نمایشگاه عکسی از زنهای مناطق محروم

 زوم نیوز : نمایشگاه عکسی از زنهای مناطق محروم که عاطفه آرانی آنها را به تصویر کشیده با عنوان زن ماندگی از ۲۳ فروردین افتتاح شده  و تا پانزدهم اردیبهشت ماه دایر است .

به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز ، از این نمایشگاه که قرار است تمام عایدی فروش اش برای جریان‌سازی و فعالیت اجتماعی این زنان هزینه شود، بازیگرانی  همچون مرجانه گلچین ، سحر دولتشاهی و بهاره کیان افشار بازدید کردند.

به گفته این عکاس تمام عایدی فروش این نمایشگاه نیز برای جریان‌سازی و فعالیت اجتماعی این زنان به آن دو منطقه محروم فرستاده خواهد شد و چون این نمایشگاه ماهیت خیریه دارد، سقفی برای قیمت عکس‌ها تعیین نشده اما قیمت پایه هر عکس ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

عاطفه آرانی درباره موضوع عکس‌های این نمایشگاه  گفته که ” با دعوت و حمایت کمیته امداد به استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان رفتم و از وضعیت اجتماعی زنان عکاسی کردم که در این نمایشگاه به دلیل محدودیت فضای گالری پنج عکس از پروژه سیستان بلوچستان و هفت عکس از پروژه عکاسی استان گلستان ارایه شده است.”

پروژه عکاسی گروهی از مناطق محروم به همت کمیته امداد امام خمینی(ره) و با مدیریت حیدر رضایی،  با هدف انعکاس دردها و نیازهای مناطق محروم و کسب حمایت‌های مادی و معنوی برای رفع مشکل مردمان این مناطق برگزار شده است.

این پروژه تاکنون در استان‌هایی از جمله اردبیل، کردستان، سیستان و بلوچستان، کرمان و گلستان برگزار شده است.

عاطفه آرانی که در دو تور عکاسی مناطق محروم سیستان و بلوچستان و گلستان حضور داشته ، درباره نمایشگاهی از عکس‌های منتخبش از این مناطق به فارس گفت: نخستین تور را سال ۹۶ و دومی را نوروز امسال تجربه کردم و در این تورها، تمرکز و تأکیدم روی عکاسی از زنان این مناطق و مشکلات و معضلاتی بود که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

این عکاس ادامه داد: در نمایشگاه «زن ماندگی» دو سوژه دارم؛ دو دختری که به خاطر مشکلات مالی و فقر فرهنگی تن به ازدواج زودهنگام دادند و متأسفانه در زندگی مشترک به بن‌بست رسیدند و در شرایط بلاتکلیفی و در آستانه جدایی قرار دارند.

آرانی ادامه داد: در این نمایشگاه تأکیدم روی آگاهی اندک مردمان این مناطق و نبود مشاوره مناسب است که سطح کیفیت زندگی را پایین آورده است.

وی درباره تعداد عکس‌های حاضر در نمایشگاه خود گفت: به دلیل محدود بودن فضای نمایشگاهی گالری تئاتر مستقل، از یک پروژه ۷ عکس و از پروژه دیگر ۵ عکس انتخاب کرده‌ام. البته چون فضای عکاسی بنده مستند است و اصطلاحاً «فاین آرت» نیست، سعی کردم تصاویری انتخاب کنم که برای مخاطبان عمومی‌تر باشد.

آرانی از معصومه ابتکار (معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده) و فعالان حوزه زنان و کسانی که دغدغه حمایت از حقوق زنان را دارند دعوت کرد از عکس‌های او بازدید کنند :”من دعوت می‌کنم بیایند و بخش کوچکی از زندگی این زنان را ببیند تا جریانی راه بفتد و ما روزهای بهتری را برای آن‌ها رقم بزنیم.”

به گفته این عکاس تمام عایدی فروش این نمایشگاه نیز برای جریان‌سازی و فعالیت اجتماعی این زنان به آن دو منطقه محروم فرستاده خواهد شد و چون این نمایشگاه ماهیت خیریه دارد، سقفی برای قیمت عکس‌ها تعیین نشده اما قیمت پایه هر عکس ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

در روز افتتاحیه این نمایشگاه (۲۳ فروردین ساعت ۱۸) که در گالری تئاتر مستقل تهران برگزار شد، پرفورمنسی توسط این عکاس برگزار شد.

 در این پرفورمنس صورت و دست‌های آرانی با موتیف‌های گل و گیاه (نماد نرمی و لطافت) پوشانده  و در حالیکه موسیقی و صدای زنانی که او از آن‌ها عکاسی کرده پخش شد، زنی با برقع روی چهره و دست‌های این عکاس طرح می‌کشد و…

نمایشگاه «زن‌ماندگی» تا ۱۵ اردیبهشت (به غیر از روزهای شنبه) در گالری تئاتر مستقل تهران به نشانی چهارراه ولیعصر، خیابان رازی میزبان علاقه‌مندان است.

پروژه عکاسی گروهی از مناطق محروم

پروژه عکاسی گروهی از مناطق محروم به ابتکار حیدر رضایی و با حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره)، از اواسط سال ۱۳۹۴ با هدف انعکاس دردها و نیازهای مناطق محروم و کسب حمایت‌های مادی و معنوی برای رفع مشکل مردمان این مناطق برگزار شد.

رضایی درباره پیشینه برگزاری این تورها گفته بود که زمانی که با سرویس خبرگزاری مهر همکاری داشتم، این پروژه آغاز شد و در نظر داشتیم برای ارتقای دانش عکاسان استانی، فضای عکاسی توأم با آموزش را فراهم کنیم.

وی افزود: اما از آنجایی که خبرگزاری توانایی مالی لازم برای اجرای این طرح را نداشت، دنبال اسپانسری بودیم که بتواند از عکاسان حمایت کند،‌ البته نه هر اسپانسری! چون فضای تورهای عکاسی غالباً در مناطق گردشگری می‌گذرد، اما ما به دنبال یک حامی بودیم که بتواند در زمینه مناطق محروم به ما کمک کند.

این عکاس اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ و با حضور آقای پرویز فتاح در ریاست کمیته امداد امام خمینی(ره)، فضای رسانه‌ای حاکم بر این کمیته متحول شد و از پیشنهاد ما استقبال کردند و رفت و آمد و اسکان عکاسان را برعهده گرفت.

* تفاوت مستندنگاری با سیاه‌نمایی

رضایی در پاسخ به این پرسش که عکاسی از مناطق محروم با سیاه‌نمایی چه تفاوتی دارد، اظهار داشت: در رسانه‌ها روی این قضیه باید تمرکز بیشتری شود تا مراکز قدرت و ثروت برای لاپوشانی کوتاهی‌های خود روی اصطلاح «سیاه‌نمایی» نتوانند مانور دهند.

وی ادامه داد: سیاه‌نمایی بدین معناست که یک واقعیت معمولی را منفی نشان دهیم و حتی غلو‌شده‌اش این است که واقعیت مثبت را سیاه نمایش دهیم. اما ما در تورهای عکاسی از مناطق محروم، اتفاقی که رخ داده را بدون موضع منعکس می‌کنیم، این مستندنگاری است نه سیاه‌نمایی!

این عکاس ادامه داد: نگاه ما جناحی و سیاسی و … نیست، کاملاً انسانی است. در مناطق محروم، اخلاص، ایمان و وفاداری وجود دارد، بنابراین نمی‌توان گفت چون وارد مبحث محرومیت شده‌ایم، قصد سیاه‌نمایی داریم! ما واقعیت مناطق محروم را بدون کم و کاست نشان می‌دهیم تا هم مناطق بهتر شناسایی شوند، هم از خیران بتوان کمک بیشتری گرفت.

مدیر پروژه عکاسی گروهی از مناطق محروم تأکید کرد: متأسفانه خشکسالی بسیار گسترده شده و نمی‌توان تبعات آن را کتمان کرد. بنابراین عکاسان ما کار فرهنگی جهادی انجام می‌دهند، بدون هیچ نگاه منفی و غلو، تا شاید بتوانند کمکی به مناطق محروم کرده باشند.