محققان مغز انسان را با موفقیت به موش پیوند زدند

دانشمندان نمونه های کوچکی از مغز انسان را در بدن موش ها کاشته و به نتایجی مهم دست پیدا کرده اند.

یکی از راه های مناسب برای مطالعه اندام ها استفاده از ارگانوئیدهای تولید شده از سلول های بنیادی است. ارگانوئید ساختاری مصنوعی است که برای بازتولید نمونه‌ اندام های انسان یا سایر حیوانات در ابعاد کوچکتر به کار می رود، با این حال طولانی ترین زمانی که این اندام واره ها در محیط آزمایشگاهی دوام بیاورند، از چند هفته فراتر نمی رود.

محققان موسسه Salk Institute برای غلبه بر این مشکل ارگانوئید مغز انسان را در بدن موش ها کاشته و روی آن را با دریچه ای شفاف پوشانده اند. این ماده در بدن موش ها از طریق جریان خون تغذیه شده و ۲۳۳ روز دوام آورده است.ارگانوئیدعلاوه بر این نشانه های رشد مشابه با زمانی که مغز در بدن نوزاد قرار دارد نیز در آن مشاهده شده و حتی موش ها عملکرد بهتری در طی کردن مارپیچ نشان داده اند، هرچند این مورد بعدا دوباره به حالت عادی برگشته است. این پیشرفت عظیم فرصت مطالعه و درمان بیماری های ذهنی و صدمات مغزی را برای دانشمندان فراهم می کند.

این تیم تحقیقاتی با علم به اینکه از طریق تغذیه ارگانوئید مغز با جریان خون می توان آن را برای مدت به مراتب طولانی تری حفظ کرد، بخش کوچکی و غنی از عروق خونی مغز موش ها را برداشته و ارگانوئید را به آن پیوند زدند. جریان پیدا کردن خون از این عروق باعث رشد عصب ها و سلول های پشتیبانی عصبی به نام «آستروسیت» در بافت پیوندی شده است.

نکته جالب اینجاست که نورون ها ارتباط جدیدی را با ارگان میزبان برقرار کرده و به صورتی هماهنگ عمل کرده اند. «عابد الفتاح منصور»، از محققان Salk Institute درباره اهمیت این دستاورد می گوید:

نتایج به دست آمده حاکی از این است که افزایش جریان خون نه تنها به پایداری بیشتر ارگانوئید کمک کرده بلکه پیچیدگی عصبی آن را به حدی رسانده که امکان مطالعه بیماری مغزی را فراهم می کند.

تماشا کنید: چه بلایی سر مغز اینشتین آمد؟

The post محققان مغز انسان را با موفقیت به موش پیوند زدند appeared first on دیجیاتو.

آسیب های مغزی جزئی هم خطر ابتلا به پارکینسون را بالا می برند

طبق پژوهشی تازه، حتی آسیب های مغزی بسیار اندک هم می توانند خطر ابتلا به بیماری زوال عقلی یا پارکینسون را افزایش دهند.

این پژوهش که چهارشنبه گذشته در نشریه عصب شناسی منتشر شد به ارتباطی قوی میان آسیب های مغزی (با عوامل مختلف شامل تصادف) و افزایش خطر ابتلا به پارکینسون اشاره دارد و ظاهرا شدت آسیب های مغزی اثر چندانی در این مساله ندارد.

یافته های این پژوهش مشخصا به اطلاعات به دست آمده از دیتابیس سازمان سلامت نظامیان آمریکا ارتباط دارد که بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ میلادی گردآوری شده اند.

دانشمندان پس از مقایسه این اطلاعات با افرادی که هیچگاه دچار آسیب های مغزی نشده بودند دریافتند که افزایش خطر ابتلا به پارکینسون (با وجود آنکه به طور کلی پایین ارزیابی شده) از  ۵۶ درصد در افرادی که دچار آسیب های معمولی شده اند تا ۸۳ درصد در آنهایی که به آسیب های شدید دچار شدند متغیر بوده است. جالب اینجاست که حتی با در نظر گرفتن دیگر عوامل موثر در ابتلا به پارکینسون شامل بیماری های مزمن، سطح سواد و تحصیلات و همچنین استفاده از مواد مخدر، باز هم نتایج تحقیق درست از آب درآمد و تغییری در آنها حاصل نشد.

پارکینسون

در این پژوهش ۳۲۵۸۷۹ سرباز که نیمی از آنها دچار آسیب های مغزی بودند مورد تحقیق قرار گرفتند و در جریان آن افرادی که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کردند با فردی تقریبا هم سن و سال خود اما بدون آسیب مغزی مقایسه شدند.  علاوه بر این، هرجا که ممکن بود شدت آسیب مغزی در افراد نیز مشخص می شد.

اما نکته دیگر آنکه هیچیک از افراد در این پژوهش به پارکینسون مبتلا نبود اما در جریان دوره تحقیق که ۴.۵ سال طول کشید، مشخص شد که شمار اندکی از آنها یعنی حدود ۱۴۶۲ نفر (معادل یک درصد) دچار این بیماری شدند. با این حال از میان تمام افرادی که به این اختلال عصب شناختی مبتلا شدند (این بیماری به مرور زمان حرکات و کارکردهای بدن را مختل می کند) ۶۵ درصدشان قبلا دچار آسیب مغزی بودند.

محققان همچنین به ارتباط قوی میان جراحت مغزی و انسفالوپاتی مزمن پی بردند که غالبا ورزشکاران حرفه ای را تحت تاثیر قرار میدهد. و البته با وجود آنکه در این پژوهش صرفا به بررسی سربازان جنگی پرداخته شده دانشمندان اعلام کردند که نتایج آن در رابطه با مردم عادی و ورزشکاران نیز درست است.

علاوه بر این، از آنجایی که بخش اعظمی از آسیب های مغزی در سربازان حین زندگی شهری شان (قبل یا بعد از حضور در ارتش) اتفاق افتاده نتایج این پژوهش میتواند برای شهروندان عادی و ورزشکاران قابل تامل باشد.

شاید به خواندن این مطالب هم علاقمند باشید:

کنترل بیماری پارکینسون در انسان با استفاده از سلول های مغزی

The post آسیب های مغزی جزئی هم خطر ابتلا به پارکینسون را بالا می برند appeared first on دیجیاتو.

دانشمندان می‌گویند افرادی که قوی‌تر دست می‌دهند توانایی ذهنی بیشتری دارند

محققان بارها اثبات کرده‌اند که «عقل سالم در بدن سالم» قرار دارد اکنون نیز با بررسی نحوه دست دادن اشخاص، متوجه شده‌اند که افرادی که محکم‌تر دست می دهند، از توانایی ذهنی بیشتری برخوردار بوده و عملکرد بهتری در حل مسائل، آزمون حافظه،استدلال منطقی و عکس العمل به محرک‌ها از خود نشان خواهند داد.

پژوهشگران دانشگاه منچستر با بررسی دست دادن ۴۷۵ هزار نفر موفق شدند که ارتباط میان قدرت پنجه‌ی دست و توانایی ذهنی را یافته و روی آن نظری قاطع بدهند.

توانایی ذهنی

White & Gray Matter

البته تحقیقات صورت گرفته‌ی پیش از آن نیز نشان می‌داد افرادی که قدرت پنجه‌ی پایینی دارند، از کاهش ماده‌ی سفید در مغزشان رنج خواهند می‌برند. این سلول ها در واقع کابل‌هایی برای اتصال بخش‌های مختلف مغز به شمار می‌روند که کاهش آنها صدماتی جدی بر توانایی‌های ذهن می‌گذارد.

پژوهش جدید صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی که محکم‌تر دست می‌دهند می‌توانند مسائل منطقی را در کمتر از ۲ دقیقه حل کرده، مورد‌های بیشتری را به ازخاطر آورده و به محرک‌ها عکس‌العمل سریعتری نشان دهند.

توانایی ذهنی

دکتر «جوزف فیرت» سرپرست تحقیقات دانشگاه منچستر درباره‌ی پژوهش یاد شده می‌گوید:

«از مشاهدات اخیر می توان فهمید که میان قدرت بدنی و سلامت ذهنی ارتباط مستقیمی وجود دارد. تحقیقات بعدی ما، این سوال را پاسخ خواهد داد که آیا ما می‌توانیم با تقویت عضلاتمان طی فعالیت‌های نظیر ورزش یا وزنه زدن، ذهنمان را نیز پرورش دهیم یا خیر.»

ضعیف بودن پنجه و مچ در افراد مسن بسیار خطرناک تلقی می‌شود چرا که تحقیقات نشان داده این مسئله ممکن است احتمال افتادن، سستی بدن و شکستگی استخوانی را بالا ببرد.

توانایی ذهنی

حال با صورت گرفتن این تحقیقات، مشخص شد که آرام دست دادن و پنجه‌ی ضعیف در جوانی نیز ممکن است اثرات منفی زیادی به همراه داشته باشد چرا که جامعه‌ی آماری انتخاب شده برای این تحقیق به مردانی با سنین ۴۰ الی ۵۵ سال اختصاص داشته است.

The post دانشمندان می‌گویند افرادی که قوی‌تر دست می‌دهند توانایی ذهنی بیشتری دارند appeared first on دیجیاتو.

توسعه ایمپلنتی که با ایجاد یک خال روی پوست، ابتلا به سرطان را اطلاع می دهد

هرچه سرطان زودتر شناسایی شود، شخص مبتلا شانس بیشتری برای درمان دارد. اما متاسفانه سرطان دشمنی موذی است و آنقدر مخفی باقی می ماند تا اینکه برای درمان دیر می شود. حالا محققان انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ سیستمی هشدار دهنده برای چهار نوع رایج از سرطان توسعه داده اند. تکنولوژی این انستیتو شامل ایمپلنتی است که سطح کلسیم خون را دائماً پایش می کند و با ایجاد یک خال مصنوعی روی پوست بیمار، به وی هشدار می دهد.

تشخیص زودهنگام سرطان نه تنها میزان نجات بیماران از مرگ را افزایش می دهد بلکه می تواند از شدت درمان و هزینه های آن نیز به شکل چشمگیری بکاهد. به همین خاطر، محققان دائماً مشغول توسعه تکنیک هایی مثل تست خون، نانوذرات قابل تزریق و حتی چیپ هایی بوده اند تا سرطان را پیش از اینکه از کنترل خارج شود شناسایی کنند.

سیستم پروتوتایپ انستیتو تکنولوژی زوریخ یکی از منحصر به فرد ترین ایده هایی است که تا به امروز دیده ایم. این سیستم، شبکه ای ژنتیکی است که با سلول های انسانی ادغام شده و در قالب دیوایسی قابل کاشت در آمده است. وقتی آن را زیر پوست قرار می دهید، به صورت مداوم سطح کلسیم را بررسی می کند و کلسیم خون بالا می تواند نشانه ای بر ابتلا به یکی از سرطان های پروستات، ریه، روده بزرگ یا پستان باشد.

وقتی این ایمپلنت برای مدتی طولانی شاهد افزایش کلسیم خون باشد، سلول هایی دستکاری شده را به تولید ملانین بیشتر مجبور می کند. این رنگدانه، عامل اصلی شکل گیری کک و مک ها و خال های تیره روی پوست است و به کمک ایمپلنت مورد اشاره، می تواند سیگنالی واضح برای فرد باشد که چیزی به درستی کار نمی کند و شاید بهتر است به پزشک مراجعه کند. این خال مدت ها زودتر از شناسایی سرطان به صورت معمول ظاهر می شود و بنابراین لازم نیست مردم حتماً درد را تجربه کنند تا متوجه شوند که زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده.

در حالی که این تحقیقات فعلاً روی پوست موش ها و خوک ها آزمایش شده و در مراحل ابتدایی به سر می برد، تیم انستیتو زوریخ می گوید در نهایت می توان از این سیستم برای پایش سایر نشانگرها -غیر از کلسیم- برای شناسایی بیماری های مرتبط با بازسازی سلول های عصبی یا اختلالات هورمونی استفاده کرد.

The post توسعه ایمپلنتی که با ایجاد یک خال روی پوست، ابتلا به سرطان را اطلاع می دهد appeared first on دیجیاتو.

با اولین مرد سه چهره دنیا آشنا شوید

اخیراً «جروم هامون» فرانسوی به اولین فرد دنیا بدل شده که دو بار پیوند صورت انجام داده است. به همین دلیل است که رسانه‌ها به وی لقب مرد سه چهره اعطا کرده‌اند.

پروسه‌ی این عمل جراحی پیچیده، یک روز به طول انجامید اما پس از آن لازم بود که تمامی خون بدن هامون تعویض شود چرا که پزشکان مجبور بودند آنتی بادی‌‌های موجود در خون را خارج کنند تا احتمال پس زدن صورت جدید از بین برود.

این اولین مرتبه‌ای است که یک بیمار پیوند صورت دوباره‌ای انجام می‌دهد. پیش از این کارشناسان مطمئن نبودند که یک فرد می‌تواند دو بار تحت عمل جراحی پیوند صورت قرار بگیرد چرا که پیوند دوباره‌ی اعضا ریسک بالایی دارد. بدن برخی بیماران در برابر اعضای پیوند شده جدید عکس العمل نشان داده و آنها را پس می‌زدند اما اکنون پس از موفق آمیز بودن عمل جراحی هامون، متخصصان متوجه شدند که عمل پیوند صورت برای بار دوم نیز عملی است.

سال ۲۰۱۰ میلادی، هامون اولین عمل پیوند چهره‌ی خود را انجام داد چرا که وی از یک بیماری ژنتیکی پیچیده رنج می برد. بر اثر این بیماری، تومورهایی زیر پوست صورت وی شکل می‌گرفت که ظاهر چهر‌ه‌ی او را بهم می‌ریخت.

در عمل جراحی پیوند اعضا، همیشه احتمال پس زدگی اعضای جدید وجود دارد چرا که ممکن است سیستم ایمنی بدن، عضو بیگانه را شناخته و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد. البته دارو‌های مخصوصی نیز موجودند که از این اتفاق جلوگیری می‌کنند.

سال ۲۰۱۵ میلادی هامون سرما خورد و دارویی استفاده نمود که عملکرد دارو‌های پیش‌گیرانه‌ی پیوندش را مختل کرد. یک سال بعد نشانه‌هایی از پس زدگی در چهره‌اش دیده شده و بالاخره در سال ۲۰۱۷ بافت‌های صورتش شروع به مردن نمودند. پس از آن دکترها مجبور شدند کل چهره‌ی وی را بردارند.

تا چند ماه هامون مجبور شد بدون گوش، پلک و پوست صورت سپری کند. در این مدت او نمی‌توانست غذا بخورد، بشنود یا حتی حرف بزند اما بالاخره متخصصان موفق شدند تا چهره‌ی جدیدی برای او یافته و مشکلش را حل کنند.

بدین ترتیب این فرد فرانسوی به اولین مرد سه چهره دنیا تبدیل شد. اکنون حال وی خوب بوده و از آنجایی که صورت جدید پیوند شده متعلق به فردی ۲۲ ساله بوده است، بسیار خوشحال است و حس می‌کند ۲۰ سال جوانتر شده است.

The post با اولین مرد سه چهره دنیا آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.

نتایج یک پژوهش: مرگ زود هنگام در انتظار شب زنده داران

اگر به شب زنده داری عادت دارید و بر این مسئله اصرار دارید، باید احتمال مرگ زودهنگام را به جان بخرید.

در یک تحقیق جدید که توسط محققان انگلیسی در این مورد انجام شده، حدود ۴۳۳ هزار فرد ۳۸ تا ۷۳ ساله برای یک دوره ۶٫۵ ساله شرکت کرده اند. از شرکت کنندگان در ابتدا خواسته شده که نحوه خواب خود را از بین سه گزینه، شب زنده داری، سحرخیزی، و شرایط بین این دو مورد انتخاب کنند.

در این پژوهش مشخص شده افرادی که شب ها دیر وقت می خوابند و پس از طلوع آفتاب بیدار می شودند، به میزان ۱۰ درصد احتمال مرگ بیشتری در یک دوره ۶٫۵ ساله نسبت به افرادی دارند که ادعا کرده اند صبح ها زود از خواب بیدار می شوند.

بسیاری از مشکلات سلامتی ناشی از دیر خوابیدن به اختلال در ریتم ساعت بیولوژیکی بر می گردد

این تحقیق همچنین به پژوهش در زمینه تأثیر شب زنده داری بر سلامت پرداخته. بر این اساس مشخص شده که بسیاری از مشکلات سلامتی ناشی از دیر خوابیدن به اختلال در ریتم ساعت بیولوژیکی افراد باز می گردد. ساعت زیستی بدن یک چرخه ۲۴ ساعته در فرایندهای زیست‌ شیمیایی، فیزیولوژیکی یا رفتاری است که اختلال در آن می تواند موجب پدید آمدن بسیاری بیماری ها شود.

در مطالعه اخیر پژوهشگران دریافتند که افراد شب زنده دار در ابتلا به بیماری های دیابت، اختلالات روانشناختی، اختلالات دستگاه گوارش، اختلالات عصبی و نیز مشکلات تنفسی در خطر بیشتری نسبت به سایرین قرار دارند. با این حال علت بالا رفتن خطر مرگ در افراد شب زنده دار مشخص نشد.

برخی مطالعات مشخص کرده اند که بسیاری از این افراد تمایل کمتری به استفاده از غذاهای سالم تر دارند و در عین حال به مصرف مواد مخدر نیز بیشتر تمایل نشان می دهند. البته محققان اشاره کرده اند که شب زنده دارها می توانند این رفتارها را کنترل کنند.

اجبار شب زنده دارها به کار اول وقت می تواند سلامتشان را تهدید کند

تحقیقات اخیر همچنین نشان داده که اجبار شب زنده دارها به کار در ابتدای روز می تواند برای سلامتی آنها مضر باشد. به عقیده پروفسور «مالکوم وُن شانتز» از محققان این پژوهش باید در این باره بحث شود که به افراد شب زنده دار اجازه داده شود کار خود را دیرتر شروع کرده و دیرتر نیز به پایان ببرند.

در نهایت پژوهشگران پیشنهاد داده اند که افراد شب زنده دار می توانند برای اصلاح عادت خود، صبح ها زودتر در معرض نور روز قرار گیرند و از سوی دیگر شب ها تا حد امکان از قرارگیری در معرض نور جلوگیری کنند. همچنین پیشنهاد شده که افراد زمان خواب عادی را حفظ کنند و حتی در تعطیلات، دیر تر از معمول به خواب نروند.

با این حال باید در آینده تحقیقات بیشتری برای یافتن نحوه صحیح تطبیق این افراد با شرایط زود خوابیدن و بیدار شدن در ابتدای صبح انجام گیرد.

The post نتایج یک پژوهش: مرگ زود هنگام در انتظار شب زنده داران appeared first on دیجیاتو.

یک نوزاد چینی ۴ سال پس از درگذشت پدر و مادرش به دنیا آمد

رسانه های چینی اخیرا از تولد نوزادی خبر داده اند که چند سال پس از درگذشت پدر و مادرش بر اثر یک تصادف به دنیا آمده است.

پدر و مادر این کودک که «تیانتیان» نام دارد، در سال ۲۰۱۳ جان خود را از دست دادند اما از آنجایی که قصد بچه دار شدن از طریق لقاح مصنوعی IVF را داشتند، قبلا رویان خود را به بیمارستان «نانجینگ» اهدا کرده بودند.

رویان

تیانتیان و خانواده اش (برای حفظ حریم شخصی، چهره افراد تا حدودی مات شده است)

این رویان در دمای منفی ۱۹۶ درجه در یک مخزن نیتروژن نگهداری می شد اما از آنجایی که قانون مشخصی برای مالکیت آن وجود نداشت، پدربزرگ و مادربزرگ تیانتیان به برای کسب مالکیت آن تلاش های بسیاری را صورت دادند.با این حال پس از کسب این مالکیت مشکل دیگر غیر قانونی بودن استفاده از رحم های اجاره ای در چین بود و به همین خاطر آنها رویان را به لائوس منتقل کردند. از سوی دیگر ایرلاین ها هم از حمل یک فلاسک پر از مایع نیتروژن خودداری می کردند و آنها ناچار شدند با ماشین رویان را به لائوس منتقل کنند.

از آنجایی که به دنیا آوردن این کودک در لائوس ممکن بود او را از حق شهروندی چین محروم کند، پدربزرگ و مادربزرگ وی ناچار شدند خانمی که رحمش را به آنها اجاره داده بود، برای وضع حمل به چین منقل کنند.

ظاهرا دردسرهای این خانواده تمامی نداشت چرا که پس از وضع حمل هم چون پدر و مادر تیانتیان فوت کرده بودند، تشخیص هویت چینی وی با مشکل مواجه بود و به همین خاطر هر دو پدربزرگ و هر دو مادربزرگ وی ناچار شدند برای اثبات هویت نوه شان آزمایش DNA بدهند.

گرچه این کودک هرگز والدین خود را ملاقات نخواهد کرد اما به نظر می رسد پدربزرگ و مادربزرگ های او برای برآورده کردن نیازهای نوه شان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند بود.

The post یک نوزاد چینی ۴ سال پس از درگذشت پدر و مادرش به دنیا آمد appeared first on دیجیاتو.

لنزهای تماسی خود تیره شونده از سال آینده میلادی راهی بازار می شوند

همه ما با شیشه عینک های فوتوکرومیک که در برابر نور شدید خورشید به صورت خودکار تیره می شوند آشنایی داریم، حال یک کمپانی سازنده لنزهای تماسی وعده داده همین قابلیت را به زودی برای لنزهای تولیدی خود فراهم خواهد کرد.

لنزهای تماسی مورد بحث قرار است با همکاری کمپانی «Transitions Optical» و به دست برند مشهور «Johnson & Johnson Vision» به تولید برسند. لنزهای خود تیره شونده مذکور -که سازنده آنها را با برند تجاری «Acuvue Oasys With Transitions» راهی بازار خواهد کرد- علاوه بر وظیفه اصلی خود که رفع عیوب انکساری چشم است، می توانند با سرعت و تطابق بالایی میزان تیرگی خود را با شدت نور محیط هماهنگ کنند. ضمن این که در طی این فرایند طیف های مضری چون نور آبی و اشعه های فرابنفش را نیز حذف خواهند کرد.

لنزهای تماسی خود تیره شونده

کمپانی Johnson & Johnson Vision در بیانیه معرفی لنزهای تماسی خود تیره شونده اش تاکید کرده که این محصول به هیچ وجه قرار نیز جایگزین عینک های آفتابی طبی موجود شود، چرا که لنز نمی تواند تمام سطح چشم کاربر خود را در مقابل آسیب های نوری محافظت نماید.

ظاهراً توسعه چنین لنزهایی از حدود یک دهه پیش در دستور کار کمپانی مذکور بوده است و تا امروز بیش از ۱۰۰۰ محقق روی جنبه های مختلف فناوری های مرتبط با تولید آن کار کرده اند و سرانجام در اواخر سال گذشته میلادی موفق به کسب مجوزهای لازم از دولت ایالات متحده برای عرضه تجاری محصول شده اند.

قرار است لنزهای تماسی Acuvue Oasys With Transitions از نیمه نخست سال ۲۰۱۹ در دسترس خریداران قرار بگیرند.

The post لنزهای تماسی خود تیره شونده از سال آینده میلادی راهی بازار می شوند appeared first on دیجیاتو.

نتایج یک پژوهش: مغز زنان نسبت به مردان فعال تر است

طبق پژوهشی تازه مغز زنان در بسیاری از نواحی نسبت به مردان فعال تر است. دانشمندان ابراز امیدواری کرده اند که به لطف این یافته بتوانند توضیحات مطلوبی در خصوص علل دلهره، افسردگی، بی خوابی و اختلالات تغذیه ای در این جنسیت ارائه کنند.

این تحقیق که توسط جمعی از دانشمندان کلینیک های آمن در کالیفرنیا انجام شده را می توان بزرگ ترین پژوهش مبتنی بر تصویربرداری از مغز تا به امروز دانست. برای انجام پژوهش مذکور نیز اسکن های مغزی انجام گرفته روی ۴۶ هزار نفر که در بیش از ۹ کلینیک تهیه شده بود مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند و تفاوت های موجود میان مغز زنان و مردان که در این اسکن ها قابل رویت بودند تحلیل شدند.

براساس یافته ها، در زنان و مردان فشار خون به ترتیب در نواحی قرمز و آبی رنگ بیشتر بود. درک این تفاوت ها از آن جهت اهمیت دارد که اطلاعات بیشتری را در رابطه با نحوه تاثیرگذاری اختلالات مغزی در زنان و مردان فراهم می کند.

اختلالات مغز- بی خوابی

به طور مثال احتمال آنکه زنان به بیماری هایی نظیر آلزایمر، افسردگی و دلهره دچار شوند به مراتب بیشتر است و در عین حال شانس آنکه مردان به اختلال کم توجهی-بیش فعالی یا اختلالات رفتاری ابتلا پیدا کنند زیادتر از زنان است.

این پژوهش که نتایج آن در نشریه بیماری آلزایمر منتشر شد در نهایت نشان داد که مغز زنان در بسیاری از بخش ها خصوصا کورتکس یا بخش جلوی مغز که به تمرکز حواس و کنترل ضربان قلب ارتباط پیدا می کند نسبت به مردان فعالیت بیشتری را انجام میدهد. علاوه بر این دستگاه کناره ای مغز که حالات روحی و دلهره را تحت کنترل دارند نیز در زنان نسبت به مردان فعال تر است.

با این حال اما آنطور که این پژوهش نشان میدهد مراکز بصری و هماهنگ ساز مغز در مردان نسبت به زنان فعال تر هستند.
Daniel G. Amen روانشناس و بنیانگذار کلینیک های آمن در همین رابطه گفته است:

این پژوهشی بسیار مهم است که به درک تفاوت های مغزی میان دو جنس مخالف می انجامد. تفاوت های قابل شمارشی که میان مغز زنان و مردان وجود دارد و به لطف این پژوهش پرده از روی آنها برداشته شده ما را در درک ریسک های جنسیتی ابتلا به اختلالات مغزی نظیر آلزایمر یاری می دهند.

محققان برای انجام این پژوهش ۱۱۹ داوطلب سالم و ۲۶۶۸۳ بیمار را که به طیف وسیعی از بیماری های مغزی نظیر آسیب های مغزی، دو قطبی، اختلالات روحی، شیزوفرنی و دیگر شرایط دچار بودند مورد ارزیابی قرار دادند.

برای انجام تحقیق نیز سوژه ها باید فعالیت های شناختی خاصی را انجام می دادند یا اینکه استراحت می نمودند و در همین حین دانشمندان فشار خون آنها را با استفاده از مقطع نگاری کامپیوتری تک فوتونی اندازه گیری کردند.

آنها برای این منظور ۱۲۸ ناحیه مغزی را در ابتدای پژوهش تحلیل نموده و بار دیگر در جریان فعالیت تمرکز محوری که به سوژه ها محول کرده بودند بررسی نمودند.

دانشمندان دریافتند که فشار خون در نواحی جلوی مغز زنان در قیاس با مردان بیشتر است که این مساله میتواند علت قوی بودن زنان در خصوصیاتی نظیر همدردی، درک مستقیم، تعاون و همکاری، کنترل بر خویشتن و نشان دادن نگرانی ها را به خوبی توضیح دهد.
علاوه بر این مشخص شد که فشار خون در دستگاه کناره ای مغز زنان به مراتب بیشتر از مردان است که این مساله نیز تا حدودی نشان می دهد چرا زنان بیشتر مستعد دلهره، افسردگی، بی خوابی و اختلالات غذایی هستند.

با این حال اما نباید از یاد برد که مغز انسان متغیر است و شناخت آن کاری بس دشوار.

The post نتایج یک پژوهش: مغز زنان نسبت به مردان فعال تر است appeared first on دیجیاتو.