۲ هزار گونه باکتری جدید در روده انسان شناسایی شدند

طبق یک مطالعه جدید، نزدیک به ۲ هزار باکتری گونه روده‌ انسان که پیش از این ناشناخته بودند، کشف و شناسایی شده‌اند.

این پژوهش توسط موسسه بیو انفورماتیک اروپا انجام گرفته که منجر به شناسایی این ۲ هزار باکتری شده است. باکتری‌های روده‌ای انسانی هنوز به طور کامل شناسایی نشده‌اند. پژوهش‌های زیادی انجام شده که فواید این باکتری‌ها را نشان می‌دهد و بعضی از آن‌ها نیز دارای عواقبی برای سلامتی انسان هستند که باکتری‌های مورد دوم آن به خاطر رژیم غذایی بد و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها شکل می‌گیرند.

روده انسان محل حضور میکروب‌هایی به نام میکروبیوتای روده است که هنوز هم مطالعات زیادی برای شناسایی تاثیرات آن‌ها روی سلامتی انسان انجام می‌شود. دانشمندان هنوز هم اطلاعات تازه‌ای در مورد باکتری‌ها یاد می‌گیرند شناسایی انواع مختلف آن‌ها یکی از اصلی‌ترین مباحث مطالعه آن‌ها به شمار می‌رود.

باکتری

طبق اطلاعاتی که در سایت Nature منتشر شده، محققان نمونه‌هایی را از افرادی در سرتاسر جهان استفاده کرده‌اند. این قضیه پژوهشگران را قادر می‌سازد تا گونه‌های مختلف باکتری را بدون کشت در آزمایشگاه بررسی کنند.

مححقانی که این پژوهش تازه را منتشر کرده‌اند می‌گویند در حال حاضر فهرستی تقریبی از باکتری‌هایی که در روده افراد ساکن در اروپا و آمریکا وجود دارند در دسترس بوده اما این اطلاعات در مورد سایر نقاط دنیا و به خصوص مناطق دور افتاده‌تر چندان کامل نیست.

آن‌ها می‌گویند استفاده از این روش محاسباتی جدید در نهایت می‌تواند منجر به پیشرفت درک دانشمندان از روده انسان شده تا با دادن یک تصویر کامل‌تر از این باکتری‌ها، قدم‌هایی رو به جلو برای درمان بیماری‌های روده برداشته شود.

The post ۲ هزار گونه باکتری جدید در روده انسان شناسایی شدند appeared first on دیجیاتو.

این باکتری های فداکار برای حفاظت از همنوعان جان خود را فدا می کنند

باکتری ها بر خلاف سادگی ظاهری در ساختار، مکانیزم های جالبی برای دفاع از خود دارند؛ آنها در هنگام مواجهه با خطر یک غشای زیستی به دور کلونی (گروه بزرگی از باکتری‌ها) می سازند، در شرایط نامساعد محیطی به خواب می روند و برای مقابله با داروها نیز مدام در حال تکامل هستند.

اما پژوهش جدیدی که در دانشگاه پرینستون انجام شده نشان می دهد بعضی باکتری ها ساز و کار جالب دیگری نیز برای دفاع از خود در برابر آنتی بیوتیک ها دارند: باکتری های رو به مرگ کلونی با جذب حداکثری آنتی بیوتیک به خود، از آسیب دیدن سایر همنوعان جلوگیری می کنند.

باکتری های E. Coli برای حفاظت از کلونی خود را فدا می کنند

پژوهشگران این رفتار فداکارانه را زمانی مشاهده کردند که مقدار اندکی از آنتی بیوتیک LL37 (که در پوست انسان و سایر موجودات زنده برای از بین بردن عوامل بیماری زای خارجی ترشح می شود) را در مجاورت یک کلونی از باکتری E. Coli قرار دادند و تعداد کمی از باکتری‌ها آنتی بیوتیک را به خود جذب کردند.

آنتی بیوتیک مورد بحث که به منظور ردیابی بهتر دستکاری شده و به رنگ سبز درخشان در آمده بود، باکتری هایی که آن را جذب خود کرده بودند کشت اما مابقی کلونی سالم مانده و به رشد خود ادامه دادند. در واقع این طور به نظر رسید که تعدادی از باکتری ها به صورت داوطلبانه خود را فدای حفاظت از کلونی کرده بودند.

باکتری

در کنار آزمایش عملی، محققان یک مدل ریاضی نیز برای توضیح رفتار باکتری ها توسعه دادند که با تغییر متغیرها و نسبت آنتی بیوتیک-باکتری، یافته های قبلی را تأیید کرد و نشان داد که علی رغم کاهش نرخ رشد کلونی، سلول های باکتری مرده در دور نگه داشتن آنتی بیوتیک از دیگر اعضا موفق بوده اند.

البته پژوهش اخیر به تمام سؤالات دانشمندان پاسخ نداده اما به گفته ستار طاهری عراقی پژوهشگر ارشد پروژه، درهای جدیدی به روی علم پزشکی گشوده و با ارائه درک بهتر از نحوه تکامل باکتری ها، امکان مقابله مؤثر با آنها را فراهم خواهد کرد.

The post این باکتری های فداکار برای حفاظت از همنوعان جان خود را فدا می کنند appeared first on دیجیاتو.

مسیر تبدیل شدن یک سلول به نوزاد سمندر آبی [تماشا کنید]

زندگی مفهوم شگفت انگیزی است و نگاه کردن به شکل گیری آن از دریچه لنز دوربین مسلماً جذاب خواهد بود. «یان ون ایکه» فیلمساز هلندی نیز با توجه به این موضوع، ویدیوی کوتاهی از فرآیند تبدیل یک سلول به نوزاد سمندر آبی تهیه کرده که مراحل رشد سه هفته ای این دوزیست را در شش دقیقه به تصویر می کشد.

روند رویان زایی در تمام حیوانات و همچنین انسان وجود دارد

فیلم کوتاه مورد بحث که «تبدیل شدن» نام گرفته، جنین یک سمندر آبی را از شکل گیری سلول اولیه تا لحظه خروج از تخم نشان می دهد و روند رویان زایی این جانور را از تقسیم سلولی اولیه تا لایه زایی، تشکیل شبکه عصبی و در نهایت شکل گیری اندام ها شامل می شود. این روند در تولد تمام حیوانات وجود داشته و انسان نیز همین مسیر را برای به دنیا آمدن طی می کند.

سمندر آبی

سمندر آبی

ون ایکه درباره ویدیوی کوتاه خود گفته: “در این فیلم شاهد یک فرآیند جهان شمول هستیم که در حالت عادی قابل رؤیت نیست: نخستین لحظه آغاز زندگی یک حیوان؛ یک سلول تنها به یک ارگانیزم زنده و پیچیده با قلبی تپنده و جریان خون تبدیل می شود.”

در ادامه ویدیوی کوتاه «تبدیل شدن» را مشاهده می کنید:

The post مسیر تبدیل شدن یک سلول به نوزاد سمندر آبی [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

آیا «ژن خوب» وجود دارد؟

از سال ۲۰۱۶ میلادی به این طرف رنگ پوست دونالد ترامپ به یکی از موضوعات جذاب برای نشریات خبری بدل شد اما هفته پیش بود که نیویورک تایمز از زبان یکی از مدیران ارشد کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود جمله ای آشنا برای ایرانیان را در رابطه با رنگ پوست ترامپ مطرح کرد: پوست ترامپ به خاطر ژن خوب است.

ژن خوب همان اصلاحی است که حمیدرضا عارف پسر محمد رضا عارف در توضیح علل جایگاه و موفقیتش در سال ۹۶ بر زبان آورد و کم کم این اصطلاح به ادبیات مردمی راه پیدا کرد و برای کنایه به برخی مسئولان و مدیران از آن استفاده شد.

باز می‌گردیم به رنگ پوست ترامپ؛ در ادامه این مطلب نگاهی می‌کنیم به علل بیولوژیکی ایجاد این رنگ در پوست که دست بر قضی هیچ ارتباطی با ژن خوب ندارد.

ژن خوب و رنگ پوست

رنگ پوست انسان حاصل رنگدانه‌ای به نام ملانین است که درون برخی سلول‌های خاص پوست به نام ملانوسیت ساخته می‌شود. تولید ملانین توسط آنزیمی تنظیم می‌شود که رنگ چشم و موی فرد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بدن انسان دو نوع اصلی از ملانین ساخته می‌شوند که رایج ترینشان همان نوعی است که رنگ مو و پوست را مشخص می‌کند.

تفاوت‌ها در رنگ پوست انسان را می‌توان پدیده ای تازه در تاریخ بشر خواند؛ تاریخ ایجاد این تفاوت احتمالا به یک میلیون سال پیش بر می‌گردد یعنی زمانی که اجداد انسان شروع به از دست دادن موهای بدنشان کردند و پوستشان به شکل امروزی اش نزدیک تر شد. با از دست رفتن موهای بدن، مشخص شد پوست‌هایی که رنگدانه تیره‌تری داشتند بهتر در مقابل پرتوهای UV-B مناطق استوایی و افتابی آفریقا مقاومت می کنند.

بعدها یعنی حدودا ۱۰۰ هزار سال پیش با پخش شدن جمعیت بشر در سرتاسر زمین رنگ پوست انسان در برخی جمعیت‌ها و در واکنش به تفاوت‌های جوی تغییر کرد.

ملانین موجود در پوست مردمی که در بخش‌های شمالی و کمتر آفتابی زمین زندگی می‌کردند نور خورشید را مسدود می‌کرد و به همین خاطر مردم این سرزمین ها دچار مشکلات متعددی از جمله کمبود ویتامین دی و یا نرمی استخوان می‌شدند. بنابراین میتوان گفت که رنگ پوست نوعی واکنش تکاملی است به میزان نور خورشید موجود در محیط و به احتمال زیاد تنها چند هزار سال طول کشیده تا شاهد شکل گیری پوست های روشن یا تیره باشیم.

ژن خوب و رنگ پوست

البته رنگ پوست می‌تواند با تغییرات محیطی، بعد از چند نسل در یک جمعیت مشخص تغییر کند با این حال اما تولید ملانین به شدت تحت کنترل ژنتیک قرار دارد و در طول زندگی یک فرد تغییر چندانی نمی‌کند. تغییراتی هم که در سطح یا میزان رنگدانه که با گذشت زمان رخ می‌دهند به خاطر افزایش سن نیستند و در عوض میزان قرار گیری پوست در معرض پرتوهای فرابنفش را نشان می‌دهند.

نینا جابلونسکی از انسان شناسان دانشگاه پنسیلوانیا که در زمینه تکامل رنگ پوست انسان تخصص دارد اخیرا مقاله ای را منتشر کرده و در آن مدعی شده که در طول عمر انسان تنها قرارگیری در معرض پرتوهای فرابنفش، دستگاه‌های سولار و لایه برداری می‌توانند رنگ پوست را تغییر دهند.

رنگ پوست ترامپ نیز در گذر زمان به لحاظ ژنتیکی تغییری نکرده مگر اینکه او دچار نوعی بیماری شده باشد که رنگ پوستش را تحت تاثیر قرار داده باشد. یکی از بیماری هایی که باعث زرد شدن پوست و چشم های یک فرد می‌شود یرقان است که در نتیجه وجود مشکلات مختلف کبدی رخ می‌دهد.

بیمار مبتلا به آرگیریا

آرگیریا بیماری دیگری است که رنگ پوست را آبی می‌کند و نتیجه نفوذ مقدار زیادی نقره به داخل بدن است.

هموکروماتوز هم نوعی بیماری وراثتی است که باعث تجمع آهن در اندام‌های فرد بیمار شده و رنگ پوستش را برنزه یا مایل به قهوه‌ای می‌کند. این بیماری در واقع به ژن های فرد مربوط می‌شود و در نهایت می‌تواند به بروز اختلال در عملکرد قلب شود.

با در نظر داشتن تاریخچه رنگ پوست انسان منظور ترامپ از اینکه رنگ پوست خود را به ژن خوب نسبت می‌دهد چه می‌تواند باشد؟ خبرنگار فوربس که این مطلب را به رشته تحریر درآورده در ادامه تصمیم می‌گیرد نظر دو انسان شناس را هم در این رابطه سوال کند.

جان مارکس از دانشگاه شارلوت معتقد است که ترامپ در این باره کنایه آمیز صحبت کرده. او می ‌گوید من موجود برتر هستم و احتمالا منظورش از ژن خوب هم همین بوده چون دانشمندانی که روی ژن ها کار کرده اند چنین نظری ندارند و این حرف ترامپ از نظر ژنتیکی بی مفهوم است. در واقع ژن ها نه خوب هستند و نه بد: آنها می توانند به اشکال مختلف نمود پیدا کنند (پلیوتروپیک)، وابسته به حضور ژن های دیگر باشند (اپیستازی)، یا وابسته به شرایط باشند. به طور خلاصه اما نظر دکتر کارکس این است که اگر سرچی در گوگل بزنیم در کل شماره های نشریه آمریکایی ژنتیک انسان تنها دو مرتبه از کلمه ژن خوب یاد شده و هیچکدامشان به ترامپ مربوط نمیشوند.

پاتریک کلارکین از انسان شناسان دانشگاه ماساچوست در بوستون در این رابطه خبرنگار فوربس را به وبلاگ خود ارجاع می‌دهد؛ او در این وبلاگ اینطور مینویسد که ترامپ شدیدا موفقیت خود در زندگی را به ژن هایش وابسته می داد. ترامپ برخی خصوصیات «بارز» خود را به ژن هایش یا وراثت نسبت داده.

این ایده که موجودات زنده از جمله انسان را نتیجه ژن هایشان بدانیم و نقش طبیعت روی آنها را ناچیز و حتی صفر در نظر بگیریم نوعی جبر بیولوژیکی است.

کلارکین در این باره می گوید:

نمی دانم ترامپ باور دارد همه چیز در زندگی اش به خاطر ژن هایش است یا خیر اما دلایل متعددی وجود دارند که نتیجه بگیریم او چنین باوری دارد.

بنابراین اصطلاح ژن خوب نتنها از دیدگاه بیولوژیکی معنا و مفهومی ندارد بلکه می تواند مشکل ساز هم بشود زیرا ژن ها می‌توانند تقلیل گرا و ایدئولوژیک هم بشوند و در نهایت باعث میشوند که رئیس جمهور آمریکا از ژن‌ها برای توجیه نابرابری و شرایط فعلی استفاده کند.

در انتها باید بار دیگر خاطرنشان کنیم تغییر رنگ پوست ترامپ در طول زندگی بزرگسالی اش هیچ علت بیولوژیکی غیر از هموکروماتوز یا یرقان ندارد. اگر این دو حالت هم وجود نداشته باشند محتمل ترین توضیح پرتوهای فرابنفش یا لوسیون های برنزه کننده هستند. با این حال اما اشاره پیوسته ترامپ به ژن خوب احتمالا به باور همیشگی او بر می‌گردد که براساس آن بیولوژی یک فرد موقعیتش در زندگی را مشخص می کند.

The post آیا «ژن خوب» وجود دارد؟ appeared first on دیجیاتو.

احتمال ابتلا به سنگ کلیه در شما چقدر است؟

داشتن سنگ کلیه میتواند یکی از دردناک ترین و پر استرس ترین تجربیات در زندگی هر فرد باشد و دردسرهای آنهایی که خصوصا آن را به صورت مزمن تجربه می کنند میتواند از این هم بیشتر باشد. با این حال اما محققان کلینیک Mayo به روشی برای تخمین احتمال ابتلا به سنگ کلیه دست پیدا کرده اند که از این استرس تا حدود زیادی کم می کند.

محققان این کلینیک نوعی ماشین حساب را توسعه داده اند که در اختیار عموم مردم قرار دارد و آنطور که ادعا کرده اند میتواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را بعد از دچار شدن به اولین سنگ تشخیص دهد.

همانطور که پیشتر در مطلب همه چیز در مورد سنگ های کلیه در دیجیاتو خواندید، این سنگ ها توده هایی از مواد پسماند هستند که بنابر دلایل مختلف شروع به ساخته شدن در کلیه می کنند و عاقبت راه خود را به مجاری ادراری باز می کنند.

اگر سنگ های کلیه کوچک باشند می توانید بدون آنکه حتی متوجه شوید آنها را دفع کنید اما در مورد سنگ های بزرگ تر قضیه کمی فرق می کند و ممکن است مجاری ادراری فرد را مسدود کنند که در این صورت درد، خون در ادرار و دیگر علائم را تا زمان دفع سنگ کلیه با خود در پی خواهند داشت.

احتمال ابتلا به سنگ کلیه

احتمال ابتلا به سنگ کلیه بعد از ایجاد اولین سنگ همواره وجود دارد اما علت این مساله و درصد ابتلای دوباره به سنگ کلیه در افراد مشخص نیست.

ماشین حساب توسعه یافته توسط این محققان مدل Recurrence of Kidney Stone یا به اختصار ROKS نام دارد و نخستین بار در سال ۲۰۱۴ توسط کلینیک Mayo به عنوان ابزاری آنلاین و اپ تلفن هوشمند ساخته شد اما نسخه اصلی از این ابزار تنها میتوانست احتمال ابتلا به سنگ کلیه دوم را بعد از سنگ اول پیش بینی کند.

در پژوهش جدید که همین ماه توسط کلینیک مذکور منتشر شد پژوهشگران از جزئیات ایجاد نسخه به روز شده ای از این ابزار خبر دادند. این نسخه ظاهرا میتواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه های بعدی که نیازمند انجام مراقبت های پزشکی هستند (فارغ از تعداد سنگ های قبلی فرد پیش بینی کنند).

احتمال ابتلا به سنگ کلیه های بعدی

در ساخت این مدل از دیتای مربوط به ۳ هزار بیمار که بین سال های ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۴ برای نخستین بار به سنگ کلیه دچار شده بودند استفاده گردید.

مشخص گردید که این بیماران مجموعا کمتر از ۵ هزار سنگ کلیه داشتند و در میانشان برخی افراد تا هشت مرتبه دچار این مشکل شده بودند. تیم محققان با استناد به سوابق پزشکی بیماران موفق شدند که بالغ بر ۱۲ عامل خطر را که در تکرار سنگ کلیه نقش دارد جداسازی نمایند. این عوامل به شرح زیر هستند:

 • جوان بودن
 • مرد بودن
 • سنگین وزن یا حامله بودن
 • و همچنین نوع سنگ هایی که فرد قبلا به آن دچار شده (سنگ های کلسیومی رایج ترین نوع هستند اما چهار نوع دیگر از این سنگ ها وجود دارد).

آنها در ادامه تمامی عوامل خطرزا را به مدل خود اضافه کردند تا مدل احتمال ابتلا به سنگ کلیه جدید را در ۵ تا ۱۰ سال آینده برای افراد تخمین بزند.

طبق تحقیقات اخیر سنگ کلیه در چند دهه اخیر در ایران رایج تر شده و با وجود آنکه مشخص نیست این مساله چه دلایلی دارد اما حدس زده  می شود که رژیم های غذایی مملو از نمک، چربی و شکر در این امر دخیل باشد.

The post احتمال ابتلا به سنگ کلیه در شما چقدر است؟ appeared first on دیجیاتو.

عجیب‌ترین و ترسناک‌ترین آزمایش‌های علمی تاریخ

علم ابزاری قدرتمند است که می تواند قدرتی هراسناک را در دست دانشمندان قرار داده یا آنها را به فرشته نجات تبدیل کند. به همین خاطر از صدها سال قبل تا همین امروز دانشمندان بر لزوم پایبندی به اخلاق و تعهد در آزمایش های علمی تاکید کرده اند، با این حال ابر قدرت هایی نظیر آمریکا و روسیه بارها عدم پایبندی خود به این موارد را ثبات کرده اند.

در ادامه به مرور چند مورد از آزمایش های علمی هراسناک پرداخته ایم که شامل خوراندن شیر آلوده به مواد رادیواکتیو به کودکان، پیوند بیضه برای بازگرداندن جوانی و موارد متعدد دیگری می شود.

۱. فرضیه پیوند بیضه دکتر استنلی

در اغلب فیلم های سینمایی زندانی ها با مشکلاتی مثل سرویس نامناسب یا توجه غیرعادی از سوی همبندها مواجه می شوند اما اگر بین سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۵۰ گذرتان به ندامتگاه «سن کوینتین» کالیفرنیا می افتاد، اتفاقی به مراتب تلخ تر در انتظارتان بود.

در آن دوران پزشکی بسیار خرافاتی و معتقد به تئوری اصلاح نژاد به نام «لئو استنلی» در این زندان فعالیت می کرد که نه تنها زندانیان خشن را عقیم می کرد بلکه راز جوانی را در بیضه ها جستجو می کرد. استنلی برای آزمایش نظریه‌اش بیضه زندانیان جوان محکوم به اعدام را می برید و آن را به افراد سال خورده محکوم به حبس پیوند می زد.آزمایش های علمی خطرناک

با این حال مدتی بعد که انبارش خالی شد زندانیان نفس راحتی کشیدند. استنلی اما دست بردار نبود و این بار روش جدیدی را ابداع کرد که طی آن غده های جنسی بز، خوک یا آهوهای قصابی شده را آسیاب کرده و به شکم زندانی ها تزریق می کرد.

نکته جالب اینجاست که بر اساس مدارک به جای مانده از آن زمان تعدادی از بیماران مدعی شده اند که پس از تزریق حس جوانی و سلامتی بیشتری را تجربه کرده اند؛ البته به خاطر فقدان آزمایش های دقیق مشخص نیست که در بلند مدت چه عوارضی در آنها ظاهر شده است. وی پس از بازنشستگی از زندان مذکور در یک کشتی کروز مشغول به کار شد.

۲. جنایت از نوع ژاپنی

ژاپنی هایی که امروز در استادیوم آشغال جمع می کنند و بابت کوچکترین اشتباه تا کمر خم می شوند، همیشه اینطور نبوده‌اند. در واقع یکی از بدترین دهه های تاریخ بشریت توسط آنها و بین سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۵ طی آزمایشاتی روی هزاران زن و کودک اغلب چینی رقم خورده است.

از جمله آزمایش های علمی یا بهتر بگوییم جنایت های محققان ژاپنی باید به تشریح زنده زنده، قطع کردن دست و پا در حالی که فرد زنده بود، آزمایش تاثیر نارنجک و شعله افکن روی زندانیان، تزریق مواد شیمایی و بیمارسازی عمدی اسرا برای آزمایش روی آنها، تجاوز به زنان به منظور بررسی انتقال بیماری از مادر به جنین و بررسی اثرات گرسنگی و تشنگی شدید اشاره کرد.

۳. آزمایش تاثیر قدرت بر افراد

این مورد یکی از معروف‌ترین آزمون های روانشناسی تاریخ است که در سال ۲۰۱۵ فیلمی هم بر اساس آن ساخته شد. در سال ۱۹۷۱ «فیلیپ زیمباردو»، استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد ۲۴ دانشجو را وارد پروژه ای مطالعاتی کرد و از آنها خواست نقش زندانی و نگهبان را بر عهده بگیرند. لوکیشن این مطالعه زیرزمین ساختمان روانشناسی بود که به صورت زندان طراحی شده بود.

هنوز ۴۸ ساعت از شروع آزمایش نگذشته بود که نگهبانان شروع به اعمال قدرت به روش های نامشروع کردند و در مقابل زندانیان هم مقاومت می کردند اما در نقطه ای آنها سر به شورش گذاشته و با قرار دادن تخت هایشان پشت در مانع ورود نگهبانان به سلول شدند.

نگهبانان پس از ورود زندانی ها را وادار کردند عریان روی زمین و کنار مدفوع خودشان بخوابند. در مدتی کوتاه همه چیز از کنترل خارج شد تا جایی که یکی از شرکت کنندگان در آزمایش دچار فروپاشی روحی شد و شروع به داد و فریاد و لگدپراکنی کرد.

این آزمایش نشان داد که افراد منطقی پس از قرار گرفتن در مسند قدرت تاریکترین زوایای درونشان را بیرون می شکند. همین مساله می تواند توضیحی روشن برای پرورش تروریست هایی مثل جنید حسین باشد که پس از آزادی از زندان به همه اصول اخلاقی پشت کرده اند.

۴. پروژه های کنترل ذهن Artichoke  و  MK-ULTRA

آیا می توان افراد را تا جایی تحت کنترل درآورد که خواسته های ما را بر خلاف میلشان انجام دهند، تا حدی که حتی به خودشان هم ضربه بزنند؟

این یادداشتی رسمی از اسناد سازمان CIA است که به ایده استفاده از دارو، هیپنوتیزم، پاتوژن های میکروبی، نگهداری افراد در انزوا و موارد ترسناک تری برای استخراج اطلاعات از جاسوس های دشمن و اسرای سرسخت می پردازد.

آمریکا بر اساس همین ایده پروژه ای تحت عنوان Artichoke را راه اندازی کرده بود که بعدا وارد فاز شیطانی و گسترده تری به نام MK-ULTRA شد. متاسفانه بسیاری از اسناد مربوط به این پروژه توسط یکی از مدیران CIA نابود شد اما اسناد باقیمانده و شهادت فعالان حاکی از این است که بدون اطلاع افراد از داروهایی نظیرLSD ، تمازپام، هروئین، مورفین، MDMA، مسکالین (mescaline)، سیلوکایبین، سوپولامین ، ماری‌جوآنا، سودیوم پنتوتال و ارگین استفاد شده است.

برای مثال با تزریق نمک باربیتوریک چهار (barbiturate IV) به یک بازو و آمفتامین چهار به بازوی دیگر زمانی که فرد در آستانه خواب بود از وی شروع به بازجویی می کردند و اغلب جواب های درستی نیز دریافت می شد.

۵. پیوند بز و عنکبوت

ابریشم عنکبوت پنج برابر مقاومت تر از فولاد بوده و در عین حال یک ششم آن چگالی دارد. همین ویژگی های شگفت انگیز باعث شده متخصصان به هر قیمت در پی استفاده از این الیاف در زمینه های مختلفی باشند.

ابعاد کوچک این حشره، همجنس خوار بودن و بازدهی اندک از مشکلات تولید انبوه ابریشم آنها به شمار می رود و ظاهرا تنها راهی که برای محققان «وایومنیگ» باقی مانده خلق موجود جدیدی از طریق نانوزیست ‌مهندسی بوده است. در این فرایند از طریق ترکیب ژن‌های عنکبوت و بز حیوانی تولید شد که قادر به تولید پروتئین تار عنکبوت از طریق شیر است.

«حسین روازاده» پزشک عمومی و فعال در حوزه طب سنتی در یکی از سخنرانی هایش با هشدار در مورد واردات این نوع بزها به کشور مدعی شد که در صورت مصرف شیر این حیوانات فرد دارای افکاری شبیه عنکبوت شده و عقاید خود را از دست خواهد داد.

۶. آزمایش سیفلیس در تاسکیگی

یکی از بدنام‌ترین پرونده‌های جنجالی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۳۲ و ظاهرا با اهداف بشر دوستانه آغاز شد. در آن سال سرویس بهداشت عمومی آمریکا و دانشگاه تاسکیگی برای مطالعه و درمان مردان سیاهپوست مبتلا به سیفلیس پروژه ای مشترک را کلید زدند.آزمایش های علمی خطرناک

مشکل از زمانی شروع شد که بودجه این پروژه ته کشید اما به جای متوقف کردن آن محققان تا چند دهه به مشاهده نتایج در  بیماران ادامه دادند. آنها حتی از تزریق پنی سیلین پس از اثبات کارایی آن خودداری کرده و در عوض به سوژه ها غذای رایگان و هزینه کفن و دفن می دادند.

طی این آزمایش به افراد سیاهپوست اجازه مراجعه به مراکز پزشکی و حتی اطلاع به خانواده هم داده نشد. سال گذشته کلینتون از بازمانده های این پروژه عذرخواهی کرد، با این حال آزمایشاتی از این دست برخی را به این تفکر واداشته که ایدز هم توسط آمریکایی ها و برای کنترل اقلیت های نژادی ابداع شده بود.

۷. آزمایش های علمی حمله پشه

امروزه خبرهای چندانی در مورد جنگ حشرات به گوش نمی رسد اما زمانی در آزمایش های علمی از این موجودات برای گسترش عفونت، فلج و حتی کشتن نیروهای دشمن بهره می بردند.

در اواسط دهه ۱۹۵۰ آزمایش های علمی خطرناک بسیاری برای پیاده سازی این ایده صورت گرفت که سه پروژه بزرگ ارتش امریکا سرآمد همه آنها بودند. در نخستین پروژه با نام Drop Kick که سال ۱۹۵۵ اجرا شد ۶۰۰ هزار پشه ماده در منطقه ای با اکثریت سیاهپوست در فلوریدا رها شد که به هزاران مورد گزیدگی و ده ها مورد بیماری و مرگ (احتمالی) منجر شد. هدف اصلی محققان برآورد میزان ورود حشرات به خانه ها و افراد گزیده شده توسط آنها بود.آزمایش های علمی خطرناکدر همان سال عملیات دیگری تحت عنوان Big Buzz پیاده سازی شد که در این مورد هم ۳۰۰ هزار پشه عامل تب زرد بر سر منطقه ای با اقلیت سیاهپوست پاشیده شد. اسنادی از نتایج این پروژه در دست نیست اما بی شک هزاران شهروند از همه جا بی خبر دچار بیماری و عفونت شده اند.

در آزمایش سوم نیز صدها هزار کک در یک موشک قرار گرفته و در منطقه ای آزمایشی در یوتا رها شدند. بر اثر این آزمایش ها صدها نفر از ساکنان به بیماری هایی مانند انواع تب ها، مشکلات تنفسی، جنین های مرده، انسفالیت و تیفوئید مبتلا شدند.

۸. آزمایش های تشعشع انسانی

طی این مطالعات که چندین دهه به طول انجامید از زنان، مردان، زندانیان و حتی کودکان بی خبر از همه جا به عنوان موش های آزمایشگاهی برای تحقیق در مورد اثرات تابش مواد پرتوزا و آلودگی رادیو اکتیو سوءاستفاده شد.

طی این آزمایش های علمی وحشتناک حتی اجساد دفن شده هم برای آزمایش از زیر خاک بیرون کشیده می شدند. به دستور محققان شیطان صفت به کودکان بی سرپرست شیر آلوده به مواد رادیواکتیو خورانده می شد و سر آنها را در معرض تابش مواد رادیواکتیو قرار می دادند. این ماجرا شامل تزریق مواد مذکور به بچه ها نیز می شود.

در بخش های دیگری از این تحقیقات موارد پرتوزا به بیضه زندان تابانده می شد که در نهایت نقص های جنسی شدیدی را در آنها به جا می گذاشت. بیماران عادی، زنان و حتی سربازان ارتش نیز دیگر سوژه های محققان در این آزمایش های علمی خطرناک بودند.

The post عجیب‌ترین و ترسناک‌ترین آزمایش‌های علمی تاریخ appeared first on دیجیاتو.

مغز زنان جوانتر است یا مردان؟

طول عمر بیشتر زنان نسبت به مردان احتمالا ناشی از دیرتر پیر شدن مغز آنها است.

محققان دانشگاه واشنگتن با تجزیه و تحلیل اسکن مغزی ۲۰۵ فرد بزرگسال و بررسی بخش هایی از متابولیسم آن که با افزایش سن تغییر می کند، به این نتیجه رسیده اند که به صورت میانگین مغز زنان نسبت به مردان هم سن آنها، سه سال جوانتر است.

متابولیسم مغز زنان ۳.۸ سال از سن واقعی آنها جوانتر است

بر این اساس برخوردار بودن زنان از مغزی که از نظر متابولیک جوانتر است، آنان را در برابر برخی تغییراتی مربوط به بالا رفتن سن مقاوم می کند و احتمالا به همین خاطر نشانه های زوال عقل در کهنسالی کمتر در آنها دیده می شود. متابولیسم مغز

سوخت اصلی مغز شکر یا گلوکز است اما نحوه مصرف آن توسط این ارگان با افزایش سن تغییر می کند. در سنین جوانی مصرف گلوکز از طریق فرایند «قندکافت بی‌هوازی» صورت گرفته و به توسعه مغز و رشد کمک می کند اما در سنین بالا و به ویژه بعد از ۶۰ سالگی این فرایند به حداقل رسیده و مغز شروع به کوچک شدن می کند.

محققان برای پی بردن به تغییرات مغز بین جنسیت های مختلف اسکن مغزی ۱۲۱ زن و ۸۴ مرد بین ۲۰ تا ۸۲ ساله را بررسی کرده اند. این تیم برای پیدا کردن رابطه بین سن افراد و متابولیسم مغزی آنها از یک الگوریتم یادگیری ماشین بهره برده اند. در نهایت مشخص شد که متابولیسم مغز زنان به صورت میانگین ۳.۸ سال از سن واقعی آنها جوانتر است و این در حالی است که مغز مردان ۲.۴ سال از سن واقعی آنها پیرتر گزارش شده است.

محققان این پروژه تاکید کرده اند که احتمالا دلیل عمر بالاتر خانم ها نسبت به آقایان نیز به همین امر برمی گردد. تیم تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن با انجام مطالعات بیشتر در مورد تفاوت بین مغز جنسیت های مختلف به دنبال پی بردن به نقش آن در ابتلا به بیماری های زوال عقل نظیر آلزایمر است.

The post مغز زنان جوانتر است یا مردان؟ appeared first on دیجیاتو.

محققان سلول عامل سرطان را کشف کردند

دانشمندان موفق شدند سلول عامل سرطان را کشف کنند. به گفته‌ی آنها این «سلول منشاء» عامل اصلی سرطان به شمار می‌رود و سرمنشاء پیدایش انواع سرطان به شمار می‌رود. تست‌ های آزمایشگاهی نشان می دهد که کشف سلول عامل سرطان می‌تواند تاثیر شگرفی بر فرآیند درمان سرطان با دارو بگذارد.

عامل سرطان

محققان دانشگاه استنفورد مدعی شده‌اند که فرآیند کشف سلول علت سرطان در واقع همانند این است که سوزنی را در انبار کاه پیدا کرده اند چرا که تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده تا تشخیص سلول عامل سرطان ممکن شود.

به باور این دانشمندان فصلی تازه را در درمان سرطان با دارو رقم خواهد زد و فرآیند درما‌ن‌های معمول نظیر شیمی درمانی به طور کامل تغییر خواهد کرد.

عامل سرطان

پروفسور «مایکل لیسانتی» سرپرست این پروژه در این باره می‌گوید:

«با پیدا کردن سلول عامل سرطان ممکن است کلید ریست تمامی درمان‌های دارویی سرطان را بزند پیش از این تصور می‌شد که سرطان با از بین نرفتن سلول‌های مرده و زنده شدن دوباره‌ی آنها به وجود می‌آید. در واقع سلول عامل سرطان از روند اصلی خود خارج می‌شوند و با سرعت بالا شروع به تکثیر می‌کنند. این مسئله علت اصلی پیدایش تومور سرطانی به شمار می رود.»

این متخصص هشدار داد که برخی از روش ‌های شیمی درمانی موجب می‌شوند که سرعت تکثیر سلول‌های بنیادی افزایش یابد و بدین ترتیب حجم تومور سرطانی نیز بزرگتر می‌شود.

در این تحقیق دو نمونه از تومور‌های سرطان سینه بررسی شدند و محققان موفق شدند در این تومور‌ها، فعالترین سلول‌های اصلی را جدا کنند و آنها را  سلول های بنیادی سرطانی بنامند.

عامل سرطان

این سلول‌ها علاوه بر فعال بودنشان، سرعت تکثیر بسیار بالایی دارند و علت اصلی تشکیل تومور سرطانی به شمار می‌روند.

شمار بیماران سرطانی دنیا روز به روز بیشتر می‌شود و به تازگی آمار جهانی سرطان ۲۸ درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر محققان معتقدند با تغییراتی که تکنولوژی و عادات زندگی غلط بوجود آمده، میلیون‌ها نفر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شوند و مجبور خواهند بود با آن دست و پنجه نرم کنند.

The post محققان سلول عامل سرطان را کشف کردند appeared first on دیجیاتو.

همه چیز درباره سنگ کلیه؛ از علت تا روش های جلوگیری و درمان آن

اگر تا بحال خودتان سنگ کلیه نداشته‌اید احتمال آنکه یکی از اطرافیان‌تان دچار این مشکل شده باشد کم نیست چرا که ایران در منطقه جغرافیایی با شیوع بالای سنگ قرار داشته و بر اساس آمار ۴.۵ میلیون نفر در کشور سابقه سنگ سازی کلیه دارند.

به گفته «عباس بصیری»، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیه هر ساله بیش از ۸۰ هزار نفر به جمعیت سنگ سازان اضافه می‌شوند و مناطق غربی، شمال غربی و جنوبی ایران بیشتر مبتلا به این بیماری هستند.

خوشبختانه گزینه های متعددی برای درمان موثر و دفع سنگ کلیه وجود دارند که اکثر هم به میزان اندکی تهاجمی هستند (یعنی نیاز به اعمال جراحی سخت و پیچیده ای ندارند). علاوه بر این پزشکان با انجام تست های مختلف مشخص می کنند که چه چیزی باعث ایجاد سنگ کلیه در فرد شده است. با توجه به جواب این آزمایشات می توان روش های درمانی یا برنامه ای مناسب برای ایجاد تغییرات در سبک زندگی بیماران تدوین کرد تا در آینده دوباره به این مشکل دچار نشوند.

سنگ کلیه چیست و چه عللی دارد؟

کلیه ها مسئولیت تصفیه پسماند و مایعات اضافی بدن را بر عهده دارند اما گاهی اوقات جرمی سخت در آنها شکل می گیرد که سنگ کلیه نامیده می شود. سنگ کلیه عموما زمانی در بدن ایجاد می شود که حجم زیادی پسماند در بدن وجود داشته باشد اما مایعات زیادی درون کلیه نباشد. پسماند بدن هم می تواند دربرگیرنده مواد معدنی و دیگر موادی باشد که با یکدیگر ترکیب می شوند تا سنگ هایی با ابعاد و اندازه مختلف (از دانه ماسه تا یک لوبیا و حتی هم اندازه با توپ پینگ پنگ) بسازند.سنگ کلیه

دفع طبیعی سنگ کلیه (یعنی فرایند خارج شدن سنگ از کلیه و حرکت آن به داخل حالب یا همان لوله باریکی که ادرار را به سمت مثانه انتقال می دهد) معمولا با درد زیادی همراه است. برخی زنان حتی مدعی هستند که این درد از زایمان نیز بدتر است.

انواع سنگ کلیه

به گفته «گانس شیدهم» استادیار نفرولوژی دانشگاه ایالتی اوهایوی آمریکا سنگ کلیه دو نوع اصلی دارد: سنگ کلسیمی و سنگ غیر کلسیمی. سطوح بالای کلسیم معدنی در ادرار، عامل اصلی ۸۰ درصد سنگ کلیه هایی است که در سراسر دنیا ایجاد می شوند. کلسیم میتواند با مواد دیگری چون اگزالات و فسفات پیوند برقرار کرده و سنگ تولید کند.

سنگ های غیر کلسیمی به شرح زیر هستند:

 • سنگ های اوریک اسید:زمانی ایجاد می شود که ادرار بیش از اندازه اسیدی شود.
  سنگ های سیستین: در مواردی ساخته می شود که ادرار حاوی مقدار زیاد سیستین امینو اسید شود.
 • سنگ های استرویت: از مواد پسماند مرتبط با باکتری های عفونی ساخته شده و از فسفات آمونیوم منیزیم تشکیل می شود.

سنگ کلیه می تواند در یک یا هر دو کلیه تشکیل شود. البته مادامی که سنگ در کلیه قرار دارد بیمار هیچ علائمی را در خود مشاهده نمی کند. درست به همین صورت سنگ هایی که به کوچکی دانه ماسه هستند ممکن است بدون آنکه فرد متوجه شود از بدن وی دفع گردند. اما سنگ کلیه در ابعاد بزرگش میتواند به داخل حالب وارد شده و ضمن مسدود ساختن این مسیر باعث ایجاد درد و مجموعه ای از علائم دیگر گردد.

علت ایجاد سنگ کلیه چیست؟

بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا و چاقی میتوانند ریسک ابتلا به سنگ کلیه را بالا ببرند اما آنطور که «آنیل آگاروال» استاد نفرولوژی دانشگاه اوهایو می گوید افراد سالم نیز در معرض این خطر قرار دارند.

عواملی که میتوانند منجر به شکل گیری سنگ کلیه شوند:

 • عدم نوشیدن آب کافی
 • عدم دریافت کلسیم کافی
 • رژیم غذایی مملو از نمک یا شکر
 • مصرف بیش از اندازه غذاهایی غنی از اگزالات شامل مغزها، اسفناج، شکلات و چایی های خاص
 • نوشیدن انواع نوشابه که می تواند شامل فسفات و مقادیر بالای شکر باشد.
 • مصرف بیش از اندازه پروتئین
 • فقدان سیترات در مواد غذایی مصرفی (ماده ای که به پیشگیری از تولید سنگ منجر می شود)
 • پیشینه خانوادگی و ژنتیک

جالب است بدانید که امکان ابتلا به سنگ کلیه در افراد سفید پوست بیشتر از اسپانیایی تبارها یا آمریکایی های آفریقایی تبار است.

چرا دفع سنگ کلیه با درد همراه است؟

به گفته «پراکاش مانیا» اورولوژیست مرکز پزشکی Poinciana در فلوریدا درد از جمله علائم قدیمی سنگ کلیه به شمار می رود. دردهای مرتبط با سنگ کلیه معمولا در پهلوها احساس می شوند و ممکن است با حرکت سنگ درون بدن اطراف ناحیه شکمی و حتی کشاله ران را هم درگیری کنند.

با حرکت سنگ در مسیر خود امکان آنکه مجاری ادراری مسدود شوند بسیار بالاست. در نتیجه همین اتفاق نیز کلیه متورم می شود. تورم کلیه اعصاب اندام های داخلی را فعال می کند و در نتیجه سیگنالی برای مغز ارسال می شود که آن را تعبیر به احساس درد می کند.سنگ کلیه

درد ناشی از سنگ کلیه میتواند به قدری شدید باشد که در نهایت فرد مبتلا را راهی اورژانس کند. در مطالعه ای مشخص شده حدود ۳۶۰۰ شهروند آمریکایی به صورت روزانه به خاطر درد ناشی از سنگ کلیه به بیمارستان ها مراجعه می کنند.

درد، خون در ادرار و حس سوزش حین ادرار کردن از جمله علائم رایج داشتن سنگ کلیه هستند و جالب است بدانید درد ناشی از سنگ کلیه گاهی به قدری شدید می شود که فرد دچار حالت تهوع و حتی استفراغ می شود. بنابر گفته پزشکان زمانی که درد سنگ کلیه با تب همراه می شود فرد باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند چراکه تب از علائم عفونت است. در واقع زمانی که سنگ کلیه باعث عفونت مجاری ادراری می شود می تواند باعث بروز سپسیس (سومین علت مرگ به دلیل عفونت بعد از عفونت‌های ریه و ایدز) گردد که نیازمند درمان فوری است.

از دیگر علائم سنگ کلیه میتوان به تکرر ادرار، نیاز شدید مراجعه به توالت، وجود سنگ ریزه در ادرار، بوی بد ادرار و تیرگی رنگ آن اشاره کرد.

تشخیص سنگ کلیه

اگر پزشک معالج تشخیص دهد که فرد به سنگ کلیه مبتلا شده ممکن است تصویربرداری داخلی و آزمایش خون را برای وی تجویز نماید تا نظر قطعی اش در این باره را اعلام کند. در برخی آزمایشات حتی علت اصلی ابتلای فرد به سنگ کلیه نیز مشخص می شود.

رایج ترین تست تصویر برداری مورد استفاده برای تشخیص سنگ کلیه سی تی اسکن است که تصویری سه بعدی از بدن را ارائه می کند. در تصویربرداری های تشخیصی برای سنگ کلیه لازم است که کلیه ها، حالب و مثانه بررسی شوند.سنگ کلیه

آزمایش ادرار معمولا در برگیرنده موارد زیر است:

 • بررسی سطح ph که میزان اسیدی بودن یا قلیایی بودن ادرار را مشخص می کند. نتایج این تست به پزشکان امکان می دهد که نوع سنگ را با سهولت بیشتری تشخص دهند
 • بررسی ادرار با میکروسکوپ: در برخی موارد ادرار زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا کریستال های ساخته شده از مواد معدنی مربوط به انواع خاص سنگ کلیه در آن شناسایی گردند. این تست ها همچنین پزشکان را در تشخیص خونریزی و عفونت یاری می دهند.
 • جمع آوری اوره ۲۴ ساعته: در این روش ظرف محتوی پودر خاصی به بیمار داده می شود که باید کل ادرار ۲۴ ساعته خود را در آن جمع آوری کند. پزشک با آزمایش ادرار جمع آوری شده مستعد بودن فرد به تشکیل سنگ کلیه را تشخیص می دهد.
 • علاوه بر آزمایش ادرار و تصویربرداری با آزمایش خون هم می توان به شرایط بالقوه تشکیل سنگ، کم خونی یا عفونت کلیه پی برده و الکترولیت هایی مثل نمک و مواد معدنی با احتمال تبدیل شدن به سنگ را ارزیابی کرد.

فراموش نکنید که پس از دفع سنگ حتما آن را برای تجزیه و تحلیل به یک دکتر نشان دهید تا نوع سنگ و مواد تشکیل دهنده آن را تعیین کند. پزشک بر اساس این نتایج دارو یا دستور تغذیه خاصی را برای شما تجویز می کند تا دوباره به سنگ کلیه دچار نشوید.

روش های دفع سنگ کلیه

همیشه لازم نیست برای خلاص شدن از دست سنگ کلیه به دارو و پزشک متوسل شد و گاهی اوقات سنگ های کوچک از طریق مجاری ادراری دفع می شوند. با این حال سنگ های بزرگتر ممکن است با مسدود کردن مثانه به ایجاد درد و عواقب دیگر منجر شوند.

به گفته دکتر «رالف کلیمن»، از اساتید دانشکده اورولوژی دانشگاه کالیفرنیا درد ناشی از سنگ کلیه در آغاز شدید بوده و بیمار ناچار به استفاده از داروی های آرام بخش است. پس از گذشت مدتی می توان درد را با استفاده از داروهای ﺿﺪ ﺍﻟﺘﻬﺎبی غیر استروئیدی کنترل کرد.سنگ کلیه

برای دفع سنگ کلیه معمولا نوشیدن آب به مقدار زیاد پیشنهاد می شود اما از بلوک کننده اختصاصی گیرنده‌های آلفا آدرنرژیک «تامسولوسین» هم می توان برای شل کردن گردنه مثانه و باز شدن خروجی آن استفاده کرد.

در صورتی که سنگ بیش از حد بزرگ باشد درد بیمار خارج از حد تحمل خواهد بود و در این صورت نیاز به مداخله مستقیم پزشکان به یکی از روش های زیر است:

سنگ شکنی با امواج: این فرایند با کمترین میزان تهاجم به دفع سنگ کمک می کند. پزشکان از طریق دستگاه تصویربرداری مکان دقیق سنگ را مشخص کرده و با استفاده از ماشین تولید هدفمند امواج ضربه ای با انرژی بالا آن را می شکنند. در نتیجه بیمار می توانند با آسودگی بیشتر خرده سنگ را دفع کند.

یورتروسکوپی: این روش نیز تا حد کمی تهاجمی است و طی آن پزشک لوله ای باریک و مجهز به دوربین آندوسکوپی را وارد مجاری ادراری می کند. این لوله که «یورتروسکوپ» نام دارد سپس از طریق مثانه به سمت حالب عبور داده شده و نهایتاً آن را به سمت سنگ حرکت می دهند. پس از تعیین محل سنگ با استفاده از لیزر آن را می شکنند تا از طریق ادرار دفع گردد.

جراحی سنگ شکنی از راه پوست: در این رویکرد نسبتا تهاجمی اورولوژیست برای دسترسی به کلیه سوراخ کوچکی را در پشت بیمار ایجاد می کند. از این سوراخ برای وارد کردن لوله مجهز به دوربین به نام نفروسکوپ استفاده می شود. در صورتی که از لوله برای برداشتن سنگ کلیه استفاده شود آن را «نفروستولیتوتومی» و اگر برای شکستن سنگ از آن بهره ببرند جراحی را «نفرولیتوتریپسی» می نامند.

نفرولیتوتومی لاپاراسکوپیک با کمک ربات: این روش معمولا زمانی که سنگ بزرگ باشد مورد استفاده قرار می گیرد و طی آن پزشک با ایجاد سوراخی کوچک روی شکم بیمار ابزاری رباتیک و یک دوربین را وارد بدن بیمار می کند. جراح با کنترل ربات از راه دور کلیه را باز کرده و سنگ را برمی دارد. از مزایای این روش نسبت به عمل باز باید به آسیب محدود و خونریزی کمتر بیمار اشاره کرد.

برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه چه بخوریم؟

مهم نیست قبلا دچار سنگ کلیه شده اید یا خیر، بهتر است برای اجتناب از مواجه شدن با این معضل طاقت فرسا روش هایی زیر در پیش بگیرید. این روش ها شامل تغییر در رژیم غذایی و مصرف داروهایی است که یابد تحت نظر پزشک آنها را مصرف کنید. پس از مشورت با یک پزشک متخصص و بر اساس پرونده پزشکی یا نوع سنگ هایی که قبلا داشته اید، یکی از این دو روش یا ترکیبی آنها را در دستور کار قرار دهید.سنگ کلیه

رژیم غذایی برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه:

 • نوشیدن آب زیاد: این کار تراکم مواد معدنی با احتمال تشکیل سنگ را در ادرار کاهش می دهد.
 • محدود کردن مصرف نمک و شکر: مقادیر زیاد سدیم و شکر با افزایش سطح کلسیم در ادرار می توانند به سنگ کلیه منجر شوند.
 • دریافت کلسیم کافی: اگرچه بالا بودن کلسیم در ادرار خطر سنگ کلیه را در پی دارد اما مصرف مواد غنی از آن مانع از تشکیل سنگ خواهد شد.
 • محدود کردن پروتئین: مصرف بیش از حد پروتئین به ویژه از نوع حیوانی شما را در معرض سنگ کلیه قرار می دهد، هرچند با توجه به قیمت فعلی گوشت و مرغ این احتمال خود به خود حذف شده است.
 • مصرف میوه و سبزیجات فراوان: این محصولات به دلیل داشتن مواد مغذی نظیر پتاسیم، منیزیم و سیترات به کارکرد صحیح کلیه کمک می کنند
 • کنار گذاشتن نوشیدنی های گازدار: این نوشیدنی ها حاوی فسفات بوده و از طریق ترکیب با کلسیم ادرار باعث تشکیل سنگ می شوند.
 • کاهش مصرف غذاهای حاوی اگزالات: اگر قبلا تجربه سنگ کلیه از نوع کلسیم اگزالات را داشته اید، بهتر است مصرف غذاهای حاوی اکسالات یک دی‌آنیون نظیر لوبیا، توت، آجیل، سویا، سیب زمینی شیرین، سبوس گندم و سبزیجات با رنگ سبز تیره مثل اسفناج را کمتر کنید.

داروهای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه:

 • پتاسیم سیترات: کاهش اسیدیته ادرار
 • مدرهای (دیورتیک) تیازیدی: کاهش سطح کلسیم در ادرار
 • آلوپورینول: کاهش اسید اوریک
 • استوهیدروکسامیک اسید: بازدارنده آنزیم اوره‌آز و مفید در درمان سنگ‌های اِسترووایت کلیوی
 • دی-پنی‌سیلامین و تیوپرونین: تشکیل باند دی‌سولفیدی تیول-سیستین و افزایش حلالیت ادراری سیستین

علاوه بر چاقی، فشار خون بالا و دیابت، موارد نه چندان شایع دیگری نظیر پرکاری‌ پاراتیرویید (وجود هورمون‌ پاروتیرویید بیش از حد در خون‌) و نقرس هم احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهند.

The post همه چیز درباره سنگ کلیه؛ از علت تا روش های جلوگیری و درمان آن appeared first on دیجیاتو.

دانشمندان: صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز نیست

شما هم احتمالاً از دوران کودکی همواره با جمله «صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است» بزرگ شده اید و باور دارید میل نکردن این وعده، تأثیرات مخربی روی سلامتی شما خواهد داشت؛ اما نتایج به دست آمده از پژوهش های اخیر خلاف این امر را نشان می دهد.

بر اساس داده های به دست آمده از یک فراتحلیل (تحلیل نتایج چند پژوهش) که اطلاعات ۱۳ تحقیق مستقل را به صورت تصادفی مورد بررسی قرار داده، حذف وعده صبحگاهی از رژیم غذایی رابطه معناداری با افزایش وزن و چاقی ندارد.

در واقع نتایج تحقیقات صراحتاً نشان می دهند افرادی که صرف صبحانه را در رژیم غذایی خود رعایت می کنند، روزانه به طور میانگین ۲۶۰ کالری بیشتر از افرادی که روز خود را بدون مصرف مواد غذایی شروع می کنند، دریافت خواهند کرد. جالب اینکه صبحانه‌گریزها به صورت میانگین نیم کیلوگرم از صبحانه‌خورها کمتر وزن داشته اند.

صبحانه

در بین تحقیقاتی که مربوط به آهنگ سوخت و ساز بدن و تولید هورمون های مختلف بود نیز هیچ تفاوتی بین دو گروه مذکور وجود نداشت. همچنین دو پژوهشی که روی ترموجنسیس (فرآیند تبدیل کالری به گرما در بدن) تمرکز کرده بودند هم هیچ رابطه ای میان صرف صبحانه و بهبود فرآیند مذکور پیدا نشد.

در واقع تمام شواهد موجود نشان می دهند که خوردن صبحانه هیچ کمکی به کاهش وزن یا افزایش سوخت و ساز بدن نکرده و حتی ممکن است در بعضی موارد، در نتیجه رژیم های غذایی لاغری تأثیر منفی داشته باشد.

صبحانه خوردن با افزایش متابولیسم بدن رابطه مستقیمی ندارد

طبق اظهارات محققان پروژه که نتایج آن در ژورنال bmj نیز منتشر شده، هرچند خوردن صبحانه پیامدهای مثبتی مانند افزایش تمرکز و هوشیاری در کودکان دارد، اما بزرگسالانی که به دنبال کاهش وزن هستند نباید در این وعده غذایی زیاده روی کرده و تصور کنند کالری های دریافتی از صبحانه، منجر به افزایش وزن نخواهد شد.

اما چرا پیش از این تصور می شد خوردن صبحانه در کاهش وزن مؤثر است و افرادی که صبحانه نمی خورند به چاقی دچار می شوند؟ به گفته «تیم اسپکتر» از دانشگاه کینگز لندن، تصور مورد بحث به خاطر برداشت نادرست و تحلیل اشتباه از وضعیت سلامتی افراد به وجود آمده و در واقع رابطه علت و معلولی در این زمینه به درستی تبیین نشده است.

صبحانه

اسپکتر معتقد است افرادی که صبحانه نمی خورند معمولاً عادات ناسالم دیگری مانند پرخوری در طول روز یا الگوی خواب نامنظم نیز دارند که این عوامل منجر به اضافه وزن در آنها می شود. وی همچنین اظهار داشته که درآمد کم، رژیم غذایی ناسالم و عدم آموزش صحیح نیز مهم ترین مسائلی هستند که در میان افراد صبحانه‌گریز دیده می شوند.

گفتنی است افراد مختلف از نظر بیولوژیک منحصر به فرد هستند و نمی توان برای تمام انسان ها در زمینه رژیم غذایی یک نسخه واحد ارائه کرد؛ به همین خاطر باید در نظر داشت که خوردن صبحانه به صورت روزمره الزاماً تناسب اندام را تضمین نمی کند و در این زمینه سایر فاکتورها نیز باید مد نظر قرار گیرند.

The post دانشمندان: صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز نیست appeared first on دیجیاتو.