بازگشت کابوس بنزین‌های آلوده

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌ شش سال از روز‌هایی که تهران تجربه تلخ بنزین‌های آلوده و سرطان‌زای معروف به بنزین پتروشیمی را از سر گذراند، گذشته است؛ بنزینی که به گواه آزمایش مراکزی مثل شرکت کنترل کیفیت هوا به دلیل افزودنی‌هایی که داشت، سرطان‌زابودنش قطعی بود.

حالا پایش جدیدی که همین شرکت درباره سوخت توزیع‌شده در تهران – هم بنزین و هم گازوئیل – انجام داده، زنگ خطری دوباره را دراین‌باره به صدا درآورده است؛ زنگ خطری به این شرح: میزان گوگرد موجود در بنزین توزیع‌شده در بهار و تابستان تهران چهاربرابر بیشتر از حد مجاز است. این آمار را به خبر نزدیک‌شدن فصل سرما، فصل افزایش رفت‌وآمد‌های شهری و افزایش غلظت آلایندگی‌های هوا به‌علاوه پدیده وارونگی، ترکیب کنید تا متوجه شدت و اهمیت بیشتر زنگ خطری که به صدا درآمده باشید.

جزئیات خبر در ادامه آمده است، اما این ماجرا در حالی رخ می‌دهد که حداقل از سال ۱۳۹۳ مسئولان دولتی با قطعیت از توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ در تهران خبر داده بودند. علاوه‌براین در اردیبهشت سال ۹۶ به صورت رسمی مراسم بزرگی با عنوان «جشن خودکفایی بنزین کشور» نیز برگزار شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران هم همین تیرماه ۹۸ در اظهارنظری تأکید کرد «ایران تولیدکننده باکیفیت‌ترین فراورده‌های نفتی در منطقه است». همین مقام مسئول – علیرضا صادق‌آبادی – در تیرماه سال پیش؛ یعنی ۹۷ در اظهاراتی وعده داده بود که تا مهر همان سال میزان تولید بنزین یورو ۵ در کشور به ۶۴ میلیون لیتر خواهد رسید. همه این‌ها در شرایطی است که نتایج بررسی کیفیت بنزین توزیعی در تهران، پایتخت و مهم‌ترین شهر کشور، حالا که یک سال تمام هم از مهر ۹۷ گذشته نشان می‌دهد حتی از کیفیت و استاندارد‌های بنزین یورو ۴ هم پایین‌تر است.

در خبری که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دراین‌باره منتشر کرده به نقل از «حسین شهیدزاده»، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران این‌طور آمده است: «نتایج آنالیز محتوای گوگرد موجود در نمونه‌برداری‌های صورت‌گرفته از سوخت بنزین نشان می‌دهد، غلظت سولفور در کلیه نمونه‌ها (شامل بنزین معمولی و سوپر) فراتر از حد مجاز قرار داشته و میانگین گوگرد سوخت بنزین در فصل بهار و تابستان به‌ترتیب ۱۹۰ و ۱۶۶ بخش بر میلیون بوده است که از حد مجاز یورو ۴ – که باید روی عدد ۵۰ می‌ماند – فراتر بوده و اندکی کاهش در نتایج فصل تابستان مشاهده می‌شود».

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره علل و عوامل آزمایش و پایش کیفیت سوخت نیز این‌طور توضیح داد: «اهمیت کیفیت سوخت بر میزان انتشار آلایندگی وسایل نقلیه موتوری باعث شده که الزامات و ضوابط مدون و سخت‌گیرانه‌ای از سوی بسیاری از کشور‌های جهان، ازجمله اتحادیه اروپا، آمریکا و ژاپن برای تعیین سطوح پارامتر‌های متعدد سوخت تعیین شود. لازم به ذکر است، پایش مدام کیفیت سوخت توزیعی و بررسی انطباق آن با حدود مجاز مصوب حائز اهمیت ویژه بوده و نوسانات فاکتور‌ها و ترکیبات سوخت می‌تواند بر عملکرد، کارایی و عمر مفید تجهیزات خودرو به‌ویژه سیستم‌های کاهش آلایندگی تأثیر مخرب داشته و علاوه‌برآن عرضه سوخت با کیفیت نامناسب نظیر محتوای زیاد بنزن در بنزین، می‌تواند مشکلات جدی بر سلامت شهروندان را موجب شود. از سوی دیگر توزیع سوخت با کیفیت مناسب (به‌ویژه از نظر محتوای گوگرد) به منظور فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای استفاده از پالایشگر‌های آلودگی خودرو‌های دیزلی به‌ویژه DPF، لازم و اجتناب‌ناپذیر است».

آن‌گونه که شهیدزاده اعلام کرده، با توجه به اهمیت کیفیت سوخت در آلودگی منتشره از ناوگان حمل‌ونقل کشور، در قانون هوای پاک مصوب مردادماه ۱۳۹۶ و آیین‌نامه فنی مربوط به آن مشخصا به ضوابط و استاندارد‌های تأمین و عرضه سوخت در سراسر کشور (به‌ویژه کلان‌شهر‌های دارای اولویت و درگیر آلودگی هوا) پرداخته شده و وظایف ارگان‌های مختلف در این خصوص تعیین شده است. در ماده ۱۸ این قانون نیز وزارت نفت مکلف شده تا سه سال پس از لازم‌الاجراشدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند و سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است از تولید سوخت غیراستاندارد جلوگیری کند.

با توجه به اهمیت موضوع، شرکت کنترل کیفیت هوا از سال ۱۳۹۰ اقدام به پایش مستمر و تصادفی کیفیت سوخت توزیعی (پارامتر‌های مؤثر بر آلودگی هوا) در جایگاه‌های بنزین و گازوئیل شهر تهران کرده است که تمام داده‌ها و نتایج پایش سوخت بنزین و گازوئیل شهر تهران، در وب‌سایت شرکت کنترل کیفیت هوا قرار داشته و قابل‌دسترس عموم است. در سال ۹۸ نیز این پروژه ادامه داشته که نمونه‌برداری‌ها برای دو فصل بهار و تابستان از ایستگاه‌های متفاوت واقع در نقاط مختلف شهر در هر دوره برداشت شده است.

درمجموع ۱۰ نمونه بنزین (پنج مورد معمولی- پنج مورد سوپر) و پنج نمونه سوخت گازوئیل در هر فصل آنالیز شد و نتایج آنالیز‌های انجام‌شده برای محتوای گوگرد در نمونه‌های بنزین و دیزل و محتوای بنزن و عدد اکتان در چهار نمونه بنزین در نمودار‌های ذیل نشان داده شده است. البته نتایج آزمایش‌های انجام‌شده درخصوص محتوای گوگرد جایگاه‌های عرضه سوخت گازوئیل وضعیت بهتری را نسبت به سوخت بنزین نشان می‌دهد. میانگین گوگرد سوخت گازوئیل در فصل بهار و تابستان به‌ترتیب ۶۱ و ۹۵ بخش‌بر میلیون بوده و هنوز با غلظت مناسب آن فاصله دارد. این در حالی است که در سال‌های گذشته میزان گوگرد سوخت به‌ویژه گازوئیل توزیعی در شهر تهران بسیار فراتر از حد مجاز قرار داشت (در حدود چند هزار ppm) که درحال‌حاضر این میزان بهبود محسوسی یافته و تأثیر بسزایی در کاهش میزان آلاینده دی‌اکسیدگوگرد شهر تهران داشته است.

آلاینده معروف بنزین پتروشیمی البته بنزن بود. وضعیت این آلاینده در بنزین امروز تهران چگونه است؟ به گفته شهیدزاده: «این ماده – بنزن – جهت افزایش عدد اکتان و احتراق مطلوب‌تر به بنزین افزوده می‌شود. به دلیل فراربودن، بنزین هم از طریق باک به‌خصوص در هنگام سوخت‌گیری خودرو و هم از طریق اگزوز خودرو‌ها به هوا منتشر می‌شود. بنزن جزء مواد درجه اول سرطان‌زا طبقه‌بندی شده است و تنفس درازمدت آن موجب سرطان به‌ویژه سرطان خون می‌شود. خوشبختانه نتایج آنالیز محتوای بنزن سوخت بنزین در هر دو فصل بهار و تابستان سال جاری نشان می‌دهد وضعیت این پارامتر سوخت در محدوده مجاز قرار دارد. برای خودرو‌های استاندارد یورو ۴ عدد اکتان مناسب ۹۵ تعیین شده که رعایت آن باعث بهسوزی خودرو، مصرف سوخت کمتر، توان بالاتر موتور و در نتیجه تولید آلودگی کمتر خواهد شد. در نمونه‌های مورد بررسی، عدد اکتان بنزین معمولی و سوپر در فصل تابستان بهتر از نمونه‌های فصل بهار بوده و فاصله آن به‌خصوص در مورد بنزین سوپر با اختلاف اندکی در حد مجاز قرار داشته است».

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: «در دهه‌های قبل ترکیبات سربی برای افزایش عدد اکتان سوخت و ایجاد کارکرد بهتر موتور به بنزین اضافه می‌شد که باعث تأثیرات نامطلوب بر سلامت، خصوصا کودکان و زنان باردار می‌شد. از طرف دیگر وجود این ترکیب در سوخت استفاده از کاتالیست را در خودرو‌ها غیرممکن می‌کرد. پس از حذف سرب از بنزین مصرفی کشور در سال ۱۳۸۱ و الزام نصب کاتالیست روی خودرو‌های بنزینی، علاوه‌بر حذف آلاینده سرب از هوا، غلظت منواکسیدکربن نیز کاهش قابل‌ملاحظه‌ای یافت، به‌گونه‌ای که تعداد روز‌های آلوده به این آلاینده از ۱۶۳ روز در سال ۸۱ درحال‌حاضر به صفر رسیده است». /شرق

این خبر بازگشت کابوس بنزین‌های آلوده اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،‌ حتی بهترین متخصصان پوست هم نمی‌توانند سرطان پوست را با چشم تشخیص دهند و باید برای بررسی لکه‌های مشکوک، از ذره‌بین و برای جدا کردن بافت مورد نظر، از چاقوی جراحی استفاده کنند تا ارزیابی مورد نظر خود را انجام دهند.

“نگار توسلیان”(Negar Tavassolian) و “امیر میربیک سبزواری”(Amir Mirbeik-Sabzevari)، دانشمندان ایرانی “موسسه فناوری استیونز”(Stevens Institute of Technology) آمریکا، با استفاده از پرتوهای موج کوتاهی که در تلفن‌های همراه و اسکنرهای امنیتی فرودگاه‌ها به کار می‌روند، فناوری جدیدی ابداع کردند که می‌تواند ضایعات پوستی را تشخیص دهد و سرطانی بودن یا نبودن آنها را مشخص کند. شاید نهایتا بتوان این فناوری را در یک ابزار دستی به کار گرفت تا تشخیص سرطان پوست به سرعت و بدون نیاز به استفاده از چاقوی جراحی صورت بگیرد.

این فناوری می‌تواند تعداد بافت‌های غیرضروری را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. میربیک، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این فناوری، تحول‌پذیر است و هیچ ابزار دیگری، قابلیت‌های این فناوری را ندارد.

پژوهشگران در این فناوری، از پرتوهای موج کوتاهی استفاده کردند که معمولا در تلفن‌های همراه و اسکنرهای امنیتی فرودگاه‌ها از آنها استفاده می‌شود. این امواج، در مواد خاصی نفوذ می‌کنند و به ماموران امنیتی امکان می‌دهند تا بدانند که هنگام رد شدن از اسکنر، اشیایی مانند کلید در جیب مسافران قرار دارد.

جراحان “مرکز پزشکی دانشگاه هکنساک”(HackensackUMC) آمریکا در بررسی‌های اخیر خود، نمونه‌هایی از بافت پوست بیماران را جمع‌آوری کردند. توسلیان و میربیک، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند تصاویر واضحی از این نمونه‌های بافت ارائه دهد و تومورهای کوچک را با دقت در بررسی‌های آزمایشگاهی مشخص کند. سلول‌های سرطانی در این آزمایش، انرژی را تا حدود ۴۰ درصد بیشتر از بافت سالم منعکس کردند و نشان دادند که انعکاس پرتوهای موج کوتاه می‌تواند یک نشانگر قابل اطمینان برای بافت سرطانی باشد.

توسلیان گفت: ما در پژوهش خود نشان دادیم که این فناوری می‌تواند برای تشخیص سریع سرطان پوست مورد استفاده قرار بگیرد. این پژوهش، گام مهمی برای رسیدن به هدف نهایی ما یعنی ابداع یک ابزار دستی ایمن برای تشخیص سرطان‌های گوناگون پوست از جمله ملانومای کشنده به شمار می‌رود.

اگرچه این فناوری، یک ابزار جدید به شمار می‌رود اما هزینه کمی دارد. از آنجا که مدار اصلی آن، مدار به کار رفته در تلفن همراه است، هزینه تهیه آن بسیار پایین خواهد بود.

توسلیان افزود: هزینه‌ تهیه این ابزار احتمالا کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد بود. این فناوری تقریبا مشابه ابزارهای بزرگنمایی است که متخصصان پوست از آن استفاده می‌کنند و نسبت به ابزار تصویربرداری مبتنی بر لیزر که کندتر و سنگین‌تر هستند و دقت کمتری دارند، ارزان‌تر است.

از آنجا که پرتوهای کوتاه‌موج به پوست نفوذ می‌کنند، اسکنرها می‌توانند تصاویری سه‌بعدی از تومورها ارائه کنند و با راهنمایی جراحان، نیاز به بافت‌برداری همراه با آزمون و خطا را کاهش دهند.

این ابزار می‌تواند طوری تنظیم شود که تصاویر را به صورت خودکار تفسیر کند و اطلاعات تشخیصی مهم را بدون نیاز به آموزش اپراتور فراهم کند.

توسلیان ادامه داد: با استفاده از این ابزار، نیازی نیست که بیماران تا مدت زیادی منتظر نتایج بررسی باشند و می‌توانند در صورت لزوم، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

این خبر ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مولکول خاصی که به مقابله باتکامل سرطان می پردازد.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، دانشمندان “موسسه پژوهش سرطان“(ICR) لندن در بررسی‌های خود، جزئیات دقیقی در مورد نوعی مولکول ارائه داده‌اند که در ادغام و سازگاری اطلاعات ژنتیکی سلول‌ها نقش دارد و می‌تواند برای مقابله با تنوع و تکامل سرطان، پروتئین‌های خانواده خود را هدف قرار دهد.

آنها دریافتند که ساختار سه‌بعدی و عملکرد این پروتئین‌های ادغام شده، به کنترل فرآیندی کمک می‌کند که با گسترش سرطان و مقاومت در برابر دارو مرتبط است. پژوهشگران باور دارند که این بررسی می‌تواند راه‌های جدیدی را برای مقابله با سرطان‌های مقاوم در برابر دارو ارائه دهد و امکان پژوهش‌های بیشتر را در این زمینه فراهم کند.

پژوهشگران در این پروژه، ساختار و عملکرد مولکولی موسوم به DHX8″” را بررسی کردند. این مولکول، با گروهی از پروتئین‌ها در ارتباط است که در یک فرآیند بنیادی موسوم به “پیرایش جایگزین”(alternative splicing) نقش دارند. این فرآیند که بر ۹۵ درصد ژن‌های انسان اثر می‌گذارد، یک فرآیند تنظیم شده است که هنگام بیان ژن رخ می‌دهد و به کدگذاری یک ژن برای چندین پروتئین کمک می‌کند. اگر پیرایش جایگزین، به درستی صورت نگیرد، می‌تواند تغییراتی در پروتئین داخل سلول‌ها به وجود آورد و به بروز سرطان، تکامل آن و مقاومت در برابر دارو منجر شود.

پیرایش، با مجموعه‌ای از پروتئین‌ها و آر.ان‌.ای صورت می‌گیرد که دائما تغییر می‌کنند. DHX8، عضو مهمی از این مجموعه است و موجب ورود آر.ان‌.ای به سلول و تغییر آن به پروتئین می‌شود. پژوهشگران، به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه پروتئین‌های DHX8 به آر.ان‌.ای متصل می‌شوند و نقش خود را در فرآیند پیرایش اجرا می‌کنند.

این پژوهش توانست نقش قسمت‌های خاصی از DHX8 را که برای عملکرد آن ضروری هستند، به صورت کلی مشخص کند. پژوهشگران قصد دارند در مراحل بعد، جزئیات نقش DHX8 را در بروز سرطان به صورت جامع‌تر مورد بررسی قرار دهند و از خانواده این پروتئین، به عنوان روش جدید و امیدوارکننده‌ای برای درمان سرطان استفاده کنند.

تلاش برای مقابله با تنوع سرطان، یکی از راهبردهای مهمی است که دانشمندان موسسه پژوهش سرطان، آن را پیگیری می‌کنند تا با کمک آن بتوانند از عهده غلبه بر تکامل سرطان‌ها و مقاومت آنها در برابر دارو برآیند.

دکتر “راب وان مونتفورت”(Rob van Montfort)، سرپرست این گروه پژوهشی گفت: پژوهش ما، ساختار و عملکرد پروتئین مهمی که در فرآیند پیرایش جایگزین نقش دارد، مشخص می‌کند. در این فرآیند، اطلاعات ژنتیکی با یکدیگر ادغام می‌شوند تا چندین مولکول‌ پروتئین را از یک ژن به وجود آورند. سلول‌های سرطانی، از فرآیند پیرایش جایگزین استفاده می‌کنند تا به تنوع و تکامل برسند و از مکانیسم‌های تنظیم‌کننده بدن فرار کنند. ما با مشخص کردن جزئیات مربوط به ساختار مولکولی این پروتئین مهم، توانستیم روش‌های جدیدی برای درمان سرطان ارائه دهیم.

پروفسور “پاول ورکمن”(Paul Workman)، مدیر اجرایی موسسه پژوهش سرطان لندن گفت: ما باور داریم که یافته‌های این پژوهش می‌توانند روش‌های جدیدی برای جلوگیری از راه‌های تکامل سرطان و مقاومت آن در برابر دارو ارائه دهند.

دکتر “امیلی فارثینگ”(Emily Farthing)، مدیر اطلاعات پژوهش در موسسه پژوهش سرطان گفت: این پژوهش، اطلاعات ارزشمندی را در مورد غلبه سلول‌های سرطانی بر فرآیندی ارائه می‌دهد که در سلول‌های ما صورت می‌گیرد. غلبه بر این فرآیند، به سلول‌های سرطانی امکان می‌دهد تا از درمان فرار کنند. اگرچه هنوز باید بررسی‌های بیشتری در مورد یافته‌های این پژوهش صورت بگیرند اما این بررسی می‌تواند امکان ارائه درمان‌های جدید سرطان را در آینده فراهم کند.

این خبر مولکول خاصی که به مقابله باتکامل سرطان می پردازد. اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ابتلا به این سرطان در بین جوانان افزایش یافته/ آمارهای جهانی چه می‌گوید؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، دلایل این پدیده هنوز روشن نیست با این حال چند علت احتمالی برای آن برشمرده می‌شود.

طبق مطالعه جدیدی که جامعه سرطان در آمریکا در نشریه تخصصی “Gut” منتشر کرده، در چندین کشور دنیا شمار افراد زیر ۵۰ سال مبتلا به سرطان روده افزایش پیدا کرده است. این بررسی اطلاعات مربوط به ابتلای بیماران ۲۰ تا ۴۹ ساله و نیز از ۵۰ سال به بالا به بیماری سرطان روده را در بر می‌گیرد. این اطلاعات مربوط به بیماران در ۴۳ کشور جهان است.

پیش از این نشانه‌هایی مبنی بر افزایش آمار بیماران مبتلا به سرطان روده که جوان‌تر از ۵۰ سال هستند دیده شده بود. اما به گفته میشاییل هوف‌مایستر، کارشناس اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی) و علوم تغذیه از مرکز پژوهش سرطان آلمان در هایدلبرگ، تحقیقاتی که پیش از این انجام شده بود، محدود به یک کشور یا یک منطقه بودند.

تحقیق جدید اطلاعاتی جهانی به ما می‌دهد. بر اساس این پژوهش، در کره جنوبی بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ سالانه تنها حدود ۱۳ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر زیر ۵۰ سال مبتلا به سرطان روده می‌شدند. این کشور دارای بالاترین تعداد جوانان زیر ۵۰ سال مبتلا به سرطان روده بوده است. کمترین تعداد جوانان مبتلا به این بیماری را شهر چنای در هند با فقط ۳ و نیم نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر دارد. در آلمان این رقم کمتر از ۸ نفر از ۱۰۰ هزار نفر است.

سرطان روده مسن‌ترها را بیشتر تهدید می‌کند

ربکا زیگل، سرپرست تیم پژوهشی جامعه سرطان آمریکا در آتلانتا می‌گوید که البته خطر ابتلا به سرطان روده در مورد جوانان بسیار کمتر از سالمندان است. کشور اسلواکی با ۱۹۲ و نیم نفر از ۱۰۰ هزار نفر دارای بالاترین آمار سرطان روده سالمندان بوده و چنای با ۲۷ و نیم نفر از۱۰۰ هزار نفر کمترین شمار بیماران را دارد.

هوف‌مایستر از مرکز پژوهش سرطان آلمان معتقد است که با وجود این، شمار بیماران سرطانی جوان نگران‌کننده است. پژوهش مزبور نشان می‌دهد که در عرض ۱۰ سال در ۱۴ کشور، آمار ابتلا به سرطان روده در میان افراد زیر ۵۰ سال ثابت مانده، در سه کشور کاهش یافته و در ۱۹ کشور افزایش پیدا کرده است.

آندوسکوپی برای تشخیص سلامتی روده یا ابتلای آن به سرطان

درآمد مردم ۹ کشور از ۱۹ کشور یاد شده نسبتا بالاست. در این ۹ کشور همزمان با افزایش شمار جوانان مبتلا به سرطان روده تعداد سالمندان مبتلا به این بیماری کاهش یافته یا ثابت مانده است. این ۹ کشور عبارتند از استرالیا، دانمارک، آلمان، بریتانیا، کانادا، نیوزیلند، سوئد، اسلوونی و آمریکا.

هنوز اطلاعات زیادی درباره علت افزایش ابتلای جوانان به سرطان روده به دست نیامده است. متخصصان درباره عللی چون تغذیه مواد غذایی‌ای که مواد شیمیایی به آن‌ها اضافه شده یا تجویز آنتی بیوتیک برای کودکان بحث می‌کنند.

اضافه وزن به عنوان “دلیلی قابل قبول”

میشاییل هوف‌مایستر، کارشناس اپیدمیولوژی، می‌گوید که “بخصوص اضافه وزن به عنوان دلیلی پذیرفتنی مطرح می‌شود”. او می‌افزاید که اما این دلیل هم در حال حاضر بیشتر گمان است. او می‌گوید که به هر حال گمانه‌زنی در زمینه‌های مختلف می‌تواند کاملا مثبت باشد چون پایه پژوهش‌های جدید را می‌توان بر آن‌ها بنا نهاد.

هوف‌مایستر درباره کاهش شمار سالمندان مبتلا به سرطان روده می‌گوید که آزمایش مدفوع و کولونوسکوپی (پس‌روده‌بینی) که در حال حاضر در بسیاری از کشورها رایج و در دسترس است به پیشگیری و نیز درمان بیماری در مرحله اولیه آن بسیار کمک می‌کند. در برخی کشورها مانند آلمان به افراد بالای ۵۰ سال توصیه می‌شود که برای کولونوسکوپی هر از چند گاه به پزشک متخصص مراجعه کنند.

هم اکنون بحثی در سطح بین‌المللی در جریان است تا سن آزمایش کولونوسکوپی و مدفوع برای تشخیص ابتلای احتمالی به سرطان روده را کاهش دهند.

به گزارش دویچه‌وله، نویسندگان مطالعه یادشده به پزشکان توصیه می‌کنند که افراد زیر ۵۰ سالی که در خانواده‌شان مورد ابتلا به سرطان روده وجود داشته را برای آزمایش کولونوسکوپی و مدفوع نزد پزشک متخصص بفرستند.

این خبر ابتلا به این سرطان در بین جوانان افزایش یافته/ آمارهای جهانی چه می‌گوید؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

حس تلخ میثاقی پس از پشت کردن به فردوسی‌پور

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، مهرداد خدیر: روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور در آیین یادبود دوست و همکار فقید- مهدی شادمانی عزیز- در مسجدالرّضای میدان نیلوفر شرکت کردم.

صبغه و سابقۀ روزنامه‌نگاریِ ورزشی از یک سو و چهار سال مبارزۀ بی‌امان با بدترین نوع بیماری سرطان – سارکوم – و به رغم این رنج جان کاه نوشتن ها و توییت‌های امید‌بخش و حضور فعال در فضای مجازی در اوج این جدال نفس‌گیر، از او چهره‌ای مشهور و محبوب ساخته بود و به همین خاطر طیف شرکت‌کنندگان در مراسم ترحیم مانند تشییع گسترده‌تر و متنوع‌تر از آیین‌های مشابه بود و انصافا هم سزاوار آن بود و در ستایش و سوگ او اغراقی در کار نبود.

خدایش بیامرزاد اما این نوشته نه دربارۀ او که به بهانۀ بی‌اعتنایی و بایکوت محمد حسین میثاقی در مراسم ترحیم اوست. صحنه ای که توجه همه را جلب کرده بود. همه ای که بخش غالب آن را اهل رسانه تشکیل می داد. بی توجهی عمدی به این خاطر که  در نگاه افکار عمومی این تلقی شکل گرفته که پای عادل فردوسی پور نایستاده و به جای او نشسته و حالا هر دو در یک آیین شرکت کرده بودند.

می خواستم در این باره دیروز بنویسم اما بیم داشتم حاشیه را بر متن چیره کند و چون دیدم از نگاه روزنامه‌های ورزشی دور نمانده، می‌نویسم.

 

جمع به جوان جویای نام توجهی نشان نمی‌داد و به عکس سراغ عادل فردوسی‌پور می‌رفتند هر چند که مجری محبوب، در سوگ همکار و دوست خود که برخی از متن‌های برنامۀ ۹۰ را می نوشت، حال و حوصله نداشت سلفی بگیرد و سر و شکل آشفته و به هم ریخته‌ای هم داشت.

محمد حسین میثاقی در این چند ماه البته بسیار کوشیده قضیه را ساده و عادی و اداری جلوه دهد. به این صورت که هم عادل کارمند صدا وسیماست و هم او و هر رییسی سیاست‌های خاص خود را دارد و یک جا‌به‌جایی اداری ساده صورت پذیرفته و تازه او مجری ۹۰ هم نشده و در یک کلمه اختیاری نداشته و ندارد و تنها رییس او تغییر کرده است نه آن که خودش رییس شده باشد.

اما خود او هم می‌داند که این توجیه پذیرفتنی نیست چون قصه فراتر از اینهاست. محبوب‌ترین مجری تلویزیون را بی توضیح قانع کننده حذف کرده‌اند و هیچ کس زیر بار جانشینی او نرفته الا کسی که «استاد استاد» از دهان او نمی‌افتاده و مثل بقیه آن‌قدر با عادل صمیمی نبوده که نام کوچک او را صدا بزند.

مجید وارث مجری و برنامه‌ساز «ورزش و مردم» در سال های ۵۸ تا ۶۰ هم محبوب بود و بهرام شفیع جانشین او شد. اما “وارث” به استرالیا کوچ کرده بود و “شفیع” دستیار او نبود و خبری از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم نبود.

فردوسی‌پور اما نرفته و هست و همین قضیه را تلخ و چرک جلوه می‌دهد.

کاری که محمد حسین جوان کرده مثل شایعه‌ای بود که دربارۀ علیرضا افتخاری پیچید که بعد از وقایع سال ۸۸ قرار است به جای محمد رضا شجریان ربنا را بخواند ولی زیر بار نرفت. در حالی که می‌توانست بگوید خواندن آیات قرآن که اجازه نمی‌خواهد یا در انحصار کسی نیست اما گفت آقای شجریان جدای آواز و جایگاه موسیقی دستگاهی، قاری ممتاز قرآن هم بوده و این کار با چنین کیفیتی تنها از او برمی‌آمد. او می دانست که اگر این کار را انجام بدهد خود را در معرض یک مقایسه مدام قرار می دهد، پس وارد نشد.

انتخاب یک مجری به جای مجری دیگر در همه جای دنیا مرسوم است اما حذف ناگهانی مجری محبوب پس از انتخاب مردمی و نشاندن یکی دیگر حس خوبی به مخاطب نمی‌دهد و خیلی‌ها را از تماشای فوتبال هم زده کرده است.

یکی دو سال پیش در مطلبی طعنه‌آمیز از «محمد حسین میثاقی» انتقاد کردم که به شکل افراطی می‌کوشد ادای عادل فردوسی‌پور را درآورد و حتی تکیه‌کلام های او را تکرار می‌کند مثل «عجیب و غریب» یا «کام بک» و حتی به طعنه از واژه «سانچو» استفاده کردم! سانچو پانزا شخصیتی همراه و تأیید کنندۀ «دُن کیشوت» بود.

برخی از دوستان خُرده گرفتند که مبادا اهانت تلقی شود و گفتم اگر قرار باشد به کسی بربخورد عادل است، چون اگر محمد حسین، “سانچو” باشد عادل هم “دُن کیشوت” است و البته منظور این نبود.

مرادم، رابطه مرید و مرادی و ذوب در یک فرد بود که در فرهنگ معاصر ما نمونۀ اتَمّ آن در فیلم «دایی جان ناپلئون» کاراکتر « مش قاسم» با بازی درخشان پرویز فنی زاده در خاطره ها ثبت شده آنجاها که هر چه را دایی جان درباره جنگ های توهّمی خود با انگلیسی ها در ممسنی می‌ گوید (با بازی زیبای غلامحسین نقشینه) تأیید می کند.

نوع نگاه ها به «مَمّد حسین» اما این بار «سانچو» یی نبود چون در سانچو نوعی حس هم دلی هم هست. بیشتر احساس می شد نگاه «یهودا»‌یی دارند. یکی از حواریون عیسی مسیح که پس از شام آخر مخفی‌گاه را لو داد.

ممد حسین، یهودا نیست و عادت ندارم از تعبیر «خیانت» و «خائن» برای افراد استفاده کنم. چون خیانت در مقابل امانت مفهوم دارد. چندان که تبعیض در برابر عدالت.

با این حال آن گونه که «ممّد حسین» در صندلی فرو رفته و کلاه خود را مدام پایین تر می آورد تا احتمالا دیده نشود این پرسش درمی گرفت که درآن زمان حس «سانچو»‌یی طرد شده را داشت یا از نگاه هایی با حس «یهودا»‌یی آزار می دید؟

مجری جوان نباید انتظار داشته باشد مردمی که برای عادل فردوسی پور هورا می کشند او را هم دوست داشته باشند. چون حالا این کار جمع نقیضین است.

همان گونه که نمی توان هم زمان امیرکبیر و میرزاآقاخان نوری را دوست داشت! تنها دارم مثال تاریخی می آورم و قصد قیاس ندارم. نه فردوسی‌پور میرزا تقی خان فراهانی است نه این پسر ماجراجو میرزاآقا خان نوری. اما وقتی نمی‌شود، یعنی نمی شود. همان گونه که تیمسار زاهدی انتظار نداشت مثل دکتر مصدق محبوبیت داشته باشد.

محمد حسین میثاقی اما می تواند از رییس جوان شبکه سه انتظار داشته باشد که حالا که این همه تنها شده هوای او را بیشتر داشته باشد. این همه هزینه داده، دست کم دست‌مزد خوبی بگیرد که بیَرزد.

این خبر حس تلخ میثاقی پس از پشت کردن به فردوسی‌پور اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بلایی که تلفن همراه در تاریکی بر سر چشمانتان می‌آورد!

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، نوری که از صفحه‌های هوشمند و لپ تاپ شما در تاریکی ساطع می‌شود، ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

محققان کشف کرده اند که چگونه نور آبی می‌تواند منجر به تخریب شبکیه چشم شود که یکی از دلایل اصلی کاهش بینایی است؛ در واقع، امواج نور حاوی انرژی کافی برای از بین رفتن سلامت چشم‌ها به مرور زمان هستند.

در طیف نور، نور آبی طول موج کمتری دارد و بنابراین انرژی بیشتری نسبت به نور قرمز، زرد یا سبز به همراه دارد؛ این انرژی اضافی دلیل همان اثر مخرب بر چشم است.

قرار گرفتن زیاد در معرض این نور  می‌تواند یک واکنش سمی را ایجاد کند که سلول‌های گیرنده نور را در شبکیه از بین ببرد؛ این سلول‌ها بازسازی نمی‌شوند.

متأسفانه در زندگی روزمره نمی‌توان نور آبی را بطور کامل کنار گذاشت؛ این نور از تابش خورشید، تلفن‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی که اغلب به طور مستقیم در جلوی صورت ما قرار گرفته اند، ناشی می‌شود.

محققان می‌گویند مردم باید مراقب استفاده از وسایل الکترونیکی خود در تاریکی باشند، زیرا این کار باعث تمرکز مستقیم نور آبی در چشم‌ها می‌شود و در واقع می‌تواند نور ساطع شده از دستگاه را چندین برابر زیادتر کند، درست مانند وقتی که یک ذره بین را در معرض آفتاب قرار می‌دهید و نور در کانون آنچنان شدید می‌شود که می‌تواند چیزی را بسوزاند.

چگونگی فیلتر کردن نور آبی

افراد می‌توانند از عینک آفتابی و عینک دیگری که برای فیلتر کردن نور آبی طراحی شده است، استفاده کنند.

همچنین محققان گفته‌اند ممکن است بین قرار گرفتن در معرض نور آبی و آب مروارید هم ارتباط وجود داشته باشد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگر نمی‌توانید تلفن را در شب خاموش کنید نور صفحه نمایش خود را تنظیم کنید تا میزان انتشار نور آبی را به حداقل برسانید و با این کار چشمان خود را محافظت کنید.

علاوه بر اثر تخریبی نور تلفن و سایر لوازم دارای صفحه نمایش در تاریکی، آن‌ها می‌توانند در خواب فرد هم اختلال ایجاد کند. نور آبی تولید ملاتونین، هورمونی که چرخه خواب بدن را تنظیم می‌کند، را هم مختل می‌کند.

این امر نه تنها باعث بدخوابی، بی خوابی و خستگی بیشتر می‌شود بلکه می‌تواند منجر به انواع نقایص سلامتی از جمله بیماری‌های قلبی، افزایش وزن، افسردگی و اضطراب شود.

نور آبی این وسایل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را هم افزایش دهد

علاوه بر تنظیم چرخه خواب، ملاتونین یک آنتی اکسیدان قدرتمند برای توانایی بدن در مبارزه طبیعی با سرطان است. هنگامی که سطح ملاتونین سرکوب می‌شود، خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری‌ها افزایش می‌یابد.

اگر ملاتونین به مدت یک شب مختل شود، تهدیدی جدی نخواهد بود. با این حال، اگر شما به صورت مداوم از تلفن همراهتان در تاریکی استفاده کنید، خطرابتلا به افزایش التهاب و اختلال عملکرد سیستم ایمنی را به میزان قابل توجهی در خود افزایش می‌دهید.

این خبر بلایی که تلفن همراه در تاریکی بر سر چشمانتان می‌آورد! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

فرمول خوراکی برای نابودی سلول‌های بنیادی سرطان

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، آنچه می خورید و می نوشید می تواند دلیل اصلی ابتلا به سرطان باشد. اما تغییرات ساده در رژیم غذایی شما می تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری مرگبار کمک کند.

به نقل از “مدیکال دیلی”، جدا از فهرست خوراکی هایی که باید برای پیشگیری از ابتلا به سرطان مصرف آنها را کنار بگذارید، باید به مصرف خوراکی هایی که به حفظ سلامت شما و پیشگیری از انواع مختلف بیماری ها کمک می کنند نیز توجه داشته باشید. پس چرا یک رژیم غذایی مرگبار برای سلول های بنیادی سرطان را امتحان نکنید؟

این سلول های بنیادی از روند سرطان‌زایی پشتیبانی می کنند. آنها نقشی کلیدی در پیشرفت سرطان، مقاومت در برابر دارو و عود مجدد بیماری پس از درمان دارند.

مطالعات پیشین نشان داده اند که برخی مواد غذایی می توانند فعالیت سلول های بنیادی سرطان‌زا را متوقف کرده و آنها را از ایجاد بیماری باز دارند.

سیب زمینی بنفش

مصرف یک سیب زمینی بنفش در روز برای یک هفته نشان داده است که در مسدود کردن فعالیت سلول های بنیادی مضر که می توانند موجب سرطان روده بزرگ شوند، موثر عمل می کند. پژوهشگران در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در آمریکا متوجه شدند ماده زیست فعال آنتوسیانین موجود در این ماده غذایی به کاهش تومورها و قدرت تهاجمی سلول های سرطانی کمک می کند.

چای سبز

پژوهشگران چینی طی مطالعات مختلف متوجه شده اند که چای سبز می تواند به نابودی سلول های بنیادی سرطان کمک کند. چای سبز حاوی اپیگالوکاتچین-۳-گالات است که سلول های سرطانی را به آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده سلول تشویق کرده و می تواند رشد سلول های بنیادی سرطان روده بزرگ را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

چای ماچا

مطالعه ای در دانشگاه سالفورد در انگلیس نشان داد که چای ماچا می تواند سلول های بنیادی سرطان را با کاهش منابع انرژی آنها از بین ببرد. این نوشیدنی به طور خاص آثار چشمگیری در مبارزه با سرطان پستان نشان داده است.

روغن زیتون فوق بکر

روغن زیتون فوق بکر سکویریدویدها (Secoiridoid) را در اختیار بدن قرار می دهد که در تست های آزمایشگاهی کارایی خود در کاهش رشد سلول های بنیادی سرطان پستان را نشان داده است. روغن زیتون فوق بکر در پیشگیری از ابتلا به سرطان در سوژه های حیوانی موثر بوده و کاهش رشد تومور در سوژه هایی که به بیماری مبتلا بودند را نیز نشان داده است.

گردو

گردو یکی دیگر از مواد غذایی است که می تواند سرطان روده بزرگ را هدف قرار دهد. در همین راستا، گردو می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری و افزایش نرخ بقای بیماران کمک کند.

پژوهشگران در کره جنوبی طی یک مطالعه دریافتند که مصرف روزانه عصاره گردو برای یک هفته به کاهش رشد سلول های بنیادی سرطان روده بزرگ به میزان ۸۶ درصد کمک کرده است. گردو حاوی مواد زیست فعال، مانند اسید گالیک، اسید کلروژنیک و اسید الاژیک است.

این خبر فرمول خوراکی برای نابودی سلول‌های بنیادی سرطان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سال ۲۱۰۰؛ دنیا چه شکلی خواهد بود؟

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، ۱۰۰ سال پیش را تصور کنید، چه کسی فکر می‌کرد دنیا امروز چنین شکلی داشته باشد؛ افراد با دستگاه کوچکی هر روز با هم تماس می‌گیرند، با اینترنت دنیایی غیرواقعی ساخته شده که می‌توانید پاسخ همه سوال‌هایتان را در آن پیدا کنید، خودروها حرف اول را شهرها می‌زنند، روزانه هزاران هواپیما به پرواز در می‌آیند و …

اما ۱۰۰ سال دیگر چطور؟ برای سال ۲۱۰۰ باید منتظر چه دنیایی باشیم؟ این سوالی است که در چند سال اخیر دانشمندان سعی کردند به آن پاسخ بدهند.

آنها در پیشبینی‌هایشان اکثرا آینده‌ای حیرت‌آور را توصیف کرده‌اند، آینده‌ای که نشان می‌دهد تغییرات به همان سرعت قبلی در حال انجام است؛ از زندگی در سیاره‌ای دیگر تا جلوگیری از پیری!

برخی از پیشبینی‌هایی که کارشناسان و فیزیکدانان از سال ۲۱۰۰ انجام داده‌اند را اینجا بخوانید:

اینترنت را در چشم‌هایتان پنهان کنید

تصور کنید که فقط با یک چشم بر هم زدن آنلاین می‌شوید، شاید تا پایان قرن همین موضوع به واقعیتی روزمره تبدیل شود. پیشبینی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که اینترنت در لنزهایی که روی چشم قرار دارند قرار می‌گیرد و شما هرجایی بخواهید به آن وصل شوید.حتی این لنزها قادر خواهند بود که صورت افراد دیگر را تشخیص بدهد و برای حرف‌هایشان زیرنویس قرار بدهد، به طوری که اگر کسی به زبان دیگری صحبت کند شما منظور آنها را بفهمید. همچنین با این لنزها می‌توانید به زمان قدیم برگردید و به سادگی در ویرانه‌های امپراطوری رم پیاده‌روی کنید. ممکن است با استفاده از این تکنولوژی شما قند خون، فشار خون، ضربان قلب و فاکتورهای دیگر سلامتی خود را هم چک کنید.

انسان آب و هوا را کنترل می‌کند

انسان هم اکنون به برخی فناوری‌های کنترل اقلیم دسترسی دارد، اما احتمالا این فناوری‌ها تا پایان قرن با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کنند، البته نه به شکلی که بشود از آن به سادگی استفاده کرد و احتمالا به علت قیمت زیاد آن دانشمندان فقط از آن در مواقع ضروری استفاده می‌کنند.

آدم فضایی‌ها!

میچیو کاکو، فیزیکدان آمریکایی ژاپنی در رابطه با اینکه تا سال ۲۱۰۰ وضعیت پیدا کردن آدم‌فضایی‌ها به کجا می‌رسد می‌گوید: «فکر کنم در همین قرن ما پیامی از یک تمدن هوشمند در فضا دریافت کنیم. اگرچه، نه به این معنی که این مکالمه ۲ طرفه خواهد بود. شاید آنها صدها سال نوری دورتر باشند به همین دلیل انجام این گفتگو صدها سال طول می‌کشد. اما وقتی این اتفاق رخ بدهد تمدن انسان به نقطه عطفی می‌رسد.»

جلوگیری از پیری

هزاران سال است که بشر به نوعی دنبال حیات ابدی است، ما هنوز هم به این رویا نرسیده‌ایم اما حالا با پیشرفت تکنولوژی شاید تا سال ۲۱۰۰ این اتفاق  رخ بدهد. دانشمندان دیگر کشف کرده‌اند که فرایند پیر شدن دقیقا چیست و شاید بتوانند جلوی آن را بگیرند و یا حتی روند آن را معکوس کنند. در نهایت شاید مجموعه‌ای از روش‌های مختلف فرایند پیر شدن را از بین ببرند، شاید نوه‌های شما بخواهند بعد از ۳۰ سالگی دیگر سنشان زیاد نشود.

قرار دادن هوشیاری انسان در اشعه لیزر

میچیو کوکو پیشبینی عجیب دیگری هم وضعیت بشر در سال ۲۱۰۰ دارد، او در این رابطه گفت: «به نظر من تا پایان قرن پروژه‌ای اجرا می‌شود که می‌تواند هوشیاری انسان را در اشعه لیزر قرار داده و آن را به سمت فضا بفرستد، در این صورت در ۱ ثانیه اشعه لیزر به ماه می‌رسد، در ۲۰دقیقه به مریخ و در ۴ ساعت به نزدیک‌ترین ستاره.»

با خودروهایتان پرواز کنید

شاید شما هم وقوع این اتفاق را تصور کرده باشید، تا سال ۲۱۰۰ قطعا شما سوار ماشین‌هایی می‌شوید که نیازی به راننده ندارند و حتی قادرند با استفاده از قوانین مغناطیسی پرواز کنند. همچنین در آن زمان ترافیک به یک افسانه‌ای باستانی تبدیل می‌شود چراکه جی‌پی‌اس خودروها با هم در ارتباط هستند و به شکلی تردد می‌کنند که در مسیری چه در زمین و چه در آسمان ترافیک به وجود نیاید.

سرطان همچنان درمان نمی‌شود!

بمب‌های هوشمند مولکولی ایجاد می‌شوند که چند سال قبل از پخش سلول‌های سرطانی در خون حرکت می‌کنند و آنها را از بین می‌برند. شیمی درمانی به روشی سخت و آسیب‌زا قدیمی تبدیل می‌شود. اگرچه سرعت تکثیر برخی از انواع سرطان بسیار زیاد است و آنها هنوز غیرقابل درمان خواهند بود.

این خبر سال ۲۱۰۰؛ دنیا چه شکلی خواهد بود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

هجوم دوباره مردم به توریست آلمانی

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، در چند روز پیش انتشار تصویری از فیلیپ، توریست جوان  آلمانی با صورتی زخمی و چشمانی ورم‌کرده در فضای مجازی خبرساز شد. فیلیپ که به تازگی از سرطان نجات یافته است برای کمک به کمپین سرطانی‌ها به ایران سفر کرده بود.

این دوچرخه‌سوار آلمانی چهارشنبه ۲ مردادماه حدود ساعت ۲۱ شب در مسیر عبور از محور شمالی کشور در شهر نشتارود در نزدیکی تنکابن توسط تعدادی مهاجم مورد ضرب و شتم قرار گرفت و وسایلش به سرقت رفت. این گردشگر که به شدت از ناحیه صورت آسیب دیده و دچار شکستگی فک و دندان شده بود به بیمارستان شهید رجایی تنکابن منتقل و سپس به تهران انتقال داده شد. بلافاصله پس از اینکه فرمانداری تنکابن و نیروی انتظامی در جریان این ماجرا قرار گرفتند، در مدت زمان کوتاهی ۷ متهم این پرونده دستگیر و به زندان منتقل شدند و اموال مسروقه نیز کشف و تحویل مالباخته شد.

چهار روز پیش فیلیپ تصویری از خود در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت و نوشت: ‌چند جوان در شمال ایران او  را به طرز وحشیانه‌ای کتک زدند؛ با این حال او می‌گوید اجازه نمی‌دهد این رفتار وحشیانه سفر فوق العاده‌اش را تحت تاثیر قرار دهد.

او در صفحه اینستاگرامش نوشت:

خاطرات سفر فراتر از بزرگترین قله‌ها
چه داستانی غم انگیز

۱۰ روز پیش، گروهی از جوانان سفر شگفت انگیز من در ایران را با روشی وحشیانه به پایان رساندند. هنگام اردو زدن در دریای خزر، من مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتم. صورتم شکسته شد. فکم شکست و حداقل یک ماه طول می‌کشد تا درمان شود.

آن شب می‌خواستم مطلبی را منتشر کنم که روایت زندگی ۴ ماهه من در جاده بود. من به بسیاری جهات تغییر کرده‌ام و اکنون خصوصاً یک چیز را باید اعلام کنم: این حادثه هیچ چیز را در درون من تغییر نداد. من نمی‌گذارم خاطرات فوق العاده‌ای را که با تمام افراد خارق العاده داشتم با جاه طلبی‌ و خودخواهی گروهی از جنایتکاران جوان که من را مورد آزار و اذیت دادند،قرار بگیرد.

در عین حال: بابت ارسال سخنان دوست داشتنی که برای من ارسال می‌کنید تشکر می‌کنم!

یک بار دیگر: تجربه شگفت انگیز من از فرهنگ ایرانی تحت تأثیر دسته‌ای از رفتار احمقان بدوی قرار نخواهد گرفت.

سفر من  به محض اینکه دوباره بتوانم از دهانم استفاده کنم ادامه خواهد یافت.در ضمن بیایید از دوچرخه و بدن خود مراقبت کنیم.

این خبر هجوم دوباره مردم به توریست آلمانی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اگر نگران سلامتی‌تان هستید، این علام را جدی بگیرید

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، گاهی اوقات خارش در یک قسمت از بدن تنها به واسطه یک مساله جزئی شکل گرفته یا احساس درد در ماهیچه تنها یک ماهیچه درد ساده است. زمانی که علائم پایدار نیستند، به طور معمول جای نگرانی وجود ندارد.

اما زمانی که علائم پایدار بوده و متوجه بروز الگوهایی خاص می‌شوید، این می‌تواند به در جریان بودن مساله‌ای جدی‌تر اشاره داشته باشد. در ادامه با پنج علامت که مردان نباید آنها را نادیده بگیرند و همواره ارزش مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق‌تر شرایط را دارند، بیشتر آشنا می شویم.

توده‌ای که از بین نمی‌رود

چگونه احساس می‌شود: ممکن است فکر کنید که با یک جوش یا یک خال مواجه هستید و برخی مردان هنگام اصلاح با تیغ موجب خونریزی از آن می شوند. برخی دیگر از خراش یا جای زخمی جدید شکایت می‌کنند که به یاد نمی‌آورند چگونه شکل گرفته است.

چرا باید به پزشک مراجعه کنید: این جوش مرموز می تواند کارسینوم سلول بازال، نوعی قابل درمان از سرطان پوست باشد که در مردان بیشتر از زنان شایع است. از جمله مناطق بدن که بیشتر تحت تاثیر این شرایط قرار می گیرند، به ویژه اگر زمان زیادی را در فضای باز سپری می کنید، می توان به پوست سر، پلک ها، نوک گوش ها و پشت اشاره کرد. کارسینوم سلول بازال به سرعت ملانوما به دیگر مناطق بدن گسترش نمی یابد اما هرچه در درمان آن تاخیر کنید، توده یا جای زخم شما شرایط وخیم‌تری به خود می گیرد.

مشکلات مرتبط با دفع ادرار  

چگونه احساس می‌شود: شما ممکن است به طور ناگهانی شب ها برای دفع ادرار بیش از یک بار از خواب بیدار شوید یا در طول روز نیاز به استفاده مکرر از توالت داشته باشید. همچنین، ممکن است جریان ادرار شما ضعیف‌تر شده یا هنگام دفع ادرار با احساس درد مواجه باشید.

چرا باید به پزشک مراجعه کنید: بزرگ شدن پروستات اغلب دلیل اصلی این شرایط محسوب می‌شود. بیش از نیمی از تمام مردان بزرگ شدن پروستات را در زندگی خود تجربه می کنند. برخی بی نیاز از دخالتی خاص می توانند به زندگی خود ادامه دهند اما دیگران برای کاهش ناراحتی خود نیازمند مصرف دارو یا اقدامات دیگر هستند. نیاز به عمل جراحی برای پیشگیری از عوارض انسداد مانند آسیب کلیوی کمتر شایع است. مشکلات مرتبط با دفع ادرار می توانند نشانه ای از مسائل دیگر مانند دیابت یا در موارد نادر، سرطان پروستات نیز باشند.

مشکلات مرتبط با رابطه جنسی 

چگونه احساس می‌شود: ناتوانی در نعوظ از جمله مشکلات رایج بین مردان است.

چرا باید به پزشک مراجعه کنید: هر مردی که به ناگاه با اختلال در نعوظ مواجه می شود باید به پزشک مراجعه کند. فکر نکنید که شما برای ابتلا به اختلال نعوظ بیش از حد جوان هستید زیرا حدود یک چهارم مردان ۴۰ ساله و جوان‌تر این شرایط را تجربه می کنند. اختلال در نعوظ شرایطی است که می تواند از استرس یا عاداتی مانند مصرف نوشیدنی های الکلی و سیگار کشیدن ناشی شود اما مقصر دانستن سبک زندگی می تواند به نادیده گرفتن مشکلی واقعی منجر شود. اختلال در نعوظ می تواند نشانگر اولیه مشکلات قلبی عروقی باشد. رگ های مسدود شده جریان خون به قلب و اندام های تناسلی را کاهش می دهد. مراجعه زودهنگام به پزشک و تشخیص دلیل زمینه ای بروز این شرایط می تواند حتی از تجربه یک حمله قلبی یا سکته مغزی پیشگیری کند.

رفتار خشن و آزار دهنده 

چگونه احساس می شود: شما پرخاشگر و تحریک پذیر شده اید یا در رفتارهای پر خطر درگیر می شوید.

چرا باید به پزشک مراجعه کنید: افسردگی می تواند خود را این گونه در مردان نشان دهد و تشخیص آن برای دیگران دشوار باشد. مردان مبتلا به افسردگی شاید نشانه های کلاسیک این بیماری را نشان ندهند. در همین راستا، فرد ممکن است به جای احساس غم و اندوه، رفتاری پرخاشگرانه داشته باشد. همچنین، ممکن است بیش از حد الکل مصرف کرده یا با سرعت زیاد رانندگی کند. مردان احتمال کمتری دارد در پی دریافت کمک یا مصرف داروهای ضد افسردگی باشند. اگر احساس می کنید با افسردگی دست به گریبان هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی شرایط و تشخیص بهترین گزینه است. سطوح پایین ویتامین های B۱۲ و D با افسردگی در ارتباط هستند. همچنین، درد مزمن و بیماری ها حتی دیابت می توانند با افسردگی مرتبط باشند. پزشک می تواند با توجه به علائم و وضعیت فعلی شما بهترین گزینه درمان را ارائه کند.

سرفه‌ای که از بین نمی‌رود 

چگونه احساس می‌شود: سرفه‌ای خشک و مداوم که چهار هفته یا بیشتر ادامه داشته است یا گرفتگی مکرر صدا. هنگام غذا خوردن توجه داشته باشید که غذا به راحتی پایین می‌رود یا در بلع با دشواری مواجه هستید.

چرا باید به پزشک مراجعه کنید: این می تواند نشانه ای پنهان از بیماری بازگشت اسید معده به مری (GERD) باشد. در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند به سرطان مری منجر شود که احتمال ابتلا به این شرایط بین مردان بیش از سه برابر زنان است. همچنین، سرفه مداوم می تواند به آسم، ترشحات پشت حلق، یا با شیوع کمتر به سرطان ریه یا نارسایی فلبی اشاره داشته باشد.

اگر با این علائم مواجه هستید با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید

سکته مغزی دومین دلیل مرگ و میر افراد در جهان است. اگر با هر یک از علائم زیر مواجه شدید، حتی اگر از بین رفتند، در پی دریافت کمک پزشکی فوری باشید:

– ضعف یا بی حسی در یک سمت بدن (معمولا در صورت، دست یا پا).

– تاری دید یا از دست دادن بینایی در یک یا هر دو چشم.

– دشواری در صحبت کردن، کلمات بریده بریده، دشواری در درک آنچه دیگران می گویند یا ناتوانی در تکرار یک جمله ساده.

– سرگیجه ناگهانی یا یک سردرد شدید.

این خبر اگر نگران سلامتی‌تان هستید، این علام را جدی بگیرید اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.