پیش‌بینی‌های قدیمی راجع به بازی‌های ویدیویی تا چه حد درست از آب در آمده‌اند؟

همیشه پیش‌بینی راجع به آینده‌ بازی‌های ویدیویی جذاب بوده و مقاله‌های بسیار زیادی هم در این باره نوشته شده است. برای همه ما جالب است که بدانیم ده سال بعد چه اتفاقی در دنیای بازی‌های ویدیویی رقم خواهد خورد. اما بیایید این بار برعکس فکر کنیم. تا به حال فکر کرده‌اید ده سال پیش، دنیای امروز بازی‌های ویدیویی را چطور می‌دیدند؟ در این مقاله که ترجمه‌ای است از نوشته‌ی بن اسلج نویسنده وبسایت مدیوم، به پیش‌بینی‌های ده سال گذشته‌ی سایت فوربز از دنیای امروز بازی‌های ویدیویی می‌پردازیم و با هم بررسی می‌کنیم تا چه اندازه‌ای این پیش‌بینی‌ها درست از آب در آمده‌اند.


بیایید به عقب برگردیم و به سال ۲۰۰۸ فکر کنیم. چه چیزی به ذهنتان می‌آید؟ شکستن رکورد دوی صد متر توسط اوسین بولت؟ ازدواج وین رونی؟ ریاست جمهوری باراک اوباما؟

همه‌ این‌ مسائل به نظر خیلی قدیمی می‌رسند اما آیا حالا دچار تغییراتی شده‌اند؟ مثلا اوسین بولت همچنان رکورد دار دوی صد متر است. خانواده‌ی رونی به (به هر نحوی که شده) همچنان زندگی مشترکشان ادامه دارد و … به هر حال باقی ماندن دو اتفاق از سه اتفاقی که به آن اشاره کردیم تخمین بدی نیست.

دنیای تکنولوژی بدون شک یکی از بخش‌هایی است که با گذشت زمان به سرعت دچار تغییر می‌شود. هر سال، نوآوری‌های جدید و شگفت انگیز همه‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این موضوع در بازی‌های ویدیویی هم کاملا صادق است.

صنعت بازیسازی روز به روز با موفقیت بیشتری رو به رو می‌شود. از تکنولوژی و نوآوری گرفته تا شهرت. ما توفیق این را داشته‌ایم تا تعداد زیادی از کنسول‌ها، شخصیت‌ها و ساخته‌های بزرگ زینت بخش نمایشگر‌هایمان باشند. همچنین در حال حاضر اینطور به نظر می‌رسد که همه‌ی آدم‌های روی زمین حداقل یکبار تجربه‌ بازی‌های ویدیویی را داشته‌اند.

 

ده سال پیش، اعتراف به انجام بازی‌های ویدیویی در نگاه عموم مردم جلوه‌ی خوبی نداشت. مثلا شبیه به این بود که به نامزدتان بگویید کلکسیونی از اکشن فیگر‌های استار وارز دارید که هرگز حق ندارد به آن‌ها دست بزند (اگرچه موضوع عجیبی به نظر نمی‌رسد). به هر حال، این روز‌ها بازی‌های ویدیویی به شدت در معرض توجه قرار دارند و به نظر می‌رسد همه درگیر آن باشند.

سال ۲۰۰۸ یعنی ده سال پیش، فوربز مقاله‌ای منتشر کرد و در آن پیش‌بینی کرده بود که ده سال آینده دنیای بازی‌های ویدیویی چگونه خواهد بود. ما هم تصمیم گرفتیم نگاهی به این مقاله داشته باشیم و ببینیم پیش‌بینی‌هایشان چقدر دقیق بود.

۸ پیش‌بینی فوربز درباره‌ی آینده‌ی بازی‌‌های ویدیویی

پیش‌بینی ۱: منتظر باشید تا جامعه‌ی گیمر‌ها دچار تغییرات زیادی بشود. نوآوری در تکنولوژی به کار برده شده در کنترلر‌های Wii توسط افراد زیادی مورد تحسین قرار گرفته اما نبوغ اصلی [نینتندو] در این است که افرادی را به سمت خود کشیده که معمولا بازی نمی‌کنند.

بازی‌های ویدیویی بدون شک در معرض توجه زیادی قرار دارند. شاید ساده بودن Wii باعث شد تا نگاه‌ها هدف جدیدی در دنیای اقتصادی پیدا کنند. شاید جذابیت در خانه ماندن و دور بودن از اتفاقات ناگوار دنیای بیرونی یکی از آن دلایل بود. به هر دلیلی که بوده، افراد بیشتر و بیشتری درگیر تب بازی‌های ویدیویی شده‌اند و همیشه آماده‌ی بازی کردن هستند.

پیش‌بینی ۲: دیگر نیاز نیست دفترچه راهنمای ۳۰ صفحه‌ای را بخوانید و الگوی ترتیبی ۱۷ دکمه را برای بازی Wii Sports حفظ کنید. کافی است بلد باشید راکت تنیس را چگونه حرکت دهید یا چطور یک توپ بیسبال را پرتاب کنید.

بازی‌های کوتاه مدت هم توجه‌های زیادی را به خود جلب می‌کند. در حالی که طبیعی است که خانم‌های میانسال ایکس باکس ۳۶۰ را برای پشت سر گذاشتن تجربه‌ای هیجان انگیز و گیج کننده بایوشاک روشن نخواهند کرد، اما خانم‌های مسن‌تر به طور حتم به سمت بازی‌هایی مثل Solitaire یا Bejeweled خواهند رفت.

در صورتی که منبع این داده‌ها در مقاله اصلی فوربز نامشخص است، این آمار روندی را نشان می‎دهد که بعد از گذشت ۱۰ سال هنوز در بازی‌های ویدیویی شاهدشان هستیم. در حالی که تخمین زده شده که ۴۲ درصد تمام گیمر‌های بریتانیا را خانم‌ها تشکیل می‌دهند اما مطالعه‌ای از شرکت Quantic Foundry به این نتیجه رسیده که این آمار در سبک‌های مختلف بازی‌های ویدیویی بسیار متفاوت است.

در سبک Match 3 (که شامل بازی‌هایی مثل Bejeweled و Candy Crush است) ۶۹ درصد گیمر‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. درحالی که در بازی‌های شوتر خانم‌ها تشکیل دهنده‌ی تنها ۴ درصد گیمر‌ها هستند. همچنین در بازی‌های ورزشی مشارکت گیمر‌های خانم تنها ۲ درصد است.

پیش‌بینی سوم: کارآفرین‌های باهوش همین حالا هم کارشان را با ایجاد بازی‌هایی با عنوان بازی‌های تفننی شروع کرده‌اند و هدف آن‌ها خانم‌های مسن تر است. به عنوان مثال Winster.com روی بازی‌هایی تمرکز کرده که هدفش به طور خاص این جامعه از بازیکنان است.

این پیش‌بینی به طور کلی نادرست نیست اما فاقد هرگونه بینش دقیق است. حداقل بین دوستان خودم محبوبیت سایت‌هایی مثل Winster.com (یا با توجه به شرایط ما miniclip.com) تا رسیدن به نهمین سال کاهش یافت. ظهور آیفون در سال ۲۰۰۷ باعث شد تا این سبک از بازی‌ها فضای مناسبی برای مشهور شدن و مورد توجه قرار گرفتن داشته باشند. موضوعی که احتمالا فوربز هم آن را پیش‌بینی کرده بود.

همچنین این بازی‌ها بین جامعه‌ای خاص فراگیر نشده است. همه با تلفن‌های همراه خود بازی می‌کنند. درست است که جوانان نسبت به افراد مسن‌ بیشتر درگیر بازی‌های موبایل هستند اما مطمئنم که شاهد فردی سالخورده بودم که در حال گرفتن یک پیکاچو در بازی Pokemon Go بود.

بازی‌های ویدیویی موبایل در حال حاضر یک بازار درآمدزا بزرگ است. با عناوینی از نینتندو برای موبایل (مثل Pokemon و Animal Crossing) و همچنین بازی‌هایی مثل کلش آو کلنز (که حتما اسمش را در تبلیغ‌های بی‌شمار یوتیوب شنیده‌اید) که تنها روی پلتفرم اندروید بیش از ۱۰۰ میلیون بار دانلود شده است.

پیش‌بینی فوربز مبنی بر اینکه این بازی‌ها روی المان همکاری تمرکز می‌کنند کاملا صحیح بود. نمونه‌ی بارز آن جمع شدن تعداد زیادی از گیمر‌ها در چستر و برگزاری یک رویداد ملی Pokemon Go بود که برای گرفتن هیولا‌های کمیاب به یکدیگر کمک می‌کردند.

پیش‌بینی ۴: باهوش‌ترین بازیساز‌ها ده سال آینده خلاقانه فکر خواهند کرد. فشار دادن تعداد زیادی از دکمه‌ها برای کنترل شخصیت‌های قابل بازی کافی نیست. گیمر‌ها علاقمند هستند تا در بازی احساس آزادی داشته باشند یا به طور واقعی در بازی قدم بزنند. ما همین حالا فرمون ماشین، کنترلر‌هایی به شکل گیتار و پد‌های فشاری برای رقصیدن داریم. در آینده، باید منتظر اتفاقات بزرگتری باشیم.

پیش‌بینی دقیقی بود. VR یا واقعیت مجازی به طور حتم در حال پیشرفت است و در دنیای بازی‌های ویدیویی توجه‌های زیادی را به خود اختصاص داده است. البته همچنان در زمینه‌ی پیروزی بر سبک بازی‌های قدیمی با کنسول‌های کلاسیک ناموفق بوده. اما از منظر‌های مختلفی مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است و هدست‌های واقعیت مجازی که می‌توانید به سادگی با گذاشتن تلفن همراهتان درون آن از دنیای واقعیت مجازی لذت ببرید به طور معمول در دسترس قرار دارند. (و البته دارای قیمت معقولی هستند.)

هدست‌هایی که خودشان از یک نمایشگر بهره‌مند هستند و نرم افزار داخلی دارند هم در دسترس قرار دارند. مثل PS VR که با مبلغی کمتر از ۲۰۰ دلار می‌تواند مال شما باشد. البته در حال حاضر شاید به صرفه تر باشد تا با استفاده از چند مقوا برای تلفن همراهتان هدست واقعیت مجازی ایجاد کنید. اما در آینده ممکن است با تغییراتی در این زمینه مواجه شویم.

پیش‌بینی ۵: گرافیک بازی‌های ویدیویی همچنان بهتر و بهتر خواهد شد و جزئیات بیشتری را به نمایش خواهد گذاشت. اما نباید انتظار داشته باشید که بازی‌هایی صرفا با گرافیک بهتر، بیشتر به فروش برسند. سونی با تغییر چهره‌اش در پلی استیشن ۳ ثابت کرد که گیمر‌ها به اندازه‌ی گیم دیزاینر‌ها به دنبال گرافیک‌های واقع بینانه نیستند.

گیمر‌ها علاقه‌ای به کارکتر‌هایی که شبیه بازیگران سینما هستند ندارند و اصلا برایشان مهم نیست شدت پاشیدن خون در یک بازی چقدر نزدیک به واقعیت باشد. آن‌ها می‌خواهند بازی‌های فوق العاده را تجربه کنند. شطرنج بدون جزئیات گرافیکی هم جذاب است چون خود بازی شطرنج مورد توجه قرار دارد.

 سونی با تغییر چهره‌ی خود پیشرفت‌های چشمگیری داشته و در حال حاضر پلی استیشن ۴ به نقل از VGChartz.com  شصت و دو درصد بازار بازی‌های ویدیویی کنسول‌ها را در اختیار دارد. ۱۹.۶۴ میلیون پلی استیشن ۴ در سال ۲۰۱۷ به فروش رسیده است. رقمی که به اندازه‌ی جمع فروش دو کنسول ایکس باکس وان و نینتندو سوییچ است.

گرافیک و قدرت سخت افزاری همه‌ی کنسول‌ها با گذشت زمان پیشرفته تر می‌شود و با گذشت هر نسل مایکروسافت و پلی استیشن به دنبال ایجاد قدرت بیشتر در کنسول‌هایشان هستند. هرچند موفقیت‌های اخیر توسط فورتنایت بتل رویال و اورواچ نشان داد که گرافیک واقع بینانه همه چیز نیست.

موفقیت نینتندو سوییچ، کنسولی که دارای بالاترین سرعت فروش در آمریکاست؛ هم این ادعا را رد می‌کند و هم گاهی به تایید آن می‌پردازد. در حالی که نینتندو هرگز تلاشی نکرده تا در زمینه‌ی قدرت سخت افزاری با کنسول‌های پلی استیشن و ایکس باکس رقابت کند، اما در کنسول سوییچ نسبت به کنسول قبلی خود Wii (من هم مثل خیلی از شما علاقه‌ای به در نظر گرفتن Wii U ندارم)، از سخت افزار‌های به مراتب پیشرفته تری استفاده کرده‌اند. اگرچه همچنان در حد سخت افزار ایکس باکس وان یا پلی استیشن ۴ نیست، اما کنسولی دو منظوره است.

سخت است بگوییم که چرا سوییچ تا این حد محبوب است و برای آینده‌ی دنیای بازی‌های ویدیویی چه برنامه‌ای دارد. آیا ادغامی از قدرت و نوستالژی بازی‌های قدیمی نینتندو باعث این توجه شده است یا قابل حمل بودن بازی‌هایی نظیر فیفا یا Doom مردم را به سمت سوییچ می‌کشاند؟

هرکدام که باشد، گرافیک در کنسول سوییچ به هیچ عنوان قابل مقایسه در دو کنسول پرچم دار دیگر نیست. بنابراین محبوبیت این کنسول تایید کننده‌ی این موضوع است که همه چیز یک بازی، گرافیک نیست.

پیش‌بینی ۶: بازی‌های PC اهمیت بسیار بالایی خواهند داشت، خصوصا برای گیمر‌های قدیمی‎تر. بعد از تلقی شدن به عنوان یک پلتفرم مرده (یا حداقل بدون آینده) تا پنج سال پیش، بازی‌های نقش آفرینی PC توانستند بازگشت حیرت انگیزی برای کامپیوتر‌ها باشند.

ارزیابی فروش PC کمی سخت است. با توجه به این حقیقت که مردم برای کار‌هایی بیشتر از بازی کردن به دنبال خرید کامپیوتر هستند. من کسی را نمی‌شناسم که برای فیسبوک و چک کردن ایمیل ایکس باکس وان خریده باشد.

برای بازی‌های نقش آفرینی یا RPG‌ها با دنیای بسیار بزرگی مواجه هستیم که خیلی مطمئن نیستم چطور راجع به آن صحبت کنم. چرا که بازی‌های RPG سالهاست که برای کنسول‌ها و PC از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین فرض می‌کنم که منظور فوربز از RPG همان MMORPG بود که از انحصار بیشتری برای گیمر‌های کامپیوتر برخوردار است.

MMO یک بازی کاملا آنلاین است که بازیکنان در آن روی هم تاثیر می‌گذارند و باید موارد خاصی را درون بازی انجام دهند. این تاثیر گذاری می‌تواند همکاری، داد و ستد یا جنگیدن باشد تا بتوانند به واسطه‌ این کار‌ها پیشرفت کنند.

در سال ۲۰۰۸ بازی مورد علاقه من در این سبک Runescape بود اما World of Warcraft بهترین انتخاب برای طرفداران سبک MMO بوده و هست. این بازی به عنوان معروف ترین بازی MMORPG در ده سال گذشته مطرح شده و حتی اگر گزارش‌ها مبنی بر سقوط این عنوان باشد، اکتیویژن در گزارشی فصلی اعلام کرده که تعداد بازیکنان در این بازی با گذشت زمان بیشتر و بیشتر شده است.

پیش‌بینی ۷: منتظر ادغام بازی‌های آنلاین با یکدیگیر و شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و لینکدین باشید. نتیجه‌ی این اتفاق دنیایی مجازی خواهد بود که در آن، یک پالادین لول ۶۷ از بازی World of Warcraft می‌تواند پلی الکترونیکی را بگذراند و نگران ظرف‌های کثیف در The Sims Online باشد.

فوربز با این پیش‌بینی یک نمره از دست داد. با تلاش Candy Crush و Farmville برای نزدیک کردن دنیای بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی، این عناوین کاربران شبکه‌های اجتماعی را اذیت می‌کرد. همین موضوع کافی بود تا پیشبرد این اتفاق خیلی زود به پایان برسد.

پیش‌بینی ۷.۵: جوان‌تر ها با انجام این بازی‌ها رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند و این موضوع روی شغل و زندگی‌شان تاثیر مستقیمی می‌گذارد. آن‌ها کم کم به ایجاد کسب و کار‌ و ارتباطات اجتماعی از طریق همان شبکه روی خواهند آورد. بنابراین اگر ده سال بعد، در حال سفر به سنگاپور برای ملاقات و بستن قرارداد کاری با چند نفر از گیمر‌های Dark Brotherhood بودید، متعجب نشوید.

از آنجایی که افراد مختلف با هر رنگ و نژادی در حال انجام بازی‌های ویدیویی هستند، تا جایی که من می‌دانم هیچ قراداد تجاری به صورت آنلاین و در حین انجام بازی‌ها در شبکه‌های اجتماعی اتفاق نمی‌افتد. البته به جز رویداد‌های داخلی در بازی‌ها.

پیش‌بینی ۸: در ده سال آینده، انجمن‌هایی که در بازی World of Warcraft یا دیگر بازی‌های آنلاین وجود دارند تبدیل به قدرت‌های سیاسی می‌شوند. خصوصا در آسیا به دنبال این گروه‌ها باشید تا بتوانند با اعتراضات خود تغییرات اجتماعی را ایجاد کنند.

این پیش‌بینی احمقانه است.

این نقشی است که به طور خاص برای دانشجویان و دانش آموزان در نظر می‌گیریم. اما به هر طریقی که به قضیه نگاه کنیم، گروه‌های آنلاین برای مبارزات مدنی بسیار مناسب تر هستند. این گروه‌های به هم گره خورده‌ به صورت جغرافیایی پراکنده هستند و وظیفه‌های مختلفی در بازی‌ها داشتند. مثل ایجاد ورد‌هایی برای بهبود هم تیمی‌ها یا چاپ ۱۰۰۰ پوستر.

همچنان احمقانه است.

خلاصه به نظر می‌رسد در آینده فعالان بعدی میدان تیانانمن دیگر گروهی از دانشجویان دانشگاه پکن نباشند. بلکه گروهی از فعالان انجمن‌های آنلاین چینی‌اند.

کافیست!

 

۳ موضوع مهم که فوربز فراموش کرد

۱. بازی کردن تبدیل به یک شغل می‌شود. چه کسی فکرش را می‌کرد؟ بهترین بازیکنان بازی‌های ویدیویی با پیروزی در مسابقات مهم تا ۲۰ میلیون دلار جایزه دریافت کنند. تیم‌های فوتبال شروع به استخدام گمیر‌های بازی فیفا کنند و با آن‌ها قرارداد ببندند. علاوه بر این بسیاری از گیمر‌ها در توییچ و یوتیوب در حال کسب درآمد هستند، با نمایش بازی کردنشان به صورت آنلاین در بین میلیون‌ها بیننده.

۲. علاوه بر نکته‌ی قبل می‌توانیم تماشا کردن را هم نوعی از بازی کردن در نظر بگیریم. شخصا، زمانی که نمی‌توانم یک بازی را بخرم یا در انتظار دانلود شدنش هستم، بازی استریمر‌های مختلف را تماشا می‌کنم. میلیون‌ها نفر هر روز برای تماشای بازی مورد علاقه‌شان یا دیدن استریمر‌های مختلف، به تماشای بازی کردن دیگران می‌پردازند. اتفاقی که منجر به میلیارد‌ها ساعت تماشای بازی‌ می‌شود. شرکت‌های بازی‌سازی در حال حاضر نیاز دارند که بازی‌شان علاوه بر بازی شدن، تماشا هم بشود.

۳. بازی‌های ویدیویی در مدارس. بازی ماینکرفت به طور ویژه برای آموزش برنامه نویسی و جهان‌سازی در مدارس مورد استفاده قرار می‌گیرد و شرکت سازنده‌ی این بازی حتی یک نسخه‌ی مربوط به تحصیل در مدارس را هم برای استفاده‌ی علاقمندان عرضه کرده است. کد زدن هم با استفاده از این بازی آموزش داده می‌شود. آیا مدارس در آینده به طور مجازی برگزار خواهند شد؟

نینجا

پیش‌بینی‌های من

نتوانستم بدون نوشتن پیش‌بینی‌های خودم از ده سال آینده این مقاله را به پایان برسانم.

پیش‌بینی ۱: می‌توانم با اطمینان زیادی پیش‌بینی کنم که واقعیت مجازی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار می‌گیرد و فراگیر تر خواهد شد. شاید تا ۲۰۲۸ در دنیایی مجازی و به صورت آنلاین زندگی کنیم. البته به آن شک دارم اما واقعیت مجازی می‌تواند به مکانی معروف تبدیل شود.

پیش‌بینی ۲: نینتندو با کنسول جدیدش سوییچ ریسک‌هایی را پشت سر گذاشته که جواب هم داده است. شاید این موضوع باعث شود تا آن‌ها ریسک‌های بیشتری در آینده داشته باشند. حتی ممکن است حتی آن‌ها دست از ماریو بردارند و شخصیت‌های خاص و به یادماندنی جدیدی خلق کنند. البته تا زمانی که نینتندو Yoshi’s Island را ادامه دهد، من راضی خواهم بود.

پیش‌بینی ۳: درآمدزایی به وسیله‌ی انجام بازی‌های ویدیویی همچنان ادامه خواهد یافت، به عنوان طراح، خالق و استریمر. سرویس‌هایی مثل توییچ همچنان با پیشرفت همراه خواهند بود و به زودی رقابت عجیبی بین شبکه‌های تلویزیونی برای پخش زنده‌ی بازی‌های ویدیویی اتفاق خواهد افتاد. در سال ۲۰۲۸ همه‌مان در حال تشویق تیم ملی انگلستان برای موفقیت در جام جهانی Call of Duty هستیم و آن را به صورت زنده از شبکه‌ی Sky تماشا می‌کنیم. [نویسنده اهل بریتانیاست]

پیش‌بینی ۴: اتفاقی بزرگ در بین بازی‌های موبایل اتفاق خواهد افتاد. عناوین معروف بازی‌های موبایل مثل YuGiOh Duel Links و Hearthstone میلیون‌ها کاربر را به تلفن‌های همراهشان میخکوب کرده است. با پیشرفت سخت افزاری تلفن‌های همراه می‌توانیم تقریبا مطمئن باشیم که به زودی به طور کامل موبایل جایگزین کنسول‌های دستی خواهد شد.

پیش‌بینی ۵: این پیش‌بینی شاید کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما تحمل کنید. پیشرفت چشمگیر بیت کوین باعث شده تا درباره‌ی تاثیر ارز‌های مجازی و تراکنش‌های مجازی در دنیای بازی‌ها فکر کنم. ارتباط بین خرید و فروش درون بازی‌ها به ارز‌های مجازی می‌تواند بازیکنان را با سطح جدیدی از دشواری در بازی‌ها مواجه کند. چه زمانی بهتر است اسلحه‌ی جدیدی خریداری کنیم و چه زمانی این کار ایده‌ی خوبی نیست؟ اگر خرید و فروش‌های داخلی در بازی‌ها توسط ارزی مجازی مثل irl انجام شود، شاید پولی که داخل بازی‌ها مورد استفاده قرار بگیرد irl باشد. شاید برای خرید آخرین DLC مجبور باشید خانه‌تان در TES VI را به فروش برسانید.

بازی های ویدیویی

چه مقدار از این پیش‌بینی‌ها درست ا‌ز آب در می‌آید؟ نمی‌دانم. اما ظهور ارز‌های مجازی در کنار پیشرفت روز افزون بازی‌های ویدیویی به سادگی می‌تواند توسط تاجری باهوش اتفاق بیفتد. از کجا معلوم، شاید در آینده در هم آمیخته شدن مسیر بازی‌های ویدیویی و ارز مجازی برایم غیر قابل باور نباشد.

The post پیش‌بینی‌های قدیمی راجع به بازی‌های ویدیویی تا چه حد درست از آب در آمده‌اند؟ appeared first on دیجیاتو.

بررسی ویدیویی دیجیاتو؛ بازی Detroit: Become Human

دیوید کیج با ساخت بازی Beyond: Two Souls افولی نسبی را تجربه کرد و به نظر می رسید که پس از عرضه Heavy Rain، استودیوی فرانسوی کوانتیک دریم، دوران اوج خود را پشت سر گذاشته است. اما با گذشت سال ها از انتشار آخرین ساخته این استودیو روی کنسول پلی استیشن ۳، کوانتیک دریم با انحصاری دیگری بازگشته که این بار روی روایت زندگی انسان تا ۲۰ سال دیگر دست می گذارد.

زمانی که اندرویدها و ربات های هوشمند، به شکلی فراگیر مورد استفاده قرار می گیرند و بسیاری از مشاغل انسانی را از بین می برند. دیوید کیج با بازی دیترویت مفاهیم عمیقی را دنبال کرده و به دنبال ارائه واقع گرایانه ترین تصویر از آینده ای که بوده که بشر در حال رقم زدن برای خود است؛ اما آیا تازه ترین ساخته کوانتیک دریم و انحصاری پلی استیشن ۴، واقعاً عنوانی شایسته است که رد پای هوی رین و فارنهایت را دنبال کرده یا یک ناکامی دیگر بعد از بیاند؟ بعد از مطالعه بررسی متنی Detroit: Become Human، شما را به تماشای بررسی ویدیویی دیجیاتو از این بازی دعوت می کنیم:

The post بررسی ویدیویی دیجیاتو؛ بازی Detroit: Become Human appeared first on دیجیاتو.

بررسی بازی Detroit: Become Human ؛ جنگ صلح است، آزادی بردگیست

باید اعتراف کنم که طی یکی دو سال اخیر و از زمانی که بازی Detroit: Become Human برای پلی استیشن ۴ معرفی شد شک ها و تردیدهایی داشته ام و دلایلی منطقی پشت تمام این نگرانی ها بود.

آخرین ساخته استودیوی کوانتیک دریم پیش از دیترویت، Beyond: Two Souls، در بهترین حالت عنوانی متوسط بود که نه تنها ابعاد جدیدی به فرمول معین کوانتیک دریم در گیم پلی نمی آورد بلکه با یک جمع بندی ساده انگارانه که گویی تنها از سر باز شده بود، خط بطلانی بزرگ روی تمام دستاوردهایش می کشید؛ البته همه این ها باعث نشد که از بازی و سبک روایی منحصر به فرد استودیوی سازنده لذت نبرم، اما به نظر می رسید که دوران اوج فرانسوی ها با هوی رین به پایان رسیده است.

دلیل نگران کننده تر، دست گذاشتن روی داستانی بود که امروز هر کارگردانی در هر حوزه ای می خواهد به سراغش برود اما شاید کمتر از ۱۰ درصد آنها قادر به ارائه و نمایش آنچه حقیقتاً معنادار است باشند. حتی جاناتان نولان هم که برخی از جالب توجه ترین سناریوهای هالیوود را نگاشته نتوانست به استانداردهای خود در WestWorld پایبند بماند.

 • سازنده: استودیوی Quantic Dream
 • ناشر: Sony Interactive Entertainment
 • پلتفرم: پلی استیشن ۴

بازی دیترویت

بنابراین موضوع «اندروید آپرایزینگ» یا قیام اندرویدها بیشتر از آنکه دغدغه ای حقیقی به نظر برسد، همچون امواجی به نظر می رسد که هر از چندگاهی در هالیوود به راه می افتند و از هرکسی که روی آن موضوع دست بگذارد به شکلی غیرمنصفانه تجلیل می شود؛ معمولاً هم این روند برای چند سال ادامه می یابد تا موضوع بعدی از راه برسد و کارگردانان دیگری جوایزی را دریافت کنند که لایقش نیستند.

چیزی که ما امروز آن را قیام اندرویدها می نامیم، مقوله ای بسیار فراتر از جملاتی است که ایلان ماسک و مخالفین یا موافقین اش به ما می گویند. اینطور نیست که ربات ها و اندرویدها به محض هوشمندی به جان اربابان خاکی خود بیفتند و جهان را به آتش بکشند.

چیزی که صحبت درباره آن معمولا به دست فراموشی سپرده می شود، چرایی وقوع چنین اتفاقی است. ما به طور پیش فرض تصور می کنیم که هوشمندی اندرویدها، به معنای بروز اعمال شرورانه است اما به خاطر ذات انسانی مان که همواره خود را نیروی برتر و برحق می دانیم، هیچگاه به این فکر نمی کنیم که چطور اعمال مان می تواند رقم زننده آینده ای باشد که همین حالا از آن وحشت کرده ایم.

کوانتیک دریم در حقیقت به دنبال نمایش چنین روند و داستانی بوده؛ زمانی که قیام اندرویدها، مستقیماً نتیجه گناهان خودمان است و هیچکس دیگری را برای سرزنش کردن نداریم. خود ما بوده ایم که ربات های سرباز، کارگر، مستخدم و حتی فاحشه را به این جهان آورده ایم تا نیازهایمان را برآورده کنند؛ خود ما بوده ایم که با رفتارهای غیرانسانی با آنها نوعی مدرن اما قابل پذیرش از آپارتاید را به وجود آورده ایم؛ و خود ما بوده ایم که نوع بشر را تنها گونه ای تلقی کرده ایم که استحقاق زندگی دارد.

داستان دیترویت روایت گر اتفاقات مربوط به سه شخصیت است. کارا، شخصیتی که پیشتر او را در دموی فنی کوانتیک دریم دیده بودیم و احتمالاً یکی از نخستین جرقه های ایده ساخت دیترویت بوده، رباتی مستخدم است که توسط مردی خشن و دائم الخمر به نام تاد خریداری می شود تا از فرزند او نگهداری و به کارهای خانه رسیدگی کند. تاد خود یکی از قربانیان ظهور ربات ها و از بین رفتن مشاغل است و زندگی فلاکت بارش را تقصیر ربات هایی می اندازد که شغل اش را از او ربوده اند.

از طرف دیگر شخصیت کانر رباتی فوق پیشرفته -و در واقع پیشرفته ترین ربات در نوع خود- است که طراحی شده تا به ماجرای ربات هایی بپردازد که ظاهراً به خودآگاهی رسیده اند و عواطف انسانی را احساس می کنند. این دسته از اندرویدها که دیویِنت نامیده می شوند، معمولاً به خاطر ظلمی که به آنها وارد شده، دست به اقدامات خشونت آمیز و مجرمانه می زنند و قربانی جبری می شوند که انسان ها برایشان رقم زده اند.

و در نهایت نوبت به شخصیت مارکِس می رسد که به هنرمندی کهنسال تعلق دارد؛ هنرمندی که در سال های پایانی زندگی خود به سر می برد و از شرورت های انسانی به خوبی باخبر است. او مارکس را مثل پسر خود می داند و به او نه به چشم یک ربات بی جان، بلکه به چشم یک هم صحبت و جوانی که درس های زیادی برای آموختن دارد نگاه می کند.

احتمالاً تحسین برانگیزترین عنصر داستانی دیترویت، توانایی اش در معرفی گستره عظیمی از مفاهیم و شخصیت های مختلف باشد که برخلاف سایر نمونه های مشابه در هر مدیایی، لزوماً سیاه و سفید نیستند. در این داستان، نه انسان ها لزوماً شرورند و نه اندرویدها؛ اما در عین حال هیچ یک پاک و بی گناه نیستند. علی رغم داستانی که بر نمایش رنج اندرویدها متمرکز است، دیترویت فرصتی ایجاد می کند که به موضوع از دید انسان ها هم نگاه شود؛ چه نمود آن در شخصیت تاد و شرایطی باشد که در آن زندگی می کند و چه گداهایی که بی حال کنار خیابان افتاده اند و به صلابت قدم اندرویدها غبطه می خورند. این جهانی است که در آن خالق و مخلوق، هر دو گرفتار هستند و باید راهی برای هم زیستی مسالمت آمیز با یکدیگر بیابند.

داستان نسبتاً نوآورانه و اخلاق گرایانه دیترویت، به کوانتیک دریم این اجازه را داده که خطوط داستانی متنوع تری برای بازی تعریف کند و انتخاب های چالش برانگیزتری پیش پای گیمر بگذارد. در این بین، مشخصاً دیوید کیج به عنوان نویسنده و کارگردان عناوین کوانتیک دریم به بلوغ رسیده و از تجربه نه چندان موفق اش در بِیاند درس گرفته. بزرگ ترین عامل ناکامی بیاند، توجه دیوید کیج به آن دسته از گیمرهایی بود که ساخته هایش را بازی نمی دانستند و آنها را به فیلم تشبیه می کردند. در نتیجه گویی کیج خواست عنوانی بسازد که بیشتر به گیم پلی سنتی بازی های ویدیویی پایبند بود و نتیجه این تصمیم، برزخی بود که نه مخالفان را راضی می کرد و نه دوست داران فرمول سابق را. انگار کیج مثل شخصیت اصلی یکی از بازی هایش، تصمیمی اشتباه گرفته بود و باید بهایش را می پرداخت.

دیترویت اما اکثر المان های بیاند را کنار گذاشته و با حفظ فرمول قبلی، به شکلی شجاعانه دست به نوآوری می زند. مهم ترین بهبود که به نظرم بهترین ویژگی دیترویت هم هست، انتخاب هایی است که می توانید نتایج آنها را پیش بینی کنید. در بازی های قبلی کوانتیک دریم، انتخاب ها معمولاً پیامدی غیرقابل پیش بینی داشتند؛ شما می دانستید که یک انتخاب اشتباه احتمالاً در آینده گریبان گیرتان خواهد شد اما نمی توانستید احتمالات آن پیامد را پیش بینی کنید و به همین خاطر، صرفاً باید تصمیماتی اتخاذ می شد که در لحظه درست به نظر می رسید.

در دیترویت تصور سناریوهای احتمالی ناشی از یک انتخاب کار سختی نیست. اینطور نیست که با یک تصمیم، قادر به پیش بینی داستان باشید بلکه گاه باید در مدت زمان کوتاهی که در اختیار دارید، تمام پیامدهای بالقوه و بالفعل را بسنجید و درست ترین مسیر را انتخاب کنید؛ فرمولی که بیشتر به زندگی معمولی شباهت دارد و باعث می شود خوشحالی یا پشیمانی از یک تصمیم درست یا اشتباه، جلوه ای حقیقی تر و قابل لمس تر داشته باشند. در زندگی واقعی، ما معمولاً پیامدهای انتخاب های نادرست را می دانیم اما این باعث نمی شود که با یک جمله اشتباه یا یک بی دقتی کوچک، آن بلا را به سر خودمان نیاوریم.

زندگی واقعی پر است از وقایعی که احتمالاً تمام ارزش های شما را نیست و نابود می کنند؛ اتفاقاتی که از کنترل ما خارج هستند اما مجبورمان می کنند که برای رسیدن به یک هدف، یک معنا و یا یک پاسخ، هرآنچه که باور داشته ایم را زیر سوال ببریم. داستان دیترویت هم به بسته به انتخاب های شما به گونه ای پیش می رود که با هر کاراکتر حداقل دو انتخاب این چنینی خواهید داشت؛ به جز هوی رین، به یاد نمی آورم هیچ بازی اینتراکتیو دراما و مبتنی بر داستان دیگری توانسته باشد حقیقتاً حس شگفتی از یک اتفاق غیرقابل پیش بینی را این چنین در من برانگیزد و کاری کند که مثل شخصیت داخل داستان، بهت زده شوم.

نمونه‌ای از فلوچارت های بازی؛ برای جلوگیری از اسپویل هرچند ناچیز پیشنهاد می کنم که جملات داخل تصویر را مطالعه نکنید.

البته کم نیستند لحظاتی که بالانس میان آزادی عمل و محدود بودن به هم می ریزند؛ چه از منظر داستان سرایی به موضوع نگاه کنیم و چه از منظر کنترلی که گیمر بر بازی دارد. دیترویت در پاره ای از اوقات، به قدری انتخاب در برابرتان می گذارد که دیگر همه چیز اندکی ترسناک به نظر می رسد اما گاهی دیگر، چپترهای داستانی به شکلی دنبال می شوند که تفاوت چندانی با یک عنوان خطی ندارند؛ آن هم در حالی که خودتان می توانید تمام متغیرهای این سکانس را در ذهن تصور کنید و از اینکه چنین آزادی عملی محدودی در اختیارتان قرار گرفته تعجب خواهید کرد. مشخصاً این سکانس ها برای جهت دهی به داستان طراحی شده اند تا فلوچارت داستان بیش از این شلخته نشود؛ اما وقتی احتمالات قبلی را دیده باشید، بازگشتن به روندی که علی رغم تمام متغیرها به یک یا دو پایان مشخص منتهی می شود سخت است.

دستاورد دیگر کوانتیک دریم در دیترویت، روی آوردن به عناصر افرزش افزوده ای است که شکلی خرق عادت به گیم پلی بازی بخشیده اند و احتمالاً منتقدان دیوید کیج را هم تا حدی راضی می کنند. اندرویدها بدون شک قابلیت هایی فرابشری دارند و جهان پیرامون خود را به شکلی متفاوت نسبت به انسان ها می بینند. به همین خاطر کم پیش نمی آید که از این توانایی ها در روند گیم پلی استفاده کنید. مثلاً کانر به عنوان یک ربات کارآگاه توانایی خارق العاده ای در یافتن سرنخ ها دارد و در سکانس هایی که به سری بتمن آرخام بی شباهت نیستند، می تواند جزییاتی که از چشم انسان های پلیس دور می مانند را شناسایی یا حتی اتفاقاتی که در یک خانه رخ داده را در ذهن تجسم کند.

به همین شکل، مارکس هم می تواند برای رسیدن از نقطه الف به ب، تمام سناریوهای احتمالی را بررسی کرده و کم خطرترین و نویدبخش ترین مسیر را انتخاب کند. بنابراین در دیترویت شما نه تنها اندرویدهایی دارید که داستانی متفاوت نسبت به دیگری را تجربه می کنند، بلکه از نظر توانایی ها هم با یکدیگر تفاوت دارند؛ هر داستان، یک ماجراجویی متفاوت است. در این بین اما کارا تا حدی فارغ از قید و بندهای تکنولوژیک است و اتفاقاتی را تجربه می کند که بار عاطفی بیشتر و تاثیرگذارتری دارند.

یکی از بزرگ ترین انتقاداتی که همواره به بازی های کوانتیک دریم وارد بوده و متاسفانه هنوز هم در دیترویت به چشم می خورد، کنترل آزاردهنده شخصیت ها و دوربین است. برخلاف ذات سینمایی بازی، کنترل کاراکترها به هیچ وجه روان نیست و درست زمانی که در داستان و سینماتیک قدرتمند آن غرق شده اید، بازی سیلی محکمی به گوشتان نواخته و یادآوری می کند که در حال تجربه یک بازی ویدیویی، با تمام اشکالات رایج اش هستید. قرار گرفتن گزینه تعامل با اشیا و دوربین به صورت همزمان روی آنالوگ سمت راست، در تجربه ۱۰-۱۲ ساعته ای که از بازی داشتم بارها دردسرساز شد و کاری کرد که کاراکترها دست به حرکاتی بزنند که به هیچ وجه باب طبع من نبود؛ در نتیجه همین مسئله، چندین بار مجبور به خروج از بازی و بازگشت به نقطه قبلی بودم تا بلکه آن اشتباه احمقانه تکرار نشود.

در مجموع، دیترویت از نظر روایت داستان احتمالاً بهترین اینتراکتیو درامایی است که می توانید در تاریخ چند ده ساله بازی های ویدیویی بیابید. فضاسازی بازی به اندازه هوی رین و فارنهایت فراموش نشدنی نیست اما نوعی بلوغ محسوس در سبک روایت داستان به چشم می خورد که دیترویت را به تجربه ای لذت بخش تبدیل می کند. در صنعتی که اکثر بازی های مشابه (بخوانید بازی های Telltale) صرفاً توهم انتخاب به گیمر می دهند و در نهایت شما را از تلاش عبثی که برای تغییر داستان داشته اید منزجر می کنند، دیترویت توانسته خط مشی تازه ای برای ژانر خود ترسیم کرده و «انتخاب» را نه به عنوان المانی فانتزی، بلکه به عنوان عنصری حقیقتاً تغییردهنده ارائه کند.

نباید فراموش کرد که دیترویت علی رغم تمام دستاوردهایش که در گرافیک شدیداً واقع گرایانه، بازیگری بی نظیر و انشعابات داستان نمود پیدا می کند، مشکلاتی کمابیش بزرگ هم دارد. در لحظاتی که مشخصاً احساسات نویسنده بر منطق اش غلبه کرده اند، شاهد وقایعی هستید که در بهترین حالت فیلم های درجه سه هالیوودی را یادآور می شوند و سوالاتی را به وجود می آورند که تا پایان هم پاسخی برایشان نیست. اما با چشم پوشی از این مشکلات و نیز مشکلات گیم پلی، می توانید تجربه ای لذت بخش داشته باشید که در کمال تعجب، تکرارپذیر بالایی هم دارد. و مهم تر آنکه دیترویت می تواند شروعی باشد بر آشتی کوانتیک دریم با تمام مخاطبانی که ساخته هایش را بازی تلقی نمی کنند.


 • داستانی با انشعابات حقیقی در داستان و نه صرفاً توهم انتخاب
 • روایت کم نظیر و پیچش های داستانی تاثیرگذار
 • گرافیک شدیداً واقع گرایانه در کنار بازی بی نظیر بازیگران
 • تکامل هرچه بیشتر فرمول گیم پلی کوانتیک دریم و واقعی تر بودن انتخاب ها
 • درس های فراوانی که از اشتباهات Beyond Two Souls آموخته شده
 • مشکلات دوربین و کنترل شخصیت ها هنوز هم در ذوق می زند
 • فراز و فرودهای دائمی داستان و عدم یکپارچگی در منطق
 • سوالات بی شماری که بی پاسخ می مانند

 

 • این مطلب با همکاری فروشگاه ۲۰۵Store تهیه شده است. برای تهیه کنسول و بازی ها می توانید از وبسایت Infikala دیدن کنید.

The post بررسی بازی Detroit: Become Human ؛ جنگ صلح است، آزادی بردگیست appeared first on دیجیاتو.

سونی از پایان عمر پلی استیشن ۴ می گوید

کنسول محبوب پلی استیشن ۴ به پایان عمر خود نزدیک می شود و جان کودرا، مدیر برند پلی استیشن نیز این موضوع را تایید کرده است.

او در نشستی مطبوعاتی در توکیو به خبرنگاران اعلام کرده است که در این دوره زمانی از سال ۲۰۱۸ باید کاهش فروش پلی استیشن ۴ را انتظار داشت. البته کودرا توقع دارد با توجه به افزایش درآمد سونی از طریق سرویس هایی مانند پلی استیشن پلاس، این کاهش فروش جبران شود.

البته این موضوعات به این معنا نیست که سونی به این زودی ها پشتیبانی از پلی استیشن ۴ را متوقف می کند، بلکه با توجه به این که اکثر کاربران، پیش از این پلی استیشن ۴ را خریده اند، از این به بعد سونی روی پشتیبانی و سرپا نگه داشتن این کنسول تمرکز خواهد کرد.

پلی استیشن 4

طبق گفته های او، سونی همچنان به سرمایه گذاری در حوزه بازی های انحصاری ادامه خواهد داد. باید گفت که این سرمایه گذاری تنها به معرفی IP های جدید مرتبط نبوده و استفاده دوباره از سایر IP های موفق پلی استیشن که پیش از این نیز امتحان خود را پس داده بودند، در برنامه این کمپانی جای دارد.

کودرا به وضعیت فروش پلی استیشن وی آر نیز اشاره کرده و فروش آن را در حال رشد، البته با سرعت کم می داند. چندی پیش این اعلام شده بود که این دستگاه کمتر از انتظارات سونی در بازار فروش رفته است.

او در ادامه اضافه می کند که سونی از این زمان تا مارس سال ۲۰۲۱ به برنامه میان مدت خود برای پشتیبانی از پلی استیشن ۴ ادامه داده و برنامه ریزی برای آینده را نیز شروع خواهد کرد. این گفته ها را می توان اشاره غیر مستقیمی به طراحی پلتفرمی جدید از سوی سونی دانست.

پلی استیشن ۴ در اواخر سال ۲۰۱۳ به صورت سراسری در جهان عرضه شد. با توجه به منابع متفاوت، باید انتظار عرضه پلی استیشن ۵ در انتهای سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ را داشته باشیم.

The post سونی از پایان عمر پلی استیشن ۴ می گوید appeared first on دیجیاتو.

سونی به شایعات مربوط به پلی استیشن ۵ پاسخ داد

در چند ماه اخیر شایعات زیادی مبنی بر زمان معرفی کنسول پلی استیشن ۵ شنیده می شد. شاون لیدن، مدیرعامل بخش سرگرمی های تعاملی سونی آمریکا سرانجام در جدیدترین پادکست بلاگ رسمی پلی استیشن به این موضوع واکنش نشان داده است.

به گفته او، سونی در حال حاضر روی عرضه بازی هایی همچون The Last of Us 2، نسخه جدید اسپایدرمن و Death Stranding متمرکز شده و قصد رونمایی از سخت افزار جدیدی در رویداد E3 2018 را ندارد.

ظاهراً در E3 امسال اطلاعات تازه ای از Death Stranding و دیگر انحصاری مورد انتظار پلی استیشن ۴ یعنی The Last of Us منتشر خواهد شد. مدتی پیش، سایت SemiAccurate به فرستاده شدن کیت های توسعه پلی استیشن ۵ به کمپانی های بازی سازی اشاره کرده و عرضه این کنسول در سال جاری میلادی را مدعی شده بود.

البته این ادعا سریعاً از سمت منابع معتبری همچون دیجیتال فاندری رد شد. در مقاله این سایت در رابطه با پلی استیشن بعدی آمده است که به دلیل رسیدن سونی و مایکروسافت به هزینه ای معقول برای تولید سخت افزارهای کنسول های نسل بعدی، به احتمال زیاد تا سال ۲۰۲۰ شاهد عرضه پلی استیشن ۵ و ایکس باکس بعدی نخواهیم بود.

پلی استیشن 5

پلی استیشن ۴ هنوز راه زیادی در پیش دارد.

مایکل پکتر به عنوان یکی از تحلیلگرهای شناخته شده بازی های ویدیویی نیز چنین اعتقادی داشته و شانس ۷۵ درصدی را برای عرضه پلی استیشن ۵ در سال ۲۰۲۰ قائل شده است.

با توجه به لیست طولانی بازی های انحصاری بزرگی که در آینده ای نزدیک برای پلی استیشن ۴ منتشر خواهند شد و فروش فوق العاده این کنسول در بازارهای جهانی، عدم عرضه زودهنگام پلی استیشن بعدی به هیچ عنوان عجیب نیست.

کنفرانس E3 سونی در ساعت ۵:۳۰ صبح روز ۲۲ خرداد برگزار خواهد شد و به احتمال زیاد شاهد نمایش های از بازی های شناخته شده پلی استیشن ۴ که در ماه های آتی عرضه خواهند شد، خواهیم بود.

The post سونی به شایعات مربوط به پلی استیشن ۵ پاسخ داد appeared first on دیجیاتو.

اطلاعات جدیدی از بازی Days Gone منتشر شد؛ خبری از بخش چندنفره نیست

تصویر روی جلد این شماره نشریه گیم اینفورمر به یکی از انحصاری های پلی استیشن ۴ یعنی بازی Days Gone اختصاص داشت و سازندگان این عنوان در استودیو Bend اطلاعات جدیدی از این بازی را با کاربران به اشتراک گذاشتند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

طبق گفته یکی از کارگردان های اصلی بازی، Days Gone تفاوت زیادی با سایر عناوین زامبی کشی خواهد داشت. بازی به صورت جهان باز دنبال خواهد شد و مناطق زیادی برای اکتشاف در نقشه بازی وجود دارند.

برای از بین بردن زامبی ها، با لیست بلندی از اسلحه ها و گجت های مختلف روبرو خواهیم بود. البته سیستم آب و هوای بازی جدا از آن که به صورت هوشمند تغییر می کند، می تواند روی نحوه مبارزات و استفاده شما از اسلحه ها نیز تاثیر گذار باشد. باید گفت، با وجود جزییات بالای گیم پلی، هیچ بخش چندنفره ای در Days Gone وجود ندارد.

سیستم مخفی کاری در بازی وجود خواهد داشت و برای جابجایی می توانید از Fast Travel استفاده کنید. برای جابجا شدن سریع بین نقاط مختلف نقشه نیاز به ساخت پناهگاه هایی دارید که با پاک سازی نقشه میسر می شود.

بازی Days Gone

همان طور که پیش از این در تریلرهای بازی مشاهده کرده بودید، وسیله نقلیه شخصیت اصلی بازی یک موتور سیکلت است. می توانید در بخش های مختلفی، موتور سیکلت خود را ارتقا داهید.

در ادامه صحبت های سازندگان بازی Days Gone به این نکته اشاره شده که بخش داستانی تنها بهانه ای برای از بین بردن زامبی ها نخواهد بود و با داستانی متفاوت روبرو خواهیم شد. داستان بازی از این قرار است که چند سال بعد از شروع یک بیماری بزرگ در ایالات متحده گذشته و شخصیت اصلی بازی که پیش از این در گروه های موتورسواری عضویت داشته، برای بقا در این دنیای آخرالزمانی تلاش می کند.

به نظر می رسد داستان صرفاً به صورت خطی دنبال نمی شود و قادر به تصمیم گیری های خواهید بود که روی سرنوشت شخصیت ها اثر خواهند گذشت. لازم به ذکر است بازی با نرخ فریم ۳۰ و رزولوشن ۴K روی پلی استیشن ۴ پرو اجرا خواهد شد.

پیش از این تاریخ انتشار Days Gone عقب افتاده بود. بازی در اوایل سال ۲۰۱۹ به صورت انحصاری برای پلی استیشن ۴ منتشر خواهد شد و طبق اعلام سازندگان، نباید منتظر نمایش بزرگی از Days Gone در طول رویداد E3 2018 باشیم.

The post اطلاعات جدیدی از بازی Days Gone منتشر شد؛ خبری از بخش چندنفره نیست appeared first on دیجیاتو.

بازی God of War به رکورد سریع ترین فروش میان تمام انحصاری های پلی استیشن ۴ رسید

بازی God of War تحسین گروه زیادی از منتقدان را برانگیخت و بسیاری این عنوان را یکی از شانس های اصلی کسب جایزه بهترین بازی سال در مراسم های مختلف می دانند. حال به نظر می رسد این عنوان جدا از دستاورد های ذکر شده، در بخش فروش نیز رکورد جدیدی را از خود به جای گذاشته است.

سونی به تازگی اعلام کرده که این بازی در مدت ۳ روز، بیش ۳٫۱۵ میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروش رفته که این رقم سریع ترین فروش میان تمام بازی های انحصاری پلی استیشن ۴ به حساب می آید. این موضوع به این معنا است که بازی God of War در مدت زمان ۳ روزه، بیشتر از هر عنوان انحصاری دیگری برای پلی استیشن ۴، فروخته است.

این عنوان در تاریخ ۳۱ فروردین منتشر شد و آمار فروشی که سونی ارائه داده به فروش آخر هفته بازی از روز ۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت بر می گردد. لازم به ذکر است که God of War در دو هفته اخیر، در صدر جدول پر فروش ترین بازی های بریتانیا قرار گرفته است.

بازی God of War

کریتوس این بار در نقش پدر، شخصیتی باورپذیر تر از سه گانه اصلی God of War دارد.

پیش از این سریع ترین فروش میان انحصاری های پلی استیشن ۴ را بازی تحسین شده استودیو ناتی داگ یعنی Uncharted 4: A Thief’s End ثبت کرده بود. جدیدترین نسخه از سری آنچارتد در مدت زمان ۷ روزه به فروش ۲٫۷ میلیون نسخه ای در سرتاسر جهان رسید.

دیگر انحصاری تحسین شده کنسول نسل هشتمی سونی یعنی Horizon Zero Dawn هم موفقیت بزرگی را برای یک IP جدید به دست آورد و در دو هفته اول عرضه، موفق به فروش ۲٫۶ میلیون نسخه ای شد.

بازی God of War جدیدترین قسمت از سری خدای جنگ بعد از نسخه فرعی God of War: Ascension در سال ۲۰۱۳ به شمار می رود. اگر هنوز در تجربه God of War شک دارید، نگاه نزدیک و بررسی ویدیویی دیجیاتو از این بازی راهنمای خوبی برای شما محسوب می شود.

The post بازی God of War به رکورد سریع ترین فروش میان تمام انحصاری های پلی استیشن ۴ رسید appeared first on دیجیاتو.

تاریخ انتشار بازی های سال ۲۰۱۸

اگر می خواهید از تاریخ انتشار بازی های سال ۲۰۱۸ آگاه شوید، می توانید نگاهی به لیست زیر داشته باشید. طبیعتاً با انتشار اخبار جدید در رابطه با تاریخ عرضه بازی ها، این فهرست بروز خواهد شد بنابراین پیشنهاد می کنیم آن را برای دریافت اطلاعات جدیدتر، در بوکمارک خود قرار دهید. لازم به ذکر است بازی هایی که هنوز تاریخ انتشار مشخصی ندارند، در این فهرست دسته بندی نشده اند.

ژانویه

 • The Escapists 2 (نینتندو سوییچ) – ۲۱ دی
 • InnerSpace (پی سی، نینتندو سوییچ، ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴) – ۲۶ دی
 • Street Fighter V: Arcade Edition (پلی استیشن ۴، پی سی) – ۲۶ دی
 • Kerbal Space Program: Enhanced Edition (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان)
 • Forged Battalion (پی سی) – ۲۶ دی
 • Darkest Dungeon (نینتندو سوییچ) – ۲۸ دی
 • H1Z1 (پی سی) – ۲۸ دی
 • Gintama Rumble (پلی استیشن ۴) – ۲۸ دی
 • World to the West (نینتندو سوییچ) – ۲۸ دی
 • Digimon Story: Cyber Sleuth – Hacker’s Memory (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا) – ۲۹ دی
 • Kirby Battle (3 دی اس) – ۲۹ دی
 • Death Mark (پلی استیشن ۴، نینتندو سوییچ) – ۲۹ دی
 • Lost Sphear (سوییچ، پی سی، پلی استیشن ۴) – ۴ بهمن
 • Subnutica (پلی استیشن ۴، پی سی، سوییچ) – ۴ بهمن
 • The Inpatient (پلی استیشن وی آر) – ۴ بهمن
 • Iconoclasts (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا، پی سی) – ۴ بهمن
 • Celeste (سوییچ، پلی استیشن ۴، پی سی) – ۶ بهمن
 • Dust and Salt (پی سی) – ۶ بهمن
 • Dragon Ball FighterZ (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان) – ۶ بهمن
 • Monster Hunter: World (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۶ بهمن
 • Dissidia Final Fantasy NT (پلی استیشن ۴) – ۱۰ بهمن

فوریه

 • Batallion 1944 (دسترسی زودهنگام پی سی) – ۱۲ بهمن
 • Final Fantasy XII: The Zodiac Age (پی سی) – ۱۲ بهمن
 • Night In The Woods (نینتندو سوییچ) – ۱۲ بهمن
 • Steamworld Dig (نینتندو سوییچ) – ۱۲ بهمن
 • Sky Force Reloaded (نینتندو سوییچ) – ۱۲ بهمن
 • UFC 3 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۱۳ بهمن
 • Gundemoniums (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا) – ۱۳ بهمن
 • We Were Here Too (پی سی) – ۱۳ بهمن
 • Shadow of the Colossus (پلی استیشن ۴) – ۱۷ بهمن
 • Marooners (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۱۷ بهمن
 • Aegis Defenders (پلی استیشن ۴، پی سی، نینتندو سوییچ) – ۱۸ بهمن
 • Civilization VI: Rise and Fall (پی سی) – ۱۸ بهمن
 • Octogeddon (پی سی) – ۱۸ بهمن
 • Rust (پی سی) – ۱۸ بهمن
 • Little Triangle (ایکس باکس وان) – ۱۸ بهمن
 • Samsara (ایکس باکس وان) – ۱۸ بهمن
 • ACA NeoGeo Blazing Star (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ) – ۱۹ بهمن
 • Bleed 2 (ایکس باکس وان) – ۱۹ بهمن
 • Starpoint Gemini Warlords (ایکس باکس وان) – ۱۹ بهمن
 • Civilization VI: Rise and Fall (پی سی) – ۱۹ بهمن
 • Dragon Quest Builders (نینتندو سوییچ) – ۲۰ بهمن
 • Overdriven Reloaded: Special Edition (ایکس باکس وان) – ۲۰ بهمن
 • The Seven Deadly Sins: Knights of Britannia (پلی استیشن ۴) – ۲۰ بهمن
 • Under Night In-Birth Exe: Late[st] (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۳، پلی استیشن ویتا) – ۲۰ بهمن
 • Monster Energy Supercross: Special Edition (ایکس باکس وان) – ۲۳ بهمن
 • Owlboy (سوییچ) – ۲۴ بهمن
 • Radiant Historia: Perfect Chronology (3 دی اس) – ۲۴ بهمن
 • Dynasty Warriors 9 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۴ بهمن
 • The Fall 2: Unbound (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۴ بهمن
 • Kingdom Come: Deliverance (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان) – ۲۴ بهمن
 • Crossing Souls (پلی استیشن ۴، پی سی) – ۲۴ بهمن
 • Radiant Historia: Perfect Chronology ( 3 دی اس) – ۲۴ بهمن
 • Monster Energy Supercross: The Official Videogame (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ) – ۲۴ بهمن
 • The Longest Five Minutes (سوییچ، ویتا، پی سی) – ۲۴ بهمن
 • The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II (پی سی) – ۲۵ بهمن
 • A Certain Magical Virtual-On (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا) – ۲۶ بهمن
 • Secret of Mana (پی سی، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا) – ۲۶ بهمن
 • Bayonetta 1 + 2 Collection (سوییچ) – ۲۷ بهمن
 • Fe (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان، سوییچ) – ۲۷ بهمن
 • Age of Empires: Definitive Edition (پی سی) – ۱ اسفند
 • Armored Warfare (پلی استیشن ۴) – ۱ اسفند
 • Long Gone Days (پی سی) – ۲۹ بهمن
 • The Station (ایکس باکس وان) – ۳۰ بهمن
 • Metal Gear Survive (پی سی، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۱ اسفند
 • Pac-Man Championship Edition 2 Plus (سوییچ) – ۳ اسفند
 • Stellaris: Apocalypse (پی سی) – ۳ اسفند
 • Past Cure (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان) – ۳ اسفند
 • Yume Nikki: Dream Diary (پی سی) – ۴ اسفند
 • Sword Art Online: Fatal Bullet (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان) – ۴ اسفند
 • Gravel (ایکس باکس وان) – ۷ اسفند
 • De Blob 2 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۸ اسفند
 • Payday 2 (سوییچ) – ۸ اسفند
 • Immortal Redneck (ایکس باکس وان) – ۸ اسفند
 • Payday 2 (سوییچ) – ۸ اسفند
 • Riftstar Raiders (ایکس باکس وان) – ۸ اسفند
 • Darkest Dungeon (ایکس باکس وان) – ۹ اسفند

مارس

 • Pit People (ایکس باکس وان، پی سی) – ۱۱ اسفند
 • Bravo Team (پلی استیشن وی آر) – ۱۵ اسفند
 • DjMax Respect (پلی استیشن ۴) – ۱۵ اسفند
 • Final Fantasy XV: Royal Edition (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۱۵ اسفند
 • Frantics (پلی استیشن ۴) – ۱۵ اسفند
 • Scribblenauts Showdown (سوییچ، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) –  ۱۵ اسفند
 • Fear Effect Sedna (سوییچ، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۱۵ اسفند
 • Flinthook (سوییچ) – ۱۸  اسفند
 • Devil May Cry HD Collection (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۲ اسفند
 • Ghost of a tale (پی سی) – ۲۲ اسفند
 • Q.U.B.E.2 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۲ اسفند
 • Golem (پلی استیشن وی آر) – ۲۲ اسفند
 • WarGames (پی سی) – ۲۳ اسفند
 • Kirby Star Allies (سوییچ) – ۲۵ اسفند
 • Burnout Paradise Remastered (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۲۵ اسفند
 • Assassin’s Creed Rogue: Remastered (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۲۹ اسفند
 • Attack on Titan 2 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، سوییچ، پی سی) – ۲۹ اسفند
 • Sea of Thieves (ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۹ اسفند
 • Shantae and The Pirates Curse (سوییچ) – ۲۹ اسفند
 • Titan Quest (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۲۹ اسفند
 • Valkyria Chronicles 4 (پلی استیشن ۴) – ۱ فروردین
 • A Way Out (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۳ فروردین
 • Detective Pikachu (3 دی اس) –  ۳ فروردین
 • Ni No Kuni II: Revenant Kingdom (پلی استیشن ۴، پی سی) – ۳ فروردین
 • Pure Farming 2018 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۳ فروردین
 • Atelier Lydie & Suelle: The Alchemists and the Mysterious Paintings (پلی استیشن ۴، سوییچ، پی سی) – ۷ فروردین
 • Far Cry 5 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۷ فروردین
 • MLB The Show 18 (پلی استیشن ۴) – ۷ فروردین
 • Outlast (سوییچ) – ۷ فروردین
 • Agony (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۱۰ فروردین
 • The Witch and the Hundred Knight 2 (پلی استیشن ۴) – ۱۰ فروردین
 • Long Gone Days (پی سی) – ۱۱ فروردین
 • Shining Resonance Refrain (پلی استیشن ۴) – ۱۲ فروردین
 • Super Robot Wars X (پلی استیشن ویتا، پلی استیشن ۴) – ۱۳ فروردین

آپریل

 • Minit (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان) – ۱۴ فروردین
 • Extinction (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۱ فروردین
 • Owlboy (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۲۱ فروردین
 • Dark Rose Valkyrie (پی سی) – ۲۱ فروردین
 • Hellblade: Senuas Sacrifice (ایکس باکس وان) – ۲۲ فروردین
 • Ys Origin (ایکس باکس وان) – ۲۲ فروردین
 • Don’t Starve (سوییچ) – ۲۳ فروردین
 • Asdivine Hearts (سوییچ) – ۲۴ فروردین
 • Ys Vlll: Larcrimosa of Dana (پی سی) – ۲۷ فروردین
 • Yakuza 6: The Song of Life (پلی استیشن ۴) – ۲۹ فروردین
 • Metal Max Xeno (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا) – ۳۰ فروردین
 • God of War (پلی استیشن ۴) – ۳۱ فروردین
 • Nintendo Labo Variety Kit (سوییچ) – ۳۱ فروردین
 • Nintendo Labo Robot Kit (سوییچ) – ۳۱ فروردین
 • Adventure Time: Pirates of the Enchiridion (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان، سوییچ) – ۳ اردیبهشت
 • South Park: The Fractured But Whole (سوییچ) – ۴ اردیبهشت
 • Frostpunk (پی سی) – ۴ اردیبهشت
 • Battle Tech (پی سی) – ۴ اردیبهشت
 • Super Robot Wars X (سوییچ) – ۶ اردیبهشت
 • The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II: Kai (پلی استیشن ۴) – ۶ اردیبهشت

می

 • Killing Floor: Incursion (پلی استیشن وی آر) – ۱۱ اردیبهشت
 • Total War Saga: Thrones of Britannia (پی سی) – ۱۳ اردیبهشت
 • City of Brass پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) –  ۱۴ اردیبهشت
 • Donkey Kong Country: Tropical Freeze (سوییچ) – ۱۴ اردیبهشت
 • Conan Exiles (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) –  ۱۸ اردیبهشت
 • Pillars of Eternity 2: Deadfire (پی سی) – ۱۸ اردیبهشت
 • One Piece: Pirate Warriors 3 (سوییچ) – ۲۱ اردیبهشت
 • Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۱ اردیبهشت
 • Battle Chasers Nightwar (سوییچ) – ۲۵ اردیبهشت
 • Dragon’s Crown Pro (پلی استیشن ۴) – ۲۵ اردیبهشت
 • Little Witch Academia: Chamber of Time (پی سی، پلی استیشن ۴) – ۲۵ اردیبهشت
 • Shin Megami Tensei: Strange Journey Redux (3 دی اس) – ۲۵ اردیبهشت
 • Far: Lone Sails (پی سی) – ۲۷ اردیبهشت
 • Hyrule Warriors: Definitive Edition (سوییچ) – ۲۸ اردیبهشت
 • Little Nightmares: Complete Edition (سوییچ) – ۲۸ اردیبهشت
 • State of Decay 2 (ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۸ اردیبهشت
 • Ancestors Legacy (ایکس باکس وان، پی سی) – ۱ خرداد
 • Persona 3: Dancing Moon Night (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا) – ۳ خرداد
 • Persona 4: Dancing All Night (پلی استیشن ۴) – ۳ خرداد
 • Persona 5: Dancing Star Night (پلی استیشن ۴) – ۳ خرداد
 • Runner 3 (سوییچ، پی سی) – ۱ خرداد
 • Space Hulk: Deathwing – Enhanced Edition (پلی استیشن ۴، پی سی) – ۱ خرداد
 • Tennis World Tour (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان، سوییچ) – ۱ خرداد
 • Dillon’s Dead-Heat Breakers (3 دی اس) – ۳ خرداد
 • Dark Souls Remastered (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان) –  ۴ خرداد
 • Detroit: Become Human (پلی استیشن ۴) – ۴ خرداد
 • Everspace (پلی استیشن ۴) – ۸ خرداد
 • Legend of Kay Anniversary (سوییچ) – ۸ خرداد
 • Moonlighter (پلی استیشن ۴، پی سی، ایکس باکس وان، سوییچ) – ۸ خرداد
 • Sega Mega Drive Classics (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۸ خرداد
 • Street Fighter 30th Anniversary (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی، سوییچ) – ۸ خرداد
 • Liar Princess and The Blind Prince (پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا، سوییچ) – ۱۰ خرداد

ژوئن

 • BlazBlue: Cross Tag Battle (پلی استیشن ۴، پی سی، سوییچ) – ۱۵ خرداد
 • The Elder Scrolls Online: Summerset (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۱۵ خرداد
 • Onrush (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۱۵ خرداد
 • Shaq Fu: A Legend Reborn (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی، سوییچ) – ۱۵ خرداد
 • Vampyr (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۱۵ خرداد
 • MotoGP 18 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۱۷ خرداد
 • Sushi Striker: The Way of Sushido (سوییچ، ۳ دی اس) – ۱۸ خرداد
 • Super Bomberman R (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۲ خرداد
 • Jurassic World Evolution (پی سی، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۲۲ خرداد
 • Lego The Incredibles (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی، سوییچ) – ۲۵ خرداد
 • Mario Tennis Aces (سوییچ) – ۱ تیر
 • New Gundam Breaker (پلی استیشن ۴، پی سی) – ۱ تیر
 • Far Cry 3 Classic Edition (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۵ تیر
 • Ys Vlll: Larcrimosa of Dana (سوییچ) – ۵ تیر
 • The Crew 2 (پی سی، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۸ تیر
 • MXGP Pro (پی سی، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۸ تیر
 • Wolfenstein II: The New Colossus (سوییچ) – ۱۱ تیر

جولای

 • Crash Bandicoot N.Sane Trilogy (پی سی، ایکس باکس وان، سوییچ) – ۱۹ تیر
 • Captain Toad: Treasure Tracker (سوییچ، ۳ دی اس) – ۲۲ تیر
 • Octopath Traveler (سوییچ) – ۲۲ تیر
 • Closed Nightmare (سوییچ، پلی استیشن ۴) – ۲۸ تیر
 • Mega Man X Legacy Collection (سوییچ، پی سی، ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴) – ۳ مرداد
 • The Banner Sage 3 (پی سی، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۳ مرداد
 • WarioWare Gold (3 دی اس) – ۵ مرداد

آگوست

 • World of Warcraft: Battle for Azeroth (پی سی) – ۲۳ مرداد
 • Yakuza Kiwami 2 (پلی استیشن ۴) – ۶ شهریور

سپتامبر

 • Dragon Quest 11: Echoes of an Elusive Age (پلی استیشن ۴، پی سی) – ۱۳ شهریور
 • Marvel’s Spider-Man (پلی استیشن ۴) – ۱۶ شهریور
 • Shadow of the Tomb Raider (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۳ شهریور
 • Spyro Reignited Trilogy (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۳۰ شهریور

اکتبر

 • Call of Duty: Black Ops 4 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی) – ۲۰ مهر
 • Red Dead Redemption 2 (پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان) – ۴ آبان

The post تاریخ انتشار بازی های سال ۲۰۱۸ appeared first on دیجیاتو.

گزارش مالی سونی از سال مالی ۲۰۱۷؛ پلی استیشن ۴، منجی بزرگ ژاپنی‌ها

تازه ترین گزارش مالی سونی، حقیقتی ساده و مهم را نمایان می کند: اینکه کاز هیرای، مدیرعامل پیشین سونی، کمپانی را در وضعیت نسبتاً خوبی رها کرده است. طی سال مالی ۲۰۱۷  که در ماه مارس به پایان رسید، سونی به درآمد ۷۸٫۱ میلیارد دلاری دست یافت و ۶٫۷ میلیارد دلار از این رقم، سود عملیات ژاپنی ها است. بنابراین سونی نسبت به سود عملیاتی ۲٫۶ میلیارد دلاری سال قبل، رشد چشمگیری را پشت سر گذاشته است.

البته این افزایش سوددهی کاملا قابل پیش بینی بود، زیرا در سال مالی گذشته، تجارت دوربین های سونی به خاطر زمین لرزه کوماماتو ژاپن در سال ۲۰۱۶ با مشکلاتی بزرگ مواجه شد اما این واحد حالا روند پیشین خود را با قوت هرچه تمام تر دنبال می کند.

سونی پلی استیشن 4

مطمئناً برای هیچکس جای تعجب ندارد که بخش زیادی از موفقیت سونی، مدیون واحد پلی استیشن است. این کمپانی در سال مالی ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۹ میلیون کنسول پلی استیشن ۴ فروخته که اندکی از فروش ۲۰ میلیونی سال ۲۰۱۶ کمتر است. دستیابی به این رقم کماکان تحسین برانگیز است زیرا پلی استیشن ۴ به تولد ۵ سالگی خود نزدیک شده. آمار نشان می دهد که فروش پلی استیشن ۴ تا ماه مارس از ۷۶ میلیون گذر کرده و تا پیشی گرفتن از فروش کل پلی استیشن ۳ مان زیادی باقی نمانده که عمری ۷ ساله داشت.

در مجموع واحد گیمینگ سونی سود ۱٫۶ میلیارد دلاری را برای ژاپنی ها به ارمغان آورده و از این منظر، سودده ترین تجارت سونی محسوب می شود. علت سوددهی بیشتر پلی استیشن نسبت به سال قبل را می توان در افزایش مشترکین سرویس پلی استیشن پلاس، تغییرات ارزهای خارجی به نفع ین ژاپن و افزایش فروش بازی های پلی استیشن ۴ جستجو کرد.

علاوه بر این سونی در سال ۲۰۱۷ مجموعه ای از بازی های انحصاری تحسین برانگیز مثل هورایزن: زیرو داون، آنچارتد: لاست لگسی، NieR: Automata، پرسونا ۵ و بسیاری بازی دیگر را به دست مشتریان رساند. با وجود بازی هایی مثل God of War (با میانگین نمره ۹۵ در متاکریتیک و نمره ۱۰۰ از دیجیاتو)، Detroit: Become Human و Spider-Man در سال ۲۰۱۸ نیز، چشم اندازه سال مالی آتی به اندازه سال ۲۰۱۷ نویدبخش است.

واحد سرگرم های خانگی سونی هم در عملکردی قابل قبول در بازه مورد اشاره داشته است. این واحد ۷۸۴ میلیون دلار برای سونی سودآوری کرد که از سود ۵۳۵ میلیون دلاری سال مالی قبلی بهتر است. بهبود وضعیت این واحد هم یکبار دیگر به تغییرات ارزهای خارجی و البته فروش بهتر تلویزیون ها ارتباط دارد.

متاسفانه در این بین تجارت موبایل کماکان عملکردی ضعیف دارد و تنها ۶٫۶ میلیارد دلار درآمدزایی کرده که از درآمد ۶٫۹ میلیارد دلاری سال پیش هم کمتر است و ضرری ۲۵۳ میلیون دلاری به کمپانی زده. در مجموع سونی در قیاس با ۲۰۱۶، سال بهتری را پشت سر گذاشته و انتظار دارد که اوضاع در سال ۲۰۱۸ بهتر هم بشود. حال باید دید که کنیچیرو یوشیدا، مدیرعامل جدید سونی قادر به حفظ وضعیت کنونی و بهبود آن خواهد بود یا خیر.

The post گزارش مالی سونی از سال مالی ۲۰۱۷؛ پلی استیشن ۴، منجی بزرگ ژاپنی‌ها appeared first on دیجیاتو.

فروش کنسول پلی استیشن ۴ از مرز ۷۶ میلیون واحد گذشت

بنابر اعلام رسمی سونی، این کمپانی تا به امروز ۷۶ میلیون کنسول پلی استیشن ۴ به فروش رسانده است که ۱۹ میلیون از آن به ۱۲ ماه اخیر تعلق دارد. برای مقایسه باید گفت که طی سال مالی گذشته، سونی ۲۰ میلیون پلی استیشن فروخته بود و حالا برای سال مالی ۲۰۱۹، هدف خود را روی فروش ۱۶ میلیون گذاشته است. در مجموع هنوز تجارت پلی استیشن با مشکل بزرگی مواجه نشده، اما فروش سخت افزار مشخصاً از دوران اوج خود عبور کرده است.

فروش بازی ها و اشتراک پلی استیشن پلاس کماکان درآمد بسیار خوبی روانه جیب سونی می کند و تجارت پلی استیشن طی یک سال گذشته ۱۷۷٫۵ میلیارد ین سودآوری کرده است. انتظار می رود این روند در سال آتی هم ادامه یابد و به ۱۹۰ میلیارد ین برسد.

سونی در بخشی از گزارش خود می گوید که مجموع فروش با رشد ۲۹۴ میلیارد ینی یا رشد ۱۸ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بود و به ۱,۹۴۳٫۸ میلیارد ین رسیده است. سونی به سرمایه گذاران خود می گوید «این افزایش درآمد عمدتاً به خاطر افزایش فروش نرم افزارهای پلی استیشن ۴ (به همراه فروش دیجیتالی) و تاثیر نرخ ارزها و همچنین افزایش مشترکین سرویس پولی پلی استیشن پلاس بوده است».

برای ۱۲ ماه آتی، سونی کاهش فروش سخت افزار گیمینگ خود را پیش بینی کرده اما در عین حال انتظار دارد که افزایش فروش بازی های ویدیویی، تعادل را به درآمد بازگرداند. گفتنی است که مایکروسافت هم اخیراً گزارش مالی خود را منتشر کرده اما طبق معمول اشاره ای به فروش سخت افزار ایکس باکس وان نشده است.

The post فروش کنسول پلی استیشن ۴ از مرز ۷۶ میلیون واحد گذشت appeared first on دیجیاتو.