انتقام‌گیری از ژاپن به سبک کی‌روش!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری،  تیم ملی فوتبال کلمبیا در اولین حضور کارلوس کی روش روی نیمکت خود در دیداری دوستانه موفق شد با یک گل از سد میزبان خود،تیم ژاپن عبور کند.

در این مسابقه رادامل فالکائو مهاجم باتجربه و سرشناس کلمبیایی ها تک گل این تیم را در دقیقه ۶۴ از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند تا کارلوس کی روش با این برد مقابل ژاپن، انتقام شکست تلخ در نیمه نهایی جام ملت های آسیا به همراه ایران را از سامورایی ها بگیرد.

کی‌روش:تاج و اسلامیان جوابم را ندادند و ناچار شدم به فیفا شکایت کنم

این خبر انتقام‌گیری از ژاپن به سبک کی‌روش! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کی‌روش:تاج و اسلامیان جوابم را ندادند و ناچار شدم به فیفا شکایت کنم

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، تنها دو ماه پس از پایان همکاری مهدی تاج و کارلوس کی‌روش در فوتبال ایران، روابط این دو رو به سردی گذاشته است.

کی‌روش که حالا همراه با تمام تیم دستیارانش در تیم ملی ایران، هدایت یکی از بهترین تیم‌های ملی فوتبال جهان یعنی کلمبیا را بر عهده گرفته است، از رئیس سابقش به شدت دلخور است و حتی از مرد واسط این رابطه هم گلایه های تندی دارد. او به دلیل تحریم‌های اقتصادی در ایران، در یک سال اخیر با مشکلاتی برای رسیدن به پول‌هایش مواجه بود و حالا هم ۸۰۰ هزار دلار از فدراسیون ایران طلب دارد که دقیقا حقوق دوره کاری پس از جام‌جهانی تا جام‌ملتهای آسیای این مربی است.

مهدی تاج که این روزها همراه با همکارانش در تلاش است آینده فوتبال ایران را با یک مربی جدید کلاس جهانی بسازد، با شکایت مرد پرتغالی بی شک چالش های بزرگتر خواهد داشت.

او که پس از اتفاقات مربوط به قانون بازنشستگان و فشارهای قانونی که عدم استعفای یارانش در هیات رئیسه به فدراسیونش وارد کرده است، با چالش بزرگ مالی روبرو شده است.

مشکلات اقتصادی داخلی سبب شده تا آنها در پرداخت هزینه های ریالی با مشکل روبرو باشند و از سوی دیگر تحریم‌ها هم چالشی برای‌شان شده که نمی‌گذارد دلارهای‌شان را بگیرند. این اتفاق سبب شده تا تیم ملی بی مربی باشد و مرد اصفهانی فقط بگوید با مربی آینده به جمع بندی رسیده است تا اقلا فشار افکار عمومی را کم کند اما از سوی دیگربه طلبکارانش یا ناچار است پاسخ ندهد و یا اینکه از آنها فرصت بخواهد.

ولی همین جواب‌های سربالا و البته احتمالا اخبار مربوط به مذاکرات با گزینه‌های جدید که جذب شان در همان وهله اول چند صدهزار دلاری نیاز دارد، سبب شده تا کارلوس کی‌روش در پی گرفتن مطالباتش از راه‌های قانونی باشد.

مرد پرتغالی در پاسخ به پرسش درباره اینکه آیا از فدراسیون ایران شکایت کرده، این متن را فرستاده که تاکید دارد از جواب های سربالای مهدی تاج دلخور شده و شکایت کرده است.

او در پیامش نوشته است:« متاسفانه تقریبا ۲ دو ماه بعد از خروج من از ایران، آقای تاج (فدراسیون فوتبال ایران) من را مجبور کرد تا پرونده را در فیفا و afc پیگیری کنم چرا که گزینه دیگری وجود نداشت.در ۸ ماه گذشته، من به دفعات و طرق مختلف تلاش کردم که یک پاسخ و راه حل از فدراسیون فوتبال ایران دریافت کنم اما هیچ پاسخ و راه حلی به من ارائه نشد.تمام قول‌های اقای تاج و دکتر اسلامیان پوچ از آب در آمد و متاسفانه این پاسخ‌ها بویی از ارزش و احترام به قول و قرار، نبرده‌اند.

اکنون نیز من تنها با سکوت و بی‌تفاوتی آقای تاج و فدراسیون فوتبال ایراد مواجه شده‌ام.این مزدی بود که آقای رئیس در قبال وفاداری، دوستی، تعهد و تمام اقدامات و خدماتم در تیم ملی به من پرداخت کرد.بسیار متاسف هستم و از موقعیت شرمسار کننده و بسیار خجالت‌آوری که آقای تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران مسبب اصلی آن بوده، ناراحت و غمگینم.

با احترام
کارلوس کی‌روش

او در ادامه اینگونه نوشته است: نظر فروتنانه من در این باره ضرب المثلی موزامبیکی است:«تراژدی بدون مرحمت خدا!»

کارلوس کی‌روش از فدراسیون ایران به فیفا شکایت کرد

این خبر کی‌روش:تاج و اسلامیان جوابم را ندادند و ناچار شدم به فیفا شکایت کنم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کارلوس کی‌روش از فدراسیون ایران به فیفا شکایت کرد

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، با وجود آنکه مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال اخیرا در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار است دستمزد باقی مانده کارلوس کی روش را پرداخت کند اما ظاهرا این پروسه نتوانسته به درستی صورت بگیرد. تاج در گفت و گویی که با خبرنگاران داشت تاکید کرد پول کی روش آماده است و تنها مانده انتقال آن به حساب او. منابع آگاه فاش کردند چندی قبل هم فدراسیون تلاش کرد تا از طریق دبی پولی به حساب کارلوس واریز کند اما این پول خیلی زود به حساب فدراسیون برگشت خورد.

حال خبر تازه ای به دستمان رسیده است. کارلوس کی روش بعد از چند بار پیگیری در این زمینه و در نهایت عدم دریافت دستمزد باقی مانده اش، به فیفا شکایت کرده تا بتواند از مراجع قانونی پول خود را دریافت کند. منابع خبری می گویند فدراسیون فوتبال چیزی حدود ۹۰۰ هزار دلار به کارلوس کی روش بدهکار است. سرمربی سابق تیم ملی ایران این موضوع را تائید کرد. او اعلام کرد «متاسفانه» مجبور به این کار شده است.

کارلوس کی‌روش در دوران حضور در تیم‌ملی معمولا دستمزد خود را با تاخیر دریافت می کرد. علی کفاشیان رئیس و نایب رئیس سابق فدراسیون هم در مصاحبه ای گفته بود: «کی روش همیشه حق داشت چون ما هیچوقت نمی توانستیم پول او را به موقع بدهیم.» کارلوس حتی قبل از جام جهانی روسیه نزدیک به ۷ ماه دستمزد نگرفته بود با این حال به کارش ادامه داد. مربی پرتغالی گویا توقع داشت بعد از خداحافظی از ایران بتواند سریعا پول باقی مانده از قراردادش را دریافت کند. بخش عمده طلب کی روش به حد فاصل همکاری جام جهانی تا جام ملت‌ مربوط است که او قراردادش را ۶ ماهه تمدید کرد. بخش دیگری از طلب او هم مربوط به قبل از جام جهانی روسیه است.

حال باید دید آیا فدراسیون فوتبال می تواند رضایت این مربی را برای پس گرفتن شکایتش جلب کند؟ /خبرآنلاین

واکنش تاج به ادعای کمک ۲ میلیون دلاری هدایتی به فدراسیون فوتبال

این خبر کارلوس کی‌روش از فدراسیون ایران به فیفا شکایت کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۳ گزینه اروپایی در سبد تیم‌ملی

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، دو ماه بعد از جدایی رسمی کارلوس کی‌روش از نیمکت تیم ملی ایران گمانه‌زنی‌ها در خصوص انتخاب جانشین این مربی همچنان ادامه دارد. از همان روزی که مشخص شد دیگر امکان همکاری با مرد پرتغالی در فوتبال ایران وجود ندارد، می‌شد پیش‌بینی کرد پروسه انتخاب جانشین برای کی‌روش به این راحتی نباشد. پروسه‌ای که سران فدراسیون فوتبال بر حسب شرایط به وجود آمده با استراتژی فوق‌محرمانه آن را در دستور کار قرار دادند و این بار برخلاف موارد مشابه اجازه ندادند شایعات پیرامون گزینه‌ها نقل محافل شود.

جدا از توییت‌های برخی مسئولان وزارت ورزش و بر زبان آوردن نام‌های بزرگ که امکان حضورشان در ایران بیشتر از یکی، دو درصد نبود، در هفته‌های گذشته کمتر نامی به عنوان کاندیدای هدایت ایران به گوش رسید. اتفاقی که نشان می‌داد استراتژی فوق‌محرمانه فدراسیون فوتبال برای پی‌گیری مذاکرات برای انتخاب جانشین کی‌روش جواب مثبت داده است. مهدی تاج، اما در همین مدت گاهی با مصاحبه‌هایی که انجام داد بر میزان ابهامات در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی اضافه کرد، گرچه نزدیکان به رئیس فدراسیون فوتبال همچنان صراحتاً ادعا می‌کنند تاج قصد دارد در آستانه سال جدید، با انتخاب و معرفی سرمربی سرشناس خارجی سورپرایز نوروزی و عیدی خوبی برای اهالی فوتبال داشته باشد. این اتفاق از چند حیث برای رئیس فدراسیون حائز اهمیت است که مهم‌ترین آن به بالا رفتن اعتبار متولی اول فوتبال در میان طرفدارانی باشد که به خاطر عدم قهرمانی در جام ملت‌ها حسابی سرخورده شده بودند.

تاج که در این یکی، دو روز پیرامون انتخاب سرمربی تیم ملی بیش از هر زمان دیگری صحبت کرده است، در آخرین اظهار نظر مدعی شد برای معرفی سرمربی جدید پولی در حساب فدراسیون وجود ندارد، اظهارنظری عجیب و غیرمنتظره که کسی متوجه دلایل علنی شدن آن از زبان رئیس فدراسیون نشد! اما آخرین شنیده‌ها از منابع مطلع در فدراسیون از جمع‌بندی نهایی رئیس فدراسیون و تیم ویژه فنی مورد اعتماد او برای انتخاب سرمربی جدید حکایت دارد؛ شنیده می‌شود با برگزاری نشست‌های مختلف و محرمانه بین تاج و مشاوران فنی رئیس، دایره کاندیداهای جانشینی کی‌روش کوچک‌تر و به سه نام بزرگ خارجی ختم شده است، مربیانی که در حال حاضر یا شاغل هستند یا اینکه به تازگی از سمت مهمی که در تیم‌های بزرگ داشتند، کنار رفتند.

آن‌چه محرز است فدراسیون قصد ندارد اجازه علنی شدن نامی از بین گزینه‌هایش را بدهد، چون اعتقاد دارد این اتفاق عواقب خوبی برای آن‌ها در راه مسائل مالی همین‌طور عقد قرارداد نخواهد داشت، اما در این بین در تلاش است تا با جمع‌آوری منابع لازم پروسه انتخاب جانشین کی‌روش را در واپسین روزهای سال ۹۷ بسته و سال جدید را با برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی با مدل ۹۸ استارت بزند. تنها نکته‌ای که با قاطعیت می‌توان در خصوص سه گزینه نهایی فدراسیون به آن اشاره کرد اینکه هر سه نفر اروپایی و سابقه درخشانی در یکی، دو سال گذشته از خود به جا گذاشتند، مردانی که شرایط مالی و دستمزدی آن‌ها با وجود اعتباری که در سطح اول فوتبال ملی جهان دارند بسیار پایین‌تر از رقم کی‌روش و همخوان با قدرت مالی فدراسیون فوتبال است. /خبرورزشی

جالب ترین ازدواج فوتبالی سال ۹۷ + عکس

این خبر ۳ گزینه اروپایی در سبد تیم‌ملی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چه کسانی باید پول‌های حسین هدایتی را پس بدهند؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، ‌حسین هدایتی که معروف شده بود به عابربانک پرسپولیس حالا به دلیل کسب اموال غیرقانونی و اخلال در نظام بانکی کشور محاکمه می‌شود. او در یک دهه گذشته برای رسیدن به شهرت نقشی پررنگ در ورزش کشور داشته است و حالا حدود ۲ هزار میلیارد تومان پرونده مالی دارد.

یکی از نکات مهمی که نماینده داستان در کیفرخواستش درباره او گفته، این است که افراد باید اموالی که او در اختیارشان قرار داده است را پس بدهند. هدایتی در دو سه فصل گذشته بیش از ۲۰ میلیارد تومان به پرسپولیس کمک کرده است و خودش ادعا کرده مبالغی را به وحید امیری ، آنتوان گولچ، طارمی ، رضاییان، بیرانوند و تعداد دیگری از ستاره های پرسپولیس داده است.
غیر از این یک میلیارد به تیم ملی فوتبال ایران پاداش داده و بخشی از قرارداد و حقوق کارلوس کی روش را پرداخته است. در ادوار قبل هم کمک هایی را به علی پروین و یک سری از تیم های لیگ برتر داشته که اگر قرار به برگرداندن این پول ها شود، تقریبا نام بسیاری از بزرگان فوتبال ایران، بخصوص پرسپولیسی ها در لیست بازگشت اموال بیت المال قرار می‌گیرد. البته به شرطی که این اتهامات هدایتی در دادگاه تائید شود و دادگاه به جای باشگاه‌ها یا فدراسیون هایی که این پول‌ها را گرفته اند، اشخاص را مرجع بازپس دهی اموال کند. /خبرآنلاین

جزییاتی از بدهی‌های حسین هدایتی / ۱۵۰۰ میلیارد تومان فقط به بانک سرمایه!

این خبر چه کسانی باید پول‌های حسین هدایتی را پس بدهند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

علیفر: چرا من را سرمربی تیم ملی نمی‌کنند!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، علیرضا علیفر در حال حاضر یکی از معروف‌ترین گزارشگران فوتبال ایران است. او همانطور که خودش می‌گوید با فراگیر شدن فضای مجازی گزارش‌هایش وایرال می‌شود. اما نکته جالبی که درباره گزارش آخر علیفر وجود دارد اینکه “توی دروازه” هاییکه روی صحنه‌های گل استقلال می‌گفت در پخش صحنه‌های این بازی در برنامه نود سانسور شد. با علیرضا علیفر در این رابطه صحبت کردیم و او گفت: «من برنامه نود را ندیدم اما یکی دو تا از دوستان تماس گرفتند و گفتند که “توی دروازه” را سانسور کرده‌اند. من واقعاً دنبال این جور مسائل نیستم و بعد از بیست و پنج سال دیگر این جور چیزها برایم جذابیت ندارد.»

گزارشگر معروف و قدیمی تلویزیون که همواره به خاطر اظهارنظرهایش درباره مربیان مختلف معروف است در ادامه به کارلوس کی‌روش و جدایی‌اش از تیم ملی اشاره کرد و گفت: «من اگر یادتان باشد یک هفته بعد از اینکه کارلوس کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد در مصاحبه‌ای که با یکی از سایت‌ها داشتم گفتم که آقای کی‌روش یک شخصیت محترم و عزیز است اما او نمی‌تواند نفر اول باشد. کی‌روش در منچستر یونایتد هم نفر دوم بود و دستورات فنی و برنامه‌های تاکتیکی سرآلکس فرگوسن را اجرا می‌کرد. من هنوز هم می‌گویم کی روش می‌تواند یک نفر دوم موفق باشد. او امتحانش را قبلاً به عنوان نفر اول در تیم‌های رئال مادرید و تیم ملی پرتغال پس داده است. وقتی یک نفر دو بار در امتحان ریاضی قبول نمی‌شود خب ریاضی‌اش ضعیف است.»

او افزود: «ایشان هشت سال پول بی زبان ملت ما را گرفت و از دوازده ماه نه ماهش را در پرتغال بود. در زمان‌هایی که در تهران بود دستش در جیب مبارکش بود و فقط ارنج تیم را می چید. متأسفانه افرادی که از حضور کی‌روش سود می‌برند و منافعی داشتند از او در تمام این سال‌ها حمایت کورکورانه کردند.»

علیفر اضافه کرد: «من از دوستان حامی کی‌روش که حضور در جام جهانی را دستاورد او می‌دانند می‌پرسم اگر از آسیا تیم‌های ژاپن، کره جنوبی، ایران و استرالیا به جام جهانی نروند پس کدام تیم باید برود. اگر یک مربی لیگ یکی از ایران را هم بگذارند بازهم بهترین دفاع راست و دروازه بان و مهاجم را برای تیم ملی انتخاب می‌کند. این حداقل کاری است که یک مربی تیم ملی می‌تواند انجام بدهد.»

حمایت رسانه‌ها بی فایده است

علیرضا علیفر درباره حمایت جدی برخی رسانه‌ها از کی‌روش در زمان حضورش در تیم ملی گفت: «من نقش رسانه‌ها را برخلاف خیلی دیگر از دوستان در حمایت از کی‌روش مؤثر نمی‌دانم و به نظرم آن مرجع تصمیم گیرنده است که مهم است. الان اگر تمام رسانه‌های ایران بگویند که علیرضا علیفر مدرک A مربیگری دارد، بیست و پنج سال گزارشگر فوتبال است، هفت سال فوتبال‌نویس بوده و کار مربیگری انجام داده و تمام شرایط را دارد آیا مسئولانعلیفر را می‌گذارند سرمربی تیم ملی ایران شود؟! حتی اگر تمام رسانه‌ها هم حمایت کنند این اتفاق نمی‌افتد.» /ایسنا

افشاگری علی کریمی در مورد کی‌روش / ماجرای واریز ۱۰۰ هزار دلار با امضای کفاشیان! + سند

این خبر علیفر: چرا من را سرمربی تیم ملی نمی‌کنند! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

افشاگری علی کریمی در مورد کی‌روش / ماجرای واریز ۱۰۰ هزار دلار با امضای کفاشیان! + سند

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، ماجرای پیراهن‌های آل اشپورت و فدراسیون فوتبال دو سالی است که سوژه اصلی رسانه هاست و هر بار در مورد این شرکت گزارش‌های متفاوتی ارائه می‌شود.

در روز‌های نخست چالش میان فدراسیون فوتبال و نماینده آل اشپورت بحث کیفیت پایین محصولات این شرکت و پس از آن مدعی شدند که رد پای برخی افراد نزدیک به ورزش هم در این پرونده دیده می‌شود، اما به نظر می‌رسد تمامی این اتفاقات برای رد گم کنی بوده است و با سندی که علی کریمی از توافق طرفین منتشر کرد در نهایت رد پای کی روش و کفاشیان از همه پر رنگ‌تر بود.

در سند منتشره علی کریمی قرارداد آل اشپورت و فدراسیون فوتبال با امضای علی کفاشیان حاوی نکات جالبی است که کی روش در این ماجرا ذینفع است و دلیل تمامی این اتفاقات شخص سر مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران است.

در این توافق نامه قید شده است که شرکت آل اشپورت باید برای اجرای تفاهم نامه که در نامه زیر مشاهده خواهید کرد ۱۰۰ هزار دلار به حساب کارلوس کی روش واریز کند و در ازای هر بازی در جام جهانی مبلغ ۲۵ هزار دلار به سر مربی تیم ملی فوتبال بدهد و البته چک‌های تسویه حساب کی روش را هم باید پاس کند.

در بندی دیگر از توافق نیز آل اشپورت متعهد شده بود در صورت بازی در مرحله دوم و دور بعدی جام جهانی برزیل در ازای هر بازی ۲۵ هزار دلار جداگانه به کی روش پرداخت شود و شرط اصلی شروع توافق نیز پرداخت ۱۰۰ هزار دلار اولیه به کارلوس کی روش بود. /باشگاه خبرنگاران جوان

سند

در آستانه دیدار با تراکتورسازی،استقلال هم بیانیه داد

این خبر افشاگری علی کریمی در مورد کی‌روش / ماجرای واریز ۱۰۰ هزار دلار با امضای کفاشیان! + سند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شفر علیه پُست‌های ملی‌پوشان!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، وینفرد شفر سرمربی آلمانی آبی پوشان در اولین دیدار از نیم فصل دوم رقابت های لیگ برتر مقابل پیکان از همه ملی پوشانش استفاده کرد، با این توضیح که هیچ کدام از این بازیکنان در پست های ملی خود قرار نگرفتند.روزبه چشمی که پیش از این در استقلال اکثرا در پست مدافع میانی به کار گرفته می شد، در این بازی به پستی بازگشت که با آن به سطح اول فوتبال ایران رسیده بود.
پژمان منتظری هم اگر چه در پست اصلی اش به کار گرفته نشد، اما در پستی هم قرار نگرفت که با آن بیگانه باشد. منتظری به کرات برای استقلال و تیم ملی در پست مدافع راست بازی کرده بود که این اتفاق برای او مقابل پیکان هم تکرار شد.
اما وریا غفوری دیگر ملی پوش استقلال که همواره بر سر نحوه بازی گرفتن از او بین شفر و کارلوس کی‌روش اختلاف سلیقه وجود داشت و به همین دلیل وی جام جهانی گذشته را هم از دست داده بود، در این بازی بار دیگر در پست وینگر بازی کرد؛ با این توضیح که بازیکن ملی پوش آبی پوشان دیگر دغدغه ای به اسم تیم ملی را نداشت.
غفوری با فراغ بال و بدون استرس در پست وینگر بازی کرد و بازی خوبش را در این پست با زدن گل چهارم آبی پوشان تکمیل کرد.
تیم فوتبال استقلال در هفته شانزدهم رقابت های لیگ برتر موفق شد با نتیجه ۴ بر صفر پیکان را شکست دهد و وریا غفوری زننده چهارمین گل تیمش در این بازی بود. /مهر

جدایی بی‌سر و صدای یک استقلالی؟

این خبر شفر علیه پُست‌های ملی‌پوشان! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مقایسه عملکرد کی‌روش در مقابل قطبی، دایی، قلعه‌نویی و برانکو

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، هشت سال؛ این عبارت برای مردم ایران یادآور خاطرات متعددی است. از هشت سال دفاع مقدس تا دوران ریاست رییس جمهور هایی که شرایط کشور را دگرگون کرده اند. اما هشت سال یکی از مهم ترین دوره های تاریخی فوتبال ایران هم هست. ورزشی که نخستین بار توسط مخترعان آن به جنوب ایران آورده شده بود، حالا یکی ارزشمندترین دستاورد های ورزشی ایران را تشکیل می دهد. تیم ملی ایران، با وجود هزینه های زیادی که برای آن شده بود، هیچگاه حرفی برای گفتن نداشت. حتی در دوران طلایی حشمت مهاجرانی که مقابل بهترین های جهان بازی کرده بودیم، ایران باز هم جدی گرفته نمی شد.

اما دوران کارلوس کی‌روش در فوتبال ایران، موردی نادر در ورزش خاورمیانه است. در کشور هایی که جایگاه هر کس پیش از آن که به عملکردش بازگردد به نفوذ و قدرت های او نسبت داده می شود، کی‌روش هشت سال در ایران ماندگار شد. فوتبال در خاورمیانه سرشار از تصمیم های ناگهانی است و سرمربی پرتغالی می دانست هر لحظه ممکن است نیمکتش در ایران را از دست بدهد. اما او تلاش کرد خودش را با نتایجش ثابت کند و تلاشش عاقبتی هشت ساله داشت. شاید درصد پیروزی های کی‌روش نسبت به تعداد رقابت ها، در مقایسه با محمود بیاتی و رضا وطنخواه کمتر باشد اما حتی پرسابقه‌ترین سرمربی های تیم ملی هم به اندازه کی‌روش روی نیمکت تیم ملی حضور نداشته اند. اما مقایسه با او چهار سرمربی پیشین تیم ملی، نشان می دهد چرا مرد پرتغالی فوتبال ایران را از نو نوشته است.

افشین قطبی؛ دوران خاکستری

شاید آغاز راهی که کی‌روش آن را به کامل ترین شکل ممکن طی کرده است، از تفکرات قطبی آغاز شده باشد.  او به عنوان متفاوت ترین سرمربی ایرانی تیم ملی ایران، سی بار روی نیمکت تیم ملی نشست. او در شرایطی به نیمکت تیم ملی راه یافت که تنها سه بازی تا پایان مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ مانده بود و طبیعتا از صعود به بزرگترین مسابقه فوتبالی جهان بازماند. در این دوران تقریبا دو ساله، او ۱۶ برد، ۶ تساوی و ۸ شکست به نام خود ثبت کرد. اما قطبی هیچ افتخار خاصی برای فوتبال ایران به یادگار نگذاشت. او در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۱۱ حذف شد. آن هم در شرایطی که پیش از آغاز این مسابقات، اعلام کرد جام ملت ها آخرین رویدادی است که تیم ملی ایران را همراهی خواهد کرد. تصمیمی که کی‌روش هم می توانست بگیرد اما او تشخیص داد کم کردن فشار ها از تیم ملی در گرو ماندن تا آخرین لحظه روی نیمکت تیم ملی است. قطبی در شرایطی از خداحافظی با فوتبال ایران پرده برداشت که سرمربی پرتغالی تا آخرین روز هدایت تیم ملی صحبتی درباره آینده‌اش انجام نداده بود. اما قطبی هر چه بیشتر در تیم ملی می ماند، انگیزه کمتری برای ماندن داشت و همین باعث شد او شمع دومین سال حضورش روی نیمکت تیم ملی را فوت نکند. مسیری که کی‌روش کاملا مخالف طی کرد. سرمربی پرتغالی هر سال شجاع تر از پارسال به منتقدان پاسخ می داد و شاید همین باعث شد هشت سال در پیراهن منقش به لوگو فدراسیون فوتبال دوام بیاورد. قطبی تقریبا یک سوم بازی هایش را با شکست به اتمام رساند. هشت شکست، آماری که پایین تر از کی‌روش با صد بازی قرار می گیرد. اگر دو دوره حضور برانکو در تیم ملی را با هم جمع کنیم، باز هم آمار شکست های قطبی ناامیدانه است. چرا که برانکو در ۵۲ هدایت تیم ملی، ۹ شکست را متقبل شد اما هشت شکست قطبی تنها در ۳۰ بازی به دست آمده بود.

علی دایی؛ همان همیشگی اما جدی تر

علی دایی در دورانی سرمربی تیم ملی شد که بحران های متعدد، بزرگترین دغدغه ورزش کشور بود. او پیش از آن که نیمکت تیم ملی را لمس کند، گفته بود کسی که لابی قوی تری داشته باشد، سرمربی تیم ملی خواهد شد. دایی هم مثل قطبی نتوانست دومین سال حضورش روی نیمکت تیم ملی را جشن بگیرد. او تنها هشت روز پس از آغاز دومین سال سرمربی‌گری‌اش در تیم ملی ایران از ارزشمندترین نیمکتی که روی آن نشسته است، اخراج شد. دایی پس از شکست ۱-۲ مقابل عربستان آن هم در ورزشگاه لبالب از تماشاگر آزادی، مجبور شد برای سرمربی‌گری به باشگاه ها بازگردد. شاید تنها افتخار او در دوران سرمربی‌گری تیم ملی، قهرمانی در مسابقات غرب آسیا باشد. اگرچه دایی در ۲۴ بازی موفق شد ۱۵ برد، ۶ تساوی و تنها ۳ باخت را تجربه کند اما از ابتدا به نظر نمی رسید او جایگاهی طولانی در تیم ملی ایران داشته باشد. دایی مثل خیلی از سرمربی های چند دهه اخیر فوتبال ایران، تنها برای دورانی موقت سرمربی تیم ملی بود اما شانس با او یار بود که این دوران موقت بیش از یک سال طول کشید. او در این دوره تقریبا یک ساله، ۲۴ بار روی نیمکت تیم ملی نشست که از نظر تعداد بازی در یک سال برای تیم ملی ایران رکورد جالبی محسوب می شود. یک نکته شگفت انگیز درباره آمار دایی در تیم ملی، درصد پیروزی های اوست. او بالاتر از قطبی، قلعه نویی و کی‌روش موفق شد بیش از ۶۲ درصد بازی هایش را با پیروزی پشت سر بگذارد.

امیر قلعه نویی؛ تلاش های نافرجام یک ایرانی روی نیمکت تیم ملی

اعتماد به قلعه نویی آن هم پس از دوران طولانی برانکو، ریسک بزرگی بود که فدراسیون فوتبال برای موفقیت تیم ملی انجام داد و البته که نتیجه خوبی هم گرفت. او در مسیر راهیابی به جام ملت های آسیا، بالاتر از کره جنوبی در گروهش اول شد. او که بدون شکست به جام ملت های ۲۰۰۷ راه پیدا کرده بود، تحت تاثیر انتقام کره ای ها قرار گرفت و در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد. تنها شکست قلعه نویی روی نیمکت ایران آن هم در ۹۰ دقیقه، به بدترین نتیجه او در تیم ملی باز می گردد؛ وقتی در یک بازی دوستانه ۰-۴ از مکزیک باخت. دستاورد های قلعه نویی در دوره ای که باز هم به دو سال نکشید، آنقدر ارزشمند بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا او را میان سه نامزد بهترین سرمربی سال ۲۰۰۷ قاره کهن قرار دهد. عنوانی که در نهایت به سرمربی تیم ملی ایران نرسید. پیروزی ۰-۸ مقابل جامائیکا و میانگین ۲.۱ امتیاز در هر بازی، بخشی از آمار قابل قبول قلعه نویی در تیمی بود که وقتی از جام ملت ها حذف شد، مسئولیت شکست تیم ملی را برعهده گرفت. قلعه نویی در ۱۷ رقابتی که به عنوان سرمربی روی نیمکت تیم ملی نشست، تنها یک بار شکست خورد. شش تساوی و ۱۰ پیروزی کارنامه یکی از قدیمی های فوتبال امروز ایران را تکمیل می کند.

برانکو؛ رقیب تاریخ و جغرافیای مرد پرتغالی

مربی کروات در دو دوره متفاوت سرمربی تیم ملی ایران بود. نخستین برهه حضورش روی نیمکت تیم ملی، ۲۳۳ روز طول کشید و سرانجام آن ده بازی بود؛ چهار برد، چهار تساوی و دو باخت. دوره دوم حضور اما ارزشمندتر است. جایی که برانکو می تواند رقیب پرتغالی اش را به چالش بکشد. او تنها سرمربی تیم ملی ایران است که در قرن بیست و یکم توانسته مدال جام ملت ها را به گردن ملی پوشان ما بیاندازد. سومی جام ملت های ۲۰۰۴ و پیش از آن قهرمانی در مسابقات غرب آسیا، بزرگترین دستاورد سرمربی کروات در فوتبال ایران است. او می تواند به صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا افتخار کند اما نباید به ارزشمندترین هدیه اش به مردم ایران بی توجه باشد. برانکو برای نخستین بار در قرن بیست و یکم، تیم ملی ایران را به جام جهانی رساند اما این شانس را نداشت که این اتفاق را برای دومین بار پیاپی تکرار کند. میانگین پیروزی های برانکو بالاتر از کی‌روش، روی عدد ۶۹.۰۵ ایستاده و ممکن است تغییر کند. با این حال رکورد های کی‌روش در یک دوره هشت ساله، تفاوت های زیادی با مرد کروات دارد. او طولانی ترین دوران هدایت تیم ملی ایران را در کارنامه خودش ثبت کرده است. بالاتر از او، حسن صدقیانی حضور دارد اما او در ده سال تنها پنج بار تیم ملی ایران را به درون زمین فرستاد. کی‌روش سه پیروزی پیاپی مقابل کره جنوبی کسب کرد که رکوردی فراموش نشدنی در فوتبال ایران است و البته رویای برانکو را به واقعیت تبدیل کرد؛ دو دوره پیاپی صعود به جام جهانی. با این حال افتخارات برانکو همچنان کارنامه کی‌روش را به چالش می کشد اما نگاهی به مدت سرمربی این دو روی نیمکت تیم ملی ایران، قضاوت سختی را مقابل دیدگان فوتبال دوستان قرار می دهد. اما آمار برانکو در کمتر از چهار سال، قابل مقایسه با سرمربی هشت سال اخیر فوتبال ایران نیست. شاید برانکو دوست داشته باشد تاریخ را به رقابت دعوت کند و دوباره روی نیمکت تیم ملی ایران بنشیند تا رکورد های کی‌روش را به نفع خود تغییر دهد. پایان این رقابت هر چه باشد، به نفع فوتبال ایران است. /خبرآنلاین

فردوسی پور از حمید سوریان عذرخواهی کرد

این خبر مقایسه عملکرد کی‌روش در مقابل قطبی، دایی، قلعه‌نویی و برانکو اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پروین: خدایی کی‌روش بد نبود/ نشد او را با برانکو را آشتی بدهم

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، علی پروین درباره شکست ایران برابر ژاپن و کنار رفتن از مسابقات جام ملت‌های آسیا اظهار داشت: تمام مردم ایران ناراحت بودند، به هر حال قسمت این بود، آقای کی روش زحماتش را کشید و در کنار او هم بچه‌ها در این سختی‌‍‌ها و اردوها حضور داشتند. به هر حال فوتبال همین است من تنها کسی هستم که مزه این چیزها را خوب چشیدم. هم در زمانی که بازی می‌کردم و هم مربیگری اینگونه شدم. ان شاء الله بازی‌های بعدی جبران کنند.

سرمربی سابق تیم ملی درباره گل عجیب ژاپن به ایران گفت: ببینید یک اشکالی که الان ما داریم، داور ایرانی سوت می‌زنند، پنج بازیکن روی سر او می‌ریزند، اصلا عادت شده که به داور حمله کنیم، شما توپ را نگاه کنید ۵ بازیکن اعتراض می‌کنند بازیکن ژاپن سانتر می‌کند و گلزنی می‌کند. به نظرم با اینطور گل خوردن شیرازه تیم از هم پاشید؛ ان شاء الله بازی‌ها بعدی. امیدوارم لیگ حالا که تیم ملی بازی ندارد منظم و مرتب پیگیری شود و حالا شاید بازی‌های آسیایی یک مقدار مشکل ساز شود. لیگ ما لیگ خوب و خوشحالی است. به نظرم از دل این لیگ هم باید بازیکن برای تیم ملی بیاید. آقای کی روش همیشه دنبال حاشیه بود.

پروین درخصوص اینکه سرمربیان خارجی در ایران زیاد شده‌اند، اظهار داشت: اتفاقا ما سرمربیان خوبی در ایران داریم، متاسفانه بها نمی‌دهیم وگرنه مربیان خیلی خوب داریم که موفق هم کار می‌کنند.

او درباره اینکه از سوی کی روش واسطه شده بود تا با برانکو آشتی کند، اظهار داشت:‌ دو سال پیش آقای افشین پیراونی و جواد نکونام به من زنگ زدند که کی روش با من کار دارد؛ به مرکز ملی فوتبال رفتم، چیزهای قشنگی درست کرده، باید به او خسته نباشید گفت، دستش درد نکند، در همین باره صحبت کرد، روی تخته بازی‌های آسیایی را نوشت، گفتم آقا بهتر این است که شما کنار هم بنشینید و مشکلات را حل کنید. بعد از آن به سراغ آقای برانکو رفتم او به مسافرت رفته بود، تا برگشتند بازی‌ها شروع شد و نشد اما از نظر من آقای تاج، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید این کار را می‌کردند که متاسفانه نکردند.

پروین درباره خصوصیات اخلاقی کی روش گفت: خدایی کی روش بد نبود، یک سری چیزهایی داشت اما اینکه می‌گویند او دیسیپلین و از این سری مسائل داشته به ما که سرمربی تیم ملی بودیم برمی‌خورد. مگر ما از آن دسته سرمربیانی بودیم که تیم را به امان خدا رها کنیم؟ همه چنین کارهایی بلد بودند، عیبی که داشتند این بود که سرمربی تیم ملی باید در همه شهرستان‌ها برود و بازی تیم ملی را نگاه کند اما کی روش چنین کاری نمی‌کرد. شما الان تیم ملی ما ۴ ۵ سال در کنار هم هستند و بازیکن جدیدی اضافه نشده است. چون که نمی‌بینند در لیگ ما کدام بازیکن ستاره است وقتی سرمربی از سپاهان، پدیده، پرسپولیس و استقلال که صدر جدول هستند بازیکن دعوت نمی‌کند یا کم دعوت می‌کند، درست نیست. حالا زیاد علاقه ندارم در این باره صحبت کنم.

سرمربی سابق پرسپولیس درباره کورس صدرنشینی در مسابقات لیگ برتر و شانس قهرمانی شاگردان برانکو ایوانکوویچ گفت: خیلی کورس سختی است اما فکر می‌کنم امسال هم پرسپولیس قهرمان شود.

پروین درباره اسامی که پیرامون نیمکت تیم ملی مطرح شده است، گفت: این‌ها به نظرم شایعات را در زبان مردم می‌اندازند که ببیند خروجی آن چیست، تیم ملی الان دو سالی بازی ندارد و باید سرفرصت که وقت داریم یک سرمربی خوب که به نظرم ایرانی باشد چه بهتر انتخاب کنند و ان‌شاء الله پیروز شوند. /خبرآنلاین

پرسپولیس: کادر فنی منشا را نمی‌خواست

این خبر پروین: خدایی کی‌روش بد نبود/ نشد او را با برانکو را آشتی بدهم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.