انتشار گزارشی جدید از نقاط ضعف چیپ 5G موبایل هواوی

شرکت تحقیقاتی IHS Markit اخیراً بررسی های گسترده ای روی 6 گوشی سازگار با شبکه های مخابراتی 5G را انجام داده و نگاهی به داخل آنها انداخته است. بر اساس این بررسی ها مشخص شده که مودم 5G هواوی بزرگتر و …

The post انتشار گزارشی جدید از نقاط ضعف چیپ 5G موبایل هواوی appeared first on دیجیاتو.

فناوری ۵G چه زمانی در دنیای موبایل فراگیر می شود؟

از چند ماه قبل تیتر رسانه های خبری از «۵G در راه است» به «۵G اینجاست» تغییر کرده. واقعیت اما این است که ۵G نه تنها هنوز به بلوغ کامل نرسیده بلکه الزامات و پیچیدگی های آن باعث ایجاد کلاس تازه …

The post فناوری ۵G چه زمانی در دنیای موبایل فراگیر می شود؟ appeared first on دیجیاتو.

موبایل تاشوی هواوی میت ایکس از تست سرعت ۵G سربلند بیرون آمد [تماشا کنید]

اخیرا ویدئویی توسط یکی از مدیران هواوی به نام «He Gang» منتشر شده که عملکرد موبایل تاشوی میت ایکس هواوی در تست ۵G را نمایش می دهد. در این تست که به نظر تحت شبکه نسل پنجم اپراتور China Unicom …

The post موبایل تاشوی هواوی میت ایکس از تست سرعت ۵G سربلند بیرون آمد [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

تولید مودم ۵G اپل برای آیفون تا سال ۲۰۲۵ به تعویق افتاد

حدوداً یک ماه پیش بود که اپل و کوالکام در اقدامی غیر منتظره، خبر از پایان دعواهای حقوقی چندساله خود دادند که این موضوع منجر به واکنش های مثبتی از سوی منتقدان و سرمایه گذاران شد. حال خبر می رسد …

The post تولید مودم ۵G اپل برای آیفون تا سال ۲۰۲۵ به تعویق افتاد appeared first on دیجیاتو.

هواوی اولین ماژول ۵G جهان را برای صنعت خودرو معرفی کرد

شرکت هواوی از اولین ماژول ارتباطی ۵G برای استفاده در صنعت خودرو پرده برداری کرد. این ماژول MH5000 نام داشته و بر اساس چیپ Balong 5000 5G که ژانویه گذشته معرفی شد، ساخته شده است. به گفته مقامات هواوی ماژول …

The post هواوی اولین ماژول ۵G جهان را برای صنعت خودرو معرفی کرد appeared first on دیجیاتو.

سامسونگ و کوالکام از تأمین مودم‌ آیفون ۵G صرف نظر می‌کنند

بر اساس گزارشی جدید کوالکام و سامسونگ از فرصت تأمین مودم های ۵G برای آیفون صرف نظر خواهند کرد. اما در نهایت کدام شرکت مودم آیفون ۵G را تأمین می کند و این آیفون ها چه زمانی روانه بازار می …

The post سامسونگ و کوالکام از تأمین مودم‌ آیفون ۵G صرف نظر می‌کنند appeared first on دیجیاتو.

چرا آمریکا از تسلط هواوی بر شبکه های ۵G دنیا واهمه دارد

لابی گری های آمریکا علیه شرکت چینی هواوی که حالا از جمله بزرگ ترین تولیدکنندگان تلفن همراه و تجهیزات شبکه های ۵G دنیاست در جریان کنگره جهانی موبایل که هفته پیش در بارسلون برگزار گردید وارد سطوح تازه ای شد. اما چرا آمریکا از شبکه های ۵G هواوی واهمه دارد؟

حدودا یکصد هزار فروشنده محصولات مرتبط با تکنولوژی، اپراتور و سازنده موبایل در هفته ای که گذشت عازم بارسلون اسپانیا شدند تا در MWC 2019 شرکت کنند و تازه ترین دستاوردهای خود در عرصه تکنولوژی را به نمایش بگذارند. امسال محور اصلی این نمایشگاه همانطور که در خبرها خواندید تکنولوژی ۵G بود و ویژه برنامه ویدیویی دیجیاتو نیز به همین موضوع اختصاص داشت.

هواوی به عنوان یکی از پیشگامان تکنولوژی ۵G نیز از جمله اسپانسرهای MWC 2019 بود و تمام تلاش خود را به کار گرفت تا نظر حاضران و بازدیدکنندگان را به خود جلب نماید. اما در پس زمینیه این تلاش ها، خبرهای نه چندان مثبتی بود که ماه هاست در رابطه با وجود درب پشتی در تجهیزات هواوی منتشر می شود و این گمانه زنی را در میان بسیاری از کارشناسان به وجود آورده که شرکت مورد بحث ابزار جاسوسی دولت چین باشد.

منگ ونژو مدیر ارشد مالی هواوی طبق خبرها در حصر خانگی به سر می برد و حالا کانادا اعلام کرده که رسیدگی به پرونده استرداد وی به آمریکا را آغاز کرده است. این شرکت به دور زدن تحریم ها علیه ایران متهم شده و در پرونده ای دیگر اتهام سرقت اسرار کاری یکی از اپراتورهای آمریکایی علیه آن مطرح گردیده است.

گو پینگ رئیس چرخشی هیئت مدیره هواوی روز سه شنبه این هفته در جمع خبرنگاران و مدیران حاضر در MWC به ایراد سخنرانی در رابطه با کسب و کار ۵G پرداخت. اما صحبت های وی بعد از آنکه متوجه حضور هیئتی از دولتمردان آمریکایی در نمایشگاه شد به سمت و سوی دیگری کشیده شد. آنها به نمایشگاه آمده بودند تا با راه اندازی پروپاگاندا نسبت به احتمال جاسوسی هواوی برای دولت چین هشدار دهند.

شبکه های 5G هواوی

گو در رابطه با سیستم مراقبتی PRISM که توسط سازمان جاسوسی آمریکا استفاده می شود شروع به حرف زدن کرد و چنین گفت:

PRISM که روی دیوار قرار دارد، کدامیک از آنها بیشتر مورد اعتماد هستند. هواوی سابقه امنیتی خوبی در سه دهه اخیر دارد. سه میلیارد نفر در سراسر دنیا. اتهامات امنیتی آمریکا علیه شبکه های ۵G هواوی هیچ سندیتی ندارد، هیچ چیز.

در همین حین اسلایدی پشت سر او نمایش داده شد که این جمله روی آن خودنمایی می کرد:

هواوی درب پشتی در محصولاتش قرار نداده و در آینده نیز این کار را نخواهد کرد.

که بعد از مطرح شدن این حرف ها افرادی در جمعیت به آرامی شروع به خندیدن کردند.

در جای دیگری از مرکز کنفرانس، لوگوی هواوی قسمت عمده ای از محل حضور بازدیدکنندگان را مزین کرده بود و تبلیغات مربوط به میت ایکس نیز در ورودی این مرکز تعبیه شده بودند که به بازدیدکنندگان خوش امد می گفتند.

شبکه های 5G هواوی

درست پنج ساعت بعد از سخنرانی گو، مقامات آمریکایی یک کنفرانس خبری کوچک را در حاشیه نمایشگاه ترتیب دادند تا مواضع خود در رابطه با هواوی را روشن کند. تا آن زمان، هیچ نشانه قابل رویتی در رابطه با حضور نمایندگان آمریکا در نمایشگاه به چشم نمی خورد. آنها در سکوت خبری به کنگره جهانی موبایل بارسلون آمده بودند تا با همپیمانان اروپایی آمریکا لابی گری کنند و آنها را مجاب نمایند که از تجهیزات مخابراتی و شبکه های ۵G هواوی در سیستم های ارتباطی شان استفاده نکنند.

رابرت استریر که حرف هایش را از روی یک بیانیه خبری می خواند و هیچ میکروفونی نداشت در صحبت هایش چنین گفت:

ایالات متحده آمریکا از دیگر دولت ها و بخش خصوصی می خواهد تا تهدید هواوی و دیگر شرکت های چینی فعال درعرصه فناوری اطلاعات را جدی بگیرند.

در ادامه خبرنگاران استریر را تحت فشار قرار دادند تا شواهد آمریکا مبنی بر وجود درب پشتی در محصولات مخابراتی هواوی را ارائه کند که او از پاسخگویی به این سوال امتناع کرد.

خبرنگاران از مدیر ارشد سایبری آمریکا سوال کردند که آیا این کشور صرفا نگران وابستگی بیش از حد به یک شرکت خارجی در عرصه تکنولوژی است یا خیر که او در پاسخ چنین گفت:

به نظر سوال واقعی اینجاست: آیا می خواهید سیستمی داشته باشید که احتمال تضعیف شدنش توسط حکومت چین وجود داشته باشد یا ترجیح می دهید که با راهکارهای ایمن تری کار کنید؟

ایالات متحده آمریکا حالا امیدوار است که اظهارات استریر و لابی گری های پشت پرده آن اثربخش واقع شوند و هم پیمانان آن را مجاب به بایکوت هواوی کنند.

یکی از مدیران سابق FBI: آمریکا نگران قدرت یافتن چین در عرصه های نظامی و اقتصادی است

شبکه های 5G هواوی

شی جین پینگ رئیس حزب کمونیست چین

کارشناسان امنیتی که با دولت آمریکا همکاری دارند در این باره گفته اند که هدف از لابی گری های آمریکا صرفا در امان نگه داشتن شبکه های ۵G غرب از جاسوسان چینی نیست.

ژوزف کمپبل از مدیران مرکز مشاوره Navigant و معاونت واحد بررسی های جنایی در FBI می گوید:

تلاش های هواوی  مثالی است از ترس های بزرگ تر آمریکا در مورد جاه طلبی های چین.

کمپبل در مصاحبه تلفنی اش با بیزنس اینسایدر گفت:

ما به عنوان شهروندان عادی نمی دانیم که آمریکا و هم پیمانانش چه مقدار اطلاعات محرمانه از چین و هواوی گردآوری کرده اند. اما تردیدی نیست که چین تهدیدی جدی علیه ایالات متحده آمریکا محسوب می شود و آنها مصمم هستند که به ابرقدرت اقتصادی و نظامی دنیا بدل شوند.

او اضافه کرد:

اطلاعات یعنی قدرت. هواوی در نهایت میتواند به جایگاهی برسد که در ترافیک های دیتا اختلال ایجاد کرده یا حتی اقدام به استخراج اطلاعات از این ترافیک نموده و از آن به نفع خود استفاده کند.

Ang Cui مدیرعامل شرکت امنیتی رد بالون در همین رابطه گفته:

هرکسی که کنترل ۵G را در دست بگیرد می تواند به میلیاردها دستگاه هوشمندی دسترسی پیدا کند که انتظار می رود به لطف این شبکه پرسرعت فعال می شوند. طبق اعلام شرکت اریکسون تا سال ۲۰۲۲ مجموعا ۲۹ میلیارد دستگاه هوشمند در دنیا فعال می شوند.

وی افزود:

هرکسی که به زیرساخت های ۵G دنیا مسلط شود میتواند مالکیت نسل بعدی زیرساخت های مخابراتی دنیا را در اختیار بگیرد. اگر نگاهی به سی سال گذشته بیاندازید درخواهید یافت که وزارت دفاع آمریکا بودجه اینترنت را تامین کرده و حالا این شرکت های آمریکایی هستند که تکنولوژی و زیرساخت های اینترنتی فراوانی را ارائه می کنند.

Cui اضافه کرد:

در ادامه مشخص شد که اینترنت هنوز به کمال نرسیده اما جهان تردیدی ندارد که آمریکا مکانیزم مراقبتی گسترده ای در این زمینه دارد.

با این حال اما هواوی با سوء استفاده از ترس هایی که در زمینه حریم خصوصی وجود دارد ضمن اشاره به سیستم PRISM و قانون جدید این کشور موسوم به Cloud Act (که آمازون، مایکروسافت و دیگر ارائه دهندگان تکنولوژی را ملزم به ارائه اطلاعات کاربران می کند) اعلام نمود که آمریکا سیستم مراقبتی گسترده ای را ایجاد کرده است.

کمپبل کارمند سابق FBI برای تبیین استراتژی آمریکا به رویکرد حقوقی اتخاذ شده توسط دو کشور اشاره کرد و تفاوت شان را در این رویکرد دانست. به گفته او:

در واقع به دست آوردن اطلاعات براساس قانونی نظیر Cloud Act مستلزم دریافت مجوزهای متعددی است که از FBI گرفته تا دادستان کل را شامل می شود و در کنار اینها باید فرایندهای حقوقی اضافه ای نیز طی شوند.

کمپبل در ادامه گفت:

این قوانین در واقع با هدف کمک به بازرسی های جنایی و مسایل مرتبط به امنیت ملی صورت می گیرند اما رویکرد چین در قبال جمع آوری اطلاعات بیشتر در راستای کمک به منافع دولت آن است.

استفاده آنها از قوانین بیشتر در راستای منافع کل چین و توانایی اش برای بهبود قابلیت های نظامی و اقتصادی خود است.

کسب و کار هواوی در اروپا، خاورمیانه و آفریقا بزرگ تر از آمریکاست

اگر آمریکا بتواند کشورهای اروپایی بیشتری را ترغیب کند تا هواوی را تحریم کنند، موفقیت بزرگ تری را برای خود رقم زده چراکه کسب و کار این شرکت در منطقه خاورمیانه، آفریقا و اروپا بزرگ تر از آمریکاست.

براساس جدیدترین گزارش مالی هواوی آمریکا تنها سهم بسیار کوچکی از کسب و کار این شرکت را به خود اختصاص داده (تنها ۶ درصد از درآمد ۹۰ میلیارد دلاری آن) در حالی که اروپا بالغ بر یک چهارم کل درآمدهای هواوی را تشکیل می دهد. قوی ترین واحد عملیاتی این شرکت نیز کسب و کار اپراتوری آن است؛ همان واحدی که تجهیزات ۵G را در اختیار ارائه دهندگان مخابراتی می گذارد.

در این جدول درآمدهای هواوی از بخش های مختلف کاری و همچنین نواحی گوناگون دنیا را مشاهده می کنید. رقم ها به یوآن چین ذکر شده اند.

Huawei 2017 financials

بخش اعظمی از درآمدهای هواوی از فعالیت هایش به عنوان اپراتور حاصل می شود و آمریکا تاثیر چندانی در درآمدهای آن ندارد

لابی گری های آمریکا علیه هواوی با یک مشکل جدی روبروست و آن اینکه هواوی همین حالا حضوری پررنگ در شبکه های مخابراتی اروپا دارد و پیشتر تست شبکه های ۵G در انگلستان را انجام داده است.

یکی از مدیران ارشد مخابراتی در انگلستان چنین گفته:

هواوی یک فروشنده و ارائه کننده معتبر است. البته اپراتورها تصمیمات خود را در مورد هواوی می گیرند اما توصیه های سازمان اطلاعاتی انگلستان در این تصمیمات نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

کیو در ادامه گفت:

تشخیص آسیب پذیری های احتمالی در تجهیزات یا نرم افزاری که روی آنها اجرا می شود کاری دشوار است. اگر در یکی از آنها درب پشتی تعبیه شده باشد آن درب پشتی مخفی شده و درنتیجه در صفحه مشخصات آن محصول حرفی از آن نیامده است.

او درب های پشتی را به بلوک هایی تشبیه کرد که در بازی سوپر ماریو وجود دارند و برای بازیکن غیرقابل رویت هستند.

شما می پرید و اصلا چیزی نمی بینید اما در این حین اتفاقی برایتان رخ می دهد. این در واقع حقه ای سیستمی است که هیچکس از آن اطلاع ندارد و کل امنیت سیستم تحت تاثیر آن ترفند است. درب پشتی نیز همینگونه است؛ میتواند در سخت افزار یا نرم افزار کار گذاشته شده باشد و شاید حتی یک باگ کامل هم نباشد اما یک آسیب پذیری کوچک در کد است که تنها طراحش از آن اطلاع دارد.

سازمان اطلاعاتی انگلستان قصد دارد گزارشی در رابطه با هواوی را طی هفته های آینده منتشر کند و شواهد اولیه حکایت از آن دارند که مقامات این کشور احتمالا از خطرات استفاده از کیت های هواوی چشم پوشی خواهند کرد.

برای آمریکا اما این خطر بسیار بزرگ است

کمپبل در ادامه صحبت هایش گفت:

قطعا آلمان و انگلستان توانمندی های مستقلی برای ارزیابی تهدیدات هواوی و تشخیص آینده کسب و کارشان با این شرکت دارند. از سویی روشن است که آمریکا حل و فصل مشکلاتش با هواوی را سودمند تلقی نمی کند و در عوض ترجیحش این است که این تهدیدات را برای همیشه از بین ببرد.

The post چرا آمریکا از تسلط هواوی بر شبکه های ۵G دنیا واهمه دارد appeared first on دیجیاتو.

ویژه برنامه ویدیویی دیجیاتو برای MWC 2019: وضعیت ۵G در ایران و جهان

کنگره جهانی موبایل در بارسلون همچنان در حال برگزاری است اما چند سالی است که دنیای «موبایل» دیگر به تنها محور اصلی این رویداد عظیم نیست. امسال بحث نسل پنجم شبکه موبایل داغ‌تر از همیشه در بارسلون مطرح بود؛ از شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات مخابراتی گرفته تا اپراتورهای موبایل در بسیاری از کشورها تلاش می‌کنند تا در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ فناوری ۵G را به دست کاربران برسانند.

اما در میان این هیاهوی رسانه‌ای برای ۵G ما در ایران چه وضعیتی داریم؟ در دومین قسمت از ویژه برنامه دیجیاتو برای MWC 2019، به تشریح این فناوری می‌پردازیم و از کاربردهایش می‌گوییم. سپس به سراغ «مرتضی طاهری بخش»، معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول می‌رویم تا او توضیح دهد که این اپراتور، چه اقداماتی را در زمینه ارائه نسل پنجم شبکه موبایل انجام داده و چه زمان این تکنولوژی را در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌دهد.

در بخش دیگر اما این «حسین فلاح جوشقانی»، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که در مصاحبه با دیجیاتو، وضعیت فعلی کشور برای رفتن به سوی ۵G را تشریح می‌کند. از او در خصوص تحریم‌ها و احتمال عقب افتادن از جهان در ارائه این فناوری، وضعیت باندهای فرکانسی و رگولیشن برای نسل پنجم شبکه موبایل می‌پرسیم.

The post ویژه برنامه ویدیویی دیجیاتو برای MWC 2019: وضعیت ۵G در ایران و جهان appeared first on دیجیاتو.

اریکسون از توسعه شبکه ۵G در برخی نقاط خبر داد

شاید ۵G برای ما ایرانی ها یک فناوری دور از دسترس به نظر برسد اما کمپانی اریکسون سوئد طی نشست خبری در MWC ۲۰۱۹ از ارائه این فناوری در آمریکا و برنامه هایی برای توسعه آن در نقاط دیگر طی سال جاری خبر داد.

به گفته «بوریه ایکهولم»، رییس و مدیرعامل اریکسون این شرکت تا کنون ۵ میلیون رادیوی سازگار با شبکه ۵G را به بازار عرضه کرده است. علاوه بر این کمپانی سوئدی شبکه های ۵G را در آمریکای شمالی ارائه کرده و ترافیک در آن جریان دارد:

فناوری ۵G همین حالا در دسترس است و در سال ۲۰۱۹ شبکه ها عملا به ۵G سوییچ می شوند. کمپانی ما ۱۰ قرارداد را برای توسعه ۵G امضا کرده که از کمپانی های دیگر بیشتر است. در حال حاضر ۴۰۰۰ هزار مهندس در واحد تحقیق و توسعه اریکسون به پیشبرد این پروژه ها کمک می کنند.

این شرکت ۹ رادیوی جدید و از جمله یک اکسس پوینت را با خود به MWC ۲۰۱۹ آورده که ابعادی برابر با قوطی کبریت دارد. این دستگاه به خاطر ابعاد کوچک به توسعه آسان ۵G در محیط های شهری، استادیوم ها و دیگر نقاط مملو از جمعیت کمک می کند.

به گفته ایکهولم یکی از راه های سرعت بخشیدن به ارائه ۵G استفاده از قابلیت «اشتراک طیف دینامیک» است که توسط اریکسون طراحی شده و امکان پشتیبانی از شبکه ۵G را به باندهای پایه (بیس یاند) با فناوری چهار سال قبل هم می دهد. اساسا زیرساخت های قدیمی قابلیت ارائه ترافیک ۵G در کنار ۴G را دارند و در نتیجه اپراتورها با تکیه به اشتراک طیف ۵G را سریعتر به دست کاربران می رسانند. شبکه 5Gمدیرعامل اریکسون از آسیا و آمریکای شمالی به عنوان پیشروترین مناطق در زمینه پیاده سازی شبکه ۵G نام برد و در عین حال هشدار داد که اروپا از این نظر در خطر عقب ماندن قرار دارد. وی بر این باور است که ۵G تنها به معنی فروختن سیم کارت های جدید به کاربران نیست بلکه با تغییر زیرساخت های صنعتی، افزایش استفاده از ربات ها و سیستم های ساخت و تولید به تغییر زیربنایی جامعه منجر می شود.

ایکهولم معتقد است تغییر شبکه های به ۵G یک شبه رخ نمی دهد و حتی تا سال ۲۰۲۴ هم بخش عمده اتصال ها به اینترنت از طریق  ۴G LTE صورت می گیرد.

در نوزدهمین نمایشگاه تلکام که مهرماه برگزار شد، دکتر «بابک حسین خلج» مدرس دانشکده برق دانشگاه شریف از همکاری دو ساله این دانشکده و اپراتور همراه اول برای آماده سازی بسترهای اینترنت ۵G و مطالعات در این زمینه خبر داد

The post اریکسون از توسعه شبکه ۵G در برخی نقاط خبر داد appeared first on دیجیاتو.

تاثیر تکنولوژی اینترنت ۵G بر صنعت خودروسازی؛ تبدیل اتومبیل ها به ابر رایانه متحرک

نسل بعدی ارتباطات بی سیم داده با نام ۵G شناخته می شود. به لطف پیشرفت ها و پروتکل های جدید، سرعت انتقال داده در این نسل تا ۲۰ Gbps رسیده که مسلما باعث بهبود چشمگیر تجربه کاربران گجت های دیجیتال خواهد شد. اگر چه تاکنون بیشتر بر مزایای تکنولوژی ۵G در افزایش سرعت ارتباطات داده در لوازم دیجیتال تاکید شده، اما این فناوری دولت ها، خودروسازان و شرکت های فعال در صنعت خودرو را نیز قادر خواهد ساخت تا با تکیه بر ارتباط داده خودرو با هر چیز (Cellular Vehicle-to-Anything)، اتومبیل های هوشمندتر و متصل تری را راهی خیابان ها کنند.

آقای ماجد زکی مدیر بازاریابی فنی کوالکام در این باره گفته:

ما چیپست ۹۱۵۰ C-V2X را در سپتامبر ۲۰۱۷ معرفی کردیم. از آن تاریخ تاکنون ما حدود ۲۰ آزمایش را در جهان و در نقاطی مثل ایالات متحده، اروپا، چین، کره و ژاپن انجام داده ایم. در این آزمایش ها من با اکثر خودروسازان همکاری کرده ام. فورد یکی از این خودروسازان است که از سال ۲۰۲۲ محصولات خود را با فناوری ۵G C-V2X تولید می کند. این یک برد بزرگ برای ما محسوب می شود. ما فکر می کنیم این فناوری در چین با استقبال بالایی روبرو خواهد شد، زیرا این کشور در حال فراهم کردن زیرساخت های لازم است.

چه چیزی اینترنت ۵G را متمایز می کند؟

“الکسا یک سرویس ابری است، بنابراین در حالی که برخی از ویژگی های آن در مناطقی با پوشش ارتباطی ضعیف یا حتی بدون اتصال قابل استفاده خواهد بود، اما به منظور بهره بردن از تمامی قابلیت های آن مشتریان به ارتباط داده مطمئن نیاز خواهند داشت.” اینها جملاتی هستند که آریان واکر (Arianne Walker) یکی از مهندسین ارشد الکسا اوتوی آمازون بر زبان آورده است.

amazon_audi

تکنولوژی ۵G نه تنها امکان برقراری ارتباط های مطمئن تر را فراهم می کند، بلکه پهنای باند بیشتری داشته و تاخیر آن نیز کمتر است. این ویژگی ها روی هم رفته به خودروسازان، تامین کنندگان و تولیدکنندگان لوازم مختلف اجازه خواهد داد که حین رانندگی تجربه ای بهتر با دستیار الکسا داشته باشند.

در صنعت خودرو تکنولوژی ۵G لزوما به معنای وابستگی کامل به شبکه مخابرات نیست. به عبارت بهتر در غیاب ارتباط داده بی سیم، از پروتکل های موجود برای برقراری ارتباطات مربوط به فناوری C-V2X استفاده می شود.

ماجد زکی در این باره افزوده:

این مساله را مثل دو مسیر که به هم متصل هستند، در نظر بگیرید. یکی از مسیرها به باند پهن موبایل و دریافت اطلاعات بیشتر در داخل خودرو یا ارسال اطلاعات به خارج از آن اختصاص یافته است. این مسیر به امور مرتبط با کاکپیت دیجیتال، سرگرمی و تمام تجاربی که نیازمند سرعت داده بیشتر و مطمئن هستند، کاربرد دارد.

مسیر دیگر امکان برقراری ارتباط مستقیم از طریق C-V2X را میسر می سازد. اینجاست که ماجرا به امور مرتبط با فرایندهای رانندگی، مربوط می شود؛ اموری که از ارتباط مستقیم سود خواهند برد، مثل ارتباط خودرو با خودرو یا ارتباط خودرو با زیرساخت ها.

چرا ارتباط خودرو با دیگر اجسام یا زیرساخت ها (V2X) هنگام رانندگی اهمیت دارد؟

ارتباطات مخابراتی و V2X مثل ارتباطات مسافت کوتاه اختصاصی (Dedicated Short Range Communications) برای اتومبیل های بدون راننده حیاتی هستند. علاوه بر این، ارتباطات این چنینی در زمان هایی که فردی کنترل خودرو را در اختیار دارد، می توانند بهبود تجربه راننده را به دنبال داشته باشند.

برای مثال تست هایی در لاس وگاس، نوادا، پورتلند و اورگن برگزار شده که در آنها سیستم های خودرو به سیگنال چراغ های راهنمایی دسترسی داشته اند. این سیستم ها وضعیت چراغ های راهنمایی را به راننده نمایش داده و زمان تقریبی تا عوض شدن وضعیت چراغ ها را به وی اطلاع می دهند.

با استفاده از این اطلاعات، راننده می تواند سرعت خود را طوری تنظیم کند که زمانش کمتر در پشت چراغ راهنمایی تلف شود. روشن است که در این حالت فاکتورهایی مثل بهره وری و روان بودن ترافیک بهبود می یابند.

ford-denver-v2x-screen-vehicle-detected

به گفته ماجد زکی، با توجه به ظهور سیستم های مسیریاب مبتنی بر واقعیت افزوده، انتقال حجم زیاد داده از فضای ابری و مکان یابی دقیق خودرو جزو نیازهای ضروری خودروها در آینده خواهند بود. علاوه بر این، باید داده های فراوانی از سنسورها و سیستم های تله ماتیک خودرو به فضای ابری آپلود شوند.

داده ها و اطلاعات به دست آمده از سنسورها و دوربین خودروهای موجود در ترافیک باعث شکل گیری یک تصویر کلی از هر منطقه می شوند. این تصویر لحظه به لحظه عوض شده و می توان از آن برای تنظیم زمان چراغ های راهنما یا اختصاص لاین ویژه برای مسیرهای شلوغ استفاده کرد.

با تعیین مکان دقیق خودروها، دقت سیستم های مسیریاب مبتنی بر واقعیت افزوده نیز افزایش پیدا کرده و امکان نمایش اطلاعاتی از قبیل نام خیابان ها به راحتی میسر خواهد شد. در حال حاضر سیستم اینفوتینمنت مرسدس بنز – موسوم به MBUX – از قابلیت مشابهی برخوردار است.

Advanced Navigation package for SE, Sport and AMG Line

باز هم یادآوری می کنیم تکنولوژی ۵G C-V2X به پوشش شبکه مخابراتی وابسته نیست. به جای اتصال به فضای ابری، این تکنولوژی قادر است به طور مستقیم به خودروها و زیرساخت های موجود در محیط اطراف متصل شود.

آیا ۵G یک دستاورد بزرگ برای اتومبیل های خودران خواهد بود؟

تکنولوژی ۵G با توجه به قابلیت ها و مزایایی که دارد، مطمئنا می تواند نقشی کلیدی در تحقق ایده اتومبیل های خودران ایفا کند. Nvidia یکی از شرکت هایی است که بطور جدی بر روی فناوری خودران مشغول تحقیق است.

bosch-automated-driving-preview-image-1200x9999

به اعتقاد مقامات Nvidia یک اتومبیل خودران نباید نیازی به دخالت عامل دیگر داشته باشد، زیرا در زمان رانندگی، شرایطی پیش می آید که باید در کسری از ثانیه بهترین تصمیم اتخاذ شود. با این حساب داده های جمع آوری شده از طریق سنسورهای مختلف، باید در داخل خود خودرو پردازش شوند. در این بین داده هایی نیز که با سرعت بسیار بالا از منابع دیگری مثل سایر خودروها یا زیرساخت های شهری قابل استخراج هستند، می توانند در بهبود و ارتقای ایمنی اتومبیل های خودران کاملا موثر باشند.

تکنولوژی ۵G امسال از راه می رسد

خبر خوب اینکه فاصله زیادی با ظهور تکنولوژی ۵G نداریم و از ماه آوریل امسال (اواسط فروردین ۹۸) شاهد بهره برداری از آن خواهیم بود. طبق انتظار ابتدا این تلفن های همراه هوشمند هستند که از مزایای تکنولوژی ۵G بهره مند خواهند شد و پس از آنها احتمالا نوبت به خودروها خواهد رسید. کارشناسان پیش بینی می کنند اتومبیل های ساخته شده در سال ۲۰۲۰ به ۵G مجهز خواهند بود.

The post تاثیر تکنولوژی اینترنت ۵G بر صنعت خودروسازی؛ تبدیل اتومبیل ها به ابر رایانه متحرک appeared first on دیجیاتو.