نرخ دلار، ارز، سکه و طلا در بازار امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر قیمت انواع سکه و طلا کاهش یافت؛ برهمین اساس در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون ۹۰ هزار تومان معامله شد.
هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۴۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان ارزش گذاری شده است، ضمن آنکه در بازار‌های جهانی نیز هر اونس طلا ۱۵۰۹ دلار قیمت خورد.

صرافی‌های بانک‌ها امروز یکشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ۵۰ تومان کاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۱۱هزار و ۷۰۰  تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۱هزار و ۶۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها نیز بدون تغییر قیمت نسبت به روز قبل، ۱۳هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۳هزار و ۱۰۰ تومان است. /تسنیم و فرارو

این خبر نرخ دلار، ارز، سکه و طلا در بازار امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فاصله دلار از کف بیشتر شد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در اولین روز از آخرین هفته مردادماه، سکه تمام بهار آزادی به کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی بازگشت و دلار توانست به بالای محدوده ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی بازگردد. روز شنبه، شاخص ارزی ۶۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۷۴۰ تومان رسید. این ارز در اواسط روز تا محدوده ۱۱‌هزار و ۷۸۰ تومانی نیز بالا رفته بود. افزایش قیمت دلار در روز شنبه در حالی صورت گرفت که قیمت این ارز روز چهارشنبه تا کف ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومانی پایین رفته بود؛ عدد یاد شده در روز چهارشنبه کمترین بهای آن از روز ۱۴ بهمن ۹۷ بود.

 با افزایش دلار در ۲ روز پنج شنبه و شنبه، قیمت دلار از کف ۷ماهه فاصله بیشتری گرفت. هم جهت با افزایش بهای دلار در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی نیز توانست ۲۰ هزار تومان رشد قیمت را به ثبت برساند و روی عدد ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار بگیرد. محرک دیگر قیمت سکه، پایان معاملات اونس در بازارهای جهانی بالای محدوده هزار و ۵۰۰ دلاری بود.  سکه و دلار در شرایطی هفته آخر مرداد را با افزایش قیمت آغاز کردند که هر دو در هفته پیشین بخشی از ارزش خود را از دست داده بودند؛ سکه ۲/ ۱ درصد کاهش قیمت را به ثبت رسانده بود و دلار نزدیک به ۲درصد افت قیمت را تجربه کرده بود.

دلایل رشد دلار چه بود؟

به گفته فعالان، دلایل متفاوتی در رشد روز اول هفته بازار دلار نقش داشت. عده‌ای عدم آغاز به کار بازار متشکل ارزی را عاملی دانستند که نوسان‌گیران با جوسازی پیرامون آن توانستند خریدهای ارزی را بالا ببرند. گروه دیگر خبری که توسط برخی رسانه‌ها مبنی بر حمله موشکی نیروهای انصارالله یمن به یک پالایشگاه عربستانی منتشر شده بود، را عامل افزایش قیمت در بازار داخلی عنوان می‌کردند. این در حالی بود که گروه بیشتری باور داشتند بازار پس از برخورد به کف ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان، با افزایش معامله‌گران خریدار رو به رو شده است؛ این دسته از معامله‌گران احساس می‌کنند قیمت دلار به کف خورده است، در نتیجه با فراغ‌بال بیشتری اقدام به خرید می‌کنند.  هفته گذشته نیز در بازار شایعات زیادی مبنی بر آغاز به کار بازار متشکل ارزی از روز شنبه داده شد؛ این موضوع یکی از عواملی بود که موجب شد قیمت دلار روز چهارشنبه قیمت را به کف ۷ ماهه ببرد.   عده‌ای عنوان می‌کردند، زمانی که این اتفاق در روز شنبه رخ نداد، افرادی که از هراس آغاز به کار این بازار عقب کشیده بودند، به بازار بازگشتند.

تاکتیک بازیگران فنی بازار چه بود؟

به گفته فعالان، دیروز بیشتر بازیگران فنی بازار تاکتیک « خرید به فروش» را در پیش گرفته بودند. یعنی ترجیح می‌دادند در محدوده ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی اقدام به خرید کنند و کمی بالاتر ارز خریداری شده را به فروش برسانند. آنها به دنبال آن نبودند که ارز خریداری شده را حفظ کنند و منتظر بمانند که قیمت رشد زیادی را تجربه کند. آنها حاضر بودند با سود کمی از خرید ابتدای کانال، از بازار خارج شوند. مقاومتی که فعلا رو به روی بازیگران فنی بازار قرار دارد، عدد ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی است و در صورت شکست آن، قیمت می‌تواند به عبور از مرز ۱۲ هزار تومانی فکر کند.

 به گفته برخی کارشناسان، یکی از دلایلی که موجب شد نوسان‌گیران تاکتیک «خرید به فروش» را در پیش بگیرند، کاهش تغییرات قیمتی دلار طی ۳ هفته اخیر بوده است. معامله‌گران از افزایش یا کاهش‌های شدید قیمت تا حدی ناامید شده‌اند و سعی می‌کنند در دامنه‌های محدود کسب سود کنند. دیروز نوسان دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی نیز صفر بود و در تمام طول روز قیمت روی عدد ۱۱هزار و ۷۰۰ تومانی قرار داشت.  یکی از نکاتی که روز گذشته برخی از فعالان به آن اشاره می‌کردند، کاهش حجم معاملات خالی فروشی بود. /دنیای اقتصاد

این خبر فاصله دلار از کف بیشتر شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دلار به کف ۹۸ خورد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در دومین روز کاری هفته، سکه و دلار دومین افت متوالی را تجربه کردند و هر کدام به سوی سطوح حمایتی حرکت کردند. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۹۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. آخرین بار دلار در اواخر تیرماه چنین سطح قیمتی را تجربه کرد تا این اتفاق در سال ۹۸ برای دومین بار در بازار رخ داده باشد. اگر قیمت در روزهای آتی به زیر سطح یاد شده برود، زمینه‌ساز ثبت رکورد کاهشی جدیدی در بازار خواهد شد، عاملی که می‌تواند انتظارات کاهشی را در بازار فعال‌تر کند. البته روز یکشنبه در مقطع کوتاهی قیمت دلار حتی تا سطح ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز پایین رفت اما در آن جا با حمایت معامله‌گران توانست بخشی از ارزش خود را بازیابد.

باید دید این به معنای تغییر مسیر کاهشی بازار به سوی افزایشی‌ها از روز سه‌شنبه (امروز) خواهد بود یا روند کاهشی ابتدای هفته در روزهای بعد نیز ادامه خواهد یافت. به گفته فعالان، فضای بازار روز یکشنبه کم‌معامله بود و کمتر معامله‌گری تمایلی به خرید داشت؛ در‌حالی‌‌که برخی از فعالان کاهش حجم معاملات را به تعطیلات عید قربان و بسته بودن بازارهای همسایه نسبت می‌دادند، گروه دیگری اذعان می‌کردند که معامله‌گران بزرگ کنار نشسته‌اند و در انتظار آغاز به کار بازار متشکل ارزی‌اند. روز یکشنبه شایعاتی در بازار وجود داشت که بازار متشکل ارزی از هفته آینده کار خود را آغاز خواهد کرد و برخی چنین جوسازی می‌کردند که معاملات در این بازار زیر مرز ۱۱ هزار تومانی آغاز خواهد شد. عده‌ای نیز افت قیمت دلار را به نبود تقاضا در بازار نسبت می‌دادند. گروهی عنوان می‌کردند در آستانه عید قربان حتی تقاضای مسافرتی خاصی نیز وارد بازار نشده است. در مجموع افت قیمتی دلار در ۲ روز ابتدایی هفته به ۳ متغیر تعطیلی بازارهای همسایه و کاهش حجم معاملات در بازار داخلی، شایعات پیرامون آغاز به کار بازار متشکل ارزی با قیمت‌های پایین‌تر از بازار آزاد و نبود تقاضای خاص برای اسکناس در بازار نسبت داده شده است. در این میان، صرافی‌های بانکی نیز روز یکشنبه رفتار معقولی داشتند؛ آنها سعی نکردند با جوسازی قیمتی زمینه‌ساز افزایش دامنه نوسان کاهشی در بازار شوند و قیمت‌های خود را در نزدیکی نرخ بازار آزاد تنظیم کردند. در روزی که دلار به کف حمایتی سال ۹۸ برخورد کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز از مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت.

روز یکشنبه، سکه تمام بهار آزادی ۳۰ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد و به بهای ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید. سکه روز شنبه نیز با کاهش ۴۰ هزار تومانی از مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی پایین رفته بود. ۲ روز افت پیاپی موجب شد که سکه تمام بهار آزادی به سطح حمایتی ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی نزدیک‌تر شود. البته فعالان باور دارند حمایت محکم پیش روی سکه مرز ۴ میلیونی است. یکی از عواملی که می‌تواند از سکه تمام بهار آزادی در برابر افت بیشتر قیمت حمایت کند، ادامه بهای افزایش اونس در بازارهای جهانی و بازگشت به بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری است.

اونس طلا هفته گذشته یکی از مهم‌ترین عواملی بود که به جداسازی مسیر سکه از دلار کمک کرد ولی در ۲ روز ابتدایی هفته جاری به‌دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، سکه تنها از افت قیمت دلار خط گرفت و به همراه آن راه کاهشی را در پیش گرفت. اونس طلا هفته گذشته در محدوده هزار و ۴۴۰ دلار آغاز به کار کرد ولی به یکباره تا مرز هزار و ۵۰۰ دلاری بالارفت، عاملی که موجب رشد ۳ درصدی سکه در بازار داخلی شد؛ آن هم در شرایطی که دلار طی یک هفته ۷/ ۰ درصد از ارزش خود را از دست داده بود.

البته همچنان بسیاری باور دارند معامله‌گران سکه روند بهای دلار را جدی‌تر از اونس دنبال خواهند کرد. این عده اعتقاد دارند درصورتی‌که افت دلار با همین شیب ادامه پیدا کند، حتی افزایش بهای اونس نمی‌تواند تغییری در مسیر سکه ایجاد کند. تنها شاید بتواند موجب کاهش شدت افت بازار سکه شود. /دنیای اقتصاد

این خبر دلار به کف ۹۸ خورد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کاهش قیمت طلا در آستانه عید قربان

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز در بازار تهران به قیمت ۴ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان فروخته می شود که در قیاس با روز گذشته کاهشی نزدیک به ۵۰ هزار تومان را نشان می دهد.

هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم نیز در بازار به نرخ ۴۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت خورده است. بر این اساس هر قطعه نیم سکه به قیمت ۲ میلیون و ۲۲۲ هزار تومان و هر ربع سکه به قیمت یک میلیون و ۴۱۲ هزار تومان فروخته می‌شود.

 سکه گرمی در بازار تهران ۹۶۱ هزار تومان به فروش می‌رسد.  بهای هر قطعه طلای ۱۸ عیار در بازار تهران با کاهشی نزدیک به چهار هزار تومان به نرخ ۴۰۹ هزار تومان است. بر این اساس حتی فرارسیدن ایام عید قربان تا غدیر نیز نتوانست قیمت طلا و سکه را در بازار با افزایش روبرو کند.

این خبر کاهش قیمت طلا در آستانه عید قربان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

۱۰خبر خوش اقتصادی امروز (۲۰ مرداد)

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، ما هر روز در این بسته خبری، مهم‌ترین اخبار مثبت حوزه اقتصادی را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید:

بورس سبزپوش شد

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در بیستمین روز مردادماه با رشد ۵۶۹ واحدی به پله ۲۵۵ هزار و ۸۷۶ واحدی رسید. شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز با صعود ۵ واحدی به پله ۳ هزار و ۴۳۸ واحدی رسید.

سکه ارزان شد

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (یکشنبه) در بازار آزاد تهران با کاهش حدود ۵۰ هزارتومانی به نرخ چهار میلیون و ۱۴۵ هزار تومان فروخته شد.

افت نرخ دلار

بررسی بازار ارز در روز جاری نشان می‌دهد که نرخ خرید دلار در روز جاری با اُفت نسبت به روز گذشته همراه بوده و به رقم ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. همچنین نرخ فروش دلار با کاهش نسبت به روز گذشته با رقم ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد.

آغاز ساخت ۱۵۰ هزار مسکن هم‌زمان با عید غدیر خم

هم‌زمان با فرارسیدن عید غدیر خم عملیات اجرایی ۱۵۰ هزار مسکن در قالب طرح ملی تولید و عرضه مسکن با حضور رئیس‌جمهوری آغاز می‌شود.

در آستانه عید قربان؛ محدودیتی برای عرضه دام زنده وجود ندارد

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با بیان اینکه هیچ کمبودی در زمینه عرضه دام زنده نداریم، گفت: در استان تهران دام به‌اندازه کافی وجود دارد و دامداران در ۱۸ مرکزی که سازمان میادین برای عرضه دام سبک و یک مرکز که برای عرضه دام سنگین در نظر گرفته است، دام‌های خود را عرضه خواهند کرد.

استقرار ۳۰۰ هزار دامپزشک در میادین کشور

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در ایام عید قربان ۳ هزار دامپزشک و ۶۰۰ روحانی بر روند عرضه دام در جایگاه‌های مجاز نظارت دارند.

تمدید مهلت ثبت‌نام پزشکان برای دریافت کارت‌خوان

مدیرکل سازمان امور مالیاتی گفت: مهلت ثبت‌نام پزشکان برای دریافت کارت‌خوان تا ۳۱ مرداد امسال تمدید شد.

نظارت بر گران‌فروشی‌ها با سامانه ۱۲۴

مدیرکل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: مردم می‌توانند از طریق سامانه ۱۲۴ و یا مراجعه به پورتال سازمان و همچنین در استان‌ها نیز با ارائه شکایات خود به ستادهای خبری مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گران‌فروشی‌ها و تخلفات اصناف در به مسئولان ذی‌ربط گزارش دهند تا رسیدگی لازم صورت پذیرد.

خرید ۷ میلیون و ۸۰ هزار تن گندم از کشاورزان

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد از آغاز فصل برداشت تا تاریخ ۱۹ مرداد، ۷ میلیون و ۸۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.

پیش‌بینی باران ۵روزه در ۱۴ استان

سازمان هواشناسی با پیش‌بینی باران، صاعقه و وزش باد شدید موقتی ۵روزه برای ۱۴ استان از کاهش ۳ تا ۶ درجه‌ای دما برای شمال غرب، سواحل دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان و خراسان شمالی و خراسان رضوی خبر داد. تهران هم ۶درجه خنک می‌شود.

این خبر ۱۰خبر خوش اقتصادی امروز (۲۰ مرداد) اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جدایی راه سکه از بازار دلا‌ر

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در آخرین روز هفته، سکه تمام‌بهار آزادی و دلار افت قیمت را تجربه کردند، ولی کاهش روز پنج‌شنبه علامت بازدهی هفتگی فلز گرانبهای داخلی را منفی نکرد.

روز پنج‌شنبه، دلار ۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی مرز ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی قرار گرفت. با این کاهش، بازدهی هفتگی دلار به حدود منفی ۷ دهم درصد رسید. دلار دو هفته پیش بازدهی مثبت ۶ دهم درصدی را تجربه کرده بود. تحت‌تاثیر افت قیمت دلار، سکه تمام‌بهار آزادی نیز در انتهای هفته افت ۲۰ هزار تومانی را تجربه کرد و به بهای ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسید.

به‌رغم این افت، فلز گرانبهای داخلی در هفته‌ای که گذشت حدود ۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. سکه پنج‌شنبه دو هفته پیش روی عدد ۴ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان به کار خود پایان داده بود و در هفته گذشته مجموعا توانست ۱۲۵ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند.

عامل اصلی که موجب شد سکه هفته گذشته افزایش ارزش حدودا ۳ درصدی را تجربه کند، صعود بهای اونس در بازار‌های جهانی و فتح مرز هزار و ۵۰۰ دلاری بود. در واقع این اونس بود که راه سکه و دلار را در طول هفته از هم جدا کرد، ولی نکته مهم‌تر این بود که سکه متناسب با افزایش بهای طلای جهانی رشد نکرد و همین موضوع موجب شد که حباب منفی آن، منفی‌تر شود. اونس در هفته‌ای که گذشت حدود ۶۰ دلار (معادل ۶ درصد) افزایش قیمت را تجربه کرد، ولی سکه نصف این میزان در بازار داخلی رشد کرد. ارزش ذاتی سکه با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده روز پنج‌شنبه در حدود ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بود که اختلاف ۳۵۰ هزار تومانی با قیمت بازار آزاد داشت.

برخی فعالان نبود تقاضا در بازار را عاملی دانسته‌اند که موجب می‌شود سکه در بازار داخلی با احتیاط بیشتری نسبت به روند جهانی اونس افزایش یابد. این در حالی است که عده دیگری باور دارند، معامله‌گران از هراس کاهش بیشتر بهای دلار در بازار سکه دست به عصا حرکت می‌کنند. عده دیگری باور دارند، معامله‌گران بزرگ تمایلی برای حضور در بازار‌های ارز و سکه ندارند و بیشتر ترجیح می‌دهند در بازار‌های مطمئن‌تری سرمایه‌گذاری کنند. البته برخی کارشناسان هشدار می‌دهند؛ در‌صورتی‌که دلار از زندان ماه‌های اخیر خود خارج شود، می‌تواند زمینه‌ساز جهش شدیدتر در بازار سکه و بازگشت معامله‌گران بزرگ به بازار شود.

دلار در ماه‌های اخیر از دو مرز ۱۲ هزار و ۸۰۰ و ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی عبور نکرده است و در روز‌های اخیر نیز بیشتر در حوالی مرز ۱۲ هزار تومانی نوسانات بسیار محدودی را انجام داده است. دلار که دو هفته پیش در دامنه ۱۱ هزار و ۹۲۰ تا ۱۲ هزار و ۲۳۰ تومان نوسان کرده بود، در هفته‌ای که گذشت در بازه ۱۱ هزار و ۸۸۰ تا ۱۲ هزار و ۱۰ تومان حرکت کرد. عده‌ای از فعالان باور دارند؛ در‌صورتی‌که نوسانات کم‌دامنه دلار ادامه پیدا کند، احتمال افزایش فروش ارز در بازار بالا می‌رود و این ارز به سمت سطح حمایتی ۱۱ هزار تومانی حرکت خواهد کرد. این در حالی است که گروهی از معامله‌گران عنوان می‌کنند واردکنندگان با قیمت‌های بالای ۱۱ هزار تومان حاضر به خرید دلار شده‌اند، در نتیجه پایین رفتن بیشتر قیمت تنها زمینه‌ساز حملات سفته‌بازی به بازار خواهد شد، امری که موجب می‌شود دامنه نوسانات افزایش پیدا کند. /دنیای اقتصاد

این خبر جدایی راه سکه از بازار دلا‌ر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت دلار، یورو و طلا در صرافی ملی امروز ۹۸/۰۵/۱۲|دلار ۱۲ هزاری شد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر روز شنبه ۱۲ مرداد قیمت انواع سکه و طلا افزایش یافته است؛ برهمین اساس در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون ۵۰ هزار تومان معامله می‌شود.

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۴۱۱ هزار و ۸۶۰ تومان ارزش گذاری شده است، ضمن آنکه در بازار‌های جهانی نیز هر اونس طلا ۱۴۴۱ دلار قیمت خورد.

صرافی‌های بانک‌ها امروز ‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ۱۰۰ تومان افزایش نسبت به قیمت های پایانی روز کاری قبل ۱۲ هزار تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها بدون تغییر نسبت به روز کاری قبل، ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان است.

۵ صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت ۱۰ تا ۱۵ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کنند.

این صرافی‌ها در طول روز متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد، خرید و فروش دلار و یورو را با قیمت‌های مختلفی انجام می‌دهند. /تسنیم

این خبر قیمت دلار، یورو و طلا در صرافی ملی امروز ۹۸/۰۵/۱۲|دلار ۱۲ هزاری شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پاسخ منفی سکه به دلا‌ر

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در دومین روز هفته، دلار با فشار فروش مواجه شد و به سوی مرز ۱۲ هزار تومانی حرکت کرد؛ در اقدامی غیرمنتظره، سکه تمام بهار آزادی به کاهش بهای دلار توجهی نکرد و با قدرت‌نمایی خریداران به بالای مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سرک کشید. روز یکشنبه، سکه ۱۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد و به بهای ۴ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان رسید. برخی از معامله‌گران، این عدم هماهنگی را ناشی از حبابی دانستند که در بازار سکه وجود دارد و گروه دیگری انتظار معامله‌گران برای افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی را عاملی دانستند که به‌عنوان محرک قیمت سکه عمل کرده است. این در حالی است که در ساعات ابتدایی دیروز دلار در مسیر افزایشی قرار داشت و حتی وارد محدوده ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان شد. با این حال، از اواسط روز میزان فروش‌ها بالا رفت و قیمت را در جهت کاهشی قرار داد. با توجه به کاهش قیمت دلار می‌توان گفت سکه دیروز از کانال‌های دیگری تحریک شده و افزایش قیمت پیداکرده است. ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه، دلار ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت خورد که ۱۳۰ تومان کمتر از روز شنبه بود.

حباب سکه کاهش یافت

حباب سکه در تابستان امسال با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده عمدتا منفی بوده است؛ یعنی ارزش بازاری که سکه با آن معامله می‌شود، کمتر از ارزش ذاتی آن بوده است؛ درمقاطعی از ماه، حتی این اختلاف به بالای ۳۰۰ هزار تومان رسید، ولی حرکت ناهماهنگ سکه با دلار در روز ششم مرداد منجر به آن شد که حباب این فلز گرانبها تا حدی کاهش پیدا کند. در پنجمین روز مردادماه، حباب سکه حدود ۲۶۰ هزار تومان بود ولی حباب آن در تاریخ ۶ مرداد به زیر ۲۰۰ هزار تومان رفت و روی عدد ۱۸۳ هزار تومان قرار گرفت. علت اصلی این اتفاق آن بود که در روزی که دلار ۱/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد، بهای سکه افزایشی ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. اونس طلا نیز دیروز به‌واسطه تعطیلی بازارهای جهانی تغییر قیمتی خاصی نداشت؛ در نتیجه عامل اصلی کاهش حباب سکه همان روند معکوس آن با دلار بازار داخلی بود.

دو محرک افزایشی در بازار سکه

برخی از فعالان باور داشتند، حباب سکه خواه ناخواه باید تخلیه شود؛ در نتیجه از نظر آنها، حرکت ناهماهنگ سکه با دلار چندان غیر‌منتظره نبود و گامی در جهت طبیعی‌تر شدن قیمت سکه‌بازار بود. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که شماری از فعالان بازار باور دارند در محاسبه حباب سکه نباید مالیات ارزش افزوده را در نظر گرفت. با این حال، بانک مرکزی در حراج‌های حضوری که برگزار کرد، قیمت پایه سکه را در مالیات ارزش افزوده ضرب می‌کرد و به همین دلیل عده دیگری باور دارند، محاسبه مالیات ارزش افزوده برای تعیین ارزش ذاتی سکه ضروری است.

گروهی از فعالان نیز افزایش بهای سکه را به عامل انتظارات نسبت می‌دادند؛ عده‌ای باور داشتند، سکه‌بازان تصور می‌کردند که افت قیمت دلار موقت است، در نتیجه با آن هماهنگ نشدند؛ از همان ساعات ابتدایی روز یکشنبه، قیمت دلار با بالا رفتن وارد محدوده ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان شد، ولی نتوانست در آن پایدار بماند و با افزایش فروش‌ها حتی تا محدوده ۱۲هزار و ۵۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. حدود ساعت ۴ بعدازظهر قیمت دلار در بازار داخلی حدود ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان ثبت شد که کاهشی۱۳۰ تومانی نسبت به روز شنبه داشت. این در حالی بود که ارزش حواله درهم حدود ۳ هزار و ۳۳۰ تومان بود که بر اساس آن قیمت دلار در بازار داخلی می‌توانست بالای ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان باشد. شاید یکی از عواملی که انتظار سکه‌بازان برای بازگشت دلار را بالا می‌برد، همین بالا بودن قیمت درهم نسبت به دلار بود.

در‌حالی‌که عده‌ای افزایش سکه در روز یکشنبه را اتفاقی طبیعی به‌منظور تخلیه تدریجی حباب و عده دیگری آن را ناشی از انتظارات بازیگران سکه مبنی بر بازگشت قیمت دلار می‌دانستند، گروه دیگری از فعالان افزایش ارزش سکه را به انتظارات معامله‌گران بازار داخلی در مورد روند اونس جهانی نسبت دادند. به گفته شماری از فعالان، در بازارهای جهانی بیشتر تحلیلگران و معامله‌گران خرد باور دارند که بهای اونس در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت و طبیعی است که این موضوع، در تعیین موقعیت بازیگران بازار داخلی نیز نقش داشته باشد.

عوامل محرک اونس جهانی چیست؟

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها، هشت نفر یا ۵۰ درصد افزایش قیمت طلا و سه نفر یا ۱۹ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند؛ در‌حالی‌که پنج نفر یا ۳۱ درصد نظری نداشتند. به گزارش سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، در این بین، ۹۵۳ نفر در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خرد شرکت کردند که از میان آنها، ۵۸۰ نفر یا ۶۱ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۲۳ نفر یا ۲۳ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و ۱۵۰ نفر یا ۱۶ درصد نظری نداشتند. از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون کارشناسان وال‌استریت ۱۵ بار و سرمایه‌گذاران ۱۳ بار جهت قیمت طلا را به‌درستی پیش‌بینی کرده‌اند.

به گفته ریچارد بیکر، دبیر نشریه اورکا ماینر، با حل نشدن اختلافات تجاری میان آمریکا و چین، احتمال خروج دشوار انگلیس از اتحادیه اروپا، تسهیل سیاست پولی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان و کندی رشد اقتصاد جهانی، قیمت طلا حمایت گسترده‌ای برای در پیش گرفتن روند صعودی پیدا کرده است. بیکر باور دارد، رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماه دوم که روز جمعه ۱/ ۲ درصد گزارش شد و پایین‌تر از نرخ رشد سه ماه اول بود، احتمالا مانع از آن نخواهد شد که بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را کاهش دهد.بیکر اظهار کرد: بانک مرکزی اروپا در نشست هفته گذشته خود نرخ‌های بهره را کاهش نداد اما از موضع سیاست پولی تسهیلی در آینده خبر داد. این امر هزینه‌های نگهداری طلا را پایین نگه می‌دارد.

دانیل پاویلونیس، کارگزار کالا در شرکت «آر جی او فیوچرز» نیز انتظار دارد دارایی‌ها به بازار طلا روانه شوند. پاویلونیس و شون لاسک، یکی از مدیران شرکت «والش تریدینگ» انتظار دارند هر گونه کاهش قیمت، با تقاضای خرید در بازار طلا مواجه شود. فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت «پرایس فیوچرز» نیز انتظار دارد طلا در تابستان جاری به روند افزایشی خود ادامه دهد. جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد در شرکت کیتکونیوز نیز گفت: نمودارهای فنی به نفع افزایش قیمت طلا مانده‌اند.در این بین، آدام بوتون، مدیرکل شرکت فارکس لایو در میان کسانی بود که پایین رفتن قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کرد. وی به کیتکونیوز گفت: انتظار دارم بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را ۲۵ واحد کاهش دهد و سیگنال‌های اندکی درباره سیاست پولی خود ارائه کند. واکنش طلا در هفته جاری مشابه ناامیدی سرمایه‌گذاران پس از نشست بانک مرکزی اروپا خواهد بود.آدریان دی، مدیرعامل شرکت آدریان دی نیز انتظار دارد طلا در هفته جاری عقب‌نشینی کند زیرا به عقیده وی، انتظارات بالایی برای کاهش نرخ‌های بهره وجود داشته و بازار اندکی نسبت به نتیجه نشست بانک مرکزی آمریکا احتیاط پیدا خواهد کرد. /روزنامه دنیای اقتصاد

این خبر پاسخ منفی سکه به دلا‌ر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سقف دلار شناسایی شد؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، پس از ۳ افزایش متوالی، روز چهارشنبه، اولین کاهش قیمتی دلار رقم خورد. در دومین روز مردادماه، قیمت دلار در بازار آزاد نتوانست از سطح ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی عبور کند و با قدرت‌نمایی فروشندگان تا محدوده ۱۲ هزار و ۲۸۰ تومان عقب نشست. اینکه دلار در آستانه یک سطح مقاومتی با افزایش فروش‌ها مواجه شد و مسیر قیمتی خود را تغییر داد، چنین تصوری را به ذهن شماری از معامله‌گران متبادر می‌کرد که سقف کوتاه‌مدت قیمت این ارز پیدا شده است. البته عده‌ای نیز باور داشتند، قیمت تنها یک اصلاح موقت را تجربه کرده است.

روز چهارشنبه، روز فروشنده‌های بازار بود؛ قدرت‌نمایی این دسته مسیر قیمتی دلار و سکه را پس از ۳ افزایش متوالی تغییر داد و زمینه‌ساز ثبت اولین افت قیمتی بعد از روز اول هفته شد. در پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز ۲۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۲ هزار و ۲۸۰ تومان رسید. عدم توان دلار برای عبور از محدوده ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی و افزایش فروش‌ها در نزدیکی این نقطه که منجر به پایان روند افزایشی دلار در هفته جاری شد، چنین تصوری را در میان برخی معامله‌گران ایجاد کرد که بازار سقف کوتاه‌مدت خود را پیدا کرده است. از نگاه این دسته، بازار از این پس می‌تواند در دامنه ۱۱ هزار و ۸۰۰ تا ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی نوسان کند و مدتی در این دامنه زندانی باقی بماند. در صورتی که دلار از این دامنه خارج شود، از نظر این دسته از معامله‌گران، کف بعدی آن می‌تواند مرز ۱۱ هزار تومانی باشد و نقطه مقاومت بعدی آن نیز می‌تواند در محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان قرار گیرد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت، عده‌ای از معامله‌گران با توجه به تغییر مسیر بازار در روز چهارشنبه استدلال می‌کنند که بازار سقف خود را پیدا کرده است؛ از نگاه آنها این ارز کف خود را نیز در هفته گذشته در حوالی دو محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ و ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان یافت. در این شرایط برای آینده بازار در کوتاه‌مدت نوسان بین این محدوده‌ها را پیش‌بینی می‌کنند.

 با این حال، افراد دیگری نیز در بازار حضور داشتند که کاهش روز پنجم هفته را چندان جدی نگرفتند. این عده اعتقاد دارند پس از چند افزایش متوالی که حدود ۷۰۰ تومان رشد ظرف ۳ روز بود، بازار به طور طبیعی کمی با فشار فروش شماری از معامله‌گران مواجه شد که به‌دنبال ذخیره کردن بخشی از سود خود بودند. به باور آنها، این عده پس از فروش ارز خریداری شده در قیمت‌های پایین، با ذخیره سود خود، طی روزهای آتی بار دیگر در موقعیت خرید قرار خواهند گرفت و می‌توانند زمینه‌ساز عبور دلار از محدوده ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی شوند.  به‌رغم این تناقض دیدگاه‌ها، نوسان بازار در روز چهارشنبه کمی کمتر از روز سه‌شنبه بود و به‌نظر می‌رسد بازارساز نیز بیشتر به‌دنبال آن است که شدت تغییرات قیمتی بازار را مدیریت کند. البته پس از ساعت ۴ بعدازظهر، ریزش دلار کمی بیشتر شد و خبرها حاکی از آن بود که حدود ساعت ۵ بعدازظهر قیمت این ارز تا محدوده ۱۲هزار و ۲۰۰ تومانی پایین رفته بود. اخیرا برخی از معامله‌گران تلاش می‌کنند هم‌زمان با نزدیک شدن به پایان ساعات کار صرافی‌های بانکی، معاملات خود را در فضای نیمه تعطیل بازار بیشتر کنند و دامنه نوسانات را کمی بیشتر کنند.  در روزی که دلار به مسیر کاهشی وارد شد، سکه تمام بهار آزادی نیز از فاز افزایشی خارج شد و با خروج از کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی به اواخر کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی ریزش کرد. روز چهارشنبه، هر سکه تمام بهار آزادی ۶۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۲۸۵ هزار تومان رسید. این کاهش قیمت در شرایطی رخ داد که بهای اونس در بازارهای جهانی تا ساعت ۴ بعدازظهر تغییرات قیمتی خاصی نداشت و در همان محدوده هزار و ۴۲۰ دلاری عمده نوسانات خود را انجام داد. در واقع روز چهارشنبه طلای جهانی به عنوان محرک یا عامل فشاری در بازار داخلی عمل نکرد و کاهش بهای سکه نیز بیشتر ناشی از افول بهای دلار بود.  کاهش سکه در شرایطی رقم خورد که در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه به ترتیب، ۱۰۷، ۲۰ و ۱۳۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود. به نظر فعالان، سکه برای اینکه مسیر صعودی خود را ادامه دهد، نیاز دارد که در ابتدا از سطح مقاومتی ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومانی با قدرت عبور کند. آنچه مسلم است اینکه حدود ۲ هفته پیش کف قیمت سکه همین عدد ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بود، ولی پس از نزول شدید هفته گذشته، این عدد هم اکنون به عنوان نقطه مقاومتی بازار شناخته می‌شود. /دنیای اقتصاد

این خبر سقف دلار شناسایی شد؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در زمان انتشار این گزارش قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و ۲۶۵ هزار تومان (۱۲۵ هزار تومان کاهش نسبت به دیروز) و قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (۱۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به دیروز) است.

همچنین هر عدد نیم سکه به قیمت دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان (بدون تغییر نسبت به دیروز)، ربع سکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (۲۰ هزار تومان کاهش نسبت به دیروز) و هر عدد سکه یک گرمی به قیمت ۹۶۰ هزار تومان (۱۰ هزار تومان کاهش نسبت به دیروز) به فروش می‌رسد.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱۲ هزار و ۶۷ تومان (۸۵۴۱ تومان کاهش نسبت به دیروز) و ارزش هر اونس طلای جهانی نیز ۱۴۲۵.۹۲ دلار است.

شیب صعودی قیمت ارز زیاد شد

اما پس از آنکه قیمت ارز با سرعت قابل توجهی کاهش یافت، در روزهای گذشته بار دیگر شیب افزایش قیمت ارز افزایش یافته است.

بانک‌ها امروز (دوم مرداد) قیمت دلار را نسبت به روز گذشته افزایش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در بانک‌ها که در روز گذشته ۱۱ هزار و ۶۵۴ تومان بود، امروز ۱۱ هزار و ۹۴۵ تومان خریداری شد.

شعب ارزی بانک‌ها امروز هر یورو را ۱۳ هزار و ۳۷۳ تومان می‌خرند که قیمت این ارز نیز افزایش داشته است.

هر پوند انگلیس هم امروز در شعب ارزی بانک‌ها به قیمت ۱۴ هزار و ۸۸۵ تومان خریداری می‌شود.

ارز مسافرتی گران شد

قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۴ هزار و ۴۵ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد.

نرخ ارز در صرافی‌های بانکی

اما صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روز گذشته ۳۰۰ تومان افزایش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است.

این صرافی‌ها امروز هر یورو را به قیمت ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان می‌خرند و ۱۴ هزار و ۵۰ تومان می‌فروشند که نسبت به روز گذشته تغییری نداشته است.

این خبر قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.