هوش مصنوعی متخصصان را در پیش بینی احتمال مرگ بیماران شکست داد

محققان انگلیسی اخیرا الگوریتمی را توسعه داده اند که احتمال مرگ بیماران را با دقتی بالاتر از متخصصان قلب و عروق پیش بینی کرده است.

این الگوریتم توسط پژوهشگران «موسسه فرانسیس کریک» توسعه پیدا کرده و به پزشکان اجازه می دهد با وارد کردن سوابق پزشکی بیماران قلبی به سیستم، از احتمال مرگ آنها باخبر شوند. «اندرو استیل»، از محققان پروژه درباره مزایای آن می گوید:

در مدل های سنتی پزشک باید متناسب ترین متغیرها را انتخاب کرده و پیش بینی را صورت دهد اما ما این کار را تنها با استفاده از کامپیوتر و بدون انتخاب متغیر خاصی صورت دادیم.

استیل و همکارانش این پروژه را با همکاری «موسسه فار» و «بیمارستان های کالج دانشگاهی لندن» (UCLH) صورت داده اند.الگوریتم هوش مصنوعیمتخصصان قلب برای پیش بینی احتمال مرگ بیمار بر اثر مشکلات قلبی ۲۷ متغیر مختلف از جمله جنسیت، سن و شرایط فیزیکی را در نظر می گیرند اما الگوریتم هوش مصنوعی به گونه ای طراحی شده که متناسب ترین مواد و الگوها را از میان لیستی شامل ۶۰۰ متغیر انتخاب می کند. این الگوریتم با دسترسی به سوابق پزشکی ۸۰ هزار بیمار ناشناس موفق به شناسایی متغیرهای جدیدی شده که از سوی متخصصان نادیده گرفته شده بود.

استیل مدعی است که از نظر متخصصان انتخاب متغیرها، ساخت مدل و پیش بینی آینده کار سخت و زمانبری است:

این همان چیزی است که هوش مصنوعی برای آن ساخته شده، کافی است داده ها را وارد سیستم کنید تا همه چیز به صورت خودکار انجام شود.

شاید برتری این الگوریتم هوش مصنوعی نسبت به پزشکان چندان چشمگیر نباشد اما این تازه شروع فرایندی است که به تشخیص پزشکی ساده تر و در عین حال بهتر منجر می شود.

هوش مصنوعی پیش از این کارایی خود را در کمک به درمان سرطان هم نشان داده. این الگوریتم که توسط «موسسه تحقیقات سرطانی لندن» توسعه یافته با مشاهده‌ و بررسی الگو‌های دگرگونی DNA تومور سرطانی، تغییرات ژنتیکی بعدی آن را تخمین می زند.

 

تماشا کنید: کشف شیوه غیرعادی پخش شدن سلول های سرطانی در بدن

The post هوش مصنوعی متخصصان را در پیش بینی احتمال مرگ بیماران شکست داد appeared first on دیجیاتو.

یافته جدید محققان؛ خون جوان‌، اِکسیر حیات

به تازگی محققان موفق شدند با آزمایش‌های فراوان به اثر حیات بخش خون جوانان پی ببرند.این تحقیقات نشان می‌دهد با تزریق خون اشخاص جوان به افراد مسن می‌توان از ابتلای آنها به بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری قلبی، حتی زوال عقل جلوگیری کرد.

همانطور که می‌دانید شخصیت‌ افسانه‌ای دراکولا سعی می‌کرد با نوشیدن خون دختران جوان، زنده مانده و از پیری خود جلوگیری کند.

حال محققان موسسه کالج دانشگاهی لندن موفق شدند طی بررسی‌های متعدد به صحت این مطلب پی ببرند. «لیندا پارتریج» متخصص علم ژنتیک پس از تحلیل‌ اطلاعات به دست آمده و انتشار آنها در مطلبی جداگانه، خاطر نشان کرد که تحقیقات جدید نشان می‌دهد تزریق پلاسمای اشخاص جوان به افراد مسن می‌توان از ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان یا مشکلات قلبی جلوگیری نمود.

داستان از این قرار است که در ابتدا محققان کالج یاد شده با تزریق خون موش های کم سن و سال به موش های مسن متوجه شدند که آنها با بالاتر رفتن سنشان بیمار نمی‌شوند. این مسئله موجب شد پژوهشگران به اثر حیات بخش خون جوان، پی ببرند.

سپس آنها برای آنکه از صحت این مطلب اطمینان حاصل کنند، به موش‌ها خون حیوانات مسن تزریق کردند. پس از این اتفاق، موش‌های یاد شده همه بیمار شده و مردند. دیتای بدست آمده از این مسئله نشان داد که خون موش‌های کم سن و سال اثر شفابخش دارد.

سپس فردی به نام پیتر تیل با کمک استارتاپ Ambrosia در شهر سان‌فرانسیسکو سعی کرد آزمایشات انجام شده را روی انسان‌ها تکرار کند. استارتاپ یاد شده مجبور شد برای این کار به هر داوطلب ۸۰۰۰ دلار  پرداخت کند.

بدین ترتیب ۷۰ داوطلب که کمترینشان ۳۵ ساله بود، برای این آزمایش کنار هم جمع شدند و پلاسمای افراد ۱۶ تا ۲۵ ساله به بدن آنها تزریق شد. این مسئله موجب شد ۱۰ درصد از کلسترول آن‌ها کم شود که این کاهش می‌تواند از ابتلای آنها به بیماری قلبی جلوگیری کند.

علاوه بر این نیز دانشمندان متوجه شدند که پروتئین به خصوصی که به ژن پیری شهرت دارد، تقریباً ۲۰ دردصد کاهش یافته است. همچنین نشانه‌های بیماری برخی داوطلبان نیز که به آلزایمر مبتلا بودند، کاهش پیدا کرد. این مسئله نشان می‌دهد که خون جوانان، اکثیر حیات بخش به شمار می‌رود.

 

تماشا کنید: محققین حسگری برای اندازه گیری فشار خون از نوک انگشت ساختند

The post یافته جدید محققان؛ خون جوان‌، اِکسیر حیات appeared first on دیجیاتو.

با ربات شبیه ساز پزشکی HAL آشنا شوید [تماشا کنید]

کمپانی Gaumard Scientific که از سال ۱۹۴۰ میلادی، شبیه ساز آموزشی برای بیمارستان‌ها، مدارس و …می‌سازد، اخیراً از ربات شبیه ساز پزشکی جدیدی با نام HAL رونمایی کرده است. قابلیت‌های متفاوتی در این ربات گنجانده شده که دانشجویان پزشکی را به چالش می‌کشد.

HAL در واقع یک ربات انسان نمای ۵ ساله است که قابلیت‌های زیادی نظیر نفس کشیدن، گریه کردن، پمپاژ خون، ضربان قلب در آن تعبیه شده و می‌تواند حساسیت آلرژیک را شبیه سازی کند.

بدین ترتیب دانشجویان علوم پزشکی از طریق درمان این ربات می‌توانند با دشواری‌های درمان کودکان و خردسالان آشنا شوند و تجربیات لازم را کسب کنند.

شرکت سازنده‌ی HAL باور دارد که این ربات در واقع دقیقترین و واقعی‌ترین ربات حوزه‌ی آموزش پزشکی است و بدین شکل نزدیکترین تجربه به واقعیت برای مراقبت‌های اضطراری کودکان را شبیه سازی می‌کند.

دانشجویان پزشکی با سنسور‌ها و ویژگی‌های خاص تعبیه شده در این ربات، می‌توانند انواع اقدامات اوژانسی نظیر  ایجاد راه تنفسی موقت روی گلو یا پهلو , تخلیه ریه و … را تمرین کنند.

علاوه بر این، شبیه ساز پزشکی HAL می‌تواند با دکتر‌ها ارتباط برقرار کند. برای مثال این ربات سر خود را به علامت منفی تکان ‌می‌دهد، گریه می‌کند و حتی از درد مادرش را صدا می زند. این مسئله موجب می شود که دانشجو بیاموزد با استرس‌های این چنینی هم کنار آمده و بهترین عملکردش را بر جای بگذارد.

سیستم مکانیکی-بادی بکار رفته در این ربات، نبض انسان را شبیه سازی می‌کند تا دانشجویان با بررسی این مسئله بتوانند به مسائل خاصی پی ببرند. ضمن اینکه کارتریج‌های تعبیه شده در این ربات، تنفس را شبیه سازی کرده و دی اکسید کربن می‌آفرینند.

به تمامی این امکانات باید سیستم‌های هدیرولیکی را اضافه کرد. این سیستم‌ها نیز پمپاژ خون و توانایی گریه کردن را امکان پذیر می‌کنند.

ربات شبیه ساز پزشکی، ۴۸ هزار دلار قیمت دارد و این مبلغ هزینه‌ی کمی است که می‌تواند جان کودکان زیادی را با تعلیم درست پزشکان نجات دهد.

The post با ربات شبیه ساز پزشکی HAL آشنا شوید [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

جراحی های لیزیک و لازک چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

یکی از مواردی که برای همه جای سوال دارد، تفاوت میان عمل‌های چشمی لیزیک و لازک است. این دو عمل که در دسته جراحی‌های لیزری طبقه‌بندی می‌شوند، از لحاظ واژگان و لغوی تا حدودی به هم شباهت دارند اما متد به کار رفته در عمل‌های لیزیک و لازک تفاوت‌هایی دارد که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم و مزایا و معایب هریک را بر میشماریم.

لیزیک و لازک

وقتی اسم «جراحی» را می‌شنویم، ناخودآگاه به یاد یک عمل جراحی پر از درد و خون‌ریزی میفتیم که جراح و کمک دستیارانش با تیغ‌های برنده به جانمان افتاده اند اما در عمل‌های لیزر، آن هم مربوط به چشم که ظریف‌ترین عضو بدن ما محسوب می‌شوند، خبری از این تصورهای اشتباه نیست. پیش از توضیح عمل‌های لیزیک و لازک، اجازه بدهید ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که در درجه اول چرا عمل لیزر روی چشم انجام می‌پذیرد. در عمل‌های نام برده، قرنیه به عنوان خارجی‌ترین لایه کره چشم به واسطه تابش لیزر، تغییر شکل پیدا می‌کند.

ولی سوال اینجاست چرا قرنیه باید به کمک لیزر تغییر شکل پیدا کند؟ جراحان برای اصلاح و درمان اختلالات چشمی نظیر آستیگماتیسم، دوربینی و همچنین نزدیک‌بینی دست به دامان عمل‌های لیزیک و لازک شدند. تفاوت میان این دو متد و روش جراحی، در نحوه برش خوردن قرنیه و چگونگی تابش لیزر تعریف می‌شود. در این یادداشت سعی شده تا عمل جراحی لیزیک و لازک به زبانی بسیار ساده و به دور از اصطلاحات پزشکی توضیح داده شود.

لیزیک و لازک

عمل LASIK‌ به چه معناست؟

لِیزیک مخفف (Laser-Assisted In-Situ Keratomileusis) بوده و در ترجمه فارسی به معنای «برش قرنیه به کمک لیزر» تعریف می‌شود. روش لیزیک بیش از ۲۰ سال در دنیا انجام می‌شود و قدرت بینایی بیماران به واسطه لیزیک دوباره بهبود می‌یابد. شیوه جراحی لیزیک در این بازه به قدری باب شد که سازمان هوا و فضایی ناسا برای درمان فضانوردان خودش (که به خاطر حضور در محیط گرانش دچار ضعف در بینایی می شوند) معمولا از روش لیزیک استفاده می‌کند. روش لیزیک در ابتدا برای درمان بیماران مبتلا به درجه بالایی از نزدیک‌بینی استفاده می‌شد ولی امروزه جراحان برای اصلاح سایر عیوب انکساری نیز از این روش کمک می‌گیرند.

در روش لیزیک، اولین تابش لیزر باعث ایجاد یک ورقه بسیار نازک به اصطلاح فلپ محافظتی روی قرنیه چشم می‌شود. سپس جراح این فلپ را به آرامی کنار زده و لیزر دوم به چشم بیمار تابیده می‌شود تا میزان انحنای قرنیه اصلاح شود. هر دو چشم بیمار  در همان روز عمل با روش لیزیک قابل درمان است.

پروسه ریکاوری پس از عمل تقریبا سریع بوده و شما ۲۴ ساعت پس از عمل قادر هستید به کارهای روزمره نظیر رانندگی و کار خودتان مشغول شوید. این پروسه در اغلب بیماران، فارغ از جنسیتشان سریع انجام می‌پذیرد. در درصد کمی از بیماران ممکن است احیای سلامتی کامل بیماران تا چند هفته به طول بینجامد.

لیزیک و لازکمزیت‌های روش لیزیک

* پروسه عمل به سرعت انجام می‌شود.

* ریکاوری سریع پس از عمل (۲۴ ساعت تا ۱ هفته)

* مناسب برای عموم بیماران

معایب روش لیزیک

* خشکی چشم (خارش چشم به همراه قرمزی؛ بیمار از وجود یک جسم خارجی در چشم شکایت می‌کند)

* سرگیجه

* التهاب و عفونت‌های چشمی

* دیدن هاله یا سایه در کنار تصویر (این عارضه طبیعی است و در بلندمدت خود به خود حل می‌شود)

* بیماران زیر ۱۸ سال قادر نیستند از این روش استفاده کنند.

 

لیزیک و لازکعمل لازک به چه معناست؟

لازک مخفف (Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy) بوده و در لغت به معنای «برش قرنیه زیر اپیتلیومی به کمک لیزر» ترجمه می‌شود. هر اندامی در بدن یک موجود زنده متشکل از بافت‌های مختلفی است. بافت اپیتلیوم، سطح یک عضو را می‌پوشاند یا در عضوهای حفره‌دار، درونی‌ترین بخش را در بر می‌گیرد. از آنجایی که چشم، عضوی کروی شکل است، خارجی‌ترین لایه بافتی آن را اپیتلیوم می‌نامند.

متد لازک بیشتر به درد کسانی می‌خورد که قرنیه‌ چشم‌شان نازک بوده یا از شرایط و محدودیات‌های پزشکی نظیر بیماری دیابت یا  فشار خون بسیار بالا رنج می‌برند. در این حالت جراح به صلاح دید خودش، عمل لازک را توصیه می‌کند. در روش لازک برخلاف متد لیزیک، فقط یک بار لیزر مورد نظر تابیده تا انحراف موجود در قرنیه اصلاح شود.

لیزیک و لازکدر روش لازک، یک صفحه بسیار نازک آغشته به یک محلول الکلی، روی چشم بیمار قرار می‌گیرد تا لایه اپیتلیومی یا همان پوششی از بستر خود شل شود. معمولا سلول‌های اپیتلیومی به این صفحه می‌چسبند و جراح می‌تواند به آرامی این صفحه را به گوشه‌ چشم هدایت کرده تا به قرنیه چشم دست پیدا می‌کند. سپس به کمک لیزر، پروسه درمانی ادامه پیدا می‌کند. اگر این لایه اپیتلیوم کاملا برداشته شده و اتصالی به بافت چشم نداشته باشد، به این تکنیک، روش PRK گفته می‌شود.

جالب است بدانید جراح‌ها در ابتدا تصور می‌کردند میزان دردی که بیمار در روش لازک تجربه می‌کند به مراتب کمتر از متد PRK است. ولی در واقعیت ظاهرا برعکس این تصور رخ می‌دهد؛ هر چند اثبات این ادعا از لحاظ آماری معنادار نیست. به همین خاطر متصل نگه داشتن اپیتلیوم به بافت زیرین چشم، اهمیت چندانی بابت التیام درد ندارد و صرفا به بهبود زودتر جراحت چشم کمک می‌کند.

لیزیک و لازک

این نمودار یک مقاله علمی است که در ژورنال معتبر افتالمولوژی امریکا به چاپ رسیده. این نمودار میزان بهبودی جراحت وارده بر چشمان ۴۴ بیمار را در سه نوع تکنیک بیان می‌کند. نتایج نشان‌دهنده سرعت التیام بیشتر در روش PRK نسبت به تکنیک لازک است. tPRK به همان روش PRK شباهت دارد و صرفا زاویه برش متفاوت است.

پس از اینکه لیزر به قرنیه تابیده شد، یک لنز محافظتی به خصوصی روی چشم گذاشته می‌شود تا روند التیام و بهبودی، تسریع یابد. این لنزها پس از سه الی پنج روز، به راحتی درآورده می‌شوند. درست همانند متد قبلی، در روش لازک هم می‌توان هر دو چشم را در یک روز عمل کرد.

معمولا در این روش بیمار درد کمتری را تجربه می‌کند چون لایه‌برداری بافت قرنیه با ضخامت کمتری نسبت به لیزیک انجام می‌پذیرد. با این حال پروسه التیام و ریکاوری پس از عمل در متد لازک، طولانی‌تر از روش لیزیک بوده و ممکن است بیمار تا چند هفته درگیر احیای کامل سلامتی‌اش باشد.

لیزیک و لازک

فواید روش لازک

* برای افرادی که محدودیت‌های پزشکی دارند یا قرنیه چشمشان نازک‌تر از حد معمول است، متد لازک ایده‌آل‌تر است.

* روشی مناسب برای بیمارانی که از نزدیک‌بینی (میوپی) در درجه‌های بالا رنج می‌برند.

* عارضه و آثار جانبی کمتری به دنبال دارد. بیماران در روش لازک کمتر عارضه خشکی چشم را تجربه کردند.

معایب روش لازک

* بهبود چشم در این روش روندی به مراتب طولانی‌تر نسبت به لیزیک دارد.

همانطور که احتمالا پی بردید، تفاوت روش لیزیک و لازک در نحوه باز کردن قرنیه است تا چطور لیزر به چشم تابیده شود. جدا از پیش‌زمینه سلامتیِ بیمار، میزان ضخامت قرنیه در انتخاب عمل جراحی تاثیر به سزایی دارد. به همین خاطر نمی‌توان به فامیل خودتان توصیه کنید چون فرزندتان عمل لیزیک را انجام داده، آنها هم به جراح مورد نظر تحمیل کنند حتما همین روش را برای فرد دیگری نیز انجام دهد. معمولا جراحان در انجام پروسه جراحی، حال هر چقدر هم که می‌خواهد ظریف و بدون خون‌ریزی باشد احتیاط لازم را به کار می‌گیرند تا سلامتی بیمار به خطر جدی نیفتد.

لیزیک و لازک

پس از عمل چه مراقبت‌هایی باید انجام داد؟

* توصیه می‌شود حمام و شستن صورت را به روز بعد از عمل موکول کنید.

* در استفاده مواد شیمیایی نظیر صابون یا شامپو احتیاط کنید تا مبادا با ورود مواد خارجی به چشم، باعث تحریک پایانه‌های عصبی چشم شود.

* شما پس از عمل لیزیک قادر هستید تمام کارهای روزمره خودتان نظیر رانندگی را به راحتی انجام بدهید. با این حال بهتر است پس از تایید سلامت‌تان توسط پزشک معالج، به رانندگی بپردازید.

* برای حداقل سه هفته سعی کنید به استخر، سونا یا دریا برای شنا نروید. آب موجود در این اماکن می‌تواند موجب بروز عفونت‌های چشمی شود.

* مهم نیست عمل لیزیک یا لازک را در تابستان انجام داده‌اید یا زمستان. توصیه می‌شود از عینک‌های آفتابی طبی حداقل برای شش ماه تا یک سال استفاده کنید تا نور مستقیم خورشید به چشمان شما صدمه‌ای وارد نکند.

* اگر پس از چند ماه از عمل جراحی احساس می‌کنید عارضه‌هایی که در این یادداشت اشاره شده را تجربه می‌کنید، بدون هیچ معطلی به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 

The post جراحی های لیزیک و لازک چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ appeared first on دیجیاتو.

جنبش ترابشریت؛ از تغییر نام تا انجماد بدن به امید زندگی جاودان

انباری کوچک و سفیدی در فاصله دو ساعتی شمال مسکو میزبان جسد ۵۶ نفر و ۲۲ حیوان خانگی است که به امید زندگی دوباره به اینجا آورده شده اند. تفاوت این کالبدها با اجساد دیگر این است که تا آخرین قطره خونشان از رگ ها بیرون کشیده و خوراک باکتری ها و جانوران دیگر نمی شوند چرا که یک قرن آینده را در نیتروژن مایع با دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد غوطه ور خواهند بود.

اغلب جسدهایی که اینجا به چشم می خورند متعلق به افرادی هستند که در سن بالا و به صورت طبیعی تسلیم فرشته مرگ شده اند اما پیش از آن آخرین شانس برای بازگشت به دنیا را نیز امتحان کرده اند. این شانس حفظ بدن در نیتروژن مایع و سرمای فوق العاده پایین به این امید است که پیشرفت علم به آنها جانی دوباره ببخشد. بهای این کار در موسسه «کرایو روس» ۳۶ هزار دلار برای کل بدن و ۱۸ هزار تنها برای سر است. موسسات دیگری هم از این قبیل در سراسر دنیا وجود دارد که یکی از اعضای سابق تیم ملی بسکتبال ایران از نخستین مشتریان آنها به شمار می رود.

باور این افراد به زندگی جاودان یا حداقل بسیار طولانی به لطف پیشرفت فناوری باعث ایجاد جنبشی به نام «ترابشریت» شده که برخی از پیامدهای آن واهمه دارند.

تاریخچه ترابشریت

این نظریه که در آینده بیماری ها و کمبودهای فعلی بشر از سر راه برداشته می شود قدمتی به اندازه تاریخ تمدن دارد و در مواردی نظیر آب حیات یا اکسیر زندگانی شاهد آن بوده ایم اما با انفجار دانش در سده های اخیر این مساله جدی تر دنبال شد. در قرن بیستم فیلسوفی روس به نام «نیکولای فدروویچ فدروف» جنبشی به نام «کیهان‌ گرایی» را بنا نهاد که اعضای آن معتقد بودند با گذشت زمان انسان به شر و مرگ غلبه خواهد کرد.

بیش از یک قرن بعد کیهان گرایی فدروف به پایه ای برای ایده ای جدید به نام «ترا بشریت» تبدیل شد که بر اساس آن پیشرفت های فناوری بر محدودیت های انسان مدرن غلبه خواهد کرد.در سال ۱۹۲۳ یک متخصص علم ژنتیک به نام «جان هالدین» در مقاله ای از مزایای تغییر بیولوژی بشر با استفاده از ابزارهای علمی و ژنتیکی سخن به میان آورد که شامل بدن قوی تر، سالم تر و هوش بیشتر می شد.ترابشریتعلی رغم موارد مذکور بسیاری زیست شناسی به نام «جولین هاکسلی» را پایه گذار ترابشریت می نامند. وی زندگی بشر تا آن زمان را «کوتاه، زننده و کثیف» عنوان کرده بود که باید از طریق فرصت های علمی موجود ارتقا پیدا کند.

اولین همایش رسمی تحت عنوان ترابشریت در اوایل دهه ۱۹۸۰ در «دانشگاه کالیفرنیا» برگزار شد که به نوعی به مرکز تفکرات ترابشریت تبدیل شده بود.در این همایش یک کارشناس ایرانی به نام «فریدون اسفندیاری» از ایدئولوژی آینده نگرانه خود به نام «راه سوم» پرده برداشت.

این فیلسوف که جسد وی هم به روش موسسه روسی حفظ شده از اوایل کودکی به واسطه دیپلمات بودن پدرش به کشورهای بسیاری سفر کرد. او که در تیم ملی بسکتبال ایران نیز حضور داشت پیش بینی های درست بسیاری در مورد پیشرفت علم صورت دارد و یکی از نخستین نظریه پردازان ترابشریت به شمار می رود.

علی رغم ریشه های روسی، این نظریه حالا در تمام جهان گسترش یافته به گونه ای که یک چهارم از ۵۶ کالبد منجمد شده در انبار شمال مسکو به افرادی از ایتالیا، اوکراین و آمریکا تعلق دارد.

هدف پیروان ترابشریت

اگرچه بسیاری از پیروان این نظریه هدف خود را استفاده از منطق، علم و فناوری برای کاهش فقر، بیماری ها، معلولیت ها و سوء تغذیه در سراسر جهان عنوان می کنند اما این مفهوم بر بهره بردن از فناوری برای بهبود قابلیت های بدن انسان در سطح انفرادی متمرکز است.

بسیاری از پیروان ترابشریت به صورت فعال پتانسیل نوآوری ها و فناوری های آتی در بهبود کیفیت زندگی را سنجیده و در پی دستیابی به تکنولوژی هایی هستند که موانع ذهنی و فیزیکی غلبه بر پیری را میسر می سازد. آنها بر این باورند که با ورود به فاز فرا انسان گرایی، بشر می تواند خود را فراتر از آنچه که هست ارتقا داده و کنترل تکامل طبیعی را به دست گرفته یا آن را با تکامل هدایت گرایانه جایگزین سازد.ترابشریت

اگرچه برخی عقیده دارند که تمامی این افراد مثل «لرد ولدمورت» به دنبال دستیابی به حیات جاودان هستند اما لزوما این طور نیست. در نظرسنجی صورت گرفته از  ۸۱۸ پیرو ترابشریت مشخص شد که ۲۳.۸ درصد از آنها به دنبال فناناپذیری نیستند و دلیل آن را عموما ملالت بار بودن آن، افزایش بیش از حد جمعیت زمین و تمایل به تجربه زندگی پس از مرگ عنوان کرده اند.

انجمن جهانی ترابشریت به نام «هیومنیتی پلاس» در بیانیه رسمی خود اهداف پیروانش را استفاده از فناوری برای از بین بردن اثرات افزایش سن و ارتقای توانایی‌های ذهنی، جسمی و روانی عنوان کرده است.

روش های مورد استفاده

شاید ایده آل ترین فناوری برای این افراد سرمازیستی باشد که علی رغم پرهزینه بودن جسم آنها را از تحلیل رفتن مصون می دارد. یکی از نخستین افرادی که دست به چنین اقدامی زد فریدون اسفندیاری بود. بدن وی از سال ۲۰۰۰ و پس از مرگ بر اثر سرطان در بنیاد ادامه حیات آلکور در سکاتزدیل نگهداری می‌شود. او که متولد ۱۹۳۰ میلادی بود برای نشان دادن امید به زندگی در سال ۲۰۳۰ و کنار گذاشتن شیوه‌های مرسوم نامگذاری اسم خود را به «اف ام ۲۰۳۰» تغییر داد.در این روش برای جلوگیری از تحلیل جسد فرد اقداماتی گام به گام صورت می گیرد که شامل نگهداری جسد در دمای پایین، حفظ گردش خون از طریق اتصال بدن به قلب و ریه مصنوعی، تزریق ۱۵ نوع ماده شیمیایی به رگ ها برای حفظ سلول ها، تخلیه خون از رگ و جایگزینی آن با ضد یخی خاص می شود. در مرحله پایانی در طول دو هفته دمای جسد به منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد رسیده و به صورت معکوس درون کپسولی خاص قرار داده می شود.

علاوه بر روش سرمازایی این افراد از توسعه و استفاده از فناوری هایی نظیر نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، علوم شناختی (NBIC)، واقعیت شبیه سازی شده، هوش مصنوعی، کنشگر فراهوش، چاپ زیستی سه بعدی و آپلود ذهن حمایت می کنند. اگرچه فناوری فعلی با اهداف آنها کیلومترها فاصله دارد اما همین حالا هم پیشرفت های چشمگیری صورت گرفته که ایده های آنها را واقعی تر از هر زمان دیگر به رخ می کشد.

از جمله فناوری های رو به رشد باید به تکینگی اشاره کرد. به باور متخصصان با استفاده از این تکنولوژی می توان ذهن انسان را به دیتای دیجیتالی تبدیل کرد و سپس آن را روی یک کامپیوتر قدرتمند آپلود نمود.

وزارت دفاع آمریکا و موسسه «دارپا» نیز سرمایه گذاری هنگفتی را روی تحقیق و توسعه ابر سربازها شکل داده اند. از جمله برنامه های نظامی می توان به تلاش برای افزایش مقاومت ذهن سربازها در برابر خواب تا ۱۶۸ ساعت اشاره کرد. محققان آمریکایی ایمپلنتی را ابداع کرده اند که حافظه‌ی کوتاه‌مدت را حدود ۱۵ درصد و حافظه‌ی فعال را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

جوسیا زینر

جوسیا زینر

زیست شناسی به نام دکتر «جوسیا زینر» که به عنوان اولین فردی که DNA خود را اصلاح کرده شناخته می شود، با حذف یک پروتئین که مانع رشد عضله در بازوی چپش می‌شد و از راه تزریق ژن DIY، قدرت جسمانی خود را افزایش داد. او هم مثل طرفداران ترابشریت بر این باور است که ما «برده ژنوم‌ها هستیم» و در آینده با کمک مهندسی ژنتیک DIY، نژاد جدیدی از بشر مافوق قوی، ایجاد خواهد شد.

چین هم در سال های اخیر سرمایه‌گذاری در بخش تحقیقات ژنتیکی را به شدت افزایش داده و بررسی‌های جدید فاش کرده که این کشور در ۳ سال گذشته ژن‌های ده ها نفر را به صورت چشمگیری تغییر داده که به افزایش توانایی آنها منجر شده است.

از جمله دیگر فناوری ها می توان به دستگاه هایی اشاره کرد که با پایش پالس های مغزی آنها را به فرامین کاربردی تبدیل کرده و انسان را از حرکت بی نیاز می کنند.

مرکز نوآوری IBM Hursley پیش‌بینی کرده که نانوماشین‌های هوش مصنوعی تا کمتر از دو دهه دیگر به منظور تعمیر و تقویت سلول‌ها، استخوان‌ها و عضلات بدن وارد بدن انسان می‌شوند. تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان داده که نانو ربات ها در کمترین زمان سلول های سرطانی را منهدم می کنند.

واکنش ها به ترابشریت

افزایش جمعیت پیروان این جنبش و گستردگی بیشتر از نظر جنسیت، سن، نژاد و مذهب در سال های اخیر توجهات بیشتری را به آنها جلب کرده است. با این حال ظهور مفاهیم و پدیده هایی نظیر فرم خاص دست دادن، به چالش کشیدن نظرات دیگران، ایده های بلندپروازانه و شتاب فراوان برای ایجاد تغییرات رادیکال در فناوری باعث ایجاد نگرانی هایی در میان عامه مردم و حتی گروه های قدیمی پیرو ترابشریت شده، تا جایی که اجازه نشر ایده های رادیکال آنها در صفحه ویکی پدیای انگلیسی را نمی دهند.

زمانی که از «فرانسیس فوکویاما»، فیلسوف پرآوازه آمریکایی درباره خطرناک ترین نظریه ای که در صورت تحقق آرامش انسان را به چالش میکشد سوال شد، وی پاسخی داد که بسیاری را به فکر فرو برد:

ترابشریت، این حرکت لیبرالی عجیب که هدفش فراتر از دفاع از حقوق بشر، فمینیسم و غیره بوده و به دنبال رها کردن بشر از محدودیت های بیولوژیکی است.

The post جنبش ترابشریت؛ از تغییر نام تا انجماد بدن به امید زندگی جاودان appeared first on دیجیاتو.

آیا داروی ضد افسردگی کتامین اعتیاد آور است؟

در سال های اخیر داروی ضد افسردگی کتامین که به داشتن اثرگذاری قوی و سریع معروف است، در سطح جهان از محبوبیت بالایی برخوردار شده و توسط بسیاری از پزشکان و کلینیک ها به بیماران تجویز می شود.

موفقیت کتامین انگیزه ای برای پژوهش های بیشتر شده و دانشمندان را نسبت به بهبود عملکرد داروهای ضد افسردگی امیدوار کرده است. اما در میان تحقیقات انجام شده، مواردی هم به شباهت هایی میان کتامین و مواد مخدر اشاره داشتند که نگرانی هایی را در دنیای داروسازی و پزشکی به دنبال داشته است.

بر اساس پژوهش ها، در مغز انسان گیرنده ای به نام NMDA وجود دارد که فعالیت آن از انتشار دوپامین و سروتونین (عوامل شادی بخش) جلوگیری می کند. در این بین کتامین نقش مسدود کننده NMDA را بازی کرده و از این طریق، آثار افسردگی را کاهش می دهد.

کتامین

اما تحقیقات تیمی از دانشگاه استنفورد نشان داد که استفاده از کتامین علاوه بر بروز شادی، موجب کاهش علائم OCD یا اختلال وسواس فکری-عملی نیز می شود. چنین عملکردی بسیار مشابه تأثیرات مورفین بوده و به همین دلیل، شک و شبهاتی را در میان دانشمندان پدید آورد.

محققان برای اطمینان از نحوه عملکرد کتامین، آزمایشی ترتیب دادند که در آن ۱۲ داوطلب افسرده مقاوم به دارو، دوزهای یکسانی از کتامین دریافت کردند اما پیش از آن، به صورت تصادفی به نیمی از آنها نوعی مسدود کننده گیرنده مخدر مغز به نام «naltrexone» و به نیمی دیگر پلاسیبو (داروی صوری) دادند.

کتامین علاوه بر بروز شادی، موجب کاهش علائم اختلال وسواس فکری-عملی نیز می شود

نتایج آزمایش بسیار جالب توجه بود؛ افسردگی افرادی که داروی صوری دریافت کرده بودند، تا ۹۰ درصد کاهش یافت در صورتی که وضعیت مصرف کنندگان naltrexone هیچ تغییری نکرده بود. این موضوع نشان می داد که کتامین در مراحل ابتدایی، از طریق گیرنده های مخدر مغز جذب شده و به همین علت ریسک اعتیاد آوری آن بالاست. از طرف دیگر خاصیت مسدود کنندگی گیرنده NMDA توسط کتامین مربوط به فاز بعدی و تأثیر بلند مدت این دارو بوده که یکی از دلایل محبوبیت آن نیز هست.

با توجه به نتایج آزمایش، دانشمندان نسبت به استفاده فراگیر از کتامین و تأثیرات اعتیادآور آن هشدار داده اند چرا که طبق آخرین آمار، طی سال ۲۰۱۶ تنها در آمریکا ۴۲ هزار نفر به دلیل سوء مصرف مواد مخدر به کام مرگ رفته اند.

The post آیا داروی ضد افسردگی کتامین اعتیاد آور است؟ appeared first on دیجیاتو.

شرکت اچ پی برای جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی دارو پرینت می‌کند

به گزارش مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری ایالات متحده (CDC) در حال حاضر حداقل دو میلیون آمریکایی به باکتری هایی به نام super bugs آلوده شده‌اند و سالانه ۲۳ هزار نفر در اثر همین اتفاق جان خود را از دست می‌دهند. حال شرکت اچ پی قصد دارد با استفاده از تکنولوژی بایوهکر خود به کمک CDC بیاید و داروهایی پرینت کنند تا از رخ دادن مقاومت آنتی بیوتیکی جلوگیری شود و این باکتری در بدن بیمار نابود گردد.

پزشکان اصولاً پس بررسی و تشخیص باکتری‌ها موجود، سعی می کنند تا آنتی بیوتیک‌های متفاوتی را آزمایش کنند تا بتوانند بهترین گزینه را انتخاب کرده تا بیمار با مصرف آن بتواند مشکل را حل کند. آزمایش و استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک موجب می شود که پدیده‌ای به نام مقاومت آنتی بیوتیکی رخ دهد.

مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌های بیماری‌زا، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاومت پیدا می‌کنند و نسل‌های جدیدی به وجود می‌آیند که دیگر هیچ دارویی حریفشان نیست. از مهم‌ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ است.

حال استفاده از این پرینتر‌ها در مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری ایالات متحده موجب می شود که دیگر آنتی بیوتیک ‌های زیادی آزمایش نشده و همان ابتدا بهترین گزینه برای هر فرد به خصوص پرینت گردد.

تکنولوژی بایو پرینتر‌های دیجیتال D300e شرکت اچ پی عملکردی درست مانند چاپگر‌های معمولی دارد اما به جای آنکه کارتریج در آنها قرار بگیرد، مواد مخلتفی در چاپگر‌ها ذخیره شده که یک کارشناس می‌توانند با تنظیم درست حجم مصرفی آنها در یک دارو، ترکیبات مورد نظر خود را بیافریند و پروژه خود را جلو ببرد.

فرآیند صحیح تولید دارو با استفاده از این چاپگر‌ها موجب می شود که همان ابتدا دارویی کارآمد و مفید برای درمان و ریشه کن کردن باکتری‌ها تولید شود.

در چند سال گذشته پرینت سه بعدی دارو پیشرفت سریعی داشته و به نظر می‌رسد در ده سال آینده به یکی از مهمترین بخش‌های درمان تبدیل گردد. ممکن است حتی در آینده‌ای نزدیک بتوان با کمک بایو پرینتر‌ها اندام‌های مصنوعی نظیر قلب و ریه تولید کرد.

The post شرکت اچ پی برای جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی دارو پرینت می‌کند appeared first on دیجیاتو.

نتایج یک پژوهش: کارکردهای کلیدی مغز در زنان و مردان یکی است

مدت هاست این باور کلی در میان مردم رواج دارد که ذهن زن و مرد عملکردی متفاوت از هم دارد و حالا پژوهشگران مطالعه ای انجام داده اند که آن را به کلی زیر سوال می برد.

پژوهشگران دریافته اند فرایندهای عصبی بسیار مهم که تحت عنوان کارکردهای اجرایی از آنها یاد می گردد جدای از مبحث جنسیت به شیوه یکسانی در بدن انسان صورت می گیرند.

کارکردهای اجرایی به برخی فرایندهای مغزی گفته می شود که مباحثی نظیر توجه، استدلال، حافظه کار، تصمیم گیری، کنترل هیجان و حل مساله را در بر می گیرند. این فرایندها در واقع نحوه مدیریت جهان پیرامون توسط انسان را شرح می دهند و امکان برنامه ریزی رویدادهای آینده را میسر می کنند.

کارکردهای اجرایی رشد یافته در افرادی یافت می شوند که به لحاظ اجتماعی، آکادمیک و حرفه ای موفق هستند. در سوی دیگر کارکردهای اجرایی نابالغ به شرایطی نظیر شیزوفرنی و ADHD ارتباط پیدا می کنند.

مغز زن و مرد

نیکلا گریسام از دانشگاه مینه سوتا و ترسا ریس از دانشگاه سینسیناتی برای رسیدن به این نتایج ۱۵۰ مطالعه قبلی انجام شده در این باره را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند تفاوت های جنسیتی در کارکردهای اجرایی، بسیار ناچیز و بعضا در حد در صفر است.

این محققان دریافتند که گرچه جسیت تاثیری روی کارکردهای مدیریتی افراد ندارد اما برخی عوامل خاص بر رشد و پرورش خصوصیات کلیدی اثر می گذارند.

در میان عوامل مختلف ژنوتیپ که در واقع همان آرایش ژنتیکی محسوب می شود و همچنین نحوه رشد و پرورش ما در دوران بلوغ و برخی مکانیزم های عصبی نقشی کلیدی را ایفا میکنند.

اما محققان از آن جهت به مطالعه ارتباط جنسیت در رشد کارکردهای اجرایی پرداختند که شرایط پزشکی مرتبط با این کارکردها حاکی از ارتباط محکم شان با جسیت بود؛ برای مثال احتمال بروز شیزوفرنی در سنین جوانی در مردان از زنان بیشتر است و امکان آنکه پسران به ADHD مبتلا شوند از دختران بالاتر.

مغز زنان و مردان

البته در پژوهش صورت گرفته توسط این گروه از محققان اینطور نتیجه گیری شده که هیچ تفاوت عمده ای در کارکردهای اجرایی (به خاطر جنسیت) که علت شیوع این بیماری ها در مردان را توضیح دهد وجود ندارد.

بنابراین:

اشتباه است که بگوییم جنسیت عامل اصلی ایجاد تفاوت های فردی در کارکردهای اجرایی و عملکرد شناختی است.

دانشمندان باور دارند که برای توضیح تفاوت های جنسیتی ضروری است مطالعات دقیق تری روی فاکتورهای اثرگذار بر رشد کارکردهای اجرایی انجام شود و نکته دیگر آنکه این کارکردها می توانند از طیف وسیع عوامل محیطی و نه ژنتیکی و همچنین فشارهایی که در طول حیات رخ می دهند تاثیر پذیرند.

The post نتایج یک پژوهش: کارکردهای کلیدی مغز در زنان و مردان یکی است appeared first on دیجیاتو.

دانشمندان می‌توانند با ساختار مغزی هر فرد به هویتش پی ببرند

به تازگی محققان متوجه شده‌اند که انسان‌ها از یک ساختار مغزی (brainprint) شبیه به اثر انگشت بهره می‌برند که طی عمرشان هیچ تغییری نمی‌کند و منحصراً به یک شخص اختصاص دارد. دانشمندان باور دارند با استفاده از این مشخصه که «اثرانگشت عملکرد» نیز خوانده می‌شود، می‌توان افراد را احراز هویت نمود.

همچنین گزارش شده که دوقلو‌های همسان و بستگان درجه یک نظیر پدر، مادر، فرزند و خواهر یا بردار نیز از ساختار مغزی تقریباً شبیه به هم بهره می‌بردند. شاید با این مشخصه بتوان پرده از راز و رمز بیماری‌هایی نظیر اوتیسم یا نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) برداشته شود.

دیمین فِیر از دانشگاه بهداشت و علوم اورگن باور دارد که با این ویژگی می توان جنبه‌های مختلف عملکرد مغز و بیماری‌ها را بهتر توصیف کرد.

 

ساختار مغزی

پژوهشگران برای این پژوهش، اسکن‌های MRI مغز بیش از ۳۵۰ بیمار بزرگسال و کودک را در حالت استراحت بررسی کردند. آنها توانستند با بکار بستن تکنیکی خلاقانه اتصالات نورونی ذهن را دسته بندی کنند. علاوه بر این با کمک هوش مصنوعی روش خاصی برای شناسایی خواهر و برادر بر اساس دسته‌ بندی اتصالات ذهنی توسعه دادند.

حال پژوهشگران در تحقیقات جدید متوجه شده‌اند که تقریباً ۳۰ درصد از اتصالات ذهنی هر شخص منحصر به فرد بوده و تنها به او اختصاص دارد.

ساختار مغزی

در جریان این پژوهش تیم تحقیقاتی متوجه شد که ساختار مغزی خواهر ها و برادرها شباهت زیادی به یکدیگر دارند علی الخصوص اگر آنها دوقلو باشند. علاوه بر این ساختار‌های مغزی فرزندان و والدین نیز با یکدیگر تطابق‌های دارند.

با بررسی، ردیابی و مدلسازی اتصالات مغزی کاربران مشخص می‌شود که چرا برخی افراد از شانس بیشتری برای مبتلا شدن به برخی بیماری‌های ذهنی بهره می‌برند. بدین ترتیب بالاخره دانشندان راهی یافته‌اند با استفاده از آن می‌توانند منشا پیدایش بیماری‌هایی نظیر اوتیسم یا نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) را تشخیص دهند.

The post دانشمندان می‌توانند با ساختار مغزی هر فرد به هویتش پی ببرند appeared first on دیجیاتو.

تولید ایمپلنت قابل ردیابی توسط محققان MIT

ایمپلنت می تواند از طریق رساندن دارو ها به بخش خاصی از بدن و یا ردیابی بیماری ها آینده پزشکی را متحول کند و روش هایی را ممکن کند که در حالت عادی با استفاده از قرص ها یا تصویر برداری های معمول فعلی ممکن نیست. اما مکشلی که در این روش وجود دارد این است که چگونه اجزای مورد نظر را بدون جراحی و یا بدون نیاز به دوربین های ویژه در بدن کاشت؟ محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی علوم کامپیوتر MIT روشی برای حل این مشکل را ارائه داده اند.

به این منظور سیستمی به نام ReMix (ریمیکس) توسعه داده شده که عملکردی مشابه با سیستم ناوبری GPS دارد. بر اساس آن امکان پیدا کردن میکروچیپ های کاشت شده در بدن فراهم می شود. این روش می تواند در تصویر برداری پزشکی، رساندن داروها به بخش خاصی از بدن یا ردیابی تومورها کاربرد داشته باشد.

در این ریمیکس سیگنال های رادیویی کم قدرت به بیمار ارسال می شوند و با استفاده از الگوریتم ویژه ای امکان ردیابی از طریق بازتاب سیگنال میکروچیپ کاشت شده فراهم می شود. اما محققان با یک چالش روبرو بوده اند: این موضوع که چگونه تفاوت بین بازتاب های سیگنال ها از سطح بدن و از سطح قطعه کاشت شده را تشخیص دهند.

ایمپلنت قابل ردیابی

نسل بعدی این سیستم می تواند در پرتو درمانی بیماری سرطان کاربرد داشته باشد

به این منظور از دیود ویژه ای بهره برده اند که ترکیبی از سیگنال ها را ایجاد می کند و امکان تشخیص بازتاب ها از پوست را فراهم می آورند. باید اشاره کرد که در واقع آن بخشی که در بدن کاشت می شود، سیگنالی را ارسال نمی کند.

اکنون ریمیکس می تواند با دقت ۱٫۴ سانتی متر موقعیت قطعه کاشت شده را ردیابی کند. در ادامه محققین قصد دارند این دقت را به واسطه ترکیب ریمیکس با داده های اسکن MRI بهبود دهند. علاوه بر این نیاز به اعمال تغییراتی برای استفاده گسترده تر آن در بدن انسان است.

این سیستم می تواند در شرایطی از جمله کاشت برای درمان های سرطان با پرتو درمانی با پروتون کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال امکان ردیابی نشانگرهای ویژه ای فراهم می شود تا از اینکه تومورها همچنان در جای قبلی هستند، اطمینان حاصل شود. این موضوع برای در معرض پرتو قرار گرفتن تومورها مهم است و می تواند کیفیت درمان را بهبود دهد.

 

تماشا کنید: پلان؛ چرا ناسا کاوشگر پارکر را به سمت خورشید می فرستد؟

The post تولید ایمپلنت قابل ردیابی توسط محققان MIT appeared first on دیجیاتو.