پشت دیوار آشپزخانه‌ فست‌فودها چه خبر است؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، حتی خیلی از رستوران‌ها، فست فود‌ها و کافه‌ها این روزها دیگر تنها محل غذا خوردن نیستند بلکه به مکانی برای گپ‌وگفت‌ دوستانه و حتی قرار‌های مهم کاری تبدیل شده‌اند. اما آیا تاکنون بعد از سفارش غذا به این موضوع فکر کرده‌اید که پشت دیواری که آشپزخانه را از سالن غذاخوری جدا کرده است، چه می‌گذرد؟ این موضوع به ذهن شما رسیده است که با وجود این حجم از تبلیغات و محبوبیت فست‌فود‌های زنجیره‌ای این غذاخوری‌های لوکس و پرزرق و برق واقعا قابل اعتماد هستند؟ در مطبخی که پیش روی مشتری نیست چه می‌گذرد؟ آیا رعایت بهداشت و استفاده از مواد اولیه مرغوب تنها یک شعار شیک برای جذب مشتری است یا آنها واقعا به آن پایبند هستند؟

به جرات می‌توان گفت که عادت رستوران گردی مدت زمان خیلی زیادی نیست که بین مردم باب شده، مدت زیادی نیست که مردم روی نقشه  و در صفحات مجازی به دنبال غذاخوری‌های با اسم و رسم می‌گردند. در مقابل رستوران‌ها هم برای قرار گرفتن در لیست‌ رستوران‌های خوش اسم، هر هزینه‌ای می‌کنند و دست به تبلیغات جذابی می‌زنند. از تبلیغات در بزرگترین و شیکترین بیلبرد‌ها و تلویزیون‌های شهری گرفته تا تبلیغات تراکتی و خانه‌ به خانه؛ از به نمایش گذاشتن محیط‌های خوش آب رنگ تا نشان دادن تصویر غذا‌های وسوسه انگیز؛ همه برای این است تا مخاطب حداقل یکبار پایش به یکی از این رستوران‌ها باز شود.
در این میان رستوران‌ها و فست‌فودهای زنجیره‌ای از اقبال بیشتری برخوردار هستند و مردم به واسطه نام و برندی که آنها از خود به جای گذاشته‌اند اعتماد بیشتری به این مجموعه‌ها دارند، به ویژه در انتخاب فست فودها که انتخاب اول کودکان هستند، خانواده‌ها وسواس به خرج می‌دهند.

آشپزخانه‌های محرمانه

برای پاسخ به این سوالات به سراغ برخی از فست‌فود‌های زنجیره‌ای بنام تهران رفته است. برخی از این فست‌فودها در سراسر کشور شعبه‌های متعددی دارند، تبلیغات گسترده‌ای می‌کنند و ادعای بهترین بودن را دارند.
ما قصد مچ‌گیری یا تبلیغات مثبت و منفی نداشتیم و صرفا برای روشنگری به سراغ آنها رفتیم. از همه آنها یک سوال پرسیده‌ایم، یک سوال ساده که پاسخ به آن می‌تواند میزان صداقت یک مجموعه در تبلیغات خود را تا حدی نشان دهد: «در صورت تقاضای مشتری برای بازدید از آشپزخانه، آیا این امکان برای او فراهم خواهد بود؟» و «آیا ما امکان بازدید از آشپزخانه رستوران شما را داریم؟» پاسخ تعدادی از فست‌فودهای زنجیره‌ای بعد از تماس‌های مکرر ما با آنها را مرور می‌کنیم. توضیح اینکه تمام مکالمات تلفنی با رستورانها ضبط شده و مکاتبات هم موجود است.

کدام فست فودها به ما اجازه بازدید از آشپزخانه را ندادند؟

سیب: روابط عمومی مجموعه سیب با این توجیه که در سیاست‌های این مجموعه این موضوع گنجانده نشده است، گفت که امکان بازدید از آشپزخانه شعب این مجموعه وجود ندارد. این جواب قاطع سیب در دومین تماس ما داده شد.
هام‌هام: بعد از توضیحات اولیه برای مسئول روابط عمومی هام‌هام، این مجموعه خواست تا درخواست خود را به صورت مکتوب ارسال کنیم. در عین حال قاطعانه اعلام کرد که هیچ مشکلی برای این بازدید وجود نخواهد داشت، اما پیگیری ما بعد از ارسال نامه به جواب «نه متاسفانه اجازه ندادند» رسید. دلیل را که جویا شدیم برایمان نوشتند: «شما حیطه تخصصی‌تان گفتن از غذا نیست، چون کارشناسان غذا و دارو که از وزارت بهداشت مجوز دارند و با ما قرارداد دارند در مجله صنعت غذا هر ماه گزارشهایشان درج می‌شود.»
عطاویچ:  بعد از تماس‌های متعدد با مجموعه عطاویچ دو بار موفق به برقراری ارتباط با این مجموعه شدیم. هر دو مسئولی که موضوع گزارش را برای آنها توضیح دادیم، با دریافت شماره خبرنگار مردم سالاری آنلاین به ما قول دادند که نتیجه را اطلاع دهند. تا این لحظه همچنان خبری از این فست‌فود زنجیره‌ای دریافت نکرده‌ایم.
پرپروک: بعد از اولین تماس با این مجموعه از ما خواستند که درخواست خود را در قالب یک نامه برای مجموعه ارسال کنیم، در تماس بعد که برای پیگیری نامه انجام شد متوجه شدیم که گویا توضیحات ما در نامه برای اقناع مجموعه کافی نبوده است. خواستار گفت‌وگوی تلفنی با مدیر مجموعه شدیم تا اطلاعات تکمیلی را شفاها برایشان توضیح دهیم، که متاسفانه تلاش‌های بعدی ما برای ارتباط با مدیریت مجموعه بی‌نتیجه ماند و آنها هم بر خلاف وعده ای که داده بودند، هیچ پاسخی ندادند و در نهایت ما جواب قطعی از پرپروک دریافت نکردیم.
چیترچیکن: مسئول روابط عمومی مجموعه چیترچیکن نیز بعد از بارها تماس تلفنی نهایتا به ما جواب منفی داد. آنها دلیلی نیز برای این مخالفت اعلام نکردند؛ فقط معتقد بودند این اتفاق اگر در زمان شلوغی شعب رخ دهد وجهه خوبی نخواهد داشت.
ما با فست‌فود‌های زنجیره‌ای دیگری چون آریو، سوپراستار، پدر خوب و بوف نیز تماس گرفتیم که متاسفانه ارتباط با آنها به دلایل مختلف از جمله مشخص نبودن شماره‌های تماس یا فقدان روابط عمومی پاسخگو، برقرار نشد.

کدام فست فودها به ما اجازه بازدید از آشپزخانه را دادند؟

شیلا: مجموعه شیلا در تماس اول قاطعانه به ما جواب منفی داد. اما در پیگیری مجدد از ما توضیحات بیشتری را درخواست کرد. توضیحات بیشتر در قالب یک ایمیل برای مجموعه ارسال شد و در نهایت ما از آشپزخانه یکی از شعب شیلا بازدید کردیم. در بازدید ما از آشپزخانه این مجموعه، مواد اولیه استفاده شده همگی از محصولات شیلا بود، پرسنل آشپزخانه ظاهری مرتب و تمیز داشتند و محیط آشپزخانه این شعبه حداقل در زمان حضور ما تمیز بود. این بازدید با اطلاع قبلی صورت گرفته بود و سرزده نبود.
هات: بعد از تماس‌های مکرر با مجموعه هات بالاخره موفق به صحبت با مسئول روابط عمومی مجموعه شدیم. خوشبختانه در اولین ارتباط موافقت با بازدید اعلام شد و ما توانستیم به پشت دیوارهای آشپزخانه رستوران دیگری هم سر بزنیم. در آشپزخانه کوچک آن شعبه از هات، نظم و نظافت کمتر از حد انتظار ما بود. اوضاع خیلی مرتب نبود و از سه نفر حاضر در آشپزخانه تنها لباس‌های یک نفر تمیز بود. همینطور سوسیس و کالباس‌های با برند معتبر در آشپزخانه دیده نمی‌شد و آشپزخانه وضعیت آشفته‌ای داشت. این درحالی است که شعبه از روز قبل در جریان حضور ما بود  و حتی بازدید سرزده هم انجام نشده بود. هرچند با این حال، موافقت مجموعه هات با بازدید از آشپزخانه، باعث می‌شود فست فود هات را یک قدم جلوتر از فست فودهای دیگر در نظر بگیریم.

رستوران‌های زنجیره‌ای و فست‌فودها از کجا آمده‌اند؟

رستوران‌های زنجیره‌ای که حالا توانسته‌اند با تبلیغات فراوان جای خود را به عنوان یکی از در دسترس‌ترین تفریحات در بین مردم باز کنند، اولین بار در سال ۱۹۲۱تاسیس شدند. پیشرفت این صنعت در دنیا به حدی بوده که خیلی از آنها مانند «مکدونالد» و «کی‌اف‌سی» توانسته‌اند در بین ۱۰۰ برند برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ جای بگیرند.
اما فست‌فودها به‌شکل امروزی در هفتم جولای۱۹۱۲ در آمریکا متولد شدند. در این روز رستورانی به ‌نام «اتومات» در نیویورک افتتاح شد. آن‌ها غذاهای آماده را در محفظه‌های گرم کننده‌ی شیشه‌ای قرار می‌دادند و مشتریان از طریق دستگاه‌‌های سکه‌ای اقدام به خرید آن‌ها می‌کردند. بالای در ورودی رستوران‌های اتومات نوشته بود: «ما کار مادران را کم کرده‌ایم.» اتومات خیلی زود شعبات متعددی در گوشه و کنار آمریکا افتتاح کرد و ۲۰ سال بی ‌رقیب باقی ماند.
این مسیر تا امروز پیش آمده است و حالا عبارت فست ‌فود تبدیل به نماد زندگی مدرن و ماشینی انسان‌ها شده است. در این باره «جف آردر» می‌‌گوید: «ما در زمانه‌‌ای زندگی می‌کنیم که پیتزا زودتر از نیروی پلیس به خانه‌هایمان می‌‌رسد.» /روزنامه مردم سالاری

این خبر پشت دیوار آشپزخانه‌ فست‌فودها چه خبر است؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

حضور استقلالی‌ها در رستوران خسرو حیدری+عکس

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، بازیکنان استقلال شب گذشته در رستوران خسرو حیدری حاضر شدند و با یکدیگر به گفتگو پرداختند.
علی کریمی، سیدحسین حسینی و وریا غفوری سه بازیکن استقلال بودند که به این رستوران آمدند.

خسرو حیدری به تازگی با پیراهن استقلال از دنیای فوتبال خداحافظی کرده است. /خبرآنلاین

این خبر حضور استقلالی‌ها در رستوران خسرو حیدری+عکس اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

رقص مختلط زنان و مردهای تهرانی در رستوران سنتی میرداماد / مشروب هم سرو می شد + فیلم

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، یک رستوران در میدان محسنی تهران که اقدام به سرو مشروبات به مشتریان خاص خود می‌کرد، پس از گزارش مردمی به دادسرای ارشاد، پلمب شد.

چندی قبل، یکی از شهروندان، با ارسال گزارشی به سامانه دادسرای ارشاد، از سرو مشروب در یکی از رستوران‌های تهران در حوالی میدان محسنی خبر داد.

بررسی گزارش ارسالی آغاز شد. پلیس امنیت اخلاقی تهران با حضور نامحسوس در محل، متوجه صحت گزارش و مصرف مشروب توسط تعدادی از زنان و مردان حاضر در رستوران شد.

با احراز صحت گزارش واصله، رستوران موردنظر پلمب و وفق مقررات نسبت به تعقیب و دستگیری متهمین از جمله مدیر کافه اقدام شد.

شهروندان گرامی می‌توانند در صورت مشاهده یا اطلاع از سرو مشروب، یا نقض سایر ضوابط و مقررات در رستوران‌ها یا کافه‌های تهران، نام کافه متخلف، آدرس دقیق و زمان وقوع جرم را به شماره ۰۹۰۵۴۳۰۹۴۸۴ در بله، ایتا، سروش و … اطلاع دهند.این خبر رقص مختلط زنان و مردهای تهرانی در رستوران سنتی میرداماد / مشروب هم سرو می شد + فیلم اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

بیماری های جسمی زندگی وسواسی ها را تهدید می کند

مجله خبری زوم نیوز : اگر فکر می کنید با تمیزی بیش از اندازه محل زندگیتان خود و کودکانتان را از بیماری ها محفوظ نگه می دارید سخت در اشتباه هستید ، چرا که کارشناسان معتقدند، بیماری های جسمی زندگی شما وسواسی ها را تهدید می کند و بیماری هایی مثل سرطان دستاورد ناخواسته والدین وسواسی برای کودکانشان است.

به گزارش مجله خبری زوم نیوز ،اختلال وسواس جبری (OCD) یک اختلال عصبی است که توسط فکرها و ترس‌های غیرمنطقی شما را به تکرار بعضی از رفتارها وا می‌دارد. افراد مبتلا به اختلال وسواس از ترس آلوده و یا نجس شدن، به کارهای اجباری مثلا شستن بیش از حد دست‌ها رو می‌آورند، تاحدیکه پوست دست‌هایشان خشک شده و ترک بردارد. این افراد برغم اینکه تلاش می‌کنند تا فکرهای وسواسی را از خود دور کنند، اما این افکار دائما در سرشان تکرار می‌شود، و این مشکل آنها را داخل چرخه ناراحت کننده، افکار وسواسی و کارهای اجباری برای راحت شدن از آن افکار می‌اندازد.

افراد وسواسی تنها به خود آسیب نمی رسانند بلکه آنها با رفتارهای خود کودکانشان را نیز از بدو تولد در معرض ابتلا به بیماری هایی در ارتباط با سیستم ایمنی بدن قرار می دهند، کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند قرار گرفتن نوزادان درمعرض میکروب‌های محیطی کم خطر می‌تواند از ابتلای آن‌ها به برخی بیماری‌ها ازجمله سرطان خون جلوگیری کند.

کارشناسان اعتقاد دارند سرطان خون در کودکانی که درخانه‌های فوق العاده تمیز زندگی می‌کنند بیشتر از سایر کودکان بروز می‌کند.
این پژوهش همچنین نشان داده است کودکان نوپایی که در مهدکودک‌ها بازه‌ای از روز را می‌گذرانند و در مجاورت با انواع میکروب وباکتری‌های کم خطر قراردارند ۳۰ درصد کمتر از سایر نونهالان به بیماری سرطان لوسمی مبتلا می‌شوند.

نتیجه حیرت انگیز این پژوهش نشان می‌دهد، ابتلا به سرطان خون مخصوص اطفال در خانواده‌های ثروتمند بیشتر وجود دارد.

سرطان خون در کودکانی که درخانه‌های فوق العاده تمیز زندگی می‌کنند بیشتر از سایر کودکان بروز می‌کند.

عفونت‌ها و عامل‌های بیماری‌زا که در اجتماع مانند مهد کودک‌ ها وجود دارد سبب کاهش ابتلای کودکان به سرطان‌هایی چون لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) می‌شود.

زندگی در اجتماع سبب افزایش قدرت ایمنی بدن کودکان و افزون بر مصونیت از ابتلا به سرطان خون، مانع از ابتلای آن‌ها به بیماری هایی چون آلرژی و آسم می‌شود.

پژوهش درباره رابطه ابتلا به سرطان خون اطفال و محیط زندگی بدون میکروب و آلودگی به وسیله دانشمندان موسسه تحقیقات سرطان در لندن انجام شده است.

بیماری ALL شایع‌ترین نوع سرطان لوسمی درکودکان و سبب ابتلای یک کودک از هر ۲۰۰۰ کودک می‌شود.

از جمله نشانه‌های این بیماری می‌توان، ضعف عمومی، خستگی، تب، عفونت‌های مکرر، کبودی یا خونریزی، وجود خون در ادرار یا مدفوع، کاهش وزن محسوس، درد‌های استخوانی، تنگی نفس، تورم غدد لنفاوری و مواردی از این دست را نام برد.

عفونت‌ها و عامل‌های بیماری‌زا که در اجتماع مانند مهد کودک‌ ها وجود دارد سبب کاهش ابتلای کودکان به سرطان‌هایی چون لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) می‌شود.

محققان توصیه می‌کنند والدین در صورت مشاهده چنین علامت‌هایی در کودکان خردسال سریع به متخصص مراجعه کنند.
پژوهش‌ها همچنین نشان داده اصلی‌ترین درمان برای برطرف کردن این بیماری، شیمی درمانی است هرچند که درکنار شیمی درمانی از سایر روش ها، چون رادیوتراپی و پیوند مغزاستخوان نیز استفاده می‌شود.

دربیشتر موارد افراد مبتلا به این بیماری نجات پیدا می‌کنند، اما در برخی موارد لوسمی اطفال سبب مرگ آن‌ها یا از دست رفتن توان باروری می‌شود.

کارشناسان اعلام کرده اند شیردهی مادربه نوزاد می‌تواند از ابتلای کودک به این بیماری با درصد زیادی جلوگیری کند.

نظافت بیش از اندازه خانه، جلوگیری از بازی کودک با سایر کودکان یا در فضای باز، نفرستادن کودک به مهد کودک، رژیم غذایی محدود برای کودک، همراه نبردن کودک خردسال به همراه والدین به خارج از خانه، محل کار یا رستوران و فروشگاه‌ها همگی سبب ضعف سیستم ایمنی بدن کودک می‌شود.

محققان امیدوار هستند با شناسایی راهکار‌های جدید برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نوزادان و کودکان خردسال بتوانند از ابتلای کودکان به این بیماری جلوگیری و نوعی پیشگیری انجام دهند.

یافته‌های این پژوهش در مجله Nature Reviews Cancer منتشر شده است.

نظافت بیش از اندازه خانه، جلوگیری از بازی کودک با سایر کودکان یا در فضای باز، نفرستادن کودک به مهد کودک، رژیم غذایی محدود برای کودک، همراه نبردن کودک خردسال به همراه والدین به خارج از خانه، محل کار یا رستوران و فروشگاه‌ها همگی سبب ضعف سیستم ایمنی بدن کودک می‌شود.

همچنین دانشمندان می‌گویند بازی کردن بچه‌ها و کثیف شدن دست و پای آن‌ها امر بدی نیست چرا که تمیزی بیش از حد پوست کودکان را آسیب پذیر می‌سازد.

به گزارش بی‌بی‌سی، تیمی از محققان آمریکایی دریافتند که باکتری‌های معمولی و ساده که بر روی پوست به وفور یافت می‌شوند، پوست را در مقابل عفونت‌هایی که در اثر جراحت به وجود می‌آید محافظت می‌کنند.

این باکتری‌ که Staphylococci نام دارد، جلوی عکس‌العمل‌های اضافی سیستم ایمنی پوست که باعث بادکردن جراحت‌های بسیار جزئی می‌شوند را می‌گیرد.

نتایج این تحقیق در ژورنال Nature به چاپ رسیده‌است.

محققان می‌گویند این یافته‌ها فرضیه اکثر پزشکان در مورد اینکه در تماس بودن پوست کودکان به جرم و کثیفی‌هایی که اکثر والدین از آن‌ها بیزار هستند، می‌تواند بدن آن‌ها را در مقابل بعضی آلرژی‌های دوران بزرگسالی حفظ کند.