پنج حقیقت جذاب تاریخی؛ از ارابه پرنده تا سونامی شیره در بوستون

«ناظم حکمت»، شاعر آزادی خواه و نمایشنامه نویس چیره دست ترکیه‌ای در نامه‌ای به همسر محبوبش توصیه می کند که تاریخ را مانند رمان بخواند اما برای درس گرفتن از آن هنگام برخورد به پیشرفت های صنعتی و نکات جالب زیر آنها خط کشیده و دوباره مرورشان کند. در این مطلب به پنج واقعیت جذاب تاریخی اشاره می کنیم که حتما توسط همسر ناظم حکمت هم زیر آنها خط کشیده می شد.

۱. اولین طرح پیشنهادی سفر فضایی

اگر کتاب «تاریخ حقیقی» لوسیان را به خاطر داستان‌وار و هجوآمیز بودن کنار بگذاریم شاید عنوان نخستین فرد مصمم برای سفر فضایی به یک انگلیسی تعلق بگیرد.

«جان ویلکینز»، نویسنده، متکلم و فیلسوف طبیعی انگلیسی که داماد تنها رییس جمهور تاریخ بریتانیا هم به شمار می رود، حدود ۴ قرن پیش در دو کتاب جداگانه به بررسی امکان توسعه «ارابه های پرنده» برای سفر به کره ماه پرداخته است.

این دانشمند باور داشت که در فضا اکسیژن مخصوص فرشته‌ها وجود دارد

مردم آن زمان بر این باور بودند که ماه هم مثل کره زمین مسکونی است. در فاصله چند صد سال تا تولد اولین ماشین تاریخ، ذهن کنجکاو و پرسشگر جان به دنبال برقراری ارتباط با این افراد و داد و ستد با آنها بود. جان ویلکینز فکر می کرد که نیروی مغناطیسی زمین مردم را به سمت خود می کشد اما با رسیدن به ارتفاع ۳۲ کیلومتری می توان از بند آن رها شد و با برافراشتن بادبان یا حرکت مستقیم به سمت فضای خارج از جو روان شد.

شاید فکر کنید پس تامین اکسیژن در فضا چه می شود؟ خب از نظر ویلکینز در این مورد هیچ مشکلی وجود ندارد چون مسافران فضا به سرعت به هوای خالصی که فرشته ها از بهره مند بودند، عادت می کردند.حقایق تاریخی

جان ویلکنیز آنقدر مشتاق رفتن به ماه بود که از یکی از اعضای انجمن سلطنتی به نام «رابرت هوگ» خواست در پیاده سازی طرح ارابه پرنده به او کمک کند. چند سال بعد و با افزایش دانش آنها درباره خلا فیلسوف انگلیسی دریافت که سفر به فضا پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کرد.

پس از بازگشت سلطنت طلبان به قدرت، ویلکینز نه تنها به خاطر ارتباط نزدیک با رییس جمهور وقت از کار برکنار شد بلکه در آتش سوزی بزرگ لندن کتابخانه و تمام ابزارهای علمی‌اش را هم از دست داد.

۲. سونامی شیره در بوستون

ملاس شیره ای غلیظ، تیره و چسبناک است که پس از استحصال قند از چغندر یا نیشکر باقی می ماند. این شیره قبلا در تانکرهای غول پیکر ذخیره شده و برای تهیه الکل، سرکه و علوفه از آن استفاده می شد؛ با این حال افزایش غیرمنتظره دما و رشد تحرک مولکول های آن در یک تانکر باعث تراژدی تاریخی در آمریکا شد.

ارتفاع موج شیره به ۵ متر رسید

پانزدهم ژانویه ۱۹۹۱ یک تانکر غول پیکر که حاوی دو و نیم میلیون گالن ملاس بود، با صدایی مهیب در شمال بوستون منفجر شد. این تانکر ۹۰ فوتی ۵۰ متر بالاتر از سطح خیابان نصب شده بود و پس از انفجار تاریخی تمامی محتویات آن ظرف چند ثانیه بر سر بوستون بارید و سیلی عظیم به راه افتاد.حقایق تاریخی

ارتفاع موج شیره به ۵ متر رسید و با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت در خیابان ها به راه افتاد. این موج بر سر راهش خانه های بسیاری از ریشه درآورد، خودروها و اسب ها را در خود فرو برد و ۲۱ کشته و ۱۵۰ زخمی بر جای گذاشت.

به گفته شاهدان عینی افرادی که از آن جان سالم به در برده بودند، شبیه تافی سیب به نظر می رسیدند. پاکسازی محله ها چندین هفته زمان برد اما محلی‌ها تا یک دهه بعد هم از استشمام بوی شیره در آب گلایه می کردند.

۳. طالع بینی قاتل سریالی

«کاملا رایگان؛ طالع بینی شخصی شما در ده صفحه»؛ این متن تبلیغی است که در ۱۶ آپریل ۱۹۶۸ در روزنامه های فرانسوی منتشر شده بود. تنها کاری که آگهی دهنده از مردم می خواست این بود که نام، آدرس، تاریخ و مکان تولدشان را به آدرس خاصی ارسال کنند تا طالع بینی سفارشی و شخصیت شناسی بر اساس تاریخ تولد کامل برایشان تهیه شود.

طالع بینی به قاتلی سریالی تعلق داشت

پس از ارسال طالع بینی تعداد زیادی از شرکت کنندگان از آن ابراز رضایت کردند تا جایی که ۹۴ درصد نامه هایی که در جواب طالع بینی ارسال شده بود از تطابق آن با زندگی واقعی افراد حکایت داشت. این درحالی بود که برای همه افراد یک طالع بینی مشابه ارسال شده بود.حقایق تاریخی

فرد پشت پرده این آزمایش روانشناسی به نام «میشل گوکلن» بود که با پرداخت پول به یک ستاره شناس از وی خواسته بود نمودار اخترشناسی و تفسیر آن را برای فردی ناشناس تهیه کند. ستاره شناس شخصیت وی را اخلاق مدار، خوش مشرب و فداکار عنوان کرد اما تاریخ ذکر شده مربوط به «مارسل پتیو»، از بدنام ترین پزشکان تاریخ و قاتلی سریالی بود. وی که به قتل ۶۰ بیمار متهم بود پس از پیدا شدن بقایای بدن انسان در شومینه خانه‌اش اعدام شد.

۴. برابری حاصل عمر یک ریاضیدان با چند ثانیه از پردازش کامپیوتری

عدد پی که برابر نسبت محیط دایره به قطر آن است تاریخچه ای دور و دراز در حقایق تاریخی دارد. بسیاری از ریاضیدان ها می پنداشتند که این عدد در نهایت تمام شده یا به تکرار می افتد اما به نظر عدد جادویی پی کماکان به لجاجت خود ادامه می دهد.

یکی از این ریاضیدان ها «ویلیام شانکس» بود که چند دهه از عمرش را به محاسبه این عدد اختصاص داد و در نهایت آن را تا ۷۰۷ رقم اعشار محاسبه کرد. تا هفت دهه بعد کسی جسارت کافی برای آزمایش روش های شانکس را نداشت تا اینکه فرگوسن با استفاده از ماشین حساب مکانیکی نشان داد که شانکس فقید ۱۸۰ عدد آخر را اشتباه برآورد کرده است.

در سال ۱۹۴۰ کامپیوتر انیاک تنها طی ۷۰ ساعت پی را تا ۲۰۳۷ عدد اعشار محاسبه کرد. ۱۸ سال بعد کامپیوتر IBM تنها در ۴۰ ثانیه کل کارهایی را که شانکس در چند دهه انجام داده بود، تکرار کرد. محققان در سال های گذشته پی را تا میلیاردها رقم اعشار هم محاسبه کرده اند اما هنوز الگویی تکراری در آن مشاهده نشده است.

۵. اولین مسافر پله برقی یک پا داشت

فناوری گاهی اوقات در بدو معرفی ترسناک ظاهر می شود. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که برای اولین بار با کمی نگرانی از پله برقی استفاده می کنند. همین مساله بیش از یک قرن پیش در لندن هم تکرار شده بود.

پایتخت انگلستان دارای قدیمی ترین متروی دنیا است اما در نخستین روز نصب پله برقی در مترو، مردم که تا کنون شاهد چنین چیزی نبودند، جرات سوار شدن به این پله متحرک را نداشتند. یکی دیگر از حقایق تاریخی فناوری این است که اولین داوطلب استفاده از این پله برقی یکی از کارکنان مترو بود که تنها یک پا داشت اما برای رفع نگرانی مسافران حاضر شد چندین بار از پله برقی بالا و پایین برود.حقایق تاریخی

این فرد که هریس نام داشت بعدا در پروژه نصب پله برقی «چرینگ کراس» مشارکت کرد که طی آن بقایای یک درخت باستانی کشف شد. با استفاده از چوب درخت عصایی زینتی برای هریس ساخته شد که همراه با ساعت جیبی او در موزه حمل و نقل نگهداری می شوند.

The post پنج حقیقت جذاب تاریخی؛ از ارابه پرنده تا سونامی شیره در بوستون appeared first on دیجیاتو.

انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند؟

احتمالا این فرضیه مشهور که انسان تنها از ۲۰ یا ۱۰ درصد مغزش استفاده می کند به گوش شما هم خورده است. بر اساس این افسانه همه می توانند با بکارگیری درصد بالاتری از مغز به نابغه و ابر قهرمان تبدیل شده یا مثل برخی کاراکترهای سینمایی توانایی خواندن ذهن دیگران را بدست آورند.

افسانه ۱۰ درصد آنقدر تکرار شده که در فرهنگ عامه هم جایی برای خودش دست و پا کرده، برای مثال در سال ۲۰۱۴ فیلمی تحت عنوان «لوسی» ساخته شد که در آن قهرمان داستان به لطف خوردن دارو ۹۰ درصد باقیمانده از قدرت ذهنش را آزاد می کرد.

بیایید با خودمان روراست باشیم، خیلی از ما دوست داریم به این افسانه باور داشته باشیم چون نشانه قدرت فوق العاده مغز انسان است. برای اثبات این ادعا لازم نیست به صفحات و کانال چندان معتبر تقویت ذهن در شبکه های اجتماعی اشاره کنیم چون بر اساس تحقیقات مستند «بنیاد مایکل فاکس» در آمریکا ۶۵ درصد یانکی‌ها به این افسانه باور دارند.انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کندبرای پی بردن به عمق این باور در میان مردم کافی است بدانید یک سوم از دانشجویان روانشناسی هم  در پاسخ به این سوال که انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند به فرضیه ۱۰ درصد اشاره کرده اند.

دانشمندان اما با انجام مطالعات گسترده و ارائه شواهد تردید ناپذیر روی افسانه ۱۰ درصد یک خط قرمز پر رنگ کشیده و نشان داده اند که انسان در طول روز تمام توان مغزش را به کار می گیرد.

عصب روانشناسی

مطالعات نوروسایکولوژی یا عصب روانشناسی اثرگذاری آناتومی مغز بر رفتار، احساسات و قوای شناختی افراد را اثبات کرده اند.

در سال های گذشته دانشمندان نشان داده اند که هر بخش از مغز انسان مسئولیت خاصی مثل شناسایی رنگ ها یا حل مساله را بر عهده دارد. محققان از طریق تکنیک های تصویرسازی مغز مثل «برش نگاری با گسیل پوزیترون» و «تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی» نشان داده اند که تمام بخش های مغز در انجام وظایف روزانه نقش دارند.

حتی در مطالعاتی که فعالیت در سطح یک نورون را شناسایی می کنند هیچ منطقه ای در مغز انسان پیدا نشده که کاملا غیر فعال باشد.

در دسته ای دیگر از مطالعات مغزی از فرد خواسته شده که روی کار خاصی تمرکز کنند و در این حین با استفاده از دستگاه های تصویربرداری نحوه تعامل نقاط مختلف با هم بررسی شده اند. برای مثال زمانی که شما در حال خواندن این متن با موبایل هستید، بخش های مختلف مغز که مسئول دیدن، درک مطلب و نگه داشتن موبایل هستند، فعالیت بیشتری از خود نشان می دهند.

البته در تعدادی از تحقیقات صورت گرفته میانگین درصد استفاده از مغز به اشتباه ذکر شده و دلیل آن هم به پدیدار شدن لکه های روشن روی نواحی خاکستری برمی گردد. این مساله گاهی اوقات باعث این نتیجه گیری می شود که تنها نقاط روشن مغز فعالیت دارند در حالی که چنین تصوری از اساس اشتباه است.انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند

این نقاط روشن یا رنگی نشانگر نواحی خاصی هستند که هنگام انجام یک کار، فعالیت بیشتری پیدا می کنند، در عین حال نقاط خاکستری بیکار ننشسته اند اما میزان فعالیت در آنها محدودتر است.

در صورتی که این افسانه حقیقت داشته باشد پس صدمه دیدن بخش عمده ای از مغز نباید تاثیری روی توانایی های روزمره ما داشته باشد اما یکی دیگر از شواهد محکم برای رد فرضیه ۱۰ درصد معلولیت هایی است که در اثر ضربه به سر، آسیب مغزی، مسمومیت کربن دی اکسید یا بیماری ها سراغ افراد می آیند.

دنیای مغز پیچیده است اما نه آنقدر که ده درصدش کار ما را راه بیندازد، مطالعات را کنار بگذارید، تجربه نشان داده که کوچکترین ضربه ای به سر می تواند عواقب فاجعه باری به دنبال داشته باشد، برای مثال دو ناحیه Wernicke و Broca مسئولیت مهمی را در برقراری ارتباط بر عهده دارند و کوچکترین آسیبی به Broca باعث می شود فرد توانایی کنار هم قرار دادن کلمات و صحبت کردن به صورت مطلوب را از دست بدهد.

چند سال قبل زنی آمریکایی به خاطر عدم دریافت اکسیژن نصف مخش را از دست داد؛ این ماجرا باعث شد وی برای همیشه توانایی تفکر، ادراک، خاطرات و حتی احساس را از دست بدهد. البته این مساله چندان جای تعجب ندارد چرا که مخ یا ۸۵ درصد از حجم مغز را تشکیل می دهد.

نقش تکامل در شکل گیری مغز انسان

دیگر دلیل رد شدن فرضیه ۱۰ درصد ریشه در تکامل دارد. مغز افراد بزرگسال تنها ۲ درصد از حجم بدن را تشکیل می دهد اما ۲۰ درصد از مصرف کل انرژی را به خود اختصاص می دهد. در مقایسه مغز گونه های گیاه خوار بسیاری مثل ماهی، خزندگان، پرندگان و پستانداران حداکثر ۲ تا ۸ درصد از کل انرژی بدن را مصرف می کند.

مغز طی میلیون ها سال فرایند انتخاب طبیعی شکل گرفته که در آن صفات مطلوب به قیمت «افزایش احتمال حیات» کنار گذاشته شده اند. بنابرین بعید است بدن یک پنجم از کل انرژی خود را به ارگانی بدهد که تنها ۱۰ درصد آن را به کار می گیرد.

این افسانه از کجا آب می خورد؟

حتی با وجود شواهد بسیار زیاد درباره اینکه از چند درصد مغز استفاده می شود هنوز هم بسیاری پایبند افسانه ۱۰ درصد مانده اند. مشخص نیست که منشا این فرضیه کجاست اما کتاب های خودیاری و موفقیت، شبکه های اجتماعی و مطالعات عصب شناسی قدیمی و ناقص در انتشار آن نقش داشته اند.

جذابیت اصلی این افسانه در این باور نهفته که اگر کمی بیشتر قدرت مغزتان را آزاد کنید به پیشرفتی خیره کننده دست پیدا خواهید کرد؛ شعاری که شباهت بسیار زیادی به جملات پر رنگ و لعاب کتاب های خود باوری و افزایش کارایی دارد.

برای مثال «لووِل توماس» در مقدمه کتاب مشهور «آیین دوست‌یابی» از «دیل کارنگی» مدعی شده که افراد معمولی تنها از ۱۰ درصد توانایی نهفته ذهنی استفاده می کنند. این اظهار نظر غیر دقیق به روانشناس برجسته آمریکایی «ویلیام جیمز» نسبت داده شده اما او به «قدرت بالقوه ذهنی» باور داشت و حرفی از استفاده ۱۰ درصدی به میان نیاورده است.انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند

گذشته از این موارد محققان قدیمی عصب روانشناسی به نواحی خاموشی در مغز اشاره کرده اند. برای مثال در دهه ۱۹۳۰ «ویلدر پنفیلد»، جراح عصب زبردست حین عمل بیماران مبتلا به صَرع الکترودهایی را به بخش های مختلفی از مغز آنها متصل می کرد. وی به این نتیجه رسید که با اتصال الکترودها به کورتکس حرکتی برخی اندام ها شروع به حرکت می کنند اما بخش های دیگر از مغز هیچ واکنش واضحی به همراه ندارند.

با پیشرفت فناوری و علم محققان دریافتند که این نواحی خاموش و از جمله قشر پیش‌پیشانی مغز بی استفاده نیستند و کارکردهای مهمی به آنها محول شده است.

پس واقعا انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند ؟

فارغ از اینکه افسانه ۱۰ درصدی از کجا آب می خورد و چگونه به گوش همه مردم دنیا رسیده، محققان دلایل علمی روشن و قاطعی را علیه آن به صف کرده اند. هرچند ریشه کن ساختن شبه علم از فرهنگ عامه چندان ساده نیست اما با توجه به شواهد بالا مطمئن باشید که هیچ بخش بلااستفاده ای در مغز وجود ندارد تا با آزاد کردن به سوپرمن یا اینیشتین تبدیل شوید.

The post انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند؟ appeared first on دیجیاتو.

گروه درمانی را امتحان کنید !

دردهایی که دوا می شوند

محمد رضا :استاد لطفا نجاتم بدید، چند روز غرق در گذشته شدم باز ،و هیچ لذتی از زندگیم نمی برم
،بازهم افتادم تو هزارتوی محمدرضا ،خسته ام .
توان غذا خوردن م ندارم ، دلم فقط خواب می خواد انقدر کار کنم که بی حس شم،می دونم ،می دونم
این راه حل نیست ولی له شدم البته کار زیاد و بی وقفه هم کمک می کنه به این که یادم بره چقدر غمگینم ، دوست دارم آنقدر کار کنم که بمیرم .
حالم بده ،خوب نیستم ،دوباره گیر هام برگشته ،دوباره حس غروب بی وقفه،دوباره حس پوچی ،آروم
آروم چیزی دور تنم میپیچه و کم کم دارم حس میکنم دستاش دور گردنم میگه ،ببین هیچ لذتی نیست
هیچ شادی نیست همه چیز مرده ، یه ندای در درونم به من می گه تو هم بمیر ،چقدر سگ دو میزنی ،
تو هم بمیر تو هم بمیر …..

سارا: وای من نگران حال محمد رضا هستم دکتر ، چه کاری می شه براش انجام داد ؟ بهتر نیست دارو
مصرف کنه ، وای من خیلی حالم بده ، دوست دارم گریه کنم .

دکتر : سارا به این موضوع دقت کن ، تو وقتی محمدرضا از رنج های درونی اش می گه به هم می
ریزی ؟ انگشت اشاره ات به طرف محمد رضا است ، انتخاب تو محمد رضا است

سارا : نمی دونم وقتی محمدرضا از غصه هاش می گه ، چیزی شبیه ترس تمام وجودم رو فرا می
گیره انگار یه نفر داره از بین می ره و من نمی تونم براش کاری انجام بدم .
دکتر : و این موضوع تو رو یاد فرد خاصی رو برات یاد آوری نمی کنه
سارا : نمی دونم نمی خوام راجع بهش فکر کنم ، شاید مادرم که همیشه در جدال با پدرم محکوم به
شکست بود و من نتونستم براش کاری انجام بدم ، اماالان دلم می خواد محمد رضا خوب شه
دکتر : به نظر من محمد رضا توانایی با مشکلش رو داره باید بهش فرصت بدیم ، آنقدر قوی که بتونه
به نبرد با اندوه بره .

پراشتهایی عصبی در کمین زنان قسمت اول

✅

پایگاه خبری زوم نیوز : مریم بهریان – اختلال پر خوری عصبی Bulimia Nervosa یکی از شایع ترین اختلالات روان شناختی در جامعه زنان بوده و محققان عوامل متعددی را در پیدایش آن دخیل می دانند . آمارها نشان می دهد در حال حاضر زندگی بیش از ۴٫۷ میلیون زن در دنیا با این بیماری تهدید می شود .
ماگنولیا کریک ، یکی از بهبود یافته گان اختلال پر خوری در وب سایتی که برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود از بیماری و مراحل درمان ، طراحی کرده است ، می نویسد ، من از همان زمان که نوجوان بودم می دانستم مسئله ای غیر عادی وجود دارد . البته پر خوری من از دوران کودکی آغاز شده بود ، وقتی نگران و مضطرب می شدم رو به پر خوری می آوردم و هر زمان که موقعیت ناراحت کننده ای برایم اتفاق می افتاد تنها ، مصرف حجم فراوانی از مواد غذایی بود که آرامم می کرد .
تعریف بیماری
اختلال پر اشتهایی عصبی به میل غیر طبیعی افراد برای غذا خوردن در مدت زمان کوتاه گفته می شود . این افراد دست کم دو بار درهفته وعده های غذایی سنگین و پر کالری مصرف می کنند و برای رفع تنش ناشی از احساس گناه چاقی و ابتلا به اضافه وزن به روش های پاک سازی مانند استفراغ مواد غذایی یا انجام ورزش های سنگین متوسل می شوند .

افراد مبتلا به پرخوری عصبی قادر به کنترل امیال و تکانه های وسوسه آمیز خود در مقابل صرف غذا نیستند . یک فرد پرخور می تواند در کمتر از نیم ساعت ، وعده غذای حاوی ۳۴۰۰ کالری را در کمتر از نیم ساعت تمام کند و کالری مصرفی بسیاری از آن ها در طول ۸ ساعت از شبانه روز به ۲۰ هزار کالری هم می رسد .

اغلب مبتلایان به پر اشتهایی عصبی ، به مشکل خود بینش دارند و می دانند که همه چیز نرمال و طبیعی نیست . ناتوانی در دست کشیدن از غذا خوردن ، افراد مبتلا را می ترساند و برای همین است که از روش های جبرانی مانند مصرف داروهای ملین یا پاکسازی معده برای رها شدن از احساس گناه مصرف کالری ها کمک می گیرند . تخلیه غذا و کالری سوزی غیر طبیعی و آسیب زده در این بیماران معمولا به صورت پنهانی و مخفیانه انجام می گیرد و با احساس شرم و گناه نیز همراه می شود ✍مریم بهریان روان شناس بالینی

هوش مصنوعی احتمال جدایی زوج ها را پیش بینی می‌کند

اخیراً محققان مدرسه‌ی کسب و کار کالج امپریال لندن با همکاری سایت های دوستیابی به بررسی چگونگی تاثیر هوش مصنوعی بر روابط اجتماعی پرداخته‌اند و متوجه شدند که دستیار های هوشمند خانگی نظیر الکسا و گوگل هوم می توانند با دقت ۷۵ درصد میزان موفقیت روابط زوج‌ ها را تخمین بزنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، این دستگاه‌ ها تا سال ۲۰۲۱ میلادی قادر خواهند بود مکالمه‌ی یک زوج را تحلیل کنند. این دیوایس‌ها حتی می‌توانند در صورت وقوع جر و بحث فراوان میان دو طرف، دخالت کرده و راه حلی برای آنها ارائه دهند.

علاوه بر این گفته شده که این سیستم ها با بررسی دی ان ای می‌توانند بهترین گزینه را برای ازدواج و رابطه اشخاص برگزینند.

کارشناسان مدعی شد‌ه‌اند این مسئله می‌تواند مثال مناسبی برای تاثیر تکنولوژی بر بهبود روابط اجتماعی باشد. هوش مصنوعی در حال حاضر می تواند حس و حال افراد یا حتی دیتای رفتاری کاربران را با استفاده از پوشیدنی هایشان بدست آورده و بررسی کند. این مسئله می‌تواند به کمک کاربران آمده و به آنها هشدار های مناسبی ارائه دهد.

پژوهشگران پروژه یاد شده باور دارند که در ۱۰ سال آینده، تکنولوژی می‌تواند تغییرات شگرفی بر روابط اجتماعی بگذارد. برای مثال دستیار هوش مصنوعی می تواند به کاربران خود توصیه هایی ارائه دهد و نقش مربی یا مشاور ازدواج را برای آنها ایفا کند.

سریال humans به بررسی حضور ربات‌ها در خانواده می‌پردازد

بدین ترتیب در آینده هوش مصنوعی نه تنها به بازیگر مهمی در تحقیقات و علوم مختلف بدل خواهد شد بلکه می‌تواند روابط احساسی انسان‌ها را نیز دستخوش تغییر کند.

بدین ترتیب بعید نیست که گفته های ایلان ماسک و برخی کارشناسان درست باشد و هوش مصنوعی بتواند با نفوذ به تمامی وجوه زندگی، کم کم وابستگی نسل انسان به خود را بسیار بالا ببرد. این میزان وابستگی می‌تواند در آینده به ضرر آدمی تمام گردد و برایش مشکلاتی ایجاد کند.

The post هوش مصنوعی احتمال جدایی زوج ها را پیش بینی می‌کند appeared first on دیجیاتو.