حس تلخ میثاقی پس از پشت کردن به فردوسی‌پور

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، مهرداد خدیر: روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور در آیین یادبود دوست و همکار فقید- مهدی شادمانی عزیز- در مسجدالرّضای میدان نیلوفر شرکت کردم.

صبغه و سابقۀ روزنامه‌نگاریِ ورزشی از یک سو و چهار سال مبارزۀ بی‌امان با بدترین نوع بیماری سرطان – سارکوم – و به رغم این رنج جان کاه نوشتن ها و توییت‌های امید‌بخش و حضور فعال در فضای مجازی در اوج این جدال نفس‌گیر، از او چهره‌ای مشهور و محبوب ساخته بود و به همین خاطر طیف شرکت‌کنندگان در مراسم ترحیم مانند تشییع گسترده‌تر و متنوع‌تر از آیین‌های مشابه بود و انصافا هم سزاوار آن بود و در ستایش و سوگ او اغراقی در کار نبود.

خدایش بیامرزاد اما این نوشته نه دربارۀ او که به بهانۀ بی‌اعتنایی و بایکوت محمد حسین میثاقی در مراسم ترحیم اوست. صحنه ای که توجه همه را جلب کرده بود. همه ای که بخش غالب آن را اهل رسانه تشکیل می داد. بی توجهی عمدی به این خاطر که  در نگاه افکار عمومی این تلقی شکل گرفته که پای عادل فردوسی پور نایستاده و به جای او نشسته و حالا هر دو در یک آیین شرکت کرده بودند.

می خواستم در این باره دیروز بنویسم اما بیم داشتم حاشیه را بر متن چیره کند و چون دیدم از نگاه روزنامه‌های ورزشی دور نمانده، می‌نویسم.

 

جمع به جوان جویای نام توجهی نشان نمی‌داد و به عکس سراغ عادل فردوسی‌پور می‌رفتند هر چند که مجری محبوب، در سوگ همکار و دوست خود که برخی از متن‌های برنامۀ ۹۰ را می نوشت، حال و حوصله نداشت سلفی بگیرد و سر و شکل آشفته و به هم ریخته‌ای هم داشت.

محمد حسین میثاقی در این چند ماه البته بسیار کوشیده قضیه را ساده و عادی و اداری جلوه دهد. به این صورت که هم عادل کارمند صدا وسیماست و هم او و هر رییسی سیاست‌های خاص خود را دارد و یک جا‌به‌جایی اداری ساده صورت پذیرفته و تازه او مجری ۹۰ هم نشده و در یک کلمه اختیاری نداشته و ندارد و تنها رییس او تغییر کرده است نه آن که خودش رییس شده باشد.

اما خود او هم می‌داند که این توجیه پذیرفتنی نیست چون قصه فراتر از اینهاست. محبوب‌ترین مجری تلویزیون را بی توضیح قانع کننده حذف کرده‌اند و هیچ کس زیر بار جانشینی او نرفته الا کسی که «استاد استاد» از دهان او نمی‌افتاده و مثل بقیه آن‌قدر با عادل صمیمی نبوده که نام کوچک او را صدا بزند.

مجید وارث مجری و برنامه‌ساز «ورزش و مردم» در سال های ۵۸ تا ۶۰ هم محبوب بود و بهرام شفیع جانشین او شد. اما “وارث” به استرالیا کوچ کرده بود و “شفیع” دستیار او نبود و خبری از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم نبود.

فردوسی‌پور اما نرفته و هست و همین قضیه را تلخ و چرک جلوه می‌دهد.

کاری که محمد حسین جوان کرده مثل شایعه‌ای بود که دربارۀ علیرضا افتخاری پیچید که بعد از وقایع سال ۸۸ قرار است به جای محمد رضا شجریان ربنا را بخواند ولی زیر بار نرفت. در حالی که می‌توانست بگوید خواندن آیات قرآن که اجازه نمی‌خواهد یا در انحصار کسی نیست اما گفت آقای شجریان جدای آواز و جایگاه موسیقی دستگاهی، قاری ممتاز قرآن هم بوده و این کار با چنین کیفیتی تنها از او برمی‌آمد. او می دانست که اگر این کار را انجام بدهد خود را در معرض یک مقایسه مدام قرار می دهد، پس وارد نشد.

انتخاب یک مجری به جای مجری دیگر در همه جای دنیا مرسوم است اما حذف ناگهانی مجری محبوب پس از انتخاب مردمی و نشاندن یکی دیگر حس خوبی به مخاطب نمی‌دهد و خیلی‌ها را از تماشای فوتبال هم زده کرده است.

یکی دو سال پیش در مطلبی طعنه‌آمیز از «محمد حسین میثاقی» انتقاد کردم که به شکل افراطی می‌کوشد ادای عادل فردوسی‌پور را درآورد و حتی تکیه‌کلام های او را تکرار می‌کند مثل «عجیب و غریب» یا «کام بک» و حتی به طعنه از واژه «سانچو» استفاده کردم! سانچو پانزا شخصیتی همراه و تأیید کنندۀ «دُن کیشوت» بود.

برخی از دوستان خُرده گرفتند که مبادا اهانت تلقی شود و گفتم اگر قرار باشد به کسی بربخورد عادل است، چون اگر محمد حسین، “سانچو” باشد عادل هم “دُن کیشوت” است و البته منظور این نبود.

مرادم، رابطه مرید و مرادی و ذوب در یک فرد بود که در فرهنگ معاصر ما نمونۀ اتَمّ آن در فیلم «دایی جان ناپلئون» کاراکتر « مش قاسم» با بازی درخشان پرویز فنی زاده در خاطره ها ثبت شده آنجاها که هر چه را دایی جان درباره جنگ های توهّمی خود با انگلیسی ها در ممسنی می‌ گوید (با بازی زیبای غلامحسین نقشینه) تأیید می کند.

نوع نگاه ها به «مَمّد حسین» اما این بار «سانچو» یی نبود چون در سانچو نوعی حس هم دلی هم هست. بیشتر احساس می شد نگاه «یهودا»‌یی دارند. یکی از حواریون عیسی مسیح که پس از شام آخر مخفی‌گاه را لو داد.

ممد حسین، یهودا نیست و عادت ندارم از تعبیر «خیانت» و «خائن» برای افراد استفاده کنم. چون خیانت در مقابل امانت مفهوم دارد. چندان که تبعیض در برابر عدالت.

با این حال آن گونه که «ممّد حسین» در صندلی فرو رفته و کلاه خود را مدام پایین تر می آورد تا احتمالا دیده نشود این پرسش درمی گرفت که درآن زمان حس «سانچو»‌یی طرد شده را داشت یا از نگاه هایی با حس «یهودا»‌یی آزار می دید؟

مجری جوان نباید انتظار داشته باشد مردمی که برای عادل فردوسی پور هورا می کشند او را هم دوست داشته باشند. چون حالا این کار جمع نقیضین است.

همان گونه که نمی توان هم زمان امیرکبیر و میرزاآقاخان نوری را دوست داشت! تنها دارم مثال تاریخی می آورم و قصد قیاس ندارم. نه فردوسی‌پور میرزا تقی خان فراهانی است نه این پسر ماجراجو میرزاآقا خان نوری. اما وقتی نمی‌شود، یعنی نمی شود. همان گونه که تیمسار زاهدی انتظار نداشت مثل دکتر مصدق محبوبیت داشته باشد.

محمد حسین میثاقی اما می تواند از رییس جوان شبکه سه انتظار داشته باشد که حالا که این همه تنها شده هوای او را بیشتر داشته باشد. این همه هزینه داده، دست کم دست‌مزد خوبی بگیرد که بیَرزد.

این خبر حس تلخ میثاقی پس از پشت کردن به فردوسی‌پور اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ویلموتس: کی می‌توانم برنامه فردوسی‌پور را ببینم؟

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، وقتی به سرمربی تیم ملی گفتند عادل بهترین مجری و گزارشگر تلویزیون ایران است و همیشه حامی تیم ملی بوده، ویلموتس پرسید برنامه او چه زمانی پخش می‌شود که بیننده‌اش باشم؟

اینجا بود که اطرافیان ویلموتس آرام به او گفتند فعلاً برنامه عادل تعطیل شده و مرد بلژیکی با تعجب پرسید؛ یعنی شما برنامه بهترین مجری خودتان را تعطیل کرده‌اید؟!

برنامه نود با اجرای عادل‌ فردوسی‌پور از فروردین سال ۹۸ پخش نشد و به‌جایش فوتبال برتر روی آنتن رفت.

این خبر ویلموتس: کی می‌توانم برنامه فردوسی‌پور را ببینم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مجری که همسو باشد، موی بلند ایراد ندارد!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، تماشای آرفی با مو‌های بلند و افشان در استودیوی برنامه فوتبال برتر خیلی‌ها را یاد داستان معروف عادل و پویول انداخت. یاد همان روزی که نگذاشتند عادل مهمان محبوب و معروف اسپانیایی‌اش را در استودیوی برنامه جام‌جهانی ۲۰۱۸ بنشاند و اختلاف فردوسی‌پور و فروغی همان‌جا علنی شد. اگرچه بعد‌ها شنیدیم مشکل پویول فقط موی بلندش نبود و اختلاف رقم با اسپانسر در ماجرای سفر نافرجام پویول به تهران نقش داشت، اما به هر حال همین هم جالب بود که متوجه شدیم اگر مجری با مدیر شبکه همسو باشد، موی بلند زیاد هم بد نیست و حتی می‌توان آرفی که مدل تبلیغاتی یک برند چرم شده و عکس‌هایش روی بیلبور‌های تبلیغاتی و سر در فروشگاه فلان در مراکز خرید دیده می‌شود را به تلویزیون آورد و در برنامه زنده روبه‌روی دوربین نشاند! /خبرورزشی

این خبر مجری که همسو باشد، موی بلند ایراد ندارد! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سرافراز «روایت یک استعفا» را منتشر کرد/ مصاحبه عادل فردوسی‌پور و ظریف چه هزینه‌ای داشت؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، محمد سرافراز رئیس سابق سازمان صداوسیما که برخلاف پیشینیان خود در مدت کوتاهی از سمت خود استعفاء کرد، با انتشار کتابی با عنوان «روایت یک استعفا، ۲۴ سال مدیریت در رسانه ملی» به دوران مدیریتش و دلایل جدا شدن از این سازمان پرداخته است که می‌تواند سرآغاز بحث‌های زیادی در این مورد شود.

وی که در دوره مدیریتش به هیچ مصاحبه رسانه‌ای و به‌ویژه نشست خبری تن نداد این‌بار در مقابل میلاد دخانچی نشسته و با صراحتی خاص به فعالیت‌هایش در سازمان صداوسیما و استعفایش از ریاست این سازمان در قالب یک گفتگوی تفصیلی پاسخ داده است. این مصاحبه طولانی به شکل یک کتاب ۲۷۲ صفحه‌ای صفحه‌بندی شده است و به نظر می‌رسد که صرفا برای اطلاع رسانی و نه فروش در اختیار مخاطب قرار گرفته است چرا که هیچ شناسنامه‌ای در ابتدای این کتاب درج نشده و نه تنها نام و نشانی از ناشر ندارد بلکه خبری از شماره شابک و کتابشناسی ملی هم در آن نیست.

محتویات این مصاحبه-کتاب در هشت فصل به همراه پیشگفتار و کلام آخر و ضمیمه های سندی وتصویری فصل بندی شده است که به شرح زیر است:

فصل اول: چرا سرافراز انتخاب شد؟

فصل دوم: دورهی علی ریجانی

فصل سوم: دورهی عزت الله ضرغامی

فصل چهارم: برون مرزی یا دارالترجمه؟

فصل پنجم: ایده پرس تی وی

صل ششم: اولویت های رئیس سازمان

فصل هفتم: پنج اقدام اساسی

فصل هشتم: روایت استعفا

و در آن به موضوعات جنجالی مانند مسائل مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، جنجال فتیله‌ای‌ها، مزایده جنجالی سازمان و انصراف یک‌باره سی متقاضی، شهرزاد میرقلی خان، مصاحبه فردوسی‌پور با محمدجواد ظریف و … هم پرداخته شده است که در ادامه به عنوان نمونه ماجرای عدم پخش مصاحبه ظریف در برنامه ۹۰ را از قول سرافراز باز نشر می کنیم:

*ظریف و برنامه ۹۰

سوال: برویم سراغ مصاحبه ظریف با برنامه نود که پخش نشد. اتفاقی که افتاد این بود که آقای فردوسی پور برای برنامه شب یلدا با آقای ظریف مصاحبه کرده بود و شما اجازه پخش آن برنامه را ندادید و این باعث جنجال شد.

جواب: یکی از اقدامات ما بازگرداندن نظم و انضباط کاری به شبکه‌ها متناسب با ماموریت‌های تعریف شده برای هر شبکه و هر برنامه بود. برنامه ۹۰ یک برنامه ورزشی و محور اصلی آن فوتبال است. نباید مجری در این برنامه به همه مسائل کشور بپردازد و اظهار نظر کند. در ماه های اول چند بار شفاهی و بعد کتبی تذکر دادم. معاون سیما هم قبول داشت که این برنامه چارچوب داشته باشد و در چارچوب خودش خیلی هم آزاد بود؛ اما موافق نبودم آقای فردوسی پور در مورد موضوعات سیاسی-فرهنگی جامعه در این برنامه اظهار نظر کند.

سوال : آیااین سخت گیری فقط برای برنامه ۹۰ بود؟

جواب : اگر قرار باشد هر شبکه ای در هر برنامه ای با هر قالب و ساختاری و در هر موضوعی برنامه سازی کند، آن وقت تفکیک شبکه ها و برنامه ها بی معنی می شود. یکی از اقدامات مهم سیما در زمان ما بازتعریف شبکه ها بود. شبکه اول را شبکه ملی، شبکه دوم را شبکه اجتماعی، شبکه سوم را شبکه ورزش و سرگرمی، شبکه چهار را شبکه علمی – فرهنگی و شبکه پنج را شبکه اقتصادی نامگذاری کردیم. بقیه شبکه ها تخصصی بودند و کانالهای زیرمجموعه شبکه ها قرار می گرفتند یا حذف و ادغام می شدند. وقتی پس از صحبت حضوری و تذکر کتبی رئیس سازمان بازهم مصاحبه ای غیرمرتبط با موضوع برنامه نود انجام شد، رئیس سازمان نباید می پذیرفت. برنامه ۹۰ پخش شد اما مصاحبه غیر مرتبط پخش نشد.

سؤال: ولی بیاییم از منظر برنامه ساز به قصه نگاه کنیم. برنامه ساز می توانست بگوید من یک برنامه مناسبتی دارم که هرسال شب یلدا کار ویژه انجام می دهم و ایده امسالم این بوده که با آقای ظریف درباره  فوتبال صحبت کنم. یکبار با آقای سیدحسن خمینی قبلا درباره فوتبال مصاحبه کردند.

جواب: اینکه درگذشته چه مصاحبه‌هایی در این برنامه پخش شده من کاری ندارم. ملاک من چارچوب تعریف شده و انضباط کاری بود. برای ربط این مصاحبه با فوتبال از کلمه دیپلماسی ورزشی استفاده شده بود. بخشی از سؤالها در مورد برجام این بود که در محل مذاکرات چه کردید؟ این مصاحبه درباره فوتبال نبود، این مصاحبه فوتبال مالی شده بود.

سؤال: شما مصاحبه را خودتان دیدید؟

جواب: بله

سؤال: بعد دستور عدم پخش دادید؟

جواب: گفتم این مصاحبه در این برنامه قابل پخش نیست، در توضیحات روابط عمومی سازمان در این مورد به چهار اصل توجه شده بود: اول اینکه گفتگو باشخصیت ها و رجل سیاسی تابع نظر شخص تهیه‌کننده یا عوامل برنامه نیست. (این مصاحبه بدون هماهنگی با مدیر گروه، مدیر شبکه و معاون سیما انجام شده بود).

دوم اینکه وزیر خارجه معمولا بیشتر از سایر مسئولان کشور به آداب و مقررات توجه می کند و از طرف شبکه سوم درخواستی برای مصاحبه صورت نگرفته بود. سوم اینکه برنامه ۹۰ یک برنامه ورزشی و در حوزه فوتبال است و تلاش دست اندرکاران شبکه سوم اینست که به مطالبات مخاطبان در این حوزه به طور کامل بپردازد. چهارم اینکه وزارت امور خارجه طبق روال خودش از طرف مسئولان سازمان نامه رسمی برای مصاحبه درخواست نکرده بود (درحالیکه در موارد قبلی نامه درخواست می کرد) و در پایان سازمان قول داد به اقدام بدون هماهنگی تهیه کننده ۹۰ رسیدگی کند.

سؤال: در ماجرای همان برنامه آقای فردوسی پور با من تماس گرفت و با زبانی دردودلانه گفت عدم پخش این برنامه هزینه زیادی برای سازمان تولید می کند و حرفش هم بیراه نبود چون فردا تیتر روزنامه‌ها شد.

جواب: برای من واضح بود برنامه ۹۰ یک تیم همراه و طرفدار رسانه ای دارد؛ اما مهمتر از آن این بود که انضباط کاری و چارچوب ها رعایت شود و شبکه ها و برخی از تهیه‌کنندگان از حالت «جزایر مستقل» خارج شوند تا بتوان به «سازمان رسانه ای مدیریت شده» رسید. من شخصا قبل از اینکه رئیس سازمان شوم رابطه خوبی با آقای فردوسی‌پور داشتم. ایشان وقتی به پرس‌تی‌وی آمد، اولین استودیو HD سازمان را دید و نحوه اداره آن مجموعه را مشاهده کرد، خیلی تعریف می کرد و برنامه مربوط به مسابقات جام جهانی فوتبال را ازآنجا پخش کرد اما این رابطه خوب موجب نمی شد حرکت جزیره ای در سازمان رواج پیدا کند. همان موقع برخی از رسانه ها تحلیل کردند که چون آقای ظریف احتمال دارد کاندیدای ریاست جمهوری شود با پخش این مصاحبه مخالفت شده است. این تحلیل اشتباه بود و به آقای ظریف وقت مصاحبه در برنامه های مختلف داده شده بود . حتی من فکر کردم این مصاحبه کوتاه درزمان دیگر و جای دیگری پخش شود.

سؤال: فکر نمی کنید همه اینها در جوّی که بعداً علیه شما به وجود آمد تأثیر داشت؟ گویی شما هم داشتید در یک پازل کلان تر که توسط رقیبان شما طراحی شده بود بازی می کردید.

جواب: بخشی از جو رسانه ای مربوط به سازماندهی دولت بود. یک مرکز مانیتورینگ ایجاد شده بود تا مشاور رئیس‌جمهور به صورت سیستماتیک در مورد تلویزیون گزارش تهیه کند. بخشی از این گزارش‌ها به روزنامه‌ها و خبرنگاران مرتبط ارسال می شد تا خوراک رسانه ای تهیه کنند.

این خبر سرافراز «روایت یک استعفا» را منتشر کرد/ مصاحبه عادل فردوسی‌پور و ظریف چه هزینه‌ای داشت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تکذیب یک شایعه : نود پلاس روی آنتن نمی آید

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، در ۴۸ ساعت گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شده بود که در آن تیم فوتبال برتر متهم به ساخت یک نسخه جدید از برنامه نود با عنوان “نود پلاس” شده بود. اما این درست برخلاف ایده ای است که میثاقی به عنوان مجری و بهنام مددی (سردبیر) آن را در نظر دارند.

برنامه “فوتبال برتر” قرار است با شروع لیگ برتر فوتبال ایران باردیگر آغاز شود و از هم اکنون مباحث و اخباری زیادی پیرامون این برنامه وجود دارد. از زمانی که برنامه “نود” به تهیه کنندگی و اجرای عادل فردوسی پور ناگهانی از کنداکتور شبکه سه حذف شد حساسیت های زیادی پیرامون آینده این برنامه و البته برنامه فوتبال برتر که تمی شبیه برنامه نود داشت به وجود آمد. با توجه به اینکه محمدحسین میثاقی مجری این برنامه در نود با عادل فردوسی پور همکاری می کرد فشار زیادی روی او بعد از کنارگذاشتن فردوسی پور از شبکه سه وجود داشت به طوری که بسیاری از منتقدان اعتقاد داشتند که شبکه سه به پشتوانه میثاقی و برنامه او توانسته قید نود را بزند. ضمن اینکه خیلی ها معتقد بودند که میثاقی بعد از جدایی عادل نباید با تلویزیون همکاری می کرد.

با تمام این اوصاف اما امروز این خبر نیز منتشر شد که مسئولان صدا و سیما از میثاقی خواسته اند که این برنامه هرچه بیشتر  به نود شبیه شود اما این موضوعی است که از سوی دست اندرکاران این برنامه تکذیب شد. عوامل فوتبال برترمعتقدند در آستانه شروع لیگ برتر یک حرکت رسانه ای برنامه ریزی شده بدون منبع و ماخذ مشخص اقدام به انتشار چنین اخباری کرده و برخی از رسانه ها و روزنامه نگاران نیز نسبت به آن ها تحلیل می نویسند. در عین حال از روند تولید این برنامه خبر می رسد که “فوتبال برتر” هیچ تمایلی ندارد که شبیه به برنامه نود باشد. فوتبال برتر قرار است با همان رویه سال گذشته تولید و به صورت زنده برای علاقمندان پخش شود.

بر این اساس  این برنامه به پوشش زنده مسابقات بازی های فوتبال باشگاهی ایران خواهد پرداخت ضمن اینکه یک بار در هفته نیز برنامه فوتبال برتر به بررسی اتفاقات و حوادث بازی ها می پردازد. نکته ای که از تولید سری جدید این برنامه به گوش می رسد این است که فوتبال برتر با همان ساختار شکل گذشته پخش خواهد شد و تنها سازندگان آن سعی دارند با تقویت این بخش ها و اضافه کردن آیتم های خلاقانه برجذابیت های آن اضافه کنند.

این برنامه با آغاز رقابت های لیگ برتر که به احتمال زیاد از اواخر مردادماه جاری خواهد بود باردیگر روی آنتن شبکه سه خواهد رفت. /ورزش سه

این خبر تکذیب یک شایعه : نود پلاس روی آنتن نمی آید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خانه‌نشینی عادل؛ دلیل برنگشتن مزدک

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، بعد از دو هفته جنجال رسانه‌ای و خبری، بالاخره یکی از مدیران ارشد سازمان صداوسیما صلاح دانست در مورد مهاجرت مزدک میرزایی به انگلستان و احتمال همکاری او با شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال موضع بگیرد. این رسالت خطیر، بر دوش مرتضی میرباقری، معاون سیما قرار گرفت؛ مردی که کوچ میرزایی را یک اشتباه استراتژیک خوانده و همکاری‌اش با شبکه مزبور را ناشی از فهم سیاسی پایین مزدک قلمداد کرده است.

عبارت مهم‌تر در جملات او اما چیز دیگری است؛ آنجا که معاون سیما به گزارشگر مهاجر چراغ سبز نشان داده و گفته: «ما علاقه‌مند هستیم مزدک میرزایی واقعا به کارش برگردد. شرایط کاری هم برای ایشان کاملا فراهم است.» اظهارنظر میرباقری در شرایطی انجام می‌شود که بسیاری از دوستان و نزدیکان مزدک در این چند روز به او پیغام داده‌اند و از این گزارشگر بی‌حاشیه خواسته‌اند قبل از ظهور در شبکه ایران اینترنشنال و گذشتن کار از کار، به ایران برگردد. سوال کلیدی اما اینجاست که آیا مزدک می‌تواند با اطمینان خاطر از شرایط کاری به این دعوت‌ها پاسخ مثبت بدهد و خاطرجمع باشد که شرایطش ایده‌آل خواهد بود؟ او این روزهای آخر بعد از ۲۰ سال کار با کیفیت و بدون جنجال به اندازه کافی جدی گرفته نمی‌شد، چه برسد به حالا که به هر حال یک تصمیم جنجالی گرفته و به راحتی می‌تواند حدس بزند این موضوع برایش پیامدهای منفی خواهد داشت.

اصل داستان این است که مدیران صداوسیما طی سال‌های گذشته در اثبات حسن نیت‌شان (هم به کارکنان و هم به مخاطبان) موفق نبوده‌اند و اساسا همین مساله هم منجر به پدید آمدن شرایط فعلی شده است. مزدک میرزایی از جمله گزارشگرانی بود که طی سال‌ها فعالیت، حتی یک سطر حاشیه هم نداشت و همیشه بی‌سروصدا کارش را می‌کرد. همین امروز به موضع‌گیری‌های امثال خیابانی و جاودانی در مورد او نگاه کنید و ببینید که چطور از تصمیم رادیکال مزدک متحیرند. حقیقت آن است که رساندن یکی مثل او به نقطه جوش، هنری بود که فقط مدیران فعلی صداوسیما داشتند. حالا هم به زبان عامیانه به مزدک پیغام داده‌اند که: «برگرد، با تو کاری نداریم.» اما او چگونه به این وعده اعتماد کند؟ مگر قبل از اینکه به خارج سفر کند، چقدر جدی گرفته شد؟ آخرین مسابقه مهم فوتبال که میرزایی در ماه‌های منتهی به مهاجرتش گزارش کرد کدام بازی بود؟ حتی گفته می‌شود برای میرزایی در مسیر تولید یک مستند در مورد تاریخچه تیم ملی هم مشکلات زیادی به وجود آوردند. پس از کوچ از ایران هم به بدگمانی در مورد او ادامه دادند؛ تا جایی که بهتان عجیب خارج کردن بخشی از آرشیو صداوسیما به او بسته شد و البته معاون سیما همین دیروز آن را تکذیب کرد. هرچند همه ما امیدواریم مزدک برگردد و با آن شبکه همکاری نکند، اما آیا سیاست‌های صداوسیما مخصوصا در سال‌های اخیر، جایی برای دلگرمی میرزایی باقی می‌گذارد؟

مزدک میرزایی البته برای برنگشتن یک دلیل بزرگ‌تر هم دارد؛ یک برهان مجسم به اسم عادل فردوسی‌پور که از بین میلیون‌ها ایرانی، یک نفر هم نمی‌داند به چه جرمی از صداوسیما رانده شده است. عادل در آخرین جشنواره سازمان جایزه بهترین مجری و تهیه‌کننده را از مردم و داوران جشنواره گرفت، اما حدود یک هفته بعد برنامه‌اش را پایین کشیدند و حالا پنج ماه است که به هیچ‌کس در این مورد جواب نمی‌دهند. توجه داشته باشید که گفته می‌شود پیشنهاد همکاری با شبکه ایران اینترنشنال قبل از مزدک میرزایی به عادل فردوسی‌پور ارائه شد، اما او این پیشنهاد را رد کرد و با وجود بی‌مهری‌ها در ایران ماند. وقتی صداوسیما برای گزارشگر، برنامه‌ساز و مجری موفق و پاک‌دستش در دو دهه گذشته این‌قدر احترام قائل نیست که شرایط بازگشت به کار او را فراهم کند یا حداقل دلایل حذفش را به مردم بگوید، امثال مزدک میرزایی با چه اطمینان خاطری باید برگردند؟ آنکه میوه ممنوعه را پس زد، هنوز در بند سلیقه‌ها گرفتار مانده؛ وای به مزدک که شهد آن را هم چشیده است!

این خبر خانه‌نشینی عادل؛ دلیل برنگشتن مزدک اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فردوسی‌پور بدون ۹۰ به تلویزیون برنمی‌گردد

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، عادل فردوسی‌پور چند ماهی است که از قاب تلویزیون دور مانده است و اختلاف‌هایش با علی فروغی، مدیر شبکه سه، باعث شده تا برنامه نود دیگر پخش نشود. جواد خیابانی، گزارشگر فوتبال، از حل شدن این اختلاف‌ها خبر داده و اعلام کرده که عادل فردوسی‌پور به‌زودی به‌عنوان گزارشگر به صدا و سیما بازخواهد گشت. اما روزنامه خبرورزشی به این موضوع پرداخته و مدعی است که فردوسی پور بدون برنامه ۹۰ به تلویزیون بر نمی گردد و به نظر می رسد تصمیمش جدی باشد.

این خبر فردوسی‌پور بدون ۹۰ به تلویزیون برنمی‌گردد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مزدک رفت، چون…

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، مصطفی داننده: بعد از خاموش کردن چراغ برنامه نود توسط مدیر جوان شبکه سه، بسیاری منتظر بودند تا «عادل فردوسی‌پور» ترک وطن کند و سر از فرنگ دربیاورد و در آنجا “نود”ی بسازد که تبدیل به رقیب جدی برنامه‌های ورزشی داخلی شود.

عادل اما ترک وطن نکرد. دوستان و کسانی که با او کار کرده‌اند می‌گویند، فردوسی‌پور اهل مهاجرت نیست و حتی به صورت جدی مخالف این کار است.

بمب خبری را اما دوست و همکار عادل فردوسی‌پور منفجر کرد. مزدک میرزایی در یک غافلگیری تمام عیار راهی لندن شد و آنطور که گفته می‌شود قرار است در شبکه «ایران اینترنشنال» طرحی نو دراندازد.

شاید فروغی جوان در اتاق مدیریت خود بعد از شنیدن خبر مهاجرت مزدک این ضرب‌المثل قدیمی را با خود مرور می‌کرد که «از آن نترس که های و هوی دارد از آن بترس که سر به تو دارد».

واقعا کمتر کسی فکر می‌کرد قرعه مهاجرت به نام گزارشگر آرام و طرفدار پروپاقرص ایتالیای تلویزیون بیفتد.

او فعلا در مورد دلیل رفتنش حرف نزده است اما می‌شود استدلال میرزایی برای مهاجرت را حدس زد. آدم‌ها برای ادامه زندگی احتیاج به پیشرفت دارند. ماندن در یک پله، یعنی درجا زدن و پسرفت.

در سیستم مدیریتی ایران، بسیاری از آدم‌ حتی آنهایی که معروف هستند جایی برای پیشرفت ندارند و تبدیل به یک آدم‌آهنی می‌شوند که هر روز یک کار را تکرار می‌کنند.

این تکرار و عدم پیشرفت باعث می‌شود آنها به دنبال رسیدن به فضای جدید باشند حتی اگر آن سوی آب‌ها باشد.

شکوفایی در ایران اصلا مورد توجه نیست. انسان برای پیشرفت باید امکان شکوفایی داشته باشد.

در وهله دوم، محروم کردن عادل فردوسی‌پور از اجرای برنامه نود و گزارش فوتبال، شاید این زنگ خطر را برای میرزایی به صدا درآورد که، مزدک! اینها که عادل با آن محبوبیت و موفقیت را این‌چنین کنار گذاشتند با تو چه خواهند کرد؟

تلویزیون ایران سابقه عجیبی در کنار گذاشتن‌ آدم‌های معروف و محبوب از برنامه‌های خود دارد. گویا اصلا رسم است که در تلویزیون هر کسی به شهرت می‌رسد باید برود و دیگر جایی در این قاب جادویی ندارد.

ترس از فردا، شاید مهم‌ترین دلیل برای مهاجرت مزدک میرزایی است. البته قبل از اینکه او در مورد رفتنش حرف بزند.

تلویزیون حالا دو بال قدرتمند خود در گزارشگری فوتبال را از دست داده است. دو گزارشگری که مردم دوست داشتند فوتبال‌ها را با صدای آنها بشنوند.

به راحتی، سرمایه‌ها را به آب می‌سپاریم و فکر می‌کنیم که آنها خانه کلنگی هستند و وقتی آنها را خراب کردیم می‌توانیم برجی بلند بسازیم. /عصرایران

این خبر مزدک رفت، چون… اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

درد مشترک «عادل فردوسی‌پور» و «مریم میرزاخانی»

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، مصطفی داننده: ۲۳ تیرماه سالگرد درگذشت مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایرانی بود. زن ایرانی که با ریاضیات به زندگی خود معنا می‌داد و خواست و توانست یکی از برجسته‌ترین ریاضی‌دان‌های جهان شود.

در همین روزها هم خبری دست به دست شد که یک شبکه ماهواره‌ای پیشنهادی با دستمزد هنگفت به عادل فردوسی‌پور داده است. مجری و تهیه کننده مغضوب “نود” اما این خبر را تکذیب کرده و گفته است:« هیچ گونه تماسی از این شبکه با من گرفته نشده و اگر هم چنین پیشنهادی مطرح می شد واضح است که آن را نمی پذیرفتم و پاسخم منفی بود.»

عادل به هر دلیلی از شبکه سه حذف شده است و حتی گزارش فوتبال هم به او نمی‌دهند. عادل عاشق فوتبال است و با فوتبال به زندگی خود معنا می دهد همانگونه که میرزاخانی عاشق ریاضی بود و با ریاضی به زندگی خود معنا می داد.

میرزاخانی با خود اندیشیده بود که در ایران به عشق خود یا به کمال ریاضی نمی رسد و به خاطر همین عزم رفتن به ینگه دنیا کرد. شاید اگر او در ایران می‌ماند تنها یک استاد دانشگاه ساده می‌شد ( البته اگر از سد گزینش می گذشت)  تا دانشجویان بر سر یک نمره با او بحث کنند.

خودمانیم، ما قدر آدم‌ها را نمی‌دانیم. به راحتی استعدادهایی را که داریم به دیگران تعارف می‌کنیم و اجازه می‌‎دهیم آنها سود کنند و ما حسرت بخوریم.

عادل فردوسی‌پور در کدام رسانه تبدیل به ستاره شد؟ تلویزیون. حالا چرا باید صداوسیما به همین راحتی فردوسی‌پور را از دست بدهد و کاری کند که شبکه‌های ماهواره‌ای به او چشم طمع داشته باشند.

الان بسیاری از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه‌های مطرح ایران مثل صنعتی شریف در خارج درس می‌خوانند و کار می‌کنند. آنها به این نتیجه رسیده بودند که در ایران قدر علم و دانش آنها را نمی‌دانند و به خاطر همین عزم فرنگ کردند.

مثلا اگر طرح یا اختراعی داشته باشند برای ثبت و اجرای آن باید از هفت خوان رستم عبور کنند و این در حالی است که در کشورهای دیگر، پله‌ها را جلوی پای آنها می‌آورند تا آنها بدون دغدغه مسیر خود را طی کنند.

چرا ما نمی‌توانیم ظرفیت استفاده از نخبگان ایران را در داخل کشور فراهم کنیم؟ چرا غالب کسانی که برای تحصیل به خارج می‌روند برای کار به ایران بر نمی‌گردند؟

درد دل کسانی را که در برنامه عصر جدید شرکت می‌کنند بشنوید. همه از دیده نشدن شکایت دارند. گویا در ایران رسم است که آدم‌های مستعد در هر زمینه‌ای محکوم به فنا هستند مگر اینکه شانس در خانه آنها را بزند و گرنه سیستم برنامه‌ای برای آدم‌های با استعداد ندارد.

ما مثل باغبان‌هایی شدیم که گیاهان را پرورش می‌دهیم و آنها را به راحتی در اختیار دیگران می‌گذاریم تا خانه‌های خود را با گل‌ها و درختان ما زیبا کنند.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که وضع امروز ایران در حمایت از نخبگان با گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپی، روند خوبی پیدا کرده است اما همچنان مطلوب نیست و نخبگان نمی‌توانند به شرایط ایده‌آل خود برای کار و پیاده کردن طرح‌های خود برسند. /عصرایران

این خبر درد مشترک «عادل فردوسی‌پور» و «مریم میرزاخانی» اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

احساس پژمان جمشیدی از اهدا جایزه به عادل فردوسی پور

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، شامگاه پنجشنبه ۲۰ تیر، نوزدهمین جشن حافظ، برگزیدگان خود را در سالن همایش‌های برج میلاد معرفی کرد. در این مراسم، وظیفه اهدای تندیس بهترین چهره تلویزیونی به عادل فردوسی‌پور، بر عهده پژمان جمشیدی قرار گرفت.

این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر و بازیکن سابق فوتبال، درباره این شب، در پستی اینستاگرامی نوشت: «خودم جایزه می‌گرفتم آن‌قدر خوشحال نمی‌شدم. لحظه تقدیم تندیس حافط به محبوب‌ترین چهره به انتخاب شما، تو عالی هستی عادل جان و ما خیلی دوست داریم. دیشب خاطره فوق‌العاده‌ای بود برام روح آقای معلم عزیز؛ شاد و خسته نباشید به همه برگزارکنندگان این جشن و شادباش به دوستانی که موفق به کسب تندیس حافظ شدند.» /خبرآنلاین

این خبر احساس پژمان جمشیدی از اهدا جایزه به عادل فردوسی پور اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.