اعلام نظر نهایی کارشناسان ‌در پرونده نجفی

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، پس از آنکه روز ۳۰ شهریور قضات دیوان عالی کشور حکم قتل عمدی را در پرونده میترا استاد – همسر دوم محمد علی نجفی – نقض کرده و پرونده را برای رسیدگی دوباره به شعبه نهم دادگاه کیفری به ریاست دکتر محمدرضا محمدی کشکولی فرستادند، وی با تعیین ۳ کارشناس اسلحه شناسی و ۳ کارشناس پزشکی قانونی دستور بازسازی دوباره صحنه قتل را صادر کرد. بنابراین صبح روز ۱۵ مهر، محمد علی نجفی به‌همراه کارشناسان و وکلای طرفین پرونده به برج آرمیتای سعادت آباد رفتند و وی برای بار دوم به بازسازی صحنه قتل پرداخت.

حمیدرضا گودرزی، یکی از وکلای محمدعلی نجفی، در این باره گفت: این جلسه به‌خاطر ایرادی که ما به پرونده وارد کردیم و دیوان‌عالی کشور نیز آن را پذیرفت تشکیل شده بود. ۶ کارشناس اسلحه شناسی و پزشکی‌قانونی تعیین شده‌اند تا مشخص شود گلوله‌ها چگونه شلیک و چطور در بدن مقتول دفرمه شده است. این سؤالی بود که ما در دادگاه مطرح کردیم و جواب آن را نگرفتیم.

پس از بازسازی صحنه کارشناسان دو هفته مهلت خواستند تا نظر خود را به دادگاه ارائه کنند. سرانجام روز دوشنبه ۲۹ مهر کارشناسان نظر خود را اعلام کردند و در مورد نحوه قتل و اینکه آیا امکان کمانه کردن گلوله وجود داشته و چرا گلوله در بدن مقتول دفرمه شده بود نظر دادند.

در حالی که یکی از کارشناسان در نظر خود به کوچک بودن حمام و اینکه امکان کمانه کردن گلوله وجود نداشته اشاره کرده است با این حال دکتر محمدرضا محمدی کشکولی – رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران- با تأیید اینکه نظر کارشناسان به دادگاه ارائه شده گفت: جزئیات نظر کارشناسان بزودی اعلام خواهد شد.

محمدعلی نجفی در تاریخ ۷ خرداد امسال به اتهام قتل همسر دومش میترا استاد بازداشت شد.‌‌ وی پس از محاکمه در شعبه نهم دادگاه کیفری در تاریخ ۸ مرداد به قصاص نفس محکوم شد اما چند روز بعد با اعلام گذشت خانواده مقتول از اعدام رهایی یافت. با این حال وکلای وی به حکم ارتکاب قتل عمدی اعتراض کردند و پرونده برای رسیدگی دوباره به جریان افتاد. /ایران

این خبر اعلام نظر نهایی کارشناسان ‌در پرونده نجفی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

درخواست عجیب کارشناس ایران اینترنشنال از نفر دوم آمدنیوز/ دوربین را بچرخانید تا آن سوی اتاق را ببینیم + فیلم

مهدی مهدوی‌آزاد روزنامه نگار مقیم بن آلمان در شبکه سعودی ایران اینترنشنال برای اینکه مطمئن شود شیرین نجفی نفر دوم آمدنیوز بازداشت نشده است، به وی گفت: لطفا دوربین را بچرخانید تا آن سوی اتاق را ببینیم.

شیرین نجفی در پاسخ به وی اظهار کرد: من جایی میهمان هستم و نمی‌توانم این کار را انجام دهم.این خبر درخواست عجیب کارشناس ایران اینترنشنال از نفر دوم آمدنیوز/ دوربین را بچرخانید تا آن سوی اتاق را ببینیم + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نجفی در بازسازی صحنه قتل: چون با میترا درگیر شدم ،بی هدف شلیک کردم

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، دقایقی بعد نیز خودرو کارآگاهان تشخیص هویت پلیس آگاهی در حالی که محمدعلی نجفی نیز داخلش بود مقابل ساختمان توقف کرد. بدین ترتیب نجفی به همراه کارآگاهان تشخیص هویت – و نه با خودرو زندان – از خودرو پیاده و با حضور مأموران حفاظت اطلاعات وارد ساختمان شدند.

 این در حالی بود که از حضور خبرنگاران و وکلای مقتول به داخل ساختمان جلوگیری شد.
پس از گذشت ۴ ساعت از حضور نجفی، قضات و کارشناسان و کارآگاهان پلیس آگاهی بازسازی صحنه به اتمام رسید و نجفی بار دیگر به زندان بازگشت.
قاضی کشکولی پس از خروج از ساختمان در پاسخ به سؤالات متعدد خبرنگاران سکوت کرد و فقط به بیان اینکه مصاحبه نمی‌کنم، اکتفا کرد.
حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی گفت: ‌ «بازسازی دوباره صحنه قتل برای رفع ابهام ها و سؤالاتی بود که دیوان عالی کشور در پرونده گرفته بود. به همین خاطر صبح دیروز ۳ کارشناس پزشکی قانونی به‌ همراه سرگرد عزتی، کارشناس اولیه‌ای که برای بررسی نحوه شلیک گلوله‌ها تعیین شده بود، و ۳ کارشناس اسلحه شناسی ‌در محل بازسازی صحنه حضور داشتند. نجفی در هنگام بازسازی صحنه قتل به سوالات و شبهات موجود در پرونده پاسخ داد و اظهار داشت که هنگام درگیری با میترا استاد در حمام تعادل نداشته و با اختیار شلیک نکرده است بلکه بر اثر گلاویز شدن با میترا ناخودآگاه دستش روی ماشه فشار وارد کرده و گلوله‌ها بی‌هدف شلیک شده است.»
در پایان بازسازی صحنه کارشناسان ‌از قاضی پرونده ۲ هفته مهلت خواسته‌اند تا با بررسی دقیق ماجرا اظهارنظر نهایی خود را به دادگاه تسلیم کنند. /روزنامه ایران

این خبر نجفی در بازسازی صحنه قتل: چون با میترا درگیر شدم ،بی هدف شلیک کردم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

«نجفی» به اوین بازگشت / اعلام نتیجه نهایی پرونده تا ۲ هفته آینده

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، مسعود افرازه گفت: امروز صحنه قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران مجدد بررسی شد.

وی گفت: در این جلسه رئیس و مستشاران شعبه ۹ دادگاه کیفری، کارشناس اسلحه که در جلسات دادرسی حضور داشت،‌ محمدعلی نجفی به عنوان متهم، وکلای وی و هیأت جدیدی از کارشناسی اسلحه و پزشکی قانونی حضور داشتند.

وکیل اولیای دم گفت: علی‌رغم اینکه به اینجانبان ابلاغ شده بود که در این جلسه حضور یابیم، متاسفانه از حضور مان در صحنه بررسی مجدد ممانعت به عمل آمد.

وکیل مدافع مرحوم میترا استاد گفت: ما برحسب وظیفه قانونی و ابلاغی که شده بود تکلیف قانونی خود می‌دانستیم که تا انتهای جلسه بررسی در آنجا بمانیم اما از محتوای دقیق این جلسه بی‌اطلاعیم.

این وکیل دادگستری گفت: کارشناسان اعلام کرده‌اند که توانسته‌اند امروز بررسی‌های لازم را در صحنه جرم انجام دهند و مقرر شده که نتیجه نهایی تا دو هفته آینده اعلام شود.

وی درمورد موضوع دفرمه شدن گلوله و بحث قتل شبه عمد، گفت: وکلای آقای نجفی بر این کوشش اند که قتل عمد را به شبه عمد مبدل کرده و مجازات حبس ۳ تا ۱۰ سال را زایل نمایند؛ آنها معتقدند گلوله به صورت غیر  مستقیم به پیکر میترا استاد وارد شده و به همین دلیل دفرمه شده  است؛ در حالی که ما قاطعانه  و مستند اعلام می‌کنیم شلیک‌ جنایی  بدون اصابت به هر محلی و بطور مستقیم از دست چپ وارد و به سینه اصابت شده است.

وی گفت: در فرض  محال اگر چنین  بیاندیشیم که  آقای نجفی قصد کشتن نداشته اما به دلیل اینکه از سلاح جنگی استفاده کرده  و عمل وی نوعا کشنده  بوده است و از طرفی به نقطه حساس بدن یعنی قلب اصابت گردیده؛ بنابراین مطابق ماده۲۹۰  قانون مجازات اسلامی  مرتکب قتل عمد شده است و مجازات ۳ تا ۱۰ سال حبس در انتظار ایشان میباشد.متاسفانه انچه به نظر مغفول افتاده عمل نوعا کشنده متهم و آلت قتاله  میباشد.

افرازه گفت: امیدواریم آنچه پس از رضایت اولیادم در روند پیگیری پرونده اتفاق خواهد افتاد به مثابه حمله به دروازه خالی و بدون دفاع نباشد.

وکیل مدافع مرحوم میترا استاد درمورد وضعیت آقای نجفی گفت: ایشان تحت الحفظ به صحنه بررسی قتل آمدند،‌بازداشت هستند و مجدد نیز با بازداشتگاه اوین منتقل شدند.

این خبر «نجفی» به اوین بازگشت / اعلام نتیجه نهایی پرونده تا ۲ هفته آینده اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آخرین وضعیت پرونده محمدعلی نجفی از زبان وکیلش

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، حمید گودرزی دراین باره اظهار کرد: رای پرونده موکل از سوی دیوان عالی کشور نقض شد و دیوان عالی  اعتراضات، ایرادات و نقایص ما را درباره ارجاع به کارشناس اسلحه و پزشکی قانونی وارد دانست.

وی افزود: طبیعتا بحث گلوله دفرمه تاثیر گذار است. به همین دلیل  دادگاه چند روز پیش کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی را تعیین کرد و امروز جلسه معاینه محل در صحنه قتل توسط کارشناسان انجام شد. موکلم نیز توضیحات لازم را شرح داد و به سوالات کارشناسان پاسخ و کارشناسان از ابهامات و مسایل مطلع شدند.

گودرزی با بیان اینکه  قرار شده ظرف مهلت قانونی نظر کارشناسان اعلام شود، گفت: فلسفه جلسه امروز بازشدن راه برای پاسخ دادن به سوالات دیوان عالی بوده است زیرا  رایی که صادر شده خواسته هایی برای رفع نقص داشته است. از جمله تعیین کارشناس اسلحه و پزشکی قانونی برای فلسفه دفرمه شدن گلوله که احتمال شبه عمد بودن هست.

وی با یادآوری اینکه محمدعلی نجفی در حال حاضر در زندان است، یادآور شد: کارشناسان می توانند در تخصص خودشان جواب سوالات را دهند. مثلا کارشناس پزشکی قانونی موضوع دفرمه بودن گلوله را بررسی می کند و کارشناس اسلحه محل اصابت گلوله و نحوه شلیک و نحوه دفرمه شدن گلوله را بررسی می کند تا بعد از نظر کارشناسان  دادگاه وقت رسیدگی تعیین کند.

بر اساس این گزارش،  میترا استاد – همسر دوم محمدعلی نجفی  شهردار سابق تهران- صبح روز سه شنبه ۷ خردادماه با شلیک گلوله به قتل رسید و  عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

سه جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هشتم مرداد ماه ۹۸ از صدور رای پرونده قتل میترا استاد خبر داد و گفت: در کیفرخواست، سه عنوان اتهامی برای متهم عنوان شده قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز.  دادگاه در دو موضوع متهم را مجرم تشخیص داده؛ «قتل عمد» را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیاء دم مبنی بر قصاص چون حق الناس است حکم به قصاص صادر کرده است. دادگاه در مورد «ایراد صدمه غیر موثر در قتل» رای برائت صادر کرده چون دادگاه بر خلاف دادسرا به این نتیجه رسید که صدمات وارده به مقتول «یک صدمه» بوده، دو تیر به او اصابت نکرده بلکه یک تیر ابتدائا به کف دست اصابت کرده از دست عبور کرده و در قفسه سینه مقتوله جای گرفته است. به موجب قانون هر گاه ضربه، ضربه واحدی باشد هر چند جراحات متعدد باشد یک حکم صادر می شود و چون با اقدام واحد این عمل انجام شده، همان حکم اشد که «قصاص» است مورد حکم دادگاه قرار گرفته است. محمدعلی نجفی از اتهام دیگر تبرئه شده و در مورد «نگهداری سلاح غیر مجاز» هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محکوم کرده است.

 پس از اعلام رای، گودرزی وکیل مدافع نجفی گفت که به رای صادره مبنی بر قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد کرد.

۲۳ مردادماه برادر میترا استاد نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعلام رضایت از قصاص نجفی خبر داد.

 چند روز بعد، محمدعلی نجفی که در بازداشت بود با تودیع وثیقه از اوین آزاد شد.

محمدجواد حشمتی رییس کل دادگستری استان تهران ۸ شهریورماه با بیان اینکه محمدعلی نجفی به زندان بازگشت، گفت: برابر ضوابط و مقررات قانونی هرچند با گذشت اولیای دم قصاص منتفی می‌شود ولی در مورد جنبه عمومی جرم قتل توسط دادگاه، حکم مقتضی صادر خواهد شد.

 نهایتا ۳۰ شهریورماه اعلام شد که حکم شعبه نهم  دادگاه کیفری یک تهران در پرونده محمدعلی نجفی با اتهام قتل میترا استاد که برای تجدیدنظرخواهی به دیوان عالی کشورارسال شده بود، از سوی این مرجع قضایی نقض شد.

این خبر آخرین وضعیت پرونده محمدعلی نجفی از زبان وکیلش اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پای روانگردان در پرونده قتل میترا استاد باز شد

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، این در حالی است که هنوز تعداد گلوله‌های شلیک‌شده و همچنین نحوه برخورد گلوله‌ها به بدن میترا استاد محل مناقشه است. براساس تحقیقات کارشناس اسلحه گلوله‌های شلیک‌شده از یک کلت ۹میلیمتری صورت گرفته است، در حالیکه پروانه کلت محمدعلی نجفی کلت۶۵/۷ بوده است. فردی که داروهای روانگردان را به میترا استاد فروخته نیز ادعا می‌کند این داروها می‌توانسته اراده انسان را سلب کند و چه‌بسا نجفی در لحظه ارتکاب قتل بدون آگاهی، از چنین دارویی استفاده کرده است.

برای بررسی این مساله روزنامه آرمان ملی با سیدمحمد علیزاده طباطبایی یکی از وکلای محمدعلی نجفی که پس از مدتی از وکالت این پرونده برکنار شد، گفت‌وگو کرده است.
متن کامل مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

شما مدعی هستید قبل از رسیدن راننده آقای نجفی و دخترش و پسرمرحومه میترا استاد فرد دیگری در صحنه حضور داشته، این مساله را با توجه به چه مستنداتی مطرح کرده‌اید؟
در پرونده آقای نجفی آنچه از ابتدا مشهود بود رسیدگی سریع به این پرونده بود. در حالی که قتل روز سه‌شنبه رخ داده بود در دادسرا به ما اعلام شد که تا روز شنبه آخرین دفاعیات خود را مطرح کنید. پاسخ ما این بود که روند پرونده باید با دقت بیشتری صورت بگیرد. ما عنوان کردیم تنها یک جلسه بازجویی از آقای نجفی صورت گرفته که به ما پاسخ داده شد دو جلسه بازجویی دیگر نیز انجام شده است.
در این پرونده ابهاماتی وجود داشت. یکی از این ابهامات این بود که فردی مجهول‌الهویه در محل حادثه حضور داشته که در ابتدا دستگیر می‌شود. هنگامی که دختر آقای نجفی، داماد و راننده آقای نجفی وارد ساختمان محل قتل می‌شوند این فرد دستگیر می‌شود. ما در بازجویی‌ها تاکید داشتیم که هویت این فرد مشخص شود. به‌جز خانواده آقای نجفی و پلیس کسی حق ورود به محل قتل را نداشته است. خوشبختانه پرونده به دیوان عالی دادرسی رفته و حکم نقض شده است. البته بنده تنها به‌عنوان یک وکیل و تحلیلگر حقوقی به این مساله ورود می‌کنم.
براساس درخواست برادر میترا استاد آقای نجفی از من خواستند که از وکالت این پرونده استعفا دهم. با این وجود بنده به آقای نجفی گفتم صلاح در این است که شما بنده را عزل کنید که در نهایت نیز این اتفاق رخ داد. عنوان شده بود که تا بنده در این پرونده حضور دارم برای سازش مذاکره نمی‌کنند.
درباره شیلک گلوله‌ها شما تحلیل خاصی داشتید.
گزارشی که کارشناس اسلحه ارائه داد ابهامات جدیدی را در این پرونده ایجاد کرد. در بازسازی صحنه قتل وکلای آقای نجفی حضور نداشتند. با این وجود آنچه از بازسازی صحنه قتل مشخص شد و آقای نجفی نیز در دادگاه مطرح کردند این بود که هنگامی که میترا استاد وارد حمام می‌شود وی با برداشتن اسلحه و یک متکا وارد حمام می‌شود. آقای نجفی می‌گفتند تا من وارد حمام شدم میترا استاد با مشاهده اسلحه به سمت من حرکت کرد. در این لحظه گلوله‌ای شلیک شد که به کف دست میترا استاد برخورد کرد. پس از این با هم گلاویز شدیم که چند گلوله دیگر نیز شلیک شد.
در گزارش ابتدایی پزشکی قانونی عنوان شده بود که گلوله از کف دست وارد شده و از پشت دست خارج شده است. به همین دلیل نیز در کیفرخواست هم ضرب و جرح عمدی وجود داشت و هم قتل. با این وجود هنگامی که کارشناس اسلحه صحنه قتل را بررسی کرد عنوان کرد که ماجرا به این صورت نبوده است. نخست اینکه پنج گلوله شلیک نشده و بلکه ۹ اثر گلوله در صحنه قتل وجود دارد. این ۹ اثر گلوله نیز با کلت ۹میلیمتری بوده است. پروانه اسلحه آقای نجفی ۶۵/۷ است.
نکته دیگر اینکه از ۹ گلوله‌ای که شلیک شده پنج‌پوکه بیشتر وجود ندارد. مساله مهم اینکه کارشناس اسلحه عنوان می‌کند گلوله نهم یعنی گلوله آخر به دیوار برخورد کرده کمانه کرده به پشت دست میترا استاد برخورد کرده، از کف دستش خارج شده و سپس به سینه وی اصابت کرده و در سینه گیر کرده است. استدلال کارشناس اصلاح نیز این است که گلوله تغییر شکل داده و دفرمه شده است، این در حالی است که گلوله در بدن فرد دفرمه نمی‌شود. نکته دیگر اینکه اثر گلوله روی پشت دست مقتول وجود دارد نه کف دست.
در نتیجه اظهارات اولیه آقای نجفی که عنوان کردند گلوله به صورت مستقیم به کف دست میترا استاد اصابت کرده است دقیق نیست. کلت آقای نجفی نیز به‌جای اینکه ضمیمه پرونده شود در اختیار خبرنگار صداوسیما قرار می‌گیرد که هشت گلوله از آن خارج می‌کنند. نکته دیگر اینکه تحقیقات ذره‌بینی در این زمینه انجام نشد و خون‌های موجود در صحنه قتل در آزمایشگاه مورد بررسی قرار نگرفت. معتقدم این قتل غیرعمد بوده است.
از ابهامات و تناقض‌هایی صحبت می‌کنید. از این ابهامات و تناقض‌ها چه نتیجه‌گیری می‌کنید؟
بنده از ابتدا با توجه به شخصیت و سوابق آقای نجفی نمی‌توانستم بپذیرم ایشان مرتکب قتل شده باشد البته آقای نجفی می‌گفتند من این قتل را انجام داده‌ام. البته ایشان معتقد بودند قتل عمدی نبوده و قصد کشتن میترا استاد را نداشته‌اند. یکی از دلایلی که من از این پرونده کنار رفتم این بود که بنده به دنبال ارائه مدارک و مستنداتی بودم که نشان دهم عامل اصلی این اقدام چه بوده است.
گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این بود که احتمال دارد دختر آقای نجفی در این مساله مداخله مستقیم داشته است.
خیر؛ به هیچ‌عنوان دختر آقای نجفی هیچ نقشی نداشته و این مساله از اساس کذب است. بدون شک هیچ‌کدام از نزدیکان و بستگان آقای نجفی نمی‌توانند در این موضوع حضوری داشته باشند.
تعداد دقیق گلوله‌هایی که در این حادثه شلیک شده محل مناقشه است. تعداد دقیق گلوله‌های شلیک‌شده چند گلوله بود؟
کارشناس اسلحه عنوان می‌کند ۹گلوله شلیک شده است. بنده درخواست کردم این مساله در هیات کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد. با این وجود با این درخواست موافقت نشد. ما پیگیر این ماجرا بودیم. روز سه‌شنبه که قتل اتفاق افتاد آقای رکنی از قم با بنده تماس گرفت و گفت من از طریق فضای مجازی و تلویزیون ماجرای قتل را شنیده‌ام. وی مدعی بود از ماه‌ها قبل میترا استاد از وی داروی روانگردان می‌گرفته که باعث سلب اختیار انسان می‌شده است.
در نتیجه احتمال اینکه آقای نجفی نیز این دارو را مصرف کرده باشد وجود دارد. بنده روز چهارشنبه یعنی یک روز پس از قتل این مساله را مطرح کردم و از دادگاه خواستم که آقای رکنی را احضار کنند تا توضیحات دقیق‌تری از این ماجرا را در اختیار دادگاه و وکلا قرار دهند. با این وجود این اتفاق رخ نداد. پس از آن ما این دارو را از آقای رکنی گرفتیم و به آزمایشگاه دادیم. آزمایشگاه نیز تایید کرد که این نوعی داروی روانگردان است.
به همین دلیل نیز ما به دنبال این بودیم که آزمایشی ویژه در این زمینه از آقای نجفی گرفته شود. این اتفاق نیز رخ نداد. دلیل آن نیز این بود که دستگاه قضائی به دلیل حساسیت پرونده و فشار افکار عمومی تلاش می‌کرد به صورت ویژه و فوری به این پرونده رسیدگی کند. البته دیوان نیز ایراداتی به این پرونده وارد کرده و پرونده را برای تکمیل تحقیقات بازگردانده است.
این احتمال وجود دارد که محمدعلی نجفی در لحظه قتل داروی روانگردان استفاده کرده باشد؟
در ابتدا ما چنین تصوری داشتیم. ما تصور می‌کردیم آقای نجفی چنین دارویی را نخورده و شاید ایشان دارو را بدون اطلاع از ماهیت آن مصرف کرده باشد و به همین دلیل ایشان در لحظه قتل اراده‌ای از خود نداشته‌اند.
آقای رکنی این مساله را به صورت کتبی نیز نوشتند و به دادگاه ارائه کردند. با این وجود تحقیقی در این زمینه انجام نشد. هنوز هم آقای رکنی ادعای خود را تکرار می‌کند و عنوان می‌کند برای روشن‌شدن ماجرا این دارو را کسی مصرف کند تا روشن شود آیا اراده خود را از دست می‌دهد یا خیر. بنده معتقدم بررسی این ادعاها ابتدایی‌ترین کاری بود که باید در این زمینه انجام می‌شد.
می‌گویید تحقیقات در این زمینه به‌طور جامع صورت نگرفته است؟
در لحظه اول دادسرا مرتکب اشتباه شد و متهمی را که هنوز تفهیم اتهام به وی صورت نگرفته در معرض تریبون صداوسیما و رسانه‌های گروهی قرار دادند. در شرایطی که متهم دارای اراده واقعی نبود. بنده همان لحظه اول به آقای شهریاری گفتم شما چه عجله‌ای دارید.
از نظر قانونی متهم باید حداقل یک‌ماه در بازداشت موقت باشد و بازجویی‌های کامل از ایشان صورت بگیرد. پاسخی که ما در این زمینه دریافت کردیم این بود که افکار عمومی ما را تحت فشار قرار داده و به همین دلیل باید رسیدگی به این پرونده هرچه زودتر انجام شود.
اولین‌بار پس از قتل آقای نجفی را کجا دیدید؟ حالات آقای نجفی به چه صورت بود؟ تحلیلی که از وضعیت روانی ایشان پس از قتل داشتید به چه صورت بود؟
پرونده قتل میترا استاد در ابتدا دارای ابعادی بود که قرار نبود در کیفرخواست نیز ذکر شود. با این وجود در کیفرخواست نوشته شد و اگر امروز نیز کیفرخواست را مطالعه کنید می‌توانید به این ابعاد دسترسی داشته باشید. روز سه‌شنبه آقای نجفی وکالت بنده را امضا کردند و روز چهارشنبه من به دادسرا رفتم و اولین‌بار پس از قتل ایشان را ملاقات کردم.
به محض اینکه ایشان را دیدم به من گفتند خونسرد باشید. این به‌معنای خونسردی بالای آقای نجفی بود. بنده به ایشان گفتم از این خونسردی شما نتیجه دیگری می‌گیرم. آقای نجفی گفتند که من خودم مرتکب قتل شده‌ام. سابقه دوستی بنده با آقای نجفی به دورانی بازمی‌گردد که ایشان وزیر آموزش‌وپرورش بودند و به همین دلیل با روحیات و خلقیات ایشان آشنایی داشتم.
نکته قابل تامل خونسردی بسیار بالای آقای نجفی بود. این خونسردی به‌اندازه‌ای بود که ذهن را به این سمت می‌برد که چنین کسی نمی‌تواند قاتل باشد. به هر حال از نظر طبیعی کسی که مرتکب قتل شده باشد نباید تا به این اندازه خونسرد باشد، بلکه باید در حالتی آشفته قرار داشته باشد، این در حالی بود که هیچ علائم آشفتگی در آقای نجفی وجود نداشت و بسیار خونسرد بودند.
رضایت از اولیای دم در این پرونده به چه صورت انجام شد؟ آیا گمانه‌زنی‌ها درباره وساطت برخی بزرگان سیاسی کشور در این زمینه صحت داشت؟
بزرگان در این زمینه وساطت نکردند. یکی از دوستان مشترک از طریق خانواده انتخاب شدند که در این زمینه رایزنی صورت بگیرد. در مرحله بعدی نیز عنوان شد که باید بنده از پرونده کناره‌گیری کنم تا کار گرفتن رضایت جلو برود که در نهایت نیز این اتفاق رخ داد. این درخواست نیز توسط آقای مسعود استاد مطرح شده بود. البته بنده از دلیل این درخواست اطلاع نداشتم. این پرونده دارای ناگفته‌های زیادی است. اظهارات بنده نیز تنها برای روشن‌شدن افکار عمومی و به‌عنوان یک حقوقدان مطرح شد وگرنه بنده در این پرونده دارای مسئولیتی نیستم.

این خبر پای روانگردان در پرونده قتل میترا استاد باز شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اظهارات عجیب وکیل اول محمدعلی نجفی درباره حضور فردی در محل قتل + فیلم

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، اظهارات عجیب سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل اول محمدعلی نجفی در پرونده قتل مرحوم میترا استاد:

«یک فردی از لحظه اول قبل از ورود دختر ، داماد و راننده اقای نجفی و پسر خانم میترا استاد در داخل منزل بوده که وقتی اینها داخل منزل میشوند وی آنجا بوده! این فرد دستگیر میشود و خودش را مامور یکی از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی معرفی میکند. وی ساعتی بعد آزاد میشود و در کمال تعجب هیچ اثری از آن فرد اکنون در پرونده نیست.»این خبر اظهارات عجیب وکیل اول محمدعلی نجفی درباره حضور فردی در محل قتل + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ادعای جنجالی یک دارو فروش و ابهامات تازه‌ای از قتل میترا استاد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌ حاشیه‌ها درباره پرونده جنجالی امسال، همچنان ادامه دارد. هنوز هم ماجرای قتل میترا استاد از ‏سوی شهردار پیشین تهران، در صدر اخبار قرار دارد و از گوشه و کنار خبر‌های موثق و غیرموثق به گوش می‌‏رسد. از آزادی محمدعلی نجفی گرفته تا دوباره زندانی شدنش، از اعتراض وکلای نجفی به حکم قصاص و ‏نقش این حکم از سوی دیوان عالی کشور و همچنین رد شدن وثیقه برای آزادی نجفی از سوی قاضی پرونده؛ ‏این اتفاق صبح دیروز رخ داد.

وکیل نجفی با مراجعه به شعبه نهم دادگاه کیفری تهران از قاضی خواست تا با ‏پذیرفتن وثیقه مقدمات خروج وی را از زندان فراهم کند، اما قاضی کشکولی رئیس شعبه نهم این وثیقه را ‏نپذیرفت. چند روز پیش بود که حکم قتل عمد در پرونده شهردار پیشین پایتخت از سوی شعبه ۴۱ دیوان ‏عالی کشور نقض شد و پرونده برای رفع نقایص به شعبه نهم دادگاه کیفری برگشت داده شد.

گودرزی، وکیل ‏نجفی هم در این رابطه اعلام کرد که دست از تلاش بر نمی‌دارند و سعی می‌کنند در چند روز آینده مقدمات ‏آزادی محمدعلی نجفی را فراهم کنند‎. ‎‏ با این حال موضوع به این‌جا ختم نشد. صبح دیروز علاوه بر خبر رد ‏شدن وثیقه از سوی قاضی کشکولی، روایت دیگری از این پرونده در کانال‌های خبری دست به دست شد.

‏داروفروشی که میترا استاد از وی برای محمدعلی نجفی دارو می‌خرید، روایت‌های تازه‌ای را فاش کرد. در ‏این خبر آمده که پس از وقوع قتل میترا استاد، فردی از قم با وکلای محمدعلی نجفی و مهدی خزعلی تماس ‏می‌گیرد و عنوان می‌کند که میترا استاد در سه نوبت داروی خاصی را با قابلیت «سلب اختیار انسان» از وی ‏می‌خرد.

در یک ویدیو کلیپ، محمدعلی خزعلی در این رابطه چنین توضیح می‌دهد: «این فرد قمی با نام ‏‏ «ج. ر» پس از تماس با من گفت که میترا استاد این دارو‌ها را برای خوراندن به محمدعلی نجفی استفاده می‌‏کرده است. ‏‏
«ج. ر» درباره ماجرای آشنایی‌اش با میترا استاد هم گفت که از سال۸۴ در ترمینال کرمانشاه با او ‏آشنا شده و با چند نفر دیگر گروه تلگرامی داشته‌اند. این فرد به من گفت که حاضر به شهادت و هرگونه ‏همکاری تحقیقاتی است، اما دادگاه در این زمینه تحقیقاتی انجام نداد.
آن فرد از ساعت ۱۲ تا یک شب با من ‏صحبت کرد و همه چیز را گفت. گویا خانم استاد وقتی متوجه می‌شود که این فرد دارویی دارد با عنوان ‏سلب اختیار، از وی می‌خواهد به او از این دارو‌ها بدهد.
مرد داروفروش به من گفت که این دارو را خودش ‏ترکیب کرده و تهیه می‌کند. گویا خانم استاد به آن داروفروش می‌گوید که این دارو‌ها را برای فرزندش می‌‏خواهد که او را در اختیار خودش قرار دهد تا همه حرف‌هایش را به مادرش بگوید.
می‌گفت: می‌خواهم سر از ‏کار فرزندم دربیاورم. اما نگو برای آقای نجفی می‌خواسته تا تمام اختیار او را در دست بگیرد. چون با این دارو ‏فرد سلب اختیار می‌شده است.» ‏این فیلم حالا در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد. فیلمی که در چند ثانیه آخرش هم علیزاده ‏طباطبایی، وکیل سابق محمد علی نجفی نیز حرف‌های مهدی خزعلی را تأیید می‌کند و می‌گوید آن ‏داروفروش با خود او هم تماس گرفته بود.
‏از طرف دیگر همچنان صحبت‌های سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل اول محمدعلی نجفی باز هم در فضای ‏مجازی باز نشر شده است. صحبت‌هایی که نشان از وجود یک فرد غریبه در روز حادثه و در محل حادثه دارد. ‏‏ «فردی از لحظه اول قبل از ورود دختر، داماد و راننده نجفی و پسر خانم میترا استاد در داخل منزل بوده ‏که وقتی این‌ها داخل منزل می‌شوند، وی آن‌جا بوده است. این فرد دستگیر می‌شود و خودش را مامور یکی از ‏نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی معرفی می‌کند. وی ساعتی بعد آزاد می‌شود و در کمال تعجب هیچ اثری از آن ‏فرد اکنون در پرونده نیست.» ‏

با این حال با توجه به تمام این حرف‌ها و حاشیه‌ها صبح دیروز مسعود افرازه، وکیل خانواده میترا استاد در ‏گفت‌وگویی در این رابطه اظهارنظر کرد: ‏

ماجرای این داروفروش چیست؟
از زمانی‌که این قتل رخ داد تا الان حاشیه‌ها و شایعه‌های زیادی به وجود آمد. ما مرتب درگیر این شایعه‌ها ‏بودیم. درباره این داروفروش هم من چیز‌هایی شنیدم، ولی نمی‌توانم صحبتی در این رابطه کنم، چراکه به ‏نظر من این موضوع نمی‌تواند صحت داشته باشد. با این حال نمی‌توانم اظهارنظر قطعی در این رابطه کنم ‏چون در این پرونده حواشی و شایعه‌ها زیاد بوده است. نمی‌دانم این موضوع در پرونده وجود دارد یا فقط ‏صحبتش شده است. ‏

چرا مسعود استاد بعد از رضایت سکوت کرد؟
خانواده استاد بعد از این‌که رضایت خود را اعلام کردند، با هم مشورت کردند و به یک تصمیم جمعی رسیدند ‏که دیگر حرفی نزنند. ما هم به‌عنوان وکلای آن‌ها به این تصمیم‌شان احترام گذاشتیم و آن‌ها هنوز هم سر ‏تصمیم‌شان هستند و نمی‌خواهند حرفی درباره پرونده بزنند. ‏
نظر آن‌ها در رابطه با نقض حکم آقای نجفی چیست؟
آن‌ها دیگر درواقع این پرونده را فراموش کرده‌اند. نمی‌خواهند دخالتی کنند. آن‌ها کار خودشان را انجام دادند و ‏دیگر نمی‌خواهند وارد حاشیه‌ها شوند. ‏
اگر نجفی آزاد شود، آن‌ها مشکلی با این مسأله ندارند؟
شاید قلبا ناراحت باشند، اما دیگر نمی‌خواهند وارد این فضا شوند و سعی می‌کنند کاری به این مسائل ‏نداشته باشند. ‏

این خبر ادعای جنجالی یک دارو فروش و ابهامات تازه‌ای از قتل میترا استاد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فیلم لو رفته نجفی و زنش میترا استاد در قهوه خانه در حال قلیان کشیدن

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌ فیلم لو رفته نجفی و زنش میترا استاد در قهوه خانه در حال قلیان کشیدن که امروز کلیپی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر کلیپ لورفته محمدعلی نجفی و همسرش.این خبر فیلم لو رفته نجفی و زنش میترا استاد در قهوه خانه در حال قلیان کشیدن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اینکه پرونده قتل میترا استاد به همان شعبه صادرکننده حکم بازگردانده شده،چه معنایی دارد؟

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، مطابق ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری پرونده‌ها به نوبت ثبت و بر طبق همان نوبت رسیدگی می‌شوند. صرف نظر از این موضوع شعب دیوان پس از رسیدگی باید نظر خود را در رابطه با حکم دادگاه اعلام کنند؛ اگر رأی مطابق قانون صادر شده بود، تأیید می‌شود و اگر نقص‌هایی در پرونده مشاهده ‌شد، مسیر قانونی به درستی طی نشده بود یا ایرادات شکلی و نقص تحقیقات در پرونده وجود داشت، رأی نقض شده و به شعبه‌ای برای رسیدگی مجدد ارجاع می‌شود.

بنابراین باید در پرونده آقای نجفی توجه کرد که آیا در دادنامه ایرادی وجود دارد؟ یا دفاعیات طرفین مورد بی‌توجهی قرار گرفته که در هر دو صورت رأی نقض می‌شود. از نظر شکلی نیز اگر رعایت تشریفات قانونی صورت نگرفته و به مقررات آیین دادرسی کیفری عمل نشده باشد، منجر به نقض رأی توسط دیوان می‌گردد.

حکم دادگاه توسط دیوان عالی به دو صورت می‌تواند نقض شود: یا نقص در پرونده و کامل نبودن تحقیقات می‌تواند عامل باشد یا فراتر از آن ماهیت حکم زیر سؤال رود و نقض ماهیتی صورت گیرد.

اگر دیوان عالی ماهیت حکم را نقض کند، بررسی پرونده به شعبه همعرض ارجاع می‌شود. با توجه به آن که پرونده به همان شعبه قبلی بازگشته و همان شعبه مسئول بررسی مجدد پرونده شده، می‌توان نتیجه گرفت که ایراد دیوان از نوع اول یعنی ایراد شکلی در پرونده و نقص در تحقیقات بوده است.

با توجه به بازگشت پرونده به شعبه صدور رأی، این شعبه از نظر دیوان تبعیت خواهد کرد و آن نواقصی را که دیوان قضات عالی اعلام کرده‌اند، رفع می‌کند و پس از رفع نواقص پرونده به صدور رأی می‌پردازد. با توجه به آن که یک بار دادگاه رأی به قصاص آقای محمد علی نجفی داده، احتمال صدور دوباره این حکم از سوی قاضی وجود دارد و نمی‌توان گفت به طور کلی صدور حکم قصاص منتفی شده است. اگر شعبه تغییر می‌کرد ممکن بود و این احتمال وجود داشت که در بررسی مجدد حکم قصاص صادر نشود، اما در شعبه فعلی چنین امری بعید به نظر می‌رسد.

رضایت خانواده مقتول هم تنها در جنبه خصوصی جرم مؤثر است، اما در صورت تکمیل تحقیقات و احیانا صدور حکم قتل شبه عمد برای آقای نجفی این امکان وجود دارد که ایشان دیگر مجبور به تحمل جنبه عمومی جرم نباشد. /آرمان ملی

این خبر اینکه پرونده قتل میترا استاد به همان شعبه صادرکننده حکم بازگردانده شده،چه معنایی دارد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.