انتشار جزئیاتی از جانشین ابوبکر بغدادی

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، سایت بغداد الیوم اطلاعات و جزئیاتی را از عبدالله قرداش، افسر سابق اطلاعات صدام که بر اساس گزارشات روزنامه تایمز انگلیس ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش او را به عنوان جانشین خود تعیین کرده است، منتشر کرد.

صادق الحسینی، رئیس کمیته امنیتی در شورای دیالی گفت: این کمیته اطلاعات زیادی درباره قرداش و اینکه چگونه عضو داعش شده، در اختیار دارد. قرداش پست‌های زیادی در طول پنج سال گذشته در داعش بر عهده داشته است تا اینکه به یکی از مهم‌ترین معاونان نظامی ابوبکر بغدادی تبدیل شد. مأموریت اصلی این افسر اطلاعات سابق صدام ممانعت از دودستگی و ازهم‌فروپاشی داعش است. مأموریت دوم قرداش همچنین از بین بردن اختلافات میان این گروه به ویژه میان فرماندهان عرب و خارجی داعش است.

ابوعلی البصری، رئیس گروه اطلاعاتی الصقور در عراق نیز درباره وضعیت جسمانی ابوبکر بغدادی که باعث شده دنبال جانشین برای خود بگردد، صحبت کرد.

وی گفت: ابوبکر بغدادی اکنون در سوریه پنهان شده و فلج شده است. بعد از کشته شدن سرکرده‌های داعش و شکست نظامی این گروه در عراق و سوریه ابوبکر بغدادی با خطر بزرگی مواجه شده است. ابوبکر بغدادی در سوریه به همراه تعدادی از معاونانش محاصره شده است. او برای حفظ داعش تصمیم به خروج از عراق گرفت. به رغم گزارشاتی که درباره تعیین جانشین از سوی او منتشر شده، اما بغدادی همچنان از نفوذ بسیار قوی در میان پیروان عرب، خارجی و عراقی خود برخوردار است.

البصری افزود: ابوبکر بغدادی به دلیل اینکه فلج شده نمی‌تواند وظایفش را انجام دهد. طی عملیاتی که الصقور با هماهنگی نیروی هوایی در جریان نشست ابوبکر بغدادی با معاونانش در هجین در سال ۲۰۱۸ انجام داد ستون فقرات ابوبکر بغدادی آسیب دید و همین موجب فلج شدن او شد.

روزنامه تایمز انگلیس اخیرا گزارشی را منتشر و اعلام کرد که ابوبکر بغدادی قرداش را به رهبری داعش منصوب کرده است.

این روزنامه اعلام کرد که ابوبکر بغدادی در حمله آمریکا به شدت زخمی شده و بیماری مزمنی نیز گرفته است.

تایمز نوشت: قرداش به عنوان افسر سابق ارتش صدام فعالیت می‌کرد. او یکی از معروفترین رهبران داعش است و طرح‌های اصلی حملات را وی تنظیم می‌کند.

این خبر انتشار جزئیاتی از جانشین ابوبکر بغدادی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

اقدام بی‌سابقه آلمان درباره کودکان داعشی

به گزارش بخش حوادث سایت خبرهای فوری، سخنگوی پلیس فدرال آلمان تصریح کرد، روند انتقال کودکان تحت نظارت کارمندان اجتماعی و خدماتی برای حمایت از کودکان انجام گرفته است.

این نخستین باری است که دولت آلمان فرزندان داعشی‌ها را در میان بحث‌های داغ درباره چگونگی مقابله با بازگشت تروریست‌های داعشی و فرزندان آنها به کشورهای اروپایی به آلمان بازگرداند.

در همین راستا، منابع اعلام کردند که از میان این کودکان دو خواهر (دو و چهارساله) به همراه مادربزرگشان و همچنین یک کودک (هفت ساله) به همراه مادر بزرگش از فرودگاه اربیل به آلمان بازگشتند.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که چهار کودک از جمله یک کودک بیمار در روز دوشنبه به کارمندان کنسولگری آلمان در اربیل تحویل داده شدند.

آلمان نیز مانند سایر کشورهای غربی در مورد نحوه برخورد با شهروندان خود که برای پیوستن به گروه‌های افراطی مانند داعش به خاورمیانه رفته‌اند، سختگیری دارد.

در همین راستا، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: ما سعی خواهیم کرد که کودکان بیشتری سوریه را ترک کنند. بیشتر این کودکان کوچک هستند و سن کمی دارند و نمی‌توانند مسئولیت اقدامات و فعالیت‌های والدینشان را به دوش بکشند و ما می‌خواهیم که کمکی کنیم.

این خبر اقدام بی‌سابقه آلمان درباره کودکان داعشی اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

داغ ترور در جشن وصل

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، جنگ فاجعه‌بار امریکا در افغانستان، روز به روز بیشتر جان شهروندان افغانستان را می‌گیرد. ۱۸ سال بعد از آغاز جنگ امریکا با ادعای مبارزه با تروریسم و بعد از ۸ دور مذاکرات این کشور با گروه شبه‌نظامی طالبان، بار دیگر انفجاری انتحاری یک مراسم عروسی را هدف قرار داد. یک هفته بعد از آنکه حمله انتحاری طالبان در نزدیکی یک مرکز پلیس باعث جان باختن ده‌ها نفر در کابل شد، این‌بار حمله انتحاری تروریست‌های داعش به یک مراسم عروسی، ده‌ها مهمان را که برای وصل عزیزان‌شان جشن گرفته‌بودند به کام مرگ کشاند. شنبه شب، بار دیگر یک مراسم عروسی در کابل هدف حمله انتحاری گروه‌های تروریست افراطی قرار گرفت تا دست کم ۶۳ مهمان جان خود را از دست بدهند و ۱۴۳ نفر دیگر زخمی شوند؛ حمله‌ای که داعش، بعدازظهر یکشنبه مسوولیت آن را پذیرفت. ساعت ۱۰:۴۰ دقیقه شنبه‌شب، مهمانان مراسم عروسی در سالن شهر دبی در غرب کابل، آماده صرف شام می‌شدند که یک عامل انتحاری خود را در میان سالن منفجر کرد تا مراسم وصلت دو جوان افغان، به عزای ده‌ها خانواده تبدیل شود. میرویس، داماد جوان نجات‌یافته از این انفجار انتحاری، ساعاتی بعد از انفجار در مصاحبه با شبکه تلویزیونی طلوع‌نیوز افغانستان گفته‌است که حادثه‌ای که در شب وصلتش رخ داد را هر چه تلاش کند، هرگز نمی‌تواند فراموش کند. او گفته ‌است که در شب عروسی، چندین دوست و عموزاده‌هایش را از دست داده ‌است. پدر عروس این مراسم هم به طلوع‌نیوز گفته ‌است که بیش از ۱۴ نفر از بستگان عروس در این حمله جان خود را از دست داده‌اند. گل محمد، از شاهدان عینی انفجار به آسوشیتدپرس گفته‌ است که انفجار درست در نزدیکی محل ایستادن گروه موسیقی انجام شد؛ جایی که چندین کودک در حال رقص و پایکوبی بودند.

بعد از ظهر روز یکشنبه، یک کانال خبری وابسته به داعش در پیام‌رسان تلگرام، مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت و ادعا کرد که عامل انتحاری این گروه تروریستی بعد از عبور از ورودی سالن عروسی، خود را در «تجمع کفار رافضی و مشرکان» منفجر کرده‌است. به‌‌رغم بیانیه گروه طالبان در محکومیت این اقدام و تبری جستن از «حملات عمدی به محل تجمع غیرنظامیان» مقام‌های افغانستان تقصیر این اتفاق را بر عهده گروه شبه‌نظامی طالبان دانسته‌اند و از این گروه به دلیل ایجاد ناامنی در کشور و ایجاد بستری برای حملات تروریستی اینچنینی انتقاد کرده‌اند. حملات تروریستی علیه تجمعات غیرنظامی در شرایطی در پایتخت افغانستان بیشتر می‌شود که دولت ایالات متحده امریکا وعده داده‌است به زودی تفاهمنامه‌ای با گروه، شبه‌نظامی طالبان امضا کند و در توافق با این گروه جنگ در افغانستان را پایان دهد. ساعاتی بعد از این انفجار، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه شبه‌نظامی طالبان با انتشار پیامی خطاب به روزنامه‌نگاران تاکید کرد که گروه طالبان این اقدام را محکوم می‌کند و مسوولیت آن را نمی‌پذیرد. با این حال، اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان، ضمن محکوم کردن این اقدام تاکید کرد: «گروه طالبان نمی‌تواند با تبری جستن از این حمله، مسوولیت خود را پنهان کند. این گروه در واقع سکویی برای پرورش تروریسم شده‌است.» محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان هم در گفت‌وگو با رسانه‌ها عملیات انتحاری شنبه شب را مشابه «تاکتیک‌ها و مواد استفاده شده در دیگر عملیات طالبان» توصیف و تاکید کرد «گروه طالبان به مثابه چتری برای فعالیت تروریستی در افغانستان کار می‌کند و نمی‌تواند با صدور اعلامیه‌ها و نکوهش رویدادهای مرگ‌بار از مسوولیتش در برابر مردم افغانستان فرار کند.» سرپرست وزارت امور داخله گفته ‌است گروه طالبان شیوه فعالیت گروه‌های تروریستی را ایجاد کرده است و همه مردم می‌دانند که طالبان مسوول حمله‌های انتحاری در شهرها است.این اولین‌بار نیست که گروه‌های تروریستی در افغانستان، مراسم عروسی را هدف حملات خود قرار می‌دهند. مراسم عروسی به دلیل تجمع بزرگ مهمانان و فقدان تدابیر امنیتی و نظامی، به یک هدف آسان برای حملات تروریستی در افغانستان بدل شده ‌است. کمتر از ۴۰ روز پیش نیز داعش در حمله‌ای انتحاری به یک مراسم عروسی در ولایت ننگرهار، باعث مرگ ۶ نفر شده‌بود. آذر ماه سال گذشته نیز حمله به مراسم بزرگداشت سالروز ولادت رسول اکرم (ص) در تالار عروسی اورانوس کابل، به مرگ دست‌کم ۴۰ نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر انجامید.

اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان تاکید کرد که در واکنش به این حملات غیرانسانی، جلسات امنیتی را برگزار کرده ‌است تا خلأهای امنیتی را در کابل بررسی و برطرف کند. عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت افغانستان هم در پیامی این حمله را «جنایت علیه بشریت» توصیف کرد. رییس‌جمهور و رییس اجرایی دولت افغانستان، مهرماه سال جاری قرار است در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان با یکدیگر و ۱۶ نامزد دیگر رقابت کنند. اشرف غنی در حالی روز یکشنبه را روز عزا نامید که امروز صدمین سالگرد استقلال افغانستان است. جان باس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل، روز یکشنبه با انتشار پیامی در صفحه کاربری شبکه اجتماعی توییتر خود این اقدام را «یک اقدام شرارت‌بار» توصیف کرد. دولت ایالات متحده امریکا، از پاییز گذشته در حال مذاکره با گروه شبه‌نظامی طالبان است تا در توافق با این گروه، به جنگ ۱۸ ساله‌ای که امریکا به بهانه انتقام از انفجارهای تروریستی ۱۱ سپتامبر آغاز کرد پایان دهد. به نوشته رسانه‌ها به زودی قرار است تفاهمنامه‌ای میان دولت امریکا و گروه شبه‌نظامی طالبان امضا شود که بر اساس تعهد این گروه مسلح به «عدم استفاده از خاک افغانستان برای حملات به امریکا و متحدانش» کلیه نیروهای نظامی خارجی را از این کشور خارج کند.

ایران حمله انتحاری کابل را محکوم کرد

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با ابراز تاسف و انزجار از عملیات انتحاری در یک مراسم عروسی در کابل که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ تن از حاضرین در این مراسم شد، این اقدام را شدیدا محکوم کرد. موسوی ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت افغانستان به ویژه خانواده‌های قربانیان و داغدیدگان این اقدام غیرانسانی و اعلام حمایت دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت این کشور، مرتکبین به چنین جنایت‌هایی را دشمنان انسانیت، صلح، امنیت و ثبات افغانستان و منطقه دانست و اظهار داشت: افغانستان در حال گذراندن دورانی سخت و سرنوشت‌ساز است که در این راه، مشکلات و موانع بسیاری وجود دارد؛ اطمینان داریم افغانستان می‌تواند با اتحاد بین دولت و ملت و تمامی گروه‌ها و اقوام و صبوری و دوراندیشی، این مشکلات را پشت سر بگذارد و آینده‌ای روشن برای نسل‌های آینده این کشور ترسیم کند و در این راه همواره ایران را در کنار خود خواهد داشت.

تلفات کم‌سابقه غیرنظامیان در افغانستان

براساس تازه‌ترین گزارش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، در شش ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۳۸۱۲ غیرنظامی بر اثر حملات تروریستی و درگیری‌های نظامی کشته یا مجروح شده‌اند. براساس آماری که ۳۱ جولای سال ۲۰۱۹ توسط دفتر سازمان ملل متحد منتشر شد ۱۳۶۶ غیرنظامی افغان جان خود را بر اثر حملات در طول شش ماه از دست داده‌اند. براساس آمار سازمان ملل متحد، برای دومین دوره سه‌ماهه متوالی، تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی بر اثر حملات نیروهای امریکایی و نیروهای امنیتی افغانستان، از تعداد کشته‌شدگان بر اثر حملات نیروهای شبه‌نظامی مخالف دولت پیشی گرفته‌است. براساس آمار سازمان ملل متحد طالبان در طول شش ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ مسوول ۳۸ درصد از تلفات غیرنظامیان و داعش مسوول ۱۱ درصد از کل تلفات هستند، در برابر سهم نیروهای دولتی افغانستان از تلفات غیرنظامی ۱۸ درصد و سهم نیروهای خارجی ۱۲ درصد از تلفات غیرنظامیان است. /روزنامه اعتماد

این خبر داغ ترور در جشن وصل اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

تجربیات هولناک خبرنگار زن در میان داعشی‌ها

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری، «سعاد مخنت» خبرنگار آلمانی و مراکشی‌تبار با کتاب «به من گفتند تنها بیا» سال ۲۰۱۷ زندگی‌نامه یک خبرنگار زنِ پردل و جرأت در میان خشن‌ترین مردان معاصرش را به تصویر کشید.

آن هم زندگی‌نامه‌ای که شخصی‌ترین بخش‌هایش لابه‌لای موضوعات مهم جهانی مطرح می‌شوند و مخاطب را مدام بین اوج و فرود‌های میان آرامش تفکرات درونی و اضطراب درگیری‌های بیرونی، بالا و پایین می‌کند. سعاد که فرزند مادری شیعه و ترک‌تبار و پدری سنی و اهل مراکش است، حتی زمان تولد خودش را هم با دوره اوج‌گیری درگیری‌های خاورمیانه مسلمان با جهان غرب آغاز می‌کند. او از آشنایی و ازدواج پدر و مادرش مهاجرش در آلمان هم، پیوند‌هایی با اوضاع اجتماعی و سیاسی می‌جوید و داستانی عاشقانه را خیلی زود با حمله فلسطینی‌ها به اردوگاه تیم اسرائیل در المپیک سال ۱۹۷۲ برش می‌زند.

سازمان‌های اطلاعاتی، خطرآفرین‌تر از تروریست‌ها

روایت مخنت عمدتاً بر محور حرفه او در شاخه خبرنگاری تحقیقی پیش می‌رود. اگرچه آغاز این کار برایش سرد و ملال‌آور است و جایی در همان ابتدا اشاره می‌کند که برخلاف تجربه‌های قبلی‌اش، فاز جمع‌آوری اطلاعات هم در این شاخه از خبرنگاری می‌تواند جذاب و هیجان‌انگیز باشد، اما حتی خودش هم آن زمان هیچ تصوری از میزان هیجان درگیری‌اش با سوژه‌ها ندارد! مساله آن است که طرف حساب او فقط جهادگرا‌ها نیستند بلکه سرویس‌های اطلاعاتی، یک پای مهم ماجرا در خطرات و تهدید‌ها علیه او و تعیین میزان موفقیت و شکستش در ماجرا‌ها هستند.

در بخشی از مسیر روایت، مخنت از آشنایی با دو جوان خوش‌تیپ آمریکایی می‌گوید، اما پس از انتشار گزارش موفقی از یکی از شاخه‌های القاعده، از طریق منابع اطلاعاتی‌اش در گروه‌های جهادگرا مطلع می‌شود که سیا قصد داشته همکار آمریکایی‌اش را از مهلکه بیرون بکشد و او را به دست تقدیر بسپارد.

مخنت با ترس و بی‌اعتمادی می‌نویسد: «می‌دانستم تمام سرویس‌های اطلاعاتی اروپایی و آمریکایی دست‌شان در یک کاسه است… کشور خودم هم در قضیه دست داشته است، یعنی دولت آلمان آماده است تا جان یکی از شهروندانش را برای غلبه بر تروریسم فدا کند؟ جواب را نمی‌دانستم، اما احساس نگرانی وجودم را فراگرفت.» او حتی نقل می‌کند که به سردبیران تایمز گفته احساس می‌کند سرویس‌های اطلاعاتی بیشتر از جهادگرایان، امنیتش را تهدید می‌کنند.

سایه این هراس و بی‌اعتمادی تا آخر کتاب بر سر نویسنده و روایت و خواننده گسترده است و البته در انتهای کتاب به اوج خود می‌رسد؛ جایی که مخنت برای چاپ گزارش دست اولش از کشف چهره واقعی یکی از تروریست‌های داعشی، منتظر هماهنگی با MI6می‌شود، اما او به این انتظار خیانت می‌کند و گزارشش سر از BBCدر می‌آورد.

تبعیض قومی و مذهبی، ریشه رشد جهادگرایی

یکی از دغدغه‌های اصلی نویسنده کتاب، شرح ارتباط رفتار آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و خصوصاً دولت‌ها و رسانه‌های آنان با رشد افراطی‌گری و خشونت در میان مهاجران مسلمان است. او بار‌ها از تجربه‌های شخصی‌اش شاهد می‌آورد و بعد خیلی ظریف آن‌ها را به افزایش میل به جهادگرایی در میان مسلمانان مقیم اروپا ارتباط می‌دهد. تحلیل درست است. فقط مشکل آنجاست که مردان سفیدپوست قدرتمند نه آن را باور دارند و نه تاثیرش را جدی می‌گیرند و مدام به این معضل دامن می‌زنند. مخنت جایی از کتابش پیش‌بینی می‌کند که خشونتی که در خاورمیانه ظاهر شده محدود به آنجا نمی‌ماند و دامان اروپا را می‌گیرد چرا که به روشنی، تولد و رشد این نوزاد شوم را در مساجد و جمعیت‌های منزوی مسلمانان در اروپا به چشم می‌بیند.

دغدغه‌های زنانه یک خبرنگار شجاع

دغدغه‌های شخصی مخنت به‌عنوان یک زن در جای‌جای روایت بروز پیدا می‌کند. از همان ابتدای جوانی که از مدرسه روزنامه‌نگاری فارغ‌التحصیل شده و به فرانکفورت، پیش خانواده‌اش برگشته و حالا درگیر این است کدام کار را در اولویت بگذارد؛ خواهر معلولش و برادر دبیرستانی‌اش نیاز دارند که او و خواهر دیگرش همراه با پدر و مادر کار کنند تا هزینه‌های خانواده تأمین شود و سعاد بر سر دوراهی تصمیم‌گیری، علاقه‌اش به فیلم «همه مردان رییس‌جمهوری» را به یاد می‌آورد و قاطعانه می‌نویسد: «عکس‌های ردفورد و هافمن هنوز روی دیوار اتاق بودند، اما حالا می‌دانستم مسوولیت من کجاست: مسوولیت من در جهان پرشکوه روزنامه‌نگاری آمریکا نبود، همین‌جا بود، در خانه». این تصمیم البته بعد‌ها مسیرش را باز به شکوه روزنامه‌نگاری بازمی‌گرداند.

قهرمان این داستان برخلاف انتظار، درگیر ازدواج است؛ جایی در آرامش می‌گوید: «اغلب همکاران آمریکایی‌ام ازدواج کرده بودند و بچه داشتند، همین باعث شد به فکر پیدا کردن همسر و ساختن یک خانواده بیفتم» و البته با ارجاع به حوادث طنزگونه قبلی در مراوده با شیوخ جهادگرایی که علاقه‌مند به تجدید فراش هستند، این را هم یادآور می‌شود که اشتیاقی به زن دوم یا سوم بودن ندارد. هم او، گاهی هم در لحظات پرتنش حمله و انفجار انتحاری در عراق، ناگهان یادش می‌آید که نه همسری دارد و نه فرزندی و خود را شماتت می‌کند که هیچ اثری از خود در جهان به جا نگذاشته است.

این ماجرا روایتی را پیش روی خواننده می‌گذارد که در آن جزئیات زندگی راوی و قهرمان اصلی داستان، با شرایط اجتماعی و سیاسی اروپا و آمریکا و مهم‌ترین حوادث دو دهه اخیر جهان اسلام، پیوندی عمیق و نافذ خورده است. از این رو خواننده هم با زندگی‌نامه‌ای خودنگاشت و پرتره شخصیتی جالب آشنا می‌شود و هم در ضمن آن، تحلیل‌های قابل تاملی را درباره علل پیدایش گروه‌های خشنی، چون داعش درمی‌یابد. /صبح نو

این خبر تجربیات هولناک خبرنگار زن در میان داعشی‌ها اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

داعش با انتشار ویدیویی آمریکا را تهدید کرد

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، این دومین ویدئوی منتشر شده توسط داعش از زمان شکست میدانی این گروهک تروریستی در ماه مارس گذشته در سوریه است.

به گزارش وبگاه خبری رای الیوم، در ماه‌های اخیر ،این گروه حملات متعددی را انجام داده و به ویژه  نیروهای کُرد در پایگاه‌های سابق ابن گروهک تروریستی  در شمال و شمال شرقی سوریه را هدف قرار داده است.

در ۲۳ مارس پس از حمله نیروهای دموکراتیک  به آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه خلافت خودخوانده این گروهک تروریستی پس از قریب به پنج سال سرنگون شد. نیروهای دموکراتیک سوریه عمدتاً از مبارزان کُرد تشکیل شده و توسط ائتلاف بین المللی پشتیبانی می‌شود.

اما این گروهک تروریستی هنوز از طریق عناصر خود و هسته‌های خفته مستقر در تعدادی از مناطق سوریه حضور دارد. یک گزارش اخیر پنتاگون اعلام کرد که این گروه در حال تجدید حیات در سوریه است.

در ویدئویی که روز یکشنبه منتشر شد  این گروه خطاب به  فرزندان خلافت داعش در شام، رقه، دمشق، ادلب و حلب گفت:  آتش نبرد بین ما و آنها روشن شده و شدت می‌یابد.

داعش کشورهای ائتلاف را به جلب و فریب مخالفان این گروهک تروریستی از جمله کُردها متهم کرد و افزود: آنها را به شعله‌های جنگی شدید کشاندید که باعث می‌شود برایشان نه سری بماند نه گناهی. داعش تاکید کرد که  خون کشته‌هایش هدر نخواهد رفت.

آخرین حمله داعش در شرق و شمال شرق سوریه به هفتم آگوست برمی‌گردد. زمانی که پنج نفر از جمله سه کودک در انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در شهر القحطانیه در استان الحسکه سوریه که تحت کنترل کُردهاست، کشته شدند.

این فیلم ده دقیقه‌ای صحنه‌هایی از سرقت‌ها و اعدام‌های افرادی را به عنوان مبارزان کُرد ربوده شده توسط جهادی‌ها نشان می‌دهد.

این فیلم شامل کلیپ‌هایی از گزارش‌های تلویزیونی و غیره است که تأیید می‌کند این گروه شکست نخورده است و هنوز در سوریه حضور دارد.

بر اساس گزارش پنتاگون این گروهک تروریستی با وجود از دست دادن خلافت خود اما توانایی‌های مسلحانه خود را در عراق تقویت کرده و دوباره در سوریه در سه ماهه فعلی ظاهر شده است.

این در حالی است که واشنگتن  در حال تکمیل خروج جزئی خود از سوریه است پس از آنکه دونالد ترامپ،  رئیس جمهور ایالات متحده سال گذشته پیروزی خود را بر داعش اعلام کرد و دستور داد که تمام سربازان آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند تصمیمی که استعفای جیمز ماتیس، وزیر دفاع وقت آمریکا را به همراه داشت.

این ویدئو شامل تصویری از ترامپ است که نقشه‌ای از مناطقی را که این گروه قبلاً کنترل کرده بود نشان می‌داد  و رئیس جمهور آمریکا سابقاً از آن برای اعلام نابودی خلافت داعش استفاده کرده بود.

آخرین ویدئوی پخش شده توسط داعش به ۲۹ آوریل برمی‌گردد ، هنگامی که ابوبکر البغدادی سرکرده آن  پنج سال پس از اولین ظهورش بار دیگر ظاهر شد و از وفادارانش خواست تا به جنگ ادامه دهند.

پخش این ویدئو حدود یک هفته پس از حملات سریلانکا که داعش مسئولیت آن را پذیرفت، صورت گرفت و در آن البغدادی وعده داد که افراد این گروه از غرب طی نبرد طولانی انتقام خواهند گرفت.

این خبر داعش با انتشار ویدیویی آمریکا را تهدید کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

انتقاد بی‌سابقه پنتاگون از عملکرد ترامپ در خاورمیانه

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، پنتاگون اعلام کرد که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج سریع نیروهای این کشور از سوریه و بی‌توجهی به دیپلماسی در عراق به ازسرگیری فعالیت داعش در این دو کشور کمک کرده است.

به نقل از رأی الیوم، پنتاگون با انتشار گزارشی اعلام کرد که تصمیم دونالد ترامپ، برای خروج سریع نیروهای آمریکا از سوریه و بی‌توجهی به دیپلماسی در عراق به طور ناخواسته به سازماندهی مجدد داعش در این دو کشور کمک کرده است.

پنتاگون در این گزارش به دلیل از سرگیری مجدد فعالیت داعش در سوریه و عراق، ترامپ را سرزنش کرد.

در این گزارش که در کنگره مطرح شده آمده است: علی‌رغم اینکه ترامپ اعلام کرده بود که داعش شکست خورده و “خلافت” آن سقوط کرده است اما داعش از یک قدرت با کنترل بر اراضی به یک گروه شورشی در سوریه تبدیل شده و این شورش در عراق نیز شدت گرفته است.

پنتاگون در ادامه گزارش خود آرده است: داعش در حال حاضر ۱۴ تا ۱۸ هزار جنگجو در اختیار دارد و موضوع مهم این است که این گروه شیوه کسب درآمد خود را تغییر داده و این شیوه از سیستم مالیاتی و درآمدی که در زمان “خلافت” به کار گرفته شده بود به باج‌خواهی از غیرنظامیان و آدم ربایی برای دریافت فدیه تغییر کرده و این روش غیر متمرکز برای درآمدزایی، پیگیری درآمد این گروه را دشوار کرده است.

پنتاگون ادامه داد: اردوگاه الهول که هزاران آواره در حسکه واقع در شمال شرقی سوریه را در خود جای داده است، مکانی ایده آل برای جذب اعضای جدید در داعش به شمار می‌رود، چراکه به نظر نمی‌رسد نیروهای دولتی قادر به محافظت از این منطقه در برابر شورشیان باشند و همچنین عدم حمایت آمریکا برای حفظ شرایط ایمن یا مقابله با تبلیغات داعش، در را برای فعالیت‌های این گروه باز کرده است. /ایسنا

این خبر انتقاد بی‌سابقه پنتاگون از عملکرد ترامپ در خاورمیانه اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

مشاهدات وحشتناک عکاس ایرانی در چند قدمی داعش / تروریست انتحاری آماده انفجار به سمت ما می‌آمد که نجات یافتیم! + تصاویر

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، خبرنگار ما به صحبت با آقای حسین ولایتی عکاس جنگ پرداخت، کسی که به دنبال یافتن واقعیت به عراق رفت در دل داعش:

از ابتدای شروع کار عکاسی همواره علاقه داشتم تا هیجان درونی خودم را در شغلم پیدا کنم. داعش شروع به فعالیت کرده بود و من اخبار را دنبال می‌کردم، می‌دیدم که با نام “اسلام” و یا با ذکر “الله اکبر” و یا “لا اله الا الله” جنایات بسیاری را انجام می‌دهند و این سوال برای من ایجاد شده بود که این چه تفکری است که با آن حق چنین کشتار‌هایی وجود دارد.

اگر این افکار اسلام است پس اسلامی که ما آن را می‌شناسیم کجاست، خودم را موظف می‌دانستم که سوالات ذهنی ام را پاسخ دهم پس تصمیم گرفتم به عراق بروم تنها یک هفته پس از نامزدی ام بسیار تلاش کردم تا ارتباط برقرار کنم و بتوانم خودم را به جایی برسانم که انتظارش را داشتم، این کار اصلا ساده نبود چرا که رسانه‌ی من هیچ حمایتی از سفرم به عراق نمی‌کرد و این من بودم که به تنهایی باید راهی برای رسیدن به میان داعش پیدا می‌کردم، افسری را پیدا کردم که پدرش در جنگ ایران و عراق با اینکه عراقی بود علیه عراق می‌جنگید و مادرش هم ایرانی بود بنابر این فارسی را بلد بود.

من همراه با او به مدرسه‌ای که مقر داعش بود در نزدیکی سامرا رفتم. حدود ساعت ۴ صبح بود که سر و صدای زیادی را شنیدم از خواب که بیدار شدم مدام می‌شنیدم که به عربی می‌گویند حاج جواد شهید شد. تنها کسی که من در آن منطقه می‌شناختم یعنی همان افسر عراقی شهید شده بود و من تنها مانده بودم. در آن منطقه محاصره شده بودیم و این اولین باری بود که من جنگ را از نزدیک می‌دیدم.

من تنها ایرانی در آن محاصره بودم، به ارتش عراق اطلاع دادند که در میان ما یک ایرانی هست و اینجا بود که متوجه شدم ایرانی‌ها برای داعش بسیار ارزشمند اند و اگر به دست داعش بیافتم نمی‌توان تصور کرد که چه اتفاقی برایم خواهد افتاد. ارتش عراق با خبرگزاری من ارتباط بر قرار کرد و جالب اینجا بود که خبرگزاری من اعلام کرد عکاس مربوط به ماست، اما ما او را به ماموریت نفرستاده ایم و این یعنی من تنها‌تر از همیشه در خطرناک‌ترین نقطه‌ی دنیا برای یک ایرانی ایستاده بودم، بالاخره ارتش عراق ما را از آن منطقه به سمت بغداد خارج کرد و به ایران فرستاد. این تجربه به من نشان داد که تمام خواسته‌های من در جنگ وجود دارد و جای من به عنوان یک عکاس در جنگ است. پس از آن با نیرو‌های حشد الشعبی که در آن عملیات حضور داشتند آشنا شده بودم و از آن‌ها خواستم در عملیات‌های بعدی مرا هم با خود ببرند.

وی در ادامه افزود: عملیات آزاد سازی موصل شروع شده بود به آنجا رفتم این عملیات بسیار سخت بود و خطرات بسیاری در آن برایم رخ داد یک دشت وسیع بود که باید از آنجا عبور می‌کردیم، در آن دشت یک ماشین انتحاری به ماشینی که در آن بودم نزدیک شد صدای راننده را می‌شنیدم که فریاد میزد انتحاری از راست، ماشین سرعت گرفت و انتحاری از ماشین پیاده شد تا ما را منفجر کند، اما به ماشین پشتی ما برخورد کرد و ما به سرعت از آنجا خارج شدیم در این عملیات اطراف موصل آزاد شده بود، در عملیات دیگر قرار بود شهر فلوجه آزاد شود به این عملیات دیر رسیدم و بسیار ناراحت بودم، در این میان یکی از همکارانم به نام مرتضی نیکو باز حرفی را به من زد که تمام ناراحتی ام را از بین برد او به من گفت: “ناراحت نباش تو الان در فلوجه هستی و فرصت عکاسی داری از همین فرصت استفاده کن و بهترین عکس‌هایی که می‌توانی را بگیر جنگ وسیع است و تو نمی‌توانی تمام آن‌ را به تصویر بکشی پس بهترین تصاویر را از جایی که می‌توانی تهیه کن” از آن به بعد هر جایی که بودم را به بهترین شکل به تصویر کشیدم؛ عملیات دیگری که در آن حضور داشتم عملیات هویجه بود و می‌توانم آن را بهترین عملیاتی بدانم که در آن عکاسی کردم چرا که از ابتدای عملیات حضور داشتم و توانستم آزادانه‌تر عکاسی کنم، به طور کاملا اتفاقی توانستم با فرمانده‌ی عملیات آشنا شوم و در تمام نقاط جنگ عکاسی کنم، نکته‌ی جالب این بود که عراقی‌ها بسیار به خورد و خوراک اهمیت می‌دادند و در این عملیات ابتدای ورود ما گله‌ گوسفندی وجود داشت که در پایان عملیات تمام آن گوسفندان خورده شده بودند و این موضوع که در جنگ تا این حد خورد و خوراک برایشان مهم بود برایم جالب بود.

خبرنگار ما در تهران در رابطه با شرایط حضور آقای حسین ولایتی در جنگ و چگونگی برخورد خانواده‌ ایشان با این موضوع از او پرسید:

اولین حضورم در جنگ یک هفته بعد از نامزدی ام بود، به همسرم نگفتم که به جنگ می‌روم صرفا می‌دانست که به یک ماموریت در عراق می‌روم هنگامی که در محاصره بودیم از طریق خبرگزاری ام متوجه این موضوع شد و پس از بازگشتم به او گفتم: من می‌توانم دیگر به جنگ نروم و عکاسی باشم که تو انتظار داری، اما دیگر عکاسی نیستم که خودم دوست دارم؛ او هم برای علاقه‌ من این موضوع را پذیرفت و تلاش کرد تا بپذیرد که عکاسی برای من در جنگ معنی پیدا می‌کند، هنوز هم وقتی می‌خواهم به جنگی بروم به او می‌گویم به منطقه‌ای می‌روم که آزاد شده و کاملا امن است.

شاید عکاسی در جنگ هیچگاه برای من تمام نشود چرا که هنوز هم مناطق بسیاری وجود دارد که عمیقا می‌خواهم در آنجا باشم مانند یمن، در یمن یک نسل کشی واقعی در حال وقوع است که شاید توجه رسانه‌ای به آن در حد فاجعه گسترده نیست و این به عنوان یک عکاس جنگی وظیفه‌ی من است که آنجا باشم و این جنایات را به جهانیان نشان دهم.

این خبر مشاهدات وحشتناک عکاس ایرانی در چند قدمی داعش / تروریست انتحاری آماده انفجار به سمت ما می‌آمد که نجات یافتیم! + تصاویر اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

یک تروریست بی‌رحم جانشین البغدادی شد/ نفر دوم داعش کیست؟

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏، ساعاتی قبل خبرگزاری اعماق(منسوب به داعش) گزارش داد که ابوبکر البغدادی «عبدالله قرداش» را به عنوان جانشین خود تعیین کرده است. پیش از این برخی رسانه ها گزارش کرده بودند که دو معاون ابوبکر البغدادی با نام های «ایاد العبیدی» و «ایاد الجمیلی» گزینه های اصلی برای جانشینی وی هستند اما انتخاب البغدادی بسیاری را شوکه کرد.

اخیرا البغدادی تحرکات بیشتری داشته است. پنج سالی بود که تصویری از ابوبکر البغدادی منتشر نشده بود و رسانه ها بارها از کشته شدن وی در سوریه و یا عراق خبر داده بودند، اما نهم اردیبهشت ماه سال جاری خلیفه خودخوانده وهابی با انتشار یک فیلم ۱۸ دقیقه ای دوباره بر سر زبان ها افتاد. حالا با انتخاب جانشین، البغدادی گامی دیگر در جهت از سرگیری فعالیتش برداشته است.

اما عبدالله قرداش کیست؟

طبق گزارش سایتهای عربی، قرداش یکی از نزدیکان البغدادی است و زمانی که خلیفه خودخوانده داعش در موصل بود، او یکی از حکام شرع در این شهر بوده است. او همچنین از نزدیکان ابو علا العفری (رهبر داعش در زمان مجروح بودن البغدادی) بوده و در مدت ریاست کوتاه او توانسته به قدرت بیشتری برسد.
سایتهای عربی نزدیک به داعش گفته اند که پدر قرداش یکی از خطیبان مشهور سلفی بوده و او یکی از اولین افرادی است که بعد از سقوط موصل از البغدادی استقبال کرد.
طبق گزارش سایت تسریبات، قرداش یکی از تروریستهای بی رحم داعش است که حتی در بین خود اعضای این گروه تروریستی به قساوت شهره گردیده. با این وجود، چرا البغدادی او را به عندان جانشینش انتخاب کرده است؟

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که البغدادی بعد از شکستهای مختلف و از دست دادن تمام اراضی داعش در عراق و سوریه تغییر استراتژی داده و انتخاب قرداش هم در همین راستا صورت گرفته است.
الشرق الاوسط مدتی پیش در گزارشی نوشت که داعش در حال قدم گذاشتن در مسیر القاعده است و البغدادی هم به زودی شبیه بن لادن می‌شود.
در واقع طبق تحلیل این رسانه عربستانی، البغدادی پیش از این یک گروه تروریستی فاتح را رهبری می‌کرد که بخش اعظمی از عراق و سوریه را در دست داشته و خود را هم خلیفه می‌نامید. اما اکنون هیچ منطقه ای در دست البغدادی نیست. او تنها عده ای تروریست در اختیار دارد که می‌تواند از آنها در عملیات انتحاری استفاده کند. این امر باعث شده است که شرایط فعلی البغدادی بیشتر شبیه بن لادن باشد. برای هدایت گروههای تروریستی که در مناطق مختلف پخش هستند، ارسال فایلهای تصویری و ویدئو بهترین راه برای برقراری ارتباط و دیکته کردن دستورات است که البغدادی نیز دقیقا این روش را پیش گرفته است. /خبرفوری

این خبر یک تروریست بی‌رحم جانشین البغدادی شد/ نفر دوم داعش کیست؟ اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

گاف بزرگ بی‌بی‌سی که به عذرخواهی وادارش کرد

 استیسی دولی در بخشی از مستند خود درباره با زنانی که کشورهای خودشان را به قصد پیوستن به داعش ترک می‌کنند، این حرکت آن‌ها را که انگشت اشاره خود را به عنوان نماد توحید بالا برده بودند، به عنوان نمادی از داعش یاد کرد.

او در بخشی از این مستند بیان کرد :« درحالی که کمپ را ترک می‌کردیم، با زنانی مواجه شدیم که انگشت اشاره خود را به عنوان نماد داعش بلند کرده بودند.»

در بخشی از گزارش تلگراف درباره با این موضوع آمده است:‌ «هر چند این حرکت در گذشته در بین اعضای داعش دیده می‌شد، اما این نماد،‌ نشان‌دهنده اعتقاد مسلمان به یگانگی خداوند است که از ارکان اصلی دین اسلام محسوب می‌شود. بالا بردن دست به نشانه توحید در بین سراسر مسلمانان جهان دیده می‌شود.»

این عبارت توهین‌آمیز در بخشی از کلیپ مستند «استیسی دولی با عروس‌های داعش ملاقات می‌کند» از اخبار بی بی سی شامگاهی پخش شد.

پس از اعتراض‌های گسترده بی بی سی اعلام کرد، این عبارت از مستند حذف خواهد شد.

سخنگوی شبکه بی بی سی بیان کرد: «ما به اشتباه از حرکت دست یک زن در کمپی واقع در جنوب سوریه به‌عنوان نماد داعش برداشت کردیم. درحالی‌که داعش قصد دارد این نماد را به عنوان نماد خود استفاده کند، این حقیقت را نباید نادیده گرفت که بسیاری از مسلمانان از این نماد برای اشاره به یگانگی خداوند استفاده می‌کنند. ما برای این اشتباه، معذرت‌خواهی می‌کنیم و عبارت استفاده شده را از مستند حذف می‌کنیم.» /ایسنا

این خبر گاف بزرگ بی‌بی‌سی که به عذرخواهی وادارش کرد اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.

وزارت کشور عراق: ابوبکر بغدادی فلج شده و در سوریه است

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرهای فوری‏ به نقل از سایت النشره، این مرکز اطلاعاتی گزارش داد، پس از شکست نظامی داعش در عراق و سوریه، خطر همیشگی علیه ابراهیم السامرائی، ملقب به بغدادی که در حال حاضر به همراه معاونان عرب و خارجی خود در سوریه به سر می‌برد، وجود دارد و وی را تهدید می‌کند.

مرکز اطلاعاتی الصقور با اشاره به اینکه بغدادی در دوره گذشته اولویت خود را مقابله با تهدیدات اطلاعاتی و حفاظت از تشکیلات داعش در برابر نفوذ قرار داده بود، اعلام کرد: رهبر داعش همچنان از نفوذ قوی و فرمانبرداری در میان اعضای عرب و غیرعرب این گروه تروریستی برخوردار است و تغییراتی را برای جایگزینی تروریست‌هایی که در عملیات‌های مشترک در سوریه و نیز عملیات‌های آزادسازی نینوا، الرمادی، صلاح‌الدین و دیگر مناطق کشته شدند، انجام داده است.

این مرکز وابسته به وزارت کشور عراق افزود: ابوبکر بغدادی در پی اصابت ترکش‌هایی به ستون فقراتش، در دست و پاهایش دچار فلج شده است. این اتفاق طی حملات مرکز الصقور با هماهنگی نیروی هوایی به محل نشست بغدادی با معاونانش در منطقه هجین در جنوب شرق دیرالزور انجام شد.

این خبر وزارت کشور عراق: ابوبکر بغدادی فلج شده و در سوریه است اولین بار در خبرهای فوری و مهم. پدیدار شد.