همکاری سامسونگ و مایکروسافت برای عرضه یک هدست بی سیم گرانقیمت

تنها دو هفته پس از آن که موج شایعات در خصوص هدست واقعیت افزوده / واقیعت مجازی اپل آغاز شد، خبر می رسد که رقیب اصلی این شرکت یعنی سامسونگ نیز عزم خود را برای عرضه محصولی مشابه با همکاری مایکروسافت جزم کرده و حتی امکان آن وجود دارد که پوشیدنی جدید کره ای ها زودتر از رقیب آمریکایی خود از راه برسد.

بنا بر ادعای وبسایت خبری «The Korea Times»، سامسونگ در طی یک همکاری فشرده با مایکروسافت در حال توسعه یک هدست بسیار قدرتمند است که می تواند تجربه محتواهای واقیعت افزوده و واقعیت مجازی را به صورت یکجا برای کاربران به ارمغان بیاورد.

همکاری سامسونگ مایکروسافت هدست

نکته جالب اینجاست که انتظار می رود هدست (و یا شاید عینک هوشمند) اپل در حوالی سال ۲۰۲۰ معرفی و راهی بازار شود، اما وبسایت کره ای مدعی شده که نمونه اولیه از محصول مشترک سامسونگ و مایکروسافت قرار است تا چند ماه دیگر و در خلال نمایشگاه IFA در برلین رونمایی شود.

یکی از مقامات ارشد سامسونگ در مصاحبه با The Korea Times گفته: «سامسونگ الکترونیکس در حال توسعه یک هدست گرانقیمت بی سیم است که همزمان از محتواهای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی پشتیبانی می کند. بدون تردید تمام قطعات سخت افزاری اصلی هدست مذکور از جمله پردازنده، نمایشگر OLED و سنسورها ساخت سامسونگ خواهند بود.»

همکاری سامسونگ مایکروسافت هدست

او در ادامه افزوده «از آن سو نیز مایکروسافت علاوه بر کاستن از هزینه گواهی استفاده از پتنت های خود قصد دارد اکوسیستمی غنی از بازی ها و اپلیکیشن های کاربردی را برای محصول ما فراهم آورد.»

با این همه اما کمپانی کره ای سابقه ای چندان خوبی در پایبندی به زمانبندی های ارائه شده برای محصولات کاملاً جدید خود ندارد. به عنوان مثال عرضه موبایل انعطاف پذیر این شرکت چندین سال است که به طور مداوم با تاخیر مواجه می شود. اما وقتی پای مایکروسافت در میان باشد، می توانیم بیشتر از قبل به این گجت تازه خوشبین باشیم.

The post همکاری سامسونگ و مایکروسافت برای عرضه یک هدست بی سیم گرانقیمت appeared first on دیجیاتو.

پتنتی برای سامانه ردیابی چشم؛ پازل عینک واقعیت افزوده اپل در حال تکمیل است

به تازگی پتنتی از اپل در فضای مجازی انتشار یافته که یک سامانه ردیابی چشم جدید را تشریح می کند. سامانه مذکور طوری طراحی شده که می توان از آن در ابزارهای پوشیدنی که روی سر قرار می گیرند استفاده نمود. بسیاری این پتنت را تکمیل کننده پازل تکنولوژی های مورد نیاز برای عینک هوشمند گوگل می دانند.

محصول مورد بحث که از آن تحت نام «Apple Glasses» یاد می شود توجهات زیادی را به خود جلب کرده است، به طوری که برخی تحلیلگران آن را محصولی انقلابی در حد و اندازه های آیفون و یا حتی فراتر از آن می دانند و به طور قطع اگر این پوشیدنی روزی به بازار عرضه شود تکنولوژی ارائه شده در پتنت موضوع این مطلب در آن به کار خواهد رفت.

پتنت اپل ردیابی چشم

پتنت مذکور با عنوان «Eye Tracking System» به تازگی به ثبت رسیده و سامانه ای را تشریح می کند که در آن «امکان ردیابی حرکات چشمی در یک ابزار پوشیدنی که روی سر قرار می گیرد» توضیح داده شده است. بدین منظور دو دوربین و منبع نوری از نوع «NIR» (مادون قرمز برد نزدیک) در دو طرف صورت فرد تعبیه می شوند. یک آینه حرارتی نیز در مسیر دید کاربر قرار خواهد گرفت که می تواند امواج مادون قرمز را بازتاب دهد، بدون این که مانعی برای عبور سایر طیف های نوری باشد.

 

طبق توضیحات ارائه شده در پتنت آینه می تواند نور مادون قرمز را به چشم کاربر بازتاب بدهد و نور منعکس شده از چشم را به دوربین NIR برساند. همین فرایند به ظاهر ساده سیستم را قادر می سازد که بتواند حرکات مردمک چشم فرد را ردیابی نماید.

پتنت اپل ردیابی چشم

با این که هیچ گاه تضمینی برای ورود تکنولوژی های ارائه شده در پتنت ها در محصولات آینده وجود ندارد، اما همان طور که پیش تر توضیح دادیم پتنت مورد بحث از شانس بیشتری نسبت به بقیه برخوردار خواهد بود.

The post پتنتی برای سامانه ردیابی چشم؛ پازل عینک واقعیت افزوده اپل در حال تکمیل است appeared first on دیجیاتو.

پوشیدنی AlterEgo ذهن کاربر را می‌خواند

اخیراً محققان دانشگاه MIT (مؤسسه فناوری ماساچوست) آمریکا توانسته‌اند یک پوشیدنی به نام AlterEgo بسازند که قادر است نشانه‌های غیرکلامی را تشخیص داده و به اصطلاح ذهن کاربر را بخواند.

این سیستم اطراف گوش کاربر نصب شده ، فک وی را دنبال کرده و زیر دهانش قرار می‌گیرد تا به یک کامپیوتر اطلاعات خود را انتقال دهد. در این پوشیدنی الکترود‌هایی تعبیه شده که قادرند سینگال‌های عصبی-ماهیچه‌ای فک و صورت شما را دریافت کنند. در واقع سیگنال‌های یاد شده که با چشم غیر مسلح نمی‌توان آنها را مشاهده نمود، زمانی شکل می‌گیرند که کاربر سعی دارد کلمات را در ذهن خود ادا کند. این نشانه‌ها به یک سیستم یادگیری ماشینی انتقال داده می‌شوند که قادر است اطلاعات را آنالیز کرده و نشانه‌ها را به کلمه تبدیل کند.

علاوه بر این، AlterEgo می‌تواند از طریق هدفون‌های مخصوص، ارتباط دوطرفه‌ای نیز با کاربر ایجاد کند. این ارتباط که به وسیله‌ی ایجاد لرزش شکل می‌گیرد، سعی دارد تا اطلاعات کافی و موثری را به کاربر برساند.

محققان این دستگاه را در فعالیت‌های مختلفی نظیر شطرنج، عملیات ریاضی ساده و انتقال اطلاعات با ۲۰ کلمه‌ی محدود تست کرده‌اند. با اینکه AlterEgo از لحاظ گستردگی واژگان هنوز محدود است اما موفق شده با همین کلمات محدود در ۹۲ درصد ارتباطات ایجاد شده، کلمات را به درستی به ذهن کاربر برساند.

برای ایجاد چنین دستگاهی، محققان مجبور شده‌اند که محل دقیق ایجاد سینگال‌های عصبی-ماهیچه‌ای را از طریق آزمایش‌های فراوان به درستی کشف کنند. پژوهشگران پروژه‌ی یاد شده موفق شدند از طریق قرار دادن ۱۶ الکترود در محل‌های مختلف صورت و ادا شدن چند باره کلمات به دیتای مورد نظر خود دست پیدا کرده و مقدمات ساخت چنین گجتی را فراهم آورند.

محققان دانشگاه MIT امیدوارند که بتوانند با گسترش کلمات و امکانات این گجت، وسیله‌ای طراحی کنند که قادر باشد به افراد ناتوان و معلول کمک کند. البته از این دستگاه می‌توان در محل‌هایی که آلودگی صوتی بالایی دارند نظیر کارخانه‌ها و عرشه پرواز یک ناو هواپیمابر نیز استفاده نمود.

The post پوشیدنی AlterEgo ذهن کاربر را می‌خواند appeared first on دیجیاتو.

با AlterEgo بیان ذهنی خود را به فرامین صوتی تبدیل کنید [تماشا کنید]

همه ما بارها با خودمان حرف زده ایم یا چیزی را در سرمان تکرار کرده ایم. مثل زمانی که می خواهیم چیزی را به ذهن بسپاریم یا تلاش می کنیم خود را آرام یا قانع کنیم. حال محققین دانشگاه MIT موفق به توسعه AlterEgo شده اند که به نوعی قادر به شنود «بیان ذهنی» (subvocalization) ما با خودمان است.

این پوشیدنی هوشمند برای آن که قادر به شنیدن صحبت های زیر لب کاربر خود باشد می بایست روی صورت او قرار بگیرد. سنسورهای بسیار حساس تعبیه شده در آن قدر هستند ریزترین تحرکات ماهیجه های صورت و گلوی فرد را تشخیص دهند و به کمک هوش مصنوعی این الگوهای حرکتی را به کلماتی که در خفا بیان شده اند ترجمه کند.

کاربردهای زیادی برای چنین ابزاری قابل تصور است. در حال حاضر یکی از اصلی ترین موانع برای استفاده گسترده ما از دستیارهای صوتی هوشمند موبایل هایمان، لزوم بیان فرامین صوتی و درخواست ها با صدای بلند و واضح است. همه ما باور داریم که بلند بلند صحبت کردن با موبایلمان در حضور دیگران هم تا حدودی غیرعادی و خجالت آور بوده و هم می تواند به حریم خصوصی ما آسیب برساند.

حال تصور کنید بتوانید بدون تکان دادن لب ها و ایجاد صدا با موبایل خود گفتگو کنید و رابط کاربری آن را کنترل نمایید، و این تنها محدود به موبایل های هوشمند نخواهد بود، بلکه می توانید کنترل سایر ابزارها را نیز از این طریق به دست بگیرید.

به طور حتم در آینده بیشتر از این تکنولوژی جدید و کاربری های گجت هوشمند AlterEgo خواهیم شنید.

The post با AlterEgo بیان ذهنی خود را به فرامین صوتی تبدیل کنید [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.