گزارش تکان‌دهنده‌ای که سازمان ملل از نحوه ترور خاشقچی منتشر کرد

به گزارش سایت شبکه الجزیره، در گزارش تکان دهنده سازمان ملل که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است که لحظاتی قبل از کشتن و مثله کردن جسد جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی در اکتبر ۲۰۱۸ ، دو تن از قاتلان مظنون در کنسولگری عربستان در استانبول با وضعیتی نگران در انتظار ماموریت نزدیکی بودند که انتظارش را می‌کشیدند.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در  گزارش صوتی که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های غیر قانونی ارائه کرد آمده است که ماهر المطرب، افسر سازمان اطلاعات عربستان که با مشاور ارشد ولیعهد سعودی همکاری می‌کرد، پرسید: آیا ممکن است تنه یک انسان را در چمدان قرار داد؟

صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی وزارت کشور عربستان گفت: نه بسیار سنگین است و بعد ابراز امیدواری می کند که ماموریتش آسان باشد.

الطبیقی ادامه می‌داد: اعضا تکه تکه خواهد شد. کار سختی نیست. جسد سنگین است. این اولین بار است که بر روی زمین مثله می‌کنم. اگر کیسه‌های پلاستیکی برداریم و جسد را چندین تکه کنیم کار تمام خواهد شد. همه اجزای جسد را داخل کیسه می‌پیچیم.

المطرب در پایان گفتگو با الطبیقی می‌پرسد: آیا گوسفند قربانی رسیده است؟ در این مکالمات به نام خاشقچی اشاره نشده اما دو دقیقه پس از آن وی وارد ساختمان می‌شود.

پس از ورود خاشقچی به ساختمان، وی به دفتر سرکنسول در طبقه دوم هدایت شد و در آنجا با المطرب که وی را از چندین سال قبل و در زمان کار در سفارت عربستان در لندن می‌شناخت دیدار کرد.

المطرب از خاشقچی می‌خواهد تا پیامکی را از طریق موبایل برای پسرش ارسال کند و خاشقچی پاسخ می‌دهد: چه به او بگویم؟ بگویم که به زودی تو را می‌بینم؟ نمی‌توانم بگویم که من ربوده شده‌ام.

پاسخ می‌شنود: خلاصه کن. پالتویت را هم در بیاور.

خاشقجی می‌گوید: چگونه ممکن است این اتفاق در سفارت رخ دهد؟ چیزی نخواهم نوشت.

المطرب در جواب می گوید: بنویس. جمال عجله کن. می‌خواهیم کمکت کنیم. زیرا ما در نهایت تو را به عربستان باز خواهیم گرداند. اگر به ما کمک نکنی می‌دانی که در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد. پس بگذار این مساله ختم به خیر شود.

در ادامه این گزارش آمده است: بقیه فایل‌های صوتی حاوی صدای حرکت و صداهای منقطع و صدای کیسه های پلاستیکی است که جسد خاشقچی در آن پیچیده می‌شود و براساس همین فایل  سرویس اطلاعات ترکیه به این نتیجه رسیده که پس از قتل خاشقچی مقامات سعودی جسد وی را مثله کرده‌اند.

این گزارش، تحقیق و بازجویی از محمد بن سلمان،  ولیعهد سعودی و دیگر مقامات این کشور درباره مسئولیتشان در کشته شدن خاشقچی را خواستار شده است.

این گزارش بر فایل‌های صوتی و تحقیقات کیفری که بازرسان ترکیه انجام دادند و نیز اطلاعاتی که از محاکمه مظنونان در عربستان به دست آمده متکی است. /ایسنا

این خبر گزارش تکان‌دهنده‌ای که سازمان ملل از نحوه ترور خاشقچی منتشر کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ادامه محکومیت‌های جهانی درباره حمله به دو نفتکش؛ تکرار سناریوتراشی آمریکا

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، حمله به دو نفتکش در دریای عمان متعلق به ژاپن آن هم در حالی که نخست وزیر این کشور بعد از ۴۱ سال بعنوان بالاترین مقام ژاپنی در سفر تهران به سر می‌برد از یک سو و تلاش کاخ سفید برای پیشبرد سناریوهای مختلف از این حملات مشکوک، ادامه برنامه‌های تنش‌زا در منطقه‌ای است که این روزها دامنه آن شدت یافته است.
جزئیات ماجرا
ساعت هشت و پنج دقیقه صبح پنجشنبه یک نفتکش ۲۵۱ متری به نام «فرانت آلتایر» (FRONT ALTAIR) دارای محموله اتانول با پرچم جزایر مارشال از مبدا الرویس قطر به سمت تایوان در مسیر بین‌المللی تردد کشتی‌ها و در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک، از بخش میانی بدنه دچار انفجار و سپس آتش‌سوزی شد.
۲۳ نفر از خدمه نفتکش به سرعت از کشتی خارج شدند و با اقدام سریع مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی( Mrcc) هرمزگان مستقر در بندر شهید رجایی توسط شناور عبوری نجات یافته و با تحویل به شناور ناجی اعزامی از بندر جاسک، به این بندر منتقل شدند.

هنوز ۲ ساعت از ماجرا نگذشته بود که نفتکش دیگری به نام «کوکوکا کوریجس» (KOKUKA COURAGEOS) با پرچم پاناما که از بندر الجبیل عربستان با محموله متانول در حال حرکت به سمت سنگاپور بود، در فاصله ۳۰ مایلی بندر جاسک در مسیر بین‌المللی تردد کشتی‌ها دچار انفجار و سپس حریق شد.
۲۱ تن از خدمه این کشتی نیز توسط یدک کش عبوری خارجی نجات یافته و با انتقال به شناور نجات دهنده ایرانی، آنها نیز به بندر جاسک انتقال یافتند.

براساس اعلام «الله‌مراد عفیفی‌پور» مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، با حضور شناورهای آتش‌خوار، شامگاه پنجشنبه آتش در این نفتکش‌ها به طور کامل خاموش شد و شرایط تحت کنترل برای ایمن سازی قرار گرفت.

واکنش‌های جهانی
حمله به دو نفتکش‌ها، واکنش‌های مختلف کشورها و سازمان ملل را نسبت به این رخداد مشکوک به دنبال داشته است.

سازمان ملل
دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن حمله به این نفتکش‌ها در دریای عمان، روشن شدن عوامل و مسئولان این حادثه را خواستار شد.
«‌آنتونیو گوترش» در نشست شورای امنیت با موضوع همکاری‌های سازمان ملل و اتحادیه عرب افزود: هرگونه حمله علیه کشتی‌های غیرنظامی را محکوم می‌کنم؛ واقعیت‌ها باید مستقر و مسئولیت‌ها مشخص شود. اگر چیزی وجود داشته باشد که جهان نتواند از عهده آن برآید، یک درگیری عمده در منطقه خلیج (فارس) خواهد بود.

وی تصریح کرد: می‌دانیم که هیچ سازمان یا کشوری نمی‌تواند چالش‌های پیچیده دنیای امروز را حل کند؛ مشکلات جهانی به راه‌حل‌های جهانی نیاز دارد و به همین دلیل است که مشارکت‌ها برای به حداکثر رساندن تأثیر بر زندگی مردم و پیشبرد نظم جهانی براساس قوانین بین‌المللی ضروری است.

روسیه
معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز با توجه به اظهارات عجولانه مقام‌های برخی کشورها درباره عاملان این حملات، خودداری از نتیجه‌گیری‌های شتاب‌زده در حادثه دو تانکر نفتکش در دریای عمان را خواستار شد و گفت: اوضاع بقدری خطرناک شده که هر لحظه احتمال یک اقدام اشتباه یا سوء‌تفاهم درباره پیامدهای احتمالی وجود دارد.
«سرگئی ریابکوف» در پایان نشست کمیسیون امور بین‌المللی دومای روسیه در جمع خبرنگاران افزود: ما بر ضرورت اتخاذ تدابیری برای عادی‌سازی اوضاع پیرامون ایران تاکید داریم.
«باید با آرامش و بی‌طرفانه به وضعیت موجود رسیدگی کرد و از نتیجه‌گیری‌های سریع که فقط نفت بر آتش ماجرا می‌ریزد به شدت پرهیز کنیم.»

چین
«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز امروز در نشست خبری درباره حمله به دو نفتکش در دریای عمان و واکنش‌های آمریکا و ایران در این زمینه گفت: پکن نگران افزایش تنش‌ها در خلیح فارس است اما امیدواریم همه طرف‌های مربوطه، خویشتنداری و آرامش خود را حفظ کنند و بتوانند اختلافات خود را از طریق گفت‌وگو حل‌وفصل کنند.
وی افزود: نفع مشترک جامعه بین‌المللی در این است که امنیت و ایمنی ناوبری دریایی و صلح و ثبات منطقه حفظ شود.

ترکیه
وزارت خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت حمله به دو نفتکش در دریای عمان، نسبت به هدف قرار گرفتن دوباره کشتی‌های تجاری در آب‌های منطقه در یک ماه اخیر ابراز نگرانی کرد.
براساس این بیانیه، حفظ امنیت کشتیرانی در منطقه خلیج‌فارس به دلیل موقعیت استراژیک حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی، برای آنکارا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عراق
وزارت خارجه عراق درواکنش به این حملات، در بیانیه‌ای ضمن محکومیت این اقدامات و مخالفت با انجام هرگونه حمله یا افزایش تنش در منطقه، حل بحران‌ها از طریق گفت‌وگو را خواستار شده است.

قطر
وزارت خارجه قطر نیز با صدور بیانیه‌ای این حملات را محکوم کرد و انجام تحقیقات بی‌المللی در این زمینه را خواستار شد.
دوحه همچنین این اتفاقات در دریای عمان را خرابکارانه توصیف کرد و یادآور شد: قطر فارغ از آنکه چه کسی مسئول حمله به نفتکش‌ها بوده است، نسبت به تهدید امنیت در منطقه هشدار می‌دهد.
وزارت خارجه قطر همچنین این حملات را دارای پیامدهای خطرناک بر امنیت مسیرهای تجارت بین‌المللی دانست و از همه طرف‌ها خواست با خویشتن‌داری مانع از تشدید تنش‌ها شوند.

اتحادیه اروپا
مقام‌های سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه نیز در واکنش به این حملات، بر ضرورت انجام تحقیقات، آمادگی کمک در این زمینه و پافشاری بر خویشتنداری طرفین تاکید کردند.

«اگنس وون در مال» سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در جریان نشست خبری روزانه به خبرنگاران گفت: ما از همه طرف‌ها که به طور دائم با آنها در تماسیم می‌خواهیم خویشتنداری به خرج داده و تنش‌ها را کاهش دهند.
وی همچنین خواهان حفظ آزادی تردد کشتی‌ها شد.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز در جریان نشست خبری با همتای آلبانیایی خود، با نگرانی از این حوادث در دریای عمان، هشدار داد که حمله به نفتکش‌ها ممکن است منجر به بالاگرفتن تنش‌ها در منطقه شود.
وی افزود: … ما به کاهش تنش‌ها نیاز داریم و همه طرف‌ها باید در آن مشارکت کنند.

آمریکا و تکرار سناریوسازی
دولت آمریکا که سابقه دیرینه در سناریوسازی از حملات هماهنگ شده در مناطق مختلف جهان دارد، همانطور که انتظار می‌رفت، واکنش متفاوتی نسبت به این دو حمله نشان داد.
ابتدا «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور بلافاصله با اتهام‌زنی عاملان این حملات به ایران، تلاش کرد راهبرد تکراری کاخ سفید علیه تهران را از این طریق به پیش ببرد.
با توجه به اینکه پیش از این حملات، چهار نفتکش در بندر الفجیره امارات متحده عربی نیز دچار آسیب شده بودند و تحقیقات درباره آنها هنوز ادامه دارد، وی به همراه ابوظبی و ریاض تلاش دارند، ایران به به دخالت در این حادثه‌ها متهم کنند که ره به جایی نبرده‌اند.

اقدام دیگر واشنگتن، درخواست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد برای برگزاری نشست اضطراری و غیرعلنی شورای امنیت درباره حادثه دو نفتکش در دریای عمان بود.
هرچند با وجود برگزاری نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل درباره این حوادث و حملات، نتیجه‌ای به همراه نداشت.

به گفته «منصور العتیبی» نماینده کویت در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، در پایان نشست عصر پنجشنبه به وقت آمریکا، بدون اشاره به نام کشوری، فقط اطلاعات اولیه این حادثه بیان شد و هیچ سند و شواهدی درباره آنها ارائه نشده و بر ضرورت ادامه تحقیقات تاکید شد.

ناراحتی کاخ سفید از بی سرانجامی این نمایش در شورای امنیت سبب شد تا «جاناتان کوهن» سفیر آمریکا در سازمان ملل با تکرار ادعای مایک پمپئو وزیر امورخارجه این کشور، بدون ارائه هرگونه شواهدی ایران را در این ماجرا متهم کند.

در ادامه تلاش‌های کاخ سفید با هدف تحقق سناریوهای خود از این حملات، دو مقام ارشد دولت آمریکا نیز پنجشنبه‌شب گفتند، واشنگتن به همراه متحدانش به دنبال بررسی گزینه‌هایی برای حمایت از کشتیرانی بین‌المللی در دریای عمان است.
رویترز به نقل از این دو مقام آمریکایی که نامشان ذکر نشده، نوشت: واشنگتن می‌خواهد آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز را تأمین کند.

همچنین ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا امروز (جمعه) با انتشار بیانیه‌ای از اعزام ناوشکن ماسون (USS Mason) به دریای عمان برای حفاظت از منافع آمریکا در منطقه خبر داد.
براساس اعلام فرماندهی مرکزی آمریکا، ارتش این کشور، … واشنگتن هیچ علاقه‌ای به دخالت در جنگ جدید در خاورمیانه ندارد و برای حفاظت از منافعش در خلیج فارس، ناوشکن ماسون را برای کمک به تانکرهای آسیب دیده عازم دریای عمان کرده است.

واکنش مالک ژاپنی کشتی به صحنه‌پردازی ارتش آمریکا
ارتش آمریکا بعد از حمله به دو نفتکش در دریای عمان، صحنه‌پردازی از عاملان حملات را با انتشار یک فیلم ادعایی به پیش برد و نیروهای ایرانی را متهم به جداسازی مینی منفجر نشده از یکی از دو کشتی کرد.
اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شرکت ژاپنی مالک نفتکش آسیب دیده ضمن رد دخالت مین و اژدر، احتمال پرتاب گلوله به سوی این شناور را مطرح کرد.

شرکت کشتیرانی ژاپنی مالک کشتی کوکوکا کارجس (Kokuka Courageous) اعلام کرده که ملوانان این نفتکش لحظاتی پیش از حمله، اجسامی را در هوا مشاهده کردند که این امر نشان می‌دهد این نفتکش براثر برخورد به مین آسیب ندیده است.
آسوشیتدپرس نوشت، این اظهارات با فیلم ارتش آمریکا در تناقض است.
به اعتقاد «یوتاکا کاتادا» (Yutaka Katada) رئیس شرکت کشتیرانی ژاپنی، اجسام مشاهده شده از سوی ملوانان در هوا، به احتمال زیاد گلوله است؛ ضمن آنکه با توجه به خسارات وارد شده فراتر از خط تراز کشتی با سطح آب (واترلاین) است، امکان دخالت اژدر و مین در این حملات وجود ندارد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل
در واکنش به اتهام‌زنی‌های تکراری و بی‌اساس آمریکا به ایران درباره حملات به نفتکش‌ها، نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل ضمن رد این ادعاهای تکراری، آن را به شدت محکوم کرد.
براساس بیانیه منتشر شده نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، «اظهارات فتنه‌جویانه نماینده آمریکا علیه ایران در جلسه ۲۳ خرداد شورای امنیت سازمان ملل، نماد دیگری از عملیات روانی ایران هراسانه این کشور بود.»

«نه ارائه اخبار ساختگی و انتشار اطلاعات نادرست می‌تواند واقعیت را تغییر دهد و نه متهم کردن بی‌شرمانه دیگران. آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن باید از جنگ‌طلبی دست برداشته و به توطئه‌های فتنه‌انگیزانه و عملیات‌های مخفیانه خود با هدف متهم ساختن دیگران در منطقه پایان دهند.»
«ایران ضمن هشدار مجدد نسبت به زورگویی، ارعاب و تهدید و رفتارهای شریرانه آمریکا… از جامعه بین‌المللی می‌خواهد به مسئولیت‌هایش در پیشگیری از اینگونه سیاست‌ها و اقدامات غیرمسئولانه و خطرناک آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در افزایش تنش در منطقه، عمل کند.»

«جمهوری اسلامی ایران مجدداً تأکید می‌کند که تنها راه کاهش تنش در این منطقه، تعامل فعال و سازنده تمام کشورهای منطقه در چارچوب یک گفت‌وگوی واقعی، فراگیر و مبتنی بر احترام متقابل و اصول بنیادین حقوق بین‌الملل است.»

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز بامداد امروز در واکنش به ادعاهای مقام‌های آمریکایی مبنی بر دخالت داشتن تهران در انفجار دو نفتکش در دریای عمان در صفحه توئیترش نوشت: ادعاهای بی‌اساس واشنگتن علیه تهران، نشان می‌دهد گروه ب، «نقشه ب» را که همان دیپلماسی تخریب است، دنبال می‌کند.

وی افزود: اینکه آمریکا بلافاصله بدون ارائه مدرک و شواهد حقیقی یا واقعی اتهاماتی را علیه ایران مطرح کرد، فقط این موضوع را کاملاً روشن می‌کند که تیم ب (بولتون، بن زائد، بن سلمان و بنیامین نتانیاهو) طرح ب را در پیش گرفته است: دیپلماسی تخریب– شامل (اقدامات) آبه شینزو– و اینکه تروریسم اقتصادی علیه ایران را پنهان کند.
وی تصریح کرد: حملات گزارش شده به تانکرهای مرتبط با ژاپن، زمانی اتفاق افتاد که نخست وزیر «آبه شینزو» برای گفت‌وگوهای گسترده و دوستانه در حال دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای بود.

بررسی حمله به نفتکش‌ها در نشست وزیران انرژی گروه ۲۰
خبرگزاری رویترز نیز امروز به نقل از هیروشیگه سکو (Hiroshige Seko) وزیر صنعت ژاپن اعلام کرد که حمله اخیر به نفتکش‌ها در دریای عمان، محور بحث وزیران انرژی و محیط زیست گروه ۲۰ در اجلاس روزهای آتی خواهد بود.
این اجلاس در ۲ روز آینده (شنبه و یکشنبه) در شهر کاروایزاوای (Karuizawa) ژاپن برگزار می‌شود.
اجلاس سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان نیز هفتم و هشتم تیرماه در شهر اوازکا برگزار خواهد شد.

سکو افزود: با دیگر وزیران در مورد حفظ امنیت انرژی اشتراک نظر داریم و این موضوع مهمی در اجلاس وزیران انرژی گروه ۲۰ است.
«خاورمیانه منطقه‌ای کلیدی برای امنیت جهانی انرژی است و قصد داریم با دیگر وزیران پیرامون نگرانی‌هایمان در مورد امنیت و تهدیدهای جهانی گفت‌وگو کنیم.»
وی همچنین با خودداری از پاسخ به اتهام‌های آمریکا در مورد دست داشتن ایران در حوادث دیروز گفت که ژاپن هنوز مشغول تحقیق در مورد جزئیات این حادثه است. /ایرنا

این خبر ادامه محکومیت‌های جهانی درباره حمله به دو نفتکش؛ تکرار سناریوتراشی آمریکا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرا همزمان با دیدار تاریخی آبه از ایران حملات به نفتکش‌ها صورت گرفت؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، چوپان دروغگو بار دیگه منطقه را به آشوب کشید، ماه گذشته کمیسر شورای حقوق بشر سازمان ملل رسما اعلام کرد که حادثه الفجیره از سوی موساد انجام شده است.  این در حالی است که رسانه های خبری اسرائیل در گزارشات تازه خود درباره این حادثه ایران را متهم کردند که وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این گزارش ها در توئیتر خود از چوپان دروغ‌گوی «تیم ب» گفت که این بار  اقدام به جعل اطلاعات برای وانمود کردن دخالت ایران در خرابکاری الفجیره کرده است.

وزیر خارجه کشورمان بیش از این در نیویورک اهداف تیم بی را افشا کرده بود و درباره خرابکاری این تیم در منطقه به رهبران جهان هشدار داده بود. امروز بار دیگر تیم بی چهره خود را نمایان کرد و همزمان با دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب به اهدافی در دریای عمان و تنگه هرمز حمله کرد.

این حملات بار دیگر نشان داد که تیم بی از نتایج مذاکرات و رفت آمدهای دیپلماتیک عصبانی است. آنها صلح نمی خواهند بلکه به زعم خود با حمله به کشتی های نفتی به ایران  پیام مذاکره یا جنگ را ارسال کردند.

پس از حادثه الفجیره و ناکامی شورای امنیت در بررسی این پرونده، دو مساله حائز اهمیت است، اینکه آمریکا بر اساس سیاست فشار و مذاکره بر ایران دستی در این عملیات داشته است و نکته دوم اینکه تیم بی صلح را نمی خواهد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران سیاست مقاومت را پیش گرفته است، این تیم برای شکست مقاومت با حمله به کشتی های نفتی و تجاری در دریای عمان این پیام را رساند که آنها به دنبال برهم زدن آرامش منطقه هستند. این وضعیت فرضیه دیگری را مطرح می کند که آیا واشنگتن به دنبال تغییر زمین بازی است؟ بر اساس سیاست های دوگانه واشنگتن با خروج از برجام و فشار برای مذاکره مجدد احتمال آن می رود که اقدامت امروز در خلیج فارس نشانه ای از نارضایتی از فرستاده خود در ایران است.

اما تیم بی به گفته وزیر خارجه کشورمان با رهبری نتانیاهو انگیزه قوی تری برای حوادث امروز دارد. چراکه قبل از سفر  آبه شینزو به تهران، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با همتای ژاپنی خود گفتگو کرد و خواهان فشار بر ایران شد. او همچنین با ترامپ نیز گفتگوی تلفنی داشت و نارضایتی خود را از سفر آبه شینزو به تهران اعلام کرده بود.

با اینحال امروز مقام معظم رهبری، در دیدار با نخست وزیر ژاپن فرمودند:  ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما در خصوص آنچه از رئیس جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمیدانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

پیام واضح رهبر انقلاب تکلیف واشنگتن را روشن کرد؛ ایران به مقاومت ادامه خواهد داد.

عبدالله شهبازی درباره موضع آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ در کانال تلگرام خود نوشت: حمله به دو نفتکش در دریای عمان، یکی در مالکیت ژاپن و دیگری نروژ، همزمان با سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران و دیدار با رهبری، با حمله هوایی اسرائیل به غزه مقارن شد.

این تقارن فرضیه انتساب خرابکاری دریایی فوق به اسرائیل و شرکا (ابوظبی یا سعودی یا شبکه متحد و شریک آنان) بمنظور تهدید و ترسانیدن ایران از جنگ، و از اینطریق تأثیرگذاری بر مذاکرات با ژاپن، را تقویت می‌کند.

بار دیگر؛ تاکتیک پرچم دروغین

با توجه به تحولات امروز و انتشار تحلیل ها و فرضیه های بسیار، تاکتیک پرچم دروغین از تمام فرضیه های مطرح شده قوی تر است. عملیات پرچم دروغین  به عملیات‌هایی گفته می‌شود که توسط نهادهای نظامی، شبه نظامی، اطلاعاتی یا سیاسی به گونه‌ای انجام می‌شود که این تصور به وجود آید که گروه‌ها یا کشورهای دیگری این عملیاتها را انجام داده‌اند. یکی از بارزترین موارد این ماجرا در تاریخ هم ادعای وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق بود که جورج بوش را به عملیات حمله به عراق کشاند.

پس از خروج آمریکا از برجام و متعاقب آن اعمال تحریم های ثانویه و سیاست به صفر رساندن نفت ایران، برخی تحلیلگران معتقد بودند که واشنگتن این عملیات را درباره ایران به کار گرفته است و سرنوشت بغداد در انتظار تهران است.

در همین باره اطهری کارشناس مسائل بین الملل نیز به خبرانلاین گفت سوال بسیار مهمی که این روزها مطرح است این است آیا ما در زمان قبل از حمله امریکا به عراق افغانستان و لیبی قرار داریم،یا اینکه  خوشبینانه نگاه می‌کنیم که جنگی رخ نمی‌دهد؟

بنا بر طرح سوال این کارشناس می توان این فرضیه را مطرح کرد که سفر آبه شینزو به خودی خود یک دستاورد دیپلماتیک و نشان دهنده این است که  سیاست عملیات پرچم دروغین روی ایران پاسخ مطلوب آنها را نمی دهد. چراکه رهبر معظم انقلاب در این دیدار همزمان با حملات تیم بی به کشتی های نفتی در خلیج فارس ژاپن را دوست ملت ایران خطاب کرد، به این معنا که جمهوری اسلامی همچنان با همپیمانان و دوستان بین المللی خود به مقاومت ادامه خواهد داد.

این در حالی است که تنش بیشتر در خلیج فارس به نفع اروپا، و کشورهای منطقه و حتی خود آمریکایی ها نیست چراکه عمده انرژی دنیا از این منطقه تامین می شود. اگر درگیری ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان شدت یابد به هیچ عنوان به نفع کشورهای جهان خصوصا کشورهای صنعتی نیست.

فصل الخطاب

دکتر ظریف در توئیت خود درباره دیدار آبه شینزو با رهبر معظم انقلاب نوشت:  پس از گفتگوهای ثمربخش با کونو تارو وزیر امور خارجه ژاپن، سفر تاریخی نخست‌وزیر آبه شینزو هم انجام شد. رئیس‌جمهور روحانی و آیت‌الله خامنه‌ای گفتگوهای گسترده‌، دوستانه و ثمربخشی با نخست‌وزیر آبه داشتند. دلیل تنش روشن است: نقض برجام توسط ایالات متحده و تحمیل جنگ اقتصادی بر مردم ایران. “

ظریف در توئیتی دیگر عنوان کرد: ” حملات گزارش شده به تانکرهای مرتبط با ژاپن زمانی اتفاق افتاد که نخست‌وزیر آبه شینزو برای گفتگوهایی گسترده و دوستانه در حال دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای بود. مشکوک بودن برای توصیف آنچه که احتمالا امروز صبح اتفاق افتاده، کفایت نمی‌کند. مجمع گفتگوی منطقه‌ای پیشنهادی ایران، ضروری است.”

توئیت رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان و اعلام فصل الخطاب از سوی رهبری، تکلیف را مشخص کرد و پیام واضح را به تیم بی و شخص ترامپ رساند. ایران مقاومت خواهد کرد و عملیات‌های پرچم دروغین برای متهم کردن ایران یا ایجاد تنش در منطقه  بی‌فایده است. /خبرآنلاین

این خبر چرا همزمان با دیدار تاریخی آبه از ایران حملات به نفتکش‌ها صورت گرفت؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزیر نیرو: نگفتم ایرانی ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، وی نوشت:

روز ۱۲ خرداد به دعوت خبرگزاری ایلنا از این خبرگزاری بازدید کرده و با کارکنان این رسانه ملاقات کردم. این دیدار فرصتی بود که در آن بیش از ۶۰ دقیقه با خبرنگار محترم این خبرگزاری گفت‌وگو کنم. متن انتشار یافته این گفت‌وگو (که کل آن بیش از چند هزار کلمه است و مباحث بسیاری در آن مطرح شده) فقط در ۳۳۱ کلمه روی خروجی خبرگزاری قرار گرفت و یک عبارت کمتر از ۲۰ کلمه‌ای از آن درباره اشاره‌ای به عادات و رفتار مردم کشور چین، پررنگ شد و به محتوای غالب رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد.

شایسته دیدم به احترام ملت ایران که مفتخرم خادم ایشان هستم و نیز وظیفه پاسخگویی، توضیحاتی در این باره ارائه کنم:

اول

خرسندم از اینکه در نظام و دولتی خدمت می‌کنم که تا حد ممکن پاسدار آزادی رسانه‌ها بوده است به نحوی که شبکه‌های اجتماعی گسترش فزاینده‌ای یافته‌اند تا دسترسی عمومی به گردش آزاد اطلاعات به حدی برسد که حتی عبارتی چند کلمه‌ای از میان مصاحبه‌ای مفصل نیز از چشم‌ها دور نمی‌ماند و حساسیت عمومی را برمی‌انگیزد.

دوم

من به زیستن در جامعه‌ای که در آن میلیون‌ها شهروند با اذهانی حساس و چشمانی تیزبین کوچک‌ترین کردار مسئولان را زیر نظر دارند، افتخار می‌کنم. زندگی در دنیایی شفاف، حتی اگر فشار رسانه‌ای ناشی از برداشت مردم از یک عبارت کوتاه بسیار سنگین باشد، به نفع همه شهروندان و ایران ماست.

سوم

در مصاحبه با  خبرگزاری ایلنا درباره این موضوعات سخن گفتم: اول، سدها، تاریخچه سدسازی در قرن بیستم، نقش و کارکرد سدها در کاربردهای مختلف؛ دوم، آبرسانی به روستاها؛ سوم، مدیریت سیلاب و چندرشته‌ای بودن این عرصه و ضرورت اجتناب از قضاوت‌های زودهنگام درباره سیلاب، علل و مدیریت آن؛ چهارم، مهندسی رودخانه‌ها و اقداماتی که باید در این زمینه صورت گیرد؛ پنجم، آثار مثبت بارش‌های اخیر برای تالاب‌ها، تأمین آب مناطق مختلف، بهبود محصولات در کشاورزی؛ ششم بحث مفصلی درباره مدیریت مصرف و تقاضای منابع آب و برق و نوع نگاه وزارت نیرو به تعرفه‌ها و اصلاح آنها به نحوی که در خدمت اصلاح الگوی مصرف باشد؛ هفتم، ظرفیت‌های تولید و صادرات انرژی برق فسیلی و تجدیدپذیر کشور؛ هشتم، الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا و منافع آن برای کشور و نهم، انتقال آب بین‌حوضه‌ای و شرایط لازم برای تحقق این کار. هیچ کدام از این مباحث تا این لحظه منتشر نشده و بازتابی نیافته است.

چهارم

در آن مصاحبه بیش از هر چیز تلاش کردم توضیح دهم که اگر تاکنون وزارت نیرو نگاه درآمدی به افزایش تعرفه‌های آب و برق داشته (که البته نگاه درآمدی هم نبوده و به علت یارانه‌ای بودن آب و برق، هر افزایش تا قبل از رسیدن به قیمت تمام‌شده، صرفاً کاستن از میزان زیان است و نه کسب درآمد و سود) نگاه جدید ما به اصلاح تعرفه‌ها، افزایش تعرفه به منظور بازدارندگی است. تعرفه بازدارنده یعنی تعرفه‌ای که وضع می‌شود تا مصرف‌کننده کمتر مصرف کند و حتی به قیمت کمتر شدن درآمد تولیدکننده آب و برق (به علت مصرف کمتر مصرف‌کننده) مقدار مصرف کم شود نه اینکه درآمد تولیدکننده افزایش یابد. توضیح دادم تعرفه بازدارنده برای آن است که حدود ۲۵ درصد مصرف‌کنندگان که از الگو بالاتر مصرف می‌کنند تشویق شوند که ۱۰ درصد مصرف‌شان را کاهش دهند.

پنجم

برای خبرنگار محترم توضیح دادم که برخی مصرف‌کنندگان خیلی بیشتر از الگو مصرف می‌کنند و گفتم که اگر از مصرف‌کننده پرمصرف، قیمت واقعی دریافت کنیم، هم او عقلانی‌تر مصرف می‌کند و هم می‌توانیم برای اقشار ضعیف آب و برق ارزان‌تر ارائه کنیم. تصریح کردم که «دنبال اصلاح خودمان و پایبندی به اخلاقیات و ایمن کردن جامعه از حیث شیوه‌های مصرف باشیم.» به مقتضای بحث رایج این روزهای جامعه درباره تحریم‌ها گفتم «تحریم روی جامعه‌ای اثر می‌گذارد که آلوده به بدمصرفی باشد.اگر جامعه‌ای آلوده به بدمصرفی و بیمار نباشد، تحریم کنند چه اتفاقی می‌افتد؟ …وقتی وابستگی‌مان به نفت کمتر شود یعنی کارآیی‌مان را بالا برده‌ایم، یعنی تولیدمان را بالا برده‌ایم یعنی میزان کار و بهره‌وری را افزایش داده‌ایم.» موضوع بدمصرف بودن جامعه ایران اولاً با توجه به اینکه همه ایرانیان پرمصرف نیستند و برخی مصرف‌کنندگان خارج از الگو مصرف می‌کنند را طرح کردم و در ضمن بر ضرورت کاستن از وابستگی به نفت تأکید نمودم.

ششم

به‌واقع به بدمصرف بودن جامعه و اقتصاد ایران اعتقاد دارم. ما در مصرف بنزین، آب، برق، گاز و مواد غذایی بدمصرف هستیم. شهرهایی با آلودگی هوا، انبوه نان خشک، سطل‌های زباله مملو از مواد غذایی هدر شده و شدت بالای مصرف انرژی در این کشور نشانه بدمصرفی است. بدیهی است مردم تنها مقصر بدمصرفی نیستند. ساختارهای صنعتی، شهرسازی، کشاورزی و آب و انرژی ما به اندازه کافی کارآمد نیست، اما به‌ واقع اخلاق و عادات رفتاری نادرست ما هم در بدمصرفی سهیم است.
آن یک عبارت درباره غذا خوردن مردم چین نباید سبب شود ایده اصلی بدمصرفی جامعه و اقتصاد در ایران امروز را به فراموشی بسپاریم. از مردم تشکر می‌کنم که آنقدر به سخنم حساسیت نشان دادند تا برای روشن شدن مسأله در اینجا مقصودم را با صراحت بیشتری تشریح کنم و حتی فرصت مجددی برای گفت‌وگو درباره آن دست دهد، اما از همین مردم هشیار تقاضا می‌کنم از کنار ایده بدمصرفی جامعه ایرانی و ضرورت مطالبه برای اصلاح آن به سادگی عبور نکنند.

هفتم

۱۷ سال از نزدیک با چینی‌های بسیاری ارتباط داشته و به مدت ۱۰ سال در سمت‌های مدیریتی در مجموعه‌های مرتبط با آب سازمان ملل متحد فعالیت کرده و پروژه‌هایی را نیز در چین اجرا کرده‌ام. شناخت خوبی از چین دارم و کاملاً آگاهم که چینی‌ها به علل مختلف از جمله برخی سیاست‌های صنعتی، جمعیت زیاد اقتصادی، قدرت اتمی بودن و سطح گسترده تجارت با جهان، آسیب‌پذیری کمتری در مقابل تحریم دارند. اما سختکوشی و کم‌مصرفی جامعه چینی را هم از نزدیک دیده‌ام بالاخص در دورانی که سال‌های آغازین حرکت به سمت توسعه صنعتی امروزین را پشت سر می‌گذاشتند و عزم خود را جزم کرده بودند تا به قدرتی اقتصادی در جهان بدل شوند.
عبارتی که درباره چین بیان کردم اولاً بدان معنا نبود که ایرانیان باید یک وعده غذا بخورند، بلکه معنایی نمادین داشت و تأکید بر سختکوشی و ظرفیت تحمل جامعه چینی برای رسیدن به اهداف متعالی‌تر را بیان می‌کرد. ثانیاً کم‌اهمیت جلوه دادن سایر ابعاد سیاست‌های دولت و جامعه چین برای توسعه را نیز مدنظر نداشتم. ثالثاً، در عرصه‌ای بی‌ارتباط با حوزه فعالیت تخصصی خودم سخن نمی‌گفتم، بلکه بحث کاملاً در ارتباط با مسأله مصرف آب و انرژی بود.
مثالی را  ذکر کردم که ماهیت رویکرد من به بدمصرفی را نشان می‌داد و اتفاقاً نگاه انتقادی آن مثال هم متوجه مسئولان بود. برای ایشان گفتم من در سفری که به یکی از شهرهای گرمسیری داشتم، در پاویون فرودگاه، دفتر مقامات استانی و حتی دفتر مدیر شرکت تابعه وزارت نیرو، در حالی که دمای محیط در آن زمان ۳۵-۳۴ درجه بود و دمای آسایش هم ۲۵-۲۴ است، بدون استثنا دمای کولر گازی تمام ساختمان‌ها روی ۱۶ و ۱۷ درجه تنظیم شده بود. این یعنی وضع‌ مدیریت مصرف خیلی نامناسب است و خیلی بدعادت و بدمصرف شده‌ایم. آن عبارت درباره چین بر بستر چنین بحثی و در حد چند کلمه ذکر شده و نه تنها نکته محوری و پیام مصاحبه نبوده، بلکه حاشیه‌ای‌ترین نکته مصاحبه به‌شمار می‌رود.

هشتم

بازتاب زیاد چند کلمه از یک مصاحبه چند هزار کلمه‌ای، واقعیت جامعه رسانه‌ای و شبکه‌ای شده، میزان حساسیت مردم و تحت نظارت بودن مسئولان و ضرورت در نهایت دقت سخن گفتن را یادآور شد. دنیای رسانه‌های امروز بسیار حساس و پرغوغاست و باید هر مسئولی با ملاحظه بسیار و با احساس مسئولیت فراوان در قبال افکار عمومی و اعتماد جامعه سخن بگوید. در ضمن، از خبرگزاری وزین ایلنا هم خواسته‌ام که متن دقیق و کامل مصاحبه را منتشر کنند تا ماهیت واقعیت آنچه در آن مصاحبه مدنظر بوده است، برای افکار عمومی آشکار شود. همه منتقدان را به دقیق خواندن متن کامل آن مصاحبه دعوت می‌کنم.
مصاحبه‌ها و متن‌ها فرصتی برای گفت‌وگو هستند، حتی اگر نسخه ناقص و نادقیقی از آنها، در معرض سوء تعبیرها و حتی بداخلاقی‌هایی نظیر تاختن بر زندگی خصوصی و نسبت‌های ناروا به گوینده سخن قرار گیرد. بازتاب رسانه‌ای این مصاحبه خوشایند نبود، اما با رویکردی مثبت، می‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای از ظرفیت‌های عظیم گفت‌وگو در جامعه ایرانی تلقی نمود. مهم این است که از این میان، فرصتی برای گفت‌وگو بسازیم و راهی به سوی آینده بهتر بگشاییم.

این خبر وزیر نیرو: نگفتم ایرانی ها باید روزی یک وعده غذا بخورند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

سخنرانی ضد ایرانی ملک سلمان در افتتاحیه «نشست مکه»

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، «ملک سلمان»، پادشاه سعودی بامداد جمعه (۱۰ خرداد) در سخنان خود برای افتتاح نشست شورای همکاری خلیج فارس در شهر مکه ایران را به دخالت در منطقه متهم کرد.

ملک سلمان در این سخنرانی همچنین برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را تهدیدی برای امنیت جهانی توصیف کرد.

به گزارش العربیه، پادشاه رژیم سعودی گفت: «ما با یکدیگر برای مقابله با تمامی چالش‌ها همکاری خواهیم کرد.»

وی همچنین گفت: «کاری که رژیم ایران انجام می‌دهد، از مداخله در امور کشورهای منطقه و توسعه برنامه هسته‌ای گرفته تا تهدید تردد دریایی در دنیا و تهدید عرضه نفت دنیا، نقض آشکار معاهده‌ها و اصول سازمان ملل متحد است.»

ملک سلمان همچنین از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست با آنچه به گفته وی «اقدامات جنایتکارانه ایران» است مقابله کنند.

وی در بخش دیگری از ادعاهایش گفت: «نیازمند موضعی محکم و قاطع علیه ایران هستیم.» او مدعی شد عدم ایستادگی در برابر «فعالیت‌های مخرب ایران» باعث ایجاد وضعیت فعلی در منطقه شده است.

پادشاه سعودی که کارشناسان کشور او را یکی از منابع تأمین خوراک فکری برای گروه‌های تروریستی و داعش می‌دانند در این سخنرانی ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت که تهران در چهار دهه گذشته به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه بوده است.

عربستان روزهای پنجشنبه و جمعه میزبان سه نشست سران «عرب»، «شورای همکاری» و «اسلامی» است و قرار است در این نشست‌ها درباره ایران و حوادث اخیر در بندر «فجیره» امارات (+) و نیز حمله پهپادی یمن به تأسیسات نفتی سعودی صحبت شود.

 «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید قبل از آغاز این نشست تلاش کرد ایران را عامل انفجارهای اخیر در چند نفتکش در نزدیکی بندر «فجیره» امارات عربی متحده معرفی کند. او گفت واشنگتن به زودی مدارک نقش ایران در این حادثه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می‌کند.

ادعای بولتون در حالی مطرح شد که ساعاتی قبل‌تر «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران گفته بود هنوز نمی‌تواند در این مورد اظهار نظر قطعی داشته باشد و منتظر است تا نتیجه تحقیقات امارات در این مورد روشن شود.

نشست مکه در حالی برگزار می‌شود که عربستان سعودی به دلیل اقداماتش در جنگ یمن که از نگاه کارشناسان مسائل حقوق بین‌الملل «جنایت جنگی» توصیف شده، تحت فشار افکار عمومی دنیا قرار دارد.

یمن از سال ۱۳۹۴ هدف حمله نظامی عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی متحد ریاض در قالب «ائتلاف عربی» قرار گرفته است. این ائتلاف از حمایت سیاسی، تسلیحاتی و لجستیک آمریکا، انلگیس و فرانسه برخوردار است.

آمارهای مختلف نشان می‌دهند این جنگ به کشته شدن ده‌ها هزار نفر که اکثر آنها غیرنظامی هستند منجر شده است.

حملات ائتلاف سعودی همچنین به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

این خبر سخنرانی ضد ایرانی ملک سلمان در افتتاحیه «نشست مکه» اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، با نزدیک به یک‌میلیون پناهنده، ایران یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست، اما حالا تحریم‌ها و پیامدهای اقتصادیش، ادامه این روند و آینده زندگی صدها هزار نفر را به خطر انداخته است.

تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا در یک سال گذشته، وضعیت خطرناکی در مناطق مختلف به وجود آورده؛ ورود و تولید برخی‌ داروها در کشور با محدودیت‌های مختلفی روبه‌رو شده، اجرای برخی پروژه‌های زیست‌محیطی با کمبود فناوری مواجه شده و … حالا برخی از مسئولان هشدار دادند که با ادامه تحریم‌ها آینده حضور برخی از شهروندان افغانستانی در ایران مبهم است.

در همین رابطه عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه گفته بود: «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند و منابع مالی ایران محدود شود و فروش نفت به صفر برسد، درآمدهای نفتی ما کم شود که البته موفق نخواهند شد و فروش نفت ما به صفر نخواهد رسید، ایران مجبور می‌شود سیاست‌های ویژه‌ای را اتخاذ کند و ممکن است به نقطه‌ای برسیم که نتوانیم هزینه‌ها را تأمین کنیم و از برادران افغان بخواهیم که کشور را ترک کنند. نمی‌خواهم تنش یا نگرانی در بین اتباع افغان ایجاد کنم ولی می‌خواهم صحنه را ترسیم کنم. اگر آمریکا بخواهد به سیاست تحریم ادامه دهد، مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.»

البته بعد از حواشی مختلفی که در رابطه با این اظهار نظر یا هشدار به وجود آمد، عراقچی توضیح داد که منظورش از این حرف‌ها درخواست کمک از کشورهای اروپایی برای باز کردن درب‌هایشان به روی مهاجران افغان باشد.

ایران، چقدر پناهنده‌ پذیرفته؟

ده‌ها سال است که ایران از کشورهای همسایه میلیون‌ها نفر پناهنده پذیرفته و در این میان بیشترین آمار پناهندگان هم از کشور افغانستان است.

در این سال‌ها تعداد پناهنده‌های این کشور در ایران نوسان زیادی داشته به طوری که در اواخر دهه ۶۰ تعداد پناهنده‌های رسمی افغانستانی در ایران به اوج خود و نزدیک به ۳میلیون نفر رسید، اکنون تعداد پناهنده‌های این کشور نزدیک به یک‌میلیون نفر است.

آمار مرکز پناهندگی سازمان ملل در این رابطه از این قرار است:

ردیف

سال

تعداد پناهندگان افغانستانی در ایران

۱

۱۹۸۰

۳۰۰هزار نفر

۲

۱۹۸۵

۱میلیون و ۹۰۰هزار نفر

۳

۱۹۹۰

۳میلیون و ۶۱هزار نفر

۴

۱۹۹۵

۱میلیون و ۴۲۹هزار نفر

۵

۲۰۰۰

۱میلیون ۴۸۲هزار نفر

۶

۲۰۰۵

۹۲۰هزار نفر

۷

۲۰۱۰

۱میلیون و ۲۷هزار نفر

۸

۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷

۹۵۱هزار نفر

ا

البته این آمار نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون تعداد پناهنده‌های افغان در ایران روندی افزایشی  داشته و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ این تعداد ثابت بوده. گفتنی است آمار براساس آمار غیررسمی تعداد پناهنده‌های افغانستانی در ایران، چند برابر آمار سازمان ملل و حدود ۳میلیون نفر است.این در حالی است که براساس آمارهای جهانی کشور آلمان که از مدعیان پذیرش مهاجر در اروپاست،‌ میزبان حدود ۹۰۰ هزار مهاجر است.

در مقایسه با دنیا چقدر پناهنده داریم؟

از سویی اطلاعات بانک جهانی هم نشان می‌دهد که در مقایسه با دیگر کشورها، حضور این تعداد پناهنده در کشور باعث شده تا ایران هفتمین کشور مهاجرپذیر در دنیا و سومین کشور مهاجرپذیر منطقه در سال ۲۰۱۷ باشد.

این در حالی است که به علت شروع جنگ‌های مختلف در سال‌های گذشته تعداد پناهنده‌های دنیا به شدت افزایش پیدا کرده و بخش زیادی از جمعیت آنها در سال‌های گذشته به اروپا و کشورهای مختلفی مهاجرت کرده‌اند. به همین دلیل ترکیه هم اکنون مهاجرپذیرترین کشور دنیاست.

تعداد پناهندگان کشورهای مختلف منطقه

ردیف

نام کشور

تعداد پناهندگان

۱

ترکیه

۳.۵ میلیون نفر

۲

پاکستان

۱.۴ میلیون نفر

۳

عراق

۳۰۰هزار نفر

۴

سوریه

۶۰۰هزار نفر

۵

عربستان

۱۴۸ نفر

۶

مصر

۲۰۰هزار نفر

۷

افغانستان

۷۵هزار نفر

ایران برای حمایت از پناهندگان افغان، به کمک نیاز دارد

حضور این جمعیت زیاد از پناهندگان کشورهای مختلف در ایران، با اظهار نظرهای اعضای سازمان ملل هم روبرو شده،حدود یک سال پیش فیلیپو گرانی، کمیسیونر سازمان ملل گفته بود: «ایران با استفاده از سیاست‌های مترقی خود به نمونه‌ای در جهان تبدیل شده، اما این کشور برای میزبانی از یکی از بزرگترین گروه‌های پناهندگی دنیا به حمایت بیشتری نیاز دارد.»

این دقیقا، مشابه اظهار نظر معاون وزارت امور خارجه در رابطه با تاثیر تحریم‌های آمریکا در زندگی پناهندگان افغانستانی در ایران است.

او در این رابطه توضیح داده بود: «هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند؛ در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود. کشورهای اروپایی باید به وظایف خود در ارتباط با مهاجران از جمله مهاجران افغانی در ایران عمل کنند، آنها دو راه پیش‌رو دارند یا این‌که در تامین هزینه‌های مربوط به این مهاجران به ایران کمک کنند و یا این‌که بخشی از این مهاجران را به خاک خود راه دهند و آنها را در خاک خود بپذیرند.» /خبرآنلاین

این خبر وقتی ایران بیشتر از آلمان مهاجر می‌گیرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ایران چهارشنبه به خروج آمریکا از برجام پاسخ متقابل می‌دهد

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، برنامه‌های پیش‌بینی شده در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام بوده و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست.

کاهش جزئی و کلی برخی تعهدات ایران و آغاز بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای که انجام آن در چارچوب برجام متوقف شده بود، اولین گام ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و همچنین بدعهدی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان است.

راه برای دیپلماسی باز است و اقدامات مرحله‌ای ایران فرصت مجددی است به دیپلماسی و طرف‌های مقابل که مسیر اشتباه یکجانبه گرایی را تصحیح کنند و به نقطه گذشته و عمل به تمام مفاد برجام برگردند.

هم‌چنین مقامات اتحادیه اروپا که در یک سال گذشته تنها به ارائه وعده‌های اجرا نشده اکتفا کرده‌اند به صورت غیر رسمی در جریان این تصمیم قرار گرفته‌اند.

بنابر پیگیری از منابع مطلع احتمالاً رئیس جمهور این خبر را روز چهارشنبه به صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

طبق بند ۲۶ برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

بند ۲۶- اتحادیه اروپایی فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در برجام، از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌هایی که اجرای آنها را وفق این سند لغو کرده است، خودداری می‌کند. هیچ گونه تحریم جدید هسته‌ای شورای امنیت و هیچ گونه تحریم جدید هسته‌ای اتحادیه اروپایی یا اقدامات محدودیت ساز وجود نخواهد داشت. ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت تلاش خود را برای دوام برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم‌های مشخص شده در پیوست ۲ به عمل خواهد آورد. دولت ایالات متحده فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در این برجا، در چارچوب نقش مشخص رئیس جمهور و کنگره، از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌های مشخص شده در پیوست ۲ که اعمال آنها را وفق این برجام متوقف کرده است، خودداری می‌کند. دولت ایالات متحده، در چارچوب نقش مشخص رئیس جمهور و کنگره، از اعمال تحریم‌های جدید مرتبط با برنامه هسته‌ای خودداری خواهد کرد. ایران اعلام کرده است که تحمیل یا بازگرداندن تحریم‌های مشخص شده در پیوست دو یا وضع تحریم‌های جدید هسته‌ای را به منزله مبنایی برای توقف کلی یا جزئی اجرای تعهدات خود وفق این برجام، تلقی خواهد کرد.

بر اساس بند ۳۶ اگر موضوع اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت شاکی می‌تواند این امر را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات اش وفق برجام قلمداد کرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق “عدم پایبندی اساسی” بشمار می‌آید.

بند ۳۶ – چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه اعضای گروه ۱ + ۵ تعهدات خود را طبق این برجام رعایت ننموده‌اند، ایران می‌تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع نماید؛ به همین ترتیب، چنانچه هر یک از اعضای گروه ۱ + ۵ معتقد باشد که ایران تعهدات خود را طبق برجام رعایت نکرده است، هر یک از دولت‌های گروه ۱ + ۵ می‌تواند اقدام مشابه به عمل آورند. کمیسیون مشترک ۱۵ روز زمان خواهد داشت تا موضوع را فیصله دهد، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. متعاقب بررسی کمیسیون مشترک، چنانچه هر عضو معتقد باشد که موضوع پایبندی فیصله نیافته است، می‌تواند موضوع را به وزیران امور خارجه ارجاع دهد. وزیران ۱۵ روز وقت خواهند داشت تا موضوع را فیصله دهند، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. پس از بررسی کمیسیون مشترک، به موازات یا به جای بررسی در سطح وزیران، عضو شاکی یا عضوی که اجرای تکالیفش زیر سوال بوده است می‌تواند درخواست نماید که موضوع توسط یک هیأت مشورتی که متشکل از سه عضو خواهد بود (یکی از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در اختلاف و طرف سوم مستقل) بررسی شود. هیأت مشورتی می‌بایست نظریه غیر الزام آوری را در خصوص موضوع پایبندی ظرف ۱۵ روز ارائه نماید. چنانچه، متعاقب این فرایند ۳۰ روزه موضوع فیصله نیابد، کمیسیون مشترک در کمتر از ۵ روز نظریه هیأت مشورتی را با هدف فیصله موضوع بررسی خواهد کرد. چنانچه موضوع کماکان به نحوی مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد، و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق “عدم پایبندی اساسی” است، آنگاه بر اساس مندرجات برنامه جامع اقدام مشترک صفحه ١٨، طرف می‌تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات اش وفق برجام قلمداد کرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق “عدم پایبندی اساسی” بشمار می‌آید. /ایسنا

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت (۸ می)، سالگرد خروج آمریکا از برجام است.
تحلیل شرایط ایران و آمریکا؛ جنگ می‌شود یا نه؟

این خبر ایران چهارشنبه به خروج آمریکا از برجام پاسخ متقابل می‌دهد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

واکنش ایران به دیدار برایان هوک با اعضای شورای امنیت: آمریکا بی‌شرمانه اعضای سازمان ملل را تهدید می‌کند

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، دفتر مطبوعاتی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در واکنش به ملاقات برایان هوک با اعضای شورای امنیت بیانیه‌ای را صادر کرد که به‌شرح زیر است:

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به نیویورک سفر کرد که با اعضای شورای امنیت ملاقات کند تا براساس ادعای نادرست وزارت خارجه آمریکا «اهمیت پاسخگوکردن ایران به‌خاطر عدم‌توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک» را خاطرنشان کند.

به آمریکا یادآوری می‌شود قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که آمریکا هم بانی آن بود و به‌اجماع تصویب شد، جایگزین همه قطعنامه‌های سابق شورای امنیت در مورد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گردید و آن قطعنامه برجام را تأیید کرد.

پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش ذیل برجام تاکنون ۱۴ بار توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده است.

همین طور، برخلاف جعلیات و دروغ‌پراکنی آمریکا، هیچ یک از موشک‌های ایران “طراحی‌شده برای پرتاب تسلیحات هسته‌ای» نیستند و لذا، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به هیچ طریقی فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک متعارف جمهوری اسلامی ایران را محدود نمی‌کند.

در نتیجه، فعالیت‌های این‌چنینی ایران غیرسازگار با قطعنامه نیستند بلکه خارج از چارچوب یا دایره صلاحیت قطعنامه قرار می‌گیرند.

اما آمریکا در نقض آشکار و جدی قطعنامه ۲۲۳۱ از برجام خارج شده است، بدتر اینکه، آمریکا به‌عنوان یک عضو دائم شورای امنیت، بی‌شرمانه دیگر اعضای سازمان ملل را تهدید می‌کند که یا آن قطعنامه را نقض کنند یا با تنبیه مواجه شوند، این یک سیاست واقعاً مخرب و ریاکارانه است.

به‌جای تلاش برای انتشار اتهامات ساختگی و سوء استفاده از شورای امنیت برای پیشبرد سیاست‌های بدخواهانه علیه ایران، مقامات آمریکایی بایستی مسئولانه براساس تعهدات بین‌المللی‌شان عمل کنند و به اعضای شورای امنیت توضیح دهند که چرا کشورشان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند و چرا تلاش دارند دیگر دولت‌ها را وادارند که همان کار را بکنند. /تسنیم

ظریف چگونه با زبان بدن و خیلی خون‌سرد، خبرنگار آمریکایی را آچمز می‌کند؟

 

این خبر واکنش ایران به دیدار برایان هوک با اعضای شورای امنیت: آمریکا بی‌شرمانه اعضای سازمان ملل را تهدید می‌کند اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

حقایقی درباره عصر یخبندان در سال ۲۰۲۵ / آیا خورشید خاموش می‌شود؟

به گزارش بخش فناوری سایت خبرهای فوری، برخی از دانشمندان معتقدند که دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و در آینده‌ای نزدیک زمین وارد دوره سرمایش خواهد شد. این دانشمندان معتقدند که این دوره که از سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد، عصر یخبندان کوچک خواهد بود.

شاید بتوان گفت که تغییر اقلیم و گرمایش زمین در حال حاضر به یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات بین‌المللی تبدیل‌شده است. یکی از دلایل این چالش نبود اجماع در بین دانشمندان این حوزه است. وجود دیدگاه‌های متفاوت در مورد علل گرمایش زمین، سبب اجرا نشدن سیاست‌های بین‌المللی واحد در این حوزه شده است.

عده‌ای از دانشمندان با اصل موضوع گرمایش زمین مخالف هستند. این دانشمندان مسائل سیاسی در مطرح‌شدن چنین موضوعاتی دخیل می‌دانند. در سوی دیگر، اما عده‌ای از دانشمندان معتقد هستند که افزایش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای انسان‌ساخت، موجب افزایش دمای زمین شده است. دیدگاه دیگری نیز در این حوزه وجود دارد و آن‌هم اینکه عامل اصلی افزایش دمای زمین فعالیت‌های خورشیدی است نه گاز‌های گلخانه‌ای انسان‌ساخت.

گاز‌های گلخانه‌ای انسان‌ساخت عامل اصلی گرمایش زمین

برخی از دانشمندان معتقد به افزایش دمای کره زمین به دلیل افزایش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای انسان‌ساخت بعد از انقلاب صنعتی هستند. این عده همچنین منبع اصلی انتشار این گاز‌ها را منابع انرژی مانند نفت و گاز می‌دانند. این دیدگاه توانسته است برنهاد‌های بین‌المللی مسئول در حوزه تغییرات اقلیم سیطره یابد.

راه‌حل این دسته از دانشمندان برای کاهش دمای زمین، کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای انسان‌ساخت از طریق کاهش مصرف منابع انرژی مانند نفت و گاز است. تمرکز بر کاهش مصرف منابع انرژی باعث شده است تا علاوه بر دودستگی در جامعه علمی بر سر مسئله تغییر اقلیم در بین کشور‌ها نیز دودستگی به وجود بیاید. کشور‌های دارنده منابع انرژی برخلاف کشور‌های فاقد منابع انرژی، تمایل چندانی به اجرای این راه‌حل‌ها ندارند. درواقع دوقطبی کشور‌های دارنده منابع انرژی و فاقد منابع انرژی شکل‌گرفته است.

فعالیت‌های خورشیدی

در مقابل برخی دیگر از دانشمندان بر این اعتقاد هستند که آنچه سبب افزایش دمای کره زمین شده است، بالا رفتن میزان فعالیت‌های خورشیدی بوده است. این دانشمندان همچنین پیش‌بینی می‌کنند که با کاهش فعالیت‌های خورشیدی در دهه آینده دمای زمین در آینده‌ای نزدیک به سمت سرمایش و عصر یخبندان کوچک می‌رود. ازجمله این افراد می‌توان به تحقیقات پروفسور والنتینا زارکووا (Valentina Zharkova) اشاره کرد.

زمین در انتظار عصر یخبندان

پروفسور زارکووا و همکارانش از دانشگاه Northumbria طی بررسی‌های خود، دریافته‌اند که از سال ۲۰۲۵ کره زمین به دلیل کاهش ۶۰ درصدی فعالیت‌های خورشیدی، وارد دوره یخبندان، خواهد شد. این اقلیم‌شناس معتقد است که در این دوره بارش‌ها بیشتر به شکل برف خواهند بود.

زارکووا و همکارانش مدل خود را با استفاده از تکنیکی به نام تحلیل مؤلفه‌های اصلی به‌وسیله مشاهدات میدان مغناطیسی از رصدخانه Wilcox Solar در کالیفرنیا به دست آورده‌اند که دارای دقت ۹۷ درصدی است. آن‌ها سه‌چرخه خورشیدی باارزش فعالیت‌های میدان مغناطیسی را بررسی کردند که سال‌های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ را پوشش می‌دهند. این گروه از پژوهشگران معتقد هستند که این وضعیت آخرین بار حداقل در ۳۷۰ سال پیش مشاهده‌شده است.

این اظهارات در حالی است که گروه اول دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که تا پایان قرن حاضر دمای زمین افزایش بیش از ۲ درجه‌ای را تجربه خواهد کرد. از همین رو بعد از شکست پروتکل کیوتو در راستای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) در اجلاس بیست و یکم خود، موافقت‌نامه پاریس را مورد موافقت اولیه کشور‌های حاضر قرارداد.

این موافقت‌نامه همه کشور‌های عضو را موظف به کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای انسان‌ساخت به‌خصوص از طریق کاهش مصرف منابع انرژی مانند نفت و گاز می‌کند. ایران نیز این موافقت‌نامه را تأیید اولیه کرده است و در حال حاضر نیز، دولت در پی تصویب آن در مجلس شورای اسلامی است. این در حالی است که یکی از دلایل خروج آمریکا و تشکیک روسیه در پیوستن به موافقت‌نامه پاریس، وجود چندصدایی جامعه علمی در بحث تغییر اقلیم است. /مهر

زمین باید یخ‌زده می‌بود

این خبر حقایقی درباره عصر یخبندان در سال ۲۰۲۵ / آیا خورشید خاموش می‌شود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

چرایی حضور ظریف در رسانه محبوب ترامپ + فیلم

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای حضور در همایش دیپلماسی و چندجانبه گرایی که در سازمان ملل متحد برگزار شد به نیویورک سفر کرده است با شبکه خبری فاکس نیوز مصاحبه کرد.

فاکس نیوز رسانه جمهوری خواهان تندروی آمریکا است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علاقه زیادی به این شبکه دارد. کارشناسان می‌گویند ترامپ اکثر توئیت‌هایش را پس از دیدن برنامه‌های مهم فاکس نیوز می‌زند.

حضور وزیر خارجه کشورمان در این شبکه سر و صدای زیادی به پا کرده است. این مصاحبه روز یکشنبه از فاکس نیوز پخش می‌شود.ظریف: مادامی که منافع ملی ما تامین شود تنگه هرمز باز می‌ماند / تحریم سیاست ما را تغییر نمی‌دهد

این خبر چرایی حضور ظریف در رسانه محبوب ترامپ + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.