تخت سلطنت بازی تاج و تخت در انتظار کیست؟ + فیلم

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، فصل شش قسمتی در حال پخش بازی تاج و تخت، آخرین فصل سریال است و داستان کشمکش‌های قدرت در آن پایان می‌گیرد. پس از حدود ده سال جنگ و خونریزی میان خاندان‌ها، خیلی‌ها منتظرند ببینند نهایتا چه کسی بر تخت می‌نشیند؛ تختی آهنین که توسط بنیانگذار خاندان تارگرین ساخته شده؛ همان کسی که حالا از خاندانش فقط «دنریس» باقی مانده است.نقد قسمت اول فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت

این خبر تخت سلطنت بازی تاج و تخت در انتظار کیست؟ + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نقد قسمت اول فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، دانیل داداریو منتقد سایت ورایتی در این نوشته قسمت اول فصل هشتم مجموعه تلویزیونی «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) را بررسی کرده است. محور نوشته داداریو بر شتاب بیش از حد و برخی تغییرات است که گیم آف ترونز در فصل آخر از خود نشان می‌دهد. در ادامه می‌توانید بخشی از این نقد را بخوانید:

فصل پایانی مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت با قسمتی آغاز شد که از نظر فضای کلی تا حد زیادی به فضای آشنای همیشگی شباهت داشت. بازی تاج و تخت اصولا بیش از هر مجموعه تلویزیونی دیگری تمایل دارد لحظات نفسگیر و پراهمیت مجموعه را در میان قسمت‌های مختلف یک فصل پخش کند. با این وجود قسمت اول از یک نظر متمایز بود؛ شتابی خاص و توسعه‌ نسبتا سریع‌تر از معمول طرح داستانی که تا حدی با عجله همراه است.

صحنه‌هایی که در آن سمول تارلی از مرگ پدر و برادرش به دست دنریس آگاه می‌شود و پس از آن جان اسنو از هویت واقعی‌اش آگاه می‌‎شود واقعا خوب از کار درآمده‌اند. بازیگران در این صحنه‌ها خوب عمل می‌کنند و بویژه می‌توان به پیشرفت محسوس جان بردلی در نقش سمول توجه داشت که در طول مجموعه هر بار بازی‌های بهتری ارایه می‌کند.

اتفاقات قسمت اول نویددهنده تغییراتی هستند که در پیش است. جان – سوای وفاداری‌اش به دنریس – نمی‌تواند حق حکمرانی و رابطه‌ خونی‌اش با زنی که دوست دارد را فراموش کند. در مجموع به نظر می‎‌رسد این پیشرفت در طرح داستانی تا حدی با روند کلی مجموعه متفاوت است با این وجود شتاب آن در ارائه اطلاعات ضروری به نظر می‌رسد.

بازی تاج ‌و ‌تخت؛ ۵ پیش‌بینی هیجان‌انگیز برای فصل نهایی

بازی تاج و تخت در فصل‌های ابتدایی‌اش مجموعه‌ای بود که آجر به آجر و کاملا روشمند قصه را برای مخاطب می‌ساخت. بخشی از لذت دیدن سریال در تعلیقی بود که از انتظار برای رخ دادن وقایع ناشی می‌شد. حال به نظر می‌رسد در قسمت اول به وضوح حرکت به سوی پایان مجموعه و فرصت‌ندادن به داستان برای بیشتر پرورده‌شدن حس می‌شود.

بازی تاج و تخت تا حد ممکن از آخرین توانایی‌هایش استفاده می‎‌کند تا مجموعه را پیش ببرد؛ مجموعه‌ای که از منابع اصلی و اولیه چاپ‌شده داستانی فراتر رفته و این فراتررفتن باعث افت کیفیت شده است.

بازی تاج و تخت به عنوان بزرگترین مجموعه تلویزیونی حال حاضر جهان مجبور است به برخی وظایفش در قبال هواداران عمل کند؛ وظایفی که از فصل‌های ابتدایی روی دوش سریال سنگینی می‌کند. یکی از این وظیفه‌ها انتقال اطلاعات به مخاطبان به ساده‌ترین شکل ممکن است؛ همان اتفاقی که در گفت‌وگوی جان و سمول رخ می‌دهد. صحنه‌ای که بوضوح نشان می‌دهد نگه‌داشتن این بخش قابل‌توجه از داستان برای فصل آخر نوعی اشتباه در محاسبه بوده است.

در عین حال شاهد افزایش و تاکید بر جملات و سخنان کنایه‌آمیز و شوخ‌طبعانه هستیم که به نظر می‌رسد باز هم برای سریال به نوعی انجام وظیفه در قبال مخاطبان تبدیل شده است. تلاشی که برای سبک‌تر کردن فضای کلی مجموعه انجام می‌شود اما گاهی اوقات برای کسانی که از سال ۲۰۱۱ مخاطب بازی تاج و تخت بوده‌اند تغییراتی محسوس به نظر می‌آیند … برای مثال می‌توان به صحنه اژدهاسواری جان و دنریس اشاره کرد؛ صحنه‌ای که اگرچه از نظر بصری بسیار خیره‌کننده است اما شوخ طبعی تازه‌پدیدارشده دنریس در آن واقعا تعجب‌برانگیز است.

این خبر نقد قسمت اول فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بازی تاج ‌و ‌تخت؛ ۵ پیش‌بینی هیجان‌انگیز برای فصل نهایی

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، بازی تاج‌و‌تخت یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تلویزیونی در جهان است و برای شش هفتهٔ آینده، زندگی بینندگانش را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

فصل پایانی ممکن است کوتاه باشد اما اپیزود‌ها کوتاه نیستند. دو قسمت اول فصل هشتم ۵۴ و ۵۸ دقیقه هستند و قسمت سوم یک ساعت است و قسمت چهارم ۷۸ دقیقه است. دو اپیزود نهایی که روز ۱۹ ماه مه پخش خواهند شد، ۸۰ دقیقه هستند.

مسلم است که هواداران دو‌آتشهٔ این سریال، مشتاقانه دل‌شان می‌خواهد بدانند چه اتفاقی قرار است بیفتد و می‌خواهند بدانند که آیا ماجرای این قسمت‌ها از کتاب‌های جرج آرآر مارتین فراتر خواهد رفت؟

در وقفهٔ ۱۸ ماهه میان فصل ماقبل آخر و این فصل، اینترنت پرشده ازانبوه نظریه‌ها و پیش‌بینی‌ها در مورد آنچه رخ خواهد داد، چه کسی زنده خواهد ماند و چه کسی می‌میرد و چه کسی در نهایت بر تخت آهنین خواهد نشست.

مهم‌ترین و آخرین پیش‌بینی‌ها کدامند؟ ما خیلی از آنها را بررسی کردیم و ۵ تا از هیجان‌انگیز‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین و جذاب‌ترین آنها را انتخاب کردیم و در اینجا آورده‌ایم. بدون هیچ نظم و ترتیب خاصی:

۱. برن استارک نایت‌کینگ (پادشاه شب) است

این یکی از قوی‌ترین پیش‌‌بینی‌هاست که برخی آن را مطرح کرده‌اند. حتماً هوادارانی در این میان هستند که نمی‌خواهند بپذیرند برن (کلاغ سه چشم) با عبور از ترکیب سرنوشت‌ساز سفر در زمان و نیرو‌های شهودی خویش، درواقع وایت واکر شروری باشد.

1

این نظریه این جنبه را آشکار می‌کند که دخالت نیک‌خواهانه اما فاجعه‌آمیز برن در گذشته باعث همه این مصیبت‌ها شده است. ما همه می‌دانیم که سفرهای او در زمان در‌هم‌آمیختگی‌هایی با ذهن هودور داشته است.

حالا احتمال دارد، طبق یک پیش‌بینی، برن تلاش کند تا پادشاه ایریس تارگارین دوم را از خطر احتمالی وایت واکر‌ها (با صداهایی در ذهنش) خبردار کند و او را دیوانه کند و به “پادشاه دیوانه” تبدیلش کند. البته نظریهٔ دیگری هم مربوط به سفر برن در زمان وجود دارد که منجر به این می‌شود که او همان کسی باشد که از اول دیوار را بنا کرده است.

هیچ‌کس نمی‌داند چه روی خواهد داد، اما آنچه هواداران انتظار دارند این است که برن نقش اصلی و کلیدی در ماجراهای این بخش‌های پایانی داشته باشد و شاید با نیروی “وارگ” بتواند به اژدها تبدیل شود.

پشت‌پرده لغو اکران «رحمان ۱۴۰۰» / خطای یک کارگردان، زیان سینماداران

۲. جان اسنو هویت دیگری پیدا می‌کند

نام قهرمان اسطوره‌ای آزور آهای (شاهزادهٔ وعده‌داده شدهٔ آکا) در تارو‌پود اسطوره‌های بازی تاج‌و‌تخت تنیده شده است. با کمک شمشیری به نام لایت برینگر، آهای هزاران سال پیش “تاریکی را شکست داده است” و حالا چنین به نظر می‌رسد که قرار است بازگردد و در شکل دیگری ظاهر شود و تلاش کند تا وستروس را از چنگ وایت‌واکر‌ها نجات دهد. اما کدام یک از شخصیت‌های سریال بازی تاج‌و‌تخت به او تبدیل خواهد شد؟

2

یکی از کسانی که احتمال دارد، هرچند قطعی نیست، جان اسنو است. او امتیازات زیادی در این مورد دارد، دوباره زنده شده است، به راستی تارگرین است و شمشیر والریایی دارد و اگر بتواند شاه شب را شکست دهد، جان می‌تواند “برنده” “بازی تاج‌و‌تخت” باشد.

هر چند بسیاری از هواداران این پیش‌بینی را نمی‌پسندند، چون یکی از عواقب اصلی آن این خواهد بود که اگر نظریه جان (آزور) درست از آب درآید، عشق، متحد و عمه او‌ کالیسی، دنریس تارگرین، باید به دلیل از خود‌گذشتگی و فداکاری که ضرورت رسیدن به مقام رسالت است، بمیرد…

۳. کالیسی قهرمان اصلی فصل پایانی خواهد بود و احتمالاً بد‌ذات و شریر

دلایل زیادی وجود دارد که دنریس در پایان سریال نابود شود و راه‌های زیادی برای این رخداد وجود دارد. اما اگر اهل شرط‌‌بندی باشید، شاید بدانید که به همان اندازه هم احتمال دارد که زنده بماند و برندهٔ کل ماجرا شود. درست مثل جان اسنو، بسیاری از هواداران فکر می‌کنند که روح آزور آهای در او حلول خواهد کرد و او همان کسی است که همه را از شر وایت‌واکر‌ها نجات خواهد داد.

3

در واقع سرنوشت او، نقش مهمی در پیش رفتن تمام جنبه‌های داستان تا رسیدن به این بخش‌های نهایی داشته است. آیا او فرزندی از جان اسنو خواهد داشت؟ و اگر چنین شود، نقش نهایی آن فرزند در کل داستان چه خواهد بود؟ آیا دنریس ممکن است در پایان پادشاه یا ملکهٔ شب شود؟

۴. جیمی، سرسی را می‌کشد

سرسی لانیستر، هیولای بی‌رحم، حیله‌گر و تشنهٔ قدرتی است که همهٔ ما دوستش نداریم و یکی از محبوب‌ترین پیش‌بینی‌ها دربارهٔ بخش‌های آیندهٔ سریال این است که او در پایان این داستان زنده نماند.

4

هواداران به رسالتی که در کودکی به سرسی بخشیده شده بود، اشاره می‌کنند و در میان باقی پیش‌بینی‌ها که تا به حال شده است، یکی این است که “برادر کوچک‌تر” او را خفه می‌کند تا بمیرد. هر دو تیریون هستند و خواهر دوقلو و معشوق جیمی، برادر کوچک‌ترش است و یادمان هست که بخش ماقبل آخر سریال، با جدایی و قطع رابطهٔ جیمی با خواهرش به پایان رسید، و چنین به نظر می‌رسد که پیش‌بینی‌ها مبنی بر این است که جیمی در پایان داستان کار سرسی را تمام می‌کند.

نظر دیگر این است که آریا استارک، جیمی را می‌کشد و بعد در حالیکه صورت جیمى رو به چهره زده است، سرسى رو مى‌کشد، به همان شکلى که با تبدیل چهره‌اش به والدر فری، همهٔ اهل خانهٔ او را به قتل رساند.

۵. بانو استون‌هارت و هشدار‌های جدی دیگر…

صحبت از سرنوشت خواهران قدرتمند، آریا و سانسا، بیشترین بحث و توجه هواداران این سریال در روزهای پیش از نمایش اپیزود‌های آخر است.

5

بیایید با آریا شروع کنیم. یکی از آخرین پیش‌بینی‌ها دربارهٔ او از صحنهٔ کوتاهی در ابتدای تیزر تبلیغاتی فیلم سرچشمه گرفته است که نشان می‌دهد او هراسان در حال دویدن در راه تاریکی است که به نظر می‌رسد از گذر‌گاه‌های وینترفل باشد.

دلایل و عوامل بسیاری ممکن است باعث هراس و وحشت او شده باشد، برای مثال یک وایت‌واکر ترسناک که دنبالش کرده باشد، اما بعضی‌ها بر این باورند که آریا با اجساد اعضای خانواده که از دنیای مردگان بازگشته‌اند، روبرو شده است. پیش‌بینی می‌شود که شاه‌شب بعضی از استارک‌هایی که مرده‌اند را دوباره زنده می‌کند و ممکن است آریا، پدر مرده‌اش، ند یا برادرش راب را دیده باشد.

یکی از حدس‌های هواداران این است که آریا با بانو استون‌هارت شرور برخورد می‌کند، که به شکل زامبی‌شدهٔ مادر درگذشته‌اش کتلین درآمده است که البته در بخش معروف کشتار در “عروسی سرخ” در پایان فصل سوم سریال کشته شده بود.

نظرهولناک دیگری هم دربارهٔ آریا وجود دارد که او خودش مرده است. توضیح آن هم این است که آریا در نبرد سهمگینش با ویف (بی‌خانمان) مرده است و ویف با استفاده از چهرهٔ آریا در تمام این مدت به جای او نقش بازی کرده است.

هم‌چنین دربارهٔ سانسا، او در تمام طول این ماجرا و سریال تا به حال شرایط وحشتناکی داشته است، گاهی هم بسیار بحث‌برانگیز بوده است اما یکی از پیش‌بینی‌ها این است که این شخصیت فیلم پایان خوشی داشته باشد (هرچند “خوش” در داستان بازی تاج‌وتخت هر معنایی ممکن است داشته باشد). سانسا، بنا به نظراتی ملکهٔ شمال در وینترفل می‌شود اما فقط در صورتی که جان اسنو بمیرد و صلح پایداری با دنریس برقرار خواهد کرد.

پیش‌بینی‌ها و نظرات دیگر این است که سانسا قرار است بمیرد و حتی یک پیش‌بینی این است که او دوباره به همسر اولش، تیریون لنیستر، که به اجبار با او ازدواج کرده بود، می‌پیوندد.

و البته به‌زودی همه این ماجرا‌ها روشن خواهد شد.

 

این خبر بازی تاج ‌و ‌تخت؛ ۵ پیش‌بینی هیجان‌انگیز برای فصل نهایی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ساخت ۱۸ سریال شاد در تلویزیون

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرهای فوری، روابط عمومی سیمافیلم اعلام کرد، نظر به اهمیت نیاز مخاطب و نیز طرح مباحث روزآمد و مقتضی شرایط اجتماعی و اقتصادی کنونی، مسؤولان سازمان صداوسیما و مدیران مرکز سیما فیلم در یکی دو سال گذشته تلاش خود را برای ایجاد فضای شاد و پرنشاط و اندوه‌زدایی از فضای نمایشی به کار بستند.

در ادامه به معرفی ۱۸ سریال طنز پرداخته شده که در مراحل مختلف نگارش و تولید قرار دارند و در ماه‌های آتی در کنداکتور پخش شبکه‌های سیما قرار خواهند گرفت.

ن. خ

این مجموعه به کارگردانی سعید آقاخانی و با بازی حمید رضا آذرنگ، فریده سپاه منصور، علی صادقی و … به تهیه‌کنندگی مهدی فرجی مراحل تصویربرداری را برای پخش در نوروز ۹۸ سپری می‌کند.

مر قانون

مجموعه‌ای به کارگردانی مشترک محمدحسین لطیفی و علیرضا نجف زاده و تهیه کنندگی مهران مهام که به تازگی وارد مرحله تصویربرداری شده و از گزینه‌های نوروزی سیما است. هدایت هاشمی، مرجانه گلچین و مهران غفوریان بازیگران اصلی این اثر هستند.

ساده دلان

حامد عنقا که سال گذشته سریال پدر را بر روی آنتن داشت تهیه‌کنندگی این مجموعه را بر عهده دارد. سرپرست نویسندگان ساده‌دلان محمدحسین لطیفی است و از بهرنگ توفیقی به عنوان کارگردان آن یاد شده.

پرچین

مجموعه‌ای به قلم مشترک پدرام کریمی و مهدی محمد نژادیان و تهیه کنندگی سعید سعدی که درمرحله پیش تولید قرار دارد.

م. ک

این سریال که مرحله نگارش را سپری می‌کند قرار است توسط امیر پوروزیری سازنده مجموعه مینو کارگردانی شود.

«بانوی عمارت» پربیننده‌ترین سریال تلویزیون شد

شرایط خاص

این سریال به کارگردانی وحید امیرخانی و تهیه کنندگی سید مرتضی فاطمی با بازی کامبیز دیرباز، پروانه معصومی، بهرام افشاری و … مراحل ساخت را پشت سر گذاشته و آماده نمایش است.

پیچ تند

قاسم جعفری که از کارگردان‌های موفق سال‌های ابتدایی دهه ۸۰ بوده بعد از مدت‌ها دوری از مدیوم تلویزیون با ساخت این سریال به تلویزیون بازگشته است. در این مجموعه که به تهیه‌کنندگی علی حجازی مهر مراحل تصویربرداری را سپری می‌کند از بازیگران تئاتری استفاده شده است.

گسل

این سریال که فصل اول آن با استقبال مخاطبان مواجه شد به تهیه کنندگی محسن چگینی و کارگردانی علیرضا بذرافشان مراحل نگارش سناریو را سپری می‌کند تا بزودی وارد پیش تولید شود.

زندگی شگفت انگیز

در این مجموعه طنز که هم اکنون آماده پخش است حمید لولایی، رضا داودنژاد و سحر ولدبیگی ایفای نقش کردهاند. عبدالرضا فیرزوان آن را تهیه کرده و مجتبی چراغعلی کارگردانی این سریال را بر عهده داشته.

فوق لیسانسه‌ها

بعد از مجموعه لیسانسه‌ها سروش صحت و رضا جودی قصد دارند ساخت سریال فوق لیسانسه‌ها را آغاز کنند این سریال تا پایان سال پیش تولید خود را آغاز می‌کند.

الف ویژه

این سریال با سوژه‌ای متفاوت توسط حامد افضلی در حال نگارش است و با قطعی شدن تیم تولید بزودی وارد پیش تولید می‌شود.

افسانه هزارپایان ۲

به دنبال پخش فصل اول این سریال شهاب عباسی سری دوم آن را نیز مقابل دوربین برد و هم اکنون آماده پخش از تلویزیون است.

ماجرای رقاصی بازیگر سریال «حوالی پاییز» که جنجال به پا کرد!

پیوند قلب‌ها

این سریال که بن مایه آن همانند گسل طنز سیاسی است توسط فردین فرزین فرد و فرزاد امیر حمزه در حال نگارش سناریو است.

دنگ و فنگ روزگار

متن این سریال که در حال تصویربرداری است توسط حسن وارسته به رشته تحریر درآمده، جواد مزدآبادی آن را کارگردانی می‌کند و امیرحسین طالبی نیز تهیه کنندگی این مجموعه را بر عهده دارد سیروس گرجستانی، محمد نادری و نیما شاهرخ شاهی از بازیگران اصلی این اثر طنز هستند که برای پخش از شبکه یک آماده می‌شود.

آچمز

هومن برق‌نورد، سیدمهرداد ضیایی و امیرحسین رستمی در این مجموعه به کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه‌کنندگی حسین آقا هرندی ایفای نقش می‌کنند. این سریال در مرحله تصویربرداری قرار دارد.

خوشنام

این سریال کمدی را محسن کیایی می‌نویسد و احمد زالی نیز تهیه کنندگی آن را بر عهده دارد.

زیرهمکف

زیرهمکف مجموعه‌ای است به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه‌کنندگی رضا جودی با بازی خاطره حاتمی، هومن شاهی و نگین معتضدی. این مجموعه به نویسندگی مهدی حمزه و احسان لطفیان در مرحله تصویربرداری قرار دارد تا برای پخش از شبکه یک سیما آماده شود.

آدم‌های معمولی

مجموعه‌ای که حمیدرضا لبافی فیلمنامه آن را برای گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما می‌نویسد و به محض قطعی شدن گروه تولید وارد مرحله تصویربرداری خواهد شد. /ایسنا

این خبر ساخت ۱۸ سریال شاد در تلویزیون اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای رقاصی بازیگر سریال «حوالی پاییز» که جنجال به پا کرد!

رویا تیموریان، لیلا اوتادی، حسین مهری، مرتضی علی عباس میرزایی، محمد حمزه‌ای، ارشا اقدسی، رضا اکبرپور، بهرام ابراهیمی، مونا کرمی، کیوان ساکت اف، جوانه دلشاد، محمد ساربان، ترکیب بازیگران این مجموعه را تشکیل می‌دادند.آن ماری سلامه بازیگر زن لبنانی نیز در این مجموعه به ایفای نقش پرداخت.

این روزها ویدئوهایی از خانم «آن ماری سلامه» با تیتر «رقاصی بازیگر سریال حوالی پاییز» در حال دست به دست شدن در فضای مجازی است

سعید پروینی تهیه کننده سریال در این باره گفت: «انتخاب بازیگران خارجی به دلیل حواشی حجاب آنها، حساس است. ما سعی کردیم خود را از این حواشی دور نگه داریم و بازیگری را انتخاب نکنیم که حواشی غیراخلاقی داشته باشد.

در ارتباط با کلیپ منتشر شده با مضمون رقاصه بودن بازیگر سریال «حوالی پاییز»، باید بگویم رقاص کسی است که پول می‌گیرد و در فیلم‌ها و فضاهای مختلف می‌رقصد؛
اما «آن ماری سلامه» بازیگر مطرح لبنانی است که در شبکه المنار (که شبکه شناخته شده و موجهی است) بازی کرده است.
دوستان ما که در لبنان کار فرهنگی انجام می‌دهند، ایشان را به ما معرفی کردند و به جرات میتوانم بگویم خانم آن ماری سلامه در میان بازیگرانی که کاندیدای این نقش بودند، زندگی سالم و بی‌حاشیه تری داشت.»

او ادامه داد: «او در برنامه تلویزیونی مشابه خندوانه که مسابقه لباهنگ بوده است، شرکت کرده و با توجه به شرایط فرهنگی کشورش رفتار کرده است.

اگر کسی از بازیگران دنیای عرب، شناخت داشته باشد، قطعاً می داند که آن ماری سلامه جزو کم حاشیه‌ترین هاست و سریال‌های بسیاری برای فلسطین و … بازی کرده است. قطعا به خاطر دارید برخی بازیگران ایرانی در بعضی فیلم‌های سینمایی رقصیده اند که اگر به آن‌ها رقاص بگویند، برای این خانم بازیگر هم می توانیم صفت رقاصه را به کار ببریم.» /باشگاه خبرنگاران

تبلیغات تلویزیون علیه فرامین پلیس

این خبر ماجرای رقاصی بازیگر سریال «حوالی پاییز» که جنجال به پا کرد! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بررسی سریال Cloak and Dagger (فصل اول)؛ در وادی ناشناخته‌ها

سریال شبکه Freeform دنیای مارول را در متفاوت‌ترین حالت ممکن به نمایش می‌کشد و از این چالش سربلند بیرون می‌آید. در ادامه با بررسی سریال Cloak and Dagger از دیجیاتو همراه باشید.

مارول همواره سعی داشته تا در تلویزیون هم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و در برابر رقیب دیرینه خود، DC کم نیاورد. سریال‌هایی همچون Agents of Shield ،Jessica Jones ،Iron Fist ،Inhumans و بسیاری عناوین محبوب دیگر گواه این سخن هستند. اخیرا منتقدان واکنش‌های خوبی به فیلم‌های سینمایی مارول نشان داده‌اند و از آن‌ها به نیکی یاد کرده‌اند. بنابر این حفظ این رضایت در سریال‌های تلویزیونی کار سختی به نظر می‌رسد. ایده سریالی در مورد نوجوانان ابرقهرمان شاید شما را به یاد سریال «The Runaways» بیندازد، اما Cloak & Dagger با ساخت اتمسفری خاص و تاریک خود را برتر جلوه می‌دهد.

  • کارگردان: جو پکسکی
  • شبکه تلویزیونی: Freeform
  • ژانر: اکشن ماجراجویی، درام
  • بازیگران: الیویا هُلت، ابری جوزف، گلوریا روبن، اندریا رث، مایلز موسندن، جی دی اورمُر، اما لاهانا

داستان Cloak & Dagger از کودکی تَندی بوون یا Dagger (با بازی الیویا هُلت) و تایرون جانسن یا Cloak (با بازی Aubrey Joseph) آغاز می‌شود. تندی پس از پایان کلاس رقص باله خود و در راه بازگشت به خانه، طی تصادفی که در پل روی می‌دهد، همراه با پدرش درون رودخانه می‌افتند. پدر در دم جان می‌بازد اما تندی برای نجات جان خود تلاش می‌کند. در طرف دیگر تایرون، برادر بزرگتر خود و دوستان وی برنامه دزدی از یک خودرو را می‌ریزند ولی به دلیل ترسی که وجودشان را فرا می‌گیرد، از انجام این کار ممانعت می‌کنند. تایرون به عقیده خود برای کمک به برادرش، به تنهایی این دزدی را انجام می‌دهد و نزد برادرش باز می‌گردد. برادر تصمیم می‌گیرد تا اموال دزدی را به خودرو باز گرداند اما با فرا رسیدن پلیس و سوءتفاهم وی، تعقیب و گریزی شکل می‌گیرد. پلیس به برادر تایرون شلیک کرده و وی در رودخانه می‌افتد. تایرون نیز با شجاعت عجیبی برای نجات برادرش درون رودخانه شیرجه می‌زند ولی نه تنها برادر خود را نجات نمی‌دهد، بلکه خود نیز در معرض غرق شدن قرار می‌گیرد. ناگهان انفجاری در آب رخ می‌دهد، این دو کودک به طور عجیبی دست یکدیگر را می‌گیرند و بی‌هوش به ساحل می‌رسند.

بررسی سریال Cloak and Dagger

این سریال به جای خلق آنتاگونیست‌هایی با قدرت بسیار زیاد، مشکلات جامعه را تبدیل به اهریمن ابرقهرمانان می‌کند.

بعد از صحنه‌های ذکر شده، سریال به دوران دبیرستان دو شخصیت وارد می‌شود. تندی تبدیل به یک معتاد مواد مخدر شده و از پسرهای به اصطلاح مایه‌دار دزدی می‌کند. تایرون اما وظیفه سخت‌تری را به دوش می‌کشد. او در دبیرستان درس می‌خواند، بسکتبال بازی می‌کند و عضو گروه سرود کلیسایی کاتولیک است. او تمام سعی خود را می‌کند تا زندگی آرام و بی‌حاشیه‌ای داشته باشد اما خشم درونش، او را به انتقام‌گرفتن از پلیس سفیدپوست سوق می‌دهد.

بعد از اینکه این دو شخصیت به صورت تصادفی یکدیگر را بدون اطلاع از وقایع پیشین ملاقات کرده، متوجه قدرت‌های ابرقهرمانی خود می‌شوند. تفاوت بین این دو شخصیت به تنهایی می‌تواند یک سریال جذاب باشد، اما با ورود قدرت‌های ویژه، سریال حتی ریتم بهتری از حالت قبلی پیدا می‌کند. قدرت تندی شامل خنجری نورانی و قابلیت مشاهده امید دیگران با لمس آن‌ها می‌شود. این خنجر در زمانی ظاهر می‌شود که او بسیار ناامید شده. قدرت تایرون شامل نیرویی دود مانند می‌شوند که او را سریعا به مکان‌های مختلف منتقل می‌کند و قابلیت دیدن ترس افراد با لمس آن‌ها را به او می‌دهد.

Cloak & Dagger سریال جدید شبکه Freeform (از زیر مجموعه‌های خانواده ABC) بر اساس دو شخصیت کمتر شناخته شده کمیک‌های مارول با همان نام به مرحله تولید رسیده. تفاوت اصلی این سریال با دیگر همنوعان خود این است که به جای خلق آنتاگونیست‌هایی با نیروهای شبیه یا برتر از پروتاگونیست داستان، روی مسائل و مشکلات کنونی جوامع بزرگی همچون آمریکا تمرکز می‌کند. نژادپرستی یکی از مفهوم‌هایی است که در این سریال، از دید یک قربانی روایت می‌شود. آسیب‌هایی که این موضوع به یک نوجوان وارد می‌کند، بسیار مناسب و تأثیرگذار به تصویر کشیده شده و مخاطب را درگیر خود می‌کند.

بررسی سریال Cloak and Dagger

دو شخصیت اصلی به بهترین نحو ساخته و پرداخته می‌شوند.

۴ قسمت از ۱۰ قسمت فصل اول را می‌توان مقدمه‌ای برای ماجرای اصلی و اکشن‌های سریال دانست. اگر طرفدار سریال‌های اکشن و سریع هستید، Cloak & Dagger اصلا برای شما مناسب نیست. چرا که این سریال بیشتر از یک اکشن ماجراجویی، درام است و سعی دارد تا احساسات شخصیت‌ها را منعکس کند. شخصیت پردازی سریال Cloak & Dagger روند کندی طی می‌کند اما این کار را در مورد دو شخصیت اصلی به نحو احسنت انجام می‌دهد.

مشکلی که شخصیت‌پردازی این سریال را ناقص می‌کند، تمرکز بسیار زیاد روی چند شخصیت و عدم توجه به شخصیت‌های دیگر است. هر چند که دو شخصیت اصلی به خوبی در ذهن بیننده ساخته و پرداخته می‌شوند و او را با خود همراه می‌کنند، برخی شخصیت‌ها همچون وصله‌ای اضافه به نظر می‌رسند. برای مثال به پیشگوی داستان که نقش اساسی و مهمی در روایت ماجرا دارد، توجه زیادی نمی‌شود و تنها به چندین دیالوگ شبه حماسی منتهی می‌شود. شخصیت‌های فرعی هم در گذراترین حالت ممکن در جریان روایت داستان حضور دارند و زودتر از آنچه فکر می‌کنید، آن‌ها را فراموش می‌کنید.

بررسی سریال Cloak and Dagger

از این دست نماهای صامت در این سریال بسیار یافت می‌شود.

در این ده قسمت، دو شخصیت به خوبی به هم می‌پیوندند، به مشکلاتی بر می‌خورند، اهداف خود را دنبال می‌کنند و طعم ترس‌ها و امیدهای بسیاری را می‌چشند. جوزف در نقش تایرون به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و آمیخته احساسات غم، خشم، انتقام‌جویی و تلاش برای عادی بودن را القا می‌کند. در سمت مقابل اما هُلت با شخصیتی که نقش آن را به دوش می‌کشد در تضاد است. تندی شخصیتی آواره است که در کلیسا به سر می‌برد، پس نباید بسیار مرتب به نظر برسد. ولی بازیگر تَندی بیشتر شبیه به افراد پولدار است تا فردی که در مهیا کردن نان شب خود دست به دزدی می‌زند.

بررسی سریال Cloak and Dagger

New Orleans لوکیشن بسیار مناسبی برای تغییری عظیم در سبک همیشگی سریال‌های معمول مارول است. از گذشته این شهر به خوبی استفاده شده و از اختلاف طبقاتی بسیاری که در این شهر یافت می‌شود، به نحو بسیار مناسبی تصویر شده است. فاصله گرفتن از نیویورک را می‌توان یکی از بهترین اقدامات مارول در زمینه سریال‌های تلویزیونی خود دانست.

  • شنل (تایرون «تای» جانسون) و خنجر (تندی بوون) عنوان دو شخصیت خیالی و ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است. این شخصیت‌ها به دست بیل مانتلو و اد هانیگان خلق شده‌اند و برای اولین بار در پیتر پارکر، مرد-عنکبوتی تماشایی شماره ۶۴ام (مارس ۱۹۸۲) معرفی شدند.
  • بررسی سریال Cloak and Dagger
  • آن‌ها که قدرت‌هایشان شامل دورنوردی، لمس ناپذیری، متصل شدن به «بُعد نیروی تاریک» (شنل) و ایجاد «خنجر» از نور، پاکسازی اعتیاد از مردم، بهبود دادن به کمک خنجرهای نوری (خنجر) می‌شود، عضو گروه‌هایی همچون مردان ایکس، مردان ایکس تاریک، انتقام‌جویان مخفی، جنگجویان جدید (خنجر)، دختران فراری، مدافعان مخفی و شوالیه‌های مارول (خنجر) هستند.

قاب‌بندی سریال به طور کلی خوب است. برخی نماها به خوبی تاریکی و بی‌امیدی و بعضی دیگر به طور مناسبی حس امید و خوشنودی را القا می‌کنند. این عملکرد خوب شاید در صحنه‌های اکشن سریع تکرار نشود و موجب سردرگمی بیننده شود. سرعت زیاد انتقال دوربین‌ها و زمان نامناسب انجام این عمل مخاطب را وادار به تکرار برخی صحنه‌ها برای متوجه‌شدن کامل آن می‌کنند. صحنه‌های احساسی و ثابت اما در نقطه مقابل صحنه‌های سریع قرار دارند و به لطف میمیک خوب بازیگران به تنهایی با مخاطب سخن می‌گویند.

بررسی سریال Cloak and Dagger

کاراکتری که مدتی هیچ دیالوگی ندارد و با فیلمنامه نویسی خوب، مخاطب را درگیر خود می‌کند.

جلوه‌های ویژه سریال C&D هم حق مطلب را ادا میکنند و به قدری با اتمسفر سریال همخوان هستند که شما را به تحسین وا می‌دارند. صحنه‌های جابجایی Cloak به خوبی ساخته شده و بارها ارزش دیدن دارد. در نماهایی که شاهد مقابله تاریکی (ترس) و نور (امید) هستید، این جلوه‌ها بسیار خودنمایی می‌کنند. هر چند که در بهترین حالت ممکن نیستند.

بررسی سریال Cloak and Dagger

در طول سریال، مخاطب سنی فیلم مشخص نمی‌شود و بای مثال فقط بیننده بزرگسال یا نوجوان را هدف نمی‌گیرد. به همین دلیل روایت ماجرا در بسیاری از اوقات راحت‌تر صورت می‌گیرد و مخاطب خود را بهتر شوکه می‌کنند. گاهی اوقات مخاطب از دید یک نوجوان به ماجرا نگاه می‌کند و احساسات او را تجربه می‌کند، گاهی اوقات هم اتفاقات بازتاب افکار یک بزرگسال هستند. شخصیت‌های اصلی در تصمیم‌گیری‌های خود و احساس بعد از تصمیم‌گیری، آمیخته‌ای از حالات بزرگسال و نوجوان را نشان می‌دهند و در بسیاری از مواقع، فلش بک‌ها این امر را تأثیرگذارتر می‌کنند.

بررسی سریال Cloak and Dagger

Cloak & Dagger را می‌توان از متفاوت‌ترین آثار از دنیای مارول دانست. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، هدف سریال ساخت آنتاگونیست‌هایی با عظمت نیست، بلکه هدف آن تبدیل معضلات جوامع امروزی به دشمنانی بزرگ است. این پروسه بی‌هیچ اغراق یا فیلتری صورت می‌گیرد و از این نظر، سریال راوی واقعیات است. فضای تاریکی که این سریال می‌سازد، مخاطب را درون خود غرق می‌کند و تجربه‌ای معناگرا رقم می‌زند. به جرئت می‌توان گفت که این سریال، دنیای مارول را به بهترین نحو از جهت دیگری به مخاطب ارائه می‌دهد. دنیایی که در آن، مخاطب مشغول هضم آنتاگونیست نمی‌شود و با مشکلات روزمره ارتباط برقرار می‌کند.

نظر شما در مورد سریال Cloak & Dagger چیست؟

The post بررسی سریال Cloak and Dagger (فصل اول)؛ در وادی ناشناخته‌ها appeared first on دیجیاتو.