ایستگاه‌های مترو در برابر حملات پرتویی و زلزله مقاوم هستند؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، علی امام  در مورد مقاومت ایستگاه‌های مترو در برابر حملات پرتویی با بیان اینکه ایستگاه مترو قیطریه، مقاوم در برابر حملات پرتویی طراحی شده است گفت: ایستگاه مترو قیطریه به عنوان ایستگاه پایلوت بگونه‌ای طراحی شد که در برابر حملات پرتویی از جمله حملات میکروبی، شیمیایی، هسته‌ای و … مقاوم باشد.

وی با بیان اینکه در زمان مدیریت هاشمی در مترو، ساخت این ایستگاه نمونه در دستور کار قرار داشت اما با تغییر مدیریت این مهم فراموش شد افزود: برنامه‌ریزی بر این بود که ایستگاه مترو قیطریه به صورت پایلوت مقاوم در برابر حملات مختلف ساخته شود اما متاسفانه نیمه کاره رها شد و این الگو (مقاوم در برابر حملات) در طراحی سایر ایستگاه‌ها دیگر در مدیریت قبلی شهر مدنظر قرار نگرفت.

مدیرعامل متروی تهران  با تاکید بر اینکه تمامی ایستگاه‌های مترو در برابر زلزله مقاوم هستند، اظهار کرد: البته در مورد ساخت ایستگاه‌های جدید جلسات متعددی با سازمان پدافند غیرعامل داشتیم و کمیته مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مترو نیز راه اندازی شده است اما دقت داشته باشید که ایستگاه‌های خط شش و هفت مترو ساخته شده و استانداردهای پدافندی برای خطوط جدید است.

امام با بیان اینکه اعمال ضوابط و مقررات پدافند غیرعامل در پروژه‌های زیرساخت شهری و لحاظ کردن آن در همه جوانب مطالعاتی، طراحی و اجرا بسیار حائز اهمیت است  گفت: چرا که خطوط مترو از زیرساخت‌های بزرگ شهر به شمار می‌آید که روزانه جمعیت قابل توجهی از شهروندان را در نقاط مختلف جا به جا و خدمت‌رسانی می‌کند.

این خبر ایستگاه‌های مترو در برابر حملات پرتویی و زلزله مقاوم هستند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نگاهی به تاریخچه مترو؛ از اولین مترو جهان تا مدرن‌ترین

از اولین مترو در جهان که در لندن واقع شده تا شلوغ ترین در پکن، آغاز تمامی متروها با ایده رها شدن از مشکلات خیابان های شلوغ روی زمین همراه بوده است. در ادامه این مطلب مروردی داریم بر ۹ …

The post نگاهی به تاریخچه مترو؛ از اولین مترو جهان تا مدرن‌ترین appeared first on دیجیاتو.

بررسی بازی Metro Exodus؛ به سمت خزر

وقتی دیمیتری گلوخوفسکی شروع به نگارش کتاب مترو ۲۰۳۳ کرد، به هیچ عنوان توقع نداشت که بر اساس نوشته‌های او، یک سری بازی شناخته شده شکل بگیرد. فرنچایزی که حالا در Metro Exodus به سومین ایستگاه خود رسیده تا ما را با متفاوت‌ترین تجربه از سری مترو روبرو کند؛ تجربه‌ای که در اکثر لحظات خود لحظاتی لذت بخش را برای شما فراهم خواهد کرد.

امیدی تازه

بعد از سال‌ها زندگی در مترو مسکو، آرتیوم موفق به دریافت سینگال‌های از دیگر نقاط کشور شده است. او که حالا با همکار سابقش یعنی آنا ازدواج کرده، نمی‌تواند سایر هم‌جوخه‌ای‌های خود را متقاعد کند که نقاط دیگری هم در روسیه وجود دارند که از فاجعه اتمی جان سالم به در برده‌اند. بعد از چندبار به خطر انداختن جان خود، آرتیوم سرانجام می‌تواند این قضیه را به دوستان خودش ثابت کند و آن‌ها با دزدیدن قطار پس از سال‌ها تصمیم به خروج از مترو می‌گیرند و همین موضوع باعث آغاز داستان Metro Exodus می‌شود.

  • سازنده: ۴A Games
  • ناشر: Deep Silver
  • پلتفرم ها: پلی استیش ۴، ایکس باکس وان و پی سی
  • پلتفرم بررسی: پلی استیشن ۴

بر خلاف قسمت‌های پیشین که در تونل‌های زیرزمینی مسکو روایت می‌شد، قصه Metro Exodus در بخش‌های مختلفی از سرتاسر روسیه جریان دارد. همین قضیه این موقعیت را برای گلوخوفسکی به عنوان نویسنده داستان فراهم کرده تا از یک «روایت جاده‌ای» برای بازگو کردن قصه قسمت جدید مترو استفاده کند. به همین دلیل موضوع «سفر» و جابجا شدن بین نقاط مخلتف نقش مهمی را در پیش بردن قصه آرتیوم، آنا و دیگر همراهان آن‌ها دارد.

همین جابجا شدن بین نقاط مختلف این موقعیت را برای گلوخوفسکی فراهم کرده تا در جریان Metro Exodus مسائلی را مطرح کند که محدودیت‌های کتاب‌ها و بازی‌های قبلی این اجازه را به او نمی‌داد. مردم مناطقی که طی بازی به آن‌ها سفر می‌کنیم، همگی فکر می‌کنند که به جز منطقه‌ای که آن‌ها در آن دوام آورده‌اند و دنیای زنده دیگری در زمین وجود ندارد. شرایط منحصر به فرد و خاص هر کدام از این مناطق و مردمشان باعث شده که وضعیت سیاسی و اجتماعی آن‌ها با یکدیگر تفاوت پیدا کند.

گلوخوفسکی به خوبی توانسته این موضوع را به تصویر بکشد که بحث‌هایی مانند نژاد پرستی، برده‌داری نوین، دیکتاتوری و حتی عشق  در دنیای آخرالزمانی مترو چگونه به تصویر کشیده می‌شوند. او از همین محیط استفاده کرده تا به سیاست‌های فعلی دنیای امروزی هم طعنه بزند و این کار را با هنر و شوخ طبعی خاصی انجام داده که در سرتاسر بخش‌های بازی می‌توانید آن را مشاهده کنید.

Metro Exodus در زمینه شخصیت‌پردازی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. از آن جایی که بخش زیادی از بازی در قطار رخ می‌دهد. همین وسیله نقلیه به عنوان یک عنصر اصلی برای پردازش شخصیت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال، آرتیوم و همسشرش یعنی آنا در کوپه‌ای جدا از بقیه زندگی می‌کنند. شما می‌توانید او را در آغوش گرفته و آنا برای مدتی طولانی برای شما از زندگی و آرزوهای خود می‌گوید. اگر از کابین آنا رد شوید، می‌توانید به دیگر دوستانتان هم سر بزنید، با آن‌ها سیگار بکشید یا با همراهی یکدیگر موسیقی بنوازید.

همه این اتفاق‌ها با توجه به محیط آخرالزمانی بازی تم خاصی به خود گرفته‌اند. برای مثال سیگاری که آرتیوم می‌کشد جنس خوبی ندارد و هنگام استعمالش او بارها عطسه می‌کند. یا سازی که با استفاده از آن می‌توانید موسیقی بنوازید هم در بعضی از نت‌ها دچار مشکل می‌شود. در کل، همه این موارد به عنوان یک چاشنی موثر در ترسیم فضای آخرالزمانی Metro Exodus عمل می‌کنند.

یک نکته ویژه دیگر در رابطه با داستان Metro Exodus به رابطه منحصربه‌فرد میان آنا و آرتیوم برمی‌گردد که البته به خاطر حرف نزدن آرتیوم در جریان بازی، بخش عمده‌ای از آن بر دوش آنا قرار دارد. جدا از آن که او نقشی کلیدی را در پیشبرد داستان Metro Exodus ایفا می‌کند، یکی از دغدغه‌های همیشگی شما در مترو جدید حفاظت از او خواهد بود‌؛ دغدغه‌ای که در بسیاری از مواقع نویسندگان بازی از آن برای افزودن تعلیق به داستان Metro Exodus استفاده می‌کنند

در کل اتفاق‌هایی مانند هم‌صحبتی با دوستان، در آغوش کشیدن آنا و کمک به افرادی که در قطار حضور دارند باعث می‌شود فضای بسیار تاریک بازی بعد از گذشت مدتی برای شما خسته کننده نشود.

Metro Exodus

قصه Metro Exodus را می‌توان یکی از بهترین روایت‌های داستانی چند سال اخیر در دنیای بازی‌ها دانست. قصه پر جزییات بازی حرف‌های جدی زیادی برای گفتن دارد و همزمان آن‌قدر کشش دارد که تا پایان بندی خوب خود شما را هیجان زده نگه دارد. طی Metro Exodus با کاراکترهای کمی روبرو می‌شویم اما همین شخصیت‌ها به خوبی طی مدت زمان ۲۰ ساعته داستان پرداخته و متحول می‌شوند. کاراکترهای جانبی بامزه‌ای هم در فصول مختلف Exodus ملاقات خواهید کرد که هر کدام از آن ها هم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته که حتی همه آن‌ها هم حرف‌های تازه زیادی برای گفتن دارند.

از نفس مانده

هنگامی که مشخص شد بخش عمده ای از Metro Exodus نه در داخل مترو بلکه در سطح زمین و حتی زیر نور آفتاب خواهد گذاشت، بسیاری از طرفداران قدیمی این فرنچایز ترسیدند که در قسمت جدید، هویت فرنچایز مترو کنار گذاشته شود. البته این اتفاق رخ نداده و سازندگان مترو جدید در استودیو ۴A Games تلفیقی از المان‌های همیشگی مترو و برخی ویژگی‌های بازی‌های استاندارد جهان باز اول شخص مانند سری فار کرای را به این عنوان اضافه کرده‌اند.

طی بازی به چند منطقه جداگانه سفر می‌کنید که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ جغرافیایی مخصوص به خودشان را داشته و جزییات گیم‌پلی نیز در آن‌ها متفاوت است. برای مثال در اولین مقصد آرتیوم و دوستانش در منطقه ولگا، با یک منطقه یخ زده طرف خواهید بود که بخش زیادی از مراحل آن در محیط‌های باز و با تمی اکشن خواهند گذشت. منطقه کاسپین نیز بزرگترین مساحت را نسبت به سایر مناطق دارد که آرتیوم برای جابجایی در آن می‌تواند از وسیله نقلیه هم استفاده کند.

هر کدام از این مراحل از چند ماموریت اصلی و تعدادی ماموریت جانبی تشکیل شده است. نکته جالب در رابطه با ماموریت‌های جانبی Exodus به جزییات بالای آن‌ها برمی‌گردد. برای مثال، انجام اکثر آن‌ها می‌تواند تاثیرات مستقیمی را روی پایان بندی بازی بگذارد و همین قضیه بهانه خوبی می شود تا شما به بیشتر مناطق بازی سرک کشیده و رازهای آن را کشف کنید.

چرخه و شب و روز هم یکی دیگر از المان‌های اضافه شده به Metro Exodus محسوب می‌شود که تاثیرات مشخصی را روی گیم‌پلی بازی گذاشته است. مناطق امنی در بخش‌های مختلف نقشه وجود دارند که شما با پیشروی در بازی به آن ها دسترسی پیدا خواهید کرد و آرتیوم در آن‌ها می‌تواند استراحت کرده و تغییرات مختلفی را در تجهیزات خود اعمال کند.

با توجه به چرخه پویای محیط و اهمیت عنصر نور در ماموریت های بازی، انتخاب دوره زمانی شب یا روز تاثیر به‌سزایی را در روند مراحل خواهد گذاشت. برای مثال با انتخاب زمان شب، با هیولاهای بیشتری روبرو می‌شوید اما در مقابل می‌توانید از عنصر تاریکی برای از بین بردن بدون سر و صدای دشمنان استفاده کنید.

کیف آرتیوم و میزهای ابزاری که در بخش‌های مختلفی از مناطق حضور دارند هم به وجه اصلی تمایز Metro Exodus با قسمت‌های پیشین تبدیل شده اند. شما می‌توانید اسلحه‌های خود را در پارامترهای بسیار متنوعی شخصی سازی کرده تا به سلاح مورد نظر خود برسید. این آیتم‌های مختلف با لوت کردن اسلحه‌های دشمنان و گشت و گذار در محیط به دست می‌آیند.

همچنین دو نوع ابزار مختلف در Metro Exodus وجود دارند که از آن‌ها می‌توانید برای ساخت و ساز آیتم‌ها و دسترسی پیدا کردن به خشاب‌ها و کیت‌های سلامتی بیشتر استفاده کنید. البته فراوانی این ابزارها در بخش‌های گوناگون بازی زیاد نیست و همیشه باید برای میزان مصرف مهمات خود حتی در درجه سختی متوسط هم برنامه داشته باشید. این کم بودن مهمات خودش یکی از عواملی است که باعث می‌شود مبارزات Exodus مانند گذشته پر استرس باقی بمانند. به طور کلی، آیتم‌هایی که شما طی مراحل مختلف بازی پیدا می‌کنید محدود به اسلحه‌ها نمی‌شوند و شما می‌توانید آرتیوم را در پارامترهای زیادی ارتقا دهید.

در میان این دنیاها، چند مرحله خاطی جداگانه هم وجود دارند که طراحی آن‌ها شباهت زیادی به مراحل کلاسیک سری مترو دارد و طی این بخش از بازی شما مانند گذشته با محیط‌های تاریک، هیولاهای ترسناک و کمبود فیلتر اکسیژن روبرو خواهید شد.

روند کلی مراحل Metro Exodus نیز مانند گذشته به از بین بردن دشمنان، تسخیر منطقه‌ای خاص، پیدا کردن آیتمی مشخص یا فرار از محیط در حال تخریب خلاصه می‌شود. شوتینگ بازی به واسطه قابلیت شخصی سازی اسلحه‌ها پیشرفت چشم‌گیری نسبت به گذشته داشته اما هوش مصنوعی به عنوان یکی از ضعف‌های کوچک قسمت‌های پیش، به پاشنه آشیل این نسخه تبدیل شده است.

هوش مصنوعی تمام دشمن‌ها، از انسان‌ها گرفته تا هیولاهایی که در بازی حضور دارند به قدری ضعیف است که نمی‌توان استراتژی خاصی را برای طی کردن مراحل پیاده‌سازی کرد و این موضوع به خصوص در مراحل ابتدایی از هیجان مراحل خواهد کاست. به این مشکل، باگ‌های عجیب و غریب بازی را هم اضافه کنید که در بعضی از موارد حسابی شما را از حس و حال و فضاسازی قدرتمند بازی دور می‌کنند. تعدد باگ‌های Metro Exodus به حدی است که در بعضی از موارد مجبور به تکرار بخشی خاص از یک مرحله خواهید شد.

گیم‌پلی Metro Exodus به راحتی می‌تواند هواداران نسخه قبلی از این فرنچایز را راضی کند و اضافه شدن المان‌های جدید هم باعث شده تا بازی بتواند گروه مخاطب گسترده‌تری را نسبت به گذشته تحت تاثیر قرار دهد. در این میان، عجله سازندگان بازی در عرضه آن باعث شده تا حداقل در این لحظه Exodus از باگ‌های فراوان و مشکلات هوش مصنوعی رنج ببرد که تاثیر زیادی روی برآیند لذت بردن کاربر از بازی خواهند گذاشت.

صورت زخمی

جلوه‌های بصری در این بازی دو روی کاملا متفاوت دارند. از نظر طراحی هنری و جزییات محیط، Exodus حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و اکثر محیط‌هایی که رویداد‌های بازی در آن‌ها رخ می‌دهند از فضاسازی فوق العاده‌ای بهره می‌برند و هنگام تجربه بازی به خوبی حس حضور در یک دنیای اتمسفریک بحران زده (به خصوص در مراحل انتهایی) به شما داده خواهد شد.

سرتاسر Metro Exodus پر شده از منظره‌های نفس‌گیری که از تماشای آن‌ها لذت خواهید برد. چه از مناطق کویری دریای خزر گذر کنید و چه تونل‌های زیرزمینی مسکو را بگردید، همیشه منظره‌هایی هستند که ارزش توقف و تماشا را دارند.

از سوی دیگر، انیمیشن‌های ضعیف دشمنان و کاراکترهای اصلی باعث فاصله گرفتن شما از فضای تاریک بازی می شود. انیمیشن‌های تعریف شده برای حرکات انسان‌ها و هیولاهای حاضر در Exodus به چند مورد محدود خلاصه شده و بازی حتی در اجرای همان چند مورد محدود هم با مشکل روبرو است تا طی نبردها، صحنه‌های خنده دار و عجیبی را از جانب سایر کاراکترها مشاهده کنیم. البته این مشکل در طراحی کاراکترهای ذکر شده وجود نداشته و تمام شخصیت‌هایی که طی داستان با آن‌ها روبرو می شویم حداقل در جزییات چهره مشکل خاصی ندارند.

به طور کلی نباید از این نکته غافل شد که وظیفه توسعه Metro Exodus بر عهده استودیو اکراینی ۴A Games بوده که هنگام ساخت این بازی جدا از مشکلات داخلی کشور اکراین با محدودیت‌های مالی زیادی مترو جدید را به سرانجام رسانده و بنابراین نباید توقع چندانی از بخش‌هایی مانند صداگذاری و موسیقی این بازی داشت. صداگذاری شخصیت‌ها در Exodus نکته مثبت یا منفی خاصی در خود جای نداده اما کارگردانی بد صدا در بسیاری از صحنه‌ها باعث می‌شود که مکالمات بین شخصیت‌ها به شکل مناسبی به گوش شما نرسد.

Metro Exodus از آن تجربه‌هایی است که در بازار فعلی ویدیو گیم کم‌تر با آن روبرو می‌شوید. ماجراجویی جدید آرتیوم برای پیدا کردن خانه‌ای جدید و نجات جان افرادی که دوستشان دارد تجربه‌ای منحصر به فرد است که تا ثانیه آخر شما را هیجان زده نگه می‌دارد. ارتباط شما با کاراکترهای جانبی طی روندی که داستان بازی طی می‌کند تکامل پیدا می‌کند و خاطره‌ای ماندگار برای شما خواهد ساخت. تنها دشمن اصلی شما در لذت بردن از این تجربه، نه هیولاهای ترسناک روسیه آخرالزمانی بلکه هوش مصنوعی ضعیف و باگ‌های پر تعداد محیط بازی هستند.


  • داستان عالی
  • شخصیت های دوست داشتنی
  • حفظ المان های اصلی سری مترو
  • نوآوری در گیم پلی
  • باگ های متعدد
  • هوش مصنوعی ضعیف دشمنان

The post بررسی بازی Metro Exodus؛ به سمت خزر appeared first on دیجیاتو.

۱۸ نکته که بهتر است پیش از تجربه Metro Exodus یاد بگیرید

این نکات از گیم‌پلی شروع شده و حتی بخش‌هایی از داستان را نیز پوشش می‌دهد. خود بازی به بسیاری از این موارد اشاره می‌کند اما احتمالش زیاد است که متوجه آن‌ها نشوید. همچنین باید اشاره کنیم که اگر Metro Exodus را در حالت Ranger Hardcore شروع کنید، تمامی المان‌های رابط کاربری بازی خاموش شده و خود باید از پیش با مکانیزم‌های گیم‌پلی آشنا شوید.

سلاح‌های دشمنان را برای اتچمنت‌ها، تجهیزات و مهمات اضافه باز کنید

علاوه بر برداشتن آیتم‌ها و تجهیزاتی که با کشتن دشمنان از آن‌ها رها می‌شود، شما همچنین می‌توانید سلاح‌های آن‌ها را باز کرده و در نتیجه اتچمنت‌ها و تجهیزات بیشتری کسب کنید. این اتچمنت‌ها از سر لوله گرفته تا قنداق و چشمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند چرا که سلاح‌های شما تقریبا بدون آن‌ها کارایی چندانی ندارند. همچنین باز کردن سلاح‌ها مهمات بیشتر و موادی برای ساخت و ‌ساز هم در اختیارتان قرار می‌دهد.

سلاح‌ها و Loadout را تنها می‌توانید در میزکار و کارگاه‌های پایگاه بازی تعویض کنید

سیستم ساخت و ساز Metro Exodus ممکن است در نگاه اول از این حیث که چه کارهایی می‌توانید انجام دهید و چه کارهایی نمی‌توانید، پیچیده و سخت باشد. برای مثال سلاح‌هایی را که با خود حمل می‌کنید، تنها می‌توانید در کارگاه‌ها (Workbenchّ) داخل و نزدیک پایگاه اصلی یعنی آرورا (Aurora) تعویض کنید. اگر برایتان سوال شده بود که چرا در اواسط مراحل نمی‌توانستید این کار را انجام دهید، حالا علت آن را می‌دانید.

مهمات و گلوله‌ها را نیز تنها در همان کارگاه‌ها می‌توانید بسازید

اگر می‌خواهید برای سلاح‌های اصلی بازی گلوله بسازید، حتما باید به سراغ کارگاه‌ها یا همان Workbenchها بروید. البته که مهمات در محیط بازی هم پیدا می‌شود اما بسیار مهم است که پیش از شروع یک مرحله به تجهیزات کامل و کافی مجهز شوید.

با قابلیت‌های کوله‌پشتی خود بیشتر آشنا شوید

به خاطر داشته باشید که کوله‌پشتی شما امکان ساخت توپ‌های آهنی برای سلاح Tikhar و تیر برای کمان Helsing را در اختیارتان قرار می‌دهد. بنابراین حتی اگر مهمات شما تموم شود، همچنان سلاح نسبتا قدرتمندی برای کشتن دشمنان خواهید داشت. جعبه‌های کمک اولیه و فیلترها را نیز می‌توان با کمک کوله‌پشتی ساخت. بنابراین تا زمانی که مواد مورد نیاز را همراه داشته باشید، خیالتان از نوار سلامتی راحت است.

کاربرد دیگر کوله‌پشتی این است که به شما اجازه می‌دهد تا اتچمنت‌های سلاح را نیز تعویض کنید و در نتیجه در موقعیت‌های خاص می‌توانید سلاح‌های خود را متناسب با هدف تنظیم کند. برای مثال اگر درگیر مبارزه‌ای از راه دور شدید، ایده خوبی است که تفنگ خود را به دوربینی با بزرگنمایی بیشتر مجهز کنید.

تمیز کردن تفنگ‌ها بسیار مهم است

درست مثل Red Dead Redemption 2، تفنگ‌های Metro Exodus هم به ندرت کثیف و آلوده می‌شوند و برای همین باید مراقب تمیز کردن آن‌ها باشید. از لحاظ ظاهری روی سلاح‌ها خون و گِل می‌شیند و یک نوار هم وضعیت آن‌ها را نشان می‌دهد تا بدانید باید چه زمانی آن را به یکی از کارگاه‌ها و میزکار‌ ببرید.

برای تمیز کردن تفنگ‌ها احتیاج به مواد شیمایی خاصی ندارید، بنابراین هر زمانی که توانستید آن‌ها را تمیز کنید. سلاحی که کثیف باشد، بارها گیر کرده و یا داغ می‌شود که در هنگام مبارزات شما را حسابی در خطر خواهد انداخت.

اسلات و جایگاه سوم برای تیروکمان و سلاح Tikhar است، از آن حتما استفاده کنید

در حالی که برای سلاح‌های اصلی بازی تنها دو جایگاه دارید، جایگاه سوم مخصوص سلاح بادی تیخوار و تیروکمان هلسینگ است. تیخوار قطعا قدرتمندترین سلاح بازی نیست اما با یک نشانه‌گیری خوب می‌توانید مقادیر نسبتا زیادی آسیب به حریف بزنید و همچنین برای موقعیت‌های مخفی‌کاری نیز بسیار توصیه می‌شود از آنجا که هیچ صدایی ندارد. کمان هلسینگ نیز شرایط مشابهی دارد که آن را کمی دیرتر در بخش داستانی پیدا می‌کنید.

قدرت کمان هلسینگ بیشتر از تیخوار است اما بدیهتا سرعت شلیک پایین‌تری دارد. اگر می‌خواهید کمی مهمات ذخیره نگه دارید، بهتر است از این دو سلاح استفاده کنید چرا که هر لحظه و هر جا می‌توانید با کوله‌پشتی خود مهمات آن‌ها را بسازید.

از جنگیدن با موجودات جهش‌یافته در فضاهای باز پرهیز کنید

در فصل‌ها و بخش‌های جهان‌باز Metro Exodus، قادر هستید تا به اختیار خود در محیط بازی گشت و گذار کنید. اما باید توجه داشته باشید که موجودات جهش‌یافته نیز در دنیای بازی جولان می‌دهند و می‌توانند در گروه‌های نسبتا بزرگ به شما حمله کنند.

بنابراین تا جایی که امکان دارد از مبارزه با آن‌ها پرهیز کنید چرا که مجبور هستید مهمات زیادی را هدر دهید و موجودات جهش‌یافته هم مثل انسان‌ها نیستند که با کشتن‌ آن‌ها مهمات و تجهیزات به دست آورید. در ضمن فرار کردن از آن‌ها نیز کار آسانی نیست چون تنها مدت کوتاهی می‌توانید بدوید.

روزها را بخوابید، مخفی‌کاری در شب راحت‌تر است

با معرفی سیستم چرخه روز و شب در Metro Exodus محدوده دید شما به طور قابل توجهی در محیط‌های باز تغییر می‌کند. برای آن‌هایی که تمایل بیشتری به مخفی‌کاری دارند، توصیه می‌کنیم شب هنگام به بخش‌های مهم و پر از نگهبان بازی سر بزنید چرا که تاریکی شب یکی از بهترین همراهان و دوستانی است که می‌توانید داشته باشید

همچنین از یاد نبرید که ساعت آرتیوم، شخصیت اصلی بازی، به شما اطلاع می‌دهد که توسط دشمنان لو رفتید یا خیر. تخت‌هایی در پایگاه‌های بین راهی بازی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد بین روز و شب جا به جا شوید بدون آنکه عواقبی در انتظارتان باشد.

ماسک گاز و شمارشگر گایگر آن جانتان را نجات می‌دهد

ماسک گاز آرتیوم واقعا می‌تواند جان شما را نجات دهد و بنابراین باید به خوبی بدانید که چه موقع از آن استفاده کنید. اگر متوجه شدید که آرتیوم برای نفس کشیدن تقلا می‌کند، هر جایی که بودید به سرعت ماسک را بگذارید. همچنین فیلترهای هوا نیز تنها برای مدتی کارایی دارند و هر زمان که صدای بیپ شنیدید، باید فیلتر را عوض کنید.

آخرین نکته‌ای که برای زنده ماندن در دنیای آخرالزمانی مترو لازم است بدانید: به صدای شمارشگر گایگر حتما توجه کنید. در شرایط رادیواکتیو متوسط برای مدتی می‌توانید زنده بمانید اما هر زمان که آرتیوم سرگیجه گرفت و دیدش تار شد، به سرعت خود را به منطقه‌ای امن برسانید.

ماموریت‌های فرعی بازی جایزه‌های مختلفی را به دنبال دارد

مراحل فرعی بازی که روی نقشه با علامت سوال مشخص شده‌اند؛ هم بخش‌های جالبی از داستان را کامل می‌کنند و هم تجهیزات پرکاربرد و خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهند. برای مثال در بخش Volga، پسر شما یا همان دوک (Duke) به پایگاهی اشاره می‌کند که گشتن آن احتمالا ارزش آن را دارد. اگر شما گروگان‌هایی را که در آنجا اسیر شده‌اند، نجات دهید، آن‌ها کلیدی را در اختیارتان قرار می‌دهند که بعدها و جلوتر در همان ماموریت به پیدا کردن چند دوربین دید در شب پرکاربرد منتهی می‌شود.

شاید پیدا کردن خرس عروسکی چندان در نبردها کارایی خاصی برایتان نداشته باشید اما انجام دادن یکی دیگر از مراحل فرعی بازی که به نجات بچه‌ای به نام ناستیا (Nastya) منجر می‌شود، امتیاز اخلاق یا همان Morality آرتیوم را افزایش می‌دهد.

به صحبت‌های بقیه توجه کنید

دیالوگ‌ها در Metro Exodus نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بیشتر این دیالوگ‌ها در خدمت روایت داستان است اما گاهی اوقات اشاره‌هایی به پاداش‌هایی می‌شود که می‌تواند به پیشروی بهتر شما در بازی کمک کند. برای مثال در یکی از مراحل بازی در صحرا کاسپین، دمیر (Damir)، همراه شما در آن مرحله، اشاره می‌کند که به افراد بی‌گناه و بی‌طرف شلیک نکنید اما مجاز هستید که آدم‌های بد را یکی از پس دیگری به آن دنیا بفرستید.

اگر به حرف دمیر گوش دهید، امتیاز اخلاق دیگری می‌گیرید که می‌تواند حوادث آینده بازی را تحت تاثیر قرار دهد. در موردی دیگر، یکی از اعضای قبیله در مرحله تایگا (Taiga) از شما می‌خواهد که به او و قبیله‌اش آسیبی نرسانید. دوباره اگر این بار هم به خواسته او احترام بگذارید، امتیاز اخلاق دیگری دریافت خواهید کرد.

گاهی اوقات نیز برخی از کاراکترها به موقعیت‌های مهمی در نقشه بازی اشاره می‌کنند که با علامت سوال مشخص شده‌اند. بدون شک بهتر است آن مناطق را نیز زیر و رو کنید.

غلاف کردن سلاح‌ها ممکن است نتایج جالبی را به دنبال داشته باشد

مانند برخی از بازی‌های شوتر دیگر، Metro Exodus نیز به شما اجازه می‌دهد تا سلاح‌های خود را غلاف کنید. در حالی که ما از نتایج این کار در تمامی موقعیت‌ها بازی اطلاعی نداریم اما گاهی اوقات غلاف کردن سلاحتان به نتیجه‌ای جالب ختم می‌شود. چند مورد از این مثال‌ها مربوط به ماهیگرانی در منطقه ولگا می‌شود که اگر سلاح در دست به سمت آن‌ها نزدیک شوید، عکس‌العمل منفی و بدی از خود نشان می‌دهند.

در یکی دیگر از مراحل بعدی بازی در صحرای کاسپین، نشانه‌گیری شما باعث شکل گرفتن یک درگیری مسلحانه تمام عیار می‌شود که بهتر است از پیش آمدن آن جلوگیری کنید. همچنین در مرحله تایگا، همانطور که در مورد بالا توضیح داده شد به شما غیر مستقیم اطلاع می‌دهد که باید سلاحتان را در غلافش قرار دهید.

اگر به اندازه کافی دشمنان را بکشید، بقیه تسلیم می‌شوند

یکی از ویژگی‌های جالب و قابل توجه Metro Exodus، نحوه واکنش دشمنان نسبت به خشونت و قدرت شماست. در برخی موقعیت‌های خاص پیش می‌آید که بعد از کشتن تعداد زیادی از دشمنان، اعضای باقی مانده تسلیم می‌شوند. آن‌ها سلاح‌هایشان را روی زمین گذاشته، دست‌هایشان را بالا برده و از شما التماس می‌کنند تا به آن‌ها صدمه‌ای نزنید.

همیشه هم لازم نیست همه چیز به کشت و کشتار ختم شود

برخی از بخش‌های بازی شما را وادار می‌کند تا تمامی موجودات جهش‌یافته و یاغی‌ها را از بین ببرید تا بتوانید در بازی پیشروی کرده و به قسمت‌های بعدی برسید. اما به یاد داشته باشید که در Metro Exodus همیشه هم مجبور نیستید دست به ماشه برده و آن را بچکانید. البته منظورمان استفاده از روش‌های غیر کشنده یا مخفی‌کاری نیست.

با اعضای گروه خود در طول بازی در تماس باشید

در سراسر بخش‌های مترو آئورا و بین ماموریت‌‌ها، اعضای گروه و دوستان شما در حال استراحت یا تعامل با یکدیگر هستند. با این افراد می‌توانید هم صحبت شوید یا به داستان‌‌هایشان گوش دهید. این تعامل‌های زیبا یکی از بهترین ویژگی‌های Metro Exodus است که شاید در نگاه اول چندان به چشم نرسند. اما دیدن این صحنه‌ها باعث می‌شود به داستان بازی نزدیک‌تر شوید چرا که تقریبا تمامی کاراکترها بامزه، خاص و دارای شخصیت‌هایی جالب هستند.

در برخی از موارد حتی‌ می‌توانید در کنار آنا (Anna)، همسر آرتیوم، بنشینید و به صحبت‌های او در مورد احساساتش گوش دهید. شاید این لحظات کمی شما را از اکشن سریع بازی دور کنند اما بدون شک ارزشش را دارند.

دفترچه خاطرات آرتیوم را بخوانید و به ایستگاه‌های رادیویی گوش دهید

با پیشروی در بازی،‌ آرتیوم دفترچه خاطراتش را از توصیف مکان‌هایی که در آن بوده، دشمنانی که با آن‌ها جنگیده و وسایلی که پیدا کرده، پر می‌کند. همچنین او در همین دفترچه در مورد هم‌تیمی‌هایش، شخصیت و انگیزه آن‌ها می‌نویسد. تمامی این خاطرات باعث می‌شوند تا با کاراکترهایی که همراهشان هستید، بیشتر آشنا شوید.

علاوه بر دفترچه خاطرات، رادیویی هم در بازی وجود دارد که می‌توانید به ایستگاه‌های مختلف آن گوش دهید. برخی از این کانال‌ها اطلاعات مهمی را در مورد رویداد‌های بازی و دنیای آن در اختیارتان قرار می‌دهند. برخی از آن‌ها نیز ترانه‌های بی‌نظیری را پخش می‌کنند که با اتمسفر بازی سنخیت جالبی دارند.

اگر پایان خوب برای بازی می‌خواهید، شخصیت خوبی باشید

از قبل مشخص شده بود که Metro Exodus پایان‌های مختلفی دارد اما اگر تصمیم دارید تا پایان خوبی را تجربه کنید، باید حواستان به موقعیت‌هایی باشد که امتیاز اخلاق (Morality) را برای شما به دنبال دارد. همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، پیشروی بدون خشونت در برخی از بخش‌های بازی و رفتار خوب با مردم این امتیازها را برایتان رقم می‌زند.

سوت قطار را به صدا در آورید

مورد آخر این لیست در واقع هیچ کمکی به شما در بازی نمی‌کند اما به اندازه کافی جالب و خاص است که بهتر باشد آن را از دست ندهید. اگر به بخش جلوی قطار آئورا بروید، می‌توانید دسته سوت قطار را بکشید و آن را به صدا در آورید.

اگر نکته کاربردی و مهم دیگری به ذهنتان می‌رسد که عقیده دارید در لیست بالا آورده نشده، حتما آن را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

The post 18 نکته که بهتر است پیش از تجربه Metro Exodus یاد بگیرید appeared first on دیجیاتو.

متروی تهران در روز ۲۲ بهمن رایگان است

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ضمن تبریک فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی افزود: در روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ متروی تهران و حومه با آمادگی کامل، خدمات ویژه‌ای را به شهروندان و مسافران گرامی ارائه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در این روز خدمات رسانی در خطوط ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ متروی تهران و حومه افزایش می‌یابد، تصریح کرد: با توجه به قرارگیری تعدادی از ایستگاه‌های متروی تهران در مسیر راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن، استفاده از این ناوگان حمل و نقل ریلی درون شهری بهترین انتخاب برای شهروندان محترم است، به همین خاطر شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه اقدامات ویژه‌ای را برای خدمات دهی در این روز در نظر گرفته که کاهش فاصله حرکت قطار‌ها یکی از آنهاست.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه افزود: در این روز با افزایش اعزام قطار‌ها در خطوط ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ متروی تهران و حومه؛ فاصله حرکت در خط یک از ۷ دقیقه به ۵ دقیقه، در خط دو از ۷ دقیقه به ۴ دقیقه، در خط سه از ۱۲ دقیقه به ۹ دقیقه، در خط چهار از ۸ دقیقه به ۴ دقیقه و در خط پنج از ۲۰ دقیقه به ۱۵ دقیقه کاهش می‌یابد. ضمن آنکه در صورت نیاز آمادگی برای اعزام قطار‌های فوق العاده نیز وجود دارد.

مهندس نوبخت با اشاره به اینکه خدمات مترو از ابتدای صبح روز ۲۲ بهمن تا پایان مراسم راهپیمایی رایگان است، خاطر نشان کرد: بعد از پایان مراسم نیز پذیرش مسافر در ایستگاه‌هایی که در مسیر راهپیمایی قرار دارند، جهت بازگشت راهپیمایان به مقاصد خود به صورت رایگان انجام می‌شود.

گفتنی است، طبق روال هرسال و به منظور حفظ نظم و امنیت در برگزاری مراسم روز ۲۲ بهمن، ایستگاه متروی میدان آزادی واقع در خط چهار مترو تا پایان مراسم بسته خواهد بود.

این خبر متروی تهران در روز ۲۲ بهمن رایگان است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کابوس‌های آرتیوم در سینماتیک جدید Metro Exodus [تماشا کنید]

کمتر از ده روز تا انتشار بازی مورد انتظار Metro Exodus باقی مانده و به همین مناسبت تریلر جدیدی از این عنوان منتشر شده است.

در این تریلر شاهد به تصویر کشیده شدن سفر جدید شخصیت اصلی سری مترو یعنی آرتیوم هستیم. آرتیوم در این ماجراجویی تازه به نقاط مختلف روسیه آخرالزمانی سفر کرده و در این راه باید جدا از محافظت از دوستان خود، ماموریت‌هایی را به سرانجام برساند. البته و مطابق انتظار، همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود و آرتویوم با چالش‌های روبرو می‌شود که حتی برای سرباز کارکشته‌ای مانند او هم غیر منتظره هستند.

همان‌طور که از سناریو این اثر مشخص است، در Metro Exodus با دنیای به مراتب بزرگ‌تری نسبت به نسخه پیشین طرف خواهیم بود. طی بازی شما هر از چندگاهی مجبور می‌شوید به محل دیگری بروید و هر منطقه جدا از پوشش جغرافیایی متفاوت، ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش را داشته که شما باید برای روبرو شدن با آن‌ها آماده باشید.

جدا از همه این مسائل، یکی از حاشیه‌های اصلی Metro Exodus به تغییر مقصد نسخه پی سی این بازی از استیم به فروشگاه اپیک گیمز برمی‌گردد. این قضیه در کنار کاهش قیمت بازی روی اپیک استور باعث شده بسیاری از کاربرانی که مترو جدید را روی استیم با قیمت ۶۰ دلار پیش‌خرید کرده یا قصد این کار را داشته بودند، از تصمیم خود پشیمان شوند.

استودیو ۴A Games در پاسخ به تمام این حاشیه‌ها اعلام کرده که آن‌ها به عنوان سازندگان Metro Exodus هیچ دخالتی در تغییر فروشگاه مقصد نسخه پی سی این عنوان نداشته‌‌اند و برخلاف‌ شایعه‌ها، همچنان برای توسعه نسخه‌های بعدی این فرنچایز روی پی سی برنامه دارند.

بازی Metro Exodus در تاریخ ۲۶ بهمن برای پلتفرم‌های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و پی سی منتشر خواهد شد.

The post کابوس‌های آرتیوم در سینماتیک جدید Metro Exodus [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

طرح اتصال متروی تهران به آمل به کجا رسید؟

به گزارش بخش تهران سایت خبرهای فوری، اتصال متروی تهران به آمل عنوان طرحی است که با عنوان گسترش خطوط ریلی مطرح شده،اما به گفته کارشناسان ذیربط، تحت این عنوان و در قالب بودجه‌های استانی توجیه‌پذیر نیست، این پروژه هزینه بالایی را به استان مازندران وارد کرده و چنانچه با بودجه استانی اجرایی شود فاقد توجیه اقتصادی است.

خطوط راه آهن شمال به طول تقریبی ۴۷۰ کیلومتر استان‌های مازندران و گلستان را به سمنان و تهران متصل کرده و با در اختیار داشتن ۲۷ ایستگاه یکی از خطوط ترابری مهم شمال کشور را به خود اختصاص داده است.

احداث و گسترش شبکه خطوط ریلی در شمال کشور به ویژه مازندران به دلیل وجود عوارض طبیعی اعم از کوه و جنگل، دشت‌های مرغوب برای کشاورزی و معضلات و مشکلات ناشی از چگونگی کاربری زمین و هم‌چنین تملک اراضی با مشکل مواجه بوده و با وجود ظرفیت بالای حمل و نقل ریلی اما راه آهن شمال نتوانسته آن طور که شایسته است توسعه پیدا کرده و تمامی محدوده استان و ارتباط با سایر نقاط کشور را تحت پوشش قرار دهد.

کمبود زمین در مازندران برای گسترش و ساخت خطوط ریلی

عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با مقایسه خطوط ریلی کشور با سایر شبکه ارتباطی و حمل و نقل گفت: به طور کلی سیستم ریلی کشور نسبت به سایر گزینه‌های حمل و نقل ضعیف بوده و دارای محدودیت در شبکه ارتباطی است.

امیر مدرس  درباره خطوط ریلی راه آهن شمال اظهار کرد: استان مازندران به دلیل وجود رشته کوه البرز و مشکلات گذر از آن نتوانسته از طریق شبکه ریلی ارتباط مناسبی با سایر استان‌های هم جوار و مرکزی کشور داشته باشد.

وی از کمبود زمین در مازندران برای گسترش و ساخت خطوط ریلی در این استان سخن گفت و خاطرنشان کرد: هرچند ساخت و ساز ریل در دشت مازندران ساده به نظر برسد اما کمبود اراضی به دلیل وجود کاربری‌های کشاورزی و جنگلی و نیز مالکیت خصوصی اراضی، عمده مشکل توسعه در این بخش است.

عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، تملک اراضی را مهم ترین چالش برای توسعه شبکه ریلی در استان مازندران دانست و تاکید کرد: معضل اصلی در اختیار گرفتن زمین برای احداث خطوط راه آهن است که نیاز به مطالعات دقیق در این زمینه را طلب می‌کند.

احداث خطوط ریلی گران تر از جاده

مدرس با اشاره به این‌که اساسا احداث خطوط ریلی گران‌تر از جاده‌سازی است، گفت: علاوه بر این مقوله، گذر از عوارض طبیعی نظیر مناطق کوهستانی و تپه ماهورها هزینه مضاعفی را بر دوش پیمانکاران این بخش وارد می‌کند.

وی با بیان این که احداث خطوط ریلی بدون واگن و قطار فاقد کارایی است، تاکید کرد: این‌که تنها خطوط ریلی گسترش یابد کافی نبوده و باید در کنار آن ناوگان ریلی نیز وارد خط شود و از این رو تامین و گسترش کامل شبکه راه آهن هزینه گزافی را برای پیمانکاران به همراه دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل، خطوط ریلی، واگن‌ها، لوکوموتیوها و ایستگاه‌ها را اجزای شبکه راه‌آهن معرفی کرد و افزود: به کارگیری همه این اجزا در کنار هم و با یکدیگر منجر به احداث خطوط ریلی شده و هر کدام به تنهایی برای گسترش شبکه کافی نیست.

مدرس به مشکلات تولید ناوگان ریلی نیز اشاره کرد و افزود: هزینه بالای تولید ناوگان در شرایط تحریم و یا حتی واردات آن در این شرایط از دیگر عوامل عدم گسترش این شبکه در کشور است.

گسترش ریلی با بودجه فرا استانی توجیه پذیر است

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در پاسخ به پرسشی مبنی بر گسترش خطوط ریلی به سمت غرب استان گفت: برای ارتباط شرق به غرب استان حمل و نقل دریایی گزینه بهتری نسبت به راه آهن است، چرا که نیاز به توسعه زیرساخت نداشته و هزینه کمتری به دنبال خواهد داشت.

وی، مطرح شدن گزینه انتقال متروی تهران به آمل تحت عنوان گسترش شبکه ریلی را در قالب بودجه استانی توجیه پذیر ندانست و خاطرنشان کرد: این پروژه هزینه بالایی را به استان مازندران وارد کرده و چنانچه با بودجه استانی اجرایی شود فاقد توجیه اقتصادی است.

مدرس، شبکه ریلی را دارای پتانسیل بالا در زمینه های متنوع اعم از حمل و نقل، گردشگری و تجارت دانست و گفت: چنانچه شبکه ریلی به همین شیوه سنتی در تمامی استان گسترش یابد می‌تواند ظرفیت قابل توجهی در زمینه کاهش هزینه‌ها ایجاد کند، زیرا گسترش خطوط ریلی پر سرعت و مونو ریل در استان با شرایط کنونی فاقد توجیه اقتصادی است.

وی از جابه‌جایی ایمن مسافر، حمل و نقل تولیدات در داخل و خارج استان و تسهیل در ترافیک به عنوان مزایای خطوط ریلی یاد کرد و در زمینه توسعه گردشگری بوسیله خطوط ریلی گفت: چنانچه بتوان همگام با توسعه شبکه راه آهن در سطح استان سرعت و کیفیت خدمات ریلی را افزایش داد گردشگری با این شیوه نیز با جذابیت‌های جدید رونقی مضاعف خواهد یافت.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با یادآوری انجام مطالعات و بررسی های دقیق پیش از هر تصمیمی مبنی بر گسترش خطوط ریلی خاطرنشان کرد: این‌که این خطوط از کجا وارد شده و تا کجا ادامه پیدا کرده و از کدام منطقه خارج شود نیازمند مطالعات بنیادی است، چراکه حجم عظیم مسافر و کالای ورودی به مقاصد مورد نظر باید مورد ارزیابی کارشناسانه قرار گیرد.

مدرس با اشاره به این‌که باید همزمان و همسو با توسعه خطوط ریلی، ارتقای سایر بخش‌ها در منطقه هدف انجام شود، گفت: ارتقاء زیرساخت‌ها و گسترش سیستم های حمل و نقل همگانی و متناسب سازی آنها با برنامه‌ریزی دقیق باید انجام شود و نباید پس از توسعه شبکه راه آهن به فکر توسعه مکان‌ها و مناطق محل عبور ریل باشیم.

مدیر کل راه آهن شمال، احداث و گسترش شبکه ریلی را منوط به بودجه دولتی دانست و گفت: شرکت راه آهن به عنوان بهره‌بردار خطوط ریلی است، اما احداث شبکه ریلی برعهده وزارت راه بوده که پس از واگذاری به معاونت ساخت و احداث آن در اختیار شرکت راه آهن قرار می‌گیرد.

یوسف گران پاشابه نوسازی و روسازی خطوط ریلی شمال، اشاره و اظهار کرد: این خطوط بارها مورد بازسازی قرار گرفته و اکنون تعداد زیادی از واگن‌های مسافربری و حمل و نقل به این خطوط اضافه شده است.

گران پاشا در ادامه از مزایای خطوط ریلی سخن گفت و خاطرنشان کرد: سهولت جابه جایی و حمل و نقل، قیمت مناسب، ایمنی و آسایش بیشتر نسبت به سایر خطوط ارتباطی، کاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت، کاهش آمار تصادفات نسبت به جاده و آلایندگی به مراتب کمتر از مزایای استفاده از شبکه ریلی است.

گران پاشا با اشاره به مقوله فرهنگ سازی با تاکید بر این‌که رانندگان و عابران از محل‌های مطمئن و ایمن در تقاطع با راه آهن عبور و مرور کنند، اظهار کرد: احداث گذرگاه هم‏سطح و زیرگذرهای متعدد برای تردد خودروها و عابرین پیاده پیش‌بینی شده تا با رعایت مقررات شاهد اتفاقات ناگوار در تصادفات واگن ها نباشیم.

پیش از این علی اسماعیلی، نماینده نور و محمودآباد در مجلس در دومین همایش بزرگداشت روز مجلس در شهرستان نور از پیشنهادی مبنی بر اتصال خط ریلی تهران به شمال از مسیر بلده خبر داد و تاکید کرد: با راه‌اندازی این خط ریلی که در حال آماده سازی ساز و کار آن نیز هستیم فاصله تهران به شمال به نیم ساعت کاهش پیدا می‌کند. /ایسنا

این خبر طرح اتصال متروی تهران به آمل به کجا رسید؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.