این حسگر وضعیت سلامتی انسان را با استفاده از حرکات انگشتان ارزیابی می‌کند [تماشا کنید]

دستان شما به خوبی نشان دهنده وضعیت سلامتی‌تان هستند. نه تنها برای احتمال ابتلا بیماری‌هایی مانند پارکینسون بلکه به خاطر قابلیت نمایش وضعیت سلامتی ارگان‌های حیاتی مانند قلب از آن‌‌ها می‌توان استفاده‌های زیادی در علم پزشکی کرد.

به همین دلیل، اخیرا کمپانی IBM یک سنسور ناخن ایجاد کرده که می‌تواند وضعیت سلامتی شما را با استفاده از انگشتانتان ارزیابی کرده و از هوش مصنوعی برای پالایش آن‌ استفاده کند. این حسگر به انگشت شما متصل شده و وضعیت فشار وارد شده و بعضی از پارامترهای دیگر را با توجه به کارهایی که به صورت روزانه انجام می‌دهید اندازه گیری می‌کند.

بعد از انجام این کار، سنسور داده‌های خود را به اپلیکیشنی ارسال می‌کند که با توجه به وضعیت انگشت، میزان سلامت شما، نحوه عملکرد بدن و در نهایت احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مثل اسکیزوفرنی و پارکینسون را تخمین می‌زند که می‌تواند روی درمان این بیماری‌ها تاثیرگذار باشد.

هنوز مشخص نیست که چقدر با استفاده از این تکنولوژی به صورت گسترده فاصله داریم اما با توجه به تاثیرگذار بودن آن در شناخت و کنترل وضعیت سلامتی انسان، استفاده از این دست سنسورها در آینده‌ای نچندان دور چندان عجیب نیست.

جدا از عملکرد انگشت‌ها، چندی پیش محققان فهمیده بودند که سرعت پلک زدن هم می‌تواند نشان دهنده وضعیت روحی انسان در یک دوره زمانی مشخص باشد.

The post این حسگر وضعیت سلامتی انسان را با استفاده از حرکات انگشتان ارزیابی می‌کند [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

اپل واچ حالا قادر به تشخیص نشانه های بیماری پارکینسون است

اپل به تازگی یک رابط برنامه نویسی جدید به فریم ورک ResearchKit اضافه کرده که به کاربران اجازه می دهد با استفاده از اپل واچ، به پایش علائم مربوط به بیماری پارکینسون بپردازند. این رابط برنامه نویسی در تمام اوقات روز قادر به پایش دو نشانه اصلی اختلال حرکتی است: رعشه بدن و دیسکینزی.

اپلیکیشن هایی که این فعالیت ها را رصد می کنند قادر به نمایش اطلاعات جمع آوری شده هستند و در هر دقیقه، هر ساعت یا هر روز، علائم بیماری را فوراً نمایش می دهند. هم اپل و هم محققان خارجی طی چند وقت اخیر در تلاش بوده اند تا از ابزار ResearchKit برای تشخیص مجموعه ای از بیماری ها و اختلالات استفاده کنند.

به عنوان مثال محققان کمپانی کاردیوگرام، چگونگی استفاده از اپل واچ برای تشخیص نشانه های سکته قلبی از طریق ضربان های منظم قلب را به نمایش درآورده اند و محققان استنفورد در همکاری اپل به مطالعه چگونگی استفاده از اپل واچ برای تشخیص آریتمی های قلبی پرداخته اند. سایرین هم ResearchKit را برای تشخیص اوتیسم، سرطان پوست و صرع به کار گرفته اند.

رابط برنامه نویسیِ «اختلال حرکتی» قرار است با دومین آپدیت توسعه دهندگان watchOS 5 عرضه شود و اپل از همین حالا نمونه های تحقیقاتی را در صفحه گیت‌هاب ResearchKit منتشر کرده است.

The post اپل واچ حالا قادر به تشخیص نشانه های بیماری پارکینسون است appeared first on دیجیاتو.

آسیب های مغزی جزئی هم خطر ابتلا به پارکینسون را بالا می برند

طبق پژوهشی تازه، حتی آسیب های مغزی بسیار اندک هم می توانند خطر ابتلا به بیماری زوال عقلی یا پارکینسون را افزایش دهند.

این پژوهش که چهارشنبه گذشته در نشریه عصب شناسی منتشر شد به ارتباطی قوی میان آسیب های مغزی (با عوامل مختلف شامل تصادف) و افزایش خطر ابتلا به پارکینسون اشاره دارد و ظاهرا شدت آسیب های مغزی اثر چندانی در این مساله ندارد.

یافته های این پژوهش مشخصا به اطلاعات به دست آمده از دیتابیس سازمان سلامت نظامیان آمریکا ارتباط دارد که بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ میلادی گردآوری شده اند.

دانشمندان پس از مقایسه این اطلاعات با افرادی که هیچگاه دچار آسیب های مغزی نشده بودند دریافتند که افزایش خطر ابتلا به پارکینسون (با وجود آنکه به طور کلی پایین ارزیابی شده) از  ۵۶ درصد در افرادی که دچار آسیب های معمولی شده اند تا ۸۳ درصد در آنهایی که به آسیب های شدید دچار شدند متغیر بوده است. جالب اینجاست که حتی با در نظر گرفتن دیگر عوامل موثر در ابتلا به پارکینسون شامل بیماری های مزمن، سطح سواد و تحصیلات و همچنین استفاده از مواد مخدر، باز هم نتایج تحقیق درست از آب درآمد و تغییری در آنها حاصل نشد.

پارکینسون

در این پژوهش ۳۲۵۸۷۹ سرباز که نیمی از آنها دچار آسیب های مغزی بودند مورد تحقیق قرار گرفتند و در جریان آن افرادی که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کردند با فردی تقریبا هم سن و سال خود اما بدون آسیب مغزی مقایسه شدند.  علاوه بر این، هرجا که ممکن بود شدت آسیب مغزی در افراد نیز مشخص می شد.

اما نکته دیگر آنکه هیچیک از افراد در این پژوهش به پارکینسون مبتلا نبود اما در جریان دوره تحقیق که ۴.۵ سال طول کشید، مشخص شد که شمار اندکی از آنها یعنی حدود ۱۴۶۲ نفر (معادل یک درصد) دچار این بیماری شدند. با این حال از میان تمام افرادی که به این اختلال عصب شناختی مبتلا شدند (این بیماری به مرور زمان حرکات و کارکردهای بدن را مختل می کند) ۶۵ درصدشان قبلا دچار آسیب مغزی بودند.

محققان همچنین به ارتباط قوی میان جراحت مغزی و انسفالوپاتی مزمن پی بردند که غالبا ورزشکاران حرفه ای را تحت تاثیر قرار میدهد. و البته با وجود آنکه در این پژوهش صرفا به بررسی سربازان جنگی پرداخته شده دانشمندان اعلام کردند که نتایج آن در رابطه با مردم عادی و ورزشکاران نیز درست است.

علاوه بر این، از آنجایی که بخش اعظمی از آسیب های مغزی در سربازان حین زندگی شهری شان (قبل یا بعد از حضور در ارتش) اتفاق افتاده نتایج این پژوهش میتواند برای شهروندان عادی و ورزشکاران قابل تامل باشد.

شاید به خواندن این مطالب هم علاقمند باشید:

کنترل بیماری پارکینسون در انسان با استفاده از سلول های مغزی

The post آسیب های مغزی جزئی هم خطر ابتلا به پارکینسون را بالا می برند appeared first on دیجیاتو.