ایران میانجی بحران یمن

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، روند بحران یمن متفاوت تر از گذشته پیش می رود. در مارس ۲۰۱۵ هنگامی که عربستان سعودی جنگ را علیه مردم یمن و انصارالله آغاز کرد، تمام کشورها و گروه هایی که از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن حمایت می کردند بر این عقیده بودند که باید انصارالله و نیروهای مردمی از صنعا عقب نشینی کنند و حکومت بار دیگر در اختیار منصورهادی به عنوان رییس جمهور مستعفی یمن قرار گیرد. از همین رو تمام کرسی های دولت هادی در مجامع بین المللی حفظ و به عنوان نماینده دولت قانونی یمن شناسایی شد. در آن زمان دولت مستعفی یمن در جنوب یمن مستقر شد و حداقل می توانست مدعی باشد که بخشی از کشور را در اختیار دارد و در راستای یکپارچگی این کشور می خواهد بار دیگر به صنعا بازگردد. حالا دیگر جنوبی هم برای او وجود ندارد و دیگر هیچ نقشی را نمی توان برای او در آینده یمن متصور شد. شمال یمن را حوثی ها، ارتش و نیروهای مردمی یمن تحت کنترل گرفته اند و در جنوب نیز نیروهای جدایی طلب جنوب حضور دارند و در این میان در مجامع بین المللی دولتی در حال نمایندگی از مردم یمن است که هیچ جایگاهی در هیچ نقطه یمن ندارد و حتی نمی تواند به یک منطقه از یمن بازگردد و مردم از او حمایت کنند. در همین نقطه است که شرایط یمن پس از ۴ سال جنگ، قحطی و کشتار افراد بی گناه وارد مرحله جدیدی شده است. انصارالله یمن را دیگر نمی توان بخشی از مشکل این کشور دانست بلکه این گروه اکنون بخشی از راه حل است که اگر جامعه بین المللی بخواهد در راستای پایان بحران یمن قدم بردارد باید با همه طرف های درگیر از جمله انصارالله نیز وارد گفت وگو شود. نتیجه این تغییر دیدگاه را می توان در نشستی که روز گذشته در وزارت امورخارجه ایران برگزار شد به آسانی مشاهده کرد. هیات انصارالله یمن به رهبری محمد عبدالسلام، سخنگوی این جنبش که چند روزی است در تهران به سر می برد روز یکشنبه با هیاتی از سفرای اروپایی در تهران دیدار کرد. این جلسه که با ابتکار وزارت امورخارجه ایران برگزار شد، ریاست آن را علی اصغر خاجی، دستیار وزیرخارجه در امور ویژه سیاسی برعهده داشت که دو پرونده مهم سوریه و یمن را پیگیری می کند. در سوی دیگر سفرای کشورهای بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان (E۴) نیز حضور داشتند و طرفین در خصوص ابعاد مختلف بحران یمن با یکدیگر گفت وگو کردند. راب مک ایر، سفیر بریتانیا در تهران اولین فردی بود که روز گذشته خبر این نشست را منتشر کرد و نوشت از وزارت خارجه ایران بابت میزبانی نشست میان همکاران من از ایتالیا، فرانسه و آلمان با هیات انصارالله تشکر می کنم. او در ادامه نوشت این بسیار حایز اهمیت است که بتوانیم درباره روند سیاسی و بحران انسانی در یمن رایزنی کنیم. گزارش های اولیه از این نشست حاکی از آن است که هیات های حاضر در جلسه ابتدا دیدگاه های خود را در خصوص تحولات یمن ارایه دادند. همچنین در این نشست طرفین تاکید کردند هر چه سریع تر باید جنگ در یمن پایان یابد و روند کمک رسانی به مردم یمن نیز تسریع شود. همچنین در پایان همه طرف ها بر راهکار سیاسی حل بحران یمن تاکید کردند و اجرای کامل توافقنامه صلح استکهلم را لازم دانستند و آن را مقدمه ای برای حل و فصل نهایی سیاسی بحران یمن عنوان کردند.

گفتنی است، ایران و اروپا پیش از این ۵ دور مذاکره درخصوص بحران یمن با یکدیگر انجام دادند اما آخرین نشست آن مربوط به اسفند ماه سال ۱۳۹۷ بود که میان ۴ کشور اروپایی همچنین نماینده اتحادیه اروپا با مقام های ایرانی در بروکسل برگزار شد و در عمل حدود ۶ ماه بود که مذاکرات جدی میان اتحادیه اروپا و ایران در بحث یمن شکل نگرفته بود. بسیاری بر این باور هستند که فشارهای عربستان بر اتحادیه اروپا عاملی شد تا رایزنی ها میان ایران و اروپا به قوت خود ادامه پیدا نکند. اما اروپایی ها نمی توانند نادیده بگیرند که ایران نقش عمده ای در به ثمر نشستن توافق استکهلم و تشویق انصارالله برای قبول آن انجام داد. ایران نیز همواره از اجرای کامل تعهدات توافق استکهلم حمایت کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان که هفته گذشته با محمدعبدالسلام، سخنگوی انصارالله دیداری دوجانبه داشت، عنوان کرد ایران همواره از انجام گفت وگو های یمنی- یمنی و اجرای کامل توافقات استکهلم حمایت می کند.

در حال حاضر واقعیت آن است که اروپایی ها اگر قصد دارند که به جنگ در یمن و بحران انسانی در این کشور پایان دهند نباید ایران را بخشی از مشکل در یمن ببینند. آنها چه بخواهند چه نخواهند، ایران تاثیرگذار ترین کشور بر انصارالله یمن است. اگرچه ایران بارها تاکید کرده که هیچ کمک نظامی به آنها نمی کند اما هیچ گاه نفوذ معنوی خود در یمن را انکار نکرده است. راه حل واقعی بحران یمن از دل مذاکره با همه طرف ها بیرون خواهد آمد. اگر یک طرف کنار گذاشته شود قطعا این جنگ بی سرانجام هیچ پایانی نخواهد داشت و تنها این مردم بی گناه یمن هستند که هر روز بیشتر آسیب می بینند.

بحران دامنه دار در عدن

در حالی که نمایندگان انصارالله یمن از هفته گذشته رایزنی های گسترده ای را در تهران انجام دادند و روز گذشته نیز با سفرای اروپایی در تهران نیز دیدار کردند اما اختلافات در میان ائتلاف سعودی همچنین در عدن افزایش پیدا می کند. طبق گزارش ها جمعه شب یک هیات نظامی مشترک عربستان سعودی و امارات وارد عدن شدند تا در مورد خروج نیروهای انتقالی جنوب از مواضعی که هفته گذشته در عدن در اختیار گرفتند، گفت وگو کنند. یکی از اعضای کابینه دولت مستعفی یمن به خبرگزاری فرانسه گفت: این هیات به عدن رفتند تا نیروهای جدایی طلب جنوب از مراکز مربوط به دولت مستعفی در عدن خارج شوند. این در حالی است که هزاران یمنی در جنوب در حمایت از نیروهای جدایی طلب در بندر عدن راهپیمایی کردند. هر چند گفته می شود که نیروهای وفادار به شورای انتقالی جنوب از کاخ ریاست جمهوری عدن خارج شده اند اما کماکان در پست های کلیدی عدن حضور دارند. آنها از سال ۲۰۱۴ سعی کردند تحت فرمان منصورهادی برای حفظ حکومت او تلاش کنند اما حالا رویه خود را تغییر داده اند. گفتنی است هر چند عربستان سعودی نیروهای جدایی طلب را تهدید به حمله هوایی کرده است اما آنها کماکان در مواضع خود مستقر هستند. اما فعلا تا زمان تنظیم این گزارش چشم اندازی برای استقرار دولت هادی در عدن وجود ندارد. برخی منابع عنوان کردند که اعضای دولت هادی از عربستان خواسته اند تا امارات را از ائتلاف تحت رهبری خود خارج کند اما به نظر می رسد آنها اطلاع ندارند که بدون امارات عملا دیگر ائتلافی وجود نخواهد داشت.

با این حال الجزیره روز گذشته گزارش داد که نیروهای جدایی طلب جنوب مراکز اصلی تحت کنترل دولت مستعفی یمن در عدن را از بیم حمله هوایی به این مراکز تخلیه کرده اند. وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن در توییتر خود عنوان کرده که شورای جدایی طلبان جنوبی قصد دارد، وزارت کشور و پالایشگاه عدن را به واحدهای گارد ریاست جمهوری تحت نظارت نیروهای ائتلاف واگذار کند. گفته می شود که نیروهای جدایی طلب دفتر مرکزی دولت هادی، دیوان عالی، بانک مرکزی همچنین بیمارستان اصلی عدن را تخلیه کرده اند.

اما منابع جدایی طلبان جنوب به رویترز گفته اند که نیروهای آنها از قبل کاخ ریاست جمهوری و بانک مرکزی را ترک کرده بودند و مراکز دولتی تعطیل شده را بناست به یک نماینده از سوی عربستان سعودی و امارات واگذار کنند.

اما آنها عنوان کرده اند، مراکزی که نشان دهنده بازگشت دولت هادی به شهر است را در اختیار آنها قرار نمی دهند. در بیانیه ای که جدایی طلبان صادر کردند، تاکید داشتند که ما عقب نشینی نمی کنیم و به دنبال غنیمت نخواهیم بود و هواپیماها نیز ما را نمی ترسانند. خضر السلیمانی، مدیر دفتر امورخارجه جدایی طلبان در نیویورک به الجزیره گفت که نیروهای جنوبی به خواسته مردم دست به چنین اقدامی زده اند. او ادامه داد که دولت می تواند خواسته مشروع مردم را نادیده بگیرد اما ما این کار را نمی کنیم و در زمین وارد عمل می شویم. او در ادامه گفت: خواست مردم جنوب استقلال و بازگشت به دهه ۹۰ میلادی است. این خواسته مربوط به چند وقت اخیر نیست بلکه دهه هاست که مردم جنوب این درخواست را دارند. با این حال گفته می شود، جدایی طلبان جنوب به نشستی بدون زمان مشخص در عربستان سعودی دعوت شده اند. با این حال فرماندهان این شورا از آتش بس و گفت وگو در ریاض استقبال کرده اند.با این حال برخی نگران اختلافات میان عربستان و امارات در یمن شده اند. نشریه اسراییلی هاآرتص در تحلیلی عنوان می کند که تشکیل جریان های جدید به وسیله شورشیان در یمن می تواند اختلافات و احتمال درگیری میان امارات و عربستان را گسترش دهد و همین موضوع ممکن است موضع ایران را تقویت کند. زاوی بارل در مقاله خود در این نشریه می نویسد نه تنها اکنون یک جنگ جدید در یمن در حال توسعه است بلکه آن را می توان اختلافاتی دانست که می تواند تبدیل به یک درگیری واقعی میان عربستان و امارات شود. شاید در نگاه اول به نظر برسد که این یک تحول ناشی از اختلاف نظرهای استراتژیک و ایدئولوژیک بین عربستان و امارات بر سر حمایت از نیروهای مختلف در یمن است.هر چند محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان و محمد بن زاید، ولیعهد امارات هر دو اختلاف نظر را انکار می کنند اما از سفر اخیر بن زاید به عربستان سعودی در این هفته هیچ خبر جالبی به دست نیامد. هر چند محمد بن زاید بر همکاری دوجانبه میان دو کشور در بحث یمن تاکید کرد اما حاضر نشد از نیروهای جدایی طلب بخواهد که عدن را ترک کنند چراکه تصرف عدن می تواند تنها دستاوردی باشد که امارات متحده از جنگ یمن به دست آورد. اگر جنبش جدایی طلب جنوب بتواند موفق به ایجاد کشوری مستقل شود، امارات دین سنگینی را به گردن آنها بابت این پشتیبانی خواهد داشت.زاوی بارل می نویسد، عربستان سعودی که دولت هادی را پرورش داده است برای حفظ آن مجبور شده تا دست به دامان حزب وابسته به اخوان المسلمین در یمن شود و با آنها همکاری کند چراکه هادی در میان آنها تا حدی پایگاه دارد و این در حالی است که عربستان گروه های وابسته به اخوان را تروریستی می داند و این خود یک تضاد عقیدتی برای سعودی ها محسوب می شود.از طرفی دیگر مجموعه شرایط نشان می دهد که جدایی طلبان تا چه حد از ریاض متنفر هستند و نمی خواهند دیگر گوش به فرمان عربستان فعالیت کنند. از طرف دیگر برخی تحلیلگران یمنی بر این عقیده هستند که این اختلافات ممکن است به پیشبرد راه حل دیپلماتیک نیز کمک کند چراکه حوثی ها و جدایی طلبان راحت تر می توانند با یکدیگر همکاری کنند و اگر حوثی ها به ایجاد یک کشور مستقل در جنوب رضایت دهند قطعا جدایی طلبان نیز با حوثی ها همراهی خواهند کرد.

تا امروز یک دستور هم از ایران نگرفتیم

عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن عصر روز شنبه درباره آخرین تحولات میدانی و سیاسی یمن سخنرانی کرد. به گزارش فارس، وی در بخش هایی از سخنان خود به عملیات روز گذشته یگان پهپادی ارتش یمن و انصارالله علیه میدان نفتی «الشیبه» وابسته به آرامکو اشاره کرد و آن را بزرگ ترین عملیات یمنی ها از ابتدای جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن خواند. رهبر جنبش انصارالله یمن خاطرنشان کرد که عملیات پهپادی یمن درس مشترک و هشداری مهم برای امارات است. سیدعبدالملک الحوثی گفت که پالایشگاه الشیبه از بزرگ ترین پالایشگاه های نفت عربستان سعودی است که دارای مخازن نفتی بسیاری زیادی است. وی خطاب به دشمنان یمن گفت هر اندازه که دشمنی شما ادامه پیدا کند، اصرار ما برای ادامه مبارزه هم بیشتر می شود. توانایی نظامی ما در صورت ادامه تجاوزات ائتلاف سعودی، روز به روز افزایش پیدا می کند.رهبر جنبش انصارالله یمن در ادامه به تحولات اخیر عدن اشاره کرد و گفت که آنچه در مرکز جنوب یمن رخ داده، ارتباطات روشنی با توطئه های ائتلاف متجاوز به یمن دارد. وی تصریح کرد: هدف دشمنان در جنوب یمن، اشغالگری و تجزیه این کشور است و این موضوعی است که ما از ابتدای جنگ به آن اشاره کرده ایم. سید عبدالملک الحوثی افزود: شورای انتقالی جنوب یمن و حزب اخوانی الاصلاح (تحت حمایت عربستان) و دولت مستعفی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی از جمله گروه های هستند که تصمیم به ایستادگی در کنار ائتلاف متجاوز را گرفته اند. این گروه ها هرگز تصور نمی کردند که کشورهای عضو ائتلاف برای رسیدن به آرزوهای توسعه طلبانه خود و کشاندن جنوب یمن به ورطه نابودی، گوی سبقت را از هم بربایند. وی در ادامه سخنرانی خود به حمایت های ایران از ملت یمن اشاره کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران در همبستگی با ملت یمن و محکومیت تجاوزگری ها، موضع ویژه و ممتاز و قوی و صریحی گرفته است. وی با بیان اینکه ما تا به امروز حتی یک دستور از ایران دریافت نکرده ایم، اظهار کرد که طرف ایرانی به روابط خود با دیگران احترام می گذارد و با یمن هم به عنوان یک کشور آزاد و مستقل تعامل دیپلماتیک دارد.

حمله پهپادهای انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان

تلویزیون المسیره یمن روز گذشته خبر داد که انصارالله حمله ای پهپادی را به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در منطقه ای دور افتاده انجام داده است. اما در ابتدای امر هیچ تایید فوری از سوی مقامات عربستان سعودی یا غول نفتی آرامکو صورت نگرفت.انصارالله در ماه اخیر با تقویت موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین خود توانسته مواضع حساس و استراتژیک عربستان سعودی را هدف قرار دهد. کانال خبری المسیره به نقل از سخنگوی ارتش یمن گزارش داد: ده ها هواپیمای بدون سرنشین طی عملیاتی تاسیسات نفتی الشیبه مربوط به کمپانی آرامکو را هدف قرار داده است. هر چند در ابتدای امر آرامکو سعی کرد این حمله را تایید یا تکذیب نکند. با این حال انصارالله یمن عنوان کرد که این حمله در نزدیکی مرز عربستان با امارات صورت گرفته که بزرگ ترین حمله در اعماق پادشاهی عربستان از سال ۲۰۱۵ میلادی است. انصارالله وعده داده در صورت ادامه تجاوزهای سعودی عملیات های گسترده تری را علیه عربستان انجام دهد. با این حال ریاض اگرچه این حمله را تایید و اما عنوان کرده که آسیب جدی به تاسیسات نفتی وارد نشده است. در ماه مه نیز حوثی ها حمله ای را با هواپیماهای بدون سرنشین به دو جایگاه پمپاژ در عربستان انجام دادند که باعث انفجارهای مهیب و قطع جریان انتقال نفت عربستان سعودی شد و هر چند در آن زمان عربستان اصرار داشت که میزان آسیب بسیار کم بوده اما برخی تصاویر نشان از انفجارهای گسترده در آن تاسیسات نفتی داشت. /روزنامه اعتماد

این خبر ایران میانجی بحران یمن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وعده نصــر

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در دیدار عصر دیروز  (سه‌شنبه) هیأتی از جنبش انصارا… یمن با حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، نامه آقای سیدعبدالملک بدرالدین، رهبر جنبش انصارا… تقدیم ایشان شد.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با تمجید از ایمان، ایستادگی، هوشمندی و روحیه جهادی مردم یمن در برابر یک تجاوز وحشیانه و گسترده، تأکید کردند: هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعا پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.
حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای، شهادت ابراهیم بدرالدین برادر آقای سیدعبدالملک بدرالدین را تبریک و تسلیت گفتند و با تجلیل از خانواده بزرگ و مجاهد بدرالدین و گرامیداشت شهید حسین بدرالدین، افزودند: مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‌اند، آینده خوبی را در پیش دارند و به لطف خداوند، دولتی قوی را تشکیل خواهند داد و در چارچوب آن دولت، به پیشرفت خواهند رسید.
ایشان با تأکید بر این‌که سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید، خاطرنشان کردند: آنها به‌دنبال تجزیه یمن هستند که باید با قدرت در مقابل این توطئه ایستاد و از یمنِ یکپارچه، متحد و با تمامیت‌ارضی حمایت کرد.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفت‌وگوهای یمنی -یمنی است.
حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای با اشاره به جنایت‌های سعودی‌ها و همراهان آنها در یمن به‌ویژه در روز عید قربان، افزودند: آنچه در یمن می‌گذرد، واقعیت دنیای امروز و مدعیان حقوق بشر است.
ایشان با اشاره به مواضع ضد آمریکایی و ضدغربی نظام جمهوری اسلامی تأکید کردند: این مواضع براساس تعصب نیست بلکه براساس واقعیات و عملکرد دولتمردان آمریکا و غرب است که با ظاهری انسانی و مدنی و اخلاقی، بدترین جنایت‌ها را انجام می‌دهند و به‌طور دائم نیز دم ازحقوق بشر می زنند.
رهبر انقلاب اسلامی بی تفاوتی دنیای غرب را در قبال جنایاتی که در یمن و فلسطین رخ می‌دهد، یک نمونه از واقعیات دنیای امروز برشمردند و افزودند: باید با این قدرت‌های جنایتکار، با قدرت ایمان و مقاومت و اتکا به نصرت الهی، مواجه شد و تنها راه همین است.
حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای با اشاره به تحریم‌ها و فشارهای گوناگون به جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون به‌خصوص دردوران هشت سال جنگ تحمیلی و مشکلات تأمین نیازهای اولیه دفاعی، خاطرنشان کردند: به رغم تحریم‌های ۴۰ساله ملت ایران با ایستادگی و ایمان و جهاد اکنون به توانایی‌های مهمی در زمینه سلاح‌های دفاعی خود دست یافته است.
ایشان در پایان ضمن اعلام حمایت از مجاهدت زنان و مردان مؤمن و مقاوم یمن، از هیأت یمنی خواستند، سلام ایشان را به برادر مجاهد و عزیز، سیدعبدالملک بدرالدین و همچنین ملت مؤمن و مقاوم یمن برساند.
در ابتدای این دیدار آقای محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارا… یمن ضمن ابلاغ سلام‌های گرم آقای سیدعبدالملک بدرالدین،  رهبر جنبش انصارا… و همه مجاهدان و رزمندگان یمنی خطاب به رهبر انقلاب اسلامی گفت: ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام(ص) و ولایت امیرالمومنین(ع) می دانیم و مواضع حیدری و علوی شما در حمایت از مردم مظلوم یمن را ادامه خط امام خمینی (ره) و مایه برکت و بسیار روحیه‌بخش می دانیم.
وی با تأکید بر این‌که مواضع رهبر جمهوری اسلامی در حمایت از مظلومان جهان به‌ویژه مردم یمن، یک موضع دینی و اعتقادی است، گفت: مردم یمن که در شرایط بسیار سختی به‌سر می‌برند با دست خالی اما با ایمان و ثبات قدم در مقابل تجاوز ۱۷دولت ایستاده‌اند و به شما قول می‌دهیم که ملت یمن منسجم و همچون یَد واحد به استقامت و ایستادگی خود در مقابل تجاوز ظلم، تا پیروزی کامل ادامه خواهند داد. /روزنامه جام جم

این خبر وعده نصــر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ورود هیئت نظامی امارات به ایران چه پیامی داشت؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، در هفته های گذشته امارات سیاست منطقه ای خود را با خروج از یمن تغییر داده است . در هفته گذشته هیاتی از امارات متحده عربی برای انجام مذاکراتی با حضور نمایندگان سپاه پاسداران به تهران سفر کرد، به طور هم زمان، رئیس گارد ساحلی امارات برای نخستین بار از سال ٢٠١٣ با همتای ایرانی خود دیدار کرد تا در مورد امنیت تنگه هرمز صحبت کنند.

در تحلیل هایی که این روزها خط خبری اخبار منطقه و فرامنطقه ای روی این محور متمرکز شده است که امارات از ائتلاف دریایی آمریکا نا امید است و این مساله را می داند که اگر جنگی در منطقه رخ دهد اولین کشوری که اماج حملات ایران قرار بگیرد امارات متحده خواهد بود.

بخش خاورمیانۀ موسسه کارنگی، دربارۀ چرخش اماراتی ها به سوی ایران معتقد است:چرخش ابوظبی به سمت تهران، بیش از آنکه استراتژیک باشد، بیشتر تاکتیکی و پیامی به دولت ترامپ است. امارات متحده عربی به تازگی بر سر برخی مسائل از جمله نزدیکی واشنگتن به قطر، با دولت ترامپ دچار اختلاف شده است و راهی برای مذاکره با ایران می یابد.

این خبر ورود هیئت نظامی امارات به ایران چه پیامی داشت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا اماراتی‌ها به سمت ایران آمدند؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، بخش خاورمیانۀ موسسه کارنگی، در یک نظرخواهی با حضور شماری از کارشناسان خاورمیانه، دلایل تغییر رویکرد در سیاست خارجی امارات متحده عربی و چرخش آنها به سوی ایران را مورد بررسی قرار داده است.  جو ماکاران، کارشناس خاورمیانه در موسسه “عرب سنتر” دربارۀ چرخش اماراتی ها به سوی ایران معتقد است:

چرخش امارات متحده عربی به سمت ایران، بیش از آنکه استراتژیک باشد، بیشتر تاکتیکی و پیامی است به دولت ترامپ. امارات متحده عربی به تازگی بر سر برخی مسائل از جمله نزدیکی واشنگتن به قطر، با دولت ترامپ دچار اختلاف شده است. هر چند اقتصاد امارات – به خصوص دبی- یارای رو در رو شدن با ایران را ندارد، با این حال محاسبات اماراتی ها این بود که ترامپ با ایران رو در رو نخواهد شد، اما از عبور و مرور کشتی ها در تنگه هرمز حمایت کرده و راهی برای مذاکره با ایران می یابد.

اما برای این تغییر می توان سه دلیل مهم برشمرد:

اول اینکه این مسئله می تواند به هسته اصلی استراتژی دولت ترامپ در خاورمیانه آسیب بزند؛ مثلا تشکیل ائتلاف عربی- اسرائیلی علیه ایران که متأثر از توافق جدید میان اسرائیل و فلسطین است و می تواند تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف دریایی را دچار اختلال کند.

دوم اینکه، رویکرد جدید، اتحاد قدرتمند میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به بوته آزمایش می نهد؛ تنها گذاشتن ریاض با بحرین و بسنده کردن رویارویی با ایران به جنگ لفظی با گزینه اندک و همچنین امتناع از مصالحه با حوثی های یمن.

و سوم اینکه تغییر رویکرد جدید به معنای رویگردانی از سیاستی است که پیشتر آن را “سیاست خارجی مداخله گرایانه” امارات می خواندند.

فاطمه الاسرار، تحلیلگر مسائل خلیج فارس نیز دربارۀ نزدیکی ابوظبی به تهران نوشته است: امارات متحده عربی در حال حاضر سیاست دوری از نزاع با ایران و متحدان آنها در یمن را در پیش گرفته است. حملات سهمگین حوثی های تحت حمایت ایران به عربستان سعودی، شدت یافتن حملات و همچنین حمله ایران به تانکرها در خلیج فارس، به خوبی آشکار کرد که تهران در این مسیر اهل اغماض و چشم پوشی نیست. تهران با سیاست جدیدش این پیام را به کشورهای خلیج فارس ارسال کرد که در صورت فشار نظامی آمریکا، اولین بازنده این بازی آنها هستند. از سویی، توقیف تانکرهای نفت و ناتوانی برای آزاد کردن آنها، به خوبی ثابت کرد که واشنگتن نه در موضعی است که بتواند ایران را برای کاهش تنش ها تحت فشار قرار دهد و نه در وضعیتی است که بتواند از متحدانش در منطقه حمایت کند.

از طرف دیگر، ایالات متحده آمریکا در سیاستش در برخورد با ایران روشن و صریح نیست؛ از طرفی مدعی آغاز مذاکره و ارتباط گیری با ایران است و در عین حال این کشور را به حملۀ نظامی تهدید می کند. لذا در این چارچوب، در صورتی که ایران و متحدانش تصمیم به هدف گیری رقیبان داشته باشند، و با توجه به هزینه های سنگین اقتصادی که امارات متحده عربی باید بپردازد، این کشور چاره ای جز گشودن درهایش به روی ایران ندارد. خروج نیروهای نظامی امارات از یمن و کاهش حضور نظامی در حدیده نیز به معنای نشان دادن ارادۀ مثبت ابوظبی به تهران است.

احمد ناجی، کارشناس دیگر خاورمیانه در موسسه کارنگی در این باره معتقد است: تصمیم امارات متحده عربی برای احیای روابطش با تهران این اطمینان را برای ابوظبی ایجاد خواهد کرد که ایران و متحدانش تهدیدی امنیتی برای منافع امارات نخواهند بود. مثلا گزارش شده است که حوثی های یمن توانایی هدف گیری مواضع اماراتی ها با موشک هایشان را در یمن دارند. با این حال گشوده شدن درهای دو کشور به روی یکدیگر به معنای تضمین امنیت کشتی ها، صادرات انرژی و سرمایه گذاری خارجی است؛ آنهم در زمانی که خلیج فارس با تنش های زیادی روبروست. طی سالهای اخیر اختلاف نظر زیادی میان ابوظبی و دبی بر سر برقراری ارتباط با ایران و همچنین موضوع یمن وجود داشته است. در حالی که ابوظبی مسائل را از دریچه امنیتی می نگرد، دوبی بیش از همه به تأمین منافع اقتصادی در ارتباط با همسایه شمالی می اندیشد.

منبع: وبسایت موسسه کارنگی/ ترجمه: زهرا خدایی/ ۸ آگوست ۲۰۱۹

این خبر چرا اماراتی‌ها به سمت ایران آمدند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پرچم سفید امارات در برابر ایران

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، در ادامه تبادل سیگنال بین ایران و دولت‌های عربی خلیج‌فارس، وزیر مشاور در امورخارجه امارات‌متحده‌عربی از ترجیح ابوظبی و ریاض برای در پیش گرفتن رویکرد سیاسی به‌جای مواجهه و تقابل خبر داد. همزمان یک پایگاه وابسته به اسرائیل مدعی شد که امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه خود با ایران را افزایش داده‌اند و ولیعهد سعودی به‌طور جدی درحال بررسی گفت‌وگو با تهران است. پیش از این نشست مشترک نیروهای گارد ساحلی ایران و امارات در تهران بعد از وقفه شش‌ساله برگزار شده بود که تحولی جدید در اوج تنش‌ها در منطقه به حساب می‌آید.

در تازه‌ترین اتفاق هم وزیر حج عربستان ضمن استقبال از برقراری دوباره عمره مفرده، از پیگیری ریاض برای بازگشایی دفتر حافظ منافع ایران خبر داده است. از دید تحلیلگران و ناظران، اختلافات داخلی امارات، ناامیدی از آمریکا و بن‌بست در یمن سه عامل مهم در تعدیل رفتار امارات در برابر ایران به حساب می‌آید. در همین خصوص، انور قرقاش وزیر مشاور در امورخارجه امارات‌متحده‌عربی ضمن تاکید بر همکاری ادامه‌دار کشورش با عربستان سعودی، اعلام کرد که دو کشور در برابر ایران رویکرد سیاسی را به مواجهه ترجیح می‌دهند. انور قرقاش مقامات قطر را متهم کرد که قصد دارند با پررنگ کردن برگزاری نشست مقامات مرزبانی ایران و امارات‌متحده‌عربی از این موضوع بهره‌برداری سیاسی کنند. برخی از رسانه‌ها برگزاری نشست مقامات مرزبانی و گارد ساحلی ایران و امارات را نیز نشانه‌ای از تغییر مواضع این کشور دانسته بودند. هر چند خبرگزاری رویترز از قول یک مقام اماراتی نوشته بود که مذاکرات نشست مشترک با ایران پیرامون امنیت مرزها و آب‌های مشترک بوده است. یک هیات ۷ نفره از مقامات گارد ساحلی امارات روز سه‌شنبه گذشته وارد تهران شد و در رابطه با همکاری مرزی دو کشور، تردد اتباع و ترددهای غیرمجاز یا بدون اطلاع و تسهیل و تسریع تبادل اطلاعات طرفین با مقامات ایرانی گفت‌وگو کرد. این ششمین نشست گارد ساحلی ایران و امارات است. پنجمین نشست گارد ساحلی دو کشور در سال ۱۳۹۲ یعنی شش سال پیش برگزار شده بود. در تحولی دیگر، وزیر حج عربستان از برقراری دوباره عمره  مفرده برای زائران ایرانی استقبال کرد و قول داد، موضوع راه‌اندازی نمایندگی ایران در سفارت سوئیس (حافظ منافع ایران در عربستان) را شخصا پیگیری کند.

در این چارچوب تعدیل رفتار ابوظبی را می‌توان در سه متغیر زیر تحلیل کرد.

اختلافات داخلی در امارات

روابط امارات با تهران همواره تابعی از پویایی‌های سیاست داخلی در امارات بوده است. دبی و شارجه همواره طرفدار روابطی گرم‌تر با تهران بوده‌اند. با این همه، روابط دو طرف در طول زمان از روابط دبی‌محور به ابوظبی‌محور شیفت کرده است؛ امیرنشینی که طرفدار سیاست تندروانه‌تری در قبال ایران بوده است. امارات به‌طور رسمی از خروج آمریکا از برجام استقبال کرد و نقش فعالانه‌ای در مهار ایران از طریق بلوکه کردن مبادلات مالی تهران و تحریم شرکت‌های ایرانی ایفا کرد. این سیاست دیپلماسی دبی را که از دیرباز تلاش می‌کرد تا روابط تجاری با ایران را حفظ و گسترش دهد به چالش کشیده است. اما با بحران‌آفرینی‌های ابوظبی در منطقه که باعث خروج بخش مهمی از تجار ایرانی و تعطیلی بخشی از صنعت گردشگری در این کشور شده، اختلافات بین شیخ‌نشین‌های امارات بالا گرفته است. در همین حال خبرگزاری آناتولی خبر داده بود که محمد بن‌راشد آل‌مکتوم، حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات، خواستار تغییر سیاست این کشور درباره ایران شده است.

به گفته این منبع، سران امارات نشستی محرمانه را بعد از اعلام ایران مبنی بر سرنگون کردن یک پهپاد آمریکا در بیستم ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ برگزار کردند. او درباره جزئیات این نشست گفت: در این نشست محمد بن‌زاید آل‌نهیان ولیعهد ابوظبی و محمد بن‌راشد آل‌مکتوم حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات حضور داشتند. این منبع افزود: حاکم دبی در این نشست از سیاست‌های خارجی کشورش انتقاد و بر لزوم بازنگری در آن تاکید کرد. به گفته این منبع، محمد بن‌راشد به حاضران در این نشست گفت که در صورت اصابت یک فروند موشک از ایران به خاک امارات، این کشور از سرمایه‌گذاران عرب خالی خواهد شد و نخواهد توانست کارگران آسیایی را حفظ کند.

پس از این نشست شاهد برخی تغییرات در رفتار امارات هستیم. در همین خصوص و به گفته مقامات ایرانی، اخیرا پیام‌هایی از سوی امارات دریافت شده که تازه‌ترین آنها، سفر هیاتی اماراتی به تهران در روز سه‌شنبه گذشته است. هدف از این سفر، اعلام آمادگی ابوظبی برای همکاری بانکی با ایران بوده است. در واقع آمادگی امارات برای همکاری با ایران در زمینه اقتصادی، در شرایط فعلی اعمال تحریم‌های آمریکا، اهمیت زیادی برای تهران داشته و می‌تواند تکمیل‌کننده پیام‌های امارات برای تهران باشد، که آن را شاخصی برای تغییر سیاست‌های این کشور عربی در منطقه می‌داند.

ناامیدی از آمریکا

متغیر بسیار مهم دیگر در تکاپوی دولت‌های عربی و در راس آنها امارات برای تعدیل رویکرد تهاجمی خود در برابر ایران، ناامیدی از بی‌اقدامی آمریکا در برابر ایران است. عربستان، امارات و بحرین امید زیادی داشتند که پروژه فشار حداکثری ترامپ که خود را در خروج از برجام، بازگشت تحریم‌ها و تروریستی اعلام کردن سپاه نشان داد، زمینه را برای اقدام عملیاتی واشنگتن علیه تهران فراهم آورد. در همین خصوص پایگاه خبری دبکا وابسته به اسرائیل مدعی شد که امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه در رابطه با امنیت کشتیرانی در خلیج‌فارس را با ایران افزایش داده‌اند و ولیعهد سعودی به‌طور جدی درحال بررسی گفت‌وگو با تهران است.

این پایگاه به نقل از منابع خود نوشت: امارات و عربستان به این نتیجه رسیده‌اند که اهداف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با ایران با اهداف ریاض و ابوظبی تطابق ندارد. در این میان اما برخی از ناظران منطقه‌ای معتقدند این تغییر رفتار امارات را باید در چارچوب مسوولیت جدید آمریکا به ابوظبی برای مدیریت رفتار ایران و کم‌کردن سطح تنش مورد ارزیابی قرار داد. اما این در حالی است که برخی منابع اطلاعاتی با اشاره به سفر اخیر هیات اماراتی به تهران اعلام کردند که مسوولان اماراتی در دیدار با مسوولان ایرانی در رابطه با مساله امنیت کشتیرانی در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و تنگه باب‌المندب بحث و گفت‌وگو کردند. یک مسوول اماراتی که خواستار عدم فاش شدن نامش شده در گفت‌وگو با دبکا گفته است: اگر واشنگتن به‌دنبال مذاکره با ایران است در پیوستن به اتئلاف آمریکا برای حمایت از کشتیرانی در خلیج‌فارس هیچ منفعتی نداریم، زیرا در این صورت قدرت بازدارندگی آن بسیار محدود خواهد بود.

بن‌بست در یمن

سومین متغیر مهم در تعدیل رفتار ابوظبی در برابر ایران، به بن‌بست در یمن و خروج از آن بر می‌گردد. منابع خبری هفتم تیرماه از تصمیم امارات برای خروج بخش بزرگی از نیروهای نظامی خود از یمن و ائتلاف عربی خبر دادند. رخدادی مهم در جنگ یمن که عربستان سعودی را در این جنگ تنها گذاشته و باعث شده تا زمینه برای تغییر رویکرد عربستان از فاز نظامی به فاز سیاسی فراهم شود. در همین ارتباط یک منبع یمنی فاش کرده که امارات در چارچوب تفاهم‌های اخیر خود با ایران، تعهد کرده که ترتیبات صحنه سیاسی در جنوب یمن را که تغییر داده بود، به وضع سابق بازگرداند. تغییر در آرایش شورای انتقالی جنوب و هماهنگی اطلاعاتی با حوثی‌ها دو بخش مهم از این تفاهم است.

به‌نظر می‌رسد چه رفتار امارات و عربستان را ناشی از اضطرار منطقه‌ای و ضرورت مدیریت تنش با ایران بدانیم و چه اقدامی هماهنگ شده با آمریکا، خروجی آن تعدیل رفتار و تغییر برخی از مولفه‌های رویکرد تهاجمی ابوظبی و ریاض در مقابل ایران است که دستاوردهای آن تاکنون چیزی جز افزایش سطح تنش و تصاعد بحران نبوده است. /دنیای اقتصاد

این خبر پرچم سفید امارات در برابر ایران اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هجوم سیل ملخ‌ به پایتخت یمن/ ملخ منبع غذایی یمنی‌های در محاصره + عکس

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، هجوم گسترده میلیون‌ها ملخ صحرایی به پایتخت یمن طی روزهای گذشته منبع غذایی جدیدی برای مردم تحت محاصره ایجاد کرده است.

وزارت کشاورزی دولت یمن (دولت انصارالله مستقر در شهر صنعا) در ماه می گذشته نسبت به هجوم گسترده ملخ‌ها به این کشور هشدار داده و اعلام کرده بود ملخ‌ها منابع غذایی و کشاورزی این کشور را تاراج خواهند کرد.

حالا با هجوم گسترده ملخ‌ها به شهر صنعا بسیاری از مردم این شهر تلاش دارند  با گرفتن زنده این ملخ‌ها و فروش آنها در بازار درآمدی کسب کنند.

ملخ منبع سرشاری از پروتئین است و با وجودی که طی هفته‌های گذشته هجوم گسترده ملخ‌ها به مزارع کشاورزی این کشور صدمه زده، اما همزمان بازار داغی برای خرید و  فروش آن به عنوان منبعی پروتئینی و غذایی در یمن ایجاد شده است.

یمن بیش از ۴ سال است که تحت محاصره همه جانبه ائتلاف به رهبری سعودی است و عربستان سعودی با همراهی برخی هم‌پیمانان عربی و غربی خود جنگ گسترده‌ای را علیه حکومت انصارالله (حوثی‌ها) به راه انداخته است.

این خبر هجوم سیل ملخ‌ به پایتخت یمن/ ملخ منبع غذایی یمنی‌های در محاصره + عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ارتش یمن: فرودگاه هوایی «ملک خالد» عربستان کاملا فلج شده است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از المسیره، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن تصریح کرد، پس از آن‌که پهپادهای ارتش یمن سامانه‌های راداری، انبار تسلیحات و مواضع حساس در فرودگاه هوایی ملک خالد را هدف حملات قرار دادند، این فرودگاه به صورت کامل فلج شده است.

وی افزود، ائتلاف متجاوز ناچار شده است دستگاه‌های کنترل از راه دور در پایگاه ملک خالد را به پایگا‌ه‌های دیگری منتقل کند تا سکوی جدیدی برای عملیات خصمانه علیه یمن ایجاد کند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن، صبح امروز از حمله جدیدی به پایگاه ملک خالد در نزدیکی «خمیس مشیط» در منطقه «عسیر»‌  خبر داد و آن را «وسیع» توصیف کرد.

پایگاه ملک خالد در فاصله ۱۰۰ کیلومتری با مرز یمن واقع است و یکی از مقرهای اصلی فرماندهی عملیات‌های ائتلاف متجاوز علیه یمن به شمار می‌رود.

این خبر ارتش یمن: فرودگاه هوایی «ملک خالد» عربستان کاملا فلج شده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

امارات برای فرار از رسوایی دست به دامن ایران شد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از الاخبار، امارات از یمن خارج می‌شود. تا این لحظه درباره حادثه‌ای که چند روز پیش اعلام شد، تردید فراوانی وجود دارد. اما اطلاعات دریافتی از منابع آگاه از تصمیم استراتژیک أبوظبی به دنبال تهدید رسیدن آتش به عمق خانه خود خبر می‌دهند. آنها برای دور کردن این جام از خود به دامن تهران و مسکو متوسل شده‌اند.

تهران چند هفته پیش خطاب به هیأت امینتی بلند پایه اماراتی که به دنیال انفجارهای بندر «الفجیره» به ایران آمده بودند، گفت: «ما دیگر با شما حرفی نداریم پس از آن‌که از خطوط قرمز عبور کردید».

به گزارش منابع دیپلماتیک آگاه، هیأت اماراتی که گمان می‌رود دو بار به ایران سفر کرده، حامل پیشنهادی به ۳ بند آشکار بوده است: نخست: بازگشت روابط به حالت طبیعی خود. دوم: حمایت مشترک دو کشور از ایمن‌سازی گذرگاه‌های دریائی به منظور عبورایمن نفت‌کش‌ها از تمام کشورهای مشرف بر خلیج‌فارس و سوم که مهمترین نقطه این پیشنهاد است اینکه: ما اماده ترک یمن هستیم.

اماراتی‌ها پس از پاسخ کوبنده ایران ناامید نشدند و هنگام دیدار «عبدالله بن زاید»، وزیر خارجه این کشور از مسکو به دامن روسیهبرای وساطت با تهران پناه بردند.

ایرانی‌ها به وضوح دریافتند که أبوظبی به دنبال اتخاذ استراتژی خروج از باتلاق یمن و فروش آن است. اما چنین کالایی در بازار ایران خریدار ندارد.

پیامدهای تحول امارات چیست؟

صرف نظر از عوامل دخیل در انفجارهای بندر الفجیره برای همه کاملا روشن است که هر نوع مانع‌تراشی در مسیر صادرات نفت ایران به این مفهوم است که کشورهای منطقه هرگز قادر به عبور از تنگه هرمز و در نتیجه صدور نفت خود نخواهند بود.

حمله به نفت کش‌ها چنین بازخوانی می‌شود که أبوظبی و ریاض به آن به عنوان هیزم آتش جنگ آمریکا با ایران چشم دوخته بودند.

واشنگتن تمام این آرزوها را ناکام و ناامید گذاشت چنانچه حادثه سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران انقلاباسلامی در تاریخ ۲۰ ژوئن نیز این ناکامی را مضاعف کرد.

در واقع امارات و عربستان به این دو حادثه به عنوان زلزله (۱۴ فوریه) نسخه لبنانی آن و تغییرات ریشه‌ای در منطقه و جهان چشم دوخته بودند اما آمریکا به فکر چیز دیگر بود.

اماراتی‌ها فهمیدند که اگر آمریکا در حال حاضر به ایران حمله نکند، در آینده نیز هرگز این کار را انجام نخواهد داد. بنا بر این انعطاف اخیر أبوظبی پس از گذشت بیش از چهار سال دخالت در جنگ یمن در قالب انتقال از اولویت استراژی قدرت نظامی به اولویت استراتژی صلح مطرح شد.

بنا بر گزارش منابع آگاه، امارات تصمیم به ملاطفت در خروج عملی و استراتژیک گرفته تا پیامدهای شکست متوجه آن نشود و دلایل داخلی و خارجی و بی‌شماری این تصمیم را قطعیت بخشید که نخستین دلیل آن به سرریز شدن تحمل أبوظبی در برابر پیامدهای ناگوار فرو رفتن در باتلاق یمن است.

سه عامل در طاقت فرسا شدن جنگ برای امارات دخالت بوده است:

عامل انسانی: امارات به مدت ۴ سال موفق به سرپوش گذاری در این زمینه شد اما اخیرا از درگیری‌های مستقیم اجتناب کرده و از گزینه‌های جایگزین استفاده کرده است.

عامل اقتصادی: این عامل نه تنها در أبوظبی بلکه در سراسر امارات پررنگ جلوه کرد و همه دریافتند که پیامدهای جنگ آثار استراتژیکی بر اقتصاد مبتنی بر تجارت و خدمات داشته است.

عامل سیاسی: امارات به یقین می‌داند که سقف جنگ در یمن به حد خود رسیده و امکان تحقق پیروزی وجود ندارد. آنها به خوبی درک کرده‌اند که باید بخش اصلی هزینه سیاسی جنگ یمن را یپردازند و به همین دلیل به دنبال اجتناب از پرداخت آن هستند.

نشست اخیر بین «محمد، هزاع و طحنون» فرزندان زاید با «محمد بن راشد» حاکم دبی بر لزوم خروج هر چه سریع‌تر از باتلاق جنگ یمن تأکید کرده و هشدار داده است که اصابت تنها یک موشک یمن برای سقوط اقتصادی و نابودی به مفهوم واقعی کلمه کافی است. /ایلنا

این خبر امارات برای فرار از رسوایی دست به دامن ایران شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نخستین تصاویر از حمله پهپادی مبارزان یمنی به فرودگاه بین‌المللی امارات + فیلم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، شبکه تلویزیونی المسیره وابسته به مبارزان انقلابی روز پنج‌شنبه، فیلم حمله پهپادی سال گذشته به فرودگاه بین‌المللی ابوظبی امارات را منتشر کردند.

یگان پهپاد‌ی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اوایل مرداد سال گذشته اعلام کرد با پهپاد جدید صماد -۳ در چندین نوبت فرودگاه ابوظبی را هدف قرار داده است.مقامات ارشد امارات و مدیریت فرودگاه ابوظبی، اما به سرعت با تکذیب هر گونه حمله پهپادی به فرودگاه مدعی شدند: «حادثه کوچکی در فرودگاه رخ داده و این حادثه مربوط به یک یدک کش در سالن شماره یک فرودگاه بوده است».

مبارزان یمنی با انتشار این فیلم ضمن آشکارکردن دروغ‌گویی مقامات ارشد اماراتی درباره این حمله پهپادی موفق، قدرت و توسعه پهپادهای تهاجمی خود را به کشورهای متجاوز و حامیان آنها نشان می‌دهند.

یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی چند روز گذشته  در سه نوبت فرودگاه نظامی نجران عربستان، واقع در مرز سعودی و یمن را هدف حمله قرار داد.

یک منبع نظامی در گفتگو با شبکه المسیره در این باره افزود این عملیاتها با پهپادهای انتحاری «قاصف‌کی۲» انجام شد و خسارات فراوانی به ائتلاف سعودی وارد کرد. به گفته این منبع نظامی، پهپادهای مبارزان یمنی یک انبار اسلحه در فرودگاه نجران و همچنین آشیانه جنگنده‌های سعودی در این فرودگاه را منهدم کردند.

روز پنج‌شنبه نیز پهپادهای انتحاری مبارزان یمنی سامانه ضدموشکی پاتریوت عربستان را هدف قرار دادند.

همچنین روز سه‌شنبه نیروهای یمنی موفق شدند یک پهپاد جاسوسی و پیشرفته ائتلاف متجاوز سعودی را سرنگون کنند.

عربستان و امارات به همراه چند کشور دیگر عربی از روز ششم فروردین سال ۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به هدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی -رئیس جمهوری مستعفی یمن- به قدرت کرده‌اند.

تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن تاکنون بیش از ۱۲ هزار کشته، ده‌ها هزار زخمی، و میلیون‌ها آواره داشته است. این جنگ همچنین باعث نابودی زیرساخت‌های یمن شده است.

این خبر نخستین تصاویر از حمله پهپادی مبارزان یمنی به فرودگاه بین‌المللی امارات + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزئیاتی از تأسیساتی نفتی سعودی که امروز هدف قرار گرفت

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، شبکه العربیه با این مقدمه گزارشی با عنوان «درباره دو تلمبه‌خانه نفت مورد هدف قرار گرفته در سعودی چه می‌دانیم؟» منتشر کرد که در ادامه آن آمده است: «در این حملات دو تلمبه‌خانه شماره ۸ و ۹ که وظیفه تقویت فشار نفت و گاز خطوط انتقال نفت از منطقه الشرقیه از طریق مناطق الدوادمی و عفیف در نزدیکی ریاض و رساندن آن به منطقه ینبع در ساحل دریای سرخ را دارند، مورد حمله قرار گرفتند.

دو خط لوله اصلی که تأسیسات تولید نفت در منطقه الشرقیه را به ینبع متصل می‌کنند، در سال ۱۹۸۲ راه‌اندازی شدند. یکی از این دو خط، میعانات گاز طبیعی را از تأسیسات فرآوری گاز در منطقه شدقم به ینبع که در ۱۱۷۱ کیلومتری واقع شده، منتقل می‌کند. خط لوله دوم که ۱۲۰۰ کیلومتر طول دارد، نفت خام را از منطقه بقیق به ینبع می‌برد.

این دو خط لوله که با نام «لوله‌های شرق-غرب» از آنها یاد می‌شود، در دو سوی جاده قرار دارند و پیشرفته‌ترین خط لوله‌های انتقال مواد هیدروکربنی هستند که با سیستم‌های رایانه‌ای نظارت و راهبری می‌شوند. خط لوله انتقال نفت خام که ۱۲۲ سانتی‌متر قطر دارد، قادر است روزانه ۱.۸۵ میلیون بشکه نفت خام را به ینبع برساند تا پالایش و صادر شود.

شرکت آرامکو با کشیدن لوله دیگری به قطر ۱۴۲ سانتی‌متر (۵۶ اینچ) به موازات این خط، توان آن را به ۳.۲ میلیون بشکه در روز رساند. ایستگاه‌های تقویت فشار وظیفه ایجاد امکان انتقال این حجم عظیم نفت از طریق این خط لوله را بر عهده داشتند. توسعه ایستگاه تقویت فشار در اواخر سال ۱۹۹۲، ظرفیت این خط را به ۴.۵ میلیون بشکه در روز رساند.

تأسیسات نفتی ینبع متشکل از ۱۱ مخزن است که هر کدام از آنها یک میلیون بشکه ظرفیت دارد. علاوه بر این مخزنی با حجم ۱.۵ میلیون بشکه در این منطقه وجود دارد که بزرگ‌ترین مخزن عربستان از نظر قُطر است. این مخزن در سال ۱۹۹۲ و در چارچوب برنامه‌های توسعه ظرفیت تأسیسات ینبع راه‌اندازی شد. مجموع ظرفیت ذخیره این منابع نفت خام، ۱۲.۵ میلیون بشکه در روز است. دو مخزن مخروطی شکل با حجم ۲۵۰ هزار بشکه نیز در این منطقه وجود دارد که سوخت کشتی در خود نگهداری می‌کنند.

این سامانه نفت خام به چهار خط بارگیری متصل است که قطر هر کدام از آنها ۱۴۲ سانتی‌متر است و به سکوهای بارگیری نفت‌کش‌ها منتهی می‌شوند. سیستم بارگیری همزمان نفت‌کش‌ها که در این تأسیسات نفتی استفاده می‌شود، بارگیری ۱۳۰ هزار بشکه نفت خام در ساعت را ممکن می‌کند. این سامانه بندرگاهی که از سال ۱۹۸۱ به کار گرفته شده، وظیفه بارگیری نفتی را بر عهده دارد که «لوله‌های شرق-غرب» از الشرقیه به ینبع منقل می‌کنند. این بندرگاه که تا عمق ۳۲ متری لایروبی شده، چهار سکو برای پهلو گرفتن نفت‌کش‌ها دارد.

این خبر جزئیاتی از تأسیساتی نفتی سعودی که امروز هدف قرار گرفت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.