تحسین ایران از سوی محافل سیاسی جهان در پی سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، شکار و سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا محافل رسانه‌ای و تحلیلگران و مقامات کشورهای مختلف را حیرت‌زده کرده و باعث اذعان آنها به قدرت و توانمندی‌های بی‌نظیر ایران در نگهبانی از آسمان کشور شد.

بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد، یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند یکپارچه هوایی کشورمان قرار گرفت و سرنگون شد.

انتشار این خبر به سرعت در صدر خبرهای جهان قرار گرفت و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را نیز در شوک فرو برد چرا که آنها باور نمی‌کردند پهپاد بلندپرواز و گرانقیمت آنها توسط ایران سرنگون شود و بخشی از بقایای آن به دست ایران بیافتد.

محمدجواد ظریف وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنجشنبه در توئیتی نوشت: یک پهپاد آمریکایی ساعت ۱۴ دقیقه بامداد در وضعیت پنهانکاری از امارات متحده عربی به پرواز درآمد و حریم هوایی ایران را نقض کرد. این پهپاد ساعت چهار و پنج دقیقه بامداد در مختصات (۲۵.۵۹.۴۳ شمالی) و (۵۷.۰۲.۲۵ شرقی) در نزدیک کوه مبارک هدف قرار گرفت.

وزیر خارجه ایران افزود: ما قسمت‌هایی از پهپاد نظامی آمریکا را در آب‌هایی سرزمینی خود، جایی که این پهپاد ساقط شد، از آب خارج کردیم.

«کارل بیلت» نخست وزیر اسبق و وزیر خارجه اسبق سوئد در توئیتی به این توانمندی ایران واکنش نشان داد و نوشت: کار جالبی از ایران در رابطه با گلوبال هاوک. اگر درست باشد، این یعنی آنکه این پهپاد از امارات متحده عربی پرواز کرده و در مسیر برگشت در سواحل ایران سرنگون شد.

دولت ترامپ بر این باور بود که با تبلیغات رسانه‌ای، گسیل شماری از نیروها به خاورمیانه و پیگیری سیاست «فشار حداکثری» ایران را به پای میز مذاکره بکشاند. اما نتیجه نه تنها تضعیف ایران نبود بلکه باعث شد ایران بخش دیگری از توانایی حیرت‌آور خود را نشان دهد.

ولی نصر استاد دانشگاه جان هاپکینز آمریکا در توصیف این وضعیت نوشت: ایران نشان داده است که تصورات ترامپ در مورد فشار حداکثری اشتباه است. ترامپ باید فکر کند که آنها اشتباه کرده‌اند، در غیر این صورت او مجبور است بپذیرد که دستاورد بزرگ او تسلیم ایران نیست بلکه قرار دادن آمریکا در مسیر جنگ است.

«بن رودز» مشاور باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا و از معماران برجام در پی بروز این توانایی به شبکه فاکس نیوز رفت و از تریبون رسانه‌ای که بی‌وقفه از ترامپ حمایت می‌کند، گفت: این همان چیزی که وقتی ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، همه ما می‌گفتیم اتفاق می‌افتد. او با صراحت اعلام کرد: این دولت اعتبار خود را از دست داده است.

در آمریکایی لاتین جایی که حیاط خلوت ایالات متحده به شمار می‌آید و کشورها و ملت‌های مختلف بی‌مهری‌ها و ستم‌های زیادی از آمریکا دیده‌اند رسانه‌ها به تمجید از اقدام ایران پرداختند. شبکه تله‌سور در صفحه توئیتر خود به زبان انگلیسی نوشت: ایران به جایی ضربه زد که پرزیدنت ترامپ درد را آنجا بیشتر احساس می‌کند… یعنی غرورش را. این شبکه با انتشار ویدئویی از پهپاد آمریکایی افزود: ایران آمریکا را سرجایش می‌نشاند.

از سوی دیگر، «فردریک پلتگن» خبرنگار سی. ان. ان در ایران در تحلیل کوتاهی در تارنمای این شبکه نوشت: ایرانی‌ها می‌خواهند این پیام روشن را به آمریکا بفرستند که قادر هستند حتی تجهیزات پیشرفته آمریکایی را بزنند و اگر احساس تهدید کنند تعلل نخواهند کرد.

در این میان «الیجاه جی مانیه» روزنامه‌نگار الرای سوال مهمی را مطرح کرده است. او در توئیتی نوشت: چگونه است که موشک‌های ساخت داخل ایران با ارزشی معادل دو هزار و پانصد دلار پهپاد پیچیده گلوبال هاوک آر کیو ۴ سی نیروی دریایی آمریکا را که حدود ۱۲۳ میلیون دلار قیمت دارد رهگیری و سرنگون کردند؟

وی با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای ایجاد ناامنی در منطقه و اشاعه ایران‌هراسی و فروش سلاح به اعراب از این طریق افزود: احساس من این است که رئیس جمهوری آمریکا به ملک سلمان سعودی زنگ می‌زند و از او می‌خواهد پول پهپاد ساقط شده را بدهد.

در داخل آمریکا نیز هر چند شماری از جمهوریخواهان به دلیل وابستگی حزب مجبور شده‌اند از مواضع ترامپ حمایت کنند اما دموکرات‌ها شدیدترین انتقادات را متوجه رئیس جمهوری کرده‌اند زیرا وی را عامل تنش و ناامنی می‌دانند.

«جکی اسپایر» عضو دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا به سی. ان. ان ترامپ را مقصر تنش‌های اخیر معرفی کرد و گفت که علت این مساله خروج واشنگتن از برجام است. او افزود که اقدامات دولت ترامپ «تحریک‌آمیز» است.

دولت ترامپ رهبران جمهوریخواه و دموکرات کنگره را به کاخ سفید دعوت کرد تا آنها را با خود همراه کند. اما دموکرات‌ها بر پرهیز از افزایش تنش‌ها تاکید کردند. «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از پایان این جلسه گفت: باید هر چه در توان داریم برای کاهش تنش با ایران به کار بگیریم.

«برنی سندرز» سناتور مستقل ایالت ورمونت که از جانب حزب دموکرات به رقابت‌های ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پا گذاشته است، در توئیتی تاکید کرد: ما باید برای حل این بحران با ایران از طریق دیپلماتیک کار کنیم، نه اینکه وارد جنگ شویم.

«جو بایدن» معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا هم که برای رقابت با ترامپ به میدان انتخابات آمده است از سیاست‌های رئیس جمهوری فعلی کشورش در قبال ایران انتقاد کرد و آن را «یک فاجعه خودساخته» خواند.

ترامپ که هوس ماندن در قدرت را دارد اینک با در وضعیت دشواری قرار گرفته است. او با وعده کاهش حضور آمریکا در جنگ‌ها به قدرت رسید و طی حدود دو سال و نیم گذشته سعی کرده است نشان دهد که به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی آمریکاست. اما او با تحریم نفتی ایران و ونزوئلا و ایجاد جنگ‌ها و تنش‌های تجاری با متحدان و رقبا اوضاع پرهرج و مرجی ایجاد کرده است. در این میان رویکرد وی در قبال ایران زیان زیادی به آمریکا و اعتبار خودش وارد کرده است.

«باربارا اسلاوین» مدیر بخش «آینده ابتکار ایران» در شورای آتلانتیک به شبکه سی. ان. ان گفت: مسئولیت نهایی با ترامپ است. او فردی است که از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های نفتی علیه ایران وضع کرد. /جماران

این خبر تحسین ایران از سوی محافل سیاسی جهان در پی سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هشدار کنگره به ترامپ درباره تنش‌زایی با ایران / خروج از برجام، عامل تشدید تنش‌ها

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، اعضای کنگره آمریکا پنجشنبه از سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در دامن زدن به تنش‌ها با ایران ابراز نگرانی کرده و هشدار داده‌اند هر گام اشتباه از سوی هر یک از دو طرف می‌تواند به درگیری‌های گسترده منجر شود.

این هشدارها بعد از آن مطرح شد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک فروند پهپاد آمریکا را بعد از ورود به حریم سرزمینی ایران سرنگون کرد. مقام‌های دولت ترامپ، ساعاتی بعدتر جلسه‌ای با حضور سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا برگزار کرده و درباره «پاسخ به اقدام ایران» رایزنی کردند.

ترامپ بعد از ساقط شدن پهپاد «گلوبال هاوک»، ابتدا در پیامی در توئیتر نوشت: «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد.» او علی‌رغم این، ساعاتی بعدتر در حضور نخست‌وزیر کانادا از اهمیت موضوع کاست و گفت که سرنگونی پهپاد آمریکایی احتمالاً اشتباه یک ژنرال ایرانی بوده است.

«جیم ریش»، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا بعد از پایان این جلسه گفت: «رئیس‌جمهور نمی‌خواهد وارد جنگ با ایران شود. کنگره هم این را نمی‌خواهد. مردم آمریکا هم نمی‌خواهند.»

«ریچارد بلومنتال»، سناتور ارشد آمریکایی هم ابراز نگرانی کرد که خطای محاسباتی از سوی هر کدام از دو طرف می‌تواند به درگیری نظامی تمام‌عیار منجر شود. «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار تلاش حداکثری برای تنش‌زدایی با ایران شد.

پلوسی گفت: «وضعیت خطرناکی است. تنش‌ها در منطقه رو به فزونی هستند. بایستی برای محافظت از منافع خودمان قوی و راهبردی عمل کنیم. البته، نباید در خصوص کارهایی که انجام می‌دهیم، بی‌پروا هم عمل کنیم. فکر نمی‌کنم رئیس‌جمهور می‌خواهد به جنگ با ایران برود. هیچ تمایلی برای وارد شدن به جنگ در کشور ما وجود ندارد.»

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توئیتر گفت که ایران به دنبال جنگ نیست، اما «مجدانه از آسمان‌ها، زمین و آب‌های» خود دفاع خواهد کرد. ظریف ساعتی بعدتر هم مختصات جغرافیایی محل هدف قرار گرفتن «گلوبال هاوک» را در توئیترش منتشر کرد و گفت که هواپیمای آمریکایی بعد از تجاوز به حریم هوایی ایران سرنگون شده است.

«مجید تخت روانچی»، سفیر ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد نقض فاحش تمامیت ارضی ایران و بی‌توجهی به قوانین بین‌الملل و نقض ماده ۲۵ منشور ملل متحد توصیف کرد. او در مصاحبه‌ای هم گفت که پهپاد آمریکایی بعد از بی‌توجهی به اخطارهای رادیویی هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران قرار گرفته و سرنگون شده است.

سیاستمداران دموکرات در آمریکا دونالد ترامپ را به دلیل بر هم زدن توافق هسته‌ای «برجام» و آغاز سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» مقصر شدت گرفتن تنش با ایران می‌دانند. ترامپ بعد از خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته، چندین دور تحریم علیه ایران وضع کرده، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» قرار داده و اتباع ایران را از ورود به خاک آمریکا منع کرده است.

«باب منندز»، سناتور ارشد آمریکایی در گفت‌وگو با الجزیره گفت: «فشار حداکثری معطوف به یک نتیجه است. نتیجه بایستی ایجاد یک گشایش دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره باشد. برداشت من از همه کارهای دولت این است که فشار حداکثری فقط هدفش ایجاد فشار است. اگر سوپاپی برای خروج از چنین فشاری وجود نداشته باشد، در نهایت ماجرا به انفجار ختم می‌شود.»

نمایندگان دموکرات کنگره علاوه بر این خاطرنشان کرده‌اند که ترامپ اجازه نخواهد داشت بدون مشورت با نهاد قانونگذار، وارد درگیری با ایران شود.

«الیوت انگل»، رئیس دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت:«ما (کنگره) شاخه هم‌تراز دولت هستیم و لازم است هر گونه پاسخ [به ایران] مجوز کنگره را داشته باشد. امیدوارم که انتخاب دولت این نباشد که بخواهد یکه‌تازانه گام در این مسیر بگذارد و امیدوارم که با کنگره و متحدانمان همکاری کند.»

«تام یودال»، نماینده دموکرات ایالت ویرجینیا هم در جلسه دیشب مجلس سنای آمریکا از همکارانش خواست به طرح او برای جلوگیری از جنگ با ایران رأی مثبت بدهند. او در صحن مجلس سنا گفت: «جنگ با ایران در راستای منافع راهبردی ما نیست و اکثریت مردم آمریکا هم با این موافقند. مردم آمریکا از جنگ‌های دائمی در خاورمیانه که سرمایه‌های ما را هدر می‌دهند، فاقد دستاوردهای راهبردی هستند و زندگی مردان و زنان آمریکایی را به خطر می‌اندازند به تنگ آمده‌اند.» /تسنیم

این خبر هشدار کنگره به ترامپ درباره تنش‌زایی با ایران / خروج از برجام، عامل تشدید تنش‌ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

صدور ویزای الکترونیک و عدم ثبت مهر ورود و خروج در فرودگاه‌های کشور

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، وزیر امورخارجه کشورمان گفت: با دستور رئیس جمهور همه فرودگاه‌ها این امکان را خواهند داشت که بدون ثبت مهر ورود و خروج در گذرنامه بتوانیم این امر را برای تسهیل گردشگری محقق کنیم.

محمد جواد ظریف امروز (پنجشنبه) در حاشیه مراسم رونمایی از هدایای مقامات عالی کشورهای خارجی به وزیر امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وزارت خارجه در خدمت تمام شهرهای ایران برای توسعه گردشگری است و در این زمینه جای هیچ نگرانی نیست.

وی افزود: وزارت امورخارجه مدت‌هاست ویزای الکترونیک صادر می‌کند و این ویزا در گذرنامه‌ها درج نمی‌شود و در اکثر کشورهای دنیا هم به همین ترتیب، ویزا صادر می‌شود. با نیروی انتظامی و پلیس گذرنامه در حال رایزنی و همکاری هستیم و هم اکنون در فرودگاه امام (ره) هماهنگی‌هایی انجام شده که بدون ثبت مهر ورودی در گذرنامه و با امکانات رایانه‌ای این کار انجام می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: رئیس جمهور در آخرین جلسه هیئت دولت این مهم را مقرر کردند و هیئت دولت هم تصمیم گرفت این وضعیتی که در فرودگاه امام خمینی داریم به تمام فرودگاه‌های کشور تعمیم داده شود و ان‌شاءالله با دستور رئیس جمهور همه فرودگاه‌ها این امکان را خواهند داشت که بدون ثبت مهر ورود و خروج در گذرنامه بتوانیم این امر را برای تسهیل گردشگری محقق کنیم.

ظریف در خصوص زاینده رود گفت: دولت همه تلاش خود را برای حل مسئله زاینده رود به کار خواهد گرفت که با تأمین منابع مورد نیاز این وضعیت و پایداری آب زاینده رود محقق شود. البته کار دشواری است و وزیر نیرو در این خصوص بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد.

این خبر صدور ویزای الکترونیک و عدم ثبت مهر ورود و خروج در فرودگاه‌های کشور اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ظریف: فشارهای آمریکا به سبب قدرت جمهوری اسلامی ایران است

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در دیدار با مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله حسین مظاهری افزود: فشارها و تهدیدات ابرقدرت‌ها خصوصاً آمریکا در دورۀ حاضر، به سبب قدرت جمهوری اسلامی در صحنه‌های منطقه‌ای و جهانی است و از این‌رو، با حفظ اتحاد و انسجام میان مسئولان و هوشیاری و برنامه‌ریزی لازم، نظام جمهوری اسلامی می‌تواند این مشکلات را پشت سر گذارد.

حضرت آیت‌الله حسین مظاهری نیز در این دیدار با تقدیر از تلاش‌ها و فعالیّت‌های ظریف و همکارانشان در صحنۀ بین‌المللی و مسائل سیاست خارجی، نقش وزارت امور خارجه در مواجهه و مقابله با مشکلات و مسائل کنونی و فشارهای ظالمانۀ استکبار جهانی به ملّت و نظام جمهوری اسلامی را بسیار تعیین‌کننده دانسته و با اشاره به محبوبیّت ظریف در میان مسئولان و مردم تأکید کرد: ان‌شاءالله با یاری خداوند و عنایات حضرت بقیه‌الله‌الأعظم «ارواحنافداه» و پشتیبانی مردم بزرگوار و فهیم، مسئولان کشور به ویژه وزارت امور خارجه بتوانند از صحنۀ مشکلات کنونی با سرافرازی و سلامت عبور نمایند. /مهر

این خبر ظریف: فشارهای آمریکا به سبب قدرت جمهوری اسلامی ایران است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا همزمان با دیدار تاریخی آبه از ایران حملات به نفتکش‌ها صورت گرفت؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، چوپان دروغگو بار دیگه منطقه را به آشوب کشید، ماه گذشته کمیسر شورای حقوق بشر سازمان ملل رسما اعلام کرد که حادثه الفجیره از سوی موساد انجام شده است.  این در حالی است که رسانه های خبری اسرائیل در گزارشات تازه خود درباره این حادثه ایران را متهم کردند که وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این گزارش ها در توئیتر خود از چوپان دروغ‌گوی «تیم ب» گفت که این بار  اقدام به جعل اطلاعات برای وانمود کردن دخالت ایران در خرابکاری الفجیره کرده است.

وزیر خارجه کشورمان بیش از این در نیویورک اهداف تیم بی را افشا کرده بود و درباره خرابکاری این تیم در منطقه به رهبران جهان هشدار داده بود. امروز بار دیگر تیم بی چهره خود را نمایان کرد و همزمان با دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب به اهدافی در دریای عمان و تنگه هرمز حمله کرد.

این حملات بار دیگر نشان داد که تیم بی از نتایج مذاکرات و رفت آمدهای دیپلماتیک عصبانی است. آنها صلح نمی خواهند بلکه به زعم خود با حمله به کشتی های نفتی به ایران  پیام مذاکره یا جنگ را ارسال کردند.

پس از حادثه الفجیره و ناکامی شورای امنیت در بررسی این پرونده، دو مساله حائز اهمیت است، اینکه آمریکا بر اساس سیاست فشار و مذاکره بر ایران دستی در این عملیات داشته است و نکته دوم اینکه تیم بی صلح را نمی خواهد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران سیاست مقاومت را پیش گرفته است، این تیم برای شکست مقاومت با حمله به کشتی های نفتی و تجاری در دریای عمان این پیام را رساند که آنها به دنبال برهم زدن آرامش منطقه هستند. این وضعیت فرضیه دیگری را مطرح می کند که آیا واشنگتن به دنبال تغییر زمین بازی است؟ بر اساس سیاست های دوگانه واشنگتن با خروج از برجام و فشار برای مذاکره مجدد احتمال آن می رود که اقدامت امروز در خلیج فارس نشانه ای از نارضایتی از فرستاده خود در ایران است.

اما تیم بی به گفته وزیر خارجه کشورمان با رهبری نتانیاهو انگیزه قوی تری برای حوادث امروز دارد. چراکه قبل از سفر  آبه شینزو به تهران، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با همتای ژاپنی خود گفتگو کرد و خواهان فشار بر ایران شد. او همچنین با ترامپ نیز گفتگوی تلفنی داشت و نارضایتی خود را از سفر آبه شینزو به تهران اعلام کرده بود.

با اینحال امروز مقام معظم رهبری، در دیدار با نخست وزیر ژاپن فرمودند:  ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما در خصوص آنچه از رئیس جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمیدانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

پیام واضح رهبر انقلاب تکلیف واشنگتن را روشن کرد؛ ایران به مقاومت ادامه خواهد داد.

عبدالله شهبازی درباره موضع آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ در کانال تلگرام خود نوشت: حمله به دو نفتکش در دریای عمان، یکی در مالکیت ژاپن و دیگری نروژ، همزمان با سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران و دیدار با رهبری، با حمله هوایی اسرائیل به غزه مقارن شد.

این تقارن فرضیه انتساب خرابکاری دریایی فوق به اسرائیل و شرکا (ابوظبی یا سعودی یا شبکه متحد و شریک آنان) بمنظور تهدید و ترسانیدن ایران از جنگ، و از اینطریق تأثیرگذاری بر مذاکرات با ژاپن، را تقویت می‌کند.

بار دیگر؛ تاکتیک پرچم دروغین

با توجه به تحولات امروز و انتشار تحلیل ها و فرضیه های بسیار، تاکتیک پرچم دروغین از تمام فرضیه های مطرح شده قوی تر است. عملیات پرچم دروغین  به عملیات‌هایی گفته می‌شود که توسط نهادهای نظامی، شبه نظامی، اطلاعاتی یا سیاسی به گونه‌ای انجام می‌شود که این تصور به وجود آید که گروه‌ها یا کشورهای دیگری این عملیاتها را انجام داده‌اند. یکی از بارزترین موارد این ماجرا در تاریخ هم ادعای وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق بود که جورج بوش را به عملیات حمله به عراق کشاند.

پس از خروج آمریکا از برجام و متعاقب آن اعمال تحریم های ثانویه و سیاست به صفر رساندن نفت ایران، برخی تحلیلگران معتقد بودند که واشنگتن این عملیات را درباره ایران به کار گرفته است و سرنوشت بغداد در انتظار تهران است.

در همین باره اطهری کارشناس مسائل بین الملل نیز به خبرانلاین گفت سوال بسیار مهمی که این روزها مطرح است این است آیا ما در زمان قبل از حمله امریکا به عراق افغانستان و لیبی قرار داریم،یا اینکه  خوشبینانه نگاه می‌کنیم که جنگی رخ نمی‌دهد؟

بنا بر طرح سوال این کارشناس می توان این فرضیه را مطرح کرد که سفر آبه شینزو به خودی خود یک دستاورد دیپلماتیک و نشان دهنده این است که  سیاست عملیات پرچم دروغین روی ایران پاسخ مطلوب آنها را نمی دهد. چراکه رهبر معظم انقلاب در این دیدار همزمان با حملات تیم بی به کشتی های نفتی در خلیج فارس ژاپن را دوست ملت ایران خطاب کرد، به این معنا که جمهوری اسلامی همچنان با همپیمانان و دوستان بین المللی خود به مقاومت ادامه خواهد داد.

این در حالی است که تنش بیشتر در خلیج فارس به نفع اروپا، و کشورهای منطقه و حتی خود آمریکایی ها نیست چراکه عمده انرژی دنیا از این منطقه تامین می شود. اگر درگیری ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان شدت یابد به هیچ عنوان به نفع کشورهای جهان خصوصا کشورهای صنعتی نیست.

فصل الخطاب

دکتر ظریف در توئیت خود درباره دیدار آبه شینزو با رهبر معظم انقلاب نوشت:  پس از گفتگوهای ثمربخش با کونو تارو وزیر امور خارجه ژاپن، سفر تاریخی نخست‌وزیر آبه شینزو هم انجام شد. رئیس‌جمهور روحانی و آیت‌الله خامنه‌ای گفتگوهای گسترده‌، دوستانه و ثمربخشی با نخست‌وزیر آبه داشتند. دلیل تنش روشن است: نقض برجام توسط ایالات متحده و تحمیل جنگ اقتصادی بر مردم ایران. “

ظریف در توئیتی دیگر عنوان کرد: ” حملات گزارش شده به تانکرهای مرتبط با ژاپن زمانی اتفاق افتاد که نخست‌وزیر آبه شینزو برای گفتگوهایی گسترده و دوستانه در حال دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای بود. مشکوک بودن برای توصیف آنچه که احتمالا امروز صبح اتفاق افتاده، کفایت نمی‌کند. مجمع گفتگوی منطقه‌ای پیشنهادی ایران، ضروری است.”

توئیت رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان و اعلام فصل الخطاب از سوی رهبری، تکلیف را مشخص کرد و پیام واضح را به تیم بی و شخص ترامپ رساند. ایران مقاومت خواهد کرد و عملیات‌های پرچم دروغین برای متهم کردن ایران یا ایجاد تنش در منطقه  بی‌فایده است. /خبرآنلاین

این خبر چرا همزمان با دیدار تاریخی آبه از ایران حملات به نفتکش‌ها صورت گرفت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در صدر یک هیات سیاسی و دیپلماتیک برای دیدار و گفت و گو با مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.
در بدو ورود در فرودگاه بین المللی مهرآباد مورد استقبال محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه قرار گفت.

آبه تا ساعتی دیگر در مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری قرار می‌گیرد و بلافاصله مذاکرات رسمی دو مقام عالیرتبه آغاز می‌شود.

وی فردا (پنج شنبه ) نیز با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار می‌کند.

نخست وزیر ژاپن پس از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی به سفر دو روزه خود به تهران پایان می‌دهد.

دیدار آبه از تهران که نخستین دیدار یک مقام عالیرتبه ژاپن از ایران بعد از دیدار سال ۱۹۷۸ “تاکئو فوکودا” نخست وزیر وقت ژاپن است به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها علیه ایران انجام می‌شود، ژاپن همواره از توافق هسته‌ای حمایت کرده است.

یک مقام دیپلماتیک ژاپنی روز گذشته هدف سفر آبه به تهران را بر اساس تصمیم فردی نخست وزیر و برای کاستن از تنش‌ها از طریق دیدار با مقامات ایرانی به ویژه در موقعیت فعلی و تشدید تنش‌ها در منطقه اعلام کرد.

نخست وزیر ژاپن پیش از عزیمت به تهران در فرودگاه توکیو در جمع خبرنگاران تاکید کرد که می‌خواهد از طریق “تبادل صریح دیدگاه‌ها” به کاهش تنش‌ها در منطقه کمک کند.
آبه گفت: نگرانی‌هایی در مورد افزایش تنش‌ها در خاورمیانه وجود دارد، در حالی که این وضعیت توجه جامعه جهانی را به ضرورت تأمین صلح و امنیت منطقه معطوف کرده است ژاپن می‌خواهد تا آنجا که ممکن است نقش خود را ایفا کند.

ایران و ژاپن در حالی وارد نودمین سال روابط خود می‌شوند که پس از انقلاب اسلامی ایران (در سال ۱۳۵۷)، این اولین بار در ۴۱ سال گذشته است که نخست وزیر ژاپن به ایران سفر می‌کند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ماه مه (اواسط اردیبهشت ۹۸) به ژاپن سفر کرد.

این خبر نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران باید متوقف شود/ شروع‌کننده جنگ با ایران پایان دهنده آن نخواهد بود

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، محمدجواد ظریف پس از مذاکره با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در نشست خبری مشترک، گفت‌وگوهای خود با همتای آلمانی‌اش را جدی، صریح و طولانی عنوان کرد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پایبندی ایران به برجام اظهار کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های خود بارها پایبندی ایران به تعهداتش را اعلام کرده و ما به همان میزان که به تعهدات خود در برجام پایبند هستیم از حقوق مردم خود نیز دفاع می‌کنیم و یکی از این حقوق حقوقی است که در ماده ۳۶ برجام ذکر شده است و اقدامات ایران منطبق بر حقوق شناخته شده خود طبق ماده ۳۶ برجام است.

وی ادامه داد: ما آمادگی داریم که متناسب با اقداماتی که از سوی کشورهای عضو برجام انجام می‌شود اقداماتی را که آغااز کرده‌ایم متوقف کنیم یا به عقب برگردیم یا این اقدامات را ادامه دهیم. عملکرد ما در این زمینه متناسب با عملکردی است که طرف‌های عضو برجام در راستای انجام تعهداتشان انجام می‌دهند.

ظریف خاطر نشان کرد: ما امروز در مورد مسائل منطقه و بین‌الملل نیز گفت‌وگو کردیم. دیدگاه‌های خود را به صراحت با یکدیگر مطرح کردیم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود: امیدواریم که تلاش دوستان و شرکای ما در برجام برای حفظ این توافق بین‌المللی به نتیجه برسد و برای به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها آماده‌ایم که با آن‌ها همکاری کنیم.

ظریف در ادامه در پاسخ به سوالی گفت: گفت‌وگوی بسیار خوبی با آقای ماس در مورد نحوه کاهش تنش در منطقه داشتیم. گفت‌وگوهای منطقه‌ای پیشنهاد همیشگی ایران بوده است و خوشحالیم که ایشان هم از آنها حمایت می‌کنند. ما همواره به همسایگان خود اعلام کرده‌ایم که برای گفت‌وگو آماده هستیم و پیشنهاد ما برای تشکیل مجمع گفت وگوهای منطقه‌ای به قوت خود باقی است. اما تنش جدید در منطقه ما نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است که شخص آقای ترامپ آن را اعلام کرد و گفت که در جنگ اقتصادی با ایران هستیم.

وی تاکید کرد: تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف این جنگ اقتصادی است. نمی‌توان توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی در جریان باشد و کسانی که از آن حمایت می‌کنند یا آن را به راه انداختند در امان باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا نقش مهمی در پایان دادن به این تنش می‌توانند داشته باشند و از نقش آفرینی آنها در این عرصه استقبال می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه نشست خبری مشترک با هایکو ماس در پاسخ به سوال خبرنگار آلمانی در ارتباط با مشکلات موجود در خاورمیانه و برخی از اظهارنظرها در مورد نقش ایران دراین ارتباط گفت: مشکل خاورمیانه سیاست‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمایت بدون حد و مرز ایالات متحده از این جنایت‌هاست.

وی ادامه داد: مشکل این است که برخلاف تمام قواعد حقوق بین‌الملل اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی توسط آمریکایی‌ها به رسمیت شناخته شده است از جمله اشغال قدس و بلندی‌های جولان.

وی ادامه داد: متأسفانه سیاست‌های ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به فراموشی سپرده شده است و مشکل منطقه ما این است که ایالات متحده تلاش کرده با جنایت جدیدی به نام معامله قرن حقوق مردم فلسطین را به زور زیر پا بگذارد و این‌ها باعث خطر در منطقه ما شده است.

وی خطاب به خبرنگار سوال کننده ادامه داد: شما باید در مورد این موضوع از رژیمی سوال کنید که دارای سلاح هسته‌ای است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن در کنار نیروگاه دیمونا می‌ایستد و می‌گوید ایران را نابود خواهیم کرد. آن‌ها باید این سوالات را پاسخ دهند.

ظریف تأکید کرد: البته هیچ‌کسی نمی‌تواند اقدامی علیه ایران انجام دهد چرا که در برابر هر اقدامی پاسخ قاطعی را دریافت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین در پاسخ به سوالی دیگر اظهار کرد: جامعه ما اصول اخلاقی دارد که بر اساس آن مردم و اکثریت آن به حیات خود ادامه می‌دهند.

ظریف ادامه داد: اصول اخلاق و مقررات قانونی ما حاکم بر رفتار افراد در اماکن عمومی است و رعایت قانون و اخلاق عمومی ضرورت دارد.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد که “ما صرفاً بر اجرای برجام تاکید داریم” و ادامه داد: توجه دوستان اروپایی را بر مواد ۱ تا ۳ ضمیمه ۲ برجام جلب می‌کنم و همین‌طور بیانیه‌های کمیسیون مشترک برجام و تعهداتی که از سوی کشورهای ۱+۴ در آنها شکل گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل مبنی بر این‌که از سوی آمریکا و اروپا درخواست شده که خارج از برجام درباره مسائل موشکی ایران و نقش ایران در منطقه گفت‌وگو شود آیا امکان شکل‌گیری این مذاکرات وجود دارد گفت: درباره این بحث‌هایی که آمریکا و اروپا مطرح می‌کنند دو نکته مهم است. اول این‌که یک توافق داریم که حاصل دو سال مذاکرات فشرده و ۱۲ سال کار دیپلماسی است، آیا این توافق را اجرا کردند که توقع گفت‌وگو درباره مسائل دیگر دارند؟ آنها اول باید نشان دهند که توافق با آمریکا فایده دارد یا نه بعد درخواست گفت‌وگو برای یک توافق دیگر کنند.

ظریف درباره ادعاهای آمریکا و اروپا در مورد آنچه “نقش بی‌ثبات‌کننده” ایران در منطقه می‌خوانند اظهار کرد: چه کسی باعث بی‌ثباتی در منطقه است آیا ما بودیم که به صدام حسین سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم که از القاعده حمایت کردیم؟ ما بودیم که نخست‌وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ ما هستیم که هر روز غیرنظامیان یمنی را بمباران می‌کنیم؟ ما از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت می‌کنیم یا سلاح‌های آمریکایی بود که از طرف عربستان در اختیار آنها قرار داده شد؟ آیا ما مناطق (قدس و جولان) اشغالی کشور دیگری را به دیگری بخشیدیم؟ ما هستیم که در لیبی و سودان شر به پا می‌کنیم؟

وی ادامه داد: اگر قرار باشد درباره رفتار تشنج آفرین در منطقه صحبت شود دیگران باید پاسخ دهند، ضمن این‌که ما یک تفاوت دیگری هم با دیگران داریم و آن این است که ما هفت هزار سال است که در این منطقه هستیم دیگران از کجا آمده‌اند؟

وزیر خارجه کشورمان در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای آلمانی خود در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ در ارتباط با اهداف سفر شینزو آبه به تهران و برخی از مطالب مطرح شده در این زمینه، اظهار کرد: آقای شینزو آبه به عنوان نخست وزیر ژاپن و نماینده این کشور به ایران می‌آید. دهه‌هاست که تعامل دوستانه‌ای بین دو کشور ایران و ژاپن وجود دارد، انتظار داریم در جریان سفر آقای شینزو آبه به تهران مذاکرات خوبی بین مقامات دو کشور صورت بگیرد در ارتباط با موضوعات مختلف از جمله مسائل اقتصادی.

وی ادامه داد: آمریکا یک جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کرده و باید این موضوع متوقف شود. /ایسنا

این خبر جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران باید متوقف شود/ شروع‌کننده جنگ با ایران پایان دهنده آن نخواهد بود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر خارجه آلمان با ظریف دیدار کرد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، این دیپلمات عالی رتبه آلمانی در جریان این سفر علاوه بر دیدار با محمدجواد ظریف قرار است با رئیس جمهور کشورمان نیز گفت‌وگو کند.

هایکو ماس بامداد روز دوشنبه وارد تهران شد و در هنگام ورود به تهران مورد استقبال سفیر ژرمن‌ها در ایران قرار گرفت.

براساس اعلام سخنگوی وزارت خارجه فیشر رئیس آلمانی سازوکار اینستکس نیز وزیر خارجه آلمان را در جریان این سفر همراهی می‌کند.

فیشر قرار است در این سفر با همتایان ایرانی خود و تعدادی از مقامات کشورمان دیدار و رایزنی کند.

پیش‌بینی می‌شود محور اصلی مذاکرات هایکو ماس و محمدجواد ظریف بحث برجام و تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود باشد. /ایسنا

این خبر وزیر خارجه آلمان با ظریف دیدار کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ظریف خطاب به ترامپ: رهبر ایران مدت‌ها پیش حرام‌بودن تسلیحات هسته‌ای را اعلام کردند

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به سخنان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در توکیو واکنش نشان داد.

وی در صفحه توییتر خود نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای مدتها پیش با صدور فتوایی در منع تسلیحات هسته‌ای، اعلام کردند که ما به‌دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستیم. تروریسم اقتصادیِ ” تیم بی” به مردم ایران آسیب می‌رساند و در منطقه تنش ایجاد می‌کند. اقدامات و نه حرف‌های دونالد ترامپ نشان خواهد داد که هدف وی هم همین است یا خیر!».

 رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه ضمن اشاره به “احتمال انجام مذاکره با ایران” گفت: نمی‌خواهم اتفاقات وحشتناکی رخ دهد.

ترامپ در ادامه سعی کرد تا لحن اظهارات خود علیه جمهوری اسلامی را تا حدی ملایم کند. اظهارات تند ترامپ طی روزهای اخیر موجب تشدید تنش بین واشنگتن و تهران شده بود.

رئیس جمهور آمریکا گفت: بر این باورم که ایران مایل به مذاکره و گفتگو است و اگر آنها مایل به مذاکره باشند، ما نیز حاضر هستیم مذاکره کنیم. خواهیم دید که چه اتفاقاتی خواهد افتاد ولی یک واقعیت را می‌دانم و آن این است که نخست وزیر ژاپن روابط بسیار نزدیکی با رهبری ایران دارد، کسی نمی‌خواهد شاهد رخ دادن اتفاقات هولناک باشد، به‌خصوص من.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت که درباره آینده مذاکره با ایران خوش‌بین است و به‌دنبال تغییر نظام این کشور نیست.

ترامپ گفت: «اصلاً به‌دنبال صدمه زدن به ایران نیستم. دنبال این هستم که ایران بگوید “اصلاً سلاح هسته‌ای نمی‌خواهیم”».

وی همچنین گفت: «فکر می‌کنم به توافق می‌رسیم. فکر می‌کنم ایران پتانسیل اقتصادی بالایی دارد. دنبال تغییر نظام ایران نیستیم، فقط می‌خواهم این روشن بشود ما دنبال این هستیم که سلاح هسته‌ای نداشته باشند».

این خبر ظریف خطاب به ترامپ: رهبر ایران مدت‌ها پیش حرام‌بودن تسلیحات هسته‌ای را اعلام کردند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ظریف: چرا باید به تماس پمپئو که لحن توهین‌آمیزی دارد پاسخ دهم؟

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی با رویترز، درباره این که آیا مثل سه سال پیش که موضوع بازداشت ملوانان آمریکایی از طریق گفت‌وگوی چند دقیقه‌ای بین ایران و آمریکا حل شد، امروز هم بحران‌های میان آمریکا و ایران می‌تواند به سرعت از طریق گفت‌وگوی دیپلماتیک حل شود یا نه، گفت: نه، چگونه می‌توان از ( این گونه‌بحران‌ها) جلوگیری کرد؟

وی درباره احتمال گفت‌وگو با پمپئو گفت: پمپئو هر بار که درباره ایران صحبت می‌کند، به من توهین می‌کند. چرا باید به تماس تلفنی او پاسخ بدهم؟

به دنبال اقدام متقابل ایران برای کاهش سطح تعهدات برجامی خود، دونالد ترامپ اعلام کرد که تمایل دارد روزی با ایران گفت‌وگو کند. از آن پس نیز مقامات کابینه وی از جمله مایک پمپئو این موضع جدید آمریکا را در هر فرصتی بیان کرده‌اند.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان اخیراً در گفت‌وگوی اختصاصی خود با شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتقاد از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک [برجام] اظهار داشت: ما [در برجام] با حسن نیت عمل کردیم اما نمی‌خواهیم با کسانی که زیر تعهداتشان زده‌اند گفت‌وگو کنیم.

ظریف تصریح کرد: ما تسلیم تهدید نمی‌شویم. ایران هرگز تحت فشار مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید ایرانی‌ها را تهدید کنید و سپس از آنها انتظار تعامل داشته باشید. راه درست برای این کار احترام است، نه تهدید.

این مقام بلند پایه ایران تاکید کرد که ایران با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا وارد مذاکره نخواهد شد مگر اینکه این کشور با اجرای تعهداتش در برجام به تهران احترام بگذارد.

این خبر ظریف: چرا باید به تماس پمپئو که لحن توهین‌آمیزی دارد پاسخ دهم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.