منابع حذف شده کنکور سراسری ۹۸ منتشر شد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، آزمون سراسری سال ۹۸ در روز‌های ۱۳، ۱۴ تیرماه در پنج گروه آزمایشی برگزار خواهد شد.

کارت ورود به جلسه آزمون از روز دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸ در دسترس داوطلبان قرار می‌گیرد، داوطلبانی که ۲ یا سه گروه آموزشی ثبت‌نام کرده‌اند باید ۲ یا سه کارت ورود به جلسه تهیه کنند.

در این بین هر ساله از میان منابع اعلام شده،‌ برخی از قسمت‌های کتب درسی حذف و از سوالات کنکور خارج می‌شود.

برهمین اساس سازمان سنجش و آموزش کشور طی اطلاعیه ای فهرست حذفیات منابع آزمون سراسری سال ۹۸ نظام جدید را اعلام کرد که با کلیک در اینجا می‌توانید اسامی منابع حذف شده را مشاهده کنید.

جزییات ثبت‌ نام رشته‌ های بی‌ نیاز از کنکور

این خبر منابع حذف شده کنکور سراسری ۹۸ منتشر شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزییات ثبت‌ نام رشته‌ های بی‌ نیاز از کنکور

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، این دفترچه حاوی ۲۸۱ عنوان رشته و معرفی ۵۵۰ هزار ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی به جز دانشگاه آزاد اسلامی است.

پذیرش در این رشته ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی) انجام می گیرد.

ثبت نام از ۲۰ اسفند ۹۷ آغاز شده و تا ۶ شهریور ۹۸ انجام می گیرد.

دانش آموزان سال آخر دوره متوسط نظام جدید آموزشی ۳-۳-۶ نیز می توانند در این مرحله از پذیرش ثبت نام کنند و بعد از امتحانات نهایی و دریافت کارنامه از آموزش و پرورش معدل کتبی خود را درج کنند.

دانشگاه ها و موسسات پذیرنده بر اساس شیوه نامه اجرایی مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در برنامه زمانی (۲۰ اسفند تا ۶ شهریور) نسبت به گزینش داوطلبان حائز شرایط از بیشترین معدل به کمترین معدل با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی تا سقف ظرفیت پذیرش در هر از سهمیه ها اقدام کرده و در زمان مقرر نتایج را به داوطلبان اعلام می کنند.

تماس دانشگاهها و موسسات با داوطلبان تحت هر عنوان خارج از زمان مقرر ممنوع است.

ظرفیت دانشگاه‌ها در سال ۹۸ بیشتر از متقاضیان است | برگزاری کنکور برای ۱۵ درصد صندلی‌ها

امکان برگزاری امتحان یا مصاحبه توسط دانشگاه ها و موسسات پذیرنده جز برای رشته های دارای شرایط خاص استخدامی یا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که در دفترچه درج می شود، وجود ندارد.

سهمیه های منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، خانواده شهدا، ایثارگران ۲۵ درصد ظرفیت، ایثارگران ۵ درصد ظرفیت و رزمندگان طبق قوانین و مقررات مندرج در دفترچه اعمال می شود.

اخذ هر گونه وجه برای دریافت و بررسی درخواست ها توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ممنوع است.

با توجه به اینکه یک داوطلب ممکن است موفق به اخذ پذیرش از موسسات در چندین کدرشته محل شود، داوطلب باید پس از اعلام نتایج دانشگاه ها و موسسات در مهلت زمانی تعیین شده بررسی لازم را انجام داده و رشته محل مورد علاقه خود برای تحصیل را انتخاب کرده و در زمان تعیین شده با همراه داشتن مدارک لازم برای ثبت نام و ارائه تعهد مبنی بر ثبت نام در کدرشته محل مورد نظر و عدم مراجعه و ثبت نام در سایر دانشگاه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه و هزینه ثبت نام را در این مرحله پرداخت کند.

داوطلب فقط در یک کدرشته محل اجازه ثبت نام دارد.

اگر داوطلبی در رشته محل های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شده و در کنکور سراسری ۹۸ نیز شرکت کرده و قبول شود تنها می تواند در یک کدرشته محل به انتخاب خود ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شود.

هر داوطلب فقط مجاز به تحصیل در یک کدرشته محل است و تحصیل همزمان در چند کدرشته (به جز مشمولان آیین نامه استعدادهای درخشان) ممنوع است.

پذیرفته شدگان دوره روزانه هر سال اجازه پذیرش دوره روزانه سال بعد را ندارند.

دانشگاه ها و موسسات از این داوطلبان به صورت مشروط ثبت نام کرده و اطلاعات آنها را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می کند. سازمان سنجش پس از کنترل و بررسی های لازم تایید نهایی را به دانشگاه یا موسسه اعلام می شود.

جدول برنامه زمانی پذیرش در رشته های صرفا با سوابق تحصیلی (معدل دیپلم) مهرماه ۹۸

موضوع تاریخ
انتشار رشته های تحصیلی و اطلاع رسانی به داوطلبان ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
ثبت نام داوطلبان و انتخاب رشته محل های مورد علاقه و ویرایش اطلاعات ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ تا ۶ شهریور ۱۳۹۸
ارسال اطلاعات نهایی داوطلبان به دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی توسط سازمان سنجش ۷ شهریور ۱۳۹۸ تا ۸ شهریور ۱۳۹۸
بررسی درخواست ها و مدارک متقاضیان و تعیین پذیرفته شدگان توسط دانشگاه ها ۹ شهریور ۱۳۹۸ تا ۲۱ شهریور ۱۳۹۸
اعلام نتیجه به داوطلبان از سوی دانشگاه ها برای تصمیم گیری داوطلب ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ تا ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
مراجعه و ثبت نام پذیرفته شدگان و ارائه تعهد به دانشگاه یا موسسه مبنی بر تحصیل در کدرشته مربوطه و عدم مراجعه و ثبت نام داوطلب در سایر دانشگاه ها ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تا ۲ مهر ۱۳۹۸

این خبر جزییات ثبت‌ نام رشته‌ های بی‌ نیاز از کنکور اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ظرفیت دانشگاه‌ها در سال ۹۸ بیشتر از متقاضیان است | برگزاری کنکور برای ۱۵ درصد صندلی‌ها

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، حسین توکلی در همایش تخصصی «بررسی شیوه‌های جدید پذیرش دانشجو در مراکز آموزش عالی» در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، گفت: بر اساس مصوبه سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته محل‌های دانشگاهی که متقاضی کمتری نسبت به رشته‌های دیگر دارد، در تمامی زیرنظام‌های آموزش عالی بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان انجام می‌شود و برگزاری کنکور برای ۱۵ درصد دیگر صورت می‌گیرد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود: در سال جاری بر اساس مصوبه شورای سازمان سنجش و پذیرش، قرار شد پذیرش تکمیل ظرفیت در ۸ هزار و ۷۷۰ کد رشته محل در بهمن‌ ماه صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد و از افراد متقاضی خواسته‌ شده است که در صورت تمایل به کد رشته محل‌های اعلام‌شده، درخواست خود را برای ثبت‌نام به همان مراکز آموزش عالی ارسال کنند و محدودیتی برای انتخاب چند کد رشته وجود ندارد و در نهایت یک محل انتخابی برایشان انتخاب می‌شود.

وی افزود: همچنین یکی از سؤالات داوطلبان آن است که متقاضیان حضور در کنکور ۹۸ دیگر نمی‌توانند در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مراکز آموزش عالی ثبت‌نام کنند؛ درحالی‌که متقاضیان هم امکان ثبت‌نام در پذیرش بدون آزمون را دارند و هم کنکور سراسری سال ۹۸ و بعد از اعلام نتایج این امکان برای دانشجو وجود دارد که دریکی از محل‌های کد رشته قبولی بدون آزمون و یا با آزمون مشغول به تحصیل شود.

توکلی تصریح کرد: در کنکور سال ۱۳۹۷، ۶۳/۵ درصد از کل داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور را متقاضیان رشته‌های علوم تجربی تشکیل دادند و دلیل این بالا بودن تقاضا برای ورود به چند رشته خاص دانشگاهی مانند پزشکی بود که ظرفیت پذیرش کل آن‌ها به ۹ هزار نفر نمی‌رسید.

جزئیاتی از حذف کنکور و نحوه ورود به دانشگاه

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: در دهه‌های گذشته ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ها بسیار پایین‌تر از تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها بود، اما اکنون ظرفیت پذیرش دانشجو در ایران، بیشتر از تعداد متقاضیان ورود به مراکز آموزش عالی است و همین امر باعث یک ارتقای فرهنگی و علمی در کشور شده است.

وی افزود: از سال ۱۳۴۸ که نخستین کنکور رسمی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد تاکنون به همه داوطلبان گفته‌ شده است که سؤالات و منابع کنکور تنها از محتواهای کتاب‌های درسی است و مطالعه دیگر کتاب‌ها، یک مطالعه آزاد است و هیچ سؤالی از کتاب‌های کمک‌درسی و کمک‌آموزشی طرح نمی‌شود.

توکلی تأکید کرد: توصیه ما به دانش‌آموزان آن است که رشته‌هایی را انتخاب کنند که متناسب با علایق، خلق‌وخو و ویژگی‌های روحی و جسمی آن‌ها باشد و با شناخت، آگاهی و بینش کافی وارد این رشته‌ها شوند و به گفته و شنیده‌ها توجه نداشته باشند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اگر دانشجویی با علاقه و شناخت وارد یک‌رشته‌ای در مقطع کاردانی شود و خوب فارغ‌التحصیل شود بهتر از دانشجویی است که وارد یک‌رشته پزشکی یا مهندسی‌ شده و بر اساس گفته‌ها و شنیده‌های دیگران آن را انتخاب کرده است و بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسد که هیچ‌گونه علاقه‌مندی یا استعداد تحصیلی در آن رشته را ندارد که منجر به ترک آن رشته می‌شود و یا در صورت فارغ‌التحصیلی نمی‌تواند تعهد علمی لازم را  نسبت به جامعه داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به سابقه و قدمت طولانی برگزاری کنکور در ایران، بیان کرد: نخستین کنکور رسمی در کشور در سال ۱۳۴۱ توسط تعدادی از همکاران دانشگاهی در یک استان به‌صورت متمرکز برگزار شد اما با نظر دستگاه‌های ذی‌ربط در سال ۱۳۴۷ اساس‌نامه مرکز آزمون‌شناسی ایران یا به عبارتی سازمان سنجش آموزش کشور به تصویب رسید و از سال ۱۳۴۸ برای نخستین بار تاکنون پذیرش دانشجو در کنکور سراسر توسط این مرکز همه‌ساله انجام می‌شود.

شرایط پذیرش بدون کنکور برای ترم بهمن دانشگاه‌ها

توکلی تعداد متقاضیان شرکت در کنکور سراسر سال ۱۳۴۸ را  ۷۳ هزار و ۷۷۳ داوطلب ذکر کرد و افزود: ظرفیت پذیرش در همان سال‌ها هم بسیار محدود بود و تنها ۱۰ درصد داوطلبان توانستند وارد دانشگاه شوند.

به گفته وی، تا قبل از انقلاب فرهنگی، ۱۱ کنکور سراسری توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد و بعد از آن از سال ۱۳۶۱ تاکنون، این سازمان مجری برگزاری ۴۸ کنکور سراسری بوده است.

به گفته سخنگوی رسمی سازمان سنجش آموزش کشور، عده‌ای تصور می‌کنند که اگر کنکور سراسری حذف شود دیگر کاری برای سازمان سنجش آموزش کشور باقی نمی‌ماند؛ درحالی‌که سالانه بیش از ۱۵۰ آزمون مختلف توسط این سازمان برگزار می‌شود. به عبارتی در هر هفته به‌طور متوسط سازمان سنجش متولی برگزاری بیش از سه آزمون است که آزمون سراسری هم یکی از این آزمون‌ها است.

توکلی ادامه داد: سازمان سنجش آموزش کشور توانسته است با استفاده از متخصصان، برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی داشته باشد و همه‌ ساله اگر اطلاعات و دستورالعمل‌ها تغییر پیدا کند به‌موقع به داوطلبان اطلاع‌رسانی می‌شود.

این خبر ظرفیت دانشگاه‌ها در سال ۹۸ بیشتر از متقاضیان است | برگزاری کنکور برای ۱۵ درصد صندلی‌ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزئیاتی از حذف کنکور و نحوه ورود به دانشگاه

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، عبدالرسول عمادی  درباره توییت دو شب گذشته وزیر آموزش و پرورش مبنی بر «خداحافظی با کنکور» و مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر «ورود بدون کنکور به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها» اظهار کرد: پنج سال از اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو می گذرد و در این قانون تاکید شده بود که از سال ۹۷ باید ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور پر شود.

امسال حذف مرحله ای کنکور اجرایی می شود

وی افزود: امسال اولین سالی است که قبل از ثبت نام کنکور سراسری، ظرفیت این ۸۵ درصد رشته‌های آزاد از کنکور اطلاع‌رسانی می‌شود و بدون آن که داوطلبان نیاز به شرکت در کنکور داشته باشند مسقیم به دانشگاه‌های محل اجرای رشته‌های مورد نظر مراجعه می‌کنند و در وب سایت دانشگاه ثبت نام اولیه خود را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: سازمان سنجش فرایند کار را به زودی اعلام خواهد کرد و همه دانشگاه‌هایی که ظرفیت آزاد از کنکور دارند اعم از دولتی، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی مشمول این مصوبه خواهند بود.

رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سوابق تحصیلی دانش آموزان ملاک عمل است گفت: داوطلبان مدارک خود را پس از ثبت نام به دانشگاه ارائه می‌کنند و در نهایت دانشگاه پس از بررسی مدارک اعلام پذیرش خواهد کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا این قانون تنها برای داوطلبان نظام جدید اجرا می شود؟ گفت: پذیرش بدون کنکور در دانشگاه‌ها ربطی به نظام قدیم یا جدید بودن ندارد.

وی درباره زمان اعلام شرایط دانشگاهای آزاد از کنکور اظهار کرد: شیوه نامه مربوط به تصویب رسیده و باید از سوی دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش یعنی سازمان سنجش اعلام شود. /ایسنا

این خبر جزئیاتی از حذف کنکور و نحوه ورود به دانشگاه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

امسال حذف مرحله ای کنکور اجرایی می شود

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری صبح امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: مجموعه‌های دانشگاه‌های کوچک با ارتباط با دانشگاه‌های بزرگ به صورت همکاری یا قرار گرفتن زیر مجموعه‌های آنان، می ‌توانند ارتباط‌های علمی بهتری را ارائه دهند.این موضوع جزو طرح‌هایی است که هم در برنامه ششم توسعه دیده شده و هم جزو مصوبات ابلاغی شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی در این باره ادامه داد: البته بخش‌هایی از این طرح مثل توقف پذیرش دانشجو توسط موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و پژوهشگاه‌هایی که خارج از وزارت علوم بودند؛ اجرا شده است. آن ها را هم به سمت همکاری‌های مشترک با دانشگاه ها هدایت می‌کنیم.

کت هوشمند گوگل گوشی شما را گُم نمی‌کند

وی در مورد مسائل مختلف پیرامون  حذف کنکور گفت: حذف مرحله‌ای کنکور جزو مصوبات قانونی است که در شورای سنجش و پذیرش اتفاق افتاده ما در سال های گذشته هم سابقه تحصیلی دانشجویان را به صورت مثبت اعمال می‌کردیم. با توجه به اینکه این روش در اجرا نشان می داد حدود ۸۵ درصد قبولی ها بدون تاثیر سابقه می‌توانند در رشته های مورد نظرشان قبول شوند؛ امسال بخش اعظمی از دانشجویان می‌توانند بدون کنکور صرفا با ارائه مدارک تحصیلی خود، درخواست دانشگاه و رشته های مورد نظر خود را بدهند.راهکار و نحوه انجام این موضوع را سازمان سنجش قبل از قبولی کنکور روی سایت خود می گذارد. ظرفیت این موضوع حدود ۸۰درصد رشته ظرفیت است.

وزیر علوم  در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی لغو سخنرانی‌ها در مراسم روز دانشجو تاکید کرد: ما لیست سیاهی برای سخنران‌ها  در دانشگاه‌ها نداریم . دردانشگاه‌ها هیات سه نفره ای متشکل از رئیس دانشگاه، نماینده ولی فقیه در دانشگاه و یک نفر به عنوان نماینده وزیر در این باره تصمیم می‌گیرند. در استان ها به دلیل شرایط خاص معمولا با شورای تامین هم بنا به تشخیص خود مشورت می‌کنند. ممکن است مصلحت‌هایی که مجموعه تامین استان داشته را در انتخاب سخنرانی‌های امسال در نظر گرفته باشند.

غلامی در ارتباط با استیضاح خود تصریح کرد: این موضوع را باید از مجلس بپرسید.

وی در مورد اینکه افراد حاضر در دانشگاه‌ها به مناسبت ۱۶آذر گفت: تعداد کسانی که نقد دولت را در دانشگاه طرح می‌کردند؛ بیش تر بود اما همه بودند. /فارس

این خبر امسال حذف مرحله ای کنکور اجرایی می شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.