عملکرد متفاوت مغز بازیگران طی ایفای نقش

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری و به نقل از گاردین، این سوال برای پژوهشگران نیز سال‌ها مطرح بوده است، به همین دلیل آنها برای پی بردن به آن اخیراً مطالعه‌ای را انجام داده‌اند.

پژوهشگران دانشگاه مک‌مستر (McMaster University) کانادا در مطالعه اخیر خود دریافته‌اند فعالیت مغز بازیگران بسته به نقشی که در حال ایفای آن هستند، متفاوت است.

دکتر “استیون براون” (Steven Brown) نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه مک‌مستر گفت: به نظر می‌رسد زمانی که بازیگران در حال ایفای نقش هستند، خود را سرکوب می‌کنند، تقریباً مثل اینکه شخصیت فیلمنامه، بازیگر را تحت کنترل خود قرار می‌دهد.

“براون” و همکارانش طی این مطالعه ۱۵ بازیگر تئاتر را که در حال تمرین برای بازی نمایش “رومئو و ژولیت” نوشته “ویلیام شکسپیر” بودند، مورد بررسی و آزمایش قرار دادند. طی این آزمایش آنها ابتدا چند سوال از بازیگران درمورد نقشی که قرار است بازی کنند، پرسیدند؛ سپس در گام بعدی، پژوهشگران سوالات مختلفی از هر بازیگر پرسیدند و مغز آنها را طی مراحل مختلف در آزمایشگاه اسکن کردند.

هنگامی که بازیگران درون اسکنر ام. آر. آی قرار داشتند، از آنها خواسته شد تا به پاسخ چند سوال که درباره نمایش مذکور است و بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شد، فکر کنند. ازهر یک از بازیگران سوالات مختلفی پرسیده شد، اما از آنها خواسته شد که در هر سوال علاوه بر نظر شخصی خود در ۳ جایگاه دیگر نیز قرار گیرند و پاسخ دهند. اولین پاسخ نظر شخصی خودشان، در دومین پاسخ آنها باید خود را به جای نزدیک‌ترین دوست خود قرار می‌دادند و می‌گفتند واکنش او نسبت به این سوال چه خواهد بود، در گام سوم آنها باید در نقش همان عشاق قرار می‌گرفتند.

آخرین کاری که آنها باید انجام می‌دادند، این بود که نظر شخصی خود را با لهجه انگلیسی بیان کنند (از آن‌جایی‌که تمام شرکت کنندگان این آزمایش اهل کانادا بودند، لهجه کانادایی داشتند).

پس از اتمام آزمایش، پژوهشگران دریافتند فعالیت مغز بسته به موقعیتی که شخص در آن قرار می‌گیرد، تغییر می‌کند.

پژوهشگران دریافتند: هنگامی‌که بازیگران ابتدا نظر شخصی خود را بیان می‌کنند و سپس در جایگاه دوست صمیمی خود قرار گرفته و به جای او فکر می‌کنند، یک افت در اسکن فعالیت بخش قشر پیش‌پیشانی مغز ایجاد می‌شود.

اما نکته جالب مطالعه این بود که پژوهشگران گفتند هنگامی‌که افراد خود را به جای رومئو و ژولیت قرار می‌دادند، ما شاهد افزایش فعالیت بخش “پیش‌گوه” مغز آنها بودیم. این بخش از مغز با آگاهی و جنبه‌های توجه مرتبط است.

پیش‌گوِه یا پرکونئوس (Precuneus) بخشی از لوب آهیانه‌ای بالایی در مغز است. پیش‌گوه در درز طولی میانی بین دو نیم‌کره مغزی پنهان شده است. پیش‌گوه را گاه به عنوان ناحیه داخلی قشر آهیانه‌ای بالایی توصیف می‌کنند. پیش‌گوه مسئول حافظه چندبخشی، پردازش دیداری-فضایی و خودآگاهی است.

بنابراین پژوهشگران نتیجه گرفتند مغز افراد بسته به موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرند، فعالیت متفاوتی دارد.

یافته‌های این مطالعه در مجله ” Royal Society Open Science ” منتشر شد. /ایسنا

اقامت طولانی در فضا چه تاثیری بر مغز فضانوردان می‌گذارد؟

این خبر عملکرد متفاوت مغز بازیگران طی ایفای نقش اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۴ نشانه هشداردهنده سکته مغزی

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، تشخیص به موقع سکته مغزی جان بیمار را نجات می‌دهد هرچند لازم است افراد از علائم هشداردهنده این عارضه آگاه باشند. بنابر اعلام سایت تخصصی “مدیکال دیلی” از جمله علائمی که در تشخیص سکته مغزی موثر است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افتادگی صورت 

احساس ضعف و بی‌حسی ناگهانی در یک طرف صورت که به افتادن عضلات آن منجر می‌شود یکی از علائم سکته مغزی است. در این شرایط بخشی از مغز که با عضلات صورت مرتبط است اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.

ضعیف شدن عضلات دست

بیمار زمانی که دچار سکته مغزی شده باشد قادر نیست اجسام را با دست‌های خود نگه‌دارد یا به دلیل احساس بی‌حسی و ضعف از انجام هر گونه فعالیتی باز می‌ماند.

بروز مشکل در صحبت کردن

یکی از نشانه‌های اصلی سکته مغزی این است که بیمار قادر نیست کلمات را واضح  و شیوا بیان کند. در این شرایط و برای اطمینان از ابتلای فرد به سکته مغزی می‌توان از او خواست تا یک جمله ساده را بیان کند تا نحوه صحبت کردن بیمار مشخص شود.

سردرد شدید 

درصورتیکه بیمار به دلیل پارگی عروق مغز دچار سکته “هموراژیک” شده باشد، احساس سردرد شدید و ناگهانی خواهد داشت. این سردرد همچون سردردهای معمولی نیست و بیمار میزان درد بیشتری را تجربه می‌کند. /ایسنا

آسیب‌های خانه‌تکانی به ارگونومی بدن

این خبر ۴ نشانه هشداردهنده سکته مغزی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مغز زنان جوانتر است یا مردان؟

طول عمر بیشتر زنان نسبت به مردان احتمالا ناشی از دیرتر پیر شدن مغز آنها است.

محققان دانشگاه واشنگتن با تجزیه و تحلیل اسکن مغزی ۲۰۵ فرد بزرگسال و بررسی بخش هایی از متابولیسم آن که با افزایش سن تغییر می کند، به این نتیجه رسیده اند که به صورت میانگین مغز زنان نسبت به مردان هم سن آنها، سه سال جوانتر است.

متابولیسم مغز زنان ۳.۸ سال از سن واقعی آنها جوانتر است

بر این اساس برخوردار بودن زنان از مغزی که از نظر متابولیک جوانتر است، آنان را در برابر برخی تغییراتی مربوط به بالا رفتن سن مقاوم می کند و احتمالا به همین خاطر نشانه های زوال عقل در کهنسالی کمتر در آنها دیده می شود. متابولیسم مغز

سوخت اصلی مغز شکر یا گلوکز است اما نحوه مصرف آن توسط این ارگان با افزایش سن تغییر می کند. در سنین جوانی مصرف گلوکز از طریق فرایند «قندکافت بی‌هوازی» صورت گرفته و به توسعه مغز و رشد کمک می کند اما در سنین بالا و به ویژه بعد از ۶۰ سالگی این فرایند به حداقل رسیده و مغز شروع به کوچک شدن می کند.

محققان برای پی بردن به تغییرات مغز بین جنسیت های مختلف اسکن مغزی ۱۲۱ زن و ۸۴ مرد بین ۲۰ تا ۸۲ ساله را بررسی کرده اند. این تیم برای پیدا کردن رابطه بین سن افراد و متابولیسم مغزی آنها از یک الگوریتم یادگیری ماشین بهره برده اند. در نهایت مشخص شد که متابولیسم مغز زنان به صورت میانگین ۳.۸ سال از سن واقعی آنها جوانتر است و این در حالی است که مغز مردان ۲.۴ سال از سن واقعی آنها پیرتر گزارش شده است.

محققان این پروژه تاکید کرده اند که احتمالا دلیل عمر بالاتر خانم ها نسبت به آقایان نیز به همین امر برمی گردد. تیم تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن با انجام مطالعات بیشتر در مورد تفاوت بین مغز جنسیت های مختلف به دنبال پی بردن به نقش آن در ابتلا به بیماری های زوال عقل نظیر آلزایمر است.

The post مغز زنان جوانتر است یا مردان؟ appeared first on دیجیاتو.

عوارض خودارضایی در دختران / چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، خودارضایی وقتی اتفاق می افتد که شخصی خودش را توسط عکس و فیلم به صورت مجازی تحریک کرده و به انجام سکس خیالی در ذهن بپردازد. یکی از مشکلات فراگیر در ایران به دلیل عدم دسترسی به جنس مخالف، پدیده خودارضایی در دختران و پسران می باشد.

این عمل در زنان ۲۰ درصد بیشتر از آقایان رخ می دهد اما عوارض منفی و ضررهای وارده بر جسم و روان مردان تا ۵۰ درصد بیشتر از زنان است. به دلیل سهولت انجام خودارضایی احتمال اعتیاد پیدا کردن به این کار بسیار زیاد و ترک آن بسیار سخت می باشد. هر گونه خارج شدن منی و انزال از آلت مردانه با خودارضایی باعث می شود انرژی بسیار زیادی به هدر رفته و موجب خستگی مفرط و احساس خواب آلودگی، بی حوصلگی و عدم تمرکز ذهن گردد.

عوارض روحی و روانی خودارضایی

وقتی شخص فردی را در ذهن خود مجسم می کنید و عمل رابطه جنسی را با او بازسازی می نمایید به مغزتان یک دستور مجازی می دهید. در این حال مغز هم به اندام ها دستور مجازی داده و بلافاصله حرکت خون به اندام های قابل تحریک فرد زیاد می شود و در انتها که فرد به ارضای جنسی می رسد، انرژی زیادی را به واسطه یک حرکت مجازی به هدر داده است.

این عادت باعث می شود مغز برای ارضای جنسی به این وضعیت عادت پیدا کرده و در نتیجه زن یا مرد متاهل در برقراری رابطه جنسی دچار مشکل خواهد شد. عوارض خودارضایی در آقایان کم حوصلگی، عصبانیت زود هنگام، بهم ریختن ریتم خواب، عدم تمرکز، لاغزی، احساس ضعف عمومی بدن در طول شبانه روز، عدم لذت از رابطه جنسی واقعی، کم شدن میزان اسپرم عوارض خودارضایی در خانم‌ها کم حوصلگی، عدم تمرکز، خواب آلودگی و خستگی مفرط، احساس ضعف در بدن و کوفتگی، عدم لذت بردن از رابطه جنسی واقعی و درد در ناحیه زیر دل بالای دستگاه تناسلی.

مهمترین عوارض جسمانی خودارضایی زنان

ضعیف شدن قوای جنسی، احساس درد در هنگام قاعدگی و بی نظمی آن، اختلال در رشد سیستم عصبی مغز، خستگی، از دست دادن انرژی و سرزندگی و طراوت دخترانه، کاهش قدرت حافظه، عدم تمایل به جنس مخالف، ناباروری (البته در شرایط حاد) مخالف اشاره کرد.

درمان خودارضایی

درمان این عادت برای افرادی که روزانه چندبار عادت به انجام خودارضایی دارند تا حدی سخت است اما غیر ممکن نمی باشد. برای ترک این عادت پیشنهاد می شود:

الف. از تنها ماندن اجتناب شود

ب. از بیکار ماندن خودداری کنید

ج. اگر با نگاه به اندام جنس مخالف تحریک می شوید در وهله اول سعی کنید اصلا نگاه نکنید یا بلافاصله روی خود را برگردانید و از نگاه طولانی مدت پرهیز نمایید.

د. از تماشای عکس و فیلم یا مطالب تحریک کننده اجتناب نمایید.

میزان شیوع خودارضایی دختران

میزان شیوع خودارضایی بین خانمها بصورت دقیق مشخص نیست، ولی در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. میزان شیوع گزارش شده از ۹۰-۵۰ درصد متفاوت است. در یک بررسی در ایندیانا در آمریکا از ۲۰۰۰ خانم ۶۰-۱۸ ساله در مورد خودارضایی پرسیدند، بیش از ۵۰ درصد آنها پاسخ دادند که متاسفانه خودارضایی می کنند. /یک زوج حرف تازه

روایت‌هایی از آزار جنسی کلامی در محل کار (۱۶+)

این خبر عوارض خودارضایی در دختران / چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دانشمند ایرانی تکنولوژی جدیدی برای تبدیل امواج مغزی به گفتار توسعه داد

محققان موفق شده‌اند با ترکیب تکنولوژی اسکن مغز، هوش مصنوعی و برنامه‌های تبدیل متن به گفتار روش جدیدی برای تبدیل امواج مغزی به گفتار قابل فهم پیدا کنند. بدین ترتیب در آینده‌ای نزدیک افرادی که مشکل گفتاری دارند یا به کل نمی‌توانند حرف بزنند با استفاده از همین فناوری قادر خواهند بود، صحبت کنند.

امواج مغزی

به تازگی نیما مسگرانی که سرپرست تیم تحقیقاتی مغز و اعصاب دانشگاه کلمبیا به شمار می‌رود، جزییاتی درباره‌ی این رابط کاربری ارائه داده است. به گفته‌ی این متخصص، فناوری یاد شده به جمع آوری الگو‌های ذهنی از قشر شنوایی مغز می‌پردازد. سپس با استفاده از هوش مصنوعی و کمک گرفتن از دستگاه Vocoder، تمامی الگو‌های ذهنی را به گفتار تبدیل می‌کند.

باید گفت با استفاده از این تکنیک، گفتار کاربر به صدایی ربات گونه بدل می‌شود که شباهت زیادی به صدای استیون هاوکینگ فقید دارد. البته کارشناسان مدعی‌ شده‌اند که این فناوری هنوز قادر نیست به افرادی با مشکل گفتاری کمک کند اما این پتانسیل را دارد.

امواج مغزی

محدودیت‌های فعلی تکنولوژی مذکور این است که هنوز قادر نیست به طور کامل گفتار انتخابی فرد را تولید کند یا اینکه کلمه‌ای که کاربر به آن فکر می‌کند را پخش نماید.

این فناوری در حال حاضر تنها می‌تواند عکس العمل‌های شناختی (ذهنی-حسی) فرد را با ضبط امواج مغزی بدست آورد و آن را به گفتار بدل کند. در واقع هوش مصنوعی این امواج را با داده های ضبط شده‌ی قبلی مقایسه می‌کند و نزدیکترین گزینه را انتخاب می‌نماید تا گفتار ضبط شده را پخش نماید.

امواج مغزی

مسگرانی مدعی شده که ۵ بیمار مبتلا به صرع را به عنوان داوطلب برای آزمایش این تکنیک استفاده کرده است. این بیماران برای مدتی به صحبت‌های پخش شده گوش می‌کردند و در همین حین فعالیت ذهنی آنها ضبط شده است.

پس از آن مسگرانی این الگو‌ها را در اختیار هوش مصنوعی و رابط کاربری خود قرار داده تا آنها را ترجمه نماید. پس از آن گفتار تولید شده برای ۱۱ داوطلب دیگر پخش شده و ۷۵ درصد آنها موفق شدند، کلمات پخش شده را به درستی تشخیص دهند.

The post دانشمند ایرانی تکنولوژی جدیدی برای تبدیل امواج مغزی به گفتار توسعه داد appeared first on دیجیاتو.

انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند؟

احتمالا این فرضیه مشهور که انسان تنها از ۲۰ یا ۱۰ درصد مغزش استفاده می کند به گوش شما هم خورده است. بر اساس این افسانه همه می توانند با بکارگیری درصد بالاتری از مغز به نابغه و ابر قهرمان تبدیل شده یا مثل برخی کاراکترهای سینمایی توانایی خواندن ذهن دیگران را بدست آورند.

افسانه ۱۰ درصد آنقدر تکرار شده که در فرهنگ عامه هم جایی برای خودش دست و پا کرده، برای مثال در سال ۲۰۱۴ فیلمی تحت عنوان «لوسی» ساخته شد که در آن قهرمان داستان به لطف خوردن دارو ۹۰ درصد باقیمانده از قدرت ذهنش را آزاد می کرد.

بیایید با خودمان روراست باشیم، خیلی از ما دوست داریم به این افسانه باور داشته باشیم چون نشانه قدرت فوق العاده مغز انسان است. برای اثبات این ادعا لازم نیست به صفحات و کانال چندان معتبر تقویت ذهن در شبکه های اجتماعی اشاره کنیم چون بر اساس تحقیقات مستند «بنیاد مایکل فاکس» در آمریکا ۶۵ درصد یانکی‌ها به این افسانه باور دارند.انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کندبرای پی بردن به عمق این باور در میان مردم کافی است بدانید یک سوم از دانشجویان روانشناسی هم  در پاسخ به این سوال که انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند به فرضیه ۱۰ درصد اشاره کرده اند.

دانشمندان اما با انجام مطالعات گسترده و ارائه شواهد تردید ناپذیر روی افسانه ۱۰ درصد یک خط قرمز پر رنگ کشیده و نشان داده اند که انسان در طول روز تمام توان مغزش را به کار می گیرد.

عصب روانشناسی

مطالعات نوروسایکولوژی یا عصب روانشناسی اثرگذاری آناتومی مغز بر رفتار، احساسات و قوای شناختی افراد را اثبات کرده اند.

در سال های گذشته دانشمندان نشان داده اند که هر بخش از مغز انسان مسئولیت خاصی مثل شناسایی رنگ ها یا حل مساله را بر عهده دارد. محققان از طریق تکنیک های تصویرسازی مغز مثل «برش نگاری با گسیل پوزیترون» و «تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی» نشان داده اند که تمام بخش های مغز در انجام وظایف روزانه نقش دارند.

حتی در مطالعاتی که فعالیت در سطح یک نورون را شناسایی می کنند هیچ منطقه ای در مغز انسان پیدا نشده که کاملا غیر فعال باشد.

در دسته ای دیگر از مطالعات مغزی از فرد خواسته شده که روی کار خاصی تمرکز کنند و در این حین با استفاده از دستگاه های تصویربرداری نحوه تعامل نقاط مختلف با هم بررسی شده اند. برای مثال زمانی که شما در حال خواندن این متن با موبایل هستید، بخش های مختلف مغز که مسئول دیدن، درک مطلب و نگه داشتن موبایل هستند، فعالیت بیشتری از خود نشان می دهند.

البته در تعدادی از تحقیقات صورت گرفته میانگین درصد استفاده از مغز به اشتباه ذکر شده و دلیل آن هم به پدیدار شدن لکه های روشن روی نواحی خاکستری برمی گردد. این مساله گاهی اوقات باعث این نتیجه گیری می شود که تنها نقاط روشن مغز فعالیت دارند در حالی که چنین تصوری از اساس اشتباه است.انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند

این نقاط روشن یا رنگی نشانگر نواحی خاصی هستند که هنگام انجام یک کار، فعالیت بیشتری پیدا می کنند، در عین حال نقاط خاکستری بیکار ننشسته اند اما میزان فعالیت در آنها محدودتر است.

در صورتی که این افسانه حقیقت داشته باشد پس صدمه دیدن بخش عمده ای از مغز نباید تاثیری روی توانایی های روزمره ما داشته باشد اما یکی دیگر از شواهد محکم برای رد فرضیه ۱۰ درصد معلولیت هایی است که در اثر ضربه به سر، آسیب مغزی، مسمومیت کربن دی اکسید یا بیماری ها سراغ افراد می آیند.

دنیای مغز پیچیده است اما نه آنقدر که ده درصدش کار ما را راه بیندازد، مطالعات را کنار بگذارید، تجربه نشان داده که کوچکترین ضربه ای به سر می تواند عواقب فاجعه باری به دنبال داشته باشد، برای مثال دو ناحیه Wernicke و Broca مسئولیت مهمی را در برقراری ارتباط بر عهده دارند و کوچکترین آسیبی به Broca باعث می شود فرد توانایی کنار هم قرار دادن کلمات و صحبت کردن به صورت مطلوب را از دست بدهد.

چند سال قبل زنی آمریکایی به خاطر عدم دریافت اکسیژن نصف مخش را از دست داد؛ این ماجرا باعث شد وی برای همیشه توانایی تفکر، ادراک، خاطرات و حتی احساس را از دست بدهد. البته این مساله چندان جای تعجب ندارد چرا که مخ یا ۸۵ درصد از حجم مغز را تشکیل می دهد.

نقش تکامل در شکل گیری مغز انسان

دیگر دلیل رد شدن فرضیه ۱۰ درصد ریشه در تکامل دارد. مغز افراد بزرگسال تنها ۲ درصد از حجم بدن را تشکیل می دهد اما ۲۰ درصد از مصرف کل انرژی را به خود اختصاص می دهد. در مقایسه مغز گونه های گیاه خوار بسیاری مثل ماهی، خزندگان، پرندگان و پستانداران حداکثر ۲ تا ۸ درصد از کل انرژی بدن را مصرف می کند.

مغز طی میلیون ها سال فرایند انتخاب طبیعی شکل گرفته که در آن صفات مطلوب به قیمت «افزایش احتمال حیات» کنار گذاشته شده اند. بنابرین بعید است بدن یک پنجم از کل انرژی خود را به ارگانی بدهد که تنها ۱۰ درصد آن را به کار می گیرد.

این افسانه از کجا آب می خورد؟

حتی با وجود شواهد بسیار زیاد درباره اینکه از چند درصد مغز استفاده می شود هنوز هم بسیاری پایبند افسانه ۱۰ درصد مانده اند. مشخص نیست که منشا این فرضیه کجاست اما کتاب های خودیاری و موفقیت، شبکه های اجتماعی و مطالعات عصب شناسی قدیمی و ناقص در انتشار آن نقش داشته اند.

جذابیت اصلی این افسانه در این باور نهفته که اگر کمی بیشتر قدرت مغزتان را آزاد کنید به پیشرفتی خیره کننده دست پیدا خواهید کرد؛ شعاری که شباهت بسیار زیادی به جملات پر رنگ و لعاب کتاب های خود باوری و افزایش کارایی دارد.

برای مثال «لووِل توماس» در مقدمه کتاب مشهور «آیین دوست‌یابی» از «دیل کارنگی» مدعی شده که افراد معمولی تنها از ۱۰ درصد توانایی نهفته ذهنی استفاده می کنند. این اظهار نظر غیر دقیق به روانشناس برجسته آمریکایی «ویلیام جیمز» نسبت داده شده اما او به «قدرت بالقوه ذهنی» باور داشت و حرفی از استفاده ۱۰ درصدی به میان نیاورده است.انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند

گذشته از این موارد محققان قدیمی عصب روانشناسی به نواحی خاموشی در مغز اشاره کرده اند. برای مثال در دهه ۱۹۳۰ «ویلدر پنفیلد»، جراح عصب زبردست حین عمل بیماران مبتلا به صَرع الکترودهایی را به بخش های مختلفی از مغز آنها متصل می کرد. وی به این نتیجه رسید که با اتصال الکترودها به کورتکس حرکتی برخی اندام ها شروع به حرکت می کنند اما بخش های دیگر از مغز هیچ واکنش واضحی به همراه ندارند.

با پیشرفت فناوری و علم محققان دریافتند که این نواحی خاموش و از جمله قشر پیش‌پیشانی مغز بی استفاده نیستند و کارکردهای مهمی به آنها محول شده است.

پس واقعا انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند ؟

فارغ از اینکه افسانه ۱۰ درصدی از کجا آب می خورد و چگونه به گوش همه مردم دنیا رسیده، محققان دلایل علمی روشن و قاطعی را علیه آن به صف کرده اند. هرچند ریشه کن ساختن شبه علم از فرهنگ عامه چندان ساده نیست اما با توجه به شواهد بالا مطمئن باشید که هیچ بخش بلااستفاده ای در مغز وجود ندارد تا با آزاد کردن به سوپرمن یا اینیشتین تبدیل شوید.

The post انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند؟ appeared first on دیجیاتو.

اقامت طولانی در فضا چه تاثیری بر مغز فضانوردان می‌گذارد؟

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری به نقل از گیزمگ، امروزه سازمان‌های فضایی به دنبال فرستادن فضانوردان به ماموریت‌های بلند مدت به مریخ و راه‌اندازی گردشگری فضایی هستند، اما محیط فضا چه تاثیری بر بدن انسان می‌گذارد؟ این سوالی است که ذهن دانشمندان ناسا را بیش از همه به خود مشغول کرده است.

مطالعه جدید و جالب محققان دانشگاه فلوریدا(UF) تلاش کرده است تا به این سوال پاسخ دهد و برخی از تغییرات در مغز فضانوردان را قبل و بعد از ماموریت‌های فضایی کشف کند.

این مطالعه توسط دانشمندان دانشکده فیزیولوژی کاربردی و حرکت‌شناسی دانشگاه فلوریدا انجام شده است که با همکاری مرکز فضایی جانسون ناسا اسکن مغزی ۱۵ فضانورد مختلف ناسا را قبل و بعد از انجام ماموریت تجزیه و تحلیل کردند.

ارزیابی اسکن‌ها تغییرات در ماده سفید مغز فضانوردان را در مناطق مربوط به حرکت و اطلاعات حسی نشان داد. این تغییرات به عنوان زوال توصیف شده‌اند و طبق گفته‌های دانشمندان شبیه آن چیزی است که به طور طبیعی در پیری در بدن انسان رخ می‌دهد، اگر چه که این تغییرات در فضا با سرعت بسیار بیشتری اتفاق می‌افتند.

اما شاید جالب‌ترین چیزی که در این مطالعه به دست آمد شواهدی بود که از مایعات مغزی جمع شده در مخ(cerebrum) پس از پرواز فضایی خبر می‌داد. مخ بخش بزرگی از مغز است که قشر مغز را در خود جای می‌دهد و حوض‌های مایع جمع آوری شده در زیر آن بدان معنی است که مغز فضانوردان اساسا در ماموریت‌هایشان در فضای میکرو گرانشی در جمجمه‌شان شناور می‌شود.

“راشل سیدلر” استاد دانشکده بهداشت دانشگاه فلوریدا می‌گوید: ما می‌دانیم که مایعات در سفر فضایی به سمت سر حرکت می‌کنند. هنگامی که عکس‌ها و ویدیوهای فضانوردان در فضا را مشاهده می‌کنید، چهره‌های آنها اغلب پف کرده به نظر می‌رسد، چرا که تقریبا گرانشی در آنجا وجود ندارد که مایعات بدن آنها را به پایین بدن‌شان هدایت کند.

بنابراین دانشمندان بر این باورند که این اثر، جایی که کمبود جاذبه باعث ایجاد مایع اضافی در جمجمه می‌شود، ممکن است عامل چیزی باشد که به عنوان سندرم عصبی-عضلانی وابسته به سفر فضایی شناخته می‌شود. این سندرم منجر به اثرات فیزیولوژیکی بر بدن انسان می‌شود که بر اثر سفر به فضا و اقامت طولانی مدت در آن اتفاق می‌افتد.

“سیدلر” می‌گوید: این سندرم می‌تواند بر روی عصب بینایی نیز تاثیرگذار باشد و باعث ایجاد تغییرات بصری و صاف شدن برخی قسمت‌های چشم شود.

خوشبختانه دانشمندان بر این باورند که زوال ماده سفید پس از چند هفته بازگشت به زمین معکوس می‌شود و مغز می‌تواند خود را بازیابی کند. البته اثرات این سندرم ممکن است تا مدتی فضانوردان را درگیر کند.

دانشمندان می‌گویند حتی کم‌تحرکی و بی‌تحرکی در زمین هم تاثیر مشابهی بر روی بازوها و پاها دارد و منجر به کمتر شدن حس آنها و کندتر شدن انتقال احساس به مغز می‌شود.

“سیدلر” می‌گوید: شیوه زندگی بسیاری از افراد دنیا در حال حاضر بسیار کم‌تحرک است. البته تاثیر آن به اندازه اقامت در فضا نیست، اما اگر ما تحرک نداشته باشیم و بدن خود را به کار نگیریم آثار مشابهی را تجربه خواهیم کرد.

این تحقیق در مجله JAMA Neurology منتشر شده است. /ایسنا

برند ورزشی معروف لباس فضایی می‌سازد

این خبر اقامت طولانی در فضا چه تاثیری بر مغز فضانوردان می‌گذارد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۵۰۰ عمل جراحی توسط نابغه ۲۸ ساله محجبه ایرانی

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، اگر بگوییم ایران یکی از کشورهای نخبه‌خیز در جهان است که در عرصه‌های مختلف توانسته جوانانی با رتبه بالای علمی به کشور تقدیم کند که حتی در خارج از مرزهای کشور هم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و دارند، بیراهه نگفته‌ایم.

بنا بر اعلام یکی از اعضای هیئت علمی موسسه مطالعات مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور، ایران رتبه چهارم مهاجرت تحصیل‌کردگان را پس از کشورهای هند، فیلیپین و آمریکا دارد.

بهرام صلواتی چندی پیش در نشست مهاجرت گفته است: «در سال ۲۰۱۸ تعداد دانشجویان مهاجر از ایران ۱۲هزار و ۷۰۰ نفر بود

از سوی دیگر رئیس بنیاد ملی نخبگان نیز گفته است: طی دوسال و نیم گذشته هزار و صد نفر بازگشته‌اند که ۷۰درصد آنها در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل کرده‌اند.

به گفته ستاری، بهترین و معتبرترین آمار برای مهاجرت به صورت کلی همان آماری است که توسط سازمان ملل منتشر می‌شود؛ متاسفانه کسی موضوع مهاجرت را نفی نمی‌کند اما اعداد ژورنالیستی گفتن در خصوص مهاجرت نخبگان باعث ضربه زدن به سیستم فکری کشور خواهد شد.

او متولد سال ۱۳۶۸، رزیدنت سال آخر جراحی مغز و اعصاب در آلمان، فارغ‌التحصیل دانشگاه Golf Medicalاست.سهیلا سامی، دختر ۲۸ ساله ایرانی از جمله همین جوانان مرز و بوم است که توانسته به خوبی فعل “خواستن توانستن” را صرف کند و به یکی از پزشکان حاذق تبدیل شود.

مصاحبه ای با این بانوی جوان موفق انجام شده است که در ادامه بیشتر با او آشنا می‌شویم.

 چند سال است که به عنوان پزشک فعالیت می‌کنید؟

از ۶ سال پیش دوره پزشکی عمومی خود را تمام کرده و به عنوان پزشک فعالیت می‌کنم.

ظرافت خانم‌ها نقطه مثبت در جراحی مغز و اعصاب است/ پدرم فوق تخصص قلب و عروق در ایران است

 چرا پزشکی را انتخاب کردید و آیا این رشته و تخصص برای یک خانم سخت نیست؟

پدر من فوق تخصص قلب و عروق است و من از بچگی علاقه‌مند به ادامه دادن رشته پدرم هستم ولی وقتی یک پذیرش از پروفسور سمیعی دریافت کردم به مطالعه این رشته پرداختم و با زنانی آشنا شدم که در این رشته موفق شده‌اند و با توجه به اینکه تخصص مغز و اعصاب از جمله رشته‌های وسوسه‌انگیز برای افرادی است که از نظر هوش، استعداد، توانایی روحی و بدنی آماده هستند من هم به این سمت گام گذاشتم.

برای یک عمل پیچیده مغز ۱۲ ساعت در حالت استریل سرپا هستیم

رشته مغز و اعصاب یک رشته بسیار سختی است و زن و مرد ندارد به طوریکه می‌توان این رشته را یک اقیانوس بی‌کرانی نام برد که هر روز باید چندین موضوع جدید از آن آموخت از این‌رو شاید این رشته از یک بخشی برای خانم‌ها سخت باشد ولی در مواردی به خاطر ظرافتی که یک خانم دارد، می‌تواند نقطه مثبت برای او تلقی شود؛ البته باید در کنار استعداد و توانایی، قدرت بدنی کافی را جهت تحمل یک عمل ۱۲ ساعته با فشارهایی در ذهن پزشک از بابت حفظ سلامت بیمار را داشته باشد.

 در فضای مجازی چند بار شما را به عنوان شاگرد پروفسور سمیعی معرفی کردند، آیا این صحت دارد؟

حدود سه و نیم سال است که در مرکز مغز و اعصاب هانوفر (International Neuroscience Institute) زیر نظر پروفسور سمیعی رزیدنتی جراحی مغز و اعصاب را شروع کردم.

البته پروفسور سمیعی شاگردان زیادی دارد به طوریکه شاید در طی این سال‌ها بیش از هزار نفر دوره پیش استاد گذارنده و بیش از ۱۰۰ نفر رزیدنتی خود را با پروفسور سمیعی بوده‌اند.

دکتر

 نظرتان در مورد دکتر سمیعی؟

بی‌شک و بدون اغراق پروفسور سمیعی بهترین جراح مغز و اعصاب دنیا است و این حرفم به خاطر ایرانی بودن پروفسور نیست بلکه باید در محیط جراحی استاد قرار بگیرید و نوع جراحی‌شان را ببینید آن موقع باورتان خواهد شد که او بهترین جراح مغز و اعصاب دنیا است.

به عقیده من پروفسور سمیعی یک پدیده تکرارنشدنی هستند و شاید به عنوان فرد کوچک جامعه پزشکی نظر من مهم نباشد ولی همه می‌توانند به ویدیوهای مربوط به تولد ۸۰ سالگی پروفسور در فضای مجازی نگاه کنند که چگونه بزرگان و جراحان مغز و اعصاب در مورد او حرف می‌زنند و یا کتاب و مقالات زیادی در موردشان وجود دارد که همگی قابل استناد برای بهترین بودن پروفسور سمیعی است.

پروفسور سمیعی به عنوان رئیس کنگره جراحان دنیا انتخاب شده و همچنین در سال ۲۰۱۸ منتخب جراح سال شدند و همه اینها نشان از برتر بودن او است.

دکتر2

 آیا شما هم مثل پروفسور سمیعی در ایران به مداوای مریضان می‌پردازید؟

من از طریق فضای مجازی و صفحات اجتماعی خود به افرادی که نیازمند راهنمایی و مشاوره هستند کمک کرده و در سفرهایی که به ایران داشتم حتما افرادی که نیاز به مشاوره داشته باشند را راهنمایی می‌کنم که البته تعداد زیادی مراجعه می‌کنند و برخی از مریضان نیز به آلمان سفر کرده و در مرکز جراحی مغز و اعصاب هانوفر مورد عمل جراحی قرار گرفته‌اند. بنده هم در یکی دو سال آینده به ایران بازگشته و در آنجا فعالیت خواهم کرد.

بیش از ۵۰۰ عمل جراحی را به تنهایی انجام دادم

سه

 تا الان چند عمل جراحی انجام دادید؟

تعداد جراحی‌هایی که به تنهایی انجام دادم به بیش از ۵۰۰ عمل می‌رسد ولی تعداد جراحی‌هایی که به عنوان دستیار و کمک جراح بودم و به صورت مشترک انجام دادیم شاید بیش از سه هزار جراحی باشد.

 اولین عملی که انجام دادید یادتان هست؟ چه حسی داشتید؟

با توجه به اینکه ما عمل‌های زیادی داریم که برخی از آنها ساده است ولی یادم می‌آید وقتی اولین عمل پیچیده مغزی را انجام دادم بسیار خوشحال بودم و حس خوبی داشتم از اینکه به توانایی خود پی بردم چراکه افراد زیادی هستند که وارد این رشته شده ولی بعد از چند سال متوجه عدم توانایی خود می‌شوند و بلافاصله از آن فضا خارج می‌شوند.

قبل از جراحی استرس دارید؟ چه می‌گویید؟

قبل از برخی جراحی‌های حساس همانند یک بازیکن قبل مسابقه هستم و خود را از لحاظ فکری و ذهنی آماده می‌کنم و سعی دارم تا استرسی نداشته باشم چراکه استرس حالت ترس داشته و هوشیاری ذهنی را می‌گیرد از این‌رو همیشه یک ساعت قبل از هر جراحی به پروسه جراحی و کارهایی که قرار است بکنم، فکر می‌کنم و آنها را در ذهن‌ام مرور می‌کنم.

ذکر خاصی نمی‌گویم ولی طبق اعتقادات و باورهایی که دارم، همیشه وقتی از خانه بیرون می‌روم توکل بر خدا کرده و خود را به تقدیر الهی می‌سپارم. البته قبل از اینکه وارد اتاق عمل شوم نام خدا را یاد کرده و از او کمک می‌خواهم.

من با انتخاب و آگاهی حجاب را برگزیدم

 با توجه به اینکه شما موقعیت بسیار خوبی دارید و یک بانوی موفق هستید و ساکن خارج از کشور، ولی در تمام تصاویر و جراحی‌ها با حجاب کامل دیده می‌شوید، دلیل آن چیست؟

این سوال را همه از من می‌پرسند و من علاقه زیادی به پاسخگویی ندارم چراکه من با انتخاب و آگاهی حجاب را برگزیدم و این دیگر داخل و خارج از کشور ندارد؛ به عقیده من میزان انتخاب پوشش به فرد بستگی دارد و من هم همان طوری که در آلمان پوشش دارم به همان میزان در ایران دارم.

چه کسانی مشمول افزایش ۲۰ درصدی دستمزد هستند؟

 رعایت حجاب برای شما محدودیتی ایجاد کرده است؟

حجاب در زمینه جراحی برای من محدودیتی ایجاد نکرده است و حتی در اتاق عمل که یک محیط کاملا استریل است و مدام باید دست‌های خود را شست و در کنار همکاران آقا و خانم کار کرد ولی تاکنون هیچ مشکلی برای من ایجاد نشده است.

البته بر این باور نیستم که با حجاب می‌توان همه کار را انجام داد ولی اینگونه هم نیست که نتوان فعالیت اجتماعی، ورزش و یا دیگر موارد را انجام داد بلکه من با حجاب خود علاوه بر کار و درس در کشور خارجی به فعالیت‌های ورزشی نیز ادامه می‌دهم.

برای جلوگیری از مشکلات مغزی باید همیشه آن را فعال نگه داشت

 به نظر شما بیشترین دلیل اصلی مشکلات مغزی چیست و برای پیشگیری از آن چه باید کرد؟

این یک سوال کلی بوده و دلایل بیماری‌های مغزی بسیار متفاوت است و نمی‌توان برای همه آنها یک نسخه داد از این‌رو اگر از ابتدای تولد، مغزی سالم داشته باشیم می‌توان با رعایت کردن نکات سلامت از مغز خود حفاظت کنیم به طوریکه هرچقدر مغز فعال‌تر بوده و به چالش کشیده شود و همیشه در حال آموزش و یادگیری باشد قطعاً مغز سالم‌تری خواهد داشت.

برای نمونه بیماری آلزایمر را مدنظر بگیرید که برای کُند کردن روند پیشرفت این بیماری بهترین راه، فعال نگه داشتن آن است به گونه‌ای که اگر فرد با دست راست می‌نویسد می‌تواند کارهایی مانند مسواک زدن، شانه زدن را با دست چپ انجام دهد. یا اگر فردی مدام در کلاس‌های آموزش درسی، یادگیری زبان و غیره است می‌تواند به یادگیری موسیقی بپردازد و در کل هر چقدر مغز فعال‌تر نگه داشته شود می‌توان مغزی سالم‌تر داشت.

اعتماد بسیار خوبی نسبت به پزشکان ایرانی در خارج از کشور است

 دیدگاه خارجی‌ها به پزشکان ایرانی چگونه است؟

یک اعتماد بسیار خوبی به پزشکان و دانشجویان پزشکی ایرانی وجود دارد و اکثرا معتقدند که پزشکان ایرانی باهوش بوده و عملکرد خوبی دارند و بنده هیچ‌وقت نشنیده‌‌ام که کسی بگوید این یک پزشک ایرانی است و سطح علمی خوبی ندارد و یا جراح خوبی نیست.

 وضعیت و سطح پزشکی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وضعیت پزشکی ایران از سطح زیر صفر تا خود ۱۰۰ است چراکه ایران پزشکانی دارد که جزو نوابغ دنیا هستند و سطح علمی بسیار بالایی دارند در حالیکه می‌توان در بسیاری از کشورهای نه چندان پیشرفته تفاوت سطح علمی را دید.

بسیار علاقه به طبابت در ایران را دارم

 آیا به ایران سفر می‌کنید و هدفی در رابطه با طبابت در ایران دارید؟

من سالی یک یا دوبار به ایران سفر می‌کنم و این سفر بستگی به میزان مرخصی‌هایی است که می‌توانم بگیرم ولی بسیار علاقه‌مند به فعالیت پزشکی در ایران هستم و تمام سعی خود را برای آن انجام خواهم داد و در صورت فراهم شدن شرایط مناسب در ایران خدمت‌رسانی می‌کنم ولی اگر شرایط برای حضور مستمر در ایران ایجاد نشد قطعاً چند ماهی از سال را در ایران به فعالیت پزشکی اختصاص خواهم داد.

جراحی مغز یک جراحی ظریفی است که با یک لایه نازک‌تر از قشر لایه تخم‌مرغ پخته شده کار می‌کنیم

 حرف آخر؟

جراحی مغز از جمله جراحی‌های بسیار ظریفی است که یک پزشک زیر میکروسکوپ‌های قوی آن جراحی را انجام می‌دهند و به قدری کار یک جراح مغز ظریف است که روی اعصابی کار انجام می‌دهند که از مو باریک‌تر است به طوریکه پوسته دور مغز مانند لایه قشر یک تخم مرغ پخته است و پزشکان زیر میکروسکوپ با چنین لایه ظریفی روبرو هستند و همیشه ذهن یک جراح مغز در حین عمل درگیر این است که الان با اعصاب بینایی، حرکتی، بویایی، چشایی، حافظه، صحبت کردن، فهمیدن فرد کار می‌کند. /فارس

تلاش مجلس برای جلوگیری از فرار مالیاتی حدود ۷ هزار میلیاردی جامعه پزشکی

این خبر ۵۰۰ عمل جراحی توسط نابغه ۲۸ ساله محجبه ایرانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گزیده ای از برترین تصاویر علوم اعصاب در سال ۲۰۱۸

به جرات می توان مغز را پیچیده ترین عضو بدن دانست که ساختاری در هم تنیده از عصب ها آن را در احاطه خود در آورده اند و به لطفشان تک تک رفتارهای انسان و هر جاندار دیگری تحت کنترل در می آیند. البته تصاویر ثبت شده از مغز انسان بی شمارند و قطعا با دیدنشان از این همه پیچیدگی در یک بافت زنده حیرت زده شده اید اما شاید تا به حال ساختار مغز مگس را با جزئیاتش ندیده باشید. در ادامه گزیده ای از جالب ترین تصاویر مربوط به علوم اعصاب را که در سال ۲۰۱۸ از مغز موجودات زنده گرفته شده با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

Tetbow

علم عصب شناسی برای آنکه درک بهتری از سازوکار مغز فراهم نماید باید نمایی نزدیک از چگونگی در هم تنیده شدن اعصاب در اختیارمان قرار دهد. با این حال اما این کار چندان هم ساده نیست. صرفا جهت اطلاع تان باید بگوییم که تنها یک میلی متر مکعب از فضای کورتکس مغزی در برگیرنده حدودا ۵۰ هزار نورون است که هرکدامشان نیز بیش از ۶ هزار اتصال با دیگر اعصاب دارند.

بنابراین دنبال کردن مسیر یک عصب در این شبکه پیچیده کاری بس دشوار است. به همین خاطر در سال های اخیر دانشمندان Brainbow را توسعه داده اند؛ تکنیکی که امکان برچسب گذاری تک تک عصب ها با رنگ های مختلف فلورسنت را ممکن می کند. متاسفانه حتی با این روش هم چندین ماه طول می کشد تا مسیر یک نورون در مغز مشخص گردد. برای حل این مساله در سال ۲۰۱۸ میلادی محققی به نام تاکشی ایما و همکارانش در دانشگاه Kyushu واقع در کیوتو با همکاری مرکز بیولوژی رشد RIKEN در ژاپن این تکنیک را به سطح جدیدی رساندند. آنها روشی به نام Tetbow را ابداع کردد که رنگ هایی به شدت زنده را ایجاد می کند و به دانشمندان امکان می دهد که مسیر حرکت اعصاب را در سرتاسر مغز ظرف تنها چند روز مشخص نمایند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر می توانید نگاهی به این ویدیوی کوتاه بیاندازید.

همه ساله موسسه مغز کوئینزلند در دانشگاه کوئینزلند استرالیا میزبان رقابتی به نام NeuroArt است تا زیبایی ها و ساختار پیچیده مغز را به تصویر بکشد. برنده امسال این رقابت نیز تصویری با عنوان ستاره متمایز مغز بود که یک دانشمند علم اعصاب به نام Jong Huat Tee از همین موسسه آن را ثبت کرده بود.

تصویر برگزیده با عنوان «ستاره متمایز مغز»

عکسی که در ادامه می بینید هم از چشم مگس میوه گرفته شده و زندگی هوشمند نام دارد. این تصویر که دانشمندی به نام لئونی کرزنبلات از کویینزلند آن را ارائه کرده برنده جایزه انتخاب مردم شده است.

هنر علوم اعصاب

از آنجا که به مبحث هنر در علم اعصاب رسیدیم شاید خالی از لطف نباشد که از رقابت «هنر علم اعصاب» به میزبانی موسسه علوم اعصاب هلند یاد کنیم. این رقابت از دانشمندان علم اعصاب و هنرمندان دعوت می کند تا راه های تازه ای را برای تصویربرداری از مغز ابداع و ارائه نمایند.

فهرست آثار ارائه شده به رقابت سال ۲۰۱۸ و گالری آثار برگزیده در فضای مجازی در اختیار عموم قرار دارند.

در ذهن یک مگس چه می گذرد؟

شاید عجیب به نظرتان بیاید اما مغز مگس میوه از ۱۰۰ هزار عصب تشکیل شده. در سال ۲۰۱۸ میلادی داوی براک و همکارانش در موسسه پزشکی Howard Hughs نخستین نقشه پرجزئیات از مغز مگس میوه را با استفاده از دیتای به دست آمده از ۲۱ میلیون عکس تهیه کردند. این نقشه جزئیات کاملی در رابطه اتصالات میان تمامی نورون های مغز مگس میوه در خود دارد.

The post گزیده ای از برترین تصاویر علوم اعصاب در سال ۲۰۱۸ appeared first on دیجیاتو.

چرا کارکنان از یک فرسودگی شغلی رنج می‌برند؟

مجله خبری زوم نیوز : کارکنان امروزی از یک فرسودگی شغلی همه‌گیر رنج می‌برند. تخمین زده شده است که ۴۰ درصد از کارکنان اداری ایالات متحده و کانادا دارای فرسودگی شغلی هستند و این آمار در صنایعی مانند پزشکی و ورزشی نرخ بسیار بالاتری را دارد.

 

به کاهش عملکرد مناسب، اعتماد به نفس پایین و احساس ناامیدی مرتبط است.

علت اصلی فرسودگی شغلی، در کار کشیدن بیش از حد از افراد بدون تعبیه دیدن پاداش است. موسسه سیاست اقتصادی گزارش می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ بهره وری اقتصادی ۲۱.۶ درصد افزایش یافته است و این در حالی است که دستمزدها تنها ۱.۸ درصد افزایش یافته‌اند که این موضوع منجر به فرسودگی شغلی می شود.

اگر به طور کلی شما در کار و زندگی خود احساس فرسودگی می‌کنید، این احساس، احساسی نیست که به خودی خود از بین برود. دانشمندان عصب شناسی کشف کرده‌اند که فرسودگی شغلی یا فرسودگی در زندگی تاثیرات زیر را به همراه دارد:

علت اصلی فرسودگی شغلی، در کار کشیدن بیش از حد از افراد بدون تعبیه دیدن پاداش است. موسسه سیاست اقتصادی گزارش می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ بهره وری اقتصادی ۲۱.۶ درصد افزایش یافته است و این در حالی است که دستمزدها تنها ۱.۸ درصد افزایش یافته‌اند که این موضوع منجر به فرسودگی شغلی می شود.

فرسودگی، آمیگدال مغز شما را بزرگ می‌کند؛ این بخش از مغز واکنش‌های احساسی را کنترل می‌کند. این می‌تواند تغییرات سریع و شدید خلق و خوی شما را افزایش دهد. بزرگ شدن آمیگدال همچنین واکنش شما به استرس را نیز شدیدتر می‌کند.

فرسودگی باعث می‌شود تا لوب پیشانی مغز (قسمتی که مسئول عملکرد شناختی است) شما نازک شود. این اتفاق معمولا با افزایش عمر اتفاق می‌افتد اما برای کسانی که برای دوره‌های طولانی تحت استرس هستند بسیار سریع‌تر به وقوع می‌پیوندد.

بخشی از مغز که حافظه و توجه را کنترل می‌کند نیز ضعیف‌تر می‌شود؛ که یادگیری را بسیار سخت‌تر می‌کند.

مغز افرادی که در معرض فرسودگی هستند، مشابه افرادی است که به سرشان ضربه وارد شده است.

فرسودگی ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز را کاهش می‌دهد که این کاهش ارتباط منجر به کاهش خلاقیت، حافظه کاری و مهارت‌های حل مسئله می‌شود.

با این تاثیرات شدید، فرسودگی شغلی و یا در زندگی را نباید دست کم گرفت. خوشبختانه، با مراقبت از خود می‌توان تاثیرات آن را وارونه کرد.
در یک تحقیقات گروهی از دانشجویان پزشکی را که برای دریافت امتحان مجوز طبابت خود آماده می‌شدند را مورد آزمایش قرار دادند و در آن تحقیقات دریافتند که مغز آن‌ها بسیاری از اختلالاتی را که در بالا شرح داده شد را نشان می‌دهد. با این حال پس از استراحتی ۴ هفته‌ای، بسیاری از تغییرات مغزشان به حالت اول خود بازگشت.

شما ممکن است با خود فکر کنید که این اتفاق برای شما انجام نشدنی است و شما محکوم به داشتن یک مغز فرسوده هستید زیرا شما نمی‌توانید ۴ هفته از وقت خود را به استراحت اختصاص دهید؛ اما خبر خوب این است که این تحقیقات ۴ هفته استراحت را نیز پیشنهاد نمی‌کند.
استراحت کردن به معنای نشستن در مکانی آرامش‌بخش و انجام ندادن کاری نیست؛ این می‌تواند شامل فعالیت‌های کوتاهی مانند قدم زدن یا رانندگی در یک مسیر زیبا، استفاده از وقت‌های آزاد خود برای انجام سرگرمی‌های موردعلاقه‌تان و یا صرف وقت با افرادی است که شما را آرام می‌کنند، باشد.

منبع: scienceofpeople