حرفهای پوتین در مورد ایران چطور وارونه شدند؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، مقام های روسیه در دو هفته گذشته مواضع محکمی در حمایت از ایران به دلیل اجرای برجام و تنش هایی که آمریکا به آن دامن می زند اتخاذ کردند با این حال جنگ رسانه ای با ایران به گونه ای است که اظهارات آنان بعضا وارونه منعکس می شود گویا علیه تهران موضع گرفته اند.

چهارشنبه گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در استراحتگاه خود در شهر بندری سوچی میزبان آلکساندر واندر بلن رئیس جمهوری اتریش بود و از این فرصت استفاده کرد تا استقلال اتحادیه اروپا را زیر سوال ببرد و بار دیگر از سیاست تهاجمی و آتش افروزی آمریکا انتقاد کند.

با این وجود رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در کنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند که روسیه نیز علیه ایران موضع گیری کرده است.

اما واقعیت چه بود؟، روز گذشته پوتین در ابتدای اظهارات خود اعلام کرد که می خواهد مطلبی غیردیپلماتیک بگوید که شاید به مزاج دوستان اروپایی این کشور خوش نیاید.

او ادامه داد که برجام در حال فروپاشی است و اروپا نمی تواند هیچ اقدامی برای نجات برجام و جبران خسارات اقتصادی ایران انجام دهند و این آمریکا بوده که مقصر فروپاشی برجام است هر چند که با خروج ایران از این توافق، همه این واقعیت ها را فراموش می کنند و نوک پیکان انتقادها به سمت ایران گرفته می شود.

وی افزود: از این رو به شرکای ایرانی خود توصیه کرده است از برجام خارج نشوند.

مقامات روسیه بارها گفته اند که اقدامات آمریکا نشان دهنده جنگ افروزی در ونزوئلا، سوریه و دیگر نقاط جهان و افزایش تنش ها در خاورمیانه است و آمریکا باید با پذیرش چند جانبه گرایی، به دنبال رفع اختلافات و مسائل بر پایه گفت وگو با دیگر طرف ها باشد.

پوتین دیروز این را هم گفت که روسیه آتش نشان نیست و نمی تواند همه آنچه را که بطور کامل به این کشور بستگی ندارد، نجات دهد.

وی ادامه داد: ما در آینده نیز آماده ایم که چنین نقش مثبتی (میانجیگری) را بازی کنیم اما این فقط به ما بستگی ندارد بلکه به همه شرکا و همه بازیگران ازجمله آمریکا، کشورهای اروپایی و ایران بستگی دارد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز در اظهار نظری جداگانه اعلام کرد که روسیه نگران افزایش تنش میان آمریکا و ایران است و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با طرف روس هیچ وعده و تضمینی از بابت نگرانی روسیه در خصوص افزایش مناقشه از سوی آمریکا در منطقه نداده است هر چند که ما این را درک می کنیم که ایران در اتخاذ تصمیمات خود در برجام پیشگام نبود و به فشاری که با شرایط و مفاد برجام متناقض است، پاسخ می دهد.

پسکوف ادامه داد: روسیه از ادامه تنش ها پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که اقدامات آمریکا منجر به آن می شود، متاسف است و شاهد ادامه تنش آفرینی در این زمینه از سوی ایالات متحده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور نیز پنجشنبه به خبرگزاری دولتی تاس گفت که ما نمی دانیم تشدید تنش میان تهران و واشنگتن به کجا خواهد کشید اما می دانیم سیاست فشار حداکثری واشنگتن نتیجه بخش نیست و محاسبات واشنگتن در این زمینه ساده لوحانه است.

اما این خبرها باب میل رسانه های مخالف ایران نبودند تا منتشر شوند، آنها تنها به انتشار سخنان پوتین به صورت بریده پرداختند و تلاش کردند تا نشان دهند طرف مقابل اظهارات پوتین نه آمریکا بلکه ایران است.

اظهارات پوتین به گونه ای در رسانه های معاند بازتاب یافت که گویا روس ها در حال متهم کردن ایران به جنگ افروزی هستند.

این شیوع رسانه ای از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دستور کار رسانه های همسوی سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران قرار گرفت و تا امروز نه تنها ادامه یافته بلکه هر روز بر تعداد آن افزوده شده است.

در تایید این ادعا می توان به اظهارات سال گذشته رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اشاره کرد آنجا که محمد جواد ظریف گفت: خبرگزاری رویترز به تنهایی روزانه ۵۰ خبر جعلی علیه ایران تولید می کند و گروهی نیز با حمایت یکی از کشورهای همسایه در حال انتشار چنین اخباری در جهان هستند.

تنها در یک سال گذشته سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه مجبور به تکذیب دو خبر از رسانه های مختلف و سی ان ان شد و به ایرنا گفت که برخی رسانه ها از اظهارات او سوء استفاده کرده اند.

نخستین تکذیبیه ریابکوف زمانی بود که در رسانه ها به نقل از او آمد که ایران برای حفظ برجام باید امتیاز دهد.

دومین تکذیبیه صریح ریابکوف به مصاحبه با سی ان ان اختصاص یافت آنجا که از صحبت های او برداشت شد روسیه در مناقشه احتمالی ایران و اسرائیل طرف رژیم صهیونیستی را خواهد گرفت.

در این رهگذر بنظر می رسد با توجه به بمباران هدفمند و انتشار پی در پی اخبار جعلی رسانه های ایران نباید تنها به مانند یک مترجم عمل کنند بلکه باید بتوانند در انتشار چنین اخباری، با ارجاع به حقایق متعدد مخاطبان هوشمند خود را از اهداف و مقاصد چنین اخباری آگاه سازند چرا که به نظر می رسد تنها ترجمه و انتشار چنین اخباری افتادن در دامی است که رسانه های همسو با ترامپ پهن کرده اند.

هدف از این اقدام، نشان دادن عمق علاقه روس ها به ایران یا ایجاد تصویر غیرواقعی از روابط ایران با همسایگان و متحدان در برخی موضوعات نیست بلکه نخست باید با کلیشه فکری ایرانیان در خصوص برخی موضوعات و کشورها روبرو شد نه اینکه فضایی را برای مخاطب ترسیم کرد که گویا روس ها در هر شرایطی همراه ایران هستند و به خاطر ایران دست به هر کاری می زنند.

از طرف دیگر نباید فراموش کرد که ایران به عنوان کشوری مستقل سیاست خود را دنبال می کند که با شعار نه شرقی نه غربی از ۴۰ سال پیش در دستور کار دستگاه دیپلماسی ایران قرار گرفته است.

در نهایت می توان گفت که دستگاه دیپلماسی ایران به خوبی می داند که تنها با اتکا به ملت ایران می تواند اختلافات و مسائل خود را حل وفصل کند و در این مسیر هرگز به دیگر کشورها تکیه نمی کند چرا که برخلاف آنچه خیلی از دشمنان آرزو دارند و به دنبال آن هستند ایران کشوری وابسته نیست. /ایرنا

این خبر حرفهای پوتین در مورد ایران چطور وارونه شدند؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

راز محتویات کیف همراه پمپئو

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، روسیه الیوم گزارش داد که مایک پمپئو زمان خروج از هواپیما در فرودگاه سوچی روسیه، کیف نسبتاً سنگین سیاه‌رنگی را با خود حمل می‌کرد.

طبق اعلام این شبکه روسی، این اقدام  پمپئو همگان را به یاد اقدام مشابه جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا، انداخت که سال ۲۰۱۶، هنگام سفر به روسیه، یک کیف قرمزرنگ حمل می‌کرد.

روسیه الیوم افزود این امر چنان تعجب‌آور بود که حتی توجه پوتین را هم به خود جلب کرده و به شوخی خطاب به کری گفته بود: وقتی شما را چمدان به دست در حال خروج از هواپیما دیدم ناراحت شدم، از یک جهت این کار شما بسیار دموکراتیک است و از طرفی هم ظاهراً در ایالات متحده کسی حاضر به کمک به وزیر خارجه برای حمل چمدان نیست. فکر می‌کنم شرایط اقتصادی شما باید خوب باشد.

پوتین در ادامه شوخی خود گفته بود: تنها چیزی که به ذهن من خطور کرد این بود که شما چیزی را حمل می‌کنید که نمی‌توانید به شخص دیگری بسپاریدش، حتماً چیز باارزشی باید باشد، ظاهراً برای معامله بر سر مسائل محوری به اینجا آمده‌اید.

کری هم در پاسخ به پوتین قول داد در فرصت مناسب این کیف را باز کند و محتویاتش را، که حتماً برای او هم غافلگیرکننده خواهد بود، نشان دهد.

در عین حال او حاضر به افشای محتویات آن به خبرنگاران نشد و تاکید کرد این راز بین او و پوتین باقی خواهد ماند.

این شبکه روسی در پایان گفت: پرسش اینجاست که پمپئو در سایه بحران منطقه و پیچیده‌تر شدن اوضاع، نسبت به دوره اوباما، چه چیزی می‌تواند در چمدان خود آورده باشد.

این خبر راز محتویات کیف همراه پمپئو اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

پوتین: فشارهای آمریکا بر ایران بی‌نتیجه است

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین امروز (سه‌شنبه) با اعلام مواضع «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره تحولات پیرامون توافق هسته‌ای ایران (برجام) تأکید کرد، افزایش فشارها از جانب آمریکا بر ایران بی‌نتیجه خواهد بود.
بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد که این موضع رسمی رئیس‌جمهور روسیه است.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، پسکوف در ادامه گفت:‌« رئیس‌جمهور پوتین مکررا درباره عدم درک سیاست فشار حداکثری صحبت کرده و تأکید داشته که چنین سیاست‌هایی باعث به حاشیه راندن برخی طرف‌ها می شود».

سخنگوی کرملین ادامه داد: «چنین سیاست‌هایی هرگز نتیجه‌ای نخواهد داشت و در مقابل، روند سازش را به بن‌بست‌ می رساند و هیچ کمکی به درک متقابل طرفین نخواهد کرد».

سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه همچنین تأکید کرد، هم مسکو و هم کشورهای اروپایی بر ضرورت حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تأکید دارند.

حدود یک سال پیش بود (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) که دولت آمریکا به دستور ترامپ از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم‌ها یا محدودیت‌های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال کرده است. علاوه بر این، مقامات آمریکایی مدت‌ها است که از «فشار حداکثری» علیه ایران صحبت می‌کنند و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا فشارها بر ایران را به حداکثر میزان ممکن برسانند.

لازم به‌ذکر است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه کرده است.

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران همزمان با سالروز خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو این توافق اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از روز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند».

پس از انتشار این بیانیه، «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران نیز با اعلام اینکه ایران به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز مهلت داده تا به تعهدات خود ذیل این توافق هسته‌ای عمل کنند و زمینه تأمین منافع ایران در این توافق را فراهم کنند، تأکید کرد که در نامه‌ای که به این کشورها فرستاده، پیامدهای نادیده گرفتن این ضرب‌الاجل تعیین شده را مفصل شرح داده است.

«ولادیمیر ارماکوف» مدیر دپارتمان کنترل تسلیحات و عدم اشاعه در وزارت خارجه روسیه نیز امروز (سه‌شنبه) با تأکید بر اینکه آمریکا مسبب اصلی تحولات اخیر پیرامون توافق هسته‌ای ایران (برجام) است، گفت: «شاید چندان خوشایند به نظر نرسد، اما تهران دقیقا در حال انجام کاری است که واشنگتن با تحریم‌های اخیر هسته‌ای مجبورش کرده است. در حقیقت این آمریکا است که صادرات اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین ایران را غیرممکن ساخته است. در نتیجه ایران چاره‌ای جز ذخیره کردن این دو ندارد و واشنگتن تنها مسبب این مسئله است».

دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ ۴ می (۱۴ اردیبهشت) اقدام جدیدی علیه برجام صورت داد و همکاران ایران در توسعه نیروگاه بوشهر و انتقال اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین به خارج از کشور را مشمول تحریم‌های تازه‌ای قرار داد.

آمریکا با این اقدام، عملا کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای را از اجرای مفادی از این توافق از جمله تسهیل انتقال آب سنگین مازاد ایران به عمان، تبادل اورانیوم غنی‌شده با کیک زرد و همچنین همکاری روسیه در زمینه توسعه نیروگاه بوشهر منع کرده است.

این خبر پوتین: فشارهای آمریکا بر ایران بی‌نتیجه است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مسکو به آمریکا درباره استقرار تسلیحات اتمی در اروپا هشدار داد

مدیر بخش کنترل سلاح و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، استقرار تسلیحات اتمی در اروپا توسط آمریکا، به معنی آمادگی برای استفاده از آن با کسب اجازه از کشورهای غیر اتمی اروپاست.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر ارماکوف، مدیر بخش کنترل سلاح و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه گفت: متأسفانه برخی از کشورهای وابسته به واشنگتن وانمود می‌کنند که چیزی در شرف وقوع نیست یا حتی از بیان این ذهنیت درباره ماهیت تحریک‌آمیز این مساله نیز هراس دارند که در قرن ۲۱ یک آمادگی برای استفاده از سلاح اتمی با حضور کشورهای غیر اتمی در قلمروی اروپا وجود دارد.

به گفته این دیپلمات روس، این غیرممکن است که درباره تقویت وضعیت عدم اشاعه اتمی در زمانی صحبت کنیم که کشورهای متمدن اروپایی خود را در آستانه یک فاجعه اتمی و نابودی کامل قرار می‌دهند.

در مارس سال جاری میلادی، نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که شش بمب‌افکن بی -۵۲ را در اروپا مستقر کرده است. این اقدام از سوی کرملین به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

در آوریل هم ولادیمیر ارماکوف گفته بود که رزمایش‌های آمریکا با حضور تجهیزات اتمی ممکن است به رویدادهای فاجعه آمیزی منجر شود و اروپا باید خطرات حضور در چنین اقدامات احمقانه‌ای را تشخیص دهد.

این خبر مسکو به آمریکا درباره استقرار تسلیحات اتمی در اروپا هشدار داد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

طرح روسیه برای قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت چه بر سر دنیا می‌آورد؟

دولتمردان روسی مدت ها است در فکر آزمایش جدا کردن اینترنت این کشور از جهان هستند. اخیراً مجلس دومای دولتی این کشور لایحه جدیدی را تصویب کرده که بر اساس آن به سیاستمدران اجازه قطع اینترنت در صورت نیاز را …

The post طرح روسیه برای قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت چه بر سر دنیا می‌آورد؟ appeared first on دیجیاتو.

پپسی و استارت راکت اولین بیلبورد تبلیغاتی فضایی را روانه آسمان می‌کنند

استارتاپ روسی استارت راکت قصد دارد طی چند سال آینده با استفاده از ماهواره‌های مینیاتوری، اولین بیلبورد تبلیغاتی فضایی را افتتاح کند و به نظر می‌رسد اولین مشتری این شرکت برای خرید صور فلکی مصنوعی مختص خود، کمپانی نوشابه سازی …

The post پپسی و استارت راکت اولین بیلبورد تبلیغاتی فضایی را روانه آسمان می‌کنند appeared first on دیجیاتو.

ادعای روس‌ها در مورد توانایی سربازان برای آتش زدن اجسام و جاسوسی از طریق ذهن

انتشار مقاله ای در مورد استفاده ارتش روسیه از روش های فراروانشناسی (پاراسایکولوژی) برای برقراری ارتباط به دلفین ها، از کار انداختن سیستم های کامپیوتری و حتی جاسوسی از داده های محرمانه واکنش های زیادی را برانگیخته است. نشریه وزارت …

The post ادعای روس‌ها در مورد توانایی سربازان برای آتش زدن اجسام و جاسوسی از طریق ذهن appeared first on دیجیاتو.

این پهپاد شکارچی روسیه سایر پهپادها را با شاتگان منهدم می‌کند [تماشا کنید]

کمپانی آلماز آنتی روسیه به عنوان یکی از تأمین کنندگان قدیمی و پرکار ارتش این کشور و سازنده سیستم های پدافند موشکی S-300 و S-400، به تازگی از یک پهپاد شکارچی رونمایی کرده که قادر است پهپادهای دشمن را با …

The post این پهپاد شکارچی روسیه سایر پهپادها را با شاتگان منهدم می‌کند [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

روسیه در سال ۲۰۲۱ دو توریست فضایی را به ایستگاه بین‌المللی می‌فرستد

از سال ۲۰۰۱ تا کنون، روسیه هفت توریست را به فضا فرستاده و حالا سازمان هوافضای این کشور (Roscosmos) طی قراردادی با مؤسسه آمریکایی Space Adventures تصمیم گرفته اواخر سال ۲۰۲۱، دو توریست فضایی دیگر را به ایستگاه بین المللی ببرد.

البته هویت توریست های مورد بحث هنوز فاش نشده اما مشخصاً این افراد جزو ثروتمندان دنیا هستند و با یک فضاپیمای روسی سایوز به سفر گران قیمت خود خواهند رفت.

در این بین سازمان هوافضای روسیه با اعتماد به نفس کامل، انگیزه اصلی ارسال توریست به فضا را کسب درآمد و پشتیبانی مالی از پروژه های خود و صنعت فضایی روسیه عنوان کرده و اظهار داشته تبلیغات و اثبات توانایی، در رتبه دوم اولویت های این سازمان قرار می گیرند.

توریست فضایی

ایستگاه فضایی بین المللی

هرچند در سال ۲۰۲۱ و با حضور شرکت های خصوصی مانند اسپیس ایکس و ویرجین گلکتیک در عرصه رقابت توریسم فضایی، سفر سیاحتی به خارج از جو زمین چندان خاص نخواهد بود و در آن زمان احتمالاً تعداد زیادی از ثروتمندان دست به چنین سفرهایی خواهند زد.

روسیه برای سفرهای فضایی کوتاه نیز برنامه دارد

لازم به ذکر است که به گفته دیمیتری روگوزین رئیس روسکازموس (سازمان هوافضای دولتی روسیه)، این سازمان برنامه هایی برای سفر فضایی کوتاه نیز داشته و تصمیم دارد علاقه مندان را به مسیر گاگارین، مداری که در سال ۱۹۶۱ نخستین انسان در آن قرار گرفت، برده و از این طریق در زمان و هزینه های آماده سازی و پرتاب سایوز صرفه جویی کند.

جالب است بدانید که آقای روگوزین علاوه بر اعلام آغاز مذاکرات با شرکای مختلف، مدعی شده که روسیه می تواند فضانوردان را در مدت زمانی کمتر از زمان لازم برای سفر از مسکو به بروکسل، به ایستگاه فضایی بین المللی برساند.

گفتنی است آخرین توریست فضایی که توسط روس ها به ایستگاه بین المللی برده شده بود، در سال ۲۰۰۹ از این ایستگاه دیدن کرد و حالا پس از یک وقفه ۱۰ ساله، سازمان هوافضای روسیه برای از سر گیری پروژه توریسم فضایی آماده می شود.

The post روسیه در سال ۲۰۲۱ دو توریست فضایی را به ایستگاه بین‌المللی می‌فرستد appeared first on دیجیاتو.

صعود چشمگیر ایران در میان قوی ترین ارتش های دنیا

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، در این رتبه‌بندی موقعیت ۶ قدرت اول جهان (آمریکا، روسیه، چین، هند، فرانسه و بریتانیا) نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرده است. اما موقعیت ایران به لحاظ نظامی ارتقا یافته و در رده‌بندی امسال با ۸ پله صعود از جایگاه بیست و یکم به رتبه سیزدهم رسیده است. رتبه‌بندی کشورها در این موسسه فقط براساس تعداد کل تسلیحات انجام نمی‌شود، بلکه مولفه‌های ژئوپلیتیک و دیپلماتیک، ثبات مالی و توانایی فراخوانی متحدان قدرتمند نیز در نظر گرفته می‌شود.

ارتش

هر سال پایگاه اینترنتی  Global Firepower فهرست خود از قدرتمندترین نیروهای ارتش‌های جهان را منتشر می‌کند. آمریکا به‌طور قابل پیش‌بینی‌ای در صدر فهرست دارندگان قدرتمندترین ارتش‌ها در سال ۲۰۱۸ قرار داشت و ترکیب ۵ قدرت اول نسبت به سال گذشته (۲۰۱۷) هیچ تغییری نکرده‌است. «دیوید سیم» و «ایو واتلینگ»، گزارشگران نیوزویک در گزارش ۱۶ جولای ۲۰۱۸ نوشتند وضعیت در انتهای لیست جالب‌تر می‌شود. هر دو کره به بالای لیست آمدند اما باید دید آیا خلع‌سلاح هسته‌ای هم می‌تواند بر رتبه‌بندی این دو کشور در سال آینده (۲۰۱۹) هم تاثیر بگذارد یا خیر. مساله دیگر جایگاه ایران است.

رتبه‌بندی جدید ایران در این فهرست نشان می‌دهد که تقویت بنیه نظامی از چشم این کشور دور نمانده است. در رده‌بندی امسال ایران با ۸ پله صعود از جایگاه بیست و یکم به رتبه سیزدهم ارتقا یافته است. برخی کشورها به رده‌های پایین لیست رفته‌اند اما این ضرورتا به این معنا نیست که مثلا کشورهای مالزی، شیلی و اتریش توانمندی‌های نظامی کمتری دارند یا توانمندی نظامی‌شان از سال قبل‌ کمتر شده است. رتبه‌بندی کشورها فقط براساس تعداد کل تسلیحاتی که دارند نیست. Global Firepower مولفه‌های ژئوپلیتیک و دیپلماتیک، ثبات مالی و توانایی فراخوانی متحدان قدرتمند را نیز در نظر گرفته است. کشور دیگری که به رده‌های پایین لیست غلتیده اتیوپی است آن هم در بحبوحه امضای اعلامیه برای پایان سال‌ها بن‌بست نظامی با همسایه‌اش اریتره. روابط دیپلماتیک میان این دو کشور پس از اینکه جنگ دو ساله میان این دو کشور در سال ۲۰۰۰ پایان یافت رو به وخامت رفت اما این دو کشور اکنون آماده برقراری دوباره روابط هستند.

Global Firepower به هر کشور یک «نمره شاخص قدرت» می‌دهد که هر چه کمتر باشد بهتر است. اعداد داخل پرانتز نشان‌دهنده رتبه سال۲۰۱۷ این کشورها است. این نمره با در نظر گرفتن بیش از ۵۰ عنصر قدرت نظامی از جمله نفرات در دسترس و تنوع تسلیحات تعیین می‌شود. در کنار «نمره شاخص قدرت»، ما وضعیت هر کشور، بودجه دفاعی، تعداد نیروهای نظامی، تعداد هواپیماها و تانک‌ها، زیردریایی‌ها و … را نیز گنجانده‌ایم تا برداشتی جامع‌تر از ضعف و قدرت هر کشور به دست دهیم. /دنیای اقتصاد

کدام کشورهای جهان دارنده سلاح هسته‌ای هستند؟ + اینفوگرافی

این خبر صعود چشمگیر ایران در میان قوی ترین ارتش های دنیا اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.