با قبرستان اختصاصی گوگل آشنا شوید

فاصله چندانی با از کار افتادن ۲ مورد از مشهورترین پروژه‌های گوگل طی سال‌های اخیر یعنی گوگل پلاس و اپلیکیشن مدیریت ایمیل اینباکس نداریم؛ پروژه‌هایی که به‌زودی به فهرست دیگر پروژه‌های لغو شده توسط این کمپانی که در یک قبرستان …

The post با قبرستان اختصاصی گوگل آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.

اپلیکیشن های پیش فرض اندروید خطرات امنیتی متعددی به همراه دارند

ماه گذشته گزارش شد یک بدافزار به صورت پیش فرض روی سیستم عامل اندروید یک گوشی آلکاتل، نصب شده بود. علاوه بر این اپلیکیشن‌های پلی استور گوگل طی این چند سال مشکلات امنیتی زیادی را تجربه کرده‌اند. حال محققان کشف …

The post اپلیکیشن های پیش فرض اندروید خطرات امنیتی متعددی به همراه دارند appeared first on دیجیاتو.

۷ تصور غلطی که در مورد “استیو جابز” وجود دارد

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، “استیو جابز”(Steve Jobs) یک شخصیت خلاق و رویاپرداز بود که می‌توان گفت دنیای دیجیتال و به خصوص تلفن همراه را متحول کرد. اما افسانه‌های متعددی درباره او وجود دارد که در باور عموم جا خوش کرده در حالی که حقیقت ندارد.

از دریافت حقوق ماهیانه یک دلاری به دلیل دشمنی عمیق با “بیل گیتس” و از لجبازی با او گرفته تا دیگر شایعات عجیب، همه از حواشی متعددی هستند که درباره استیو جابز وجود دارد.

بسیاری از کسانی که او را می‌شناختند اذعان دارند که او عمیقاً زندگی خصوصی‌اش را از شخصیت عمومی خود جدا می‌کرد و شاید همین ویژگی در او بوده که منجر به ساخته شدن این میزان شایعه درباره او شده است.

در هر صورت در اینجا هفت نمونه از افسانه‌های استیو جابز را که واقعیت ندارند بیان می‌کنیم:

۱. جابز در محل کار یک قلدر بود

در میان همه شایعاتی که در مورد استیو جابز وجود دارد، این یکی بیشتر از بقیه باور شده است.

داستان از این قرار است که می‌گویند او یک کارفرمای خشن و دیکتاتور بوده که همیشه کارکنان خود را مجبور به انجام پیشنهاداتش می‌کرده، در حالی که اینطور نبوده است.

به هر حال جابز مدیرعامل شرکت بوده و یک سری سخت‌گیری‌ها لازم بوده است. بسیاری از کسانی که وی را می‌شناختند به این واقعیت اذعان دارند که او یک کمال‌گرا بوده است و و اغلب روی جزئیات دقیق می‌شده و با وسواس زیادی کار می‌کرده است. این بدان معناست که اگر چیزی رضایت کامل وی را به دست نمی‌آورد آن را تأیید نمی‌کرد.

استیو جابز در بیان نظرات خود خجالتی نبوده و اگر چیزی به نظرش نادرست بود بدون تعارف بیان می‌کرد.

سبک مدیریت او جزئی‌نگر و کمال‌طلب بوده اما مداخلات وی هرگز مسئله شخصی نبوده است.

1

۲. استیو جابز حس شوخ طبعی نداشته و همیشه بسیار جدی بوده است

این شایعه با شایعه شماره یک مرتبط است، در حالی که نشستن بر روی صندلی ابرشرکتی مانند اپل به هیچ وجه شوخی نیست اما باز هم جابز با روش خاص خود شوخی می‌کرده است.

“برنت شلندر” یکی از مصاحبه کنندگان با استیو جابز می‌گوید که جابز خیلی درون‌گرا بوده است اما با این وجود پس از اتمام مصاحبه دوستانه رفتار می‌کرد.

در کل به نظر می‌رسد استیو جابز کمی شوخ طبع بوده است.

۳. استیو جابز ماهیانه تنها ۱ دلار حقوق دریافت می‌کرد

مثل برخی از افسانه‌ها در مورد استیو جابز، این یکی از آنهایی است که ریشه در یک حقیقت دارد اما دستکاری شده است.

استیو جابز زمانی یکی از ثروتمندترین مردان جهان بود و قاعدتاً نمی‌توان این ثروت را با درآمد ماهانه ۱ دلاری اندوخت. در حقیقت اپل یک ساز و کار برای اعطای پاداش به کارکنان سطح بالای خود و کارمندانی که عملکرد خوبی داشتند تعریف کرده بود که به صورت سرمایه‌گذاری آهسته در طول زمان بود.

این سیستم به کارکنان اجازه می‌داد تا استعداد و تلاش خود را در مدت زمان طولانی حفظ کنند و یک الگو برای بسیاری از شرکت‌های فناوری در سراسر جهان شد. به عنوان مثال “جان مک‌کی” رئیس “Whole Foods Market” و “اریک اشمیت” مدیرعامل اسبق گوگل از این روش در سال ۲۰۰۸ تقلید کردند.

در سال ۲۰۰۰ هیئت رئیسه اپل به خاطر فروش کامپیوترهای جدید یک جت ۸۸ میلیون دلاری به جابز جایزه داد. در آوریل ۲۰۱۱ استیو حدود ۵.۶ میلیون دلار در اپل سهام داشت و در سال ۲۰۱۰ توسط مجله فوربس به عنوان ۱۳۶ امین فرد ثروتمند در جهان شناخته شد.

در حالی که حقوق و دستمزد او حداقل بود، اما مالکیت سهام اپل درآمد سرشاری برای او داشت.

2

۴. استیو جابز از شغل بیل گیتس نفرت داشت!

ممکن است قبلاً این را شنیده باشید. داستان از این قرار است که می‌گویند استیو جابز و بیل گیتس رقبای سرسختی در فناوری بودند که هر لحظه از روزمره خود در حال نقشه کشیدن برای نابودی طرف مقابل بودند!

در حالی که اپل و مایکروسافت با اینکه از لحاظ فنی در دنیای فناوری رقیب محسوب می‌شدند و هنوز هم هستند، اما هیچ گاه دشمنی شخصی میان این دو شرکت و رؤسای‌شان وجود نداشت و هرگونه بیان تفکر یا حتی انتقاد میان این دو نفر را باید به حساب انتقاد سازنده گذاشت و نه حملات فردی نسبت به یکدیگر.

در واقع حتی می‌توان گفت که این دو نفر الهام‌بخش یکدیگر برای بهترین شدن بودند و اگر رقابت این دو مرد نبود ممکن بود مایکروسافت و اپل به شکل امروزی نبودند.

هر دو نفر در مصاحبه‌های خود مراتب احترام به یکدیگر را اعلام می‌کردند. بیل گیتس حتی یک بار گفت که استیوجابز یکی از معدود افرادی است که الهام‌بخش او بوده است.

بیل گیتس حتی پس از درگذشت استیو جابز یادداشتی در تلگراف نوشت و به روابط دوستانه با وی در عین رقابت اشاره کرد.

وی در این یادداشت نوشت: هیچ قهری بین ما نبود که بخواهد صلحی برقرار شود. ما در جنگ نبودیم. ما محصولات عالی تولید کردیم و رقابت بین ما همیشه چیز مثبتی بود. اکنون نیز هیچ [دلیلی برای] طلب بخشش یا بخشیدن وجود ندارد.

۵. جابز یک نابغه فناوری بود

استیو جابز مردی بسیار باهوش و با استعداد بود، این را نمی‌توان کتمان کرد اما آیا باید او را یکی از “خدایان فناوری‌های پیشرفته” دانست؟ این طور به نظر نمی‌رسد چرا که به گفته نویسنده کتاب “استیو جابز شدن” استیوجابز یک نابغه نبوده است.

وی می‌نویسد: استیو واقعاً خیلی راجع به فناوری‌های دیجیتال شناخت نداشت. او مثل یک رهبر ارکستر بود که می‌دانست چگونه از منابع برای ساخت محصولات زیبا و باکیفیت استفاده کند.

بر همین اساس است که بسیاری از کسانی که به مشارکت‌های استیو جابز در صنعت فناوری نگاه می‌کنند او را بیشتر یک پیکاسو می‌دانند، نه اینشتین.

دیدگاه استیو جابز ترکیب هنر با تکنولوژی پیشرفته بود. به همین دلیل اپل اغلب از راه خود در ساخت دستگاه‌های کاربردی خارج می‌شد و به ساخت محصولاتی به شکل هنری روی می‌آورد.

استیو می‌گفت: من یکی از معدود افرادی هستم که می‌داند تکنولوژی تولیدی نیاز به ابداع و خلاقیت دارد و تولید یک چیز هنری به چه نظمی احتیاج دارد.

۶. استیو از ژاپن متنفر بود!

این یکی از خنده‌دارترین شایعات در مورد استیو جابز است. داستان از این قرار است که گفته می‌شود وی در تعطیلات خود در کیوتوی ژاپن در سال ۲۰۱۰ در فرودگاه به مشکل می‌خورد چرا که نیروی امنیتی فرودگاه به دلیل حمل ستاره‌های فلزی نینجا که در ورزش‌های رزمی کاربرد دارد به جابز اجازه بردن آنها را با خود به هواپیمای شخصی‌اش نمی‌داده است.

این مسئله استیو جابز را برآشفته می‌کند و آنجا می‌گوید که دیگر هیچوقت به ژاپن نخواهد آمد.

این داستان باورپذیر است و منطقی به نظر می‌رسد اما این اتفاقات هرگز رخ نداده است.

اپل بعداً این را در یک بیانیه عمومی نوشت: استیو جابز تابستان سال جاری (سال ۲۰۱۰) برای تعطیلات به کیوتو رفته بود، اما حوادثی که در فرودگاه بیان می‌شود کاملاً دروغ است. استیو اوقات خوبی در ژاپن داشته و امیدوار است که به زودی به ژاپن بازگردد.

۷. استیو جابز خودشیفته و مغرور بود

اگر فیلم “استیو جابز” را دیده باشید، ممکن است با خود فکر کرده باشید که جابز یک خودشیفته بوده و تمام موفقیت‌های اپل را مصادره کرده است. در بسیاری از صحنه‌ها او با لحنی مغرور در مقابل جمعیت هیجان‌زده صحبت می‌کند.

برای مثال، در فیلم استیو جابز، یک صحنه‌ای هست که “استیو وزنیاک” یکی از بنیان‌گذاران اپل در مکالمه‌ای که بیشتر به دعوا شبیه است از جابز می‌خواهد تا تیم سازنده “اپل ۲″(Apple ll) را طی سخنرانی خود تأیید کند.

در حالی که وزنیاک در واقعیت اغلب غرور جابز و تیم وی را تحسین می‌کرد. به گفته وزنیاک، او همواره پشت جابزو معرفی تک تک محصولات بوده است و هرگز با یک دوست این گونه صحبت نمی‌کند. /ایسنا

آیپدهای جدید اپل رونمایی شد + تصاویر

این خبر ۷ تصور غلطی که در مورد “استیو جابز” وجود دارد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سرویس استریم استیدیا گوگل معرفى شد؛ قدمى به سوى آینده گیمینگ‌

گوگل معمولاً در رویداد GDC که به طور سالانه برگزار می‌شود شرکت می‌کند اما GDC 2019 با سال‌های گذشته تفاوت بسیاری داشت. در جریان رویداد امسال، گوگل از سرویس استریم خود تحت عنوان استیدیا (Stadia) رونمایی کرد که می‌توان آن …

The post سرویس استریم استیدیا گوگل معرفى شد؛ قدمى به سوى آینده گیمینگ‌ appeared first on دیجیاتو.

پتنت جدید از تولید گوشی تاشوی گوگل خبر می‌دهد

ماه گذشته از گوشی تاشو سامسونگ با نام گلکسی فولد رونمایی شد و پس از آن نیز معرفی هواوی میت ایکس و گوشی‌های تاشو شرکت‌هایی نظیر اوپو و TLC، نشان داد که بازار تلفن‌های هوشمند قرار است با پدیده‌ای به نام گوشی تاشو، دگرگون شود. پس از آن شایعات زیادی درباره تلاش اپل و گوگل برای دنبال کردن این ترند منتشر شد. حال پتنت جدید ساکنین مانتین ویو نشان می‌دهد که گوشی تاشوی گوگل نیز در دست توسعه قرار دارد.

گوشی تاشوی گوگل

این پتنت که توسط وب سایت Patently Mobile منتشر شده نمی تواند آنچنان منبع موثقی برای تولید قطعی گوشی تاشوی گوگل باشد اما به نظر می رسد ساکنین مانیتین ویو، ایده‌هایی برای توسعه و تولید تلفن های هوشمند این چنینی در سر می‌پرورانند.

این پتنت که دی ماه ثبت شده، یک دیوایس بهره‌مند از نمایشگر تاشو را به تصویر می‌کشد که ترکیبی این چنینی دارد:

گوشی تاشوی گوگل

یک بدنه‌ی پشتی نسبتاً سخت و محکم، یک لایه شفاف به عنوان صفحه جلویی و یک صفحه نمایش اولد که میان این دو لایه قرار گرفته است.

تصاویر و طرح‌های زیادی در این پتنت به نمایش گوشی تاشوی گوگل اختصاص دارد و نشان می‌دهد که این گجت همانند یک کتاب یا کیف پول تا خواهد شد. رسانه‌ها به چنین گوشی هایی، لقب کشویی یا صدفی داده‌اند و در حال تا شده، صفحه نمایش انعطاف پذیر آن داخل گوشی قرار خواهد گرفت. این طرح، در واقع انتخاب بسیاری از شرکت‌ها نظیر سامسونگ، TLC و موتورولا بوده است.

گوشی تاشوی گوگل

البته طرح دیگری هم در این پتنت وجود دارد که نوع دیگری از لولا‌ها را به تصویر می‌کشد و بر اساس آن، دیوایس به شکل حرف انگلیسی Z تا می‌شود. در واقع اگر گوشی تاشوی گوگل بر اساس این طرح ساخته شود، طراحان مانتین ویو مجبور خواهند بود سه صفحه نمایش کوچک را به هم اتصال دهند تا در کنار هم نقش نمایشگر بزرگ را ایفا کنند.

The post پتنت جدید از تولید گوشی تاشوی گوگل خبر می‌دهد appeared first on دیجیاتو.

وقتی شبکه‌های اجتماعی به بیلبورد تروریست‌های نیوزیلند تبدیل شدند

سه ماه قبل که «وسیم الستی»، مسلمان اردنی تبار در فیس‌بوک دلیل انتخاب نیوزیلند برای زندگی را امنیت و احترام به عقاید دیگران در این کشور عنوان کرد، حتی خوابش را هم نمی دید حین نماز خواندن خود و کودکش به رگبار بسته شوند.

اما نه تنها او بلکه ده ها فرد دیگر تنها به خاطر اعتقاداتشان به سبک شوتر اول شخص به رگبار بسته شدند. تروریست های پشت این ماجرای هولناک به خوبی از قدرت شبکه های اجتماعی در نفرت پراکنی آگاه بودند.

آنها نه تنها قبل از اجرای عملیات یک مانیفست ۸۷ صفحه ای سراسر نفرت پراکنی را علیه مسلمانان منتشر کرده بودند، بلکه در کمال خونسردی فیلم تیراندازی را هم در شبکه های اجتماعی توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب منتشر کردند؛ ویدیویی که اگر به یک فرد بی خبر نشان می دادید شاید آنرا کلیپ اینستاگرامی یا ساختگی می پنداشت.حادثه تروریستی نیوزیلند

حادثه تروریستی نیوزیلند در همان شبکه های اجتماعی شروع و تمام شد که قرار بود عصری جدید از فضای باز، سعه صدر و درک متقابل را به ارمغان بیاورند. تروریست ها اما با برنامه ای از پیش تعیین شده آنها را به پرده ای بزرگ برای به تصویر کشیدن نمایش مخوف خود در تمام جهان بدل کردند. «استیو گومز»، متخصص امنیت در این باره می گوید:

کاربرد شبکه های اجتماعی رساندن پیام به دیگران است و هدف جانیان هم جذب مخاطب بیشتر و تحت تاثیر قرار دادن آنها بود.

«برینتون ترنت»، عامل اصلی جنایت با انتشار تمام مراحل حادثه تروریستی نیوزیلند در شبکه های اجتماعی، دروازه ای را برای تبدیل خشم فروخفته جوامع به جنایت و آدم کشی باز کرده و انتشار چنین مطالبی در سطح گسترده تنها دو پیامد خواهد داشت. اولا می تواند افراد با گرایش های نژادپرستانه راست افراطی را به انجام حملات مشابه در کشورهای دیگر تشویق کند و دوما مسلمانان را به مقابله به مثل وا دارد.

جای تعجب اینجاست که فیس‌بوک، گوگل و توییتر علی رغم راهکاری پیچیده برای شناسایی و حذف محتوای غیر مجاز تا مدت قابل توجهی مانع انتشار ویدیویی حادثه تروریستی نیوزیلند نشدند تا جایی که «رایان مک»، گزارشگر بازفید از نمایش دو ساعته آنها در اکانتی پرطرفدار خبر داده بود. آنها بستری درآمدزا را برای خود دست و پا کرده اند که سود سرسام آوری را عایدشان می کند اما چه میزان از این درآمد صرف ایمن سازی این بستر شده است؟حادثه تروریستی نیوزیلند

ناتوانی این شرکت ها در مبارزه با این چالش شاید عامدانه نباشد اما به هر حال آنها را به بخشی از مشکل تبدیل کرده است. این غول های فناوری باید مسئولیت خود در انگیزه بخشیدن به تروریست ها و افزایش مقیاس تاثیر حادثه تروریستی نیوزیلند را بر عهده بگیرند و به نظر حالا زمان آن رسیده که متخصصان مبارزه با تروریسم غول های فناوری را هم تحت نظر بگیرند.

بیایید تعارف را کنار بگذاریم. شبکه های اجتماعی به نبض تپنده دست راستی های افراطی بدل شده اند. حضور پررنگ عاملان حادثه تروریستی نیوزیلند در شبکه های اجتماعی قبل و حین این رویداد حاکی از این است که این حادثه خشونت بار به صورت ویژه برای عصر دیجیتال طراحی شده اند. به عبارت دیگر زیربنای شبکه های اجتماعی در این حمله نقش کمکی نداشته اند، بلکه مرکز آن بوده اند.

لزوم وضع قوانین جدید در اینترنت

علی رغم تاکید دائمی مدیران این شبکه ها بر اختصاص بودجه و صرف هزینه برای توسعه راهکارهای هوشمند سانسور محتوای خشونت آفرین، واضح است که این غول ها علی رغم قدرت و ثروت فراوان به تنهایی قادر به انجام اینکار نیستند.

برای دستیابی سریع به نتیجه بهتر باید با وضع قوانین و راهکارهای جدید به آنها کمک کرد. برای مثال می توان سیستم سازماندهی شده ای را برای ارائه پاداش در برابر گزارش محتوای نامناسب نظیر حادثه تروریستی نیوزیلند توسعه داد.حادثه تروریستی نیوزیلند

انجام تحقیقاتی مفصل برای تعیین میزان تناسب بین ناشناس بودن و سوءاستفاده از پلتفرم های آنلاین و ارائه امتیازاتی به کاربران تایید هویت شده نیز می تواند به کاهش انتشار محتوای خشونت آمیز کمک کند. با گسترش ابزارهای تشخیص چهره نظیر FaceID تایید هویت کاربران با دقت و سهولت بهتری صورت خواهد گرفت.

در کنار این موارد دولت می تواند شبکه های اجتماعی بزرگ نظیر فیس‌بوک و یوتیوب را به اختصاص بخشی از درآمد هنگفتشان به آموزش استفاده بهتر از شبکه های اجتماعی و راه اندازی کمپین های ضد نژادپرستی و حتی پرداخت دستمزد به نیروی های پلیس برای مقابله با نفرت پراکنی آنلاین مجبور کند.

مصونیتی در کار نیست

پس از ماجرای اثرگذاری روس ها بر انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا که از طریق شبکه های اجتماعی صورت گرفت، بخشی از افکار عمومی کشورهای غربی به ویژه آمریکا نسبت به این رسانه ها بدبین شده اند. این مساله باعث شده برخی نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از جمله سناتور «الیزابت وارن» شمشیر خود را علیه این شبکه ها از رو بسته و آنها را به تجزیه شدن تهدید کنند.

بخشی از این فشار بی تردید به این ایده برمی گردد که شبکه های اجتماعی بزرگ نسبت به عواقب کسب و کارشان لاقید هستند اما این پلتفرم ها باید درک کنند که بی تفاوتی نسبت به افراطی گری، آزار و اذیت، نفرت پراکنی و سوءاستفاده آنلاین از این رسانه ها تنها افکار عمومی را بیشتر علیه آنها می شوراند.حادثه تروریستی نیوزیلنداین تفکر منفی البته بی دلیل هم نیست و در حالی که قرار بود فیس‌بوک و توییتر و امثالهم به آزادی بیان بیشتر منجر شوند، حالا به بیلبوردی آزاد برای نمایش جنایاتی نظیر حادثه تروریستی نیوزیلند تبدیل شده اند.

تروریست ها از داعش گرفته تا انواع و اقسام نژادپرست ها به خوبی قدرت رسانه های اجتماعی را برای نفرت پراکنی درک کرده اند و این سوءاستفاده عواقب ترسناک بسیاری در پی دارد. شاید اگر این شبکه ها در سالیان گذشته واکنش بهتری در برابر انتشار ویدیوهای داعش از خود نشان می دادند دیروز شاهد جنایتی هولناک در گوشه ای آرام از دنیا نبودیم.

The post وقتی شبکه‌های اجتماعی به بیلبورد تروریست‌های نیوزیلند تبدیل شدند appeared first on دیجیاتو.

پلتفرم گوگل مپس تجربه‌ی بازی‌های واقعیت افزوده را وارد مرحله‌ی جدیدی می‌کند

گوگل سال گذشته‌ی میلادی از API جدید پلتفرم نقشه‌های خود پرده برداشت که بخشی از تمرکز آن روی بازی‌های واقعیت افزوده بود. بسیاری از بازی‌های واقعیت افزوده از داده‌های مربوط به مکان یابی گوگل مپس بهره می‌برند. حالا گوگل با اضافه کردن سه ویژگی به دنبال آن است که تجربه‌ی بازی‌های AR را بیش از گذشته واقع گرایانه، منعطف و قدرتمند کند.

ویژگی یاد شده به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا بازی‌هایی بسازند که به طور زنده با محیط اطراف خودشان را تطبیق دهند. هدف از ایجاد این ویژگی‌ها به ارمغان آوردن محیطی انعطاف پذیر و حقیقی‌تر برای گیمر‌هاست. به عنوان مثال این API می‌تواند اماکن معروف در دنیای حقیقی را به سادگی تشخیص دهد تا توسعه دهندگان بتوانند اشیاء داخل بازی را در بخش‌های یاد شده پیاده سازی کنند.

واقعیت افزوده

برای قدرتمند‌تر شدن بازی‌های واقعیت مجازی، API گوگل از ویژگی مسیریابی، تشخیص پستی و بلندی و همچنین بیوم پشتیبانی می‌کند. ویژگی مسیریابی در واقع از الگوریتم‌های پیاده سازی شده در گوگل مپس استفاده کرده تا شخصیت‌ها و المان‌های داخل بازی بتوانند در بخش‌های وسیع‌تری حرکت داشته باشند.

تشخیص پستی و بلندی در بازی‌ها باعث می‌شود که دنیای مجازی دیگر مسطح نباشد. این موضوع به این معنی خواهد بود که توسعه دهندگان می‌توانند با توجه به پستی و بلندی‌ها و وجود کوه‌ها محیط بازی را طراحی کنند و تجربه‌ی جذاب‌تری را برای گیمر‌ها به ارمغان بیاورند.

آخرین ویژگی اضافه شده یعنی بیوم باعث می‌شود که بافت بخش‌های مختلف تشخیص داده شود تا شخصی سازی دنیای واقعیت مجازی منعطف تر از همیشه انجام پذیرد.

The post پلتفرم گوگل مپس تجربه‌ی بازی‌های واقعیت افزوده را وارد مرحله‌ی جدیدی می‌کند appeared first on دیجیاتو.

با مهم‌ترین ویژگی‌های جدید اندروید Q آشنا شوید

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، همواره توصیه می‌شود که اولین نسخه بتا در گوشی روزمره نصب نشود، زیرا چنین نسخه‌هایی سرشار از باگ‌های مختلف هستند و بیش از هر چیزی برای آشنایی بیشتر توسعه‌دهندگان با تغییرات سیستم‌عامل عرضه می‌شود. اندروید Q از لحاظ مجوز اپلیکیشن‌ها، کنترل بیشتری به کاربر می‌دهد، از گوشی‌های تاشو پشتیبانی می‌کند و روی هم رفته با بهبودهای جزئی در دیگر بخش‌ها، تجربه کاربری بهتری را رقم می‌زند.

با توجه به این نکات، اگر یک گوشی پیکسل بلااستفاده دارید، این نسخه بتا را نصب کنید زیرا گشت‌وگذار در محیط یک سیستم‌عامل جدید تجربه‌ی لذت‌بخشی است. در این مطلب به مهم‌ترین ویژگی‌های جدید اولین نسخه بتا اندروید Q می‌پردازیم و باید خاطرنشان کنیم که گوگل بسیاری از ویژگی‌های مهم این سیستم‌عامل را در کنفرانس I/O معرفی خواهد کرد و در دیگر نسخه‌های بتا شاهد ارائه‌ی آن‌ها خواهیم بود.

کنترل بیشتر برای مجوز دسترسی به موقعیت مکانی: در حال حاضر اپلیکیشن‌ها یا به‌صورت کلی به موقعیت مکانی کاربران دسترسی دارند یا اینکه این مجوز به‌طور کلی لغو می‌شود و اگر کاربری مجوز موردنظر را تایید کند، اپلیکیشن‌ها حتی در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند می‌توانند از موقعیت مکانی کاربر خبردار شوند. گوگل حالا در بخش مجوزها گزینه‌ای اضافه کرده که با فعال کردن آن، اپلیکیشن‌ها فقط در زمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند به این داده‌ها دسترسی داشته باشند. البته گوگل خاطرنشان کرده برخی از اپلیکیشن‌ها اگر در پس‌زمینه فعال باشند و به‌طور کامل بسته نشوند، حتی در صورت خاموش شدن صفحه نمایش یا بازگشت به هوم اسکرین همچنان می‌توانند از این داده‌ها استفاده کنند.

1

حالت تاریک: کاملاً واضح است که گوگل می‌خواهد حالت تاریک گسترده را برای نسخه نهایی اندروید Q ارائه کند. در حال حاضر در بخش تنظیمات گزینه‌ای برای فعال کردن این حالت وجود ندارد و برای مشاهده آن باید حالت battery saver را فعال کنید تا بیشتر پس‌زمینه‌های سفید سیستم‌عامل به رنگ سیاه دربیایند. البته حالت battery saver بسیاری از پردازش‌های پس‌زمینه را هم غیرفعال می‌کند و به همین خاطر این روش چندان ایدئالی برای بهره‌گیری همیشگی از حالت تاریک نیست.

2

حالت دسکتاپ مخفی: بعد از هواوی و سامسونگ، حالا گوگل هم حالت دسکتاپ را برای اندروید Q ارائه کرده است. این حالت با وصل کردن نمایشگر ثانوی فعال می‌شود و می‌توانید از گوشی خود به‌عنوان کامپیوتر استفاده کنید. البته هنوز امکانات چندانی ندارد و برای فعال کردن آن باید در بخش تنظیمات وقت زیادی را صرف کنید.

3

ارائه‌ی تنظیمات مربوط در مواقع موردنیاز: گاهی اوقات که یک اپلیکیشن اعلام می‌کند نمی‌تواند به موارد موردنیاز خود-مانند ارتباط اینترنت، بلوتوث و دیگر موارد-دسترسی داشته باشد، به‌صورت خودکار یک منو پدیدار می‌شود که گزینه‌ی مربوط به فعال‌سازی قابلیت مربوط را نمایش می‌دهد. به لطف این قابلیت برای فعال‌سازی موارد این چنینی دیگر لازم نیست وقت زیادی را برای مراجعه به منوی تنظیمات صرف کنید.

نمایش مدت‌زمان دوام باتری: زمانی که در اندروید Q منوی quick settings را به پایین می‌کشید، آیکون مربوط به درصد باقی‌مانده از شارژ باتری تبدیل به مدت‌زمان دوام آن می‌شود. البته کاملاً واضح است که چنین تخمینی با توجه به نحوه مصرف کاربر می‌تواند تغییر پیدا کند ولی روی هم رفته قابلیت جذابی محسوب می‌شود و یادآور قابلیت مشابه در لپ‌تاپ‌ها است.

4

شخصی‌سازی بیشتر رابط کاربری: اگر به بخش تنظیمات developer این سیستم‌عامل مراجعه کنید، می‌توانید بخشی از رنگ‌های کلی سیستم‌عامل (از طریق ۴ گزینه ارائه شده) و فونت پیش‌فرض را تغییر دهید. اگرچه این شخصی‌سازی به گستردگی رابط کاربری وان‌پلاس نیست اما همین قابلیت هم نشان‌دهنده‌ی حرکت رو به جلو گوگل است.

5

وجود بریدگی نمایشگر در اسکرین‌شات‌ها: به هر دلیلی، گوگل تصمیم گرفته در اسکرین‌شات‌های ثبت شده با پیکسل ۳ ایکس‌ال، وجود بریدگی نمایشگر عظیم این گوشی را یادآوری کند و ظاهراً امکان لغو آن هم وجود ندارد. به نظر می‌رسد که گوگل علاقه‌ی زیادی به این بریدگی دارد ولی امیدواریم در نسخه‌های بعدی امکان لغو نمایش آن را در اسکرین‌شات‌های ثبت‌شده ارائه دهد.

6

بهبود منوی اشتراک‌گذاری: در اندروید Q دیگر شاهد کند بودن فرایند باز شدن منوی اشتراک‌گذاری نیستیم. حالا، توسعه‌دهندگان می‌توانند روش‌های اشتراک‌گذاری محتوای خود را مشخص کنند و با این کار دیگر هنگام مراجعه به منو، اندروید دیگر لازم نیست فهرستی طولانی از اپلیکیشن‌های مختلف را ردیف کند.

7

دکمه اورژانس در منوی پاور: گوگل با این کار دسترسی به دکمه اورژانس را برای شرایط اضطراری بسیار راحت‌تر کرده است. برای مشاهده آن، کافی است دکمه پاور را نگه دارید تا در بخش پایینی آن این دکمه به نمایش دربیاید.

8

اشتراک‌گذاری جزئیات وای‌فای از طریق QR کد: این هم یکی دیگر از مواردی است که بعد از رابط‌های کاربری مختلف، روانه‌ی نسخه خالص اندروید می‌شود. دیگر برای اشتراک‌گذاری اطلاعات وای‌فای خود لازم نیست آن را به زبان بیاورید و فقط با نمایش این QR کد در گوشی خود و اسکن آن توسط گوشی مقابل، این اطلاعات به گوشی موردنظر انتقال پیدا می‌کند.

بهترین برنامه های اندروید در سال ۲۰۱۸+دانلود

این خبر با مهم‌ترین ویژگی‌های جدید اندروید Q آشنا شوید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اختلال گسترده در محبوب‌ترین سرویس‌های گوگل

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، در این بین مشکل سرویس های ایمیل و ذخیره سازی ابری گوگل به مراتب گسترده تر بوده و در بسیاری از نقاط دنیا امکان دسترسی به فایل ها یا ارسال ایمیل با ضمیمه وجود ندارد.

خبر مربوط به این مشکلات غیر منتظره نخستین بار صبح امروز و توسط کاربران ساکن آسیا، استرالیا، اروپا و آمریکا در شبکه های اجتماعی مطرح شد که از نمایش مکرر پیام خطا، تاخیر زیاد و دیگر عملکردهای غیر عادی حکایت داشت. گستردگی اختلال جیمیل در برخی مناطق به حدی است که باعث ترند شدن هشتگ gmaildown# شده است.

گوگل

گوگل با تاکید وقوع این مشکل از کاربران خواسته برای پیگیری موثق اخبار این اختلال به سایت G Suite Status Dashboard مراجعه کنند. این سایت کماکان از پابرجا بودن مشکل خبر می دهد اما دلیل اصلی اختلال جیمیل و گوگل درایو به این شکل گسترده هنوز مشخص نیست.

برخی کاربران هم که ظاهرا مثل ایرانی ها به شوخی با مشکلات و چالش ها عادت دارند، به فواید سر زدن به دیگر سرویس های ایمیل بعد از مدت ها بی خبری از آنها اشاره کرده اند.

در این میان نشریه گاردین به وقوع مشکل مشابه در اپلیکیشن مسیریابی گوگل مپس اشاره کرده است. ظاهرا در صورت تلاش برای مشاهده حالت استریت ویو تنها یک صفحه سیاه به نمایش در خواهد آمد.

برخی کاربران هم از کار افتادن قابلیت آپلود تصویر یا فایل در سرویس پیام رسان گوگل Hangouts و کندی شدید یوتیوب خبر داده اند. مشکل نمایش و آپلود ویدیوها در یوتیوب به حدی است که اکانت رسمی TeamYouTube با تایید این ماجرا از تلاش برای بازگردان سرویس ویدیو به حالت عادی گفته است.

گران‌ترین و ارزان‌ترین اینترنت موبایل در جهان / ایران در میان ۲۰ کشور ارزان

این خبر اختلال گسترده در محبوب‌ترین سرویس‌های گوگل اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دارک وب و دیپ وب: تفاوت لایه‌های مخفی و تاریک اینترنت چیست؟

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، اغلب اوقات وقتی بحث اینترنت مطرح می‌شود، فعالیت‌های روزمره مانند تماشای ویدئیا بررسی اخبار یا رزرو آنلاین هتل به‌ذهن می‌آیند. باوجوداین در لایه‌ی زیرین کارهای سطحی اینترنت، لایه‌ی تاریکی برای فعالیت‌ تروریست‌ها و جنایت‌کارها و افشاگرها وجود دارد.

عده‌ی زیادی معتقدند «دیپ‌وب» آخرین ایستگاه حریم خصوصی اینترنت در این عصر تهاجمی است؛ درحالی‌که عده‌ای دیگر هم آن را شیطانی‌ترین نقطه‌ی اینترنت می‌دانند. در این مقاله، سعی کرده‌ایم با اشاره به دنیای دیپ‌وب و دارک‌وب، حقایق از شایعات جدا شوند و چهره‌ی واقعی این بخش جنجالی وب نشان داده شود.

دیپ‌وب چیست؟

دیپ‌وب به هر وب‌سایتی اطلاق می‌شود که دسترسی به آن ازطریق موتورهای جست‌وجوی متداول مانند گوگل یایاهو امکان‌پذیر نباشد. دلیل این مسئله هم نبود ایندکس‌گذاری محتوای دیپ‌وب در موتورهای جست‌وجو است. براساس تعریف متداول‌تر، دیپ‌وب سطح بالاتر یا عمیق‌ترین سطح اینترنت است که زیر اینترنت سطح قرار گرفته است.

ایند‌کس‌گذاری وب

ایندکس‌گذاری یا شاخص‌گذاری در موتور جست‌وجوی گوگل و سیستم ایندکس‌گذاری پایدار آن به بهترین شکل تعریف می‌شود. روش‌های ایندکس‌گذاری گوگل به‌شدت به فرایندی موسوم به کراولینگ (Crawling) یا خزش یا اسپایدرینگ وابسته هستند. در این فرایند، عنکبوت (اسپایدر) مجازی در میان مجموعه‌ای از صفحات وب‌سایت می‌خزد که دسترسی به این صفحات ازطریق کلیک روی لینک‌های مرتبط انجام شده است.

سپس، اسکن سریعی اجرا می‌شود و بدین‌ترتیب محتوای صفحات به قالب ارسال‌شدنی برای سِرورهای ایندکس گوگل تبدیل می‌شوند. در سِرورهای ایندکس، داده‌ها سازمان‌دهی می‌شوند و وارد مجموعه‌‌ای از الگوریتم‌های موتور جست‌وجو می‌شوند. اگر وب‌سایتی را موتور جست‌وجو ایندکس‌گذاری نکند، دسترسی به آن فقط به روش مستقیم و ازطریق URL یا لینک یا تایپ آدرس دقیق وب در مرورگر وب امکان‌پذیر است.

چه افرادی از دیپ‌وب سود می‌برند؟

افراد زیادی از قابلیت‌های دیپ‌وب برای برقراری ارتباط بدون نام استفاده می‌کنند. فهرست زیر ذی‌نفعان دیپ‌وب در گذشته و حال را نشان می‌دهد:

 • روزنامه‌نگاران و افشاگران
 • معترضان سیاسی و گروه‌های مدافع ضدسانسور

 کارمندان سابق ارتش و دولت و کارمندان سازمانی بارهاوبارها درباره‌ی اختلال و خرابی‌های گسترده و اغلب بدون نام گزارش می‌دهند. این افراد همراه‌‌با خبرنگاران اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و محرمانه را با رسانه‌ها مبادله می‌کنند تا بدین‌ترتیب بتوانند از فسادها پرده بردارند.

معترضان سیاسی و گروه‌های مدافع ضدسانسور

بی‌نام‌بودن یکی از اولویت‌های برجسته‌ی این گروه است. این گروه از دارک‌وب به‌عنوان واسطه‌ای برای ارتباط محرمانه و امن استفاده می‌کنند.

درون دیپ‌وب چه می‌گذرد؟

دنیای مخفی دیپ‌وب مجموعه‌ای غنی از داده‌ها و امکاناتی مانند امکانات زیر را شامل می‌شود:

 • وب‌سایت‌های داخلی شرکت‌ها و انجمن‌ها و سازمان‌های تجاری بزرگ
 • سیستم‌های اینترانت مدرسه‌ها و دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها
 • دسترسی به پایگاه‌ داده‌های آنلاین
 • وب‌سایت‌های رمزدار که صرفا به اعضای خود دسترسی می‌دهند
 • صفحات مخفی پی‌وال (نوعی روش دسترسی محدود به محتوا ازطریق اشتراک پولی)
 • صفحات با دسترسی زمانی محدود مانند وب‌سایت‌های آزمون آنلاین
 • دسترسی به پی‌وال‌ها برای محتوای دیجیتال مسدود‌شده
 • حساب شخصی افراد در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، بانک‌داری و موارد دیگر

چرا وب‌سایت‌ها از دیپ‌وب استفاده می‌کنند؟

تمام کاربردهای دیپ‌وب در یک ویژگی مشترک هستند: «اطلاعات برای مخاطب عمومی نیست». بعضی مالکان محتوا برای خارج‌کردن اطلاعات خود از دسترس مخاطب عمومی و اطمینان از نمایش‌داده‌نشدن محتوا در مرورگرهای وب، هزینه‌‌های زیادی متقبل می‌شوند.

البته، دیپ‌وب همیشه غیرقانونی نیست و فعالیت‌های متعددی در آن انجام می‌شوند که تعارضی با قانون ندارند. فعالیت‌های متداول دیپ‌وب عبارت‌اند از:

 • شبکه‌های اجتماعی، بلاگینگ، چت متنی و ویدئویی
 • بازهای ماجراجویانه و مسابقه‌ای بین‌المللی ازجمله شطرنج و تخته‌ نرد
 • گروه‌های مرتبط با پایان دنیا یا گروه‌های نجات
 • کلوب‌های کتاب و هواداران و بازی‌های ویدئویی
 • پاسخ‌های مخفی (Hidden Answers) (نسخه‌ی محبوب دیپ‌وب از Yahoo Answers)
 • رکوردها و مجوزهای عمومی و فهرست‌های سیستمی کتابخانه‌ای
 • ارتباط ازطریق رمزنگاری برای تضمین امنیت و حریم خصوصی
 • رقابت‌های خوانندگی و کارا اوکه (سرگرمی تعاملی یا بازی ویدئویی ژاپنی است که در آن، خوانندگان آماتور با قطعه‌‌ای موسیقی ضبط‌شده خوانندگی می‌کنند)
 • گروه‌های نظریه‌پردازی توطئه
 • دوره‌ها و کلاس‌های مهارت فناوری و کامپیوتر

دارک‌وب چیست؟

با وجود اصطلاحاتی مانند دارک‌نت یا دارک‌اینترنت، از نام متداول دارک‌وب برای تعریف عمیق‌ترین بخش اینترنت استفاده می‌شود. برای دسترسی به دارک‌وب تا اندازه‌ای آشنایی با مفاهیم پیشرفته‌ی اینترنت و مراحل مختلف آن و حفظ حریم خصوصی لازم است.

روش دسترسی به دارک‌وب

بازدیدکنندگان دارک‌وب برای حفظ حریم خصوصی و پنهان‌کردن هویت خود، از نرم‌افزارهای ویژه مانند Tor استفاده می‌کنند. در حالت عادی، وقتی کاربر اینترنت از هر نوع وب‌سایت موجود در شبکه‌ی جهانی وب بازدید می‌کند، ازطریق آدرس پروتکل اینترنتی یا آدرس IP منحصر‌به‌فردی ردیابی می‌شود. باوجوداین، فرایند جست‌وجو در دارک‌وب کاملا متفاوت است و از نرم‌افزارهای ویژه‌ی ماسکینگ برای بی‌نام‌کردن کامپیوترهای شخصی و درعین‌حال مخفی‌سازی هویت، موقعیت مکانی، آدرس IP و دیگر اطلاعات خصوصی استفاده می‌شود.

چه کسانی از دارک‌وب استفاده می‌کنند؟

تعداد کمی از کاربران اینترنتی به دارک‌وب دسترسی دارند. کاربران دارک‌وب تنها ۳ درصد از میلیاردها کاربری را تشکیل می‌دهند که روزانه به اینترنت دسترسی دارند.

موادمخدری مانند ماری‌جوانا در دارک‌وب به‌وفور با قیمت ارزان‌تر از بازار پیدا می‌شوند

شاید در نگاه اول میزان استفاده از دارک‌وب اندک به‌نظر برسد؛ اما شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، ازجمله شرکت‌های قاچاق، دارک‌وب را به قطبی قوی تبدیل کرده‌اند که تعداد زیادی از کاربران معمولی اینترنت به‌دنبال ورود و استفاده‌ی بی‌نام از امکانات آن هستند.

محتوای دارک‌وب چیست؟

دارک‌وب به‌دلایل متعدد برای کاربران اینترنت جذاب است. ماهیت رازآلود و روش‌شناسی پیچیده‌ی موردنیاز برای دسترسی به این بخش از اینترنت آن را به دنیایی مخفی و رمزآلود، پر از فعالیت‌های شهوانی، بازارهای سیاه و دیدگاه‌های انحصاری تبدیل کرده است. فعالیت‌های دارک‌وب را می‌توان به فعالیت‌های زیر خلاصه کرد:

شماره‌‌کارت‌های اعتباری

فروش شماره‌‌کارت‌های اعتباری سرقتی یکی از تجارت‌های بزرگ‌ دارک‌وب است. این شماره‌ها که معمولا در مجموعه‌های انبوه صدتایی یا بیشتر و با قیمت اندک فروخته می‌شوند، برای فعالیت‌های قاچاق و نامشروع به‌کار می‌روند.

پاسپورت‌های جعلی

پاسپورت‌های جعلی (Fake Document) یکی از وب‌سایت‌های محبوب دارک‌وب است که درزمینه‌ی فروش اسناد جعلی و باکیفیت از تمام کشورهای جهان تخصص دارد. برای مثال، می‌توان با ۱۰۰۰ دلار پاسپورت آمریکایی دریافت کرد.

حساب‌های هک‌شده یا سرقتی

در دارک‌وب، دسترسی به حساب‌های هک‌شده و سرقتی وب‌سایت‌های محبوب و سرویس‌هایی مانند نت‌فلیکس، اسپاتیفای، اوبر و پی‌پال بسیار ساده است. حساب‌های سرقتی نتفلیکس (تنها با پرداخت یک دلار)، حساب‌های هک‌شده‌ی اوبر برای اهدافی مثل فرار از قانون، حساب‌های اسپاتیفای و حساب‌های پی‌پال را شامل می‌شوند.

بلیت‌های لاتاری بیت‌کوین

بیت‌کوین، تنها ارز مستقل است که در دارک‌وب نیز کاربرد دارد و کاربران به‌صورت بی‌نام از آن استفاده می‌کنند. از این ارزرمز معمولا برای قمار یا فعالیت‌های غیرقانونی مشابه استفاده می‌شود. امروزه در دارک‌وب، معامله‌ی بیت‌کوین در سطح گسترده ازجمله برای بلیت‌های لاتاری بیت‌کوین انجام می‌شود.

کوپن‌های جعلی

کوپن‌های پس‌انداز جعلی معمولا از ۵۰ سنت تا تخفیف‌های بیشتر از ۲۰ درصد در دارک‌وب معامله می‌شوند. از کوپن‌های جعلی برای استفاده از خدمات شرکت‌هایی مانند Home Depot و  Lowes (شرکت‌های خرده‌فروشی آمریکایی فعال درزمینه‌ی لوازم و خدمات خانگی فعال) و برخورداری از تخفیف‌های عمده‌ی آن‌ها ازطریق بارکد چاپ‌شده روی کوپن‌ها استفاده می‌شود. اخیرا، دولت فدرال یکی از عوامل فروش کوپن‌های جعلی در دارک‌وب را به سرقت بیش از یک‌ میلیون دلار ازطریق کوپن‌های تقلبی متهم کرده است.

مدارک دانشگاهی جعلی

مدرک هر مؤسسه‌ای برای فروش در دارک‌وب موجود است. در دارک‌وب به‌سادگی و به‌سرعت می‌توان مدرک‌ دانشگاه‌های معتبر مثل هاروارد یا ییل یا استنفورد را خرید.

رایسین و دیگر مواد سمی

رایسین که در سریال محبوب برکینگ بد بر سر زبان‌ها افتاد، ماده‌ی سمّی بسیار خطرناک و کشنده‌ای است که به‌سرعت به مرگ انسان منجر می‌شود. این ماده‌ی سمّی در یکی از وب‌سایت‌های دارک‌وب به‌نام Black Market Reloaded موجود بود و امکان خرید آن به‌صورت انبوه هم وجود داشت. Black Markter Reloeaded غیرفعال شد و اپراتور آن به‌دلیل تولید این ماده‌ی سمّی به زندان فدرال رفت. با وجود بسته‌شدن این وب‌سایت، هنوزهم دسترسی به رایسین در دارک‌وب ازطریق وب‌سایت‌های دیگر وجود دارد.

خدمات پرینت سه‌بُعدی

به‌گزارش بیزنس‌اینسایدر، بعضی گروه‌ها و افراد با هدف تولید پول جعلی و شعبه‌های زیرزمینی بانکی از فناوری پرینت سه‌بُعدی استفاده می‌کنند. با پیشرفت فناوری پرینت سه‌بُعدی، بسیاری از افراد از آن برای تولید اسناد ظاهرا رسمی با کاربردهای گسترده استفاده می‌کنند.

مبدل جیبی EMP

فروش دستگاه‌های ژنراتور پالسی الکترومغناطیسی در اندازه‌ی جیبی، یکی از بازارهای محبوب دارک‌وب چین است. یکی از کاربردهای این دستگاه‌ها سوزاندن وسایل و دستگاه‌های الکترونیکی است. بعضی کاربرها از این دستگاه‌ برای اضافه‌کردن اعتبار به ماشین‌های قمار و افزایش بخت برد خود استفاده می‌کنند.

استخدام آدم‌کش برای قتل

استخدام قاتل یکی از دسته‌بندی‌های مشهور دارک‌وب است. براساس گزارش‌ها، فهرست مجموعه‌ای از قاتل‌های مقاطعه‌کار در اعماق تیره‌ی دارک‌وب وجود دارد. بااین‌حال، بسیاری معتقدند قاتلی در دارک‌وب وجود ندارد و هرکس به‌قدری احمق باشد که ازاین‌گونه خدمات استفاده کند، خود را درمعرض خطر دستگیری قرار داده است. صرف‌نظر از اینکه فرضیه‌ی قاتل‌های مقاطعه‌کار را باور کنید یا صرفا آن را شایعه بدانید، در دارک‌وب، جامعه‌ای واقعی از افراد مدعی آدم‌کشی در ازای پول وجود دارد؛ اما اینکه این افراد قصد شوخی دارند یا واقعا قاتل سریالی هستند، هنوز مشخص نیست.

مواد منفجره‌ی پلاستیکی

اگر رایسین و کوکائین برای فرونشاندن عطش شیطان جنایت‌کاران کافی نباشند، به ترکیب‌های دیگری مثل مواد منفجره‌ی پلاستیکی موسوم به C4 روی می‌آورند که در مقیاس انبوه روی دارک‌وب فروخته می‌شوند. C4 نوع متداولی از مواد منفجره‌ی پلاستیکی نرم و انعطاف‌پذیر است.

شماره‌های تأمین اجتماعی

یکی از وب‌سایت‌های دارک‌وب به‌نام Black Bank شماره‌های تأمین اجتماعی با امتیاز بیش از ۷۵۰ را با قیمت ارزان می‌فروشد.

دارو و مواد مخدر

مواد مخدر یکی از بازارهای پرفروش دارک‌وب هستند. دارک‌وب میزبان انواع مواد مخدر و دارو ازجمله ماری‌جوانا، هروئین، اکستازی، LSD، کوکائین، کراک، شیشه و… است. داروهای طبی هم فراوان در دارک‌وب پیدا می‌شوند. نمونه‌های متداول شامل مسکّن‌ها، ریتالین، آدرال (نوعی داروی محرک هیجان) و دکستروآمفتامین (نوعی داروی محرک برای بهبود عملکرد به‌خصوص در ورزش) است.

اسلحه

مشتریان وب‌سایتی به‌نام Armory در دارک‌وب می‌توانند سلاح‌هایی مانند انواع AK-47، پرتابگرهای موشکی، موشک‌های IED و انواع سلاح‌های دیگر را خریدوفروش کنند. Armory با وجود فهرست فروش وحشتناکش از فروش این سلاح‌ها به گروه‌های تروریستی خودداری می‌کند.

زره مدل SWAT

زره SWAT در اردوگاه‌های نظامی متداول است و به‌ندرت می‌توان آن را خارج از مناطق نظامی پیدا کرد. مشتریان وب‌سایت Armory می‌توانند برای امنیت بیشتر، همراه‌با بسته‌ی اسلحه‌ی خود زره SWAT هم بخرند.

اورانیوم

حتی سنگ اورانیوم هم در دارک‌وب پیدا می‌شود. سنگ اورانیوم ماده‌ای شیمیایی است که پس از پالایش، به ماده‌ای اتمی در سطح سلاح تبدیل می‌شود.

داده‌های هک‌شده‌ی حکومتی

فروش داده‌های هک‌شده‌ی حکومتی یکی از تجارت‌های بزرگ دارک‌وب است و بسیاری از مشتریان به‌دنبال خرید هزاران ایمیل و شماره‌ی تأمین اجتماعی و مجموعه‌ای از داده‌های محرمانه‌ی دیگر هستند.

بازار کالاهای تقلبی لوکس

بازار کالاهای تقلبی در دارک‌وب محبوبیت زیادی دارد. هر نسخه‌ی تقلبی از برندهای معروف شامل لویی ویتون، کریستین دیور، پرادا، تاگ هیور، رولکس، گوچی و برندهای معروف دیگر را می‌توانید در دارک‌وب پیدا کنید. مشتریان معمولا به‌دنبال کالاهایی مثل کیف‌های دستی یا ساعت یا دیگر اقلام تقلبی با قیمت ارزان‌تر هستند.

تفاوت‌های دارک‌وب و دیپ‌وب

دیپ‌وب و دارک‌وب بسیاری از اوقات به‌عنوان مترادف یکدیگر به‌کار می‌روند و به‌عنوان هاستی برای فعالیت‌های غیرقانونی و شیطانی آنلاین تعریف می‌شوند؛ اما این تعریف نادرست است و بسیاری از فعالان در تلاش‌اند کاربرد هرکدام از این اصطلاحات را از یکدیگر تفکیک کنند و مفهوم آن‌ها را برای دنیای آنلاین امروزی روشن کنند. در جدول زیر، تفاوت‌های وب سطحی و دیپ‌وب و دارک‌وب ارائه شده است:

وب سطح دیپ‌وب دارک‌وب
روش دسترسی موتورهای جست‌وجوی متداول نیاز به رمزعبور یا رمزنگاری یا نرم‌افزار ویژه نیاز به Tor Project یا ابزار مشابه
محتوا تمام صفحات ایندکس‌شده‌ی وب تمام صفحات بدون ایندکس وب زیرمجموعه‌ای از صفحات بدون ایندکس دیپ‌وب
اندازه تقریبا ۴.۴۷ میلیارد صفحه تقریبا ۴ تا ۵ برابر بیشتر از وب سطح زیرمجموعه‌ای از دیپ‌وب، اما اندازه‌گیری‌ناپذیر
کاربردها ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، ویدئو، وب‌سایت‌های کسب‌وکار قانونی و موارد دیگر معمولا برای اهداف قانونی از آن استفاده می‌شود که مستلزم افشانشدن هویت یا بی‌نام‌بودن است. اغلب برای اهداف غیرقانونی به‌کار می‌رود.
چه کسانی از آن استفاده می‌کنند؟ هر کسی که به اینترنت متصل باشد افشاگران و روزنامه‌نگاران و موارد دیگر هکرها و فروشنده‌ها و خریدارهای کالا
چگونه می‌توان بی‌نام در آن جست‌وجو کرد؟ امکان جست‌وجوی بی‌نام وجود ندارد و تمام فعالیت‌ها را ISP (ارائه‌دهنده‌ی سرویس وب) رصد می‌کنند. معمولا به‌صورت بی‌نام است، به‌ویژه وقتی از VPN استفاده شود. باید بااحتیاط و رعایت ایمنی در آن جست‌وجو کرد.

آینده‌ی دارک‌وب

مارس سال گذشته، وب‌سایت محبوب گیزمودو مطلبی با این عنوان منتشر کرد: «دارک‌وب در‌حال ناپدید‌شدن». مؤلف این مقاله، برایان منگاس، در آغاز این مقاله می‌گوید امروزه، دارک‌وب پر از آشغال‌های بی‌استفاده است و پایان کار Tor نزدیک است. او این ادعا را با بررسی و جست‌وجوی جامع روی وب‌سایت‌های پسوند .Onion و پایگاه داده‌ای شامل ۳,۰۰۰ سایت Tor مطرح می‌کند.

کاربرها برای حفظ حریم خصوصی یا از سر کنجکاوی وارد فضای دارک‌وب می‌شوند

براساس این جست‌وجو، تنها تعداد ۴,۰۰۰ سایت (۱۵ درصد) در دارک‌وب آنلاین و فعال هستند. نبود وب‌سایت‌های فعال باعث شده افراد بسیاری ازجمله منگاس تصور کنند Tor و شرکای آن با وجود تعداد فزاینده‌ی کاربرها و بازخوردهای فراوان در‌حال ناپدیدشدن هستند.

غول‌های سابق دارک‌وب

این ادعاهای متناقص امکان ارزیابی دقیق اتفاقات را ناممکن می‌سازند. بااین‌حال، باتوجه‌به ناپدیدشدن نابه‌هنگام دو وب‌سایت خدماتی مرتبط، یعنی SIGAINT و Freedom Hosting II، می‌توان افول احتمالی Tor را پیش‌بینی کرد. با نابودی این دو شرکت احتمال رکود Tor هم افزایش خواهد یافت.

سرنوشت SIGAINT

SIGAINT یکی از عامل‌های تأثیرگذار دارک‌وب و یکی از سِرورهای ایمیل محبوب‌ و مخفی‌ دارک‌وب بود که هواداران زیادی با اهداف مجرمانه را به‌خود جذب کرده بود. SIGAINT با وجود محبوبیت بسیار، عملکرد بدی داشت و بسیاری از کاربران خود را ناامید کرده بود. عملکرد بی‌کیفیت SIGAINT ماه‌ها ادامه یافت و پس از دوره‌ای خاموشی هرگز بازنگشت. با سقوط SIGAINT میلیون‌ها ایمیل مرتبط با آن هم از بین رفتند. از زمان ناپدیدشدن SIGAINT از دارک‌وب، شرکت‌های دیگری جای آن را گرفتند و خدمات برتر و با کیفیت‌تر از SIGAINT را ارائه کردند.

با ازبین‌رفتن SIGAINT و Freedom Hosting II بسیاری انتظار داشتند Tor هم به فعالیت خود پایان دهد و برنده‌ی احتمالی دیگری جایگزین آن شود که معایب Tor را برطرف کرده باشد.

دیپ‌وب و دنیای امروز

دیپ‌وب همیشه وجود داشته است. بخشی از اینترنت شامل محتوای مخفی است که دسترسی به آن ازطریق گوگل یا موتورهای جست‌وجوی مشابه امکان‌پذیر نیست. بااینکه دارک‌وب به‌شدت با فعالیت‌های غیراخلاقی و غیرقانونی و مجرمانه گره خورده است، ماهیت عمومی‌تری دارد و تعداد زیادی از افرادی که به آن دسترسی دارند، به‌دلایلی مثل حفظ حریم خصوصی و امنیت از آن استفاده می‌کنند. امروزه، جست‌وجو در دیپ‌وب آسان‌تر از گذشته شده است.

درحال‌حاضر، مرورگر وب Tor یکی از روش‌های پیشتاز برای دسترسی به دیپ‌وب است. بسیاری از کاربران برای افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی خود درکنار این مرورگر از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی هم استفاده می‌کنند. تعداد زیادی از پلاگین‌های مشابه Tor هم وجود دارند که می‌توان همراه‌با مرورگرهای اصلی وب از آن‌ها استفاده کرد. برای دسترسی به دارک‌وب استفاده از Tor یا پلاگین‌های مشابه آن ضروری است.

سخن پایانی

امروزه، تعداد بی‌شماری از کاربران اینترنتی برای ورود به دیپ‌وب و دارک‌وب تلاش می‌کنند. بعضی از آن‌ها به‌دنبال محتوایی هستند که به‌راحتی در اینترنت معمولی نمی‌توان پیدا کرد و بعضی هم صرفا به‌خاطر کنجکاوی وارد آن می‌شوند. دیپ‌وب و دارک‌وب و ابزارهایی مانند Tor به‌دلیل ماهیت رازآلود خود جذابیت زیادی برای کاربران اینترنتی دارند. این ماهیت کنجکاو انسان است که به هدف‌های دست‌نیافتنی و رازآلود علاقه‌مند می‌شود.

تأثیر فناوری ۵ جی روی صنعت تلویزیون

این خبر دارک وب و دیپ وب: تفاوت لایه‌های مخفی و تاریک اینترنت چیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.