‍ مشهورترین روحانیون توئیتر چه افرادی هستند؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، روحانیون همچون اقشار دیگر تلاش می‌کنند در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال داشته باشند. پیش از این رویداد۲۴ در گزارشی به روند حضور روحانیون در فضای مجازی پرداخته بود و نوشته بود که حوزه‌های علمیه در این سال‌ها به مسیر خود ادامه داده‌اند و در رسیدن به اهداف خود توفیقات و شکست‌هایی داشته‌اند، اما امروز، خروجی حوزه‌های علمیه در اینترنت، روحانیونی مانند آهنگران و صدرالساداتی، آقامیری، حسن کردمیهن و سیداحمد خمینی است. روحانیونی که به جای قلم، گوشی موبایل در دست دارد و به جای کتاب، تبلت!

به جز نسل جدید روحانیون که به شبکه‌های اجتماعی پیوسته‌اند، نسل قدیمی روحانیون همچون آیت الله خامنه‌ای، حسن روحانی و مصباح یزدی و … نیز در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند؛ نسلی که بر خلاف بر نسل جدید، از چهره‌های تاثیرگذار تاریخ حوزه ایران به شمار می‌روند.

اکانت توئیتری انگلیسی زبان رئیس جمهور حسن روحانی، با ۸۰۸ هزار دنبال کننده، مشهورترین اکانت یک روحانی ایرانی در صفحات توئیتر است. اکانت فارسی روحانی با ۶۸۷ هزار دنبال کننده نیز در رده دوم قرار دارد.

در رده بعدی امام محمد توحیدی قرار دارد. روحانی نوگرای شیعه عراقی‌الاصلی که متولد ایران است و گفته می‌شود از شاگردان سید صادق شیرازی است. او ساکن استرالیاست و صفحه توییتری انگلیسی زبان او ۲۷۹ هزار دنبال کننده دارد. و بعد از آن اکانت توئیتری سیدمحمد خاتمی با ۱۶۲ هزار دنبال کننده قرار گرفته است.

سایر روحانیون حاضر در توئیتر کمتر از صد هزار دنبال کننده دارند.

محمدعلی ابطحی رئیس دفتر سیدمحمد خاتمی در دولت اصلاحات با ۵۶ هزار تفر، مشهورتر از سایر روحانیون توئیترنویس است.

اکانت عربی الامام الخمینی نیز با ۵۴ هزار دنبال کننده، مهمترین اکانت عربی زبان یک روحانی ایرانی در توئیتر محسوب می‌شود.

در رده بعدی اکانت توئیتری فارسی امام خمینی با ۴۶ هزار فالوئر است. اکانت خاتمی مدیا که یکی دیگر از اکانت‌های منسوب به سید محمد خاتمی است نیز ۴۵ هزار دنبال کننده دارد.

علیرضا پناهیان با ۴۳ هزار دنبال کننده، مشهورترین اکانت توئیتری را در میان چهره‌های اصولگرا دارد. نجفی تهرانی نیز که از روحانیون نواندیش فعال در شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود، حدود ۳۵ هزار فالوئر دارد. تقریبا به اندازه رئیسی، گزینه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری که حدود ۳۵ هزار فالوئر دارد.

محمدجواد اکبرین با ۲۴ هزار دنبال کننده در رده بعدی قرار دارد. او سال‌ها در روزنامه‌های اصلاح‌طلب کار کرده است، اما حالا از ایران مهاجرات کرده است و ساکن فرانسه شده و از لباس روحانیت دیگر استفاده نمی‌کند و در جایگاه اپوزیسیون قرار گرفته است.

احمد مازنی نماینده تهران در مجلس نیز در صفحه توئیتر خود ۲۳ هزار دنبال کننده دارد و مشهورترین روحانی نماینده مجلس است. اکانت توئیتری مرحوم هاشمی رفستجانی هم ۲۲ هزار دنبال کننده دارد. این اکانت بعد از وفات مرحوم هاشمی به روز نشده است.

سایر روحانیون ایرانی زیر ۲۰ هزار فالوئر دارند.

اکانت توئیتری آیت الله مصباح یزدی با ۱۹ هزار و ۹۰۰ فالوئر و توئیتر محمدعلی آهنگران با ۱۷ هزار و ۲۰۰ فالوئر از جمله اکانت‌هایی هستند که بعید نیست به زودی به ۲۰ هزار بیننده برسند.

مرتضی آقاتهرانی از روحانیون نزدیک به مصباح یزدی و اسماعیل آذری طلبه جوانی که برای کودکان کتاب قصه هدیه می‌برد نیز حدود ۱۶ هزار دنبال کننده دارد.

شیخ اسد محمد قصیر نیز با بیش از ۱۳ هزار دنبال کننده، یکی دیگر از اکانت‌های عربی-ایرانی توئیتر را در اختیار دارد.

علی خدابخشی که او هم برای کار‌های خیریه پول جمع می‌کند و ۱۴ هزار دنبال کننده دارد.

عابدی شاهرودی که خود را متخصص دلایل تمایل برخی افراد به شیطان پرستی معرفی کرده با سیزده هزار فالوئر از جمله روحانیون مشهور توئیتر هستند.

محمدرضا زائری که در اینستاگرام شهرت بالایی دارد با ۱۱ هزار فالوئر و محمدحسین پیریایی با ۱۰ هزار و ۶۰۰ فالوئر از دیگر روحانیون مشهور در صفحات مجازی هستند.

سایر روحانیون اهل توئیتر کمتر از ده هزار فالوئر دارند. /رویداد۲۴

تلاش شبکه های مجازی غیررسمی برای جلوگیری از کاهش نرخ ارز

این خبر ‍ مشهورترین روحانیون توئیتر چه افرادی هستند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نرخ اجاره‌بها در مناطق مرفه‌نشین پایتخت + جدول

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، گزارش میدانی از نرخ اجاره بها در مناطق مرفه نشین پایتخت. /اقتصاد آنلاین

رهن

طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

این خبر نرخ اجاره‌بها در مناطق مرفه‌نشین پایتخت + جدول اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

درگیری بیرانوند با مصلح در پایان بازی با پارس جنوبی

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، دیدار دو تیم پرسپولیس و پارس جنوبی عصر امروز با نتیجه سه بر یک به سود سرخپوشان پایتخت به اتمام رسید که در پایان مسابقه علیرضا بیرانوند و شایان مصلح با هم درگیر شدند.

بیرانوند به خاطر پنالتی ای که تیم پارس به دست آورد و باعث شد پرسپولیس یک گل دریافت کند، به مصلح اعتراض داشت.

این درگیری به راهروهای منتهی به رختکن هم کشیده شد و با دخالت سایر بازیکنان همراه بود. /مهر

این خبر درگیری بیرانوند با مصلح در پایان بازی با پارس جنوبی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تلاش شبکه های مجازی غیررسمی برای جلوگیری از کاهش نرخ ارز

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، با توجه به روند کاهشی نرخ ارز در بازار و تقویت مداوم ارزش پول ملی، برخی کانال های ناشناخته مجازی با انتشار جملات جعلی در مورد «وضعیت اقتصادی کشور»، «هزینه بر بودن پایین نگاه داشتن قیمت ارز برای بانک مرکزی» و انتساب آن به عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، تلاش می کنند نسبت به بازار پول و ارز در بین مردم نگرانی ایجاد کنند.

روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تکذیب این گونه مطالب منتسب به همتی، تاکید می کند اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در سایت بانک مرکزی، رسانه های رسمی کشور و اینستاگرام ایشان منعکس می شود؛ لذا مردم و رسانه ها توجهی به این خبرسازی های هدفدار نکنند و مطلع باشند هر خبری مرتبط با رئیس کل بانک مرکزی ابتدا در سایت بانک مرکزی و رسانه های رسمی منتشر می شود و نه کانال های بی نام و نشان! /مهر

این خبر تلاش شبکه های مجازی غیررسمی برای جلوگیری از کاهش نرخ ارز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش باقری درمنی به خبر رابطه‌اش با بابک زنجانی

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، علیزاده‌طباطبایی وکیل حمیدباقری درمنی که اخیرا حکم اعدام او به تأیید دیوان عالی کشور رسیده است درباره تلاش موکلش برای جلوگیری از بازداشت بابک زنجانی واکنش نشان داد و گفت: باقری‌درمنی در تماس تلفنی از زندان اعلام کرده است که از سال ۸۵ ممنوع‌المعامله بوده و حق استفاده از چک را نداشته است که بخواهد برای بابک زنجانی چک ۱۰ میلیارد تومانی بکشد.

پس از این اظهار نظر منبع آگاه، موضوع را با یک فرد آگاه در پرونده در میان گذاشت و منبع مذکور در پاسخ به ادعای صورت گرفته از سوی باقری درمنی عنوان کرد: این ادعا کذب محض است؛ در بازرسی از منزل باقری درمنی و محل کار وی دسته چک‌های متعدد استفاده شده و استفاده نشده شرکت‌ها و سربرگ‌های سفید و امضا شده‌ای که فقط لازم بود پر شود پیدا شد که همگی این موارد صورت جلسه شده است و باقری درمنی از دسته چک‌های سفید امضای دیگر افراد برای کارهای خود نیز استفاده می‌کرده است.

وی با اشاره به اینکه در بازرسی‌های صورت گرفته در تاریخ‌های ۱۴  تا ۱۶ اسفندماه سال ۱۳۹۱ که از منزل و محل کار باقری درمنی و مسلمی و شرکت‌های وابسته صورت گرفته، این اسناد کشف شده و در صفحات جلد ۶۸ پرونده موجود است، افزود: در جلد ۱۴۵ پرونده سند مربوط به ممنوع المعاملگی باقری درمنی موجود است که در آن تاریخ اجرای ممنوع المعاملگی وی سال ۸۹ است نه سال ۸۵.

این منبع آگاه در ادامه عنوان کرد: گروه باقری درمنی که از تیم‌های مختلف تشکیل شده است یک تیم جعل حرفه‌ای نیز داشته که این افراد امکان جعل هر سندی را برای وی فراهم می‌کرده‌اند. /تسنیم

این خبر واکنش باقری درمنی به خبر رابطه‌اش با بابک زنجانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شهردار پایتخت: موزه تهران ایجاد می شود

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، پیروز حناچی روز جمعه در حاشیه نمایشگاه اشیاء تاریخی که در حفاری های مترو کشف شده است، اظهار داشت: در اسناد تاریخی قدمت شهر تهران به قبل از دوران طهماسبی می رسد اما اشیا نشان می دهد تهران ۸ هزار سال قدمت دارد.

شهردار تهران «پیروز» شد

وی خاطرنشان کرد: باید این موضوع را برای مردم به نمایش بگذاریم زیرا این اشیا ساده و معمولی نیستند و از سوی دیگر مردم باید بدانند در چه شهری زندگی می کنند.
حناچی با اشاره به افتتاح موزه باستان شناسی تهران اظهارداشت: در این موزه تعداد ۲۰۰ شی است نگهداری می شود.
وی درخصوص تکلیف اشیا ارزشمند که در جریان حفاری های مترو کشف می شود تصریح کرد: تاکنون گزارشی در این زمینه دریافت نکردم ضمن اینکه حساسیت ما نسبت به این موضوع بالاست.
شهردار تهران در عین حال تاکید کرد: این مساله خصلت شهرهای تاریخی و میراثی است که در هر حفاری اشیایی پیدا کنند مانند شهر رم که در جریان حفاری مترو اشیایی پیدا کردند و در عین حال مترو را توسعه دادند بنابراین هر دو موضوع باید مد نظر قرار گیرد.

*تشکیل اتاق فکر برای انتصابات شهرداری
حناچی در پاسخ به سوال مبنی بر تشکیل یک کمیته ۵ نفر به عنوان اتاق فکر برای انتصابات شهرداری نیز خاطرنشان کرد: کمیته انتصابات موضوع جدیدی نیست و همه کسانی که نامزد یا انتخاب می شوند باید از شرایط انتصاب از جمله سلامت اداری و تخصص برخوردار باشند.
وی از ذکر اعضای این کمیته خودداری کرد.
وی درباره بدهی های دولت به شهرداری تهران نیز اظهارداشت: هنوز به طور کامل این کار انجام نشده اما اصل کار درست و پسندیده است.
حناچی اضافه کرد: سازمان حسابرسی در حال پیگیری موضوع است. /ایرنا

این خبر شهردار پایتخت: موزه تهران ایجاد می شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش هاشمی‌طبا به پیشنهاد مناظره احمدی‌نژاد

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ در مراسم مسجد المهدی(عج) شهر صومعه‌سرا استان گیلان به مناسبت شهادت میرزا کوچک خان جنگلی حاضر شد و در جملاتی توهین آمیز حسن روحانی را دعوت به مناظره تلویزیونی کرد و گفت «در مناظره حاضر شوید تا پوز شما را بزنیم» اما سئوال اینجاست که احمدی نژاد چه موقعیتی دارد که چنین اظهاراتی را بیان می کند.

مصطفی هاشمی طبا در واکنش به اظهارات احمدی نژاد  گفت: احمدی نژاد موقعیت خودش را در جامعه خیلی بالا تصور می کند و شاید خود را متصل به خیلی جاهای عالم غیب می داند.

واکنش اژه‌ای به برخورد دستگاه قضا با احمدی‌نژاد/ دیرو و زود دارد، سوخت و سوز ندارد

وی درباره میزان تأثیرپذیری جامعه از سخنان احمدی نژاد افزود: نمی دانم باید آمارگیری شود. حرف های آقای احمدی نژاد اثر ندارد چون همه خرابکاری ها را کرده و رفته است بنابراین فکر نمی کنم کسی در این زمینه حرف او را بخواند و تأثیر بپذیرد. احمدی نژاد عوامفریبانه صحبت می کند اما آقای روحانی منطقی و قاعده مند سخن می گوید، احمدی نژاد همیشه حرف می زند، وقتی کلی گویی می کند. بالاخره فکر می کند نور و هاله نور هم به کمکش می آید.

این فعال سیاسی با اشاره به وضعیت کنونی حلقه نخست یاران احمدی نژاد، اظهار کرد: به نظر می رسد این صحبت ها با هدف فرافکنی موقعیت کنونی که آقای احمدی نژاد در آن قرار دارد، بیان شد.

هاشمی طبا در پاسخ به این سئوال که اگر این مناظره برگزار شود پیروز چه کسی خواهد بود؟ گفت: اگر دیدگاه های پوپولیستی را ملاک قرار دهیم احمدی نژاد پیروز مناظره خواهد بود اما اگر ملاک مباحث منطقی باشد روحانی پیروز می شود. به عبارت روشن تر بستگی دارد شنونده چه برداشتی داشته باشد. /خبرآنلاین

این خبر واکنش هاشمی‌طبا به پیشنهاد مناظره احمدی‌نژاد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کی‌روش: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال؛ متن پیام کی‌روش به این شرح است:

فوتبال بازی نقطه نظرهاست و ما “خانواده فوتبال” یاد می گیریم که در این بازی، با مخالفت‌ها در کمال احترام و هماهنگی موافق باشیم.

بنده به شخصه همیشه شجاعت و شهامت دوستان همکار خود را تحسین می‌کنم، زمانی که آنها برای اصول و ارزش‌هایی که از منافع فوتبال حفاظت می کند، برمی‌خیزند و می‌جنگند. برای مثال: علی پروین، علی دایی، امیر قلعه نویی، وینفرد شفر، جواد نکونام، یحیی گل محمدی، حسین کلانی، مهدی مهدوی کیا و وحید هاشمیان.
چنانچه اسمی می بایست در این لیست از “شجاعت و شخصیت والا” وجود داشت و نام نبردم، عذرخواهی بنده را پذیرا باشید.
کارلوس کی روش /ایسنا

این خبر کی‌روش: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ارتباط بیماری التهابی روده با خطر حمله قلبی

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، در این بررسی آمده‌ است که مبتلایان به بیماری التهابی روده همچون بیماری کرون و کولیت زخمی ۱۲ برابر بیشتر در معرض حمله قلبی هستند.

بیماری التهابی روده موجب می‌شود دستگاه گوارش دچار التهاب مزمن شود. بیماری کرون و کولیت زخمی از شایع‌ترین انواع بیماری التهابی روده هستند. در مبتلایان به بیماری کرون، التهاب در تمامی قسمت‌های دستگاه گوارش مشاهده می‌شود درحالی‌که در مبتلایان به کولیت زخمی تنها روده بزرگ دچار التهاب می‌شود.

محققان در تحقیقاتی که در گذشته انجام گرفته وجود التهاب مزمن در بدن را با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی مرتبط دانسته بودند، ارتباط احتمالی بیماری‌هایی همچون کرون و کولیت زخمی با حمله قلبی به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته بود.

در این بررسی محققان به ارزیابی سوابق پزشکی بیش از ۲۹ میلیون نفر از جمله ۱۳۲ هزار مبتلا به کولیت زخمی و ۱۵۹ هزار مبتلا به بیماری کرون پرداختند.

محققان با بیان اینکه در مدت زمان پنج سال مشاهده شد مبتلایان به بیماری التهابی روده ۲۵ درصد بیش از افراد دیگر در معرض حمله قلبی هستند، اظهارکردند: این بیماری باید فاکتور خطرزای مستقلی در بروز بیماری‌های قلبی به حساب آید. /ایسنا

این خبر ارتباط بیماری التهابی روده با خطر حمله قلبی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

راز آزاد کردن ماری‌جوانا در برخی کشورها چیست؟

مصرف نوعی ماده مخدر به نام ماری جوانا در برخی کشورهای جهان به صورت محدود آزاد شده است.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، بی بی سی در مطلبی به ابعاد مختلف این موضوع پرداخته و در این باره نوشته است: در گوشه و کنار دنیا نگرش مردم نسبت به ماری‌جوانا در حال تغییر است. دولت جدید مکزیک می‌خواهد مصرف تفریحی ماری‌جوانا را قانونی کند؛ درست مثل لوگزامبورگ. این در حالی است که رهبران نیوزیلند قصد دارند تصمیم در این رابطه را به نظر‌سنجی بگذارند.

طرز فکر مردم (و به تبع آن دولت‌ها) تغییر می‌کند و به نظر می‌رسد که کشور‌های بیشتری هم به دنبال آزاد کردن استفاده تفریحی از ماری‌جوانا هستند. حالا سئوال این است که آن‌ها چگونه در مورد مصرف و تهیه این ماده با یکدیگر همکاری می‌کنند.

ماری 2

چه چیزی موجب می‌شود کشورها یکی پس از دیگری قوانین‌شان در مورد ماری‌جوانا را آسان‌تر کنند یا این که یکسره استفاده از آن را قانونی اعلام کنند؟

اروگوئه در سال ۲۰۱۲ اولین کشوری شد که اعلام کرد مصرف تفریحی ماری‌جوانا قانونی است. در نگاهی کلان‌تر دولت تلاش می‌کرد تا جایگزینی برای رابطه بین تبهکاران سازمان یافته و بازار ماری‌جوانا پیدا کند.

اواخر همان سال، پس از رای‌گیری، واشنگتن و کلرادو تبدیل به نخستین ایالت‌های آمریکا شدند که مصرف غیر پزشکی ماری‌جوانا را قانونی اعلام کردند.

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما (منتقد نظریه رهبری آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر)، دولت آمریکا دست ایالت‌ها برای در پیش گرفتن راه‌های مختلف در برابر ماری‌جوانا را باز گذاشت.

به دنبال آن هشت ایالت دیگر هم استفاده تفریحی از این ماده را قانونی کردند و بقیه هم جزای آن را جریمه نقدی قرار دادند. استفاده پزشکی از ماری‌جوانا در ۳۳ ایالت از مجموع ۵۰ ایالت آمریکا آزاد است.

مردم هنوز در مورد تاثیر این قانون روی جامعه و سلامت افراد مطمئن نیستند ولی شکی نیست که نگرش عمومی و سیاست‌های دولت در مورد این موضوع تغییر کرده است.

در حالی که استفاده از ماری‌جوانا در ایالت‌های مختلف آمریکا قانونی می‌شود، کانادا در کل کشور نگهداری، فروش و مصرف تفریحی ماری‌جوانا را در ماه اکتبر قانونی اعلام کرد.

در مکزیک اوضاع کمی پیچیده است. دولت جدید آندرس مانوئل لوپز اورادو طرحی را ارائه کرده تا استفاده تفریحی و دارویی از ماری‌جوانا قانونی اعلام شود، در حالی که دادگاه عالی کشور اخیر حکمی صادر کرد که استفاده تفریحی کاملا غیرقانونی است.

این راهی است که سایر کشورها هم می‌روند. در برزیل، جامائیکا و پرتغال گرچه فروش ماری‌جوانا غیرقانونی باقی مانده ولی داشتن مقدار کمی از آن قانونی است. در اسپانیا مصرف ماری‌جوانا در حریم خصوصی مجاز است و در هلند این ماده آزادانه در کافی‌شاپ‌ها فروخته می‌شود. ضمن این که کشورهای بیشتری هم هستند که مصرف دارویی این ماده را قانونی کرده‌اند.

در گوشه و کنار دنیا کشورهای دیگری هم هستند که به استقبال تغییرات رفته‌اند:

در بریتانیا دکترها از ماه نوامبر اجازه دارند که محصولات حاوی ماری‌جوانا تجویز کنند.

در کره جنوبی مصرف محدود و کنترل شده مار‌ی‌جوانا برای مقاصد پزشکی قانونی است، اما مصرف تفریحی آن پیگرد قانونی دارد.

در مالزی محکوم شدن یک فروشنده جوان روغن ماری‌جوانا به حبس ابد جنجال زیادی در مورد قوانین مربوط به این موضوع راه انداخت.

دادگاه عالی آفریقای جنوبی استفاده افراد بالغ از ماری‌جوانا در حریم خصوصی را قانونی اعلام کرد.

لسوتو تبدیل به اولین کشور آفریقایی شد که کاشتن ماری‌جوانا برای اهداف پزشکی را قانونی اعلام کرد.

لبنان مشغول بررسی قانونی اعلام کردن تولید ماری‌جوانا برای مصارف پزشکی برای کمک به اقتصادش است.
در بسیاری از کشورها، اقدامات قانونی به دنبال ملایم شدن افکار عمومی نسبت به مصرف ماری‌جوانا انجام شد.

در آمریکا و کانادا، تصویر بچه‌های بیماری که استفاده از ماری‌جوانا زندگی‌شان را تغییر داده بود، تاثیری قابل توجه در جامعه داشت.

در ماه ژوئن بیلی کالدول، پسر ۱۲ ساله مبتلا به صرع پس از مصادره روغن ماری‌جوانایش که مصرف پزشکی داشت، در بیمارستانی در بریتانیا بستری شد. یک ماه بعد اجازه‌نامه مخصوصی برای الیف دینگلی، پسر ۷ ساله‌ای که به یک نوع نادر از بیماری صرع مبتلا بود صادر شد که او بتواند از روغن ماری‌جوانا استفاده کند.

پس از این و به دنبال کارزاری که افراد سرشناس راه انداختند، دولت بریتانیا قانون را تغییر داد و دکترها اجازه پیدا کردند که محصولات ماری‌جوانا را تجویز کنند.

در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ در شماری از ایالت‌های آمریکا مانند کالیفرنیا، استفاده‌های پزشکی از ماری‌جوانا موجب شد تا جامعه نسبت به استفاده تفریحی از آن هم سختگیر نباشد. ولی در بریتانیا، وزارت کشور استفاده تفریحی از ماری‌جوانا را ممنوع اعلام کرده، هرچند که شماری از چهره‌های نامدار از جمله ویلیام هیگ، رهبر سابق محافظه‌کاران خواستار بازنگری در مورد آن شده‌اند.

ماری‌جوانا سهم ناچیزی از درآمد کارتل‌های مواد مخدر دارد، اما ادامه ممنوعیت آن با واقعیت چندان سازگار به نظر نمی‌رسد.

دیپلمات‌های مکزیکی به آمریکا هشدار دادند در حالی که ایالت‌های همسایه این کشور استفاده تفریحی از ماری‌جوانا را آزاد کرده‌اند، تقویت مبارزه با این مواد مشکل است.

در حالی که تعدادی از کشورها استفاده از ماری‌جوانا را قانونی کرده‌اند، بقیه تلاش می‌کنند که از قافله عقب نمانند.

در آمریکای جنوبی، حکومت‌هایی که می‌خواهند کشاورزهایشان به بازار بالقوه جذاب ماری‌جوانای پزشکی راه پیدا کنند رو به افزایش است.

تمایل به سرمایه‌گزاری در این بازار هم روز به روز بیشتر می‌شود؛ برای مثال شرکت آلتریا که صاحب مارک‌هایی از سیگار از جمله مارلبورو است، یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار در یک کارخانه ماری‌جوانای کانادایی سرمایه‌گذاری کرده است. با گسترش روز افزون قانونی شدن استفاده تفریحی، این بازار می‌تواند بسیار بزرگ‌تر هم بشود.

یک مانع بالقوه در راه چنین تجارتی این است که ماری‌جوانایی که برای استفاده تفریحی است اجازه عبور از مرز کشورها را ندارد. طبق قانون برد بین‌المللی کنترل مواد مخدر کشورها در یک فرآیند تحت نظارت، فقط می‌توانند ماری‌جوانایی که برای مصارف پزشکی است را صادر یا وارد کنند.

کشاورزان کشورهایی مانند مراکش و جامائیکا که به تولید ماری‌جوانا مشهور هستند، نمی‌توانند به بازارهای محلی که در تامین کردن ماری‌جوانا دچار مشکل هستند، دسترسی پیدا کنند؛ درست مثل اتفاقی که پس از قانونی شدن مصرف این ماده در کانادا افتاد.

خردسال‌ترین مزاحم اینترنتی دستگیر شد!

این خبر راز آزاد کردن ماری‌جوانا در برخی کشورها چیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.