بازداشت شاعر مشهور برای یک اقدام عجیب/ عکس

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، فرهاد پیربال، چهره سرشناس اقلیم کردستان عراق که برای مخاطبان ایرانی نیز چهره‌ای شناخته شده است، در واکنش به نبود قانون کپی‌ رایت و پایمال شدن حقوقش توسط یک ناشر، دست به اقدام عجیبی زد که منجر به بازداشت او شد.

به نقل از «روداو»؛ لیوا عبدالخالق طلعت، رئیس پلیس اربیل در اقلیم کردستان عراق درتوضیح این اتفاق، اعلام کرد: بعد از طرح شکایت قضایی علیه فرهاد پیربال به اتهام آتش زدن کتاب‌فروشی «خانه وفایی»، وی به دستور دادستان بازداشت شد.

وی افزود: دکتر پیربال دچار مشکلات روحی است و نیازمند این است که در خارج از اقلیم، درمان شود چراکه در اقلیم کردستان امکانات درمانی مناسب برای چنین بیماری وجود ندارد!
کتاب‌فروشی وفایی که محل فعالیت‌های فرهنگی و هنری در شهر اربیل است، صبح یکشنبه ۲۳تیرماه توسط دکتر پیربال مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد. سوران عزیز، مسئول این کتاب‌فروشی گفت: چند روزی بود که پیربال نسبت به آتش زدن «خانه وفایی» تهدید کرده بود ولی کسی حرف او را جدی نمی‌گرفت.

وی درباره دلیل این اقدام پیربال توضیح داد: ما چندی پیش دو کتاب از دکتر پیربال را چاپ کردیم. روز پنجشنبه هفته گذشته مراسمی را برای رونمایی از این کتاب‌ها برگزار کردیم که بعد از این مراسم پیربال گفت باید همه کتاب‌هایی را که از او چاپ کرده‌ایم، به او پس بدهیم. این در حالی بود که ما به صورت شفاهی توافق کرده‌بودیم که ۱۰۰ نسخه از کتابش را (به‌عنوان حق‌التالیف) به او بدهیم.

سوران عزیز همچنین گفت: مدتی قبل هم رمانی داشت به اسم «یک قبر سه‌گوش» و از ما خواست که این کتاب را برای او چاپ کنیم. در این رمان تعدادی شخصیت واقعی سیاسی و نویسنده به‌عنوان کاراکتر داستانی حضور دارند که مورد طنز و تمسخر قرار گرفته‌اند و ما هم بهتر دیدیم برای حفظ حرمت این شخصیت‌ها، رمان او را چاپ نکنیم.

مسئول کتاب‌فروشی «خانه وفایی» اظهار کرد: چند روز بود که فرهاد پیربال ما را به آتش زدن کتاب‌فروشی‌مان تهدید می‌کرد. من به مردم اطلاع دادم که پیربال ما را تهدید کرده و از پلیس خواستم که دو سرباز را جلوی کتاب‌فروشی مستقر کنند تا مانع از بروز این اتفاق شوند ولی آن‌ها اهمال کردند و این خواسته ما را محقق نشد.

خسارت ۶۰هزار دلاری بر اثر آتش‌سوزی

وی افزود: متاسفانه بیشتر از ۵۰۰۰جلد کتاب که حاصل ۱۰سال تلاش ما بود در آتش سوخت.

سوران عزیز معتقد است که باید حد و مرزی برای اقدامات اینچنینی این نویسنده قائل شد و در این‌رابطه عنوان کرد: این فقط مشکل «خانه وفایی» نیست و او مدتی است که به چنین کارهایی روی آورده است. به‌نظر من دولت اقلیم باید به ماجرا ورود کند؛ چراکه این نهادها، نهادهای فرهنگی هستند و کتاب، مقدس است که باید حرمت آن حفظ شود و نباید به هیچ بهانه‌ای آن را به آتش کشید.

سوران عزیز در تکمیل این خبر، درباره خسارت مالی ناشی از این آتش‌سوزی عنوان کرد: خوشبختانه طبقه دوم کتاب‌فروشی، فقط دود آتش را به‌خود دید ولی طبقه همکف که بیش‌تر از ۵۰۰۰جلد کتاب و همچنین تجهیزات و امکانات کتاب‌فروشی در آن بود؛ حتی اندکی هم از این آتش‌سوزی در امان نماند و به‌کلی از بین رفت. برآورد دقیقی از خسارات نداریم اما ممکن است خسارت ناشی از این اتفاق به حدود ۶۰هزار دلار برسد.

وی اضافه کرد: ما علیه فرهاد پیربال طرح شکایت کرده‌ایم و تا زمانی که دادگاه حکم خود را صادر می‌کند، مصر هستیم که حق پایمال شده خود را از او بگیرم.

«رائد هوکر عزیز»، سخنگوی پلیس اربیل هم در این‌رابطه گفت: بعد از این اتفاق، شکایتی علیه فرهاد پیربال تنظیم شد و دادستان حکم بازداشت او را صادر کرد و روز یکشنبه، ۲۳تیرماه نامبرده توسط پلیس دستگیر شد و در حال حاضر در بازداشت به‌ُسر می‌برد تا رسیدگی به این شکایت آغاز شود.

پیربال: خودم مشکل را حل می‌کنم

در حالی که مدیر انتشارات خانه وفایی از توافق با فرهاد پیربال برای انتشار کتاب‌هایش خبر داده است، این شاعر و نویسنده این ادعا را رد کرده و اقدامات این انتشارات را فاقد اعتبار قانونی و ناقض حقوق خود به‌عنوان خالق این آثار خوانده است.

او که حین آتش زدن کتاب‌فروشی مذکور، از این اقدام خود فیلم گرفته و آن را در صفحه شخصی خود در فیسبوک منتشر کرده، در این رابطه نوشته است:

«پیش‌تر به سوران (مدیر کتاب‌فروشی خانه وفایی) گفته‌بودم شما بدون مشورت با من و بدون توافق قانونی، بیشتر از سه‌ کتاب من -که با این دو کتاب جدید می‌شود پنج کتاب- را چاپ کرده‌اید و هر کدام را ۱۵هزار دینار، یا هفت هزار دینار و… می‌فروشید. لطفا دیگر این کار را نکنید… گفتم باید کتاب‌هایم را به من پس بدهید وگرنه کتاب‌های خودم را در قفسه‌هایتان می‌سوزانم. او به من گفت که برو به دادگاه و شکایت بکن و… من گفتم … [دادگاه صالحی برای رسیدگی به این شکایت وجود ندارد]  و من این کار را نمی‌کنم. او گفت این مشکل تو است و من گفتم اگر قانونی برای حفاظت از کپی‌رایت نباشد، من ناچارم خودم  مشکلم را حل کنم که به این شکل آن را حل می‌کنم. کاری که انجام دادم، پیامی بود برای پارلمان که قانونی برای پاسداری از حقوق نویسندگان، روشنفکران و هنرمندان تصویب کند.» /خبرآنلاین

این خبر بازداشت شاعر مشهور برای یک اقدام عجیب/ عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ورود کتابخانه ملی به حوزه استارت آپها با رویکرد هوش مصنوعی

سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران قصد دارد با برگزاری رویدادی از فعالین استارت آپی دعوت کند تا برای چالش‌های این سازمان راه حل پیدا کرده و مورد حمایت این سازمان قرار بگیرند. «مظفر پاسدار» معاون توسعه مدیریت منابع انسانی سازمان …

The post ورود کتابخانه ملی به حوزه استارت آپها با رویکرد هوش مصنوعی appeared first on دیجیاتو.

وزیر ارشاد: کاغذ حتی در جنگ هم یک کالای استراتژیک است

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه از سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن کاغذ به کشور وارد شده است، تاکید کرد که نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ نیاز ضروری به بازنگری دارد و با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر در این زمینه، ساختار کارگروه و وظایف معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می‌شود.

پیش از ظهر امروز (شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه) در نشستی با حضور سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد خدادی (معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی)، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب، مشکلات نشریات مکتوب در حوزه‌های مختلف کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی و … بررسی شد.

صالحی در این نشست با تاکید بر این مطلب ادامه داد: هدف از برگزاری این نشست این است که با توجه به شرایط خاص امروز کشور نیاز ویژه‌ای به ارتباط و تعاملات حوزه رسانه با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت عام و با معاونت امور مطبوعاتی به صورت خاص داریم. بنابراین باید تلاش کنیم از این مراودات بهره کافی ببریم.

او ادامه داد: در ماه‌های اخیر شاهد اتفاقات مختلفی در کشور بودیم که حوزه رسانه با آن در ارتباط بوده است. در ابتدای سال وقوع سیل با وسعت گسترده در کشور خسارات زیادی وارد کرد؛ هر چند شاهد برکاتی نیز در این زمینه بودیم که از آن جمله می‌توان به تأمین و ترمیم سدها و همچنین نمایش همدلی و همبستگی اجتماعی اشاره کرد.

صالحی خاطرنشان کرد: وقوع سیل به دلیل اینکه کشور در معرض عوارض طبیعی است نسبتی با رسانه ایجاد کرد مبنی بر اینکه مسئولیت رسانه به ویژه رسانه‌های مکتوب در اینگونه حوادث چگونه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برخی رسانه‌ها در کنار رسانه‌های مکمل حرکت کردند و نسخه‌های الکترونیک برای خود ایجاد کردند. اینکه رسانه‌های مکتوب چگونه می‌توانند با موضوعات کشور نسبت برقرار کنند و برای آنها جدی باشد. هر چه قدر در این حوزه دخیل‌تر باشیم با فضای اجتماعی ارتباط گسترده‌تری پیدا می‌کنیم. در سیلی که اتفاق افتاد شاهد تجربه‌های خوبی از رسانه‌ها بودیم و بازخوانی این تجربه‌ها برای آینده مؤثر است.

او گفت: مسئله دیگری که در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم موضوعات حوزه بین‌المللی بود. موضوع برجام با نگاه تنش‌زدایی و فعالیت سیاسی و اجتماعی در مجامع بین‌المللی بود. تورم در سال‌های ٩۵ و ٩۶ تک رقمی شده بود و مسیر روابط اقتصادی و اجتماعی کشور در این بازه زمانی قابل پیش بینی بود، ولی خروج دولت آمریکا از برجام تلاطم‌های اقتصادی و روانی پدید آورد.

صالحی با بیان اینکه «مناسبات رسانه با فضای جدید کشور دارای اهمیت است»، تاکید کرد: رسانه‌ها در جهت اطلاع‌رسانی و توجه به منافع ملی از اهمیت برخوردار هستند. همه ما شاهد اتفاقات خاصی در منطقه هستیم که نباید آن را دست کم بگیریم. همان‌گونه که در دهه اول انقلاب اسلامی جنگ را به همدلی و همبستگی به پایان رساندیم و تضمین ٣ دهه انقلاب شد، اکنون هم می‌توان با در کنار یکدیگر بودن دهه‌های متوالی امنیت ملی را تأمین کرد.

از سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن کاغذ وارد شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کمبود اقلام مورد نیاز رسانه به عنوان موضوع سوم مورد توجه از سوی این وزارتخانه در ماه‌های اخیر یاد کرد و گفت: کاغذ یکی از اقلامی است که در ماه‌های اخیر دچار مشکلاتی شد. اول اینکه مصرف کاغذ روزنامه در سال ٩۶ به کشور وارد شده، ۵۵ هزار تن واردات داشته‌ایم. در سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن بوده است. واردات کاغذ فاصله قابل توجهی نسبت به سال ٩۶ داشته که این فاصله بازار کاغذ را گرفتار التهاباتی کرد که این موضوع برای رسانه مهم و جدی است.

صالحی در عین حال تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره در هیأت دولت مطرح بود و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته‌ایم که کاغذ را کمتر از گوشت و مرغ و … با توجه به شرایط حاکم بر کشور نبینیم. همان‌طور که در جنگ کمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می‌کند به همان اندازه هم حذف و کمبود کاغذ نیز در کشور اختلال ایجاد می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این اختلال‌ها در ارز نیمایی شرایط خاص خود را در حوزه کاغذ پدید آورد و امیدواریم ثبات نسبی تری در ارز کاغذ داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه کاغذ حتی در شرایط جنگ نیز به عنوان یک کالای استراتژیک به شمار می‌آید، گفت: با این کالا می‌توانیم هویت و امنیت خود را حفظ کنیم.

نشر فرصتی برای حل مشکلات کاغذ

صالحی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: پس از تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت حل مشکلات کاغذ بعد از بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و همچنین حضور آقایان جهانگیری و نهاوندیان در نمایشگاه، فرصتی فراهم شد تا از زاویه نشر، مسئولان عالی رتبه و اقتصادی کشور با موضوع کاغذ درگیر شوند و این امر منتهی به نامه مشترک وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت در این زمینه شد. بر این اساس مقرر شد در حوزه کاغذ روزنامه و کتاب همان ارز ۴٢٠٠ تومان را حفظ کنیم. در این زمینه تلاش می‌کنیم دقت‌های قابل توجهی صورت بگیرد.

او افزود: در ١۴ ماه گذشته ٣٩ هزار و ١١٨ تن کاغذ روزنامه ترخیص شده است. از این میزان ١٠ تا ١١ هزار تن در دوره تشکیل کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ٢٨ هزار تن قبل از تشکیل کارگروه در این وزارتخانه ترخیص شده است.

صالحی گفت: در کل سال ٩٧ تا تاریخ ١۵ / ٢ / ٩٨ مجموعاً ٢۵٩ هزار تن کاغذ در ۵ گروه روزنامه، چاپ و تحریر،رول، بالکی و LWC وارد شده است.

او در عین حال تصریح کرد: در راستای شفاف‌سازی تمامی مصوبات کارگروه بعد از هر جلسه منتشر شده و در دسترس عمومی قرار گرفته است، زیرا معتقدیم به هر میزان که شفافیت وجود داشته باشد سوءتفاهم‌ها کاهش می‌یابد.

برخورد جدی با متخلفان توزیع و واردات کاغذ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ نیاز ضروری به بازنگری داریم. با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر در این زمینه، ساختار کارگروه و وظایف معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می‌شود.

او تصریح کرد: برخورد با متخلفان و دلال‌های حوزه توزیع و واردات کاغذ به طور جدی در حال پیگیری است. به طور قطع با کسانی که بعد از تشکیل کارگروه ساماندهی کاغذ در این وزارتخانه کاغذ وارد کرده باشد، ولی توزیع نکرده باشد و یا به قیمت توزیع نکرده باشد برخورد می‌شود.

صالحی با اشاره به شرایط حاکم امروز بر کشور، تاکید کرد: با درایت مقام معظم رهبری، همت رئیس جمهوری و دولت و اهتمام مردم از این مسیر هم سربلند عبور می‌کنیم؛ زیرا در این شرایط دشمن دندان طمع نسبت به کشورمان دارد و امیدوارم در حوزه مواد مورد نیاز مطبوعات کاغذی و سنتی نیز مسیری که در پیش گرفته‌ایم، بخشی از دغدغه‌ها را کاهش دهد.

او در پایان با اشاره به انتخاب محمد خدادی به عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی گفت: این حوزه از وزارتخانه نیاز به فردی آشنا به مسائل و دارای سابقه تعامل به مسئولان نظام و اهالی رسانه داشت. در پیگیری‌های صورت گرفته ایشان به این سمت منصوب شد.

هدف وزارت ارشاد، حرکت به سمت تعالی در بستر گردش اطلاعات است

همچنین محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی در سخنانی هدف از برگزاری این نشست را تبادل نظر، بررسی مشکلات برای رسیدن به مفاهمه و ارتباط دوسویه عنوان کرد.

خدادی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رسانه‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند و آن حرکت به سمت تعالی در بستر گردش اطلاعات، مفاهمه فرهنگی، همفکری و همدلی بین آحاد جامعه در سرفصل‌های مختلف است. این نشست نیز فرصتی برای تبادل نظر درباره مسائل و مشکلات پیش روی رسانه‌های مکتوب به ویژه مشکلات حوزه کاغذ است.

او گفت: امیدوارم با اینگونه نشست‌ها و جلسات بخشی از دغدغه‌های اهالی رسانه که دغدغه ما نیز به شمار می‌آید کاهش یابد.

در این نشست برخی از مدیران مسئول رسانه‌ها نیز به ارائه نظرات، پیشنهادها و برخی مشکلات در حوزه‌های مختلف از جمله ارز کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی، مدیریت حوزه کاغذ و … پرداختند.

این خبر وزیر ارشاد: کاغذ حتی در جنگ هم یک کالای استراتژیک است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خشک شدن جوهر قلم در جامعه

مجله خبری زوم نیوز : حال این روزهای کتاب در جامعه ما وخیم است و برای احیای آن نیازمند اقدامات اورژانسی هستیم، این در حالی است که امروز که روز قلم نامگذاری شده حتی اهل قلم هم بر بالین این تن زخم خورده حاضر نیستند و دلشکسته تر و ناامید تر از آن هستند که در این روز دور هم جمع شوند و در کمال آزادی بیان و اندیشه درباره مشکلات و نیازهای خودشان و آثارشان گفت‌وگو کنند، خلاصه این روزها کسی برای بهبود حال بهترین دوستانمان دل نمی سوزاند.
از مسئولینی که همچنان درگیر مرزبندی ها و من و تویی ها هستند انتظار چندانی برای تیمار کتاب ها و صاحبانشان نمی رود، آن هم در شرایطی که تیتراژها پایین، کتاب فروشی ها خلوت و اهل قلم در سکوت رفته اند.

چهاردهم تیرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز قلم» نام‌گذاری شده است، روز قلم تنها بهانه ای است تا  کارکرد قلم در بالا رفتن رفاه اجتماعی و اقتصادی یادآوری شود، اینکه مردم بدانند که ملت های اهل قلم و کتابخوان تا چه میزان در تعیین سرنوشت بهتر برای خودشان و فرزندانشان سهیم هستند .

۱۴ تیر یا سیزدهم تیر یا روزهای دیگر سال فرقی ندارد مهم این است که در جامعه فضایی ایجاد شود تا همه به خواندن کتاب و دانستن اندیشه های اهل پژوهش و تحقیق علاقه مند شوند و با ایجاد فضای مناسب برای فعالیت صاحبان قلم و اندیشه شاهد بالندگی بیشتر در کشورمان شویم.

برای بهبود حال کتاب و کتابخوانی در جامعه باید هر چه سریعتر با همفکری صاحبان قلم و به دست اوردن دلشان، مشکلات این قشر از بداخلاقی‌ها و  بی توجهی ها گرفته تا عدم حمایت‌های مالی و نبود حق کپی رایت تلاش کرد.

«تاریخ عکاسی» منتشر شد

زوم نیوز : کتاب «تاریخ عکاسی»  با ویراستاری محسن حسن‌پور در ۴۲۶ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان  در انتشارات مرکب سفید به چاپ رسیده است.

به گفته مترجم، این کتاب بر اساس آخرین نسخه «تاریخ عکاسی» نیوهال، یعنی ویرایش پنجم و چاپ سال ۲۰۰۹ ترجمه و به دلیل جایگاه علمی این اثر، نهایت امانتداری در برگردان آن به فارسی رعایت شده و با همکاری اعضای گروه عکاسی دانشگاه هنر و ناشر با بهترین کیفیت ممکن ارائه شده است.

غضنفری درباره لزوم ترجمه این کتاب بیان کرد:  شناخت هرچه بهتر سرگذشت عکاسی به عنوان مدیومی که خارج از این مرز و بوم شکل گرفته است به شناخت هرچه صحیح‌تر جایگاه و کارکرد آن کمک می‌کند.

او خاطرنشان کرد: جای خالی  این کتاب، به عنوان یک منبع مهم تاریخ عکاسی، بین آثار برگردانده‌شده به فارسی محسوس بود البته دسترسی به بخشی از اطلاعات این ‌کتاب برای دانشجویان وجود داشت.

تشت شیر ، رابطه های عاشقانه و سکسیم

مریم بهریان
روزنامه نگار – روانشناس بالینی

زوم نیوز _ مریم بهریان : تقسیم بندی انسان ها به جنس مرد و جنس زن با ظهور نخستین انسان های خردمند آغاز شد و پس از آن با شکل گیری نظام های سلسله مراتبی ، به غیر از شکل گیری این تقسیم بندی ، مردان از جایگاه مناسب تری نسبت به زنان برخوردار بودند .
دکتر نوح هراری استاد تاریخ و نویسنده کتاب انسان خردمند درباره نظام خیالی سلسله مراتبی زن و مرد می گوید ، سلسله مراتب جنسیت در تمامی جوامع شناخته شده بشری از اهمیت بسیار برخوردار بوده است . در طول تاریخ در بسیاری از جوامع زنان چیزی جز مایملک مردان یا پدران یا شوهران یا برادران خود نبوده اند .

باورهای مرد سالارانه و باور به این که زنان حق مردانه زندگی کردن ندارند ، در طول تاریخ وجود داشته است و همواره این سوال مطرح می شود که آیا تقسیم بندی انسان ها به مرد و زن و دیکته کردن الگوهای رفتاری که نمونه های آن را به وفور در محصولات رسانه ای مانند فیلم و سریال های تلویزیونی و کتاب های درسی می بینیم محصول تخیل است یا یک تقسیم بندی طبیعی بوده و ریشه های عمیق زیستی دارد؟ و به نقل از نویسنده کتاب انسان خردمند این سوال مطرح می شود که آیا توضیحی زیست شناختی هم برای برتری اعطایی مرد و زن وجود دارد ؟

در طول دهه های گذشته همواره با این مسئله که جنس در کتاب های درسی و سریال های تلویزیونی رسانه ملی ، نقش های از پیش تعیین شده و دم دستی دارد و مردان به عنوان هسته و محور اصلی داستان ها ظاهر می شوند ، آشنا بوده ایم ، آشنایی کودکان با دنیای مرد سالانه از همان نخستین سال های زندگی که دوران هماند سازی و نقش پذیری و شکل گیری شخصیت نام گذاری شده است ، خبر از استحکام پایه های یک جامعه نابرابری نژادی در آینده می شود.
در کنار نقش هایی که به ما از کودکی دیکته می شود که اکثر آن ها به جز بارداری و شیردهی ، ربطی به الگوهای زیستی ندارند به تازگی در شبکه های اجتماعی شاهد قدرت نمایی پنهان زنانی هستیم که خود قربانی نظام مرد سالارانه هستند ، زنانی که در رسانه ملی ، چند همسری مردان را تبلیغ می کنند و شست و شوی پای همسر در شیر را نسخه ای برای کاهش حل مسائلی مانند بالا رفتن آمار طلاق ، افزایش نرخ روابط فرا زناشویی ، ارتقای نمودار مربوط به سن دختران مجرد در جداول آماری و خشونت و پرخاشگری و نزاع های زن و شوهری می دانند .

اگر بخواهیم نقادانه به چنین تبلیغات رسانه ای نگاه کنیم ، سوالاتی از این قبیل مطرح می شوند که پاسخ به آن هامی تواند دو پارگی های فرهنگی حاکم بر جامعه در حال گذار ما را کم رنگ تر کند .

در حالی که آمارها خبر از تحول چشمگیر زنان در زمینه های مختلف می دهد ، چرا هنوز هم باید در رسانه ملی شاهد فرهنگ سازی های از کار افتاده و بدون کاربرد از این دست باشیم که نقش زنان را به عنوان پرستار ، التیام بخش خستگی های مرد و فردی سازشکار و مطیع عادی سازی کرده و به همان نسبت حضور پر رنگ آن ها را در نقش های جدی اجتماعی و تصمیم گیری های مدنی و شهروندی عجیب و غیر قابل دسترس می سازد .

دکتر هراری در کتاب انسان خردمند می نویسد ، عضو مونث یک نظم خیالی بشری است . این اسطوره های فرهنگی بوده اند که در طول تاریخ ، نقش های منحصر به فرد زنانه مثل پرورش و حمایت از فرزندان و شوهر ، و پیروی از شوهر را برای او تعیین کرده اند و از آنجا که اسطوره ها این نقش ها را تعیین کرده اند مفهوم مردانگی و زنانگی و نقش های شان از جامعه به جامعه دیگری متفاوت شده است .

در حقیقت جنسیت یک مسئله فرهنگی است تا یک مقوله زیستی و در واقع می توان گفت ، خصایص مردانه و زنانه ویژگی های بین الاذهانی هستند و مرد از آب در آمدن ساده ترین کار دنیا است . اما جوامع مرد سالار همچنان برای استمرار این دیکتاتوری فرهنگ سازی می کنند و تا زمانی که عشق و دوست داشتن به شیوه های بی اساس و غیر قابل باوری از این دست ترویج می شوند باید به امید واهی بر پیشرفت رابطه های عاشقانه در جوامع امروزی پوزخند زد .