قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ | افزایش ۱۵۰ تومانی قیمت دلار

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در بازار امروز – ۲۸ بهمن ماه ۹۷- دلار نسبت به روز قبل  با ۱۵۰ تومان افزایش۱۲,۲۵۰ (دوازده هزار و دویست و پنجاه )  تومان نرخ گذاری شد، همچنین قیمت سکه نیز در بازار امروز تا بدین لحظه (۱۰:۲۲ صبح) با تغییر قیمتی نسبت به روز گذشته همراه نشده است.

قیمت طلا امروز یک شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

قیمت هر گرم طلا ۱۸ در بازار امروز با افزایش ۱.۷۹ درصدی از ۳۷۸,۶۲۰ (سیصد و هفتاد و هشت هزار و ششصد و بیست ) تومان به ۳۸۵,۵۵۰ (سیصد و هشتاد و پنج هزار و پانصد و پنجاه ) تومان رسید. هر گرم طلا ۲۴ هم نسبت به ۳ روز پیش با ۹۲۴۰ تومان افزایش۵۱۴,۰۶۰ (پانصد و چهارده هزار و شصت )  تومان نرخ گذاری شد.

1

قیمت دلار، یورو، پوند امروز یک شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

امروز نیز قیمت دلار رشد صعودی را تجربه کرد. دلار که روز قبل تا ۱۲,۱۰۰ (دوازده هزار و یکصد ) تومان رسیده بود، در بازار امروز – یکشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ –  با رشد ۱.۲۲ درصدی به ۱۲,۲۵۰ (دوازده هزار و دویست و پنجاه ) تومان رسید.

قیمت یورو در بازار امروز به ۱۳,۹۵۰ (سیزده هزار و نهصد و پنجاه ) تومان رسیده است که نسبت به آخرین قیمت آن ۰.۳۵ درصد افزایش داشته است.

قیمت پوند هم با افزایش ۲.۵۸ درصدی از ۱۵,۲۰۵ (پانزده هزار و دویست و پنج ) تومان به ۱۵,۶۰۸ (پانزده هزار و ششصد و هشت ) تومان رسید.

درهم امارات نسبت به ۳ روز پیش با ۶۸ تومان افزایش۳,۲۹۵ (سه هزار و دویست و نود و پنج )  تومان نرخ گذاری شد.

همچنین قیمت لیر ترکیه با ۲.۶۵ درصد افزایش نسبت به ۳ روز پیش ۲,۲۹۷ (دو هزار و دویست و نود و هفت ) تومان معامله شد.

2

قیمت سکه، نیم سکه و ربع سکه امروز یک شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

تا بدین لحظه در بازار سکه تغییری گزارش نشده است. /دنیای اقتصاد

3

افزایش لحظه به لحظه قیمت در بازار خودرو / پراید از ۴۵ میلیون تومان عبور کرد

این خبر قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ | افزایش ۱۵۰ تومانی قیمت دلار اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نرخ طلا و سکه در ۲۱ بهمن ماه ۹۷ + جدول

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان رسید، همچنین سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان معامله شد.

هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۹۵ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۷۴۰ هزار تومان فروخته شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار آزاد به ۳۷۲ هزار و ۸۲۰ تومان رسید. هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱.۳۱۴ دلار معامله شد. /باشگاه خبرنگاران جوان

سکه

تفاوت قیمت خودروهای لوکس خارجی در داخل و خارج از کشور + اینفوگرافی

این خبر نرخ طلا و سکه در ۲۱ بهمن ماه ۹۷ + جدول اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت سکه طرح جدید پنجشنبه ۲۸ بهمن، به ۴ میلیون و ۱۵۰ تومان رسید

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در جریان معاملات امروز (پنج شنبه ۱۸ بهمن ۹۷)، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، به ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

مسکن راکد می‌شود، سکه و بورس رونق می‌گیرد

همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۷۳۵ هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۳۰۶ دلار و ۹۳ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۶۶ هزار و ۵۹۰ تومان است. / مهر

این خبر قیمت سکه طرح جدید پنجشنبه ۲۸ بهمن، به ۴ میلیون و ۱۵۰ تومان رسید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مسکن راکد می‌شود، سکه و بورس رونق می‌گیرد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در حالی که بازارهای مهم کشور در سال جاری روزهای پرتلاطم و پرنوسانی را پشت سر گذاشتند، به نظر می رسد دوره ای تازه پیش رو قرار  گرفته است.

 بررسی ها نشان می دهد بازار مسکن از پس رشدی نزدیک به صد در صد حالا به کنج عزلت خزیده و اتفاقا بار دیگر رکود را میهمان کرده است .

 بازار مسکن این روزها با کاهش شدید معاملات روبروست و به دلیل رشد بالای قیمت و عدم افزایش توان خرید، واحدهای کوچک در  جای جای شهری چون تهران خریدار دارد. اتفاقا افزایش تقاضا برای این دست واحدها سبب شده است آپارتمان‌هایی که در محدوده ۵۰ متری قرار دارند، به ازای هر متر مربع قیمتی بالاتر از واحدهای بزرگتر همپای خود داشته باشند.

 با این حال پیش‌بینی اعضای اتحادیه مشاوران املاک که خود فعال این حوزه صنفی محسوب می شوند نشان می‌دهد قیمت واحدهای لوکس در مرحله ابتدایی و قیمت دیگر واحدهای مسکونی در مرحله دوم کاهش یابد. برخی کاهش قیمت مسکن تا ۲۵ درصد را محتمل می‌دانند.

طلا و سکه

 طلا و سکه از بازارهای مهمی است که به دلیل نقدشوندگی بالایشان با توجه ویژه مردم روبرو هستند.

 بازار طلا و سکه اما در روزهای پایاین سال به سنت موقعیت فصلی به نظر می‌رسد رونق مناسبی را همراه داشته باشند . قیمت طلا و سکه که از پس افزایش نرخ دلار در دو هفته پیشین با افزایش روبرو بود، در هفته جاری به کاهش رضایت داده است اما تحلیل این بازار نشان می‌دهد همچنان سکه درگیر حبابی قابل توجه است و تقاضا بر این بازار فشاری مضاعف نسبت به دیگر بازارها وارد می‌کند.

 قیمت جهانی طلا نیز طبق سیگنال‌های ارائه شده از سوی تحلیلگران بین‌المللی در حال افزایش است از این رو به نظر می‌رسد بازار طلا و سکه روزهایی متفاوت از بازار مسکن را در روزهای باقیمانده از سال تورم زده ۹۷ در پیش داشته باشد.

 محدودیت های اعمالی بر بازار ارز البته تاثیر خود را در بازار سکه نشان داده و سبب شده است بخشی از تقاضایی که پیش تر وارد بازار ارز می‌شد، به این بازار متمایل شود.طلا اما به دلیل رشد قیمت و مزد ساخت همچنان در گزینه سرمایه‌گذاران خرد نیست و سکه و طلای آب شده برای خرید ارجحیت دارند.

بازار مبهم ارز

 بازار ارز هر چند مورد توجه ویژه افکار عمومی است اما وضعیتی متفاوت از دیگر بازارها دارد.خرید و فروش ارز دستخوش محدودیت‌هایی جدی شده است و به لحاظ قانونی ، امکان خرید و فروش ارزهای رایج فراهم نیست از این رو ریسک این بازار بالاتر از سایر بازارهاست . دلالانی که اقدامات غیر قانونی را در حوزه خرید و فروش ارز انجام می دهند نیز چندان قابل اعتماد نیستند چرا که ممکن است دلارهای تقلبی را با ریال‌های واقعی تاخت بزنند تا حسرت از دست رفتن سرمایه در کام سرمایه گذاران در این بازار باقی بماند.

در عین حال برقراری کانال مالی اروپا برای ایران اگر با مقدمات اعلام شده در خصوص “اف‌ای‌تی‌اف” همراه شود، می‌تواند تاثیری به سزا بر این بازار به جای بگذارد چرا که امکان ورود ارز به کشور تسهیل می‌شود .

 فعالان بازار معتقدند با این وجود بازار ارز به دلیل نظارت و دخالت بانک مرکزی چندان قابل پیش بینی نیست هر چند در سال های گذشته قیمت ارز در  این مقطع زمانی به دلیل آغاز مسافرت‌های نوروزی از نیمه اسفند ، افزایشی را تجربه می کرد.

 و اما بورس

 بورس آینه اقتصاد کشورهاست. مشکلات اقتصادی خود را در قامت بورس به نمایش می‌گذارد. این روزها اما چند اتفاق مهم بورس را مستعد رشد کرده است.

 اول محدود شدن سود بانکی به ماه شمار به جای روزشمار و دیگری تاکید بر ثبات نرخ سود بانکی در محدوده ۱۵ درصد برای سپرده های بلند مدت.ین دو بورس را مستعد رشد کرده است . بی تردید بخشی از سرمایه هایی که پیش‌تر در سبد سپرده‌ها بود ، حالا به سمت بازار سهام حرکت خواهد کرد .

 البته بازار سهام در مرحله پایانی سوددهی بازارهای در سال جاری است اما رونق آن بی تردید سود و صرفه اقتصاد را به همراه خواهد داشت. /خبرآنلاین

شرط بانک مرکزی برای پرداخت سود خرید و فروش ارز

این خبر مسکن راکد می‌شود، سکه و بورس رونق می‌گیرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خودرو در آستانه ارزانی است؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در واقع خروج آمریکا از برجام و انتظار آغاز دور جدید تحریم ها در کنار تصمیمات و سیاست های داخلی اتفاقاتی را رقم زد که موجب شد تامین قطعات و واردات خودرو با موانعی رو به رو شود که در نهایت رشد قیمت ها و نارضایتی خریداران خودرو را در پی داشت و موجب شد بسیاری از خریداران در بازار خودرو منتظر کاهش قیمت ها باشند و برای خرید خودرو دست نگه دارند.

اگر چه با گذشت سه ماه از آغاز تحریم های جدید شاهد ثبات نرخ ارز در کانال ۱۱ هزار تومان هستیم، اما تاثیر روانی افزایش نرخ ارز موجب شد که بازار خودرو با افت تقاضا روبه رو شود .

خودرو

اما طبق روال سال های گذشته، با نزدیکتر شدن به ماه های پایانی سال و روند همیشگی افزایش نرخ ارز و سکه با توجه به افزایش تقاضا، مردم نیم نگاهی نیز به بازار خودرو دارند و به نظر می رسد افزایش قیمت ها در بازار شب عید سال جاری همانند سال های پیش برقرار باشد و حتی اگر خودروسازها به صورت دستوری قیمت قبلی و به کام دلالان بازار، خودرو را به مشتریان نهایی تحویل دهند باز هم شاهد رشد قیمت ها در بازار خودرو خواهیم بود.

 به عبارت دیگر بازار خودرو طی روزهای گذشته پس از ابلاغ ممنوعیت افزایش قیمت ها، باز هم تصاعدی بود و رشد محسوسی را تجربه کرده است که دلیل این امر را می توان نزدیک شدن به شب عید و افزایش تقاضا دانست.

به نظر می رسد سرمایه ها به تدریج وارد بازار خودرو شود و قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد. مسلم این است که شرایط اقتصاد کشور،  تاثیر تحریم ها، رشد سه برابری نرخ ارز و ممنوعیت های صورت گرفته در زمینه واردات، شرایط را به گونه ای رقم زده که افزایش قیمت خودرواجتناب ناپذیر است و به نظر می رسد که متقاضیان بازار بهتر است زودتر برای تامین نیاز خود دست به کار شوند. /اقتصاد آنلاین

جریمه ۲۶ میلیارد تومانی خودروساز گران‌فروش

این خبر خودرو در آستانه ارزانی است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز | دلار ۵۵۰ تومان ارزان شد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، امروز در بازار آزاد قیمت انواع سکه و طلا نسبت به روز قبل کاهش  یافته است؛ برهمین اساس در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۴ میلیون و ۸۵ هزار تومان و طرح قدیم ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان معامله می‌شود.

در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان، ربع سکه یک‌میلیون و  ۳۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۷۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

هر گرم طلای ۱۸عیار هم ۳۵۸ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۳۱۷ دلار معامله می‌شود.

گفتنی است، صرافی‌های بانک ها قیمت دلار را برای روز جاری با کاهش ۵۵۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز شنبه، ۱۱ هزار تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۰ هزار و ۹۷۰ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانک ها، ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام شده است که نسبت به روز قبل ۴۵۰ تومان کاهش داشته است؛ قیمت خرید یورو  نیز در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان است.

قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ | رشد ۱ تا ۵ میلیون تومانی قیمت‌ها

این خبر قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز | دلار ۵۵۰ تومان ارزان شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آخرین قیمت‌ها از بازار سکه، طلا و ارز

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (شنبه) به چهار میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۳۵۶ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد.

امروز قیمت سکه طرح قدیم با قیمتی معادل سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. این در حالی است که قیمت نیم‌سکه دو میلیون و ۲۲۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۷۵۰ هزار تومان است.

همچنین در بازارهای جهانی، آخرین قیمت هر اونس طلای جهانی به ۱۳۱۷ دلار رسیده است.

این درحالی است که در بازار جهانی، در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران پیش‌بینی کردند روند افزایشی قیمت طلا در هفته جاری ادامه پیدا خواهد کرد.

عقب‌نشینی دلار در صرافی‌ها

یورو که در صرافی بانک‌ها در روز چهارشنبه هفته گذشته با افزایش قیمت به بیش از ۱۴ هزار تومان رسیده بود، در نخستین روز از هفته جاری بار دیگر به کانال ۱۳ هزار تومان بازگشت و دلار نیز بیش از ۵۰۰ تومان ارزان شد.

بانک مرکزی از نیمه نخست سال جاری به بانک‌ها این مجوز را داد که نسبت به خرید ارز از مردم اقدام کنند، البته این نرخ در ابتدا بسیار پایین‌تر از قیمت بازار آزاد بود، اما به تدریج نرخ خرید ارز در بانک‌ها افزایش یافت، تا جایی که در برخی روزها از بازار آزاد نیز بیشتر شد.

در همین راستا، بانک‌ها امروز (۱۳ بهمن) هر دلار آمریکا را ۱۱ هزار و ۳۳۱ تومان و هر یورو را ۱۲ هزار و ۹۸۵ تومان از مردم می‌خرند. همچنین نرخ خرید پوند انگلیس در بانک‌ها امروز ۱۴ هزار و ۸۳۰ تومان است.

این در حالی است که قیمت خرید دلار در بانک‌ها در روز چهارشنبه ۱۱ هزار و ۸۴۲ تومان بود و نرخ‌های امروز نشان می‌دهد که نرخ دلار بانکی نسبت به چهارشنبه گذشته بیش از ۵۰۰ تومان کاهش داشته است.

همچنین نرخ خرید هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانک‌های دولتی تا ساعت ۱۴ امروز ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان است. این صرافی‌ها امروز هر یورو را ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان خریده و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند.

علاوه بر این، شعب ارزی بانک‌های عامل ارز مسافرتی، در صورت تکمیل بودن مدارک مسافران تا سقف ۵۰۰ یورو برای همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها پرداخت می‌کنند که نرخ این ارز بدون احتساب کارمزد ۱۳ هزار و ۳۰۲ تومان است که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل به بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که نرخ یوروی مسافرتی در بانک‌ها، کماکان بالاتر از بازار آزاد است.

کاهش قیمت ارز در صرافی‌های مجاز

قیمت معامله ارز در صرافی‌های مجاز تا ساعت ۱۶ امروز نیز حاکی از این است که هر دلار آمریکا با کاهش قیمت، معادل ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان خریداری شده و معادل ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد. همچنین یورو نیز با قیمت خرید ۱۳ هزار و ۳۰۰ و قیمت فروش ۱۳ هزار و ۴۰۰ در این بازار معامله می‌شود. /ایسنا

نرخ پژو پارس روی ۸۰ میلیون ماند؛ جدول قیمت‌ها

این خبر آخرین قیمت‌ها از بازار سکه، طلا و ارز اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بلایی که دلار بر سر زندگی ما آورد

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، دیگران اسمش را می‌گذارند چالش ۱۰ ساله و کلی با آن حال می‌کنند، اما اگر بفهمید ۱۰سال پیش هر دلار ۹۳۰ تومان بود، سکه تمام ۲۵۰ هزار تومان و با ۱۰ هزار تومان می‌توانستید پنج کیلو مرغ و یک کیلو گوشت گوسفندی بخرید، اگر بدانید ۱۰سال پیش ۷۰۰ هزار تومان پول خرید یک یخچال فریزر خوب، ۱۰ میلیون تومان پول پیش یک خانه ۷۵متری با اجاره ماهانه ۳۵۰ هزار تومان در پونک بود، حالتان چطور می‌شود؟

مسکن؛ افزایش شش برابری

باورتان بشود یا نشود، زمانی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بود. بله دقیقا منظور همان واحدهای مسکونی است که الان به طور میانگین متری ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارند. آن زمان تهرانی‌ها برای هر مترمربع واحد مسکونی تقریبا هفتاد هزار تومان رهن می‌دادند. یعنی یک سال رهن یک خانه ۸۰ متری در تهران می‌شد پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان! حدس می‌زنید آن زمان گران‌قیمت‌ترین خانه‌های تهران چقدر قیمت داشتند؟ سال ۸۷ واحدهای مسکونی منطقه یک تهران میانگین متری چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود. همان واحدهایی که الان قیمتشان تا متری ۶۰، ۷۰ میلیون تومان هم می‌رسد و برای خرید ارزان‌ترین‌هایشان باید دست‌کم متری ۲۰ میلیون تومان پول کنار بگذارید. چند فایل خرید و فروش مسکن در سال ۸۷ را که بررسی کردیم، دیدیم آن زمان قیمت یک واحد ۷۵ متری در پونک ۱۹۰ میلیون تومان بود. به جز خرید کامل، می‌شد این واحد مسکونی را با ۱۰ میلیون پول پیش و ۳۵۰ هزار تومان ماهانه اجاره کرد.

قیمت روز مسکن ۱۳۹۷/۱۱/۹

سکه و ارز؛ رشد ۲۰ و ۱۰ برابری

احتمالا اگر بگویم دلار ۹۳۰ تومان است بخندید، اما سال ۸۷ این جمله خیلی عادی بود. هر یورو آن زمان هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشت و حالا ۱۰ برابر شده و ۱۴ هزار تومان قیمت دارد. پوند هزار و ۸۵۰ تومان بود و حالا حدود ۱۶ هزار تومان قیمت دارد. درهم امارات را آن زمان می‌خریدیم ۲۶۰ تومان و الان برای هر کدامشان باید سه هزار و ۳۰۰ تومان پول بدهیم.

قیمت سکه را اگر بگویم بیشتر می‌خندید. آن زمان سکه‌های طرح قدیم را گران‌تر می‌خریدند. طوری که هر سکه تمام طرح قدیم ۲۵۰ هزار تومان بود و سکه‌ها طرح جدید که تازه به بازار آمده بودند ۲۲۰ هزار تومان قیمت داشتند. حالا هر کدام از این سکه‌ها تقریبا ۲۰۰ هزار تومان بین قیمت خرید و فروششان اختلاف افتاده و در کانال چهار میلیون تومانی با هم رقابت می‌کنند. نیم‌سکه که الان دو میلیون تومان قیمت دارد، ۱۰ سال پیش ۱۱۰ هزار تومان بود. ربع سکه را هم آن زمان با قیمت ۶۵ هزار تومان خرید و فروش می‌کردند. همان ربع سکه‌ای که الان بیش از یک میلیون تومان قمیت دارد.

خوراکی‌ها؛ رشد چهار تا ۱۰ برابری

مرغ را الان نبینید که بین نرخ رسمی و بازاری‌اش حدود پنج هزار تومان اختلاف افتاده و یکی می‌گوید کیلویی ۱۳ هزار تومان‌، یکی دیگر می‌گوید کیلویی هشت هزار تومان. یک زمان یعنی در سال ۸۷ هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار دو هزار و ۵۰۰ تومان بود. تازه اگر مرغ را از میادین شهرداری می‌خریدید برایتان دو هزار و ۳۰۰ تومان تمام می‌شد. گوشت گوسفندی که الان حدود ۹۰ هزار تومان قیمت دارد، سال ۸۷ یک دهم این قیمت یعنی ۹ هزار تومان بود. گوشت گاو هم آن زمان یک دهم الان قیمت داشت و در قصابی‌های سطح شهر هشت هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شد.

گوجه‌فرنگی را می‌بینید الان کیلویی چهار هزار تومان شده‌؟ یک زمان در سال ۸۷ گوجه را می‌خریدیم کیلویی ۶۰۰ تومان. تازه در میدان میوه ۴۵۰ تومان قیمت داشت. سیب زمینی ۳۰۰ تومان بود و پیاز را ۴۰۰ تومان می‌فروختند. حالا هر کدام برای خودشان شخصیتی پیدا کرده‌اند و کیلویی دو سه هزار تومان قیمت دارند.

برنج که الان کیلویی حدود ۱۵ هزار تومان قیمت دارد، سال ۸۷ نهایتا کیلویی سه هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت. تازه می‌شد برنج‌های وارداتی را کیلویی هزار تومان هم خرید. شیر که تازه بعد از کلی مصوبه و این‌طرف و آنطرف قیمتش به چهار هزار و ۵۰۰ تومان رسیده، سال ۸۷ با قیمت ۹۰۰ تومان فروخته می‌شد. هر کیلوگرم ماست که الان تقریبا هفت هزار تومان قیمت دارد، آن زمان با قیمت هزار تومان فروخته می‌شد. سال ۸۷ وقتی به مغازه‌ای می‌رفتیم هر شانه تخم مرغ را می‌خریدیم سه هزار و ۵۰۰ تومان. همان شانه تخم مرغی که الان ۲۱ هزار تومان قیمت دارد.

آخرین بار کی میوه‌فروشی نرفته‌اید؟ اگر تاریخ آخرین میوه‌ای که خریدید سال ۸۷ باشد، احتمالا فکر می‌کنید هر کیلوگرم پرتغال هزار و ۵۰۰ تومان است. سیب و نارنگی را کیلویی هزار و ۲۰۰ تومان خریده‌اید. احتمالا فکر می‌کنید هر کیلوگرم انگور دو هزار تومان است، انار کیلویی دو هزار و ۷۰۰ تومان، هندوانه کیلویی ۴۰۰ تومان، لیموشیرین کیلو هزار و ۵۰۰ تومان و گلابی کیلویی دو هزار و ۷۰۰ تومان و …، اما خب، باید بگویم سخت در اشتباهید چراکه در این ۱۰ سال کلی اتفاق افتاده و باعث شده قیمت هر کیلوگرم سیب در مغازه‌های میوه‌فروشی سطح شهر به ۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده. پرتغال کیلویی هشت هزار تومان است. نارنگی کیلویی هفت هزار تومان، هندوانه کیلو سه هزار و ۶۰۰ تومان، انگور کیلویی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و لیموشیرین کیلویی ۶ هزار تومان و …

لوازم خانگی؛ رشد ۱۰ تا ۳۰ برابری

شاید یادتان نباشد، اما زمانی با ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می‌شد یک ماشین لباسشویی با ظرفیت دیگ پنج کیلوگرمی خرید. به طور کلی ماشین لباسشویی با قیمت‌هایی از ۱۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان عرضه می‌شد. آن‌زمان هنوز خبری از یخچال‌های سایدبای‌ساید نبود. به جای آن یخچال و فریزر را در یک شکل و شمایل تولید می‌کردند تا به صورت دوقلو کنار هم قرار بگیرند. سال ۸۷ می‌شد با بودجه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی هم یخچال بخریم‌‎، هم فریزر. آن هم دوقلو! یخچال فریزرهای کمبی هم مشتری‌های خاص خودشان را داشتند و حدود ۷۵۰ هزار تومان می‌ارزیدند. به طور کلی قیمت انواع یخچال و یخچال فریزر از ۱۵۰ هزار تومان شروع شده و به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسید. به هر صورت خیلی‌ها آن زمان خرید یخچال ایرانی با قیمت‌هایی در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان را نسبت به نوع خارجی آن با قیمت‎هایی در حدود ۹۰۰ هزار تومان ترجیح می‌دادند.

ماشین‌های ظرف‌شویی تازه داشتند در آشپزخانه‌ها جا باز می‌کردند. آن زمان ماشین ظرف‌شویی ۱۲ نفره را می‌شد با هزینه ۷۰۰ هزار تومان خرید. آبمیوه‌گیری‌ها مثل الان انواع برقی و دستی داشتند. برای همین قیمتشان بین ۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان متفاوت بود. انواع بخارپز هم قیمتی بین ۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان داشتند. همچنین قیمت انواع خردکن از ۲۰ هزار تومان شروع شده و به حدود ۱۶۰ هزار تومان می‌رسید. قیمت انواع کتری برقی بین ۳۰ تا ۱۲۰ هزار تومان متفاوت بود و همچنین قیمت انواع اتو از ۱۵ هزار تومان شروع شده و به حدود ۱۵۰ هزار تومان می‌رسید. آن زمان با ۵۰ هزار تومان می‌شد یک تلویزیون از آن قدیمی‌های بزرگ خرید. قیمت تلویزیون‌های ال سی دی چند ده اینچ که تازه به بازار آمده بودند نهایتا با هشت میلیون تومان می‌رسید. انواع جاروبرقی نیز با قیمت‌هایی بین ۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت داشت.

حالا دیگر نمی‌شود هیچ حداکثر قیمتی برای لوازم خانگی در نظر گرفت. چراکه قیمت تلویزیون تا ۲۰، ۳۰ میلیون تومان می‌رسد. یخچال فریزرها دست کم ۱۰ میلیون تومان قیمت دارند. برای خرید اتو بخار ساده باید دست کم ۱۰۰ هزار تومان بودجه کنار گذاشت و میانگین ۶۰۰، ۷۰۰ هزار تومان خرج کرد.

درآمد خانواده؛ رشد سه برابری

شاید بگویید این همه تفاوت قیمت در هزینه‌ها، به خاطر این است که آن زمان درآمد کمتری هم داشتیم و نمی‌شود قیمت‌های ۱۰ سال پیش را با الان مقایسه کرد. کاملا درست است. برای همین باید سراغ تفاوت درآمد هم برویم. اگر گزارش‌های خاک‌گرفته مرکز آمار که مربوط به سال ۸۷ هستند را در انبار بایگانی پیدا کنیم‌، می‌بینیم آن زمان هر خانواده به طور متوسط ماهانه یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان درآمد داشت. البته درآمد تهرانی‌ها بیشتر بود و هر کدام ماهانه به طور میانگین یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان پول درمی‌آوردند. حالا در سال ۹۷ میانگین درآمد خانواده‌های کشور سه برابر شده و به سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. /دنیای اقتصاد

مصوبه کمیسیون تلفیق درباره حذف یارانه نقدی پردرآمدها

این خبر بلایی که دلار بر سر زندگی ما آورد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

توصیه مهم اتحادیه طلا و جواهر به خریداران سکه

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، این اتحادیه در راستای رعایت حقوق مصرف کننده و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی تذکراتی را برای خریداران سکه اعلام کرد.

بر همین اساس لازم است مردم برای خرید سکه فقط به واحدهای صنفی دارای «پروانه کسب سکه فروشی» که از اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران مجوز فعالیت دارند مراجعه کنند.

همچنین خریداران سکه باید در هنگام خرید حتما به کارت وکیوم مخصوص همان واحد صنفی و برچسب هولوگرام اتحادیه دقت لازم را مبذول دارند. /ایلنا

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۱۱/۰۹

این خبر توصیه مهم اتحادیه طلا و جواهر به خریداران سکه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا قیمت ارز رو به افزایش است؟

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته سبب شده است قیمت کالاهای مرتبط با ارز در بازار نیز افزایشی آنی را شاهد باشد. سکه و طلا از جمله اقلامی هستند که در روزهای اخیر با افزایش قیمت روبرو بودند.

 دلیل افزایش قیمت‌ها چیست؟

 اگر در فردوسی و سبزه میدان از دلالان و صرافان این سئوال را بپرسید که دلیل افزایش قیمت دلار چیست؟ تقویم را نشان می‌دهند و تاکید دارند بخشی از رشد قیمت‌ها ناشی از تقاضای فصلی در ایران است.  حواله‌ها در حال نقد شدن است، تقاضای بازار افزایش می یابد، متقاضیان سفرهای نوروزی کم کم اماده خرید ارز مورد نیاز می‌شوند و بالاخره پایان سال همواره با افزایش تقاضا و قیمت ارز همراه است.  این اما همه ماجرا نیست. بازار ایران در شرایط کنونی نه بازاری عادی که بازاری با ملاحظات خاص بانک مرکزی در داخل و شرایط تحریمی تحمیلی از سوی خارج است.

سیزده آبان ماه دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مرحله اجرا گذاشته شد. پیش از این اما دلار رکوردهای عجیب و غریبی را شکسته بود و بانک مرکزی با ورود به میدان در تلاش بود از افزایش قیمت‌ها پیشگیری کند.

 یکی از صرافان در پاسخ به این سئوال که چرا دلار گران می شود؟ گفت: گرانی و ارزانی دلار ناشی از تقاضای فصلی است. میزان قیمت بستگی به توازن عرضه و تقاضا دارد، در روزهای اخیر تقاضا برای ارز افزایش یافته اما بانک مرکزی هنوز میزان تزریق را افزایش نداده است. این نکته سبب می‌شود قیمت‌ها روندی افزایشی را طی کنند چرا که تقاضای مورد نیاز در هر روز پاسخ مناسب را دریافت نمی‌کند.  وی با تاکید بر اینکه فروش دلار از سوی صرافی‌ها در قالب قوانین ابلاغی بانک مرکزی صورت می‎گیرد، گفت: کسانی که در این قالب‎ها نمی‌گنجند از دلالان ارز می‌خرند.

او در پاسخ به این سئوال که آیا همچنان تقاضا از سوی سرمایه گذاران برای خرید ارز وارد بازار می شود یا خیر؟ گفت: برخی از مردم تلاش می‌کنند نسبت به سرمایه گذاری در این بازار اقدام کنند اما نکته مهم این است که خرید ارز چون گذشته آسان نیست و حتی خرید از دلالان ریسک دارد.

 کنترل بازار در دست کیست؟

بانک مرکزی در ماه‌های گذشته کنترلی شدید را بر بازار ارز اعمال کرده است. از برخوردهای پلیسی با دلالان و خریداران و فروشندگان ارز گرفته تا رصد دقیق بازار.

نائب رییس اتاق بازرگانی ایران می گوید نوسانات نرخ ارز نشان می‌دهد بازار در چه وضعیتی است. در حقیقت کنترل و احاطه بانک مرکزی بر بازار بالاست و هر زمان بنا به هر دلیلی بانک مرکزی تزریق ارز به بازار را کندتر نماید، قیمت‌ها رو به افزایش می گذارد و در چند ساعت حتی چند صد تومان بالا و پایین می‌رود.  وی با اشاره به این وضعیت نتیجه گرفت بازار همچنان وضعیت عادی ندارد و در نتیجه به تعادل نرسیده است.

امینی از فعالان بازار طلا و سکه نیز در این خصوص وضعیت بازار گفت: در روزهای گذشته روند تزریق ارز کندتر شده است، طبیعی است که میزان فروش نفت، میزان ارز ورودی به کشور و در نهایت میزان تقاضا برای خرید ارز تعیین کننده است، ما به عنوان پاسخ دهندگان به تقاضا شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم حالا بانک مرکزی باید پاسخ دهد همزمان با رشد تقاضا تزریق ارز را بالا برده یا خیر.

 وی در پاسخ به این سئوال که قیمت ارز تا چه میزان امکان افزلیش دارد، گفت: بی‌تردید این سئوال با توجه به اینکه بازار در حالت عادی قرار ندارد، قابل پاسخگویی نیست اما اگر کاهش عرضه نسبت به تقاضا ادامه داشته باشد، قیمت‌ها همچنان بالا خواهد رفت.

ارزش پول ملی ۱۲ درصد ریخت

بررسی‌ها نشان می‌دهد در یک ماه اخیر قیمت دلار از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان در نیمه دی ماه به حدود ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان در نیمه بهمن رسیده است. این بدان معناست که ارزش پول ملی در این یک ماهه حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است. سال گذشته نیز قیمت ارز در دی ماه رو به افزایش گذاشت. /خبرآنلاین

لاریجانی: افزایش قیمت خودرو در بعضی موارد قانونمند نبوده و غیرمنطقی است

این خبر چرا قیمت ارز رو به افزایش است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.