واکنشها به حادثه تهرانپارس؛ وای اگر فیلم صحت داشته باشد…

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، جهانبخش محبی نیا، عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در نطق میان دستور امروز خود گفته است: وای اگر فیلم منتشرشده از اقدام نیروی انتظامی صحت داشته باشد. او با بیان اینکه دره‌های عمیق جهالت و قله‌های بلند نخوت و غرور حاصل کار انقلاب نیست، یادآور شده است: من نگرانم کج اندیشان و کم اندیشان به انقلاب ما آسیب برسانند.

همزمان شهیندخت مولاوردی، معاون پیشین رئیس جمهور هم در اینستاگرام خود به این حادثه واکنش نشان داده و به مساله «حجاب» پرداخته است.

او نوشته است: بیش از چهار دهه از انجام سلسله سخنرانی های استاد شهید مرتضی مطهری در جمع اعضای انحمن اسلامی پزشکان تحت عنوان «مساله حجاب» می گذرد، اما حجاب در جامعه امروز ایران همچنان مساله است و به جرات می توان اظهارکرد که در این سالها هرگز از دستورکار دولتها خارج نبوده است.

او همچنین در این پست اینستاگرامی خبر داده است که «در جلسه آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سند/قانون راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مورد بازنگری قرار می گیرد. باید ببینیم اصلاح و به روزرسانی این سند با چه رویکردی صورت گرفته و تا چه اندازه منطبق با شرایط و اقتضائات امروزین کشور است.

مولاوردی این سوال را هم مطرح کرده که آیا این اسناد توانسته جمعی بین ارزشها و واقعیتها باشد؟ و آیا بالاخره خروجی این بازنگری حل مساله است یا پاک کردن صورت آن؟

در همین حال عکسی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که نشان می دهد نماینده ها درحال دیدن فیلم برخورد پلیس در تهرانپارس هستند.

در همین رابطه فاطمه سیاوشی نماینده مجلس هم به ایرنا گفت: در روزهای اخیر در تهران با مسئله‌ای فراتر از حجاب مواجه هستیم که صرفا ایجاد محدودیت در پوشش نیست و امنیت روانی را از شهروندان سلب کرده. حرکت و پافشاری در این جهت علاوه بر زیرپا گذاردن حقوق شهروندی در نهایت منجر به خدشه بر حرمت نهادهای صیانت‌کننده از امنیت جامعه خواهد شد.

محمود صادقی دیگر نماینده ای است که به این حادثه واکنش نشان داده و تاکید کرده است: وزیر کشور وظیفه خود را در نظارت بر رفتار نیروی انتظامی اعمال کند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی رفتار یکی از مأموران نیروی انتظامی با دختری جوان در یکی از پارکهای شرق تهران را ناقض اصل کرامت انسانی دانست و گفت: این کار موجب خدشه وارد شدن به وجهه نظام جمهوری اسلامی گردید.

پروانه سلحشوری هم که عکس او درحال نشان دادن فیلم برخورد پلیس به عارف، منتشر شده، گفته است که از وزیر کشور درباره ماجرای پارک پردیس تهرانپارس سوال می کند. /خبرفوری

این خبر واکنشها به حادثه تهرانپارس؛ وای اگر فیلم صحت داشته باشد… اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تصویب کلیات طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۲ تیر) پارلمان و در جریان بررسی کلیات طرح یک فوریت اعاده اموال نامشروع و نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی، از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر، با ۱۷۱ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع با کلیات این طرح موافقت کردند.

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در تشریح  کلیات این طرح، گفت: براساس اصل ۴۹ قانون اساسی، دولت موظف است ثروت‌های ناشی از غصب، قمار، رشوه، اختلاص، سرقت، سوءاستفاده از موقوفات، سوءاستفاده از مقاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی دایر کردن اماکن‌ فساد و سایر موارد غیرمشروع را گرفته و به صاحبان حق رد کند و در صورت معلوم نبودن صاحب آن، اموال را به بیت‌المال واریز کند؛ این حکم باید رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.

وی افزود: اگر چه مجلس در ۲۵ شهریور ۶۳ قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی را تصویب کرد، اما فضا در آن زمان به‌گونه‌ای بود که اجرای این اصل بیشتر مربوط به کارگزاران پیش از انقلاب بود و به درستی برای پیشگیری از فساد، شکاف طبقاتی و جلوگیری  از سوءاستفاده مسئولان استفاده نشد.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: با اجرای درست اصل ۴۹ قانون اساسی، امید مردم به مسئولان بیشتر و زمینه برخورد با غارت‌گران بیت‌المال فراهم می‌شود. /تسنیم

این خبر تصویب کلیات طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزییات افزایش حقوق‌ها از زبان نوبخت/ کارمندی هست که ۴۰۰.۰۰۰ تومان افزایش حقوق را نگرفته باشد؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، محمدباقر نوبخت با تبیین اختلاف نظر میان برخی نمایندگان مجلس با دولت در خصوص قانون مربوط به پرداخت افزایش حقوق کارمندان، اظهار داشت: قانون بودجه بسیار روشن است طبق این قانون باید از محل ۳۲ هزار میلیارد تومان بودجه ابتدا ۴۰۰ هزار تومان به هر یک از کارکنان دولت با هر میزان حقوق دریافتی، توزیع و باقی مانده این بودجه نیز تا ۱۰ درصدپرداخت شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با طرح این پرسش که آیا کارمندی هست که رقم ۴۰۰ هزار تومان افزایش را به حقوقش اضافه نکرده باشیم؟ افزود: فروردین امسال گفته بودند که این افزایش در حقوق برخی نیست که من با صدور بخشنامه‌ای تاکید و حتی در مصاحبه‌ای اعلام کردم که همه دستگاه‌ها حتی به شکل علی الحساب که شده این رقم ۴۰۰ هزار تومانی را میان همه کارکنان دولت توزیع کنند.

نوبخت گفت: طبق بند (ی) از تبصره ۱۲ قانون مصوب مجلس شورای اسلامی پس از افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به حقوق کارمندان، هر چه باقی ماند تا ۱۰ درصد نیز به آنان پرداخت شود در این قانون حرفی از پرداخت پلکانی، صعودی یا سقوطی نیست و ما عین متن قانون را اجرا می‌کنیم.

امکان افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان علاوه بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی وجود ندارد

معاون رئیس جمهور افزود: از بودجه ۳۲ هزار میلیارد تومانی، حدود ۲۴ هزار میلیارد تومانش بابت افزایش ۴۰۰ هزار تومانی افزایش حقوق برای هر یک از کارمندان صرف می‌شود و حدود ۸ هزار میلیارد تومان دیگر باقی می‌ماند که این رقم ۱۰ درصد نمی‌شود و به هر میزان که هست به حقوق کارمندان افزوده شده است.

وی گفت: این بحث که مطرح شد نخستین جایی که باید اشکال می‌گرفت که آیا دولت درست عمل کرده است یا نه، هیئت تطبیق مصوبات مجلس است و ما در دولت هر قانونی را که تصویب کنیم و بخواهیم اجرا کنیم این هیئت بررسی می‌کند که آیا مصوبات دولت مطابق با قانون هست یا نه؛ که این هیئت رسیدگی و تایید کرد که اقدام دولت درست است.

نوبخت افزود: اگرچه این موضوع به دیوان محاسبات ارتباط قانونی ندارد، اما این دیوان نیز مسئولانه وارد عمل شد که موضوع را رسیدگی و اعلام کردند که عملکرد دولت در این خصوص قانونی است حالا اگر مصوبه مطلوبی نیست بحث دیگری است.

وی اضافه کرد: همین رقم ۴۰۰ هزار تومانی رقم کارمندان اگر به شکل ضریب اضافه نشود طبق قانون، به عنوان حقوق مستمر محسوب نمی‌شود و بعد نمی‌توانیم آن را در دوره بازنشستگی محسوب کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما که قبلاً توضیح دادیم که اگر مصوبه‌ای منطبق با کار کارشناسی نباشد همین مشکلات را ایجاد می‌کند؛ ضمن اینکه نباید فراموش کرد همین رقم ۴۰۰ هزار تومانی رقم کارمندان اگر به شکل ضریب اضافه نشود طبق قانون، به عنوان حقوق مستمر محسوب نمی‌شود و بعد نمی‌توانیم آن را در دوره بازنشستگی محسوب کنیم.

وی افزود: چنین نقصی در مصوبه بود با این حال به روی خودمان نیاوردیم، چون همه تلاش ما این است که پولی که بسیار هم ناقابل است به حقوق کارمندان اضافه کنیم که اکنون نیز بسیار متأسفم از اینکه رقم ۳۲ هزار میلیارد تومانی که در این سختی توزیع شد با این حرف‌ها و دعواها، کام‌ها را تلخ کردیم و همه این احساس را دارند که رقم دیگری قرار بود پرداخت شود و نشد.

نوبخت گفت: فکر نمی‌کنم این به نفع کشور و روحیه کارکنان دولت باشد که با این دعواها همه احساس مغبون شدن داشته باشند و فکر کنند که پولشان خورده شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی انتقاد می‌کنند که ۱۰ درصد افزایش حقوق کارمندان باید به تناسب حقوق دریافتی آنان به طور متغیر پرداخت شود، تاکید کرد: این منتقدان به چه مجوزی این سخن را می‌گویند؟ غیر از این است که کل این قانون در بند ی تبصره ۱۲ قانون بودجه است؟ خواهش می‌کنم همه آن را بخوانند.

کجای تبصره ۱۲ درباره افزایش پلکانی صحبتی شده است؟ 

نوبخت گفت: کل این قانون دو کلمه است ابتدا می‌گوید به همه کارمندان به طور مساوی ۴۰۰ هزار تومان اضافه شود و بعد می‌گوید هر چه باقی ماند تا ۱۰ درصد؛ یکی به من بگوید که کجای این تا ۱۰ درصد از پرداخت پلکانی، صعودی یا نزولی سخن گفته شده است؟

وی افزود: البته در بند ۱۵۸ که به دولت ابلاغ شد و درباره آن در مجلس اختلاف هست آمده است که این رقم را به صورت ضریب در نظر بگیریم که اتفاقاً به نفع کارکنان دولت است زیرا اگر افزایش حقوق بدون ضریب باشد در دوره بازنشستگی آنان محاسبه نمی‌شود.

نوبخت تاکید کرد: پرداخت اضافه حقوق کارمندان باید با ضریب باشد تا هم در پاداش و هم در حقوق بازنشستگان تأثیر ایجاد کند.

معاون رئیس جمهور گفت: ما دلمان می‌خواهد پولی که با این همه سختی تأمین و پرداخت می‌کنیم و متعلق به کارکنان دولت است سبب جلب رضایت آنان باشد؛ اگر طور دیگری باید این پول را پرداخت کنیم قانونش را به ما بگویند، اما طبق قانون کنونی آنچه که نوشته شده، همین است که ما به درستی اجرا می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر مشکل قانون رفع شود آیا امکان اصلاح آن در آینده هست؟ تاکید کرد: هر چه قانون گذار به ما بگوید اجرا می‌کنیم اگر تکلیف کنند که دوباره آن را کاهش و یا افزایش دهیم طبق قانون عمل خواهیم کرد.

نوبخت با طرح این پرسش که نقطه اختلاف ما با برخی نمایندگان مجلس چیست؟ افزود: مگر غیر از این است که همه می‌خواهیم کارمندان از ما راضی باشند؟ ما باید پول تهیه می‌کردیم که تهیه شد اگر مجلس می‌گفت این رقم ۳۲ هزار میلیارد تومانی کم است، بیشترش می‌کردیم، اما این گونه نخواستند.

وی با بیان اینکه ما علاقه مندیم که این پرداخت افزایش حقوق بیشترین رضایت را ایجاد کند، گفت: با این حال نمی‌توانیم هر طور که خودمان می‌خواهیم بپردازیم؛ ما پیشنهادمان را در لایحه داده بودیم، اما مجلس با آن موافقت نکرد و خواست که به ترتیب کنونی عمل شود.

نوبخت افزود: ما ابتدا می‌خواستیم ۲۰ درصد افزایش حقوق را به طور ثابت به همه بپردازیم، اما مجلس خواست که به روال کنونی ۴۰۰ هزار تومان به حقوق همه کارکنان اضافه کنیم و هر چه از کل بودجه باقی ماند تا ۱۰ درصد بپردازیم.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر نمایندگان مجلس قانون را اصلاح کنند آیا دولت آمادگی اجرای آن را دارد تاکید کرد: هر چه قانون بگوید اجرا می‌کنیم؛ آن زمان هم که ما دیدگاه کارشناسی خودمان را اعلام کردیم متأسفانه عده‌ای تلاش کردند که این گونه تحلیل کنند که دولت می‌گوید قانون را اجرا نمی‌کند؛ کجا دولت چنین حرفی زد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: ما موظفیم در فرآیند بررسی موضوعات، دیدگاه کارشناسی، اشکالات و ایرادها را بگوییم، اما بنا به هر دلیلی اگر مجلس تصمیمی گرفت مگر ما می‌توانیم بگوییم قانون را اجرا نمی‌کنیم؟

نوبخت گفت: ما عین قانون مصوب مجلس را اجرا می‌کنیم حالا اگر با اجرای آن، زحماتی برای مردم ایجاد می‌شود ما شرمنده ایم و آمادگی داریم که اگر مجلس هر قانونی را خواست اصلاح کند ما کمک کنیم.

وی افزود: بنابراین اکنون که فصل مشترک دولت و مجلس این است که این پول ناقابل به کارمندان پرداخت شود هر فرمولی که مجلس در نظر دارد ما هم علاقمندیم که آن را اجرا کنیم تا بیشترین اثربخشی را داشته باشد.

نوبخت گفت: قشرهای کم درآمد که واقعاً بیشتر نیازمند مساعدت هستند باید با توجه بیشتری مواجه شوند و ما با مجلس در این موضوع دیدگاه مشترکی داریم.

وی افزود: قانون کنونی سانتریفیوژ و یا چیز پیچیده‌ای نیست و در آن آمده است که رقم ۴۰۰ هزار تومانی به هر یک از کارمندان بپردازیم و باقیمانده بودجه تا ۱۰ درصد پرداخت شود و در این قانون کلمات پله، صعودی، سقوطی، نزولی یا نردبان بالا نیامده و این حرف‌هایی که می‌زنند از کجا آمده است؟ ما قانون را اجرا می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: با همه این اوصاف، چون علاقمندیم با وجود سختی‌ها رقمی که به کارمندان تقدیم می‌کنیم سبب جلب رضایت آنان شود اگر فرمول بهتری ارائه کنند با کمال میل اجرا می‌کنیم، چون دلمان می‌خواهد که کارمندان از ما راضی شوند و با انگیزه بهتری به مردم خدمت کنند. /مهر

این خبر جزییات افزایش حقوق‌ها از زبان نوبخت/ کارمندی هست که ۴۰۰.۰۰۰ تومان افزایش حقوق را نگرفته باشد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خروج از برجام در دستور کار است

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، وی تاکید کرد: «مهلت ۶۰ روزه که ۲۵ روز آن سپری شده به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و ایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند؛ مگر اینکه آنها خواسته‌های ما را تامین کنند.»

معاون وزیرخارجه ایران ادامه داد در صورتی که ایران از رفع تحریم‌ها و به‌خصوص تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند نشود؛ تعهدات خود را «پله‌پله کاهش» و خروج از توافق‌نامه اتمی (برجام) را در دستور کار قرار خواهد داد.

عراقچی با تاکید بر اینکه مواضع ایران در قبال برجام کاملا مشخص است، تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران باید از منافع رفع تحریم‌ها در برجام و به‌خصوص رفع تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند شود؛ در غیراین صورت ما با استفاده از حقی که برجام برای ما قائل شده است، تعهدات خود را طبق برجام پله‌پله کاهش ‌می‌دهیم و در حقیقت خروج ایران از برجام در دستور کار قرار دارد؛ اما این امر به‌صورت هدفمند و هوشمند و برنامه‌ریزی شده و درواقع هر جا که طرفین، تعهدات خود را عملی کرده یا بخشی از خواسته‌های ایران را محقق کنند این روند خروج متوقف می‌شود و حتی می‌تواند به جای اول خود بازگردد.»

ایران این مهلت ۶۰ روزه را در ماه اردیبهشت برای کشورهای باقیمانده امضاکننده توافق‌نامه اتمی قائل شد و از آنها خواست در این مدت تعهدات خود، به‌ویژ‌ه تعهدات در حوزه‌های بانکی و نفتی را اجرا کنند در غیراین صورت ایران نیز مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عراقچی در مورد سازوکار ویژه مالی برنامه‌ریزی شده (اینس‌تکس) توسط اروپا و با اشاره به دو نهاد متناظر اینس‌تکس در تهران و اروپا گفت: «در این مدت بین این دو نهاد جلسات زیادی برگزار شده و این دو نهاد برای کار کردن با هم آماده می‌شوند.» با وجود این او تاکید کرد که این روند «بسیار کندتر از انتظارات» پیش رفته است.

عراقچی گفت: توقع ایران از اینس‌تکس (سازوکار ویژه برای تسهیل پرداخت‌های مالی میان شرکت‌های اروپایی و ایران) تنها به عملی شدن آن محدود نمی‌شود و این سازوکار باید «کالاهای غیرتحریمی» را نیز شامل شود.

اقدام عملی

عراقچی تاکید کرد که ایران هنوز از اروپا راه حل عملیاتی واقعی که بتوان به آن اتکا و اعتماد داشت، دریافت نکرده است. عراقچی در عین حال تصریح کرد که برای اروپا نیز به دلیل غلبه سیستم مالی آمریکا تصمیم‌گیری در این زمینه ساده نیست و به دلیل سختی همین روند ایران باید منتظر اقدام اروپایی‌ها باقی بماند.

آمریکا که خود از امضاکنندگان برجام بود در ماه مه سال گذشته از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را بار دیگر برقرار کرد. اروپا در تلاش است با عملی کردن این سازوکار مالی تحریم‌های آمریکا را دور بزند و امکان تجارت شرکت‌های اروپایی در ایران را فراهم کند و مانع از خروج ایران از برجام شود.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه ادامه داد: «به این ترتیب می‌توان گفت که مواضع سیاسی این کشور‌ها در رابطه با ایران مطلوب بوده است؛ اما در حوزه عملی روند آنها تاکنون نامطلوب بوده است. در این میان تهران هم به میزان کافی به آنها فرصت داده است و به اندازه لازم برای دیپلماسی پنجره باز کرده‌ایم؛ اما در حال حاضر نیاز به اقدام عملی داریم.»

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا گزارش‌های ارائه‌شده از سوی هلگا اشمید برای شما قابل قبول بود یا خیر، توضیح داد: «به هر حال برخی از اقدامات اروپایی‌ها قابل قبول و برخی غیرقابل قبول هستند، اما نکته مهم برای ما این است که این اقدامات نتیجه‌بخش باشد و دستاورد ملموسی را به همراه داشته باشد و بتواند در برابر تحریم‌های آمریکا علیه تهران راهگشا باشد. اینکه اروپایی‌ها در برابر بزرگ‌ترین شریک خود مواضع سیاسی اتخاذ و از ایران حمایت می‌کنند، حتی از برقراری سازوکار مالی سخن به میان می‌آورند خوب است؛ اما تا زمانی که حرف‌های آنها اقدام عملی برای تهران به همراه نداشته باشد ناکافی است. در نتیجه گفت‌وگو‌های ما ادامه پیدا خواهد کرد و من امروز هم به صراحت این موارد را برای اشمید بر شمردم.»

هلگا اشمید روز شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) در تهران با عراقچی دیدار کرد. پیش از او هایکو ماس، وزیرخارجه آلمان در سفر خود به ایران لغو برجام را نه به نفع ایران و نه به نفع اروپا خوانده بود.

ماس پس از بازگشت از تهران در مصاحبه‌ با تلویزیون آلمان ابراز امیدواری کرد مکانیزم ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به اینس‌تکس به زودی با انجام اولین معامله اجرایی شود.

انتقاد لاریجانی از عملی نشدن اینس‌تکس

از سوی دیگر  رئیس مجلس شورای اسلامی در دیداری که شنبه ۲۵ خرداد در تهران با ماریل دوسارنز، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس فرانسه داشت نیز برجام را «تنها تجربه موفق دیپلماسی برای حل مشکلات از طریق مذاکره در منطقه» خواند. او گفت: آمریکا با خروج یک‌جانبه خود «دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی را به خطر انداخته و این تجربه را در معرض شکست قرار داده است.» علی لاریجانی با انتقاد از عملکرد فرانسه در حفظ برجام تاکید کرد: «مکانیزم اینس‌تکس روی کاغذ مانده است.» به گزارش «ایسنا» علی لاریجانی در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط اقتصادی با فرانسه گفت: «کشور فرانسه به خوبی می‌تواند در منطقه نقش‌آفرینی کند.»

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «با وجود مذاکرات متعددی که وجود داشت اما وعده رئیس‌جمهور فرانسه به رئیس‌جمهور ایران برای حفظ برجام محقق نشد. در واقع باید گفت مکانیزم اینس‌تکس روی کاغذ مانده است.»

وی با اشاره به همکاری فرانسوی‌ها در کاشان بیان کرد: «در شرایطی که روابط بین بانکی فراهم نیست، چگونه می‌توان فعالیت اقتصادی بین شرکت‌های دو کشور ایجاد کرد؟ شرکت توتال اولین شرکت فرانسوی بود که بعد از خروج ترامپ از برجام ایران را ترک کرد.»

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه نیز در این دیدار برجام را «یک پیشرفت و موفقیت دیپلماتیک» خواند و گفت: «باید تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق به‌کار بگیریم.»

ماریل دوسارنز  همچنین گفت: «روابط و گفت‌وگوی پارلمانی اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه نمایندگان دو کشور می‌توانند در شرایط سخت، نقش موثری ایفا کنند. از این رو روابط دوجانبه را بسیار مهم می‌دانیم.»

وی بیان کرد: «ایران و فرانسه در سطوح مختلف از جمله علمی، فرهنگی، پزشکی و ورزشی روابط دارند که به‌دنبال توسعه آن هستیم. از سوی دیگر در این دیدار می‌خواهیم تعلق خاطر فرانسه به برجام را یادآوری کنیم، نیت و تلاش ما این است که اینس‌تکس راه‌اندازی و کار شود.»

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه ادامه داد: «امنیت منطقه برای ما مهم است و می‌خواهیم مساله سوریه با راه‌حل سیاسی خاتمه پیدا کند و شرایطی فراهم شود که صلح در یمن برقرار باشد.»

دوسارنز با بیان اینکه حفظ برجام برای اروپا مهم است، بیان کرد: «تلاش هایی در حال انجام است که برجام حفظ شود و فرانسه برای رسیدن به این هدف مصمم بوده، این مهم است که طرفین مذاکره به نقطه نظرات مشترک برسند؛ اراده‌ای در اتحادیه اروپاوجود دارد که برجام حفظ شود.» /دنیای اقتصاد

این خبر خروج از برجام در دستور کار است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کاتب: چه اشکالی دارد زنان ما در ورزشگاه حضور یابند / محبی‌نیا: از امام حسن که دلسوزتر نیستیم

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در جریان بررسی لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری مسابقات لیگ ملت های والیبال ۲۰۱۹ در ارومیه، از لزوم ایجاد استادیوم بزرگتر برای برگزاری چنین مسابقاتی در ارومیه سخن گفت.

علی لاریجانی رئیس مجلس در میان صحبت های قاضی‌پور از او پرسید که آیا این صحبت‌ها در قامت پیشنهاد مطرح می‌شود یا خیر. نکته‌ای که با واکنش این‌چنینی قاضی‌پور مواجه شد: شما استاد اعلم هستید، بگذارید حرفم تمام شود، قطع کردن حرف از بستن راه بدتر است.

بررسی این لایحه حاشیه های دیگر هم داشت. غلامرضا کاتب پیشنهاد داد که در انتهای بند ۸ با رعایت موازین اسلامی اضافه شود.

این بند به موضوع مناسب‌سازی فضاهای ورزشی برای حضور بانوان و خانواده‌های اشاره داشت.

کاتب با اشاره به حضور بانوان در مسابقات جهانی والیبال در ارومیه، توضیح داد:در مسابقات والیبالی که در ارومیه برگزار شد بانوان تمام ضوابط را رعایت می‌کردند چه مشکلی ایجاد میشود که بانوان ما در ورزشگاه ها شرکت کنند.ما میتوانیم الگوسازی کنیم که زنان ما با یک نگاه ارزشمند در سالن های ورزشی مسابقات حاضر شوند.

پس از طرح این پیشنهاد جهانبخش محبی‌نیا به مخالفت برخواست و گفت: وقتی امام حسن به امامت رسید اولین کسی که پیمان بست، گفت که من به حکم خدا و سنت رسول الله و جهاد با منافقان بیعت می‌کنم. امام حسن گفت حکم خدا و رسول الله کافی است و جهاد با منافقان در آن است.

این نماینده مجلس افزود:برادرم عزیزم در کشوری که قانونش با شورای نگهبان مورد بررسی قرار می گیرد این پسوندها خدمت به مسلمین و ارزش های اسلامی نیست. در تمام وجوه قانون باید رنگ دین دیده شود. ما که از امام حسن نسبت به اسلام دلسوزتر نیستیم.

این خبر کاتب: چه اشکالی دارد زنان ما در ورزشگاه حضور یابند / محبی‌نیا: از امام حسن که دلسوزتر نیستیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خودروسازان مکلف به انجام تعهدات خود هستند

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی پس از جلسه با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب، افزود: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وظیفه دارد که این موضوعات را به طور جدی پیگیری کند و هر جا کوتاهی انجام شد، اعلام کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأمین کالاهای اساسی و ارز مربوط به این کالاها را عمدتاً بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و در حیطه آن وزارتخانه دانست و گفت: البته در قالب ستاد تنظیم بازار هماهنگی کاملی با وزارت جهاد کشاورزی داریم و جلسات هفتگی در این راستا برگزار می‌شود و تاکنون وزارت جهاد کشاورزی اینگونه اختیارات خود را به جایی واگذار نکرده است.

وی با اعلام اینکه از نظر تأمین و ورود کالاها مشکلی نداریم، بیان کرد: براساس آخرین گزارش وزارت جهاد کشاورزی، ورود کالاهای اساسی در دو ماه و نیم اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، افزایشی بود که این نشان می‌دهد توانستیم کالاهای مورد نیاز خود را برای کنترل بازار تأمین کنیم.

رحمانی در خصوص جلسه با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: در این جلسه روی تعمیق ساخت داخل، خودکفایی، داخلی‌سازی قطعات و محدود کردن واردات قطعاتی که در داخل تولید می‌شود، بحث و تبادل نظر شد و حوزه صادرات و معادن را نیز مورد بررسی قرار دادیم. /ایسنا

این خبر خودروسازان مکلف به انجام تعهدات خود هستند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

لاریجانی:حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان مکمل تحریم‌های اقتصادی است

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، علی لاریجانی رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس به اتفاقات سیاسی روزهای اخیر اشاره کرده کرد و با توجه به دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب از سخنان هوشمندانه رهبری تشکر کرد و گفت: ایشان با دقت تام و استدلال متین، منطق ملت ایران را در برابر ستم هیولای استعمار، آمریکا بیان کردند.

رئیس مجلس افزود: مجلس شورای اسلامی بیانات مهم و دقیق رهبر معظم را قدر می‌نهد و حمایت می‌کند. باید همه بخش‌های کشور براساس همین صراط استوار اقدام نمایند.

لاریجانی با اشاره به اقدامات مشکوک در دریای عمان و حمله به کشتی‌های مرتبط با کشور ژاپن،‌ تصریح کرد: این اقدامات مکمل تحریم های اقتصادی است، چون از تحریم‌ها حاصلی نداشتند، دست به این اقدام زدند. با توجه به سوابق نظامی آمریکا در منطقه که در جنگ جهانی کشتی های خود را نزدیک ژاپن مورد هدف قرار دادند تا زمینه جنگ را فراهم کنند، این اقدامات دور از ذهن نیست.

رئیس مجلس سخنان اخیر پمپئو در مورد ایران را سخنانی طنز آمیز دانست و گفت: اما بخش فکاهی ماجرا در اظهارات آقای پمپئو نهفته است که توصیه کردند «ایران در مقابل اقدامات سیاسی و دیپلماتیک از دیپلماسی استفاده کند» این مطلب از زبان وی واقعا شیرین است. وزیر خارجه‌ کشوری با اقدامات تروریستی اقتصادی که به بیان خودشان «شدیدترین تحریم‌ها علیه یک ملت است» به مصاف یک ملت انقلابی آمده‌اند، آیا این یک اقدام دیپلماتیک است؟ آقای پمپئو آیا نقض عهد در توافق هسته‌ای و جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، اقدام سیاسی است؟ آیا اقدامات آمریکا در ونزوئلا علیه رییس‌جمهور این کشور اقدامی سیاسی و دیپلماتیک است؟ آیا اقدامات آمریکایی‌ها در تسلیح سعودی‌ها علیه ملت مظلوم یمن اقدامی سیاسی است؟ آیا حمایت همه جانبه از رژیم بساز و بفروش صهیونیستی علیه ملت شجاع فلسطین اقدامی سیاسی است؟

وی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره مجاهدین اسلام شهیدان بخارایی، امانی، صفار هرندی و نیک‌نژاد، گفت: اینان از پیشتازان مبارزات ملت ایران علیه رژیم ستم‌شاهی بودند که در سنین جوانی راه درست زیستن را یافتند و با مقاومت خویش مسیر مبارزات ملت را هموار کردند. /خبرآنلاین

این خبر لاریجانی:حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان مکمل تحریم‌های اقتصادی است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قالیباف به جوانان: وارد میدان انتخابات شوید

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، محمد باقر قالیباف در پیامی خطاب به جوانان تاکید کرد: کشور در شرایط سختی به سر می‌برد،وارد میدان انتخابات شوید.

در پیام محمد باقر قالیباف به جوانان که به صورت تصویری منتشر شده آمده است:

کشور در وضعیت سختی بسر می برد و راه برون رفت از این وضعیت اعتماد به جوانان است. دو سال پیش هم در نامه ای به شما نوشتم سیاست ورزی جریان انقلابی ضمن حفظ مبانی بایستی متحول شود تا چهره های نو حرکت در مسیر نواصول گرایی را آغاز کنند

نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم. همان گونه که رهبری به مفهوم آتش به اختیار اشاره کردند و در بیانیه گام دوم به جوان گرایی پرداختند، حجت بر همه ی ما تمام شد.

انتخابات پیش رو یک فرصت است و پیشرفت کشور در گرو تشکیل یک مجلس_نو/ اگر شما جوانان همت کنید می توان به ظهور مجلسی نسبتا جوان و با تجربه امید داشت

قبلا گفته بودم که قرار نیست محور شما باشم اما می توانم صدای شما شوم و پیگیر مطالبات‌تان اما اگر شما به میدان نیایید، و خود را عرضه نکنید، این در، بر همان پاشنه خواهد چرخید و مجلس آینده تفاوت معناداری با گذشته نخواهد داشت.

از همه شما جوانان دلسوز انقلابی درخواست میکنم، متناسب با شاخص هایی که منتشر می شود، افراد توانمند و با صلاحیتی را که می شناسید و یا اگر خودتان را برای قبول مسئولیت نمایندگی مردم مفید می‌دانید، از طریق پایگاه اینترنتی jahad.net معرفی کنید تا تلاش کنیم شایسته ترین ها، در معرض انتخاب مردم قرار بگیرند.

از همه مخصوصا خواهران عزیز، دانشجویان و روحانیون و فعالان مخلص جهادی می خواهم، افرادی با ظرفیت ها و تجربه بالا و نسبتا جوان را معرفی کنند.

امروز زمان اصلاح ریل گذاری در مسیر سیاستگذاری کشور است و ان‌شاءالله با همت و مشارکت شما جوانان، مردم عزیز ما طعم شیرین کارآمدی را از سوی نیروهای انقلاب خواهند چشید. /ایسنا

این خبر قالیباف به جوانان: وارد میدان انتخابات شوید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رونمایی از راهکارهای کاهش قیمت خودرو در صحن مجلس / خبرهای خوب وزیر صنعت برای کارخانه‌دارها

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، اولین روز کاری مجلس شورای اسلامی با جلسه غیرعلنی همراه بود، جلسه ای که در آن رضا رحمانی وزیر صنعت میهمان مجلسی ها شده بود تا درباره وضعیت بازار خودرو و کالاهای اساسی توضیحاتی را به نمایندگان ارائه دهد.

توضیحات لاریجانی درباره جلسه غیرعلنی مجلس

علی لاریجانی رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی در تشریح آنچه بین نمایندگان و وزیر گذشته، گفت:  وزیر صنعت، معدن و تجارت و همکارانش راجع به ابعاد مختلف موضوع صنایع معدنی و شرایطی که سرمایه‌گذاران بتوانند در یک وضعیت قابل پیش‌بینی کار کنند توضیحاتی دادند.

وی اضافه کرد: همچنین در این جلسه درباره این‌که وضعیت کالاهای اساسی از توزیع سامان‌مند برخورد شود بحث کردیم که کمیسیون صنایع این موضوع را دنبال خواهد کرد.

خبرهای خوش دولت به کارخانه‌دارها

بشیر خالقی نماینده خلخال در مجلس در بیان جزئیاتی از این نشست به تسنیم گفته است: در این نشست وزیر صنعت گزارشی از وضعیت کارخانه های کشور و مشکل نقدینگی در این واحدهای تولیدی به نمایندگان ارائه کرد.

وی می گوید: وزیر صنعت اعلام کرد قرار است کمک های به  کارخانجاتی که در راه تولید مشکل دارند انجام شود.

برنامه وزارت صنعت برای کاهش قیمت ها در بازار خودرو

بازار خودرو از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه غلیرعلنی بوده است. آنچنان که بنا به روایت  رسول خضری نماینده پیرانشهر، در این جلسه وزیر صنعت درباره وضعیت بازار خودرو و برنامه های این وزارتخانه برای کاهش قیمتها در این بازار گزارشی را به نمایندگان ارائه کرده است.

وی که با تسنیم گفتگو کرده، خاطر نشان کرده است: مسئولان حاضر در جلسه نیز اعتقاد داشتند برخی از گرانی های که در چند وقت اخیر ایجاد شده ناشی از افت ارزش پول ملی است.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس تصریح کرد: ای کاش گزارشی که امروز آقای رضا رحمانی به صورت غیرعلنی به نمایندگان ارائه کرد به صورت علنی انجام می گرفت تا مردم نیز در جریان مشکلات کشور می بودند.

ارائه هفت محور برای رونق تولید در کشور

حسن بهرام نیا نهاوند در مجلس نیز با اشاره به جزئیات این جلسه گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه برنامه ای را در  ۷ محوری برای رونق تولید به نمایندگان ارائه داد گه رئوس این برنامه بر رونق صادرات، رونق تولید، بهبود فضای کسب و کار، رونق معادن است.

بهرام نیا گفت: احتمالاً مدیرعامل سایپا و ایران خودرو نیز گزارشی از وضعیت تولید خودرو در کشور ارائه خواهند داد. /خبرآنلاین

این خبر رونمایی از راهکارهای کاهش قیمت خودرو در صحن مجلس / خبرهای خوب وزیر صنعت برای کارخانه‌دارها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جریمه سنگین مجلس برای اسیدپاشان

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) تبصره الحاقی به ماده یک این طرح را با ۱۶۱ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر به تصویب رساندند که براساس آن در مواردی که اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی در جامعه باشد به نحوی که موجب ناامنی در جامعه شود؛ اقدام مرتکب افساد فی الارض محسوب و به مجازات آن محکوم می‌شود.

طبق قانون مجازات اسلامی برای اتهام افساد فی الارض اشد مجازات یعنی اعدام در نظر گرفته شده، اما در مواردی نیز احکامی دیگر نیز قطع دست و پا و یا تبعید صادر می‌شود.

در ادامه تبصره الحاقی به ماده ۵ در خصوص پیش بینی و اختصاص هزینه‌های این ماده در بودجه سالانه با درخواست صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مورد بررسی قرار گرفت که فاطمه حسینی پیشنهاد حذف این تبصره را مطرح کرد چرا که به گفته وی موکل کردن پرداخت این هزینه‌ها در بودجه موجب عدم اختصاص این مبلغ می‌شود.

در ادامه نمایندگان به پیشنهاد حذف فاطمه حسینی رأی دادند و این تبصره با ۱۳۶ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از متن طرح حذف شد.

در جریان بررسی اصلاحات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی طیبه سیاووشی نیز پیشنهادی را برای محدود کردن خرید و فروش اسید مطرح کرد و گفت: براساس این پیشنهاد کسانی که می‌خواهند اسید بخرند باید مدارک هویتی ارئه دهد.

نهایتاً نمایندگان با ۶۸ رأی موافق، ۱۰۲ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع با پیشنهاد محدود کردن خرید و فروش اسید مخالفت کردند.

این خبر جریمه سنگین مجلس برای اسیدپاشان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.