درخواست روسیه از گوگل برای خودداری از پوشش رویدادهای “غیر قانونی”

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏ به نقل از خبرگزاری رویترز، ده‌ها هزار نفر از معترضان روسی، روز شنبه دست به انجام بزرگترین تظاهرات سیاسی روسیه در هشت سال اخیر (به گفته ناظران) زدند؛ این تظاهرات در پاسخ به سرکوب درخواست برگزاری “انتخابات آزاد” در مجلس قانون‌گذاری مسکو انجام گرفت. بسیاری از کانال‌های یوتیوب، این رخداد را به صورت زنده پوشش می‌دادند.

دیده‌بان ناظر دولت روسیه، اظهار داشته که بعضی از اشخاص حقوقی، اقدام به خرید ابزارهای آگهی یوتیوب کرده‌ بودند تا دست به پخش گسترده اطلاعات درباره “اعتراضات گسترده غیر قانونی” – به خصوص اعتراضاتی که با هدف مختل کردن روند انتخابات برگزار شده بود- بزنند.

به گفته این دیده‌بان دولتی، شرکت گوگل در پایبندی به درخواست “عدم دخالت در امور حاکمیت” و “تاثیرگذاری متخصمانه بر روند انتخابات دموکرات” روسیه، ناموفق بوده است؛ اگر این شرکت از تبلیغ ‌[این‌چنین] رویدادها بر روی پلتفرم‌هایش خودداری نکند، روسیه حق دارد تا پاسخی درخور بدهد.

سخنگوی شرکت گوگل در روسیه، اظهاری در این خصوص نکرده است.

مسکو، پیش‌تر نیز سابقه اعمال فشار بر گوگل را داشته است. این شرکت، یکی از رقبای اصلی سیستم جستجوگر روسی “یاندکس” به شمار می‌رود.

این کشور در اواخر سال ۲۰۱۸، گوگل را به دلیل عدم پاسخ به درخواست قانونی‌ دولت روسیه مبنی بر حذف برخی نتایج جستجو، به پرداخت حدود ۷.۶ هزار دلار جریمه کرد.

این خبر درخواست روسیه از گوگل برای خودداری از پوشش رویدادهای “غیر قانونی” اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گوگل از آغاز تست سرویس حق اشتراک Play Pass خبر داد

اوایل امسال اپل از سرویس جدیدی به نام «اپل آرکید» پرده برداشت که سرویس حق اشتراک ماهانه‌ای برای دسترسی به طیفی گسترده از بازی‌های موبایل در پلتفرم آی او اس به حساب می‌آید. اما در حالی که سرویس آرکید اپل …

The post گوگل از آغاز تست سرویس حق اشتراک Play Pass خبر داد appeared first on دیجیاتو.

اسکن چهره با ۵ دلار؛ راهکار گوگل برای بهبود تشخیص چهره پیکسل ۴

گوگل با تایید خبرهای منتشر شده در مورد راه افتادن کارکنانش در خیابان برای اسکن چهره شهروندان، هدف از آن را بهبود کارایی الگوریتم های تشخیص چهره عنوان کرده است. به گفته گوگل طی این تحقیقات میدانی کارکنان در معابر …

The post اسکن چهره با ۵ دلار؛ راهکار گوگل برای بهبود تشخیص چهره پیکسل ۴ appeared first on دیجیاتو.

اپل به مکالمات کاربران گوش می‌دهد

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، هرچند اپل روی حفظ حریم خصوصی کاربران تاکید دارد اما به نظر می‌رسد چندان به این امر پایبند نیست.

روزنامه گاردین به نقل از یک منبع آگاه فاش کرده پیمانکاران کنترل کیفیت «سیری» طور مرتب اطلاعات حساس کاربران را می‌شنوند از جمله اطلاعات پزشکی، فعالیت‌های مجرمانه و غیره. این درحالی است که چندی قبل فاش شده بود پیمانکاران گوگل و آمازون نیز قادر به شنیدن محاورات شخصی کاربران هستند.

البته به گفته این منبع آگاه، پیمانکاران فقط کمتر از یک درصد محاورات روزمره سیری را می‌شنوند. همچنین از هر محاوره چند ثانیه آن قابل شنیدن است.

اپل هم مانند بقیه همتایان خود خواهان بررسی عملکرد دستیار صوتی خود در خصوص انجام درخواست‌های کاربران است.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرده اقدامات محافظتی چند لایه برای حفظ حریم خصوصی کاربران دارد. ثبت محاورات کاربران به اپل آی دی‌های آنان متصل نیست. همچنین محاورات در واحدهایی ایمن و توسط افرادی بررسی می‌شوند که ملزم به رعایت حفظ حریم خصوصی کاربران هستند.

با این وجود نگرانی‌هایی به وجود آمده است. زیرا پیمانکاران از این روش به درآمد بالایی دست می‌یابند و از سوی دیگر هنگام استخدام نیرو برای این واحدها آزمایش‌های کمی انجام می‌شود. به این ترتیب در صورت استخدام فردی خرابکار، از اطلاعات کاربران استفاده می‌شود. علاوه بر آن سیاست‌های خاصی برای کنترل اطلاعات حساس وجود ندارد.

اکنون به نظر می‌رسد تا زمانی که اپل و رقبایش از کارمندان انسانی برای کنترل کیفیت درخواست‌های دستیار صوتی استفاده می‌کنند، نمی‌توان از ثبت صوت افراد جلوگیری کرد.

این خبر اپل به مکالمات کاربران گوش می‌دهد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تخیل یا واقعیت؟ | ادعای عجیب درباره سقوط بشقاب پرنده در قطب جنوب!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سابقه مشاهده یوفو در قطب جنوب به سال‌ها قبل برمی‌گردد. با هربار ادعای دیدن یوفوها در این منطقه، گزارش‌هایی آن را تایید می‎کنند و رسانه‌ها، به شایعات در این‎باره دامن می‎زنند و درنهایت تا مدتی ماجرا فراموش می‎شود. با این‎همه وجود یوفو در قطب جنوب از موضوعات موردعلاقه شکارچیان بشقاب پرنده است و هر از گاهی دوباره نقل مجالس می‏شود. عده‎ای از شکارچیان یوفو با اصرار باور دارند که اولین بار در سال ۱۹۶۵ و روی یکی از جزایر قطب جنوب به نام «دیسپشن»، بشقاب‎پرنده‎‏ای با حرکات عجیب درحال پرواز بوده‎است. حالا براساس ادعای یک یوفوشناس به نام «اسکات وارینگ» و با استفاده از نقشه گوگل، ناحیه سقوط یوفوی بیگانگان در قطب جنوب دیده شده‎است. اصل دیدن یوفو یک‎طرف و ادعای مشاهده‎اش در جنوبی‌ترین محدوده سیاره زمین، محیطی که دمای هوا می‌تواند به منفی ۹۰ درجه سانتی‎گراد برسد، یک طرف دیگر. وارینگ اما می‎گوید به‎رغم سرمای هوا و شرایط سخت قطب، سخت درگیر پیگیری ردپای بیگانگان است و توانسته نشانه‎هایی از آن‎ها در نقشه گوگل پیدا کند: «مطمئن هستم که یک یوفوی سقوط‌کرده در منطقه‌ای از قطب جنوب دیدم. بخشی از بال این یوفو پیچ‌ خورده و قسمت عمیق آن ذوب شده‎‎بود و نشانه‎های سوختگی روی آن دیده می‌شد. من در اصل به دنبال پایگاه این موجودات در قطب بودم ولی با این سفینه روبه‎رو شدم که به نظر می‌رسد مدت زمان زیادی از سقوط آن گذشته است». وارینگ ادامه می‌دهد: «این فضاپیمای بیگانگان ۹۶ متر طول داشت و دنباله آن ۴۸۸ متر بود. به‌نظر می‌رسید از موادی ساخته شده‎باشد که در سطح مریخ وجود دارد».

این اولین بار نیست که کسی ادعاهایی عجیب و علمی- تخیلی درباره قطب جنوب مطرح می‌کند،  شاید خالی از سکنه بودن این منطقه و دشواری انجام اکتشافات در آن باعث شده‎است که هر چندوقت یک‌بار یک نظریه‌پرداز و چه بسا یک خیال‎پرداز، داستانی عجیب را به این منطقه ربط دهد؛ از وجود مرکز فرماندهی موجودات فضایی و هرم‌های عظیم گرفته تا پایگاه‌های مخفی که قدرت‌های جهانی نمی‌خواهند کسی از وجود آن‌ها بویی ببرد، داستان دیدن یوفوها همچنان مبهم و سر به مهر است و گزارش‌های ضد و نقیض درباره آن به جذابیت این موضوع اضافه کرده‎است.

این خبر تخیل یا واقعیت؟ | ادعای عجیب درباره سقوط بشقاب پرنده در قطب جنوب! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۳۰ درصد محتوای اینستاگرام مسائل غیراخلاقی است / وزارت ارتباطات پیگیر سالم سازی اینترنت کودکان باشد

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، جواد جاویدنیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در بیست و ششمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با موضوع فضای مجازی حقوق کودک گفت: بسیاری از کشور‌ها که ارزش‌های ما را ندارند، خیلی دقیق‌تر به موضوعات مربوط در این زمینه می‌پردازند و ما ۲۵ میلیون کودک داریم و این کودکان از همان استانداردی استفاده می‌کنند که بزرگسالان برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر فیلترینگ بیشتر جنبه حاکمیتی یافته است تا اینکه جنبه مردمی و مطالبه عمومی به خودش بگیرد. در حالی که در بسیاری از کشور‌ها به این شکل است و خود مردم خواستار آن هستند و بزرگسالان در بسیاری از کشور‌ها در بحث اینستاگرام نسبت به مخاطراتی که این فضا برای کودکان دارد، عکس العمل نشان می‌دهند.

جاویدنیا ادامه داد: مدت‌هاست که بحث اینترنت طبقه بندی شده مطرح شده، اما اقدام عملی و اجرایی در این زمینه نشده است و جدیدترین فیلترشکن‌ها و وی پی ان‌ها در اختیار کودکان است. فردی می‌گفت وقتی برای استفاده از فیلترشکن به مشکلی بر می‌خوریم از کودکان درخواست کمک داریم که تاسف آور است.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور افزود: دسترسی آسان است و در نرم افزار‌های جستجوگر و گوگل پلی دسترسی آسان برای کودکان باز است که جای تاسف دارد و آمار بالایی از فیلترشکن‌ها و وی پی ان‌ها در این نرم افزار‌ها منتشر می‌شود و نیز نرم افزار‌های غیراخلافی که وجود دارد نگران کننده است و باید وزارت ارتباطات غیر از بحث محتوا راجع به بحث سالم سازی و اینترنت کودکان توضیح دهند و به جد دنبال آن باشند که چه اقدامی انجام شده است.

وی افزود: متاسفانه در اینترنت کودکان مانعی وجود ندارد و هرچه سریع‌تر باید اقدامات لازم انجام شود.

جاویدنیا تصریح کرد: ۲۵۰ میلیون محتوای روزانه در اینستاگرام منتشر می‌شود و ۳۰ درصد آن مسایل غیراخلاقی است و روزانه ۱۲ و نیم میلیون محتوای خلاف ارزش‌ها منتشر می‌شود که باید ساماندهی شود.

وی افزود: با تاکید بر وظیفه اصلی دستگاه‌های مرتبط و اینکه با حالت اجبار نخواهیم کودکان را به فضای سالم ببریم و با تاکید بر زیرساخت‌های فنی لازم برای تفکیک اینترنت کودکان باید اقدامات لازم را انجام دهیم.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در پایان گفت: سواد فضای مجازی کودکان امر شایسته‌ای است و باید انجام شود، اما نباید کودکان را در این فضا رها کنیم و شما می‌بینید کشور‌ها در این زمینه چقدر حساسیت دارند.

این خبر ۳۰ درصد محتوای اینستاگرام مسائل غیراخلاقی است / وزارت ارتباطات پیگیر سالم سازی اینترنت کودکان باشد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بدافزار جدید ۲۵ میلیون دستگاه اندرویدی را قربانی کرد!

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، کارشناسان و پژوهشگران فعال در مؤسسه تحقیقاتی چک پوینت اخیراً با انتشار گزارشی دریافته و اعلام کرده‌اند که بدافزار خطرناک جدیدی تحت عنوان ‘Agent Smith’ موفق شده است به بیش از ۲۵ میلیون دستگاه مبتنی بر سیستم عامل اندروید نفوذ پیدا کند و اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار هکرها و مجرمان سایبری مربوطه قرار دهد.

گفته می‌شود این بدافزار در پوشش اپلیکیشن‌های اندرویدی و محبوبی که همه آنها در فروشگاه آنلاین و اینترنتی گوگل پلی استور نیز وجود داشته و توسط کاربران بر روی گوشی و تبلت آنها دانلود و نصب شده است، توانسته وارد دستگاه‌های مربوطه شود و به اطلاعات موردنظر هکرها و مجرمان سایبری که طراحی آن را برعهده داشتند، دسترسی و نفوذ پیدا کند.

گوگل بلافاصله بعد از اطلاعات یافتن از حمله بدافزار مذکور تمامی اپلیکیشن‌های اندرویدی مشکوک و آلوده به این بدافزار را از پلتفرم فروشگاه پلی استور حذف کرده است.

به عقیده این کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری، منشأ و مبدا این بدافزار، شرکت‌های توسعه دهنده اپلیکیشن‌های اندرویدی در چین هستند که به منظور بومی سازی برنامه‌های محبوب کاربران چینی و ارائه و انتشار اپلیکیشن‌های جدید مشابه، سعی دارند از کد نویسی و برنامه نویسی اپلیکیشن‌های اندرویدی توسعه داده شده توسط شرکت‌های معروف سو استفاده کنند. بدین منظور با طراحی بدافزارهای خطرناک و پیشرفته، به پلتفرم اپلیکیشن‌های اندرویدی مورد استفاده کاربران در جهان حمله می‌کنند و اطلاعات موردنیاز خود را به دست می‌آورند.

گفته می‌شود این بدافزار در برخی کشورها از جمله هند، پاکستان و بنگلادش قربانیان بسیار بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان داشته است این در حالیست که بالغ بر ۳۰۳ هزار دستگاه اندرویدی تنها در ایالات متحده آمریکا و حدود ۱۳۷ هزار دستگاه نیز در انگلستان قربانی حملات بدافزار مذکور شده‌اند.

این بدافزار حتی در برخی از اپلیکیشن‌های معروف و محبوب کاربران از جمله پیام رسان واتس اپ، مرورگر اینترنتی اوپرا، پخش کننده محتوا MX Video Player، Flipkart و SwiftKey وجود داشته و تعداد زیادی از کاربران با دانلود و نصب آنها گرفتار بدافزار Agent Smith و حملات سایبری آن شده‌اند. /ایسنا

این خبر بدافزار جدید ۲۵ میلیون دستگاه اندرویدی را قربانی کرد! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جاسوسی خاموش گوشی‌های اندروید

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، بخش ارائه مجوز در سیستم عامل اندروید برای این است که ما بدانیم چقدر اطلاعات ما قرار است با نرم‌افزار مربوطه در میان گذاشته شود. اگر کاربری نخواهد نرم‌افزار چراغ‌‍‌ قوه به اطلاعات تماس او دسترسی داشته باشد، حق این را دارد که مجوز آن را صادر نکند. اما مثل این که حتی زمانی که شما اجازه دسترسی به این نرم‌افزار‌ها نمی‌دهید هم بعضی از آن‌ها راهی برای دور زدن مجوز شما پیدا می‌کنند.

به تازگی محققان توانسته‌اند بیشتر از ۱۰۰۰ نر‌م‌افزار کشف کنند که بدون اجازه کاربر می‌توانند اطلاعات دقیق موقعیت مکانی و شناسه‌های تلفن را جمع‌آوری می‌کنند. این کشف نشان داد که چقدر مسئله امنیت اطلاعات شخصی به خصوص زمانی که از تلفن‌همراه و نرم‌افزار‌های آن استفاده می‌شود در دنیای امروز زیر سوال می‌رود. شرکت‌های فناوری اکنون کوهی از اطلاعات شخصی کاربران از جمله مکان‌هایی که در آن حضور داشته‌اند، دوستانی که دارند و علایق آن‌ها دارند.

نرم‌افزارهایی که صدور مجوز را دور می‌زنند

قانون‌گذاران در حال تلاش برای مقابله با فاش شدن اطلاعات خصوصی کاربران هستند و معتقدند مجوز‌های برنامه باید کنترل کنند چه اطلاعاتی منتقل می‌شود. اپل و گوگل ویژگی‌های جدیدی برای بهبود حریم خصوصی افراد ارائه کرده‌اند، اما بعضی برنامه‌ها همچنان راه‌های مخفی دور زدن آن‌ها را پیدا می‌کنند.

محققان موسسه بین‌المللی علوم رایانه بیش از ۱۳۲۵ نرم‌افزار اندرویدی پیدا کرد‌ه‌اند که اطلاعات شخصی کاربران را از دستگاه‌ها جمع آوری می‌کردند حتی پس از آنکه مردم به صراحت اجازه دسترسی به آن‌ها را رد می‌کردند. سرهنگ اگلمن، مدیر تحقیق امنیت و حفظ حریم خصوصی در ICSI، این مطالعه را در اواخر ژوئن در PrivacyCon دادگستری فدرال ارائه کرده بود.

مقابله قانونی با نرم‌افزارهای متخلف

اگلمن در این کنفرانس گفت: «اساسا، مصرف کنندگان ابزار و نشانه‌های بسیار کمی دارند که می‌توانند به طور منطقی و مستقیم حریم خصوصی خود و تصمیم گیری در مورد آن را کنترل کنند. اگر توسعه دهندگان نرم‌افزار بتوانند سیستم امنیت را دور بزنند، پس درخواست کردن از مصرف کنندگان برای ارائه مجوز نسبتا بی‌معنی است.»

او در ادامه گفت که محققان در ماه سپتامبر این مسئله را به گوگل اطلاع داده‌اند. گوگل اعلام کرده است که این موضوع در اندروید Q حل خواهد شد. انتظار می‌رود این نسخه سیستم عامل گوگل در سال جاری منتشر شود.

روش استفاده شده در نرم‌افزارهای جاسوسی

مطالعه‌های انجام شده روی ۸۸۰۰۰ برنامه مختلف در گوگل پلی نشان داد که چگونه آن‌ها توانایی دارند اطلاعات کاربر را حتی پس از عدم صدور مجوز دسترسی، جمع آوری کنند. ۱۳۲۵ نرم‌افزار که این کار را انجام می‌دادند از کد‌های مخفی در درون خود استفاده می‌کردند. شیوه کاری آن‌ها هم به این شکل بود که از اطلاعات مخفی شده در وای‌فای و ابرداده ذخیره شده در عکس‌ها سوءاستفاده می‌کردند.

محققان دریافتند که یک برنامه ویرایش عکس به نام Shutterfly، مختصات GPS را از عکس‌ها جمع‌آوری و به سرور‌های خود ارسال می‌کرده است. این نرم‌افزار این کار را حتی هنگامی که کاربران مجوز دسترسی به اطلاعات را رد می‌کرد نیز به کار خود ادامه می‌داد. البته یکی از سخگویان Shutterfly در جواب این کشف محققان گفته است: «برخلاف آن چه محققان پیدا کرده‌اند، این شرکت فقط اطلاعات مکانی را با اجازه مستقیم کاربر جمع‌آوری می‌کند.»

اگلمن گفته است که جزئیات کامل تحقیقات همراه با فهرستی از ۱۳۲۵ برنامه که محققان کشف کرده‌اند را در کنفرانس امنیتی Usenix در ماه اوت ارائه می‌دهد.

این خبر جاسوسی خاموش گوشی‌های اندروید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

افشای اسراری از گوگل که کمتر کسی از آن خبر دارد! / Google دقیقا چیست؟!

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، گوگل شرکتی است که بدلیل سادگی طراحی و نتایج جستجو مرتبط آن در میان کاربران اینترنت جایگاه خاصی دارد و می توان گفت انتخاب نام آن نیز جنبه شعاری دارد.

گوگل دقیقا چیست؟!

گوگل یک شرکت آمریکایی است که از طریق تبلیغاتی که به همراه خدمات متنوع ارائه می‌کند و یا فروش همان خدمات، بدون فرستادن تبلیغات، به کسب درآمد می پردازد. این خدمات شامل مواردی، چون جستجوی اینترنتی، ای‌میل، نقشه برخط، نرم‌افزار‌های اداری، شبکه‌های اجتماعی و اشتراک فایل‌های ویدئویی می‌شود.

انتخاب نام گوگل جنبه شعاری دارد؛ به این مفهوم که گوگل قصد دارد تا سرویس‌ها و خدمات و اهداف خود را به تمام جهان گسترش دهد. به بیان دیگر استفاده گوگل از این لفظ ماموریت گوگل را برای سازماندهی کردن انبوهی از اطلاعات حاضر در وب نمایان می‌کند.

Googolplex و Googolduplex

به عدد «ده به توان ده به توان صد» گوگل پلکس (Googolplex) میگویند و به عدد «ده به توان ده به توان ده به توان صد» گوگل دوپلکس (Googolduplex) می‌گویند. گوگل کار خود را به عنوان یک پروژه تحقیقات در اوایل سال ۱۹۹۶ به وسیله “لاری پیج” و “سرجی برین” که دو دانشجو PHD از دانشگاه “استنفورد” بودند شروع کرد. موتور جستجوی گوگل به خاطر سادگی طراحی و نتایج جستجو مرتبط آن در میان کاربران اینترنت جای بخصوصی برای خود باز کرد.

سرمایه و پیشنهاد اولیه عمومی‌سازی Google

اولین بودجه گوگل در اوت ۱۹۹۸ توسط اندی بکتولشیم، مؤسس سان مایکروسیستمز که به مقدار ۱۰۰ هزار دلار بود به Google داده شد، و این در حالی بود که این شرکت هنوز ثبت نشده بود. در سال ۱۹۹۹ در حالی که برین و پیج که هنوز در حال تحصیل بودند، به این نتیجه رسیدند که موتور جستجویی که آن‌ها به وجود آوردند وقت بسیار زیادی از امور دانشگاهی آن‌ها را اشغال کرده‌است. آن‌ها سراغ جورج بل رفتند و به قصد ترغیب، پیشنهاد فروش آن به مبلغ یک میلیون دلار را به وی دادند.

وی این پیشنهاد را رد کرد و در مذاکراتش، ۷۵۰ هزار دلار را به آن دو پیشنهاد داد. در ۷ ژوئن ۱۹۹۹، سرمایه‌ای حدود ۲۵ میلیون دلار اعلام شد. پیشنهاد اولیه عمومی‌سازی (IPO) Google، پنج سال بعد در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ صورت گرفت. شرکت سهام ۱۹٬۶۰۵٬۰۵۲تایی با ارزش ۸۵ دلار برای هر سهم را پیشنهاد داد. سهام به صورت یک مزایده آنلاین و منحصربه‌فرد که توسط مورگان استنلی و کردیت سویس ساخته شده بود به فروش رسید. فروش ۱٫۶۷ میلیارد دلاری سرمایه‌ای بیش از ۲۳ میلیارد دلار به Google داد. بیش از ۲۷۱ میلیون سهم از سهام تحت کنترل گوگل باقی‌مانده بود و بسیاری از کارمندان گوگل میلیونر‌های روی کاغذ شدند.

یاهو!، یکی از رقبای گوگل، نیز سود کرد، چرا که ۸٫۴ میلیون سهم از را گوگل را تا قبل از اینکه IPO انجام شود در اختیار داشت. عملکرد سهام بعد از IPO خیلی خوب پیش رفت و در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۷ به مرز ۷۰۰ دلار رسید و دلیل اصلی آن فروش و درآمد بسیار بالا در قسمت تبلیغات اینترنتی بود. در حال حاضر کمپانی در فهرست بورس نزدک و تحت نام GOOG قرار دارد و در بورس فرانکفورت با نام GGQ۱ در بازار سهام حضور دارد.

تاریخچه Google

گوگل پروژهٔ تحقیقاتی بود که در ۴ آوریل ۱۹۹۸ توسط لری پیج و سرگئی برین دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رقم خورد. آن‌ها نام پروژه خود را “BackRub” گذاشته بودند، زیرا موتور جستجوگر آن‌ها لینک‌های پشتیبانی سایت‌ها را بررسی می‌کرد و بر همان مبنا میزان اهمیت آن‌ها را در نتایج جستجو تعیین می‌کرد (که بعداً رتبه صفحه نامیده شد)، که در همان زمان یک وبگاه کوچک دیگری با نام RankDex با روشی مشابه کار می‌کرد. موتور جستجوگر آن‌ها ابتدا با دامنه google.stanford.edu استفاده می‌شد و در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ دامنه google.com ثبت شد و در سپتامبر ۱۹۹۸ در واقع اولین دفتر کار گوگل راه‌اندازی شد و این شرکت رسماً به ثبت رسید.

در واقع اولین دفتر کار گوگل در گاراژ خانهٔ سوزان وژکیکی در منلو پارک، کالیفرنیا قرار داشت. در اوت ۲۰۱۱ گوگل اعلام کرد که بخش تلفن‌های همراه شرکت موتورولا را خواهد خرید و چند ساعت پس از اعلام، صاحب آن شد. این شرکت برای خرید سهام موتورولا مبلغ ۱۲٫۵ میلیارد دلار به صورت نقد پرداخت می‌کند و براین اساس مالکیت موتورولا موبیلیتی به گوگل واگذار می‌شود و با این خرید صاحب ۱۹ هزار کارمند جدید خواهد شد.

به دست آوردن شرکت موتورولا، که همکار اختصاصی برای اندروید محسوب می‌شود، گوگل را قادر خواهد ساخت تا اندروید را تقویت و رقابت بین سیستم‌های موبایل را افزایش دهد. موتورولا، دارای حق امتیاز اندروید باقی خواهد ماند و اندروید نیز متن باز باقی می‌ماند.

Google، به شرکت موتورولا به عنوان یک کسب و کار مجزا نگاه کرده و آن را به صورت جداگانه خواهد گرداند. از سال ۲۰۰۷ که گوگل سیستم عامل مخصوص موبایل خود اندروید را عرضه داشته روز به روز بر محبوبیت آن افزوده شده و شرکت‌های معتبر و بزرگی تلفن‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید گوگل ارائه کردند. بیش از ۱۵۰ میلیون دستگاه اندرویدی در سرتاسر جهان وجود دارد و روزانه ۵۵۰ هزار دستگاه بر تعداد آنان اضافه می‌شود. شرکت موتورولا که قدمتی ۸۰ ساله در زمینهٔ ارتباطات و تلفن همراه دارد یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان تلفن همراه در آمریکا است و در رقابت با شرکت‌های بزرگی، چون اچ‌تی‌سی و سامسونگ کمی عقب مانده‌است.

شرکت‌های خریداری شده و همکاری‌های Google

از سال ۲۰۰۱ تاکنون شرکت گوگل کمپانی‌های زیادی را خریداری کرده است. در سال ۲۰۰۴ این شرکت، کیهول را خرید. شرکت اولیه محصولی تولید کرد که مشاهده گر زمین نام داشت و تصویری سه بعدی از کره زمین ارائه می‌کرد. گوگل نام این سرویس را به گوگل ارث در سال ۲۰۰۵ تغییر داد. دو سال بعد، گوگل شرکت یوتیوب ویدئو‌های آن لاین را به مبلغ ۱/۶۵ میلیارد دلار در سهام خرید. سال ۲۰۰۷ گوگل با ۳/۱ میلیارد دلار دابل کلیک را خرید. در اواخر همان سال گرندسنترال را به مبلغ ۵۰ میلیون دلار خریداری کرد.

این سایت سال بعد به گوگل وویس تغییر نام داد. سال ۲۰۰۹ گوگل اولین کمپانی عمومی خود را که یک شرکت ویدئویی نرم افزاری به نام Technologies On۲ را با ۱۰۶/۵میلیون دلار خرید. گوگل هم چنین آردوارک یک شرکت شبکه اجتماعی را با ۵۰ میلیون دلار خرید و در سال ۲۰۱۰ هم آگنیلوکس را خریداری کرد. Google در سال ۲۰۰۵ همکاری با سان مایکروسیستمز را شروع کرد تا دو شرکت در تبادل تکنولوژی با یکدیگر فعالیت کنند.

سپس گوگل با ای. او. ال و تایم وارنر هم همکاری کرد. این شرکت با مایکروسافت، نوکیا و اریکسون هم همکاری‌های مشترکی داشته است. در سال ۲۰۱۰ گوگل انرژی اولین سرمایه گذاری خود را روی پروژه‌های قابل بازیافت با ۳۸/۸ میلیون دلار در دو کارخانه بادی در داکوتا شمالی انجام داد. /باشگاه خبرنگاران جوان

این خبر افشای اسراری از گوگل که کمتر کسی از آن خبر دارد! / Google دقیقا چیست؟! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا گوگل از بازار تبلت کناره‌گیری کرد؟

بخش سخت افزار گوگل به تازگی اعلام کرده تولید تبلت های اندروید را متوقف می کند و به جای آن تمرکزش را روی تولید لپ تاپ خواهد گذاشت. با توجه به اینکه تنها هشت ماه از معرفی تبلت پیکسل اسلیت …

The post چرا گوگل از بازار تبلت کناره‌گیری کرد؟ appeared first on دیجیاتو.