افزایش قیمت خودرو در راه است؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، یکی از صنایعی که در سال جاری تحت تاثیر افزایش نرخ ارز قرار گرفته صنعت خودروسازی است و نوسانات ارزی موجب شده تا خودروسازان و قطعه‌سازان با مشکلاتی برای تامین مواد اولیه مواجه شوند و هزینه‌های تولید افزایش یابد.

خودروهای چینی در بازار چند؟

از سوی دیگر تقاضای مردم برای تبدیل ریال، بازار خودرو را نیز همگام با سایر بازارها مانند ارز ، سکه و مسکن با تلاطم مواجه کرد و افزایش تقاضا برای خرید، منجر به رشد قیمت خودرو در بازار آزاد شد که با توجه به ثبات نسبی قیمت رسمی خودرو شکاف قیمتی بین بازار و کارخانه نیز افزایش یافت.

مسئولان صنعت خودروسازی بر این باورند که ثبات قیمت خودرو، واحدهای تولیدی آن‌ها را زیان‌ده کرده است. چندی ‌پیش نیز دو خودروساز بزرگ کشور به صورت رسمی زیان‌دهی خود را اعلام کردند. خودروسازان از افزایش قیمت تمام شده خودرو گله‌مند بوده و خواستار تخصیص ارز با قیمت مناسب به صنعت خودروسازی و یا مجوز افزایش قیمت خودرو بوده‌اند اما تاکنون در این رابطه تصمیم جدیدی اتخاد نشده است.

هم اکنون خودروسازان دوباره تقاضای افزایش نرخ‌ها را داده‌اند و خواستار تعیین قیمت در حاشیه بازار هستند و این در حالی است که نرخ‌ها در بازار آزاد تا حدود دو برابر رشد داشته است، از طرفی مشکل عدم عرضه خودرو توسط خودروسازان به امید افزایش قیمت‌ها یکی از مواردی است که باعث شده شاهد افزایش نرخ‌ها طی سه ماه گذشته باشیم.

اکنون با توجه به درخواست خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو قرار شده موضوع افزایش قیمت خودرو در اولین جلسه کمیسیون صنایع مجلس با حضور وزیر صنعت بررسی شود. به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس، این کمیسیون بعد از اتمام تعطیلات مجلس با برگزاری جلسه ای نظرات موافقان و مخالفان افزایش قیمت خودرو را بررسی خواهد کرد و در نهایت به جمع بندی خواهد رسید./ایبنا

این خبر افزایش قیمت خودرو در راه است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مقایسه قیمت ها در دوره پهلوی با اوضاع امروز

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، نسل امروز با شنیدن نرخ کالاهای زمان پهلوی حسرت ارزانی آن زمان را می‌خورند. این در حالی است که مقایسه نسبی قیمت‌های آن زمان و اکنون گواه نادرستی ادعای ارزانی قبل از انقلاب است.

پرتقال ۲۰۰۰ تومان شد+ جدول قیمت انواع میوه

سال ۴۹، حقوق یک کارمند در ماه ۲۰۰ تومان و حقوق یک معلم ۵۰۰ تومان و قیمت یک خودروی پیکان ۱۸۰۰۰ تومان بود. اگر کارمندی قصد خرید پیکان داشت با پس‌انداز حقوق ۹۰ ماه و یک معلم با پس‌انداز حقوق ۳۶ ماه خود قادر به خرید پیکان بود. درحالی که امروز یک کارمند با حقوق حداقل ۱.۵ میلیون تومان می‌تواند با پرداخت ۱۵ ماه حقوقش صاحب پراید شود .

در سال ۵۰ ، دستمزد روزانه‌ی یک کارگر در شهری مثل فردوس در خراسان جنوبی ۲۵ تا ۳۰ ریال بود یعنی یک کارگر اگر سه روز و نیم کار می‌کرد می‌توانست یک دلار بخرد در حالی که امروزه کارگری با مزد ۳۵ تا ۴۰ هزارتومان در روز با مزد روزانه‌اش قادر است ۴ دلار خریداری کند.

 در سال ۵۴ ، یک حلب ۴.۵ کیلویی روغن نباتی ۲۹ تومان قیمت داشت که معادل مزد ۵ روز کارگری با حقوق روزانه ۶۰ ریال بود اما امروزه یک کارگر با مزد کمتر از یک روز خود یک حلب روغن می‌خرد.

 سال ۵۴ ، مرغ منجمد کیلویی ۱۰۵ ریال فروخته می‌شد. یعنی اگر یک کارگر تمام مزد روزانه‌اش راپرداخت می‌کرد نهایتاً ۶۷۰ گرم مرغ خریداری می‌کرد در حالی‌که امروزه یک کارگر با مزد روزانه‌اش حداقل ۴ کیلو مرغ می‌خرد.

در زمان پهلوی قیمت نان سنگک ۵ ریال بود و کارگری که در روز ۶ تومان مزد دریافت می‌کرد می‌توانست ۱۲ نان سنگک بخرد ولی امروزه یک کارگر با مزد ۳۵ هزارتومان قادر است ۳۵ عدد نان سنگک بخرد. /آرشیو روزنامه های دوره پهلوی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷

به جای ساخت حوزه های علمیه مجلل به فکر معیشت طلاب باشید /طلاب نان ندارند بخورند

این خبر مقایسه قیمت ها در دوره پهلوی با اوضاع امروز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار

آشفتگی در بازار ارز این روزها گریبان ‌گیر بسیاری از کالاها در بازار کشورمان شده است.
ایران خودرو جدیدترین قیمت محصولاتش را اعلام کرد. قیمت جدید اعلامی از سوی شرکت ایران خودرو صرفا تا پایان اردیبهشت‌ ماه قابل اعتبار است. جدول اعلامی از تاریخ ۱۷ لغایت ۳۱ اردیبهشت ماه جهت تسویه حساب مشتریان قابل اجرا است.
تغییر قیمت کلی محصولات احتمالا از خردادماه اجرایی شود. بیشتر تغییرات اعمال شده در اردیبهشت ماه مربوط به خودروهای پژو ۲۰۷ دنده ای و اتوماتیک (حدود ۵ میلیون تومان) و تندر پلاس اتوماتیک ( حدود ۴ میلیون تومان) است.

The post قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار appeared first on دیجیاتو.