ماجرای مرموز ادیسون و ماشین ارتباط با ارواح

«از مدتی قبل مشغول ساخت دستگاهی هستم که برقراری ارتباط با ارواح و مردگان را آزمایش می کند.»

این جمله نه از زبان یک رمال یا مخترع دیوانه بلکه در مصاحبه «امریکن مگزین» با یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ معاصر یعنی «توماس ادیسون» ثبت شده است. تاریخ این مصاحبه به اکتبر ۱۹۲۰ برمی گردد و در زمان خودش سر و صدای بسیاری به پا کرده بود چرا که گوینده آن با هر متر و مقیاسی سوپر استار نمایش انقلاب صنعتی به حساب می آمد.

قطعا اگر هر کس دیگری جز ادیسون و نیکلا تسلا از اختراع ماشین ارتباط با ارواح سخن می گفت، رسانه ها به او برچسب کلاهبردار می زدند یا در بهترین حالت دست انداخته می شد اما ادیسون با پشتوانه ۱۰۹۳ پتنت رسمی کسی نبود که بتوان به سادگی او مورد انتقاد قرار داد.

به گفته برخی محافل ادیسون موفق به اختراع ماشین ارتباط با ارواح شد

دستاوردهای او از لامپ روشنایی و فونوگراف گرفته تا دوربین تصاویر متحرک و پروژکتور زندگی مردم را زیر و رو کرد و حالا نوبت ورود به دنیای مردگان بود.

ماشین ارتباط با ارواح

تماس با نزدیکان از دست رفته برای عموم مردم ماهیتی روحانی و تا حدودی خوفناک داشت اما ادیسون صرفا از نقطه نظر علمی به آن می نگریست. او معتقد بود که زندگی فنا ناپذیر است و کمیتش را نمی توان کاهش یا افزایش داد؛ در نتیجه شخصیت بشر نیز مانند بدن او شکلی فیزیکی دارد و از ماهیت هایی مشابه اتم ساخته شده است. وی می پنداشت که این ماهیت ها احتمالا پس از مرگ فرد هم به قوت خود باقی مانده و شالوده ای از خاطرات و تفکرات متوفی را در برمی گیرند.

هدف ادیسون این بود که این ذرات را در اثیری اطراف یک ماشین ویژه جمع کرده و با استفاده فونوگراف تقویت و ثبت کند.ارتباط با ارواح

در تمام سال های گذشته محافل پارانویایی مدعی شده اند که ادیسون موفق به اختراع ماشین ارتباط با ارواح شد اما این دستگاه به عمد یا از روی سهل انگاری گم شده است.

بخش گم شده دفترچه خاطرات ادیسون به ماشین جادویی اشاره می کند

از آنجا که اثری از ماشین یا نمونه اولیه آن پیدا نشد این سوال پیش می آید که آیا واقعا چنین اتفاقی رخ داده یا خیر.

شاید او هرگز با ارواح ارتباط برقرار نکرده باشد اما شواهدی از انجام آزمایشاتی برای عملی کردن این ایده وجود دارد. در سال ۲۰۱۵ «فیلیپ بودوین»، روزنامه نگار فرانسوی نسخه ای نادر از دفترچه خاطرات ادیسون را در یک مفازه پیدا کرد.

این دفترچه قدیمی شامل فصلی به نام «مشاهدات متفرقه توماس آلوا ادیسون» بود که در نسخه مشهور سال ۱۹۴۸ به آن اشاره نشده است. این فصل گم شده به تئوری های وی در مورد دنیای ارواح و راه های احتمالی برای ارتباط با آن مربوط می شود.

در مصاحبه دیگری که در همان سال و توسط «ساینتیفیک امریکن» با ادیسون انجام شد وی درباره ماشین گفت:

به فکر  ساخت دستگاهی هستم که افراد وارد شده به قالب یا قلمروی دیگر (فوت شده) قادر به استفاده از آن باشند.

پس ادیسون طی دو مصاحبه جداگانه و تقریبا همزمان از طرح هایی برای ابداع ماشین با ارتباط با ارواح سخن گفته و در یکی از آنها نیز از آغاز روند ساخت آن خبر داده است. حتی در بخشی از مصاحبه ساینتیفیک امریکن به گونه ای بحث شده که انگار ماشین مذکور در مراحل آزمایشی یا پروتوتایپ به سر می برد.

طرح‌های محرمانه

سوال اینجاست که ادیسون غرق در علم و تجربه چرا باید سراغ مساله ای پر از شک و تردید برود؟ در حالی که قطار انقلاب صنعتی به سرعت هرچه تمام تر به پیش می رفت، بخشی از جامعه هنوز در سایه خرافات و اسرار مرموز دنیای ارواح به سر می برد. پس از جنگ جهانی اول بازار مدیوم های مدعی ارتباط با ارواح به اوج خود رسیده بودند و با چله نشینی، انجام روش های عجیب و غریب و برپایی جلسات احضار روح دلارهای بسیاری به جیب می زدند.ارتباط با ارواح

افزایش باور مردم به خرافات ادیسون را بر آن داشت که به روش های علمی برای اجرای آن روی بیاورد:

در صورتی که کاراکتر مردگان در قالب یا قلمروهای دیگر وجود داشته باشد و آنها در پی برقراری تماس با ما باشند، تولید دستگاهی به این منظور در مقایسه با واژگونی میزها، جلسات احضار روح، جداول عجیب و دیگر روش های ابتدایی، شانس بیشتری به آنها می دهد.

این مخترع برجسته بر این باور بود که اگر بشر در پی پیشرفت در تحقیقات روانی و معنوی است باید مثل پزشکی، برق، شیمی و زمینه های دیگر با استفاده از ابزارهای علمی به دنبال آن باشد.

جادوگر منلو پارک چه در ذهن داشت؟

ادیسون اطلاعات اندکی را در باره ماشین ارتباط با ارواح منتشر کرد که دو دلیل دارد، یا خودش هم به راهکار منسجمی دست پیدا نکرده یا اینکه از سرقت اطلاعات تجاری و تکرار ماجرای رادیوی تسلا هراس داشته است.

ادیسون اولین سوژه ماشین را هم مشخص کرده بود

وی در یکی مصاحبه هایش دستگاه را دارای ماهیتی دریچه مانند تعریف کرد که از توان اولیه آن باید به دفعات زیادی برای شناسایی ارواح استفاده کرد. ظاهرا این دریچه نسبت به ارتعاش حساسیت بالایی داشته و با روشن کردن آن یک توربین بخار عظیم شروع به کار می کرده؛ سپس هر زمزمه ای از دنیای ارواح توسط دریچه فوق حساس دریافت و چندین بار تقویت می شد.ارتباط با ارواح

طرح هایی که بعدها نشریات از این ماشین منتشر کردند بخش هایی شبیه به فونوگراف را همراه با یک شیپور شیاردار و الکترود آغشته به پتاسیم پرمنگنات رسانا به تصویر می کشد. این شیپور به جعبه چوبی حاوی میکروفون متصل شده که به واسطه حساسیت بالا ارتعاشات را از دنیای مردگان دریافت می کرد.

هرچند وی از افشای جزییات بیشتر خودداری کرده اما شکی نیست که طرح هایی برای ابداع دستگاه شکار ارواح در ذهن داشته است. ادیسون حتی تا جایی پیش رفته که یکی از همکاران تازه درگذشته این پروژه را به عنوان نخستین سوژه ماشین ارتباط با ارواح نام می برد.

هرچند ادیسون هرگز موفق نشد این ماشین جادویی را به لیست پتنهایش اضافه کند اما حداقل توانست بخشی از هدفش را که وارد کردن علم به مبحث ارتباط با ارواح بود، محقق سازد.

تلاش های پس از ادیسون

از زمان مرگ ادیسون در سال ۱۹۳۱ محافل پارانورمال و افراد امیدوار به برقراری ارتباط با ارواح همچون آب حیات یا نقشه گنج به دنبال پیدا کردن طرح های ادیسون و آزمایش آن بوده اند. در ۱۹۴۱ تعدادی از محققان با ادعای ساخت تلفن جادویی تلاش زیادی را برای احضار روح ادیسون و تماس با وی انجام دادند که در نهایت راه به جایی نبرد.

مردم امروز هم برای شناسایی و برقراری ارتباط با ارواح به ابزارهایی نظیر ژئوفون و رکوردرهای صدای الکترونیک پناه می برند. این افراد با در اختیار داشتن ابزارهای سنجش میدان الکترومغناطیسی، دوربین و رکوردر به مناطق ظاهرا تسخیر شده رفته و در پی ثبت صدای الکترونیک هستند. طی این فرایندهای مرموز صدایی شبیه به انسان از منبعی نامشخص در ابزارهای دیجیتال ثبت می شود.

در سال ۲۰۱۲ فردی به نام «فرانک سامپشن» با اختراع رادیویی ویژه مدعی شد که ارواح قادر به سخن گفتن هستند. رادیویی او که «جعبه فرانک» نام داشت فرکانس های دریافتی از منابع ظاهرا روحانی را به کلمات قابل فهم تبدیل می کند.

The post ماجرای مرموز ادیسون و ماشین ارتباط با ارواح appeared first on دیجیاتو.

راهنمای خرید دوربین دیجیتال

اگر در فکر خرید یک دوربین عکاسی هستید اما در بین مدل های مختلف و آنچه دقیقاً نیاز دارید، مرددید این راهنمای خرید دوربین می تواند به انتخابتان کمک کند.

اگر به یک فروشگاه دوربین های دیجیتال وارد شوید دوربین هایی با ظاهر و ابعاد متنوع را می بینید. دوربین هایی که امروزه به بازار عرضه می شوند را به طور کلی می توان به این ترتیب دسته بندی کرد:

هر رده از این دوربین ها مدل های مختلفی از اقتصادی تا پرچمدار را شامل می شوند.

اما برای انتخاب دوربین ها به چه مواردی باید توجه کنید؟

راهنمایی های عمومی خرید دوربین دیجیتال

راهنمای خرید دوربین

مشخصات نمی گویند کدام دوربین بهترین است

اول از هر مورد دیگری یادتان باشد که تنها بر اساس مشخصاتی که سازنده اعلام می کند نمی توانید بهترین دوربین را بیابید؛ چرا که برخی از مشخصات مثبت ممکن است با برخی نکات منفی یا ضعف های دیگر خنثی شوند. در ادامه بیشتر به این موضوع پی می برید که اساساً چرا نباید تنها به مشخصات اتکا کرد.

چند مگاپیکسل، مهم نیست

در حالی که تصور معمول بر این است که رزولوشن حسگر بسیار مهم است، اما حقیقت این است که این مورد آن قدر که معمولاً تصور می شود اهمیت ندارد؛ مگر این که یک کاربر حرفه ای باشید.

راهنمای خرید دوربین

مقایسه نسبت اندازه حسگرها

اندازه حسگر، سیستم فوکوس خودکار و لرزشگیر تصویر در میان دیگر قابلیت هایی هستند که باید مشابه به مگاپیکسل به آن نگاه کنید.

به دنبال بهترین یا جدیدترین نباشید

در هر رده از دوربین ها به دنبال بهترین نباشید. در واقع به ندرت می توانید یک دوربین را بیابید که در همه زمینه های کیفیت عکس، کارایی، قابلیت ها و طراحی، دیگر رقبا را شکست دهد. علاوه بر این ممکن است مدل سال قبل یا حتی قدیمی تر هم تصاویری به خوبی یک مدل جدید ثبت کند و در عین حال قیمت پایین تری هم داشته باشد.

پیش از خرید، با دوربین کار کنید

از فضای آنلاین دور شوید، به فروشگاه بروید و دوربین ها را در دستتان بگیرید تا ببینید کدام مدل برایتان خوش دست تر است. توجه کنید که دوربین بیش از حد برایتان بزرگ یا سنگین نباشد. این مورد خصوصاً درباره دوربین های بدون آینه، DSLR و بریج بیش از دیگر دوبین ها اهمیت پیدا می کند. کلیدهای دوربین باید به گونه ای طراحی شده باشد که به راحتی به اصلی ترین قایبلیت ها دسترسی داشته باشید.

راهنمای خرید دوربین

علاوه بر این طراحی منوها باید به گونه ای باشد که به راحتی و بدون صرف زمان زیاد بتوانید به گزینه ها دسترسی داشته پیدا کنید. نمایشگرهای لمسی دوربین ها می توانند کار با دستگاه ها را راحت تر کنند اما اگر منوها یا ابزارهای کنترلی لمسی طراحی پیچیده ای داشته باشند، خسته کننده می شوند.

اگر گوشی هوشمند دارید چرا باید یک دوربین بخرید؟

راهنمای خرید دوربین

بسیاری از دوربین ها زوم های اپتیکال را ارائه می دهند که به طور معمول کیفیت بالاتری نسبت به زوم نرم افزاری گوشی ها دارند. علاوه بر این معمولاً محدوده وسیع تری نسبت به دوربین های چندگانه گوشی ها را پوشش می دهند.

علی رغم تبلیغ سازنده های گوشی های هوشمند اما کیفیت عکس، سرعت و کنترل موارد دیگری هستند که هنوز دوربین ها را چندین پله بالاتر از موبایل ها قرار داده اند. به همین دلیل بسیاری از کاربران ترجیح می دهند برای رویدادهای خاص از دوربین های جداگانه بهره ببرند.

علاوه بر این به یاد داشته باشید که هر گوشی هوشمندی، دوربین خوبی ندارد و البته برخی از آنها که با دوربین عالی همراه شده اند، موبایل های خوبی نیستند.

انتخاب دوربین: لنز ثابت یا قابل تعویض

ابتدا باید تصمیم بگیرید که به دنبال یک دوربین با لنز ثابت هستید یا نمونه های پیشرفته تر با لنز قابل تعویض از جمله DSLR ها یا بدون آینه ها. برای اینکه تصمیم درست را بگیرید به مزایا و معایب هر کدام توجه کنید:

مزایای دوربین های با لنز قابل تعویض در برابر مدل های با لنز ثابت

راهنمای خرید دوربین

 • هر وقت که اراده کنید می توانید لنزی با کیفیت بالاتر و یا با کارایی متفاوت خریداری کنید.
 • اگر نیاز به زاویه دید عریض تر یا باریک تر را داشته باشید، یک لنز جدید مشکلتان را حل می کند.
 • یک لنز جدید با دیافراگم باز تر می تواند امکان تصویر برداری در محیط های کم نور تر را ممکن کند.

دوربین های با لنز ثابت به طور کلی در دو سری عرضه می شوند: «بریج» که شبیه به دوربین های DSLR است اما امکان تعویض لنز را ندارد. با این حال این دوربین ها زوم بالایی را ارائه می دهند و از نظر خوش دستی نزدیک به DSLR ها هستند. دوربین های دیگر، کامپکت ها هستند که امروزه می توان گفت به مرور در حال جایگزین شدن با دوربین گوشی های هوشمند هستند.

مزایای دوربین های با لنز ثابت در برابر مدل های با لنز قابل تعویض

راهنمای خرید دوربین

 • بسیار کوچکتر هستند.
 • بریج ها، زوم بالا را با قیمت مناسب تری ارائه می دهندو سبک تر هستند.
 • نیازی به تعویض چند باره و خسته کننده لنزها ندارید.
 • معمولاً لنزهای کیت که به همراه دوربین های با لنز قابل تعویض فروخته می شوند کیفیت بالایی ندارند یا از دیافراگم های باز بی بهره اند.
 • بسیاری از خریداران دوربین های با لنز قابل تعویض، هیچگاه لنز دومی خریداری نمی کنند و به این ترتیب شاید بهتر باشد یک بریج یا کامپکت انتخاب کنند.

انتخاب دوربین با لنز قابل تعویض؛ بدون آینه یا DSLR

اگر تصمیم گرفتید به سراغ دوربین های با لنز قابل تعویض بروید این بخش به کارتان می آید. در این باره باید بین بدون آینه ها و DSLR ها انتخاب کنید. بسیاری این گونه تصور می کنند که DSLR ها نهایت کیفیت و نهایت سرعت عکاسی را دارند. این موضوع همیشه هم درست نیست و کیفیت تصاویر دوربین های بدون آینه معمولاً با DSLR های با حسگرهای با اندازه مشابه و لنز تقریباً یکسان برابری می کند.

راهنمای خرید دوربین

دوربین های بدون آینه میان رده و پرچمدار به لطف سیستم فوکوس خودکار پیچیده و قابلیت تصویر برداری پیاپی سریع،  معمولاً می توانند پا به پای DSLR ها رقابت کنند. در انتخاب بین این دو مدل دوربین از یاد نبرید که «به جای اینکه پول زیادی پای بدنه دوربین گران قیمت بریزید روی یک لنز بهتر هزینه کنید»

مزایای DSLR در مقابل بدون آینه

راهنمای خرید دوربین

 • DSLR ها از منظره یاب های اپتیکال بهره می برند و حتی منظره یاب مدل های اقتصادی این دوربین ها هم معمولاً از منظره یاب الکترونیکی بدون آینه های ارزان قیمت بهتر هستند. دلیل این موضوع به ذات طراحی اکثر نمایشگرهای اپتیکال باز می گردد. این نمایشگرها تصاویر را با تأخیری هر چند اندک نمایش می دهند. البته این مشکل در مدل های جدیدتر تا حدودی رفع شده است.
 • تقریباً همیشه، شارژدهی باتری DSLR ها نسبت به بدون آینه ها بهتر است.
 • با DSLR ها لنزهای بیشتری را می توانید استفاده کنید و برای این منظور معمولاً نیازی به مبدل های ویژه ندارید. دلیل این است که DSLR ها از سال ها پیش در بازار موجود بوده اند و بسیاری از لنزهای قدیمی هم می توانند با عمده دوربین های جدید کار کنند.
 • ارزان ترین دوربین های DSLR قیمت پایین تری در مقایسه با مدل های پایین رده بدون آینه ها دارند.
مزایای بدون آینه ها در مقابل DSLR ها

راهنمای خرید دوربین

 • بیشتر این دوربین ها کوچکتر و سبک تر و لنزهای آنها هم جمع و جورتر هستند.
 • فیلم برداری با دوربین های بدون آینه تجربه بهتری نسبت به دوربین های DSLR است؛ چرا که مشاهده ویدیو روی نمایشگر LCD و کارایی بالاتر سیستم فوکوس خودکار لذت بخش تر است.
 • عدم وجود آینه، با امکان مشاهده در لحظه قابلیت های اضافه تری را برای این دوربین ها فراهم می کند؛ از جمله اینکه معمولا می توانید با تغییرات دیافراگم، سرعت شاتر، توازن سفیدی یا ایزو، تصویر نهایی را پیش از ثبت توسط دوربین مشاهده کنید.
 • دوربین های بدون آینه جدیدتر در بین میان رده ها تا پرچمدارها، لرزشگیر تصویر بهتری در مقایسه با DSLR ها دارند. دلیل این است که جدیدترین تکنولوژی ها، لرزشگیرهای اپتیکال را با لرزشگیرهای مبتنی بر لنز ترکیب می کنند، در حالی که DSLR ها عمدتاً از راهکارهای اپتیکال در کنار لرزشگیرهای کم اثر تر دیجیتال بهره می برند.

قبل از خرید دوربین به این سوالات پاسخ دهید

کیفیت در نور کم اهمیت دارد؟

اگر به دنبال دوربینی هستید که توانایی بالایی در ثبت تصاویر مناسب در نور کم داشته باشد، باید به ایزوی بالا اهمیت دهید. با بالا بردن ایزو می توانید در نور کمتر تصاویر بهتری را ثبت کنید. البته به یاد داشته باشید که ایزوی بالاتر، نویز و دانه دانه شدن تصویر بیشتر را به همراه دارد. این مورد در بسیاری از دوربین های جدیدتر تا حدودی بهبود یافته است.

راهنمای خرید دوربین

علاوه بر این دوربین هایی که حسگر بزرگتر و لرزشگیر تصویر دارند به طور کلی امکان تصویر برداری بهتر در نور کم را ارائه می دهند.

کیفیت تصویر اهمیت دارد؟

اگر این مورد برایتان بسیار مهم است، باید به ابعاد حسگر دوربین اهمیت دهید. به عنوان یک قانون کلی، حسگر هر چه بزرگتر باشد بهتر است اما مشکل این جا است که حسگر بزرگتر، ابعاد بدنه و قیمت دوربین را هم بالاتر می برد.

کیفیت فیلم برداری و کنترل روی ویدیوها تا چه حد مهم است؟

اگر گاه به گاه فیلم برداری می کنید، نیاز به دوربینی دارید که فوکوس خودکار مناسبی داشته باشد. اگر می خواهید کمی حرفه ای تر کار کنید، باید به دنبال دوربینی با فیلم برداری با کیفیت ۴K باشید. در عین حال بهتر  است به این منظور دوربینتان از امکاناتی از جمله کدک های ویدیویی all-intra، کنترل لمسی، و نرخ فریم بالا پشتیبانی کند.

به چه مقدار زوم نیاز دارید؟

لنزهای با قابلیت زوم بالا معمولاً یکی از ایده آل ترین ها برای تصویر برداری در سفر هستند؛ اما نه آن قدر که دست و پا گیر شوند. درصورتی که دوربینی با سیستم فوکوس خودکار سریع داشته باشید، این لنزها می توانند در ثبت رویدادهای ورزشی هم به کارتان بیایند.

راهنمای خرید دوربین

در کل می توان لنزها را بر اساس فاصله کانونی به این ترتیب دسته بندی کرد:

زاویه دید فوق عریض که فاصله کانونی کمتر از ۱۸ میلی متری دارد. این لنز می توانند محدوده عریضی از آن چه در مقابلتان قرار دارد را به نمایش بگذارد. با این حال باید در نظر داشته باشید که میزان اعوجاج هم بیشتر از لنزهای با دید نرمال است.

زاویه دید عریض با فاصله های کانونی ۱۸ تا ۳۰ میلی متری گزینه مناسبی برای تصاویر گروهی، منظره و عکاسی از خیابان است.
زاویه دید نرمال با فاصله کانونی ۳۰ تا ۷۰ میلی متری که برای تصویر برداری پرتره انتخاب مناسبی است. این لنزها معمولاً اعوجاج کمی دارند.

تله فوتو با فاصله کانونی ۷۰ تا ۳۰۰ میلی متری که برای تصاویر پرتره انتخاب خوبی است.

سوپر تله فوتو که فاصله کانونی بیش از ۳۰۰ میلی متری دارد و و برای تصاویر ورزشی و مواردی از جمله حیات وحش که نیاز به کمین کردن دارد به کار می آید.

سرعت تا چه اندازه مهم است؟

دورانی که نگران تأخیر شاتر بودیم دیگر تقریباً به سر آمده. حالا اما باید به سیستم فوکوس خودکار سریع و البته دقیق اهمیت دهید؛ به اندازه ای دقیق و سریع که جواب کارهایتان را بدهد. اگر دوربینی برای عکاسی ورزشی می خواهید باید به دنبال مدل هایی با فوکوس خودکار سریع و قابلیت ثبت سریع عکس های متعدد بگردید.

راهنمای خرید دوربین

در عین حال به یاد داشته باشید که با تنظیم سرعت شاتر بالاتر (با فرض ضریب دیافراگم ثابت) مجبور می شوید ایزو را هم بالا ببرید، به همین دلیل برای عکاسی ورزشی نیاز به دوربینی دارید که با ایزو های ۸۰۰ تا ۶۴۰۰ هم تصاویر خوب و با نور مناسب و البته نویز پایین ثبت کند.

می خواهید از حیات وحش عکس برداری کنید؟

اگر جوابتان مثبت است دوربین های مقاوم در برابر آب و گرد و غبار را انتخاب کنید. برخی از دوربین ها حتی تا دمای ۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر هم به خوبی کار می کنند. برخی دیگر می توانند بدون نیاز به قاب های جداگانه در آب دوام بیاورند.

راهنمای خرید دوربین

اگر تا ساعت ها یا روزها امکان شارژ کردن باتری را ندارید، DSLR با دوام باتری بالاتر می توانند انتخاب بهتری باشد. البته خرید باتری های بیشتر در کنار بدون آینه ها هم می تواند مشکل شارژدهی پایین را حل کند.

منظره یاب تا چه اندازه مهم است؟

وقتی نور خورشید در نمایشگر LCD می تابد و نمی توانید محتویات آن را مشاهده کنید، منظره یاب می تواند به کارتان بیاید. علاوه بر این هنگامی که از منظره یاب استفاده می کنید کنترل راحت تری روی ثابت نگه داشتن دوربین دارید.

امکان ارتباط با شبکه بیسیم مهم است؟

بیشتر دوربین ها امکان ارتباط از طریق شبکه وای فای یا بلوتوث را دارند تا تصاویر خود را به گوشی ها ارسال یا مستقیماً در شبکه های اجتماعی آپلود کنید. با این حال پیاده سازی این قابلیت در دوربین های شرکت های مختلف، متفاوت است. شاید این قابلیت چندان هم حیاتی نباشد اما در صورت نیاز، پیش از خرید، مجهز بودن دوربین مورد نظرتان به این قابلیت ها را بررسی کنید.

سخن پایانی

پیشنهاد می کنیم ابتدا به سوالاتی که در این راهنمای خرید دوربین مطرح کردیم پاسخ دهید تا دوربین مورد نیازتان را انتخاب کنید. اگر از قبل با دوربینی که قصد خرید دارید کار نکرده اید، عجله نکنید؛ به فروشگاه ها سری بزنید و دوربین را در دست بگیرید. در برخی از فروشگاه ها حتی می توانید با دوربین روشن هم کار کنید.

به یاد داشته باشید که برای خرید دوربین های با لنز قابل قابل تعویض، بی دلیل وسوسه نشوید. بسیاری از افرادی که این دوربین ها را می خرند هیچ گاه اقدام به خرید لنزی دیگر نمی کنند. به این ترتیب شاید یک بریج هم جواب نیازتان را بدهد.

The post راهنمای خرید دوربین دیجیتال appeared first on دیجیاتو.

توسعه لنز دوربین فوق باریک با الهام از چشم نوعی انگل زنبور

طبیعت همواره منبع الهام بخش بسیار خوبی برای اختراعات بشر بوده و بسیاری از فناوری هایی که به صورت روزمره با آنها سر و کار داریم از طبیعت الگوبرداری شده اند. در یکی از تازه ترین برداشت ها از طبیعت نیز گروهی از محققان کره ای با الهام از چشم نوعی انگل زنبور، لنز دوربین ویژه ای ساخته اند که بسیار باریک تر از نمونه های موجود در بازار است.

Xenos peckii نام انگلی است که به عنوان الگوی پروژه، مورد مطالعه قرار گرفته. این حشره کوچک بخش قابل توجهی از زندگی خود را در بدن نوعی زنبور بی عسل می گذراند؛ اما نکته قابل توجه پژوهشگران انستیتو علم و فناوری کره، ساختار منحصر به فرد چشم این موجود است که کپی برداری از آن امکان توسعه موبایل ها و دوربین های باریک تر را فراهم خواهد کرد.

لنز دوربین

حاصل کار پژوهشگران کره ای دوربینی با ضخامت ۱٫۴ میلیمتر و قطر دهانه ۳٫۴ میلیمتر است که به جای یک لنز واحد، از آرایه ای از ریزمنشورهایی تشکیل شده که هرکدام روی یک میکرولنز مجزا قرار گرفته اند.

هر واحد ثبت تصویر شامل یک ریزمنشور، یک میکرولنز و یک حسگر اختصاصی است

در این ساختار لنز دوربین، هر واحد دریافت نور ریزمنشور/میکرولنز به یک سنسور CMOS اختصاصی متصل شده و تصویر ورودی را به این حسگر منتقل می کند. در ضمن تمام واحدهای ثبت تصویر توسط ماده مخصوص جاذب نور از یکدیگر جدا شده اند تا از ورود نور کانال های مجاور به یکدیگر پیشگیری شده و اختلالی در تصویر نهایی ایجاد نشود.

لنز دوربین

هر منشور یا لنز بخشی از تصویر سوژه را از دید متفاوتی ثبت می کند. این بخش ها به صورت دیجیتالی با هم ترکیب می شوند تا یک تصویر عریض با رزولوشن بالا از کل سوژه را شکل دهند.

در نهایت هر واحد شامل ریزمنشور، میکرولنز و سنسور CMOS بخش کوچکی از تصویر کلی را به ثبت می رساند که این تصاویر کوچک به صورت دیجیتالی با یکدیگر ترکیب شده و یک عکس عریض با رزولوشن بالا را تشکیل می دهند.

این نخستین باری است که یک لنز دوربین با کپی برداری از چشم حشرات و استفاده از سنسورهای CMOS متداول توسعه پیدا می کند و در آینده با ارائه نسخه کاربردی، امکان مقایسه آن با دوربین های موجود فراهم خواهد شد.

The post توسعه لنز دوربین فوق باریک با الهام از چشم نوعی انگل زنبور appeared first on دیجیاتو.

این دوربین اندرویدی بدون آینه با لنزهای کانن سازگار است

دوربین های بدون آینه متعددی با قابلیت های فنی جدید در ماه های اخیر معرفی شده اند. زایس با ZX1 نسخه ای از نرم افزار ادوبی لایت روم را به دوربین خود آورد و برخی دیگر تنها به تغییر ظاهر کلید ها یا استفاده از نمایشگرهای بزرگتر اکتفا کردند. اما Yongnuo YN450 راهکار خلاقانه دیگری را در پیش گرفته است.

این دوربین بدون آینه با لنزهای ماونت EF کانن سازگار است و به اندروید نوقا مجهز شده است. در پشت آن یک نمایشگر ۵ اینچی لمسی هم به چشم می خورد. شاید بتوان گفت محصول جدید Yongnuo حاصل ترکیب دوربین ها با گوشی های اندرویدی است.

اما در بحث مشخصات فنی، YN450 حسگری ۱۶ مگاپیکسلی با اندازه چهار سوم و قابلیت ثبت تصاویر RAW را دارد. می توانید ویدیوهایی با کیفیت ۴K و با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه را هم ثبت کنید.

دوربین اندرویدی

بنا بر گفته های سازنده دوربین جدید امکان اتصال به شبکه های وای فای را دارد و با شبکه های مخابراتی اپراتور نتکام نیز سازگار است. قلب تپنده، پردازنده ای ۸ هسته ای از کوالکام اعلام شده و دوربین YN450 رمی ۳ گیگابایتی به همراه حافظه داخلی ۳۲ گیگابایتی دارد. علاوه بر این امکان افزایش حافظه تا ۳۲ گیگابایت دیگر هم فراهم شده است.

باتری ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعتی است و قابلیت جالب دیگر اینکه یک دوربین سلفی در بخش پشتی (در سمت نمایشگر) در نظر گرفته شده است. همچنین دوربین اندرویدی از درگاه هدفون بهره می برد و این در حالی است که این درگاه در بسیاری از گوشی های امروزی جایی ندارد.

پیش از این سامسونگ هم دوربین گلکسی کمرا را معرفی کرده بود که از سیستم عامل اندروید بهره می برد. سازنده مشخص نکرده که آیا امکان نصب اپلیکیشن ها از گوگل پلی روی دوربین اندرویدی Yongnuo YN450 فراهم است یا خیر. هنوز زمان عرضه و قیمت این محصول مشخص نشده است.

The post این دوربین اندرویدی بدون آینه با لنزهای کانن سازگار است appeared first on دیجیاتو.

بلک مجیک دوربین کامپکت سینمایی با پشتیبانی از ۴K معرفی کرد

بلک مجیک در سال ۲۰۱۳ با ارائه محصول «Pocket Cinema Camera»، دوربین سینمایی جیبی خود  برای اولین بار در دنیا فیلم برداری حرفه ای و با کیفیت بالا را به دنیای دوربین های کامپکت آورد. حالا پس از درخواست های متعدد علاقه مندان به این برند و با فاصله ای ۵ ساله از محصول قبلی، کمپانی مورد بحث دوربین کامپکت جدیدی معرفی کرده که فیلم برداری سینمایی با کیفیت ۴K را ارائه می دهد.

البته شاید با توجه به اندازه «Pocket Cinema Camera 4K» این دوربین در جیبتان جا نشود، ولی هنوز هم در مقایسه با بسیاری از دوربین های سینمایی کوچکتر است. محصول یاد شده از حسگر چهار سوم بهره می برد که رزولوشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ (۴K) را ارائه می دهد و از تصویربرداری با استاندارد HDR نیز پشتیبانی می کند.

این دوربین ۱۳ مرحله محدوده دینامیکی متفاوت را ارائه می دهد و محدوده ISO آن نیز حداکثر تا ۲۵۶۰۰ است. همچنین با لنز های میکرو چهار سوم سازگار است.

Pocket Cinema Camera 4K از فیلم برداری با فرمت ProRes ده بیتی اپل پشتیبانی می کند و همچنین با آن می توان ویدیوهای ۱۲ بیتی خام (RAW) را ضبط نمود. با دوربین جدید بلک مجیک می توان ویدیوهای ۴K با نرخ ۶۰ فریم در ثانیه و ۱۰۸۰p با نرخ ۱۲۰ فریم در ثانیه (البته در حالت کراپ شده) را ضبط نمود.

محصول مورد بحث همچنین دارای ۴ میکروفون داخلی است، با این حال می توان به لطف درگاه mini XLR میکروفون های خارجی را به آن متصل کرد. از دیگر درگاه های آن می توان به HDMI با اندازه استاندارد، ورودی پاور ۱۲ ولت و USB-C، اشاره کرد.

وجود درگاه USB-C از این لحاظ اهمیت دارد که می توان به آن هارد دیسک یا سایر تجهیزات ذخیره سازی را متصل کرد تا ویدیوهای مستقیماً روی آنها ضبط شود. با این حال با وجود درگاه کارت حافظه SD و کارت های CFast، می توان از حافظه های جانبی نیز برای ضبط محتوا بهره برد.

بدنه Pocket Cinema Camera 4K از جنس کامپوزیت پلی کربنات فیبر کربن ساخته شده که نوید مقاومت بالا را می دهد. در پشت دوربین نیز نمایشگری ۵ اینچی تعبیه شده که از سیستم عامل ویژه بلک مجیک بهره می برد که وعده داده شده کار با آن ساده است. از سوی دیگر می توان تنظیمات دوربین را به واسطه بلوتوث کنترل کرد.

بلک مجیک قیمت ۱۲۹۵ دلاری برای محصول جدید خود در نظر گرفته که تقریباً نصف رقبایی از جمله پاناسونیک GH5S است. خریداران همراه با خرید دوربین، لایسنس نرم افزار ویرایش ویدیوی «DaVinci Resolve Studio» ساخت خود بلک مجیک را نیز دریافت می کنند. انتظار می رود در آینده نزدیک و در سال جاری میلادی Pocket Cinema Camera 4K روانه بازار شود.

The post بلک مجیک دوربین کامپکت سینمایی با پشتیبانی از ۴K معرفی کرد appeared first on دیجیاتو.

حسگر جدید کانن در تاریکی ویدیوی صحنه آهسته با کیفیت ثبت می کند [تماشا کنید]

شاید بسیاری این گونه تصور کنند که سونی تنها تولید کننده حسگرهای دوربین ها است، در حالی که کانن نیز در این زمینه تخصص بالایی دارد و چند روز قبل حسگری ۱۲۰ مگاپیکسلی را معرفی کرده بود که رزولوشن ۱۳۲۸۰ در ۹۱۴۰ یا به عبارتی کیفیت ۱۳K را ارائه می داد. این کمپانی به تازگی حسگری را معرفی کرده که می تواند در نور بسیار کم ویدیوی صحنه آهسته با کیفیت FHD و با نرخی ۱۰۰ فریم در ثانیه را ثبت کند.

محصول جدیدی کانن نیازی به منابع نور خارجی مادون قرمز ندارد

به طور معمول ثبت ویدیوی با کیفیت بالا در نور بسیار کم از عهده هر دوربینی بر نمی آید. اگر نرخ فریم ها بالاتر از میزان معمول باشد و از نور مادون قرمز نیز استفاده نشود، این موضوع پیچیده تر هم می شود. با این حال دوربین جدید کانن تصاویر با کیفیتی را در تاریکی ثبت می کند.

حسگر جدید که «۳۵MMFHDXS» نام دارد، ۳۵ میلی متری است و از فناوری CMOS بهره می برد. به لطف کیفیت بالا، این حسگر می تواند ویدیو هایی از آبشارها یا حیات وحش را در شب ها ثبت کند؛ ویدیو هایی که بر خلاف بسیاری از دوربین های دیگر که از فناوری مادون قرمز در دید در شب بهره می برند، تصاویری بسیار طبیعی دارد.

حسگر جدید در دو نوع سیاه و سفید و نیز رنگی ارائه می شود

حسگر یاد شده در دو نوع سیاه و سفید و نیز رنگی به مشتریان سازمانی عرضه می شود. بنا بر گفته کانن این حسگر به لطف اندازه پیکسل های بزرگ ۱۹ میکرو متری ویدیوهایی با نویز بسیار پایین را ارائه می دهد.

محصول جدید کانن برای استفاده های خاص طراحی شده. به عنوان نمونه می توان به اهداف نظارتی یا امنیتی اشاره کرد. البته در عین حال می تواند برای خلق آثار هنری نیز به کار رود.

The post حسگر جدید کانن در تاریکی ویدیوی صحنه آهسته با کیفیت ثبت می کند [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.