فیلترینگ تلگرام پایان راه نیست!

زوم نیوز- مهتاب بهریان : تصمیم به بستن شبکه پیام رسان تلگرام در حالی بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است که بیش از ۴۰ میلیون ایرانی، کاربر این پیام رسان هستند و در حال حاضر صبح ها کرکره کسب و کار خیلی ها در بازاری به نام تلگرام بالا می رود ، کسانی که به وعده حسن روحانی، رئیس جمهوری اعتماد کرده و برای این کسب و کار سرمایه گذاری کردند .به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز ،اما در سال حمایت از کالای ایرانی، کسب و کار خیلی از این کاربرها از زنان خانه دار که با کانال های شخصی تولیدات خود را بفروش می رسانند تا سرمایه گذارهای بزرگتر به خطر افتاده است. افشین کلاهی، عضو کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران چندی پیش به همشهری گفته بود که در ایران ۱۰ تا ۱۵ هزار کسب و کار تلگرامی وجود دارد.
از سویی تجربه ثابت کرده است که ایجاد محدودیت در اینترنت و فضای مجازی تاثیر چندانی در جهت دهی به افکار و اعمال عمومی نداشته است و هر روز با بروز پدیده ای دیگر در تکنولوژی مردم راهی جدید را برای ورود به دهکده جهانی به دست آورده اند، چنانکه گویی از اول رسانه ای به آن نام وجود نداشته و این فیلترینگ تاثیری بر حرکت روبه رشد مردم به سمت جهانی شدن نداشته است.

در حال حاضر از ۸۰ میلیون جمعیت ایرانی ۵۰ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند و این امر تایید کننده نیاز مردم به ارتباط با دنیای بیرون از مرزهای کشور است ، حال اگر در این میان عده ای از این امکانات بر جهت نقض قوانین داخلی کشور اقدام کرده اند چاره اش فیلترینگ نیست چرا که نباید تر و خشک را باهم سوزاند و برای مقابله با قانون شکن ها باید راه های دیگری یافت .

و این در حالی است که فیلترینگ تلگرام به اقشاری که به دلیل نقض قوانین و تشویش و اختلال در نظم هدف این فیلترینگ هستند لطمه ای نمی زند چه آنکه این کاربرها بعد از فیلترینگ به سراغ فیلتر شکن و شبکه های پیام رسان جدید تر می روند و باز باید گفت که با پاک کردن صورت مسئله آیا مسئله حل می شود؟

استفاده از پیام رسان های داخلی پیشنهاد مسولین به جای تلگرام است ، اما تا زمانیکه این پیام رسان ها نتوانند همانند یک رسانه آزاد عمل کنند کسی از آنها استقبال نخواهد کرد چه آنکه هنوز بعد از سالها صداو سیمای ملی با هزینه بودجه های فروان و ساخت برنامه های کم محتوا و بی ارزش نتوانسته است اقبال عمومی را از شبکه های خارجی به شبکه های داخلی سوق دهد.
کاریکاتور: امیر میرایی

بعد از «سروش» نوبت به «بله» رسید؛ دو پیام‌رسان ایرانی از اپ استور اپل حذف شدند

در حالی که این روزها زمزمه ها پیرامون جایگزین های تلگرام بالا گرفته و تبلیغات انبوهی را برای پیام رسان های ایرانی شاهد هستیم، دقایقی پیش کمپانی اپل در ادامه حذف اپ های ایرانی از اپ استور، دو اپلیکیشن پیام رسان «سروش» و «بله» را از فهرست اپ های فروشگاه خود پاک کرد.

اپل همانند گذشته، دلیل این کار را «تحریم شرکت های ایرانی از سوی آمریکا» عنوان کرده است. بنابراین کاربران آی دیوایس ها در صورت تمایل به دانلود این دو پیام رسان، حالا می بایست به فروشگاه های شخص ثالث iOS یا وبسایت این اپلیکیشن ها مراجعه کنند.

پیشتر نیز اپ هایی همانند دیجیکالا، تپسی و اسنپ به دلایل مشابه از اپ استور پاک شده بودند. نکته قابل توجه اینجاست در آن زمان آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری موضوع حذف اپلیکیشن‌ها را یک سوءتفاهم دانست و با توجه به اینکه ۱۱ درصد از کاربران ایرانی از سیستم عامل iOS استفاده می کنند، نسبت به حل آن ابراز امیدواری کرد.

با این حال شرایط امروز چیز دیگری را نشان می دهد و همچنان شاهد حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور هستیم. اما نکته عجیب اینجاست که علیرغم پاک شدن بله و سروش، پیام رسان های ایرانی دیگر مثل گپ، آی گپ و بیسفون پلاس همچنان در اپ استور حضور دارند.

با این وجود سرنوشت آن ها هنوز به طور دقیق مشخص نیست؛ این که آیا می توانند در اپ استور بمانند یا به زودی از فهرست اپلیکیشن های این فروشگاه محو خواهند شد؟

The post بعد از «سروش» نوبت به «بله» رسید؛ دو پیام‌رسان ایرانی از اپ استور اپل حذف شدند appeared first on دیجیاتو.