فورتنایت به صحنه ورزش الکترونیکی وارد می شود؛ سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری اپیک

بالاخره بعد از مدت ها انتظار اپیک گیمز در حساب رسمی توییتر خود اعلام کرد که تصمیم گرفته با بازی فورتنایت، بتل رویالی که در جامعه گیمینگ آشوب به پا کرده وارد صحنه ورزش های الکترونیکی شود و برای این کار سرمایه گذاری بزرگی هم کرده.

اپیک اعلام کرد که از این سرمایه برای برگزاری چند سری مسابقات طی سال آینده استفاده خواهد کرد. البته اپیک هنوز نگفته که این فصل رقابتی از چه زمانی آغاز خواهد شد اما از قبل تایید شده که اپیک قصد دارد یک تورنمنت صد نفره را در ماه ژوئن و در نمایشگاه E3 برگزار کند. Fortnite Party Royale همایشی است که اپیک قصد دارد در نمایشگاه E3 برگزار کند و گفته که بسیاری از سلبریتی ها و بازیکنان معروف در آن شرکت خواهند کرد.

اپیک هنوز اطلاعی درباره شیوه ها و فرمت های برگزاری مسابقات نداده است ولی گفته که می خواهد با رویکردی جدید به سمت بازی های رقابتی حرکت کند و تصمیم دارد تمرکز را روی سرگرمی بازی کردن و تماشای بازی قرار دهد. بنابراین به نظر می رسد یکی از اهداف اپیک متصل کردن بازیکنان حرفه ای و گروه بسیار عظیم کسانی است که دوست دارند بازی کردن شخصیت های محبوب در سایت هایی نظیر توییچ را ببینند.

پیش از این تورنمنت های دیگری هم در فورتنایت برگزار شد. یکی از نمونه های مسابقات لاس وگاس برای خیریه که توسط نینجا برگزار شد و مسابقات هفته ای UMG’S Friday Fortnite که تلاش می کند شخصیت های محبوبی که در توییچ و یوتیوب فورتنایت بازی می کنند را در یک مسابقه دور هم جمع کند.

فورتنایت

به احتمال زیاد نینجا هم به دلیل محبوبیت بسیار بالای خود در برنامه های اپیک حاضر خواهد بود

به این صورت فورتنایت و اپیک به رقیب جدی و جدید پابجی در صحنه ورزش های الکترونیکی تبدیل شد. پابجی در گذشته از لحاظ تعداد بیننده و بازیکن یک بار بازی را به فورتنایت باخته است و به نظر نمی آید که بلوهول، سازنده بازی پابجی به این راحتی ها حضور در ورزش های الکترونیکی که مزیت اصلی بازی خود و چیزی که از اولین روزهای انتشار بازی به آن می بالید را به یک بازی دیگر تقدیم کنند. باید دید که این رقابت چگونه به پیشرفت دو بازی و صحنه کلی ورزش الکترونیکی کمک خواهد کرد.

The post فورتنایت به صحنه ورزش الکترونیکی وارد می شود؛ سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری اپیک appeared first on دیجیاتو.

پایان اولین دوره‌ی مسابقات فورتنایت؛ نینجا توییچ را در هم شکست

تقریبا همه گیمرها نینجا را می شناسند و با کار او و بازی فورتنایت آشنایی دارند. قبلا گفته بودیم که نینجا قصد دارد با سرمایه شخصی خود اولین دوره از مسابقات فورتنایت را برگزار کند. این مسابقات دیروز به پایان رسید و در اکانت توییچ خود نینجا استریم شد. تعداد بینندگان هم زمان این استریم آنقدر بالا بود که رقیب های قبلی نینجا در توییچ احتمالا دیگر به گرد پای او هم نخواهند رسید.

در طول مدت مسابقات استریم حدود ۵۰۰,۰۰۰ بیننده داشت و نهایتا تعداد بینندگان در اوج خود به بیش از ۶۶۰,۰۰۰ نفر رسید. رکورد قبلی تعداد بیننده های هم زمان در توییچ توسط خود نینجا و در زمان استریم با خواننده معروف یعنی درِیک شکسته شده بود.

سالن تازه احداث شده Esports Arena لاس وگاس که پذیرای بیش از ۷۰۰ تماشاچی بود و بقیه بینندگان باید بازی ها را از استریم دنبال می کردند. پرسنل برگزاری مسابقات همسر و دوستان نزدیک نینجا بودند. همسر نینجا یعنی Jessica Blevins مجری مسابقات بود و با بازیکنان مصاحبه می کرد و یک استریمر محبوب دیگر در بازی فورتنایت به نام DrLupo با همکاری گزارشگر سابق مسابقات Call of Duty به نام Jack “CouRage” Dunlop مسئولیت گزارش مسابقات را به عهده داشتند.

در هر بازی به کسی که موفق به کشتن نینجا یا بردن بازی شد، ۲,۵۰۰ دلار جایزه داده می شد و اگر نینجا در بازی برنده می شد، مبلغ جایزه یعنی ۲,۵۰۰ دلار به عنوان خیریه به سازمان پیشگیری از آلزایمر پرداخت می شد. البته نینجا فقط توانست در یکی از بازی ها به مقام اول برسد. در یکی از بازی های برگزار شده یک پسر ۱۴ ساله به مقام اولی رسید و ۲,۵۰۰ دلار دریافت کرد.

در حال حاضر رکورد توییچ در دست نینجا است و در شبکه های اجتماعی هم پس از کریستیانو رونالود و لبران جیمز، نینجا بیشترین مقدار تعامل های اجتماعی (Social Interaction مثل ریپلای، لایک، ریتوییت و غیره) را دارد. اما به گفته خودش این محبوبیت تاثیری در رفتار او نداشته است. او در مصاحبه با ESPN بعد از مسابقات گفت: «من احساس مشهوریت نمی کنم. هنوز هم باید هرروز سگ های خودم را تمیز کنم. من فقط یک بازیکنم. این محبوبیت حس خوبی دارد و من هم احساس تازه ای نسبت به همه چیز پیدا کردم، ولی این فقط مربوط به کار حرفه ای است.»

یکی دیگر از بهترین بازیکنان فورتنایت یعنی TSM MYTH هم در مسابقات شرکت کرد. ولی آنقدر بازی خوبی از خود نشان نداد. رکورد بیننده ها بعد از شرکت MYTH در مسابقه شکسته شد.

رقص معروف نینجا این بار به همراه همسرش

نینجا همچنین درباره موفقیت و محبوبیت استثنایی فورتنایت گفت: «هیچوقت فکر نمی کردم روزی به اینجا برسم. احتمالا چون هیچ گیمی تا به حال انقدر معروف نشده است. بازی هایی مثل لیگ آو لجندز در دنیای ورزش های الکترونیکی وجود دارد و مشخصا آنها طرفداران فراوانی دارند، اما فورتنایت گیمی است که عملا تمام دنیا را فرا گرفته، خصوصا قشر جوان تر کشورها. موفقیت به این شکل قبل فقط در بازی ماین کرفت اتفاق افتاده بود.»

The post پایان اولین دوره‌ی مسابقات فورتنایت؛ نینجا توییچ را در هم شکست appeared first on دیجیاتو.

۵ برتر: بهترین بازیکنان ایران در بازی های آنلاین [قسمت اول: کانتر استرایک]

بازی های آنلاین در ایران مشتری های فراوانی دارند ولی به ندرت خبری از صحنه رقابتی این بازی های آنلاین و چند نفره به گوش گیمرهای معمولی می رسد. قبل از بهتر شدن شرایط اینترنت و فراهم شدن قابلیت آنلاین بازی کردن بازی های دوتا و کانتر استرایک ۱٫۶ نان و کره گیم نت ها و گیمرهای ایرانی بودند. بازیکنان از هر گروه سنی به گیم نت ها می آمدند؛ بعضی ها برای پول و بعضی دیگر نیز برای خوشگذرانی با هم بازی می کردند.

بعد از آمدن اینترنت طیف انتخاب گیمرها برای بازی های چند نفره وسیع تر شد ولی تاثیر دیگر اینترنت قرار گرفتن در یک صحنه رقابتی بود که گیمرها از آن بی خبر بودند. ورزش های الکترونیکی در ایران یک مسیر بسیار فراز و نشیب و پردردسر را طی کرده است و درگیری های سازمان در کنار فقدان ساختار، مدیریت، برنامه ریزی و حمایت مناسب تا حدود زیادی استعدادهای درون کشور را محدود کرده و این محدودیت باعث شده این شاخه از بازی های ویدیویی به خوبی تحت پوشش خبری قرار نگیرد.

در همین راستا قصد داریم در یک مجموعه مقاله بازیکن های موفق کشورمان در محبوب ترین رشته های ورزش الکترونیکی را معرفی کنیم. البته باید به این نکته توجه کرد که برای تهیه لیست برترین بازیکن ها همیشه باید یک عده به صورت ناعادلانه خط بخورند. مشخصا تعداد بازیکنان بااستعداد در بازی های مختلف بسیار زیاد است ولی به دلایل مشخص ناچاریم با توجه به آمار بازی، دستاوردها و سابقه برخی از بازیکنان را حذف کنیم.

 ۵٫

 • پارسا حسینی پور
 • نیک نیم : RobbeR
 • تیم : For Glory
 • سن : ۱۹

پارسا حسینی پور یکی از بازیکنان جوان و بسیار با استعداد کشور است. او در دوره های آخر کانتر ۱٫۶ بازی کردن را شروع کرد و به همین دلیل در نسخه قبلی بازی فرصتی برای نمایش مهارتش نداشت اما در CS:GO سریعا به یکی از بازیکنان بسیار خوب تبدیل شد.

او نسبت به بازیکنان دیگر بیشتر و سریع تر تیم خود را عوض کرده است ولی همیشه در جمع تیم های برتر بوده و در موفقیت این تیم ها نقش بسزایی داشته است. او در آغاز در تیم MTG در کنار امیر x1ron بازی می کرد و سپس به GEx رفت. او پس از مدتی از GEx جدا شد و بعد از یک وقفه کوتاه به تیم LT ملحق شد ولی باز هم LT را ترک کرد و بعدا به تیم For Glory پیوست.

توانایی های او به عنوان یک بازیکن تیمی قابل اعتماد او را به مهره ای ارزشمند در میان تیم های ایرانی تبدیل کرده. با وجود سن کم خود، پارسا حسینی پور در جمع دو تیم اعزام شده از کشور در مسابقات ESWC 2016 و WESG 2017 بود. البته باید گفت او در چین فرصت بازی کردن پیدا نکرد.

۴٫

 • فرشید خارند
 • نیک نیم : Dant1k
 • تیم : Leopard
 • سن : ۲۶

فرشید خارند هم یکی دیگر از بازیکنان بسیار باتجربه و قوی کانتر از مشهد است. در دوران کانتر ۱٫۶ مشهد بازیکنان بسیار خوبی داشت و بازی در گیم نت های آن شهر با جدیت پیگیری می شد. با این حال نسخه جدید بازی یعنی CS:GO آنقدر طرفدار نداشت.

فرشید Dant1k بعد از موفقیت در مسابقات شهری و کشوری در کانتر ۱٫۶ به CS:GO آمد. مهارت او با سلاح AWP (اسنایپر یا دوربین دار) مثال زدنی بود و این او را از دیگر بازیکنان متمایز می کرد. او در آغاز در تیم Run Away به دیگر هم شهری های خود ملحق شد. ولی دوران موفقیت اصلی او بعد از آن و با تیم های Hateful Five، Strong Way و در نهایت Leopard است.

او طی سال گذشته به دلیل اعزام به خدمت سربازی نتوانسته به اندازه کافی روی بازی زمان بگذارد و به همین دلیل مسابقات WESG 2017 چین را از دست داد. با این حال او هنوز هم اسنایپر بسیار خوب و بازیکن باتجربه ای است.

 ۳٫

 • معین فقیهی
 • نیک نیم : frost
 • تیم : For Glory
 • سن : ۲۶

معین frost هم یکی دیگر از بازیکنان قدیمی نام آشنای صحنه رقابتی کانتر است. او با تیم کرجی GG در جمع سه تیم برتر کانتر ۱٫۶ قرار داشتند. تجربه بسیار بالای معین باعث شد که او به سرعت به یکی از بهترین بازیکن های ایران تبدیل شود. اولین تجربه معین در مسابقات لن CS:GO با تیم ریج متشکل از بازیکنان تهران و مشهد بود و معین با این ترکیب به مقام قهرمانی دوره دوم مسابقات PGC دست یابد.

پس از این او هم به یکی از اعضای تیم For Glory تبدیل شد و از آن زمان با این تیم نتایج خوبی کسب کرده است.

 ۲٫

 • آرش سروش
 • نیک نیم : RASHNESS
 • تیم : For Glory
 • سن : ۲۶

آرش RASHNESS هم یکی از بازیکنان بسیار خوب دیگر کشور است. او در دوران کانتر ۱٫۶ با تیم FTW نتایج خوبی کسب کرده بود ولی پس از مدتی کانتر ۱٫۶ را کنار گذاشت و CS:GO را شروع کرد. او با اولین تیم خود به نام Convicted موفق به کسب مقام اولی در مسابقات IeSF شد.

پس از مدتی کوتاه او به تیم GEx پیوست و با این تیم موفق شد به مسابقات ESWC 2016 فرانسه صعود کند. البته این تیم نتایج خوبی کسب نکرد و از دور مسابقات حذف شد. او در تابستان گذشته هم در کنار امیر x1ron در مسابقات WESG 2017 در چین شرکت کرد و عملکرد خوبی از خود نشان داد.

آرش در حال حاضر کاپیتان تیم For Glory است و خود را برای فصل جدید لیگ ESEA آماده می کند.

 ۱٫

 • امیرعطا بافنده
 • نیک نیم : x1ron
 • تیم : Oyun Hizmetleri
 • سن : ۱۸

می توان گفت امیر بافنده یا امیر x1ron معروف ترین بازیکن کشور در رشته کانتر استرایک: گلوبال آفنسیو است. او مدت کوتاهی پس از عرضه شدن بازی جزو اولین کسانی بود که از کانتر ۱٫۶ به CS:GO آمد. در آن زمان، به دلیل افزایش سن بازیکنان کانتر و داغ بودن صحنه رقابتی کانتر ۱٫۶ تعداد کمتری از بازیکنان حاضر بودند از بازی دست بکشند و به نسخه جدیدتر کوچک کنند.

امیر طی همان ماه های اول توان و مهارت خود را در بازی ثابت کرد، او در اولین مسابقات لن (LAN، مسابقاتی که به صورت حضوری برگزار می شوند و آنلاین نیستند) برگزار شده در اصفهان شرکت کرد و به مقام سومی دست یافت امیر مهارت انفرادی خود را به بقیه بازیکنان ثابت کرد.

به همین ترتیب او پله پله پیشرفت کرد و در تیم های بهتری بازی کرد. در سال گذشته او تصمیم گرفت شانس خود را در صحنه رقابت اروپایی امتحان کند و به همراه تیم جدید خود یعنی For Glory در لیگ ESEA شرکت کرد. در کنار لیگ تیمی او در لیگ بازی انفرادی هم شرکت کرد و در پلتفرم ESEA به سطح Rank G رسید. رسیدن به این سطح بسیار سخت است و تعداد زیادی از بازیکنان نیمه حرفه ای در این سطح بازی می کنند.

امیر در تابستان گذشته به چین رفت تا در مسابقات انتخابی WESG 2017 شرکت کند. تیم LEOPARD توانست در برابر برخی از رقیبان خود از استرالیا و چین نتایج خوبی کسب کند ولی متاسفانه موفق به صعود نشد. با این حال امیر عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داد.

امیر اولین لژیونر صحنه رقابتی کانتر استرایک است و در ماه گذشته به ترکیه رفته و به تیم Oyun Hizmetleri ملحق شد. OHM یکی از تیم های جدید متشکل از بازیکنان قدیمی ترکیه است و در حال حاضر در استانبول مشغول تمرین برای مسابقات آینده هستند.

امیر در حال حاضر به صورت روزانه در پلتفرم توییچ استریم می کند.


زیر رادار

همانطور که گفتیم، انتخاب ۵ نفر از میان بهترین بازیکنان کانتر کار بسیار سختی است و مجبور شدیم با در نظر گرفتن موفقیت های اخیر و آمار کلی برخی از بازیکنان را انتخاب کنیم. در ادامه از برخی از بازیکنان بااستعداد و موفق کشور صحبت خواهیم کرد.

محراب حسن بیگی (h0ffman) یکی از بااستعدادترین بازیکنان حال حاضر صحنه CS:GO است. او به تیم Leopard کمک کرد که به مسابقات انتخابی WESG صعود کند و در تیم Rage هم عملکرد خوبی داشت. او هم مانند امیر x1ron در ESEA به RANK G رسیده و در ماه گذشته با یک تیم اروپایی در یک تورنمنت کوچک به مقام اولی رسید. با این حال باید دید که او در تیم ثابت چه عملکردی از خود نشان خواهد داد.

مسعود نصیری (mRmN) یکی دیگر از بازیکنان مشهدی و نفر آخر تیم اعزام شده به چین است. او در آغاز کار خود را در تیم Immortals آغاز کرد ولی در نهایت در تیم Leopard به دیگر بازیکنان مشهدی ملحق شد. او هم جزو استعدادهای بسیار جوان صحنه کانتر است.

پوریا صفار (Rado) هم یکی از بازیکنان بسیار خوب دیگر از مشهد است. او هم مانند فرشید Dant1k کار خود را در Run Away آعاز کرد. او سپس به تیم Rage رفت ولی حالا دوباره با فرشید و چند عدد از بازیکنان دیگر از مشهد تیم Leopard را تشکیل داده اند. او هم در جمع بازیکنان اعزامی به چین برای مسابقات WESG 2017 بود.

به نظر شما بهترین بازیکنان حال حاضر CS:GO چه کسانی هستند؟ در قسمت نظرات لیست خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

The post 5 برتر: بهترین بازیکنان ایران در بازی های آنلاین [قسمت اول: کانتر استرایک] appeared first on دیجیاتو.

اولین مسابقات انتخابی لیگ NBA 2K: قدم جدیدی برای ورزش های الکترونیکی

برگزاری اولین دوره از مسابقات انتخابی بازی NBA 2K در سالن هولو در نیویورک ورزش های الکترونیکی را یک پله بالاتر برد. طی هفته گذشته سالن هولو در نیویورک جایی بود که گیمرهای جوان برای رسیدن به آرزوی خود، یعنی انتخاب شدن توسط ۱۷ تیم لیگ NBA برای شرکت در مسابقات لیگ NBA 2K، با یکدیگر به رقابت پرداختند.

در دنیای حرفه ای ورزش های الکترونیکی مسابقات انتخابی معمول و رایج نیست. اکثر تیم های ورزش های الکترونیکی در رشته های مختلف نظیر کانتر استرایک و لیگ آو لجندز یا دوتا ۲ بازیکنان را بر اساس عملکرد در مسابقات مختلف انتخاب می کنند. مذاکرات اولیه قرارداد از راه دور انجام می شود و اگر دو طرف به نتیجه برسند، جهت انتقال بازیکن و ثبت قرارداد اقدام می شود.

اما ۲K و NBA تصمیم گرفتند برای لیگ الکترونیکی خود از رویکرد سنتی NBA استفاده کنند و یک دوره مسابقات انتخابی برگزار کنند تا تیم ها بتوانند تمامی بازیکنان را در عمل مشاهده کرده و همانجا ترکیب تیم خود را انتخاب کنند.

درهای سالن هولو در زمان برگزاری مسابقات انتخاب به روی تماشاچیان بسته بود ولی هواداران و علاقه مندان می توانستد بازی ها را از طریق توییچ تماشا کنند. غیر از این، همه چیز مشابه مسابقات انتخابی بسکتبال واقعی بود.

آدام سیلور، نماینده NBA در آغاز مسابقات اولین بازیکن انتخاب شده به نام آرترو “Dimez” بوید را معرفی کرد که به تیم موریکس پیوست. بازیکنی که به گفته بسیاری معادل لبران جیمز در بازی بسکتبال است. بعد

مسابقات در  شش راند مختلف برگزار شد. نماینده هایی از ۱۷ تیم NBA در سالن حضور داشتند تا عملکرد بازیکنان را مشاهده کنند و ۵ بازیکن و ۱ ذخیره را برای تیم خود انتخاب کنند. بسیاری از بازیکنان شرکت کننده از کودکی عاشق بسکتبال بودند و حالا فرصت این را پیدا کرده بودند که از طریق بازی NBA 2K به رویای خود که حضور در یک تیم بسکتبال حرفه ای بود، برسند.

مسابقات انتخابی قدمی مثبت برای وارد کردن ورزش های الکترونیکی به مین استریم است. تنها چالش پیش روی ۲K جذب بیننده است. با توجه به جامعه بسیار بزرگ طرفداران بسکتبال در آمریکا، حمایت سازمان NBA و تجربه های قبلی مسابقات بزرگ ورزش الکترونیکی نظیر اورواچ لیگ به نظر می رسد اگر ۲K تصمیمات درستی بگیرد، می تو ان انتظار داشت که لیگ NBA 2K به موفقیت چشمگیری برسد.

لیست بازیکنان شرکت کننده و ترکیب تیم های شرکت کننده در لیگ را می توانید در سایت رسمی NBA 2K مشاهده کنید.

 

The post اولین مسابقات انتخابی لیگ NBA 2K: قدم جدیدی برای ورزش های الکترونیکی appeared first on دیجیاتو.