دیدار مهم و ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی!!

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، سردار محمد جعفر اسدی، فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه گفت: نبرد آزادسازی جولان قطعی است. وی همچنین به بیان ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی پرداخت.

گزیده صحبت‌های وی را در ادامه بخوانید:

*در اواخر سال ۵۶، برخی معتقد بودند که سقوط شاه مستلزم یک مبارزه ۳۰ ساله است. معلمی در زندان با ما بود که می‌گفت ریشه شاه تا ۱۰ سال آینده کنده خواهد شد؛ اما دیگران می‌گفتند این آقا توجیه نیست و غیر ممکن است تا ۱۰ سال آینده شاهی که از پشتوانه آمریکا، غرب و اسرائیل بهره‌مند است، سقوط کند.

*در گروهی که ما پیش از انقلاب داشتیم، پس از جشن ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، شهیدمهدی فیروزی پیشنهاد داد تا ۲۰ عدد مقوای A.3 تهیه کنیم و بر روی آن‌ها احادیث مربوط به مبارزه با ظالم را بنویسیم و پشت شیشه‌های مغازه‌ها نصب کنیم. جمعه‌ها هم این احادیث را جابجا می‌کردیم تا پس از ۲۰ هفته، تمامی احادیث در تمامی مغازه‌ها نصب شده باشد؛ این اولین اقدام ما در راستای مبارزه بود.

*بعدها که احساس کردیم ممکن است درگیری‌های مسلحانه به وجود بیاید، اسلحه تهیه کردیم، اما از آن استفاده نکردیم؛ چرا که آیت الله مدنی به ما اجازه استفاده ندادند. البته با آن‌هایی که با مردم مقابله می‌کردند، برخوردهایی شد اما مسلحانه نبود.

سفر به پاکستان و سوریه برای مبارزه با شاه

*گروه‌های بسیاری از مبارزان انقلابی در خارج کشور خصوصاً در پاکستان حضور داشتند. ما هم در هتلی در کراچی اسکان داشتیم که یکی از اعضای این گروه‌ها به دیدن ما آمد و گفت هتل امنیت ندارد و از ما خواست تا به محل سکونتشان در منطقه نظام‌آباد برویم. محل اسکان آنان طبقه دوم خانه‌ای بود که درب مجزایی داشت. سید سراج الدین موسوی، عبدالله نوری و حسن ابراهیمی در آن منزل بودند که با مهدی هاشمی در ایران ارتباط داشتند و از او خط می‌گرفتند. ما در موضوع انقلاب با آن همراه بودیم، اما خط­مان متفاوت بود.

*شهید مهدی فیروزی اگرچه به لحاظ سنی از بنده کوچکتر بود اما مسئول ما و گروه بود. قبل از حضور امام خمینی (ره) در فرانسه، سفر یک ماهه‌ای هم به آنجا داشت. مهدی پس از بازگشت، در گزارشی که خدمت آیت‌الله مدنی ارائه کرد، گفت: «گروهی در فرانسه هستند که به دنبال حکومت در ایران می‌باشند. آیت‌الله مدنی با تعجب پرسید که این افراد چه کسانی هستند؟ مهدی هم گفت: هفت خطی به نام یزدی، لاتی به نام قطب زاده، آدم موذی بنام بنی‌­صدر و…»

پادگان گلف اولین مرکز فرماندهی جنگ سپاه

* {در پاسخ به این سوال که در پادگان گلف چه کسانی حضور داشتند؟} : پادگان گلف مرکز فرماندهی جنگ سپاه در جنوب بود که فرماندهان سپاه با حضور در این پادگان به تصمیم‌گیری در مورد عملیات‌ها می‌پرداختند. داوود کریمی، حسن باقری، رحیم صفوی و غلامعلی رشید از جمله فرماندهان پادگان گلف بودند.

*سرلشکر رشید در دوران دفاع مقدس یکی از یاران بسیار موثر محسن رضایی بود و شاید هیچ کس مانند آقای رشید، حسن باقری را نمی‌شناخت. ایشان تلاش داشته همواره خود را در سایه نگه دارد و حاضر نیست خود را نشان بدهد. فهم و درک وی بسیار بالاست، مسائل را عمیق‌تر می‌بیند و موضوعات را جدی‌تر دنبال می‌کند.

 سرلشکر رشید؛ فرمانده‌ای در سایه

*سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) است که پیش از انقلاب اسلامی با گروه منصورون وارد فعالیت‌های مبارزاتی شد و پس از انقلاب با پیوستن به سپاه در کنار حسن باقری به یکی از طراحان عملیاتی دفاع مقدس تبدیل شد که سرلشکر محسن رضایی فرمانده اسبق کل سپاه از او به عنوان استراتژیست یاد می‌کند و سردار اسدی هم معتقد است که او فرماندهی است که همواره خود را در سایه نگه داشته است.

*مقابله دشمن با انقلاب از همان بدو تولد انقلاب آغاز شد و ضد انقلاب از درب دانشگاه تهران تا استان‌های مرزی همچون کردستان، سیستان و بلوچستان، جنگل‌های شمال و خوزستان حضور داشت. در دوران دفاع مقدس فعالیت‌های ضدانقلاب کم شد؛ اما متوقف نشد. به محض اینکه دوران دفاع مقدس به پایان رسید، ضدانقلاب فعالیت‌های خود را شدت بخشید. پس از دفاع مقدس تامین امنیت مرز بانه به لشکر عاشورا سپرده شد و با ضدانقلاب از جمله کومله و دموکرات درگیر بودیم.

ماجرای یک عکس یادگاری

* {در پاسخ به این سوال که در سال‌های اخیر، خصوصاً پس از شهادت سردار همدانی در سوریه، عکسی از شما در کنار سردار سلیمانی و سردار شهیدهمدانی منتشر شد که عکس جالبی بود. در مورد این عکس بفرمایید که کجا بود؟} : عکس مربوط به چند ساعت پیش از شهادت سردار همدانی است. سردار قاسم سلیمانی و حسین همدانی و اینجانب جلسه‌ای در دمشق داشتیم و قرار بود بعد از ناهار، دو نفری به حلب برویم، البته گفتم من جلسه‌ای دارم و بعد از آن جلسه به حلب می‌رویم. سردار همدانی مخالفت کرد و گفت اگر با یک ماشین برویم و اتفاقی رخ بدهد، ما را ملامت می‌کنند که هر دو در یک ماشین بودند. لذا من می‌روم و شما بعد از جلسه بیایید. که ایشان رفتند و در مسیر حلب به شهادت رسیدند.

درخواست آمریکایی‌ها از بشاراسد چه بود؟

* {در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه شما در سوریه مسئولیت داشتید، وضعیت امروز سوریه را در مقایسه با روزهای اول بحران چطور ارزیابی می‌کنید؟ نقش آمریکا، غربی‌ها و صهیونیست‌ها در کمک به تروریسم چیست؟} : بساطی که در سوریه به‌وجود آمد بر سر شخص بشار اسد انقلابی فرزند حافظ اسد بود. در دوران دفاع مقدس تنها یک نفر و یک کشور با فهم، شعور، درک و معرفت از ایران دفاع کرد و آن هم حافظ اسد رئیس جمهور سوریه بود. قذافی در دوران جنگ به ما کمک می‌کرد اما به اندازه درک و معرفت حافظ اسد نبود. قذافی در مرام و ساختار دیگری بود. دیگر کشورها بخصوص تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر شیاطین به سرکردگی شیطان بزرگ در برابر ایران بودند.

*در دوران دفاع مقدس تنها یک نفر و یک کشور با فهم، شعور، درک و معرفت از ایران دفاع کرد و آن هم حافظ اسد رئیس جمهور سوریه بود.

*در دیداری سیّد حسن نصرالله گفت: در دوران ریاست جمهوری حافظ اسد، سوریه یک فشنگ هم به ما نداد. اما همین قدر که راه باز بود تا با ایران ارتباط داشته باشیم. خوشحال بودیم. پس از اینکه بشاراسد رئیس جمهور شد، برای عرض تسلیت به دلیل فوت پدرش و عرض تبریک به دلیل انتخابش به عنوان رئیس جمهور به سوریه رفتیم. بشاراسد به من گفت که برای من شما در اولویت هستید.

*نصرالله ادامه می‌دهد و می‌گوید که بشاراسد به من گفت این احمق‌ها (آمریکایی‌ها) دو نفر از قطر و عربستان سراغ من فرستادند و گفتند که شما در لبنان بمانید و در آنجا همه کاره باشید، حتی خودتان با دو لشکر در مرز فلسطین اشغالی آرایش بگیرید، اما فقط حزب الله را خلع سلاح کنید. من به آن‌ها گفتم که شما برای این ماموریت، دو فرضیه دارید که یک فرضیه صحیح و یک فرضیه غلط است. فرضیه اول شما این است که بشار جوان است و این صحیح است، اما فرضیه دوم شما این است که بشار چون جوان است، احمق هم هست. این فرضیه غلط است. امروز در جنوب لبنان در کنار هر درخت و هر تخته سنگی یک سرباز حزب اللهی رایگان از دمشق حفاظت می‌کند، آن وقت من اینها را بردارم و ۲ تا تابلو آنجا بگذارم که در یک ساعت اسرائیلی‌ها آن را بر می‌دارند و این حماقت است.

*یک بار نیمه‌های شب همراه با عماد مغنیه به درب منزل محمد سلیمان رفتیم که ایشان هم با روی گشاده ما را تحویل گرفت و گفت: سیدالرئیس به من دستور داده است که هرچه می‌خواهید به شما بدهم. این دیدار مربوط به سال ۲۰۰۴ یا ۲۰۰۵ است. سوری‌ها کمک‌های خوبی به حزب الله کردند.

 جلسه ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای سردار سلیمانی با پوتین

*پس از چهار سال مبارزه و مقاومت ایران در سوریه سردار سلیمانی در سفری به روسیه بود که به مدت دو ساعت و بیست دقیقه با پوتین دیدار و گفتگو کرد تا روس‌ها را قانع کند در سوریه حضور یابند. مصطفی بدرالدین به من می‌گفت به لحاظ دیپلماتیک هر فرد در هر سطحی در مدت زمان مشخصی می‌تواند با رئیس جمهور کشوری مانند روسیه دیدار کند و وقتی که شنیدم سردار سلیمانی دو ساعت و بیست دقیقه با پوتین دیدار کرده، خیلی تعجب کردم.

*سردار سلیمانی به پوتین تفهیم کرد که سوریه آخرین سنگر جبهه شرق است و اگر این را از دست بدهید، غربی­‌ها ارزشی برای شما قائل نیستند.

* {در پاسخ به این سوال که روس‌ها پشتیبان نیروهای زمینی بودند؟} : نیروهای زمینی سوریه به مدت چهار سال بدون حضور روس‌ها پشتیبانی زمینی و هوایی شدند. حضور آن‌ها به پشتیبانی هوایی کمک کرد و قدرت پشتیبانی را افزایش داد. پشتیبانی هوایی صد درصد توسط روس‌ها انجام نمی‌شد؛ چرا که یگان‌های توپخانه‌ای، خمپاره‌ای، پهپادی، بالگردی و هوایی سوریه بیش از حضور روس‌ها نیز فعال بودند. اینگونه نیست که بگوییم، اگر روس‌ها نمی‌آمدند، هیچ پیروزی کسب نمی‌شد.

جولان آزاد خواهد شد

* {در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما جولان در آینده آزاد خواهد شد؟ و اینکه عکس العمل اسرائیل به عملیات آزادسازی احتمالی چه خواهد بود؟} : حضرت امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: من تمامی امور را با مردم در میان می‌گذارم الا مسائل جنگ را. سوال شما معطوف به آینده و جنگ آینده است که یقیناً این جنگ صورت خواهد گرفت.

*همانگونه که انقلاب اسلامی به چهل سالگی رسید و به کوری چشم دشمنان به چهارصد سالگی هم خواهد رسید، جولان و قدس هم آزاد می‌­شود ان­شاءالله بلکه نسل شما هم خواهد دید که تل آویو به چه وضعیتی خواهد افتاد. /تسنیم

این خبر دیدار مهم و ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی!! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ترامپ به مرکل، آبه و پوتین درباره ایران چه گفت؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، توئیتر کاخ سفید در توییتی از دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در حاشیه نشست جی ۲۰  خبر داد.

مرکل

در مطالب منتشر شده در این توییت ادعا شده است: رئیس‌جمهور دونالد ترامپ و صدراعظم آنگلا مرکل بر سر راه‌هایی برای مقابله با اشاعه هسته‌ای و تهدیداتی که از سوی ایران و کره‌شمالی می‌آید، به بحث و گفت‌وگو پرداختند. رئیس‌جمهور همچنین از صدراعظم مرکل درخواست کرد تا به آمریکا در کمپین فشار حداکثری جهانی علیه ایران ملحق شود.

ترامپ

ژاپن تایمز نیز گزارش داد: دونالد ترامپ در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بر سر همکاری‌های تقویت روابط دو کشور به بحث‌ و گفت‌وگو پرداختند. نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که بر سر مسائل ایران و کره‌شمالی با آمریکا همکاری خواهد کرد.

وی همچنین اطلاعات دیدارهایش با مقام معظم رهبری و دیگر مقامات ایرانی را اختیار دونالد ترامپ گذاشت و اعلام کرد که تمام تلاشش را برای کاهش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن انجام خواهد داد.

پوتین

همچنین خبرگزاری سی‌بی‌اس گزارش داده است که دونالد ترامپ روز جمعه در حاشیه نشست جی ۲۰، دیداری با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بر سر مسئله “افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا” داشته است.

این خبر ترامپ به مرکل، آبه و پوتین درباره ایران چه گفت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

درخواست جالب ترامپ از پوتین سوژه رسانه‌ها شد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان دیدارش با ولادیمیر پوتین همتای روس خود گفت: ما درباره تجارت، سیاست حمایت از صنایع داخلی و خلع تسلیحات اتمی مذاکره کردیم.

وی افزود: افتخار بزرگی است که با پوتین دیدار داشته باشیم. نمایندگان او و نمایندگان من مسائل مختلفی برای گفت‌وگو دارند که شامل تجارت، خلع تسلیحات اتمی و سیاست حمایت از صنایع داخلی هستند.

ترامپ ادامه داد: ما به دنبال یک وقت گذرانی بسیار خوب با یکدیگر هستیم.

رئیس‌جمهوری آمریکا از همتای روس خود خواست در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی آمریکا مداخله نکند.

ترامپ در پاسخ یکی از خبرنگاران که از او سوال کرد آیا به همتای روس خود درباره مداخله هشدار داده یا نه اظهار کرد: لطفا در انتخابات مداخله نکن!

وی روابط بسیار خوب با پوتین را ستود و گفت: ما روابط بسیار خوبی داریم.

در همین حال پوتین نیز در جریان این دیدار گفت که تیم‌های ما در حال همکاری با یکدیگر هستند و این مساله به رهبران آمریکا و روسیه فرصت عالی برای ادامه مذاکرات می‌دهد.

وی افزود: ما یکدیگر را از زمان نشست هلسینگی ندیده‌ایم اما تیم‌های ما مشغول همکاری با یکدیگر بودند و این مساله به ما فرصت عالی را برای ادامه رایزنی‌ها می‌دهد.

پوتین تاکید کرد: موضوعات مذاکره در حال حاضر توسط همتای آمریکایی من مطرح شده و ما مسائل مختلفی برای گفت‌وگو با یکدیگر داریم.

این خبر درخواست جالب ترامپ از پوتین سوژه رسانه‌ها شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کاخ سفید یادداشت‌های نشست پوتین و ترامپ رامخفی کرد

به گزارش روزنامه تایم، دو سازمان غیردولتی روز گذشته شکایتی را علیه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص یادداشت‌های مربوط به نشست خصوصی سال گذشته او با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در هلسینکی فنلاند صورت دادند.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در این شکایت آمده است مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به طور غیرقانونی به رئیس جمهور اجازه در اختیار گرفتن یادداشت‌های مربوط به نشست خصوصی با همتای روسی خود در فنلاند را داده است. همچنین در شکایت علیه دولت ترامپ آمده تحت قانون ثبت فدرال، وزیر خارجه آمریکا مستلزم به حفظ و نگهداری یادداشت‌های مربوط به هر نشستی است که از سوی کارکنان وزارت خارجه تدارک دیده می‌شود.

بنا به گزارش روزنامه تایم، در شکایت نهاد‌های غیردولتی آمده است: رئیس جمهور آمریکا اقداماتی غیرمعمول و در برخی موارد افراطی را در جهت پنهان کردن جزئیات این نشست‌ها نه تنها در سطح گسترده از عموم مردم، بلکه از اعضای کلیدی دولت خود در پیش می‌گیرد.

در این شکایت با استناد به گزارش روزنامه واشنگتن پست یادآوری شده پس از نشست گروه ۲۰ در ژوئیه سال ۲۰۱۷ در هامبورگ آلمان، جائیکه ترامپ نشستی دو ساعته با پوتین بدون حضور دستیارانش داشت، رئیس جمهور آمریکا یادداشت‌های مربوط به این نشست را در اختیار گرفت. همچنین این دو نهاد غیردولتی در شکایت خود تاکید کردند هیچ بیانیه‌ رسمی در ارتباط با این نشست در دست نیست و مقامات روسیه مدعی هستند که شماری از توافقات دو جانبه پس از این نشست صورت گرفته است.

کاخ سفید پیشتر از ارائه جزئیات ارتباطات میان پوتین و ترامپ به دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا خودداری کرد. وزارت دادگستری هنوز به درخواست پایگاه خبری هیل برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است. کاخ سفید درخواست‌های مربوطه را به وزارت دادگستری این کشور ارجاع داده است.

پوتین و ترامپ سال گذشته میلادی در هلسینکی فنلاند اولین نشست رسمی خود را پشت در‌های بسته و به صورت خصوصی برگزار کردند. /باشگاه خبرنگاران جوان

این خبر کاخ سفید یادداشت‌های نشست پوتین و ترامپ رامخفی کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پوتین: روابط اقتصادی با ایران روزبروز بیشتر می شود

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، ولادیمیر پوتین که در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان با دکتر حسن روحانی دیدار کرده است، اظهار داشت: امروز فرصت مناسبی برای بررسی همه مسائل مورد علاقه دو کشور فراهم شده است.

وی ادامه داد: با اقدامات انجام گرفته ازجمله مواضع فعال ایران و موفقیت‌های مشترک سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوریه موفقیت‌های زیادی حاصل شده است.

روابط اقتصادی ایران و روسیه توسعه می‌یابد

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: روابط اقتصادی ایران و روسیه در بسیاری جهات توسعه می‌یابد و روابط انسانی دو کشور از قرن‌ها پیش فشرده بوده و علاقه متقابل به جهان روسی از یک طرف و به فرهنگ پارسی از سوی دیگر بخش قابل توجهی از روابط و گفت وگوهای دو کشور را تشکیل داده است. /ایرنا

این خبر پوتین: روابط اقتصادی با ایران روزبروز بیشتر می شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پوتین: روابط روسیه با آمریکا روز به روز بدتر و بدتر می‌شود

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز (پنج‌شنبه) در مصاحبه‌ای با شبکه MIR گفت: بدون شک ما نسبت به مشکلات خاورمیانه نگران هستیم اما این بدان معنا نیست که نگرانی ما نسبت به برنامه اتمی ایران و کره شمالی کمتر است. ما به طور ویژه‌ای رویدادها در افغانستان را نیز دنبال می‌کنیم.

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد که کشورش از همکاری مثمرثمر و بسیار فعالی با بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا برخوردار است.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود تأکید کرد که آمریکا و چین روابط دوجانبه خاصی در مسائل تجاری و مالی دارند و به همین خاطر روسیه دلیلی برای مداخله در مذاکرات آن‌ها نمی‌بیند.

پوتین گفت: آمریکا و چین هر دو اقتصادهای بزرگ جهان هستند و با روابط تجاری و مالی بسیار قوی با یکدیگر ارتباط دارند.

وی در این مصاحبه افزود: روابط خاص متعددی میان آمریکا و چین وجود دارد. بدون شک ما هیچ دلیلی برای مداخله در روند مذاکرات آن‌ها حتی به لحاظ حس مشترک نمی‌بینیم.

با این حال پوتین اذعان کرد که روسیه از روابط بسیار خوب و عالی بی‌سابقه‌ای با چین برخوردار است در حالی که روابطش با آمریکا رو به وخامت است.

وی افزود: در چنین شرایطی همدردی ما بدون شک با شریک استراتژیک‌مان است.

پوتین در ادامه این مصاحبه گفت: روابط ما روز به روز بدتر و بدتر می‌شود. دولت کنونی واشنگتن در سال‌های اخیر تحریم‌های متعددی را علیه روسیه اعمال کرده است. من امیدوارم علی‌رغم روند کنونی، روابط‌ میان مسکو و واشنگتن بهبود یابد. ما حقیقتا امیدواریم که در نهایت حس مشترک ایجاد شود.

وی افزود: با تمام شرکایمان از جمله شرکای آمریکایی‌مان می‌توانیم در چهارچوب نشست گروه ۲۰ به تصمیماتی برسیم که سازنده باشند و شرایط باثبات لازم را برای همکاری اقتصادی به وجود آورند.

در بخش دیگری از مصاحبه خود پوتین تأکید کرد: مسکو دلایل بسیاری دارد که باور کند قاسم جومارت توکایف رئیس جمهوری تازه منتخب قزاقستان به توسعه روابط کشورش با روسیه ادامه خواهد داد.

وی افزود: توکایف در مسکو تحصیل کرده است. او به خوبی روسیه را می‌شناسد. من دلایل بسیاری دارم که باور کنم این شخص بدون شک به این روند که نور سلطان نظربایف نخستین رئیس جمهوری قزاقستان بنا نهاده برای دوستی هر چه بیشتر با روسیه و تقویت روابط متحد ما از جهات مختلف از جمله در زمینه صنعت، کشاورزی و حوزه‌های فناوری پیشرفته همچون صنعت فضایی ادامه خواهد داد.

پوتین خاطرنشان کرد که روسیه و قزاقستان پروژه‌های بزرگ متعددی دارند.

وی افزود: ما امیدواریم که هر چیزی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم به واقعیت تبدیل شود. من هیچ دلیلی ندارم که فکر کنم ممکن است شکست بخوریم.

رئیس جمهوری روسیه گفت: فرصت‌ها برای همکاری میان مسکو و آستانه در چارچوب‌های دوجانبه و چند جانبه همزمان با تقویت روابط این دو کشور افزایش می‌یابند.

پوتین تأکید کرد: پروژه‌های بسیار بزرگ متعددی وجود دارند و من مطمئن هستم که این پروژه‌ها اجرایی خواهند شد.

رئیس جمهوری روسیه اظهار کرد، روسیه از ایگور دودون رئیس‌جمهوری کنونی مولداوی و شرکای ائتلافی او حمایت می‌کند تا از اولیگارشی که قدرت را غصب کرده، رهایی یابد.

پوتین اظهار کرد: نمی‌دانم کسانی را که قدرت را غصب کرده‌اند به طور مودبانه چه بنامم، قدرت در مولداوی همانند وضعیت اوکراین شده و ساختارهای اولیگارشی بر موسسات دولتی به خصوص سازمان‌های امنیتی و پارلمان و موسسات دیگر سایه افکنده‌اند.

ولادیمیر پوتین اعلام کرد: من امیدوارم که رهبری جدید اوکراین با اعتمادی که توسط اوکراینی‌ها به دست آورده است، احساس آزدی کند و با انرژی زیاد برای حفظ و گسترش روابط با روسیه گام برداشته و مشکلات داخلی را حل کند.

وی ادامه داد: من امیدوارم که رهبری جدید اوکراین در پشت داستان‌های روسیه هراسی پنهان نشود.

پیشتر رئیس‌جمهوری روسیه در اظهاراتی از توانایی رئیس‌جمهوری جدید اوکراین در حوزه تخصصی‌ سابقش که همانا بازیگری بود، تعریف کرد اما سپس گفت: تفاوت آشکاری میان ایفای نقش ریاست جمهوری در تلویزیون و ریاست جمهوری حقیقی وجود دارد!

پوتین گفت، مشکلی برای دیدار با رئیس‌جمهوری اوکراین که سابقا کمدین بوده است، ندارد اما طرف اوکراینی هنوز اقدامی نکرده است. /ایسنا

این خبر پوتین: روابط روسیه با آمریکا روز به روز بدتر و بدتر می‌شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۱۰ چهره سیاسی جهان با کارکشته‌ترین تیم بادیگارد + تصاویر

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از پایگاه اینترنتی ام اس ان، در سراسر جهان چهره‌های سیاسی برای حفاظت از جان خود سعی در ایجاد مجهزترین و حرفه‌ای‌ترین تیم‌های امنیتی را دارند. در این گزارش با کارکشته‌ترین تیم‌های امنیتی سران سیاسی جهان آشنا می‌شوید.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه
روسیه بالاترین سهم از داشتن گروه‌ها و سازمان‌های مخفی را دارد. اما یکی از اسرار آمیزترین گروه‌های امنیتی در روسیه «سرویس حفاظت فدرال» (FSO) است که به «مردم پوتین» [Putin’s People] نیز معروف است. هیچ کس دقیقا نمی‌داند این گروه تا چه اندازه قدرتمند است، اما گفته می‌شود قدرت آن به میزان مخفی بودن آن بستگی دارد. هیچ اطلاعات عمومی واقعی در مورد این گروه چند منظوره و عملیات آن وجود ندارد و تقریبا تنها اطلاعاتی که در مورد آن وجود دارد «دیمیتری کوچنف» نام رئیس آن است.

FSO همانند اداره مرکزی امنیت چین، مسئول حفظ ایمنی نخبگان سیاسی روسیه است، اما اولویت نهایی آن حفظ امنیت «فرد شماره یک» این کشور یعنی همان ولادیمیر پوتین است. این گروه اختیارات زیادی دارد که مهمترین آن‌ها حفاظت از دارایی‌های ملی و شناسایی بدل انسانی برای رئیس جمهور روسیه است. فعالیت‌های مختلف عملیاتی و تحقیقاتی، بازداشت قانون‌شکنان و مجرمان، توقیف اتومبیل‌ها و جستجوی منازل بخشی از وظایف این گروه است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز شیوه امنیتی خود را دارد. همواره در سفر‌های ترامپ، شاهد مردانی سیاهپوش هستیم که از طریق گوشی‌های نامشخص وظایف خود را انجام می‌دهند. اما این گروه تنها بخش کوچکی از تیم امنیتی رئیس جمهور آمریکا است. یکی از مهمترین بخش‌های حفاظتی رئیس جمهور آمریکا، ایر فورس وان، یا همان هواپیمای مخصوص رئیس جمهور آمریکاست. از این هواپیما دو مدل موجود است که به منظور حفاظت از رئیس جمهور آمریکا در آسمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نسخه دوم هواپیما ظاهری شبیه به ایرفورس وان دارد و خالی از تجهیزات داخلی است.

تیم موتوری و سواره گارد حفاظت از رئیس جمهور آمریکا نیز کاملا در هماهنگی با لیموزین مخصوص او که «حیوان» نام دارد، است. گارد موتوری ترامپ علاوه بر بررسی مسیرها، همه شکاف‌هایی که ممکن است از طریق آن به خودروی رئیس جمهور حمله شود را پوشش می‌دهد. لیموزین مخصوص رئیس جمهور نیز در هماهنگی با گارد موتوری عمل می‌کند. گفته می‌شود همزمان با تردد لیموزین رئیس جمهور آمریکا، چند فروند بالگرد نیز امنیت هوایی او را تامین می‌کنند. عملکرد مجموعه این ها، تیم حفاظتی قوی را تشکیل می‌دهد.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ در سایه تدابیر شدید امنیتی به انگلیس سفر کرد. بیش از ۱۵۰ نیروی مخفی، ۱۰۰۰ نیروی امنیتی، چندین فروند بالگرد و تیم موتوری، وظیفه حفاظت از او را بر عهده داشتند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی
تیم امنیتی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نیز دست کمی از گارد حفاظت ترامپ ندارد. در حالی که نیروی سرویس مخفی آمریکا از هفت هزار نفر فراتر نمی‌رود، نسخه کره شمالی آن بیش از ۱۰۰ هزار نیرو دارد که «فرماندهی حفاظت» نامیده می‌شود. این افراد قادر هستند به طور مستقیم به شخص کیم جونگ اون گزارش دهند و مستقیم با او ارتباط داشته باشند.

با این حال، رهبر کره شمالی از اشکال مختلف حفاظتی شامل گارد حفاظت پیاده نظام که همراه خودروی او می‌دوند یا نینجا‌های کره‌ای بهره می‌برد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ممکن است همانند همتایان سیاسی خود، با انبوهی از محافظان شخصی احاطه نشود، اما جزئیات امنیتی او قطعا متفاوت از سایر سران سیاسی است. اردوغان گروهی متشکل از ۶۰ محافظ شخصی باوفا و وظیفه شناس دارد که به «سبیل داران» [The Mustacheers] معروف هستند. علت انتخاب این نام برای گروه محافظان شخصی اردوغان این است که همه آن‌ها مردانی خشن، تنومند هستند که سبیل‌های بزرگ و ترسناکی دارند. آن‌ها چیزی را برتر از حفاظت از اردوغان نمی‌دانند.

در سال ۲۰۱۷، زمانی که اردوغان به واشنگتن سفر کرده بود، هفت تن از سبیل داران او به دلیل مواجهه نزدیک و خشن با معترضانی که منتقد به سیاست‌های اردوغان بودند، توسط پلیس آمریکا بازداشت شدند. اما از آن‌ها رفع اتهام شد. سبیل داران، یکی از گروه‌های امنیتی اردوغان هستند که معمولا در سفر‌های ویژه رئیس جمهور ترکیه، او را همراهی می‌کنند. اردوغان در سفر سال ۲۰۱۷ خود به یونان نیز گروه ۶۰ نفره سبیل داران را به همراه ۱۰۰ افسر امنیتی و بیش از ۳۰۰۰ نیرو به همراه برد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان
گارد حفاظت از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان که به «گارد سوئیس» معروف است در واقع یک سپاه مرگبار شامل بهترین سربازان سوئیسی است. آن‌ها پیشرفته‌ترین آموزش‌ها برای خنثی کردن انواع حمله‌ها را دیده‌اند. همچنین گارد سوئیس برای عملیات خود مجموعه‌ای پیشرفته از انواع سلاح‌های سرد و گرم جهان را به همراه دارد. این گروه قدیمی‌ترین گارد حفاظتی جهان است و تعداد آن‌ها از ۱۲۵ تن فراتر نمی‌رود. همه آن‌ها چند گذرنامه دارند و برای حفاظت از پاپ قسم خورده‌اند. رهبر کاتولیک‌های جهان در همه سفرها، گارد سوئیسی را با خود همراه می‌کند.

محمد بن سلمان، شاهزاده و ولیعهد سعودی
محمد بن سلمان، شاهزاده و ولیعهد سعودی زمانی به عنوان وزیر دفاع عربستان، فرماندهی گارد سلطنتی، نیرو‌های مسلح زمینی، هوایی و دریایی را در کنترل داشت. گفته می‌شود او در دوران تصدی سمت وزارت دفاع یک گروه امنیتی طراحی کرد که شامل ۸۰۰ افسر جوان و آموزش‌دیده بودند. این گروه که در ظاهر قابل شناسایی نیستند ضمن حفاظت از شاهزاده، وظیفه اجرای دستورات او را نیز بر عهده دارند. قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست که گفته می‌شود به دستور بن سلمان بوده است نیز احتمالا توسط همین گروه انجام شده است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به عنوان چهره شماره یک این کشور به شدت تحت محافظت است. او و دیگر اعضای حزب کمونیست چین به وسیله یک واحد حفاظتی نخبه به نام اداره امنیت مرکزی که تقریبا مخفی نیز هستند تحت محافظت قرار می‌گیرند. این اداره شامل ۱۱ هزار افسر مجرب و نخبه است که علاوه بر حفاظت از رئیس جمهور چین و چهره‌های معروف، آمادگی شرکت در عملیات ویژه را نیز دارند.

الیزابت دوم، ملکه انگلیس
چندین گروه از نیرو‌های امنیتی از خاندان سلطنتی انگلیس محافظت می‌کنند. این در حالی است که حفاظت از ملکه فقط بر عهده جوخه حفاظت سلطنتی موسوم به RPS است. این جوخه با ۱۸۵ افسر آموزش دیده علاوه بر حفاظت از جان ملکه الیزابت دوم، از محل اقامت او در کاخ باکینگهام نیز مراقبت می‌کنند. سطح تدابیر امنیتی این جوخه حتی تا اتاق و محل استراحت ملکه نیز گسترش یافته است. نظارت و محافظت ۲۴ ساعته آن‌ها منحصر به کاخ باکینگهام نیست. آن‌ها ملکه را در سفر‌ها و اقامت او در کاخ‌های دیگر همراهی می‌کنند.

آلفا کانده، رئیس جمهور گینه
آلفا کانده، رئیس جمهور گینه، نخستین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک در گینه است. او در داخل کشور یک مرد قدرتمند است، اما این دلیل نمی‌شود به محافظ شخصی نیازی نداشته باشد. در سال ۲۰۱۱ یکی از مخالفان سیاسی او سعی کرد او را در خانه اش به قتل برساند. در نهایت، پس از یک درگیری یک ساعته، مهاجم کشته شد. این رویداد باعث شد کانده به فکر ایجاد یک گروه مخفی ویژه و وفادار بیفتد. گروه ویژه کانده که تعداد آن به ۱۰۰۰ نفر می‌رسد علاوه بر حفاظت از جان او، وظیفه ردیابی و شناسایی دشمنان او در نقاط مختلف این کشور را نیز دارد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن حتی در کوچکترین سفر خود محافظانش را به همراه دارد. در سفر‌های خارجی مهم شمار محافظان او به ۹ هزار نفر نیز می‌رسد که طی بخش‌های مختلف به مقصد اعزام می‌شوند.

این خبر ۱۰ چهره سیاسی جهان با کارکشته‌ترین تیم بادیگارد + تصاویر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۳ پیام پوتین به ایران، امریکا و اروپا / ایران را بابت قول آشتی وهمی ترامپ، معامله نمی کنیم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، اظهارات ولادیمیر پوتین پس از آن بیان شد که پومپئو به منظور گفتگو در مورد برجام به روسیه آمد. منابع در مسکو به المانیتور گفته اند که این احساس وجود دارد که پومپئو حامل پیام آشتی از سوی ترامپ بوده، پیامی که همراه با درخواست بی طرف روسیه در منازعه احتمالی بین امریکا و ایران بود.
ماکسیم سخوف در المانیتور نوشت: ولادیمیر پوتین اخیرا در کنفرانس خبری مشترکی با رئیس جمهور اتریش گفت: «به محض اینکه ایران اقداماتی در تقابل {با اقدامات غرب} انجام دهد و بخشی از تعهداتش را ترک گوید، روز بعد همه فراموش خواهند کرد که این امریکا بود که در ابتدا نابودی توافق را رقم زد و به جای آن، تقصیر کاملا به گردن ایران می افتد. »

در ادامه این مطلب آمده است: این اظهارات پس از آن بیان شد که پومپئو به به منظور گفتگو در مورد برجام به روسیه آمد. منابع در مسکو به المانیتور گفته اند که این احساس وجود دارد که پومپئو حامل پیام آشتی از سوی ترامپ بوده، پیامی که همراه با درخواست بی طرف روسیه در منازعه احتمالی بین امریکا و ایران بود.

یوری یوشکاوف دستیار سیاست خارجی پوتین به ایتارتاس گفت: در مورد توافق هسته ای ایران به صورت کوتاه در جلسه پرداخته شد.

وی افزود: ما در این جلسه رویکرد خود را که منتقد اقدامات اخیر دولت امریکاست مطرح کردیم. رئیس جمهور و وزیر خارجه امریکا مدتی را به تحولات محتمل حول ایران اختصاص دادند. می توانم بگویم بحث جالبی بود.

اولین پیام پوتین به آمریکا: واشنگتن مقصر اصلی نابودی تدریجی اعتبار سنجی برجام 

سخنان پوتین اما حاوی سه پیام بود. نخستین پیام خطاب به امریکا بود: واشنگتن مقصر نابودی تدریجی  اعتبارسنجی هسته ای و اقدامات اعتمادساز دیپلماتیکی بود که برجام آن را خلق کرده بود.

دومین پیام به اروپا: واسطه های ترجیحی ایران برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن 

پیام دیگر خطاب به اروپایی ها یا تقریبا تنها ناجیان برجام بود که در عمل به تعهدات خود ناکام بودند. مسکو می فهمد که کشورهای اروپایی دخیل در برجام، واسطه های ترجیحی ایران برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن هستند.

سومین پیام پوتین: سیگنالی به ایران درباره تشدید تنش ها و آمادگی برای هرنوع واکنشی

سومین پیام خطاب به ایران بود. کرملین به دنبال آن است که درس های تلخ خود را نسبت به آنچه در بحث توافق های بین المللی درست می داند، با تهران به اشتراک بگذارد. پوتین همچنین این سیگنال را داد که اگر ایران در مسیر «تشدید {تنش ها} برای تنش زدایی» بیافتد،  باید برای هر نوع واکنشی خود را آماده کند، از جمله واکنش اروپایی ها که بعید است برخلاف اطمینان هایی که داده اند، آمریکا را به چالش بکشند.

روابط هوشمندانه روسیه با ایران

از زمان اغاز کارزار نظامی در سوریه، بسیاری در ایران نسبت به اتحاد نزدیک با مسکو به دلیل نگرانی ها از خیانت این کشور، هشدار داده اند. روسیه به نوبه خود،  روابط هوشمندانه با ایران را که می تواند به عنوان ابزار چانه زنی در مقابل غرب مورد استفاده قرار بگیرد، را توسعه داده است.

درحالیکه تنش ها بر سر ایران افزایش می یابد، مسکو به دنبال استفاده حداکثری از اهرم خود در رابطه با تهران و واشنگتن و در عین حال حفظ سرمایه گذاری های سیاسی و دیگر منافع خود در سراسر منطقه است. اما این لزوما بدین معنا نیست که روسیه، ایران را بابت قول آشتی وهمی دولت ترامپ، معامله می کند. اما مسکو می خواست برای تهران روشن بسازد که انتظارات خود را نسبت به کمک روس ها، پایین بیاورد.

این خبر ۳ پیام پوتین به ایران، امریکا و اروپا / ایران را بابت قول آشتی وهمی ترامپ، معامله نمی کنیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش روزنامه اطلاعات به اظهارات پوتین در خصوص تنش های اخیر ایران و آمریکا

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پوتین رئیس‌جمهور روسیه چهارشنبه گذشته در نشست مطبوعاتی به همراه رئیس‌جمهور اتریش و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره بحران آفرینی ترامپ علیه ایران جمله‌ای را بیان کرد که مورد توجه و برداشت خاص بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت. رئیس‌جمهور روسیه در برابر سؤال مشخص خبرنگاری درباره دیدگاه و مواضع او در برابر سیاست «فشار حداکثری» و تحریم‌های همه جانبه تا جنگ علیه ایران از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، «ترامپ» قرار گرفت که در پاسخ به جای رد مستقیم و قاطعانه سیاست‌های جنگ‌طلبانه و تحریم‌های ترامپ، تلاش کرد تا پاسخ را در فضای «تعدیل» و نه «محکومیت» ترسیم کند. به خصوص که با بیان این جمله «… ما آتش‌نشانی نیستیم و نمی‌توانیم چیزی را که کاملاً به ما وابسته نیست، نجات دهیم» سوژه مناسب به رسانه‌های غربی به‌خصوص در واشنگتن داد تا این پاسخ پوتین را چراغ سبز او به ترامپ درباره ایران توصیف کنند. این رسانه‌ها در حالی که جمله پوتین را برجسته کرده‌اند، پرسیده‌اند، خطاب او ایران بوده یا اروپا یا آمریکا یا تبیین شرایط بحران‌زده بین‌المللی که ناشی از آتش‌افروزی مدام ترامپ است!؟ برداشت بسیاری از نویسندگان سیاسی در رسانه چنین است که مهم نیست به‌طور مشخص مخاطب پوتین در بیان این جمله کیست، بلکه این اظهارنظر رئیس‌جمهور روسیه به نوعی اعلام بی‌طرفی او در مسأله تحریم‌ها همراه تهدیدات نظامی از سوی ترامپ است و تأکیدی است بر اینکه کسی نباید از مسکو انتظاری داشته باشد!

نکته دیگر، زمان بیان جمله آقای پوتین است، زمانی که اتحادیه اروپا دست رد به سیاست تحریم و انحلال برجام از سوی ترامپ زد و پمپئو وزیر خارجه ترامپ بعد از یک دیدار شکست خورده در بروکسل با رئیس سیاسی اتحادیه اروپا، راهی مسکو و دیدار با پوتین شد و تلاش وزیر خارجه آمریکا برای کسب «اجماع» در بروکسل نه تنها نتیجه نداد که نشان داد، اروپا در حمایت از برجام و رد جنگ و سیاست فشار حداکثری در برابر ترامپ ایستاده است، از سوی دیگر، کشورهای مهم دیگر همچون چین، هند، ژاپن و … به صورت شفاف اجرای سیاست «فشار حداکثری» ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم و اعمال تحریم‌ها و مسیر جنگ‌طلبی این سیاست را غیرقابل قبول دانستند، تفسیر و برداشت از سخنان پوتین، چراغ سبز به ترامپ خوانده شده است. انتظار این بود سخنان پوتین بازدارندگی قوی در برابر بحران آفرینی ترامپ در منطقه خلیج‌فارس و در برابر جمهوری اسلامی ایران می‌داشت، همچون تبیین جایگاه روسیه در بحران ونزوئلا یا سوریه! یا حداقل آنچه را که اروپایی‌ها دوشنبه گذشته در ملاقات با پمپئو در بروکسل گفتند را می‌گفت، نظیر «موگرینی» رئیس سیاسی اتحادیه اروپا که گفت: «او و وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس موکداً خواستار «خویشتنداری حداکثری» آمریکا و اجتناب از هرگونه تصاعد ابعاد نظامی بحران شده‌اند. در آمریکا برخی از نویسندگان در مطبوعات این کشور در حالی که سخنان پوتین را به منزله اعلام بی‌طرفی یا بی‌تفاوتی روسیه در تقابل ترامپ با ایران گرفته‌اند، نوشته‌اند این سخنان جایگاه تندروهای تیم ترامپ را تقویت می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال آتش‌نشانی برای خاموش کردن جریان نژادپرست حاکم در واشنگتن نیست و این انتظار را از کشورهایی دارد که اصل چندجانبه‌گرایی را قبول دارند (و امضاء آنها بر معاهده برجام است) در مثلث شوم نتانیاهو، محمدبن سلمان و حاکم ابوظبی قرار نگیرند. تا اینجای کار ترامپ و مشاور امنیت ملی او، بولتون، همچنین پمپئو وزیر خارجه‌اش موفق نشده‌اند حداقل اجماع را در جامعه ملل و از سوی دولت‌ها درباره سیاست جنگ‌طلبانه‌اش علیه ایران به دست آورند. ترامپ می‌خواست تا با سیاست فشار حداکثری و تحریم‌های همه جانبه، اقتصاد ایران را ویران سازد و با تهدید به حمله نظامی، ایران را در انزوا قرار دهد. اما تاکنون موفق نشده است و در داخل و خارج از آمریکا، ترامپ با ادامه سیاست‌های یکجانبه‌گرای خود با محوریت فشار حداکثری و تحریم‌ها در انزوا قرار گرفته است. بی‌طرفی در برابر این سیاست و محکوم نکردن آن، همسویی و همراهی با «آتش افروز» است که در برابر آن نقش آتش‌نشانی بعد از شعله‌ور شدن آتش چندان نتیجه‌ای نمی‌دهد.

این خبر واکنش روزنامه اطلاعات به اظهارات پوتین در خصوص تنش های اخیر ایران و آمریکا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

حرفهای پوتین در مورد ایران چطور وارونه شدند؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، مقام های روسیه در دو هفته گذشته مواضع محکمی در حمایت از ایران به دلیل اجرای برجام و تنش هایی که آمریکا به آن دامن می زند اتخاذ کردند با این حال جنگ رسانه ای با ایران به گونه ای است که اظهارات آنان بعضا وارونه منعکس می شود گویا علیه تهران موضع گرفته اند.

چهارشنبه گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در استراحتگاه خود در شهر بندری سوچی میزبان آلکساندر واندر بلن رئیس جمهوری اتریش بود و از این فرصت استفاده کرد تا استقلال اتحادیه اروپا را زیر سوال ببرد و بار دیگر از سیاست تهاجمی و آتش افروزی آمریکا انتقاد کند.

با این وجود رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در کنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند که روسیه نیز علیه ایران موضع گیری کرده است.

اما واقعیت چه بود؟، روز گذشته پوتین در ابتدای اظهارات خود اعلام کرد که می خواهد مطلبی غیردیپلماتیک بگوید که شاید به مزاج دوستان اروپایی این کشور خوش نیاید.

او ادامه داد که برجام در حال فروپاشی است و اروپا نمی تواند هیچ اقدامی برای نجات برجام و جبران خسارات اقتصادی ایران انجام دهند و این آمریکا بوده که مقصر فروپاشی برجام است هر چند که با خروج ایران از این توافق، همه این واقعیت ها را فراموش می کنند و نوک پیکان انتقادها به سمت ایران گرفته می شود.

وی افزود: از این رو به شرکای ایرانی خود توصیه کرده است از برجام خارج نشوند.

مقامات روسیه بارها گفته اند که اقدامات آمریکا نشان دهنده جنگ افروزی در ونزوئلا، سوریه و دیگر نقاط جهان و افزایش تنش ها در خاورمیانه است و آمریکا باید با پذیرش چند جانبه گرایی، به دنبال رفع اختلافات و مسائل بر پایه گفت وگو با دیگر طرف ها باشد.

پوتین دیروز این را هم گفت که روسیه آتش نشان نیست و نمی تواند همه آنچه را که بطور کامل به این کشور بستگی ندارد، نجات دهد.

وی ادامه داد: ما در آینده نیز آماده ایم که چنین نقش مثبتی (میانجیگری) را بازی کنیم اما این فقط به ما بستگی ندارد بلکه به همه شرکا و همه بازیگران ازجمله آمریکا، کشورهای اروپایی و ایران بستگی دارد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز در اظهار نظری جداگانه اعلام کرد که روسیه نگران افزایش تنش میان آمریکا و ایران است و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با طرف روس هیچ وعده و تضمینی از بابت نگرانی روسیه در خصوص افزایش مناقشه از سوی آمریکا در منطقه نداده است هر چند که ما این را درک می کنیم که ایران در اتخاذ تصمیمات خود در برجام پیشگام نبود و به فشاری که با شرایط و مفاد برجام متناقض است، پاسخ می دهد.

پسکوف ادامه داد: روسیه از ادامه تنش ها پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که اقدامات آمریکا منجر به آن می شود، متاسف است و شاهد ادامه تنش آفرینی در این زمینه از سوی ایالات متحده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور نیز پنجشنبه به خبرگزاری دولتی تاس گفت که ما نمی دانیم تشدید تنش میان تهران و واشنگتن به کجا خواهد کشید اما می دانیم سیاست فشار حداکثری واشنگتن نتیجه بخش نیست و محاسبات واشنگتن در این زمینه ساده لوحانه است.

اما این خبرها باب میل رسانه های مخالف ایران نبودند تا منتشر شوند، آنها تنها به انتشار سخنان پوتین به صورت بریده پرداختند و تلاش کردند تا نشان دهند طرف مقابل اظهارات پوتین نه آمریکا بلکه ایران است.

اظهارات پوتین به گونه ای در رسانه های معاند بازتاب یافت که گویا روس ها در حال متهم کردن ایران به جنگ افروزی هستند.

این شیوع رسانه ای از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دستور کار رسانه های همسوی سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران قرار گرفت و تا امروز نه تنها ادامه یافته بلکه هر روز بر تعداد آن افزوده شده است.

در تایید این ادعا می توان به اظهارات سال گذشته رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اشاره کرد آنجا که محمد جواد ظریف گفت: خبرگزاری رویترز به تنهایی روزانه ۵۰ خبر جعلی علیه ایران تولید می کند و گروهی نیز با حمایت یکی از کشورهای همسایه در حال انتشار چنین اخباری در جهان هستند.

تنها در یک سال گذشته سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه مجبور به تکذیب دو خبر از رسانه های مختلف و سی ان ان شد و به ایرنا گفت که برخی رسانه ها از اظهارات او سوء استفاده کرده اند.

نخستین تکذیبیه ریابکوف زمانی بود که در رسانه ها به نقل از او آمد که ایران برای حفظ برجام باید امتیاز دهد.

دومین تکذیبیه صریح ریابکوف به مصاحبه با سی ان ان اختصاص یافت آنجا که از صحبت های او برداشت شد روسیه در مناقشه احتمالی ایران و اسرائیل طرف رژیم صهیونیستی را خواهد گرفت.

در این رهگذر بنظر می رسد با توجه به بمباران هدفمند و انتشار پی در پی اخبار جعلی رسانه های ایران نباید تنها به مانند یک مترجم عمل کنند بلکه باید بتوانند در انتشار چنین اخباری، با ارجاع به حقایق متعدد مخاطبان هوشمند خود را از اهداف و مقاصد چنین اخباری آگاه سازند چرا که به نظر می رسد تنها ترجمه و انتشار چنین اخباری افتادن در دامی است که رسانه های همسو با ترامپ پهن کرده اند.

هدف از این اقدام، نشان دادن عمق علاقه روس ها به ایران یا ایجاد تصویر غیرواقعی از روابط ایران با همسایگان و متحدان در برخی موضوعات نیست بلکه نخست باید با کلیشه فکری ایرانیان در خصوص برخی موضوعات و کشورها روبرو شد نه اینکه فضایی را برای مخاطب ترسیم کرد که گویا روس ها در هر شرایطی همراه ایران هستند و به خاطر ایران دست به هر کاری می زنند.

از طرف دیگر نباید فراموش کرد که ایران به عنوان کشوری مستقل سیاست خود را دنبال می کند که با شعار نه شرقی نه غربی از ۴۰ سال پیش در دستور کار دستگاه دیپلماسی ایران قرار گرفته است.

در نهایت می توان گفت که دستگاه دیپلماسی ایران به خوبی می داند که تنها با اتکا به ملت ایران می تواند اختلافات و مسائل خود را حل وفصل کند و در این مسیر هرگز به دیگر کشورها تکیه نمی کند چرا که برخلاف آنچه خیلی از دشمنان آرزو دارند و به دنبال آن هستند ایران کشوری وابسته نیست. /ایرنا

این خبر حرفهای پوتین در مورد ایران چطور وارونه شدند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.