سازمان ملل: اعتراض ایران به تحریم ظریف در شورای امنیت به جریان افتاده است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تائید کرد که نامه نماینده ایران به سازمان ملل در اعتراض به تحریم وزیر امورخارجه این کشور از سوی آمریکا به شورای امنیت ارائه شده است.

به نقل از خبرگزاری شینهوا، استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره نامه مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل در رابطه با تحریم وزیر امورخارجه ایران از سوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به جریان افتاده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که دبیرکل سازمان از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا از هر اقدامی که وضعیت پر تنش کنونی را تشدید می‌کند، پرهیز کنند.

سطح اختلافات میان تهران و اشنگتن در یک سال گذشته از زمان خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و در پی آن، بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران شدت افزایش یافته است. آمریکا در جدیدترین اقدام خود علیه جمهوری اسلامی وزیر امورخارجه ایران را تحریم کرده است.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز گذشته نیز در یک کنفرانس خبری گفت که امیدوار است دولت آمریکا راجع به حضور یافتن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، به مقررات این کشور به عنوان میزبان سازمان ملل پایبند باشد.

دوجاریک افزود: باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه اتفاقی در مجمع عمومی می‌افتد، نمی‌توانم پیش‌بینی کنم اما سازمان ملل الزاماتی طبق توافق کشور میزبان دارد و مطابق اصول، ما امیدواریم هر کشوری که مشمول این مقررات می‌شود، طبق آن عمل کند.

هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، روز ۱۷ سپتامبر در نیویورک برگزار خواهد شد و مذاکرات در سطح بالا، مطابق برنامه از ۲۴ سپتامبر آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل طی نامه‌ای در رابطه با تحریم ظریف به دبیرکل این سازمان تاکید کرد که تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل و اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد است.

وی با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم‌ها به دلیل نقش و جایگاه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، اعمال شده است، تصریح کرد که این امر به خوبی نشان می‌دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل به حساب می‌آید، بیزار است.

روانچی این محدودیت را غیرقانونی و بخشی از سیاست کلی آمریکا در زمینه اجرای تروریسم اقتصادی علیه ایران دانست و افزود: این اقدام آمریکا نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، به‌ویژه اصل نقض ناپذیری مصونیت مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته شده جهانی دانسته است.

نماینده ایران در سازمان ملل در نامه خود با تاکید بر اینکه جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند، همچنین خواستار ایفای نقش فعالانه دبیرکل سازمان ملل در برخورد با این روند خطرناک برای حقوق و روابط بین‌الملل، چندجانبه‌گرایی و یکپارچگی سازمان ملل شده است. /ایسنا

این خبر سازمان ملل: اعتراض ایران به تحریم ظریف در شورای امنیت به جریان افتاده است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پیشنهاد جیسون رضائیان به پمپئو و ظریف

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏ به نقل از واشنگتن پست، رضاییان در این مطلب نوشت: این دو نفر قصد دارند امتیازاتی از طرف مقابل خود بگیرند و تنها چیزی که وجود ندارد، زمین بازی است.

به گفته وی اگر این مناظره در تهران نباشد، چرا در نیویورک آن را نگذارند؟ در محل استقرار دیپلماتهای ایران و در خلال برگزاری مجمع عمومی سالانه سازمان ملل و به صورت پخش زنده برای جهانیان فراهم شود. آیا عادلانه‌تر از این می‌تواند باشد؟

رضائیان علت تحریم های آمریکا علیه ظریف را رد درخواست پمپئو برای سفر به تهران و همچنین درخواست مصاحبه با رسانه های ایران  عنوان می کند.

لازم به ذکر است که حدود یک ماه پیش مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که قصد دارند ظریف را تحریم کنند ولی برخی از رسانه‌های غربی در آن موقع گزارش دادند که آمریکا احتمالا به خاطر عواقب این موضوع در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد ولی روز چهارشنبه به وقت محلی آمریکا وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریمی خود قرار دادند.

آمریکایی‌ها همچنین در سفر اخیر ظریف به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل محدودیت‌هایی را برای تردد او وضع کرده بودند. چنانکه او فقط می‌توانست به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، ساختمان سازمان ملل و همچنین محل اقامت خود در نیویورک تردد داشته باشد.

به دنبال تحریم وزیر امور خارجه کشورمان، ظریف در حساب توییتری خود نوشت: دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من «سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم».

وی افزود: این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می‌کنید.

این خبر پیشنهاد جیسون رضائیان به پمپئو و ظریف اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نژادپرستی تاریخی روسای‌جمهور آمریکا / افشای نوار مکالمه تلفنی نیکسون و ریگان

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏ به نقل از بیزنس اینسایدر، افشای یک نوار قدیمی از مکالمه تلفنی رونالد ریگان و ریچارد نیکسون، روسای‌جمهور سابق آمریکا بر نژادپرستی تاریخی مقامات این کشور صحه می‌گذارد.

بر اساس یک نوار مکالمه تلفنی قدیمی که مدتها مخفی شده بود و آتلانتیک به تازگی آن را منتشر کرده، ریگان، فرماندار وقت کالیفرنیا در تماسی تلفنی با نیکسون، رئیس جمهور این کشور در اظهاراتی نژادپرستانه هیئت کشور‌های آفریقایی در سازمان ملل را «میمون» خطاب کرده است.

ریگان در این گفتگوی تلفنی می‌گوید: دیشب به شما گفتم همانند من آن‌ها را از تلویزیون تماشا کن. آن میمون‌های آفریقایی -لعنت بر آن‌ها- هنوز هم از پوشیدن کفش احساس ناراحتی می‌کنند!

بر اساس این نوار افشا شده، اظهارات نژادپرستانه ریگان باعث خنده نیکسون شد.

خوشحالی هیئت تانزانیا در مجمع عمومی سازمان ملل پس از رای دادن به جایگزینی چین به جای تایوان موجب عصبانیت ریگان شده بود. در پی این مکالمه تلفنی، نیکسون به مشاور امنیت ملی خود دستور داد تا همه نشست‌های آتی با سران کشور‌های آفریقایی که در رای‌گیری سازمان ملل درباره چین و تایوان از آمریکا حمایت نکردند را لغو کند.

به نوشته بیزنس اینسایدر، تیم نفتالی، استاد تاریخ دانشگاه نیویورک در پی افشای این نوار بود. او که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ مدیریت کتابخانه ریاست جمهوری نیکسون را برعهده داشت، گفت زمانیکه اولین بار این نوار مکالمه در سال ۲۰۰۰ منتشر شد بخش اظهارات نژادپرستانه آن برای حمایت از حریم خصوصی ریگان حذف گردید. با توجه به آنکه ریگان در سال ۲۰۰۴ درگذشت، نگرانی‌ها درباره حریم خصوصی او از بین رفت و نفتالی از آرشیو دولتی خواست تا مکالمه تلفنی میان ریگان و نیکسون را بررسی کنند و نسخه کامل آن اوایل این ماه به صورت آنلاین منتشر شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز با اظهارات نژادپرستانه شناخته شده است. در تازه‌ترین مورد ترامپ در توئیتی به چهار نماینده زن رنگین‌پوست کنگره [الکساندریا اوکاسیو کورتز، ایلهان عمر، آیانا پریسلی و رشیده طلیب] حمله لفظی کرد و خواستار عذرخواهی آنان از آمریکا و رژیم صهیونیستی شد.

او در یک پیام توئیتری نوشت: «کشور ما آزاد، زیبا و بسیار موفق است. اگر از کشورمان بیزار هستید یا در اینجا خوشحال نیستید، می‌توانید به کشورهای خودتان بازگردید!»

این خبر نژادپرستی تاریخی روسای‌جمهور آمریکا / افشای نوار مکالمه تلفنی نیکسون و ریگان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

صحبت‌های ظریف پس از دیدار با نمایندگان کنگره آمریکا + فیلم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفتگو کرد.

ظریف در سفر به نیویورک با نمایندگان کنگره آمریکا هم دیدار کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی درباره این دیدار گفت: با نمایندگان کنگره که نماینده مردم این کشور هستند دیدار کرد.

وی با بیان اینکه با نمایندگان کنگره به عنوان فرستاده دولت آمریکا گفتگو نکردم، افزود: اینکه با کدام نمایندگان دیدار کردم را واگذار می‌کنم به افرادی که طرف گفتگو بودند تا خودشان اعلام کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان قرار است امروز نیویورک را به مقصد ونزوئلا ترک کند. /باشگاه خبرنگاراناین خبر صحبت‌های ظریف پس از دیدار با نمایندگان کنگره آمریکا + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر خارجه آمریکا تردد ظریف در نیویورک را محدود کرد

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با واشنگتن پست از موافقت خود با اعطای ویزا به همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف برای سفر به این کشور خبر داد  اما در عین حال گفت که “محدودیت‌های شدیدی” را برای تردد وزیر خارجه ایران در نیویورک قائل شده است.

مایک پمپئو در این مصاحبه گفت که در راستای اجرای تعهدات آمریکا در قبال سازمان ملل [در خصوص اعطای ویزا به مقامات کشورها برای حضور در نشست‌های این سازمان] با اعطای روادید به ظریف [از طریق سفارت آمریکا در سوئیس] موافقت کرده است اما “تردد او در نیویورک به شدت محدود خواهد بود.”

وزیر امور خارجه آمریکا در این مصاحبه تلفنی اعلام کرد که “ظریف و همراهان او تنها اجازه خواهند داشت بین دفتر مرکزی سازمان ملل و دفتر نمایندگی ایران که شش پلاک آنسوتر قرار دارد و همچنین اقامتگاه سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل که در همان نزدیکی است، تردد کنند.”

پمپئو در ادامه اضافه کرد: «ما برای ظریف و هیات همراه او تمام حقوقی که به موجب توافقنامه سازمان ملل از آن برخوردارند را فراهم می‌کنیم اما نه چیزی فراتر از آن!»

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در واکنش به اعلام محدودیت برای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر کاری به نیویورک، اعلام کرد: «همانطورکه وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه خود [با واشنگتن‌پست] اعتراف کرد ناراحتی آن‌ها از تاثیرگذاری سفر‌های کاری ظریف و حضور رسانه‌ای ایشان و اثری است که بر افکار عمومی آمریکا و جهان می‌گذارد.»

وی ادامه داد: «قطعاً اعمال محدودیت حضور در برخی خیابان‌های نیویورک تاثیری در برنامه‌های کاری ایشان ندارد. ظریف معمولاً در مقر سازمان ملل متحد، نمایندگی دائم ایران و اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در رفت و آمد است و همه دیدارها، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایشان را در همین مکان‌ها انجام می‌دهد.» /باشگاه خبرنگاران جوان

این خبر وزیر خارجه آمریکا تردد ظریف در نیویورک را محدود کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ماجرای ربوده شدن حاج احمد متوسلیان چیست؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، چهاردهم تیرماه سالگرد ربوده شدن ۴ نفر از دیپلمات‌های ایرانی است؛ روزی که حاج احمد متوسلیان و ۳ همراهش در کشور لبنان توسط فالانژهای رژیم صهیونیستی ربوده شدند. طی این ۳۷ سال حرف‌های گوناگونی درباره سرنوشت این چهار دیپلمات زده شده است.

روز گذشته وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد ربوده‌شدن این دیپلمات‌ها اعلام کرد: “شواهد و قرائن گویای آن است که دیپلمات‌های ربوده شده در لبنان، به نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی تحویل داده شده و متعاقبا به سرزمین‌های اشغالی منتقل شده‌اند و اکنون در زندان‌های این رژیم نامشروع بسر می‌برند.”

در این گزارش به ماجرای ربوده شدن حاج احمد متوسلیان و همراهانش پرداخته شده است.

ماجرای ربوده شدن ۴ دیپلمات ایرانی چیست؟

۱۴ خرداد ۱۳۶۱ خودرو سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران که در حمایت پلیس دیپلماتیک لبنان از شهر بندری طرابلس به بیروت باز می‌گشت، برخلاف قوانین بین‌المللی و مصونیت دیپلمات‌ها در منطقه “برباره” توسط نیروهای رژیم صهیونیستی موسوم به “نیروهای لبنانی” متوقف شد و سه دیپلمات ایرانی و خبرنگار همراه آنها ربوده شدند.

از آن زمان تاکنون از سرنوشت سیدمحسن موسوی (کاردار سفارت ایران)، حاج احمد متوسلیان (وابسته نظامی سفارت ایران در بیروت)، تقی رستگارمقدم (کارمند سفارت) و کاظم اخوان (خبرنگار و عکاس ایرنا) خبری در دست نیست.

دقایقی بعد از ربوده شدن احمد متوسلیان و همراهانش، رادیو اسرائیل اعلام می‌کند: ژنرال احمد متوسلیان، طراح عملیات فتح المبین و بیت المقدس، در پست بازرسی «برباره» به‌اسارت گرفته شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که این چهار نفر از مصونیت دیپلماتیک برخوردار بودند. در آن زمان، پیرو جنگ‌های داخلی در لبنان، اسرائیل به این کشور حمله کرده بود و حزب فالانژ، همکاری نزدیکی با این رژیم داشت. هرچند ابتدا گفته می‌‏شد که سیدمحسن موسوی، کاردار جمهوری اسلامی ایران در بیروت و همراهانش کشته شده‌اند، اما شواهد و مدارک موجود، حاکی از آن است که آن‌ها در اسارت نیروهای اسرائیلی هستند.

پاسخ رژیم صهیونیستی به سازمان ملل و حزب‌الله چه بود؟

سال  ۲۰۰۸ رژیم صهیونیستی گزارش مفصلی را از طریق سازمان ملل در این زمینه ارائه داد. فرض بر این بوده که تجمیع اطلاعاتی که در این خصوص دست اسرائیل بوده، در قالب آن گزارش آمده بود. در این گزارش خط‌های خبری زیادی آمده که پر از اسم و آدرس است اما ماحصل داستانش همان است که می‌گوید این دیپلمات‌ها همان روز اول که ربوده شده‌اند، شهید شده‌اند و ماجرای شهادتشان هم ربطی به اسرائیل نداشته است، در واقع رژیم صهیونیستی سعی کرده در این گزارش خود را تبرئه کند.

همان سال آخرین تبادل بین حزب‌الله و رژیم صهیونیستی انجام شد و سمیر قنطار هم در همین تبادل آزاد شد، حزب‌الله خیلی پافشاری کرد که در این تبادل آن ۴ دیپلمات ایرانی هم گنجانده شوند. حزب‌الله پافشاری و پیگیری کرد. سید حسن نصرالله در سخنرانی بعد از این تبادل نیز این موضوع را مطرح کرد. اما اسرائیل پرونده آراد را مطرح کرد.

رون آراد کمک‌خلبان مفقودشده نیروی هوایی ارتش اسرائیل است که در سال ۱۹۸۶ در لبنان سقوط کرد. این خلبان زنده به دست مصطفی دیرانی می‌افتد و ۶ ماه در زندان بوده بعد از ۶ ماه در لبنان ناپدید می‌شود. اسرائیلی‌ها به‌دروغ اعلام می‌کنند که او دست ایران است. شهریور سال ۱۳۷۵ رادیو رژیم صهیونیستی به‌نقل از روزنامه اسرائیلی “یدیعوت آحارونوت” اعلام کرد: “هرگونه اطلاعات در مورد دیپلمات‌های ایرانی ربوده‌شده در لبنان، می‌تواند اطلاعات متقابلی در مورد رون آراد به‌همراه داشته باشد”.

در جریان این اختلافات در مورد پرونده آراد و چهار دیپلمات ربوده‌شده قرار می‌شود حزب‌الله و رژیم صهیونیستی گزارش اطلاعاتی‌ خود را در مورد این پرونده‌ها اعلام کنند. گزارشی که حزب‌الله درباره آراد داد، یک هفته زودتر از گزارشی بود که اسرائیل در مورد ۴ دیپلمات داده است. در آن زمان روزنامه الشرق الاوسط مقاله‌ای زد که این گزارشی که حزب‌الله راجع به آراد داده است، در هیئت دولت اسرائیل بررسی شده و به این نتیجه رسیدند که نکته جدیدی در این گزارش نیست و چون این گزارش چیز جدیدی ندارد، این‌ها هم تصویب کردند در گزارششان نکته جدیدی ارائه ندهند.

شواهد زنده بودن و اسارت در اسرائیل

با وجود اقدامات متعدد جمهوری اسلامی برای آزادسازی دیپلمات‏‌ها طی سه دهه اخیر، هنوز اطلاع دقیقی از سرنوشت این افراد وجود ندارد. در این سال‌ها خانواده‌های دیپلمات‌های ربوده‌شده انجمنی را تأسیس کردند به‌نام انجمن حمایت از دیپلمات‌های ربوده‌شده ایرانی تا بتوانند پرونده پیگیری سرنوشت آن‌ها را از طریق پیگیری حقوقی ادامه دهند. دبیرکل این انجمن سید رائد موسوی تنها فرزند جاویدالاثر سید محسن موسوی بود.

دولت لبنان سال‌هاست که یک کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی این موضوع و رسیدن به اطلاعات، تشکیل داده که تاکنون هیچ نتیجه روشنی از بررسی‌های این کمیته منتشر نشده است.

البته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و بسیاری از شخصیت‌های لبنانی، سمیر جعجع و فالانژها را مسئول ربایش دیپلمات‌های ایرانی دانسته و خواستار روشن‌شدن این موضوع شده‌اند.

سید حسن نصرالله درباره ۴ دیپلمات ایرانی گفته است: نشانه‌ هایی وجود دارد که دیپلمات های ایرانی در زندان های رژیم صهیونیستی بسر می‌‌برند. اسرائیل در گزارش خود ادعا می‌کند که چهار دیپلمات ایرانی توسط فالانژ‌ها ربوده شده و به دست این نیروها کشته شدند و اجساد آنان دفن شده است. اسرائیل دشمن ما است و ما نمی توانیم به گزارش های آن اعتماد کنیم. همانطور که اسرائیلی‌‌ها در گذشته هم حضور بعضی اسیران در زندان های خود را تکذیب می‌کردند، اما مشخص شد که این اسیران در زندان های این رژیم بوده ‌اند.

سردار حسین دهقان وزیر سابق دفاع نیز سال ۱۳۹۵ به خبرگزاری دفاع مقدس گفته بود: “ادعای ما این است که این ها زنده و در اسارت رژیم صهیونیستی هستند و مدارکی دال بر این موضوع وجود دارد. آنها مسئولیت سلامت و امنیت چهار دیپلمات را باید بر عهده بگیرند و هم از لحاظ حقوقی و هم از لحاظ سیاسی دنبال می‌کنیم تا بتوانیم اینان را آزاد کنیم. دولت این مسئله را پیگیری خواهد کرد.”

پیش از این نیز مقامات متعددی از ایران از جمله شهید غضنفر رکن آبادی سفیر پیشین ایران در بیروت در مراسم سی و یکمین سالگرد ربایش این چهار دیپلمات که ۱۳ تیرماه ۱۳۹۲ در محل سندیکای روزنامه نگاران لبنان برگزار شده بود نیز اعلام کرده بود که، “چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی زنده و در زندان های رژیم صهیونیستی هستند”.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز گفته بود:  «اگرچه ابتدا گفته می‌شد که سید محسن موسوی کاردار جمهوری اسلامی ایران در بیروت و همراهانش کشته شده‌اند؛ اما شواهد و مدارک موجود، حاکی از آن است که آن‌ها در اسارت اسرائیل است.»

همچنین یک زندانی یونانی آزاد شده از زندان‌های اسرائیل نیز با مراجعه به سفارت ایران در یونان ادعا کرده که هر چهار ایرانی را در زندانهای اسرائیل دیده ‌است.

البته در مقابل برخی افراد نیز بر شهید شدن این ۴ دیپلمات ایرانی تاکید دارند.

رونن برگمن در کتاب «برخیز و بی‌درنگ او را بکش» (بهمن ۱۳۹۶) به نقل از رابرت حاتم (مسئول کشتار فالانژیست‌ها) می‌گوید: فالانژها با اجازه اسرائیلی‌ها چهار دیپلمات ایرانی را به قتل رساندند.

سمیر جعجع در بهمن ماه سال ۸۷ برای اولین بار گفته بود که دیپلمات‌های ایرانی در “ایست البرباره” ربوده شدند ولی این افراد بعدا در مکانی که وی مدعی شده از آن اطلاعی ندارد، کشته شده‌اند.

وی که فرماندهی نیروهای فالانژ را به هنگام ربودن چهار دیپلمات ایرانی در بیست و شش سال پیش برعهده داشت، هم اکنون در قالب حزب «نیروهای لبنانی» رهبری این افراد را به عهده دارد.

ادعای عیسی ایوبی در مورد شهادت دیپلمات‌ها

تیرماه سال ۹۶ عیسی ایوبی یکی از روزنامه­‌نگاران روزنامه الدیار از حزب سوری ــ قومی لبنانی و معاون شبکه جهانی وولتر ادعا کرد که با دیپلمات­‌های ایرانی در زندان بوده است.

او با طرح جزئیاتی از روزهای بازداشتش در زندان‌های رژیم صهیونیستی از سردار احمد متوسلیان و همراهانش گفته بود: «از اولین باری که وارد سلول شدم قادر به حرف زدن و یا حرکت نبودم. همه آن‌ها یا اکثر آن‌ها از این تعجب کرده بودند که فرد دیگری را کنار آن‌ها قرار بدهند. آن‌ها شروع به حرف زدن با هم کردند. من نمی‌توانستم بفهمم که آنها به هم چه‌چیزی می‌گویند. بعد حاج احمد را شناختم که از من درباره خودم و هویتم پرسید و اینکه چرا از آنجا سر درآوردم. من آن موقع نمی‌دانستم آن‌ها چه‌کسی هستند و ملّیت آن‌ها چیست. آن‌ها گفتند که “ما دیپلمات‌های ایرانی هستیم و فالانژها ما را در ایست و بازرسی ربودند”.

بعد از یک هفته ماندن در زندان که مملو از خاطرات و گرمای خاصی بود، زندان‌بان آمد و گفت که ما را از زندان می‌برند و باید خودمان را آماده کنیم. ۵ نگهبان به ما نزدیک شدند. ۳ نفر از آن‌ها کیسه‌هایی را روی سر ما کشیدند. این رویه معمول آنجا بود. آن‌ها دست ما را بستند. ما را یک به یک سوار جیپ کردند. از لابه‌لای پارچه‌هایی که روی سرمان کشیده بودند می‌توانستیم کمی نور را احساس کنیم. آنها ما را در جایی نزدیک به “کارنتینا” بردند که در مجاورت زندانمان قرار داشت. آنها مجبورمان کردند صف بکشیم و کنار صخره‌های نزدیک دریا بایستیم.

ناگهان صدای تیر گلوله‌هایی را شنیدیم که شلیک شد. حس کردم جنازه افرادی کنارم روی زمین افتاد اما گلوله‌ای به من نخورده بود. شنیدیم که در اطرافم عده‌ای فریاد و ناله می‌کردند. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه شنیدم یکی از تیراندازها به من گفت “این را به‌عهده من بگذار”. لحظه‌ای فکر کردم آن خودش می‌خواهد مرا اعدام کند. اما شانه‌های من را گرفت و من را به‌سمت جیپ برد، این در حالی بود که تیراندازی همچنان ادامه داشت. بعد از چند دقیقه موتور جیپ‌ها روشن شد و من را به زندان زیرزمینی برگرداندند. آن موقع اواخر ژانویه ۱۹۸۳ بود».

روایت عیسی ایوبی احتمالات شهادت این دیپلمات‌ها را بار دیگر در رسانه‌ها مطرح ساخت و افراد مختلف در اظهارنظرهای متفاوت تلاش کردند به‌خاطر بیاورند که احتمال شهادت این دیپلمات‌ها نیز جزو احتمالات قوی سرنوشت این پرونده است.

البته سید رائد موسوی فرزند جاویدالاثر سید محسن موسوی در مورد اظهارات  ایوبی نیز گفته بود: «من با عیسی ایوبی که مطالبی در رابطه با هم‌سلول بودن با چهار دیپلمات ربوده‌شده ایرانی عنوان کرده است، یکی دو سال پیش ملاقات کرده‌ام و با هم مفصل صحبت کردیم. متأسفانه صحبت‌های ایشان با هیچ کدام از اسناد و مدارک و روایات دیگر تطابق ندارد».

باید احتمال زنده‌بودن دیپلمات‌ها را را بالا بدانیم

سید رائد موسوی فرزند جاویدالاثر سید محسن موسوی که به‌عنوان دبیرکل انجمن حمایت از دیپلمات‌های ربوده‌شده ایرانی در جریان جزئیات پرونده حقوقی و پیگیری‌های سیاسی و بین‌المللی این چهار دیپلمات بوده است، می‌گوید:

«تا وقتی سندی مبنی بر شهادت این عزیزان به‌دست نیاورده‌ایم باید احتمال زنده بودن آنان را بالا بدانیم”. او می‌گوید: در هر دادگاه دنیا بروید با این شرایط قاضی هیچ وقت حکم شهادت نمی‌دهد. اجازه نمی‌دهد ارث و میراثی تقسیم شود. اگر همسری داشته باشد اجازه نمی‌دهد ازدواج کند، چون شرعاً، عرفاً و قانوناً این‌ها حکم زنده را دارند.

سند برای زنده بودن به این معنا که فیلم و عکس از زندان این‌ها داشته باشیم، نداریم ولی از دو حالت خارج نیست:

۱ ــ همان روز اول به‌شهادت رسیدند: در این زمینه سناریویی نقل می‌شود که می‌خواستند بعد از اسارت آن‌ها را منتقل کنند، یکی از این‌ها می‌گوید که حاج احمد می‌خواسته یکی از نگهبان‌ها را خلع سلاح کند و ایشان را شهید می‌کنند و درگیری می‌شود و همه زخمی می‌شوند؛ این حادثه با سه چهار روایت مختلف مطرح می‌شود.

۲ ــ همچنان در اسارت هستند: سید رائد موسوی می‌گوید: «حداقل سه مورد داریم زندانیانی که از فلسطین اشغالی آزاد شدند به‌طرق مختلف نقل کردند که “ما در نقل و انتقال افرادی را دیدیم و آنها یک‌جوری به ما منتقل کردند که «ما ایرانی هستیم و شما بروید به سفارت ایران بگویید که ما را اینجا دیده‌اید”. مورد آخر هم همین زندانی یونانی بود که منبع نقل‌کننده آن هم نشریه خارجی رأی الیوم بوده است».

به هر صورت، آخرین اخبار و گزارش‌های رسمی در ایران حکایت از آن دارد که دیپلمات‌های ایرانی زنده هستند و در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند. /تسنیم

این خبر ماجرای ربوده شدن حاج احمد متوسلیان چیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سازمان ملل: ایران رتبه اول میزان کشف و ضبط تریاک در جهان

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، بر اساس این گزارش، همچنین میزان کشفیات مرفین در ایران در سال ۲۰۱۷ افزون بر ۱۵ تن و میزان کشف هروئین نیز حدود ٢٣.٧ تن بوده است.

بر اساس گزارش نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، طبق گزارش سازمان ملل، در مجموع ۷۷۹۰ تن تریاک در جهان تولید شد که از این میزان، حدود ۱۴۰۰ تن به طور مستقیم توسط افراد مصرف شد و مابقی از طریق فرایند‌های شیمیایی، به حدود ۶۰۰ تن هروئین تبدیل گردید که به نسبت سال گذشته، ۲۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۱۸ و در سطح جهانی، حدود ۳۴۵۸۰۰ هکتار زمین برای کشت موادی که به تولید اوپیود‌ها منجر می‌شوند، استفاده گردید.

پیش بینی شده است که در سال ۲۰۱۷، ۵۳ میلیون نفر در جهان یا ۱.۱ درصد از جمعیت ۱۵ الی ۶۴ سال، حداقل برای یک بار این دسته از مواد را مصرف کرده باشند که نیمی از این مواد، یا هروئین بوده یا تریاک.

بر اساس گزارش مذکور، هم اکنون، اوپیود‌ها به صورت غیرقانونی در حدود ۵۰ کشور دنیا تولید می‌شوند. با این حال، بیشتر این تولیدات در افغانستان، میانمار و مکزیک که حدود ۹۶ درصد تولیدات اوپیود در سطح جهان از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ را دارا بودند، متمرکز شده است.

افزایش ۵ درصدی میزان کشف تریاک در سال ۲۰۱۷، از دیگر یافته توسط دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل بوده که به بالاترین رکورد خود در سال‌های گذشته و به میزان ۶۹۳ تن رسیده است.

همچنین یک افزایش ۱۳ درصدی در کشف و ضبط هروئین به نسبت سال قبل‌تر از آن مشاهده می‌شود که به میزان ۶۹۳ تن در سال ۲۰۱۷ بوده است.
میزان کشف مرفین نیز در جهان در سال ۲۰۱۷ شاهد افزایش ۳۳ درصدی بوده و به میزان ۸۷ تن رسیده است که بیشترین کشف و ضبط آن، در منطقه غرب و جنوب آسیا بوده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: اکثر کشف اوپیات‌ها (زیر مجموعه اوپیود‌ها بوده و شامل گیاه خشخاش و مشتقات گرفته شده از آن مانند تریاک، هروئین و … است) کماکان در نزدیکی با محل تولید خشخاش‌ها می‌باشد. بیش از ۹۰ درصد از تولید غیرقانونی تریاک در جهان، در منطقه آسیا می‌باشد.

همچنین ۸۶ درصد از کل حجم اوپیات‌های توقیف شده جهان در سال ۲۰۱۷ نیز در منطقه آسیا بوده است. از طرف دیگر، بیشترین حجم اوپیات‌های توقیف شده در آسیا، در منطقه خاورمیانه و جنوب غربی آسیا بوده است. در سال ۲۰۱۷، ۹۷ درصد از مجموع تریاک‌های ضبط شده و ۹۹ درصد مرفین‌های ضبط شده در جهان، در دو منطقه مذکور بوده است.

بر اساس این گزارش، کماکان بیشترین حجم از اوپیات‌های ضبط شده در جهان، توسط جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد. در سال ۲۰۱۷، حدود ۳۹ درصد از حجم کل اوپیات‌های (هروئین، تریاک و..) ضبط شده در جهان، توسط ایران صورت گرفته است.

گزارش مذکور با ابراز نگرانی از وضعیت مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر، افزوده است: حدود ۴/۴ میلیون سال عمر سالم به علت معلولیت و مرگ پیش از موعد ناشی از مصرف اوپیودها، از دست می‌رود.

بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد، مربوط به ایالات متحده آمریکا می‌باشد؛ به طوری که در سال ۲۰۱۸، از ۷۰۲۳۷ مورد مرگ و میر‌های ناشی از مصرف بیش از حد تمامی انواع مخدر، حدود ۶۸ درصد (۴۷۶۰۰ مورد) مربوط به مصرف اوپیود بود. طبق این گزارش از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷، آمار مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد در ۳۵ ایالت آمریکا افزایش چشمگیری داشته است.

همچنین در کانادا حدود ۴ هزار مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ گزارش شد. مرگ و میر ناشی از اوردوز مصرف اوپیود، حدود ۳۳ درصد در بازه ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ افزایش یافته است.

به علاوه، در شش ماهه اول ۲۰۱۸، حدود ۲۰۶۶ اوردوز ناشی از مصرف اوپیود‌ها در کانادا گزارش شده است. در منطقه اروپا نیز کشور استونی رکورددار اوردوز ناشی از مصرف اوپیود می‌باشد. ١٠.۶ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جان خود را به علت مصرف بیش از حد فنتانیل از دست دادند. /ایسنا

 

این خبر سازمان ملل: ایران رتبه اول میزان کشف و ضبط تریاک در جهان اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

جزئیات فرار همسر حاکم دبی از امارات/ زنانی که از شیخ‎نشین امارات پا به فرار گذاشتند + تصاویر

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، شاهزاده «هیا بنت الحسین» همسر «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم»، حاکم دبی و یکی ازثروتمندترین شخصیت‌های جهان به آلمان فرار کرده و قصد دریافت پناهندگی از این کشور را دارد.

شاهزاده هیا به همراه «زاید» پسر ۷ ساله و «آل جلیله» دختر ۱۱ ساله‌اش به طور مخفیانه به آلمان گریخته است.

گفته می‌شود که همسر حاکم دبی ۳۱ میلیون پوند (۵۶ میلیون دلار) را همراه خود برده تا زندگی جدید خود را در آلمان آغاز کند.

شاهزاده هیا از آلمان درخواست پناهندگی کرده و تقاضای او مورد موافقت مقامات این کشور قرار گرفته است.

با این وجود منابع آگاه به «دیلی بیست» گزارش داده‌اند که او به دنبال پناهندگی در انگلیس است و اولویت وی زندگی در شهر لندن است؛ جایی که گفته می‌شود شاهزاده هیا در یک مکان مخفی در این شهر زندگی می‌کند.

فرار شاهزاده هیا در حالی صورت می‌گیرد که سال گذشته شاهزاده «لطیفه»، از دبی فرار کرد، اما این فرار ناموفق بود و او دستگیر و به امارات بازگردانده شد.

لطیفه با انتشار ویدئویی در «یوتیوب» به شدت از پدر خود و نیز محدودیت‌هایی که با آن‌ها مواجه بوده انتقاد کرده بود.

شاهزاده اماراتی در آن ویدئو گفته بود زمانی که این تصاویر پخش شوند من یا مرده‎ام یا در شرایط بدی به سر می‌برم.

شب کریسمس ۲۰۱۹ نخستین تصویر از لطیفه در جمع منتشر شد که با مری رابینسون رئیس جمهور پیشین ایرلند و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار کرده بود.

رابینسون در پایان این دیدار ضمن تاکید بر وضعیت نامناسب و “جدی پزشکی” این شاهزاده اماراتی به دلیل حبس و استعمال مواد مخدر، ادامه زندگی وی با خانواده‎اش را خطرناک توصیف کرد.

ماه مارس سال ۲۰۱۸ در عملیاتی بسیار محرمانه در ۵۰ کیلومتری ساحل گوا در یک کشتی تحت پرچم آمریکا دستگیر و به اجبار به امارات بازگردانده شد.

هیا که گویا فرارش موفق‌تر به نظر می‌رسد از ماه فوریه تاکنون دیده نشده و اکنون گفته می‌شود که به آلمان فرار کرده است.

گفته می‌شود که دیپلمات‌های آلمانی در این فرار به او کمک کرده‌اند و اکنون موضوع درخواست پناهندگی او از کشور آلمان می‌تواند به چالشی میان برلین و دبی تبدیل شود.

محمد بن راشد آل مکتوم از مقامات آلمان درخواست کرده تا شاهزاده هیا ۴۵ ساله را به به امارات بازگردانند، اما خبر‌ها حاکی از آن است که درخواست حاکم دبی مورد مخالفت آلمان قرار گرفته و مقامات امنیتی از همسر او حمایت کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شاهزاده هیا به دوستان خود گفته که او آلمان را انتخاب کرده، چرا که به مقامات انگلیس اطمینان ندارد و این احتمال را داده که مقامات انگلیس احتمالا او را به امارات بازمی‌گردانند.

حاکم دبی در صفحه اینستاگرامی خود شاهزاده هیا را به دلیل فرارش مورد انتقاد شدید قرار داده و او را متهم به خیانت کرده است.

شیخه لطیفه آل مکتوم سال گذشته ضمن اقدام به فرار اعلام کرد خواهری بزرگتر به نام «شیخه شمسه آل مکتوم» دارد که سال ۲۰۰۱ اقدام به فرار کرده، اما پس از آنکه خود را به مرز‌های عمان می‌رساند بازداشت و به دبی بازگردانده می‌شود.

شاهزاده لطیفه گفته که خواهر بزرگترش پس از دستگیری تحت اقامت اجباری قرار می‌گیرد و اکنون به دلیل مشکلات عصبی تحت نظر پزشکان قرار دارد.

شاهزاده شمسه در سال ۲۰۰۱ و در زمانی که ۱۹ ساله بوده در حالیکه ۱۳۵ میلیون دلار پول به همراه داشته حین فرار از امارات دستگیر می‌شود.

شمسه از زمان بازداشت تاکنون دیده نشده است، اما خانواده وی مدعی هستند که او در دبی و در امنیت کانل قرار دارد. /میزان

این خبر جزئیات فرار همسر حاکم دبی از امارات/ زنانی که از شیخ‎نشین امارات پا به فرار گذاشتند + تصاویر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

یک گرم هروئین در کشورهای مختلف چند؟ / آمریکا و اروپا گران‌ترین قیمت برای مواد مخدر را دارد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، به تازگی اطلاعات جالب توجهی را در خصوص قیمت خیابانی مواد مخدر، در ایالات متحده و اروپای غربی منتشر کرده است.

با نگاهی به لیست قیمت یک گرم ماده مخدر هروئین در کشورهای مختلف، شاهد اختلاف قیمت قابل توجهی هستیم. گفتنی است که بالاترین قیمت معامله این ماده مخدر، به ایالات متحده، که امروزه درگیر افزایش بحران این ماده مخدر ویرانگر است، تعلق دارد که قیمت فروش هر گرم هروئین در این کشور ۳۰۷ دلار اعلام شده است. در جایگاه دوم، با اختلاف فاحش، کشور فنلاند قرار دارد که هر گرم از این ماده مخدر به قیمت ۱۶۸ دلار معامله می‌شود. به دنبال آن، ایرلند با قیمت ۱۵۵ دلاری هر گرم از این ماده مخدر، در جایگاه سوم قرار گرفت.

در نمودار ارائه شده، به ترتیب کشورهایی که ماده مخدر هروئین با قیمت بالاتری معامله می‌شود را مشاهده می‌کنید؛

این خبر یک گرم هروئین در کشورهای مختلف چند؟ / آمریکا و اروپا گران‌ترین قیمت برای مواد مخدر را دارد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گزارش تکان‌دهنده‌ای که سازمان ملل از نحوه ترور خاشقچی منتشر کرد

به گزارش سایت شبکه الجزیره، در گزارش تکان دهنده سازمان ملل که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است که لحظاتی قبل از کشتن و مثله کردن جسد جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی در اکتبر ۲۰۱۸ ، دو تن از قاتلان مظنون در کنسولگری عربستان در استانبول با وضعیتی نگران در انتظار ماموریت نزدیکی بودند که انتظارش را می‌کشیدند.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در  گزارش صوتی که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های غیر قانونی ارائه کرد آمده است که ماهر المطرب، افسر سازمان اطلاعات عربستان که با مشاور ارشد ولیعهد سعودی همکاری می‌کرد، پرسید: آیا ممکن است تنه یک انسان را در چمدان قرار داد؟

صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی وزارت کشور عربستان گفت: نه بسیار سنگین است و بعد ابراز امیدواری می کند که ماموریتش آسان باشد.

الطبیقی ادامه می‌داد: اعضا تکه تکه خواهد شد. کار سختی نیست. جسد سنگین است. این اولین بار است که بر روی زمین مثله می‌کنم. اگر کیسه‌های پلاستیکی برداریم و جسد را چندین تکه کنیم کار تمام خواهد شد. همه اجزای جسد را داخل کیسه می‌پیچیم.

المطرب در پایان گفتگو با الطبیقی می‌پرسد: آیا گوسفند قربانی رسیده است؟ در این مکالمات به نام خاشقچی اشاره نشده اما دو دقیقه پس از آن وی وارد ساختمان می‌شود.

پس از ورود خاشقچی به ساختمان، وی به دفتر سرکنسول در طبقه دوم هدایت شد و در آنجا با المطرب که وی را از چندین سال قبل و در زمان کار در سفارت عربستان در لندن می‌شناخت دیدار کرد.

المطرب از خاشقچی می‌خواهد تا پیامکی را از طریق موبایل برای پسرش ارسال کند و خاشقچی پاسخ می‌دهد: چه به او بگویم؟ بگویم که به زودی تو را می‌بینم؟ نمی‌توانم بگویم که من ربوده شده‌ام.

پاسخ می‌شنود: خلاصه کن. پالتویت را هم در بیاور.

خاشقجی می‌گوید: چگونه ممکن است این اتفاق در سفارت رخ دهد؟ چیزی نخواهم نوشت.

المطرب در جواب می گوید: بنویس. جمال عجله کن. می‌خواهیم کمکت کنیم. زیرا ما در نهایت تو را به عربستان باز خواهیم گرداند. اگر به ما کمک نکنی می‌دانی که در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد. پس بگذار این مساله ختم به خیر شود.

در ادامه این گزارش آمده است: بقیه فایل‌های صوتی حاوی صدای حرکت و صداهای منقطع و صدای کیسه های پلاستیکی است که جسد خاشقچی در آن پیچیده می‌شود و براساس همین فایل  سرویس اطلاعات ترکیه به این نتیجه رسیده که پس از قتل خاشقچی مقامات سعودی جسد وی را مثله کرده‌اند.

این گزارش، تحقیق و بازجویی از محمد بن سلمان،  ولیعهد سعودی و دیگر مقامات این کشور درباره مسئولیتشان در کشته شدن خاشقچی را خواستار شده است.

این گزارش بر فایل‌های صوتی و تحقیقات کیفری که بازرسان ترکیه انجام دادند و نیز اطلاعاتی که از محاکمه مظنونان در عربستان به دست آمده متکی است. /ایسنا

این خبر گزارش تکان‌دهنده‌ای که سازمان ملل از نحوه ترور خاشقچی منتشر کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.