امام جمعه‌ای که در استخر به منبر رفت!

باشگاه خبرنگاران جوان: حجت الاسلام و المسلمین اصغر جدایی نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر بیله‌سوار که مدتی است با اقدامات تحسین‌برانگیز خود نامش در شبکه‌های اجتماعی بسیار دیده می‌شود، این بار نیز با حرکت جالبش توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد.
امام جمعه مذکور به تازگی همراه جوانان شهر خود به استخر رفته و پس از شنا آنها را به صرف ساندویچ مهمان کرد و به گپ زدن با آنها پرداخت که تصاویری از این موضوع در فضای مجازی منتشر شده است.

بد نیست بدانید آقای جدایی چندی پیش به دنبال نارضایتی مردم بیله‌سوار از شرایط حاکم بر گمرک این شهر، پس از حضور در گمرک با لباس مبدل، از نزدیک با مردم به گفتگو پرداخت و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت.

دستگیری ۷۲ نفر در پارتی شبانه در ساری

دادستان عمومی و انقلاب مرکز ساری از دستگیری ۷۲ نفر در پارتی شبانه در ساری خبر داد.

سیدیونس حسینی‌عالمی در گفت‌وگو با فارس در ساری از دستگیری ۷۲ نفر در یک پارتی مختلط شبانه خبر داد و اظهار کرد: این مجلس همراه با سرو مشروبات الکلی بوده است.

وی با بیان اینکه این پارتی شبانه با حضور به موقع نیروهای اطلاعات سپاه استان و نیروی انتظامی به پایان رسید، افزود: تمام افراد مرتبط با این پرونده دستگیر شدند.

دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران با اشاره به اینکه فردی که خانه را در اختیار افراد قرار داده بود، در دادگاه بدوی دارایی پرونده قضایی است، گفت: میزان محکومیت ۶۰ میلیارد تومان به دلیل قمار بوده است.

وی در پایان به خانواده‌ها توصیه کرد مراقب فرزندان جوان خود باشند.

پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، سید علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری در صفحه توییتر خود تصویری از پاسخ آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی به استفتائی درباره پخش اعترافات تلویزیونی پیش از اثبات جرم منتشر کرده است. این مرجع تقلید در پاسخ به این استفتاء نوشته است: «تا زمانی که جرم و اتهام شخص متهم ثابت نشده، نمی‌توان اسم و تصویر و اقراری که داشته است را منتشر کرد و حتی بعد از ثبوت هم اگر جرم مخفی بوده، آشکار کردن آن جایز نیست.»

مکارم

پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

آیت‌الله بیات زنجانی نیز در این باره گفته‌است: « این کار علاوه بر اینکه مشروع نیست، از نظر اخلاقی نیز درست در برابر کرامت انسان و حرمت اوست و بنا بر روایات مستند و مورد وثوق این اعترافات در دادگاه نیز قابلیت استناد ندارد.»

البته مجتهدزاده این پرسش را از رهبر معظم انقلاب و آیت‌الله نوری همدانی نیز پرسیده است، اما آن‌ها از ورود به حوزه قضایی پرهیز کرده‌اند. /ایران

آیت‌الله مکارم‌: چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود

این خبر پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هشدار پلیس درباره دوستی‌های اینترنتی

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، سرهنگ مهدی شکیب، با بیان اینکه برخی دوستی‌های اینترنتی با ابهام، پرده‌ پوشی و گاهی با فریب آغاز می‌شود، اظهارکرد: پرونده‌هایی در پلیس فتا وجود دارد که یکی از طرفین با سوء نیت در یک رابطه دوستانه در فضای سایبر وارد می‌شود و پس از جلب اعتماد، اقدام به دریافت اطلاعات مهم از زندگی و تصاویر خصوصی طرف مقابل می‌کند که این آغازی برای تهدید، اخاذی و سوء‌استفاده‌های مجرمانه افراد سود جو از طعمه‌های خود خواهد بود.

وی با بیان اینکه اکثر دوستی‌ها در فضای سایبر سست و شکننده است، تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد توصیه‌ها و هشدارهای پلیس فتا را جدی نمی‌گیرند و هرگونه اطلاعاتی را در اختیار دوستان برخط خود می‌گذارند.

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، ادمه داد:  اگر در فضای مجازی حریم خصوصی را رعایت نکنیم و هرگونه اطلاعاتی از زندگی خصوصی خود در اختیار دیگران بگذاریم، بعد از قطع رابطه دوستی ممکن است شاهد سوءاستفاده از این اطلاعات رد و بدل شده در فضای سایبر باشیم.

سرهنگ شکیب با بیان اینکه در دوستی‌های سایبری باید بسیار مراقب بود، خطاب به شهروندان افزود: به هر درخواست ارتباط در فضای مجازی پاسخ مثبت ندهید چرا که شناخت شما از دوستان آنلاین محدود به اطلاعاتی است که از سوی او در فضای مجازی به شما ارائه شده است.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان با کسانی که در فضای مجازی دوست شده‌اید قرار ملاقات حضوری نگذارید، مگر اینکه هویت واقعی او برای شما احراز و والدین شما در جریان باشند.

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در ادامه به پروندهایی چون سرقت تلفن های همراه گران قیمت و اذیت و آزار فردی که به اصرار دوست اینترنتی خود بر سر قرار ملاقات حضوری حاضر شده بود، اشاره و بیان کرد:حادثه سیرجان نیز نمونه‌ای از ارتباطات آنلاینی است که به قرارهای حضوری منجر شده و نتیجه این حضور انتشار کلیپی می‌باشد که افکار عمومی جامعه را جریحه‌دار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر مزاحمت‌های سایبری از سوی کسانی است که بنابر دلایلی موفق به برقراری رابطه دوستی با افراد نمی شوند بنابراین از اطلاعات جمع آوری شده با هویت گمنام و جعلی درصدد اذیت و آزار آنلاین طرف مقابل خود، اقدام می کنند.

سرهنگ شکیب با اشاره به اینکه بیشتر مزاحمت‌ها، عنوان مجرمانه دارد و قابل ردیابی است، مطرح کرد: هرگونه ایجاد مزاحمت و سلب آسایش در فضای مجازی جرم بوده و برابر قانون با آن برخورد می‌شود، لذا بزه‌ دیدگان مزاحمت‌های اینترنتی می‌توانند شکایت کنند.

بر اساس گزارش سایت پلیس، رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در پایان گفت: هموطنان می‌توانند آخرین آموزش‌های لازم و هشدارهای سایبری را از طریق راه ارتباطی سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir ‌دریافت کنند، ضمن آن‌ که در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به بخش مرکز فوریت‌های سایبری بخش گزارش مردمی اعلام کنند. /ایسنا

این خبر هشدار پلیس درباره دوستی‌های اینترنتی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تیراندازی مرگبار یک سرباز به افسر مافوق در کرج

حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب کرج با اعلام اینکه یک سرباز در کرج بعد از قتل افسر کادر نیروی انتظامی خودکشی کرد، اظهار کرد: محل وقوع این حادثه انبار مواد ناریه در محل آزادراه تهران – کرج بود که برای حفر تونل مورداستفاده قرار می‌گرفت.

وی با اشاره به اینکه دو سرباز و یک کادر نیروی انتظامی مسئول نگهداری از این محل بودند، افزود: اختلاف به سبب پست دادن سرباز باعث بروز این حادثه شده است. این اختلاف و نزاع بستر گلاویز شدن سرباز نیروی انتظامی با نیروی کادری را فراهم و سرانجام با شلیک اسلحه توسط سرباز، نیروی کادری به قتل می‌رسد.

تعزیرات یک فروشگاه زنجیره‌ای را جریمه میلیاردی کرد

باشگاه خبرنگاران جوان: محمد علی اسفنانی مدیرکل تعزیرات استان تهران اظهار کرد: پس از دریافت گزارشی در خصوص تخلف یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای پایتخت مبنی بر دریافت حق پارکینگ بیش از حد مجاز تعرفه های مصوب از شهروندان، پرونده‌ای تشکیل شد و موضوع مورد بررسی قرار گرفت.با بررسی موضوع پرونده، حکم تخلف برای این فروشگاه زنجیره ای صادر و موجب این حکم واحد متخلف به پرداخت جزای نقدی بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان محکوم شد.

اسفنانی ادامه داد: همچنین این واحد متخلف به مدت یک ماه به ارائه ۸۰ درصد تخفیف حق پارکینگ برای استفاده شهروندان از پارکینگ مراکز خود و نصب بنر تخلف در محل فروشگاه‌های محکوم شد.

سگ‌گردان‌ها در اماکن عمومی بازداشت می‌شوند

دادستان فردیس گفت: از این پس افرادی که مبادرت به سگ‌گردانی تحت عنوان تفریح یا خودنمایی در سطح شهر کنند، مشمول تذکر خواهند شد و حیوان به مرکز نگهداری حیوانات منتقل خواهد شد و فرد به دستور قضایی، جلب و به دادسرا اعزام می‌شود.جلوگیری از سگ‌گردانی مصداق پیشگیری از جرم به شمار می‌آید و کمک می‌کند تا از وقوع جرم تعرض به افراد، ایجاد ترس و تهدید علیه بهداشت جلوگیری شود.

منبع: خبرگزاری فارس

چرا همه عصبانی هستیم؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، «اگر یک ذره شعور داشتی اون طرف ترمی‌ایستادی، کیفت توی چشمم فرو نره، واگن به این بزرگی!»، «آخه مگه کوری این وری می‌پیچی؟ رانندگی بلد نیستی، بگو بلد نیستم دیگه هزار سالت شده.»، «چقدر حرف می‌زنی ما که گناهی نداریم حرفای تو رو تحمل کنیم. دهنت رو ببندی هم اتفاقی نمی‌افته، برس خونه‌ات حرف بزن!»

این‌ها مکالماتی است که فقط در چند روز رفت و آمدم در سطح شهر می‌شنوم. بماند نزاع‌های خیابانی و دست به یقه شدن که در این هفته کم نمی‌بینیم. اصلاً چرا راه دور برویم حتماً هر کدامتان عضو یک شبکه اجتماعی هستید؛ درهمین شبکه‌ها چقدر شاهد دعوا و جنجال بوده‌اید؟ اینکه نظرتان را بگویید و بعد با واکنش‌های تند و گاه خیلی خشن مواجه شوید تا جایی که ممکن است از خودتان بپرسید من که چیزی نگفتم، چرا همه اینقدر ناراحت وعصبانی شده‌اند؟ راستی هیچوقت از خودتان پرسیده‌اید، دلیل این همه عصبانیت و خشم چیست و چطور می‌توانیم مهارش کنیم؟ چرا همه‌ این قدرعصبانی هستیم؟

محمد ۲۸ ساله است به قول خودش یکی از عصبانی‌های معروف این روزهاست: «می‌دانی تا همین چند وقت پیش من آدم آرامی بودم و الان یکی از عصبانی‌ترین آدمهایی که در زندگی می‌شناسی؟ گاهی فکر می‌کنم ما که نسبت به پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایمان کمتر نگرانی داریم، پس چرا اینقدر عصبانی هستیم؟ روزی نیست که از در خانه بیرون بیایم و شاهد دعوا و نزاعی نباشم؛ مترو، محل کارم و خیابان… گاهی با خودم فکر می‌کنم همه این خشم جمع شده درون ما اجتماعی است، نه فردی. یعنی شرایط، ما را این طور پرخاشگر کرده. گاهی هم فکر می‌کنم این فقط توجیه است و شاید ما راه‌های کنترل خشم را یاد نگرفته‌ایم، یعنی فکر کرده‌ایم همیشه با عصبانیت کارمان را راه می‌اندازیم. اما می‌دانم موضوع عصبانیت واقعاً موضوعی است که همه ما را یک روز درگیر می‌کند و همه می‌پرسیم چرا این همه عصبانی هستیم؟»

مونا ۳۵ ساله است و این روزها تازه شغلش را از دست داده: «موضوع روشن است، آدم‌ها گرفتارند. نیازها و خواسته‌هاشان از زندگی زیاد است و هر احساس ناکامی، خشم به بار می‌آورد. از روزی که بیکار شدم وجودم پر ازخشم شده. حالا به نظر شما در این شرایط کارگاه کنترل خشم به کار من می‌آید یا داشتن شغل؟ راستش آنقدر این روزها الکی داد و بیداد راه می‌اندازم که خودم هم از خودم خجالت‌زده می‌شوم. مثلاً اگر ناچار باشم توی فروشگاه در صف بایستیم یا برای تماس تلفنی پشت خط بمانم، جیغ و داد می‌کنم و بعد یاد روزهایی می‌افتم که منتقد آدم‌هایی مثل خودم بودم. گاهی احساس درماندگی، خشمگین و عصبانی‌مان می‌کند.»

سارا اما از اینکه دائم تحت عصبانیت دیگران قرار می‌گیرد، گلایه‌مند است: «روزهایی هست که خوب و خوش سر کار می‌آیم، یک اظهار نظر معمولی و عادی می‌کنم یا مثلاً شاد و خوشحال سر به سر بقیه می‌گذارم و می‌خندم بعد ناگهان همکارم همه خشمش را سرم خالی می‌کند. مثلاً می‌گوید چرا وقتی همه مردم ناراحتند تو خوشحالی یا وقتی درباره یک لباس نظر می‌دهم به من می‌پرند که چقدر در این شرایط دلت خوش است. بعد که واکنش نشان می‌دهم از دور و بری‌هایم می‌شنوم واکنش نشان نده، اگر این جوری برخورد می‌کنند تحت فشارند! تو باید ملاحظه‌شان را بکنی. من سؤالم این است آیا وقتی آدمها عصبانی‌اند – حالا به هر دلیلی- می‌توانند خشم‌شان را سر دیگران خالی کنند؟ یعنی برای خالی کردن خشم‌مان اینکه تحت فشاریم واقعاً توجیه خوبی است؟»

کاوه مظفر، جامعه شناس در گفت‌وگو با ما و در پاسخ به این پرسش که آیا ایرانی‌ها آستانه تحمل پایینی دارند یا اساساً مردم عصبانی هستند می‌گوید: «شکی نیست. همه ما دیده‌ایم به محض برخورد دو اتومبیل به هم راننده‌ها پایین می‌آیند و باهم دعوا می‌کنند. اما این‌ها ریشه عمیق فرهنگی ندارد تا بر اساس آن به این جمع‌بندی برسیم که جامعه ایران عصبانی است. باید شرایط اجتماعی را که در آن زندگی می‌کنیم هم بسنجیم. بعد از گذر از این سطح یعنی سطح اجتماعی می‌توانیم عصبانیت را فردی هم ببینیم؛ مثل شکلی از پرخاش و عصبانیت که این روزها در فضای مجازی می‌بینیم و اینکه گاهی افراد از خشونت به‌عنوان ابزار کنترل دیگران استفاده می‌کنند که می‌تواند آگاهانه یا نا آگاهانه باشد. یعنی فرد نمی‌داند کارهایش خشونت‌بار است اما از آنها استفاده می‌کند.

نوع دیگر اما افرادی هستند که هدفمند خشونت می‌کنند تا بقیه را کنترل کنند و با این کار احساسات و خواسته‌های دیگران را به سخره بگیرند. مثلاً یک روز که به محل کارتان می‌روید خوشحالید اما همکارتان توی ذوقتان می‌زند یا رویکرد افراد را نسبت به مسائل مسخره می‌کند. گاهی این خشونت‌ها با خشم همراه است و گاه با سرزنش، قضاوت و حرف‌های تند. گاهی هم این خشونت‌ها شکل تهدید و فحاشی به خود می‌گیرد و کار به گلاویزشدن می‌کشد.»

او پیشنهاد می‌دهد: «باید رفتارهایمان را با خودمان مرور کنیم اینکه حرفی که به دیگران زده‌ایم اگر کسی همان را به خودمان می‌زد چه احساسی در ما به وجود می‌آورد؟ اینکه آیا از واکنش نشان دادن و ابراز خشم نتیجه‌ای گرفته‌ایم؟ آیا همیشه می‌توانیم دستاوردهایی که دنبالش هستیم با پرخاشگری به دست بیاوریم؟»

سعید بهزادی‌فر، روانشناس اجتماعی هم در گفت‌وگو با ما می‌گوید: «ابتدا باید بین خشم و پرخاش تفاوت قائل شویم. آنچه شما درباره‌اش صحبت می‌کنید پرخاش است. من معتقدم جامعه در این زمینه ناتوانی ندارد. ما از همان کودکی به فرزندمان اجازه نمی‌دهیم که خشمگین باشند. خشم فی‌الوقع یک رفتار است که دست خودت نیست و یک انتخاب نیست اما پرخاشگری انتخاب است. این‌ها در خانواده‌ها تفکیک نمی‌شود. مثلاً اگر بچه‌ای در خانواده بگوید من خواهرم را دوست ندارم، توبیخ می‌شود. اما این معنا ندارد فقط می‌توانیم بگوییم پرخاشگری نکن!»

به گفته این روانشناس آدم‌ها از نظر خشم و بروز پرخاشگری باهم متفاوتند، همان طور که از نظر قد و رنگ باهم متفاوتند. آستانه تحمل آدم‌ها هم متفاوت است اما پرخاشگری داستان دیگری دارد و آموختنی است: «در این زمینه جوامع با یکدیگر فرق دارند فرض کنید ما غربی‌ها را متهم می‌کنیم که به اندازه ما برای مرگ عزیزان‌شان ناراحت نمی‌شوند درحالی‌که آنها هم درست اندازه ما غمگین می‌شوند اما یاد گرفته‌اند واکنش متفاوت نشان دهند. درعین حال به ما اجازه داده شده داد بزنیم، خودمان را بزنیم حتی بد و بیراه بگوییم و… این موضوع فرهنگی است.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا فشارهای اجتماعی می‌تواند باعث پرخاشگری و خشم شود، می‌گویند: «دقیقاً همین طور است و اینکه جامعه ما بازتولید خشم می‌کند، این از اعتقادات اساسی من است. خیلی‌ها می‌آیند مدیریت خشم را یاد می‌گیرند اما فردا می‌بیند همسایه ماشینش را گذاشته جلوی در و رفته، باران باریده و او به محل کارش نمی‌رسد؛ دوباره عصبانی می‌شود. می‌بیند ماشینی که برنامه‌ریزی کرده بود سه سال بعد بخرد ۱۵ سال بعد هم نمی‌تواند بخرد و… اینها و دیگر عوامل اجتماعی، آدم‌ها را خشمگین می‌کند. ما باید توقع‌مان را از انسان‌ها واقع بینانه کنیم. نمی‌شود هرروز قیمت‌ها را دو برابر کنیم و بعد به مردم بگوییم خونسرد باشید. ما باید فرآیند طبیعی را در جهان بپذیریم. ما قانون طبیعت را نمی‌توانیم تغییر بدهیم.»

او می‌گوید ما نمی‌توانیم با شعارهایی مثل «جامعه باید خونسرد باشد» که به درد میتینگ‌های سیاسی می‌خورد، جامعه را دعوت به آرامش کنیم. اما تفاوت انسان رشد یافته با انسان رشد نیافته این است که شرایط را درک می‌کند و بهترین واکنش را انتخاب می‌کند که بین سه مدل «تخریبی»، «احساسی» و «حل مسأله» است. انسان رشد یافته حل مسأله را انتخاب می‌کند و جامعه ما باید این را انتخاب کند و از طریق آموزش، روش‌های حل مسأله را بیاموزد.

خیلی‌ها هم می‌گویند، خشم و عصبانیت به‌خودی‌ خود بد نیست، فقط باید بتوانیم مهارش کنیم و در موقع مناسب به کارش ببریم و اینکه همیشه عصبانی نباشیم. بیایید دوباره باخودمان مرور کنیم؛ چرا این روزها بیشتر اوقات عصبانی هستیم.» /روزنامه ایران

قتل در بازار تهران+جزئیات

این خبر چرا همه عصبانی هستیم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

انسان ۲ میلیون سال پیش از درخت آویزان می‌شده است

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، دانشمندان پس از تائید مجموعه فسیل‌های متضاد، لینک گمشده در میان ریشه بشریت را پیداکرده و می‌گویند انسان ۲ میلیون سال قبل از درخت آویزان می‌شده است.

فسیل‌های موردبحث ۱۰ سال قبل در سایت باستانی مالاپا در افریقای جنوبی کشف شد و امروز محققان با تجزیه‌وتحلیل یافته‌های مذکور معتقد شده‌اند که آن‌ها به نوع Homo به‌عنوان پلی میان انسان‌های اولیه و پیشینیان آن‌ها است و نکته جالب اینکه این نوع از بشر روی درخت بوده‌اند.

این سایت باستانی به‌طور اتفاقی توسط «ماتئو برگر» ۹ ساله هنگام تعقیب سگش کشف شد و افریقا را به‌عنوان مهد بشریت مطرح کرد.

یافته‌های اخیر منتشرشده در مجله Paleoanthropology کمک کرده است تا شکاف میان تاریخ بشریت را بین کشف اسکلت «لوسی» مربوط به ۳ میلیون سال پیش و اسکلت « Handy Man» از نوع Homo مربوط به ۱.۵ تا ۲.۱ میلیون سال پیش، پر کند.

بر اساس یافته‌های جدید تائید شده، انسان دو میلیون سال پیش زمان قابل‌توجهی از وقت خود را برای صعود از درختان صرف می‌کردند. این حرکات برای خوردن و حفاظت از شکار صورت می‌گرفته است.

اسکات ویلیامز از دانشگاه نیویورک می‌گوید: این شیوه زندگی در مورد تکامل نسل Homobin بسیار مهم تلقی می‌شود. /خبرآنلاین

فروش ۷۷۳ میلیون آدرس ایمیل و ۲۱ میلیون پسورد در اینترنت

این خبر انسان ۲ میلیون سال پیش از درخت آویزان می‌شده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.