بازگشت کابوس بنزین‌های آلوده

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌ شش سال از روز‌هایی که تهران تجربه تلخ بنزین‌های آلوده و سرطان‌زای معروف به بنزین پتروشیمی را از سر گذراند، گذشته است؛ بنزینی که به گواه آزمایش مراکزی مثل شرکت کنترل کیفیت هوا به دلیل افزودنی‌هایی که داشت، سرطان‌زابودنش قطعی بود.

حالا پایش جدیدی که همین شرکت درباره سوخت توزیع‌شده در تهران – هم بنزین و هم گازوئیل – انجام داده، زنگ خطری دوباره را دراین‌باره به صدا درآورده است؛ زنگ خطری به این شرح: میزان گوگرد موجود در بنزین توزیع‌شده در بهار و تابستان تهران چهاربرابر بیشتر از حد مجاز است. این آمار را به خبر نزدیک‌شدن فصل سرما، فصل افزایش رفت‌وآمد‌های شهری و افزایش غلظت آلایندگی‌های هوا به‌علاوه پدیده وارونگی، ترکیب کنید تا متوجه شدت و اهمیت بیشتر زنگ خطری که به صدا درآمده باشید.

جزئیات خبر در ادامه آمده است، اما این ماجرا در حالی رخ می‌دهد که حداقل از سال ۱۳۹۳ مسئولان دولتی با قطعیت از توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ در تهران خبر داده بودند. علاوه‌براین در اردیبهشت سال ۹۶ به صورت رسمی مراسم بزرگی با عنوان «جشن خودکفایی بنزین کشور» نیز برگزار شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران هم همین تیرماه ۹۸ در اظهارنظری تأکید کرد «ایران تولیدکننده باکیفیت‌ترین فراورده‌های نفتی در منطقه است». همین مقام مسئول – علیرضا صادق‌آبادی – در تیرماه سال پیش؛ یعنی ۹۷ در اظهاراتی وعده داده بود که تا مهر همان سال میزان تولید بنزین یورو ۵ در کشور به ۶۴ میلیون لیتر خواهد رسید. همه این‌ها در شرایطی است که نتایج بررسی کیفیت بنزین توزیعی در تهران، پایتخت و مهم‌ترین شهر کشور، حالا که یک سال تمام هم از مهر ۹۷ گذشته نشان می‌دهد حتی از کیفیت و استاندارد‌های بنزین یورو ۴ هم پایین‌تر است.

در خبری که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دراین‌باره منتشر کرده به نقل از «حسین شهیدزاده»، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران این‌طور آمده است: «نتایج آنالیز محتوای گوگرد موجود در نمونه‌برداری‌های صورت‌گرفته از سوخت بنزین نشان می‌دهد، غلظت سولفور در کلیه نمونه‌ها (شامل بنزین معمولی و سوپر) فراتر از حد مجاز قرار داشته و میانگین گوگرد سوخت بنزین در فصل بهار و تابستان به‌ترتیب ۱۹۰ و ۱۶۶ بخش بر میلیون بوده است که از حد مجاز یورو ۴ – که باید روی عدد ۵۰ می‌ماند – فراتر بوده و اندکی کاهش در نتایج فصل تابستان مشاهده می‌شود».

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره علل و عوامل آزمایش و پایش کیفیت سوخت نیز این‌طور توضیح داد: «اهمیت کیفیت سوخت بر میزان انتشار آلایندگی وسایل نقلیه موتوری باعث شده که الزامات و ضوابط مدون و سخت‌گیرانه‌ای از سوی بسیاری از کشور‌های جهان، ازجمله اتحادیه اروپا، آمریکا و ژاپن برای تعیین سطوح پارامتر‌های متعدد سوخت تعیین شود. لازم به ذکر است، پایش مدام کیفیت سوخت توزیعی و بررسی انطباق آن با حدود مجاز مصوب حائز اهمیت ویژه بوده و نوسانات فاکتور‌ها و ترکیبات سوخت می‌تواند بر عملکرد، کارایی و عمر مفید تجهیزات خودرو به‌ویژه سیستم‌های کاهش آلایندگی تأثیر مخرب داشته و علاوه‌برآن عرضه سوخت با کیفیت نامناسب نظیر محتوای زیاد بنزن در بنزین، می‌تواند مشکلات جدی بر سلامت شهروندان را موجب شود. از سوی دیگر توزیع سوخت با کیفیت مناسب (به‌ویژه از نظر محتوای گوگرد) به منظور فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای استفاده از پالایشگر‌های آلودگی خودرو‌های دیزلی به‌ویژه DPF، لازم و اجتناب‌ناپذیر است».

آن‌گونه که شهیدزاده اعلام کرده، با توجه به اهمیت کیفیت سوخت در آلودگی منتشره از ناوگان حمل‌ونقل کشور، در قانون هوای پاک مصوب مردادماه ۱۳۹۶ و آیین‌نامه فنی مربوط به آن مشخصا به ضوابط و استاندارد‌های تأمین و عرضه سوخت در سراسر کشور (به‌ویژه کلان‌شهر‌های دارای اولویت و درگیر آلودگی هوا) پرداخته شده و وظایف ارگان‌های مختلف در این خصوص تعیین شده است. در ماده ۱۸ این قانون نیز وزارت نفت مکلف شده تا سه سال پس از لازم‌الاجراشدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند و سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است از تولید سوخت غیراستاندارد جلوگیری کند.

با توجه به اهمیت موضوع، شرکت کنترل کیفیت هوا از سال ۱۳۹۰ اقدام به پایش مستمر و تصادفی کیفیت سوخت توزیعی (پارامتر‌های مؤثر بر آلودگی هوا) در جایگاه‌های بنزین و گازوئیل شهر تهران کرده است که تمام داده‌ها و نتایج پایش سوخت بنزین و گازوئیل شهر تهران، در وب‌سایت شرکت کنترل کیفیت هوا قرار داشته و قابل‌دسترس عموم است. در سال ۹۸ نیز این پروژه ادامه داشته که نمونه‌برداری‌ها برای دو فصل بهار و تابستان از ایستگاه‌های متفاوت واقع در نقاط مختلف شهر در هر دوره برداشت شده است.

درمجموع ۱۰ نمونه بنزین (پنج مورد معمولی- پنج مورد سوپر) و پنج نمونه سوخت گازوئیل در هر فصل آنالیز شد و نتایج آنالیز‌های انجام‌شده برای محتوای گوگرد در نمونه‌های بنزین و دیزل و محتوای بنزن و عدد اکتان در چهار نمونه بنزین در نمودار‌های ذیل نشان داده شده است. البته نتایج آزمایش‌های انجام‌شده درخصوص محتوای گوگرد جایگاه‌های عرضه سوخت گازوئیل وضعیت بهتری را نسبت به سوخت بنزین نشان می‌دهد. میانگین گوگرد سوخت گازوئیل در فصل بهار و تابستان به‌ترتیب ۶۱ و ۹۵ بخش‌بر میلیون بوده و هنوز با غلظت مناسب آن فاصله دارد. این در حالی است که در سال‌های گذشته میزان گوگرد سوخت به‌ویژه گازوئیل توزیعی در شهر تهران بسیار فراتر از حد مجاز قرار داشت (در حدود چند هزار ppm) که درحال‌حاضر این میزان بهبود محسوسی یافته و تأثیر بسزایی در کاهش میزان آلاینده دی‌اکسیدگوگرد شهر تهران داشته است.

آلاینده معروف بنزین پتروشیمی البته بنزن بود. وضعیت این آلاینده در بنزین امروز تهران چگونه است؟ به گفته شهیدزاده: «این ماده – بنزن – جهت افزایش عدد اکتان و احتراق مطلوب‌تر به بنزین افزوده می‌شود. به دلیل فراربودن، بنزین هم از طریق باک به‌خصوص در هنگام سوخت‌گیری خودرو و هم از طریق اگزوز خودرو‌ها به هوا منتشر می‌شود. بنزن جزء مواد درجه اول سرطان‌زا طبقه‌بندی شده است و تنفس درازمدت آن موجب سرطان به‌ویژه سرطان خون می‌شود. خوشبختانه نتایج آنالیز محتوای بنزن سوخت بنزین در هر دو فصل بهار و تابستان سال جاری نشان می‌دهد وضعیت این پارامتر سوخت در محدوده مجاز قرار دارد. برای خودرو‌های استاندارد یورو ۴ عدد اکتان مناسب ۹۵ تعیین شده که رعایت آن باعث بهسوزی خودرو، مصرف سوخت کمتر، توان بالاتر موتور و در نتیجه تولید آلودگی کمتر خواهد شد. در نمونه‌های مورد بررسی، عدد اکتان بنزین معمولی و سوپر در فصل تابستان بهتر از نمونه‌های فصل بهار بوده و فاصله آن به‌خصوص در مورد بنزین سوپر با اختلاف اندکی در حد مجاز قرار داشته است».

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: «در دهه‌های قبل ترکیبات سربی برای افزایش عدد اکتان سوخت و ایجاد کارکرد بهتر موتور به بنزین اضافه می‌شد که باعث تأثیرات نامطلوب بر سلامت، خصوصا کودکان و زنان باردار می‌شد. از طرف دیگر وجود این ترکیب در سوخت استفاده از کاتالیست را در خودرو‌ها غیرممکن می‌کرد. پس از حذف سرب از بنزین مصرفی کشور در سال ۱۳۸۱ و الزام نصب کاتالیست روی خودرو‌های بنزینی، علاوه‌بر حذف آلاینده سرب از هوا، غلظت منواکسیدکربن نیز کاهش قابل‌ملاحظه‌ای یافت، به‌گونه‌ای که تعداد روز‌های آلوده به این آلاینده از ۱۶۳ روز در سال ۸۱ درحال‌حاضر به صفر رسیده است». /شرق

این خبر بازگشت کابوس بنزین‌های آلوده اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌ طبق اعلام موسسه ملی چشم آمریکا از هر ۱۰۰ کودک دو تا سه نفر درگیر عارضه آمبلوپی می‌شوند. همچنین درصورتی که این بیماری درمان نشود عوارض آن تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند.

آمبلوپی به خودی خود در نتیجه تنبلی چشم نیست. این بیماری که قدرت بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد تنها یک مشکل بینایی نیست.طبق اعلام موسسه ملی چشم آمریکا، «آمبلوپی» یک اصطلاح پزشکی است که بینایی یک چشم به دلیل ضعف در هماهنگی صحیح با مغز کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط چشم ظاهری طبیعی دارد، اما به دلایل متعدد مغز اطلاعات چشم دیگر را ترجیح می‌دهد.

حتی در مواقعی که مشکل اصلی کاهش قدرت بینایی به طور مثال نزدیک‌بینی با استفاده از عینک یا آب مروارید با جراحی برطرف شود، مغز همچنان به تمایل خود در استفاده از اطلاعات یک چشم ادامه می‌دهد. در حقیقت، در چنین مواردی مغز به کارگیری یک چشم را کنار می‌گذارد. آمبلوپی با رشد زودهنگام مغز و ارتباط آن با چشم‌ها مرتبط است.

کارشناسان معتقدند: ضروری است بیماری تنبلی چشم در کودکان به موقع تشخیص داده شود. روش‌های درمانی که قدرت بینایی در چشم ضعیف‌تر را تحریک می‌کند می‌تواند رشد بخش‌هایی از مغز را که در قدرت بینایی نقش دارند تقویت کند.

عوامل موثر در بروز آمبلوپی به طور کلی به سه گروه تقسیم می‌شود:

*آنیزومتروپیا (عیوب انکساری)؛ به طور مثال نزدیک بینی، دوربینی

*استرابیسم (انحراف چشم)

*بیماری‌های چشمی همچون آب مروارید و افتادگی پلک.

متخصص چشم پیش از درمان آمبلوپی، عوامل اصلی در بروز این عارضه را بررسی می‌کند. زمانی که دلیل آمبلوپی مشخص و درمان شد تمرکز به بهبود ارتباط چشم-مغز تغییر می‌کند؛ بنابراین کودک می‌تواند بینایی کامل خود را بدست آورد.

به گفته کارشناسان به منظور تضمین اینکه کودکان از بهترین امکان درمانی برخوردار شوند تشخیص اولیه آمبلوپی ضروری است. همچنین درصورتی که والدین در مورد عملکرد صحیح چشم‌های فرزندشان نگرانی دارند باید مطمئن شوند که فرزندشان به درستی مورد ارزیابی و معاینه قرار گرفته‌است.

منبع: ایسنا

این خبر تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چنتا نکته ی زیبایی برای داشتن پوست خوب

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌مطلقا شکر نخورید به جاش سیب و آووکادو بخورید.شکر باعث شل شدن پوست میشه

_روی صورت نخوابید
_کلسیم بخورید.کلسیم پوست رو زیبا نگه میداره
_چای سبز بخورید
_کوتاه دوش بگیرید و با آب ولرم رو به سرد
_پوستتون رو دربرابر آفتاب محافظت کنید.نور آفتاب اولین دشمن پوسته

این خبر چنتا نکته ی زیبایی برای داشتن پوست خوب اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ناهنجاری‌های بدنی در بین مردم بیشتر شده است

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌مصطفی بهرامی اظهار کرد: اگر برای دانش‌آموزان دارای ناهنجاری‌های بدنی تمرینات و حرکات اصلاحی مناسب به اجرا در آید، خیلی خوب می‌شود.

 وی ادامه داد: برای آگاهی معلمان و دانش آموزان از وضعیت جسمانی، می‌توان با تشکیل پرونده‌های بهداشتی برای آنان گامی مثبت برداشت.

 بهرامی تاکید کرد: همچنین می‌توان با ایجاد کلینیک‌های ورزشی اصلاحی و پایگاه‌های مناسب در آموزش و پرورش برای رفع ناهنجاری‌های دانش‌آموزان دارای تغییر شکل اقدام شود.

 این دکترای تربیت بدنی گفت: می‌توان با دادن آموزش‌های مناسب به خانواده‌ها از طریق رسانه‌های گروهی و همچنین ارایه آموزش‌های صحیح به دانش‌آموزان در رفع و پیشگیری ناهنجاری‌های جسمانی اقدام کرد.

 وی یادآور شد: در تحقیقاتی که سال‌های قبل انجام دادیم؛ شیوع ناهنجاری‌های جسمانی در اندام‌های فوقانی و تحتانی نوجوانان لرستانی در حال گسترش بود و به نظر می‌رسد این روند با قدرت ادامه دارد.

بهرامی تصریح کرد: شرایط زندگی امروزه و کم‌ ورزش کردن در بین اقشار مختلف باعث افزایش ناهنجاری‌های بدنی شده است.

این خبر ناهنجاری‌های بدنی در بین مردم بیشتر شده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

با رعایت این تدابیر در فصل پاییز سلامت بمانید!

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، پرهیز از مصرف گوشت گاو، فست‌فودها، ادویه تندوتیز، ترشی‌ها، بادنجان، عدس، پنیر شور، رُب و سس‌ها، چای پررنگ، شوری‌ها، قهوه، نسکافه و کاکائوی غلیظ از جمله پرهیزات غذایی فصل پاییز است.

مزاج “پاییز” سرد و خشک است و برای افراد سالم و به‌خصوص مزاج گرم و تر، مناسب‌تر است، اما برای سالمندان و افرادی با مزاج یا سوءمزاج سرد وخشک، مناسب نیست و می‌تواند موجب تشدید علایم و بروز برخی بیماری‌ها شود.

برخی اختلالات گوارشی، اگزما، خشکی پوست و شوره سر، ورم لوزه‌ها، درد مفاصل، دردهای سیاتیکی، بیماری‌های ریه، چون تنگی‌نفس و سرفه، قولنج، کم‌خونی، وسواس و افسردگی و اختلالات خواب از جمله مشکلاتی است که در پاییز امکان تشدید دارند.

شاید خاطرتان باشد که مادربزرگتان به شما گفته باشد “از باد پاییزی خودت را بپوشان! “، پس در معرض باد پاییز نباشید و یک ژاکت یا سوشرت برای ابتدای صبح و آخر شب به‌همراه داشته باشید چرا که در منابع روایی نیز بر لزوم پوشاندن بدن از “باد پاییزی” تأکید شده است.

پرهیز از مصرف گوشت گاو، فست‌فودها، ادویه تندوتیز، ترشی‌ها، بادنجان، عدس، پنیر شور، رُب و سس‌ها، چای پررنگ، شوری‌ها، قهوه، نسکافه و کاکائوی غلیظ از جمله پرهیزات غذایی فصل پاییز است.

مصرف متعادل غذاهایی مانند تخم‌مرغ عسلی، شیرینی‌های طبیعی از شکر و بادام و پسته، مغزها، انجیر، کشمش و مویز، شیره انگور، زیتون، به، سیب، انار، انگور، خربزه، گلابی، سبزی خوردن، شلغم و خاکشیر از دیگر تدابیر این فصل است.

پرهیز از نوشیدن آب یخ و دوری جستن از سرمای ابتدای صبح و آخر شب و استفاده متعادل از غذاهای مقوی مانند هلیم، آش‌ها مثل آش شله‌قلم‌کار و آبگوشت نیز باید به‌عنوان تدابیر ویژه فصل پاییز یاد شود؛ البته توجه داشته باشید که تدابیری مانند پرهیز از نوشیدن آب یخ یا مصرف گوشت گاو، پرهیزاتی برای تمام ایام سال است، اما عدم رعایت چنین تدابیری در فصل پاییز، عوارض و مخاطرات بسیار بیشتری را به‌همراه خواهد داشت.

فعالیت جنسی را نیز در فصل پاییز باید به حداقل رساند.

پوشاندن سر در زمان خواب و پرهیز از خواب روز، خواب با معده پر، خوابیدن در مکان‌های سرد، دوری جستن از خشم، اضطراب و پرهیز از انواع خون‌گیری از جمله فصد و حجامت، مگر به‌تشخیص طبیب نیز از تدابیر پاییز است.

حمام یک روز درمیان با آب نیم‌گرم و چرب کردن بدن با روغن بادام شیرین و ورزش روزانه نیز نباید در فصل پاییز فراموش شود.

این خبر با رعایت این تدابیر در فصل پاییز سلامت بمانید! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

غلظت گوگرد بنزین در تهران ۳ برابر حد مجاز اعلام شد

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نتایج آنالیز محتوای گوگرد موجود در نمونه‌برداری‌های صورت گرفته از سوخت بنزین در تهران نشان می‌دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه‌ها – شامل بنزین معمولی و سوپر – فراتر از حد مجاز قرار دارد و میانگین آن در سوخت بنزین طی بهار و تابستان به ترتیب ۱۹۰ و ۱۶۶ بخش بر میلیون بود که از حد مجاز یورو ۴ فراتر بوده؛ البته در فصل تابستان اندکی کاهش در نتایج مشاهده می‌شود.

درباره محتوای گوگرد جایگاه‌های عرضه سوخت گازوئیل نتایج وضعیت بهتری را نسبت به سوخت بنزین نشان می‌دهد. میانگین گوگرد سوخت گازوئیل در فصل بهار و تابستان به ترتیب ۶۱ و ۹۵ بخش بر میلیون بوده و هنوز با غلظت مناسب آن فاصله دارد.

این خبر غلظت گوگرد بنزین در تهران ۳ برابر حد مجاز اعلام شد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

کشف شواهد بیشتری از مقاومت آنتی بیوتیکی در دلفین ها

محققین دانشگاه آتلانتیک فلوریدا در پی تحقیقات خود روی ۱۷۷ دلفین به نشانه هایی در مورد مقاومت آنتی بیوتیکی در دلفین ها دست یافتند. این موجودات دوست‌ داشتنی حاوی باکتری‌های خطرناک و مقاومی هستند که سلامتی آن‌ها را به خطر …

The post کشف شواهد بیشتری از مقاومت آنتی بیوتیکی در دلفین ها appeared first on دیجیاتو.

۵ دلیل برای چرت زدن

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، حتی در بهترین روزها، ممکن است با احساس خستگی مواجه شوید. اگر با کمبود انرژی در میانه روز مواجه می شوید، چرت زدن روشی سالم برای احیای سطوح انرژی و جبران کمبود خواب است.

به هر دلیل که خواب خوب شبانه را تجربه نکرده باشید، چرتی کوتاه در روز بعد می تواند به بهبود شرایط خلق و خو و سطوح انرژی شما کمک کند.

البته اگر معمولا هنگام شب در به خواب رفتن با دشواری مواجه هستید یا به بی خوابی مبتلا هستید، چرت روزانه می تواند علیه شما وارد عمل شود. چرت روزانه می تواند احتمال خواب آلودگی هنگام شب را کاهش دهد، از این رو، باید به چرخه ای معیوب سلام کنید!

چرت زدن همانند یک حرفه ای

اجازه دهید این گونه در نظر بگیریم که چرت زدن برای شما خوب است. در همین راستا، چرت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای برای شما کفایت می کند و چرت طولانی‌تر ممکن است موجب احساس سستی و بی حالی در شما شود.

در صورت امکان، هر روز زمانی یکسان را برای چرت زدن انتخاب کنید، از این رو، مغز می داند چه زمانی انتظار خواب و بیداری را داشته باشد. برنامه ریزی چرت روزانه پیش از ساعت دو بعد از ظهر حالت ایده آل است زیرا در خواب شبانه اختلالی ایجاد نمی کند.

البته چرت زدن به معنای آن نیست که لزوما مجبور به خوابیدن باشید. در واقع، مجبور کردن خود به خوابیدن در زمانی مشخص گاهی اوقات می تواند احساس فشار بیش از حد را در انسان ایجاد کند. در عوض، به اتاقی تاریک رفته، دستگاه های خود را خاموش کنید، کفش های خود را درآورید، در وضعیتی راحت دراز بکشید، چشم های خود را ببندید و درباره چیزی دلپذیر و آرامش بخش فکر کنید. اگر به خواب رفتید که فوق العاده است و اگر این گونه نشد، همچنان می توانید از فواید یک استراحت خوب بهره‌مند شوید. در اصل، مهم نیست که چه اتفاقی در این مدت رخ می دهد زیرا در هر صورت با یک بازی برد برد مواجه هستید و احتمالا پس از آن پر انرژی به فعالیت های خود ادامه می دهید. این ذهنیت روشی خوب برای چرت زدن و به طور کلی خوابیدن است.

محافظت از قلب

یک استراحت کوتاه در طول روز می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد. یک مطالعه که در سپتامبر ۲۰۱۹ در نشریه Heart منتشر شد، به بررسی شرایط بیش از ۳,۶۰۰ نفر پرداخت و مشخص شد خطر تجربه یک حمله قلبی یا سکته مغزی در افرادی که یک یا دو بار در هفته چرت می زدند، تقریبا نصف آنهایی بود که هرگز این کار را انجام نمی دادند. پژوهشگران این فرضیه را مطرح کردند که چرت زدن های گاه به گاه می تواند به کاهش استرس کمک کند که این شرایط نیز خطر مواجهه با مشکلات قلبی را کاهش می دهد.

تقویت سیستم ایمنی

آیا پس از یک دوره خواب ناکافی با احساس ابتلا به بیماری مواجه هستید؟ چرت زدن می تواند برای شما مفید باشد. در مطالعه ای کوچک که در مارس ۲۰۱۵ در نشریه The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شد، ۱۱ مرد سالم تنها به دو ساعت خواب شبانه محدود شدند. روز بعد، آنها یا ۳۰ دقیقه هنگام صبح یا بعد از ظهر چرت می زدند یا از این کار منع می شدند. پژوهشگران دریافتند که اگرچه کمبود خواب تاثیر منفی بر برخی نشانگرهای زیستی مرتبط با استرس و عملکرد سیستم ایمنی داشته است، اما چرت زدن می تواند به بازگشت سطوح آنها به شرایط عادی کمک کند.

تیز نگه داشتن ذهن  

مطالعه ای که در فوریه ۲۰۱۹ در نشریه Journal of Sleep Research منتشر شد، نشان داد که چرت زدن پس از یادگیری به مغز در تفسیر بهتر اطلاعات کمک می کند. اساسا، افراد پس از بیدار شدن از بینش و بصیرت بیشتری برخوردار بودند که یک ابزار حل مساله قدرتمند محسوب می شود و ممکن است به کسب آگاهی و رسیدن به نتایجی بهتر کمک کند.

تقویت حافظه

در میان فواید شناختی چرت زدن، تقویت مغز و حفظ اطلاعات از جایگاه بالایی برخوردار است. طی مطالعه ای که در ژانویه ۲۰۱۹ در نشریه Sleep منتشر شد، بزرگسالان جوان اطلاعات آموزشی را فرا گرفته و پس از چرتی یک ساعته یا وقت استراحتی کوتاه به مطالعه ادامه دادند. پژوهشگران دریافتند که چرت زدن به تقویت حافظه کمک کرده است. همچنین، آنهایی که چرت زده بودند، هوشیاری بهتر در ادامه روز را گزارش کردند که به افزایش بهره‌وری آنها منتج شده بود.

تقویت استقامت بدنی

مشخص شده است که چرت زدن نه تنها برای فرایندهای ذهنی مفید است، بلکه اثر مثبتی بر استقامت و عملکرد بدن نیز دارد. طی مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ که در نشریه Journal of Sports Sciences منتشر شد، ۱۰ مرد سالم یک سری دو سرعت را پیش و پس از ۳۰ دقیقه چرت پس از ناهار انجام دادند. رکوردهای زمانی آنها پس از چرت زدن بهتر شده بود. به گفته پژوهشگران، چرت زدن ممکن است بخشی مهم از رژیم ورزشکارانی باشد که طی تمرینات و مسابقات با محدودیت هایی در زمینه خواب مواجه می شوند. /عصرایران

این خبر ۵ دلیل برای چرت زدن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آلارم‌های «خودکشی» و بایدها و نبایدهای رسانه‌ای

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن روان‌پزشکان ایران با تشریح باید‌ها و نباید‌هایی درباره نحوه انتشار اخبار «خودکشی» در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد: خودکشی پدیده‌ای مسری، واگیردار و تقلیدی است لذا توصیه می‌شود از پر و بال دادن و قهرمان‌سازی افرادی که خودکشی می‌کنند پرهیز شود.

سیدمهدی حسن‌زاده روان‌پزشک و فلوشیپ پیشگیری از خودکشی  اظهار کرد: براساس مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط سازمان جهانی بهداشت، به ازای هر مورد خودکشی که منجر به مرگ می‌شود، حداقل ۱۰۰ نفر از اطرافیان (بازماندگان خودکشی) او درگیر هستند، این درحالیست که در بسیاری از مواقع می‌توان با هزینه‌های بسیار کم از این پدیده پیشگیری کرد، به طوری که یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از وقوع این پدیده، اطلاع‌رسانی با کیفیت از طریق رسانه‌ها و برنامه‌های آموزشی به شمار می‌رود.

حسن‌زاده پدیده خودکشی را پدیده‌ای چندعاملی دانست و گفت: بسیاری از رسانه‌ها خودکشی را پدیده‌ای تک‎عاملی می‌دانند، حال آنکه سازمان جهانی بهداشت و انجمن جهانی پیشگیری از خودکشی تاکید دارد که نباید خودکشی را ساده‌سازی یا تک عاملی معرفی کرد. در واقع دیدگاه‌هایی مانند اینکه یک جوان بر اثر شکست عشقی یا بیکاری اقدام به خودکشی می‌کند اشتباه است، زیرا عوامل اجتماعی، فرهنگی، روان‌شناختی، زیست‌شناختی و جامعه‌شناختی طی سالیان سال فرد را مستعد می‌کند تا در مواجهه با محرک کوچکی دست به خودکشی بزند.

به گفته وی، خودکشی همانند ساختمان چوبی است که سالیان سال توسط موریانه‌ها از درون تخریب شده و ناگهان با تلنگری کوچک فرو می‌ریزد.

رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران معتقد است: افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند در سه گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند؛ دسته اول افرادی هستند که به طور جدی هدف آن‌ها مرگ است، دسته دوم افرادی هستند که مردد به خودکشی هستند، اما دسته سوم را افرادی تشکیل می‌دهند که مرگ هدف اصلی آن‌ها نیست، بلکه انگیزه‌های متعددی همچون جلب توجه، قدرت‌نمایی، انتقام‌گیری و… عامل و بهانه‌ای برای اقدام به خودکشی آن‌ها می‌شود.

هفت اختلال روان‌پزشکی که با خودکشی در ارتباط است

بنابر اظهارات این روان‌پزشک، مسائل روانی با خودکشی رابطه تنگاتنگی دارند، به طوری که اختلالاتی همچون افسردگی، استرس و اختلالات شخصیتی از شایع‌ترین انواع اختلالات روان پزشکی هستند که می‌توانند عاملی برای خودکشی باشند.

وی اختلالات “کنترل تکانه” و “اختلال شخصیت نمایشی” و اختلال شخصیت مرزی را یکی دیگر از بیماری‌های مرتبط با خودکشی دانست و گفت: مبتلایان به اختلال تکانه به صورت لحظه‌ای، بدون تامل بر روی عاقبت و نتیجه رفتار خود، دست به هر کاری می‌زنند، می‌توان ادعا کرد عموما رفتار‌های تکانشی نه تنها منجر به خودکشی می‌شود بلکه منجر به قتل نیز می‌شود. در واقع بسیاری از افرادی که به طور ناگهانی و از روی خشم و غضب دست به قتل می‌زنند، قاتل نیستند بلکه به دلیل ناتوانی در مدیریت کنترل خشم خود دست به کار‌های جبران ناپذیری می‌زنند.

حسن‌زاده با اشاره به اختلالات نمایشی نیز افزود: مبتلایان به این اختلال در صورتی که مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گیرند علائم دلزدگی و افسردگی از خود نشان می‌دهند و عقاید و احساساتشان به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار می‌گیرد. هرچند که مبتلایان به این اختلال برای جلب توجه دیگران و کسب حمایت، اقدام به خودکشی‌های نمایشی می‌کنند، اما متخصصان روان‌پزشکی و روانشناسی معتقدند «باید افرادی که حتی برای جلب توجه اقدام به خودکشی می‌کنند را جدی گرفت، زیرا انسان‌هایی که از سلامت روان کاملی برخوردار باشند، هیچ‌گاه برای قدرت‌نمایی، انتقام‌گیری و… خود را از بین نمی‌برند».

وی با بیان اینکه اختلال دو قطبی یا اسکیزوفرنی نیز اختلالاتی هستند که باعث می‌شود افراد اقدام به خودکشی کنند، عنوان کرد: مصرف الکل یا مواد مخدر نیز جزو عوامل تاثیرگذار در خودکشی محسوب می‌شوند.

البته رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران گفت: شاید برخی افرادی که قصد خودکشی دارند هیچ یک از بیماری‌ها یا علائم مذکور در آن‌ها وجود نداشته باشد و به طور ناگهانی و بی‌دلیل دست به خودکشی بزنند که البته این مسئله نیز ناشی از آن است که افراد هیچ آموزشی تحت عنوان “مدیریت کنترل خشم و استرس” یا “مهارت زندگی” در دوران زندگی‌شان دریافت نکرده‌اند.

این روان‌پزشک با اشاره به اینکه هر فردی ممکن است با پدیده خودکشی درگیر شود، افزود: همانطور که همه انسان‌ها ممکن است دچار بیماری سرطان، حمله‌های قلبی، دیابت و فشار خون شوند، ممکن است با تفکر خودکشی نیز دست و پنجه نرم کنند، چراکه روان همچون جسم بیمار می‌شود.

بنابر اظهارات حسن‌زاده، افسردگی در روان‌پزشکی شایع‌ترین اختلال روان‌پزشکی است که با خودکشی ارتباط مستقیمی دارد. طبق برخی پژوهش‌ها بسیاری از افرادی که دچار مشکلات روانی از جمله افسردگی هستند هرگز به روان‌پزشک و روانشناس مراجعه نکرده‌اند. حال اگر بسیاری از این افراد از متخصصان کمک می‌گرفتند شاید بسیاری از خودکشی‌ها اتفاق نمی‌افتاد، زیرا در بسیاری از موارد می‌توان از طریق مشاوره، روان‌درمانی و دارودرمانی افراد از خودکشی پیشگیری کرد.

سه علامت هشدار دهنده درباره «خودکشی»

این روانپزشک در ادامه به تشریح علائم روانی و جسمانی افرادی که قصد خودکشی دارند پرداخت و اظهار کرد: عموما افرادی که قصد خودکشی دارند، علائم مشترکی از خود بروز می‌دهند که بی‌توجهی به آن‌ها عوارض جبران‌ناپذیری را برای جامعه به دنبال دارد. اولین نشانه خودکشی در افراد، “بیان اقدام به خودکشی” یا “تهدید به خودکشی” است، به طوری که فرد به خانواده یا دوستان خود می‌گوید: «دلم می‌خواد خودکشی کنم»، این درحالیست که چنین اظهاراتی نه تنها از سوی افراد به هیچ عنوان جدی گرفته نمی‌شود، بلکه با مسخره کردن، سرزنش و نصیحت فرد را برای اقدام خود مصمم‌تر می‌کند.

وی یکی دیگر از علائم هشداردهنده خودکشی را “بی‌انگیزگی فرد نسبت به ادامه زندگی و زنده بودن” دانست و گفت: عموما افراد که قصد خودکشی دارند پس از مدتی نسبت به زندگی کردن بی‌انگیزه می‌شوند، آن‌ها عموما با زبان بدن و به کار بردن عباراتی مانند «کاش میمردم»، «خوش به حال اونایی که مردن» یا «اگر به خاطر خدا نبود تاحالا صد بار خودم رو کشته بودم» تمایل به خودکشی خود را بیان می‌کنند، لذا عبارات مذکور هشدار‌هایی هستند که اغلب از سوی افرادی که قصد خودکشی دارند بیان می‌شود که البته باز هم اطرافیان آن‌ها این هشدار‌ها را جدی نمی‌گیرند.

حسن‌زاده تغییر در رفتار و شخصیت را یکی دیگر از علائم خودکشی دانست و افزود: اگر فرد مشکوک به خودکشی پر جنب و جوش و پرتحرک بود، اما پس از مدتی نشانه‌هایی از درون‌گرایی و منزوی شدن در او شکل گرفت یعنی انزوای او به دلیل آن است که به برنامه‌ریزی برای مرگ خود فکر می‌کند، درواقع یکی از علائم هشداردهنده، درون‌گرایی برای برنامه‌ریزی جهت خودکشی است.

در مواجهه با افرادی که قصد «خودکشی» دارند، چگونه برخورد کنیم؟

رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در ادامه درباره نحوه برخورد با افرادی که قصد خودکشی دارند به ارائه توصیه‌هایی پرداخت و تصریح کرد: بسیاری از خانواده‌ها در مواجهه با افرادی که تمایل به خودکشی دارند سعی می‌کنند با به کار بردن جملاتی مانند «تو از خدا نمی‌ترسی»، «خودکشی گناه کبیره است»، «اصلا به بعد از خودکشی فکر کردی»، «تو خجالت نمی‌کشی می‌خوای خودکشی کنی»، «تو که همه چی داری دیگه مشکلت چیه» و… فرد را از انجام خودکشی بازدارند، این درحالیست که فردی که قصد خودکشی دارد به هیچ عنوان به چنین نصیحت‌هایی توجه نمی‌کند، لذا توصیه می‌شود به هیچ عنوان نباید افرادی که درباره خودکشی صحبت می‌کنند را نصیحت، قضاوت و مقایسه کرد.

بنابر اظهارات وی، در مواجهه با افرادی که قصد خودکشی دارند باید ابتدا به حرف‌های او گوش دهیم و از او بخواهیم درباره احساس و درون‌شان صحبت کنند. مسئله مهمی که در جامعه ما وجود دارد آن است که هیچ کدام از ما شنوندگان خوبی برای اطرافیان‌مان نیستیم و تنها خصلتی که در خود پرورش داده‌ایم نصیحت کردن است.

باید‌ها و نباید‌هایی درباره نحوه انتشار اخبار «خودکشی» در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی

این روان‌پزشک در ادامه به تاثیر انتشار اخبار خودکشی بر روان جامعه اشاره و اظهار کرد: رسانه‌ها و فضای مجازی همچون شمشیر دو لبه‌ای هستند که هم می‌توانند منجر به تشویق افراد برای خودکشی شوند و هم در پیشگیری از خودکشی نقش موثری داشته باشند. حتی به این منظور سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی پیشگیری از خودکشی دستورالعملی منتشر کرده‌اند. براساس این دستورالعمل نباید اخبار و تصاویر خودکشی در صفحه اول یا عناوین مهم اخبار قرار گیرد، در غیر این صورت می‌تواند موجب گسترش خودکشی در جامعه دریافت شود. به طور مثال زمانی که فوتبالیست معروفی در اثر خودکشی فوت می‌کند، باید در صفحه اول خبر مرگ او را منتشر و در داخل خبر علت مرگ را مطرح کرد. همچنین باید از انتشار تصاویر و ویدئو صحنه خودکشی در رسانه‌ها پرهیز کرد چراکه خودکشی پدیده‌ای مسری، واگیردار و تقلیدی است و با انتشار فیلم و عکس و فایل‌های آن، خودکشی در جامعه ترویج می‌شود.

وی معتقد است که اخبار خودکشی برای نوجوانان و جوانان بدآموزی دارد، چراکه عموما آن‌ها با شنیدن چنین اخبار‌هایی از این اقدام الگوگیری می‌کنند تا مانند افرادی که خودکشی می‌کنند، مشهور شوند و در تیتر یک اخبار قرار گیرند، لذا توصیه می‌شود از شکوهمند سازی، پر و بال دادن و قهرمان‌سازی افرادی که خودکشی می‌کنند پرهیز شود.

وی همچنین به منظور پیشگیری از خودکشی، بر لزوم راه‌اندازی خطوط تلفنی بحران و ایجاد سازمان ملی پیشگیری از خودکشی در کشور تاکید کرد.

این خبر آلارم‌های «خودکشی» و بایدها و نبایدهای رسانه‌ای اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

خوب و بد تانن‌های موجود در چای

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، به عنوان یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی ها در جهان، چای یکی از سالم‌ترین آنها نیز محسوب می شود. چای به راحتی آماده می شود، فواید سلامت مختلفی را ارائه می کند و در هر زمان از روز می توان از نوشیدن آن لذت برد.

یکی از رایج‌ترین ترکیبات موجود در چای به نام تانن شناخته می شود. تانن ها به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان خوراکی و غیرخوراکی وجود دارند و به گروهی از ترکیبات به نام فلاونوئیدها تعلق دارند و اغلب توسط گیاهان برای محافظت در برابر آفات تولید می شوند.

زمانی که موضوع چای مطرح می شود، تانن ها بیشتر مسئول طعم گس و تلخ این نوشیدنی هستند و همچنین مقداری در رنگ آن نقش دارند.

فواید سلامت بالقوه

از آنجایی که تانن ها به طور طبیعی توسط گیاهان تولید می شوند، پژوهش ها نشان داده اند که احتمالا به روشی مشابه با پلی فنول های دیگر در بدن عمل می کنند و با ارائه خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی می توانند به پیشگیری از بیماری کمک کنند.

با این وجود، برخی پژوهش ها نشان داده اند که انواع مختلف تانن ها می توانند به روش های مختلف در بدن عمل کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تئافلاوین ها و تئاروبیگین ها – این تانن ها معمولا در چای سیاه وجود دارند و بیشتر مسئول رنگ تیره چای هستند. اگرچه پژوهش ها در این زمینه اندک هستند، پژوهش های اولیه نشان داده اند که آنها می توانند به طور بالقوه با رادیکال های آزاد مقابله کرده و به پیشگیری از آسیب سلولی کمک کنند.

الاجیتانین – یکی دیگر از انواع تانن موجود در چای است که پژوهش های اولیه نشان داده اند می تواند به افزایش رشد باکتری های مفید روده کمک کند. الاجیتانین خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی قوی را نشان داده است که به طور بالقوه می تواند به درمان یا پیشگیری از سرطان کمک کند.

ایپگالوکاتچین گالات (EGCG) – شاید یکی از شناخته شده‌ترین انواع تانن به واسطه فراوانی در چای سبز باشد. این نوع از تانن ها به گروه کاتچین ها تعلق دارند. پژوهش ها با حضور سوژه های حیوانی و مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که ایپگالوکاتچین گالات ممکن است در کمک به کاهش آسیب سلولی و برخی بیماری های مزمن نقش داشته باشد.

البته تانن ها خالی از جنبه های منفی نیستند و برخی پژوهش ها نشان داده اند که ممکن است موجب حالت تهوع و کاهش توانایی بدن در جذب آهن شوند. از این رو، چای سرشار از تانن باید به میزان متعادل مصرف شود. /عصرایران

این خبر خوب و بد تانن‌های موجود در چای اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.