ماجرای عجیب حضور خانواده شیرازی در هیات فوتبال!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، از زمان حضور شیرازی در هیات فوتبال استان تهران، بعضا حاشیه‌هایی پیرامون حضور پسرش در هیات فوتبال وجود داشته است و این بحث تا جایی بالا گرفت که در برنامه نود هم این موضوع مطرح شد و حالا هم دبیر سابق هیات فوتبال استان تهران علاوه بر تایید این خبر، از حضور کوتاه‌مدت برادر آقای رئیس در هیات فوتبال خبر داده است.

رضا عابدینی دبیر سابق هیات فوتبال تهران درباره حضور خانواده شیرازی در هیات فوتبال گفت: «پسر ایشان از روزهای نخست حضور داشتند و چند وقتی هم برادرشان پیش ما بودند. اگر شخص دیگری حضور داشته، شاید جای دیگری بوده است و من اطلاعی ندارم.»

این خبر ماجرای عجیب حضور خانواده شیرازی در هیات فوتبال! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آخرین اقدامات برای حضور زنان در ورزشگاه ها

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، مصاحبه‌ها و اظهار نظرهای مثبت و امیدوارکننده، اقدام عملی نه چندان مؤثر و خبرهای ناامیدکننده. این پروسه ماه‌های اخیر بحث ورود زنان به ورزشگاه‌هاست که هر از چند گاهی حسابی اخبار فوتبال و حتی اجتماعی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. تنها ۴ روز به شروع لیگ برتر نوزدهم باقی مانده و هیچ خبری از صدور مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها نیست، هیچ اتفاق مثبتی برای خانم‌های خبرنگار و عکاس که قرار بود از امسال بتوانند مسابقات لیگ را از نزدیک ببینند، نیفتاده است. در واقع ابهامات همچنان پابرجاست و در عین حال تغییر واضح و روشنی شاهد نیستیم. در این شرایط می‌توان مدعی شد که تنها ۴ روز به شروع لیگ برتر «مردانه» باقی است. تمام اینها در شرایطی است که موضع دولت کاملاً روشن و صریح است؛ بارها اعلام شده که دولت موافق حضور زنان است و نهادهای تصمیم‌ساز برای حل این مشکل گام‌های مؤثری هم برداشته‌اند اما اینکه چرا هنوز به نتیجه نرسیده را باید در نهادهای خارج از دولت جست‌وجو کرد. لعیا جنیدی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، چهاردهم ماه جاری به ایلنا گفت: «دولت موافق ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌هاست و می‌دانم وزارت ورزش و جوانان هم همیشه پیگیر این موضوع بوده است. برای ورود خانم‌ها باید یک هماهنگی بین قوا به وجود بیاید.» در این میان خبری غیررسمی و تأیید نشده که در روزهای گذشته در فضای مجازی منتشر شده، زنان خواهان ورود به ورزشگاه‌ها را با نگرانی مواجه کرده است. براساس این خبر که با واکنش زیاد کاربران همراه شده، چند دختر که پیش از این با تغییر ظاهر و گریم مردانه موفق به حضور در ورزشگاه شده بودند، بازداشت شده‌اند.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده هم می‌گوید که برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها و تماشای حضوری مسابقات مانعی وجود ندارد. او دیروز در حاشیه سفر به استان اردبیل گفت:«مانعی نداریم که خانم‌ها در فضاهای مجزا، ورودی مجزا و امکانات مجزا بتوانند در فضای خوب و سالم ورزشگاه‌ها حاضر شوند. وزیر ورزش و جوانان به صورت خوب و جدی این مساله را دنبال می‌کند. به زودی تلاش‌های آقای سلطانی‌فر در این زمینه نتیجه هم خواهد داشت.»
دیروز لیلا صوفی‌زاده، نایب رئیس فدراسیون فوتبال به ایرنا گفت: «حضور زنان به فضای اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی ورزشگاه‌ها اعتبار می‌بخشد و وقت آن رسیده تا شاهد فوتبال حرفه‌ای در بخش زنان و مردان همگام با هم باشیم.» او صحبت‌هایش را با تبعات مثبت این اقدام ادامه داد: «حضور زنان در ورزشگاه یک فرصت بسیار خوب و مؤثر برای اعتلای جسمی، فکری، فرهنگی و اجتماعی زنان در جامعه خواهد بود. همیشه معتقد بودم که در یک کشور اسلامی زمانی که حقوق برابری را برای آنها قائل باشیم، جنسیت معنا ندارد. در ادارات دولتی، زن و مرد در کنار هم کار می‌کنند و در راهپیمایی‌ها و حتی در انتخابات همواره حضور داشتند. گرچه نباید نقش پررنگ زنان را در دوران جنگ فراموش کنیم که از دامان آنها مردان به عرصه‌های نبرد رفتند و ایستادگی کردند. برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها در کنار مردان مهم‌ترین کار تغییر نگاه جامعه است. اگر زنان در ورزشگاه حضور یابند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. همان‌طور که در دیدار ایران- بولیوی و پرسپولیس-کاشیما این اتفاق افتاد و حاشیه‌ای نداشت. زنان با رعایت هنجارها و رعایت وظایف یک تماشاگر و هوادار تیم ملی در این محیط‌ها شرکت خواهند کرد. در واقع آنها فرهنگ تماشاگر بودن را به عنوان یک زن رعایت می‌کنند.» لیلا صوفی‌زاده همچنین یادآور شد: «نمایندگان مجلس زن، مشاوران استانداری و مسئولان زن در اداره کل ورزش و جوانان همه باید در پر کردن فضای ورزشگاه‌ها کمک کنند و امکانات لازم را برای حضور آنها فراهم سازند. گرچه سیستم حمل و نقل، تبلیغات شهری، تلویزیونی و رادیویی و شبکه‌های اجتماعی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای دیدن مسابقات زنان خیلی مؤثر است.»

عزیزمحمدی: می‌توان نظر مثبت علما را جلب کرد

محمد محمدی سدهی
خبرنگار
سردار عزیزالله محمدی، رئیس سابق سازمان لیگ فوتبال موافق باز شدن درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان است. او در این خصوص به خبرنگار«ایران» گفت: «در صورت فراهم شدن امکانات، حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ایرادی ندارد. می‌توان نظر علما را جلب کرد و این موضوع را عملی کنیم. برطرف کردن مشکلات زیرساختی همانند سرویس بهداشتی جدا و… کار آسانی است و در صورت رفع این ایرادات می‌تواند این موضوع عملی شود.» او درخصوص تاریخی که درخصوص آخرین مهلت برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها از سوی داریوش مصطفوی، رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال اعلام شده است، بیان داشت: «اعلام شد که فیفا طی نامه‌ای به فدراسیون فوتبال تأکید کرده ۹ شهریور آخرین فرصت فدراسیون برای حضور بانوان است که البته این موضوع به تیم ملی ارتباط دارد و ربطی به بازی‌های باشگاهی ندارد اما به هر حال می‌توانیم با فراهم کردن امکانات شرایط حضور بانوان در مسابقات لیگ را هم مهیا کنیم.» عزیزمحمدی ادامه داد: «آن زمان که من به عنوان کاندیدای ریاست فدراسیون انتخاب شدم، گفتم که در ابتدا باید زیرساخت‌ها را درست کرد و پس از آن با علمایی که در این خصوص تصمیم گیرنده هستند، صحبت کنیم. می‌توان علما را به استادیوم بیاوریم تا آنها ببینند که حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه باعث می‌شود فضای استادیوم‌ها سالم‌تر شود. علمای ما به‌روز و روشنفکر هستند.» نایب رئیس اتحادیه فوتبال با اشاره به این موضوع که ما مردم خیلی خوبی داریم، افزود: «زمانی که یک جوان با پدر و مادر خود به استادیوم می‌رود، در کنار خانواده الفاظ رکیک و بدی به کار نمی‌برد و برخی حرکات را رعایت می‌کند و حرمت‌ها را نگه می‌دارند. مردم ما با اخلاق و با کرامت هستند و خودشان مسائل را رعایت می‌کنند. چطور زمانی که به مردم نیاز داریم، می‌گوییم که مردم خوب هستند اما زمانی که می‌خواهیم کاری برای مردم انجام دهیم، می‌گوییم مردم خوب نیستند!؟ در حال حاضر تیم‌های بانوان‌مان در رشته‌های مختلف فعالیت می‌کنند و در مسابقات جهانی با حجاب اسلامی هم حضور می‌یابند و به مدال هم می‌رسند. کار آنها تا جایی ارزشمند است که حتی مقام معظم رهبری هم از بانوان ما تشکر و قدردانی می‌کنند.» او راهکاری هم برای حضور بانوان در مسابقات لیگ دارد و این گونه درخصوص راهکارش صحبت کرد: «می‌توانیم یکی از بازی‌های لیگ را به بانوان هوادار اختصاص دهیم و بگوییم که تنها بانوان برای تماشا به استادیوم بیایند و با جو آشنا شوند و بعد از آن با جدا کردن سکوها بانوان هم بتوانند به تماشای بازی بنشینند.»

نگاه ستاره‌های تیم ملی به حضور زنان در ورزشگاه‌ها

حامد جیرودی
خبرنگار
حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال، موضوعی است که برای خود ورزشکاران نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ستاره‌هایی مانند سارا قمی کاپیتان ملی پوش تیم فوتبال ملوان و سارا شیربیگی بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان که سالهاست در سطح حرفه‌ای به بازی مشغول هستند و به عنوان بانوانی ورزشکار از آرزوی خود برای باز شدن درهای استادیوم‌ها به تماشاگران خانم صحبت کرده‌اند. سارا قمی درباره بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها به خبرنگار «ایران» گفت: «در حال حاضر آرزوی خیلی از دختران و زنان ایرانی است که به ورزشگاه بیایند و بازی تیم محبوبشان را از نزدیک ببینند. این اتفاق خیلی می‌تواند به فوتبال ایران کمک کند. قطعاً خیلی از اتفاقات به حرمت حضور خانم‌ها از بین می‌رود یا حداقل کم می‌شود. این یک تجربه جدید است که باید از چند سال پیش اتفاق می‌افتاد. با این حال، می‌توان اقداماتی را در این خصوص انجام داد. مثل دادن جایگاه اختصاصی به خانم‌ها و کنترل بیشتر برای ورود و خروجشان.» قمی به بعد دیگری از این ماجرا اشاره کرد: «من سالهاست که فوتبال بازی می‌کنم و مادرم بازی‌های من را می‌بیند ولی پدر و برادرم هنوز نتوانسته‌اند بازی من را در استادیوم ببینند. فکر می‌کنم که آرزوی خیلی از خانواده‌ها این است.» سارا شیربیگی خانم گل فوتسال آسیا نیز در این باره می‌گوید: «این موضوع می‌تواند به انگیزه بسیار زیادی برای بازیکنان تبدیل شود. اگر درست مدیریت شود، حاشیه‌ای به وجود نمی‌آید. اگر خانواده‌ها حضور داشته باشند، جو ورزشگاه‌ها بسیار مثبت می‌شود و من بازیکن می‌دانم که سعی می‌کنم بهترین عملکردم را داشته باشم.» او درباره این که شده خودش یا هم‌تیمی‌هایش درخواستی از مسئولان برای حضور بانوان در ورزشگاه داشته باشند؟ چنین پاسخ داد: «این موضوع دست ما نیست و باید نهادهای نظارتی کشور در این خصوص تصمیم‌گیری کنند و بعید می‌دانم مسئولان فدراسیون نخواهند این موضوع را قبول کنند.» شیربیگی درباره اینکه احساس مسئولیت می‌کند که در این رابطه قدمی بردارد، چنین واکنشی داشت: «بله من به عنوان یک نماینده خانم‌های ورزشکار دوست دارم کاری انجام دهم ولی به تنهایی کاری نمی‌توانم انجام دهم و کل کشور باید این موضوع را بپذیرند.» /روزنامه ایران

این خبر آخرین اقدامات برای حضور زنان در ورزشگاه ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیام،علیه امپراطوری تاج!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، مهدی تاج که در سه ماهه اخیر و پس از حذف علی کفاشیان از چرخه مدیریت فوتبال با قانون ممنوعیت فعالیت بازنشسته ها ، سعی کرده بود با وارد کردن طیف های دور مانده از چرخه فوتبال، اقبال عمومی از خود را بالاتر ببرد حالا شرایط عجیبی را تجربه می کند. اوشاید انتخابات سال آینده فدراسیون را می دید و سعی داشت تعداد منتقدانش را کمی کمتر کند ولی هیچ وقت باورش نمی شد یکباره در فوتسال با سونامی اعتراض و استعفا روبرو شود.
او طبق معمول داشت سمتی دیگر به محمدرضا ساکت می داد. ساکت که رئیس کمیته تیم های ملی است و سرپرست تیم بزرگسالان، خیلی ساده می توانست عضو کمیته فنی فوتسال هم باشد.
ولی محمدحسن انصاری فرد خیلی جدی جلوی تاج ایستاد. او زیر بار تحمیل ساکت از سوی تاج نرفت و عطای کار در فدراسیون فوتبال را به لقایش بخشید.
ساکت مدت هاست که پاشنه آشیل تاج شده است ولی اصرار رئیس اصفهانی بر حفظ و افزایش مسئولیت های همکار قدیمی اش ، این بار به سونامی علیه مدیریتش بدل شده است. بعد از انصاری فرد، شمسایی و مدیر باشگاه مقاومت البرز هم از سمت های شان استعفا دادند تا ضربه ای بزرگ به مشروعیت تصمیم گیری تاج و فدراسیونش وارد کنند.پست گرفتن های ساکت در سکوت بدترین ضربه ها را به فدراسیونی می زند که لقب ۵ ستاره را با خودش یدک می کشد. /خبرآنلاین

این خبر قیام،علیه امپراطوری تاج! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گل‌محمدی: حقمان نیست زمین نداشته باشیم

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، یحیی گل‌محمدی در واکنش به موضوع قهرش در دیدار دوستانه تیم شهرخودرو و گل‌گهر اظهار کرد: هیچ قهری در کار نبود، بلکه از دیدار با وینگو بگوویچ و مسئولان گل‌گهر که این همه راه را طی کردند تا با ما در ورزشگاه امام رضا (ع) روبه‌رو شوند، خجالت می‌کشیدم‌.

وی ادامه داد: بگوویچ بزرگتر من است و من نسبت به او احترام ویژه‌ای قائل هستم. وقتی با آنها برای بازی دوستانه صحبت کردم، او به خاطر لطفش به من، کیلومترها راه را به همراه سایر اعضای باشگاهش طی کرد تا در ورزشگاه امام رضا (ع) مشهد بتوانیم بازی دوستانه داشته باشیم. نامه‌نگاری‌های این موضوع را هم انجام دادیم اما اجازه برگزاری بازی در آنجا را ندادند.

سرمربی تیم فوتبال شهر خودرو اضافه کرد: متاسفانه مجبور شدیم در زمین تمرین‌مان در منزل‌آباد از  گل‌گهری‌ها پذیرایی کردیم و شرمنده آنها شدیم. در بازی مقابل سپاهان و مس نیز همین اتفاق افتاد اما کسی توجهی نکرد.حرف برای گفتن زیاد دارم، اما در حال حاضر صحبتی نمی‌کنم و به موقعش راجع به خیلی مسائل باید با هواداران صحبت کنم.

گل‌محمدی تاکید کرد: ما به مشهد آمدیم و با عشق و علاقه کارمان را انجام می‌دهیم، تنها خواسته من به عنوان یک سرمربی، یک زمین تمرین و یک زمین مسابقه مناسب است. این حق من و تیمم است. حمیداوی به عنوان مالک باشگاه شرایط خوبی را ایجاد کرده است، اما دیگر زمین که نمی توانند از تهران به مشهد بیاورد. هیچ چیز بیشتری از کسی نخواستم، نمی‌دانم بابت این حداقل‌ها باید چه کار کنیم؟

وی افزود: حرف‌های ناگفته زیادی داریم که به موقع انجام خواهدشد، همه می‌گویند تنها نماینده فوتبال خراسان ما هستیم اما وقتی زمین تمرین و بازی نداریم باید چه کاری انجام دهم. مهمترین فاکتور ما برای آماده‌سازی همین زمین است. دوست ندارم خیلی مسائل را بازگو کنم اما علاقه‌مندان به فوتبال می دانند که با چه شرایطی پیش می رویم و این برای تنها نماینده فوتبال خراسان رضوی واقعا زشت است.

این خبر گل‌محمدی: حقمان نیست زمین نداشته باشیم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پاسخ مدیر شبکه ورزش به شایعه بازگشت عادل فردوسی‌پور+فیلم

ه گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، جواد خیابانی گفته بود بزودی عادل فردوسی‌پور در تلویزیون گزارش می‌کند ولی مدیر شبکه ورزش در این باره سکوت کرد، احسان شیعه شایعه اجرای عادل در برنامه فوتبال ۱۲۰ را هم تکذیب کرد، البته نزدیکان فردوسی‌پور اعتقاد دارند خود او هم تمایلی به اجرای این برنامه نداشته است. /خبرآنلایناین خبر پاسخ مدیر شبکه ورزش به شایعه بازگشت عادل فردوسی‌پور+فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قهر یحیی با پدیده

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم فوتبال شهرخودرو به دلیل ناهماهنگی با مسئولان استانی شهر مشهد در دیدار دوستانه تیمش برابر گل گهر سیرجان که از ساعت ۱۷:۳۰ در مشهد برگزار می‌شود، حضور نخواهد یافت.

قرار بود دیدار دوستانه دو تیم در یکی از دو ورزشگاه امام رضا (ع) یا ثامن برگزار شود که با مخالفت مسئولان تربیت بدنی آستان قدس و اداره کل ورزش و جوانان این استان، بازی به کمپ تمرینی شهر خودرو یعنی مجموعه منزل‌آباد انتقال پیدا کرد. این ناهماهنگی باعث ناراحتی سرمربی مشهدی‌ها شد تا برای چندمین بار در دو فصل اخیر، گل‌محمدی به خاطر کمک نکردن مسئولان مشهدی، از تمرینات یا بازی‌های این تیم کنار بکشد و در کنار زمین حضور پیدا نکند.

این خبر قهر یحیی با پدیده اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فرمول ۱۰ ماده‌ای برای گشودن گره فوتبال به‌ خاطر تماشاگران زن

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، مهرداد خدیر: هر چند در یادداشت قبلی با عنوان «چرا نظر آیت‌الله مکارم ورود زنان در ورزشگاه ها را منتفی نمی‌کند» توضیح داده ام که مرجع محترم تقلید حضور را برای مقلدان خود «ضروری و مناسب» ندانسته و در عین حال وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال را نهی نکرده‌اند، اما چون خطر تعلیق به فوتبال ایران نزدیک شده و برخی مقامات غیر دولتی هم در این باره نکاتی را مطرح می کنند و به مصداق «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد» و ولو بعضا تکراری اما برای درنیفتادن در این ورطه فرمولی در ۱۰ بند شاید راهگشا باشد:

۱. دختران و زنان در واقع به «ورزشگاه» نمی‌روند. به «تماشاخانه فوتبال» می‌روند تا بازی را «تماشا» کنند.

نمی‌روند «بازی» کنند. می روند تماشا کنند. همان گونه که تئاتر یا فیلم تماشا می کنند. به نظر می رسد بخشی از سوء تفاهم با تأکید بر کلمۀ «تماشا» مرتفع شود.

۲. اصرار فیفا بر «رفع تبعیض» است. در نگاه آنان جلوگیری از ورود دختران و زنان از مصادیق عینی «تبعیض» و «تبعیض جنسیتی» است. «تساوی» و «برابری» از اصول دنیای مدرن است و در سنت سخنی از برابری نیست یا چیره نیست. از این رو باید توضیح دهند قرار نیست «نصف» جایگاه تماشاگران به زنان اختصاص یابد و صحبت از ۱۰ تا ۱۵درصد است.

۳. اگر زنان به ورزشگاه بروند ولی تلویزیون پخش نکند یا نمای نزدیک از آنان نگیرد شاید حساسیت کمتری ایجاد کند. این توصیه البته برای شروع کار است و به مرور می توانند نشان دهند. مهم این است که طلسم بشکند.

۴. رییس جمهوری در مقام رییس شورای عالی امنیت ملی می تواند موضوع را در این شورا به بحث گذارد و تصویب کند چرا که فوتبال در ایران مقوله ای امنیتی است یا امنیتی هم هست. سال ها پیش مجری برنامۀ «صندلی داغ» تلویزیون از دکتر قریب مدیر عامل وقت باشگاه استقلال پرسید تحصیلات و تخصص شما چیست و او پاسخ داد: « دکتری امنیت استراتژیک».

مجری که به گمانم داریوش کاردان بود با شگفتی پرسید ربط آن با مدیریت باشگاه فوتبال چیست و قریب پاسخ داد: فوتبال در ایران، مقوله ای امنیتی است و کاملا ربط دارد.

جدای این اگر فوتبال ایران تعلیق شود یکی از مهم ترین تفریحات مردم حذف خواهد شد و آیا این بار امنیتی ندارد؟ در ابعاد منطقه ای و جهانی نیز این موضوع صادق است.

۵. در یادداشت پیشین آوردم و اینجا هم تکرار می کنم. مخالفت برخی مراجع منحصر به ورود زنان به ورزشگاه ها نیست. آقای مکارم سیگار را حرام اعلام کرده اند اما شرکت دخانیات تعطیل نشده یا دیگری بهره بانکی را اما هیچ بانکی تعطیل نشده یا دربارۀ موسیقی نظر منفی ابراز می شود اما رادیو آوا از بام تا شام موسیقی پخش می کند و در خیلی از شهرها کنسرت برگزار می شود.

با این نگاه این نهی ها الزامی برای دولت ایجاد نمی کند. چندان که بانک ها دربارۀ بهره به فتواها عمل نمی کنند و قوانین را در نظر دارند و چون شورای نگهبان مُهر تأیید زده شرعی به حساب می آید.

۶. گفته شده فیفا به ورزشگاه های ما چه کار دارد؟ اما تنها «فیفا» نیست که کار دارد. «یاتا» هم به هواپیمایی ما کار دارد و «فیلا» هم به کُشتی ما و سازمان بین المللی کاربه قانون کار ما و نمی توانیم بگوییم ما در شرع «اجیر و موجر» داریم نه «کارگر و کارفرما» و کار کودکان منع نشده و دستمزد بر اساس توافق است و شرع در رابطه کار ضلع سوم به نام دولت ندارد بلکه گزارش می دهیم که رعایت می کنیم.

مداخله گرانه تر از همه رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی است که دوربین کار گذاشته و از جزییات فعالیت های هسته ای ما آگاه است و اگر نبود به نفع ما گزارش نمی داد. عضویت در مجامع بین المللی هم مزایایی دارد و هم محدودیت هایی. پول ما بابت جام جهانی ( ده میلیون دلار) را هم فیفا می پردازد و تنها اعمال محدودیت نمی کند. بدون فیفا خودمان با خودمان باید مسابقه بدهیم.

۷. در دنیایی که رسانه ها با هم رقابت دارند هر رسانه مزیت نسبی خود را دارد و سرمایه اصلی اوست.

مزیت نسبی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران فوتبال است. یکی از مهم ترین رشته های پیوند مردم با صدا و سیما مسابقات فوتبال و پخش مستقیم آن است. «من و تو» هر قدر هم رقص و آواز پخش کند، بی بی سی فارسی هر چه تحلیل سیاسی بگذارد، ایران اینترنشنال هر قدر خبررسانی کند و «جم» هر چه سریال ترکی بگذارد باز هم نمی توانند مسابقات فوتبال داخل ایران با میلیون ها بیننده را پوشش دهند.

حذف فوتبال این رشته را می گسلد و مردم را به سوی این شبکه ها سوق می دهد. با این توضیح شاید بتوانند منتقدان را قانع کنند و عجیب است که صدا وسیما سکوت کرده است. حفظ میز و دل خوش کردن به آمار بینندگان که به خاطر رایگان بودن تلویزیون امری طبیعی است آنان را از مهم ترین سرمایه غافل کرده است.

۸. حضور زنان در ورزشگاه ها مهم تر و حساسیت‌زاتر است یا حق رأی زنان؟ اگر فقیهی که ۱۰۰ سال پیش درگذشته اکنون چشم بگشاید و او را به مجلس شورای اسلامی ببرند و بگویند هم در انتخاب این نمایندگان رأی زنان نقش داشته و هم ۱۷ زن در این مجلس – بیش از تعداد روحانیون آن- در روند قانون گذاری نقش دارند باور می کند؟ اما این اتفاق افتاده است.

رژیم پهلوی در مقابل «زن سنتی» و به تعبیر علی شریعتی «زن مطبخی» مدعی «زن مدرن» بود که باز شریعتی از آن به عنوان «زن عروسکی» یاد می کرد و هنر شریعتی این بود که فارغ از دو قطبی زن مطبخی و زن عروسکی زنی دیگرگونه را وارد جامعه ایران کرد و امام خمینی هم در ادامه با تأیید حضور زنان در انقلاب اسلامی مسیر جدیدی را گشود.

همین دیروز در خاطرات مرحوم محلاتی در مجلۀ « حریم امام» خواندم که به امام گفته بود اگر اجازه دهید برنامه دیدار با خانم ها را لغو کنیم و رهبر فقید انقلاب به طعنه به او می گویند: نقش شان از شماها بیشتر نبوده باشد کمتر نیست!

سخنان مرحوم مدرس درباره حق رأی زنان را بخوانید که تا چه حد مخالف است حال آن که امام خمینی در این فقره او را الگو قرار نمی دهد و از این ظرفیت استفاده می کند.

کافی است حضور زنان در ورزشگاه ها را مانند حق رأی زنان بدانیم تا نشدنی به نظر نیاید.

۹. پیش از این و در مواردی درهای ورزشگاه به روی زنان باز شد و اتفاق خاصی نیفتاد. پوشش ها همان بود که در جامعه بود. کم یا زیاد مثل جامعه است. مگر این که مشکل با شادی و همهمه باشد که اقتضای هیجانات ورزشگاه است و مرد و زن ندارد.

۱۰. سر انجام این که دیر یا زود این اتفاق می افتد و این ما هستیم که باید خودمان را با الزامات فیفا تطبیق دهیم نه فیفا با ما. هر چه زودتر باشد کم خسارت تر است و حال که این همه «صنم» یا «سمن» در عرصه بین المللی داریم دنبال «یاسمن» تازه نباشیم.

با لحاظ کردن این ۱۰ نکته کابوس تعلیق از سر فوتبال ایران دور می شود و چون همه این اتفاقات ذیل نهادهایی در جمهوری اسلامی ایران رخ می دهد قاعدتا به لحاظ شرعی هم نباید نگرانی خاصی به وجود آید. چون وقتی پلیس در کوچه و خیابان مراقب رفتار خانم هاست داخل ورزشگاه که اسم و صندلی مشخص است هم طبعا کنترل می کنند. /عصرایران

این خبر فرمول ۱۰ ماده‌ای برای گشودن گره فوتبال به‌ خاطر تماشاگران زن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رازگشایی از حقیقتی فوتبالی درباره علی کریمی+فیلم

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، ابوالفضل جلالی مدیر برنامه های علی کریمی و کسی که نقشی شگرف در شکوفایی او داشت می گوید این جادوگر فوتبال ایران همیشه می گفته فوتبال را دوست ندارد و مثل خواننده خوش صدایی بوده که خواندن دوست نداشته است. او گفته علی کریمی گفت دوست ندارد بعد فوتبالش مربیگری کند! /خبرآنلاین 

 

این خبر رازگشایی از حقیقتی فوتبالی درباره علی کریمی+فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چه شد که کری‌های بچه‌گانه فوتبال ایران را فرا گرفت؟

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، شوخی، کری، کل‌کل یا حتی دعواهای متعصبانه‌ای که برای حمایت از تیم خودی در جهت مقابله با حریف دیرینه و همیشگی از آنها استفاده می‌شود. این‌ها بدون شک جزو جدانشدنی هواداری در فوتبال دنیا هستند. مثل همه لحظه‌هایی که مجریان لیورپولی و منچستری شبکه اسکای‌اسپورت روبروی هم می‌نشینند و حسابی از خجالت هم در می‌آیند یا مثل همه آن وقت‌هایی که یک بنر یا شعار ساده حرف کلی هوادار را به گوش رقیب می‌رساند. همه این اتفاقات در فوتبال و ورزش روز دنیا مشاهده می‌شوند و از دید خیلی‌ها تا حد زیادی باعث جذاب‌تر شدن هر رشته‌ای می‌شوند اما بدون شک این جذابیت تا وقتی اذیت‌کننده نخواهد بود که از مرز توهین رد نشود و رنگ و بوی کری‌های پر از اهانت استادیومی را به خودش نگیرد. وقتی پای فضای مجازی یا تریبون‌های بزرگتر و افراد معروف وسط باشد دیگر ذهن هیچکس به سکوهای استادیوم معطوف نمی‌شود و هیچکس نمی‌تواند با استفاده از هر ترفندی برای حریف کری بخواند و حتی به آن توهین کند.

وقتی چند روز پیش مجری برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما پیش از به قول خودش شوخی با هواداران استقلال در برنامه زنده، از این گفت که می‌داند به زودی مورد هجمه قرار می‌گیرد، خیلی‌ها از این گفتند که لزوم گفتن آن جملات عجیب در تریبون ملی چه بود؟ شوخی و یا کری‌خوانی حسین کلهر برای استقلالی‌ها از دید خیلی‌ها توهین به آبی‌ها تلقی شد. صحبت‌های کلهر انقدر برای طرفداران و حتی بازیکنان و مسئولان استقلال سنگین بود که آنها زودتر از اکثر واکنش‌های چند وقت اخیرشان نسبت به کری‌خوانی این مجری تلویزیون واکنش نشان دادند.

ابتدا اعلام شد که باشگاه استقلال یکبار دیگر همکاری خودش را با صدا و سیما قطع خواهد. مدت زیادی از این واکنش نگذشت که وریا غفوری، کاپیتان استقلال هم نسبت به صحبت‌های کلهر در برنامه سلام صبح بخیر واکنش بسیار تندی داشت. وریا که طی ماه‌های گذشته از طریق صفحه اینستاگرام خودش ارتباط خوبی با طرفداران فوتبال در ایران گرفته و معمولا هم با کسی تعارف ندارد، به شدت به کلهر و صدا و سیما تاخت.

البته که از این دو اقدام باشگاه استقلال مدت زیادی نگذشت که حسین کلهر از طرفداران استقلال عذرخواهی کرد و با انتشار ویدیویی سعی کرد آنها را توجیه کند که قصدش توهین نبوده. باور اینکه همه این اتفاقات در ظرف یک روز و یا شاید چند ساعت پیرامون بزرگترین باشگاه‌های فوتبال ایران رخ داد خیلی ساده نیست. عجیب‌تر اینکه این پایان داستان نبود و پای آدم‌های تازه‌تری هم به این سناریو عجیب و پیچیده باز شد. در حالیکه جو تقریبا به سمت آرام شدن می‌رفت، انتشار ویدیویی از یک کمدین استقلالی دوباره همه چیز را به حالت اولیه برگرداند. سامان گوران در اینستاگرام تندتر از خیلی‌ها به عنوان یک سلبریتی علیه باشگاه پرسپولیس حرف زد و خیلی زود با شکایت طرف مقابل روبرو شد! او که در ویدیو خودش علنا از چند بازیکن پرسپولیس اسم برده بود و به نوعی به آنها توهین کرده بود، با واکنش‌های دیگری هم از روبرو شد. از واکنش تندتر مهرداد میناوند که حتی پای کاپیتان سابق استقلال را هم به بحث باز کرد تا حسین ماهینی که در توئیتی کنایه‌آمیز از باشگاه و لوگوی باشگاه پرسپولیس دفاع کرد.

بدون شک اینکه در مقطع حساس کنونی و در شرایطی که هنوز وضعیت شروع لیگ نوزدهم فوتبال ایران مشخص نیست و هیچکس از آینده اطلاع درستی ندارد، بیشتر شدن این تنش‌ها بین طرفداران و حتی بازیکنان سرخابی‌های پایتخت نه تنها کمکی به بهبود وضعیت نمی‌کند بلکه در این تعطیلی و کلافگی اهالی فوتبال می‌تواند همه چیز را بدتر کند. در واقع این فضای مجازی سلبریتی‌محور که طی سال‌های اخیر در رابطه با فوتبال ایران کم حاشیه درست نکرده، باید به سمتی سوق پیدا کند که کمتر کسی به خودش اجازه تنش‌زایی بدهد. از یک برنامه زنده تلویزیونی تا یک صفحه اینستاگرامی. فرقی نمی‌کند مبدا کری‌خوانی‌های توهین‌آمیز کجا باشد؟ مهم این است که با توهین و کری‌خوانی‌های بچه‌گانه روز به روز چهره هواداری در فوتبال ایران تبدیل به چهره‌ای سیاه‌تر از قبل می‌شود.

این خبر چه شد که کری‌های بچه‌گانه فوتبال ایران را فرا گرفت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نظر آیت‌الله مکارم نافی ورود زنان به ورزشگاه‌ها نیست

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، «چنان که این روزها مدام می‌شنویم و امروز با تیترهای درشت بر صفحه اول روزنامۀ «ایران ورزشی» نقش بسته، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به فدراسیون فوتبال ایران هشدار داده هرچه سریع‌تر باید شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند و در غیر این صورت فوتبال ایران تعلیق خواهد شد. همین هشدار و بیم تعلیق، سبب شده وزارت ورزش و فدراسیون دست به کار شوند و بجنبند و جایگاه‌های ویژه‌ای در ورزشگاه‌ها تعبیه شود تا هم این امکان برای دختران و زنان فراهم و هم کابوس تعلیق از فوتبال ایران دور شود.

با این حال پاسخ دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع شناخته‌شده تقلید این تصور را ایجاد کرده که شاید دولت و وزارت ورزش از تصمیم خود منصرف شوند.

در پاسخ دفتر آیت‌الله شیرازی مکارم آمده است: «جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود. اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند. بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند؛ به خصوص این که این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببینند و حضور آنها ضرورتی ندارد.»

به این بهانه و بی آن که قصد تفسیر پاسخ یا فتوای آیت‌الله در میان باشد که از صلاحیت این قلم خارج است و تنها برای رفع نگرانی دوستداران میلیونی فوتبال می‌توان این نکات را یادآور شد:

۱. آیت‌الله مکارم نفرموده‌اند «حرام است» یا «جایز نیست» بلکه گفته‌اند «ضرورتی ندارد» یا «مناسب نیست» و آشنایان به مباحث فقهی تفاوت این دو را درک می‌کنند. خصوصا این که گفته‌اند «خودداری کنند» و نگفته‌اند این برنامه را «ملغی کنند» و بدین ترتیب می‌توان گفت مخاطب آیت‌الله نه دولت و وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال که خود زنان هستند.

۲. حضرت آیت‌الله پیش از این در فتوایی مشهور و شاید بی‌سابقه استعمال سیگار و انواع دخانیات را حرام اعلام کرده بودند اما در پی آن نه شرکت دخانیات جمهوری اسلامی ایران تعطیل شده و نه عرضه و فروش سیگار غیر قاچاق ممنوع اعلام شده است. بدیهی است که مقلدان آقای مکارم نباید سیگار بکشند و علی‌القاعده نمی‌کشند. در این فقره هم مقلدان این مرجع تقلید یا مراجع دیگر که چنین نظری دارند باید از حضور در ورزشگاه‌ها خودداری یا زنان و دختران خود را نهی کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی و برخی مراجع محترم تقلید بهره‌های بانکی را نیز حرام می‌دانند یا حداقل در قبال وام و تسهیلات و به صورت مرکب و نه سود سپرده یا برای دیرکردها ولی بانک‌ها هیچ‌گاه به این اعتبار پرداخت بهره یا دریافت دیرکرد را متوقف نکرده‌اند یا این فتواها عذر موجهی برای نپرداختن بدهی‌های بانکی به حساب نیامده است.

در جمهوری اسلامی ایران هر چند مطابق فقه شیعه عمل می‌شود اما در قالب قوانین مصوب و آیین‌نامه‌های مدرن است و نه به شکل سنتی و پراکنده و نظرات متفاوت مراجع هم ممانعتی ایجاد نمی‌کند و مقلدان البته ملزم به رعایت‌اند و مثال‌های سیگار، بهره بانکی، کار زنان، موسیقی و مانند اینها گویا هستند.

در مواردی مانند مسابقه «برنده‌باش» البته صداوسیما به نظر آقای مکارم عمل کرد چون گویا مقام معظم رهبری نیز چنین خواسته بودند و احساس عمومی هم این بود که بخت‌آزمایی است و تعطیلی آن یک چالش ملی و بین‌المللی ایجاد نمی‌کرد و اتفاقا تأمین نظر مردم بود.

۳. خوشبختانه در سؤال مفروض، پرسش‌کننده به جنبه‌های مختلف پرداخته ولی کاش در پرسش‌های دیگر یا توضیحاتی که وزیر ورزش و مقامات فدراسیون فوتبال به آقایان مراجع می‌دهند، یادآور شوند مطلقا قرار نیست دختران کنار پسران ورزش کنند و اختلاطی صورت پذیرد. در واقع لفظ همین «ورزشگاه» سوءتفاهم ایجاد کرده است زیرا زنان به یک «تماشاخانه» بزرگ می‌روند و به جای نمایش، فوتبال تماشا می‌کنند و صحبت بر سر تماشاست نه ورزش؛ کمااین‌که اکثر تماشاگران چه‌بسا اهل ورزش نباشند و به‌قصد تماشا به استادیوم می‌روند؛ همان‌گونه که به سالن سینما یا تئاتر یا کنسرت، با این تفاوت که اینجا ظرفیت تماشاگر بسیار بیشتر است.»

این خبر نظر آیت‌الله مکارم نافی ورود زنان به ورزشگاه‌ها نیست اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.