آشتی با واقعیت گمشده دنیای مدرن در روز طبیعت

مریم بهریان
روزنامه نگار و روانشناس بالینی

زوم نیوز : یک اندیشمند فرانسوی به نام ژان بودریار معتقد است ، رسانه ها ، مخاطب را دست و پا بسته به حال خود رها می کنند ، رسانه ها دریچه نگاه ما را به دنیای اطراف تعیین می کنند و ما را از واقعیت و عینیات دنیا دور می سازند .
امروز سیزده فروردین است ، به خودم تکانی می دهم ، تبلت را با نارضایتی و غرولند در کتابخانه می گذارم و بچه ها را با تشر و اخم از جلوی تلویزیون جمع می کنم و راهی طبیعت می شویم .
من و همسرم و بچه ها بالاخره ساعت ۱۰ و چهل دقیقه صبح روز سیزدهم فروردین موفق می شویم خودمان را از استیلای این رسانه خلاص کنیم . تلگرام تعطیل ، کارتون تعطیل ، گوگل و گوگل پلاس و جی میل و فیس بوک و بازی کامپیوتری تعطیل .
مثل غار زده های غریب با نور خورشید ، چشمان مان را باز می کنیم و کم کم یادمان می آید ، آفتاب هست ، سبزه هم هست و چادرهای رنگین و مردم شاد و عطر جوجه کباب هوش از سرمان می پروراند و بالاخره در ساعت ۱۲ و ده دقیقه ظهر سیزده فروردین ، مسمومیت ناشی از تکنولوژی مجازی از سرمان می پرد و باورمان می شود دنیای دیگری هم وجود دارد .
فروشنده بوفه پارک داد می زند ذغال و بستنی ، یکی هم آن طرف تر بادبادک هایش را حراج کرده ، پیرها بستنی می وردند.
باد فروردین در تلاش است تا موهای چند خانم جوان را تاب بدهد آن ها هم تا می توانند پرخوری می کنند تا مثلا به نسیم بهاری دهن کجی کرده باشند و وانمود کنند حواس شان به تاب خوردن موهای شان نیست .
بچه ها می دوند ، من حرص می خورم که در این ازدحام بلایی سرشان نیاد .

محمد می پرسد ، آنقدر حرص نخور ، بیا فیلم بگیرم!!!
” به نظرت فایده این که بچه ها روزی مثل امروز رو تجربه می کنند چیه ؟”
می گم :” خب یک جایی خونده بودم که الان یادم نیست دقیقا کجا ولی نوشته بود ، شهرنشینی جدا از فواید و ستاوردهایی که داشته ، مشکلاتی رو هم همواره با خودش به یدک می کشه ، مثلا این که ارتباط ما رو با طبیعت به تدریج کم می کنه ، بچه ها با طبیعتی که دنیای رسانه به نمایش می گذاره ، بیشتر از طبیعت واقعی آشنا هستند . برای همین کم کم دنیایی از تخیلات و تصاویر دیجیتالی جایگزین واقعیت ها می شه . مصنوعی ها جای واقعیت ها را می گیرند .

بچه های نسل تکنولوژی در فرصت هایی مثل امروز ، از دنیای بازی های مجازی جدامی شوند و در جهان حقیقی و در پارک و جنگل و دشت و طبیعت بالا و پایین می پرند و خیسی چمن و حس خوب لمس نسیم را با پوست گونه هایشان حس می کنند . و در دنیایی که در آن مفهوم تولد رو با رویش دانه گیاه و تولد یک پروانه از کرم ابریشم از نزدیک می بینند ، می شه براشون مفهوم مرگ و تولد دوباره برگ های درختان رو توضیح داد ، مفاهیمی که دنیای رسانه از توضیح دادنشون عاجز هست .