«طلاق» و «ازدواج مجدد» را چگونه به فرزندمان توضیح دهیم؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، عموما علت مخالفت فرزندان با ازدواج مجدد والدین‌شان را حمایت از والد طرد شده یا آسیب‌دیدگی حس عزت نفس دانست و افزود: مهم‌ترین نگرانی که کودکان در مواجهه با طلاق والدین‌شان دارند این است که تکلیف آنها با ازدواج والدین‌شان چه می‌شود؟

 هر چقدر والدین در این زمینه شفاف‌سازی کنند و فرزندان را از مسائل مربوط به بزرگترها جدا کنند این فرزندان آسیب کمتری را متحمل می‌شوند؛ یعنی والدین به صورت شفاف زمان و علت طلاق خود را با عباراتی مانند «ما همیشه پدر و مادر تو خواهیم ماند اما نمی‌توانیم زن و شوهر خوشحالی در کنار هم باشیم و همین باعث می‌شود خسته‌ات کنیم، به همین دلیل تصمیم گرفتیم زن و شوهر نباشیم و فقط پدر و مادر تو باشیم؛ به این عمل طلاق می‌گویند، اما نه به این معنا که تو خانه نداری، بلکه از این به بعد دارای دو خانه می‌شوی» به فرزندشان توضیح دهند.
وی با اشاره به اینکه والدین باید سعی کنند طلاق‌شان موجب تغییر مکان زندگی فرزندشان نشود، افزود: هر چقدر کودک از محیط خانه، دوستان و مدرسه دور نشود سازگاری بیشتری با این اتفاق دارد.
اویار حسینی در ادامه یادآور شد: معمولا میان زوج‌های ایرانی که قصد طلاق دارند یکی از طرفین تمایلی به این کار ندارد، در این حالت احساس طرد و تحقیر در او باعث می‌شود ذهن فرزندش را به سطل آشغال روانی تبدیل کند که همه بدگویی‌ها و دلایل طلاق‌شان را در آن خالی کند که عموما هضم این رفتار متناسب سن کودک نیست و همین موجب می‌شود والدین جدی‌ترین آسیب را در این زمان به کودک وارد کنند.
بنابر اظهارات این مشاور خانواده، بیشترین سنی که ممکن است افراد در مواجهه با طلاق والدینشان دچار آسیب شوند پیش از دبستان و اوایل دوران بلوغ است، زیرا باتوجه به اینکه در این دو رده سنی به لحاظ شناختی چین و چروک مغز شکل نگرفته و آنها موضوع طلاق والدین‌شان را به شکل دیگری آنالیز می‌کنند؛
به طور مثال یک کودک پیش دبستانی این طور تصور می‌کند که مسئولیت طلاق والدینش با اوست و به دلیل اینکه فرزند بدی بوده یا نتوانسته والدینش را با یکدیگر آشتی دهد آنها تصمیم به جدایی گرفته‌اند، این درحالیست که اواخر نوجوانی حساسیت کمتری درباره ازدواج مجدد والدین وجود دارد.
وی با بیان اینکه فرزندان بر اساس گروه سنی مختلف هیجانات مختلفی نسبت به ازدواج والدین‌شان تجربه می‌کنند، تاکید کرد: چند رفتار والدین در پی ازدواج مجدد اوضاع را تخریب می‌کند، یکی از این اتفاقات آن است که والدی که از سوی همسرش طرد شده با فرزندش درد دل کند، این رفتار اثر مستقیمی بر عزت نفس کودک وارد می‌کند؛ طبق تحقیقات صدماتی که این رفتار بر عزت نفس کودک وارد می‌کند معادل “تجاوز” است
و دومین رفتار اثرگذار آن است که فرزند تصور کند باید مانع طلاق والدینش می‌شده اما نتوانسته، در این حالت آشفتگی به سراغ او می‌آید.
به گفته این مشاور خانواده، پیش شرط ازدواج مجدد موفق آن است که افراد بعد از طلاق مرحله سوگ را طی کرده باشند و مراقب باشند که روابط بر پایه نادرستی شکل نگیرد. یکی از عبارات اشتباهی که والدین در پی ازدواج مجددشان به کار می‌برند آن است که به فرزندشان می‌گویند “می‌خواهیم برای تو پدر یا مادر جدید بیاوریم، این عبارت بسیار نامناسب است، چراکه کودک خود دارای پدر و مادر است و همین عبارت باعث گارد گرفتن اولیه او در برابر همسر جدید پدر یا مادرش می‌شود. صحیح‌ترین عبارتی که می‌توان به این کودک گفت آن است که «پدر یا مادرت با فرد جدیدی ازدواج می‌کند».
اویار حسینی با بیان اینکه کودکان در ازدواج مجدد والدین‌شان رفتارهای مختلفی از خود بروز می‌دهند، گفت: والدینی که قصد ازدواج مجدد دارند اگر کودک‌شان در مواجهه با همسر جدید پدر یا مادرش احساس دلبستگی، امنیت و تکیه‌گاه را داشته باشد، ارتباط دوستانه‌ای شکل می‌گیرد؛
این در حالیست که مواجهه یک نوجوان با ازدواج مجدد والدین، علاوه بر این که فرد باید دلبستگی امنی را احساس کند باید اختلاف سنی زیادی میان آنها وجود نداشته باشد. ممکن است نوجوان به دلیل اینکه بخواهد از والدش انتقام‌گیری کند یا قصد جلب توجه داشته باشد به ضلع سوم این ازدواج تبدیل شود و چالش‌هایی را برای این زوج ایجاد کند،
لذا برای اینکه فرزند قبول کند که فرد جدید، همسر پدر یا مادر اوست باید به آنها توضیح داد که مسائل و تصمیمات مهم زندگی بر عهده پدر و مادر است و همسر پدر یا مادر تنها در بخش‌های فیزیکی مانند لباس، پوشاک و مسکن کمک می‌کنند؛ جا انداختن این طرز تفکر می‌تواند از بسیاری از مسائل و مشکلات ازدواج مجدد جلوگیری کند.
این مشاور خانواده در ادامه با بیان اینکه واژه “نامادری” در جامعه بار معنایی جالبی ندارد به طوریکه اگر مادر فرزندش را تنبیه کند یا کتک بزند می‌گویند مادر است و تربیت فرزند بر عهده اوست، اما اگر همین رفتار از سوی نامادری بروز یابد از او به عنوان “نامادر” یاد می‌شود، گفت: به همین دلیل توصیه می‌شود که این دسته از زوجین پس از شروع زندگی جدید دو سال ابتدایی زندگی خود را تحت نظر روانشناس کودک و نوجوان و زوج درمانگر باشند تا پایه‌های زندگی به درستی شکل گیرد و مرزها برای فرزند شفاف شود. زمانی که شروع زندگی جدید والدین هم از سوی خانواده و هم از سوی روانشناس به تایید رسید باید به مرور کودک را با همسر جدید پدر یا مادر آشنا کرد.  /عصرایران

این خبر «طلاق» و «ازدواج مجدد» را چگونه به فرزندمان توضیح دهیم؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پژوهش های جالب درباره آثار طلاق بر کودکان: از تصورات غالب تا واقعیت های علمی (+ ۱۰ توصیه کاربردی برای والدینی که از هم جدا شده اند)

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، بزرگترین چالش پیش روی این والدین، معمولا نگرانی در خصوص سلامت روانی فرزندان در گذر از این دوران روحی سخت است. برخی اوقات ترس از آسیب به کودک تا جایی پیش می رود که والدین به زندگی تحت شرایط ناخوشایند و با وجود عدم میل قلبی خود ادامه می دهند. آنها تصور می کنند که با این نوع فداکاری، فرزندشان را از ضرر و زیان طلاق در امان نگاه خواهند داشت.

اما تحقیقات علمی ثابت کرده است که واقعیت با آن چه که ما فکر می کنیم تا اندازه زیادی تفاوت دارد. در واقع تنها درصد کمی از کودکانی که والدین آنها از یکدیگر جدا می شوند، با مشکلات روحی، اجتماعی و رفتاری جدی چه در همان سنین خردسالی و چه در دوران بزرگسالی مواجه خواهند شد. باتوجه به نکات عنوان شده، در ادامه نگاهی دقیق تر به تاثیر طلاق بر زندگی فرزندان و آثار بالقوه آسیب رسان آن خواهیم داشت.

اما تحقیقات علمی ثابت کرده است که واقعیت با آن چه که ما فکر می کنیم تا اندازه زیادی تفاوت دارد. در واقع تنها درصد کمی از کودکانی که والدین آنها از یکدیگر جدا می شوند، با مشکلات روحی، اجتماعی و رفتاری جدی چه در همان سنین خردسالی و چه در دوران بزرگسالی مواجه خواهند شد. باتوجه به نکات عنوان شده، در ادامه نگاهی دقیق تر به تاثیر طلاق بر زندگی فرزندان و آثار بالقوه آسیب رسان آن خواهیم داشت.

بازیابی سریع

جدایی والدین از یکدیگر، بیشترین میزان تاثیرات را در کوتاه مدت بر کودکان به جای می گذارد. اما تحقیقات نشان داده اند که فرزندان به خصوص هرچه سن کمتری در زمان طلاق داشته باشند، با سرعت بیشتری وارد مرحله بازیابی روحی روانی خود خواهند شد.

در سال ۲۰۰۲ مطالعه ای توسط E. Mavis Hetherington استاد بازنشسته روانشناسی از دانشگاه ویرجینیا و همکاران وی انجام شد که نتایج جالبی را به همراه داشت. طبق این پژوهش کودکان در کوتاه مدت، با عوارض مختلفی همچون اضطراب، خشم، شوک و حتی بی اعتمادی رو به رو می شوند. اما تمام این عواطف منفی ظرف مدت یک سال نخست جدایی از بین خواهد رفت. تنها درصد بسیار پایینی از کودکان به صورت طولانی مدت با این عوارض ناخواسته درگیر خواهند بود.

تعداد قابل توجهی از کودکانی که طلاق والدین خود را تجربه کرده اند، در دراز مدت چه از نظر تحصیلی و چه اجتماعی موفقیت های زیادی را به دست می آورند. Paul R. Amato جامعه شناس دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، طی یک بررسی کمّی در سال ۲۰۰۱ تاثیرات احتمالی طلاق بر کودکان ظرف گذشت چندین سال پس از جدایی والدین را مورد مطالعه قرار داد.
در این پژوهش کودکان خانواده هایی که با یکدیگر زندگی می کنند و کودکانی که تجربه طلاق را داشته اند، در سنین مختلف مقایسه شدند. 

محققان کودکان شرکت کننده را در دوران خردسالی و نوجوانی از نظر دستاوردهای آکادمیک، مشکلات رفتاری و عاطفی، آمار بزهکاری و روابط اجتماعی مورد پیگیری قرار دادند. به طور میانگین تفاوت نامحسوسی میان هر یک از دو گروه فوق از نظر فاکتورهای نام برده رویت شد. همچنین مشخص شده است که درگیری میان والدین چه در دورانی که تصمیم جدایی گرفته شده است و چه پس از آن، می تواند قابلیت خود تنظیمی فرزند را تا اندازه زیادی تضعیف کند و باعث شود آنها دیرتر خود را با شرایط جدید وفق دهند و به آرامش برسند.

Hetherington و همکاران در مطالعه ای دیگر که مربوط به سال ۱۹۸۵ می شود، توصیه کردند که در صورت تصمیم گیری والدین برای جدایی از هم، موضوع بسیار قبل تر با فرزندان در میان گذاشته شود تا پیشگیری حداکثری از آثار منفی طلاق به عمل آید.

نگرانی ها

علاوه بر موارد فوق، طلاق والدین می تواند منجر به مشکلاتی شود که تا اواخر دوران نوجوانی و ورود به بزرگسالی خود را نشان نمی دهند. با این حال Judith Wallerstein از دانشگاه کالیفرنیا در کتابی تحت عنوان “میراث غیر منتظره طلاق: یک مطالعه اختصاصی ۲۵ ساله” در سال ۲۰۰۰، اثرات دراز مدت جدایی والدین بر مشکلات ارتباطی فرزندان و ابتلا به افسردگی در دوران بزرگسالی آنها را مورد مطالعه قرار داد. در این مطالعه و شمار زیادی از تحقیقات دیگر نیز مشخص شد که طلاق لزوما به معنای بسته شدن دفتر زندگی کودک و عدم موفقیت وی در آینده نخواهد بود.

Hetherington  و نویسنده همراه وی در سال ۲۰۰۲ در کتاب “بهتر یا بدتر: طلاق تجدید نظر شده است“، مطالعه ای ۲۵ ساله را توضیح می دهد که در آن دو گروه از کودکان (خانواده هایی که کنار یکدیگر زندگی می کنند و آنهایی که از هم جدا شده اند) شرکت داشتند. مشخص شد که ۲۵ درصد از بزرگسالانی که والدین آنها از یکدیگر طلاق گرفته بودند، با مشکلات جدی اجتماعی، عاطفی و روانشناختی دست و پنجه نرم می کردند. همین آمار در گروه مقابل ۱۰ درصد بوده است. یافته های این بررسی نشان دادند که تفاوت میان دو گروه تنها ۱۵ درصد است و همچنان معلوم نیست که این تفاوت ناشی از طلاق بوده و یا به دلایل دیگری همچون استراتژی های نامناسب تربیتی رخ داده است.

Joan B. Kelly از دانشگاه ویرجینیا در یک مطالعه مروری مربوط به سال ۲۰۰۳، نشان داد که عمده ترین مشکل کودکان در دوران بزرگسالی به دنبال جدایی والدین، مهارت های اجتماعی ضعیف است. شمار زیادی از این کودکان قادر به برقراری روابط سالم با هم سن و سالان خود و روابط صمیمی با جنس مخالف در بزرگسالی نبودند. این در حالی است که مقایسه صورت گرفته بین مابقی عوارض طلاق، تفاوت فاحشی را نشان نداده است.

بدین ترتیب می توان گفت که بزرگترین نگرانی والدین، تاثیر طلاق بر مهارت های اجتماعی فرزندان خواهد بود که باید به درستی مدیریت شود. از طرف دیگر خلق و خوی منحصر به فرد هر کودک نیز در سطح مقاومت وی نسبت به پذیرش جدایی والدین اثرگذار خواهد بود. برای مثال بچه هایی که خلق و خوی آسان گیر و گذرا دارند، تمایل کمتری به مقابله و درگیری با عوارض روحی- روانی مختلف نشان می دهند. در مقابل کودکانی که شخصیت های مستقل تر دارند و مهارت حل مسئله آنها قوی است، به احتمال بالا مقاومت بیشتری از خود بروز خواهند داد و به راحتی کمک اطرافیان را نمی پذیرند. 


توصیه های کاربردی برای والدینی که از هم جدا شده اند:

۱ – بدیهی است که همیشه اولین توصیه این است که تا حد امکان از طلاق خودداری کنید ولی این بدان معنا نیست که خود و فرزندان تان در یک جهنم دائمی زندگی کنید. گاهی طلاق لازم است و از این بابت احساس گناه نکنید.

۲ – درگیر عبارت غیر علمی “بچه های طلاق” نشوید. “بچه های طلاق” وجود خارجی ندارند، همه بچه ها، “بچه های ازدواج” هستند و بعد از طلاق نیز همچنان بچه های ازدواج هستند.

۳ – نگرانی هایی که به طور سنتی به ما رسیده، عمدتاً نادرست هستند و اکثر کودکان می توانند بعد از دوران گذر به زندگی عادی برگردند و به رشد روحی و جسمی خود به طور عادی ادامه دهند. اگر بیش از حد نگران بچه ها باشید، خودتان را از بین می برید و اگر خودتان آسیب ببینید، نمی توانید والد خوب و سرزنده ای برای بچه ها باشید.

۴ – در ماه های اول طلاق، بچه ها دلگیر هستند و بهانه گیری می کنند؛ کنترل خودتان را از دست ندهید و بدانید این دوره به زودی خواهد گذشت. درک شان کنید و برنامه هایی برای تنوع بخشی در زندگی شان ایجاد کنید تا فکرشان کمتر درگیر ماجرای طلاق باشد مانند فرستادن آنها به کلاس های ورزشی، موسیقی، مهد کودک، سفر و … .

۵ – برای کاستن از تنش بچه ها، آنها را از دیدارهای منظم با والد دیگر مطمئن کنید.

۶ – از آنجا که نمی توان اثر منفی طلاق بر کودکان را انکار کرد (همانگونه که نمی توان در این باره مبالغه کرد)، وقت، انرژی و دقت بیشتری روی تربیت و ایجاد روابط صمیمانه و دوستانه با بچه ها و به ویژه هم صحبتی با آنها داشته باشید تا بتوانید اثرات منفی را به حداقل برسانید.

۷ – کودکان را هرگز از دیدار فامیل والد دیگر محروم نکنید. هر کودکی دوست دارد با دایی، عمو، عمه و خاله و فرزندان آنها رابطه دوستانه داشته باشد. توصیه جدی می شود که اگر کودک پدر بزرگ و مادر بزرگ دارد مدام آنها را ببیند چرا که تحقیقات نشان داده اند ملاقات منظم با پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها میزان افسردگی در کودکان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

۸ – بعد از طلاق، به تنش و درگیری با همسر سابق تان ادامه ندهید چون این روند باعث تاخیر در روند عادی شدن زندگی کودکان می شود. همچنین علیه والد دیگر حرف نزنید تا ذهن کودک مغشوش نشود. به فرزندتان بگویید که همسر سابق تان پدر/مادر خوبی برای تو هست.

۹ – ممکن است فرزندان شما به ویژه اگر در دوران نوجوانی هستند، روابط صمیمانه تری با دوستان خود بنا نهند. اصل موضوع خوب است ولی دقت کنید که دچار روابط ناسالم با افراد نامناسب نشود.

۱۰ – و نهایتاً درگیر توهم همه چیز دانی نشوید و حتماً از راهنمایی هایی مشاوران متخصص و مجرب برای تربیت کودکان و حل مشکلات احتمالی کمک بگیرید و در این باره مطالعه کنید. یادتان باشد که کودکان در طلاق شما بی تقصیرند و همه مسؤولیت ها متوجه شماست.

این خبر پژوهش های جالب درباره آثار طلاق بر کودکان: از تصورات غالب تا واقعیت های علمی (+ ۱۰ توصیه کاربردی برای والدینی که از هم جدا شده اند) اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۴۰درصد از طلاق‌ها ریشه در مشکلات جنسی دارد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، سید مصطفی حسینی گفت: بسیاری از مشکلات زناشویی ریشه در رفتار روزمره دارد و این تعارض‌ها به اتاق‌خواب کشیده می‌شود. از سوی دیگر برعکس این وضعیت هم اتفاق می‌افتد؛ یعنی تعارض‌های داخل اتاق‌خواب زوجین به زندگی روزمره تسری پیدا می‌کند. خیلی مهم است که زن و شوهر بتوانند این موضوع را تشخیص دهند و بفهمند درگیر با کدام یک از این موارد هستند.

(با اشاره به جدا بودن اختلالات جنسی از مشکلات جنسی): وقتی درباره مشکلات جنسی بین زوجین صحبت می‌کنیم باید یک نکته دیگر را هم لحاظ کنیم، آن هم اینکه آیا موضوع مد نظر ما اختلالات جنسی است یا خیر. در صورتی که مشکل زن و شوهر مسائلی همچون کم‌میلی جنسی، بیماری‌های دستگاه تناسلی، عدم نعوظ و… باشد، مساله پیش روی ما اختلالات جنسی است.

اما خیلی از اوقات رخ می‌دهد که زوجین، هیچ کدام، مشکلی در این زمینه‌ها ندارند، اما باز هم شریک جنسی خوبی برای یکدیگر نیستند. در این موقعیت، عموماً مورد قبلی باید به خاطرمان بیاید؛ یعنی زوج‌هایی که مشکلات زندگی‌شان بر اتاق خواب‌شان تاثیر می‌گذارد.

اگر قرار باشد صرفاً اختلالات جنسی را به عنوان معیار طلاق‌های فعلی در نظر بگیریم، عدد مشخصی نخواهد بود. اما اگر به بررسی پرونده‌های طلاق بپردازیم، به خوبی می‌بینیم که در بین موارد تعارض زن و شوهر، حتماً مشکلات جنسی و نارضایتی جنسی یکی از مهم‌ترین آنها بوده و با بررسی دقیق‌تر به عدد ۴۰ درصدی هم می‌رسیم.

در حال حاضر دانشگاه‌های ایران رشته‌ای تحت عنوان سکس‌تراپی ندارند و کارشناسانی که فعالیت می‌کنند، آنهایی هستند که در کشورهای دیگر دوره‌های مختلف را گذرانده‌اند. همین نشان می‌دهد که ما چقدر در کشور درباره آموزش جنسی دچار مشکل هستیم.

تابوها هنوز خیلی زیاد است و حتی حرف زدن در این‌باره برای مردم دشوار است. در مقابل چنین شرایطی به خاطر پایین بودن میزان آگاهی، زوج‌ها نمی‌دانند وقتی دچار مشکل می‌شوند باید چه کنند. طبق تحقیقات ما، ۹۹ درصد زوج‌ها نمی‌دانند کجا باید پیگیر مشکلات جنسی خود باشند. اصولاً یا با همدیگر حرف می‌زنند یا اینکه سراغ بزرگ‌ترها می‌روند. در صورتی که این حوزه متخصصان خودش را دارد.

تربیت جنسی تک‌تک ما باید از دوران جنینی آغاز شود. شاید برای شما عجیب باشد، اما یک مادر از زمانی که فرزندش در رحم است باید تربیت جنسی را آغاز کند. اما چنین مواردی آگاهی می‌خواهد. سه‌سالگی، پنج‌سالگی، هشت‌سالگی و به تناسب تا دوران بلوغ این آموزه‌ها متفاوت می‌شود.

این خبر ۴۰درصد از طلاق‌ها ریشه در مشکلات جنسی دارد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شرط حذف ازدواج و طلاق از شناسنامه چیست؟

به گزارش بخش قضایی سایت خبرهای فوری، سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به اینکه آیا می‌توان ازدواج سابق و طلاق را از شناسنامه حذف کرد، اظهار کرد: حذف ازدواج و طلاق از شناسنامه به هر دلیلی امکان پذیر نخواهد بود و اینطور نیست که هر فردی با مراجعه به دفاتر ثبت احوال بتواند شناسنامه خود را سفید کند.

وی با اشاره به ماده ۳۳ قانون ثبت احوال، گفت: طبق این ماده قانون اگر فردی به هنگام طلاق دوشیزه باشد با مراجعه به پزشکی قانونی و ثبت این موضوع می‌تواند طلاق خود را از شناسنامه حذف کند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه افراد به بهانه گرفتن حذف طلاق برای  گرفتن شناسنامه المثنی اقدام می‌کنند، مطرح کرد: بعضی از افراد که آگاهی کافی ندارند به بهانه پاک کردن ازدواج سابق یا طلاق برای گرفتن شناسنامه المثنی اقدام می‌کنند، با وجود اینکه تمام اطلاعات در سازمان ثبت احوال ثبت شده است و به هنگام گرفتن شناسنامه المثنی نیز اطلاعات قبلی شناسنامه ثبت خواهد شد.

این روزها که سقف وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان رسیده است عده‌ای به امید آن که می‌توان نام شخص را از بعد از طلاق از شناسنامه حذف کرد، با انتشار آگهی‌هایی در فضای مجازی اقدام به ازدواج صوری می‌کنند تا بتوانند وام ازدواج را دریافت کنند، با وجود اینکه حذف نام زوجین از شناسنامه به این آسانی‌ها هم نخواهد بود.

بنابراین طبق قوانین و اظهارات سخنگوی سازمان ثبت احوال حذف طلاق و ازدواج سابق امکان پذیر نیست. لازم است برای حذف و جلوگیری از این مسئله تدابیری اندیشیده شود. تا افراد برای گرفتن وام ازدواج، درحالیکه ازدواجی صورت نمی‌گیرد اینگونه سودجویی نکنند. /باشگاه خبرنگاران

این خبر شرط حذف ازدواج و طلاق از شناسنامه چیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

طلاق ۳۸ میلیارد دلاری ثروتمندترین مرد جهان از همسرش

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سرانجام پس از ۲۵ سال زندگی مشترک جف بزوس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آمازون و مک کینزی بزوس، همسر وی بر سر طلاق از یکدیگر به توافق رسیدند. طبق توافق طرفین جف بزوس ۳۸ میلیارد دلار از سهام در اختیار خود در شرکت آمازون را به مک کینزی واگذار خواهد کرد.

با افزوده شدن سهام‌های جف بزوس به سهام‌های مک کینزی، ثروت وی ۳۸ میلیارد دلار دیگر افزایش خواهد یافت و وی به سومین زن ثروتمند جهان تبدیل خواهد شد. از سوی دیگر مک کینزی نیز متعهد شده است که کلیه سهام خود در شرکت “بلو اورجین” و نیز نشریه واشنگتن پست را به همسرش واگذار کند. مک کینزی اکنون با ۵۰ میلیارد دلار ثروت به سومین زن ثروتمند جهان و دومین زن ثروتمند آمریکا تبدیل خواهد شد.

با وجود واگذاری این مقدار قابل توجه ثروت، جف بزوس کماکان با ۱۲۱ میلیارد دلار ثروت، ثروتمندترین فرد جهان باقی خواهد ماند.

جف بزوس ۲۴ سال پیش کار خود را در شرکتی که در زمینه پوشش ریسک فعالیت می‌کرد ترک کرد و به کمک مک کینزی شرکت آمازون را در گاراژ خانه‌اش تأسیس کرد. با این حال تا سال ۱۹۹۷ طول کشید تا سهام آمازون به قیمت ۱۸ دلار در هر سهم عرضه عمومی شود و عملکرد سهام این شرکت چنان موفق بود که بزوس تنها در عرض یک سال موفق شد به جمع ۴۰۰ فرد ثروتمند آمریکا بپیوندد. ارزش هر سهم شرکت آمازون در بورس وال‌استریت تا پایان ماه می ۱۷۷۵.۰۷ دلار بوده است. این زوج ثروتمند دارای چهار فرزند هستند. /ایسنا

این خبر طلاق ۳۸ میلیارد دلاری ثروتمندترین مرد جهان از همسرش اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

حواشی جنجالی و بی‌پایان ازدواج مهدی هاشمی و مهنوش صادقی/ از یک عصیان و انفجار بمب خبری تا دو همسر و کلی تماشاچی!

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، این‌روز‌ها انگار داستان زوج‌های مشهور و زندگی شخصی‌شان یک‌بار دیگر مورد توجه جامعه قرار گرفته و سوژه خبر شده برای تجزبه و تحلیل این ازدواج‌ها، طلاق‌ها و البته اگر یک فقره قتل را هم به این پرونده اضافه کنیم همه چیز تکمیل می‌شود. راه پیدا کردن مردم از طریق فضا‌های مجازی، علی‌الخصوص اینستاگرام، به‌زندگی هنرمندان یک رابطه دوسویه است که این رابطه دستمایه نوشتن و گفتن نقد و تحلیل‌های اجتماعی و فرهنگی در حوزه جامعه‌شناسی و فرهنگ است.

این نقد و نظرهاست که «سلبریتی‌ها» را به‌عنوان یک گزاره مهم برای خوراک دادن به جامعه معرفی می‌کند و این خوراک گاهی آنقدر بدمزه است که صدای خود سلبریتی‌ها را هم در می‌آورد. در آخرین فقره، ماجرای ازدواج مهدی هاشمی بازیگر سرشناس ایرانی با مهنوش صادقی آن‌قدر مورد توجه قرار گرفت که برخی به‌دلیل شباهت ازدواج یک چهره سرشناس پا به سن گذاشته با زنی جوان آن را با ماجرای قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی در هم آمیختند و سوژه را به‌لحاظ خبری، در دسته اخبار داغ قرار دادند.

ماجرا از اینجا شروع شد که مهنوش صادقی نویسنده و بازیگر سینما و تلویزیون در ویدئویی از ازدواجش با مهدی هاشمی سخن گفت و حرف و حدیث‌های پیش‌آمده مبنی بر ازدواجش را تأیید کرد. بعد از این ویدئوی کوتاه که در اینستاگرام منتشر شد نورا هاشمی، دختر مهدی هاشمی و گلاب آدینه ازدواج پدرش با این زن جوان را تکذیب کرد و گلاب خانم هم در جواب کاربران فراوان اینستاگرامش نوشت: «ببینید و بخندید.»

کار به اندازه کافی بیخ پیدا کرده بود که مهدی هاشمی تصمیم گرفت بالاخره با یک ویدئو سر و ته قضیه را جمع کند و این جدال را وارد مرحله دوبه‌دو کند. هاشمی خودش در این ویدئو از زرد بودن کل ماجرا حرف می‌زند و معتقد است که فضای مجازی جای پرداختن به مسائل سیاسی است نه این حرف‌ها. زندگی هنرمندان سرشناس، به هر صورت برای مردم جذاب است و وقتی می‌گوییم «برای مردم جذاب است» این امکان را هم در اختیار آن‌ها گذاشته‌ایم که آن‌طور که می‌خواهند و با چیز‌هایی که می‌دانند درباره این هنرمندان سرشناس قضاوت کنند و مسائل را از زاویه خودشان ببینند. پرونده ازدواج مهدی هاشمی، اما به نظر با نامه‌ای که نوشت، بسته خواهد شد.

هاشمی در این نامه با تأکید از مهنوش صادقی به‌عنوان تنها همسرش نام آورده و از حسن این یکی و عیب‌وایراد‌های آن یکی مفصل نوشته است. مهدی هاشمی در این نامه می‌نویسد: «من و خانم آدینه سال‌هاست که با توافق جدا از هم زندگی می‌کنیم و هیچ رابطه عاطفی هم بین ما نبود که بشود اسمش را ارتباط زناشویی گذاشت.»

خواندن نامه مهدی هاشمی، اولین تصوری که ایجاد می‌کند، تصور یک نویسنده عصبی است که از یک دعوای خانوادگی بیرون آمده و برای فروکش کردن عصبیت‌ها، شاید به خواست همسر دومش تصمیم به نوشتن نامه‌ای کرده و خواسته گل پیروزی را به دروازه زندگی خودش بزند و آن طرف بازی هم البته غریبه نیستند: «دختر و همسرِ حالا دیگر سابقش و کلی تماشاچی.» او درباره همسرسابقش گلاب آدینه می‌نویسد: «خانم آدینه به ویترین و ظواهر علاقه دارند و با منتشر کردن عکس‌هایی دو نفره می‌خواستند از زندگی ما اسطوره‌ای بسازند و زندگی عاشقانه‌ای را نمایش بدهند.» هاشمی در این نامه دلیل داغ شدن این خبر را هم این‌طور توضیح می‌دهد: «در تمامی این سال‌ها با سمپاشی و بایکوت کردن مهنوش مانع ادامه کار حرفه‌ای او شدند و او را خانه‌نشین کردند که او به احترام حرفه و گذشته من سکوت کرد، ولی حالا بعد از سکوتی طولانی به‌دلیل اینکه این فشار‌ها و سمپاشی‌ها همچنان ادامه داشت و شدت گرفت در لحظه‌ای عصیان کرد و این ازدواج را علنی کرد که البته من به او حق می‌دهم و این جنجال به پا شد.» /ایران

این خبر حواشی جنجالی و بی‌پایان ازدواج مهدی هاشمی و مهنوش صادقی/ از یک عصیان و انفجار بمب خبری تا دو همسر و کلی تماشاچی! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزئیات فرار یکی از همسران حاکم دبی از امارات به لندن

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، روزنامه “دیلی میل” چاپ انگلیس جزئیات فرار یک شاهزاده زن اردنی به نام “هیا بنت الحسین” خواهر ناتنی شاه فعلی اردن، از دست همسرش محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی پرده برداشت.

به نوشته این روزنامه این شاهزاده زن اردنی هم اکنون همراه با دو پسرش در لندن مخفی شده است.

این روزنامه انگلیسی نوشت که یک دیپلمات آلمانی به این شاهزاده زن اردنی برای فرار از دبی کمک کرده است و او قبل از عزیمت به لندن خواستار پناهندگی سیاسی در آلمان شده است.

به نوشته دیلی میلی احتمال وقوع بحران در روابط ابوظبی و برلین در پی فرار این شاهزاده زن اردنی که به دنبال طلاق از همسرش است وجود دارد.

بر اساس این گزارش شاهزاده هیا در آکسفورد تحصیل کرده است و از بیستم ماه می گذشته در اماکن عمومی رؤیت نشده است و این در حالی است که حساب‌های کاربری او در شبکه‌های اجتماعی نیز از فوریه گذشته غیر فعال است.

این خبر جزئیات فرار یکی از همسران حاکم دبی از امارات به لندن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سرنوشت فرزند نامشروع یک فوتبالیست

بچه نامشروع

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، سال قبل دختر نوجوانی به همراه مادرش نزد پلیس رفت و طی شکایتی گفت که جوان فوتبالیستی به او تعرض کرده است. این دختر که باردار بود، به مأموران گفت قصد نداشتم موضوع را علنی کنم اما وقتی زندگی خانوادگی‌ام تحت تأثیر این ماجرا قرار گرفت تصمیم به شکایت گرفتم.

این دختر درباره آنچه اتفاق افتاده بود گفت: من با این جوان فوتبالیست دوست بودم با هم بیرون می‌رفتیم و حدود سه سال بود که با هم رابطه داشتیم. روز حادثه او مقابل دبیرستان محل تحصیلم آمد و من و دوستم را سوار ماشین کرد، بعد از اینکه دوستم را به‌خانه‌اش رساندیم، قرار شد مرا به خانه‌ام برساند اما به‌زور من را به آپارتمانی برد و تعرض کرد.

فوتبالیست

وقتی به خانه برگشتم از ترس موضوع را به مادرم نگفتم تا اینکه مدتی بعد متوجه شدم باردار هستم و به ناچار مادرم را در جریان ماجرا گذاشتم؛ هر دوی ما گیج بودیم و نمی‌دانستیم باید چه کنیم. هفت ماه از این ماجرا گذشته بود که پدرم موضوع را فهمید و آنقدر عصبانی شد که مادرم را طلاق داد و زندگی ما تحت تأثیر این اتفاق قرار گرفت. بعد از تحقیقات مقدماتی پرونده این ماجرا در دادگاه مطرح شد و در ابتدای جلسه پدر و مادر دختر در جایگاه حاضر شدند و درخواست رسیدگی کردند. در ادامه دختر جوان گفت که بچه را به همراه مادرم به بهزیستی بردیم و تحویل دادیم.

سپس جوان متهم در جایگاه قرار گرفت و گفت: من این دختر را دوست داشتم و هنوز هم دوستش دارم و حتی گفته‌ام حاضرم با او ازدواج کنم اما خانواده‌اش قبول نمی‌کنند و خود دختر هم قبول نمی‌کند؛ من به او تجاوز نکرده‌ام و رابطه ما به خاطر علاقه‌ای بود که به او داشتم. اگر هم ثابت شود بچه مال خودم است سرپرستی او را قبول می‌کنم.

سپس قاضی تحقیق از مسئولان بهزیستی خواست درباره کودک اطلاعاتی  به دادگاه بفرستند و آنها گفتند چند ماه قبل کودک را به زوجی سپرده‌اند و کنترل‌های انجام شده نشان می‌دهد این کودک وضعیت بسیار خوبی دارد و خانواده جدیدش خیلی با او مهربان هستند.

با شناسایی این خانواده مشخص شد زوجی که این کودک را به‌عنوان فرزند پذیرفته‌اند زن و شوهری با سطح اقتصادی متوسط به بالا و بسیار خوش‌سابقه هستند.

در ادامه پدرخوانده کودک برای ادای توضیحات به دادگاه رفت و گفت: من زمانی که این کودک را به سرپرستی قبول کردم بسیار بیمار بود و پزشکان گفته بودند زنده نمی‌ماند اما آن‌قدر با همسرم تلاش کردیم و او را نزد پزشکان مختلف بردیم و مشورت گرفتیم و از بچه مراقبت کردیم که حالش خوب شد و حالا بچه‌ شیرین زبانی شده که به ما بسیار انس گرفته و مادرخوانده‌اش را خیلی دوست دارد. من درخواست می‌کنم بچه را از ما نگیرید و آرامش ما و کودک را به هم نزنید. با این حال با توجه به درخواست فوتبالیست جوان آزمایشات «دی‌.ان‌.ای» روی این کودک انجام شد تا پدر واقعی‌اش شناسایی شود.وقتی آزمایشات پزشکی قانونی نشان داد پدر کودک همین فوتبالیست جوان است قضات دادگاه او را به اتهام رابطه نامشروع به ۹۹ ضربه تازیانه و دو سال تبعید محکوم کردند و کودک حاصل از این ارتباط هم با نظر دادگاه دراختیار پدرخوانده  و مادرخوانده‌ قرار گرفت. /ایران

این خبر سرنوشت فرزند نامشروع یک فوتبالیست اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ناگفته‌های برادر میترا استاد / خواهرم محتوای صحبت‌های مورد نظرش با انصاف‌نیوز را قبل از مرگ به من گفت!

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، مسعود استاد، برادر میترا در خصوص پرونده جنجالی قتل خواهرش گفت: میترا نه قبل از ازدواج با محمدعلی نجفی و نه بعد از آن، وابسته به هیچ‌کدام از نهاد‌های امنیتی نبود. قتل او سیاسی نبود و فقط به خاطر اختلاف خانوادگی رخ داده است.

خواهرم زندگی‌اش را دوست داشت و نمی‌خواست جدا شود. میترا اختلاف‌هایی با شوهرش داشت که بخشی از آن مالی بود. اما این اختلاف‌ها انگیزه قتل خواهرم نبود.

من و خواهرم ارتباط خوبی با هم داشتیم و در جریان شرایط زندگی او بودم. شوهرش از همسر اولش طلاق گرفته بود و من حکم طلاق آن‌ها را دیده بودم. بعد از آن خواهرم تصمیم به ازدواج با او گرفت.

برادر مقتول درباره شب قبل از جنایت گفت: خواهرم شب قبل از جنایت، تا ساعت ۴ و نیم صبح با من درباره شرایط زندگی‌اش و موضوعات مختلفی حرف زد. همچنین به من گفت می‌خواهد با سایت «انصاف» گفتگو کند و حرف‌هایی برای گفتن دارد. اما ساعاتی بعد به قتل رسید و نتوانست حرف‌هایش را بگوید. من از حرف‌هایی که خواهرم می‌خواست بزند با خبر بودم و بعد از این‌که حکم قصاص قاتل را گرفتیم، در این باره حرف‌های او را بازگو خواهم کرد.

بعد از این که متهم صحنه قتل را بازسازی کرد و به دادسرا بازگشت، حتی یک ساعت با من حرف زد و خواست او را ببخشیم، اما من و خانواده‌ام خواستار قصاص قاتل خواهرم هستیم و نمی‌گذاریم که خون او پایمال شود. امروز هم برای تکمیل پرونده آمدیم. به ما گفتند آخرین گفته‌های متهم به قتل ثبت شده و او به‌زودی در دادگاه محاکمه خواهد شد. /جام جم

این خبر ناگفته‌های برادر میترا استاد / خواهرم محتوای صحبت‌های مورد نظرش با انصاف‌نیوز را قبل از مرگ به من گفت! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزییات آخرین تماس میترا استاد و عکس‌هایی که برای یک خبرنگار فرستاد / میترا استاد مدعی‌شده‌بوده نجفی از همسر اول‌اش طلاق گرفته و دیگر هیچ مال و اموالی ندارد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، «تماس اول ما در پاییز ۱۳۹۷ با خنده می‌گفت که تمام قول‌های نجفی را ضبط می‌کرده و بارها تاکید کرد که نجفی گفته عاشق‌اش است و اصرار داشت که این جمله در مصاحبه باشد.

عکسی از خودش و نجفی فرستاد در مشهد؛ عکسی رسمی در فضای حرم امام رضا، با حجاب چادر مشکی.

میترا استاد در پاسخ به سوالم که آیا ازدواج و ارتباط با شما دلیل فشارهای سیاسی برای استعفا بوده گفت: «مگر می‌شود ازدواج کسی دلیل استعفای‌اش شود؟ یا این‌که من خواسته باشم که ایشان اصلا به شهرداری نرود؟ ما تصمیم به ازدواج داشتیم و نامزد بودیم.»

«تماس دوم ما مربوط به میانه دی ۱۳۹۷ بود. تماس گرفت وگفت می‌خواهد حرف بزند، گفت که اوضاع‌اش خوب نیست و در زندگی‌ زناشویی‌اش زیر فشارهای فراوانی است.

صدای‌اش گرفته بود، گفت مدام درگیری دارد و ادعا کرد با او بدرفتاری می‌شود. تاکید می‌کرد بر صداهای ضبط‌شده از قول‌هایی که شنیده بوده.

در نهایت گفت تا هشت بهمن صبر می کند که معلوم نبود قرار است تا هشت بهمن چه اتفاقی بیفتد. هشتم همن ماه هم خبری از او نشد تا آخرین تماسش، یعنی عصر روز قبل از کشته‌شدن.

آخرین تماس ما دوشنبه ششم خرداد بود؛ ساعت حدود سه‌بعدازظهر نام‌آش روی گوشی‌ام افتاد. ادعا کرد نجفی همسرش را طلاق داده و گفت قصد دارد این موضوع رسانه‌ای شود. هفت‌دقیقه حرف زدیم…

از او خواستم به دفتر انصاف‌نیوز بیاید تا درباره تمام این ماجرا، از ابتدا تا همان‌روز گفت‌وگو کنیم. استاد گفت می‌آید، گفتم فردا – سه‌شنبه – قرار را بگذاریم.

ساعت ۷:۰۴ غروب پیامک زد که «ما می‌ریم مسافرت ان شاءا… بهتون خبر می‌دم برای قرار حضوری»… اما نفهمیدم منظورش ا. «ما» با چه کسی یا کسانی بود، با نجفی؟ تا دیروزش از این‌که پسری دارد هم بی‌خبر بودم.

صبح بود که دیدم ساعت دوازده و ۴۰ دقیقه‌ بامداد دو عکس‌نوشته برایم در واتس‌آپ فرستاده؛ مضمون یکی شراکت ساکتان در ظلم با سکوت مقابل آن بود، دیگری این بود که دو چیزی که انسانیت را در وجود آدمی از بین می‌برد یکی سکوت به وقت فریاد و دیگری فریاد به وقت سکوت است.

در تماس آخرش حرف‌هایی زد که خودش مایل بود رسانه‌ای شود. گفت: «می‌خواهم برای آبروی‌ام کاری کنم، نجفی هم اگر می‌خواهد برای آبروی‌اش کاری کند».

صدای‌اش از عصبانیت لرزشی محسوس داشت وقتی با حرص گفت: «زن اول شان طلاق گرفته‌اند و الان دکتر هیچ‌چیزی ندارند، به خاک سیاه نشسته‌اند».

شاید درست خاطرم نباشد اما در جایی دیگر هم گفت که وعده و وعیدهای زیادی شنیده و قول‌های فراوانی به او داده شده که به هیچ‌یک عمل نشده. گفت که می‌خواهد حتما رسانه‌ای شود و حتی اگر شده خودش در رسانه‌های مجازی این کار را کند.

وقتی پرسیدم با دکتر زندگی می‌کند، گفت: «بله!» و ادعا کرد «نجفی اصلا با آن همسرش زندگی نمی‌کرد، پیش از من هم زندگی نمی‌کرد. به من گفته بود که ما از هم جداییم و قول داده بود پس از ازدواج‌مان کاری کند که همسر اول‌ش طلاق بگیرد.

خود خانم‌شان هم گفته بود که من هستم اما هر زمان که با شخص دیگری خواستی ازدواج کنی، می‌روم. بعد از ازدواج هم که می‌پرسیدم کی طلاق می‌گیرید مدام می‌گفتند فردا، دو روز دیگر، سه روز دیگر…»/ انصاف‌نیوز

این خبر جزییات آخرین تماس میترا استاد و عکس‌هایی که برای یک خبرنگار فرستاد / میترا استاد مدعی‌شده‌بوده نجفی از همسر اول‌اش طلاق گرفته و دیگر هیچ مال و اموالی ندارد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.