تبلیغات صداوسیما شما را کچل می‌کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، به واسطه همین‌ها بود که گول خوردم و به خواست مجری برنامه بلافاصله عدد یک را برای سامانه پیامکی ارسال کردم. اینها بخشی از صحبت‌های محمد است که فریب تبلیغات کذب و محصولات غیرمجاز بهداشتی را خورده و به امید رویش مجدد موها مبلغ اعلامی در برنامه را به حساب بانکی شرکت تولیدکننده واریز کرده است.

محمد که مبلغ هنگفتی برای درمان مشکل دیرینه خود پرداخت کرده است، می‌گوید: «پس از ارسال کد موردنظر، خانمی از طرف شرکت دارویی با من تماس گرفت و بعد از ارائه توضیحات در مورد نحوه مصرف محلول از من خواست خرید این بسته را به دوستانم هم توصیه کنم که چند نفری سفارش دادیم، اما یک سال مصرف محلول هیچ فایده‌ای نداشت؛ ‌دریغ از رویش یک تار مو روی سرِ طاس.»

قصه دنباله دار تبلیغات آرایشی و بهداشتی در تلویزیون سال‌هاست تبلیغات سلامت‌محور و بهداشتی در شبکه‌های مختلف صداوسیما پخش می‌شود که نه‌تنها درمان و کارایی لازم را ندارد، بلکه از مجوز سازمان غذا و دارو هم بی‌بهره است. این تبلیغات به واسطه حضور برخی بازیکنان ورزشی و سلبریتی‌ها توانسته مشتریان بسیاری برای خود جذب کند که فقط صِرف اعتماد به رسانه‌ ملی هزینه‌های سنگینی برای خرید محصولات پرداخت می‌کنند، در حالی‌که براساس مطالعات علمی و تحقیقات پزشکی رشد مجدد ریشه مو و رویش دوباره برای افراد مبتلا به طاسی باورکردنی و موردتایید پزشکان نیست، اما برخی از مردم ساده‌لوح فقط به‌خاطر اینکه این تبلیغات از تلویزیون پخش می‌شود، تصور می‌کنند واقعیت دارد و تازه بعد از چند دوره خرید و مصرف متوجه عدم کارایی آن می‌شوند.

رسانه ملی این روزها برای کسب درآمدهای میلیاردی به ریسمان جیب و سلامتی مردم چنگ می‌زند و برای مدیران این رسانه نیز اهمیتی ندارد که پخش این آگهی‌های بازرگانی کذب به قیمت جان مردم تمام می‌شود. همین چند سال پیش بود که مدام از تلویزیون شاهد پخش تبلیغات کرم حلزون بودیم که به بسیاری از مصرف‌کنندگان آسیب زد و پس از آن مشخص شد این کرم بدون مجوز بهداشتی از سازمان غذا و دارو در رسانه‌ ملی تبلیغ شد و درنهایت مصرف‌کنندگان متضرر به قوه قضائیه شکایت کردند.

پیش از این نیز شاهد تبلیغات ماهواره‌ای در زمینه داروها و محصولات سلامت‌محور بودیم، اما این روزها سودجویان وطنی و خودی از رسانه‌های خارجی گوی سبقت ربوده‌اند. تبلیغات کالاهای آسیب‌رسان به سلامت مردم در رسانه‌ ملی در حال افزایش است و به‌رغم اینکه وزارت بهداشت متولی اصلی سلامت مردم قلمداد می‌شود، اما نه‌تنها حق نظارت بر تبلیغات مربوط به سلامت را ندارد، بلکه حتی نمی‌تواند نسبت به محتوای این تبلیغات نیز اظهارنظری داشته باشد. حتی در دوره سابق وزارت بهداشت نیز به وفور شاهد تبلیغات گسترده سلامت‌محور و به‌ویژه شامپوهای ضدریزش مو و لاغری در صداوسیما بودیم که چند نامه از سوی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت برای ممنوعیت تبلیغات کالاهای شامپوی ریزش مو به صداوسیما ارسال شد، اما تا کی باید شاهد بی‌قانونی باشیم و برای جلوگیری از تبلیغ کالاهای زیانبار برای سلامتی مردم نامه‌نگاری انجام شود، مگر نه اینکه هرسال لیست کالاهای آسیب‌رسان به سلامت و مصادیق آن جهت منع تبلیغات به رسانه ملی اعلام می‌شود و رسانه ملی موظف به تبعیت و اعمال آن در تلویزیون است. لیست کالاهای ممنوع‌التبلیغ در رسانه‌ ملی در حالی‌که اخیرا معاونت بهداشت وزارت بهداشت فهرست کالاها و اقدامات آسیب‌رسان به سلامت جهت منع تبلیغات در سال ۹۸ را اعلام کرد، شاهد تبلیغات مستمر و گسترده اکثر این محصولات در رسانه ملی هستیم.

براساس اعلام وزارت بهداشت، در گروه فرآورده‌های گوشتی و غذاهای آماده مصرف، تبلیغ انواع سوسیس و کالباس با گوشت و مرغ با درصدهای مختلف، ژامبون، انواع ساندویچ و پیتزای دارای سوسیس و کالباس و ژامبون و پیتزای منجمد آماده طبخ شامل انواع ساندویچ حاوی سوسیس و کالباس، انواع سمبوسه و فلافل آماده‌شده با روش غوطه‌وری در روغن و پنیر پیتزای پروسس ممنوع است.

در گروه فرآورده‌های شیرین و نوشیدنی‌ها، تبلیغ انواع نوشابه گازدار با قند یا بدون قند، نوشابه گازدار طعم‌دار یا بدون طعم، رنگی و بدون رنگ، کم‌کالری، سبک (لایت، زیرو و…) و میوه‌ای، نوشابه انرژی‌زا و ورزشی، نوشیدنی مالت (ماءالشعیر) طعم‌دار، انواع نوشیدنی‌های میوه‌ای گازدار و بدون گاز با محتوای آب‌میوه ۲۵ درصد و کمتر، آب‌میوه‌ها، نکتارهای میوه و نوشیدنی‌های میوه‌ای گازدار، نوشیدنی‌های میوه‌ای بدون گاز، انواع شربت و نوشیدنی‌های غیرمیوه‌ای و تزئینی، انواع فرآورده‌ها از جمله فرآورده‌های مایع، منجمد و پودری در هر نوع بسته‌بندی و انواع پودر نوشیدنی فوری ممنوع است. همچنین در گروه روغن مصرفی خانوار، تبلیغ روغن مصرفی (منظور از آن روغن‌های نیمه‌جامد مصرفی صنایع و خانوار است) منع تبلیغات دارد. در گروه سایر اقلام خوراکی، تبلیغ انواع سس پرچرب (مایونز، سس سالاد و سس سفید) با چربی بیش از ۳۰ درصد (سس هزارجزیره، سس فرانسوی، سس تارتار، سس ایتالیایی و…) به جز نوع کم‌چرب و کاهش‌یافته، انواع فرآورده‌های سرخ‌شده در روغن بر پایه سیب‌زمینی و غلات (چیپس سیب‌زمینی و غلات) شامل چیپس برگه و چیپس خلالی، سیب‌زمینی سرخ‌شده در روغن و فرآورده‌های سرخ‌شده بر پایه سیب‌زمینی و غلات و حبوبات، انواع فرآورده حجیم‌شده بر پایه ذرت و فرآورده‌های حجیم‌شده بر پایه بلغور و آرد غلات، شیرینی‌های تر، فرآورده‌های کاکائویی مانند شکلات صبحانه (نوتلا)، انواع دراژه، فرآورده کاکائویی با مغزی ویفر، انواع تافی میوه‌ای و غیرمیوه‌ای و طعم‌دار و انواع آبنبات، ممنوع است. همچنین منع تبلیغ سیگار و محصولات دخانی اعلام شده است. در گروه کالاهای آرایشی نیز تبلیغ فرآورده‌های آرایشی رنگی پوست و مو شامل انواع رژلب، ریمل، کرم‌پودر، پنکیک، خط چشم، مداد آرایشی چشم و لب، رنگ مو، انواع فرآورده‌های برنزه‌کننده پوست، انواع محصولات آنتی‌سلولیت و لاغرکننده موضعی، فرآورده‌های صاف‌کننده، فرکننده و کراتینه‌کننده مو ممنوع است.

نگاه قانون به تبلیغات کذب چیست؟ «آیین‌نامه تاسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون‌های آگهی و تبلیغاتی» در اسفندماه ۱۳۵۸ از سوی شورای انقلاب فرهنگی و در قالب ۲۱ ماده تنظیم شد که براساس آخرین بازنگری‌های صورت‌گرفته این قانون در سال ۱۳۹۲، در تبصره دوم این قانون آمده است: «افراد صنفی مجاز نیستند برای جلب مشتری درباره محصـولات، کالاها یا خدمات، برخلاف واقع تبلیغ کنند.» علاوه‌بر آن در ماده ۶۹ این قانون نوشته شده: «فروش کالا از طریق قرعه‌کشی ممنوع است؛ مرتکبین علاوه‌بر جبران خسارت وارده، به جریمه‌ای معادل سه برابر مبالغ دریافتی محکـوم خواهند شد.» این قوانین در حالی است که همچنان بسیاری از محصولات سلامت‌محور مانند انواع شرکت‌های تولیدکننده گرمنوش، دمنوش، سردوش و محلول‌های دارویی در رسانه ملی در حال تبلیغات هستند و اخبار موجود نشان می‌دهد هیچ‌کس نظارتی بر نحوه عملکرد آنان ندارد. لوسیون موی بهاره مجوز ندارد اخیرا شبکه‌های مختلف صدا و سیما در حالی مصرف محلول تقویت‌کننده موی بهاره را تبلیغ می‌کنند که براساس اعلام سازمان غذا و دارو فاقد مجوزهای قانونی وزارت بهداشت است و براساس قانون اجازه تبلیغ در رسانه‌ ملی ندارد.این شرکت تولیدکننده لوسیون مو مدعی است مصرف این محلول در یک دوره زمانی باعث تقویت و جلوگیری از ریزش مو می‌شود، همچنین از سفید شدن زودرس موها جلوگیری می‌کند، درحالی که به اعتقاد متخصصان پوست و مو درمان قطعی برای رشد مجدد مو و جلوگیری از ریزش مو وجود ندارد و با مصرف برخی محلول‌ها تنها می‌توان از ریزش بیشتر مو جلوگیری کرد.برهمین اساس بنا بر اعلام سازمان غذا و دارو این محصول فقط می‌تواند مدعی تقویت مو شود نه اینکه راجع به جلوگیری از ریزش مو و رویش مجدد مو نیز تبلیغ کند، برهمین اساس به‌طور کلی این محصول حتی برای نمایش تبلیغات خود در رسانه ملی نیز از مراجع ذی‌صلاح مجوز ندارد.

کرم حلزون، تجربه ای‌که داشتیم اواخر ۱۳۹۱ بود که پای کرم حلزون به رسانه ملی باز شد و شرکت عرضه‌کننده این ماده مدعی بود به دلیل وجود ترشحات حلزون، این کرم درمان‌کننده انواع جوش‌های دوران جوانی و بزرگسالی، جوش‌های سرسیاه، اسکارجوش، چین و چروک، سوختگی و اسکار ناشی از آن، لکه‌ها، التهاب پوست، بریدگی‌ها و… است.این تبلیغات صدا و سیما بسیاری از مردم به‌ویژه جوانان را نسبت به خرید و مصرف این کرم تشویق کرد و پس از مدتی مشخص شد این کرم نه‌تنها حاوی ترشحات حلزون نیست بلکه به پوست بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز آسیب زده است.این کرم در حالی به صورت مداوم در رسانه ملی تبلیغ می‌شد که هیچ‌گونه مجوزی از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نداشت و زمانی که این خبر رسانه‌ای شد بسیاری از مصرف‌کنندگان متضرر به قوه قضائیه شکایت کردند.

سردوش حاشیه ساز اخیرا در رسانه ملی آگهی سردوش‌های کاهنده مصرف آب و افزایش‌دهنده فشار پخش می‌شود؛ علی‌رغم تنوع برندها و قیمت این محصول در بازار بسیاری از مردم به دلیل آشنایی با نام این سردوش در رسانه ملی برای خرید آن به بازار مراجعه کرده‌اند و نسبت به سایر برندهای مشابه چشم خود را بستند به همین دلیل جزء محصولات پرمشتری قلمداد شد اما پس از اندکی بسیاری از خریداران نسبت به کیفیت این کالا معترض شدند زیرا آنچه در تلویزیون دیده بودند با آنچه در منزل نصب کردند زمین تا آسمان متفاوت بود. این سردوش به دلیل پخش تبلیغات مستمر در رسانه ملی، ‌کمبود فشار آب و هزینه‌های سرسام‌آور قبض آب مشتریان بسیاری از سراسر کشور برای خود جذب کرد اما خیلی زود خصوصا در فضای مجازی شواهدی منتشر شد مبنی‌بر اینکه ادعاهای شرکت مذکور واقعی نیست و بسیاری از مشتریان از آنچه سفارش داده بودند رضایت نداشتند.

مشتریان علاوه‌بر ارسال کد برای یک سامانه پیامکی می‌توانستند در یک سایت اینترنتی ثبت‌نام کنند و پس از درج مشخصات خود همچون نام و نام‌خانوادگی، شماره موبایل، ایمیل، آدرس و کدپستی و پرداخت مبلغ ۱۹۸هزار تومان این سردوش را خریداری کنند، البته در تبلیغ تلویزیونی این محصول ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده که اعلام کردند با تخفیف می‌توانید با پرداخت ۱۶۸ هزار تومان سردوش جادویی را خریداری کنید اما در این آگهی و سایت هیچ شماره تلفن و آدرس مشخصی برای کسب اطلاعات بیشتر درج نشده و مخاطبان برای خرید فقط می‌توانند به صورت ایمیلی با عرضه‌کننده محصول در ارتباط باشند. نکته عجیب و قابل‌تامل در مورد تولیدکننده این سردوش هم این است که هیچ نظارتی بر روند محصولات عرضه‌شده به مشتریان وجود ندارد و حتی مشتریان نه‌تنها قبل از خرید که بعد از پرداخت پول و خرید سردوش هم هیچ شماره تماس یا محلی برای مراجعه و انتقاد نسبت به محصول پیدا نمی‌کنند، زیرا تنها راه ارتباطی با این شرکت یک آدرس ایمیل است که هرچه شما برای آن نامه ارسال کنید، پاسخی از گیرنده ایمیل دریافت نمی‌کنید و تمام نامه‌ها و اعتراضات‌تان بی‌پاسخ است.

این خبر تبلیغات صداوسیما شما را کچل می‌کند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

زنگ خطر حذف مجریان سلبریتی به صدا درآمد

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی درباره حضور برخی چهره‌ها با اقدامات نامتعارف در شبکه‌های مختلف تلویزیونی و اینکه آیا شورای نظارت بر سازمان صداوسیما به موضوعات این چنینی ورود داشته یا خیر، گفت: مشکلات سبک زندگی بازیگر ـ مجری که در صفحه شخصی خود تصاویر غیرمتعارف با سگ به نمایش گذاشته بود، فقط مختص شبکه پنج نیست و پیش از این نیز موارد دیگری از سلبریتی‌هایی که هم اکنون روی آنتن شبکه‌‌هایی نظیر سه برنامه دارند، مشاهده شده است که بر اساس اطلاعات ما شخص رئیس سازمان صداوسیما نسبت به این موارد تذکر جدی داده است.

وی همچنین درباره صحبت‌های اخیر پژمانفر (نماینده مجلس) در خصوص بازیگر ـ مجری جشن رمضان شبکه پنج و احتمال ورود مجلس به این موضوع نیز توضیح داد: اول اینکه همان طور که گفتم این موضوع فقط برای شبکه پنج نیست و در شبکه دیگری هم متاسفانه چنین مواردی داریم و دوم هم اینکه براساس اطلاعات بنده شخص دکتر علی عسکری نسبت به این موارد تذکر ویژه داده و قرار است در حیطه زمانی مشخص یا این افراد رفتار و سبک زندگی خود را اصلاح کنند و در قاب تلویزیون بمانند یا اینکه تلویزیون در مقام اجرای تلویزیونی عذر آنها را خواهد خواست و ما با این اساس منتظر نتایج اقدامات بعدی سازمان می‌مانیم.

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: در این زمینه مجموعه گزارش‌های اقدامات سازمان صداوسیما را در شورای نظارت بر صداوسیما بررسی خواهیم کرد.

وی در پایان با تمجید از تصمیمات اخیر سازمان در محدود کردن استفاده از سلبریتی‌ها در مقام اجرای تلویزیونی افزود: امیدواریم همانگونه که رسانه ملی در استفاده از یکی از سلبریتی‌ها برای اجرای لحظات افطار یکی از شبکه‌های پرمخاطب تلویزیون صرف‌نظر کرد و به واقع تصمیم درستی گرفت، همین رویه را ادامه دهد و از افردی استفاده کند که به ارزش‌های ایرانی اسلامی به معنای واقعی پایبند باشند.

همچنین در متن خبرگزاری تسنیم آمده است:

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد مشکلات سبک زندگی بازیگر- مجری که در صفحه شخصی خود تصاویر غیرمتعارف با سگ به نمایش گذاشته بود که البته فقط مختص شبکه پنج نیست و موارد دیگری از سلبریتی‌هایی که هم‌اکنون روی آنتن شبکه سه برنامه دارند مشاهده شده است.

این عضو شورای نظارت بر صداوسیما تأکید دارد: بنابر پیگیری‌هایی که انجام شد رئیس سازمان صداوسیما در جلسه شورای معاونین و مدیران سیما نسبت به این موارد تذکر جدی داده است. قرار شده یا این افراد رفتار و سبک زندگی‌شان را اصلاح کنند و در قاب تلویزیون به فعالیت خودشان ادامه دهند یا اینکه در مقام مجری تلویزیونی جایگاهی نخواهند داشت. /فارس

این خبر زنگ خطر حذف مجریان سلبریتی به صدا درآمد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ادعایی که با واقعیت همخوانی ندارد / زوج جنجالی «هزار راه نرفته»: شکایت می‌کنیم!

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، برنامه «هزار راه نرفته» شبکه دوم سیما در ساعات شامگاهی پنجشنبه شب گذشته، میزبان زوجی بود که از آن‌ها به عنوان «اینفلوئنسر» یا تأثیرگذار یاد می‌شود؛ زوجی که به گفته خودشان تا آستانه جدایی پیش رفته بودند، اما با بازگشت به زندگی و توبه از گذشته بی‌قید و بند، زندگی سالم و آرامی را آغاز کرده بودند.

مراجعه به صفحه اینستاگرامی این زوج، اما چیز دیگری را نشان می‌داد. ویدیوی لایو از یک مجلس مختلط عیش و نوش و پست‌های دیگر آن‌ها موجب شد تا واکنش‌های فراوانی در سطح شبکه‌های اجتماعی علیه تهیه‌کننده برنامه و مسؤولان شبکه دوم سیما که نظارتی روی مهمانانشان نداشتند، برانگیخته شود.

زوجی که بی‌بندوباری را در صفحه شخصی‌شان ترویج می‌کردند، حالا در قامت دو تواب رودرروی مجری برنامه «هزار راه نرفته» نشسته بودند و از حجاب و پوشیدگی سخن می‌گفتند.

پخش این برنامه، موجی از اعتراض به بی‌دقتی در نحوه انتخاب و گزینش مهمانان را به دنبال داشت. چنان که اگر دست‌اندرکاران برنامه با یک جست‌وجوی ساده، وضعیت حال حاضر این زوج را بررسی می‌کردند، حتماً نسبت به دعوت از آنان محتاط‌تر بودند.

هرچند قرار است در برنامه امشب «هزار راه نرفته» (شنبه شب) درباره این برنامه مشکوک و عجیب توضیح داده شود، اما خبرنگار تلاش کرد تا با «امیر عظیمی» که به همراه همسرش مهمان برنامه «هزار راه نرفته» شده بود، تماس بگیرد. او درباره نحوه حضورش در برنامه هزار راه نرفته گفت: در زندگی مشترک با همسرم به دلیل مواجه شدن با اختلافاتی از سر لجبازی و فعالیت بی‌اندازه در فضای مجازی به دادگاه مراجعه کردیم که در جریان آن به جلسات مشاوره معرفی شدیم و پس از آن از این طریق به همراه ۱۰ نفر دیگر به این برنامه معرفی‌مان کردند.

وقتی الفاظ رکیک جنسی به‌ اسم “نشاط” به خورد دانش‌آموزان داده می‌شود

عظیمی با بیان اینکه ضبط این برنامه مربوط به ۸ ماه پیش، قبل از ماه محرم بود، ادعا کرد: در آن برنامه حرف دلمان را زدیم و هیچ کدام از آن حرف‌ها با زندگی ما در حال حاضر مغایرت ندارد.

وی با اشاره به حواشی روزهای اخیر و انتشار ویدئوهایی از این زوج که حرف‌هایشان در برنامه هزار راه نرفته را نقض می‌کرد، مدعی شد: این ویدئوها مربوط به یک سال پیش و گذشته ما بوده است و ادعای اینکه این تصاویر لایو و استوری‌ها مربوط به بعد از این برنامه بوده، دروغ است.

مهمان برنامه هزار راه نرفته، هدف منتشرکنندگان این ویدئوها را دشمنی با خودشان و صداوسیما دانست و گفت: با مراجعه به پلیس فتا از افرادی که با انتشار گذشته ما در فضای مجازی قصد بی‌آبرو کردن ما را دارند شکایت می‌کنیم و این موضوع را به همراه همسرم در صفحه مجازی خود امروز منتشر کردیم.

عظیمی در پایان گفت: فضای مجازی نامحدود چیزی جز حواشی نیست و زندگی ما و خانواده‌هایمان را به شدت دچار مشکل کرده است و توصیه می‌کنم مردم از این فضای ناامن مجازی فاصله بگیرند.

این زوج در آخرین پست اینستاگرامی‌شان نوشتند: «پیجو برگردوندیم … ما هیچ دروغی نگفتیم و هیچ کاره خلافی انجام ندادیم فیلم و عکسایی ک منتشر شده واسه قبلا بوده که تو برنامه ام حتی گفتیم ک قبلا اینستا داشتیم و این حاشیه ها ام بوده تو زندگیمون … حالا ام بنا به دلایل شخصی دوباره نصب کردیم و دو تایی فعالیت داریم … وقتی تو زندگی کسی نیستید و از لحظه هاش خبر ندارید قضاوت نکنید …( واقعا ما زمان ضبط برنامه اینستاگرام نداشتیم )»

این زوج با حضور در برنامه اعلام کرده بودند که از زندگی پیشین خود فاصله گرفته‌اند و سبک زندگی خود را تغییر داده‌اند. در حالی که خبرنگار با مراجعه به صفحه شخصی این زوج، مشاهده کرد که با وجود انتشار پست و استوری جدید درباره حواشی شرکت آنان در برنامه «هزار راه نرفته»، همچنان ویدیوهای بی‌حجاب در صفحه اینستاگرامی این زوج جوان به تاریخ سوم ژانویه ۲۰۱۹ (حدود ۵ ماه قبل) به این سو در صفحه شخصی آن‌ها موجود است! در حالی که آنان مدعی‌اند برنامه «هزار راه نرفته» ۸ ماه قبل ضبط شده است. /فارس

جنجال تازه روی آنتن تلویزیون/ نمایشی دروغین در شبکه ۲!

این خبر ادعایی که با واقعیت همخوانی ندارد / زوج جنجالی «هزار راه نرفته»: شکایت می‌کنیم! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بنیامین بهادری جایگزین احسان علیخانی می‌شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، شبکه سه برای ویژه‌برنامه پیش از افطارش در سکوت خبری کامل تدارک ویژه‌ای دیده است. باکسی که در تمام سال‌های گذشته احسان علیخانی با «ماه عسل» آن را در اختیار داشت، حالا قرار است با برنامه جدیدی که هنوز نامش خبری نشده در اختیار یک خواننده قرار  بگیرد.

در جشنواره جام‌جم بود که احسان علیخانی اعلام کرد امسال دیگر «ماه عسل» را نمی‌سازد و تصمیم دارد عصر جدیدی را با «عصر جدید» در کارنامه کاری‌اش شروع کند. مرحله مقدماتی «عصر جدید» تا پیش از ماه رمضان به پایان رسید و قرار است مرحله فینال آن در ماه رمضان، طبق روال گذشته، در روزهای اول هفته و پس از افطار پخش شود.

با این اتفاق شبکه سه باید برای باکس خالی پیش از افطارش برنامه‌ای را تدارک می‌دید. برنامه‌ای که بتواند جایگزین برند قدرتمند «ماه عسل» باشد که در طی سال‌ها مخاطبان خاص و ثابت خود را پیدا کرده بود و حالا عملا بخشی از مخاطبان این شبکه منتظر برنامه جدید این شبکه برای ساعات پیش از افطار هستند. 

حالا اما گفته می‌شود بنیامین بهادری که بازیگری را هم در «سلام بمبئی» تجربه کرده، در راستای سیاست مدیر شبکه سه برای سلبریتی‌محوری و جذب چهره‌های مطرح در عرصه‌های مختلف هنریریال قرار است از ساعتی پیش از افطار تا افطار روی آنتن شبکه ۳ باشد و احتمالا برنامه‌ای گفت‌وگومحور را روی آنتن ببرد.

بنیامین بهادری پیش از این قرار بود برنامه «تب تاب» را برای همین شبکه اجرا کند اما به یک‌باره باربد بابایی جایگزین او شد. دلیل این اتفاق هیچ‌وقت اعلام نشد اما برخی عدم توافق مالی و برخی دیگر دلیل آن را مخالفت صداوسیما با اجرای این خواننده مطرح کردند. /خبرآنلاین

چالش‌ جدید «عصرجدید»؛ استعدادیابی یا شوی حرفه‎ای‌های‌ دیده‌نشده؟

این خبر بنیامین بهادری جایگزین احسان علیخانی می‌شود اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

علی‌عسکری: امام خمینی صراحتاً گفتند “برای ادامه راه شهید مطهری به آقای خامنه‌ای مراجعه کنید”

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، عبدالعلی علی‌عسکری که همزمان با ۱۲ اردیبهشت در همایش چهلمین سالگرد شهادت استاد شهید مطهری در فریمان زادگاه این اندیشمند انقلاب اسلامی سخن می‌گفت، اظهار داشت: شهید مطهری در زمانه‌ای که جریان‌های فکری تحت تأثیر اندیشه‌های التقاطی غرب و شرق بودند با تولید فرآورده‌های فکری در مقابل آنها مقاومت و اندیشه اسلامی را احیا کرد.

رییس رسانه ملی تصریح کرد: شهید مطهری با درک نیازهای فکری جوانان و مردم زمانه خود در مقابل حمله جریان‌های غرب و شرق‌زده سینه سپر کرد و به هدایت جامعه خود پرداخت. معلم شهید انقلاب تفکرات التقاطی را به‌خوبی می‌شناخت و رفتارهای خزنده را درک می‌کرد و سعی در جدا کردن سره از ناسره و جلوگیری از نفوذ عناصر التقاطی به داخل نیروهای انقلابی داشت.

رییس سازمان صدا و سیما با اشاره به ایدئولوژی‌های شکل‌گرفته در دوران زندگی شهید مطهری، اظهار داشت: استاد شهید مطهری در مقابل ایدئولوژی انحرافی و التقاطی، ایدئولوژی اسلامی را مطرح کرد و در سخنرانی‌ها، نوشته‌ها و آثارش این اندیشه‌ها را تبیین می‌کرد.

علی‌عسکری با اشاره به تاریخ دوره پهلوی گفت: غربی‌ها بعد از تحمیل رضاخان به ایران، درصدد اسلام‌زدایی بودند و در شمال کشور نیز اندیشه‌های کمونیستی در حال رشد و گسترش بود و با حمایتی که دو ابرقدرت از این دو جریان فکری داشتند،  کشور از نظر فکر و اندیشه فضای متلاطمی را تجربه می‌کرد. شهید مطهری با هوشیاری تمام رگه‌های افکار التقاطی غربی و شرقی را بازشناسی کرد و در مقابل آنها ایستاد.

وی با بیان اینکه شهید مطهری اهل بصیرت فکری و سیاسی و انسانی جامع، فرهیخته و جامعه‌شناس بود اظهار داشت: امروز هم درگیر جنگ فرهنگی و جنگ نرم هستیم، اگر در روزهای نخست انقلاب شخصیت‌های مهم کشور را ترور فیزیکی می‌کردند امروز دشمنان بیشتر به ترور شخصیت و فکر روی آورده‌اند و این جنگ بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر است.

رییس رسانه ملی به دوراندیشی امام خمینی(ره) و تربیت نیروهایی اندیشمند و اثرگذار برای هدایت فکری جامعه اسلامی اشاره و تصریح کرد: زمانی که استاد مطهری به شهادت رسید بسیاری از دانشجویان و جوانان انقلابی به امام خمینی مراجعه می‌کردند و از ایشان می‌پرسیدند که “برای ادامه راه استاد مطهری باید به‌سراغ چه‌کسی برویم؟” و امام هم خیلی صریح می‌گفتند “به آ سید علی آقای خامنه‌ای مراجعه کنید”.

رییس رسانه ملی افزود: آیت الله خامنه‌ای چه در دوران پیش از انقلاب در مشهد و چه در دوران بعد از انقلاب در تهران و چه در ایام ریاست جمهوری همواره میان کانون‌های فکری جوانان انقلابی حضور داشته و تأثیرات فراوانی در هدایت فکری آنها داشته‌اند.

رییس رسانه ملی با توجه به سه دهه رهبری کم‌نظیر آیت الله خامنه‌ای بعد از امام راحل گفت: ایشان در این مدت با همین هدایت و تأثیرگذاری بر نسل‌های مختلف جامعه توانستند کشور را از گردنه‌های بسیار سختی با موفقیت عبور دهند و در حالی که دشمن آرزو داشت ما چهل‌سالگی انقلاب‌مان را نبینیم اما امروز با اقتدار دهه پنجم انقلاب اسلامی را آغاز کرده‌ایم و با مبنا قرار دادن بیانیه مهم گام دوم به افق‌هایی بلند می‌نگریم.

علی‌عسکری در ادامه تأکید کرد: این بیانیه بعد از حضور شکوهمند مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و حیرت دشمنان انقلاب پیامی ماندگار به دنیا صادر کرد که نظام جمهوری اسلامی مقتدر ایستاده و به‌پیش می‌رود.

رییس سازمان صدا و سیما بیان کرد: بیانیه گام دوم بیانیه‌ای فوق‌العاده است که با تکریم و اشاره به هوشمندی ملت ایران آغاز می‌شود و نقشه راه را برای چهل سال دوم انقلاب تبیین و مشخص کرده است. وجهه همت بیانیه گام دوم جوانان این مملکت هستند که باید این کشور را بسازند. /تسنیم

حجت‌الاسلام نواب با حکم امام خامنه‌ای سرپرست حجاج ایرانی شد

این خبر علی‌عسکری: امام خمینی صراحتاً گفتند “برای ادامه راه شهید مطهری به آقای خامنه‌ای مراجعه کنید” اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای ویدئوی «سرافراز» و «شهرزاد میرقلی خان» چه بود؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، ماجرای شهرزاد میرقلی خان و محمد سرافراز به دوران ریاست وی بر می گردد. محمد سرافراز طی حکمی شهرزاد میرقلی خان را به سمت بازرس ویژه صداوسیما منصوب کرد و پس از مدتی با خروج پر سر وصدای میرقلی خان از کشور، سرافراز نیز جای خود را به علی عسکری داد.

ماجراهای سرافراز و دوران مدیریتش بعد از کناره گیری از ریاست سازمان صداوسیما فروکش کرده بود تا اینکه چندی پیش وی طی مصاحبه ای با شرق به واکاوی اتفاقات آن روزها و به ویژه ماجرای شهرزاد میرقلی خان پرداخت و اذعان کرد یکی از دلایل استعفایش برخوردی است که از سوی یک نهاد امنیتی با میرقلی خان صورت گرفته.

بخشی از این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

به دخالت‌های خارج از صداوسیما اشاره کردید و گفتید برای تعدادی از مدیران صداوسیما پرونده‌سازی کرده بودند. به طور مشخص منظورتان شهرزاد میرقلی‌خان است؟

بله، از ایشان شروع شد. ایشان کسی بود که پنج سال در زندان‌های آمریکا بود، کتابش را هم به زبان انگلیسی نوشته بود. در شبکه پرس‌تی‌وی سه سال با موفقیت کار کرد. اولین اپلیکیشن‌ها برای شبکه‌های برون‌مرزی، بازسازی دیتاسنتر، ارتقای سیستم نرم‌افزار newsroom و مقابله با تحریم‌های ماهواره‌ای غرب از طریق راه‌اندازی IPTV ها و شبکه‌های کابلی در دوره مدیریت ایشان انجام شد. وقتی به سازمان آمد، در مورد چند پروژه و مسئله خاص به ایشان مأموریت داخل‌سازمانی دادیم که بازرسی کنند. این یک حکم داخلی بود. ماجرا از اینجا شروع شد که ایشان مواردی را درآورد که مثلاً یکی دیتاسنتر سازمان بود که ۵۰ میلیارد تومان خرج برداشته بود و بیش از یک سال قبل از مسئولیت من به عنوان رئیس سازمان، این پروژه مسکوت مانده بود. هدف از راه‌اندازی یک دیتاسنتر برای کشور بدون مصوبه دستگاه بالادستی و صرف هزینه‌های گزاف جای سوال داشت. گزارشی از IPTV سازمان تهیه کرد که تا آن زمان بیش از ۹ میلیون یورو هزینه برداشته بود ولی راه‌اندازی نشده بود و اکنون نمی‌دانم به چه سرنوشتی دچار شده است و پروژه‌ای به عنوان «پیام‌رسان سروش» بود که اشکالاتی داشت و برنامه‌نویسی درستی نشده بود و پول‌ها به نام این پروژه، به کارکنان یک شرکت ثالث پرداخت می‌شد! ما این گزارش‌ها را به آقای دکتر حسینی، مدیر وقت بازرسی و حسابرسی سازمان و رئیس حراست سازمان دادیم که دقیق بررسی کنند. وقتی این گزارش‌ها در حال بررسی بود، از یک سازمان امنیتی با ایشان مستقیماً تماس گرفتند که برای سوال و جواب برود.

چرا به این خانم اعتماد کردید؟

چون در سه‌سالی که در شبکه پرس‌تی‌وی کار می‌کرد، وظیفه خود را با دقت و صداقت انجام داده بود. این بررسی‌ها هم در حوزه آی‌تی اتفاق افتاده بود. وقتی مفهوم اپلیکیشن ناشناخته بود، بهترین اپلیکیشن‌های پرس‌تی‌وی و آی‌فیلم را راه انداختیم. وب‌سایت‌ها طراحی جدید شدند و مخاطب‌ها به سرعت افزایش یافتند. وب‌سایت و فیس‌بوک پرس‌تی‌وی بیش از یکصد میلیون بازدید در طول ماه داشت. دوره‌ای که تحریم رسانه‌ای شدیدی بودیم، توانستیم مستقیماً فیبر نوری به اروپا بکشیم و دیتا و سیگنال را به اروپا برسانیم و شبکه‌های ماهواره‌ای را که یکی پس از دیگری قطع می‌شدند روی ماهواره‌های جدید بردیم و اجازه ندادیم قطع شبکه‌ها اتفاق بیفتد. این نوع کارها در دوره مسئولیت این خانم انجام شده بود.

اشاره کردید به لحظه‌ای که فلان نهاد امنیتی به دو، سه نفر می‌رسید. آن چند نفر چرا با شما مشکل شخصی داشتند؟

مشکل شخصی نداشتند، اما فعلاً بیش از این توضیح نمی‌دهم، چون از ظرفیت این مصاحبه خارج است! این خانم را مستقیماً برای پاسخ‌گویی خواستند. ایشان به من گفت می‌خواهم در این جلسه شرکت کنم. ما گفتیم حتماً باید از حراست یک نفر در این جلسه حضور داشته باشد. این جلسه خیلی طولانی بود و فردی که از حراست شرکت داشت گفت هر چه سوال کردند ایشان مسلط جواب داد و فکر کردیم ماجرا تمام شده. البته ایشان به دلیل رفتاری که در آن جلسه شد، استعفا کرد و گفت هدفش این بوده که چند قدم مثبت در سازمان بردارد و حالا که نمی‌خواهند، استعفا می‌دهم. گفتم اجازه دهید ماجرا را پیگیری کنم و استعفا را قبول نکردم. یکی از مدیران ارشد آن سازمان امنیتی آمد و گفت ما به ایشان ظن جاسوسی داریم. گفتم آیا مدرک و سندی دارید؟ حرف‌های پراکنده‌ای می‌زد؛ این که از نظر ما پنج سال در زندان نبوده. گفتم شما که فرق سناریو و مدرک را می‌دانید چیست. سناریو یعنی شما چیزی را تصور می‌کنید و آن را تبدیل به گزارش می‌کنید. مدرک یعنی سند و اطلاعات دارید. گفتم من به شما کمک می‌کنم که زودتر به نتیجه برسید. این خانم کل پنج سال زندان را کتاب نوشته و این که در کدام ایالت و زندان بوده و هم‌بندی‌هایش چه کسانی بودند همه را نوشته و اسم برده. گفتم شما به من بگویید فلان بخش از کتاب که نوشته اشتباه است و درستش را بگویید و بگویید در این خانه، در این شهر یا در این ایالت بوده، نه آنجایی که در کتاب آمده؛ اگر این را بگویید من قبول می‌کنم. ایشان رفت و دیگر مدرکی ارائه نکرد. البته اشکال عمده‌ای به کار اینها بود که بعداً نامه نوشتم و گفتم شما از این خانم سوال کرده‌اید که چرا کتاب نوشته؟ اولاً من به ایشان توصیه کرده‌ام کتاب بنویسد و اگر کسی مقصر باشد من هستم. دوم این که این کتاب را علیه آمریکا و حقوق بشر و زندان‌های آمریکا نوشته است، به جای این که ایشان را تشویق کنید، بازخواست می‌کنید؟! چه کسی حاضر به انجام این کار است؟ زندانیان زیادی در آمریکا داشتیم و هیچ‌کدام حاضر نیستند یک کلمه حرف بزنند که چه بر سرشان آمده و نمی‌خواهند آینده خود را خراب کنند.

شاید تصور می‌کردند ایشان در کش‌وقوس‌های مذاکره پنهانی با آمریکا بر سر «برجام» بودند؟

من به این تحلیل کار ندارم؛ واقعیت را می‌گویم. به هر حال چیزی ارائه نشد و حرف‌هایی که می‌زدند سندیت نداشت. خانم میرقلی خان به مدیر مرکز حراست سازمان که خودش یکی از سرداران سپاه بود و فرد معتمدی برای بیت رهبری است، مراجعه کرد و گفت اگر نمی‌خواهند من اینجا کار کنم خودم می‌روم. ایشان هم گفت من مسئول حراست هستم و اگر کسی سند و پرونده‌ای دارد باید به من بگوید. در واقع بعد از من، مدیر حراست صداوسیما نیز به این خانم گفت اجازه دهید پیگیری کنم و اگر کسی سندی دارد باید به من بگوید. درستش هم این بود. پس به من مطلب درستی گفته نشد، به مدیر مرکز حراست صداوسیما هم چیزی گفته نشد و ایشان هم اعلام کرد هیچ‌گونه سوابق سوئی از خانم میرقلی‌خان ندارد. با این حال مجدداً به بهانه پیداشدن لپ‌تاپ ایشان که دزدیده شده بود، ایشان را باز هم مستقیماً خواستند و گفتند از کشور برود، ایشان هم رفت. باز هم به ایشان سفارش کردم شما سکوت کنید تا من پیگیری کنم. نکته بدتر این است که بلافاصله در یکی از سایت‌ها نوشتند که این خانم از کشور «فرار کرده»! وقتی می‌نویسند فلانی فرار کرده است یعنی چه؟ یعنی وانمود کنند که جاسوسی بوده که فرار کرده و این خانم مجبور شد توضیحاتی بدهد. کاری که من کردم مکاتبه، پیگیری و جلسه به اشکال مختلف بود.

آیا هدف، خود شما بودید؟

به انگیزه آنها نمی‌پردازم. درباره واقعیتی که رخ داده صحبت می‌کنم. واقعیت این است که استقلال و عزت و اقتدار صداوسیما به این شکل مخدوش می‌شد. با نوع دخالت‌های فراقانونی که اصلاً برای سازمان درست نبود و رئیس صداوسیما وظیفه داشت اینها را پیگیری کند. زیرا این قصه سر دراز داشت و بعد نسبت به افراد دیگری که مؤثر بودند شروع به اتهام‌زنی کردند؛ یعنی نحوه برخورد با ماجرای به شکست کشاندن مزایده و فشارآوردن برای حذف نیروهای مؤثر و کارآمد، آن هم با استفاده از روش‌های فراقانونی اصلاً پذیرفتنی نبود. وقتی بازخوردی از این اتفاقات نگرفتم و پاسخی به طور روشن دریافت نکردم، به این نتیجه رسیدم که من باید کنار بروم. چون این سیستم و این روش به نفع صداوسیما نیست؛ بنابراین در ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ استعفا را تقدیم کردم.

اما در نهایت استعفای شما در تاریخ ۲۲ اردیبهشت پذیرفته شد. چرا؟

به نظرم در این زمینه وارد نشویم بهتر است. بله حدود دو ماه‌ونیم طول کشید تا استعفایم را قبول کردند.

اکنون بیش از دوماه از این مصاحبه می گذرد و ویدئویی منتشر شده که شهرزاد میرقلی خان در فرودگاه از سرافراز استقبال می کند و در آسانسور به همراه فردی دیگر که به نظر می رسد محمد سرافراز باشد، به همراه پرونده های بسیاری حضور دارد و به محتوای مهم آن پرونده ها اشاره می کند. میرقلی خان هیچ جزئیات دیگری در این خصوص بیان نمی کند.

انتشار این ویدئو به سرعت شایعه خروج رئیس سابق رسانه ملی از کشور را دست به دست کرد تا اینکه سرافراز در گفت و گو با جام نیوز از حضور خود در ایران خبر داد.

سرافراز هم چنین  انشار این فیلم را «کار همان هایی دانست که به میرقلی خان اتهام زده اند»

مشروح این گفت و گو را در ادامه می خوانید: 

اسنادی که دو هفته پیش تحویل خانم میرقلی‌خان دادم، مربوط به پنج سال زندان و مکاتبات ایشان با دادگاه‌های آمریکا به اتهام تلاش برای خرید دوربین‌های دید در شب است.

 وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ پیش از آنکه اتهام جاسوسی به ایشان وارد کنند، خودروی خانم میرقلی‌خان مورد سرقت قرار گرفت و فقط لپ تاب و چمدان اسناد زندان که در صندوق عقب خودرو قرار داشت، ربوده شد. قاعدتاً تصور می‌کردند به این ترتیب سندی برای اثبات زندان رفتن در آمریکا ندارد.

 سرافراز افزود: توجیه آنها برای اتهام جاسوسی به خانم میرقلی‌خان این بود که ۵ سال در زندان‌های آمریکا به سرنبرده است.سرمنشأ شایعات اخیر همان کسانی هستند که اتهام ساختگی جاسوسی را به این خانم وارد کردند و هیچ مدرکی برای ادعای خود نتوانستند ارائه کنند.

عبدالله گنجی فعال رسانه ای اصولگرا در واکنش به این ویدئو نوشت: 

‌ساده اندیشی است اگر گمان کنیم چسب-وصله دو کلیپ از دو زمان بی ربط و دو مکان متفاوت و البته بی ربط با زمان حال صرفا عقده گشایی علیه ⁧  سرافراز⁩ یا فرد دیگری است.این اقدام محصول اتاق فکر است که اهداف حتمی دارد که نزدیک ترین آن گم کردن مشکلات فعلی شبکه‌های اجتماعی یا گم کردن مسیر خروج آرشیوهای صدا و سیماست

روزنامه اعتماد هم در این خصوص نوشت: 

در هر سازمان و وزارتخانه‌ای، مجموعه‌ای اسناد و اطلاعات سری، محرمانه و طبقه‌بندی شده‌ وجود دارد. در کلیپ منتشر شده درباره موضوع رییس سابق سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و بازرس ویژه او نیز ادعا شده مجموعه اسناد خارج شده، مطالب حساسی است بنابراین به نظر می‌رسد اسناد خارج شده، اسناد حساسی بوده باشد که کارمندان سازمان هم حق دسترسی به آن را نداشته‌اند چه برسد به اینکه عالی‌ترین مقام سابق این سازمان اقدام به خروج آنها از کشور کند.

اگر فرض مطرح شده صحیح باشد، می‌توانیم به قانون مجازات اسلامی رجوع کنیم چرا که در این قانون برای این موضوع جرم‌انگاری شده و مجازات‌های قابل توجهی نیز در نظر گرفته شده است. اگر اسناد خارج شده از کشور با امنیت ملی در ارتباط باشد، مقام‌های امنیتی با استناد به قوانین می‌توانند در جهت مقابله با آن اقدام کنند.

اما این موضوع بار روانی نیز برای جامعه در پی دارد. در چند وقت اخیر اسناد و مطالب موجود در صدا و سیما در رادیو و تلویزیون‌های بیگانه و خارج از کشور پخش شد که موج تعجب مردم را در پی داشت و این کلیپ می‌تواند بار دیگر این موضوع را تشدید کند.

در آن مورد موضوع فروش اسناد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مطرح بود که همین مساله بیانگر حضور و وجود عناصری به اصطلاح نامحرم در این سازمان است که سازمان‌ها و نهادهای امنیتی باید به این موضوع ورود کرده و چگونگی خروج و فروش این اسناد در زمان آقای سرافراز را در کنار موضوع کلیپ منتشر شده روشن کنند.

در شرایط کنونی نیز با توجه به حساسیت موضوع، شورای نظارت بر صدا و سیما در کنار سازمان بازرسی کل کشور نیز می‌توانند با اتکا به قواعد و قوانین موجود در کشور به موضوع خروج اسناد ادعا شده در کلیپ از کشور ورود کرده و با تشکیل جلسات فوق‌العاده، ابعاد مختلف پرونده را روشن کرده و به اطلاع عموم مردم برسانند تا از این طریق گامی در جهت تقویت اعتماد عمومی برداشته شود. /جماران

تایید سرقت آرشیو محرمانه صداوسیما

این خبر ماجرای ویدئوی «سرافراز» و «شهرزاد میرقلی خان» چه بود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

احضار معاون سیما و مدیر شبکه ۳ به شورای نظارت به خاطر برنامه ۹۰

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، جلسه هفته آینده شورای نظارت بر صدا و سیما، احتمالا شبکه سه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. غلامرضا کاتب گفته بود در جلسه‌ای که برگزار خواهد شد، درباره برنامه نود هم تصمیم گرفته می‌شود. قاضی‌زاده هاشمی گفت: «در جلسه هفته گذشته درباره برنامه نود صحبت‌هایی شده بود اما تصمیم‌گیری دقیق‌تر به جلسه بعدی منتقل شده است. مرتضی میرباقری و علی فروغی نیز باید در جلسه بعدی حاضر باشند تا توضیحاتی ارائه دهند.»

علی فروغی این روزها شرایط سختی را در شبکه سه تحمل می‌کند. برنامه «برنده باش» شبکه او احتمالا دیگر پخش نخواهد شد و بسیاری از مسابقات پیش‌بینی و بخت‌آزمایی شبکه سه نیز برچیده خواهد شد. بنابراین بازگشت برنامه نود ممکن است در راس امور شبکه سه قرار بگیرد. البته اگر تصمیم‌های تند فروغی اجازه بدهد تا پس از ترک جلسه شورای نظارت بر صدا و سیما، او هم‌چنان در شبکه سه مدیر باشد.

به نظر می‌رسد علی فروغی در یک دوراهی غیرقابل انکار قرار گرفته است؛ اگر برنامه‌هایش را از دست داده باشد، برای نگه داشتن مخاطبان مجبور است به سراغ عادل فردوسی‌پور برود و اگر هم از شبکه سه سیما کنار گذاشته شود، بازگشت عادل محتمل‌تر از همیشه خواهد بود.

این خبر احضار معاون سیما و مدیر شبکه ۳ به شورای نظارت به خاطر برنامه ۹۰ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

حامد همایون به‌خاطر هایده و بهروز وثوقی ممنوع‌التصویر شد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، حامد همایون که چندی قبل تور کنسرت‌هایش را در آمریکا برگزار کرد و حضور بهروز وثوقی در اجرای لس‌آنجلس  او حسابی مورد توجه قرار گرفت، حالا احتمالا با چالشی جدی روبه‌رو شده است. برگه‌ای که روی تابلوی اعلاناتی در جام جم نصب شده و تصویر آن را بهمن بابازاده (سردبیر برنامه دلصدا) توییت کرده، نشان از این دارد که این خواننده با ممنوعیت تصویر و صدایش در صداوسیما مواجه شده است.

محسن رجب‌پور، مدیر برنامه‌های حامد همایون هم در استوری اینستاگرام خود به این خبر واکنش نشان داد و دو دلیل را برای این اتفاق ذکر کرد. علاوه بر حضور بهروز وثوقی در کنسرت حامد همایون، دیدار از مزار هایده، خواننده پیش از انقلاب که ۳۰ سال پیش درگذشت، به زعم محسن رجب‌پور، دیگر دلیل این ممنوع‌التصویری است.

 

همایون

این خبر حامد همایون به‌خاطر هایده و بهروز وثوقی ممنوع‌التصویر شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مدیر شبکه ۳ سیما: اسپانسر برنده باش تغییر می‌کند

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری به نقل از روابط عمومی شبکه‌ سه سیما، علی فروغی پیرامون برنامه‌های اسپانسرمحور گفت: با توجه به رهنمود اخیر رهبر معظم انقلاب و به تبع آن دستور رئیس سازمان صداوسیما در سازماندهی اسپانسرها و تعامل با معاون محترم سیما، تصمیم بر این شد تا سازوکار اسپانسری که پشتیبانی مالی برنامه “برنده باش” را انجام می‌دهد، اصلاح و ظرفیت‌های جدیدی به این برنامه اضافه شود.

وی افزود: در همین راستا، با این تغییرات پیشبرنده از این پس مردم نقش آفرینی بیشتری در برنامه “برنده باش” خواهند داشت.

او در پایان در مورد شبهه شرعی مطروحه اضافه کرد: همانطور که مرجع بزرگوار در جلسه درس خارج فقه فرمودند اگر محل تأمین جوایز مسابقه از محل وجه دریافتی از شرکت کنندگان مسابقه تفکیک شده باشد، مشکل شرعی ندارد. در همین راستا، با توجه به سابقه دیرینه سازمان در این گونه برنامه‌ها و بررسی‌های شرعی لازم، از همان ابتدا پیش بینی شده بود که محل تأمین جوایز از برآورد مصوب در شبکه باشد و نه وجه احتمالی دریافتی از شرکت کنندگان. لذا مفروض استفتا مصداق این برنامه نیست.

رئیس سازمان صدا وسیما نیز امروز در پی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر جلوگیری از ترویج روش‌هایی که فرهنگ کار و تلاش را تضعیف می‌کنند در دستوری به اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما خواستار تجدید نظر در ظهور و بروز رسانه‌ای اسپانسرهایی شد که مانع ترویج فرهنگ کار و تلاش هستند.

در متن دستور رئیس سازمان صدا و سیما آمده است:

ج”ناب آقای مهدوی مهر
مدیرکل بازرگانی سازمان
سلام علیکم
با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد فرهنگ کار به مناسبت روز کارگر، نسبت به بروز و ظهور رسانه‌ای اسپانسرهایی که مانع این فضیلت هستند تجدید نظر کنید.”

این خبر مدیر شبکه ۳ سیما: اسپانسر برنده باش تغییر می‌کند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سایت محسن رضایی: عوض کنید مدیر بی تجربه شبکه ۳ را با این رسوایی قماربازی اش

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، مقام معظم رهبری پیش از این نیز در یازده آذر ۱۳۸۳ تذکر مشابهی به مسئولین داده بودند و تاکید کرده بودند: «یک روز من دیدم در یک برنامه‌ تلویزیونی پنج میلیون تومان به یک نفر جایزه دادند؛ برای این‌ که به چند سؤال جواب داد! این سرگرمیِ خیلی جالبی نیست. پنج میلیون تومان، تقریباً حقوق دو سه سال یک کارمند متوسط است (سخنان مربوط به سال ۱۳۸۳ است).»

تذکر تازه رهبر معظم انقلاب دقیقاً پس از فتوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان مبنی بر قماربازی خواندن مسابقات تلویزیونی با مصداق مشخص «برنده باش» بود؛ فتوایی که تلاش شد با طرح این ادعا که سوال دقیق نبوده، بی‌اعتبار خوانده شود اما امروز مجدداً آیت الله العظمی مکارم بر حرمت این مسابقه با جزئیات بیشتر تاکید کرد: «اگر به عناوین مختلف پول را از مردم بگیرند و از آن مبلغ به مردم جایزه بدهند، این قمار است و اشکال دارد؛ طبق اطلاع ما، ۹۵ درصد درآمد این موضوع به جیب برگزار کننده می‌رود و تنها ۵ درصد را جایزه می‌دهند و این یک نوع بخت آزمایی و قمار است و همه مراجع در این موضوع اشتراک نظر دارند.»

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه پول به دست آمده از این طریق حرام است، بیان کرد: «این اتفاق شایسته نیست و نباید در کشور اسلامی اینگونه اتفاق‌ها رخ دهد؛ گفته می‌شود که آن سازمان دچار تنگنای اقتصادی و مالی است و این کارها برای درآمدزایی انجام می‌شود، نباید از راه مال حرام و غیر مشروع دنبال درآمدزایی باشیم.» و اکنون با پیوند خوردن تاکیدات صریح رهبری، حجت بر همگان تمام شد که این مجموعه مسابقات قمار و بخت آزمایی که در تلویزیون رایج شده نه تنها از نظر شرعی حرام است، بلکه با دیدگاه‌های رهبری در تعارض آشکار است.

اکنون دیگر ابهامی نیز وجود ندارد و مشخص است که نظر رهبر انقلاب همان است که در سال ۱۳۸۳ نیز بیان کردند و بنابراین تمامی مسابقات از این جنس که صرفاً محدود به برنده باش نیز نمی‌شود، باید به سرعت از شبکه‌های مختلف برچیده شود. با این اوصاف، قاعدتاً قمارآنلاین و بخت‌آزمایی از تلویزیون برچیده می‌شود، مگر اینکه برخی نخواهند بشنوند! در واقع با توجه به ابعاد مالی این ماجرا، اصلاً نباید تعجب کرد که برخی با کلاه شرعی و توجیهات و فرار رو به جلو، به نحوی این مسابقات را ادامه دهند و در این آزمون به کلی رد شوند.

البته انتظار این بود که اساساً این بساط قمار و بخت آزمایی راه نیافتد. همان زمان که مسابقه «برنده باش» در مرحله تبلیغ بود و حتی به پخش نیز نرسیده بود، «تابناک» نخستین رسانه‌ای بود که ضمن افشای روند مسابقه، تاکید کرد این قماربازی آنلاین است و نباید این مسابقه آغاز شود؛ اما به هر حال قدرت پول بر همه چیز مستولی یافت و این مسابقه که بریدن گوش عموم مردم و اهدای بخش کوچکی از پول جمع شده به یکی از شرکت کنندگان است، روی آنتن رفت و حالا به چنین رسوایی منجر شد. این از جمله دستاوردهای به کار گماردن مدیران بی‌تجربه‌ای است که شبکه سوم سیما را به این نقطه رسانده‌اند و فریاد مرجعیت شیعه را درآورده‌اند. آیا مدیریت صداوسیما در این زمینه دست به تجدیدنظر در مدیریت شبکه می‌زند یا وضع به همین منوال پیش می‌رود؟ /خبرآنلاین

این خبر سایت محسن رضایی: عوض کنید مدیر بی تجربه شبکه ۳ را با این رسوایی قماربازی اش اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.