پیام رسان های داخلی توسط چه کسانی اداره می شوند؟

«علی مطهری» نایب رییس مجلس به تازگی اعلام کرده است که گردانندگان پیام‌رسان‌های بومی باید معرفی شوند تا اعتماد مردم نسبت به آنها بیشتر شود. او خبر داده تاکنون گزارشی درباره مالکین این برنامه‌ها به مجلس ارائه نشده است ولی دانستن آن را موضوعی حیاتی عنوان کرده است.

مالکان پیام‌رسان‌های بومی

پیام‌رسان‌های بومی مورد تایید دولت به هفت عدد رسیده‌اند و مالکین آنها تا حدی مشخص شدند و البته ابهاماتی کوچک نیز در این بین وجود دارد که به‌نظر می‌رسد با اقدامات مجلس به زودی رفع خواهند شد. مطلب پیش‌رو شامل اطلاعاتیست که در حال حاضر از این اپلیکیشن‌ها در دسترس عموم قرار گرفته به‌علاوه برخی حدس‌وگمان‌ها و حواشی موجود پیرامون آنها که احتمالا به زودی شفاف سازی خواهند شد.

سروش

«سروش» بیشترین کاربران را در بین پیام رسان های‌ بومی داراست و در روزهای گذشته مدعی شده است که تعداد کاربرانش به ۱۰ میلیون رسیده است. نرم‌افزار سروش در بهمن ۱۳۹۴ نسخه آزمایشی خود را به بازار عرضه کرده و تا یکسال بعد از آن فقط ۷۰۰ هزار کاربر فعال داشت.

مالکان پیام رسان های بومی

امروزه سروش با مطرح شدن به عنوان جایگزین جدی تلگرام و همچنین ویژگی‌هایی همچون ترافیک اینترنت رایگان (که البته نحوه چگونگی اعطای این ویژگی برای برخی از رقبای این محصول سوال شده است) و تبلیغ از طریق صدا و سیما توانسته به رشد خوبی دست پیدا کند.

این نرم‌افزار تحت حمایت سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گسترش یافته و بخش عمده‌ای از سهام این شرکت متعلق به صدا و سیماست.

مالکان پیام رسان های بومی

«سروش» توسط شرکت «توسعه فناوری رسانه سروش» پشتیبانی می‌شود که مدیرعامل این شرکت شخصی به نام «محمدرضا علی‌عسگری» است و مدیریت پیام‌رسان سروش نیز بر عهده «سیدمیثم صالحی» است. در ضمن سروش ایموجی‌ها و استیکرهای اختصاصی هم در برنامه خودش دارد که پیش‌تر رسانه‌ای شدند.

این پیام‌رسان شرایط و قوانینی را برای عضویت تنظیم کرده که بند ۵ آن از بقیه موارد برای کاربران مهم‌تر است:

«سروش مجاز است در هر زمان که مشخص شد شناسه انتخاب‌شده مغایر با مشخصات سازنده یا مدیران کانال است با/بدون اطلاع قبلی شناسه کانال را تغییر یا کانال را غیرفعال نماید. مرجع تشخیص در این زمینه، سروش است.»

بله

اپلیکیشن بله با سرمایه‌گذاری شرکت «داده ورزی سداد» استارت خود را زد و در اوایل کار توانست با جلب نظر بانک ملی تحت پوشش حمایت این بانک دولتی نیز قرار بگیرد.

مالکان پیام رسان های بومی

بله جزو اولین پیام‌رسان‌های بومی است که از قابلیت ‌تراکنش مالی در شبکه شتاب برخوردار است و تا کنون با ۱۶ بانک کشور در این زمینه قرار داد بسته است. امکاناتی چون قابلیت کارت به کارت، دریافت پول، عوارض خروج از کشور، پرداخت جریمه خودرو، خرید شارژ و پرداخت قبض از جمله موارد بومی‌سازی شده در این برنامه هستند.

«مصطفی رادمرد» و «کاظم کیال» به عنوان مدیران عامل بله شناخته می‌شوند و در بین این دو، رادمرد از جمله افرادیست که معتقد است به زودی ارز مجازی نیز باید در پیام‌رسان‌ها شناسانده شود.

گفتنیست بنرهای تبلیغاتی شهری این پیام‌رسان در پایتخت بیشتر از سایر موارد به چشم می‌خورد و همچنین مسئولین این اپلیکیشن بارها در مصاحبه‌های خبری خود نسبت به وجود رانت در لیست‌بندی پیام‌رسان‌های بومی اعتراض کرده‌اند.

بیسفون

این پیام‌رسان از قدیمی‌های این لیست به شمار می‌آید و توسط شرکت «تراشه سبز» راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری شده که پیش‌تر سرویس‌هایی همچون بیستاک را برای مکالمات بین‌المللی عرضه کرده بود. بیسفون در سال ۹۳ در نمایشگاه تلکام عرضه عمومی شد و در آن زمان سعی کرد در همکاری با افرادی چون بزرگمهر حسین‌پور (در طراحی استیکرها) و کارن همایونفر (در ساخت زنگ‌های برنامه) توجه عموم را جلب کند.

بیسفون با بنرهای تبلیغاتی شهری کار خود را شروع کرد اما در بحبوحه افزایش پیام‌رسان‌های بین‌المللی همچون وایبر، وی‌چت و لاین و البته قوانین دست و پاگیر داخلی که در آن زمان حمایتی از پیام‌رسان‌های بومی نداشتند، نتوانست موفقیت چندانی کسب کند و چندی پیش با مطرح شدن پیام‌رسان‌های بومی، دوباره خود را با نام بیسفون پلاس احیا کرد.

مالکان پیام رسان های بومی

دست‌اندرکاران بیسفون مدعی هستند که ویژگی کانال که امروزه در تلگرام و سایر برنامه‌های مشابه وجود دارد، ایده اصلی آنها بوده و به دلیل محدودیت‌های قانونی در کشورمان، نتوانسته‌اند آن را پیش از تلگرام به کاربران عرضه کنند.

آی‌گپ

مدیرعامل «آی‌گپ» شخصی به نام «محمدرسول کاظمی» است و این شرکت به سازمان «روی خط مدیا تعلق» دارد. تاریخ کارنامه فعالیت کاظمی در حوزه IT با کمی جنجال همراه بوده و به‌نظر می‌رسد که وی در آغاز دوران کاری خود گرداننده مجموعه میزبانی وب (هاستینگ) بوده که عده‌ای سودجو با استفاده از فضای گرفته شده از این شرکت، سایت‌هایی غیرقانونی راه‌اندازی کرده بودند.

مالکان پیام رسان های بومی

به هرحال بعد از گذشت چند سال کاظمی بار دیگر با پیام‌رسان آی‌گپ وارد حوزه ICT شده و البته این اواخر در گفتگوی خود با دیجیاتو ابراز کرده که با وجود سرمایه‌گذارانی چون صدا و سیما و برخی بانک‌ها روی دیگر اپلیکیشن‌ها، رقابت معنای کمتری پیدا کرده است.

آی‌گپ حواشی زیادی در ابتدای راه خود داشت که یکی از آنها اعطای جایزه یک میلیارد تومانی به فردی بود که قادر باشد این برنامه را هک کند. خبری که البته بعدها توسط گردانندگان این مجموعه تکذیب شد ولی عده‌ای هنوز باور دارند که بعد از پیدا شدن نقص فنی در برنامه موضع آی‌گپ تغییر پیدا کرده است.

مالکان پیام رسان های بومی

در سایت رسمی این پیام‌رسان، شخصی به نام عدالت کاظمی به عنوان پدربزرگ شرکت یاد شده و ظاهرا منصب دیگری در چارت سازمانی این شرکت ندارد

قرار بود آی‌گپ تحت کنسرسیومی متشکل از بانک پارسیان و اپراتور اول و چند شرکت دیگر مورد حمایت قرار گیرد و تیم مدیریتی آن تغییر پیدا کند که بنابرآخرین اخبار این موضوع فعلا منتفی شده است.

ایتا

«ایتا» تازه‌ترین برنامه در میان هفت پیام‌رسان مورد حمایت دولت است و عمری کمتر از یک سال دارد و از اکثر آنها هم ناشناس‌تر مانده است. مراحل طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار ایتا توسط شرکت «اندیشه‌یاوران تمدن امروز» که گفته می شود یک شرکت خصوصی است انجام شده است. در قوانین برنامه ایتا آمده است که: «هیچ شخص، گروه و جریانی نمی‌تواند ایتا را مجبور به حذف اطلاعات کاربران و فعالیت‌های آنها در نرم‌افزار کند.»

مالکان پیام رسان های بومی

پیام رسان بومی ایتا با اینکه اظهار دارد صفر تا صد سیستم توسط خودشان طراحی شده است ولی در حقیقت محیط و قابلیت‌های این برنامه کاملاً شبیه به تلگرام بوده و دارای امکانات ساخت گروه و کانال و… است و به عبارتی در بیشتر موارد از تلگرام الگوبرداری شده است.

«محسن غفاری» مدیرعامل این مجموعه به شمار می‌رود و شایعاتی مطرح است که مرکز رسانه‌های دیجیتال از این برنامه حمایت می‌کند، هرچند این موضوع توسط مدیر این مجموعه رد شده و او صرفا حمایت معنوی این سازمان را تایید کرده است.

گپ

گپ تنها پیام‌رسانی در بین گزینه‌های مورد اعتماد دولت است که در آغاز فعالیت خود بیشتر روی شهرهای دیگری چون تهران مانور داد و همایش‌ها و جلسات معرفی خود را در شهر مشهد برگزار کرد.

مالکان پیام رسان های بومی

مدیر این پیام رسان «مهدی انجیدنی» است که معتقد است تجمیع پیام‌های رد و بدل شده بین پیام‌رسان‌ها می‌تواند کاری کند تا مردم از یک پیام‌رسان به دیگر پیام‌رسان‌ها بتوانند متن، عکس، صوت و… ارسال کنند. او گفته که این اقدام بین دو اپلیکیشن پیام‌رسان گپ و برنامه ایرانی دیگری به نام «رینگ» صورت گرفته و شدنی است.

مالکان پیام رسان های بومی

بازی عصر پادشاهان قبل از گپ مشهورترین برنامه تولید شده توسط این شرکت بود

پیام‌رسان ایرانی «گپ» متعلق به شرکت «فناوری اطلاعات توسعه سامان» بوده که در بین گیمرها بیشتر شهرت دارد چرا که این شرکت بازی‌ آنلاینی موسوم به عصر پادشاهان را ارائه داده که در سطح بین‌المللی نیز دیده شده است. همچنین سایت‌هایی همچون میهن نیک و میهن‌آگهی نیز از تولیدات این شرکت هستند.

مالکان پیام رسان های بومی

رزومه شرکت TSIT در لینکدین این سازمان که اشاره به ساخت بازی عصر پادشاهان و مسنجر گپ دارد

«هادی انجیدنی»، پدر موسس گپ شرکتی موسوم به TSIT را در انگلستان دارد که آنطور از رزومه این شرکت در لینکدین برمی‌آید، نقش موثری در توسعه بازی‌های موبایلی و پیام‌رسان گپ در کنار کمپانی پسر خود دارد.

ویسپی

این پیام‌رسان از مجهول‌ترین موارد این لیست حساب می‌شود و با اینکه به عنوان یک پیام‌رسان بومی مطرح شده ولی هنوز هم تبلیغاتی خارج از مرزها دارد (که مغایر با ماده ۱۵ شرح وظایف و ماموریت‌های دفتر تبلیغات وزارت ارشاد است). پشتیبان ویسپی شرکتی به نام «SG Atlantic Limited» مستقر در هنگ‌کنگ است اما در میان کدهای برنامه نویسی این برنامه نام «شاتل» بارها به چشم می‌خورد.

مالکان پیام رسان های بومی

مدیرعامل شاتل شایعه تعلق داشتن این اپلیکیشن به شاتل را رد کرده و گفته بود:

«این شرکت خدمات CDN به بسیاری از شرکت‌های دارای محتوای داخلی و خارجی ارائه می‌دهد اما هیچ مشارکتی با هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی خارج از این پروتکل وجود ندارد.»

با این حال هنوز هم برخی کارشناسان معتقدند که شرکت شاتل با سرمایه‌گذاری و کمک برنامه‌نویسان خارجی هنک کنگی توانسته پیام‌رسان ویسپی را راه‌اندازی کند.

***

رقابتی بین این پیام‌رسان‌ها آغاز شده که البته برخی همچون مدیر برنامه گپ باور دارند که می‌توان با ارائه یک سرویس مولتی پلتفرم کاری کرد تا پیام‌‌ها بین همه این پیام‌رسان‌ها ردوبدل شود. در هر حال باید منتظر ماند و دید آیا این سیستم شدنیست و یا اوضاع جور دیگری تغییر پیدا خواهد کرد.

The post پیام رسان های داخلی توسط چه کسانی اداره می شوند؟ appeared first on دیجیاتو.

دبیر شورای عالی فضای مجازی: منعی برای فعالیت کانال‌ها در بستر تلگرام وجود ندارد

دبیر شورای عالی فضای مجازی که این روزها به‌خاطر موضوع پیام‌رسان‌های بومی اظهار نظرات مختلفی از سمت او شنیده می‌شود، امروز از ورود ۱۲ میلیون کاربر ایرانی و ثبت‌نامشان در پیام‌رسان‌های بومی خبر داده و درباره برخی دغدغه‌های افرادی که از طریق کانال تلگرامی خود کسب‌ در‌آمد دارند صحبت کرده است.

وی تاکید کرده که فعالیت کانال‌های تلگرامی دارای کد شامد فعلا در پیام‌رسان بین‌المللی تلگرام بلامانع و بدون اشکال است و مانند ادارات دولتی اجباری برای کوچ آنها وجود ندارد.

«ابوالحسن فیروزآبادی» تاکید کرده که شاید تمامی ۱۲ میلیون نفری که در این روزها به اپلیکیشن‌های پیام‌رسان بومی کوچ کرده‌اند فعال نباشند ولی تعداد قابل توجهی از آنها نیز در بین کاربران فعال این برنامه‌ها قرار دارند:

«ضمن اینکه این حجم از استقبال در خلال فضاسازی های منفی به وجود آمده از داخل و خارج روی مبحث امنیت پیام‌رسان‌های بومی است که نشان می‌دهد مردم باوجود این جوسازی‌ها کماکان به پیام‌رسان‌های بومی روی نسبتا خوشی نشان داده‌اند.»

پیام‌رسان‌های بومی مورد تایید دولت

فیروزآبادی معتقد است که اگر حمله هکری به اکانت‌های تلگرامی مردم ایران و یا یوزرهای آنان در سایر برنامه‌های مشابه رخ دهد، نمی‌توان عاملان، نوع حمله و… را ردیابی کرد ولی اگر این حملات سایبری در بستر پیام‌رسان ملی رخ دهد، قابل ردگیری و شکایت است. او همچنین دغدغه افرادی که با تلگرام مشغول به کسب‌وکار هستند را درک کرده و از راه‌حل‌هایی که شورای عالی فضای مجازی برای این دسته از افراد تدارک دیده می‌گوید:

«کانال‌های تلگرامی دارای کد شامد می‌توانند با همان لینک شامد خود، نام کانالشان را در پیام‌رسان‌های بومی داشته باشند و بهتر است زودتر فعالیت خود را در این بسترها آغاز کنند، البته همچنان فعالیت آنها در پیام‌رسان بین‌المللی منعی ندارد.»

فیروزآبادی حالا از هفت پیام‌رسان مورد تایید شورای عالی فضای مجازی به جای ۵ عدد نام می‌برد چرا که دو پیام‌رسان «بله» و «ایتا» نیز به لیست گذشته اضافه شده‌اند. او تاکید می‌کند که از این هفت پیام‌رسان حمایت می‌شود و روش‌های حمایت را اینچنین تعریف می‌کند:

«دولت در زمینه‌هایی چون تامین فضا، نگهداری داده، پهنای باند، تعرفه، وام بانکی به هفت پیام‌رسان مورد تایید خود کمک خواهد کرد تا بتوانند به مشکلات فائق شوند. برخی از این پیام‌رسان‌ها الان بات‌هایی در تلگرام دارند که می‌تواند تمامی آرشیو یک کانال را درجا به کانالی در پیام‌رسان بومی ارجاع دهد.»

فیروز آبادی از مردم خواسته تا مشکلات پیام‌رسان‌های داخلی را به مرکز ملی فضای مجازی گزارش دهند تا با مسئولین آنها برای رفع این مشکلات صحبت شود.

The post دبیر شورای عالی فضای مجازی: منعی برای فعالیت کانال‌ها در بستر تلگرام وجود ندارد appeared first on دیجیاتو.

پیام‌رسان بله: به دنبال رقابت با تلگرام نیستیم

بحث داغ پیام‌رسان‌های بومی در این روزها اوج گرفته و ۵ پیام‌رسان از سوی شورای عالی فضای مجازی منتخب و معرفی شدند که در بین آنها نام پیام‌رسان «بله» به چشم نمی‌خورد، اپلیکیشنی که عمری سه ساله دارد و مزیت خود را بستر شبکه‌های مالی و عضویت در شبکه شتاب معرفی می‌کند. روابط عمومی این مجموعه خبر می‌دهد که پیام‌رسان بله با شانزده بانک در شبکه شتاب در ارتباط است و این مورد را فرصتی مناسب برای کسب‌وکارهای دیجیتال معرفی می‌کند.

«محمد یاراحمدی» در گفتگو با دیجیاتو با لیست‌بندی پیام‌رسان‌های بومی مخالف است و باور دارد که این لیست‌بندی با شفافیت واضحی صورت نگرفته و مشخص نیست که چطور می‌توان در این لیست قرار گرفت. او تاکید می‌کند که مجموعه بله اساسا با لیست کردن پیام‌رسان‌ها مشکل دارد و دنبال این نیست که در جایگاه قرار بگیرد ولی از برخی مشکلاتی که در این میان وجود دارد هم رضایت ندارند:

«ما خدمات مالی و ایده بانکی را وارد پیام‌رسان کردیم تا یک قابلیت بومی باشد و صرفا کپی یک پیام رسان خارجی نباشد. بسیاری از مردم با مدل‌های خارجی در حال حاضر به کسب و کار می‌پردازند و لازمه این نوع از بیزینس می‌تواند درگاه‌های بانکی به عنوان کمک‌حال آنها باشد. سیستم اتوماسیون نیز همانند بات تلگرامی عمل می‌کند با این تفاوت که به درگاه‌های مالی هم متصل می‌شود. جدا از این موارد نماد وریفای هم وجود دارد تا بحث اعتمادسازی کاربران هم تا حدی رفع شود.»

پیام‌رسان بله

«نه» به رقابت با تلگرام

یاراحمدی معتقد است که پیام‌رسان‌های بومی باید بیشتر از بعد تبلیغاتی به رابط کاربری بپردازد و رضایت خاطر مخاطبین را جلب کند و روند تبلیغات بیش از حد روی آنها را درست نمی‌داند. او تاکید می‌کند که بله در زمانی متولد شد که دوران اوج تلگرام در ایران بود و هیچ دیدگاهی من‌باب فیلتر شدن آن وجود نداشت، از همین رو این مجموعه هیچ‌گاه سیاست رقابت با تلگرام را پیش نگرفته و خواسته که مدل بومی را به معنای واقعی وارد مساله پیام‌رسان کند.

او به نقض عدالت در برخی زمینه‌ها گلایه دارد و خبر می‌دهد که صداوسیما حاضر به پخش تیزرهای تبلیغاتی این پیام‌رسان نیست و صرفا در چند برنامه محدود با آنها مصاحبه تلفنی صورت گرفته است. یاراحمدی اظهار دارد که تقسیم پهنای باند هم عادلانه صورت نگرفته و اینترنت رایگان برخی پیام‌رسان‌های بومی از کجا و چطور تامین می‌شود که به بقیه اعطا نمی‌شود؟

پیام‌رسان بله

یاراحمدی مساله امنیت و عدم اعتماد مردم به شبکه‌های پیام‌رسان بومی را درک می‌کند ولی معتقد است که نباید توپ این موضوع به زمین پیام‌رسان‌ها انداخته شود:

«کاری که ما در بخش امنیت وظیفه داریم انجام دهیم اینست که امنیت نرم‌افزاری کاربران را تامین کنیم و همچنین قانون را رعایت کنیم. ما سعی کرده‌ایم کل پک انتقال را رمزنگاری کنیم ولی هنوز نمی‌دانیم که مساله Secret Chat از وجهه قانونی برخوردار است یا خیر چرا که قانون درباره این موارد شفاف نیست. تیم حقوقی باید برای پیام‌رسان‌ها در نظر گرفته شود تا اولا فقط به قوه قضاییه پاسخگو باشد نه هیچ ارگان دیگری و ثانیا زمانی به درخواست قوه قضاییه پیرامون دادن اطلاعات چت کاربران موافقت شود که پرونده‌ای تشکیل شده باشد و شاکی و متشاکی هر دو بدانند این پرونده در جریان است. حتی ممکن است تیم حقوقی به این نتیجه برسد که درخواست قاضی مبنی بر خواستن اطلاعات کاربران چندان صحیح نیست و مراحل قانونی را طی کند تا در برابر آن بایستد.

اما چیزی که در گروی حاکمیت هست باز هم به قانون برمی‌گردد. بهتر است که قوه قضاییه حد و حدود رفتارهای سیاسی و اجتماعی و حتی کسب‌وکاری را در فضای مجازی تعیین کند و دقیق مشخص کند که تا چه حد آزادی بیان برای کانال‌ها وجود دارد. در حقیقت قوه قضاییه بهتر است یک سری قوانین جدید و شفاف را با سعه صدر تدوین کند تا همه‌چیز برای ما هم روشن باشد.»

پیام‌رسان بله

یاراحمدی یک اشتباه و یا آشکار شدن یک حفره امنیتی در هر پیام‌رسان داخلی را برای کل اکوسیستم این اپلیکیشن‌ها مضر می‌داند و معتقد است که دولت نباید مدل‌های بومی را در برابر فیلترینگ تلگرام قرار دهد چرا که مردم فکر می‌کنند این پیام‌رسان‌ها با فیلترینگ مدل خارجی به نفع و سود می‌رسند.به گفته او این درحایست که مدل بومی باید بتواند با ویژگی‌هایی که یک مدل بین‌المللی بنا به دلایل مختلف قادر به ارائه آن نیست خودش را بین مردم جا بیندازد.

۵ پیام‌رسان بومی سروش، گپ، آی‌گپ، بیسفون و ویسپی توسط شورای عالی فضای مجازی مورد تایید قرار گرفته‌اند ولی در این بین پیام‌رسان‌های دیگری نیز وجود دارند که سعی کرده‌اند با تزریق گزینه‌های جدید به ابعاد یک پیام‌رسان سروشکلی بومی دهند.

The post پیام‌رسان بله: به دنبال رقابت با تلگرام نیستیم appeared first on دیجیاتو.

فیروزآبادی: بدون همراهی مردم نمی‌توانیم به پیام‌رسان‌های بومی کوچ کنیم

«ابوالحسن فیروزآبادی»، دبیر شورای عالی فضای مجازی در دیدار با فعالان فضای مجازی از همکاری مردم برای ترویج پیام‌رسان‌های بومی گفت و به لزوم هوشمندی ایرانیان در این رابطه تاکید کرد و مردم را بازیگران اصلی فضای مجازی خواند که بدون آنها امکان ترویج پیام‌رسان‌های بومی میسر نخواهد بود.

دبیر عالی شورای فضای مجازی باور دارد که کشورهایی چون چین و کره هوشیار بودند که با پیام‌رسان‌های بومی زیر بار کشورهای اروپایی و آمریکا نرفتند و ایران نیز باید به این هوشیاری دست باید: «با توجه به تحولی که در اقتصاد دنیا با هوشمندسازی در پیش است در حال حاضر ما کمی دچار عقب افتادگی هستیم که باید جبران کنیم.»

فیروزآبادی در رابطه با مصوبه ای که به منظور مهاجرت از برنامه های داخلی به نسخه بومی  تصویب شده است، گفت که در این مصوبه تصمیم گرفته شده که از سکوهای خارجی پیام رسان به سکوهای داخلی کوچ کنیم:

«مردم عزیز ایران اگر بدانند چه دستاوردهایی در این استقلال نهفته است حتما همراهی خواهند کرد و معتقدیم که بدون همکاری آنها این کوچ امکانپذیر نخواهد بود چرا که بازیگران اصلی فضای مجازی مردم هستند و دوران بازیگری فقط نخبگان، گروه‌های مرجع و سیاستگذاران پایان یافته است.»

مردم و پیام‌رسان‌های بومی

وی در خصوص نگرانی مردم برای مساله حریم خصوصی و عدم اعتماد شهروندان به این برنامه‌ها اعلام کرد که این سازمان با قوه قضائیه تمهیداتی اتخاذ کرده که به موجب آن مسئولان کانال ها در رابطه با مطالبی که در فضای مجازی پخش می کنند مسئولیت مستقیم ندارند و مسئولیت آنها از زمانی شروع می شود که به آنها از طریق قضایی و قانونی اعلام شود:

«در دوره جدید که از الکترونیکی گذر کرده و دوره فضای مجازی است با انبساط بزرگ در حوزه اقتصاد و شکل‌ها و مدل‌های جدید کسب‌و‌کار و نیروها و بازیگران جدید اقتصادی روبرو هستیم، بنابراین باید در این حوزه مقررات‌گذاری و نظم‌دهی کنیم. اینکه چند کمپانی بزرگ که اکثرا هم آمریکایی هستند برای دنیا تصمیم بگیرند و دولت‌ها و مردم را حذف کنند، مخالف‌ هستیم و نمی‌توانیم شاهد این بی‌نظمی باشیم که رسانه‌ای شکل بگیرد و یک‌میلیون کانال در آن قرار گیرد که کوچک‌ترین مسئولیت‌پذیری که هویت مشخص است، نداشته‌باشد، بنابراین ما باید خیلی سریع از سکوی ناپایدار خارج شویم.»

اگرچه بحث فیلترینگ تلگرام داغ است اما همچنان مسئولان می‌گویند که هنوز هیچ تصمیمی مبنی بر فیلترینگ تلگرام صورت نگرفته است. کلاف سردرگم پیام‌رسان تلگرام هنوز هم سرنوشت مشخصی ندارد و باید دید که در نهایت پیام‌رسان‌های بومی در کنار آن به رقابت خواهند پرداخت و مردم را ترغیب خواهند کرد یا با حذف تلگرام وارد مرحله دیگری خواهیم شد.

The post فیروزآبادی: بدون همراهی مردم نمی‌توانیم به پیام‌رسان‌های بومی کوچ کنیم appeared first on دیجیاتو.

شورای عالی فضای مجازی بررسی می‌کند: مهاجرت به شبکه‌های بومی چقدر ضرورت دارد؟

این روزها صحبت از پیام‌رسان‌های بومی بسیار شنیده می‌شود و افراد گوناگونی در بدنه دولت درباره این پیام‌رسان‌ها صحبت کرده‌اند. شورای عالی فضای مجازی قصد دارد در جلسه آینده خود به بررسی لزوم مهاجرت به شبکه‌های بومی بپردازند.

«محمدحسن انتظاری»، یکی از اعضای این شورا این مهاجرت را ضروری می‌داند و معتقد است که این اتفاق باید زودتر صورت بگیرد.  انتظاری در گفتگوی خود با خبرگزاری مهر به این مساله اشاره کرده که شبکه‌های اجتماعی دیگر از آن حالت تفریحی گذشته خود در آمده‌اند و  تمام ارتباطات اجتماعی اقتصادی و حاکمیت کشور روی این شبکه ها شکل گرفته است:

«لازم است زیرساخت‌های این شبکه‌ها در اختیار داخل باشد. هم اکنون تمامی ارتباطات اداری، حکومتی، اجتماعی کشور روی پیام رسان تلگرام است که درست نیست. اصلا به همین دلیل بود که در مصوبه شورای عالی فضای مجازی، موضوع ساماندهی پیام رسان های بومی مطرح شد.»

شورای فضای مجازی

انتظاری اشاره می‌کند که مصوبه پیام‌رسان‌های بومی مربوط به چندین ماه پیش است و بر اساس آن بسیاری از ادارات دولتی موظف به حمایت از پیام‌رسان‌های بومی هستند. وی از سازمان‌هایی چون وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، صدا و سیما و برخی دیگر از دستگاه های مرتبط نام می‌برد که به آنها درباره حمایت پیام‌رسان بومی تکالیفی مقرر شده است:

«گرچه در این مصوبه زمان بندی خاصی در نظر گرفته نشد اما با توجه به تأثیرگذاری سریع شبکه های اجتماعی روی ارتباطات مردم باید هرچه سریع‌تر پیام رسان های بومی در کشور رونق بگیرند و مهاجرت به سمت این پیام رسان ها انجام گیرد. فعلا در حال حاضر شواهد نشان می دهد هنوز آن طور که باید از پیام رسان های داخلی حمایتی صورت نگرفته است و حتی این پیام رسان ها، پهنای باند کافی برای رقابت با پیام رسان های خارجی ندارند.»

به گفته انتظاری هنوز هیچ‌یک از پیام‌رسان‌های ملی نتوانستند از تسهیلات ۵ میلیارد تومانی که برای آنها مقرر شده استفاده کنند و از همین رو شرایط به نفع آنان پیش نمی‌رود. این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که خود گردانندگان پیام‌رسان‌های بومی اذعان دارند که مشکلشان تنها با وام‌های ۵ میلیارد تومانی درمان نخواهد شد و شرایط بسیار دیگری در این بین برای موفقیت آنها نیاز است. مدیرعامل پیام‌رسان سروش پیش‌تر به دیجیاتو گفته بود:

«بسیاری از سرویس‌های اینترنتی مثل ویدیو استریمینگ، سرویس‌های کلاود و یا Push Notification قوی در ایران وجود ندارد و هرچقدر هم هزینه بدهیم بازهم سرویس قدر و در حد بین‌المللی در ایران پیدا نمی‌کنیم. این زیرساخت‌ها در کشور وجود ندارد و متاسفانه دولت هم اقدامی موثر در این باره انجام نداده است.»

شورای فضای مجازی

روابط عمومی بیسفون نیز در اظهار نظری دیگر اعتمادسازی را بیشتر از سرمایه ضروری دانسته و به دیجیاتو گفته بود: «بیشتر از آنکه سرمایه به این بخش تزریق شود، اگر فرصت‌ها و اعتماد سازی برای ما انجام شود، می‌توانیم نوعی درآمدزایی داشته باشیم.»

حضور پیام‌رسان‌های بین‌المللی بنا به گفته برخی کارشناسان برای بسیاری از کسب‌وکارها، به ویژه آن مدل‌هایی که مراودات بین‌المللی دارند ضروریست و حذف کامل آنها می‌تواند به این کسب‌وکارها ضربه سختی وارد کند. باید دید که شورای عالی فضای مجازی در آینده چه فکری به حال این موضوع کرده و نتیجه نهایی و خروجی تصمیمات آنها در نهایت چگونه خواهد بود.

The post شورای عالی فضای مجازی بررسی می‌کند: مهاجرت به شبکه‌های بومی چقدر ضرورت دارد؟ appeared first on دیجیاتو.

امنیت پیام‌رسان سروش در هاله‌ای از ابهام، آیا تمام باگ‌ها برطرف می‌شوند؟

دیروز یکی از کارشناسان فنی کشورمان در توییتر از باگی درون پیام‌رسان سروش خبر داد که به موجب آن شماره کاربران اعضای یک گروه و یا ادمین‌ها قابل مشاهده است. این باگ نرم‌افزاری که به گفته وزیر ارتباطات پیش‌تر هم در این برنامه مشاهده شده قرار بوده حل و فصل بشود ولی تا افشا شدن موضوع به‌طور علنی و پرداختن رسانه‌ها به آن خبری از درست شدن آن نبود. اینجاست که این سوال پیش‌می‌آید که آیا تمام باگ‌های این نرم‌افزار و موارد مشابه‌ دیگر توسط کارشناسان اهل فن کشف شده و برای رفع آنها اقدامی شده است؟

وزیر ارتباطات کشورمان بعد از واکنش‌های زیادی که به مشکل پیام‌رسان سروش شد توییتی در صفحه شخصی خود نوشته که در آن تاکید کرده برای موفقیت یک برنامه، ارزیابی آن در چنین مواردی ضروریست. به گفته «محمدجواد آذری جهرمی» هر سامانه‌ای بعد از عرضه باید مورد ارزیابی کارشناسان واقع شود و مشکلات ریز و درشت آن یافت شود، او حتی پیشنهاد کرده که جوایزی برای مشکلات موجود در برنامه برای کارشناسان اهل فن گذاشته شود تا آنها تشویق به ایرادیابی برنامه و در نتیجه قوی‌تر شدن نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها شوند.

باگ پیام‌رسان‌های بومی

«مهدی واعظی»، کارشناس امنیت اطلاعات در گفتگو با دیجیاتو ضمن تایید باگ موجود در این برنامه آن را فاجعه‌بار خواند و اعتقاد دارد که درست شدن این باگ صرفا حل کردن بخشی از مشکلات موجود در برنامه است و باید نقص‌های داخل برنامه‌نویسی این پیام‌رسان کامل‌تر بررسی شوند:

«برنامه‌نویسی این پیام‌رسان ضعیف است و مشخص است که افراد با تجربه نه‌چندان بالایی این کار را انجام داده‌اند که خود این مساله عجیب است چرا که بارها از دست‌اندرکاران این برنامه شنیدیم که به دنبال بهترین تیم‌ها و قوی‌ترین‌ها هستند. نشتی‌هایی که در برنامه وجود دارد اصلا کم نیستند و این موضوع افشا شدن شماره تلفن هرچند برخلاف تصور برخی عموم هک شدن به حساب نمی‌آید اما باگ بزرگیست.»

باگ پیام‌رسان‌های بومی

تصویری که دیروز در توییتر منتشر شد و باگ پیام‌رسان سروش را نشان می‌داد

به گفته واعظی زمانی که کاربر برنامه سروش را باز می کند، مشخصات کاربرانی که برایش پیام فرستادند را در یک فایل دیتابیس ذخیره می‌کند که به موجب آن فایل می‌توان به شماره‌ تلفن‌ها دسترسی پیدا کرد:

«این فایل دیتابیس به دلیل اشتباه کدنویس مجاز هست که شماره تلفن کاربر هم از سرور بگیرد در حالی که در نمونه خارجی آن مثل تلگرام این دیتابیس فقط نام کاربری افراد را نشان می‌دهد و بس. از طریق این دیتابیس می توان تمام شماره ها رو استخراج کرد و از آن سواستفاده‌های زیادی نمود. این مسأله برای مراکز دولتی و دولتمردان که سهم بیشتر یوزرهای این پیام‌رسان را تشکیل می‌دهد بسیار فاجعه‌آمیز است.»

او به دست آوردن شماره افراد را مستلزم چت‌کردن و ایجاد یک ارتباط با آنها در محیط این برنامه عنوان می‌کند و می‌گوید از آنجا که سروش مثل تلگرام قابلیت جستجوی نام کاربری افراد را ندارد باید با فرد مکالمه کرد تا بتوان به شماره تلفن او دست یافت.

باگ پیام‌رسان‌های بومی

تصاویری از شماره اعضای داخل گروه ورزش ۳

«میلاد نوری» توسعه‌دهنده‌ای که این موضوع را در توییتر برملا ساخته بود نیز در همین شبکه اجتماعی سلسله‌ توییت‌هایی درباره استفاده از برنامه‌های ایرانی کرده که لحن نسبتا تند و دلسوزانه‌ای دارد:

«حمایت از اپلیکیشن ایرانی هم معنیش این نیست از هر مزخرفی حمایت کنیم. پیام‌رسان ایرانی ابتدایی ترین مسایل امنیتی رو رعایت نکرده. بعد انتظار دارن همه ازش حمایت کنن. مزخرف، مزخرفه چه ایرانی چه خارجی. اپ خوب هم خوبه. چه ایرانی چه خارجی.

کسی نگفته ایرانی‌ها بلد نیستن یک اپلیکیشن با کیفیت تلگرام تولید کنن. بلکه مدیران و تصمیم‌گیران بلد نیستن کار رو به افرادی که باید بسپارن. همیشه فقط یک رانت مالی/رسانه‌ای رو در اختیار یکسری افراد قرار دادن که خروجیش مشخص بوده. سیستم عامل ملی. پیام رسان ملی و …»

باگ پیام‌رسان‌های بومی

کاربران دیگری مشکلات دیگر این پیام‌رسان را نیز توییت کرده‌اند که احتمالا کم کم همگی توسط تیم سروش رفع شوند

گرچه توسعه‌دهندگان پیام‌رسان سروش مشکل خود را پذیرفته و آن را در آپدیت بعدی برنامه رفع کرده و از مردم هم عذرخواهی کرده‌اند با این حال به نظر می‌رسد که تعداد این باگ‌ها در تحقیقات بعدی بیشتر باشد و محدود به این برنامه پیام‌رسان نشود. این مسائل دغدغه کاربران را نسبت به پیام‌رسان‌های داخلی که به گفته مسئولین می‌توانند جایگزین تلگرام و موارد مشابه بین‌المللی دیگر در کشور باشد بیشتر می‌کند و رسیدگی به آنها از ضرورت‌هاییست که قبل از هر اقدامی باید صورت گیرد.

The post امنیت پیام‌رسان سروش در هاله‌ای از ابهام، آیا تمام باگ‌ها برطرف می‌شوند؟ appeared first on دیجیاتو.