کشف سیاره‌‌‌ای درخشان مملو از سنگ قیمتی در فاصله ۲۱ سال نوری از زمین

محققان موفق شد‌ه‌اند که سیاره‌ای درخشان در منظومه‌های دور دست پیدا کنند که به علت ویژگی‌های منحصر به فرد خود می‌تواند تغییراتی در طبقه بندی سیاره‌های فرا خورشیدی ایجاد کند و دسته‌ی جدید برای خود ایجاد کند.

این فراخورشیدی HD219134 b نام دارد و در صورت فلکی کاسیوپیا قرار گرفته که ۲۱ سال نوری با ما فاصله دارد. ستاره شناسان باور دارند که این سیاره بر خلاف زمین، هسته‌ی عظیمی از آهن ندارد اما کلسیوم و آلومینیوم در آن فراوان بکار رفته است. این مسئله موجب می‌شود که سراسر این سیاره درخشان از سنگ‌های قیمتی پر شود.

کارولین دورن، فیزیکدان نجومی موسسه علوم محاسباتی دانشگاه زوریخ که سرپرستی این پروژه تحقیقاتی را بر عهده داشته است در باره فراخورشیدی یافت شده می‌گوید:

«احتمالاً یاقوت‌های سرخ و کبود سرتاسر سطح این سیاره را پوشانده‌اند چرا که این سنگ‌های زینتی از ترکیب اکسید آلومینیوم تشکیل می‌شوند و این ترکیب در فراخوشیدی به وفور یافت می‌شود.»

این فراخورشیدی چیزی پنج برابر زمین، جرم دارد و به همین دلیل به آن ابر-زمین گفته می‌شود. علاوه بر این سیاره یاد شده طی تنها سه روز به دور نزدیکترین سیاره خود می‌چرخد که بنابر محاسبات تنها ۳ روز به طول می‌انجامد.

HD219134 b یکی از سه کاندیدایی است که موجب شده کلاس جدیدی برای فراخورشیدی ها در نظر گرفته شود و اکنون پژوهشگران دانشگاه زوریخ و کمبریج در حال بررسی احتمال تشکیل چنین دسته‌ای هستند.

بدین ترتیب دسته‌ی جدیدی از فرا خورشیدی‌ها ساخته خواهد شد که علیرغم شباهتشان به زمین، هسته‌ی آهنی ندارند و به همین دلیل قابلیت مغناطیسی در آن وجود ندارد. در این دسته بندی به سیاره‌هایی که کلسیم و آلومینیوم در آنها به مقدار زیادی یافت می‌شود، ابر زمین‌های  عجیب گفته می‌شود.

البته پیش از این نیز سیاره‌های این چنینی یافت شده و اما تصور می‌شود آنها استثنا محسوب می‌شوند و نیازی به دسته بندی جدید ندارند. حال شمار این گونه به سه عدد رسیده و به نظر می‌رسد زمان آن رسیده که دسته‌ای جدید از سیاره‌های فراخورشیدی را به خود اختصاص دهند.

The post کشف سیاره‌‌‌ای درخشان مملو از سنگ قیمتی در فاصله ۲۱ سال نوری از زمین appeared first on دیجیاتو.

اعلام حضور به فضایی‌ها با شلیک یک لیزر قدرتمند

یک محقق MIT ادعا کرد که شلیک یک لیزر قدرتمند از زمین می‌تواند تا فاصله‌ی ۲۰،۰۰۰ سال نوری قابل تشخیص باشد. تحقیق «جیمز کلارک» نشان می‌دهد که در صورت تمرکز یک لیزر یک تا دو مگاواتی درون یک تلسکوپ ۳۰ تا ۴۵ متری و نشانه گیری آن به بخشی از فضا می‌تواند نوری تولید کند که از امواج مادون قرمز خورشید قابل تمایز است.

اگر یک فضانورد فضایی، در حال گشت و گذار در سیستم‌های خورشیدی اطراف باشد، می‌تواند این نور را از گوشه‌ای از کهکشان تشخیص دهد. این مطالعه اعلام می‌کند که حتی می‌توانیم با ارسال کدی مثل مورس پالس‌های لیزر را شلیک کنیم تا پیامی برای فضایی‌ها ارسال کنیم.

ساخت چنین چراغی برای ایجاد لیزر به طور قطع در دسترس و امکان پذیر است. در کشور شیلی یک تلسکوپ ۳۹ متری در حال ساخت است در حالی که لیزر YAL-1 Airborne نیروی هوایی آمریکا قدرتی مشابه با لیزری دارد که کلارک درباره‌ی آن صحبت می‌کند.

البته نگرانی‌های مهم دیگری نیز وجود دارد. یکی از این‌ها احتمال آسیب رساندن این لیزر به چشم‌هاست. این موضوع حتی در صورتی که این نور توسط چشم‌ غیر مسلح هم قابل تشخیص نباشد وجود دارد.

علاوه بر این، این لیزر می‌تواند دوربین فضاپیما‌هایی که از آن عبور می‌کند را دچار مشکل کند. برای این مشکلات کلارک پیشنهاد کرده که سیستم لیزر را در دورترین منطقه‌ی ماه قرار دهیم تا کمترین آسیب را به ما برساند. البته این پیشنهاد هم به طور کامل خطر‌های احتمالی را دفع نمی‌کند.

البته باید به آن طرف معادله هم نگاه کنیم. این که حتی اگر ما این نور را ارسال کردیم آیا می‌توانیم انتظار دریافت جواب داشته باشیم و جواب مشابهی را مشاهده کنیم؟

این موضوع تنها در صورتی امکان پذیر خواهد که ما هم از یک تلسکوپ بسیار قدرتمند (مثلا یک متری یا بیشتر) استفاده کنیم و آن را به سمت محل دقیق نقطه‌ی ارسالی بگیریم. بنابراین با توجه به جمیع شرایط بعید به نظر می‌رسد که بتوانیم انتظار دریافت جواب داشته باشیم.

البته ابزار تصویربرداری زیادی هستند که برای مطالعه‌ی گاز‌ها در سیاره‌ی منظومه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند این نور را تشخیص دهند. هرچند به طور کلی نمی‌توان انتظار داشت رفتار فضایی‌ها قطعا با ما دوستانه خواهد بود.

The post اعلام حضور به فضایی‌ها با شلیک یک لیزر قدرتمند appeared first on دیجیاتو.