سه ضربه دیپلماتیک به دولت نتانیاهو

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، دولت لهستان سفر رسمی هیئت عالیرتبه اسرائیلی به این کشور را در پی بالاگرفتن تنش میان دو طرف لغو کرد. قرار بود این هیئت برای بررسی موضوع “بازگرداندن املاکی که یهودیان لهستان طی جنگ جهانی دوم مجبور به ترک آن شده بودند” به لهستان سفر کند.

اختلافات میان دو طرف بعد از آن به وجود آمد که اخباری مبنی بر درخواست اسرائیل برای بازپس‌گیری این املاک یا دستیابی به غرامت منتشر شد. با اینکه دولت لهستان این اخبار را تکذیب کرد اما هزاران تن شنبه در خیابان‌های لهستان تجمع کرده و شعارهایی را علیه اسرائیل و آمریکا سر دادند. نخست‌وزیر لهستان وجود مذاکراتی با اسرائیل در این زمینه را تکذیب کرد.

وی تأکید کرد که مردم لهستان خود بهای سنگینی را به خاطر اشغال کشورشان توسط نازی‌ها پرداختند و این عادلانه نیست که به جای آلمانی‌ها غرامت بپردازند.

با این حال وزیر “برابری” رژیم صهیونیستی بیانیه‌ای را صادر و در آن از دولت لهستان به خاطر اعلام آمادگی برای مذاکره با اسرائیل درباره این املاک صادر کرد.

وی گفت که هیئتی برای بررسی این موضوع به لهستان خواهد رفت و دیدارهایی را با مسئولان این کشور درباره “بازپس‌گیری املاک غارت شده” برگزار خواهند کرد.

این وزیر این سفر را به منزله دستاورد دیپلماتیک بزرگی دانست که در راستای طرح دولت اسرائیل برای تدوین قوانینی درخصوص بازپس‌گیری املاکی که یهودیان طی جنگ جهانی مجبور به ترک آن شده اند یا گرفتن غرامت از کشورهای مختلف صورت می‌گیرد.

به دنبال انتشار این بیانیه لهستان پیام فوری را برای وزارت خارجه اسرائیل فرستاد و سفر هیئت اسرائیلی را لغو کرد.

ضربه دومی که به دولت رژیم صهیونیستی وارد شده این است که وزارت خارجه این رژیم اذعان کرده که اوکراین هر سال ۱۰۰۰ گردشگر اسرائیلی را که به فرودگاه کی‌یف می‌رسند به اراضی اشغالی بازمی‌گرداند و اجازه ورودشان به اوکراین را نمی‌دهد.

وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرده که مقامات امنیتی در فرودگاه کی‌یف تدابیر امنیتی شدیدی را علیه تمامی گردشگران و نه فقط اسرائیلی‌ها اتخاذ می‌کنند اما منبعی در آژانس‌های توریستی اسرائیل تأکید کرد که در فرودگاه کی‌یف برخورد بسیار بدی با گردشگران اسرائیلی صورت می‌گیرد. نیروهای امنیتی آن‌ها را بازداشت و از آنها بازجویی می‌کنند و اگر هر کدام از آن‌ها رفتار نادرستی انجام دهد برای چند ساعت بازداشت می‌شود و بعد او را به اسرائیل بازمی‌گردانند.

ضربه سوم را دولت ازبکستان به دولت بنیامین نتانیاهو وارد کرد. دولت ازبکستان به رژیم صهیونیستی اعلام کرد که دیگر نمی‌تواند اسرائیلی‌هایی را که وارد این کشور می‌شوند درحالی که در چمدان‌هایشان تفنگ و سلاح یافت می‌شود، به این کشور راه دهد.

دولت ازبکستان اعلام کرده که تمامی کسانی که سلاح به همراه داشته باشند بازداشت می‌شوند. /ایسنا

این خبر سه ضربه دیپلماتیک به دولت نتانیاهو اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

دروغ بزرگ؛ کار مشترک عربستان، رژیم صهیونیستی و فرانسه

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، روز گذشته خبری در رسانه‌های گروهی غربی با مرجعیت یورو نیوز منتشر شد و بر اساس آن اعلام گردید که کشتی باری “بحری ینبع” متعلق به عربستان که قرار بود اقدام به بارگیری محموله‌ای از سلاح در شمال فرانسه کند، به علت فشار سازمان‌های حقوق بشری در بندر لوهاور این کشور توقف نکرد.

اخبار دریافتی حاکی است با توجه به اطلاعات ارایه شده از سوی موساد (سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی) به سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی در خصوص اطلاع یافتن ارتش و نیرو‌های مردمی یمن از محموله این کشتی و برنامه ریزی برای منهدم نمودن آن در مسیر بازگشت به عربستان، تصمیم گرفته شد که برای منحرف نمودن سیستم اطلاعاتی ارتش یمن، خبر کذب “عدم بارگیری سلاح” منتشر گردد.

کشتی باری بحری ینبع از روز چهارشنبه با خاموش کردن سامانه‌های شناسایی کشتی در اب‌های ساحلی فرانسه لنگر انداخت و محموله‌های سلاح با شناور‌های کوچک به ان منتقل شده است.

خبر‌هایی که روز گذشته در مورد این کشتی منتشر شد خارج از روال اطلاع رسانی پیرامون جابجایی محموله‌های نظامی بود.

خبر منتشره به دنبال القاء این گزاره بود که بدلیل فشار سازمان‌های حقوق بشری که با احتمال استفاده از سلاح‌های فرانسوی در جنگ یمن خواستار عدم تحویل سلاح‌های خریداری شده به عربستان سعودی شده اند عملیات بارگیری تسلیحات فوق انجام نشده است

اگرچه دو سازمان غیر دولتی فرانسوی روز پنجشنبه به طور «اضطراری» از دیوان ادارای این کشور خواسته بودند که از بارگیری کشتی عربستانی «بحری ینبع» جلوگیری کند لیکن دیوان اداری فرانسه اعلام کرد که «بارگیری سلاح‌ها تهدید فوری و مشخصی را متوجه جان افراد» نمی‌کند و بادرخواست‌های مطرح شده مخالفت کرد.

گفتنی است از زمان شکل‌گیری جنگ در یمن، سازمان‌های حقوق بشری دولت فرانسه را تحت فشار قرار داده اند تا به هیچ یک از کشور‌های مشارکت کننده در این جنگ مانند عربستان و امارات سلاح نفروشد. /صدا و سیما

شدت گرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین به رغم مذاکرات

این خبر دروغ بزرگ؛ کار مشترک عربستان، رژیم صهیونیستی و فرانسه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اخباری از اجرای آتش‌بس در غزه / افزایش شهدا به ۲۹ تن

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، برخی مسؤولان فلسطینی به شبکه الجزیره گفتند، توافق آتش‌بس با صهیونیست‌ها با وساطت مصر برای پایان دادن به درگیری‌های شدید در غزه و جنوب سرزمین‌های اشغالی حاصل شده است.

یک مقام فلسطینی مطلع گفت،‌ توافق آتش‌بس از ساعت ۴:۳۰ دقیقه صبح امروز اجرا شده است.

یک مقام دیگر نیز بر دستیابی به توافق آتش‌بس تاکید و شبکه تلویزیونی وابسته به حماس نیز این موضوع را اعلام کرد.

پیش از این رسانه اسرائیلی اعلام کرده بود، مصر و قطر در تلاش‌ها برای دستیابی به توافق آتش‌بس موفق شده‌اند. طبق گزارش رسانه‌ رژیم صهیونیستی، این توافق شامل آغاز آتش بس از نیمه شب دوشنبه است.

روزنامه هاآرتص نیز به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت، مصر، قطر و سازمان ملل پیشنهادی را به رژیم صهیونیستی از بابت اجرای آتش بس بین ارتش این رژیم و گروه‌های مقاومت در غزه داده‌اند.

در حالی که مصر و قطر تلاش برای برقراری آرامش بین دو طرف را صورت دادند، “اتاق عملیات مشترک” در بیانیه‌ای که شب گذشته منتشر کرد، اظهار کرد: قبل از پاسخگویی اشغالگران به خواسته‌های ملت ما هرگز جنگ متوقف نخواهد شد و ما هرگز تا زمانی که رهبری دشمن توافقات با مقاومت را انکار کند، اجازه خروج شهرک نشینان از پناهگاه‌هایشان را نمی‌دهیم.

مصعب البریم، سخنگوی جهاد اسلامی نیز شب گذشته تاکید کرده بود: تلاش‌های مصر برای بازگشت به آرامش ادامه دارد اما تا این لحظه توافقی حاصل نشده است.

البریم تصریح کرد: مقاومت شروط اسرائیل را که تنها شامل آرامش مقابل آرامش است، نمی‌پذیرد.

در این راستا نیروهای رژیم صهیونیستی مواضع مقاومت در غزه را با توپخانه هدف گرفتند و جنگنده‌های این رژیم یک ساختمان مسکونی در شرق خان یونس در جنوب غزه را با خاک یکسان کردند. در حالی که گروه‌های مقاومت نیز عملیات جدیدی از شلیک راکت‌هایی از غزه به اراضی اشغالی انجام دادند به طوریکه صدای آژیرهای خطر در شهرک‌های اطراف غزه به صدا درآمد.

حملات هوایی و توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی به غزه تاکنون موجب شهادت ۲۹ فلسطینی و زخمی شدن ده‌ها تن شده در حالی که در اثر حملات راکتی مقاومت چهار اسرائیلی نیز به هلاکت رسیده‌اند.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی ساختمان امنیت داخلی در داخل برج حکومتی در غرب غزه را با خاک یکسان کردند، همچنین منزل خانواده مشتهی را در مرکز غزه و نیز منزل ابوقمر در خیابان الصناعه در محله تل الهوا در غرب غزه را ویران و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی همچنین خودروی حامد الخضری شهروند فلسطینی را بمباران کردند.

از سوی دیگر، گردان‌های القدس شاخه نظامی جهاد اسلامی از شهادت دو تن از نیروهای خود در حمله هوایی به محله الشجاعیه در شرق غزه خبر داد.

همچنین قایق‌های جنگی رژیم صهیونیستی در حملات به چند نقطه در ساحل غزه مشارکت داشتند و مرکز پلیس دریایی در بندر ماهیگیران در غزه و ساحل منطقه بیت لاهیا و بندر ماهیگیران در خانیونس را هدف گرفتند.

در عین حال وزارت بهداشت فلسطین در غزه اعلام کرد، حدود ۱۴۶ فلسطینی در اثر حملات صهیونیست‌ها که حدود ۱۵ ساختمان را ویران کردند، زخمی‌ شدند. /ایسنا

آمریکا: ناو هواپیمابر و نیروهای بمب‌افکن به خاورمیانه می‌فرستیم

این خبر اخباری از اجرای آتش‌بس در غزه / افزایش شهدا به ۲۹ تن اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رژیم صهیونیستی مسجدی را به کلوپ شبانه تبدیل کرد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از اسپوتنیک، بنا بر اعلام یک خبرگزاری آنلاین فلسطینی یک شرکت اسرائیلی مسجدی را در فلسطین تبدیل به کلوپ شبانه کرده و یک سالن عروسی در داخل ساختمان آن بنا کرده است.

یک شرکت اسرائیلی که گفته می‌شود ارتباطاتی با مقامات محلی دارد این مسجد را که قدمت آن به قرن ۱۳ میلادی بازمی‌گردد تغییر کاربری داده و به یک کلوپ شبانه و تالار عروسی تبدیل کرده است.

به نوشته این خبرگزاری فلسطینی، مسجد الاحمر در منطقه صفاد پس از آنکه به تصاحب اسرائیلی‌ها درآمده تغییر نام داده و به «خان الاحمر» تبدیل شده است تا اهمیت آن در اذهان مسلمانان کم رنگ شود. با این حال، مردم فلسطین از شنیدن خبر بنا کردن سالن عروسی در داخل ساختمان این مسجد در بهت و حیرت فرو رفتند.

بنا به گزارش روزنامه «القدس العربیه»، خیر تباری، رئیس صندوق موقوفات اسلامی فلسطین در این خصوص اظهار کرد از شنیدن این خبر «شوکه شده» و از «اقدامات مخربی» که در خصوص این مسجد صورت گرفته به شدت انتقاد کرده است.

بنا به گفته مردم محلی، از زمان آغاز اشغالگری رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸، مسجد الاحمر با حرکت‌های «حرمت شکنانه» بسیاری روبرو شده است. /باشگاه خبرنگاران جوان

حمله خمپاره‌ای ارتش رژیم صهیونیستی به جنوب سوریه

این خبر رژیم صهیونیستی مسجدی را به کلوپ شبانه تبدیل کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

شلیک دو موشک به تل‌آویو / جلسه اضطراری در وزارت دفاع رژیم صهیونیستی

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، شلیک دو موشک به تل‌آویو – پایتخت رژیم صهیونیستی – شامگاه پنجشنبه (۲۳ اسفند) موجب به صدا درآمدن آژیر خطر در این شهر و فرار مردم به سمت پناهگاه‌ها شد.

یکی از این موشک‌ها به منطقه جوش دان اصابت کرده و موشک دوم نیز بر اساس اعلام منابع صهیونیست در منطقه باز این شهر فرود آمده است.

العالم به نقل از شبکه المنار خبر داده که در جریان شلیک این دو موشک به تل‌آویو ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

یک منبع آگاه در جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت‌وگو با المنار ضمن رد کردن مسئولیت این حمله موشکی توسط این گروه، اعلام کرد که جهاد اسلامی از نزدیک تحولات را زیر نظر دارد.

موشک‌های شلیک شده از غزه با عبور از سامانه گنبد آهنین به تل‌آویو اصابت کرده است. پیش از انتشار اخبار تکمیلی، منابع فلسطینی گزارش دادند که سه موشک از غزه به طرف تل آویو شلیک شده که حداقل یکی از آنان رهگیری و منهدم شده است.

در همین راستا، روزنامه یدیعوت آحارونوت از جلسه بنیامین نتانیاهو – نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی – با فرماندهان ارتش در دفتر وزارت دفاع خبر داده است.

رژیم صهیونیستی حماس را مسئول شلیک موشک‌ها به تل‌آویو دانسته است.

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شده که سامانه گنبد آهنین سه موشک را که از نوار غزه شلیک شده رهگیری کرده و موشک چهارم به منطقه غیرمسکونی در سدیروت شلیک شده است. /ایسنا

آیا ایران با اسرائیل وارد جنگی تمام عیار می‌شود؟

این خبر شلیک دو موشک به تل‌آویو / جلسه اضطراری در وزارت دفاع رژیم صهیونیستی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

آیا ایران با اسرائیل وارد جنگی تمام عیار می‌شود؟

در خاورمیانه چه می گذرد؟ سوالی است که ذهن رصد کنندگان منطقه و مسائل بین الملل را به خود مشغول کرده است. برخی از رسانه های خبری غرب از جمله بلومبرگ در سرمقاله های اخیر خود با توجه به تحولات منطقه نوید جنگ می دهند. برخی دیگر نیز معتقدند بحران خاورمیانه به پایان خود رسیده است. اما کدام تحلیل درست است؟ ایا به واقع بحران این منطقه استعمار زده تمام شده است؟ ایا ساکنان غرب آسیا در پساجنگ و آرامش به سر می برند؟ آیا این تنها آرامش قبل از طوفان است؟ این ها سوالاتی که تحولات اخیر منطقه ذهن ها را به خود درگیر کرده است و مهمترین سوال این است که ایران در کجای این وضعیت است؟ این سوالات را با صابر گل‌عنبری پژوهشگر خاورمیانه و کارشناس مسائل جهان عرب بررسی و تحلیل کرده ایم که مشروح این مصاحبه را از نظر می گذرانید:

عنبری

 

آینده تحولات سوریه به کدام سمت می رود؟ 
گل‌عنبری: بحران سوریه جمعه آینده مصادف با پانزدهم مارس هشت ساله می‌شود. این بحران لایه‌های متعددی دارد، از نظامی، سیاسی و اقتصادی گرفته تا اجتماعی و فرهنگی. هر چند آثار اجتماعی این بحران درازمدت است و به این زودی از بین نمی‌رود، اما مهم‌ترین لایه‌های این بحران نظامی و سیاسی است که تحولات آتی سوریه اساسا متاثر از تحولات این دو لایه است. از لحاظ نظامی که دولت و ارتش سوریه در سه سال اخیر با کمک ایران و روسیه پیشرفت‌های میدانی گسترده‌ای داشته و بیشتر مناطق تحت کنترل مخالفان به استثنای استان ادلب و مناطقی دیگر را باز پس گرفته‌اند. این عامل میدانی در کنار عوامل دیگر منطقه‌ای و بین‌المللی برونداد سیاسی مشخصی داشته است و آن هم پایان درخواست‌ها برای کنار رفتن بشار اسد و به تبع آن پذیرش ادامه حکومت اوست. سفر رهبران عرب به دمشق و بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در آن از نشانه‌های عملی آن است. البته با وجود این، هنوز زود است که با قاطعیت گفته شود قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی کاملا با ماندن او کنار آمده‌اند، بلکه بعید نیست که در آینده در نتیجه پدیدار شدن شرایط جدیدی مجددا این خواسته حتی به شکل جدی‌تر از قبل هم مطرح شود. شکایت از رئیس جمهور سوریه به دیوان کیفری بین‌المللی برای نخستین بار در طول هشت سال گذشته، می‌تواند نشانه‌ای پیشینی از آن باشد.

پس از تضعیف شدید گروه های مسلح مخالف سوریه و پایان سلطه سرزمینی داعش در این کشور، نقش بازیگران محلی به استثنای نیروهای کردی، به شدت کم رنگ شده، اما در مقابل نقش بازیگران خارجی و رقابت میان آن‌ها پررنگ‌تر هم شده است. به همین خاطر، باید گفت که آینده تحولات سوریه را تعامل و تقابل میان این بازیگران مشخص خواهد کرد.

در کل باید گفت که آینده تحولات سوریه تابع دو فاکتور بسیار مهم است که هر دو ارتباط تنگاتنگی با هم دارند: 

فاکتور نخست: آینده نزاع، رقابت و شکل روابط میان بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی در خاک سوریه است؛ نزاع ایران و رژیم صهیونیستی، شکل آتی مناسبات چند لایه و متناقض روسیه با ایران، ترکیه و اسرائیل در بحث سوریه، روابط کلی واشنگتن و مسکو، آینده تنش میان تهران و واشنگتن به ویژه در بعد منطقه‌ای آن.

فاکتور دوم عبارت است از آینده مناسبات میان طرف‌های سه گانه نظام سوریه، مخالفان و نیروهای مسلح کردی که البته تابعی از متغیرهای ذکر شده در فاکتور نخست است. هم اکنون ۶۰ درصد خاک سوریه تحت کنترل دمشق است و ۳۰ درصد آن تحت کنترل کردها و ۱۰ درصد هم تحت سیطره مخالفان مسلح است. در این میان، هر چند بحث ادلب به مساله‌ای حیثیتی برای ترکیه تبدیل شده است و آینده آن تا حدود زیادی تحت تاثیر روابط آنکارا و مسکو است، اما تحولات شمال و شرق سوریه از جهات متعدد بسیار حائز اهمیت است.

در دیدار پوتین و نتانیاهو در مسکو چه گذشته؟ ایا این صحت دارد که روسیه قول داده که دست اسرائیل در سوریه باز باشد و به گفته نتانیاهو پوتین خواهان خروج ایران از سوریه است؟ 
گل‌عنبری: ببینید بر اساس گفته خود نتانیاهو این سفر او به مسکو یک سفر کاملا ضد ایرانی بود. البته با توجه به انجام آن در فضای انتخاباتی بیست و یکمین دوره انتخابات کنست، بعد تبلیغاتی هم داشت. بعد از این سفر نتانیاهو چند بار از توافق با ولادیمیر پوتین برای اخراج ایران از سوریه سخن گفته است. البته روس‌ها با وجود این که اسمی از ایران نیاوردند، خواهان خروج همه نیروهای خارجی از سوریه شدند. پوتین در جریان سفر نتانیاهو خواستار تشکیل یک کارگروه بین المللی با مشارکت همه کشورها و بازیگران فعال در عرصه سوریه برای برقراری ثبات در سوریه پس از نابودی تروریسم شده است. سخنگوی کرملین هم گفته است که این کارگروه برای بررسی مساله خروج نیروها از سوریه، نابودی تروریسم و برقراری استقرار تشکیل می‌شود.

هر چند ماهیت و چند و چون این کارگروه مشخص نیست و اصلا روشن نیست آیا شکل خواهد گرفت یا نه، اما از سخن روس‌ها پیداست که اسرائیل هم قرار است در این کارگروه حضور داشته باشد که تا اینجای کار حضور تل‌آویو به معنای منتفی شدن حضور تهران است. چون طبیعتا ایران در گروهی شرکت نخواهد کرد که طرف اسرائیلی در آن حضور داشته باشد. این را هم روس‌ها به خوبی می‌دانند.

 آن‌ها با علم به این مساله چرا و با چه هدفی آن را مطرح کردند؟مساله دیگری که اینجا مطرح است، این که اگر این کارگروه تشکیل شود، پس سرنوشت روند آستانه (میان ایران، روسیه و ترکیه) چه می‌شود؟ در این صورت، آیا کارگروه جدید اقدامی علیه روند آستانه است؟ و اگر پاسخ مثبت است باید دید انگیزه روسیه از این کار چیست.

گل‌عنبری: نزدیک‌ترین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که مسکو از نتایج این روند راضی نیست و به دنبال جایگزینی برای آن است. البته این احتمال وقتی به صورت جدی مطرح خواهد بود که روسیه هم در تشکیل این کارگروه جدی باشد. اما اگر در آن جدی نباشد، دو احتمال دیگر مطرح خواهد شد:

یک این که هدف از طرح آن در واقع هشداری به ترکیه و ایران بوده است که اگر مذاکرات آستانه بر اساس خواست روسیه پیش نرود، این کشور به دنبال راهی جایگزین با مشارکت طرفهای دیگر است.
دوم این که روسیه روند آستانه را برای حل نهایی مساله سوریه ناکافی می‌داند و به این خاطر به دنبال کارگروه بین‌المللی است.

البته همچنان که گفته شد، تنها بحث ایران مطرح نیست، روسیه با ترکیه بر سر ادلب و حتی منطقه امن در شمال سوریه اختلافات جدی دارد.

همچنان که مستحضر هستید، سفر نتانیاهو به مسکو دقیقا دو روز بعد از سفر بشار اسد به تهران بود، به همین خاطر اگر فرض را بر این بگیریم که رئیس جمهور سوریه بدون هماهنگی یا حداقل اطلاع روسیه به تهران آمده، این احتمال وجود دارد که این طرح مسکو (تشکیل کارگروه بین المللی) یک نوع واکنش اعتراضی به این سفر بوده باشد.

با این حساب سرنوشت اتحاد مثلث در سوریه را با محوریت ایران سوریه روسیه چطور می بینید؟ 
گل‌عنبری: ببینید شاید دقیق‌تر باشد از واژه همکاری استفاده کنیم. بله برای روابط میان ایران و دولت سوریه می‌توان از واژه اتحاد استفاده کرد، اما وقتی از روسیه هم صحبت می‌کنیم، بهتر است از اصطلاح “همکاری” استفاده کنیم. دلیل آن هم به انگیزه‌های متفاوت ایران و روسیه از حضور در سوریه بر می‌گردد.
واقعیت این است که منافع مشترک موقتی چون حفظ دولت سوریه و شخص رئیس جمهور آن در مقابل دیگر بازیگران محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی این دو کشور را در سرزمین شام در کنار هم قرار داد.
ایران حضور خود را در این کشور در چارچوب اهداف محور مقاومت و در تقابل با اسرائیل تعریف کرده است، اما برای روسیه چنین اهدافی اساسا مطرح نیست. از این منظر، به دنبال تحقق مصلحت مشترک موقتی یعنی ماندگاری نظام سوریه و حذف یا تضعیف شدید مخالفان، دیگر فلسفه وجودی آن چیزی که شما از آن به عنوان اتحاد یاد کردید، تا حدود زیادی شانیت خود را از دست می‌دهد و حتی امکان دارد این همکاری جای خود را به نوعی به رقابتی پنهان و آشکار بدهد. به این علت که هر طرفی سراغ منافع خاص خود خواهد رفت و در جهت تحقق آنها تلاش خواهد کرد.

این که روس‌ها مدتی است ساز خروج همه نیروهای خارجی از سوریه می‌زنند، در واقع در راستای پیگیری همین منافع خاص روسی است. آن‌ها می‌خواهند به قدرت تاثیرگذار بلا منازع در سوریه تبدیل شوند.
واقعیت این است که جدا از بحث منافع خاص هر طرفی، نقش متغیری به نام اسرائیل در شکل دهی به آینده همکاری ایران و روسیه در بحث سوریه مهم استاز یک طرف، این رژیم دشمن ایران است و از طرف دیگر، همین رژیم روابط راهبردی با روسیه دارد و اخیرا هم سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که امنیت اسرائیل اولویت ماست.

خوب اگر بخواهیم این اظهارنظرها و عملکرد مسکو در قبال حملات مکرر تل‌آویو به سوریه را ملاک قرار دهیم، می‌بینیم که روس‌ها توازن را در روابط همزمان با ایران و رژیم صهیونیستی رعایت نکردند. در کنار متغیر اسرائیلی هم نباید از دیگر متغیرها که روابط خوبی هم با روسیه دارند، مثل عربستان غفلت کرد. در واقع در تغییراتی که در سیاست کشورهای عربی نزدیک به محور ریاض در قبال نظام سوریه در چند ماه اخیر رخ داد، مسکو نقش داشت.

البته با وجود آنچه گفته شد، مسکو وارد فاز تقابل با ایران در سوریه نخواهد شد.

 

اشاره کردید به سفر بشار اسد، در شرایط فعلی منطقه و حملات مکرر اسرائیل به مواضع ایران چه پیام هایی داشت؟
گل‌عنبری: سفر ایشان در شرایط سوری و منطقه‌ای بسیار حساسی انجام شد و اگر بخواهیم در فضای منطقه‌ای کنونی این سفر را تجزیه و تحلیل کنیم، می‌توان به پیام‌های آن در چهار سطح بپردازیم.
یکی در چارچوب تقابل آمریکا با نقش و نفوذ منطقه‌ای ایران است. یکی از مناطقی که آمریکا خواهان پایان نفوذ ایران در آن است، سوریه است که آن هم به علت همان متغیر اسرائیلی است. در واقع یکی از انگیزه‌های اساسی ترامپ در خروج از برجام این بود که دست آمریکا برای فشار بر ایران جهت کاهش نقش منطقه‌ایش باز شود. حال در این شرایط که فشارهای آمریکا علیه کشور هر روز افزایش می‌یابد، سفر بشار اسد این پیام را به آمریکا داشت که تلاش‌هایش برای کاهش نفوذ ایران در سوریه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است و راس نظام سوریه هم قرار نیست به ایران پشت کند و به آن وفادار است.

اما سطح دیگر، به پیام این سفر در چارچوب مواجهه ایران و اسرائیل بر می‌گردد. استحضار دارید که مدتی است بنیامین نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیلی دولت سوریه را در صورت فاصله نگرفتن از ایران تهدید کردند، حال وقتی در سایه این تهدیدات این سفر انجام می‌شود، خود تاکیدی از جانب سوریه بر ادامه روابط با ایران و تقویت آن به جای فاصله گرفتن است.

سطح سوم پیام‌های سفر هم به محور عربستان مربوط می‌شود. در چند ماه اخیر کشورهای نزدیک به این محور از سودان و امارات گرفته تا موریتانی و غیره در سطوح عالی سفرهایی به دمشق داشته و یا روابط دیپلماتیک خود را با نظام سوریه از سر گرفته اند. همچنان که برخی مقامات این کشورها اذعان کردند، از جمله این که انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات بازگشایی سفارت کشورش در دمشق را این گونه توجیه کرد که با هدف دور کردن بشار اسد از ایران بوده است. اما وقتی وی به تهران آمد، همین قرقاش آماج حملات فعالان شبکه‌های اجتماعی در جهان عرب قرار گرفت و این سفر را نشانی دیگر از شکست سیاست‌های امارات دانستند. 

قبل از این سفر، بحث لغو تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب و حتی مشارکت رئیس جمهور سوریه در نشست سران این اتحادیه در تونس در همین ماه مارس داغ بود، اما به دنبال انجام سفر دیگر این بحث کم رنگ شده و منابع دیپلماتیک عربی خبر از منتفی شدن آن می‌دهند.

اما سطح چهارم پیام این سفر می‌تواند به شکلی غیر مستقیم متوجه روسیه و حامل این پیام به آن باشد که بشار اسد به ایران پشت نخواهد کرد و همچنان خواستار ادامه حضور آن در سوریه است. جدا از آن خود رئیس جمهور سوریه احتمالا با این سفر خواسته است نوعی موازنه میان روابط با روسیه و ایران ایجاد کند و به نوعی با تقویت روابط با تهران از یکه تازی مسکو جلوگیری کند.

به نظرم اینها پیام‌هایی است که این سفر در این شرایط می‌تواند داشته باشد، حال باید منتظر واکنش طرف‌های یادشده به این سفر در آینده بود.

بریم بر سر بحث کردها، ترکیه و آمریکا؛ آیا خروج نیروهای امریکایی از سوریه جدی است  و این موضوع با ترکیه هماهنگ شده است؟ 
گل‌عنبری: از وقتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مساله خروج فوری و کامل نیروهای آمریکایی از سوریه را در نوزدهم دسامبر گذشته مطرح کرده است، این مساله کش و قوس‌های زیادی یافته و تغییراتی در آن حادث شده است که اصل خروج را زیر سوال می‌برد.

در آخرین تحولات پیرامون خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، دونالد ترامپ اخیرا اعلام کرد که ۴۰۰ نفر از مجموع ۲ هزار نظامی آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند. هر چند ماندن ۴۰۰ نظامی اصل خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را منتفی و کان لم یکن می‌کند، اما ثقل نظامی و سیاسی آمریکا در بحث سوریه تنها متکی به حضور دو هزار یا چهارصد نظامی نیست و اگر هم کل این نیروهای خارج شوند، آسیبی به این ثقل وارد نمی‌شود. با این وجود، راهبرد خاورمیانه‌ای کلان آمریکا به ویژه در بخش سوری آن نیاز به حضوری نظامی و لو حداقلی و سمبلیک در داخل خاک سوریه دارد.

جان بولتون با احساس این نیاز توانست ترامپ را به باقی ماندن ۴۰۰ نظامی قانع کند.

جدا از این که منتفی شدن خروج کامل نیروهای آمریکایی اطمینان خاطری به همپیمانان آمریکا در منطقه می‌دهد، توزیع ۴۰۰ نیروی باقیمانده در دو منطقه شمال سوریه و تنف، فارغ از اهداف فرعی و فنی، دو هدف اصلی را دنبال می‌کند.

آمریکا با استقرار نیمی از این تعداد یعنی ۲۰۰ نظامی در منطقه امنی که قرار است در مرز ترکیه و سوریه احداث شود، می‌خواهد اروپایی‌ها را تشویق کند که حدود هزار نیروی نظامی در این منطقه مستقر کنند. هدف آمریکا از این کار هم در درجه اول این است که از سیطره ترکیه بر منطقه امن که قرار است در مرزهای سوریه با این کشور احداث شود، جلوگیری کند. با استقرار این ۲۰۰ نظامی آمریکایی به احتمال زیاد اروپا هم با اعزام نیرو به این منطقه موافقت کند. اما بدون آن چنین موافقتی منتفی بود.

اما ۲۰۰ نظامی دیگر که قرار است در پایگاه آمریکایی تنف در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن باقی بمانند در چارچوب تقابل با نقش منطقه‌ای ایران قابل تحلیل است و هدف از آن جلوگیری از شکل‌گیری کریدور زمینی تهران – بیروت است.

اما درباره هماهنگی خروج نیروهای آمریکایی با ترکیه هم باید عرض کنم که خیر، این مساله ابتدا با ترکیه هماهنگ نشده بود و وقتی ترامپ در آن تماس تلفنی با اردوغان در دسامبر گذشته از این تصمیم خود خبر داد، خود رئیس جمهور ترکیه هم شوکه شده بود. اما در حال حاضر آنکارا تمام تلاش خود را می‌کند که این خروج با هماهنگی آن صورت گیرد تا بتواند بعد از خروج ۱۶۰۰ نظامی آمریکایی هم بر منطقه امن سیطره پیدا کند، هم تحولات شمال و شرق سوریه را زیر نظر داشته باشد.

 

آیا ترکیه نهایتا به بخش کردنشین سوریه حمله خواهد کرد؟ موضع ایران چه خواهد بود؟
گل‌عنبری: خیر، بعید می‌دانم ترکیه دست به چنین کاری بزند. حمله به شرق فرات مانند حمله به غرب آن نیست. موانع حمله زیاد است. هم از بعد نظامی، نیروهای کُردی مستقر در شرق فرات از سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین آمریکایی برخوردار هستند و تعداد آن‌ها هم زیاد است و با توجه به وسعت این منطقه، هر گونه حمله به آن طولانی مدت خواهد بود و احتمال تبدیل شدن آن به یک جنگ فرسایشی وجود دارد.
هم از سوی دیگر، اساسا طرح احداث منطقه امن از سوی آمریکا، با هدف جلوگیری از جنگ میان دو همپیمان این کشور یعنی ترکیه و نیروهای مسلح کردی بود. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که روسیه هم مخالف حمله ترکیه به این منطقه است. اکنون آنکارا با علم به دشواری‌های حمله به شرق فرات تلاش می‌کند از طریق تهدیدات نظامی بتواند این منطقه امن را مدیریت کند و از این طریق تحولات شمال و شرق سوریه را رصد و کنترل کند.
برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند که جنگی میان ایران و اسرائیل شکل خواهد گرفت و در اینده ای نزدیک شاهد دور جدیدی از خونبارترین تحولات منطقه خواهیم شد. ارزیابی شما چیست ایا جنگی تمام عیار در انتظار ایران است؟
گل‌عنبری: ببینید فعلا آمریکا و همپیمانانش منتظر نتیجه‌بخشی تحریم‌ها به ویژه در سال ۱۳۹۸ در چارچوب فشار حداکثری بر ایران هستند. البته آنها صرفا به تحریم‌ها بسنده نکرده و در سطح منطقه و بین الملل هم دست به اقداماتی زده‌اند؛ از جمله برپایی کنفرانس‌ها برای اجماع سازی علیه ایران و انجام تحرکاتی علیه نیروهای طرفدار ایران از جمله قرار دادن نام آنها در لیست گروه های تروریستی و غیره.
همچنان که عرض شد، آمریکایی ها منتظر هستند ببینید نتایج تحریم ها به کجا کشیده می‌شود، اگر آنچه را می‌خواهند از این طریق به دست نیاورند، این احتمال مطرح است که بخواهند سطح تنش را حتی با دست زدن به اقداماتی نظامی کمتر از یک جنگ بالا ببرند تا به نوعی به تحریم‌ها چاشنی نظامی داده و بر موثر واقع شدن آنها کمک کنند. هر چند فعلا احتمال وقوع یک جنگ بعید است، اما اوضاع منطقه بسیار پیچیده است و نباید هیچ احتمالی را کاملا منتفی دانست و اتفاقا باید از بدترین احتمالات شروع کرد تا به خوشبینانه‌ترین آنها رسید و نه بر عکس.

در کنار آن هم اگر نگاهی به شرایط منطقه بیاندازیم، با یک وضعیت جنگی مواجه هستیم. از تلاش‌ها برای تاسیس ناتوی عربی و ائتلاف میان اسرائیل و محور عربی مخالف ایران گرفته تا استقرار سامانه ضد موشکی تاد در فلسطین اشغالی برای اولین بار، و مانورهای نظامی در منطقه چه از جانب ایران چه سپر جزیره و غیره. اینها همه نشانه‌هایی از قرار گرفتن منطقه در یک وضعیت جنگی است. خوب طبیعتا وقتی به دلایل مختلف دیپلماسی و مذاکره برای حل مشکلات و اختلافات منطقه‌ای کنار گذاشته می‌شود، خود به خود شرایط به سمت احتمالات بد و بدتر سوق پیدا خواهد کرد. 

چند وقت قبل نتانیاهو گفته بود که با دولت آمریکا در قبال ایران تقسیم کاری شده و قرار است اسرائیل دست به حملات نظامی بزند و آمریکا فشار اقتصادی و سیاسی وارد کند. منظور او حملات این رژیم به سوریه است. اما بعید نیست که در آینده دامنه این حملات به عراق هم کشیده شود. چند وقت پیش برخی منابع اسرائیلی از احتمال حمله به حشد الشعبی گفته بودند. این منابع گفتند که مایک پومپئو در جریان سفر خود به بغداد در ماه ژانویه به مقامات عراقی گفته است که اگر رژیم صهیونیستی به حشد الشعبی حمله کند، آمریکا مانع آن نمی‌شود. 
به هر حال اگر هم قرار باشد، جنگی اتفاق بیافتد، این رژیم به تنهایی دست به این کار نمی‌زند، بلکه جنگی منطقه‌ای خواهد بود.

با توجه به تحلیل شما آیا اقدام انگلیس علیه حزب الله لبنان و قراردادن این گروه در لیست تروریستی را هم می توان در راستای فشار به ایران تلقی کرد؟

گل‌عنبری: این اقدام انگلیس کاملا در هماهنگی با اقدامات آمریکا علیه ایران و همپیمانان منطقه‌ای آن است. آمریکا هم چند روز پیش حرکت النجباء عراق را در این لیست قرار داد. هدف هم مشخص است و آن مقابله با نفوذ و نقش منطقه‌ای ایران. فعلا که فرانسه و آلمان با انجام این کار مخالفت کرده‌اند. اما بعید نیست که کشورهای دیگری نیز به تبعیت از انگلیس و آمریکا دست به چنین کارهایی بزنند.

واقعیت این است که این اقدامات یک نوع مقدمه سازی برای اهداف بزرگ‌تری است. آنها می‌خواهند از آن به عنوان یک اهرم فشار برای قدرت‌های حاکمه در لبنان و عراق که این گروه‌ها در آن مشارکت دارند، هزینه‌تراشی کرده و به نوعی در آینده با تهدید احتمالی حکومت لبنان به تحریم به خاطر مشارکت حزب الله در آن، شرکت این گروه در قدرت را پرریسک نموده و دولت‌ را وادار به کنار گذاشتن حزب الله کنند.

هدف هم این است که با حذف نیروهای همپیمان کشور از بدنه قدرت در کشورهای منطقه نقش ایران را تقلیل داده یا بی‌تاثیر کنند. اما واقعیت این است که قدرت حزب الله به خاطر مشارکتش در دولت نیست.

آیا این حرکت به این معنی است که دست ایران در منطقه کاملا بسته شود و بازوهای ان قطع شود ؟ همان جمله معروف سر مار را قطع کنیم؟! 

گل‌عنبری: یقینا آن‌ها چنین هدفی را دنبال می‌کنند و به نوعی به دنبال خلع سلاح منطقه‌ای ایران هستند.

 با توجه به تحلیل خودتان در سوالات و پاسخ های بالا، صلح اعراب و اسرائیل را چه طور تحلیل می کنید؟

گل‌عنبری: واقعیت این است که صلحی در کار نیست. آنچه را ما شاهد هستیم، تشدید اقدامات صلح‌ستیزانه اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی و عادی سازی روابط میان عربستان و امارات و چند کشور عربی دیگر با این رژیم است. همین کشورها با این عادی‌سازی حتی طرح صلح عربی را هم زیر پا گذاشتند.

حدود دو سالی است که دونالد ترامپ از تلاشش بر ای تهیه طرحی تحت عنوان معامله قرن برای حل نزاع فلسطین سخن می‌گوید. این طرح یک راه حل یکجانبه است. حتی طرف مذاکره کننده فلسطینی یعنی حکومت خودگردان و شخص محمود عباس با آن مخالفت کرده است، چه رسد به گروه‌های مقاومتی فلسطین.

تا به حال چند بار اعلان این طرح به تعویق افتاده و قرار است بعد از انتخابات کنست اسرائیل در آوریل آینده از آن رونمایی شود.

البته واقعیت این است که دونالد ترامپ تمهیدات فراوانی اندیشیده و بخش مهمی از آن‌ها را اجرایی کرده است؛ تا جایی که می‌توان گفت مجهول بزرگی از معامله قرن نمانده است که ترامپ بخواهد با رونمایی از این طرح، آن را معلوم کند، به استثنای جزئیاتی از شق فلسطینی این طرح.

قبلا هم عرض کردم، معامله قرن سه رکن اساسی دارد: ۱ـ حل یکجانبه مسائل مهم نزاع فلسطینی‌ – اسرائیلی‌ ۲ـ عادی سازی کامل روابط میان تل‌آویو و دیگر پایتخت‌های عربی به ویژه در حوزه خلیج فارس ۳ـ مقابله با نیروهای مخالف اسرائیل در منطقه و در راس آن‌ها ایران. 

ترامپ به صورت همزمان در حوزه سه رکن پیشگفته دست به اقدامات مهمی زده است.

در حوزه رکن فلسطینی اسرائیلی معامله قرن با واگذاری کامل شهر قدس به طرف اسرائیلی مهم‌ترین مساله مورد مناقشه میان طرفین را به صورت یکجانبه در سایه ضعف فلسطینی‌ها به نفع طرف اسرائیلی حل و فصل کرده است و با قطع کمک‌های مالی آمریکا به آژانس جهانی آنروا که متولی کمک به آوارگان فلسطینی است، تلاش می‌کند دومین مساله مهم در این نزاع یعنی پرونده آوارگان را مختومه کند.

این اقدامات تصویری نزدیک به واقعیت نسبت به مجمل راه‌حل‌های دولت آمریکا در طرح معامله قرن برای بقیه مسائل و مشکلات موجود در این حوزه و در راس آن‌ها دامنه سرزمینی و ماهیت کشور فلسطینی “وعده داده شده” ارائه می‌کند. با وجود این، احتمالا معامله قرن در هنگام اعلان آن حاوی نکاتی باشد که به مذاق بخشی از دست‌راستی‌های اسرائیلی خوش نیاید.

در حوزه رکن دوم طرح یعنی عادی سازی روابط نیز گام‌های بسیار جدی برداشته شده است و در نشست ورشو نیز شاهد جهشی بزرگ خواهیم بود و برای نخستین بار وزرای خارجه چند کشور عربی مهم در کنار بنیامین نتانیاهو در یک جبهه قرار خواهند گرفت.

در حوزه رکن سوم طرح معامله قرن هم شاهد اقداماتی جدی علیه مخالفان اسرائیل هستیم. دونالد ترامپ با خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران به عنوان سرجبهه مقابل تل‌آویو در حال بسترسازی برای تضمین تداوم حیات طرح معامله قرن است. از آن جهت که معتقد است بدون تضعیف مطلوب این جبهه و پیشرفت عادی سازی روابط آینده این طرح در هاله‌ای از ابهام خواهد بود.
از این رو، می‌توان گفت که در واقع خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها بخشی از معامله قرن است که بدون آن طرح این معامله و ادامه آن با مشکل روبرو می‌شود.

دولت أمریکا فعلا بر روی تحقق این دو هدف بزرگ متمرکز شده است که بدون آن عملیاتی شدن شق فلسطینی این طرح و قبولاندن آن بر فلسطینی‌ها را بسیار مشکل و بی‌فایده می‌داند. اما وقتی در دو  هدف یاد شده به جای خاصی برسد، آن وقت شق فلسطینی معامله قرن را تحصیل حاصل خواهد دانست.

اساسا غایت هم ایجاد نظم منطقه‌ای جدید با محوریت اسرائیل است و معامله قرن هم پیش‌درآمد آن است و بدون شکل گیری این نظم امکان بقای این معامله و موفقیت آن بسیار پایین است.

از این که در این مصاحبه شرکت کردید و تحلیل جامعی در پاسخ سوال های ما ارائه دادید، سپاسگزارم. /خبرآنلاین
ادعای اسرائیل درباره فعالیت‌های ایران در سوریه + عکس

این خبر آیا ایران با اسرائیل وارد جنگی تمام عیار می‌شود؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

ادعای اسرائیل درباره فعالیت‌های ایران در سوریه + عکس

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، اسپوتنیک نوشت، پیشتر رژیم‌صهیونیستی مدعی شده بود ایران، دولت سوریه و حزب‌الله لبنان به صورت مخفیانه در حال ساخت کارخانه تولید موشک در غرب سوریه هستند.

یک شرکت اسرائیلی امروز-پنجشنبه- با انتشار تصاویر ماهواره‌ای مدعی شد ایران، حزب‌الله و لبنان در این تصاویر در حال ساخت کارخانه تولید موشک هستند.

این شرکت مدعی شده این تصاویر متعلق به منطقه‌ای در غرب سوریه بوده و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرز لبنان قرار دارد.

اسرائیل

افشای نقش واشنگتن در شکل‌گیری داعش از سوی یک نظامی آمریکایی

این خبر ادعای اسرائیل درباره فعالیت‌های ایران در سوریه + عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، بنیامین نتانیاهو در نشستی با حضور سفیران صهیونیستی در کشورهای آمریکای لاتین، آسیایی و آفریقایی مدعی شد که این رژیم با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران در تمام نقاط دنیا مقابله می‌کند.

به نوشته روزنامه تایمز آو اسرائیل، نتانیاهو همچنین در ادعایی مضحک گفت که عوامل وابسته به اسرائیل به عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران به اقدام در این کشور ادامه خواهند داد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: ما در تمام نقاط دنیا با برنامه هسته‌ای ایران می‌جنگیم. ما حتی برای این کار حتی به صورت دوره‌ای به آنجا (ایران) می‌رویم تا چیزهایی را دریابیم.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع روابط خود با کشورهای عربی پرداخت و گفت که بدون فلسطینی‌ها سازش با اعراب از شانس بیشتری برخوردار است.

نتانیاهو پیش از این نیز در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل طی دو سال گذشته به طرح ادعاهایی بی‌اساس درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخته و مدعی شده به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد تهران به‌طور مخفیانه بر فعالیت‌های هسته‌ای غیر صلح‌آمیز می‌پردازد. وی حتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است تا به این اسناد ادعایی رسیدگی کند.

این در حالی است که آژانس در تمامی گزارشات خود از اجرای برجام به‌طور قوی تائید کرده است که جمهوری اسلامی ایران کاملا به تعهداتش پایبند است و همچنان به آنها عمل می‌کند. /ایسنا

این خبر نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند! اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تهدید شدیداللحن نتانیاهو علیه حزب الله

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تهدید کرد؛ اگر حزب‌الله به رژیم صهیونیستی حمله کند این رژیم ضربه‌ای “غیر قابل تصور” را به حزب‌الله لبنان وارد می‌کند.

شبکه پخش رژیم صهیونیستی “کان” امروز سه‌شنبه گزارش داد که بنیامین نتانیاهو تهدید کرده است که در صورت حمله حزب‌الله به رژیم صهیونیستی یا مانع‌تراشی در عملیات شناسایی تونل‌ها در مرز با لبنان، ضربه‌ای را به حزب‌الله وارد می‌کند که امکان تصور آن وجود ندارد.

شبکه عبری زبان کان در پایگاه اینترنتی خود نوشت که نتانیاهو تهدید شدیداللحنی را علیه حزب‌الله لبنان در صورت حمله به رژیم صهیونیستی مطرح کرده و گفته است: “اگر حزب‌الله اشتباه فاحشی را مرتکب شود و تصمیم بگیرد که به ما آزار برساند در معرض بمبارانی قرار خواهد گرفت که هیچ‌کس تصور آن را نمی‌کند”.

نتانیاهو این هشدارها را طی بازدید از جبهه شمالی اراضی اشغالی مطرح کرد. وی برای بازدید از عملیات نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی در مرز با لبنان به این منطقه رفته بود. /ایسنا

ایرانی‌ها از سفر به گرجستان خودداری کنند

 

این خبر تهدید شدیداللحن نتانیاهو علیه حزب الله اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.