جدی نگرفته‌اند یا امید به افزایش بهای طلای جهانی پیدا کرده‌اند. عده‌ای نیز اعتقاد داشتند سکه از آنجایی که دارای حباب منفی است، در برابر کاهش قیمت تا حدی توان مقاومت دارد.
نوع تقاضا‌های بازار آزاد در ماه‌های اخیر

گفته‌های فعالان بازار نشان می‌داد در ماه‌های اخیر به واسطه کم شدن دامنه نوسانات، تنها دو دسته تقاضا در بازار ارز حضور داشت: تقاضای واقعی که بیشتر هم مربوط به تقاضای خرد می‌شد، چراکه تقاضا‌های سنگین معمولا در سامانه نیما پاسخ داده می‌شود و تقاضای دومی که مربوط به معاملات بازیگران سنتی بازار بود که عنوان می‌کنند در روز‌های بسیار کم‌نوسان‌تر از مهر ۹۸ نیز در بازار باقی مانده و اقدام به خرید و فروش دلار کرده‌اند.

یکی از این بازیگران باتجربه می‌گوید، زمانی که نوسانات روزانه در سال ۹۵ به سختی به ۱۰ تومان می‌رسید نیز در بازار حضور داشت و نوسانات فعلی بازار حتی از آن روز‌ها بیشتر است. با این حال، از نگاه او تعداد زیادی از معامله‌گران به واسطه نوسانات ماه‌های اخیر از بازار خارج شده‌اند و همین موضوع خود منجر به افت بیشتر تغییرات قیمتی دلار شده است. اکنون سوال مهم برای معامله‌گران بازار ارز این است که پس از اینکه دلار به آرامی از زندان یک ماه خارج شده است، احتمال افزایش شیب نوسانات کاهشی وجود دارد یا بازار به روند ملایم خود ادامه خواهد داد؟ پاسخ به این سوال دشوار است، ولی بر اساس اظهارات شماری از کارشناسان با اطمینان می‌توان گفت، در صورتی که دلار با شدت زیادی افت کند، احتمال بازگشت شماری از نوسان‌گیران به بازار زیاد است.

آن‌ها به این قصد به بازار برمی‌گردند که در نقطه احتمالی کف اقدام به خرید کنند و بعدتر با بالاتر آوردن قیمت‌ها، از نوسان حاصله سود مناسبی کسب کنند. به گفته این دسته از فعالان، نوسان‌گیران تنها در صورتی با افت شدید دلار به بازار مراجعه نمی‌کنند که اطمینان داشته باشند شرایط بازار در کنترل دستان بازارساز است و از سمت تجارت خارجی نیز توانایی جا‌به‌جایی قیمت‌ها وجود ندارد.

در این میان، نقش بازارساز از همیشه مهم‌تر است. از نگاه کارشناسان، سیاست‌گذار باید به نوعی قیمت‌ها را مدیریت کند که بتواند ثبات بیشتری را در دراز مدت تامین کند؛ یعنی اگر به‌طور مثال قیمت یک ماه قرار باشد زیر مرز ۱۰ هزار تومانی نوسان کند، ولی پس از آن تا مرز ۱۲ هزار تومانی بالا برود، چندان به سود فعالان اقتصادی نخواهد بود. حال آنکه اگر بازارساز سه ماه قیمت را بدون بالا و پایین‌های زیاد و البته بدون هزینه ارزی زیاد در کانال ۱۱هزار تومانی نگه دارد، حس تثبیت و پایداری آن را به فعالان اقتصادی انتقال خواهد داد، عاملی که تصمیم‌گیری را برای آن‌ها نیز راحت‌تر خواهد کرد. /دنیای اقتصاد

این خبر کمترین قیمت دلار در پاییز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

زیر و بم بودجه تا ۱۴۰۰

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، علاوه براینکه یک ریال از درآمدهای نفتی در بودجه جاری نمی‌آید؛ بودجه سال آینده نه تنها برای اولین بار در تاریخ ۷۰ ساله بودجه‌ریزی کشور دو سالانه (۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰) تدوین می‌شود بلکه از روش غلتان استفاده شده است. همچنین این بودجه برخلاف سال‌های گذشته در دو مرحله شامل بودجه شرکت‌ها و عمومی تقدیم مجلس خواهد شد و شامل سه برنامه عملیاتی جداگانه برای طرح‌های عمرانی، اشتغال و یارانه انرژی خواهد بود. ضمن اینکه دربودجه سال آینده هزار ردیف بودجه حذف می‌شود و طبق تقسیم‌بندی که برای دستگاه‌های سیاستگذار و مجری ایجاد شده از میان هزار ردیف بودجه‌ای که هر ساله در بودجه‌های سنواتی تکرار می‌شد، تعداد دستگاه‌های سیاستگذار به ۶۲ ردیف کاهش یافته است. بدین ترتیب مابقی ردیف‌های بودجه در قالب دستگاه‌های مجری دیده می‌شود.

۱۰۰۰ ردیف بودجه حذف می‌شود

یکی از تغییرات مهمی که در بودجه سال آینده ایجاد شده حذف هزار ردیف از آن است. براساس طراحی سازمان برنامه و بودجه سال ۱۳۹۹ و همچنین ۱۴۰۰ با اجرای مدل دستگاه سیاست‌گذار و مجری، برمبنای برنامه و عملکرد به دستگاه‌ها اعتبار تخصیص داده می‌شود که هدف آن کاهش هزینه، پاسخگو کردن دستگاه‌ها وافزایش بهره‌وری است.

بدین ترتیب با اجرای مدل دستگاه‌های سیاستگذار و مجری اعتبار مجزای بیش از هزار دستگاه و ردیف در بودجه‌ سنواتی حذف خواهد شد و رابطه‌ای سه جانبه میان دستگاه سیاستگذار، مجری و سازمان برنامه و بودجه کشور برقرار شده و با توجه به عملکرد اجرای برنامه‌ها و وظایف محوله اعتبار دریافت می‌کنند. طبق گفته‌های محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، بیش از هزار دستگاه و ردیف و ۹ هزار برنامه ردیف در بودجه سال‌جاری داریم. براساس دستورالعمل تهیه و تنظیم سند اجرایی بودجه سال آینده دستگاه سیاستگذار و مجری تعیین شدند که تنها ۶۲ دستگاه شامل وزارتخانه‌ها، شورای برنامه‌ریزی و توسعه تمام استان‌ها، نهاد ریاست جمهوری، مجلس، شورای نگهبان، سازمان صدا‌وسیما و دبیرخانه مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در این لیست قرار دارند. دراین مدل دستگاه سیاستگذار، دستگاهی است که تنظیم برنامه‌های بخشی، راهبری، هماهنگی، نظارت و پاسخگویی به مراجع ذیصلاح را برعهده دارد. دستگاه مجری، نیز دستگاهی است که براساس قانون وظیفه اجرای برنامه‌های مورد توافق سازمان و دستگاه سیاستگذار را برعهده دارد.

آنگونه که نوبخت توضیح داده است، برای مثال برنامه درمانی توسط وزارت بهداشت، نفت، آموزش و پرورش، قوه قضائیه و همه دستگاه‌ها به نوعی این برنامه را دارند. اما سیاستگذار آن را تعیین می‌کنیم و با دستگاه سیاستگذار، سازمان برنامه و دستگاه مجری موافقتنامه‌ها مبادله خواهد شد و به‌عنوان سند اجرایی در دولت تصویب و به مجلس ارائه می‌شود.

۳ برنامه محوری بودجه ۹۹

از دیگر تغییرات اساسی در سند بودجه، برنامه محور بودن آن است به‌طوری که در بودجه سال آینده سه برنامه جداگانه شامل طرح‌های عمرانی، اشتغال و یارانه‌های پنهان همراه با لایحه به مجلس می‌رود. دراین زمینه محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه امسال سه برنامه دوساله به‌همراه لایحه بودجه تقدیم مجلس می‌شود، افزود: ‌قرار شد لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به‌صورت دوسالانه تنظیم شود. یعنی هم ارقام و پیش‌بینی‌های منابع و مصارف سال ۱۳۹۹ و هم پیش‌بینی سال ۱۴۰۰ را با هم داشته باشیم. در این لایحه همه منابعی که حاصل از فروش نفت است خارج می‌شود؛ بنابراین لایحه بودجه سال آینده بدون انعکاس درآمدهای نفتی در منابع بودجه خواهدبود.

اولویت چهار گانه طرح‌های عمرانی

در نخستین برنامه‌ای که همراه با لایحه بودجه تقدیم مجلس می‌شود، تکلیف طرح‌های عمرانی مشخص شده است. آنگونه که نوبخت اعلام کرده است، چهار اولویت برای طرح‌های عمرانی تعیین شده است. بدین ترتیب منابع طرح‌های عمرانی اولویت دار یعنی طرح‌هایی که می‌تواند در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به اتمام برسد، طرح‌هایی که رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری در سفرهای استانی تصویب کرده‌اند، طرح‌هایی که برای تعمیر و نگهداری و پرداختی کارمندان دولت از آن استفاده می‌شود و طرح‌های مناطق کمتر توسعه یافته به‌صورت ویژه، از منابع فروش نفت تأمین خواهد شد.

نوبخت افزود: با حذف منابع نفتی از بودجه جاری، درآمدهای نفتی که در سال آینده داریم، با توجه به اینکه نوعی واگذاری سرمایه‌ای است به‌صورت تملک دارایی سرمایه‌ای برای طرح‌های عمرانی اختصاص خواهیم داد. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: البته این همه منابع ما برای طرح‌های عمرانی نیست، بلکه سایر منابعی که از صندوق توسعه ملی، تسهیلات بانکی که برای طرح‌های مشارکتی لازم داریم نیز به آن افزوده می‌شود که در قالب برنامه عمرانی دولت به همراه لایحه‌ای که بدون منابع نفت تنظیم می‌شود تقدیم خواهد شد.

ایجاد ۲ میلیون شغل در بودجه ۲ ساله

اشتغال عنوان دومین برنامه بودجه دو سالانه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ است. برپایه توضیحات معاون رئیس جمهوری یک برنامه اشتغال دوسالانه تدوین شده و در آن هر سال، حدود یک میلیون فرصت شغلی پیش‌بینی شده است که حداقل دو میلیون فرصت شغلی در این برنامه دو سالانه ایجاد شود. وی افزود: اما اینکه از چه منابعی می‌توانیم این شغل‌ها را ایجاد کنیم و در چه فعالیت‌هایی امکان دارد این اشتغال ایجاد شود این همان کاری است که برای سال‌جاری انجام داده‌ایم و برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز در نظر گرفتیم.

لوایح بودجه ۲ مرحله‌ای به مجلس می‌رود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه، پایان این هفته، آخرین مهلت دستگاه‌های مرتبط برای اعلام بودجه شرکت‌ها است افزود: بودجه کل، به دو بخش و در دو زمان به مجلس ارسال می‌شود؛ در بخش نخست که ۱۵ آبان است بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت به مجلس ارائه می‌شود و در بخش بعدی، بودجه عمومی که شامل یک لایحه، یک سند اجرایی و سه برنامه عمرانی، یارانه‌ای و اشتغال است در ۱۵ آذر تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

برنامه ویژه برای یارانه‌ها

در بودجه دو سالانه سال آینده ارقام یارانه‌های آشکار و پنهان از بودجه منفک می‌شود و برنامه جداگانه‌ای به همراه طرح‌های عمرانی و اشتغال برای یارانه‌ها به مجلس می‌رود. رئیس سازمان برنامه و بودجه دراین زمینه گفت: دراین برنامه برای مجلس و جامعه به‌صورت شفاف مشخص می‌کنیم که در اقتصاد ما چه مقدار یارانه می‌دهیم و آنها را چگونه تفکیک می‌کنیم و چه مقدار به‌صورت بودجه قرار است به دستگاه‌های مختلف بپردازیم که به‌صورت جزء در برنامه مشخص شده است. نوبخت افزود: تغییری که در بودجه سال آتی دنبال می‌شود، جدا کردن یارانه‌ها از بودجه خواهد بود و در کنار آن، رقم ریز یارانه‌های پنهان را هم محاسبه خواهیم کرد تا ارقام بودجه شفاف و روشن باشد تا هم مردم و هم نمایندگان مجلس با شفافیت، نظارت داشته باشند. /ایرنا

این خبر زیر و بم بودجه تا ۱۴۰۰ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

برگشت بورس از مرز ابرکانال

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، روز گذشته شاخص کل بورس تهران با واکنش به سطح روانی ۳۰۰ هزار واحدی، مسیر صعودی را در نیمه دوم معاملات در پیش گرفت و در نهایت رشد ۷۸۲ واحدی را به ثبت رساند. واکنش مثبت اهالی بورسی به نمادهایی با پشتوانه بنیادی قوی‌تر در موعد انتشار گزارش‌های عملکرد ۶ ماهه در کنار مطرح شدن جدی بحث تجدید ارزیابی دارایی‌ها از سوی معاون سازمان بورس، از مهم‌ترین عوامل چنین بازگشتی به شمار می‌آید. صعود ۲۲۹۳ واحدی شاخص کل از کف روزانه در حالی رخ داد که هنوز فشار فروش در بخش قابل‌توجهی از بازار احساس می‌شود.

روز گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از پشت سر گذاشتن روند اصلاحی نسبتا پرشتاب طی ۴ روز کاری و ریزش بیش از ۶/ ۷ درصدی در این مدت، از میانه‌های ساعات معاملاتی و با عبور موقت از مرز ۳۰۰ هزار واحدی، به مدار مثبت بازگشت و در نهایت با ثبت رشد ۷۸۶ واحدی (۲۶/ ۰ درصدی) در عدد ۳۰۲هزار و ۱۷۷ واحد ایستاد. بازگشت شاخص کل از مدار منفی بیش از هرچیز تحت‌تاثیر عوامل بنیادی و تمایل سرمایه‌گذاران به سهام شرکت‌هایی بود که انتظار می‌رود عملکرد ماهانه و ۶ ماهه مناسبی داشته باشند. شاخص کل بورس تهران از سقف روزانه خود در روز ۲۱ مهرماه تا کف دیروز در محدوده ۳۰۰ هزار واحد، ریزش بیش از ۶/ ۷ درصدی را در ۴ روز کاری به ثبت رساند. این میزان ریزش به معنی متوسط سقوط روزانه بیش از ۹/ ۱ درصدی شاخص کل در این مدت است. این اتفاق در حالی رقم می‌خورد که در این بازه زمانی یک روز کاری شاخص کل به‌صورت خفیف به مدار مثبت بازگشت. واکنش بازار به ابرکانال ۳۰۰ هزار واحدی و تغییر روند نسبی از این محدوده هرچند با قدرت زیادی همراه نبود اما ترس ریزش‌های بیشتر را تا اندازه زیادی کمرنگ کرد به نحوی که شاهد برچیده شدن بسیاری از صف‌های فروش و رنج‌های مثبت در صنایع مختلف بورسی بودیم. روز گذشته ارزش معاملات خرد روزانه بورس با حذف بلوک و اوراق با درآمد ثابت، نزدیک به یک هزار و ۱۴۷ میلیارد تومان بود. از طرفی خالص تغییر مالکیت بورس تهران در روز دوشنبه ۱۲۴ میلیارد تومان از سهامداران حقیقی به حقوقی بود که حاکی از مشارکت بیشتر معامله‌گران حقوقی در جبهه خرید است.ارزش معاملات خرد هنوز فاصله زیادی با روزهای پررونق پایان شهریور و ابتدایی مهرماه دارد. همین امر می‌تواند تا اندازه‌ای بازگشت پرقدرت شاخص کل از محدوده فعلی را با اما و اگرهایی همراه کند و کاهش میل فروش را در این سطوح در اولویت بالاتری قرار دهد. نکته جالب توجه در معاملات دیروز، پرحجم بودن خرید و فروش‌ها در شروع بازار بود که به نوعی واکنش به قیمت‌های اصلاح شده را نشان می‌داد. ارزش خرید و فروش‌های خرد در ساعت ۱۰:۳۰ صبح به رقم ۵۰۰ میلیارد تومان نزدیک شد و در یک ساعت بعد این متغیر عدد ۸۴۰ میلیارد تومان را نشان می‌داد. یکی از عوامل مهم کاهش تدریجی داد و ستد‌های روزانه با نزدیک شدن به ساعت ۱۲:۳۰ علاوه بر احتیاط هرچه بیشتر فعالان در زمینه انتخاب سهام برای خرید و پاپس کشیدن فروشندگان، فاصله نسبتا زیاد قیمت‌های آخرین معامله و قیمت‌های پایانی بود که به‌مثابه خرید سهم در قیمت‌های نزدیک به سقف روز بعدی (سه‌شنبه) است. این مهم درخصوص بازارهایی که در یک روز از مدار منفی به مدار مثبت باز می‌گردند یک روال طبیعی به شمار می‌آید و به نظر می‌رسد شروع مثبت بورس در روز جاری تا اندازه‌ای از کناره‌گیری خریداران جلوگیری کند.

صف‌های خرید و فروش کم‌رمق

روز گذشته از ۳۱۴ نماد معامله شده در بورس تهران، قیمت پایانی ۲۳۴ نماد منفی بود. (بیش از ۷۴ درصد از نمادها) این آمار نشان می‌دهد که کلیت بازار سهام هنوز با برتری فروشنده‌ها نسبت به خریداران مواجه است. منفی بودن ۰۳/ ۲ درصدی شاخص کل هم‌وزن و باقی ماندن صف‌های فروش در ۷۰ نماد بورسی موید این امر است. اما ارزش این صف‌های فروش به ۱۵۵ میلیارد تومان رسید که نشان می‌دهد به‌طور میانگین ارزش هر صف فروش کمتر از ۵/ ۲ میلیارد تومان است. البته در نقطه مقابل نیز ارزش صف‌های خرید به جز نماد «کویر» نیز میانگین ۲ میلیارد تومانی دارند که کم رمق بودن فشارهای خرید و فروش روزانه را نشان می‌دهد و برای بازاری که با یک تغییر روند در میانه روز همراه بوده‌است نیز این موضوع طبیعی‌است.

سیگنال صنایع بورسی

از میان ۴۰ صنعت بورسی، شاخص ۲۷ صنعت در محدوده قرمز قرار گرفت و ۱۳ صنعت رشد شاخص را نسبت به روز یکشنبه به ثبت رساندند. اما رشد ۲۵/ ۱ درصدی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ‌تر و رشد ۰۱/ ۱ درصدی شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر بورسی نشان می‌دهد که اقبال سرمایه‌گذاران به سمت سهم‌های بزرگ‌تر بورسی بود. از آنجا که این سهم‌ها در زمان اصلاح شاخص کل و منفی‌های پی در پی بازار اصلاح زیاد و معناداری را تجربه نکرده‌اند، نمی‌توان این اقبال سرمایه‌گذاران را به دلایل تکنیکالی و برگشت از قیمت‌های سقوط کرده ربط داد. آمارها نشان می‌دهد از تاریخ ۲۰ مهر و همزمان با شروع اصلاح پرشتاب بورس، تنها گروه فرآورده‌های نفتی رشد شاخص صنعت را داشته است و تمامی صنایع به فراخور حال خود ریزشی بوده‌اند. در این میان ۲۶ صنعت سقوط‌های بیش از ۱۰ درصد را در این مدت تجربه کرده‌اند. نکته جالب توجه این است که بیشتر این صنایع حتی با وجود ریزش‌های پی در پی، در روز گذشته نیز افت متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند. بنابراین می‌توان گفت اگرچه آتش فروش اندکی فروکش کرده‌ است اما واکنش‌های منفی هنوز ادامه دارد و بازگشت شاخص کل از محدوده منفی به مثبت را نمی‌توان به پایان مسیر نزولی در کلیت بازار تعمیم داد. نکته‌ای که در این خصوص جلب توجه می‌کند، افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به سهامی ا‌ست که گزارش‌های ۶ ماهه مناسبی را روانه سامانه کدال کرده‌اند و انتظار برای انتشار گزارش‌های خوب مهرماه آنها در روزهای آتی بالاست.

دو موتور محرک رشد

همان‌طور که گفته شد، دیروز فعالان بورسی از سهم‌هایی استقبال کردند که گزارش‌های ۶ ماهه مناسبی داشتند یا انتظار می‌رود گزارش‌های عملکرد مناسبی را روانه کدال کنند. علاوه بر این روز یکشنبه خبری در پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ‌(سنا) منتشر شد که سهم‌های مستعد برای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را نیز با اقبال سرمایه‌گذاران مواجه کرد.

بر این اساس، حسن امیری، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به معافیت پرداخت مالیات بر درآمد از محل افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های اشخاص حقوقی گفت: سازمان بورس نظرات لازم برای اصلاح آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱ ماده ۱۴۹ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم را جهت بهرمندی حداکثری شرکت‌ها از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را به سازمان امور مالیاتی ارائه داده و متن پیشنهادی اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی در حال حاضر در مرحله طرح در جلسه هیات‌وزیران است که به زودی و ظرف چند روز آینده مصوب شده و برای اجرا ابلاغ خواهد شد و به نحو مقتضی به اطلاع کلیه ناشران، سهامداران و فعالان بازار سرمایه خواهد رسید.

ظرف زمانی معافیت مالیاتی یاد شده تا پایان سال جاری و مجاز بودن این افزایش سرمایه هر ۵ سال یکبار از نکات مهم صحبت‌های امیری بود که تاثیر خاص آن را در تشدید تقاضای روز گذشته برای نمادهای خودرویی به‌طور خاص شاهد بودیم.

تغییر رویکرد یا پناهگاه امن؟

در مورد سهم‌هایی که به مدد پتانسیل‌های بنیادی روز گذشته با رشد قیمت همراه بودند، دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول درس گرفتن اهالی بازار از معاملات هیجانی و نتایج آن و بازگشت به مدار تحلیل با حساب و کتاب است که امر امیدوار‌کننده‌ای به شمار می‌آید. دیدگاه دوم پناه بردن به سهام امن‌تر برای استفاده حداکثری از شرایط به وجود آمده و احتمال بالای رشد این سهام در کوتاه‌مدت است که می‌تواند با بازگشت موج خوشبینی‌ها به بورس کاملا تغییر مسیر دهد. سهم‌هایی که بعضا در رشدهای بی‌وقفه بورس تماشاگر رشدهای چند صد درصدی به مدد قدرت پول و اخبار اغواگرایانه بودند و می‌توان گفت به‌رغم استعداد ذاتی برای رشد تا حد زیادی از این قافله پرشتاب عقب مانده‌اند.

برخی از این سهم‌ها در صنایعی چون فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، شیمیایی و کانه فلزی کمترین بازدهی‌های بورسی را در دوره رونق از ابتدای سال تاکنون به ثبت رسانده‌اند.حال در موعد انتشار گزارش‌های ۶ ماهه و با افزایش انتظارها از سودآوری متناسب و بعضا بسیار خوب بسیاری از این شرکت‌ها در قیاس با قیمت روزانه بازاری آنها، میل خرید در سهام یاد شده بالا رفته‌ است. اما این تغییر رویکرد می‌تواند با برقراری آرامش و بازگشت پول‌های خارج شده یا متقاعد شدن سرمایه‌های مترصد به ورود به تالار شیشه‌ای، باز هم مسیر کندی را در پیش بگیرد و روال سابق هیجانی حکمفرما شود. اگر این سناریو با بازگشت پرقدرت نقدینگی و اقبال سرمایه‌گذاران محقق نشود، می‌توان گفت که عقلانیت عمومی با درس گرفتن از حرکت‌های بسیار پرریسک و هیجانی در میان اهالی بازار سرمایه تقویت شده ‌است.

رویکردی که می‌تواند ریسک‌های آتی و عموما فراگیر در امر سرمایه‌گذاری در بازار سهام را به شدت کاهش دهد و یک بازی برد-برد را محقق کند. البته تشکیل حباب در سهام یاد شده با فشار پول زیاد اگرچه یک مانع به نام بازارگردان یا سهامداران حقوقی دست به نقد بر سر راه خود می‌بیند، اما می‌تواند به اصلاح‌های سنگین بینجامد. نقطه‌ای که تا رسیدن به آن فاصله امنی وجود دارد. /دنیای اقتصاد

این خبر برگشت بورس از مرز ابرکانال اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

زمان واریز حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری اعلام شد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، از صندوق بازنشستگی کشوری، امین پورذاکری با اعلام این خبر گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و هماهنگی خزانه کل و سازمان برنامه و بودجه کشور، حقوق بیش از یک میلیون و ۴۲۹ هزار نفر از بازنشستگان و موظفین تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری تا ساعت ۲۴ امشب به حساب این عزیزان واریز شده و قابل برداشت خواهد بود.

پورذاکری گفت: بخش عمده اعتبارات پرداخت حقوق بازنشستگان عزیز توسط دولت تامین و پرداخت می‌شود.

این خبر زمان واریز حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری اعلام شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آغاز کاهشی بازار ارز و سکه

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در بازار موازی، سکه تمام بهار آزادی نیز در روز ابتدایی هفته کشش خاصی برای افزایش قیمت نداشت و حرکت خود را به سمت سطح حمایتی ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومانی آغاز کرد. دیروز سکه روی عدد ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان به کار خود پایان داد که ۹ هزار تومان کمتر از روز انتهایی هفته گذشته بود. بخشی از این افت ناشی از آن بود که طلای جهانی در هفته گذشته نتوانست به بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری برود و برای هفته جاری نیز بیشتر بازیگران بزرگ انتظار افت اونس را دارند. حدود ۵۹ درصد از معامله‌گران وال‌استریت باور دارند بهای طلای جهانی در هفته جاری کاهشی خواهد بود. با این حال، از نظر برخی فعالان، دلیل اصلی کاهش قیمت سکه را باید در افت قیمتی دلار جست‌وجو کرد. عده‌ای از معامله‌گران بازار ارز انتظار نداشتند که همزمان با نزولی شدن بازار سهام، قیمت دلار در جهت منفی حرکت کند؛ در نتیجه افت روز یکشنبه برای آنها غیرمنتظره بود. در واقع این دسته از معامله‌گران تصور می‌کردند، بازیگران بزرگ بازار ارز به سایر بازارها مانند معاملات سهام مهاجرت کرده‌اند و در صورت نزولی شدن آن، به خرید ارز بازخواهند گشت. ولی این اتفاق رخ نداد تا عوامل دیگری به‌عنوان متغیرهای اثرگذار بر افت قیمت دلار معرفی شوند.

یکی از مهم‌ترین متغیرها که به‌عنوان دلیل افت دلار در میان معامله‌گران مطرح می‌شد، نزول قیمت حواله درهم بود. بر اساس صحبت‌های بازیگران بازار، دیروز قیمت حواله درهم حدودا در محدوده ۳ هزار و ۱۱۵ تومانی قرار داشت که ۱۰ تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود. در این میان، عده‌ای از معامله‌گران نیز عنوان می‌کنند که روند عرضه درهم در دبی راحت‌تر شده است. به گزارش «ایرنا» نماینده مردم فریدونشهر و چادگان در مجلس گفت: روابط ارزی امارات با ایران بهبود یافته و این کشور ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است. ترکی ادامه داد: روابط ارزی امارات با ایران بهبود یافته و صرافی‌های بسته شده ایرانی در دبی دوباره فعال شده‌اند. این صحبت‌ها ادعاهای گروهی از معامله‌گران بازار را تایید می‌کند که گشایش‌های صورت گرفته با امارات و مدیریت نرخ حواله درهم را به‌عنوان عاملی که قیمت دلار را در بازار ارز داخلی کنترل کرده است، در نظر می‌گیرند. به‌طور سنتی هر روز صبح پیش از شروع معاملات بازار تهران، نرخ خرید و فروش درهم دبی توسط بازیگران بازار داخلی رصد می‌شود و حتی عده‌ای باور دارند، قیمت شروع بازار تهران بر اساس نرخ حواله درهم دبی شکل می‌گیرد. در این میان، عده‌ای از فعالان عنوان می‌کنند نوسانات بسیار محدود قیمت دلار در ماه‌های اخیر موجب شده است که توجه نوسان‌گیران از بازار دور شود. به‌عنوان مثال از ابتدای مهرماه، قیمت دلار به‌طور مشخص در بیشتر مواقع در بازه ۱۱ هزار و ۳۵۰ تا ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان نوسان کرده و همین عامل موجب شده است که سوداگران تمایل زیادی برای حضور در بازار نداشته باشند، چرا که سود زیادی در آن نیست. به بیان دیگر، رنج شدن بازار در دامنه‌ای محدود، نگاه‌ها را از بازار ارز دور و متوجه سایر بازارها کرده است.در این میان، رئیس کل بانک مرکزی نگاه کلان‌تری به نوسانات بازار دارد و عنوان می‌کند عرضه ارز در سامانه نیما از تقاضا پیشی گرفته و همین عامل ثبات قیمت‌های بازار آزاد است.

این خبر آغاز کاهشی بازار ارز و سکه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پیش فروش جدید ۹ محصول ایران خودرو در ۳۰ مهر

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو  از فردا ۳۰ مهرماه جاری آغاز می‌شود.

شرکت ایران خودرو اعلام کرد خودروهای عرضه شده در این پیش فروش شامل پژو ۴۰۵ بنزینی اس ال ایکس، سمند ال ایکس سال بنزینی ، سمند ال ایکس با موتور ای اف ۷، پژو پارس سال،‌ ۲۰۶ تیپ ۲، پژو ۲۰۶صندوق دار، پارس ال ایکس، دنا پلاس و معمولی با موعد تحویل شهریور و مهرماه سال ۹۹ است.

جدول فروش به شرح زیر است

این خبر پیش فروش جدید ۹ محصول ایران خودرو در ۳۰ مهر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دستور دادستانی به اپراتورهای موبایل: توقف اعلام جزئیات پولی که شرکت‌های ارزش‌افزوده از جیب مردم برداشته‌اند

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، حسین فلاح جوشقانی روز یکشنبه در خصوص تاخیر اپراتورهای تلفن همراه در ارسال پیامک اطلاع‌رسانی «میزان پولی که هر کاربر در سه‌ سال گذشته به خدمات ارزش افزوده پرداخت کرده است» گفت: اطلاعات مربوط به هزینه سرویس‌های ارزش افزوده مشترکان در اپراتورها آرشیو شده بود که در حال بازیابی است تا برای مشترکان ارسال شود. اما پیرو شکایتی که شرکت‌های ارزش افزوده به دادستانی کل کشور ارائه داده‌اند؛ معاون دادستان کل از اپراتورها خواسته تا این پیامک را ارسال نکنند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: همچنین معاون دادستان کل کشور از اپراتورهای تلفن همراه خواسته است که اعتبارسنجی دومرحله‌ای که رگولاتوری برای عضویت در سرویس‌های ارزش افزوده به منظور جلوگیری از عضویت ناخواسته مردم در این سرویس‌ها ابلاغ کرده را متوقف کند.
وی با اشاره به این‌که از نظر حقوقی مطابق با اصل ۱۷۳ قانون اساسی لازمه هرگونه تصمیم‌گیری در مورد ابلاغیه‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، انجام تشریفات قانونی و تصمیم‌‍گیری مراجع ذیصلاح است، تصریح کرد: اما در هر حال نگاه ما این است که در مسیر مقابله با تخلفات صورت گرفته در ارائه خدمات ارزش افزوده، همراهی دستگاه قضایی به‌ویژه در زمان مدیریت آیت الله رییسی که رویکرد بسیار خوبی در برخورد با مفاسد دارند مهم و ضروری است. بنابراین در حال تهیه گزارشی کامل هستیم تا از ظرفیت بالای دستگاه قضایی در برخورد با این تخلفات نیز برخوردار شویم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اقدامات رگولاتوری در این زمینه تاکید کرد: در هر حال تلاش می‌کنیم اطلاع‌رسانی مربوط به موضوع سرویس‌های ارزش افزوده در سریع‌ترین زمان انجام شود. اخیرا نیز نامه‌ای با امضای وزیر ارتباطات برای روسای سه قوه ارسال شده است که در آن خواستار مساعدت آن‌ها در توقف بخش ناصواب خدمات ارزش افزوده و بازگرداندن مبالغ کلاه‌برداری شده به حساب مردم شده‌اند که امیدواریم از سوی این مسئولان مورد توجه و حمایت قرار بگیرد./ایرنا

این خبر دستور دادستانی به اپراتورهای موبایل: توقف اعلام جزئیات پولی که شرکت‌های ارزش‌افزوده از جیب مردم برداشته‌اند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.