وقتی مجری ضدایرانی شبکه «الحوار» مجبور به تمجید از قدرت نظامی ایران می‌شود + فیلم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، صالح الازرق مجری ضد ایرانی شبکه عرب زبان الحوار که از لندن پخش می شود، پس از ساقط کردن پهپاد فوق پیش رفته RQ4 آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چنان مقهور قدرت نظامی ایران قرارگرفت که مجبور به تمجید کشورمان شد.

وی در برنامه خود به تحلیل این رویداد پرداخت و مقابله با جنگنده های فوق پیشرفته‌ای مثل F-35 را به کفتربازی برای ایران تشبیه کرد و ناتوانیعربستان سعودی در مقابله با پهپاد های یمنی را به سخره گرفت.

این در حالی است که این مجری به مواضع ضد ایرانی اش مشهور است و در بسیاری از برنامه هایش  ایران را به حرف و ادعا و لاف زدن متهم می‌کرد.این خبر وقتی مجری ضدایرانی شبکه «الحوار» مجبور به تمجید از قدرت نظامی ایران می‌شود + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گزارش تکان‌دهنده‌ای که سازمان ملل از نحوه ترور خاشقچی منتشر کرد

به گزارش سایت شبکه الجزیره، در گزارش تکان دهنده سازمان ملل که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است که لحظاتی قبل از کشتن و مثله کردن جسد جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی در اکتبر ۲۰۱۸ ، دو تن از قاتلان مظنون در کنسولگری عربستان در استانبول با وضعیتی نگران در انتظار ماموریت نزدیکی بودند که انتظارش را می‌کشیدند.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در  گزارش صوتی که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های غیر قانونی ارائه کرد آمده است که ماهر المطرب، افسر سازمان اطلاعات عربستان که با مشاور ارشد ولیعهد سعودی همکاری می‌کرد، پرسید: آیا ممکن است تنه یک انسان را در چمدان قرار داد؟

صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی وزارت کشور عربستان گفت: نه بسیار سنگین است و بعد ابراز امیدواری می کند که ماموریتش آسان باشد.

الطبیقی ادامه می‌داد: اعضا تکه تکه خواهد شد. کار سختی نیست. جسد سنگین است. این اولین بار است که بر روی زمین مثله می‌کنم. اگر کیسه‌های پلاستیکی برداریم و جسد را چندین تکه کنیم کار تمام خواهد شد. همه اجزای جسد را داخل کیسه می‌پیچیم.

المطرب در پایان گفتگو با الطبیقی می‌پرسد: آیا گوسفند قربانی رسیده است؟ در این مکالمات به نام خاشقچی اشاره نشده اما دو دقیقه پس از آن وی وارد ساختمان می‌شود.

پس از ورود خاشقچی به ساختمان، وی به دفتر سرکنسول در طبقه دوم هدایت شد و در آنجا با المطرب که وی را از چندین سال قبل و در زمان کار در سفارت عربستان در لندن می‌شناخت دیدار کرد.

المطرب از خاشقچی می‌خواهد تا پیامکی را از طریق موبایل برای پسرش ارسال کند و خاشقچی پاسخ می‌دهد: چه به او بگویم؟ بگویم که به زودی تو را می‌بینم؟ نمی‌توانم بگویم که من ربوده شده‌ام.

پاسخ می‌شنود: خلاصه کن. پالتویت را هم در بیاور.

خاشقجی می‌گوید: چگونه ممکن است این اتفاق در سفارت رخ دهد؟ چیزی نخواهم نوشت.

المطرب در جواب می گوید: بنویس. جمال عجله کن. می‌خواهیم کمکت کنیم. زیرا ما در نهایت تو را به عربستان باز خواهیم گرداند. اگر به ما کمک نکنی می‌دانی که در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد. پس بگذار این مساله ختم به خیر شود.

در ادامه این گزارش آمده است: بقیه فایل‌های صوتی حاوی صدای حرکت و صداهای منقطع و صدای کیسه های پلاستیکی است که جسد خاشقچی در آن پیچیده می‌شود و براساس همین فایل  سرویس اطلاعات ترکیه به این نتیجه رسیده که پس از قتل خاشقچی مقامات سعودی جسد وی را مثله کرده‌اند.

این گزارش، تحقیق و بازجویی از محمد بن سلمان،  ولیعهد سعودی و دیگر مقامات این کشور درباره مسئولیتشان در کشته شدن خاشقچی را خواستار شده است.

این گزارش بر فایل‌های صوتی و تحقیقات کیفری که بازرسان ترکیه انجام دادند و نیز اطلاعاتی که از محاکمه مظنونان در عربستان به دست آمده متکی است. /ایسنا

این خبر گزارش تکان‌دهنده‌ای که سازمان ملل از نحوه ترور خاشقچی منتشر کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ادعای آمریکا در حمله به نفتکش ها:مین ها ساخت ایران است

به گزارش شبکه اسکای نیوز، ارتش آمریکا در این بیانیه افزود: مین دریایی استفاده شده در حمله پنجشنبه گذشته به نفتکش ژاپنی در دریای عمان، مانند مین‌های ساخت ایران بوده است.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، ارتش آمریکا افزود که با همکاری متحدان منطقه‌ای این کشور در باره حمله به این ۲ کشتی نفتکش تحقیق کرده است.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این هرگونه نقش داشتن در این حمله را رد کرده و کارشناسان و تحلیگران نیز گفته اند که کشورهایی مثل عربستان، رژیم صهیونیستی و خود آمریکا از انگیزه کافی برای انجام این حمله برخوردار هستند تا ایران را مسبب آن معرفی کرده و بر تنش‌ها بیافزایند.

خبرگزاری رویترز نیز امروز از فجیره امارات گزارش داد: نیروی دریایی آمریکا با به نمایش گذاشتن تکه‌هایی از یک مین آهن ربایی و آهن ربای برداشته شده از بدنه یکی از کشتی‌های نفتکش که هفته گذشته در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند، مدعی شد که این مین‌ها همانندی قابل توجهی با انواع ساخت آنها در ایران دارند.

به گفته شأن کیدو افسر فرمانده یگان غواصان کارشناس مواد منفجره و گروه امداد و نجات در فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا (ناوسنت)، مین آهن ربایی که در این حمله استفاده شده قابل تشخیص است و به صورت قابل ملاحظه‌ای به مین‌های ساخت ایران شباهت دارد. این افسر در ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده نزدیک بندر فجیره امارات با خبرنگاران سخن می‌گفت.

این ادعای ارتش آمریکا در حالی است که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا نیز دیروز (دوشنبه) در لوکزامبورگ از ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان قانع نشده و خواستار تحقیقات مستقل سازمان ملل در ارتباط با این مساله شدند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرگزاری تاس در باره ادعاهای آمریکا علیه ایران گفت: شواهدی که آمریکا برای اثبات ادعای خود مبنی بر شرکت ایران در حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان ارائه می‌کند، حتی در میان متحدان نزدیک واشنگتن هم سوال برانگیز است.

وی با بیان اینکه روسیه شواهد و مدارک نشان دهنده شرکت ایران در حادثه تانکرهای نفتکش در دریای عمان در اختیار ندارد، اظهار کرد: شواهدی که آمریکا در این عرصه ارائه می‌دهد بسیار مبهم است. /ایرنا

این خبر ادعای آمریکا در حمله به نفتکش ها:مین ها ساخت ایران است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تصاویر جدید آمریکا برای متهم کردن سپاه در قضیه انفجار نفتکش‌ها

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با انتشار تصاویر ادعایی جدیدی از حمله پنجشنبه گذشته به نفتکش ژاپنی «کوکوکا کوریجس» در دریای عمان، مجددا ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کرد.

پنتاگون همزمان با انتشار این تصاویر در بیانیه‌ای ضمن تکرار روایت قبلی خود درباره نزدیک شدن یک قایق سپاه به نفتکش «کوکوکا کوریجس» برای جدا کردن یکی از مین‌های عمل‌نکرده مدعی شده است بر اساس فیلم موجود و منابع و مهارتی که برای جدا کردن سریع این مین از بدنه کشتی موردنیاز است، ایران مسئول حمله به نفتکش‌هاست.

با این حال، به غیر از عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی هنوز هیچکس روایت آمریکا از حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را نپذیرفته است. حتی ژاپن نیز به عنوان مالک نفتکش «کوکوکا کوریجس» رسما اعلام کرده است که از توضیحات و مدارک ادعایی آمریکا درباره دست داشتن ایران در حمله به نفتکش خود که همزمان با حضور نخست‌وزیر ژاپن در تهران صورت گرفت، قانع نشده است.

وزارت دفاع آمریکا جمعه گذشته (یک روز پس از حادثه) برای اولین بار ویدئویی منتشر کرد که در آن ادعا شده بود یک قایق نظامی ایرانی به یکی از نفتکش‌های حادثه‌دیده (کوکوکا کوریجس) نزدیک شده و یک مین عمل‌نکرده را از بدنه آن جدا کرده است.

واشنگتن این ویدئو که کیفیت آن بسیار پایین است و زمان و مکان آن و همچنین هویت قایق مذکور و سرنشینان آن نیز مشخص نیست را به عنوان مدرک خود علیه ایران ارائه کرده و اکنون نیز تصاویر کپچرشده‌ی جدیدی از این ویدئو را به عنوان اسناد جدید ادعایی خود برای اثبات دست داشتن سپاه در حادثه دریای عمان منتشر کرده است.

روزنامه ژاپن تایمز روز گذشته با اشاره به اتهامات آمریکا علیه ایران به نقل از یک “منبع نزدیک به آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن” گزارش داد: «این‌ها ثابت نمی‌کند که ایران در پشت حملات بوده است. حتی اگر آمریکا هم آنها را تایید کند ما نمی‌توانیم به راحتی آنها را بپذیریم.»

پنتاگون در بیانیه خود یکی از دلایل متهم کردن ایران به دست داشتن در حادثه انفجار نفتکش‌ها را برخورداری ایران از مهارت و تخصص لازم برای انجام این عملیات ذکر کرده است. اما به گفته یک مقام ارشد در وزارت خارجه ژاپن، «اگر صرفِ داشتن تخصص و مهارت لازم برای انجام این عملیات می‌تواند دلیلی برای متهم کردن ایران باشد، پس آمریکا و اسرائیل هم می‌توانند عامل حمله به نفتکش‌ها باشند.“

رد ادعای آمریکا علیه ایران از سوی مقامات ژاپنی در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن تلاش دارد به دلیل همزمانی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان با حضور نخست‌وزیر ژاپن در تهران، آن را بهانه‌ای برای مخدوش کردن چهره ایران و برهم زدن رابطه آن با ژاپن قرار دهد.

در ادامه تصاویر جدیدی که پنتاگون ادعا می‌کند مربوط به حمله‌ی پنجشنبه گذشته به نفتکش ژاپنی «کوکوکا کوریجس» و نزدیک شدن یک قایق منتسب به سپاه به این کشتی برای جدا کردن یکی از مین‌های عمل‌نکرده است را مشاهده می‌کنید.

گفتنی است تا این لحظه اظهارنظرهای زیادی از سوی مقامات کشورهای مختلف در رد ادعای آمریکا علیه ایران صورت گرفته است؛ از جمله اینکه یک مقام ارشد کویت اعلام کرده است به سختی می‌توان ثابت کرد قایقی که در ویدئوی منتشرشده آمریکا مشاهده می‌شود، متعلق به سپاه پاسداران ایران است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم اعلام کرده ویدئویی که توسط آمریکا ارائه شده برای اثبات این موضوع که ایران پشت حمله به تانکرهای حمل نفت در دریای عمان است، کافی نیست. همچنین، دومینیک ترینکاند، نماینده سابق فرانسه در سازمان ملل، نیز سرعت آمریکا در ارائه مدرک درباره نقش ایران در حادثه اخیر در دریای عمان را تعجب‌برانگیز و ادله آن را متناقض خوانده است.

این خبر تصاویر جدید آمریکا برای متهم کردن سپاه در قضیه انفجار نفتکش‌ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

عربستان بزودی جواب درخواست ایران را می‌دهد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سهمیه حج براساس مصوبه سازمان همکاری‌های کنفرانس اسلامی، براساس جمعیت هر کشور تعیین می‌شود که نسبت آن یک به هزار نفر است. با این حال عربستان بنا بر روابط سیاسی که با برخی کشورها دارد هر سال سهمیه بیشتری را به آن‌ها اعطا می‌کند. عربستان دو سال پیش، پس از تکمیل پروژه توسعه مسجدالحرام اعلام کرد برای جبران کاهش سهمیه حج در این سال‌ها، دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر بر شمار افرادی که می‌توانند در مراسم حج امسال شرکت کنند، اضافه خواهد کرد که البته ایران از آن سهمی نبرد.

ایران با توجه به جمعیت در انتظار حاجی‌ها هر سال درخواست سهمیه مازاد را مطرح می‌کند. علی‌رضا رشیدیان گفته است: امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی برای شرکت در مناسک حج تمتع به عربستان عازم می‌شوند، ضمن آنکه سهمیه مازاد برای ۱۰ هزار نفر به عربستان درخواست داده شده است.

رییس سازمان حج و زیارت در حاشیه همایش تیم‌های بهداشتی و درمانی حج تمتع ۹۸ با بیان این‌که امسال آمار زائران خانم بیش از مردان است، افزود: از مجموع ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی حدود ۴۳ هزار نفر زن و ۳۷ هزار نفر مرد هستند.

به گفته او، میانگین سنی حجاج ایرانی امسال ۵۶ سال است.

رشیدیان یادآور شد: برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم برای خدمات‌رسانی مناسب و شایسته به این زائران انجام شده و از ۱۷ تیرماه اعزام کاروان های حجاج بیت الله الحرام آغاز می‌شود.

این خبر عربستان بزودی جواب درخواست ایران را می‌دهد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

یک رهبر انصارالله یمن: درگیری بزرگ‌تر در راه است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، محمد ناصر البخیتی،‌ عضو دفتر سیاسی انصارالله در پیامی در فیس‌بوک ضمن اظهارات مذکور نوشت: اما قبایل یمن باید میان دارایی‌های عمومی و خصوصی تفاوت قائل شده و تلاش‌ها با قبایل یمنی و آزادگان در عربستان هماهنگ باشد زیرا ما آزاده هستیم و اشغال‌گر نیستیم. وی نوشت، درگیری بزرگ‌تر در راه است.

این سخنان نشانه‌ای دیگر از دگرگونی توازن همزمان با انتقال انصارالله از مرحله دفاع به مرحله حمله مسلحانه به عربستان پس از گذشت چهار سال از جنگ یمن محسوب می‌شود، این در حالی است که عربستان در موضع دفاع از خود قرار دارد.

طی روزهای گذشته حملات هوایی انصارالله از خاک یمن به تاسیسات حیاتی عربستان شدت یافته است. ریاض روز چهارشنبه اذعان کرد، ‌۲۶ غیرنظامی در جریان حمله موشکی انصارالله به فرودگاه بین‌المللی أبها در جنوب عربستان زخمی شدند.

شبکه المسیره وابسته به انصارالله نیز پیش از این اعلام کرده بود، فرودگاه أبها با موشک کروز هدف قرار گرفت. /ایسنا

این خبر یک رهبر انصارالله یمن: درگیری بزرگ‌تر در راه است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دلیل انداختن جسد بن لادن در دریا چه بود ؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در برنامه‌ای درباره دلیل انداختن جسد اسامه بن لادن در دریا به جای دفن کردن آن گفت: به گفته آن‌ها یعنی آمریکایی‌ها نمی‌خواستند اسامه بن لادن قبر یا هر چیزی که نظر مردم را جلب کند داشته باشد اگر در مکان مشخصی دفن می‌شد به محل زیارت تبدیل می‌شد.

وی درباره دلیل قتل بن لادن به جای بازداشتش گفت: من هیچ تحلیلی در این باره ندارم و به گفته آن‌ها زمانی که وارد اتاق شدند او سلاح داشت و برای همین کشته شد.

ترکی الفیصل تأکید کرد که وی از ملا عمر، رهبر معنوی اسبق طالبان بارها در سال ۱۹۹۸ خواسته بود اسامه بن لادن را به عربستان تحویل دهد. این درخواست بنا به خواسته ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه وقت عربستان صورت گرفته بود اما ملاعمر مخالفت کرد. /ایسنا

این خبر دلیل انداختن جسد بن لادن در دریا چه بود ؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ناگفته‌های خواهران سعودی درباره فرار از عربستان / اپلیکیشن کنترل زنان را فریب دادیم + عکس

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، مها و وفا السبیعی دو خواهر عربستانی هستند که بعد فرار از کشور خود، رسانه های بسیاری به ماجرای آنها پرداختند. بنا بر اعلام یورونیوز این دو خواهر حدود پنج سال برای یک نقشه فرار بی عیب و نقص از عربستان وقت گذاشتند تا اینکه سرانجام اولین پرواز زندگی شان را تجربه و کشورشان را ترک کردند.

آنها می گویند ما مدام تحت کنترل شدید خانواده بودیم و  توسط برخی نزدیکانمان حتی آزار جسمی دیدیم. خلاصی از دست خانواده و آن ناراحتی ها اما امیدی بود که همیشه داشتیم و سرانجام به هدف خود رسیدیم.

مردان خانواده ما با استفاده از اپلیکیشن موبایل أبشر (Absher) به معنای” خبر خوب/ بله، حاضر است” خروجمان را کنترل می کردند. برنامه ای که در سال ۲۰۱۰ ظاهرا برای سهولت در امور اداری چون دریافت گواهینامه یا پاسپورت طراحی شده بود اما این تمام ماجرا نبود. أبشر خروج زنان عربستان به خارج از کشور را به «سرپرستان اطلاع می داد. از پدر و شوهر گرفته تا جد پدری و برادر بزرگ‌تر همگی با این اپلیکیشن برای جا‌به‌جایی ما تصمیم می‌گرفتند.

به گفته این دو خواهر فراری، مردان عربستانی با استفاده از اپلیکیشن مذکور مشخصات دختران و زنان را ثبت می کردند تا در صورت اقدام برای ترک کشور سریعا با یک پیام از ماجرا باخبر شوند، به عبارتی اجازه سفر خارجی تنها با رضایت مردان صورت می گیرد.

این دو خواهر عربستانی در اوایل آوریل با فریب اپلیکیشن أبشر که چگونگی این اقدام را فاش نکرده اند از کشور خود گریختند. آنها اول با پرواز  از ریاض به استانبول، سپس از  ترابزون ترکیه به گرجستان و بعد آن  به سوی کشوری دیگر رفتند، سرزمینی که بنا به دلیل امنیتی نام آن را نمی‌گویند. مها و وفا السبیعی که اپلیکیشن نامبرده را دشمن زنان می دانند، پس از ترک کشور همچنان نگران آن هستند.خواهران سعودی می گویند شاید أبشر موقعیت ما را شناسایی کند و برایمان دردسرساز شود.

طبق گفته مها، در عربستان از بدو تولد تا هنگام مرگ، دختران و زنان تحت کنترل مردان هستند. این دو خواهر که در صحبتهایشان به خستگی از جنگیدن برای حتی کوچکترین موارد اشاره کرده اند بر آسیب های زنان بر اثر قوانین عربستان تاکید دارند. خواهران السبیعی درباره  زندگی در خانه جدید می‌گویند کمی دچار سردرگمی و هیجان‌ به سر می بریم. وفا  در پایان این گفتگو یادآور می شود که “هنوز هم احساس می‌کنم در خواب هستم.

ناگفته نماند سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از قوانین قیومیت عربستان از دست‌کم سه زن در این کشور خبر داده که با دسترسی به گوشی تلفن سرپرست خانواده موفق به تغییر تنظیمات و دور زدن این اپلیکیشن شده اند.

این خبر ناگفته‌های خواهران سعودی درباره فرار از عربستان / اپلیکیشن کنترل زنان را فریب دادیم + عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رفتار تحقیرآمیز نخست‌وزیر پاکستان با پادشاه سعودی + فیلم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، ویدئوی برخورد غیرمعمولعمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در جریان اجلاس روز شنبه در شهر مکه بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده است.

بر اساس این ویدئو، عمران خان هنگام ورود به محل برگزاری اجلاس سازمان همکاری اسلامی، پس از رویارویی با ملک سلمان که به استقبال او آمده بود، سخنانی را خطاب به مترجم می‌گوید و بی‌آنکه منتظر دریافت پاسخ باشد، پادشاه سعودی را با مترجم رها کرده و می‌رود.

گفته می‌شود دولت عربستان در بالاترین سطح نسبت به این اقدام نخست‌وزیر پاکستان اعتراض کرده و رفتار او را منزجرکننده و برخلاف پروتکل‌های سیاسی خوانده است.

عربستان سعودی پس از انتخاب عمران خان به سمت نخست‌وزیری پاکستان سعی در تقویت ارتباط خود با این کشور داشته و در همین راستا، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، مدتی پیش در راس یک هیأت عالیرتبه به این کشور سفر کرد.این خبر رفتار تحقیرآمیز نخست‌وزیر پاکستان با پادشاه سعودی + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سخنرانی ضد ایرانی ملک سلمان در افتتاحیه «نشست مکه»

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، «ملک سلمان»، پادشاه سعودی بامداد جمعه (۱۰ خرداد) در سخنان خود برای افتتاح نشست شورای همکاری خلیج فارس در شهر مکه ایران را به دخالت در منطقه متهم کرد.

ملک سلمان در این سخنرانی همچنین برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را تهدیدی برای امنیت جهانی توصیف کرد.

به گزارش العربیه، پادشاه رژیم سعودی گفت: «ما با یکدیگر برای مقابله با تمامی چالش‌ها همکاری خواهیم کرد.»

وی همچنین گفت: «کاری که رژیم ایران انجام می‌دهد، از مداخله در امور کشورهای منطقه و توسعه برنامه هسته‌ای گرفته تا تهدید تردد دریایی در دنیا و تهدید عرضه نفت دنیا، نقض آشکار معاهده‌ها و اصول سازمان ملل متحد است.»

ملک سلمان همچنین از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست با آنچه به گفته وی «اقدامات جنایتکارانه ایران» است مقابله کنند.

وی در بخش دیگری از ادعاهایش گفت: «نیازمند موضعی محکم و قاطع علیه ایران هستیم.» او مدعی شد عدم ایستادگی در برابر «فعالیت‌های مخرب ایران» باعث ایجاد وضعیت فعلی در منطقه شده است.

پادشاه سعودی که کارشناسان کشور او را یکی از منابع تأمین خوراک فکری برای گروه‌های تروریستی و داعش می‌دانند در این سخنرانی ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت که تهران در چهار دهه گذشته به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه بوده است.

عربستان روزهای پنجشنبه و جمعه میزبان سه نشست سران «عرب»، «شورای همکاری» و «اسلامی» است و قرار است در این نشست‌ها درباره ایران و حوادث اخیر در بندر «فجیره» امارات (+) و نیز حمله پهپادی یمن به تأسیسات نفتی سعودی صحبت شود.

 «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید قبل از آغاز این نشست تلاش کرد ایران را عامل انفجارهای اخیر در چند نفتکش در نزدیکی بندر «فجیره» امارات عربی متحده معرفی کند. او گفت واشنگتن به زودی مدارک نقش ایران در این حادثه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می‌کند.

ادعای بولتون در حالی مطرح شد که ساعاتی قبل‌تر «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران گفته بود هنوز نمی‌تواند در این مورد اظهار نظر قطعی داشته باشد و منتظر است تا نتیجه تحقیقات امارات در این مورد روشن شود.

نشست مکه در حالی برگزار می‌شود که عربستان سعودی به دلیل اقداماتش در جنگ یمن که از نگاه کارشناسان مسائل حقوق بین‌الملل «جنایت جنگی» توصیف شده، تحت فشار افکار عمومی دنیا قرار دارد.

یمن از سال ۱۳۹۴ هدف حمله نظامی عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی متحد ریاض در قالب «ائتلاف عربی» قرار گرفته است. این ائتلاف از حمایت سیاسی، تسلیحاتی و لجستیک آمریکا، انلگیس و فرانسه برخوردار است.

آمارهای مختلف نشان می‌دهند این جنگ به کشته شدن ده‌ها هزار نفر که اکثر آنها غیرنظامی هستند منجر شده است.

حملات ائتلاف سعودی همچنین به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

این خبر سخنرانی ضد ایرانی ملک سلمان در افتتاحیه «نشست مکه» اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.