پوشیدنی AlterEgo ذهن کاربر را می‌خواند

اخیراً محققان دانشگاه MIT (مؤسسه فناوری ماساچوست) آمریکا توانسته‌اند یک پوشیدنی به نام AlterEgo بسازند که قادر است نشانه‌های غیرکلامی را تشخیص داده و به اصطلاح ذهن کاربر را بخواند.

این سیستم اطراف گوش کاربر نصب شده ، فک وی را دنبال کرده و زیر دهانش قرار می‌گیرد تا به یک کامپیوتر اطلاعات خود را انتقال دهد. در این پوشیدنی الکترود‌هایی تعبیه شده که قادرند سینگال‌های عصبی-ماهیچه‌ای فک و صورت شما را دریافت کنند. در واقع سیگنال‌های یاد شده که با چشم غیر مسلح نمی‌توان آنها را مشاهده نمود، زمانی شکل می‌گیرند که کاربر سعی دارد کلمات را در ذهن خود ادا کند. این نشانه‌ها به یک سیستم یادگیری ماشینی انتقال داده می‌شوند که قادر است اطلاعات را آنالیز کرده و نشانه‌ها را به کلمه تبدیل کند.

علاوه بر این، AlterEgo می‌تواند از طریق هدفون‌های مخصوص، ارتباط دوطرفه‌ای نیز با کاربر ایجاد کند. این ارتباط که به وسیله‌ی ایجاد لرزش شکل می‌گیرد، سعی دارد تا اطلاعات کافی و موثری را به کاربر برساند.

محققان این دستگاه را در فعالیت‌های مختلفی نظیر شطرنج، عملیات ریاضی ساده و انتقال اطلاعات با ۲۰ کلمه‌ی محدود تست کرده‌اند. با اینکه AlterEgo از لحاظ گستردگی واژگان هنوز محدود است اما موفق شده با همین کلمات محدود در ۹۲ درصد ارتباطات ایجاد شده، کلمات را به درستی به ذهن کاربر برساند.

برای ایجاد چنین دستگاهی، محققان مجبور شده‌اند که محل دقیق ایجاد سینگال‌های عصبی-ماهیچه‌ای را از طریق آزمایش‌های فراوان به درستی کشف کنند. پژوهشگران پروژه‌ی یاد شده موفق شدند از طریق قرار دادن ۱۶ الکترود در محل‌های مختلف صورت و ادا شدن چند باره کلمات به دیتای مورد نظر خود دست پیدا کرده و مقدمات ساخت چنین گجتی را فراهم آورند.

محققان دانشگاه MIT امیدوارند که بتوانند با گسترش کلمات و امکانات این گجت، وسیله‌ای طراحی کنند که قادر باشد به افراد ناتوان و معلول کمک کند. البته از این دستگاه می‌توان در محل‌هایی که آلودگی صوتی بالایی دارند نظیر کارخانه‌ها و عرشه پرواز یک ناو هواپیمابر نیز استفاده نمود.

The post پوشیدنی AlterEgo ذهن کاربر را می‌خواند appeared first on دیجیاتو.

با AlterEgo بیان ذهنی خود را به فرامین صوتی تبدیل کنید [تماشا کنید]

همه ما بارها با خودمان حرف زده ایم یا چیزی را در سرمان تکرار کرده ایم. مثل زمانی که می خواهیم چیزی را به ذهن بسپاریم یا تلاش می کنیم خود را آرام یا قانع کنیم. حال محققین دانشگاه MIT موفق به توسعه AlterEgo شده اند که به نوعی قادر به شنود «بیان ذهنی» (subvocalization) ما با خودمان است.

این پوشیدنی هوشمند برای آن که قادر به شنیدن صحبت های زیر لب کاربر خود باشد می بایست روی صورت او قرار بگیرد. سنسورهای بسیار حساس تعبیه شده در آن قدر هستند ریزترین تحرکات ماهیجه های صورت و گلوی فرد را تشخیص دهند و به کمک هوش مصنوعی این الگوهای حرکتی را به کلماتی که در خفا بیان شده اند ترجمه کند.

کاربردهای زیادی برای چنین ابزاری قابل تصور است. در حال حاضر یکی از اصلی ترین موانع برای استفاده گسترده ما از دستیارهای صوتی هوشمند موبایل هایمان، لزوم بیان فرامین صوتی و درخواست ها با صدای بلند و واضح است. همه ما باور داریم که بلند بلند صحبت کردن با موبایلمان در حضور دیگران هم تا حدودی غیرعادی و خجالت آور بوده و هم می تواند به حریم خصوصی ما آسیب برساند.

حال تصور کنید بتوانید بدون تکان دادن لب ها و ایجاد صدا با موبایل خود گفتگو کنید و رابط کاربری آن را کنترل نمایید، و این تنها محدود به موبایل های هوشمند نخواهد بود، بلکه می توانید کنترل سایر ابزارها را نیز از این طریق به دست بگیرید.

به طور حتم در آینده بیشتر از این تکنولوژی جدید و کاربری های گجت هوشمند AlterEgo خواهیم شنید.

The post با AlterEgo بیان ذهنی خود را به فرامین صوتی تبدیل کنید [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.