فایرفاکس به طور پیش فرض شمارنده های تبلیغاتی را مسدود می کند

فایرفاکس اخیرا به قابلیتی مجهز شده که شاید بسیاری انتظارش را می‌کشیدند. از این به بعد در مرورگر موزیلا کلیه شمارنده‌های تبلیغاتی یا به اصطلاح Tracker ها به طور پیش‌فرض مسدود خواهند شد. این بدان معناست که وبسایت‌ها، شرکت‌های آنالیز …

The post فایرفاکس به طور پیش فرض شمارنده های تبلیغاتی را مسدود می کند appeared first on دیجیاتو.

۱۰ افزونه کاربردی که می‌توانید در فایرفاکس اندروید استفاده کنید

اهمیتی ندارد که گوگل کروم پرطرفدارترین مرورگر حال حاضر دنیاست. حامیان فایرفاکس همیشه مرورگر روباه نشان خود را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند و دلایل خوب و قدرتمندی برای این طرفداری دارند. بعضی به خاطر قابلیت‌های امنیتی به سراغش …

The post ۱۰ افزونه کاربردی که می‌توانید در فایرفاکس اندروید استفاده کنید appeared first on دیجیاتو.

نسخه ۶۰ مرورگر فایرفاکس موتور کوانتوم CSS را به اندروید می‌آورد

اگر به خاطر داشته باشید اواخر سال ۲۰۱۷ بود که موزیلا از نسخه ۵۷ مرورگر خود با نام «فایرفاکس کوانتوم» رونمایی کرد. کوانتوم نسل جدید مرورگرهای موزیلاست که بر مبنای زبان برنامه‌نویسی Rust توسعه یافته و به لطف موتور رندرینگ جدید Gecko سرعت بسیار بالایی در مرور صفحات اینترنتی را به ارمغان می‌آورد.

یکی از تغییرات مهم کوانتوم نسبت به نسل‌های قبلی فایرفاکس، استفاده از موتور CSS است که با نام Stylo هم شناخته می‌شود. این انجین رندرینگ شرایطی مهیا می‌کند که فایرفاکس روی دسکتاپ با سرعتی مطلوب به بارگذاری صفحات اینترنتی بپردازد. با این وجود، تا امروز انجین یادشده فقط در انحصار نسخه دسکتاپ بود و کاربران نسخه موبایل از مزایایش برخوردار نبودند.

یکی از تغییرات کوانتوم نسبت به نسل‌های قبلی فایرفاکس استفاده از موتور CSS است

خوشبختانه با به‌روزرسانی اپلیکیشن اندروید فایرفاکس به نسخه ۶۰، بالاخره کوانتوم CSS هم به آن راه یافته و بارگذاری وبسایت‌ها به طور پیش فرض توسط این موتور رندرینگ انجام می‌گیرد. این موضوع طبیعتا باید سرعت بیشتری را برای فایرفاکس اندروید در مرور وبسایت‌ها به ارمغان بیاورد.

اما مطابق تست‌های انجام شده، به نظر می‌رسد که تفاوت میان این نسخه و نسخه ۵۹ فایرفاکس در سرعت بارگذاری چندان محسوس نبوده که کمی عجیب به نظر می‌رسد. با این وجود امکان دارد که به مرور زمان و به‌روزرسانی‌ مرورگر شاهد بهبود عملکرد این موتور رندرینگ باشیم.

در نهایت اشاره به این موضوع هم بد نیست که فایرفاکس ۶۰ در اندروید به غیر از معرفی کوانتوم CSS، گزینه‌ای هم برای مشاهده کدهای سورس هر صفحه در اختیار کاربران قرار داده که می‌تواند برای توسعه‌دهندگان کاربرد داشته باشد. آپدیت نسخه ۶۰ فایرفاکس برای اندروید را می‌توانید از پلی‌استور یا فایل نصب را از وبسایت APKMirror دانلود کنید.

The post نسخه ۶۰ مرورگر فایرفاکس موتور کوانتوم CSS را به اندروید می‌آورد appeared first on دیجیاتو.